Reynaud struikelde over de naijver socialisten-Gaullisten Kabinet-Maher Pasja treedt af, Naguib el Hilaly nu premier „Rijnvaart vrij en grenzen open voor producten" Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Reynaud faalt Besprekingen met Engeland tot nader order uitgesteld 38 doden Uitslag der verkiezingen in India Franse regeringscrisis verlengd Pleven weigerde opdracht VERRASSING IN EGYPTE Geschil in kabinet Nederlands-Duitse dag in Keulen Het woord is aan Builenpest in Korea Nieuwe visa-regeling Nederland - Duitsland Staking bij de Franse radio Noodseinen van een Liberty-schip Raad van Europa twee keer bijeen Baby atoombommen Pinay krijgt opdracht Meisje zat 35 jaar opgesloten in een kelder Vliegtuigramp bij Nice Ongeregeldheden in Tunis 66e JAARGANG No 200 j Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor In Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom v r MAANDAG 3 MAART 1952 7 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 53 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. V erschijnt dagelijks beh. op Zon- en F eestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Teruggeroepen uit oxford, waar hij tijdelijk verbleef, heeft de oude Franse politicus Paul Reynaud een poging gedaan om de Franse crisis op te lossen door een beroep op alle partijen met uit zondering van de communistische te doen. Hij heeft beproefd ze aaneen te sluiten in een gemeenschappelijk streven om „de franc te redden" en is gefaald, omdat de socialisten weigerden met de Gaullisten in een regering te treden. In hoeverre deel neming door de Gaullisten mogelijk zou zijn geweest staat trouwens toch te bezien, want zij eisen handhaving van een Frans nationaal leger, hetgeen wil zeggen dat zij tegen het Europese leger zijn. De socialis ten beschouwen hen rondweg als anti republikeinen en vinden hen voor de staat even gevaarlijk als de communisten. En nadat de ex-premier Pleven voor de eer van een nieuwe formatie-poging bedankt heeft is nu Antoine Pinay, die onafhanke lijk is een „wilde" dus en als minister van het tweede plan in de vorige regering zitting had, er door president Auriol op uitgestuurd. Er schijnt geen reden te zijn om te verwachten dat hij zal slagen. Ten slotte zal er evenwel iets uit de bus moeten komen, wat dan ook. Men zou zich kunnen afvragen, wanneer dit onvruchtbare poli tieke spel door een uitbarsting van verzet onderbroken zal worden, maar de volks stemming is blijkbaar, terwijl de financiële toestand van Frankrijk critiek is geworden, nog steeds mat. Reynaud heeft bittere woorden gespro ken. Hij heeft in zijn lange leven eens een boek geschreven onder de titel „Jeunesse, quelle France veux-tu?" Jeugd, welk Frankrijk wenst gij? en een ander onder de titel „La France a sauvé l'Europe" Frankrijk heeft Europa gered. De vraag, die de eerste titel inhoudt, mag wel op nieuw gesteld worden. De verklaring, die de tweede behelst schijnt uit een ver ver leden te klinken. De Franse politici zijn geenszins bezig met Europa te redden, maar veeleer met het te remmen in zijn nood zakelijke ontwikkeling. Van leiding geven aan een wordende Europese eenheid is bij hen geen sprake, ondanks het feit dat het volk daartoe in hoge mate de qualiteiten bezit. Zij zijn verblind door hun partij politiek. Zij missen, voorzover zij de wel gestelde klassen van de bevolking vertegen woordigen, de moed om een belastingstel sel te aanvaarden waarbij die klassen naar verhouding zouden betalen. Reynaud, of schoon hij als man-van-rechts geldt, heeft dat erkend: „Reeds jarenlang veroordeel ik een politiek, die veroorzaakt dat de ar beidende klasse de grootste lasten moet dragen. Het is volstrekt noodzakelijk dat de welgestelden meer bijdragen aan de kosten van de staatshuishouding. Ik ben er zeker van dat een herstel van Frankrijks financiële toestand volkomen bereikbaar is. Ik hoop slechts dat de tijd, die nu ver loren gaat, ons niet te duur zal komen te staan." Wel mag hij zeggen dat een financieel herstel bereikbaar is in het land, dat niet alleen de rijkste bodem bezit van alle Europese landen maar waar bovendien de middelen voor zulk herstel bij particulieren, voor een groot deel bij de boeren, ruim schoots aanwezig zijn. Wel mag hij daaraan toevoegen dat hij hoopt, dat de nu verloren tijd niet te duur zal komen te staan. Kort geleden werd een belastingverhoging van tien procent voorgesteld en niet verwezen lijkt. De toestand verslechterde en het ka- binet-Faure moest daarna vijftien procent voorstellen, waarop het viel. Dagelijks wordt het enorme tekort van de Franse staat groter. Als het zo doorgaat zal de volgende regering op een voorstel voor twintig of misschien vijfentwintig procent verhoging tuimelen. Zeer veelzeggend is het feit dat de gouverneur van de Banque de France, zich kennelijk welbewust van zijn verantwoordelijkheid, een verzoek van de in staat van aftreden verkerende rege ring, om een lening van 25 milliard francs „ter overbrugging van de moeilijkheden" te verstrekken, heeft afgewezen. Afgewezen met de commentaar, dat staat en burgerij boven hun stand leven en dat Frankrijk dezelfde maatregelen moet nemen, die in andere landen in overeenkomstige situatie met succes worden toegepast. Dat de poli tici in deze trant door een hoge ambtenaar worden gekapitteld zal hen misschien doen beseffen dat het buitenland hen niet ziet als mensen, die leiding aan Europa geven. Reynaud heeft gepoogd een grote aan eensluiting van paidijen te krijgen tot red ding van de franc. Zulk een aaneensluiting heeft Poincaré na de eerste wereldoorlog, in enigszins-vergelijkbare omstandigheden, onder hetzelfde motto bereikt. Hij heeft er toen de franc mee gered. Als dat in deze tijd niet meer mogelijk blijkt is het een somber verschijnsel. Het zou zelfs tot de ineenstorting van het Franse parlementaire régime kunnen leiden. r. P. NEW DELHI (AFP). Zondagoch tend zijn de einduitslagen van de parle mentsverkiezingen in India bekend ge maakt. De Congrespartij (Nehroe) heeft 74 procent van de zetels in het centrale parlement gekregen. De verdeling van de 489 zetels, die de inzet zijn geweest van de verkiezingen, luidt: Congrespartij 363, Onafhankelijken 36: Communisten 27; Socialisten 12; Ar beiders- en boerenpartij 10; Hindoe Maha- sabha (uiterst rechts) 4; Jan Sangh (uiterst rechts) 3; Verbond der Onaanraakbaren 2; overige partijen 32. Er zijn 497 zetels in het parlement (Volks kamer) van India. Acht leden worden evenwel benoemd door de president en wel zes voor Djammoe en Kasjmir, een voor de Andamanen en Nicobaren en een voor stammen in Assam. Naar de voorlichtingsdienst van India verder meldt, zullen de verkiezingen voor de staatsraad (Eerste Kamer), die 200 leden telt, tegen eind Maart voltooid zijn. Vandaag is het technische en admi nistratieve personeel van de Franse radio een dag in staking gegaan, waardoor alle Franse radiostations van 11 tot 18.30 uur zwijgen. Zestig auteurs hebben onder zeer grote belangstelling op de Zaterdag in „De Bijenkorf' te Amsterdam gehouden Boekenmarkt ten bate van 't Pensioenfonds voor letterkundi gen door kunstbroeders en -zusters geschreven werken verkocht. Op de foto ziet men de eerste klant, die zich door de vlieger-schrijver Viruly een roman van Vestdijk laat verkopen, terwijl Jeanne van Schaik-Willing met een bundel meesterproeven van Franse vertelkunst in de hand lachend toeziet. Zes tekenaars (Bijmoer, Boost, Doeve, Gertenaar, Thole en Fiep Westendorp) hadden in de voorgaande nacht de stands met fleurige caricaturen versierd. De pogingen van Reynaud om een brede coalitie le vormen, die de samenstelling van een nationaal kabinet mogelijk zou maken, zijn mislukt, evenals de poging van president Auriol om de leider der links radicalen, Pleven, te bewegen tot het aan vaarden van een formatie-opdracht. Alle Franse partijen, behalve de socia listen en de communisten, hadden zich aanvankelijk bereid verklaard tot een ronde tafelconferentie met Paul Reynaud om maatregelen te bespreken tot redding van de franc. Reynaud had deze conferen tie vandaag willen houden. De socialisten hebben definitief gewei gerd in te gaan op Reynauds uitnodiging, omdat de Gaullisten ook mee zouden doen, waarna Reynaud president Auriol medege deeld heeft te hebben moeten afzien van zijn pogingen tot het samenstellen van een nieuwe Franse regering. De situatie in Egypte heeft Zaterdag een onverwachte wending genomen door het aftreden van de regering van Aly Maher Pasja. Koning Faroek heeft inmiddels Naguib el Hilaly Pasja tot premier en militair gouverneur van Egypte benoemd. Eerder was bericht, dat de onderhandelingen tussen Maher Pasja en de Britse ambassadeur, Stevenson over een oplossing van het Brits-Egyptische geschil, die Zaterdag hadden moeten beginnen, waren uitgesteld, omdat Stevenson „een verkoudheid had opgelopen". De nieuwe premier zal de onderhandelingen met Engeland pas beginnen, „wanneer hij alle stukken zal hebben bestudeerd". De Britse opperbevelhebber in de zone van het Suezkanaal, Sir George Erskine, heeft te Ismailia ver klaard, dat het aftreden van de regering-Maher Pasja „een gevaarlijke toestand" heeft geschapen. Hij verwachtte niet meteen „het ergste", maar zei, dat wanneer men de toestand niet in de hand kan houden door het aftreden van de regering, de Britten er iets aan zullen moeten doen. Het kabinet van Maher Pasja besloot tot aftreden na een spoedzitting van het kabinet. Het aftreden zou veroorzaakt zijn door een geschil over de verdaging van het parlement, die Maher Pasja ge lastte voor dat de onderhandelingen met Engeland zouden beginnen. De ministers zouden het met deze beslissingen niet eens geweest zijn en daarom de spoedzitting hebben bijeengeroepen. In een regerings verklaring, die na de zitting werd uitge geven wordt de Egyptische pers gelaakt wegens het verspreiden van „tenden tieuze berichten" als zou Engeland in principe bereid zijn de kanaalzone te ont ruimen en Faroek als koning van de Soe dan te erkennen. Bovendien werd gezegd, dat Aly Maher Pasja zich door zijn drukke bezigheden niet wel voelde. Hij sliep tij dens zijn premierschap slechts enkele uren per nacht en had geen gelegenheid weer op krachten te komen. Zondagmorgen werd bekend gemaakt, dat Naguib el Hilaly Pasja door Koning Faroek tot premier en militair gouver neur-generaal van Egypte was aangesteld Dezelfde ochtend werd reeds de samen stelling van het nieuwe kabinet, dat 15 ministers telt, bekend gemaakt. Ex-Wafdisten Zowel de premier als ziin minister van Financiën, Mohammed Zaki Abdoel Mo taal Bey, zijn vroeger lid van Egypte's grootste partij, de Wafd, geweest. Zij werden indertijd echter uit de partij ge zet. In het nieuwe kabinet is minister van Buitenlandse Zaken: Abdel Khalek Hassoene Pasja, en van Binnenlandse Za ken en Oorlog: Mortade el Maraghi Pasja. De laatste wordt beschouwd als „sterke man" en had evenals zijn ambtgenoot van Financiën reeds zitting in het kabinet van Maher Pasja. De nieuwe premier heeft inmiddels aan gekondigd, dat de politiek van zijn rege ring zal bestaan uit de verwerkelijking van Egypte's nationale aspiraties, de ont ruiming van de Suezkanaal-zóne door de Britten en de vereniging met de Soedan. Hij zei echter, dat deze politiek alleen kan worden uitgevoerd door handhaving van orde en rust met alle mogelijke mid delen en door het land te zuiveren van corruptie en kwade invloeden. Universiteit gesloten De nieuwe Egyptische regering heeft besloten de Egyptische volksvertegen woordiging met ingang van gisteren voor een maand te verdagen. Voorts heeft zij de Foead-universiteit in Caïro tot nader BALTIMORE, (AFP.) Het Liberty- schip „Rachael Jackson" heeft Zondag ochtend vroeg noodseinen uitgezonden. Het bevond zich in moeilijkheden op de Atlantische Oceaan, 800 km. uit de Ame rikaanse kust en berichtte, dat de kapi tein was gewond en dat de brug door een storm was ingestort. Schepen van de kust wacht zijn onmiddellijk uitgevaren. order gesloten. Deze universiteit is een broeinest van nationaal fanatisme. De studenten hebben gisteravond een demon stratie tegen de nieuwe regering gehou den en de gelofte afgelegd, dat zij zullen blijven strijden tegen het imperialisme en tegen Egyptische deelneming aan een Westers regionaal verdedigingsverdrag. Aly Maher Pasja heeft Koning Faroek in een brief meegedeeld, dat hij door be paalde belemmeringen zijn taak niet kon volvoeren. Hij zegt niet welke belemme ringen dit waren. De voormalige Groot-Moefti van Jeru zalem is gisteren uit Egypte gewezen en heeft Pakistan om asyl verzocht. PARIJS, (Reuter) De raadgevende vergadering van de Raad van Europa zal dit jaar tweemaal in Straatsburg bijeen komen, van 26 Mei af gedurende een week en gedurende drie weken van 13 Septem ber af. De agenda voor het eerste deel van de zitting omvat debatten over het statutair verslag van het ministerscomité van de raad, over de Europese verdedigingsge meenschap, een Europees politiek gezags orgaan en de economische toestand van Europa. WASHINGTON (AFP). Te Washing ton wordt vernomen, dat de Amerikaanse luchtmacht thans over kleine atoombom men beschikt, die voor „tactische doelein den" bijvoorbeeld tegen vijandelijke troepen kunnen worden gebruikt. Deze „baby-atoombommen" zouden behoren tot de uitrusting van een nieuw type jacht bommenwerper, de F-84-G. RELLETJES IN KOWLOON. Op het eiland Hongkong en het tegen overliggende Kowloon is het thans, na on geregeldheden op Zaterdag, waarbij 5000 Chinezen in de straten van Kowloon de onder Britse leiding staande politie aan vielen, weer rustig. Er wordt intensief ge patrouilleerd. Twee agenten en 12 burgers zijn Zaterdag gewond geraakt. Er zijn meer dan 30 arrestaties verricht. KEULEN, 2 Maart (Van de speciale ANP-correspondent). Herstel van de vrijheid van het Rijnverkeer en verlaging van de Duitse invoerrechten op agrarische producten waren de belangrijkste Neder landse verlangens, die op de Zondag in Keulen gehouden Nederlands-Duitse Eco nomische Dag tot uiting werden gebracht. De Nederlandse minister zonder porte feuille, prof. dr. A. H. M. Albregts, heeft in een rede, die hij in de congreszaal van de Keulse jaarbeurs voor een gezelschap van vertegenwoordigers van het Nederlandse en het Duitse bedrijfsleven hield, vooral de nadruk gelegd op de noodzaak om in het belang van het behoud van het handels- volume lussen beide landen de hindernis sen weg te nemen, die aan de Nederlandse export van landbouwproducten en levens middelen in de weg zijn gelegd. De minister had er tevoren de aandacht op gevestigd dat de handelsbeweging tus sen Nederland en Duitsland sedert 1946 in vier jaren tijd tot het twintigvoudige is gestegen. Hij pleitte met grote nadruk voor een verder voortzetten van de politiek van liberalisering van de handel, die hij „een voortreffelijke combinatie van handels politiek en reële politiek" noemde. „Een op zuiver nationaal belang inge stelde economische politiek is onwerkelijk en gevaarlijk geworden", zo zei de minis ter. Al was het tempo der samenwerking nog traag en de internationale uitwisseling nog te beperkt en al was de ontstemming over de hoge tariefmuren gerechtvaardigd, toch moest men volgens de minister toe geven, dat de landen langzaam nader tot elkaar kwamen. Dit was gebleken tijdens de crisis, die de liberalisatie in het begin van 1951 doormaakte en daarbij voor het eerst in internationaal overleg een oplos sing was gevonden. Wat de Rijnvaart betreft brak minister Albregts een lans voor het herstel der vrij heid van de vaart op deze belangrijkste waterweg van West-Europa. „Moge ook hier het internationale overleg een voor ieder land aannemelijke oplossing bren gen," zo zei hij. Belang der industrie De heer T. J. Twijnstra voerde het woord als vertegenwoordiger van de Nederlandse industrie. „De Nederlandse industrie" aldus spreker „heeft 50 meer arbeiders te werk gesteld dan vóór 1940 het geval was en daardoor aan een zo sterk groeiende be volking van Nederland werkgelegenheid geboden en zij heeft daarmede tevens de industriële productie met een gelijk per centage opgevoerd. Sterker nog is de voor uitgang van de export geweest, in enkele branches is die tot meer dan het dubbele van vóór de oorlog gestegen. Het is goed er met nadruk op te wijzen, dat men Nederland niet moet zien als een uitsluitend of in hoofdzaak agrarisch land. Reeds voor de oorlog was het percen tage van de beroepsbevolking dat werkzaam was in de industrie in Nederland bijna even hoog als in het industrieland Duits land en gedurende de laatste jaren is door de Nederlandse regering in overeenstem ming met het bedrijfsleven een doelbewuste industrialisatiepolitiek gevoerd. Ook industriële import uit Nederland naar Duitsland moet gaarne worden gezien om daartegenover industriële export naar Nederland te stimuleren. Wanneer wij juist thans een zeker gevoel van teleurstelling niet kunnen verhelen dat de nog beperkte liberalisatie van de Duit se invoer de Nederlandse exporteur voor belemmeringen stelt en uw tariefpolitiek niet de vrijheid kent, welke wij gaarne zouden zien, zo hebben wij het vertrouwen, dat uw regering er zich spoedig op zal be zinnen op welke wijze deze remmen op het internationale verkeer kunnen worden op geheven. NEDERLANDSE IN MAKASSAR VERMOORD. DJAKARTA (Aneta). Mevrouw H. Mourik, de echtgenote van de secretaris van het Nederlandse commissariaat te Ma kassar, is bij het verlaten van een restau rant in door een messteek in de rug gedood. Een onbekende poogde haar de handtas te ontrukken, waarbij hij haar een dodelijke messteek toebracht. De moordenaar wist te ontsnappen. M e n c i u s: Een groot mens is hij die zijn kin derhart niet verliest. Reynaud onthulde na zijn bezoek aan president Auriol, waarbij hij te kennen gaf geen kabinet te kunnen vormen, het vol gende plan gehad te hebben: De vorming van een kabinet van dertien ministers (de afgetreden regering telde er veertig). Een herziening van de Grondwet, door daarin een bepaling op te nemen dat de Franse Nationale Vergadering zal worden ont bonden, indien zij een regering, die nog geen jaar aan het bewind is geweest, dwingt af te treden. Verhoging der huidige regeringsuitgaven zou niet in aanmerking komen. De voormalige minister-president zeide dat de Gaullisten hun volledige goedkeu ring aan dit plan hadden geschonken. Reynaud legde nog eens de nadruk op de critieke financiële positie van Frankrijk. Hij besloot met te zeggen: „Reeds jaren lang veroordeel ik een politiek, welke ver oorzaakt dat de werkende klasse de groot ste lasten moet dragen. Het is volstrekt noodzakelijk dat de welgestelden meer bij dragen aan de kosten van de staatshuis houding. Ik ben er zeker van dat een her stel van Frankrijks financiële toestand volkomen bereikbaar is. Ik hoop slechts dat de tijd, die nu verloren gaat, ons niet te duur zal komen te staan". President Auriol heeft Zondagavond de leider der links-radicalen, de ex-premier René Pleven, ontboden. Pleven deelde later mede dat de presi dent hem had verzocht een regering te vor men, bestaande uit „mannen van goede wil", die de steun zou genieten van de po litieke partijen, waarop ook de afgetreden regering steunde, doch die bovendien het vertrouwen zou moeten hebben van socia listen en Gaullisten. „Hoewel ik gaarne een dergelijke regering zou hebben ge vormd, heb ik de president medegedeeld, niet van mening te zijn een dergelijke moeilijke opdracht te kunnen volvoeren", zeide hij. Onze correspondent in Parijs meldt: Men verwacht dat Reynaud, of Bidault wanneer die weer hersteld zou zijn, later terug zal kunnen komen op de principiële toezegging van de Gaullisten om tot een coalitie toe te treden, om dan opnieuw te proberen de basis voor de volgende rege ring naar de rechtervleugel uit te breiden. Een aanwijzing van een zekere kentering in de Gaullistische kringen is ook het be richt, dat generaal De Gaulle een audiëntie bij president Auriol heeft aangevraagd. Zijn verzoek is echter van de hand gewezen omdat de generaal het onderhoud onder geheimhouding en op wat hij noemde neu traal terrein dat wil dus waarschijnlijk zeggen buiten het Elysée voeren wilde. Die condities heeft de president onaan vaardbaar geacht. Men schrijft president Auriol het voor nemen toe zich dezer dagen met een op roep tot het parlement te richten om daar in op de ernst van de situatie te wijzen. Dit is het enige middel dat hij bezit om een directe, zij het morele pressie op de volksvertegenwoordiging uit te oefenen. Tot dusver heeft hij zich bij de crises, die onder zijn bewind zijn uitgebroken, zich nimmer van dit middel bediend. Franse Bank weigert PARIJS (D.P.A.) Ter overbrugging van de financiële moeilijkheden heeft de aftredende Franse regering vooruitbetaling van een deel van de winstbelasting bevolen. Daaruit verwacht men een opbrengst van 10 milliard francs. De gouverneur van de Bank van Frankrijk, Wildred Baum- gartner, heeft het verzoek van de Franse regering aan de bank, om ter overbrugging van de moeilijkheden een lening tot een bedrag van 25 milliard francs te verstrek ken, van de hand gewezen. Baumgartner verklaarde, dat de Franse staat en zijn bur gers boven hun stand leven. In zijn ant woordbrief zegt Baumgartner, dat de ver mindering van de koopkracht van de Franse franc niet alleen moet worden toe geschreven aan de gebeurtenissen op Korea, maar dat de redenen ervoor in Frankrijk zelf liggen. Hij oefent in het bij zonder critiek uit op het aangaan van on gedekte verplichtingen door de staat, de credieteisen van handel en industrie, die de credietmogelijkheid der banken verre te boven gaan, het voortdurend aandringen van de landbouwers op hogere prijzen en van de werknemers op hogere lonen en salarissen. Baumgartner dringt er op aan, dat in Frankrijk dezelfde maatregelen worden genomen, die door andere landen in overeenkomstige situaties met succes werden toegepast. Antoine Pinay, minister van Openbare Werken in de afgetreden regering, zal op dracht krijgen een nieuwe regering te vor men, aldus wordt officieel bekendgemaakt. Hij is niet bij een politieke partij aange sloten. In Mondovi, Italië, heeft de politie in een vuile Stinkende kelder van een koop manswoning een krankzinnige vrouw van 45 jaar aangetroffen, die naar verluidt door haar vader 35 jaar opgesloten is gehouden. De vader, Giuseppe Peira een man van 76 jaar, zei dat zijn dochter Antonia op 10-jarige leeftijd een hevige vorm van hersenontsteking had gekregen. Toen men haar langs medische weg niet kon helpen, had hij haar in de kelder opgesloten. Volgens de politie en de artsen die haar onderzochten was de vrouw „onbeschrij felijk vuil" en niet in staat op vragen antwoord te geven. Het vertrek had geen licht en stonk van vuiligheid. De politie kwam er toe dit huis bij de Franse grens aan een onderzoek te on derwerpen omdat buren „vreemde gelui den" hadden gehoord. Peira is gearres teerd. (United Press). (Reuter). Radio-Peking heeft gemeld dat er builenpest heerst in bepaalde stre ken van Noord-Korea. Er worden in deze gebieden afweermaatregelen tegen deze ge vreesde ziekte genomen. Inenting is ver plicht gesteld. Radio-Peking herhaalde de beschuldi ging dat de verbondenen de pest door het moedwillig verspreiden van bacillen zou den hebben veroorzaakt. De legerleiding van de UNO heeft reeds op deze beschuldi gingen geantwoord met de verklaring, dat de communistische autoriteiten geen kans hebben gezien epidemieën in de door hen beheerste streken te voorkomen en dat zij nu pogen de schuld voor het uitbreken hiervan op de geallieerden te schuiven. (Reuter). De geallieerde onderhande laars hebben Zondag de Noordelijken in Panmoendjom beschuldigd van schending van reeds bereikte overeenkomsten en ver klaard, te betwijfelen of het nog de moeite loont om „pogingen te blijven doen ten einde verdere overeenkomsten te bereiken". De beschuldiging slaat onder meer op de weigering om volledige gegevens over krijgsgevangenen uit te wisselen en ver werping van het beginsel, dat neutrale lan den voor een wapenstilstands-inspectie voor beide partij aanvaardbaar zullen zijn. De onderhandelaars der verbondenen melden, dat ook heden bij de besprekingen over toezicht op een wapenstilstand in Korea niets bereikt is. Inbrekers hebben uit een fotozaak in Den Haag voor ruim 5000 gulden aan foto artikelen meegenomen. PARIJS (Reuter). Vanmorgen is bij Nice een tweemotorig toestel van het type „Languedoc" van de Franse luchtvaart maatschappij „Air France" met 38 perso nen aan boord neergestort en in brand ge vlogen. Het vliegtuig was op weg van Nice naar Parijs. De enige overlevende, die zwaar gewond werd, is op weg naar het ziekenhuis over leden. Het toestel stortte vijf minuten na het opstijgen neer, ongeveer lVz km buiten Nice bij de Victorine filmstudio's. Het schijnt, dat de bestuurder nog getracht heeft terug te keren. Men vermoedt, dat het ongeluk is ver oorzaakt doordat een vlucht trekvogels tegen de propellors is opgevlogen en deze tot stilstand heeft gebracht. BONN (ANP). Gelijk reeds werd ge meld vonden te Bonn op 29 Februari 1952 besprekingen plaats tussen vertegenwoor digers van de Nederlandse regering, van de Duitse Bondsregering en van de diverse regeringen der Duitse „Lander" om, in de geest der aanbevelingen van de raad van Europa, het personenverkeer tussen Ne derland en de Duitse Bondsrepubliek te vergemakkelijken en te bevorderen. Als resultaat van deze besprekingen kan thans worden gemeld, dat met ingang van 1 April de prijs voor een visum voor meer reizen wordt gesteld op negen gulden en voor een visum voor één reis op een prijs van vier gulden vijftig. Bovendien wordt een regeling voor kos teloze visa getroffen. Deze kunnen in de toekomst verstrekt worden voor doorgaan de reizigers, voor parlementsleden, voor Nederlanders, die hun permanente domici lie in de Duitse Bondsrepubliek hebben, voor Duitsers, die in Nederland hun per manente domicilie hebben en tenslotte voor studenten aan officieel erkende universi teiten en hogescholen, die zich voor studie doeleinden naar Duitsland of Nederland begeven. Voorts werd overeenstemming bereikt over het feit, dat binnen afzienbare tijd een aanzienlijk aantal grensovergangen, die tot dusver van Duitse zijde gesloten waren, heropend zuilen worden, zodat in het alge meen op dit gebied de toestand van vóór de oorlog zal worden hersteld. De grensovergangen, die hiervoor in aan merking zullen komen zijn: Laagse Paal, Mander, Veenebrugge, Waubach, Heilder, Echterbosch, Posterholt, Vlodrop Sieben- gewald, Gendringen, Dinxperlo-Oost, Win terswijk, Huppel en Herongenweg. Dit zal eveneens voor de overgangen Coevorden, Susterheel en Herzogenrath- Aachenerstrasse gelden, voorzover deze niet alreeds voor het grote reisverkeer zijn geopend. Een trein die ijzererts vervoerde, is Za terdag tengevolge van sabotage tussen Gafoer en Sidi Aved (Tunis) ontspoord en in een ravijn gereden. Twee spoorweg employés zijn ernstig en vier andere licht gewond. De rails waren over een afstand van tien meter verwijderd. De politie heeft de sabotagebedrijvers, vier voormalige Tunesische werknemers der betrokken spoorwegmaatschappij, gearresteerd. AANHOUDEND ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K N.M I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met morgen later op de dag kans op enige regen. Matige tot vrij krachtige Zuidelijke wind. Aanhoudend zacht. 4 Maart Zon op 7.19 uur, onder 18.25 uur. Maan op 10.29 uur, onder 3.57 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 3 Maart Hoog water: 8.28 en 20.56 uur. Laag water: 3.51 en 16.20 uur. Dinsdag 4 Maart Hoog water: 9.25 en 22.04 uur. Laag water: 4.35 en 17.09 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1