Nog eens de lusteloze aandelenmarkt Het verkeer eiste in 1951 1010 doden HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 Effecten- en Geldmarkt Chr. Gemengd Koor „Haarlem" 25 jaar Oorzaak brand bij H.E.M.A.: kortsluiting Grondophoging voor vier „tuinsteden" vordert IMPORT N.V. AUTOPALACE 'SGRAVENHAGE Spaarndams Gemengd Koor gaf jaarlijks concert Auto te water Dr. W. Mol jubileert Burgerlijke stand van Haarlem De heer Justus Meyer over het winstbegrip Putten wijzigt het kam peer tarief Gezichtsbedrog leidde tot beschuldiging van meineed Nationale raad voor het welzijn van militairen Deventer komt bioscoop exploitanten tegemoet Kazernebouw bij Putte is begonnen Stapelgroenten in Noord holland goeddeels geruimd Samenwerking tussen D.A.F. en Ford? J ubileumnummer „De EDO-er" School voetbal tijdens de Paasvacantie Schaken HSG is nog geen, HWP wel kampioen Klaver jasbond Agenda voor Haarlem VRIJDAG 29 FEBRUARI 1952 Nog altijd lijdt de aandelenmarkt in ons land een kwijnend bestaan en lopen de koersen van de beste aandelen van week tot week terug alsof een- zware de pressie in het bedrijfsleven ophanden is. Deze gang van zaken valt temeer op, aangezien in het buitenland van depres sieverschijnselen nauwelijks sprake is en de aandelen aan de buitenlandse beurzen de laatste tijd zelfs gestegen zijn. Althans in Europa, want de Amerikaanse markt heeft de laatste weken ook een ongeani meerd verloop. Het is wel zeker dat de komende presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten en de strijd over de omvang van de bewapening op de beurs een toestand van onzekerheid scheppen, welke velen tot voorzichtigheid noopt. Toch blijven vele waarnemers van me ning dat naarmate de oorlogsorders wor den uitgegeven, de Amerikaanse industrie haar financiële resultaten zal kunnen ver beteren. Ten onzent oefenen de nog steeds aan houdende deviezenstroom naar de Neder landse Bank en de bevredigende positie van de handels- en betalingsbalans uiter aard een sterke invloed ten goede uit, hoewel deze toch ook weer niet tot een krachtig herstel op de obligatiemarkt heb ben geleid en de rentevoet niet beneden 4K a 4pet daalt. Er heerst op de beurs en bij de beleg gers een sterk gevoel van onzekerheid, dat nog wordt vergroot door de thans door de regering ingezette werkgelegen- heidspolitiek. In de Tweede Kamer is terecht opge merkt dat er een sterke spanning is tus sen de betalingsbalans en de werkgele genheid en nadat gedurende bijna een jaar alle aandacht aan de betalingsbalans is besteed, thans weer de werkgelegenheid op de voorgrond zal worden gesteld. De zaak is deze dat men nu eenmaal niet een betalingsbalans kan saneren en tegelij kertijd een gemakkelijke financiële poli tiek kan voeren om de werkloosheid te bestrijden. Wanneer men alleen maar de verschijnselen bestrijdt, welke zich aan de oppervlakte openbaren, maar niet de die pere oorzaken aangrijpt, ontstaat inder daad het gevaar voor een nieuwe inflatie, met alle gevolgen daaraan verbonden. Van zulk een inflatie-stemming is echter op de aandelenmarkt niets merkbaar en even min op de obligatiemarkt, welke laatste In tegenstelling met de aandelenmarkt doorgaans een vaste stemming aan de dag legt. Men vraagt zich af wat eigenlijk de reden is waarom de aandelen zo weinig aantrek ken. Er zijn ontegenzeggelijk depressie- verschijnselen in verschillende bedrijven, maar afgezien van de vraag of deze straks niet geleidelijk zullen verdwijnen als op grote schaal tot het uitgeven van-defensie- orders en het uitvoeren van publieke wer ken zal worden overgegaan, hebben de meeste oude ondernemingen in ons land een zodanige financiële weerstand, dat ook bij kleinere omzetten nog een lonend resultaat kan worden verkregen. Een van de voornaamste redenen voor de apathie tegen aandelen is ongetwijfeld dat verschillende regeringsmaatregelen divi- c^ndstop, speculatiewinstbelasting, on evenredige heffing van vennootschapsbe lasting e.d. het vertrouwen van de be legger ten opzichte van aandelen hebben aangetast. Zo heeft de Heemaf bijvoorbeeld in 1951 VA millioen meer verdiend dan in 't voorgaande jaar, doch dit gehele bedrag moest voor de fiscus worden gereserveerd, Ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan gaf het Christelijk Gemengd Koor „Haar lem" op Donderdagavond in de Remon strantse kerk aan de Wilhelminastraat een uitvoering. Het jubilerend koor, dat onder leiding staat van H. E. Dees, is maar een klein ensemble, wat helemaal geen bezwaar zou zijn om goede koormuziek te maken, indien de verhouding der partijen maar in evenwicht was; de bassen en tenoren wegen echter niet op tegen de damesbezet ting, waarvan vooral de sopranen een fraaie volle klank ontwikkelen. Toch weet de heer Dees met het groepje nog een zeer verdienstelijk resultaat te bereiken. Hij laat zijn mensen lenig zingen, waarbij ze behoorlijk op toon blijven en een natuurlijke expressie niet verwaarlo zen. Het programma, dat in zijn geheel van goede smaak getuigde, bevatte koor werken van Praetorius, Calvisius, Palestri- na, Bach, Mozart en Hendrik Andrie.ssen. Ik kon alleen de eerste drie horen (daar mijn aanwezigheid nog elders vereist werd) en die klonken zoals gezegd verdienstelijk, alleen wat mager in de mannenpartijen. Zeer te waarderen was de heldere, objec tieve klank van de discant in een Sanctus van Palestrina. Medewerkenden aan deze jubileumavond waren de fluitiste Corry Vening Meinesz en de organist Louk Nelissen. Een fluit- sonate van Michel Blavet bleek een zeer onderhoudend stuk in zijn suite-achtige vorm. De fuga het voorlaatste num mer had ik wel graag een beetje opge wekter van tempo gehoord; kwestie van contrast met de buurtdelen. De tweede helft van het werk klonk behoorlijk zuiver. Met een aanbeveling aan mej. Vening Meinesz om de ademhalingen niet willekeurig te plaatsen, maar ze zeer bewust aan te wen den in verband met de frazering, wil ik haar gaarne prijzen om haar zeer verdien stelijke technische vertolking. De jonge organist Louk Nelissen hoorde ik als solist alleen in Bach's Praeludium en Fuga in f. Zijn spel onderscheidde zich door welbegrepen frazering en duidelijke articulatie, bovendien door een rhythmi- sche stevigheid die de vlotte allure van de interpretatie een stevige kern gaf. Wel zou ik opmerkingen kunnen maken betreffen de het helemaal niet bij" Baoh passende karakter van de registratie, indien ik niet wist dat het orgel van de Remonstrantse kerk arm aan mogelijkheden is en totaal ongeschikt om het baroktimbre weer te geven. Daarom: de organist kon het niet helpen dat de muziek van Bach niet als muziek van Bach klonk. JOS. DE KLERK. Naar ons van de zijde der politie wordt meegedeeld, is partiële kortsluiting zijn de een kortsluiting waardoor de stoppen, de smellzekeringen, niet doorslaan in de schakelkast van de linkerétalage van de HEMA, de oorzaak van de brand, die in de nacht van Woensdag op Donderdag in een deel van he pand heeft gewoed. zodat noch de maatschappij, noch de aan deelhouders er beter van geworden zijn. Er zijn nu eenmaal twee soorten beleg gers. De ene zoekt zo weinig mogelijk be drijfsrisico's en koopt obligaties, de andere zoekt de spanning van deze bedrijfsrisico's, maar wenst dan ook niet alleen de kwade, maar ook de goede kansen. Beide catego rieën beleggers zijn voor een gezonde ont wikkeling van het economisch leven nodig, maar de laatste zijn door de regeringspoli- tiek van de laatste -jaren dermate in de knel geraakt dat de animo om zich bij het bedrijfsleven te interesseren, danig is be koeld. Bij een zodanige houding van het beleggend publiek tegenover oude, geves tigde ondernemingen, is het duidelijk dat nieuwe industrieën vandaag geen schijn van kans hebben om de nodige bedrijfs middelen te verwerven. Naar schatting over 10 jaar zullen vier tuinsteden van in totaal ongeveer 35.000 woningen aan Amsterdam zijn toege voegd. In tuinstad Slotermeer, waar 10.000 huizen komen, is reeds met de woningbouw begonnen. In de geprojecteerde tuinstad Geuzenveld (5.000 woningen) is de grond- ophoging van het Westelijk deel gereed en met die van het Oostelijk deel wordt een begin gemaakt. Thans hebben B. en W. van Amsterdam de gemeenteraad het voorstel doen toe komen te beginnen met de ophoging der terreinen voor de derde tuinstad: Sloter- vaart (6.200 woningen). Het bouwrijp maken van terreinen voor de vierde tuinstad Osdorp (13.500 wo ningen) wordt voorbereid. De Amster damse wethouder voor de Volkshuisvesting, die deze mededelingen deed, zeide dat nim mer te voren in o>ns land uitbreidingsplan nen van deze omvang aan de orde zijn ge steld. De verwezenlijking achtte hij slechts afhankelijk van het welslagen der woning- bouwleningen. ADVERTENTIE R.A.I.- stand Nr. 59 SHona de goedkoopste automobiel Dealer v. Haarlem en omg.: Garage J. G. VERBEEK, Bloemendaalseweg 5 Bl'daal, tel. 22276 Het oude, karakteristieke Spaarndam heeft geen concertzaal. Maar het heeft al een paar eeuwen lang zijn Nederlands Hervormde kerk en de voortreffelijke acoustiek van dit gebouw biedt een ruime vergoeding voor dit gemis. Voor Spaarn dams Gemengd Koor moet het ongetwijfeld een genot zijn geweest hier zijn jaarlijks concert te kunnen geven. Het koor trad op onder leiding van zijn nieuwe dirigent Ernst van het Kaar, die het programma al in belangrijke mate met gezonde zangbe ginselen in overeenstemming had weten te brengen. Zo viel de keuze van een oude Pavane en twee liedbewerkingen van Julius Röntgen zeer te loven. Aantrekkelijk waren ook drie volksliedjes van Felix Mendels- sohn-Bartholdy, niet het minst door de eenvoudige, alle effecten vermijdende uit voering. Spaarndams Gemengd Koor is niet groot, maar de stemmen staan onderling in goede verhouding. De sopranen klonken fris, de alten senoor en de mannenstemmen bleven door de met smaak toegepaste sterkte nuancering beschaafd. Met „Morgen" van Fred. J. Roeske werd een goede sfeer ver kregen. Het treffen van enkele harmonische overgangen leverde echter nog moeilijk heden op. Met de uitvoering van „Gallia" van Charles Gounod liet het koor zich weer 'van zijn beste zijde kennen. Gounod schreef dit werk op een tekst uit de Klaagliederen van Jeremia. Het geeft uitdrukking aan de droefheid van de componist over de voor Frankrijk zo ongelukkige oorlog van 1870 1871. Aan de uitvoering werkte een be hoorlijk spelend strijkorkestje mede. Verder de organiste Charlotte Hulshoff en de mezzo-sopraan Tine de HaasWoudt. De zangeres heeft een mooie stem, maar haar intonaties waren niet steeds onberis pelijk van zuiverheid. Haar voordracht hadden wij, ook voor de kleengedichtjes van Cath. van Rennes, het Panis Angelicus van César Franck en het Largo van Han del, warmer gewenst. Als vlot gezongen klankstuk kon de aria „Ich bin vergnügt" van J. S. Bach voldoening geven. Truus de GraafSligtenhorst, die de Vioolsonate in A van G. Ph. Telemann had gespeeld, toonde ook in de obligate partij van Bach's aria en het „Panis Angelicus" technische vaardigheid en een gave, gevoelige loon vorming. Behalve als begeleidster van solisten en koor liet Charlotte Hulshoff zich ook als soliste horen met werken van Pachelbel, Bach en Sweelinck. Het orgel heeft slechts één klavier en de dispositie is maar be scheiden. Afgezien van enige ontstemming klonk het onder de vaardige handen van de organiste gunstig. Het instrument bood voor Sweelincks variaties over „Mein junges Leben hat ein End" weliswaar wei nig, maar toch voldoende registermogelijk- heden. In het kerkgebouw weerklonk geen ap plaus, maar ongetwijfeld hebben de bloe men en de hartelijke dankwoorden van de voorzitter de waardering van alle aan wezigen vertolkt. P. ZWAANSWIJK Rectificatie: In het gisteren geplaatste verslag over het concert van „Polyhymnia" staat: het ongevoelige „In der Marienlkirche". Dit moet zijn het overgevoelige. Gistermiddag raakte een defecte auto te Haarlem in het water van de Leidse- vaart, nabij de Sint Bavo. De auto werd gesleept door een kraanwagen van de Am sterdamse Rijtuigmaatschappij, totdat op een kwaad ogenblik een sluithaak brak en de auto het water inreed. Een andere kraanwagen moest er aan te pas komen om de auto er uit te slepen. Het zal morgen 25 jaar geleden zijn dat dr. W. Mol als orthopaedisch chirurg werd verbonden aan het Elisabeths Gasthuis te Haarlem. Ter gelegenheid van zijn zilve ren jubileum zal hij morgenvroeg in de regentenkamer van het ziekenhuis worden gehuldigd. HAARLEM, 28 Februari 1952 BEVALLEN van een zoon: 26 Febr., K. H. PescharFrowyn; A, W. M. Bloemzaad Eichhorn; 27 Febr., H. M. GoossensHel- minck; E. E. van der Helm—Schuring; J. G. Aeissingde Graaf; G. J. de Boerde Buur. BEVALLEN van een dochter: 26 Febr., C. A. VogelVisser; 27 Febr., W. M. van Wo ningde Jong; M. E. van der Tasvan den Broek; 28 Febr., J. W. Houweling—Boerée. GEHUWD: 28 Febr., W. J. A. van Liemt en C. M. T. Smit; P. W. F. Roetman en H. M. Jonker; W. de Bok en J. Feller; S. Visser en G. H. E. Booms; T. J. van Woudenberg en S. Scheffer. OVERLEDEN: 26 Febr.. J. F. de Boer, 50 j., Delftlaan; L. Schonewille, 78 j.. Linnaeus- laan; 27 Febr., W. F. Kolder, 89 j.. Minahas- sastraat; M. E. BrouwerSchoorl, 97 j., Hagestraat. Voor de afdeling Heemstede van de V.V.D. heeft de heer Justus Meyer uit Bloemendaal Donderdagavond een uiteen zetting gegeven van het winstbegrip, dat naar hij zeide thans voor politieke doel einden zozeer wordt misbruikt, dat de massa er een volkomen scheef beeld van krijgt. De onwetendheid ten aanzien van het winstverschijnsel, die vele eeuwen heeft voortgeduurd, is mede veroorzaakt door de theorieën van de klassieke wijs geren, die zich verheven voelden boven allen die geld verdienden. In de 19de eeuw is men er naar gaan vorsen, maar men kwam niet veel verder doordat van de ver onderstelling werd uitgegaan, dat alle pro ductie noodzakelijk winst met zich mee bracht. Pas in deze eeuw werd beseft, dat het produceren ook géén winst kan ople veren: namelijk indien alle bij het onder nemen betrokkenen dus ook de leveran ciers van de grondstoffen kennis van alle factoren en een volmaakt inzicht in de toekomst hadden. Maar omdat dit on bereikbaar is, ontstaat er winst, overal waar een ondernemer beter inzicht heeft in de nooit geheel evenwichtige prijzen dan een andere ondernemer. En omdat de con sument door zijn behoefte uiteindelijk de prijs bepaalt, bewijst het ontstaan van winst een goed inzicht in de behoeften en een gezonde productie: zo min mogelijk kosten voor zo veel mogelijk en zo goed mogelijke producten. Afschaffing van de winst zou leiden tot prijsverlaging van goederen, die nochtans niet in zulke mate kunnen worden gepro duceerd, dat iedereen er zoveel van kan hebben als hij wil. Dit zou naar de heer Meyer zeide op een rantsoenering moeten uitlopen. De leuze, dat er niet voor de winst maar voor de behoefte moet worden geproduceerd noem de hij onzinnig. „Als u niet naar de be hoefte produceert dan kunt u immers geen winst maken", zo merkte hij op. De winsten worden niet zoals velen zich nog altijd voorstellen, opgemaakt in een weelderig leven, maar voor het leeuwen deel „ondergeploegd" in het productie proces. Daardoor kunnen nieuwe produc tiemiddelen worden aangeschaft en weer betere en goedkopere producten worden afgeleverd. Zo is het maken van winst door de ondernemer, naar de heer Meyer concludeerde, ook in het belang van de consumenten. De gemeenteraad vap Putten (Gld.) heeft gevolg gegeven aan het verzoek van Gede puteerde Staten de heffing op kampeerver- gunningen te wijzigen. Tot dusverre gold dat voor een kam- peervergunning per persoon betaald moest worden. Een groep van 50 personen en drie leiders, die slechts één nacht in Putten kampeerden, moesten f 53 betalen. Het ta rief zal voortaan gelden per gezin of groep en niet meer per persoon. Het voorstel werd met elf stemmen voor en vier tegen aangenomen. Schout bij nacht C. H. Brouwer, lid van het Hoog Militair Gerechtshof, is benoemd tot vice-admiraal. Meer dan 60.000 toeschouwers woonden de overgespeelde bekerwedstrijd Chelsea Leeds United bij, die te Londen gespeeld werd. De stand was na verlenging 11, zodat de ploegen elkaar op 3 Maart voor de derde maal zullen ontmoeten. Searson, de doelman van Leeds, heeft de bal over de deklat gewerkt. Een clubgenoot rolt tegelijk met hem in het doel. (Foto hieronder) Onlangs is bij Wamel een personenauto van de Waaldijk gereden doordat de be stuurder te ver uitweek voor twee hem tegemoetkomende ruiters. Voor het kantongerecht te Tiel ver klaarden de vier inzittenden van de auto, dat de ruiters naast elkaar hadden ge reden. Een der ruiters, een landbouwers knecht, hield echter vol dat zij achter el kaar reden. Toen hij dit eveneens als ge tuige bij de behandeling in appèl voor de rechtbank te Arnhem verklaarde, werd hij vervolgd wegens meineed en tot zes maan den gevangenisstraf veroordeeld. Voordat deze meineedzaak in hoger be roep door het gerecthshof behandeld zou worden stelden de verdediger en de pro cureur-generaal op de plaats van de Waal dijk, waar het ongeval gebeurd was, een onderzoek in. Daarbij bleek dat uit een auto gezien twee achter elkaar lopende paarden naast elkaar schenen te lopen. Bij de behandeling van de zaak voor het gerechtshof vroeg de procureur-generaal vrijspraak voor de landbouwersknecht. Hij achtte het niet uitgesloten dat door ge zichtsbedrog de inzittenden van de auto geheel te goeder trouw een onjuiste ver klaring hebben afgelegd. Het hof heeft de landbouwersknecht vrij gesproken. „Telefoon" voor televisie De Utrechtse Opera zal op Dinsdag 18 Maart voor de K.R.O.-televisie het komi sche zangspel „The Telephone" van Gian- Carlo Menotti onder regie van Cees Laseur opvoeren. Uitvoerenden zijn Anneke van der Graaf en Frans van de Ven met bege leiding van de H.O.V. onder leiding van Chris Burgers. De muziek wordt via een geluidsband uitgezonden. Dezer dagen wordt in het leven geroe pen de „Nationale Raad Welzijn Militai ren", onder voorzitterschap van Prins Bernhard. Deze raad beoogt een hoog, niet- ambtelijk trefpunt te zijn, waarin militai re- en burger-ambtelijke instanties samen komen met kerken, maatschappelijke orga nisaties en bedrijven, om het welzijn te be hartigen van de militairen en gedemobili- seerden. De nationale raad stelt zich ten doel het welzijn van de militairen van zee-, land- en luchtmacht te bevorderen in een zeer ruim opzicht, niet alleen door ont wikkeling, ontspanning en vrije tijdsbeste ding, maar vooral door het geven van aandacht aan de sociale belangen van de militairen, die als gevolg van de langere diensttijd in het gedrang kunnen komen. De contacten, die de vroegere Demobili- satieraad in de jaren 19481951 reeds had gelegd tussen de militaire en civiele amb telijke wereld enerzijds en de kerken en de burgermaatschappij anderzijds worden daartoe door deze raad bestendigd. Het gemeentebestuur van Deventer heeft een onderzoek ingesteld naar de bedrijfs resultaten van drie bioscopen aldaar. De uitslag daarvan was voor B. en W. aanlei ding de raad voor te stellen de vermake lijkheidsbelasting voor deze bioscopen te verminderen van 35 tot 25 percent. De ge meenteraad heeft dit voorstel aangenomen. Enkele raadsleden spraken de wens uit, dat de bioscopen nu hun toegangsprijzen zou den verlagen. Terwijl er nog beraadslagingen worden gevoerd over de onteigening van terreinen uit Belgisch particulier bezit, die als oefen plaats zullen moeten dienst doen is men aan de weg HoogerheidsPutte begonnen met het aanleggen van de grondfundatie voor het kazernecomplex van 120 gebou wen. Nog deze week zal met het graafwerk begonnen worden. Men verwacht dat bin nen zeer korte tijd 600 700 West-Bra bantse arbeiders aan dit project te werk zullen worden gesteld en dat dit aantal later nog aanzienlijk zal kunnen worden uitgebreid. Men hoopt het werk in een half jaar klaar te krijgen. Van de stapelproducten in Noordholland is een belangrijk deel geruimd. Uit de cij fers van de deze week bekend gemaakte inventarisatie blijkt, dat van de diverse producten de volgende hoeveelheden, ge rekend in wagons van 10.000 kilogram aan wezig zijn. De beginvoorraden zijn er tus sen haakjes achter geplaatst. Rode kool 885 (1863), gele kool 665 (1190), witte kool 1001 (2483), uien 96 (471), peen 100 (300) en kroten 74»/* (243). Hieruit blijkt, dat van de voorraad rode kool en witte kool meer dan de helft ver kocht werd en van de producten uien, peen en kroten een nog veel grotere hoeveelheid werd afgenomen. Dit laatste is een gevolg van de hoge prijzen. De voorraad witte kool is belangrijk verminderd door de export naar Amerika. De gele kool ondervond con currentie van de te velde staande groene kool, die dagelijks nog wordt geveild. Bij een strenge winter zou deze laatste soort reeds spoedig verdwenen zijn door afvrie zen. Volgens voorlopige cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek werden in 1951 bij verkeersongelukken 1010 personen gedood, 11605 zwaar en 9989 licht gewond. Uit een door de K.N.A.C. gemaakte ver gelijking met de cijfers over de jaren 1950 en 1949 blijkt, dat het aantal dodelijk ge troffen slachtoffers in 1951 ten opzichte van 1950 met 7 percent is toegenomen. De toeneming van 1949 op 1950 bedroeg 16 percent. Op verzoek van het ministerie van Economische Zaken zoeken technici van Van Doorne's Automobielfabrieken te Eindhoven en de Nederlandse Fordfabrie ken te Amsterdam wegen om tot samen werking voor het uitvoeren van toekom stige defensie-ordeis te komen. Deze kwestie is niet eenvoudig, daar de D.A.F. een constructiebedrijf is en Ford een mon tagebedrijf. Ter gelegenheid van het vijfenvijftig-jarig bestaan van de voetbalclub EDO is een jubi leumnummer van het orgaan „De EDO'er" verschenen. Het bevat een aantal bijdragen van autoriteiten en leden, alsmede foto's van elftallen uit het verleden. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers spreekt de wens uit, dat het bestuur zal voortgaan, de jeugd te vor men tot goede sportsmen en de heer D. J. A. Geluk, wethouder van onderwijs en licha melijke opvoeding besluit zijn bijdrage met de volgende woorden „Er is alle aanleiding met voldoening terug te zien op de afgelo pen jaren, met vertrouwen de toekomst tegemoet te gaan en heden met opgewektheid het jubileum te vieren". Verder bevat het nummer bijdragen van de heren K. J. J. Lotsy, voorzitter van de KNVB. A. van der Aart, voorzitter van de afdeling Haarlem, dr. C. Spoelder, J. H. Luyken, ere-voorzitter der jubilerende vereniging en van enige leden. De commissie schoolvoetbal uit de afdeling Haarlem van de KNVB heeft weer voorbe reidingen getroffen voor het jaarlijkse tour- nooi voor scholieren in de Paasvacantie. Wegens het slechte weer konden vorig jaar niet alle wedstrijden gespeeld worden, doch de commissie hoopt, dat de weersomstandig heden over enkele weken gunstig zijn voor een vlot verloop. Er zal weer in vijf afde lingen gespeeld worden. Er worden wedstrij den gehouden voor de scholen uit Haarlem, Heemstede en Bloemendaal. voor de scholen uit IJmuiden, IJmuiden-Oost. Velsen en Santpoort, voor de scholen uit Velsen-Noord en Beverwijk, voor de scholen uit Zandvoort, voor de scholen te Halfweg, Zwanenburg en Hoofddorp en voor de scholen uit Hillegom. De inschrijving sluit op Zaterdag 8 Maart. Om het tournooi te doen slagen zijn weer vele scheidsrechters nodig. De commissie ver^ zoekt hun die bereid zijn wedstrijden te lei den,'zich te melden tot de heer J. A. G. Krouwels, Jan van Galenstraat 12 te Haarlem. Het verrassende element in competitie wedstrijden is ook bij schaken aanwezig. Kampioenschappen, welke men verwacht blijven uit, en situaties, waarin men voor lopig nog geen beslissing verwacht, worden plotseling opgelost. Voor een voorbeeld van de eerste soort zorgde bijvoorbeeld HSG. dat door te winnen kampioen kon zijn. Het verloor echter gede cideerd, n.l. met 3%—6V2 van VVGA I. De kansen zijn nog steeds aanwezig^ want wordt de laatste wedstrijd, uit tegen Hengelo I gewonnen, dan promoveert HSG toch nog naar öe hoofdklasse van de KNSB. HSG II, in de overgangsklasse van de NHSB, gaat degraderen, doch dit was te ver wachten. Een overwinning op Heemstede I had nog hoop geboden: dit bleef echter uit, met 4V25Vu werd verloren. In de eerste klasse A werd na arbitrage Haarlem IIHet Oosten I 46, en Zaandam I—Santpoort I 5—5. Hierna gingen drie clubs gelijk aan kop: Bloemendaal en Zaandam, die elkander nog moesten bekampen en Het Oosten, dat het zwakke HOSC II nog moest ontmoeten. Het Oosten I scheen niet kans loos. doch ziet: de wedstrijd HOSC II—Het Oosten speelt ineens geen rol meer, doordat Zaandam I met niet minder dan 8'A—Vé Bloemendaal versloeg en thans een dusdanig bordpuntengemiddelde heeft, dat het on bereikbaar is. De Zaandammers nemen aan promotiewedstrijden deel. SantpoortHaar lem II was van geen belang meer 6143»/2. HOSC II degradeert. Weenink werd dank zij de 614314 over winning op Heemstede III kampioen van de tweede klasse A. Eén van de twee clubs, die degradeert is reeds bekend: De Egmonden I, dat met 514414 van Bloemendaal II verloor. B'oemendaal II, dat ook nog met 64 van Castricum won. is nog niet geheel veilig. De laatste ronde zal beslissen. De Bloemendalers hebben een half bordpunt minder dan Castri cum I, doch een wedstrijd meer gewonnen en een iets gemakkelijker program. In de tweede klasse B is HWP kampioen geworden. De wedstrijd Rolland IIHWP I was beslissend. Een tijd lang zag het er naar uit, dat Rolland zou winnen; ondanks een stuk voordeel ging een partij verloren door tijdsoverschrijding. Dit was voldoende; HYP won nu met 514—414, en neemt aan de promotiewedstrijden deel. Daarvóór was HWP—MSC II reeds definitief 6—4 gewor den Hoofddorp verloor met 37 van HSG III. Ook in deze afdeling degraderen twee clubs; het zijn Hoofddorp en MSC II. In de tweede klasse C is Kijk Uit, dat met 714—214 van Het Oude Slot won, zeker van het kampioenschap, want Kennemerland zal vermoedelijk verliezen van Haarlem III, voorlopig 314—'414. Ook in deze klasse degra deren twee clubs; één ervan is HWP II, dat met 82 verloor van Het Oosten II, Ten aanzien van de tweede degradatiecandidaat is de situatie erg verward. Feitelijk loopt ieder team, behalve de kampioen, hier nog gevaar. In de derde klasse A gaat het er goed uit zien voor De Torens I. Zelf speelde het 55 tegen Santpoort III, waarbij nog kans be staat dat deze uitslag gewijzigd wordt, om reglementaire redenen, in een 64 overwin ning, terwijl de naaste concurrent Halfweg I met 414514 van Kijk uit III verloor. In de derde klasse B was SSCH zo goed op weg, doch twee achtereenvolgende neder lagen bedierven alles. Tegen Aalsmeer II werd met 5V44'4 verloren: tegen Heemstede IV is het nog 3!4114, in het voordeel van Heemstede, doch de afgebroken partijen bie den de spoorwegschakers weinig perspectief. VAS IV nam inmiddels zijn kans waar, bleef voorlopig nog op 35 staan tegen Het Oosten IV, doch is zeker van de overwin ning. Dit betekent voor Het Oosten IV de gradatie, welk gevaar Heemstede IV, dat gelijk speelde tegen Het Oosten IV, nog net ontging. Het Oosten III hoopt in de derde xlasse C nog steeds op het kampioenschap. Die hoop kan het blijven koesteren voorlopig, want de voorlopige 214114 voorsprong op 't Schouwtje I schijnt daar ruimte voor te laten. BINNENLAND Voor dc Haagse rechtbank heeft terecht gestaan de burgemeester van Wormerveer, wie ten laste was gelegd dat hij op 4 No vember van het vorig jaar te Wassenaar onder invloed van sterke drank een auto zou hebben bestuurd. De behandeling van deze zaak geschiedde met gesloten deuren. Een motivering hiervoor werd door de president niet gegeven. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft honderd gulden boete ge ëist tegen de 28-jarige chauffgeur J. P. van den K. uit Nieuwerkerk aan de IJsel. Hem was ten laste gelegd dat hij door grote on voorzichtigheid een aanrijding heeft veroor zaakt, waardoor twee personen om het leven zijn gekomen. De aanrijding gebeurde op 2 November op de rijksstraatweg Den Haag- Wassenaar. Van den K. zag te laat de Wasse- naarse tram, zodat een botsing volgde. Twee Katwijkse arbeiders die bij hem in de cabine zaten, waren op slag dood. Van 10 tot 22 Maart wordt de gelegen heid opengesteld ter gelegenheid van Pasen aan de opvarenden van Hr. Ms. „Piet Hein", alsmede aan de militairen van het Korea- detachement niet aangetekende pakjes tot een maximumgewicht van 500 gram per luchtpost te verzenden tegen betaling van het normale internationale tarief zonder luchtrecht. Tot gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid en der economische wetenschappen aan de rijksuniversiteit te Groningen, voor het onderwijs in het be lastingrecht is benoemd H. J. Doedens. De kantonrechter te Eramen heeft de burgemeester van het Duitse grensplaatsje Schwarzenberg, D. D., veroordeeld tot f 150 of 30 dagen wegens het veroorzaken van een aanrijding en f 25 of 5 dagen wegens het rijden zonder verlichting. Hem was ten laste gelegd, dat hij met een auto in Bergercom- pascuum had gereden onder invloed van sterke drank. Bovendien had de linkerkop lamp van zijn auto niet gebrand. Een en ander veroorzaakte een aanrijding met een motorrijder. De Arnhemse recherche heeft de 34- iarige W. G. en de 37-jarige J. P. uit Arn hem gearresteerd, die er van verdacht wor den samen met de 39-jarige monteur A. M. uit Amsterdam twee inbraken te hebben gepleegd, één bij een kantoor van een wo ningbouwvereniging, waar f 1600 werd weg genomen en een in een rijwielfabriek, waar uit een brandkast werd meegenomen, die echter voor hen waardelooze papieren be vatte. De Arnhemmers hebben bovendien bekend dat zij getweeën hebben ingebroken in het kantoor van een ziekenfondsmaat schappij, waar f 2300 werd gestolen. Van 20 Maart tot en met 25 Mei wordt te Lisse de bloemententoonstelling „Keuken hof" gehouden. Gedurende dat tijdvak zal de correspondentie te Lisse, alsmede die, welke in de op het tentoonstellingsterrein aanwezige brievenbus wordt ter post be zorgd, van een bijzonder poststempel worden voorzien. HAARLEM EN OMGEVING Aan de stichting Klinisch Hoger Onder wijs te Rotterdam is geslaagd voor het semi- arlsexamen de heer L. Hoorweg te Haarlem. Aan de Vrye Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het propaedeutisch examen theologie de heer L. Esmeyer te Heemstede. Een 76-jarige voetgangster werd gister middag door een wielrijdster aangereden, toen zij weifelde met het oversteken van de weg. Zij viel en kreeg een bloedende hoofd wond, die in het Grote Gasthuis werd ge hecht. De wielrijdster liep een wond aan de rechterknie op. In een drogisterij aan de Wagenweg brak gistermorgen een ammoniakfles. De vloeistof verspreidde zich door de winkel, waarop zich hevige ammoniakdampen ont wikkelde. Er moest een brandweerman aan te pas komen om de vloeistof op te dweilen. De standen van de Haarlemse Klaverjas- bond voor Bedrijfsverenigingen luiden: Hoofdklasse: DKC 1 11 14341235 Boru 1 11 1378—1292 Spoorboys 1 11 1364—1352 GEB 1 11 1338—1314 Beijnes 1 11 1334—1366 DSH 1 11 1310—1386 Stork 1 11 1304—1362 Johez 1 11 1258—1414 Eerste klasse A: L. Coster 1 11 1428—1250 DSH 2 11 1400—1270 HSM 1 11 1346—1324 PTT 1 11 1340—1312 Figee 1 11 1326—1334 Beijnes 2 11 1304—1388 DKC 2 11 1288—1408 Nederland 1 11 1270—1414 Eerste klasse B: SAC 1 11 1364—1348 PTT 2 11 1358—1328 Union 1 11 1334—1332 L. Coster 2 11 1322—1326 Boru 2 10 1264—1188 GEB 2 10 1262—1184 OW 1 10 1166—1260 CPTT 1 8 910—1018 Tweede klasse A: SAC 2 11 1416—1280 Beijnes 3 11 1384—1332 Stork 2 11 1346—1360 DKC 3 11 1346—1382 DSH 3 11 1344—1360 Figee 2 11 1334—1312 PTT 3 11 1316—1358 Johez 2 11 1286—1388 Tweede klasse B: HSM 2 11 1416—1218 Boru 3 11 1360—1314 GEB 3 11 1290—1346 SAC 3 10 1266—1178 OW 2 10 1262—1168 Figee 3 11 1260—1366 PTT 4 11 1246—1364 Beijnes 4 11 1236—1332 ADVERTENTIE VRIJDAG 29 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Arsenicum en oude kant" (Verenigde Spelers), 8 uur. Concert gebouw: Concert HOV, 8 uur. Minerva: „Een zaak van leven en-dood", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Teresa", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Politie-dossier 301", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Macao", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Hoffmanns vertellingen", 7 en 9.30 uur. Spaarnc: „Sofia", „De baron van Ari zona", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Stalen haaien" 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 1 MAART Stadsschouwburg: „Bobbeltje" (Comedia), 8 uur. Minerva, Spaarne, Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: 1.30, 4, 7 en 9.30 uur. Rembrandt, Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 10