Vier concurrenten: Eisenhower, Taft, Kefauver en Truman Het Hek van de Dam Niet bewegelijk maar bewogen S LOAM'S GESLAAGD... Onderzeeboot Hr. Ms. „Zwaardvis verdwijnt in de diepte In de hoofdstad uit J ZATERDAG 23 FEBRUARI 1952 5 A merikaanse presidentsverkiezingen Als Truman candidaat wil zijnzal Kefauver weinig kans hebben BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 HANS ENGELMAN Haarlemmer maakte zijn „eigen" St. Bavo ZENUWPIJNEN? „GENEZENDE WARMTE" Wat een leven Een mooi meisje Stoute schoenen DANK ZIJ HILVERSUM H.B.S.-Onderwijzersakte Meer kampeerders in de Kennemerduinen Verhoging der invoerbelasting Vrouwen bij de burgerlijke verdediging (Van onze correspondent in Amerika) Een huiselijk verhaal kan u misschien het beste duidelijk maken, hoezeer de Amerikanen nu reeds in spanning zijn over de verkiezingen die in November ge houden zullen worden. Wanneer wij bij ons thuis bezoek krijgen, proberen wij wel eens om de hele avond geen politieke onderwerpen aan te roeren. Maar altijd laat een van de bezoekers zich toch wel de naam Eisenhower, Taft, Truman of Ke fauver ontvallen en dan is er geen houden meer aan. Dan zitten we ineens weer tot over de oren in de politiek. Kefauver, Truman, Taft en Eisenhower, dat is het viertal, dat op het ogenblik het meest besproken wordt. President Truman wil altijd nog niet bekend maken, of hij zich herkiesbaar wil stellen. De laatste dagen krijgt men echter meer en meer de indruk, dat hij ernstig overweegt even tueel een nieuwe ambtstermijn te aan vaarden. Besluit hij daartoe, dan staat het nagenoeg vast, dat de democratisohe partij hem op de conventie van Juli candidaat zal stellen. Een Amerikaanse president be schikt over zoveel macht in zijn partij, dat hij zichzelf doorgaans tot candidaat kan laten maken. Voelt hij er zelf niet meer voor, dan heeft hij er toch grote invloed op, wie in zijn plaats tot candidaat ver kozen zal worden. Het ziet er niet naar uit, dat Truman de democraat Kefauver even tueel tot opvolger wenst. Zuiveraar Wie is Kefauver? Hij is vooral bekend geworden "als voorzitter van de congres- sionele commissie, die het vorig jaar aller lei misdaad en corruptie aan het licht heeft gebracht. De televisie heeft veel relief aan die onthullingen gegeven en Kefauver was de held van de dag, vooral bij de huisvrouwen, die urenlang strijk bout of stofzuiger lieten rusten om in het donker van hun huiskamers de dramati sche zittingen van Kefauver's commissie te beschouwen. Kefauver is voor de grote massa de actieve zuiveraar, de man, die ook als president op zou treden tegen politieke corruptie. Aan zulk een man heeft men wel behoefte. Maar nogmaals: Wanneer Truman democratisch candidaat wil worden, dan heeft Kefauver weinig kans. Men kan niet zeggen, dat er in de repu blikeinse partij ook een man is die het voor het zeggen heeft of hij in Juli al of niet candidaat zal worden gesteld. Welis waar heeft senator Taft grote invloed in partijkringen, weliswaar werkt hij hard voor zijn eigen zaak door reeds nu avond aan avond redevoeringen af te steken in alle delen van Amerika, maar op de con ventie zullen vele republikeinen zich toch de vraag stellen, wie als candidaat meer kans maakt tot president gekozen te wor den: Taft of Eisenhower. Het antwoord moet wel zijn: Eisenho wer. Hij alleen kan de republikeinen een groot aantal stemmen bezorgen uit de be langrijke middengroep van partijloze kie zers. Zonder die stemmen is een republi keinse overwinning vrijwel uitgesloten. En toch hebben velen met mij de in druk, dat Eisenhowers kansen inderdaad tot candidaat te woiden gekozen, slechts dubieus zijn, wanneer de generaal er niet toe kan besluiten zelf naar Amerika te komen voor de conventie van Juli. ADVERTENTIE FALCON REGENKLEDING De invloed van het expressionisme op de na-oorlogse schilderkunst krijgt, ook in ons land, waar onze meer statisch gerichte na tuur aanvankelijk de hevige bewogenheid terugwees, steeds meer vat. De jonge schil der Hans Engelman, die tot 8 Maart zijn schilderijen en gouaches tentoonstelt in de kunsthandel Leffelaar aan de Grote Markt, is ook kennelijk in de greep van dit post- expressionisme geraakt. Er is een aantal werken waarin onder werpen uit het Oude en Nieuwe Testament worden verbeeld. De nadruk ligt daarbij op het dramatisch moment: Jacobs worste ling met de engel, de Kruisiging en de Em maüsgangers, terugdeinzend als ze bij het breken van het brood Christus herkennen. Dat de relegieuze kunst zowel bij Protes tanten als Rooms-Katholieken in een im passe verkeert, waarbij een hevige strijd ontbrand is over de mogelijkheden der moderne vormgeving, kwam duidelijk naar voren tijdens de felle discussies naar aan leiding van de tentoonstelling van heden daagse Franse religieuze kunst die het vorig jaar- in het Van Abbe Museum te Eindhoven gehouden werd. En in verband hiermede verdient het werk van Hans En gelman wel de aandacht. In plaats van de „bewegelijkheid" van een neobarok, welke onder aanvoering van Charles Eijck school maakte, kiest Engelman de „bewogenheid" van het expressionisme. Kleur en vorm zullen beiden de emotie vertolken. Al zijn er zwakheden in het werk van Engelman, de keuze die hij deed biedt een perspectief waarin een grotere verdieping mogelijk blijft. Het expressionisme, waar bij de gevoelens en ontroeringen zoveel zeggenschap hebben, mag zich niet bedie nen van het schabloon en hierin is juist de moderne religieuze kunst steeds weer ver stard, ook al omdat het bijna ondoenlijk bleek zich niet van de facsinerende voor beelden van de Christelijk-Byzantijnse kunst te bedienen. Dat Engelman, naar tenslotte geconsta teerd moet worden, als hij een landschap bij Vence of Billancourt schildert, dezelfde middelen toepast als in z'n sacrale onder werpen, dunkt mij een waarmerk van echt heid dat vertrouwen geeft. OTTO B. DE KAT. „Primaries" De Europese lezer zal veel berichten over de Amerikaanse verkiezingen wat verwarrend vinden. Herhaaldelijk zal hij lezen over „voorverkiezingen", in het En gels: „primaries". Bij de eerste primary, die gehouden zal worden op 11 Maart (in de staat New Hampshire) heeft men het bovengenoemde viertal candidaat gesteld. Wat is primary? De vertaling „voorver kiezing" is misleidend. Wat er bij een pri mary gebeurt, is dat de leden van de par tijen er over stemmen, wie zij zouden ver kiezen tot presidentieel candidaat voor hun eigen partij, iets waar de conventies in Juli definitief over beslissen. De demo craten in New Hampshire moeten dus aan geven of zij Truman dan wel Kefauver tot candidaat wensen, de republikeinen moe ten hun keus bepalen tussen Taft en Eisenhower. Het principe van de primary is wei- gezond: De gewone partijleden hebben op die manier enige invloed op de definitieve candidaatstelling, die plaats vindt op de partij conventie. Het wordt maar niet zon der meer aan een paar partij-groten over gelaten, wie democratische of republikein se candidaat zal zijn Men overschatte de invloed der primaries echter niet. Aller eerst worden zij lang niet in alle Ameri kaanse staten gehouden en verder zijn de afgevaardigden van die staten slechts vagelijk gebonden, wanneer zij in Juli naar de partij-conventie gaan. Het zou goed zijn, wanneer er een nationale primary werd gehouden. Dan hadden de gewone partijleden meer in vloed dan thans op de candidaatstelling. Verder is men het er wel over eens, dat groter deelneming aan de eigenlijke ver kiezingen wenselijk zou zijn. Het is name lijk nogal verwonderlijk, dat ondanks alle ophef, die hier over de verkiezingen wordt gemaakt, in November tenslotte toch slechts ongeveer 50 procent van de kies gerechtigden ter stembus gaat. Herhaal delijk hoort men voorstellen om de ver kiezingen anders te regelen, maar traditie is een machtige factor, ook in de Nieuwe Wereld. Over knutselaars gesproken, kent u de heer Bouwer uit de Antoniestraat? In het voorkamertje van twee bij twee, dat zijn heiligdom is, bedrijft hij, tussen bergen gereedschap en stapels tekeningen, zijn onblusbare passie: de Huisvlijt-met- een-hoofdletter. Daar zaagt en soldeert en monteert hij tot laat in de nacht zijn radio's, huistele foons en foto-apparaten, om maar wille keurig een paar dingen op te noemen, want met evenveel plezier wijdt hij zijn hand vaardigheid aan simpeler zaken, een schil derijlijstje of zo'n kwiek snotneusje voor moeder-de-vrouw, dat zo gezellig staat op de schoorsteenmantel. Daartussendoor vindt hij dan nog tijd voor een verbetering of wat aan eigen of bevriend sanitair, een nummertje boekbin den of welk ander klusje ook en alles wat onder zijn vingers vandaan komt, is eersteklas, niet van vakwerk te onderschei den. Moet u die „supehhet" in z'n huis kamer ook al „eigen teelt" maar eens horen losbulderen, om van dat Hammond- ADVERTENT1E De pijnlijke plaats direct betten met Sloan's. Niet wrijven! U ondervindt terstond de snelle werking van Sloan's. Koesterende warmte doet het bloed weer sneller stromen en lenigt uw pijnen. Pas de snelwerkende Sloan's ook toe bij rheumatiek, jicht en spit. Doodt pijn orgel in aanbouw maar helemaal te zwij gen Kort en goed, deze heer staat voor niets in zijn knutsel-alcoofje, maar echt trots is hij toch pas op zijn zojuist voltooide model van de Grote Kerk, dat men hierbij afge beeld ziet. Al van zijn prilste jeugd af heeft deze ras-knutselaar een oogje op de oude Baaf gehad en jarenlang heeft hij, als een vrek, alles verzameld, wat er omtrent de kerk gedrukt, geschreven, getekend en gefotografeerd is. En toen hij eindelijk al les wist wat er omtrent het kerkgebouw maar met mogelijkheid te weten viel, rijpte in hem het plan om zelf een replica van dat historisch bouwsel te maken: een eigen, kleine St. Bavo, met alles wat erin en eraan zit. Wat daar allemaal voor kwam kijken, kunnen wij persoonlijk met twee linkerhanden behept zijnde u niet ver tellen, maar dat er eindeloze hoeveelheden geduld en toewijding aan te pas kwamen, zal wel niemand betwijfelen. Tien maan den heeft het de heer Bouwer gekost, om zijn schaalmodel de verhouding tot de „echte" Bavo is precies 1 100 te bou wen; duizend pruts- en piekeruren, die hem telkens weer nieuwe problemen stel den wat materiaalkeus (hout, zink, lood lucifersstokjes en zes soorten ijzer- en kopergaas) en constructie-methoden be treft, maar het resultaat een tot op het laatste pinakeltje getrouwe copie van het origineel mag dan ook gezien worden. En men zal het kunnen zien. In de St Bavo zelf, wa-r het fraaie, 1.20 meter lange werkstuk binnenkort een plaatsje krijgt en waar men het dan a raison van een kleine bijdrage voor het Restauratiefonds der kerk, op zijn gemak zal kunnen bewonde ren. Waartoe wij u gaarne uitnodigen. 99 Te Amsterdam is gisteren de bovenver dieping van een woning in de Amelandstraat uitgebrand. In de keuken stond een petro- leumtoestel te branden. De bewoner was even weggegaan en toen hij terugkwam sloegen de vlammen reeds uit de ramen. De brandweer had het vuur in een half uur geblust. Of het boekje „Vijftig Onderzeeboot- Ongevallen" werkelijk bestaat weet ik niet, maar als de dieptemeter aanwijst dat we een dertig meter onder de zeespiegel zijn, worden mij uit dat boekje allerlei griezel verhalen verteld. Aan sfeer ontbreekt het dan geenszins, want alleen al het feit dat er onder mijn kooi drie hogedruk-lucht- flessen van 280 atmosfeer opgesteld zijn, dat er boven mijn kooi een leiding met dezelfde druk loopt die door het gehele schip gaat, geeft reden genoeg om te gelo ven in het gevaarlijke van de toestand. Op het moment dat ik dit schrijf oefenen we op een diepte van 28 meter. Boven staateen stevige bries. Een krach tige golfslag doet alle schepen op zee dan sen en slingeren, maar bij ons is alles rus tig, of beter, ongewoon rustig. Niemand spreekt een woord zonder noodzaak, omdat zelfs het lichte gerucht van stemmen de ontdekking door „vijandelijke",schepen ten gevolge zou kunnen hebben. Doch ondanks de stilte wordt er aan boord heel hard ge werkt. De twee roergangers voor de diepte roeren transpireren hoewel het kil is. Ik zelf weet hoe moeilijk de bediening van de diepteroeren is, omdat mij eenmaal, onder direct toezicht, het stuurwiel van zo'n roer in handen gegeven werd. Het was echter van korte duur, want de boot werd al heel spoedig zeer onrustig in haar bewegingen en ik was roerganger af. De echte roer gangers worden herhaaldelijk afgelost, maar hun inspanning is nog niet voldoende om het schip in evenwicht te houden. Er wordt daarom voortdurend water verzet van voor naar achter en omgekeerd. In het begin van onze reis was het voor mij een uiterst merkwaardige ervaring om schepen over ons heen te horen varen: eerst klinkt het geluid van de motor en even later het schroefgedruis. Op den duur went men aan dit geluid, evenals aan alle an dere geluiden, al zijn ze nog zo verassend of verontrustend. Dit wordt wel bewezen door het verhaal dat een der officieren mij vertelde over een gast aan boord van een onderzeeboot. Men wilde een grapje met de gast uithalen, dat is op een onderzee boot al heel eenvoudig. De snelduiktanks werden gevuld en vele graden voorover hellend ging de boot omlaag. Alle lichten werden gedoofd en de gast, die eenzaam in het duister stond, hoorde plotseling een hels lawaai; men liet een" bak messen en vorken achter hem vallen en of dit niet genoeg was: er werd ook nog een emmer water omgegooid. Welke verwachting men ook van zijn gedrag had, het enige wat hij na deze schrikaanjagende handelingen vroeg, was of ze nu al onderweg naar be neden waren. Het is wel aardig dat er in werkelijkheid van het duiken niets gemerkt wordt. In tegensteling tot het stijgen dat juist verge zeld gaat van veel lawaai. Dan staat ieder een op zijn post en klinkt het door de luid spreker: „Blower kleppen open". Met groot lawaai ontsnapt lucht en enige seconden later begint de zee weer te bonken. Heftig slingert ons schip en zo bereiken we de oppervlakte weer, maar de hoofd-ballast- tanks zijn nog gedeeltelijk gevuld, wat ons voor een ogenblik zo onstabiel maakt dat het schip zelf vrij vlug rolt. Op deze wijze is het stijgen eenvoudig beschreven, doch er moet nog iets bij en wel het grote ge vaar dat er aan verbonden is. Als men van grote diepte komt, weet men niet waar men aan de oppervlakte tegen aan kan De Haarlemse schilder Frans Verpoor ten, die op uitnodiging van de Konink lijke Marine een kruistocht door het Middellandse Zeegebied maakt, vertelt in dit artikel verder van zijn belevenis sen aan boord van Hr.'Ms. Zwaardvis, welke onderzeeboot hem naar Casa blanca heeft gebracht, waar hij intus sen overstapte op Hr. Ms. Karei Doorman. Aangezien wij ons als rechtgeaard democraat gaarne onder alle lagen van de bevolking bewegen, hebben wij Don derdagavond een bezoek gebracht aan het Casino te Amsterdam. Daar was een heel groot nachtfeest georganiseerd ter ere van het bezoek van tien schoon heidskoninginnen uit evenveel landen. En uit die tien zou Miss Casino 1952 worden gekozen. Het was zefs als gala feest aangekondigd en daarom droegen de kellners en uw Boeda avondkleding. De gasten bestelden dan ook voortdu rend bier bij ons. Het Casino doet eigenlijk alles in de overtreffende trap. Het is de grootste nachtclub van Amsterdam met de klein ste ingang en de duurste consumpties. Men treft er voorts niet alleen de mooi ste dames aan, maar ook de blondste en de zwartste. En tevens de dikste heren. Het is een échte nachtclub, want vóór tienen komt men er niet in en na tienen evenmin, behalve als men lid is. Dit schept natuurlijk een zekere ex clusiviteit en aan de andere kant een opgewekt verenigingsleven. Ach, ach, wat een leven. Horen en zien verging ons bijna. In de bar waar wij vertoef den stond een aantal heren, die het zo te zien naar den vleze was gegaan, in gedistingeerde kout bijeen. Maar om te laten zien, dat zij sakkerju geen droog stoppels waren, zongen zij ook af en toe op vrolijke toon het lied: „Waar zijn die 25.Zij bedienden zich bij voor keur van de Engelse taal en wanneer zij het glas hieven, zeiden zij netjes: „Sjiers". Alleen tegen de eenvoudige barman spraken zij Nederlands, zoals bijvoorbeeld: „Gemainunkaulafanje". Wat ons voorts opviel, was, dat er be slist veel schrijvers onder hen geweest moeten zijn, want zij spraken voort durend over hun artikelen. Maar genoeg over deze bijzonder heden van de couleur van het lokaal, want wij begrijpen wel, dat gij, evenals de stampvolle zaal van Donderdag avond dat deed, popelt van benieuwd heid naar de Misses. Dit verlangen werd dan ook treffend gekenschetst door een naast ons staande heer, die ongeduldig zei: „Nou allee, waar blijve ze met derlui meide". Wel, nog geen minuut daarna werd de komst der koninginnen aangekondigd door de vertegenwoordiger van het co mité „Miss Europa", een jonge Frans man, die er precies uitzag zoals wij ons een dergelijke functionaris voorstelden. Hij kan nochtans best een aardige man geweest zijn. Hij deelde mee, dat de verkiezing niet zou geschieden door een jury op de wijze dus waarvoor Fiep Westendorp het bijgaande schema heeft geschetst maar dat het publiek zelve als keur-heer-en-meester zou optreden. Een democratische procedure. En daar op klapte onder een fanfare van het orkest de deur van de vestiaire als het deksel van de bonbondoos open en er kwam zoveel moois te voorschijn, dat wij er stil van werden.. Hetgeen nie mand merkte, want vele aanwezigen kregen het ineens heel druk met de ver vaardiging van lange, lage fluittonen. Miss Oostenrijk kwam binnen. Wij hebben nog nooit zo'n mooi meis je gezien. Op één na. Maar wij zeggen niet in het openbaar wie dat allemaal zijn, anders raken wij in moeilijkheden. Maar om op Miss Oostenrijk terug te komen, daar stapte zo maar een brokje Wenen binnen. De zachte gratie van een wals, de prille droom van een lente avond in Grinzing, de tintelende fris heid van een Heurigen-wijn, de warmte van het hart van Europa en het tikje majesteitelijke glorie van een oud Kei zerrijk, zij had dat allemaal. En de ogen van onze edele Hongaarse vriend Pal Balasz liepen vol met heimwee naar de Donau. Die kleine, blonde Inge Treuis liep door de rook, het lawaai en de onbe scheiden blikken van duizend ogen, zo als een vorstin door de goot schrijdt. En zij antwoordde op de onbenullige vragen van de bla-bla'ende Fransman achter de microfoon met een stem die zo verrukkelijk als een tevreden Weens liedje klonk, dat wij niet eens gehoord hebben wat zij zei: Na haar kwamen enige andere jonge- meisjes en toen wij die gezien hadden kwamen wij tot een aantal conclusies, die luidden: c. Wij waren partijdig. b. Die anderen hadden beter thuis kunnen blijven. c. Miss Oostenrijk was de mooiste d. Zij zou dus de eerste prijs hier niet winnen. Nu, ge weet, hoe het is afgelopen. De Engelse Miss werd Miss Casino en vol gens het door ons ingestelde publieke opinie-onderzoek om de volgende rede nen: Bijna alle vrouwen stemden op haar, aangezien zij zeker niet de mooiste was en zij met permissie liep met de gratie van een hockeyspeelster. Voorts was zij fris, onbedorven en sportief. En tenslotte had zij op de meeste schoon heidskoninginnen voor, dat zij met her sens was uitgerust en daarom lachte zij leuk, aangezien zij alleen lachte wan neer er wat te lachen viel. Na de badpakken-parade, die werd begeleid door een fluit-fuga van een veelstemmigheid die zelfs Johann Se- bastiaan Bach niet verbeterd zou heb ben, zijn wij voortgegaan met het trek ken van conclusies. En als wij heel lang nadenken, waren er zelfs een paar bij, die voor publicatie vatbaar zijn. a. Wij zouden niet graag schoon heidskoningin zijn b. Maar dat hindert niet c. Want wij zullen het w&arschijnlijk nooit worden d. En zelfs dan zouden wij niet de eerste prijs halen e. Net als Miss Oostenrijk f. Wij hadden dus wat gemeen met haar. g. Dit was een reden om met haar te gaan dansen. Wij zijn dit index-daad gaan doen na dat we onze stoute schoenen hadden aangetrokken en hebben haar wat ge troost met het niet halen van de eerste prijs. Maar dat gaat u in feite heel wei nig aan. Waar bemoeit u zich eigenlijk mee? Na die dans en een handkus, die wij volbrachten met de zwier van een ploe gende boer, zijn wij weer gaan zitten nadenken. En wij trokken de volgende conclusies zogezegd weer als kurken uit de flessen: a. Miss Oostenrijk was veruit de be koorlijkste b. Dit publiek zag dat niet c. Maar over slechte smaak valt wel te twisten Het Amsterdamse Toneelgezelschap geeft hedenavond in de Stads schouwburg de 200ste voorstelling van het Ierse blijspel „Zij kregen wat ze wilden" door Louis d'Alton met regisseur Louis Saalborn in de hoofdrol. Zondag heeft de 201ste opvoering plaats. Marie Hamel, Carla de Raet en Paul Huf vervul len er belangrijke rollen in. Maandagavond geeft het A. T. G. in de Remonstrantse kerk aan de Die- penbrockstraat een vertoning van „Droom der gevangenen" van Chris topher Fry onder regie van A. De- fresne, met Albert van Dalsum, Jacques Snoek en anderen. Dinsdagavond komt het Theatre Hébertot uit Parijs in de Doelenzaal met „Le maitre de Santiago" van Henri de Montherlant met Miche- line Bona, May Chartrettes en Geor ges Vanet. De Haagse Comedie herdenkt de honderd jaar geleden gestorven Rus sische schrijver Gogol op Woensdag avond in de Stadsschouwburg met een reprise van de door professor Scharoff geregisseerde voorstelling van het uitbundige blijspel „De Re visor" met Cees Laseur, Jan Retèl en talrijke anderen. Zondagmiddag voert de Nederlandse Opera onder leiding van Charles Bruck wederom „Carmen" van Bizet op met Claude Hector uit Brussel als Don José en Lidy van der Veen in de titelrol. Dinsdag heeft de pre mière van Samson en Dalila" van Saint-Saëns plaats onder regie van Jan Doat, in décors van Abdoelkader Farrah. In de hoofdrollen treden op: Hélène Bouvier en Scipio Colombo. Het abonnementsconcert van Zon dagmiddag in het Concertgebouw wordt geregisseerd door Antal Do- rati. Het programma vermeldt on der meer de Symphonic in C van Schubert. In de kleine zaal van het Concert gebouw geeft Zondagavond de pia- nist Gé van Toorenburg een recital, Maandagavond Jan Odé en Dinsdag avond George Walker. Het Amsterdams Studenten-toneel- gezelschap TUSA vertoont van 26 Februari tot 1 Maart dagelijks in Hypokriterion in de Roeterstraat ,Het Monument" van W. Ph. Pos onder regie van de schrijver. In Alhambra is de film „La Ronde" naar het toneelstuk Reigenvan Schnitzler geprolongeerd. Deze film is zo juist met de zogenaamde Aca- damy Award onderscheiden. In Ci neac en Plaza staat deze vertonings- week „Tramlijn Begeerte" onder regie van Elia Kazan (met Vivien Leigh, Kim Hunter en Marlon Brando) op het programma. Dat zijn wij toen gaan doen. BOEDA stoten. Hoewel er moderne instrumenten aan boord zijn om motorgeruis in de om geving waar te nemen, blijft het een vraag teken of er geen aanvaring zal volgen. De lengte van de periscoop is beperkt en voor die het mogelijk maakt iets van eventueel nabijzijnde schepen te bemerken, is het dikwijls te laat. Hieraan zijn ook veel on gelukken te wijten. Wij hebben daarom nog maar eens geoefend met het Davisvest. Dat het plotselinge stijgen ook wel eens een grappig gevolg kan hebben werd enige maanden geleden onder de Franse kust er varen. De bemanning van Hr. Ms. „Zwaardvis" wilde wat vis hebben en dus werd er door de periscoop ijverig naar een vissersboot gespeurd. Na enige tijd ont dekte men inderdaad op de verlaten zee zo'n boot. Er werd gestegen en vlak bij de visser kwam de onderzeeboot boven water. Om de aandacht te trekken werd er voor alle zekerheid over op de luchtfluit gebla zen. De ontsteltenis van de visserman moet groot geweest zijn, welke schrikbeelden hij over zeemonsters gehad kan hebben, weet men niet, want hij stoomde zo snel moge lijk weg zonder achterom te kijken. FRANS VERPOORTEN ADVERTENTIE Bekends schriftelijke cursus Het terrein wordt daarvoor in orde gemaakt Het kamperen in de Kennemerduinen zal het komende seizoen belangrijk worden uitgebreid. Het was tot op heden slechts toegestaan aan kampeerpaspoorthouders op 't met de naam „Liguster" aangeduide ter reingedeelte, maar met Mei zal een veel groter gebied daarvoor worden openge steld. Het betreft het stuk „De lakens'* ongeveer een kilometer ten Noord-Oosten van de kop van de Zeeweg. Dit zal plaats bieden aan ongeveer zeshonderd kampeer- ders, die in 't bezit zijn van een kamkaarf door de Nederlandse Kampeer Centrale uitgereikt. Kampeerders krijgen voor niet langer dan veertien dagen vergunning om daar met hun tent te verblijven, waardoor in een jaar aan een groot aantal mensen gelegenheid tot kamperen wordt geboden. Aan de voorbereiding van een eenvou dige accommodatie wordt op het ogenblik al hard gewerkt. Er komen drie afzonder lijke delen, een gezinskamp en kampen voor dames en heren. Tussen deze kamp gedeelten ligt een natuurlijke afscheiding. De oppervlakte van het kampeerterrein is 5 ha., het is een mooi begroeid terrein, dat voldoende ruimte biedt de tenten op flinke afstand van elkaar te plaatsen. Voor kinderen is er bovendien een speelterrein van ongeveer 1 ha. Het reeds genoemde terrein Liguster blijft voor kampeerpaspoorthouders be schikbaar. Door de gemeente Bloemendaal is de noodzakelijke vergunning verleend, maar onder verschillende voorwaarden. De Nederlandse Toeristen Kampeerclub zal het traditionele jaarlijkse openings kamp dit keer met Pasen (11 tot en met 14 April) op dit nieuwe kampeergedeelte van de Kennemerduinen houden. Naast hon derden leden worden er ook 'n groot aan tal buitenlandse gasten verwacht. Op het nieuwe kampeerterrein zal een kampbeheerder wox-den aangesteld, die daar altijd aanwezig zal zijn. Men hoeft voor een kampeervergunning dus niet eerst naar het kantoor van het Nationale Park aan de Elswoutslaan te Overveen. Er mogen op het terrein geen zoge naamde huisjestenten worden geplaatst. Het probleem van de voorziening van levensmiddelen wordt nog nader onder cgen gezien, daar B. en W. van Bloemen daal geen toestemming voor „kampwin kels" hebben gegeven. In het staatsblad is een Koninklijk Be sluit afgekondigd waarin de goederen wor den aangewezen waarvoor de invoerbelas ting de heffing die bij invoer van goede ren in de plaats treedt van de Omzetbe lasting bjj invoer in Nederland wordt verhoogd. Deze verhoging is noodzakelijk, omdat op ingevoerde producten in het al gemeen minder aan invoerbelasting wordt geheven dan de Omzetbelasting op soort gelijke goederen bedraagt, welke in het binnenland worden vervaardigd. Het tarief van de Invoerbelasting be droeg thans in het algemeen 4 percent (bij invoer voor ondernemers), en 6 percent bij invoer voor anderen. Voor een groot aan tal goederen zal dit worden 5, 6 of 7 per cent bij invoer voor ondernemers en 7, 8 of 9 percent bij invoer voor anderen. De vei-hoging treedt 3 Maart in werking. Met het oog op de belangrijke plaats, die de vrouw zal innemen in het complex van maatregelen ter bescherming van de bur gerbevolking is dezer dagen uit ongeveer twaalf vrouwenorganisaties de Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening gesticht. Deze federatie zal een belangrijke taak krijgen bij de vooi"bereiding van de sociale verzorging van de burgerbevolking in oorlogstijd en bij de werving van vrou welijke vrijwilligers voor de diensten ter bescherming van de burgerbevolking. In de komende maanden zal een zeventigtal vrouwen een vijfdaagse cursus volgen op de Stafschool Bescherming Bevolking te Barneveld.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7