„Hoog inkomstencijfer door moorddadige belastingheffing" Taxi? 18000 Bloemendaalse gemeentebegroting Heemstede Overveen Lisse SMORGASBORD „ROLWERK" Haarlemmermeer Zandvoort Benriebroek Afscheid van Musch op 10 Maart in Haarlem Ingezonden stukken De melksanering B EN W VAN BLOEMEND AAL Gemeente bevat vele inrichtingen, hotels en gemeenschapsoorden MAISON „MARCEL" J aarvergadering Oranjevereniging De raad behandelde de begroting Strandingen in de Westerschelde Trawler in brand Het lezen van boeken Brandje in het Kenaupark Scheepvaart Burgerlijke stand van Haarlem ZATERDAG 1 MAART 19 52 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 B. en W. hebben de gemeenteraad de begroting voor het jaar 1952 aangeboden met een, naar zij meedelen, gematigde voldoening. Die voldoening beperkt zich tot het feit, dat het college erin geslaagd is de begroting sluitend te krijgen. Daartegenover staat, dat B. en W. zich ervan bewust zijn. dat de ontwikkeling, die de begroting toont, allerminst gunstig is. Enerzijds kan een verhoging van de uitgaven geconstateerd worden, die voornamelijk het gevolg is van de stijging van lonen en prijzen. Dit laatste is in dit geval allerminst een teken van welvaart. Aan de andere kant treft men een verhoging van het inkomstencijfer aan, nodig om de gestegen uitgaven te dekken. Dit inkomstencijfer wordt echter verkregen door een moorddadige belastingheffing, aldus de toelichting. Het gemeentebestuur heeft zowel op de stijging der uitgaven, als op die der in komsten slechts een geringe invloed. Een zelfstandig gemeentelijk beleid, zoals dit door de wetgever van 1851 gedacht is, wordt daardoor in hoge mate bemoeilijkt. Alle hooggestemde redevoeringen bij het 100-jarig bestaan van de Gemeentewet gehouden kunnen daarin geen verandering brengen. Woningbouw en huisvesting Ten aanzien van de woningbouw is het gemeentebestuur in nog sterkere mate in kluisters geslagen. Het door ir. Jacobsen opgestelde rapport meldt, dat het bevol kingsplafond öf met grote snelheid gena derd wordt öf wat de kleinere woningen betreft reeds bereikt is. Daar komt nog bij, dat dit plafond door de provinciale autoriteiten gedrukt wordt. Plannen voor verdere bebouwing ondervinden op grond van verscheidene motieven grote tegen stand. Wel het zwaarst weegt bij deze tegen stand de begeerte Bloemendaal te bewaren als recreatie-terrein voor de bevolking van de grote steden. In steeds stijgende mate wordt de ontspanning van de stedelijke bevolking betaald door die van de z.g. „re creatie-oorden". Deze toch ziet haar na tuurlijke groei afgesnoerd door de hier boven geschetste politiek van „reservaten". Het wil het College voorkomen dat de zo .ontstane ellende door de hogere autoritei ten te licht wordt geschat. Bijzondere moeilijkheden zijn dan ook verbonden aan het opmaken van een uit breidingsplan in hoofdzaak voor de gehele gemeente. B. en W. delen mee, dat zij zich na een uitlating van wethouder Angenent in de Haarlemse gemeenteraad, dat Haarlem, Heemstede en Bloemendaal één woonge bied vormen, tot het gemeentebestuur van Haarlem hebben gewend om de mogelijk heid te bespreken voor Bloemendaalse in gezetenen met Bloemendaals geld hifizen te bouwen op door Bloemendaal aan te kopen Haarlemse grond. Besprekingen hierover zijn thans nog gaande. De raad moge zich er van overtuigd houden, aldus het college, dat, welke mogelijkheid ook zal worden verwezenlijkt, de weg naar het succes wel zeer lang én moeilijk zal zijn. Doling bevolkingscijfer De verdere daling van het bevolkings cijfer, welke na het hoogtepunt in de jaren 1946-1947 ook verwacht werd, heeft zich in 1951 voortgezet, zij het, dat dit cijfer nog niet beneden de 20.000 is gezakt. Een merkbare verlichting van de woningnood heeft deze daling niet tot gevolg gehad, aangezien zij in hoofdzaak veroorzaakt werd door een minder intensieve bewo ning van z.g. D.B.V.O.-huizen, het vrij geven van deze huizen voor particuliere bewoning en het nog steeds geleidelijk af vloeien van Velsense evacués naar hun oorspronkelijke woongemeente. 135 urgente gevallen Intussen is het aantal woningzoekenden nog vrij groot. Op 1 Februari 1952 stonden 352 aanvragers bij de afdeling Huisvesting ingeschreven, van welk aantal 135 als ur gente gevallen moeten worden aangemerkt. ADVERTENTIE De gemeente-begroting van Bloemendaal voor het jaar 1952 vermeldt, wat de gewone dienst betreft, als inkomsten en uitgaven een bedrag van f 4.342.810. Een post van f 22.924 is uitgetrokken voor onvoorziene uitgaven. De Kapitaaldienst vermeldt een bedrag van f 5.615.947 aan inkomsten en uitgaven. De baten van het gasbedrijf worden ge raamd op f 423.139, de lasten op f 415.639 en het voordelig slot op f7500. De baten van het Waterbedrijf worden ge raamd op f 146.623, de lasten op f 131.623 en het voordelig slot op f 15.000. Ten aanizen van de uitkering van het ge meentefonds wordt meegedeeld, dat bij de definitieve afrekening over 1947 nog een bedrag van f 140.300 ontvangen is, dat op aanwijzing van het ministerie van Binnen landse Zaken naar de kapitaaldienst 1951 is overgeboekt. Welke bestemming aan dit bedrag behoort te worden gegeven, zal te zijner tijd nader moeten worden overwogen. De definitieve uitkeringen uit het gemeente fonds over de jaren 1949 tot en met 1950 is nog niet geschied, wel deblokkering van de slotuitkering over 1948, groot f 179.616. B. en W. stellen de raad voor afwijzend te beschikken op aanvragen om subsidie van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst, afdeling Haarlem en omstreken, van het Nederlands congres voor Openbare Ge zondheidsregeling, van de afdeling Over- veen/Bloemendaal van de Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur. Voorgesteld wordt voor nieuwe aanvragen de volgende bedragen uit te trekken: Vereniging voor Vreemdelingenverkeer Bloemendaal f 1000; Stichting Provinciale vereniging voor Vreem delingenverkeer Noordholland f 100; Ver eniging voor Administratief Recht f25 (do natie) en de Nederlandse Padvinders, district Haarlem, twee cent per Bloemendaals lid per week. De subsidies, welke verleden jaar verleend zijn, staan weer op de begroting. Op de kapitaaldienst komen de volgende posten voor: kosten van stichting van arbei derswoningen te Vogelenzang f30.305 (raads besluit 19 April 1952); kosten van stichting, uitbreiding, verbouw of verandering van in richting van scholen f91.640; kosten van aan- schaffinig van schoolbanken en leermiddelen f2984; bouw van een openbare ULO-school, waartoe vergunning kan worden tegemoet gezien, f 200.000; herbouw van een kleuter school te Aerder.hout, waarvan het oorspron kelijke gebouw tijdens de bezetting verloren is gegaan f 75.000; uitbreiding en inrichting van verschillende bijzondere scholen met acht klasselokalen f 148.000; kosten van aan leg van speelweide in het Bloemendaalse Bos f 4020; inrichting van nieuwe sportvelden aan de Zeeweg en Brederodelaan f3000. Onder deze aanvragers bevinden zich 91, die bij één van de in deze gemeente geves tigde provinciale bedrijven werkzaam zijn; 1/3 hiervan woont reeds in Bloemendaal, 1/3 woont in de naaste stedelijke omgeving en 1/3 op grote afstand. Waar de vroegere vestiging in goedkopere woningen buiten Bloemendaal thans zeer bemoeilijkt wordt, concentreren deze woningzoekenden zich thans allen op Bloemendaal, zodat de aan wezigheid van de provinciale bedrijven een extra belasting voor onze gemeente betekent. Daarbij komt nog. dat vele samenwonin gen in het bijzonder die in de kleinere woningen in de zwaarst belaste wijken binnen afzienbare tijd onhoudbaar zullen worden, omdat de samenwonende gezin nen zich utibreiden. Groot aantal inrichtingen enz. Het aantal inrichtingen, pensions en kamerverhuurbedrijven is in deze gemeente in verhouding tot andere met Bloemendaal vergelijkbare gemeenten abnormaal groot. Het hiervolgend overzicht van de toestand in December 1951 toont dit ondubbelzinnig aan. Ziekenhuizen, sanatoria, rust- en her stellingsoorden: Bloemendaal 13, Nieuwer- Amstel 0, Heemstede 3, Wassenaar 7, Vught (N.B.) 1. Kindertehuizen, opvoedingsge stichten en internaten: Bloemendaal 13, Nieuwer-Amstel 0, Heemstede 1, Wassenaar 3, Vught 3. Hotels, pensions en kamerver huurbedrijven: Bloemendaal 32, Nieuwer- Amstel 0, Heemstede 16, Wassenaar 16, Vught 20. Conferentie- en gemeenschaps oorden. kloosters; Bloemendaal 7, Nieuwer- Amstel 0. Heemstede 7, Wassenaar 1, Vught 13. In Bloemendaal bevinden zich boven dien nog 10 doorgangshuizen voor gerepa- trieerden (DBVO-huizen) en vier wonin gen voor K.L.M.-personeel. Het verdient volgens B. en W. aanbeve ling elders woonachtigen naar Bloemendaal aan te trekken om de duurdere huizen te bewonen en hun ruil-objecten bij voor keur een goedkope woning in de naaste omgeving te benutten voor woningbe- hoevende ingezetenen. Een dergelijke wo- ningruil is in alle opzichten aantrekkelijk, omdat het daardoor mogelijk is voor een bepaald duurder perceel een passende be woning te vinden en tevens een woning zoekende ingezetene te helpen. Gebrek aan schoolruimte Op het gebied van het onderwijs is een groot gebrek aan schoolruimte te verwach ten. Er zijn dan ook gelden voor mogelijke scholenbouw uitgetrokken. Niettemin is de toestand reeds thans onbevredigend. In het geval van de Hartenlustschool heeft het feitelijk stopzetten van de scholenbouw het gemeentebestuur tot adembenemende goocheltoeren gedwongen. De kosten per leerling voor het lager onderwijs zijn in de loop der jaren sprongs gewijs omhoog gegaan. De cijfers waren respectievelijk voor het gewoon lager on derwijs en voor U.L.O.: 1946: f 18.03 en 40.07; 1947: 20.09 en 41.75; 1948: 28.62 en 40.78; 1949: 29.67 en 47.92; 1950: 32.33 en 53.64; 1951: 32.81 en 53.35; 1952: 40.92 en 53.12. De kosten voor het vakonderwijs ver tonen een overeenkomstig beeld. Aange zien-ongeveer 3500 leerlingen de Bloemen daalse lagere scholen bezoeken, zal het duidelijk zijn, dat deze stijging van kosten in een belangrijke verhoging van uitgaven voelbaar is. De schoolbevolking uit deze inrichtingen afkomstig, waarvan de band met de gemeente niet of nauwelijks aan wezig is, veroorzaakt verder een vrij aan zienlijke verhoging van de onderwijsuit gaven. Als voornaamste wensen die nog niet vervuld kunnen worden noemen B. en W.: verhoging van het subsidie aan bijzondere kleuterscholen en het invoeren van het instituut van boventallige onderwijzers ten behoeve van openbare- en bijzondere scholen. Politie Het werk van de politie heeft in het af gelopen jaar bevrediging geschonken. De jaarlijks terugkerende klacht, dat het aan tal agenten te gering is, moet echter ook thans weer worden geuit. Gedurende da gen met druk verkeer heeft de politie prac tised geen personeel over voor de gebrui kelijke bewakingsdienst, terwijl ook bij onverwachts in de gemeente optredende verkeersstoornissen zich het gemis aan een snel bereikbare reserve aan agenten doet gevoelen. Uit een door de politie opgemaakte sta tistiek van het aantal misdrijven en over tredingen blijkt, dat de teruggang van de criminaliteit, welke de na-oorlogse jaren te zien gaven, tot staan is gekomen. De baldadigheid van de jeugd is nog zeer groot. Burgerlijke verdediging De Burgerlijke Verdediging zal in het komende jaar van de burgerij een offer vragen. In hoeverre dit op de begroting van ingrijpende invloed zal zijn, valt op het ogenblik nog mopiMik te zes^n. Publieke Werken Met de verbetering der wegen in de ge meente zal worden doorgegaan. In de toe komst wachten ons op dit gebied grote uit gaven, omdat het zwaarder busverkeer de lichte funderingen vernielt. Wat de bouw van een nieuw raadhuis betreft, kunnen wij u mededelen dat met de volledige financiering van dit object tot de destijds geraamde bedragen in de begroting 1952 is rekening gehouden. De plannen voor de bouw van het raadhuis zijn inmiddels bij de architect in behande ling. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op 2 Maart waargenomen door dr. J G. M. v. Walsern. Bronsteeweg 37, tel. 38377 en dr. A. J. v. Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 34673. Geopende Apotheek: Apotheek Schotsman. Binnenweg 206—203, tel. 38320. ADVERTENTIE Permanent de Luxe 10 Haarverven volgens het nieuwste systeem H. WAKKER Ex-chef-kapper Stoomvaart Mij. Nederland Ged. Oude Gracht 98 - Telefoon 20837 In hotel „Roozendaal" te Overveen hield de Oranjevereniging Overveen Vrij dagavond de jaarlijkse ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer R. Stouthamer. In het jaarverslag werd meegedeeld, dat aan de kinderfeesten 900 leerlingen der lagere scholen deelnamen. De kleuterop tocht was een groot succes. Het ledental was op 31 December 1951 tot 303 geste gen. De groei van het aantal leden moet echter doorgaan omdat er voor het hou den der feesten veel geld nodig is. Het afgelopen jaar overtroffen de uitgaven de inkomsten. Subsidie van het gemeente bestuur werd niet ontvangen, ofschoon op de begroting een bedrag van ruim dui zend gulden voor volksfeesten was uitge trokken. Men is dus aangewezen op de giften van de ingezetenen. Het bestuur van de Oranjevereniging Overveen bestaat uit de heren: R. Stout hamer, voorzitter; Fr. de Jong, secretaris; M. E. Bueno de Mesquita. penningmees ter; J. J. Baggen, drs. A. P. W. van der Ham, R. D. Lagendaal en G A. van der Mey, leden. Voor de viering van Koninginnedag op Woensdag 30 April wordt er door het be stuur naar gestreefd het volgende pro gramma te kunnen uitvoeren: In de och tenduren wordt evenals het vorige jaar een feest voor de leerlingen der lagere school gehouden op het school-sportter- rein aan de Vrijburglaan. Cursisten van het Centraal Instituut voor opleiding van sportleiders (C.I.O.S.) zullen hun mede werking verlenen. De vrijwillige brandweer is verzocht om na afloop van de wedstrijden een spuit- demonstratie te geven nabij het feestter rein. Voor de rijpere jeugd wordt des mid dags een handbalwedstrijd gespeeld. Te vens wordt getracht de voetbalwedstrijd Politie-Brandweer die het vorige jaar niet kon doorgaan te laten spelen. De avondviering zal zich weer nabij het dorpsplein bewegen. De hoofdschotel zal worden gevormd door het optreden van een volksdansgroep onder leiding van de heer H. van de Wateren een concert van de R.K. Harmonie „Euphonia" en een uit voering door de amateurtoneelgroep „De Ramplaanspelers". Al deze plannen zullen evenwel nog definitief moeten worden vastgesteld. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waarge nomen door de arts J. H. M. Egberts. Zuider Stationsweg 12, Bloemendaal. telefoon 22261. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. J. M. de Bruin. Platanenlaan 10, Bloemendaal, telef. 25769 b. g. g. 10920. De apothekersdienst voor de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort station wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 8 Maart e.k. verzorgd door de Bloe mendaalse Apotheek, (mej. J. M. E. Reyers), Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tele foon 22181. ADVERTENTIE EN ZWEEDSE GERECHTEN. Ook verzorgd bij U aan huis. SVENSKA RESTAURANGEN KENNEMERPLEIN 5 - TELEF. 16840 P. Kistemaker voorzitter van de K.N.F.L. De heer P. Kistemaker is op de algemene vergadering van de Koninklijke Nederlandse Federatie van landelijke rijverenigingen tot voorzitter gekozen in de vacature van dr. C. Brands te Zwolle. De heer Kistemaker is lid van de L. R. Kapitein v. d. Wal te Hoofd dorp. „Op Hoop van Zegen" Zaterdag 8 Maart zal het gezelschap „Adamson" te Vijfhuizen in het gymnastiek lokaal een opvoering geven van het toneel spel ..Op hoop van Zegen" van Herman Heijermans. 50-jarige echtvereniging Op 12 Maart zal het echtpaar H. A. Koop man en M. KoopmanVersteeg wonende Fortweg 5 te Hoofddorp 50 jaar getrouwd zijn. Filmavond Uitgaande van de bond voor R.K. Metaal bewerkers zal Dinsdag in „De Landbouw" een filmavond worden gegeven. Gemeenteraad De raad Haarlemmermeer zal op Donder dag 6 Maart bijeenkomen. A.V.R.O. Gisteravond heeft het gezelschap van AVRO's bonte trein in Hoofddorp een voor stelling gegeven. Voor de pauze werd een mysterie-spel opgevoerd met Jan van Ees als Paul Vlaanderen. Na de pauze traden verschillende andere artisten op. De avond werd niettegenstaande het bezoek niet bij zonder groot was, een groot succes. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten in de Haarlemmermeer zijn voor Zondag 2 Maart als volgt geregeld: Hoofddorp: dr. J. Bult. Nieuw Vennep: dr. Van Haeringen. Halfweg: dr. Hoekstra. Verduistering van materialen Na aangifte door de directie van een Zand- voortse fabriek zijn door de recherche aan gehouden de 44-jarige inwoners van Zand voort, P. en R., die later bekenden, zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van materialen, ten nadele van de fabriek waar zij werkten. De materialen waren aan opkopers verkocht. De daders zijn heden ter beschikking ge steld van de officier van justitie te Haarlem. ZONDAGSDIENST Op 2 Maart wordt de Zondagsdienst voor artsen waargenomen door dr. G. Manschot, Rijksstraatweg 18, tel. K 2502 430. MEDISCHE DIENST De medische dienst wordt Zondag waar genomen door dr. F. J. L. M. Haase Jr., Ach terweg 42. telef. 3685. Besloten werd tot bouw van 80 étagewoningen Vrijdagmiddag en avond vergaderde de raad ter behandeling van de begroting 1952 en een vijfentwintigtal agenda-punten. Na opening der zitting spraken de frac ties hun gedachten uit over de begroting. Namens de R.K. fractie was het de heer J. Koning een behoefte een woord van dank te spreken tot de burgemeester voor diens beleid en stuwende kracht. Ook aan de beide wethouders en de secretaris werd dank gebracht voor hun werk. Spreker was verheugd over de sluitende begroting. Zeer urgent achtte spreker het aantrekken van industrie, en dit dan in samenwerking met de omliggende gemeenten. Ook de heer Steenwinkel, die na mens de C.H. en A.R. fractie sprak, was met dankbaarheid vervuld over de sluiten de begroting, doch constateerde dat de schuldenlast voor de gemeente van zeven millioen wel zeer hoog is. Verder pleitte hij voor de oprichting van een zwembad, waaraan dringend behoefte is, en vroeg vervolgens een moderner installatie, in ruil voor het spetterende voertuig dat des nachts putten ledigt. De onrustbarende stijging van het aantal werkelozen is een punt van zorg. De heer VanWa veren (S.G.P.) vroeg de aandacht voor de Zondagsrust en sprak zijn afkeuring uit over het verzekerings wezen. Dit is verkeerd daar God alles be schikt. Besloten werd de gasprijs met een cent te verhogen, ook de waterleidingstarieven ondergingen een verhoging. Daarop werd de gehele begroting goedgekeurd. Vervolgens werd het urgentieplan 1952 behandeld. Op dit lijstje staat de bouw van de Gereformeerde Ulo school, verbete ring van de Delfweg en verbetering van diverse straten in de kom van het dorp zelf. Een en ander zal ter hand genomen worden voor zover de kapitaaldienst dit toelaat. Herbenoemd werden de commissieleden tot wering van schoolverzuim. Tot lid van de stichting Sportpark Lisse werd her benoemd de heer A. J. Mesman. Benoemd werd een commissie ad hoc, in verband met de vaststelling van het uitbreidings plan. Besloten werd dat de speelplaats van de R.K. meisjesschool St. Agatha verbeterd zal worden. Er zal een rijwielbewaarplaats gebouwd worden achter de Geref. school in de Schoolstraat. Het aandelenkapitaal bij het N.V. Electriciteitsbedrijf H.L.S. werd verhoogd met vijf aandelen van 200. De legesverordeningen werden gewijzigd. Vastgesteld werd een regeling voor genees kundige verzorging voor gemeenteperso- neel. Een perceel grond aan de 1ste Poel laan werd verkocht, en een perceel grond aan de Broekweg werd aangekocht. Hierna ging de raad over in geheime zit ting. Na heropening werd medegedeeld dat besloten was een lening aan te gaan van 300.000 en 200.000, zijnde het bedrag van de Burgerzinlening. Bovendien werd geld uit andere middelen beschikbaar ge steld ten behoeve van de bouw van tachtig étage-woningen, welke extra zijn toege wezen. Verder is besloten bij de HOBAHO een lening aan te gaan van 80.000 voor de bouw van een brug over de Kerksloot dit ter ontlasting van het autoverkeer in de omgeving van de HOBAHO. Bij de mededelingen was een schrijven van de R.K. en Prot. Christ. Vrouwenorga nisaties om te protesteren tegen de aan staande melksanering. In eerste instantie werd dit als kennisgeving terzijde gelegd, doch op verzoek van de heren Dé Vries en Steenwinkel sprak de raad zich uit. Drie leden waren tegen de sanering, drie stem den blanco en negen waren er voor, maar op andere wijze dan voorgesteld is. De burgemeester betoogde dat de Over heid hierin geen bevoegdheid heeft, dit is een kwestie van het bedrijf zelf. Vrijdagavond om 11 uur is het 727 ton metende Belgische motorschip „Sambre" uit Antwerpen op de Plaat van Valkenisse in de Westerschelde gestrand. De sleepboot „Adriaan Letzer" voer ter assistentie uit maar kon de „Sambre" door de dikke mist niet bereiken. Vanmorgen om 4 uur was er geen hulp meer nodig, want het Belgi sche schip kwam op eigen/kracht vlot. Een half uur later strandde echter onge veer op dezelfde plaats het 4968 ton me tende Argentijnse gouvernementsschip „Riosegundo". Volgens een door Humber Radio ontvan gen mededeling van het lichtschip „Smiths Knoll" ter hoogte van Great Yarmouth voer hedenmorgen een brandende traw ler, die zijn machines niet scheen te kun nen stilzetten, voortdurend om dit licht schip heen. Het vaartuig vroeg assistentie van een andere trawler. Het is afkomstig uit Lowestoft. Een andere trawler is ter assistentie uitgevaren. „Bent u op het ogenblik een boek aan het lezen of niet?" Deze vraag stelden de enquêteurs van het NIPO dezer dagen aan mannen en vrouwen in alle delen van ons land. Bijna vier op de. tien (39 bleken inderdaad met een boek bezig te zijn. Van de mensen met alleen maar lagere school opleiding waren het er echter geen vier, maar drie (28 en van de mensen met voortgezet onderwijs vijf op de tien (50 De ondervraagden, die een middelbare school bezocht hadden, leverden zes op de tien (62 boekenlezers op en de men sen die een hogeschool bezochten 75 Raadsel van collectieve roman opgelost De uitgeverij Het Wereldvenster te Am sterdam heeft bij het verschijnen van de collectieve roman „De Doolhof" een prijs vraag uitgeschreven. Geraden moest wor den wie van de 8 auteurs elk der diverse hoofdstukken heeft geschreven. Thans is het raadsel opgelost. De achter eenvolgende hoofdstukken zijn van Hen- riëtte van Eyk, Max Dendermonde, Anton Coolen, Hella Haasse, Alfred Kossmann, Anna Blaman, Adriaan van der Veen en Simon Vestdijk. Hedenavond begint de acteur Jan Musch, die zestig jaar geleden zijn eerste schreden op de planken zette, als gast van het Am sterdams Tooneelgezelschap in de rol van Jerolimo in „De Spaanse Brabander" van Bredero een tournée door ons land om afscheid te nemen van het toneel. Zijn laatste optreden in Haarlem heeft plaats op Maandag 10 Maart en uiteraard is er een comité gevormd om hem bij die ge legenheid te huldigen. Bovendien zal er na afloop van deze plechtigheid een receptie in de bovenfoyer van de Schouwburg wor den gehouden, waarop men de kunstenaar de hand kan drukken. In een circulaire schrijft het comité on der meer: „Jan Musch was een acteur, zo veelzijdig als wij in ons land geen tweede zouden kunnen opnoemeh. Hij muntte uit zowel in het klassieke, als in het romanti sche en het realistische répertoire. Wie hem eenmaal zag als Elias in „Elias weet het beter" zal deze prachtig gespeelde rol nooit vergeten, zoals ook zijn Cyrano en zijn Adam in „De Paradijsvloek" onvergetelijk blijven. Zijn spel had dikwijls onder an deren ais Jasper in „Eva Bonheur" zo'n zeldzaam ontroerende innigheid, dat men alles om zich heen vergat. Het was sublie me. Hollandse kunst. Zou men hem als ka rakterspeler, dramatisch acteur en komische kracht misschien naast andere groten kun nen stellen, als zegger van verzen is hij door niemand overtroffen. Nooit is Vondels taal mooier en krachtiger tot ons gekomen dan in de voordracht van Jan Musch. Zijn „Op, trekt op, o gij Luciferisten" in „Luci fer" en zijn bode in de „Gysbregh't" waren monumenten van zeggenskunst". De Haarlemmers hebben in de tijd van Het Schouwtoneel jarenlang van zijn grote kunst mogen genieten, zodat zij zich bij dit afscheid zeker niet onbetuigd zullen laten. Men kan bijdragen voor een aan te bieden geschenk aan de secretaris-penningmeester van het comité, de heer J. B. Schuil, doen toekomen. Vanmorgen omstreeks half twaalf ont stond een brandje in het kantoor van de Nill-Maatschappij aan het Kenaupark. Een ambtenaar van het aangrenzende belas tingkantoor gooide onmiddellijk water op het vuur maar werd enigszins door de rook bedwelmd. De brandweer, die dadelijk na de melding aanwezig was, verrichtte met de emmerspuit het nablussingswerk. De brand veroorzaakte schade aan het meubi lair. Hij is vermoedelijk ontstaan door het achteloos wegwerpen van een sigaret. De muzikale causerie „Van de hak op de tak" door Jan Mul in de sociëteit Teister- bant, die op 27 Februari gehouden zou wor den, is wegens het plaats gehad hebbende Nachtfeest uitgesteld tot Woensdag 5 Maart. Reeds in 1939 werd door de toenmalige Algemene Vereniging voor Melkvoorziening een onderzoek ingesteld naar de verspil ling van geld en materiaal die bij de be zorging van melk voorkwam. Als eerste maatregel die een sanering van de melkbezorging mogelijk maakte, moet worden gezien het in 1940 afgekon digde standaardisatiebesluit. Hiermee werd onder meer een eind ge maakt aan de vrije inkoop van melk door de melkslijter; hij moest zich als afnemer melden aan een der fabrieken die voor de levering van consumptiemelk waren aan gewezen. Het kwaliteitsverschil in melk verdween daardoor. Na de oorlog bleef de prijs en daarmee ook de winstmarge voor de melkslijter onder toezicht van de overheid. De lonen en materialen gingen met grote sprongen omhoog en daar deze kosten moeten wor den gedekt, drong de melkhandel er bij de minister op aan, de marge op melk aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden. Er werd echter door de minister op gewezen dat, als de bezorging op zeer rationele wijze zou plaats hebben, de slijter uit de bestaande marge een rede lijk inkomen zou kunnen verdienen. Er werd een sanering van de bezorgroutes aanbevolen. Uit bezuinigingsoverwegingen ging men er in enkele plaatsen toe over de stad te verdelen in wijken en elke wijk aan één slijter toe te wijzen. Al zeer spoe dig bleek dat men met dit systeem een te star standpunt had ingenomen en dat aan het publiek enige keus moest worden ge laten. Het Bedrijfschap voor Zuivel te 's-Gravenhage verklaarde zich bereid aan deze saneringen mee te werken mits: het publiek de keus werd gelaten uit tenminste twee slijters; het halen van melk uit de winkel geheel vrij bleef, en tenmin ste 90 procent van de melkhandelaren zich geheel vrijwillig achter de regeling plaat ste. Daarnaast werden nog enkele eisen ge steld ten aanzien van een vertrouwens commissie. Van een van boven opgelegde regeling is derhalve geen sprake. Wanneer er een regeling zou kunnen worden getroffen, waarbij bijvoorbeeld binnen een straal van 300 meter van de winkel de vooroorlogse marge blijft be staan, bij een straal van 301400 meter één cent per liter meer wordt berekend, bij 401500 meter weer één cent meer en zo vervolgens, dan zou zich binnen korte tijd een ideale sanering hebben voltrokken. Men vergeet echter dat ook deze sane ring op den duur prijsverlagend moet wer ken, al zal dit dan misschien niet in een melkprijsverlaging, maar in het niet door gaan van een verhoging moeten worden gevonden. Teneinde een klein inzicht te geven in de besparingen die door een sanering kunnen worden bereikt, zij hier vermeld dat het per dag voor de bezorging van melk be stede aantal uren en het per dag afgelegde aantal kilometers voor en na de sanering bedroeg in: uren kilometers voor na voor na Hilversum 1417 932 2369 509 Zaandam 836 491 1499 316 IJmuiden 747 432 1254 376 De vrees, dat ook de bakker, de slager en de groenteman in deze sanering zullen, volgen, is vrij ongegrond. Er is geen enkel artikel dat zoveel aan huis wordt bezorgd als melk, zodat de distributiekosten nergens zo zwaar drukken als juist daar en voorts is melk een standaard-artikel, dat kwalita tief slechts minimale verschillen vertoont en dit treft men bij geen der overige levensmiddelen aan. A. S. (Van redactiewege ingekort) Alcihiba, 28 te Bremen. Almdij'k, 29 te Lissabon. Amsteldijk, 29 te Antwerpen. Aroedijk, 28 van Bremen te Rotterdam. Abbekerk, 28 te Antwerptn. Argos, 28 v Piraeus naar Amsterdam. Averdijk, 27 te New Orleans. Abbedijfc, 28 45 m. ZW. Ouessant. Amstelveen, 28 540 m. NO. Azoren, Annen'kerk, pass. 28 Northforeland. Antonia, 29 v Penang te Singapore verwacht. Akkrumdiijk, 28 240 m. O.NO. Diego Garcia. Alamak, 28 v. Bombay naar Colombo. Alhena, 29 v. I,as Palmas n. Rio de Janeiro. Al'kaid, l te Santos. Amsteldijk, 29 v. Antw. naar Philadelphia. Agamemnon, 1 te La Guaira verwacht. Alwaki, 29 v. Buenos Aires naar Paranagua. Amstelkerk, pass. 29 Finisterre n. Le Havre. Amstelland,. 29 v. Amsterdam naar Hamburg. Amstelpark, 2 Philadelphia verwacht. Aagtekerk, 29 v. Marseille. Bengkalis. 29 te Port Elizabeth verwacht. Blooimersdijk, 28 te Antwerpen Baafn, 29 v. Cristobal te Willemstad verw. Bloemfontein, 29 v. Antwerpen te Amsterdam Bali, 28 v. Kidjan.g n. Makassar. Batoela, 29 te Palembang verwacht. Britsum, 1 Rotterdam verwacht. Bcnnckom, 29 v Buenaventura n. Guayaquil. Bonaire, 29 van Madeira naar Barbados. Borneo, 20 v Singapore naar Aden. Boskoop, 1 Maart te Curasao. Britsum, 1 v. Philadelphia te Rotterdam. Blitar, 27 v. Alexandrië. Congostrooni, 28 v Takoradi n Lagos Chama, 27 v. Swansea te Karachi. Caltex Pakambaru, 28 440 m. W.t.N. Minlcoy. Caltex Nederland, 29 v. Sidon naar Rotterdam. Clavella, 29 v. R'dam te Kopenhagen. Caltex Pernis, 1 van Sidon naar Rotterdam. Cronenburgh, 2 Rotterdam verwacht. Diemerdijk, 27 te Los Angeles. Drente, 29 te Djakarta Delft, 28 v. Antofagasta n. Valapraiso. Dalerdijk,, 28 v. Balboa n. Los Angeles. Duivendijk, 27 te San Francisco. Delfshaven, 28 180 m. O. Rio de Janeiro. Dongedijk, 29 van R'dam te Hamburg. Esso Rotterdam, 29 v. R'dam te Aruba verw. Edam, 28 v. Norfolk naar Baltimore. Erinna, 29 Singapore verwacht. Etrema, 28 v. Curasao naar Jamaica. Fanmsum, 29 v. Baltimore naar Nederland. Friesland (KRL), pass. 1 Malta. Gooiland. 28 v Rio de Janeiro n Santos Heemskerk, 29 te Sydney Hestia, 29 te Antwerpen verwacht. Haarlem, 28 830 m. NO. Mona eil. Hydra, 28 100 m. N.t.W. Aruba. Hercules, pass. 29 Ouessant naar Rotterdam. Hoogkerk, 20 v. Nagoya naar Hongkong. Helder, 1 v. Kingston n. Barranquilla. Helicon, 1 v. Barbados te Amsterdam. Iris, 28 van Hamburg te Gothenburg. Indrapoera, 28 v. Probolingo n. Banjuwangl Jagersfontein, 28 v Kaapstad n Teneriffe Japara (KRL). 27-28 v New York n Alexandrië Joh. v. Oldenibarnevelt. 28 100 m. O.ZO. Albany. Jupiter, 28 v. Malta naar Alexandrië. Kedoe, 29 te Padang Kota Inten, 28 te Aden. Kaimana, 29 v Sabang te Belawan. Kaloekoe, 28 v. Cheribon n. Tj. Priok. Kasimbar. 28 te Tual naar Ambon. Klipfontein, 28 3>10 m. O.NO. St. Helena. Kota Baroe, 28 840 m NO. Martinique. Kota Gede, 28 890 m. O.NO. Bermuda. Lombok, 29 v Madras te Rangoon Loosdrecht, 28 v Port Said n Genua Lemsterkerk, 28 v. R'dam naar Antwerpen. Langlee Scott, 27 van Aden te Mombassa. Langkoeas, 29 te Makassar verwacht. Larenberg, pass. 28 Palmas naar Dakar. Leopoldskerk, 28 te Bahrein. Laagkerk, 28 130 m. ZO. Socotra n. Aden. Lekkerkerk, pass. 28 Ras Fartak. Laertes, 1 te Penang. Loppersum, 29 v. Saffi te Amsterdam. Luna, 29 van Patras te Palermo. Macuba 29 Balikpapan verwacht Mapia, pass. 29 Algiers. Maas, 28 v. Alexandrië n. Beyrouth. Mariekerk, 29 v. R'dam te Hamburg Marisa, 28 v. Nordenham n. Bremerhaven. Markelo, 28 v. Kp. Palmas n. Grandbasam. Malea, 28 te Liverpool. Merwede. 28 380 m. NW. Flores. Mad'oera, 28 160 m. Z. Inhambané Mirza, 28 230 m. W.t.N. Minicoy. Moajokerto. 28 Sabang gepass. Murena, 28 190 m. ZO. Cambodia Point. Metula, 28 v. Singapore te Fremantle. Mentor, 29 van Rotterdam naar Amsterdam. Meliskerk, 28 v Teneriffe n. Kaapstad. Nieuw Holland, 29 te Balikpapan verwacht. Nieuw Amsterdam, 1 Havana verwacht. Noordwijk, pass. 1 Kp Palos Ophir, 29 v. Belawan te Singapore. Oranjestad, 28 320 jn. W.ZW Madeira. Ootmarsum, 29 dwars Bermuda n. New Orleans Oranje, pass. 29 Gibraltar n. Port Said. Oranjefontein. 1 v Amsterdam naar Bremen Papendrecht, 28 530 m. O.NO. St. Helena. Plancius, 28 v. Makassar n. Soerabaja. Prins Alexander, 28 460 m N. Azoren. Prins Willem V, 28 Gibraltar gepass. Paula, 28 150 m. N. Straat Singapore. Paula, 1 v. Alexandrië te Beyrouth. Polydorus, 1 te Port Said. Phrontis, 29 te Malmö n. Hamburg of Bremen, Roepat, 29 te Suez. Ruys, 28 v. East London n. Port Elizabeth. Radja, pass. 28 St. Maria n. Halifax. Rotti, 28 bij Lissabon naar Genua. Rijndam, 28 190 m. O.t.Z Kp. Race. Rijnland, 28 120 m. W.ZW. Oporto. Sloterdijk, 29 v. Tj. Priok te Singapore verw. Stad Dordrecht, 28 v Gibraltar. Stad Haarlem. 28 v. Gibraltar naar R'dam. Sumatra, 28 van Suez naar Aden. Saparoena. 28 v. Hamburg te Londen. Saroena, pass. 23 Palembang Sibigo, 28 v. Singapore naar Palembang. Sigli. 28 v. Soerabaja naar Makassar. Silmdoeng, 28 bij Zuidpunt Celebes. Sliedrecht, 28 440 m. Z.ZW. Santos. Straat Malakka, 28 1050 m. O Buenos Aires. Swartenhondt, 29 v. Tilanuta te Menado verw. Salawati, 28 to m. O. Dondrahead. Sibajak, 28 630 m. ZO. Ceylon. Schiedijk, 28 bij Alexandrië. Sarpedon, 28 v. Aruba te La Guaira. Stad Maassluis, 2 Vlaardingen verwacht. Stentor, 1 Paramaribo verwacht. Tabian, 28 v. Djakarta n. Cheribon. Tjibesar, 28 v. Rio de Janeiro n Inagua. Tjitjalengka. 23 v. Singapore n. Mauritius. Tawali, 29 v. Amsterdam te Antwerpen. Themisto, 28 v. Amsterdam n. Newport News. Telamon, 29 van New York naar Curagao. Tero. 29 v. Montevideo n Buenos Aires. Tripang. 28 dwars Kp. de Gata. Van Outhoorn, 29 v. Djakarta te Belawan verw. Waterman, 28 v. Amsterdam te Kaapstad. Westland. pass. Fernando Noronha. Willemstad, 28 v. Barbados n. Madeira. Weltevreden, 29 v. Soerabaja n. Priok. Willem Ruys, 29 v. Aden naar Suez. Zaan, pass. 29 Ouessant Zijpenberg, 29 te Guantanamo. Schepen met repatriërenüen en passagiers en emigrerenden. Aldabi, 11 v. Antw. 20 Rotterdam verwacht Alhena, 9 Rio de Janeiro verwacht. Alnati; vertr. verm. 6 v. R'dam n. Buenos Aires Bonaire, 10 Barbados verwacht. Boskoop, 1 te Curasao 17 Antw. verwacht. Cottica, 8 Punta Delgada verwacht. Fairsea, verm. 27 Maart v. A'dam n. Wellington, rndrapoera, vertr. verm. 6 v. Soerabaja n. R'dam 12 Djakarta verwacht. Job. v. Olden'barnevelt, 3 Melbourne 6 Sydney verwacht Nieuw Amsterdam, 1 te Havana 5 New York terug verwacht. Noordam, vertr. 1 14 u. R'dam n. New York 10 New York verwacht. Oranje, 4 Port Said 18 Priok verwacht. Oranjestad, 7 La Guaira verwacht. Rijndam, 1 Halifax 3 New York verwacht. Sibajak, 7 Aden 21 R'dam verwacht. Veendam, 2 Southampton en Le Havre verwacht 3 Rotterdam verwacht. Waterman, vertr. 2 15 u v. Kaapstad n. R'dam 15 Las Palmas verwacht. Westerdam. vertr. 1 12 u. v. New York naar Rotterdam 10 Rotterdam verwacht. Willem Ruys, 3 Port Said 11 R'dam verw. Willemstad, 13 Madeira verwacht. Zuiderkruis, 4 R'dam naar Halifax. ADVERTENTIE REINO MANON hedenavond. Zondagmiddag en -avond de bekende zangeres-violiste D I E B E N - Stationsplein HAARLEM 29 Februari 1952 BEVALLEN van een zoon: 27 Febr., J. Ko- rink—Heins; 28 Febr., D. de Gier—Verhoef; 29 Febr., H. J. WoutersonTimmerman; H. Paap—Koper; A. van LoonKalkman. BEVALLEN van een dochter: 27 Febr., G. CaarlsScholte; 28 Febr., A A. van Etten Pardoen; 29 Febr., M. SmitFabriek: A. M. van de Haterd—van der Klugt; C. M. Bank Barnhorn; H. C. J. van der MeerClavaux. OVERLEDEN: 27 Febr., T. Hamoen, 51 j., Ged. O. Gracht; Ja. Ha. Bos, 87 j., Hage- straat; 28 Febr., A. C. Meijer, 49 j„ Haze- paterslaan; A. M. C. Regeling—Hakke, 66 j.. Wagenweg; Ha. Ja. Holst, 77 j„ Zuiderstraat; J. N. Wittenaar, 81 j.. Visserseinde.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 10