Prachtig arrangement van werken van Degas in Stedelijk Museum HOOGENBOSCH GCGJW Amsterdamse Beurs Haarlem m erm eer Heemstede Nieuwe uitgaven HILARIUS- FOTO -KINO Piano zegt: 5 Geen vergoeding voor Duits schatkistpapier Twee kinderen door auto aangereden Toogdag GHU te Hoofddorp B. en W. ontvingen bestuur Witte Kruis De mens in de lucht Wetenswaardigheden en actualiteiten van de luchtvaart EEN MUUR VAN HITTE Z onsverduistering Kampioenschap van Nederland dammen Zwemwedstrijden Scheepvaart Ook lederen kleding naar maat D.K.W. motor ScAoesten HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Edgar Degas, de schilder van het bal let en van de paar denrennen, de grote vereerder van Mon sieur Ingres, zal wel altijd gezien worden als behorend tot het illuster gezelschap der Franse impression- nisten. Hoe verder wij echter verwijderd raken van deze glans periode der Franse kunst hoe meer het duidelijk wordt dat voor de corypheeën uit die tijd de betite ling „impressionnist" niet alleen eenzijdig maar zelfs misleidend is. Dit geldt niet al leen voor Degas,maar evenzeer voor Renoir en zelfs voor Manet. Degas was zich trouwens zelf zeer wel bewust van de afzonderlijke plaats die hij in z'n tijd in nam. Zijn drang om de problemen van vorm en contour, met een onvermoeibare hardnekkigheid altijd weer te willen door gronden en te fixeren in z'n werk, tekenen hem al als een man die zich nooit zou (kunnen vereenzelvi gen met een schilderkunst die er uiteinde lijk toe kwam om de vorm te doen ver vluchtigen in een kleurenspel van lucht en licht. Zijn zwaarmoedige aard maakte hem daarenboven tot een eenzame. Hij was niet de man om deel te nemen aan een gemeen schappelijk réveil, te zeer geabsorbeerd als hij was door de problematiek van het vak. Deze weergaloos knappe tekenaar heeft geen enkele verwantschap met een zogenaamd vlotte schetser. De tentoonstelling van zijn werk die thans in het Stedelijk Museum te Amster dam gehouden wordt is in hoge mate on volledig voor zover het de schilder en pastellist Degas betreft. De grote verras sing van deze expositie is echter het grote aantal plastieken, kleine bronzen van dan seressen en paarden, die in ons land tot dusver vrijwel onbekend waren. In de catalogus wordt erkentelijkheid uitgesproken jegens dr. Max Huggler, de directeur van het Museum te Bern, waar kort geleden een Degas-tentoonstelling gehouden werd. Onzerzijds mag aan de directie van het Stedelijk Museum wel een woord van hulde gebracht worden voor de uitnemende wijze waarop de werken ge rangschikt zijn. Dit arrangement is een kunstwerk op zich zelf en zij die enigszins bekend zijn met de moeilijkheden, die het inrichten van een tentoonstelling meebren gen, zullen moeten erkennen dat hier iets geboden wordt op een wijze die moeilijk te verbeteren is. Geheel evenwaardig hiermee is het uitstekende, hierbij gereproduceerde affiche, dat de expositie aankondigt. Verrassende aanvulling U zoudt met enig recht de academische vraag kunnen stellen (en het is in zekere zin jammer dat de inleiding van de. catalo gus hierover geen aanduiding bevat) of de samenstellers door het accent zó zeer op de betekenis van Degas als sculpteur te leg gen, hiermede willen betogen dat zij de meester in deze hoedanigheid nog hoger aanslaan dan als schilder en tekenaar. Een overeenkomstige vraag doet zich voor bij de Belgische schilder Rik Wouters, wiens plastieken de laatste jaren zó hoog gewaar deerd worden dat ze zijn schildersroem min of meer gaan overvleugelen. Degas be schouwde zijn in was geboetseerde figuur tjes aanvankelijk geheel als studie-object en hulpmiddel voor zijn tekeningen en het was dan ook pas na zijn dood dat men er toe besloot van de 150 nagelaten modellen er 73 in brons te gieten. De originelen, ook de niet gegotene, werden vernietigd. De ongehoorde knapheid waarmede hij de nerveuze bewegingen der raspaarden heeft geboetseerd, is werkelijk verbluffend. Het staan der fijngespierde benen, de ma nier waarop het dier, even helt tijdens een bepaalde beweging, dit alles is gezien en gerealiseerd door de kunstenaar op on overtrefbare wijze. Groot is de bekoorlijk heid van deze sublieme plastieken en dat misschien wel juist omdat de kunstenaar ze maakte geheel voor zich zelf en als hulpmiddel voor z'n pastels. Voor wie de prachtige pastels kent, die Degas maakte van de balletdanseressen en waarvan zich enkele zeer mooie op de ten toonstelling bevinden, zijn de plastieken ook weer een verrassende aanvulling. Hoe goed moet hij het gehele verloop van de opeenvolgende figuren van de dans gekend hebben om in staat te zijn in één stand zowel de reeds voorbije als de komende beweging samen te vatten. Hierdoor maakt zijn plastiek nooit de pijnlijke indruk van een beweging welke plotseling als gestold in de ruimte staat, zoals dat bij de foto het geval is. Hoe belangwekkend dit alles ook wezen mag, ik moet u toch raden om ook lang stil te staan bij de eerste tekeningen, de wonderlijk mooie kleine portretjes die nog 3-314 Nederl. 47 A.K.U Lever Brothers Philips Gloeil Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Stee) Republic Steel Shell Union Tidewater U S Steel N Lever Brothers Slotkoers Openings Vrijdag koersen 84Vi« 84 14714 148)4 178)4 17914 14714 148 144 145 282 14 284 81 Yk 84J4 173 171 13714 139J4 94 9314 7114 7314 156/4 156)4 149J4 14914 15614 157 517/ie 53 5214 5214 4213/is 4314 70% 72 45 4514 40% 4114 17214 174 geheel aan Ingres herinneren, alleen met een zoveel groter menselijk sentiment. Zij hangen in het eerste zaaltje en daar loopt u zo licht voorbij, hetgeen erg jammer zou wezen. OTTO B. DE KAT. Op vragen van het lid der Tweede Ka mer de heer Ritmeester (VVD) over onderhandelingen, welke zouden zijn ge voerd tussen de Nederlandse regering en de West-Duitse Bondsrepubliek in zake vergoeding van de schade, die Nederland heeft geleden door het overnemen van Duits schatkistpapier van de Nederlandsche Bank, heeft dr. Drees geantwoord dat met de West-Duitse Bondsrepubliek geen onderhandelingen zijn gevoerd over Duits schatkistpapier van de Nederlandsche Bank. Wel zijn besprekingen gevoerd over de restitutie van in rijksmarken luidende Duitse effecten, welke gedurende de be zetting naar Duitsland zijn uitgevoerd. Aangezien het resultaat nog de goedkeu ring van de Geallieerde Hoge Commissie behoeft, kan aan de inhoud daarvan thans nog geen bekendheid worden gegeven. Wel kan worden medegedeeld, dat onder de effecten, waarover het gaat, zich ook effecten bevinden, welke bij Lippmann, Rosenthal en Co., Sarphatistraat, waren ingeleverd. Het betreft hier echter een naar verhouding gering bedrag. Een driejarig meisje stak Zaterdagmiddag in Spaarndam de weg over zonder op het verkeer te letten. Ze werd aangereden door een personenauto. Haar zesjarig broertje, dat probeerde haar terug te trekken, werd eveneens aangereden. Het meisje liep lichte kwetsuren op, de jongen brak zijn linker dijbeen. Lindenheuvel 1 Maart geopend Het pastorale centrum, „Lindenheuvel" te O verveen, dat werd gevestigd in samen werking met de Witteveen-vereniging te Ermelo en de Hervormde gemeente te Bloemendaal en waar als buitengewoon predikant ds. R. van der Mast werd be roepen, zal 1 Maart worden geopend. De jaarlijkse toogdag van de C.H.U. werd Zaterdagmiddag gehouden in „De Landbouw" te Hoofddorp. Bij afwezigheid van de voorzitter werd de druk bezochte bijeenkomst geopend door wethouder C. van Beem. De eerste spreker, het Tweede Kamerlid de heer J. de Ruiter, behandelde het on derwerp „Zijn de verkiezingen nog ac tueel?" Het is te verwonderen, dat, hoewel er juist nu, grote belangen op het spel staan, de kiezers zo lauw zijn. Terwijl mi nister Lieftinck werkt met overschotten, wordt het volk steeds meer uitgeput door de grote belastingdruk. De rompslomp bij alle sociale maatrege len wekt de antipathie bij velen op, niet die maatregelen op zichzelf. De regering is inzake de werkloosheid in gebreke gebleven vooruit plannen te maken, dit is funest. De C.H.U. is tegen stander van het uitvoeren van grote wer ken in D.U.W.-verband. De kosten zijn dan veel hoger en het rendement is lager. Het Tweede Kamerlid T. H. v. d. Wete ring behandelde het onderwerp „Mens durf te leven". Na de oorlog is veel goeds tot stand gebracht, het zou ons niet passen alleen uit een zucht tot oppositie dit te ontkennen. Spreker had bezwaren tegen de wet op het credietwezen. De funeste be lastingdruk der laatste jaren heeft de ar beider schade berokkend. Het is toch be lachelijk een woningbouw-lening van 50 millioen uit te schrijven als er een over schot op de begroting is van 750 millioen. Spreker gaf een opsomming van de maat regelen tot oplossing van de werkloosheid: a. stimulering export, b. Verlaging belastin gen, c. Aantrekking buitenlands kapitaal, d. Uitbreiding woningbouw. Wij moeten durven te leven, ook al zijn de tijden moeilijk en daarom zullen wij er goed aan doen bij de a.s. verkiezingen die mannen te kiezen, waarvan wij overtuigd zijn, dat zij de genoemde plannen ook zul len uitvoeren. Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan der Vereniging voor Wijkverpleging te Heemstede, werden het bestuur en de wijkzusters Zaterdagmiddag door de bur gemeester, mr. A. G. A. ridder van Rap- pard, wethouder E. J. van Lent en de ge meentesecretaris, de heer N. Vos, officieel op het raadhuis ontvangen. Nadat de burgemeester het bestuur en de wijkzusters had begroet, zei hij, dat B. en W. door deze invitatie gevolg wilden geven aan hun innerlijke behoefte, de gro te waardering voor het heilzame werk dat de vereniging gedurende een halve eeuw in de gemeente heeft verricht, tot uitdruk king te brengen. Vijftig jaren geleden werd door enige pioniers onder de meest ongunstige omstandigheden een begin met dit werk gemaakt. De eerste wiikzusters. die haar menslievende arbeid met taaie volharding hebben vervuld, kunnen aan spraak maken op een grote waardering. Een standbeeld voor de Onbekende Wijk zuster zou geenszins misplaatst zijn. De voorzitter van de afdeling Heemste de, dr. J. Laeiiendecker, dankte het ge meentebestuur voor de ontvangst en her dacht vervolgens dr. Colenbrander, dr. Droog en zuster König. van wie de be toonde volharding het huidige bestuur tot voorbeeld zou blijven. W. Thunissen 25 jaar Vincentiaan Zondag herdacht de heer W Thunissen het feit dat hij 25 jaar lid was van de St. Vincentiusvereniging in. de parochie van de H. Bavo. Des morgens werd een H. Mis in die kerk opgedragen, waarna de jubi laris zich met zijn familie en de overige leden van de St. Vincentiusvereniging verenigden aan een feestelijk ontbijt in het R.K. Verenigingsgebouw. Hier hield pastoor C. van Mierlo een toespraak, waarin hij de verdiensten van de jubilaris op charitatief gebied schetste en mededeelde dat de Paus hem de onderscheiding Pro Ecclesia et Pon- tifice had toegekend. Er zijn heel wat gruwel verhalen geweven op het stramien van de „geluids barrière", een begrip welks uitvinding wij te danken hebben aan de geweldig toenemende luchtweerstand die een vliegtuig ondervindt wanneer zijn snelheid die van het geluid nadert. Ge luid plant zich in lucht voort met een snelheid van 330 meter per seconde bij de normale temperatuur van 15 graden Celsius, d.i. rond 1200 km per uur. Met deze snelheid en geen gro tere kunnen de luchtdeel tjes een trilling of storing aan elkaar doorgeven en wanneer nu de bron van zulk een storing bijv. een vliegtuig zélf zich met die snelheid voortbe weegt, is het gevolg dat de verraste luchtdeeltjes, die tevoren geen waarschuwing van die nadering ontvingen en dus niet tijdig konden uitwijken, op elkaar worden geperst, bij wijze van spre ken zoals natte sneer v zich ophoopt voor een sneeuw ploeg, om dan onder ver hoogde druk met geweld op zij te worden wegge drukt. Om de geluidssnel heid te benaderen is een geweldige motorkracht no dig en een nog veel gewel diger kracht om door de „barrière" heen te dringen. Maar hoe dan ook, on neembaar bleek zij niet, de barrière, al heeft men dat wel eens gedacht. Het zal echter niet zo lang meer duren of de constructeurs, nooit tevreden waar het snelheid betreft, zullen zich voor een nieuwe hindernis geplaatst zien: de tempexd- tuur-barrière. Door de wrij ving van de lucht langs de huid èn door de opstuwing ervan vóór het vliegtuig, dat de niet snel genoeg uit wijkende lucht samenperst als een zuiger in een cylin der, ontstaat bij hoge snel heid een merkbare tempe ratuurstijging, die bij 800 km per uur reeds 25 graden Celsius bedraagt. Nu is dat nog niet zo erg, temeer om dat gewoonlijk op grote hoogte wordt gevlogen, waar het al gauw 50 graden kan vriezen, zodat men er dan toch nog wel een kacheltje bij kan gebrui ken. Maar die stijging neemt snel toe en bij 1500 km per uur wordt het al 100 graden, om bij nog ver dere verhoging progressief toe te nemen. Zulke snelhe den klinken al niet meer fantastisch. Tot nu toe wer den zij nooit langer dan se conden volgehouden en daarbij heeft het toestel geen tijd sterk in tempera tuur te stijgen, maar men kan rustig aannemen dat het daarbij niet zal blijven. Die arme piloot, heeft in het vooruitzicht bij het leven geroosterd te worden. Ven tilatie met buitenlucht van 50 graden onder nul zal niet helpen, want ook deze zal door de opstuwing in de inlaatopeningen dezelfde temperatuurverhoging on dergaan. Om deze reden zijn de nieuwste straalja gers uitgerust met een koel installatie, die werkt met een heel klein turbinetje dat met een ongelooflijk hoog toerental draait. Ook hiermede zal men het op den duur niet klaar spelen. De materialen zelf van het vliegtuig zullen in hun sterkte worden beïn vloed door de warmte-ont- wikkeling. Eerst plastic en rubber, later ook de meta len. De temperaturen in de motoren zullen ontoelaat baar hoog worden door de er met kracht ingestuwde lucht en zelfs de huidbepla ting van de vliegtuigen is straks niet meer tegen de warmte bestand. Bij een snelheid van vijf maal die van de voortplanting van het geluid krijgen we te ma ken met een temperatuur stijging van 1500 graden, w»arbij zelfs staal niet sterk genoeg meer is en wie meent dat we nu wel héél ver in de toekomst kijken, moet eens denken aan de V-2 raketten, waarmede dp Duitsers in de oorlog Enge land bestookten. Deze be reikten een snelheid van 4000 a 5000 km per uur en ofschoon ze maar enkele minuten onderweg waren, is dikwijls op een afstand waargenomen, dat ze bij het naderen van het doel dofrood gloeiden. De tech niek staat opnieuw voor hete vuren, ditmaal in bijna letterlijke zin! DE G. BINNENLAND In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is op no 10270 een prijs van f 25.000 gevallen. Bjj beschikking van de minister van Economische Zaken wordt met ingang van 26 Maart 1952 opgeheven de Vakgroep Détail- handel in Gebruikte Goederen. Na een vrij langdurige ziekte is in zijn woning te Amsterdam op 63-jarige leeftijd overleden de heer W. Reuling, eerste solo- contrabassist van het Concertgebouw-orkest, waarvan hij sinds 1 September 1919 zonder onderbreking deel heeft uitgemaakt. In Voorburg is een zware vrachtauto, doordat de chauffeur moest uitwijken voor een juffrouw die plotseling de rijweg over stak, de tuin van een café binnengereden. Twintig fietsen die daar stonden werden vernield. De voetgangster is doorgelopen. In Breda heeft de Nederlandse Vakbond voor het Pension-, rusthuis- en kamerver huurbedrijf „Peruka" zijn jaarvergadering gehouden. Aan minister Lieftinck werd tele grafisch verzocht het erkende bedrijfspension ook ten aanzien van de aanvullende oorlogs schadeuitkering als bedrijf te willen erkennen. Zondag is in de woning van de 69-jarige V. te Nijkerk het ontzielde lichaam aange troffen van zijn 45-jarige huishoudster, mej. A. van der B. V. die zeer overspannen was en een bloedende wond aan de pols had, was niet in staat aan de politie een verklaring af te leggen. Hij is voorlopig naar een zie kenhuis te Érmelo overgebracht. De justitie uit Zutphen heeft een onderzoek ingesteld. In het orgaan van de onderofficiersver eniging ..Ons Belang" wordt een plan ont vouwd om militairen gezamenlijk te doen bijdragen aan de financiering van de woning bouw. Officieren, onderofficieren en solda ten, zowel de actief dienende als de gepen- sionneerden, worden opgeroepen ieder een gulden te storten. Met het aldus samen gebrachte bedrag zullen dan obligaties wor den gekocht. De rente komt ten goede aan het sanatoriumfonds van ,.Ons Belang". In het dorpje Hellouw in de gemeente Haaften is de heer H. van Horsen overleden. Hij bereikte de leeftijd van 104 jaar en was vroeger landbouwer van beroep. Mr. C. Houdijn Beekhuis, oud-president van het gerechtshof te Leeuwarden, is te Beetsterzwaag in de ouderdom van ruim 77 jaar overleden. De burgemeester van Den Haag heeft in het koor van de oude Sint Jacobskerk de tentoonstelling ,.De Haagse torens door de eeuwen heen" geopend. Deze tentoonstelling is bedoeld als een middel om de f 184.000 bijeen te brengen, welke nodig zijn om de St. Jacobstoren van een nieuwe torenspits te voorzien. De gerestaureerde Prins Hendrikschool, de school met internaat voor schipperskin deren te Vreeswijk, is Zaterdag heropend door de heer D. G. L. baron van Heemstra, voorzitter van het Nationaal Comité van Onderwijs aan Schipperskinderen. De Nederlandse afdeling van de Cana dese Radio-omroep te Montreal zal in Maart beginnen met „brievenbus"-uitzendingen in het Nederlands. In deze uitzendingen, die 's Woensdagavonds te beluisteren zullen zijn op de golflengten 19.58 en 16.84 meter zal antwoord worden gegeven od vragen, die uit Nederland bij de Canadian Broadcasting Corporation, Montreal, postbox 6000, binnen komen. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Technische Hogeschool zijn ge slaagd voor het candidaatsexamen civiel- ingenieur A. Wijers, Bloemendaal; voor het ingenieursexamen werktuigkundig ingenieur T. M. de Koningh. Haarlem. Op de Spaniaardslaan bij de Hilde- brandiaan te Haarlem worden Woensdag morgen een keuring van dekhengsten en een premiekeuring gehouden door de afd. Noord holland van de Ver. ter bevordering van de Landbouwtuiepaardfokkerij in Nederland. De keuringen zullen om kwart voor tien be ginnen. Zondagmorgen om kwart over vijf brak brand uit in een huis in de Santpoorterstraat in Haarlem toen door oververhitting een balk onder een open haard vlam vatte. Balk en haard waren door een viif centimeter dikke vuurvaste plaat gescheiden. De bewoner bluste de brand en de brandweer zaagde later een smeulend stuk van de vloer uit. De afd. Haarlem van de Ned. Bond van hotel-, café- en restaurantpersoneel bestaat 25 jaar. Morgen, Dinsdag, wordt een feest avond gehouden in Brinkmann, Gr. Markt, waarbij leden een geschenk zullen aanbieden. De Partij van de Arbeid houdt op Vrij dag 14 en Zaterdag 15 Maart een congres in het Haarlemse Concertgebouw. In dit congres zal aandacht geschonken worden aan het onderwerp „Jeugd in deze tijd". Er zullen inleidingen gehouden worden door de heren prof. dr. W. Banning. J. Peters, E. Kupers Jr. en D. Q. R. Mulock Houwer. Een Spaarndamse motorrijder verleen de Zaterdagmiddag geen voorrang aan een vrachtauto, toen hij van de Kerklaan af de richting Halfweg wilde inrijden. Hij werd aangereden en liep enige lichte kwetsuren op. Het recital, dat George van Rencsse hedenavond in de tuinzaal van het Concert gebouw onder auspiciën van de stichting Duinrell zou geven, moet door omstandig heden tot April worden uitgesteld. KHARTOEM, (Reuter) Vooraan staande sterrenkundigen uit tien landen, waaronder Nederland, hebben zich van daag met kostbare nieuwe instrumenten op heuvels, in tuinen en posten in de woes tijn in Soedan opgesteld om de totale zons verduistering waar te nemen, die zich om tien uur Nederlandse tijd voltrok. De to tale verduistering was bij gunstige weersomstandigheden alleen waarneem baar van een strook uit van ongeveer 14.500 kilometer lang en ruim 135 kilo meter breed, die zich van het Zuidelijke gedeelte van de Atlantische Oceaan naar Siberië uitstrekt. De volledige verduiste ring duurde drie minuten. In deze drie mi nuten hoopte men nieuwe gegevens te ver- kriigen over de temperatuur en samen stelling van de zon. de schommelingen in het magnetische veld van de aarde, wijzi gingen in de uitstraling van de zon, de ge dragingen van het licht in de lucht en vele andere geheimen van het luchtruim. De Amerikaanse luchtmacht heeft over een Afrika tot de Perzische Golf een reeks waarnemingsstations ingesteld om gege- afstand van 4.800 kilometer van Frans- vens te verkrijgen voor de luchfkartering. De volgende totale zonsverduistering zal pas in 1970 in Mexico, Georgia en Florida waarneembaar zijn. Indien het weer meewerkt en voldoende gegevens worden verkregen, willen som mige geleerden in December te Rome bij eenkomen om hun bevindingen met elkaar te vergelijken op een vergadering van de internationale bond van sterrenkundigen. Te Londen heeft men zo nu en dan door de mist heen de gedeeltelijke zonsver duistering kunnen waarnemen. De ver duistering begon om 9.42 en duurde onge veer een uur. Om 10.12 was ongeveer een tiende deel van de zon door de schaduw van de maan bedekt. Zaterdag en Zondag werd in hotel ,De Kroon" te Amsterdam de derde en vierde ronde gespeeld van groep a van het tour- nooi om het persoonlijk damkampioen schap van Nederland. De uitslagen van Za terdag luidden: Van Zuilekom (Rotter dam)Keiler (Amsterdam) 11; W. Roo- zenburg (R'dam)Y. de Jong (Velsen) 1 1; Sturmman (Schiedam)Laros (IJmui den) 11; Bizot (Zwaag)De Graag (Heusden) 11; W. de Jong (Haarlem) Dukel (IJmuiden) 20. Vrijdag werd de partij DukelBeers gespeeld, welke oorspronkelijk voor Zon dag 24 Februari op het programma stond. De partij werd door Dukel gewonnen. Zondag zijn in de vierde ronde gespeeld: BizotW. Roozenburg 11, W. de Jong Van Zuilekom 11, De GraagKeiler 11, LarosIJ. de Jong 11. De uitslagen van de internationale zwem wedstrijden die Zaterdagavond in Amster dam werden gehouden onder leiding van de H. D. Z. luiden: 100 meter vrije slag meisjes adspiranten: I. Els van der Ploeg (ADZ) 1.08.9. 100 meter vrije slag dames: 1. Hannie Ter- meulen (HDZ) 1.08.2. 2. Ria Vonk (HDZ) 1.09.6. 3. Beb van der Meer (GDZ) 1.10.1. 200 meter vrije slag heren: 1. Ten Thije (LZ.O) 2.17.1. 2. Elzinga (ZCG) 2.17.8. 3. Van Daatselaar (Robben) 2.18.2. 4 Pieters (DWR) 2.19.4. 100 meter rugslag dames: 1. Geertje Wie- lema (Robben) 1.12.8. 2. Janny Rubingh (DZN) 1.16.2. 3. Greetje Galliard (ADZ) 1.17.0. 100 meter rugslag heren: 1. Van de Veen (LZO) 1.10.0. 2. Boxem (DAW) 1.10.2. 200 meter schoolslag dames: 1. Nel van Op stal (Surae) 3.03.2. 2. Jopie Spoor (DWR) 3.03.4. 3. Annie de Groot (ADZ) 3.04.5. 200 meter schoolslag heren: 1. Kelder (Rob ben) 2.41.5. 2. Buyze (HZ en PC) 2.43.5. 3. Bonte (Haarlem) 2.45.0. 400 meter vrije slag dames: 1. Geertje Wie- lema (Robben) 5.27.3. 2. Annie Veldhuyzen (Robben) 5.40.7. 3. Tinie Tenkink (DAW) 5.44.8. 5 maal 50 meter vrije slag estafette dames: 1. HDZ 2.39.2. 2. Robben 2.41.2. 3. ADZ 2.47.2. Algenib, 23 van Rotterdam te Pto Alegre. Amsteldiep, 23 te Newport News Axeldijk, pass. 22 Miami naar Le' Havre. Antonia, 22 van Saigon te Pladju. Arundo, 22 1240 m. O. Bermudas ell. Agamemnon, 21 van New York n Curasao. Alamak, 24 van Karachi naar Bombay. Aldabi, 23 van Rio de Janeiro naar Bahla Aardijk, 24 van Baltimore naar Cape Henry. Alblasserdam, 24 te R'dama. Alherva. 23 van R'dam naar Rio de Janeiro. Annenkerk, 23 v. Antwerpen te R'dam. Arnedijk. 24 te Hamburg. Aagtekerk, 23 v Alexandrië n. Genua. Albireo. 23 te Recife. Amsteldijk. 23 te Antwerpen. Alwaki, 23 van New York te Buenos Aires Bacchus, 22 van Amsterdam naar Curagao. Baam, 22 van Huacho n. Cristobal. Blijdendijk. pass. 23 Scilly's. Blitar,24 te Suez. Bloemfontein, pass. 24 Ouessant. Bubara, 24 te Gibraltar. Bonaire, 24 dwars Lizard Bennekom, 23 v. Willemstad n. Cristobal. Borneo, 23 te Makassar. Beverwijk, 24 van Casablanca te R'dam. Boschfontein. 25 Port Said Boskoop, 24 v. Cristobal n. La Guaira. Breda, 25 van Hamburg te R'dam. Caltex Delft, 24 Sidon naar Rotterdam. Caltex Pemis, pass. 24 Gibraltar. Caltex Leiden, 24 te R'dam. Caltex The Hague, 24 v. Sidon te R'dam. Clavella, 23 v. Frederica te R'dam Celebes. 23 v. Semarang naar Soerabaja. Drente. 23 te Saban-g verwacht. Danae, 22 te Livorno naar Genua Diemerdijk, 22 240 m. O.ZO. Acapulco. DelfS'haven, 23 v. Buenos Aires naar Pepel. Delfland, 23 v Pto Alegre n. Itajai. Eendracht, 22 70 m. O. Malta. Erinna, 22 ten anker bij Miri. Etrema, 22 van Curagao n. Meer van Maracaïbo Eos. 23 v. Alexandrië n. Kinlyk Turkeye Ena. pass. 24 Ouessant Esso Den Haag, pass. 24 Lands End. Eemdijk, 22 te Houston. Edanj, 22 te Philadelphia. Friesland (SSM), 22 van R'dam naar Huelva Farmsum, 22 400 m Z.ZW. Cp. Race. Friesland (KRL). pass. 24 Ouessant. Gouwe, 22 van Rotterdam naar Lissabon. Gadilla, pass. 23 Azoren. Hercules, 22 te Algiers naar Gibraltar Heelsum, 22 200 m. Z.ZW. Bermudas. Hydra, 22 van Pta. Cardon n. Willemstad. Hestia, 22 240 m. Z.ZW. Flores n. Antw. Haarlem. 22 390 m. Z.ZW. Kingston. [ttersum, 22 290 m. ZO. Bermudas. Hos, 22 van Aux Cayes naar Peti' Goave. Jupiter, pess. 22 Gibraltar naar Oran. Indrapoera, 24 v. Semarang n. Soerabaja. Kola Agoeng, 22 370 m. N. ten O. Bermudas. Kota Gede, 22 bij Ouessant, Kota Baroe, pass. 22 Fayal Klipfontein, 22 180 m. N Kp. Vend. Lutterkerk, 22 Southampton naar Hamburg v. Perz. Golf naar R'dam. Lissekerk, 22 van Amsterdam naar Marseille. Luna. 22 van Izmir naar Piraeus. Laagkerk, 21 v. Cochin naar Aden. Lankoeas, 24 v. Makassar te Balikpapan. Mentor, 22 te Amsterdam van Bremen. Markelo, 23 te Monrovia Mataram, 22 400 m. O. Bermudas. Man-oeran, 25 te Tj. Priok n. Makassar. Maasland, pass. 24 Jmuiden n. Las Palmas. Mapia, 23 v. Port Said Meliskerk, pass. 24 Casquets. Maashaven, 23 Finisterre. Maaskerk, 24 tet Amsterdam. Muren a, pass. 23 Saban. Nieuw Holland, 23 v. Sydney te Makassar verw. Notos, 2$ van New York naar Haiti. Nieuw Amsterdam, 24 te Cristobal. G. H. M. van Huet, Lezen en laten lezen N.V. De Arbeiderspers, Amsterdam. De „stukken met het inktpotje", die zich in de Groene voordoen als haventjes van rust en wijsheid, tonen bij elkaar in een bundel een wat ander karakter: het is dui delijker te zien waar hun grenzen liggen en daarbinnen zijn de genietingen, die zij bie den, zuiverder te proeven. De tekst op het stofomslag zegt van dit boek werkelijk iets waars; van Huet is de ideale lezer. Het is verbazend zoals hij ieder boek, dat hij bespreekt, als lezenswaard weet voor te stellen; nooit wordt bij hem, zoals bij zovele anderen, het boek gesmoord in de aapachtige omhelzing van de critische geest. Van Huet beleeft steeds met nieuwe vreugde de ontmoetingen met mensen en roman figuren. Met allebei, dat is het merkwaardige; hij ontmoet Oblomow en le père Goriot net zoals Henry James of SainteBeuve; hij verleent telkens weer het leven aan een fragment of schema van een karakter-ruimte voor uitvoerige beschrijving is er niet. Van Huet's reacties op mensen zijn na tuurlijk en verrassend; anderzijds zijn zijn gedachten over zulke abstracta als de karak teristiek van tijdvakken zelden van belang. Als hij het. jaar 1840 beschrijft of de 18e eeuw, en wanneer hij zegt „Ondanks alle schijn van het tegendeel is het heel wat moeilijker een biografie te schrijven dan een roman", blijft de lezer van overtuiging verstoken. Het antwoord, dat in het voorlaatste stuk van deze bundel wordt gegeven op de vraag, waarom in het teken van het inktpotje als regel oude boeken besproken worden past goed bij van Huet en zijn talent. ..Zij alleen leren ons het werkelijk waardevolle van het ephemere onderscheiden", staat er van de erkend goede 1 jeken, en dan „Wat beproefde vaklieden als de critici vaak zo slecht afgaat (het oordelen namelijk over het werk van tijdgenoten), denkt ge niet dat dit zeer zeker de krachten van een leek te boven zal gaan?" Zeer zeker, maar wat geeft dat, als het er ons om te doen is een wezenlijker gedaante van onze eigen tijd te onderscheiden? Daar is het Van Huet dan ook niet om te doen; de menselijke natuur is nog altijd de oude (dat wij „geestelijk lelijk zijn blijven steken" is minder waar), en zijn begrip en toewijding zijn gereserveerd voor haar verschijningen onder alle tijd-maskers. In deze „menselijkheid" worden de zwak kere samenstellende delen van het mengsel in het inktpotje opgelost, en het resultaat is bijzonder genietbaar en animerend. „De we reld van mijn grootvader stortte ineen met de val van de Innerstadtische Sparkasse", is de voorbeeldige eerste zin van het eerste stuk; als men zegt dat de rest niet teleur stelt, is de kwaliteit enigszins aangegeven. S. M. Noordam, 25 van New York te R'dam. Oranjefontein, 22 van Beira te Amsterdam. Ophir, 22 van Tj. Priok naar Muntok. Ootmarsum, pass. 23 Azoren Poelau Laut, 22 te Hamburg naar Bremen. Plancius, 22 van Semarang naar Soerabaja. Poseidon, 22 van New York n Port au Prince, Polyphemus, 22 v. Liverpool n. Glasgow. Prins Frederik Hendrik, 22 v. Bougie n. Mes sina Prins Willem V, 22 v, Valencia naar Burriana. Prins Willem v. Oranje, 22 v. Gibraltar naar Mostaganem. Poiydorus, 22 130 m. ZO. St. Maria. Prins Willem v. Oranje, 22 100 m. O. Gibraltar. Pygmalion, pass. 22 Alta Vela. Prins Alexander, 23 van Rotterdam naar St. John Prins Willem III, 24 te Gibraltar v. Heroya. Papendrecht, 23 v. Kaapstad n. Rotterdam. Prins Willem II, 24 v. R'dam te Baltimore. Phrontis, 23 te Aalborg. Prins Fred. Willem, pass. 23 Finisterre. Ruys, 23 Durban verwacht. Reael, 22 van Batjan naar Sanana Reyniersz. 23 v. Cheribon te Soerabaja verw. Ridderkerk, pass. 24 St. Helena n. Teneriffe. Roebiah, pass. 24 Minicoy n. Belawan. Roepat, 24 dwars Guardafui n. Djeddah. Rijndam, pass. 24 Scilly's. Rotti, 24 te Southampton Rijnland, 24 v. Amsterdam naar Buenos Aires Riouw, 24 te Amsterdam. Stad Dordrecht, 22 v. Vlaardlngen n. Pto Em- pi edock. Stad Breda, 25 v. N. Orleans te Hoek v. Hoil. verwacht naar Rotterdam Saidja. 22 van Pladju naar Soerabaja. Swartênhondt, 22 van Balikpapan te Menado. Sir. Malakka. 22 540 m. O.NO. Tristan da Cunha Salawati, 22 140 m O.ZO. Socotra. Salland, 22 150 m. Z. Rio de Janeiro n. St. Vincent. Stentor, 22 600 m. ZW. Azoren. Schiedijk, 23 van Aden. Schie, 24 van Catania naar R'dam. Sibajak, 25 te Tj. Priok.. Sloterdijk, 26 te Priok verwacht. Stad Maassluis, 24 v. Gibraltar te Casablanca. Teuter, 21 te Djakarta. Themisto, 25 te IJmuiden verwacht n. A'dam. Tomini, vertr. 25 v. Rotterdam n. Kopenhagen, Tiba, 22 v. Rotterdam te Antwerpen. Triton, 22 v. Maracaibo n. Oiudad Trujillo. Tankhaven III, 22 85 m. NO. Str. Singapore. Tiberius, 23 Port au Prince verwacht. Tjisadane, 25 te Yokohama Tripan, 24 van Lissabon n. Port Said. Trompenberg, 24 te Le Havre naar Rotterdam. Ternate, 23 te Rotterdam. Titus, 24 te Rotterdam van Tanger. Taiisse, 23 Sabang. Tomori, pass. 23 Finisterre Utrecht, 19 v. Bombay te San Franciso. Van Heutsz, 22 van Singapore n. Hongkong. Van Houthoorn, 23 v. Soerabaja te Tj. Priok verwacht. Veendam, 22 200 m. ZW. Sable eil. Weltevreden, pass. 22 eil Jolo. Wieidrecht. 22 ter rede Bombay. Woensdrecht, 22 840 m. NO. Azoren, Waal, 23 te Curagao. Westland, 22 340 m. Z.t.W. Santos. Willemstad, 23 te La Guaira. Waterman, pass. 24 St. Helena. Willem Ruys. 24 te Colombo Zaan. verm. 26 v. Amsterdam n. Rotterdam GR. HOUTSTRAAT 102, Tel. 10866. Alles voor foto amateurs. En goedkoper. 125 c.c. nieuw met duo en kilometerteller te koop aan geboden f 875. Pegasusstraat no. 88 U SLAAGT bij ons altijd, want wij hebben lage condi ties en een grote sortering! Winterjassen, Regenjassen, Costuums, Clubstellen, Dres soirs, Kinderwagens, Stofzui gers, Rijwielen. Alles zonder vooruitbetaling! VAN VEEN, Zijlweg 26, Haarlem. te koop gevraagd. Brieven m. merk en prijs aan H. Pekel. Regentesseiaan 24, den Haag, tel. 's avonds na 6 uur 332295. WILTON- EN AXMINSTER TAPIJTEN Deze week verkoop import party voor halve prezen, direct aan particulieren (niet v.d. handel). Wiltons ƒ79.50, 89.grote maten ƒ125.ƒ179.Zware Axminster ƒ130.grote maten 175.Cocosloper van ƒ4.95 voor ƒ2.45 p.m.; Damastbedstellen ƒ49.50; Gordijn stoffen 2.75 p.m. TAPIJTHANDEL „MARO" N.V., Jansstraat 85 bij Gr. Markt, Haarlem. De voet en schoen- deskundige van de schoenfabrieken geeft GRATIS advies van 10-12.30 en 2-6 uur op Woensdag 27 Februari Grote Houtstraat 50 - Haarlem 00 Uw was met zorg behandeld, keurig verzorgd, helder en schoon spant Wassery „Kleverpark" door haar moderne bewerking steeds de kroon en. met 3 dagen thnls HAARLEM Santpoorterstraat Telefoon 10131 41 49

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3