„Het Vrije Toneel" jubileert met „Het witte schaap" Werkloosheidswet treedt op 1 Juli in werking Matrella AKKERTJES De radio geeft Dinsdag Overzicht van de belangrijkste bepalingen Pauline Marcelle gaf een recital PANDA'S HEREN-LEVEN MAANDAG 25 FEBRUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 helpen direct Kleine meerderheid voor één West-Europees leger Heringa Wuthrich Amateurtoneel D.V.O. met familiedrama Stroper krijgt 10 dagen gevangenisstraf n TIP VAN BOOTZ Burgerlijke stand van Haarlem V9 NEEM DAN DAR0 GRIEPPOEDERS Minister antwoordt op vragen over de „Alkmaar" Else Mauhs in hoorspel Agenda voor Haarlem „Het Vrije Toneel" van de gebroeders Cor en Anton Ruys viert op 1 Maart met een voorstelling van het Engelse blijspel „Het witte schaap van de familie" in het Centraal Theater te Amsterdam zijn kope ren jubileum. Al die 121/2 jaar, langer dan menig gesubsidieerd gezelschap het uit houdt, heeft men het zonder steun van de overheid moeten doen. Werken van het klassieke répertoire of eostuumstukken met uitzonderlijk grote bezetting konden daardoor niet voor het voetlicht worden gebracht, maar het is zeer de vraag of de trouwe bezoekers van dit ensemble en dat zijn er heel wat, uit alle lagen der be volking dit werkelijk als een gemis be schouwen. Overigens had men daar het vorige seizoen wel enige reden toe, aange zien toen wegens het te grote financiële risico de voorgenomen opvoering van „Mercadet" van Honoré de Balzac geen doorgang vond en men ook het plan tot vertoning van een serie één-acters om die reden moest laten varen. Doch daarover niet te lang getreurd, want de geboeders Ruys zijn nu eenmaal graag baas in eigen huis en hebben boven de subsidie-met- talloze-verplichtingen na ongetwijfeld rijp beraad de vrijheid gekozen en die gebruikt om een geheel eigen en toegewijd publiek te kweken. En ook om een altijd prettige speelstijl in een weiswaar beperkt, doch zelden teleurstellend genre: dat van het moderne blijspel te ontwikkelen. Natuurlijk is men met de keuze van een stuk de ene keer gelukkiger dan de andere. Goede comedies liggen helaas niet voor het opscheppen. Het stemt daarom tot dubbele vreugde dat men voor deze bijzondere ge legenheid met „Het witte schaap" zo'n aan trekkelijke greep heeft gedaan. Aan succes zal het zeker niet ontbreken. Dat bleek trouwens bij de eerste opvoeringen in Haarlem al: Zaterdag op een gala-avond ten bate van „Maatschappelijke zorg voor zieken" en Zondag voor de gewone aan hang. Dit stuk van de romancière L. du Garde Peach en de bekende schrijver van detectiveromans Ian Hay bevat dan ook nagenoeg alle elementen om schouwburg bezoekers enige uren van zorgenverdrijvend amusement te verschaffen. Daarbij zijn de situaties, de Verwikkelingen en de oplos sing daarvan zo paradoxaal, dat men van de ene verrassing in de andere valt, al kan dit even zonderlinge als genoegelijke ver zinsel een vergelijking met het enigszins verwante „Arsenicum en oude kant" geens zins doorstaan. Méér kan ik er helaas niet van vertel len, daar Cor Ruys in het programma een dringend beroep op de critici doet om niets van de inhoud te verklappen, aangezien dit een dier stukken is waarvan men niet van tevoren moet weten wat er komt. Anders gaat de aardigheid er af. Dit legt ook niet geringe beperkingen op bij bespreking van de prestaties der medewerkenden. Over het algemeen kan in ieder geval met grote vol- ADVERTENTIE Zodra U zicb hangerig en koortsig gaat voelen, neem dan direct 'n "AKKERTJE en voor U naar bed gaat oèg een. U voorkomt daarmee dat de griep doorzet. AKKEKtJES zijn ware griepbestrij- ders: zij bevorderen bet transpireren en verdrijven koorts en pijn. Weiger namaak. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor kleüters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Gevarieerde mu ziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platte land. 12.40 Piano-duo. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade-orkest en solist. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.30 Platen. 14.40 Schooluitzen- ding. 15.00 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse Buren. 16.00 Platen. 16.30 Voor kinderen. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Platen. 17.30 Viool en piano, 18.00 Nieuws. 18.15 Hawaiïan-muziek. 18.40 Surinaame volksmuziek. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Piano. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Jazz. 19.42 Morele herbewapening, cau serie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Ik weet, ik weet, wat u niet weet. 21.35 Lichte muziek. 22.05 Dit is uw land, uw volk. klankbeeld. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Licht baken, causerie. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30—12.33 Weer bericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Nieuws van de Luchtmacht, causerie. 13.25 Platen. 13.30 Amusementsmuziek. 14.00 Ge varieerd programma. 14.55 Piano. 15.15 Pla ten. 14.30 Ben je zestig? 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de Jgd. 17-35 Sport. 17.45 Regeringsuitzending: Zending en missie in Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Lich te muziek. 18.45 Cursus voor lekenspelers. 19.00 Hier is vrij Europa, vaudeville-pro gramma. 19.30 Platen. 19.40 Dit is leven, cau serie. 19.50 Platen. 22.00 Nieuws. 20.08 De geewone man. 20.15 Gevarieerd programma. 22.30 Démasqué, declamatorium. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws 23.15 Gezond gezin, causerie. 23.25—24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15—21.45 Herdenking van de geboorte dag van C.S. Adama van Scheltema; Het Ne derlandse Pierement: Weerbericht; Film; Studio-Vastenavond. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen, 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tenor en piano. 14.0015.30 School radio. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. doening worden gezegd dat „Het Vrije Toneel" zo langzamerhand een prima en semble is geworden met een aantal uitste kende krachten, al blijft nog altijd Cor Ruys de trekpleisiter. Die hoeft maar te zeg gen „De koffie is weer beroerd" om een golf van hilariteit door de zaal te jagen. Nell Koppen is intussen de tweede hoge troef en ook zij stelt haar bewonderaars dit keer allerminst teleur. Verder moet de zeldzaam verstrooide dominee van Wim van den Brink, een bijzonder komische rol, met ere worden genoemd. In de verdere rollen ziet men in volgorde van opkomst: Sara Heyblom, Yda Andrea, Gijsbert Ter- steeg, Willy Ruys, Ton van Duinhoven (die er voor moet waken niet steeds in een pruilend, hoog uitlopend toontje te verval len) en Henny Orri, die alleen naar de mate van hun talent tot het welslagen van de aardige vertoning bijdragen. DAVID KONING Opinie-onderzoek Het Nederlands Instituut voor de Publie ke Opinie heeft aan vele mannen en vrou wen uit alle lagen van de bevolking de vraag gesteld: „Wat zou u liever zien: een West-Euro pees leger, waarin Nederlanders, Belgen, Fransen en ook Duitsers moeten dienen on der één opperbevelhebber, of een zeer nau we samenwerking van de zelfstandige legers van Nederland, België, Frankrijk en Duitsland onder één upperoevelhebber?" Van de ondervraagden is 39 voor een West-Europees leger en 35 voor een zeer nauwe samenwerking van de zelfstandige legers; 26 heeft geen oordeel. De argumenten van de voorstanders van één West-Europees leger zijn: „bevordert eenheid, samenwerking"; „één leiding is beter"; „eendracht maakt macht, één sterk leger is veiliger". De voorstanders van zelfstandige legers die zeer nauw samenwerken zeggen echter: „Ieder land moet voor zichzelf zorgen; met eigen leger blijven wij zelfstandig". Hedenmorgen is op het Jonas Daniël Meyerplein te Amsterdam de jaarlijkse her denking van de Februaristaking gehouden, waarbij de burgemeester van de hoofd stad, mr. A. J. d'Ailly, namens het gemeentebestuur een krans bij het tijdelijk monument legde. ADVERTENTIE HAARLEM EU ctrische installaties Luidsprekende telefoon-installaties De uitwisselingsconcerten tussen Brussel en Haarlem vinden nog steeds op gezette tijden doorgang. Naar de mededelingen die de heer Pappolo verstrekte, hebben al heel wat van onze vooraanstaande jongeren zich laten horen in de Belgische hoofdstad en concerteerden alhier (dat is te zeggen te Heemstede, ten huize van het echtpaar Hesmerg-Bouter) reeds verscheidene jonge Belgische of in België wonende violisten en pianisten. Zondagavond was het de beurt van de pianiste Pauline Marcelle, leerlinge van Emile Bosquet aan het Brussels Con servatorium. Direct al bij twee Scarlatti-achtige sona tes van de achttiende-eeuwse Spanjaard Padre Solar werd onze aandacht getroffen door de lichte, soepele en toch rhythmisch gedecideerde aanslag van de vertolkster. Maar bij de dertiende Sonate (in D grote terts) van Mozart werd het een waar feest van klaar en puntig pianospel, waarin bo vendien geen enkele dorre noot voorkwam, want aan al dat pétillante van het „toucher" paarde Pauline Marcelle een uiterst déli cate nuancering, waaruit begrip voor de gevoelsinhoud sprak. Het rustig gehouden Adagio werd aldus een openbaring van fijnzinnige, muzikale geest. De Fantasiestticke (opus 12) van Schu mann, zo rijk aan romantische poëzie, ga ven de pianiste tal van kansen om haar expressievei-mogen te tonen. Want het gaat hier tussen uitersten van gevoelsontladin gen. En het was bijzonder opvallend hoe beheerst de klank zijn kleur kreeg in de verschillende episoden van dit muzikale dagboek. Ook de fantastische klankentaai van „Ondine" (deel I van „Gaspard de la Nuit") van Ravel, werd een sprankelend geval van virtuoze allure, met nuancerin gen van verrassend effect. En tegenover deze fel deinende poëzie van het door wa ternimfen bewogen water plaatste de con certgeefster als groot contrast het gracieuze „Menuet" uit „Le tombeau de Couperin". Zij speelde dit met de tere elegantie waar mee men een kostbaar juweel hanteert. „Trois Burlesques" van Camille Schmit, leraar aan het Conservatorium van Luik, die dit werk aan Pauline Marcelle opdroeg, kregen deze avond hun eerste uitvoering, en wel een zeer karakteristieke, waarin de effecten van de aanslag een merkwaardige rol vervulden. Tenslotte werd de „Schilde rijen—tentoonstelling" van Moussorgsky ten gehore gebracht met een rake plastiek en een oneindig gevarieerde kleurgeving. Met grote virtuositeit werd deze beeldende muziek vertolkt. Pauline Marcelle mag stellig onder de grote pianisten van deze tijd gerekend wor den. Bij haar lenig en coloristiseh zeer ge varieerd spel hebben wij voortdurend aan dat van Rossana Bottai moeten denken. JOS. DE KLERK. In de tuinzaal van hét Concertgebouw gaf Zaterdagavond de amateur-toneelver eniging „Door Vriendschap Opgericht" voor leden en donateurs een opvoering van het familiestuk „Moeder" van Jack Bess. De zorgen van de móeder, waarop dit stuk de aandacht vestigt en die werd weergegeven door Suze de Liefde-Stolker, concentreren zich om de zoon Piet (Jan Weide), die naar hij zegt „tot gekwordens toe verliefd is" op een jongedame (Willie Dubbelaar- Blom) die door haar kostbare ambities de grootste ellende brengt. De toeschouwers hebben zich ervan kun- en overtuigen welke gevolgen dit lichtvaar dige spel met moeizaam verworven inko mens heeft. De regisseur was Fokke van der Schaaf. De hoofdriolen werden met veel overredingskracht gespeeld en de be zetting van de bijrollen sloot zich daar be hoorlijk bij aan. Voor de voorstelling, in de pauze en bij het bal, waarmee de avond werd besloten, speelde het ensemble „De Majoheja's". Aanvallende hond gestoken De Haarlemse politierechter veroor deelde hedenmorgen de 23-jarige Haar lemse kolensjouwer T. J. K„ wie ten laste was gelegd dat hij de speurhond van een jachtopziener in Overveen „opzettelijk en wederrechtelijk had beschadigd", tot tien dagen gevangenisstraf. Deze hond was in de duinen bij Overveen op hem losge laten omdat hij de jachtopziener, die hem op stroperij betrapte en zijn naam vroeg, trachtte te ontvluchten. Toen de hond hem beet had hij het dier met een mes gestoken. Zijn raadsman had vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging bepleit omdat naar hij meende, de omstandigheden het los laten van de hond niet wettigden. Boven dien had de jachtopziener volgens de raadsman niet voldoende gewaarschuwd eer hij de hond op hem afstuurde. ADVERTENTIE In deez' wereld, men weet het. al jaren, Leeft men immer in duizend gevaren Maar ieder weet ook gewis, Zolang ..Bootz' Tip" er is, Kan men altijd wel vrede bewaren! Inz. Hr M. V. Den Dolder ontv. 1 fles TIP HAARLEM, 23 Februari 1952 GEHUWD: 23 Febr., B. J. P. Schelvis en A. E. Wildschut; G. H. van Lunenburg en A. L. Zwilling; C. Groot en E. van Schaik. BEVALLEN van een zoon: 22 Febr., F. J. BerkhofNotenboom. BEVALLEN van een dochter: 22 Febr., H. Fabervan der Eijk; 23 Febr., L. J. M. Dam mersHoogervorst. OVERLEDEN: 21 Febr., T. Esser—Dijkstra, 81 j., Westerhoutpark; 22 Febr., F. P. M. Bos, 10 m., Lange Veerstraat; J. S. Grannetia— Bussink, 61 j., Maraisstraat. Op 1 Juli zal de Werkloosheidswet in werking treden. De Werkloosheidswet re gelt twee verzekeringen, de wachtgeldver zekering en de werkloosheidsverzekering. Na 1943 heeft men geen werkloosheidsver zekering meer gekend. De werklozen wa ren toen alleen op steun van de overheid aangewezen. In 1949 is de nieuwe Werk loosheidswet tot stand gekomen. Pas drie jaar later zal de wet in werking treden. Allen die in loondienst zijn, behalve amb tenaren, onderwijzers, het vaste spoorweg personeel, huispersoneel, personen met een vast loon van meer dan 6000 en personen van 65 jaar en ouder, vallen onder de ver zekering, voorts onder zekere beperking ook bepaalde groepen van personen, die niet steeds in loondienst zijn, zoals perso nen die aangenomen werk verrichten, leden van een orkest, provisie-reizigers, thuis werkers en D.U.W.-arbeiders. De uitvoeringsorganen zijn de verplichte bedrijfsverenigingen, 26 in getal, bestuurd door werkgevers- en werknemersvertegen woordigers en het Algemeen Werkloos heidsfonds. De bedrijfsverenigingen voeren zowel de wachtgeld- als de werkloosheidsverzeke ring uit, maar dragen uitsluitend het risico van de wachtgeldverzekering. Het Alge meen Werkloosheidsfonds draagt het risico van de werkloosheidsverzekering en houdt toezicht op de bedrijfsverenigingen. Voorwaarde voor uitkering uit de wacht geldverzekering is dat 156 dagen in loon dienst is gewerkt in de betrokken bedrijfs tak in de 12 maanden aan de werkloosheid voorafgaande. Voor de werkloosheidsver zekering geldt: 78 dagen in loondienst wer ken, onverschillig in welke bedrijfstak, in de 12 maanden aan de werkloosheid voor afgaande. Wachtgeld wordt uitgekeerd over 48 da gen per uitkeringsjaar, behoudens de mo gelijkheid voor de bedrijfsvereniging om dit aantal dagen te verhogen. Na deze ter mijn valt men onder de werkloosheidsver zekering gedurende 78 dagen per uit keringsjaar (126 dagen als geen recht op wachtgeld bestaat). De uitkering bedraagt 80 van het loon voor gehuwde mannen en kostwinners: 70 voor kostgangers en alleenwonenden van 18 jaar en ouder en 60 voor de overigen. Premies Voor de wachtgeldverzekering wordt de premie door elke bedrijfsvereniging afzon derlijk vastgesteld wegens het werkloos heidsrisico in de betrokken bedrijfstak. Ge middeld zal zij waarschijnlijk 2,8 ®/o van het loon bedragen, welke premie door de werkgever en de werknemer ieder voor een kwart wordt betaald. De andere helft komt voor rekening van het rijk. Voor de vaste arbeiders in de landbouw zal de premie 1 bedragen, voor de losse landarbeiders 10 In het bouwbedrijf neemt men het vorst-risico voor eigen rekening, waardoor de premie kan worden vastgesteld op 4.5 De premie bedraagt voorts voor textielbedrijven 2 °/o, voor gra fische bedrijven 2.2 voor de metaalin dustrie 2.6 voor vervoerbedrijven 2 voor bakkers en slagers 2 voor de siga retten- en kerftabakindustrie 1.2 Voor het havenbedrijf, de binnenvaart en de visserij zullen de premies uiteenlopen. Die voor de visserij zal hoog boven het gemiddelde liggen. Met de uitvoering zijn 26 bedrijfsvereni gingen belast. Er zullen zich nog wel eens moeilijkheden voordoen over de vraag in welke bedrijfsvereniging men thuis hoort. Er is echter een nieuwe algemene bedrijfs vereniging gevormd, waarin allerlei be roepen zijn ondergebracht, van rijwielbe waarders tot kunstenaars toe. Ten aanzien van de gevolgen van de premiebetaling is door de Sociaal Econo mische Raad een advies gegeven, dat de regering nog moet overwegen. Daarbij is er aan gedacht, dat aan de arbeiders een compensatie zou moeten worden gegeven en dat ook de werkgevers enige compen satie moeten hebben voor de prijsstijging. Voor de controle op wachtgelders en werklozen wil men een systeem ontwerpen, waarbij met de vroegere ervaringen reke ning wordt gehouden. De kosten De kosten van de administratie worden op 10 pet. van de premies begroot. De helft van de bedrijfsverenigingen beschikt over een gemeenschappelijk administratiekan toor. Andere, zoals die voor de tabakver werkende industrie, kunnen het goedkoper zelf doen. De werkloosheidsverzekering is uniform voor het gehele bedrijfsleven. Voor het eerste jaar is de premie door de minister vastgesteld op 2.8 pet. van het loon. Men heeft hierbij als groiiu&iag genomen een gemiddelde werkloosheid van 6 pet. De premie is zodanig, dat men de uitkering kan voortzetten al zou de werkloosheid iets hoger worden. De kosten voor de sociale bijstandsregeling en de overbruggingsrege ling zullen minder worden. Degenen, die vóór 1 Juli werkloos wor den zijn van de nieuwe wet uitgesloten. Zij zullen voor de overgangstijd vallen on der de sociale bijstandsregeling en over bruggingsregeling. Er zal dus wel enig verschil bestaan in de uitkeringen aan hen, die vóór en aan hen die na 1 Juli werkloos worden. Zo is het maximum van de bijstandsregeling 30.90. Aan een gehuwde werkloze wordt na 1 Juli 80 pet. van het loon betaald. De Sociaal Economische Raad heeft een rapport uitgebracht over het vraagstuk van de belegging der gelden. De regering heeft haar standpunt echter nog niet bepaald. Door de indeling in 26 bedrijfsvereni gingen zal het kunnen voorkomen, dat werknemers in hetzelfde beroep onder verschillende bedrijfsverenigingen vallen. Dat betekent, dat er voui neu uok verschil len kunnen zijn in de premie, de uitkering en de controle, daar deze door elke bedrijfs vereniging worden geregeld. Over de wijze van uitkering is nog geen beslissing genomen. ADVERTENTIE Van onvoldoende zeewaar digheid is niets gebleken Op vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Wagenaar (C.P.N.) over het ver gaan van de motortrawler „Alkmaar" IJM 31 heeft de minister van Verkeer en Water staat, mede namens zijn ambtgenoten van Marine en van Sociale Zaken en Volksge zondheid het volgende geantwoord: Uit niets is tot nu toe gebleken, dat het vergaan van de motortrawler „Alkmaar" IJM 31 op 15 Januari mede een gevolg zou zijn van onvoldoende zeewaardigheid van het schip, welke veroorzaakt zou zijn door een foutieve constructie en een versleten motor van te geringe capaciteit. Immers, schip en motor voldeden aan de eisen van de Schepenwet, zodat een certificaat van deugdelijkheid kon worden uitgereikt, het welk slechts wordt afgegeven, nadat is ge bleken, dat de toestand van de scheepsromp van de werktuigen en van de aftimmering voldoende waarborgen voor de veiligheid voor schip en opvarenden geeft. Op grond van het bepaalde in artikel 29 van de Schepenwet heeft de Inspecteur- generaal voor de Scheepvaart naar de om standigheden, welke tot deze ramp hebben khnnen leider!, inBëgrepen die ^an de be lading, de stuwage en het ballasten van het vermiste schip, een grondig voorlopig on derzoek ingesteld. Het hieraan aansluiten de onderzoek door de Raad voor de Scheep vaart waarborgt volledige openbaarheid. De vraag of het juist is dat aan de Ma- rine-vliegdienst is verzocht een vliegtuig naar de plaats van de ramp te sturen om te helpen bij het zoeken naar eventuele overlevenden en dat dit verzoek is gewei gerd, wordt bevestigend beantwoord. De positie van de motortrawler „Alk maar" IJM 31 bleek te zijn dwars van Sta- vanger, namelijk op 59 graden 15 minuten Noorderbreedte en 3 graden 10 minuten Oosterlengte, derhalve ver (ongeveer 500 zeemijlen) benoorden het in onderling in ternationaal overleg aan Nederland toege wezen gebied. Los hiervan kon door de grote afstand het voor opsporings- en red dingsdienst bestemde vliegend materieel (de „Seaotters") niet worden gebruikt, daar de actieradius in dit geval ontoerei kend was. De kustwacht te IJmuiden, die ter zake de bevoegde instantie is, heeft, na overleg met het vliegveld Valkenburg, de noodzakelijke maatregelen genomen, na melijk het per spoedsein waarschuwen van alle schepen op zee om uit te kijken en het verzoeken aan de „Air Traffic Control" te Stavanger vliegtuigen uit te sturen.Van Ne derlandse zijde zijn de maatregelen geno men, welke onder de toen heersende om standigheden mogelijk waren. Aangezien de opvarenden verzekerd wa ren ingevolge de Zee-ongevallenwet 1919, zoals deze sindsdien is gewijzigd, kunnen de nagelaten betrekkingen aanspraak ma ken op de uitkeringen, waartoe zij krach tens deze wet zijn gerechtigd. Zoals uit de beantwoording blijkt, heb ben de opvarenden van het schip niet meer dan het normale risico gelopen. Rijzende zon. De Japanse regering maakt bekend, dat de uitbanning uit het open, bare leven van 291 voormalige admi raals, generaals en hoge politie-ambte- naren is opgeheven. De uitbannings maatregel werd in het begin van de be zetting door generaal MacArthur geno men tegen alle hooggeplaatsten, die met opzet aan de Japanse aggressie mee hielpen. Ongedeerd. Zondag is in het dorp Chiches- ter (Zuid-Engeland) een Britse Meteor, straaljager neergestort in een boom gaard. De piloot kwam om het leven. Een baby van een maand, die in een kinderwagen in de boomgaard lag te slapen, bleef ongedeerd, hoewel de brokstukken van het vliegtuig rondom de kinderwagen zijn terecht gekomen. Ventilatie. Zondag is in de Parijse Metro een nieuw treinstel in gebruik genomen, dat minder weegt, ruimere ingangen, zachter zitplaatsen, betere verlichting en betere ventilatie heeft dan het oude model van 1920. Men verwacht, dat in 1960 alle oude modellen zullen zijn ver vangen. Dan zal het er niet meer naar knoflook, parfum en regie-sigaretten ruiken en dat vinden wij toch wel jam mer. Dakloos. 2500 personen zijn dakloos ge worden tengevolge van een hevige brand, die 250 armzalige hutten van de „bordpapieren stad", welke gelegen is in de Venezolaanse staat Miranda, in de as heeft gelegd. Van slachtoffers is geen melding gemaakt. Aansporing. Het wereldverbond van niet- communistische vakverenigingen heeft alle aangesloten organisaties, welker regeringen lid zijn van de UNESCO, aangespoord „alle mogelijke invloed aan te wenden om de toelating van het Spanje van Franco tot de UNESCO te beletten". Geen luxe. Het overleg tussen de drie lan den van de Benelux op het gebied van de buitenlandse politiek zal voortaan een geregeld karakter dragen, aldus A.F.P. Tot dusver werd overleg ge pleegd, wanneer de behoefte daaraan zich deed gevoelen. De drie regeringen hebben onlangs besloten, dat in het ver volg de hoofden der afdelingen politieke zaken van eik der drie ministeries maandelijks bijeen zullen komen, zo nodig bijgestaan door deskundigen. Tanden laten zien. Het loongeschil tussen de Zweedse centrale organisatie van academici en de Zweedse staat heeft zich toegespitst, doordat de staat eist, dat alle bonden, welke behoren tot de organisatie met wie zij over de ambte narensalarissen onderhandelt, een door haar gedaan nieuwe voorstel zullen ac cepteren. Doet een van de bonden dat niet, dan zullen alle leden der toporga- nisaties tot nader order van salarisver hoging verstoken blijven. Een van de aangesloten bonden is de tandartsen- bond. Deze bond heeft nu in het rege ringsultimatum aanleiding gezien om te dreigen met een staking en een boycott van nieuwe aanstellingen. Hogere machten. De Iraakse autoriteiten hebben er zorg voor gedragen dat de deels nog primitieve bevolking van de streek van Basra, waar hëfflHTeen totale zonsverduistering was waar te nemen, ervan op de hoógtéNvas, dat het een vol komen natuurlijk verschijnsel betreft. Men vreesde, dat de bevolking anders misschien de verduistering zou opvatten als een teken van hogere machten. Vol gens het volksgeloof is een zonsverduis tering met name een poging van de maan om de zon te verslinden en moet er lawaai gemaakt worden om de maan van dit euvele voornemen af te brengen. Unie. De Scandinavische parlementscom missie, die onlangs te Kopenhagen drie dagen heeft vergaderd, zal de regerin gen van Denemarken, Noorwegen en Zweden voorstellen een paspoort-unie aan te gaan. Variété. Blinde variété-artisten hebben te Parijs een eigen cabaret opgericht, „La Taupinière (de molshoop) genaamd. Uit Engeland en Zwitserland zijn reeds uitnodigingen ontvangen om te komen optreden. Corruptie. Volgens een persbericht uit China zijn op een massa-bijeenkomst te Tsjangsja 13.518 brieven van arbeiders binnengekomen, waarin hun werkgevers worden beschuldigd van omkoperij, be lastingontduiking, verduistering en an dere overtredingen. In het gehele land wordt een actie gevoerd om een einde te maken aan onwettige practijken. 51. Hoewel Panda, Graaf Gaston en Jol- liepop niet meer deel konden nemen aan de jacht op de Vleermuis-rover, nu zij zo onzacht van het motorrijwiel waren getui meld, hadden zij het voorrecht nu de ge hele gemotoriseerde politiemacht aan zich voorbij te zien stormen. De geest onder het corps was uitstekend; kreten als „Hoera!", „Hiep-ho!" en „Nog vlugger!" waren niet van de lucht. Het was duidelijk, dat deze beambten hun taak ernstig opvatten. Maar toen gebeurde er iets zeer onaangenaams. Nauwelijks was de laatste agent de brug opgereden, of de Vleermuis bracht, staan de aan de overzijde, het mechaniek in wer- worden voor het scheepvaartverkeer. Het spijt ons te moeten zeggen, dat de genade loze misdadiger tijdens deze werkzaam heid een stotend gelach deed klinken. Dit vooral wijst eens te meer op de noodzaak, om dergelijke brug-bedieningsapparaten niet onbewaakt aan de kant van de weg te laten staan; men ziet maar weer, welk misbruik er van gemaakt kan worden. Want wat gebeurde? De gehele, kolossale brug draaide op zijn goed-geolied mecha nisme een halve slag om! Het was een snelle en prachtige zwaaimaar de mo tor-agenten, die zich inmiddels jakkerend op de brug bevonden, waren zozeer ver- ze er niets van merkten. De brug kwam juist weer tot stilstand toen Agent Pie- penga, aan het hoofd van de wilde stoet, het einde er van bereikt had. Zij bemerk ten geen van allen dat zij inmiddels een halve slag om hadden gemaakt en joegen dus met ongebreidelde snelheid de weg weer op terug naar de stad waar zij juist vandaan kwamen! „Hé! Ho! Jullie gaan verkeerd!" riep Panda nog, maar ïijn stem ging verloren in het gedaver der motoren. „Nou zag daer heb ik al weer een weddenschap gewonnen", zei de graaf verveeld. „Ze hebben de reuver niet gepakt, hah?" Neen, dat hadden ze niet, king waarmee deze brug geopend kon diept in de vervulling van hun taak, dat en dat zouden ze nu wel niet meer ook. De actrice Else Mauhs, die reeds af scheid genomen heeft van het toneel, zal Maandag 3 Maart te beluisteren zijn in het hoorspel „De Keizerin", dat door de V.A.R.A. wordt uitgezonden onder regie van Carel Rijken. De actrice speelt de titelrol in dit stuk, dat bewerkt is door Harold Bowen naar het toneelstuk „A son of heaven" van Lytton Strachey. NOORSE VRACHTVAARDER NA AANVARING GEZONKEN. Het Noorse vrachtschip „Reykjavik" is Zondagmiddag na een aanvaring met het vissersvaartuig „Senior" uit Bergen in de haven van Maaloey gezonken. Alle opva renden werden gered. De „Reykjavik" was een verouderd schip. ADVERTENTIE DEMONSTRATIE 9-6 uur het nieuwe verende matrasdek Beddenafd. De Tijdgeest Bilderdijkstraat 73-87 - Amsterdam Maandag 25 Februari Minerva (Heemstede): „Geschaduwd", 14 j., 8.15 uur. Spaarne: „De spookruiters", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Lord Wanhoop", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Teresa" 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Kim", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Enrico Caruso", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Er kwam een vreemdeling", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 26 Februari Stadsschouwburg: Boekenweek, Wim Son- neveld's cabaret, 8 uur. Concertgebouw: Opera „De Troubadour", 8 uur. Rembrandt: Het Amsterdamse trio, 8 uur. Rembrandt: Nachtfeest ten bate van noodlijdende kunste naars, 12 uur. Minerva (Heemstede): Kilima Hawaiïans en anderen, 8.15 uur. Rembrandt en Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals 2.30, 8 uur<

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2