Blauwe Gillette Mesjes WYBERT Bedrijfschap voor Zuivel nam nog geen beslissing over melksanering Baby-uitzetten De geschiedenis van een wraak -Clowntje Riek Zoekend „Polyhymnia Ook Uw ingewanden 4 Burgerlijke stand van Haarlem FEUILLETON door JOHN HENRY MACKAY Een „goeie morgen99 begint met Gillette! Eeuwfeest van „De Heibloem" Voor de kinderen COMPLIA1ENr;£6 //tölSCNÊ QWTTAFEL Uitspraken Haarlemse rechtbank Losarbeider stal slijpmachine Rookt U veel „De Melodisten" kiezen gedeeltelijk nieuwe koers DONDERDAG 28 FEBRUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het bestuur van het Bedrijfschap voor Zuivel, dat Woensdag te Zwolle bijeen is ge*- komen, heeft nog geen beslissing genomen over het voornemen de melksanering in Haarlem en omgeving in te voeren. Wij vernemen, dat enkele leden van het bestuur niet voldoende georiënteerd waren. Daarom hebben zij verzocht het punt van de agenda tot de volgende vergadering uit te stellen. Hiertoe werd besloten. Gewoonlijk komt het bestuur van het Bedrijfschap om de veertien dagen in vergadering bijeen. Nu de Vertrouwenscommissie geïnstal leerd is verzoekt het bestuur der Coöpera tieve vereniging van Melkhandelaren in Haarlem en omstreken het volgende mee te delen ter beantwoording van de vraag, waarom de melkhandel moest overgaan tot sanering. Daar de winstmarge voor de détailhandel wordt uitgedrukt in een percentage van de consumptieprijs, zal men kunnen begrijpen, aldus het bestuur, dat deze bij lange na niet de hogere onkosten kan dekken, te meer daar de opgelegde winstmarge onge veer gelijk is aan die van 1940. De melk handelaren kunnen met deze winstmarge niet blijven voortgaan en op een verzoek om tot verhoging over te gaan heeft de minister van Landbouw de georganiseerde melkhandel in overweging gegeven, om door efficiënter te werken weer op een ge zond peil te komen en dus te rationaliseren. Tevens is er dan voor de melkhandel de kans een sociale voorziening te treffen bij ziekte en ouderdom, hetgeen door de te krappe winst tot nu toe niet mogelijk was. Er waren vele manieren om tot een sa nering van de melkhandel over te gaan. De voornaamste zijn: een sanering op basis van een vrijwillige uitruil van klanten; een vrije binding met onderlinge contracten, zonder goedkeuring van B. en W. en zon der sanctie van het Bedrijfschap voor Zui vel; een sector-indeling, met goedkeuring van de huisvrouwen-organisaties, de col leges van B. en W. van de betreffende gemeenten; een overeenkomst met de Unie vereniging en de sanctieverlening van het bestuur van het Bedrijfschap. Aan de laat ste is in Haarlem de voorkeur gegeven. Voordelen voor de consument In antwoord op de vraag welke voor delen er voor de consument aan de sane ring verbonden zijn, deelt het bestuur der Coöperatieve Vereniging het volgende mee: Doordat de melkhandelaar ratio neler zijn bedrijf kan uitoefenen dan tot heden wordt reeds automatisch de garan tie gegeven, dat hij aan de verzorging van zijn producten en de service aan zijn klan ten meer en beter aandacht zal schenken. Ingevolge de statuten der vereniging en een door het bestuur dagelijks te leggen ADVERTENTIE HEDEN ETALEREN WD o.a.: onze 2 prima Uitzet: ,JOKE" 50 stuks 55.85 (waaronder 24 luiers). Uitzet: „MARIA" 80 stuks 98.50 (waaronder 36 luiers) «naging 19 - Hiiriim - Til. 21411 HAARLEM. 27 Februari 1952 ONDERTROUWD: 27 Febr., W. J. M. de Kok en C. A. M. Meijnekens; C. Hetem en K. H. de Jong; J. Kappenburg en M. G. Latjes; J. D. Verbeek Bron en G. Winkler; P. I. M. Schoonebeek en E. de Wit; B. Silvis en S. Aarnoutse; P. Bongers en P. Stokvis; E. T. Peters en C. Stam; W. Ineke en M. A. de Vos; W. J. Gunning en Jkvr. A. E. Teding van Berkhout; P. J. M. Rooze en M. J. van der Velden: B. L. Meulenbroek en J. C. van Res teren; F. J. C. van Amerongen en M. M. N. Deuling; C. Polderman en H. Kruiswijk; F. E. R. Lange en B. H A. Koenen; M. F. Stek- kinger en W. T. Barnhorn; H. W. Heres en T. Brink; H. de Vries en A. T. H. Kleijntjens; G. Stammeijer en C. Ruiter. GEHUWD: 27 Febr., J. A. F. Oostrom en A. G. Kamp; G. van der Staaij en A. W. de Droog: J. Durge en I. R. Meyer; T. J. Kerse boom en M. M. Lijnzaat; C. P. Bergman en J. Drenth; J van Asselt en P. Smit; J. B. Henneke en L. Steenkamn; J. van Zwol en J. W. G. Terreehorst: P. W. Wijers en M. H. Blom H. Vergers en I. L. West rus; T. Ouwer- kerk en A. M. Westrus; J. Veenbaas en B. Timmer. BEVALLEN van een zoon: 25 Febr.. J. A. VergersMurk. 2 z.: 26 Febr.. B. A. Zwart van Dam; S. I. SpoelderHaerden; A. M. C. de Blockvan den Hoek; 27 Febr., M. Ket- telhakeLoth. BEVALLEN van een dochter: 25 Febr., J. A. MedenblikKerssens; 26 Febr., K. B. VriesendorpLöfström; 27 Febr., J. M. SchulzSchmidt. OVERLEDEN: 24 Febr.. C. M. Mulder—van Spankeren, 62 j., Kamperlaan: 25 Febr., B. J. Riedel. 58 j., Lorentzkade; 26 Febr., J. H. Bouwer, 81 j., Zijlstraat; C. A. van Arkel Eijkman, 93 j., Verspronckweg; A. C. M. van Diemen, 8 j., Kamperlaan; J. Bosaans, 61 j., Prinsen Bolwerk. contact, dat gemakkelijk kan plaats hebben door de betrekkelijk kleine kring, waarin elke melkhandelaar werkt, is de vereniging a la minute in staat, eventuele fouten op het gebied der hygiëne, wel levendheid etc. direct op te sporen en te verhelpen. De consument heeft het voor deel te weten, dat de melkhandelaar steeds op dezelfde tijd komt, zodat de huisvrouw niet de gehele namiddag op hem behoeft te wachten. Daar de producten door elke melk'hande- laar in een zeer klein gebied worden om gezet, behoeven deze niet, zoals nu, door de gehele stad te worden vervoerd, hetgeen aan de kwaliteit dezer producten zeer ze ker ten goede zal komen. Dit wordt ook door instanties, aan wie de controle op de kwaliteit etc. van de producten is opgedragen, met nadruk be vestigd. Vooral in de zomermaanden is dit van het grootste belang. Hoewel er ook gemeenten zijn aldus vervolgt het bestuur der Coöperatieve ver eniging waar er tengevolge van een fou tieve basis of anderszins moeilijkheden zijn geweest, is in het merendeel der gesaneer de gemeenten, na een zekere overgangs tijd, ook de consument met de nieuwe gang van zaken nu uitermate tevreden. Het bestuur doet namens de gehele melk handel de toezegging dat getracht zal wor den aan alle redelijke verlangens te vol doen en de hygiëne en de service steeds te verbeteren. Het spreekt dat daarbij de hulp van de consument nodig is, merkt het bestuur op, door b.v. geen onredelijke eisen te stellen en genoegen te nemen met de mogelijk heden, die in de sanctieverlening liggen opgesloten. Per circulaire zullen aan iedere consument de datum van ingang der sanering en de naam en het adres van de nieuwe melk handelaar worden medegedeeld. Telegram van comité van huisvrouwen Woensdagmorgen heeft het algemeen comité van huisvrouwen tegen de gedwon gen melksanering (de dames M. Geerlings, D. Ketelaar en C. Kooy) een telegram ge zonden naar het bestuur van het Bedrijf schap voor Zuivel, dat te Zwolle bijeen was. Daarin wordt meegedeeld, dat in enkele weken op de lijsten 10.000 handtekeningen geplaatst zijn en de laatste dagen ongeveer 800 per dag. Het aantal 10.000 wil zeggen, dat dit meer dan 25 der Haarlemse huis vrouwen is en een groter aantal dan het ledental van alle te Haarlem wonende leden van alle vrouwenorganisaties teza men. Het comité merkt oo, dat het uitslui tend tegen de dwang is. Het kan zich ver enigen met een plan van de heer Joh. de Mol, om een Economisch Instituut voor de Melkhandel op te richten. Onderhoud met de burgemeester Mevrouw D. Ketelaar deelde ons mee een onderhoud met de burgemeester van Haarlem te hebben gehad over de melk sanering. Zij heeft het standpunt van het Algemeen comité van Huiswouwen uit eengezet. Volgens mevrouw Ketelaar heeft de burgemeester daarna opgemerkt, dat hij er thans niets meer aan kon doen. Hij wilde het college van B. en W. geen dolk steek toedienen. De burgemeester raadde mevrouw Ketelaar aan de actie voort te zetten. Voorts deelde mevrouw Ketelaar ons mee, dat er druk op de lijsten getekend is, in de Badhuisstraat 57 van de 60 huisvrou wen. In enkele delen van de stad is een enquête gehouden en 70 van de huis vrouwen zetten haar handtekening op de lijsten. „Plan De Mol" De heer De Mol heeft een plan gemaakt, dat inhoudt het oprichten van een Econo misch Instituut voor de Melkhandel, dat tegen gedwongen sanering is. Het streven is een ruilbureau op te richten, bepalingen te maken tegen slechte betalers, een af doende regeling te treffen inzake statie geld, het aankopen van melkbedrijven, o.a. van hen die zich uit de zaken willen terug trekken en het treffen van sociale voor zieningen. Alles moet gebaseerd zijn op basis van vrijwilligheid. ADVERTENTIE „Moeder zegt ik heb „lekkere" honger, omdat ik alléén biscuits van Patria lust!" Nederlandse bewerking van C. J. E. Dinaux 10) Nog nooit in zijn leven had de Officier van Justitie, Sierlin, het zo druk gehad als in deze tijd. Tot diep in de nacht zat hij over zijn dossiers gebogen. Zijn requisitoir was feller, zijn stem klonk scherper, zijn eis was hoger en nooit had hij zich drin gender beroepen op de gerechtigheid dan nu. Aan een scherpe blik kon het niefont- gaan dat zich achter dit krachtige optreden een zekere aarzeling verborg. Deze was ook oorzaak van herhaalde botsingen met de advocaten, die niet nalieten bevreem ding te wekken. Men schudde het hoofd over hem. Men giste allerlei. Neen, Sierlin ging de laatste tijd werkelijk over de schreef. De herfst was gekomen met regenach tige, kille dagen. In de parken dwarrelden de eerste gele bladeren omlaag, aarzelend en weemoedig. De banken, in de zomer door moeders en dienstmeisjes ijverig ge bruikt en door dartele kinderen omspeeld, stonden verlaten in de kilte van deze eerste zonloze najaarsdagen. Op een van deze avonden was Sierlin alleen thuis. Zijn vrouw was met de kin deren op bezoek bij een van hun kennis sen in de stad en ze zouden daarna naar een avondvoorstelling van een circus gaan. Marie had haar vrije avond en was uitgegaan, nadat ze het eten had opge diend. Sierlin had zich voorgenomen, die avond eens flink aan het werk te gaan en alle aandacht te wijden aan een geval dat inge wikkeld en hoogst belangrijk was een vergiftigingszaak. Een snelle opheldering zou hem als een niet geringe verdienste worden aangemerkt. Maar het werk wilde niet vlotten. De innerlijke onrust, die hij nooit meer geheel wist te bezweren, leidde hem hinderlijk af. Hij liep heen en weer in de kamer, ging voor het raam staan en keek naar buiten. Het was schemer, maar een lichte nevel hing tussen de bomen en verijlde de om trekken tot een dromerig schilderij. Geheimzinnig, dacht Sierlin. Myste rieusEn zijn gedachten dwaalden af; er was iets dat ze onweerstaanbaar weg lokten. De bank ja. Die bank en die kerel, die hem deze zomer geen rust had gelaten, hem opwindender bezig had ge houden dan wat dan ook in zijn leven Die hem, ook al was hij onzichtbaar, had ach tervolgd en wiens bedoelingen hij, Sierlin, Bij het beschouwen van het programma dat het gemengd koor „Polyhymnia" gis teravond in de Begijnhofkapel ten gehore bracht, kan ik de indruk niet van mij af zetten, dat dirigent Henk Arisz zoekende is naar een passende artistieke vorm voor zijn koor. Er valt althans nog geen vast staand beginsel te ontdekken in die men geling van stijlen, waarmede Polyhymnia zich op deze zangavond moest bezighouden. In bonte afwisseling werden uitgevoerd de renaissancistische Serenade van een lands knecht van Orlando di Lasso, direct ge volgd door het ongevoelige „In der Marien- kirche" van Carl Loewe. Dan kwam een fragment uit „Ein deutsches Requiem" van Joh. Brahms en in onmiddellijke aanslui ting hierop een show-bewerking van de in wezen eenvoudige, ingetogen-meditatieve Negro-spiritual „Deep River". Aan het eind van het concert werden nog het nu toch wel verbleekte „Mijn hof" van Philip Loots en het inleidingskoor uit de eerste acte van „Guillaume Tell" van Rossini gezongen. En om dit maximum aan heterogeniteit nog te vergroten wisselden een sopraan en een tenor met opera-aria's en duetten de koor zang af. Polyhymnia had ondertussen met het uitvoeren van dit onrustige programma geen gemakkelijke taak. De zangeressen en zangers van het koor kenden hun partijen evenwel goed. De dirigent kon op hen rekenen. Bij de sopranen en alten zijn goe de, zelfs heel goede en opvallende stem men, die er echter voor moeten oppassen de klank-eenheid niet te gaan verstoren door op de voorgrond te treden. Dit kwam bij de uitvoering van de werkjes van Lasso en Loewe nogal eens voor. De bassen mo gen er zijn. De tenoren zijn numeriek ver in de minderheid. Om een beter gebruik te maken van hun stemmen lijkt het gewenst hun opstelling niet achter, maar naast de sopranen te kiezen. De beste indruk heeft Polyhymnia kun nen maken met het prachtige koor „Wie lieb.lich sind deine Wohnungen" uit het Requiem van Brahms. Hier hield Henk Arisz de uitdrukking het zuiverst. De koor klank was mooi en vol; zonder de effecten, die de bekoorlijke serenade van Orlando di Lasso bii de uitvoering benadeelden en die „Deep River" hulden in een hinderlijk maskeradepak. Aan het concert werkten de sopraan Esther de Vries en de tenor Henk Reuvers mede. De tenor liet na de pauze clementie inroepen, omdat hij door griep zeer gehan dicapt werd. Henk Reuvers heeft een goe de s'tem. Of hij een lyrische dan wel een helden-tenor zal worden, valt na dit op treden onder zulke ongunstige omstandig heden moeilijk te zeggen. Esther de Vries is geen echte sopraan, veel meer een mezzo-sopraan. In overeenstemming met dit stemkarakter had zij haar programma moeten kiezen. Nu klonk een aria als „Wie nahte mir der Schlummer" van C. M. von We'oer te onbeheerst en geforceerd. Zij heeft zeker geen kwade stem, maar aan technische ontwikkeling valt er voor haar nog heel wat te doen. Koor en solisten hadden aan de pianiste Emmy van Eden een voortreffelijke steun. Moet dit eigen lijk nog vermeld worden? P. ZWAANSWIJK. ADVERTENTIE Blue Gillette f. 0.75 per 5 Ia prachtige samenwerking gaan zij naar de overwinning. In de rocisport moet men vol komen op elkaar zijn ingesteld. Ook bij het scheren moeten apparaat en mesje één geheel vormen. Daarom zijn het Gillette scheer- apparaat en de Blauwe Gillette mesjes tot in de kleinste details aan elkaar aangepast. 'N GILLETTE SCHEERAPPARAAT EN ZIJ BEHOREN BIJ ELKAAR ADVERTENTIE moeten op tijd „gewassen "worden. Neem eens per week éèn of twee Op 2 Juli viert „De Heibloem" (de St. Aloysiusstichting) in Heythuysen haar eeuwfeest. „De Heibloem" is een stichting welke staat onder leiding van de broeders van O.L. Vrouw van Zeven Smarten. 2 Juli 1852 namen twee broeders hun in trek in een oude boerenwoning in Heyt huysen. Het lag in de bedoeling de jeugd, die niet voor het stadsmilieu geschikt bleek, hier op te leiden in de land- en tuin bouw. Jarenlang werd dit doel nagestreefd, doch toen na de eerste wereldoorlog de tij den veranderd waren en de jeugd voorna melijk door de technische vakken werd aangetrokken, werd ook de „Heibloem" aan deze verandering aangepast en zo is zij thans de laatste tientallen jaren omge vormd in een moderne Nijverheidsschool. In totaal hebben reeds ruim 6000 jongens een opleiding genoten. Tijdens de bezetting was het huis in be slag genomen en waren broeders en jongens op straat gezet. Sinds 1945 echter geven 40 broeders weer onderwijs aan 150 interne en 70 externe leerlingen. Oud-leerlingen hebben nu een comité gevormd, dat ten doel heefthet eeuw feest op waardige wijze te vieren en als oud-leerlingen hun dankbaarheid te tonen. Een reünie wordt voorbereid. Daar echter het archief van het huis in de oorlog verloren ging, wordt aan alle oud-leerlingen verzocht hun naam en adres op te geven en nadere inlichtingen te vra gen aan: secretariaat „Eeuwfeest Heibloem" Archipelstraat 43, Haarlem. Prinses Beatrix heeft met zes klasgeno ten een bezoek gebrach' aan de tentoonstel ling „Mozaïeken van Ravénna" in het Ejemeentpmuspum te 's Gravenhage. ADVERTENTIE „Toch beviel me dat leventje op zee bestvertelde hun oude vriend verder, terwijl hij z'n pijpje nog eens aanstak. De jongens knikten. „En hebt u toen weieens iets erg spannends ondervonden?" vroeg Bunkie. „Even geduld, jonge vriend! Daar ivou ik nou juist aan beginnen. Wel, op een dag stuurde de bootsman me de boegspriet op, om iets vast te maken. De boegspriet, dat is een lange paal, die buiten de neus van het schip uitsteekt, weet je. Nou, en als je op dat ding klom, dan ging je hevig op en neer boven de golven, dat snap je wel. Je moest dan maken, dat je je stevig vasthield, om niet in zee te plompen! Maar daar was ik wel aav gewend, en ik wist, hoe ik me aan de touwen moest vasthouden. Zo zal ik daar dan, ik deed, wat ik te doen had en wou toen weer voorzichtig terugkruipen. Maar toen Het pijpje van Ouwe Kees scheen maar niet goed te willen branden. Weer moest er een lucifer aan te pas komen. De jongens keken vol spanning en ongeduld, tot hij eindelijk weer verder vertelde. „Waar was ik ook weer gebleven? O jaik wou dus weer van de boegspriet af klimmen, toen ik opeens 'n hevig geplas onder me hoordeen daar sprong me opeens een reusachtig zeemonster uit de golven omhoog!" «£T OVER ON2 AMSTERDAM BINNENLAND Enkele weken geleden meldden wij, dat in Friesland goedkope woningen zijn ont worpen, die slechts f 5000 zouden kosten. Naar thans blijkt, is echter van de feitelijke bouwkosten de rijkspremie reeds afgetrok ken. Dergelijke woningen worden niet alleen in Friesland gebouwd, maar ook elders in ons land. De regeringscommissaris voor de emi gratie, mr. ir. B. H. Haveman, zal op uit nodiging van de Australische regering op 10 Maart via Djakarta naar Australië .vertrek ken. Hij zal alle Australische staten bezoeken waar Nederlandse emigranten gevestigd zijn. Ook zal hij een bezoek brengen aan Nieuw Zeeland. De rechtbank te Amsterdam heeft de 52-jarige J. H. D ex-directeur van de stich ting „Wees een zegen" te Amsterdam, ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaardelijk. D. had destijds een inbreker de sleutels van zijn kantoor gegeven. Met deze sleutels verschaf te de inbreker zich toegang tot het kantoor en nam f 4000 mee. De Hilversumse politie heeft de 39-jarige A. H. uit Utrecht gearresteerd, die loeds elf jaar in de gevangenis heeft doorgebracht. Hij heeft bekend dat hij iedere week vier inbraken pleegde. Voor zijn vrouw deed hij het voorkomen alsof hij in Hilversum in be trekking was. Zaterdags kwam hij thuis met een loonzakje, welks inhoud steeds van dief stallen afkomstig was. Na overleg tussen landbouwers, politie en de Vereniging voor Dierenbescherming zijn in de gemeente Hengelo alle ketting honden bevrijd. In die gevallen, waarbij het wenselijk werd geoordeeld de hond niet ge heel los te laten, werd het dier aan een looplijn gelegd, waardoor het ruime gele genheid kreeg zich te bewegen. De Amerikaanse luchimacht in Europa heeft met de N.V. Avio Diepen op Ypenburg een contract gesloten voor het onderhoud van C-47 transportvliegtuigen der Ameri kaanse luchtmacht. Het ligt in de bedoeling zes dezer toestellen tegelijkertijd onderhan den te nemen en maandelijks eerst één, latei- twee. geheel gereviseerd af te leveren. Zaterdag wordt het nieuwe klcuter- dagverplcgingsverblijf van ,,'t Kabouterhuis" aan de Amstel te Amsterdam in gebruik genomen. Het geheel uit particulier initiatief gegroeide tehuis heeft circa f 225.000 aan schenkingen ontvangen. Architect van het tehuis is de heer J. P. Kloos uit Haarlem. Hoewel vorig jaar om financiële redenen werd afgezien van de aanleg van een tweede rijbaan op de route DordrechtMoerdijk Zevenbergschenhoek heeft minister Wem- mers besloten, dat de tweede rijbaan van deze zeer drukke rijksweg alsnog zal worden aangelegd. De aarden baan en de viaducten voor de tweede rijbaan zijn reeds jarenlang gereed. HAARLEM EN OMGEVING De classis Zaandam der Gereformeerde Kerk heeft peremptoir geëxamineerd en toe gelaten tot de dienst des Woords en der Sacramenten cand. Joh. Heule te Bloemen- daal, beroepen predikant te Edam. Cand. Heule is voornemens 23 Maart a.s. te Edam intrede te doen. Tot onderwijzer aan de dr. H. Bavinck- school te Haarlem is benoemd de heer P. M. de Noov te Westervoort. De heer Joh. Spierdijk ie Haarlem is te Rotterdam geslaagd voor het artsexamen eerste gedeelte. De Haarlemse rechtbank veroordeelde de 34-jarige F. J. G. uit Zeist hedenmorgen we gens verduistering tot 1 jaar gevangenis straf, waax-van drie maanden voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest. Als directeur van een dochtermaatschap pij van een houthandel te Zaandam, had hij op verscheidene kantoren van dit bedrijf gelden verduisterd tot een bedrag van f 20.000. Er was één jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering tegen hem geëist. De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. B. van der Burg, eiste hedenmorgen één jaar gevangenisstraf met aftrek van het vooi-arrest tegen de 22- jarige IJmuidense los-arbeider G. v. d. W„ die ervan werd beschuldigd een handslijp machine te hebben gestolen uit een machi- nefabi-iek te IJmuiden. De verdachte gaf het ten laste gelegde toe. Hij was nog maar kort geleden uit de jeugdgevangenis ontslagen, toen de reclas sering hem hielp aan een betrekking in die fabriek. „Om zijn achterstallig kostgeld te kunnen betalen" stal hij daar een slijp machine. Hij zag echter geen kans het instrument te verkopen en zou het daarom bij zijn bi-oer verstopt hebben. Daar werd het door de politie echter niet gevonden, zodat de officier veronderstelde dat de verdachte hem maar iets op de mouw spelde. De vei-dediger van Van d. W„ mr. J. van Son, drong er op aan het nog eens met ver dachte te proberen en hem andermaal naar de jeugdgevangenis te sturen. De rechtbank zal op 13 Maart uitspraak doen. ADVERTENTIE Zorg er dan voor, steeds een doosje Wybert bij U te hebben. Neem na Uw sigaar of ci- garet een paar van die smakelijke Wybertjes ter voorkoming van rokerscatarrh. Alléén in dozen a 35, 50 en 75 cent Het bestuur van de Eerste Haarlemse muziek- en amusementsvereniging „De Melodisten" heeft op grond van opgedane ervaringen met minder gewenste bezoekers besloten geen openbare feestavonden met bal na te oi-ganiseren. Niettemin wil men voortgaan op de ingeslagen weg tot steun verlening aan instellingen van liefdadig heid door middel van speciale program ma's, ter vooi'bereiding waarvan enige nieuwe afdelingen zijn gesticht. Elke af deling zal een eigen bestuur krijgen. Tevens is men bezig met de oprichting van enige oi-kesten voor muziek in verschei dene genres, een operettegroep, een kin derkoor en een ballet-ensemble. De artis tieke leiding over deze onderdelen zal wor den opgedragen aan beroepskrachten. Bo vendien wil men bestaande orkesten en gezelschappen adopteren. De heer Peter Jansen fungeert als voor zitter van het bestuur, de heer L. G. J. Bogaards als secretaris. De programma commissie woi-dt gevormd door mevrouw Tini Veen en de heer Jan de Vente. niet had kunnen peilen. Hij had zich niet meer vertoond. Neen. Maar zijn schim leek telkens op te doemen, als een drei ging. Hij hervatte zijn werk, maar het ging hem nog slechter af dan daareven. Hij was er met zijn gedachten niet bij. En ge jaagd stond hij weer op om zijn rondwan deling te hervatten. Hij had zijn gedach ten er niet meer bij. Hij verheelde zich dit niet en maakte er zich bezorgd over. Wat was de oorzaak? Zenuwen natuurlijk! Toen hij voor de zoveelste maal hij had niet meer weten te zeggen voor de hóéveelste voor het raam ging staan, meende hij aan de overzijde een gestalte te ontdekken. Maar ze tekende zich zo vaag af in de nevel dat zelfs de omtrek ken moeilijk te onderscheiden waren. Voor Sierlin echter was de verschijning dui delijk genoeg. Hij wist wat, wié daar zat! Hij wist het alleen het was zijn kwel lend geheim. Als een schok ging het door hem heen. Met moeite beheerste hij zich. Kalmte, vóór alles kalmte, zeker nu! Hij haastte zich naar beneden, greep hoed, jas en stok. Nu kwam het er op aan, hem te verrassen. Hij mocht hem niet meer ontglippen. Op z'n tenen sloop hij de achtertrap, die naar het keukensouterrain voerde, af om aan de deur te luisteren: de meid was druk met afwassen bezig en rammelde met vaatwerk. Hij besefte niet eens, hoe dwaas hij deed: ze was immers even doof als dom! Hij verliet het huis door de ach terdeur, liep de tuin door naar het paadje dat achter de villa's toegang gaf tot de straat en wel daar waar deze begon. Drui lerig drupte het van de bomen in de avond stilte. De mist kwam hem goed van pas. On mogelijk kon hij van de bank af worden gezien. Behoedzaam stak hij de rijweg over naar het langs het park lopende zandpad, om het jongmens van dc andere zijde te kunnen naderen. Langzaam liep hij op de heesters, in de luwte waarvan de bank stond, toe, voet voor voet. Zijn hart bonsde. Zijn adem stokte. Nü zou hij.... Als hij zich van achter op hem wierp en hem bij de schou ders pakte, zou er geen ontkomen meer aan zijn. Snel moest hij handelen, wilde zijn prooi niet door een ritselend geluid worden gealarmeerd en opspringen.... Iets weerhield hem. Het was de houding van de man, van wie hij nog maar enkele stappen verwijderd was. Hij zat, evenals de andere keren, als een in gedachten ver zonken mens, wiens blikken staren in een onbekende verte, dromend, peinzend. Dit maal hield hij de handen niet in zijn zak ken: hij zat met over elkaar geslagen benen, waarop hij met de linkerhand steunde, terwijl hij in de rechter zijn si garet hield, waarvan de rook traag om hoog krinkelde. Bij het zien daarvan kwam hij op een andere gedachte. Plotseling veranderde hij van plan.Hij tastte in zijn zak, haalde een sigarettenkoker te voorschijn, nam er een sigaret uit en liep snel op de bank toe. De onbekende scheen zijn nade ring niet te hebben opgemerkt. Onbe weeglijk bleef hij in dezelfde houding zit ten. Sierlin nam naast hem plaats op de vochtige bank, boog zich in zijn richting en, de sigaret naar de mond brengend, vroeg hij op een onverschillige toon: Pardon., heeft u wat vuur voor me? De aangesprokene scheen hem niet te horen. Sierlins hand beefde. Op minder dan een armlengte afstand zat hij, voor het eerst zó dicht bij. Langzaam keerde hij zich naar Sierlin toe, beklemmend langzaam. En toen ineens sloeg hij de ogen op. Hij keek Sierlin aan, hij keek hem strak aan, stond uiterst langzaam op, gooide de half-opgerookte sigaret met een boog in de struiken en zonder omzien ver wijderde hij zich. De officier van Justitie, mr. Sierlin, bleef geheel onthutst alleen achter. Maar nu, nü wist hij tenminste, waar hij deze ogen eerder had gezien, waar hij deze blik had ontmoet. HOOFDSTUK II. Adolf Braun. Adolf Braun was de zoon van „arme, maar eerlijke mensen". Hij had de lagere school afgelopen, was daarna drie jaar in de leer geweest in een manufacturenzaak en had vervolgens in enkele winkels matig betaalde posities we ten te veroveren. Eindelijk was het hem gelukt, in een van de grootste bedrijven aangenomen te worden als chef-verkoper tegen een zodanig salaris, dat hij tot zijn vreugde zijn ouders kon ondersteunen. Hij was wat men een „beste jongen" noemt: vriendelijk en open van karakter, gewillig en bescheiden, op goede voet met zijn personeel en een trouw vriend. In de weinige vrije uren deed hij (zoals de meeste jongelieden) veel aan sport, maar ook zat hij thuis graag met een boek, in welk opzicht hij van zijn meeste leeftijds genoten verschilde. Hij liep niet achter de meisjes aan, al meed hij hen evenmin. Zijn karakter, dat eigenlijk ongecompli ceerd was, vertoonde één bijzonder sterk ontwikkelde eigenschap: zijn rechtvaardig heidsgevoel. Hij kon het niet over zijn hart verkrijgen, een onrecht werkeloos aan te zien. Evenmin verdroeg hij een onbillijk heid, die hem was aangedaan. Al gedurende zijn schooltijd hij was toen niet ouder dan dertien jaar had dit tot een ernstig conflict geleid. Door een van zijn klassegenoten was hij bij de on derwijzer volkomen ten om-echte beschul digd. Een bloedige vechtpartij was het on middellijke, een dodelijke vijandschap het duurzame gevolg geweest. Adolf kon deze lafhartigheid zomin vergeven als vergeten en alle latere pogingen tot toenadering van de zy'de van zijn belager had hij met een koppigheid en heftigheid, die zijn overigens zo gemoedelijke persoon vi-eemd waren, af gewezen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6