Met Orson Welles op bezoek bij Fath Onze puzzle HARTENDORP Dit maken we zelf De geschiedenis van een wraak Haarlemse clubs gaan naar Groningen GESLAAGD... dank ZIJ -Clowntje Riek Sophie droeg sensationele snufjes Een lange broek Parijse Silhouetten FEUILLETON door JOHN HENRY MACKAY SPORT OP ZONDAG Voor de kinderen Voetbalopstellingen Schaa tsen rijden Button wereld kampioen kunstrijden Loting voor de wereldkampioenschappen Olympische Spelen De Duitse kwestie A utomobilisme Fangio op B.R.M.? HILVERSUM ZATERDAG 1 MAART 1952 (Van onze Parijse medewerkster) Voor het eerst van mijn leven heb ik een Parijse mode-show bezocht. Ik was daartoe uitgenodigd door een journaliste, zo'n expert in modezaken, waarop een vrouwenpagina steunen kan. Weken van tevoren weet zij al hoe de komende haar mode er uit zal zien, hoeveel centimeters de rokken korter of langer zullen worden en welke kleuren en tinten over een half jaar en vogue zullen zijn. Ik moet u eerlijk bekennen, dat ik van de mode niet zo heel erg veel verstand heb. Ik zie natuurlijk even goed als u en ieder ander, wat mooi en aardig is, maar omdat ik weet dat ik toch de contanten mis om me door de grote Fath te laten kleden, heb ik me met de mode-actualiteiten nooit zo heel sterk in gelaten. Platonische liefde is mooi, maar op dit gebied leken me de verleidingen te gevaarlijk. Des te nieuwsgieriger was ik die Zondag middag, toen ik bij de beroemde Fath werd binnengelaten. De vele journalisten die er al zaten zagen er allen doodmoe uit. Geen wonder! Sinds een week bezochten zij, vertelde me mijn kennis, gemiddeld drie mode-shows per dag! Toch waren ze nog lang niet blasé. Van verrukking hoorde ik ze steunen en zuchten bij ieder plissé, ver nuftige coupe of gewaagd décolleté, die door de mannequins werden gedemon streerd. Madame Fath zat naast de Amerikaanse Miss Carman Snow. Dit is een dame die in haar kolommen in de Amerikaanse pers iedere modekoning maken of breken kan en met haar steun of tegenstand staat of valt, zo schijnt het, zijn reputatie in de Nieuwe Wereld. De mannequin die de sen sationeelste snufjes voordroeg heet hier Sophie. Het middel van dat meisje moet niet meer dan negenenveertig centimeter omvang hebben. „Hoe is 't mogelijk", riep een wat gezette dame naast me, die door talrijke diamanten werd opgesierd. „Ze lijkt wel wéér magerder geworden te zijn!" Men vertelt, dat Sophie eigenlijk nooit eet: ze zou van vitamine-pillen leven. Er waren ook nogal wat heren onder de belangstellenden, die allen gefascineerd hun ogen op de taille van Sophie gevestigd hielden. De heer die dé meeste aandacht trok was niemand minder dan Orson Wel les, die luidruchtig binnenstapte met een dikke sigaar in zijn mond. Ieder vroeg zich af wat de reden kon zijn van Orson's in teresse voor deze show. Men wil van hem in Parijs nu eenmaal graag alles weten. Op zoek naar Salomé Het schijnt dat hij nog steeds op zoek is naar een Salomé voor zijn nieuwe film en dat hij daarom nu de Parijse mannequins aan een nadere beschouwing onderwerpt. Maar daarvan was deze middag niet zo heel veel te merken. Hij zat tussen een Engelse dame met een face-a-main en een zeer be jaard en broos Chinees vrouwtje. Orson had veel plezier met zijn buurdames en lachte luidruchtig en aanstekelijk. Hij vormde zo al gauw hèt centrum van de belangstelling, hetgeen zeer stimulerend op zijn aangeboren vrijmoedigheid werkte. Hij trok grimassen, sloeg op zijn knieën, deelde stompen uit en ging steeds opge wondener te keer! „Schrijf je niets op?" vroeg mijn serieuze kennis, die zelf met een geweldige bloc note voor zich zat. Ze maakte zich er ken nelijk ongerust over, dat ik steeds met een onnozele uitdrukking in mijn gezicht naar Welles zat te kijken inplaats van naar het défilé der modecorypheeën. Toen ik thuis kwam, vond ik in een krant de foto van een zwierige dame, ge kleed volgens de laatste modeprincipes, waarmee ik mijn achterstand in kennis, gevolg van onoplettendheid, nog even kon aanvullen. En zo ben ik dan nu in staat met mijn consciëntieuse vrienden ongedwongen mee te praten over: laddermouwen, tochtige décolletés, zachte schouders, dalende tailles, ronde heupen en nonchalante rok ken. Maar ik ben niettemin besloten in het vervolg de „technische voorlichting op modegebied" toch maar liever aan des kundiger penhouders over te laten. Er zijn tè veel zaken, zelfs op een modeshow, die me sterker boeien. Neem een Orson Welles, bijvoorbeeld. ève. ADVERTENTIE DE STOFZUIGER SPECIAALZAAK Gen. Cronjéstraat 43 - Kruidbergerweg 51 Telefoon 16990 - 17696 Spaarne 3 Haarlem. Vanaf 2.50 per week. Ook voor reparatie en onderdelen van alle merken. De lange, wollen broek, die u op het plaatje ziet, wordt door de kinderen maar wat graag gedragen en ook moeder vindt het wel lekker warm en practisch voor haar dreumes. De tekening is gemaakt voor een meisje van ongeveer zes jaar en de maten zijn als volgt: heupwijdte 72, kruis- hoogte 26 en de lengte van de broek is 60. AI zegt de kalender dat er nog wel wat sneeuw kan komen en al zijn de dagen waarop wij het woord voorjaarszonnetje uitspreken, zeldzaam, toch is er in hoofd en hart iets dat vooruit ivil lopen, de lente tegemoet. Dit toegepast op het nieuwe dat de schoenenmode biedt, zien we graag een wat lichter kleur, die toch practisch is maar een soepeler schoen, die toch een fors allure heeft. Het model met zwaar- genaaide zoolrand en forse naad boven op de schoen (links boven) lijkt vrij zwaar. Het is echter soepel en licht, vervaardigd van sterk, maar zacht gehamerd leer. Handgenaaid, dat betekent: extra buig zaam zoolwerk. Links onder een vierkant model in beige hunting, met grote fantasie steek. Een gemakkelijke wandelschoen. De siersteek in het bovenwerk past bij die op de zoolrand. De schoen rechts is zo een voudig en simpel als het maar kan: de populaire flatvorm. Het leuke beige ge nerfde leer vraagt om geen garnering. ADVERTENTIE Voor deze broek hebt u nodig 80 cm stevige wollen stof, die meestal 130 of 140 cm breed is. Nadat we weer eerst het pa troon van papier gemaakt hebben, leggen we dit op de stof zoals de tekening dit aan geeft. U ziet dat het grootste stuk goed aan de vouw over gelaten wordt, dit is voor deliger, want nu hebt u één brede lap stof over. Hiervan kunt u nu de banden knip pen of scheuren. Aan de bovenkant knip pen we 2 cm naad bij de rest van het patroon aan. Als alles uitgeknipt is, stikken we eerst de middenvoornaad dicht, 2 cm van de kant. Daarna volgt de achternaad en tot slot de kruisnaad. Alle naden wor den open geperst en omgeslingerd. Nu stik ken we boven in de broek een zoom van ongeveer 2 cm. Hierdoor wordt het elastiek geregen. Onder in de pijpen komen zomen van 10 cm breed, die u er het beste in kan stikken met een grote steek op de machine, zodat de zomen er later weer gemakkelijk uit getornd kunnen worden, als de "broek te kort wordt. Deze brede zomen kunnen net zo omgeperst worden als de zoom van een herenpantalon. U krijgt dan het effect van een brede omslag. Nu zetten we nog één of twee zakken op de broek die nog gemakkelijk uit de resten van de stof gaan en u zult eens zien hoe trots uw dochtertje op haar nieuwe aanwinst is. Vergeet u niet de broek net zo te persen als een herenpantalon, zodat er twee mooie scherpe vouwen in komen? Dit staat zoveel aardiger en het geheel ziet er verzorgd uit. L. S. Nederlandse bewerking van C. J. E. Dinaux 12) Dié man was de schuldige, had hem in het ongeluk gestort. Aan hem moest de wraak zich voltrekken. Geleidelijk-aan gedurende de 'slapeloze nachten in zijn cel, tijdens de ondraaglijke dagen van dreigende honger en kwellende wanhoop, was het plan gegroeid, had het vorm aangenomen, trek na trek. Zo, zó zou het gebeuren hèt.... In het eerste jaar na zijn ontslag uit de gevangenis viel er aan de uitvoering niet te denken; de strijd om het bestaan (en wat voor bestaan!) nam hem geheel en al in beslag. Maar uitstel was geen afstel. Geen minuut was het uit zijn gedachten. Hij kon wachten. Het recht had de tijd. Eén bloedverwant, een hoogbejaard man die ergens in de provincie woonde, was niet onbemiddeld. Het zou nutteloos zijn ge weest, zich tijdens zijn leven tot hem te wenden om hulp. Gierig als hij was zou hij hem geen cent geven. Hij moest geduld hebben: als enige erfgenaam zou hij vroeg of laat over een klein vermogen beschik ken. Ruim een jaar na zijn vrijlating stierf de verre neef, enkele maanden later was Braun in het bezit van het erfdeel min der dan hij had verwacht, maar voorlopig toch voldoende. Hij had de handen vrij. Enige duizenden ervan hield hij in con tanten, de rest bracht hij naar de spaar bank. Als enige huurder betrok hij een rustige, heldere kamer in het huis van een weduwe. Hij stak zich behoorlijk in de kleren en hielp zijn vriend Eduard op de been. Hij had de volgende berekening ge maakt: een jaar had hij de tijd; zijn geld zou dan wel opgebruikt zijn, zeker als de uitvoering van zijn plan onvoorziene of grotere dan de geraamde uitgaven eiste. In dit jaar moest hij dus zijn doel be reiken: zijn vijand ten val te brengen. Zou deze dan nog niet verslagen zijn, dan had hij voor goed gefaald. Maar een jaar was langniemand dan hij wist beter, hoe lang het kon duren! Adolf Braun sloeg de hand aan datgene wat hij „zijn werk" noemde, wat zijn uit sluitende bezigheid moest en zou zijn. Natuurlijk wist hij hoe zijn vijand heette: de officier van Justitie Sierlin. Veel moeite had het niet gekost zijn adres te weten te komen. Éénmaal, gedurende de tijd van honger, was hij naar de villa gegaan met Voetbal EDO heeft nog hoop. dat Haarlem en DWS enkele wedstrijden zullen verliezen, waardoor de kansen op het kampioenschap stijgen. Men herinnert zich, dat in het jaar, waarin EDO na een beslissingswedstrijd met Feijenoord afdelingskampioen werd, de Haarlemse club enkele wedstrijden voor het einde der com petitie een achterstand had op de Rotter- dammesr. In de huidige competitie staan nog zeven wedstrijden op het programma. Mor gen trekken de Haarlemmers naar Gronin gen. om Velocitas te ontmoeten. Voor de thuisclub staan er ook belangen op het spel, zodat EDO er op moet rekenen, dat de tegen partij goed voor de dag kan komen. Haarlem brengt eveneens een bezoek aan Groningen; GVAV is de ontvangende club. De gasten weten, dat zij moeten winnen om de leiding te behouden en daarom zullen zij zich geheel moeten geven, om de zege te behalen. In Haarlem ging het enige maanden geleden niet zo gemakkelijk. In de eerste klasse B staat RCHZwolse Boys op het programma. Het is aan te nemen, dat Ajax niet meer ingelopen wordt. De Racing zal er toch prijs op stellen tweede te worden, doch dan zullen er nog enige over winningen behaald moeten worden. In Zwol le eindigde de strijd tegen de tegenpartij van morgen gelijk. Wij vermoeden, dat de Haarlemmers thans aan het langste eind zul len trekken. VSV—Wageningen in het Velser Sportpark kan een gelijk spel worden. SchotenHRC Leden van Schoten hebben de moed niet laten zakken: zij hebben nog een hoop. dat hun club de dans ontspringt. Morgen zal het eerste elftal moeten bewijzen of er inderdaad een kans is. HRC uit Den Helder komt op bezoek: deze ploeg heeft reeds zoveel pun ten behaald, dat degraderen niet meer mo gelijk is. Met belangstelling zien velen het resultaat van de strijd op het terrein in Haarlem-Noord tegemoet. HFC moet zonder Kammeijer de reis naar OSV maken. De afgelopen Zondag hebben de Oostzaners een grote zege behaald op West Frisia en te verwachten is, dat zij morgen al het mogelijke zullen doen, om weer te winnen. Wij rekenen minstens op een gelijk spel voor de Haarlemmers. Van Stormvogels wordt verwacht, dat het van Baarn zal winnen. Hockeywedstrijden In de hockeycompetitie wordt een beperkt programma afgewerkt. In de eerste klasse wordt noch door de dames noch door de heren van de Bloemendaalse en Haarlemse verenigingen gespeeld. Voor de tweede plaats in de promotie klasse D is de wedstrijd HBS—Gooi II in Bloemendaal voor. de thuisclub van belang. BMHC III moet om halfdrie de stick kruisen met Aeolus. BMHC II speelt in Amstelveen tegen Amsterdam III. Winnen zowel HBS als BMHC, dan wordt een beslissingswedstrijd op neutraal terrein om de tweede plaats voor deze beide elftallen noodzakelijk. Voor de dames wordt in de promotieklasse A de wedstrijd tussen Strawberries en HBS bij de plaatselijke clubs gespeeld. Eveneens vinden Zondag wedstrijden plaats om de J. D. Tresling-beker (voor herenelftallen uit de tweede-, derde- en vierde klasse). BMHC V gaat op bezoek bij MRHC in Rotterdam. Zandvoort II bij Spirit in Schiedam en Alliance II bij Leonidas. Op de velden aan de Donkerelaan ontmoe ten de veteranen van HBS en Hilversum elkaar. In Deventer komen Zondag de vertegen woordigende jeugdelftallen van de districten Noord. Oost, Zuid, Zuidholland, Noordhol land en Gooi tezamen. Uit de spelers van deze elftallen zal zowel bij de meisjes als bij de jongens het Nederlands jeugdelftal worden gekozen. Korfbal In de tweede klasse gaat Oosterkwartier op bezoek bij Roda te Westzaan; op papier zijn de Haarlemmers sterker. In de derde klasse gaat Haarlem op bezoek bij OKV en zal, indien het veld bespeelbaar is, met een gelijk spel blij moéten wezen. De wedstrijd is reeds voor de vijfde keer vastgesteld. Animo ReadySport Vereent, die om kwart over twee op het terrein aan de Kleverlaan wordt gespeeld, gaat om de tweede plaats, waarin de gastheren de beste kansen hebben. Aurora 2 zal zich van het bezoekende Groen Geel 2 niet teveel illusies moeten maken. De gasten zijn sterker. Oosterkwartier 2 krijgt bezoek van Allen Weerbaar 2, dat tot de leidende ploegen behoort. Voorts zijn nog vastgesteld Roda 3—Oos- „Hu!" rilde Bunkie. „En toen?" „Nou, dat beviel me helemaal niet meerIk werd ver onder de golven meegesleurd, en dat was heus zo prettig niet. Ik kon onder water geen adem krijgen, snap je?" „En bent u toen niet verdronken?" wilde Bunkie weten. „Neegelukkig niet", zei Ouwe Kees grinnikend. „Maar het had toch maar een haartje gescheld, of ik was er lelijk aan toe geweest. Maar dat monster scheen het niet prettig te vinden, dat ik maar aan z'ji vinnen hing; want ik hield me stevig vast, begrijp je. Nou, toen zwom het beest weer naar boven en dook uit de golven op. Toen kon ik weer adem halen, en dat was net op tijd ook". „Fffff!" deed Rick. Want hij was zo in spanning, dat hij zijn adem had ingehouden. „Ja", ging Ouwe Kees verder. „Ffff! Dat deed ik ook. Ik haalde eens diep adem en wachtte af, wat er verder met me gebeuren zou. En wat was dat, denk je?" Ze konden het niet raden. „Welde vis scheen kwaad te worden. Hij gaf me opeens 'n geweldige oplawabber met zn staarten ik vloog met 'n grote boog de lucht doorbom.'midden op het dek van de boot! Wat keek de bootsman gek op, toen ik daar uit de lucht kwam vallen!" Horizontaal: 1. land in Europa; 10. water in Utrecht; 11. plaats in Gelderland; 12. ge vangenis; 13. huis dier; 15. tam; 17. voorzetsel; 20. mu- ziekteken; 22. ach ting; 23. man. zoog dier; 25. wiel; 26. wapen; 28. houten loods; 29. gestold vleesnat; 30. zoutop lossing; 32. gravin v. Holland; 34. troef kaart; 35. inham; 37. onheil; 39. ongegist druivensap; 40. hou ding; 42. stoot; 43. helder; 45. lofzang; 47. zijrivier v. d. Do- nau; 49. land in Eu ropa. Verticaal: 1. buitrund; 2. pers. voorn, woord; 3. bijenhouder; 4. deel v. e. tennispar- tij; 5. en dergelijke (afk.); 6. belemme ring; 7. symbool v. d. hoop; 8. windrichting (afk.); 9. naaigerei; 14. slede; 16. spil; 18. uitbouw; 19. zee hond; 21. leniging van dorst; 23. waar schuwing voor sche pen; 24. meetkundig lichaam; 26. vruch tennat; 27. velletje; 31. wig; 32. soort palm; 33. soort viool; 35. ketting zonder eind; 36. houding; 38. onmeetbaar getal; 39. soort onderwijs (afk.); 41. kledingstuk; 42. schrijfgerei; 44. bijwoord: 46. lidwoord; 48. de naam onbekend (afk.). Oplossingen moeten worden ingezonden aan onze bureaux HAARLEM, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37; IJMUI- DEN, Kennemerlaan 154. Oplossingen moeten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrijven: „Oplossing Puzzle". S.v.p. geen mededelingen voor redactie of administratie bij de oplossingen in sluiten. De oplossingen moeten worden ingevuld op het gedrukte diagram dat hierboven staat. De oplossing van de vorige puzzle is: Horizontaal: 1. rage; 4. spek: 7. kok; 8. terp; 10. vlam; 12. ode; 13. ets; 14. aar; 15. reep; 17. papa; 18. laurier; 21. gelag; 22. tiran; 25. legende; 28. spar; 30. elan; 32. Let; 33. dag; 34. kat; 35. alom; 36. dame; 37. dom; 38. dans; 39. kris. Verticaal: 1. retort; 2. gareel; 3. mosterd; 5. pilaar; 6. kamrad; 9. Ede; 11. aap; 16. papaver; 17. periode; 19. les; 20. bas. 23. senator; 24. IJsland; 25. latoen; 26. elkaar; 27. intens; 29. pel; 31. aam. De prijzen werden als volgt toegekend: f 7.50: J. van Kempen, Reggestraat 18, IJmuiden. f 5.00: A. de Jong, Bronsteeweg 23, Heemstede. f 2.50: H. B. Huijbens, Lange Heren straat 45 rood, Haarlem. terkwartier 3 en Koog Zaandijk 3Water vliet 2, waarin de gastheren de beste kansen hebben. Kampioenschap van de HKB Vanmiddag wordt op het gemeentelijk sportterrein aan de Van Oosten de Bruin- straat gespeeld Nieuw FloraOnder Ons; waarin Onder Ons door een gelijk spel het kampioenschap van de Haarlemse Korfbal Bond kan behalen. Handbalcompetitie De afdeling Noordholland van het Neder lands Handbalverbond heeft voor morgen de eerste ronde vastgesteld van een bekercom petitie. Men heeft dé klassen van rayon Noord en Zuid gemixed, zodat er dus geheel nieuwe ploegen tegenover elkaar komen. Ge deeltelijk vallen er bekerwedstrijden gelijk met competitiewedstrijden. Van de eerste klassers in West A komen alleen de ploegen van Concordia in het veld. De heren staat een niet eenvoudige opgave te wachten. Attila komt op bezoek, dat wel iswaar de laatste wedstrijden tot geen goede prestaties kwam. doch dat toch nog niet moet worden onderschat. De dames ontvan gen Sport Vereent, waarvan gemakkelijk kan worden gewonnen. De tweede klassers wachten zware wedstrijden. Het Velsense IJmond moet bij Turno op bezoek en kan op felle tegenstand rekenen. Rapiditas speelt uit tegen de reserves van Aalsmeer, die in staat geacht worden voor een verrassing te zorgen. Voor de Haarlemmers is het dus oppassen. Veel belangstelling wacht de wedstrijd Concordia 2BGV, waarbij definitief beslist moet worden, of Concordia 2 nog blijft mee tellen in de kopgroep of BGV zijn ongeslagen record en daarmee de eerste plaats kan be houden. De naaste concurrent AHV kon wel eens als lachende derde met BGV van plaats verwisselen, daar het zelf kan rekenen op volle winst tegen Rapiditas 2. RCH—Zwolse Boys. RCH komt als volgt uit: doel: Wille; achter: Van Rhenen en Wil- lemink; midden: Lasschuit, De Vos en Van den Brink; voor: Boterbloem, De Wette, Gallis. Biesbrouck en Koster. GVAVHaarlem. Met het volgend elf tal trekt Haarlem naar Groningen: doel: Snijder; achter: Laan en Odenthal; midden: Boeree, De Voogd en Barends; voor: Jacob, Van Os, Roozen, Schilpzand en Groeneveld. VelocitasEDO. De opstelling van EDO tegen Velocitas is: doel: Van den Berg; ach ter: Dweelaart en Bax; midden: Karpes, Ko ning en Evers; voor: Roodselaar, Verdam, Beekman, Klein en Korevaar. SchotenHRC. Op het terrein nabij de Vergierdeweg in Haarlem-Noord komt Scho ten tegen HRC als volgt uit: doel: Kessens; achter: Klooster en Meijer; midden: Hoogen- dijk, Veen en Alkema; voor: Geurts, Tjeer- tjes, Van Oosten, Meenhorst en Keulemans. Te Parijs zijn wedstrijden gehouden om het wereldkampioenschap kunstrijden voor heren. De uitslag luidt: 1. en wereldkam pioen Button (Verenigde Staten) 1352,4 pnt.; 2. Grogan (Verenigde Staten) 1271 pnt.; 3. Jenkins (Verenigde Staten) 1262.2 pnt.; 4. Seibt (Oostenrijk) 1257.2 pnt.; 5. Richards (Verenigde Staten) 1238.9 pnt.; 6. Sassi (Italië) 1203 pnt. Het Engelse paar mej. Jean Westwood— Demmy heeft het wereldkampioenschap ijs- dansen in het sportpaleis gewonnen. Vrijdagavond is de loting geschied voor de 500 en de 5000 meter welke vandaag worden gereden. Wat de 500 meter betreft rijdt Van der Voort in de vierde rit tegen de Brit Hearn, Broekman in de negende rit tegen de Hon gaar Merenyr, Huiskes in de dertiende rit tegen de Noor Martinsen en Maarse in de vijftiende rit tegen de Noor Haugli. Op dé 5000 meter komt Van der Voort in de eerste rit uit tegen de Japanner Sugawara, Broekman in de zevende rit tegen de Engels man Howell, Huiskes in de tiende rit tegen de Zweed Asplund en Maarse in de veer tiende rit tegen de Oostenrijker Offenberger. Dr. Karl Ritter von Halt, president van het West-Duitse Olympische Comité, heeft voor 16 Maart te Hannover een conferentie belegd tussen vertegenwoordigers van de Olympi sche comités van West- en Oost-Duitsland met betrekking tot de afvaardiging van een geheel Duitsland vertegenwoordigende ploeg naar de zomerspelen te Helsinki. Het is nog niet zeker of de Oost-Duitsers de uitnodiging zullen aannemen, gezien het feit dat het Oost-Duitse Olympische comité herhaaldelijk geprotesteerd heeft tegen het feit dat alleen het West-Duitse comité door het I.O.C. erkend wordt. De directie van de British Racing Motors heeft meegedeeld dat zij de Argentijn Juan Fangio, wereldkampioen 1951, hoopt te enga geren om met Stirling Moss' in het seizoen 1952 voor BRM te rijden. Fangio wordt over enkele weken in Engeland verwacht waar hij de BRM zal be proeven. ADVERTENTIE Bekende schriftelijke cursus M.B.A. en S.P.D. het voornemen zijn vijand te wurgen als hij hem in zijn handen kreeg. Hij zag hem die dag niet. Het was een waanzinnige op welling geweest. Al lang dacht hij er niet meer aan, hem te doden. Dat zou al te gemakkelijk en eenvoudig zijn gev/eest: hem op te wachten en neer te schieten. Deze straf zou veel te gering zijn, veel te zachtmoedig. En boven dien: ze moest voltrokken worden zonder dat hij daardoor zelf in gevaar zou komen. Hij wilde niet nóg eens (en dan misschien voor goed) daar terechtkomen, waar hij allés had doorgemaakt wat een mens aan leed te dragen kan krijgen. Neen, zijn wraak zou onbloedig, onfeil baar en voor menselijke ogen onzichtbaar zijn. Ze zou als een vergif werken; niet als een barmhartig, sneldodend gif, maar als een sluipende, onbepaalde, onherkenbare ziekte, waartegen geen kruid gewassen zou zijn: onschuldig bij de eerste tekenen, on ontkoombaar in zijn voortschrijdend proces. Dèt was, wat hem voor ogen stond. Hij wilde zijn slachtoffer zien. Hij zou zich aan hem vertonen, stééds weer, stééds op andere plaatsen, stééds onverwacht, stééds meer een verschrikking. Tot zijn verschijning ondraaglijk was geworden, tot het bittere einde. Adolf Braun begon met de uitvoering van zijn plan. Niet dat het tot in alle onder delen overwogen kant en klaar voor hem lag: het moest zich als het ware naar om standigheden ontwikkelen. Niets was voor af zeker. Alleen methode en einddoel ston den vasrt. Wat hij voorlopig eer voorvoelde dan wist, was, dat hij wilde hij slagen een onuitputtelijk geduld, een bijna bovenmen selijke zelfbeheersing zou moeten op brengen. Geen vermoeienis, geen geldelijk offer, geen zenuwslopend avontuur moest hem te veel zijn. Zodra hij voelde dat de zelfbeheersing hem in de steek dreigde te laten, moest hij onmiddellijk rust nemen, zijn slachtoffer enige tijd aan zijn lot over laten, om daarna „zijn werk" onverzwakt weer ter hand te kunnen nemen. Hij hield zich stipt aan deze gedragslijn. Hij begon met enkele weken uitsluitend voor zijn gezondheid te leven. Hij at goed, sliep veel, maakte lange wandelingen in de frisse lucht en vermeed elke, ook de ge ringste prikkel. Hij trainde zich als een sportsman. Na deze weken voelde hij zich meer dan voldoende in conditie, de eerste, voorbe reidende stappen te doen. Zijn vijand moest voorlopig niet meer dan aan hem herinnerd worden: hij moest hem zien, al zou hij hem waarschijnlijk nog niet herkennen. Nadat hij hem onopvallend van het Paleis van Justitie af in de tram was gevolgd of hem tegen de tijd van zijn thuis komst in de villawijk had opgewacht, liep hij Sierlin enkele avonden eerst achterna en toen voorbij steeds zonder de gering ste aandacht aan hem te besteden, alsof hij een volslagen onbekende was. Bij de derde keer vóélde hij dat hij was gezien. Daarna volgde het experiment met de bank, avond aan avond. Urenlang zat hij te wachten, tot het uiterste gespannen: het was nog koud hij voelde het niet; het regende hij merkte het nauwelijks. De avond kwam waarop hij onverhoeds op stond, als bij ingeving, de straat overstak en recht op het huis toeliep. Vrijwel zeker wist hij, dat hij nu niet enkel gezien, maar ook opgemerkt was. Hij betrok zijn post opnieuw, nam een met zorg ingestudeerde houding aan: hij zou de indruk maken van een mens die in diep gepeins is verzonken. En werkelijk gebeurde het, dat hij met zijn gedachten afdwaalde naar een tijd die zo veelbe lovend had geschenen, naar zorgeloze da gen, toen het leven nog open voor hem lag onbezwaard. Het deed er niet toe hoofdzaak was dat hij een dromer leek, een onschadelijk mens, die de aandacht trok van die n e onontkoombaar. Hij lette scherp op of hij werd gezien, werd gadsgeslagen. Inderdaad! Hij hoorde het aan de verlangzaamde tred. Hij voelde het meer dan hij het zag, dat Sierlin hem onderzoekend opnam, argwanend, veront rust en daarna onverschilligheid voor wendde. Ook de kinderen kende hij inmid dels, zo goed als, zij hém hadden ontdekt. Dat was een onvoorziene troef. Ze zouden thuis misschien over hem praten. Nieuws gierig waagden ze zich soms tot vlak bij de bank, waar een zonderling zat te dro men onbeweeglijk; en ze deinsden weer af. Hij kende ook de „majesteitelijke" en op gedirkte vrouw des huizes, die af en toe met een mislukte poging zich gratievol te bewegen, het huis verliet en de struise dienstmaagd. Zelfs had hij een enkele maal de goedmoedige, domme keukenmeid aan de deur zien verschijnen. Maar steeds had hij zich een houding gegeven, alsof hij zich met geen blik om hen bekommerde. Adolf Braun had geduld. Hij zou vol harden in deze houding: handen in de zak ken van zijn colbert, blik in de verte ge richt, juist iéts boven de nok van huize Sierlin. Om zeker te zijn van het beoogde effect liep hij dan weer een drietal keren achter zijn slachtoffer aan, haalde hem, zijn stap pen vertragend, in, één enkele maal rake lings, zodat hij in deze eenzame wijk en op dat stille uur niet onopgemerkt kón blijven. Hij miste zijn doel niet. Hij wérd gezien. En hoe! Sierlin was met een schok blijven stilstaan. Hij voelde zijn ogen in z'n rug boren. De argwaan was gewekt. Dat was het begin. Het vervolg was nu onver mijdelijk. Ook de angst zou komen. En Adolf Braun ontgingen niet de eerste symp tomen daarvan, toen hij de zijdelingse blik ken gewaar werd, waarmee Sierlin hem bij het passeren opnam. Die blik scheen ergernis uit te drukken, maar hij verried het andere. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6