Taxi? 18000 Vechten kost geld Predikbeurten Padvindsters vierden „Denkdag Het Budapest-Trio bij Muzen Forum Ingezonden stukken POLITIERECHTER De spade schrijft geschiedenis Grote belangstelling voor Zwitserland en Oostenrijk K.N.M.V. hield haar verkeerscompetitie Verstandelijk en lichamelijk gebrekkigen Amerikaanse soldaat posthuum onderscheiden Voor onze kwartaal-abonnés Haarlems Dagblad Interscholaire 1952 Bussum heeft geen vlottende schuld meer Nachtdienst apotheken Dodelijke val uit raam Orson Welles komt DIEBEN STATIONSPLEIN De straatbelasting te Haarlem ZATERDAG 23 FEBRUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 99 Overal ter wereld hebben „kabouters", padvindsters en „pioniers" gisteren „Denk dag" gevierd, de geboortedag zowel van lord Baden Powell als van zijn echtgenote de „Chief Guide". Die dag gaan de ge dachten van alle padvindsters naar elkaar uit en hernieuwen zij haar „belofte". „Beeld van ons streven: dapper te leven, dat eens de wereld vrede vindt", zoals de padvind sters zingen tijdens de vlaggenparade, die des morgens gehouden wordt. Ook in Haarlem is „Denkdag" op grootse wijze gevierd. Des middags zwermden ruim vierhonderd „kaboutertjes" in feest stemming gebouw St. Bavo binnen, waar zij tezamen een gezellige „reis om de we reld" maakten en des avonds was de beurt aan de grotere meisjes dat waren er nog eens tweehonderd meer om op treffende wijze te getuigen van haar trouw aan de padvindsters-idealen. Begonnen werd met eèn ganzenbordspel, waaraan alle zeshon derd meisjes meededen en dat, dank zij grappige opdrachten die de „gansjes" te vervullen kregen, heel wat vrolijkheid te weeg bracht. De laatste opdracht was het offeren van de „Denkdag-stuiver", bestemd voor een fonds, waaruit de padvinderij in landen waar zij pas is opgericht of waar zij in financiële perikelen verkeert, gehol pen wordt. Na de pauze, die met opgewekte samen zang gevuld werd, voerden enkele pad- vindstertjes een spel op, waarin een heks alleraardigst uitgebeeld door de schrijfster van het spel, mevrouw C. E. Niemeyer-van de Wall, (districts-commissaresse voor Haarlem-Noord) uit haar heksenketel al lerlei beelden te voorschijn tovert, die de padvindsters-idealen willen bespotten. Zo werden achtereenvolgens de snoeplust (ge personifieerd in een aantal ijslollies-sabbe- lende meisjes), het wegblijven van samen komsten en de „schakelspreuk" („Ik ben ADVERTENTIE MOTECHTHEID blijft, óók na herhaald wasse en chemisch reinigen Het gaat lang niet alle mensen af om meningsverschillen op een elegante ma nier uit de weg te ruimen. Er zijn er legio die met de vuisten argumenteren en hun grieven tegen huurlieden of familieleden door middel van een handgemeen trachten te beslechten. Bij de Haarlemse politierechter kan men wekelijks een aantal heethoofden aantref fen dat rekenschap van zo'n weinig sierlijk gedrag moet afleggen. Sommige vechtjas sen wendden oververhitting als gevolg van 't gebruik van stei-ke drank voor, of wijten hun optreden aan een plotseling opge komen driftbui. Zelden toont er zich een berouwvol. Gistermorgen evenwel schoof een wildebras in het verdachtenbankje, die dat wel deed. Op een kwade avond was hij een café in Assendelft binnengestapt, ten einde daar het biljartspel te gaan beoefe nen. Dat voornemen gooide hij echter over boord toen hij aan de toog een knaap ont waarde, die hij al jarenlang niet mocht, vermits er eens iets tussen wederzijdse ouders was voorgevallen. Hij ging naar de jongeman toe en deelde hem mee „dat hij zin had om hem een flink pak rammel te geven." Daar hoorde de aangesprokene van op. Veel tijd om zich te realiseren wat die plotseling opgekomen lust voor de na bije toekomst inhield, kreeg hij overigens niet, want voordat hij tot drie kon tellen werd hij gevloerd. Het koste hem een paar builen en schrammen en zijn aan valler 25 boete. De vechtersbaas vond dat niet teveel: „Ik heb er echt spijt van dat ik die jon gen heb geslagen en het zal ook niet meer gebeuren." Een meubelmaker, die een deel van zijn schoonfamilie te lijf was gegaan, nadat hij daar een stuk of wat dreigbrieven van had ontvangen, zal eveneens 25 harde gul dens moeten neertellen. Dreigbrieven of geen dreigbrieven, je handen moet je thuis houden. De meubelmaker wendde nog een poging aan om de poütiex-echter kennis te laten nemen van de beledigende inhoud van al die epistels, maar omdat zij meer weg hadden van brochures dan van brieven, leed die poging schipbreuk. Korzelig ont ruimde de meubelmaker zijn plaats voor een chauffeur, voor wie het blijkbaar te veel was geweest ria< een jongeman hem een „uitslover" had genoemd, toen hij een auto in een straat wilde parkeren, juist op het plekje waar die jongen met een meisje stond te praten. Er warer. rake klappen gevallen, die de chauffeur op 15 kwamen te staan. Een Aalsmeerse kwekersknecht had de regels der wellevendheid uit het oog ver loren, toen hij zijn zwager, met wie hij in onmin leefde, was tegen gekomen. Hoe dat kwam? „Wel ik kreeg ineens aandrang om hem af te ranselen. Het was een opwelling in mijn hoofd." En hoewel men beter zo iets niet in zijn hoofd kan krijgen, de kwe kersknecht en de zwager vonden het niet erg dat het was gebeurd: „We zijn nu goede vrienden." De 20 boete had de ver dachte er ook wel voor over. „Alles is nu opgehelderd',, verklaarde hij monter. Aan het eind van de Denkdag-viering hernieuwden de padvindsters de belofte een schakel in de liefdeketen, die de gehele wereld omvat") door de boze heks gehe keld, maar tenslotte werden zij en haar spookbeelden door de padvindsters ver jaagd met de banspreuk „Als je idealen maar sterk genoeg zijn, dan is er ook geen heks". Het spel eindigde met het gezamenlijk hernieuwen der padvindstersbelofte en met het zingen van het installatielied. Dat was tevens het einde van deze in prettige geest gevierde Denkdag, waaraan de leid sters, onder wie de dames „Awanda" J. van Nispen-van Wely, landelijk voorzitster van het N.P.G., „Hino" C. E. Peereboom-Kik kert, commissaresse Buitenland van het hoofdbestuur, „Davo" H. A. Halbertsma, gewestelijk commissai'esse voor Noordhol land en plaatselijk commissaresse voor Haarlem, en C. E. Niemeyer-van de Wall, districtscommissaresse voor Haarlem-N., evenveel plezier beleefden als de meisjes zelf. Binnen afzienbare tijd zal er in Nederland waarschijnlijk geen stukje grond meer te vinden zijn dat niet is omgewoeld of afge graven ten behoeve van woningbouw of we genaanleg. Daarmee zullen dan veel gege vens. die van groot belang kunnen zijn voor de geschiedschrijving van ons land, verloren zijn gegaan. Deze-geschiedschrijving is, wat de oudste perioden aangaat, grotendeels af hankelijk van schervenvondsten en van de kennis der omstandigheden waaronder deze scherven in de bodem worden aangetroffen. Onlangs is opgericht de Archeologische Werkgemeenschap voor Westelijk Nederland, een vereniging van amateur-archeologen, die zich ten doel heeft gesteld het oudheidkun dig onderzoek in de provincies Noord- en Zuidholland, Utrecht en Zeeland te bevor deren en die tevens door het vormen van contactgroepjes in steden en dorpen wil voorkomen dat bij de uitvoering van open bare werken voorwerpen verloren gaan, die voor de oplossing van archeologische vraag stukken van onschatbare waarde kunnen zijn. Dit laatste is overtuigend gebleken op de eerste bijeenkomst van de werkgemeen schap waarin zij ook naar buiten optrad. Daarin hield dr. P. Glazema, directeur van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bo demonderzoek. een zeer interessante causerie over het in 1951 te Rhenen ontdekte zeer uitgebreide Frankische grafveld, een van de belangrijkste oudheidkundige vondsten, de laatste tijd in Europa gedaan. Het grafveld werd ontdekt toen de rijkswaterstaat met grote graafmachines begon een hellend ter rein ten behoeve van wegenaanleg af te gra ven. Het daarna ingestelde onderzoek, dat een half jaar duurde, bracht bijna duizend graven uit de Frankische tijd aan het licht, die vrijwel ongeschonden waren. Dr. Gla zema vertelde hierover tal van belangwek kende bijzonderheden en gaf daarna in let terlijke zin met lantaarnplaatjes een beeld van de hoogstaande Frankische cultuur, waarvan de gevonden sieraden en gebruiks voorwerpen, waarbij prachtig glaswerk, de stille getuigen waren. In het tweede deel van zijn causerie be paalde dr. Glazema zich tot de late middel eeuwen en wel in het bijzonder tot de sarcofagen, grote bakstenen doodkisten, die te Aardenburg in Zeeland zijn aangetroffen. Zij zijn aan de binnenkant bepleisterd en op deze bepleistering zijn vaak fraaie en kleurrijke religieuze voorstellingen geschil derd, waarvan dr. Glazema er een groot aan tal op het projectiescherm liet zien. Zij ADVERTENTIE In 1950 zijn negenduizend leden en in 1951 zestienduizend leden van de Neder landse Reis Vereniging in de gelegenheid geweest deel te nemen aan goedkope reizen naar Zwitserland en Oostenrijk. Voor de komende maanden heeft de N.R.V. weer plannen, waarover dezer dagen op een bijeenkomst van de Haarlemse afdeling in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concert gebouw nadere mededelingen zijn gedaan. De Haax-lemmers hebben grote belangstel ling voor die landen, want in korte tijd wax*en alle plaatsen voor de bijeenkomst uitverkocht. Voor de teleurgestelden volgt een tweede op Zondagmiddag 16 Maart. De heer J. Panman gaf een overzicht van de organisatie der reizen naar Zwit- sei'land en Oostenrijk. De tocht daax-heen wordt per autobus gemaakt, hetgeen een besparing betekent. De hotels worden voor een peiüode van vier maanden gehuurd, waardoor het mogelijk is een lagere prijs te bedingen. Verder kan een deelnemer bepalen of hij al dan niet aan excui'sies deelneemt. Van de plaatsen, waarheen de reizen ge maakt zijn en in de toekoxnst gemaakt zul len worden, zijn fraaie kleui'enfilms ver- vaai'digd, waarvan er enkele vertoond werden. Op vlotte wijze vex-telde de heer Panman over bekende plekjes bijzonderheden. Na de pauze werd de kleurenfilm „Oos tenrijk-Zwitserland" vertoond, die onder leiding van de heer Panman door de cineast Harry Kuyters uit Epe is opge nomen. Deelnemers aan reizen naar deze streken zagen bekende plekjes op het doek en de leden, die plannen koesteren binnen kort naar een van deze landen te tx-ekken, kregen een indi'uk van de schoonheid van de bergen. De Koninklijke Nederlandse Motorrijders- vei-eniging heeft gisteravond door het ganse land haar verkeerscompetitie gehouden. Dat hield in dat overal in den lande de leden van motorclubs over een aantal schriftelijke vragen gebogen zaten, dat hun parate ver- keerskennis duchtig op de proef stelde. De club die het beste uit de bus komt, gaat met een fraaie prijs strijken. Tot de deelnemers behoorde ook de Mo torclub Haarlem, die gisteravond in „Die Raeckse" een team van vijftien man in het veld bracht. Zij kregen niet minder dan vierentwintig vragen te beantwoorden, waar van het grootste deel beslist niet eenvoudig was. Maar wel belangrijk, want op enkele formele vraagjes na bijvoorbeeld „Hoe veel maal per minuut knippert het oranje licht bij een overweg?" zou de kennis van de antwoorden iedere motorrijder een hoop narigheid kunnen besparen. Bij de vragen waren er ook enige, die be trekking hadden op het bromfietsprobleem, met name: „Is een bromfiets volgens de wet een motorrijtuig of een rijwiel?" en de daaruit voortvloeiende vraag: ..Moet men bij voorrangskwesties een bromfiets als snel verkeer behandelen?". Sinds het vonnis van de Enschedése kantonrechter moeten beide vragen helaas bevestigend beantwoord wor den. Het was daarom misschien aardig ge weest er de vraag aan toe te voegen: „Is het merendeel der bromfietsiüjders (dat immers zonder rijbewijs voorttuft) eigenlijk niet in overtreding?". Het bevestigende antwoord zou dan het zonderlinge en gevaarlijke ka rakter van het huidige bromfietsprobleem nog eens duidelijk onderstreept hebben. Maar met zulke overwegingen hielden de geëxamineerden zich gisteravond niet op. Zij hadden het te druk met het tot een goed resultaat brengen voor hun club in deze nut tige competitie. Het werk van te Haarlem ,Nazorg" In het jaarverslag van de Nazorg voor verstandelijk en lichamelijk misdeelden te Haarlem wordt geconstateerd dat zich in het afgelopen jaar demonstreerde dat het bedrijfsleven zich in neergaande lijn beweegt. In een tijd van hoogconjunctuur valt het vrij gemakkelijk ook ingeschreven kinderen onder te brengen in de vrije maatschappij. Dit is thans niet meer het geval. De spreekuren van Nazorg worden drukker bezocht, niet alleen door werk zoekenden, maar tevens door ouders, die thuis moeilijkheden ondervinden met de opvoeding hunner kinderen. Geen wonder, dat het aantal ondertoezichtstellingen is toegenomen. Het rijkskamp te Rolde, be stemd om de jongens te gewennen of weer te gewennen aan regelmatige arbeid, heeft een respectabele wachtlijst. Zelfs in urgen te gevallen moet soms maanden lang ge wacht worden vóór tot opname kan wor den overgegaan. Steeds is er een niet te plaatsen groep, die een vooi-tdurende zorg blijft voor het per soneel van de Nazorg. Door hun eigenaar dige persoonlijkheidsstructuur, vaak ook door een zeer gering arbeidstempo, zijn zij in de vrije bedrijven niet te plaatsen, ter wijl ze evenmin op de bestaande arbeids- inrichtingen thuis hox-en. De werkplaats „op hoger niveau", zoals die geprojecteerd is, zal hier uitkomst kun nen brengen. Ook is er behoefte aan een goed georgani seerde streekdienst. Op 1 Jan. 1952 stonden bij Nazorg inge- schi-even 1440 mannen en 677 vrouwen, allen oud-leerlingen der scholen voor Buir- tengewoon Onderwijs sinds 1909. Beneden 21 jaar zijn 369 jongens en 194 meisjes. Verder waren nog ingeschreven: 293 leerlingen van de Lagex-e scholen, die het niet verder dan tot de 5e klasse brachten en bijzondex-e moeilijkheden gaven; alle blinden; de lichamelijk gebrekkigen en de doofstommen voor zover ze om hulp vragen. Voor de avondverzorging werden in 1951 27 jongens en 12 meisjes ingeschreven. 11 gi-oepen met in totaal 163 leerlingen (oud-leerlingen van de Haarlemse Buiten gewone scholen) volgen nu de lessen. (5 klassen in de Dr. Huetschool, 4 klassen in de R.K. school voor B.L.O. en 2 klassen in het gebouw aan de Botermarkt.) De indeling naar leeftijd was aldus: 58 jongens en 35 meisjes beneden 19 jaar; 28 jongens en 32 meisjes boven 19 jaar. De Werkinrichting Einde 1951 werd de Haarlemse Werk inrichting bezocht door 56 mannen (waai-- onder 8 blinden en 2 zwaar lichamelijk ge brekkigen) en 23 vrouwen. Er werd voor 40.674 aan gemaakte ar tikelen vei-kocht, tegen 34.562 in 1950. De afdeling E (tuinbedrijf) geeft zeer vele zorgen. De opbrengst ligt nog ver be neden de verwachting. Begin 1952 zal een tweede paviljoen aan de Schalkwijkerweg in gebi-uik genomen kunnen worden, zodat dan, na een verbou wing in de Tyboutstraat, het aantal te- werkgestelden belangrijk uitgebreid kan worden. De in Parijs wonende, nog jeugdige Alge rijn Abdulkader Farrah heeft voor het Dinsdag in de Amsterdamse Stadsschouw burg voor het eerst door de Nederlandse Opera uit te voeren muziekdrama „Sam son en Dalila" zowel de décors als de cos- tuums ontworpen, in nauwe samenwer king met Jan Doat, de Baskische regis seur. Beiden hebben getracht met alle tra dities te breken zonder ook maar enigs zins „experimenteel" te willen. Men heeft een eenheid nagestreefd tussen drie stijl elementen: de smaak van het hedendaagse publiek, de opvattingen van een componist uit de vorige eeuw en de plaats van han deling in een woestijn in een voor-Chris telijk. tijdperk. Hierbij gereproduceerd is een schets voor de kleding der Filistijnen. Duitse stationsbezetting per microfoon weggejaagd Bij Koninklijke Besluit is posthuum het Bronzen Kruis toegekend aan de soldaat- parachutist T. Bachenheimer van het Ame rikaanse leger. De onderscheiding zal wor den uitgereikt aan de weduwe van deze Amerikaanse parachutist, die te Fullerton in Californië woont. Bachenheimer, destijds ingedeeld bij de 82ste Amerikaanse luchtlandingsdivisie, is op 17 September 1944 nabij Grave uit een vliegtuig gesprongen. Hij heeft zich naar Nijmegen begeven, waar hij in de omgeving van het station de opzichter der Neder landse Spoorwegen de heer Van Hedel ont moette. Zij besloten de 40 man sterke Duit se bezetting van het station te verjagen. Terwijl de Duitsei's aan het eten waren, wisten zij onopgemerkt op het perron te komen. De heer Van Hedel, die reserve eerste luitenant was, slaagde er in de ge luidsversterker in te schakelen. Terwijl soldaat Bachenheimer bij de microfoon de ene roffel na de andere afvuurde uit zijn automatisch vuurwapen, eiste de heer Van Hedel via de microfoon van de Duitsers onmiddellijke overgave. Een paniek maakte zich meester van de Duitsers. Zij lieten hun maaltijd in de steek en kozen allen het hazenpad. De Amerikaanse soldaat en de heer Van Hedel hebben het Nijmeegse sta tion geruime tijd bezet gehouden. Zij moes ten zich echter terugtrekken, toen de Duitse artillerie het station ging beschieten. De heer Van Hedel is reeds onderscheiden met de Bronzen Leeuw. De soldaat Bachenhei mer is bij latere gevechtshandelingen ge sneuveld. bestaat de gelegenheid, het abonne mentsgeld automatisch van hun giro rekening op de onze te laten over schrijven. De voordelen hiervan zijn: le. Aanbieding van kwitantie komt te vervallen, dus geen incassokosten 2e. Giro-biljet behoeft niet meer ieder kwartaal te worden uitgeschreven. 3e. Geen kosten voor overschrijving. Indien U hiervan gebruik wilt maken, verzoeken wij U een machtigingsfor mulier bij onze administratie aan te vragen. OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgebreide herhaling van muzikale demonstraties De tweede muziekavond van het Inter- scholaix-e Jeugdtournooi was gedeeltelijk een herhaling van de demonstraties van verleden week Vrijdag en gedeeltelijk een voortzetting daarvan. Want nu kregen vijf schoolkoren, die op de eerste avond nog niet op het programma geplaatst konden worden, gelegenheid tot optreden. De koren van de Da Costa-kweekschool, van de Rijkskweekschool en van het Jac. P. Thysse Montessorilyceum en Kennemer Lyceum werkten wederom mede en zorgden ook nu met, voortreffelijke zang voor momenten van verrassende muzikale schoonheid. Zeer vei-heugend was echter ook hetgeen de andere schoolkoren presteei'den. Het koor van de Openbare Opleiding- school voor kleuteronderwijs zong met frisse klank een canon en twee mooie werkjes, waarvan „In den Hemel is enen dans" (uitgevoerd met begeleiding van blokfluiten) opviel door een bekoorlijke rhythmiek. Het koor van de Christelijke Opleidingschool voor Kleuteronderwijs kwam met twee moraliserende en religi euze liedei-en van Felix Mendelssohn- Bartholdy, die met zeer beheerste klank werden uitgevoerd. Klankverzorging was eveneens kenmei-kend voor de eenvoudige, zorgvuldige en ingetogen voordracht van twee wiegeliedjes van Carl Maria von Weber en J. Barnby. Misschien mogen wij bij een volgende gelegenheid van deze beide goede koren ook iets van sprankelen- der karakter verwachten? Het meisjeskoor van het Eerste Christe lijk Lyceum kwam daar nu al mee, door „Spruytkens plesant" van Harm Smedes vlot en fris te vertolken. Met ..Laissez- moi planter le Mai" toonde het koor zich eveneens van een goede zijde. Bijzonder prettige herinneringen bewaren wij aan het zingen van het. koor van de St. Lucia- school. Deze meisjes weten haar stemmen goed te gebruiken en spreken bovendien de woorden uitstekend uit. Na de voor drachten van een Duits, Frans en een Engels volksliedje, kwam een geestige ver tolking van het even geestig bewerkte ,,'k Heb mijn wagen volgeladen". Verder hebben gisteravond de vele in strumentale en vocale jeugdige solisten evenals verleden week uitgemunt door ver rassend goed spel. De school orkesten waren over het algemeen weer goed op dreef en het Interscholair Gamelan-orkest gaf ons met steun van de tropische hitte in de zaal de illusie op Java te zijn. Er was voor deze tweede muziekdemon- stratie weer een geweldig grote belangstel ling. Het is bij dit Interscholaire Jeugd tournooi opnieuw gebleken hoe groot de plaats is. welke de muziek in de harten van de schoolgaande jongeren uit Haarlem en omgeving in neemt. Wethouder D. J. A. Geluk hield op deze avond een blij- gestemde inleiding, waarmee hij de burge meester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cre- mers. raadsleden en vooraanstaande figu ren uit ond°rwiiskringen en het muziek leven verwelkomde. In het bijzonder bracht de wethouder hulde aan dr. J. R. H. de Smidt. door wiens onveiynoeibare activiteit ook dit Interscholaire Jeugdtournooi zo voorbeeldig kon slagen. P. ZWAANSWIJK Burgemeester en Wethouders van Bus sum hebben de gemeenteraad een nota doen toekomen, waarin wordt uiteengezet, dal Bussum door een verkorting van de afschrijvingsduur der kapitaaisobjecten is geworden een gemeente, die geen vlottende schuld te haren laste heeft. B. en W. stellen nu verschillende maat regelen voor tot sanering van de kapitaal- dienst. Zij willen f 1.066.000 reserveren voor de bouw van een nieuw raadhuis. Zij laten het financieel rapport onmiddellijk volgen door een voorstel tot de bouw van 144 woningen tot een bedrag van ongeveer f 1.5 millioen en willen deze bouw finan cieren met eigen middelen. Vrijdagavond concerteerde voor Blóe- mendaals „Muzen Forum" in gebouw „Domi" te Overveen het Budapest-trio, dat samengesteld is uit de heren Nicolas en George Roth (respectievelijk viool en cello) en George van Renesse (piano). Met het zelden gespeelde, maar toch ]ang niet onbelangrijke Trio in C, opus 37 van Brahms werd deze avond van kamermu ziek geopend. Brahms blijft in dit werk voox-al in het uitgebreide eerste deel en in het geheimzinnige Scherzo dicht in de buurt van Beethoven. Hoewel het mar kante spel van George van Renesse soms wat dreigde te domineren, hoorden wij het stuk in een vertolking die er de poëtische hoedanigheden rijkelijk van belichtte. De rustig zangerige toon van de cellist was menigmaal opvallend. In het fraaie An dante met zijn interessante variaties von den de beide strijkers dankbare kansen om met een nobele klank indruk te x - ken. Qua samenspel van het drietal was het spookachtige Scherzo (waarbij men onwillekeurig aan Beethovens „Geister trio" denkt) buitengewoon frappant. Het Trio van Ravel (uit 1915) voerde ons in een geheel andere klankenwereld. Rhythme en metrum zijn zeer oorspron kelijk en de coloristische effecten hullen de muziek in een verrassende sfeer. Ook het vormenprocedé heeft iets eigens: in zijn tweede deel (Pantoum) gebruikt Ra- vel een oud dichtschema en in III ont wikkelt hij een Passacaglia-vorm. Streng heid moet men daarbij niet vei-wachten, want Ravel's fantasie is een vrijgevoch ten vogel, die zich niet in een kv-oi laat opsluiten. In zijn geweldige finale stelt hij helemaal geen remmen aan de verbeel ding. Maar hoe rijk is die en hoe balt zij zich samen tot een wonderlijk complex van kleuren en rhythmen, gestuwd door een geniale durf! Tenslotte werd hel pu bliek vergast op Beethovens meesterlijke Trio in Bes, opus 97, het werk waarmee de componist het laatst als pianist in het openbaar optrad. Dit stuk ontstond even na de Achtste Symphonie en deelt er in de hoofddelen de opgewekte geest van. Maar Beethoven moest in het Scherzo toch ook een kortstondige „grübel"-bui ver werken. En in de vrije variatiecyclus van III proeft men reeds de ontheffing, de sfeer der oneindigheid, die de belangrijk ste werken der laatste periode kenmerkt en die hier in de vreugderoes van een le vendige finale uitmondt. Wij hoorden het werk in een kapitale uitvoering. Ook het Trio van Ravel had aan hoge ëisen voldaan. Het was een be langwekkende avond. JOS. DE KLERK Firma C. G. Loomeyer en Zn., Barteljoris- straat 11, telefoon 10175. Park-apotheek Kleverparkweg 13, tele foon 11793. Teyler apotheek. Teylerplein 79. tel. 17946. Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, telefoon 12038. Vrijdagmiddag omstreeks half een is in De Lethstraat te Velsen-Noord de 47- jarige mevrouw P. de S.-V. uit het raam van de eerste verdieping op 314 meter hoogte gevallen en aan de gevolgen van deze val vrijwel onmiddellijk overleden. De dame zat in het kozijn om de ramen aan de buitenkant te lappen. Zij is toen achterover gevallen en kwam met het hoofd op het tegelpad terecht. De Amerikaanse acteur Ox-son Welles komt twee voordracht-avonden in Neder land geven. Zaterdag 8 Maart treedt hij op in het Concertgebouw in Amsterdam en Zondag 9 Maart in het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen in Den Haag. Hij zal voordragen uit „Othello", „De koop man van Venetië" van Shakespeare en fragmenten uit „The third man" van Gra ham Greene. Een smaldeel van de Koninklijke Ma rine is Vrijdag voor een bezoek van vijf dagen in Casablanca aangekomen. Het be staat uit het vliegkampschip „Karei Door man", twee fregatten, een torpedobootjager en twee duikboten. ADVERTENTIE Volgende week: EEF MULDER wenst U tot weerziens. Vanaf 1 Maart: Optreden van??? ZONDAG 24 FEBRUARI 1952. HAARLEM. Ned, Herv. Kerk. Grote Kerk. Zaterdag 7.30: Ds. J. Heidinga. Avondgebed in de Consistoriekamer. Zondag geen dienst. Nieuwe Kerk. 10: Ds. E. Pot. 7: Dr. A. J. Rasker. Noorderkerk. Zaterdag 45: Bid stond in de Gei-fkamer. Zondag 10.30: Ds. P. J. Mackaay, (kerkeraadsaienst)Oosterkerk. 10: Ds. B. van Gelder. 5: Ds. J. Bronsgeest Kapel Sarepta. 9.30: Kinderkerk. Dr. A. J. Rasker 30.45: Ds J. Bronsgeest. Bakenesser- kerk. 9.30: Kinderkerk. Dhr. A. Boschma. 10.30: Ds. A. J. van Rhijn. 4.30: Padvinders- dienst. 7: Gezinsdienst Wijk V. Ds. E. Pot. Diaconessenhuis. 4.30: Ds. S H. J. Voors. Rusthuis Jansstraat. 10.30: Dienst, jeugdkapel Noord 10.30: F. H. Geui'sen. Oost 10: N. Groen. Centrum 10: N, Desjardijn. West 10: K. H. Oosterhagen. Ver. van Vrijz. Hervorm den, Jacobstraat 6. 10 30: Ds. A. van Biemen van Bentveld. Eglise Wallonne. Begijnhof 30. Dimanche 24 Février a 10 h. 30: Service pré- sidé par le pasteur J. Baudraz. a 19 h. 45: Groupe de Colignij. Mr, le pasteur Cubanis, de Leyde fera une conférence, avec projec tions lumineuses „Voyage a travers les cé- vennes huguenotes." AIle-Dag-Kerk. Woens dag. Waalse Kerk 7: Tweetalige dienst. Ds. P. Taekema en Ds. J Baudraz. Dinsdag. Broederkerk Parklaan 34. 34: Rondetafel- bespreking. Ned. Herv. Evang., Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. Dorsman. Schelluinen. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6 10: J. A. Hoekendijk. Heemstede. 7.30: W. F. Kloos, Gouda, met medewerking Zangkoor „Eben Haëzer". Woensdag 8: A. Th. Besse- laar. Amsterdam. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. F. A. Stroethoff, directeur van de Vereniging „Tot heil des Volks". 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst. 8: Jeugd samenkomst o.l.v. Mej. A. Punt van de Bij- belclubbeweging te Amsterdam (met flanel- lograaf). Opwekkingssamenkomsten, Zuider straat 35 Donderdag 8: Zendeling W. Köne- mann van de Christian and Missionary Al liance te Makassar met films over Lombok en Makassar. Broedergemeente, Parklaan 34 Zaterdag 7.30: Liturgische Zangavond. Zon dag 10.30: Ds. D. Boon O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds, A. R. de Jong, Vrye Evang. Gemeente, Voorhelmstr. 3 10 en 5: Ds. D. Rijkhoek, uit Dordreclit. Ver. Doopsgez, Gemeente. 10.30: Mej. Ds. Soutendijk. Haarl.-N. N. P. B. Berkenstr. 10 10.30: Ds. S. M. A. Daalder Jeugdkerk. Peu- zelaarsteeg 10.30: Dhr. R. Vroom, Minahas- sakapel. Indischestr, 5.45: Mej. B. Luikinga Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. J. J. van Hille. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. A. B C. Hof land. Wilhelminakerk 10: Ds P. de Ruig 5: Ds. A M. Boeijinga. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Ger. Kerk, Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente, Ridderstraat 29 10 en 5: Leesdienst. Chr. Geref, Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Baptiste Gemeente, geb. C. J. M. V„ Lange Margarethastr. 13. 10: Dhr. H. v. d. Brink. m. m. v. Gemeentekoor. 11,30: Zondagsschool 5: Dhr. H. v. d. Brink 8: Jeugdsamenkomst. Gebouw „Salem", Bake- nessergracht 65. Donderdag 8: A. W. C. ver gadering. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruis straat 14. 10 en 7.30: Openbare Samenkomst. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Jac. van Ruysdaellaan 7. Hst. Maandag 3: Samen komst Vergadering van Gelovigen, Park laan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken) Bij bellezing, Parklaan 21. Donderdag 8: K. Ro zendal. Gemeente des Heeren, Lange Mo- lenstr. 22. 10 en 5.30: Samenkomst. Gemeente Gods. Parklaan 21. 4: Samenkomst. Gemeen te van Christus, Ged. Oude Gracht 47 (ach terzaal). 10.15: Aanbidding met Avondmaal en Preek, 19: Eredienst met speciale predi cate. Dinsdag 20: Vrouwenbijbelklas (Ga- renkokerskade 82). Donderdag 20: Bijbel studie en bespreking (in de voorzaal) Vrijdag 16.30: Kinderbijbelklas. Christen-Geloofsge meenschap geb. Rosenhaghe. Hoofmanstr. 10. Samenkomst. 8: Samenkomst Garenko- kerskade 27, Woensdag 8: Bidstond Garen- kokerskade 27. Iedere Zaterdagavond Jeugd samenkomst Benkoelenstraat 28. H.-N. Pinkster Evangelisatie, Ged. Oude Gracht 47 10 en 7: Volle Evangelieprediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstr. 74 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk. Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendinggemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging, Nas- sauplein 8. 11: Universele Eredienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Jansstr. 83 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr H. J. Kort, van Heemstede. Theologisch-Philosofisehe be schouwingen met repliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, den Haag. Verbreiding der oude Waarheid. Ged. Oude Gracht 47. Dinsdag 7 45: Ds. J. J. Ruys HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Fröbelschool, Colensostraat. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Julianakerk. 10: Dr. M v. d. Voet. Immanuëlkerk. 10 en 7: Dr. H. van der Loos. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heiligingsdienst. 7: Openluchtsamenkomst. 8: Openbare samenkomst. 12 en 5: Kindersa menkomst. Leidster majoor A. Hovenier. Maand. 2.15: Gezinsbond samenkomst. Leid ster majoor A. Hovenier. Donderdag 5: Film voor de Jeugd. 8: Filmavond voor groten. Leider Envooy Hartjes. Alg. Chr. Jeugd Gemeenschap „Gideon", Achterweg 2 A. Zaterdag 1 Maart 2.30: 4 tot 9 jaar en 4: van 10 tot 15 jaar Zeer belang rijke samenkomst o.l.v. 2 Engelse Zusters uit Londen. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10 30: Ds. A. B C. Hofland. 5: Ds. P. de Ruig. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat 10 en 5: Ds J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het W'ilhelminaplein. 10: Ds. Adr. Oskamp. 19: N. G. J. van Schouwenburg, Den Haag. Bijzondere dienst. Kapel Nieuw Vredenhof. 10 30: Ds, H. Bartlema, Jeugddienst. 19: Ds. v. Nieuwenhuijzen. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds F. J. Pop. Driebergen. Bijzondere dienst. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Prof. Dr. M. A. Beek. Hoogl., Amsterdam. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Ds, A. M. Boeijinga. 5: Ds. J A. v. Arkel. Koediefslaan 10: Dr. P. J. Richel. 5: Dr. A. Dondorp. Camplaan 10: Dr. A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.15: Prof. Dr. G. C. van Niftrik. Hoogleraar te Amsterdam. Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10 30: Ds. G. J. Waardenburg, N.H. Haarlem. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter, te Zandvoort BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. R. van der Maast, 9: Jeugdkapel, 12-15 j. Maranatha, Donkerelaan.. 11.45: Zon dagsschool, 5 en 6 jaar. Kleuterschool, Bos- laan 11.45: Zondagsschool, 7-12 j. Jeugdhuis en Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieter- weg 4. 10.30: Dr. J. F. van Royen, Rem. Am sterdam. Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Ger. H. Mis Woensdag geen dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 10: Jeugdkapel, 12-16 j. Elswouts- laan 1. Geref. Kerk. 10 en 5: Dienst. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk 10: Ds S. L. Knottnei-us. 5: Ds. Chr. Eerhard. Ned. Prot. Bond. 10: Ds. A. E. K. Pols. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. B. A. Bos. legex-pred. te Breda. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds R. E Sluiter. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Dhr. A. C. Brörens, van Vijfhuizen. 7: Ds J. C. Salverda. Doopsgez. Gemeente. Dhr. A. Zwartendijk, van Aalsmeer. Geref. Kerk. 10 en 3: Ds M. Ros NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9 30: Ds. M. M. de Jong. 3: Ds. M. C. Don. Abbe- nes. 9.30: Ds. M. C. Don. 3: Ds. M. M. de Jong Bethelkapel 10: Ds, M. Blauw, van Overveen 7: Ds. M. G. Alma, van Amsterdam. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. Salverda 3: Dhr. A C. Brörens. Geref. Kerk. 10 en 3: Dr. G. E. Meuleman. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 15.30: Ds. G. S. Oegema, van Zutphen. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk 10.30: Ds. H. F. Winterwerp. 7: geen dienst. De Toorts 9: Ds. J. ter Schegget, Amsterdam. De Kapel 7: Ds. D. ter Steege. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. West. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 9. 10.30 en 7: Ds. E. Reeser. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk 17 10: Dhr H. Wachter, uit Beverwijk ZANDVOORT. Ned, Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. E. Saraber Jr., medewerking Kerkkoor. 7: Ds. J. E. Drost, van Aerden- hout. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. C P, Hoekema, van Haarlem. Geref. Kerk, Julianaweg. 10: Prof. Dr. K. Dijk, van Amsterdam. Voorber. H. Avondmaal. 5: Dezelfde. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, ge bouw „Ons Huis". Dinsdag 8: Samenkomst. Spi-eker: Joh. H. van Ostveen, Evangelist te Voorburg. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. L. J. Baas, van Valkenbui'g. Ned. Prot. Bond. 10.15: Ds K. Luikinga. van Zaandam. Geref. Kerk. 10 en 5: Dr. Th. Ruijs. Geref. Kerk. (Art. 31) 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gemeente 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Ger. Gemeente. 9.30 en 3: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. De heer M. J. Verdel vindt het onjuist dat de gemeente Haarlem, nu de huur ver hoogd is, ook de Straatbelasting met 15 verhoogd heeft. De huurverhoging werd door de regei'ing ingevoerd omdat de huis eigenaren voor hogere uitgaven staan. Al leen de kosten van onderhoud zijn met 300 gestegen. Waarom moeten de eige naars nu ook weer meer Straatbelasting betalen? Ook de huurder wordt daarvan de dupe, want doordat de lasten voor de eigenaar verzwaard worden, kan er steeds minder uitgegeven worden voor onderhoud der huizen. Dit brengt een verwaarlozing van de huizen met zich mede. De eigenaars werden onlangs ook reeds getroffen door de heffing van bundergeld door „Rijnland", feitelijk een nieuwe belasting. Het wordt tijd dat er een Prijzenbureau wordt opgericht voor overheidsdiensten, want er komt maar geen eind aan de op drijving van de lasten.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9