UNO-commissie voor Europa zint op middelen ter uitbreiding Debat over dienstplicht Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nieuwe Egyptische regering staat voor moeilijke taak in Amerikaans parlement Handel Oost-West Aardbeving in Japan, vierennegentig doden Truman sprak voor de „Stem van Amerika" Oostenrijk volgt het Duitse voorbeeld niet Pinay aanvaardt opdracht EED EED EED EED EED EED EED "EED EED EED EED EED EED l/pf*l Het woord is aan Duitse genoegdoening aan de Joden Noodmaatregelen tegen Europese crisis Wijziging omzetbelasting voor enige artikelen Nederlanders naar economische conferentie in Moskou Builenpest in Korea verspreidt zich snel De Amerikanen kunnen er slecht aan wennen Vuurgevecht na overval op trein Stroom van kabinetten in na-oorlogs Frankrijk Bespreking in Brussel Belgisch initiatief? Een overlevende bij de vliegramp bij Nice Amerikaanse diplomaten uit Oost-Europa te Parijs bijeen Razzia in Tunis In Korea gesneuveld Redders in Wijk aan Zee krijgen „walkie-talkies" Ie JAARGANG No 201 - Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. jDrukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. jöirecteur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 4 MAART 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 54 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman GENèVE, (Reuter) De secretaris van de Economische Commissie van Europa van de UNO, Gunnar Myrdal, heeft op de ope- ningsvergadering van de zevende zitting: der commissie er de nadruk op gelegd, dat de aandacht van de commissie vooral ge vestigd moet blijven op uitbreiding van het handelsverkeer van Oost- en West- Europa, Het is niet genoeg om alleen maar over uitbreiding van de handel tussen Oost- en West-Europa te spreken, zo zeide hij. Het is een zaak, waarvoor dringend onder handelingen nodig zijn, alsmede geneigd heid tot het doen van concessies en tot her ziening van politiek. Met dit voor ogen is Myrdal, naar hij zeide, voornemens de lei ders van alle delegaties Dinsdagmiddag bijeen te roepen, teneinde te onderzoeken in welke vorm de handelsbesprekingen verruimd zouden kunnen worden. De lan den, die op deze bijeenkomst vertegen woordigd zijn, omvatten ook de Sovjet- Unie en alle communistische landen van Oost-Europa, naast de Verenigde Staten en de West-Europese landen. Naar het ANP uit Londen verneemt zul len slechts weinig Britse economen de eco nomische conferentie, welke in Moskou in de eerste helft van April gehouden zal worden, bezoeken. Een woordvoerder van de T.U.C. (Trade Union Congress) zeide het uiterst onwaar schijnlijk te achten, dat gevolmachtigde vertegenwoordigers van de T.U.C. gezon den zullen worden. De vakbond heeft in Januari aan alle vakverenigingen een cir culaire gezonden, waarin medegedeeld wordt, dat men een uitnodiging tot bij woning van de corferentie kon verwach ten. In de circulaire is echter gezegd, dat men er op vertrouwt, dat geen vakvereni ging besluiten zal nemen, welke er op zouden wijzen, dat de Britse vakbeweging zich verenigt met de denkbeelden der te houden conferentie. Nederlandse delegatie In bevoegde Haagse kringen wijst men er op, dat de Nederlandse regering geen „standpunt" heeft ingenomen. Wel ver klaart men, dat iedere Nederlander vrij is naar Moskou te reizen, zoals hij ook vrij zou zijn zich naar Athene of Parijs te be geven. De heer J. H. Cohen Stuart uit Bussum heeft het ANP medegedeeld het plan te hebben als secretaris van een delegatie van Nederlanders naar Moskou te gaan. Van de delegatie, aan welker opstelling nog ge werkt wordt, zal volgens het plan professor mr. C. W. de Vries deel uitmaken. Verder, aldus de heer Cohen Stuart, be staat het plan, dat de delegatie aanwezig zal zijn bij de opening van het Wolga-Don- kanaal (April-Mei). Het kanaal, zo zeide hij, zal een onderdeel vormen van een uit gebreid kanalenstelsel, dat var. Moskou een zeehaven zal maken met waterwegen naar vijf zeeën. De heer Cohen Stuart is gepensionneerd bankdirecteur. Hij heeft indertijd reeds een bezoek aan Rusland gebracht. Men zegt verder, dat de conferentie een voortvloeisel moet zijn van een resolutie, welke aangenomen werd op de conferentie van de wereldvredesraad in Berlijn in 1950. In- deze resolutie werd het houden van in ternationale conferenties op allerlei gebied geadviseerd. Zo zal er ook een internatio nale conferentie over de zorg voor het kind worden gehouden en wel in Rome. De Oost-Europese radiostations en nieuwsagentschappen maken de laatste tijd in steeds toenemende mate melding van de aanstaande conferentie. Er zijn een groot aantal voorbereidende commissies ingesteld en men verklaart ongeveer 400 gedele geerden te verwachten. TOKIO (Reuter). Door een vijftal aardbevingen is de Noordkust van Japan vandaag overspoeld door golven van ne gen meter hoog. Er zijn treinen ont spoord, verbindingen verbroken en hiel en daar is brand uitgebroken. In een uit gestrekt gebied is schade aangericht. Te Koesjiro, aan de Oostkust van het eiland Hokkaido (Jesso), zijn 94 personen omge komen. Volgens berichten tftt New York hebben de seismografen van de Columbia-univer- siteit de zwaarste aardbeving geregistreerd sedert die van Augustus 1950 in Assam. Amerikaanse troepen zijn bij de hulp verlening ingeschakeld. Gehele dorpen en steden staan onder water. Te Obihiro, 150 km ten Oosten van Sapporo, spleet een gebouw van vijf ver diepingen in tweeën. Velen liepen ver wondingen op. Uit de eerste, tamelijk verwarde berich ten blijkt, dat Hokkaido, Japans Noorde lijkste eiland, het zwaarst is getroffen. De grootste stad van dat eiland, Koesjiro, is zwaar beschadigd. Uit een dorp wordt gemeld, dat 500 hui zen zijn weggespoeld. Van Amerikaanse zijde is gemeld, dat een 18-tal dorpen aan de Zuidkust van Hokkaido onder water staat. SAN FRANCISCO (AFP). Volgens een te San Francisco opgevangen uitzen ding van radio-Peking heeft de president van Noord-Korea generaal Kim il Soeng, Maandag met het oog op de builenpest- epidemie in Noord-Korea de alarmtoe stand afgekondigd. Alle burgerlijke en militaire instanties zijn opgeroepen „alle krachten te mobiliseren" om de ziekte te bestrijden. In een andere uitzending van radio- Peking deelde de Australische communis tische journalist William Burchett mee, dat 4000 krijgsgevangenen van de UNO zich in het besmette gebied bevinden. De epidemie heeft zich ook tot het gebied van Panmoendjom uitgebreid, aldus Burchett. Zijn collega de Brit Alan Winnington verklaarde, dat „enorme hoeveelheden" entstof op weg zijn naar het front en de besmette gebieden. Volgens hem worden in het gebied van Kaesong, het hoofdkwar tier der Noordelijke onderhandelaars, de bewoners op grote schaal ingeënt. Win nington beschuldigde de verbondenen er van „met opzet de wapenstilstandsonder handelingen te vertragen teneinde bacterio logische wapens te beproeven". President Truman heeft heden een „boodschap van vriendschap" aan de vol ken van de onder communistisch beheer staande landen gezonden. „Er zijn geen geschilpunten tussen ons dié niet weggenomen kunnen worden in dien uw heersers hun zinloze politiek van haat en terreur willen loslaten en de principes van de vrede willen volgen", aldus de president. „Gedurende bijna twee eeuwen heeft het volk der Verenigde Staten 'in vrede geleefd met de volken van Rusland, Chi na en andere landen welker heersers ons thans aanvallen. Slechts een decennium geleden, toen de volken van Rusland en China onder twee der barbaarste invasies uit de geschiedenis leden, kwamen wij hen te hulp". Truman zeide voorts dat, terwijl het „aggressieve beleid van uw heersers ons dwingt onszelf te bewapenen", de Ameri kanen in hun harten „geen haat tegen u kunnen vinden". Truman sprak voor „De Stem van Ame rika", de propaganda-zender voor uitzen dingen naar Oost-Europa. (United Press) CAIRO (Reuter). Politieke waarne mers te Cairo vrezen, dat uit de jongste Egyptische regeringsverandering mogelijk moeilijkheden aan het „thuisfront" zullen ontstaan. Allerlei tekenen wijzen er op, aldus Reuter, dat de premier „een sterke arm" zal gebruiken. Premier Hilaly Pasja heeft de steun van de Saadisten en de liberalen doch men vreest, dat de uitvoe ring van zijn politiek hem in conflict zal brengen met de Wafdisten. Het bestuur der Wafdisten zal nog deze week vergaderen om over het in te nemen standpunt te spreken. Ook de Mohamme daanse broederschap zal bijeenkomen. Haar leider, Hassan el Hodeiby Bey heeft verklaard, dat zijn houding tegenover de nieuwe regering er een zal zijn van af wachten. Een Wafdistisch blad heeft de premier gewaarschuwd voor „het gevaar om naar bepaalde minderheidspartijen te luisteren, v/elke geen belangrijke positie innemen en slechts in troebel water wil len vissen". In de gevangenis van het hoofdkwartier van de Egyptische politie van Ismailia heeft de politie gedreigd op de gevange nen te schieten toen dezen onrustig wer den. De gevangenen zijn voor het meren deel leden van verzetsgroepen en andere groepen die door de politie in de afgelo pen weken zijn opgerold. De gevangenen weigerden voedsel tot zich te nemen en riepen de gehele ochtend scheldwoorden naar de bewakers. Zaterdag gooiden de gevangenen met hout en stenen naar de politie. De politie herstelde de orde door in de lucht te vuren. Dementi De Egyptische ambassade te Karatsji heeft het bericht, tegengesproken, als zou de voormalige Groot-Moefti van Jeruzalem door de Egyptische regering de toegang tot het land zijn ontzegd. Volgens het In de Amerikaanse staat New York trekt men opnieuw energiek van leer tegen het euvel der gok-automaten, van welke er hij de razzia's der laatste weken weer tientallen in beslag genomen zijn. Hoofdcommissaris Mohaghan van New York City (zie foto) nam persoonlijk en met kennelijke geestdrift deel aan de vernietiging van de buit: een rijk-gevarieerde collectie van roulettes, fruit-automaten (bijgenaamd: „eenarmige bandieten") en andere gokapparaten. (Van onze correspondent in Washington) De Amerikanen alle boze tongen ten spijt zijn niet militaristisch. Tot dus verre is het in de historie steeds zo gegaan, dat zij pas wanneer de nood werkelijk aan de man kwam, in allerijl een leger uit de grond hebben gestampt. Was de strijd dan gewonnen, dan ging men naar huis. Het eindsignaal had geklonken, de uitslag stond op het wedstrijdbord der geschiedenis en de ploeg kon ontbonden worden. Dank zij hun eilandpositie konden Ame rika en Engeland het zich tot dusverre ver oorloven geen permanente algemene dienst plicht te hebben. De tijden zijn echter ver anderd. In dit tijdperk van vliegtuigen en atoombommen betekent het niet meer zo veel om geïsoleerd te zijn door de zee; Men heeft daar in beide landen de consequenties van aanvaard maar toch kost het de Ameri kanen nog moeite om volledig te berusten in de gedachte dat zij een algemene dienst plicht nodig hebben. Men is in het Huis van Afgevaardigden thans fel aan het debatteren over de wet voor algemene militaire training en de uit slag van dat debat is nog niet te voorspel len. In Europa kunnen er, naar aanleiding van deze wet, allerlei misverstanden ontstaan. Hoe gemakkelijk zou de indruk gewekt kunnen worden, dat het aannemen van deze wet de invoering van de algemene dienst plicht betekent, en de verwerping ervan: een vrijwilligerssysteem. Daarmede stelt men de zaken echter scheef voor. Het feit of de wet op de algemene militaire training al of niet wordt aangenomen, zal er weinig aan veranderen, dat op het ogenblik vrijwel iedere gezonde Amerikaanse jongen van 18 jaar voor twee jaren militair moet worden. Huidig systeem Onder het thans geldende systeem moe ten alle jonge mannen geregistreerd wor den. Er bestaat hier wat men noemt ..selec tieve militaire dienst", dat wil zeggen: men roept van al die geregistreerden zo- velen onder de wapenen, als het land in een bepaalde periode, nodig heeft. Leeftijd, getrouwd zijn, kinderaantallen zijn dan factoren, die hun invloed hebben op de se lectie. In de huidige periode zien president en Congres de internationale situatie zo somber in. dat er in feite algemene dienstplicht bestaat. Maar dat is niet iets permanents. Wordt de spanning in de we reld weer geringer, dan kan men weer meer gaan selecteren en bijvooi-beeld slechts de helft, van de jonge mannen in dienst roepen. De helft, die cle militaire dans dan ontspringt, gaat dus ook verloren als parate reserve voor later tijd. De wet. welke thans in het Huis behan deld wordt, wil deze toestand veranderen. Men heeft voorgesteld om alle jonge man nen van 18 jaar gedurende een half jaar te trainen voor leger-, vloot, luchtmacht of mariniers-corps. Na dat halve jaar blijven ze dan nog 7y2 jaar beschikbaar als parate reserve en die paraatheid moet op peil ge houden worden door geregelde oefeningen (bijvoorbeeld een maal per week en ge durende herhalingsoefeningen van twee weken per jaar). Voordelen De voordelen zijn, dat men op deze wijze alle weerbare mannen in de reserve kan opnemen, dat men wanneer die re serve eenmaal op peil' is aan een kleiner staand leger voldoende kan hebben, en dat in perioden van internationale ontspan ning- de diensttijd voor de Amerikaanse jongens belangrijk kan worden verkort. En tóch is men in dit land lang niet een stemmig enthousiast over dit wetsontwerp. Velen voelen er weinig voor om militaire training tot een algemene en permanente instelling te maken. Het enthousiasme zou wellicht groter zijn, wanneer de regering meende op staande voet van het huidige op het nieuwe systeem te kunnen over gaan. Maar bij de bestaande internationale spanning kan dit slechts zeer geleidelijk geschieden. Voorlopig zou toch immers de overgrote meex-derheid der jonge mannen twee jaar in dienst moeten. SINGAPORE (United Press). Terro risten in Malakka hebben een personen trein opgeblazen in de staat Negri Sembi- lan waardoor zeven personen om het leven zijn gekomen en 15 werden gewond. Na de explosie was de treinpolitie onge veer een half uur met de terroristen in een vuurgevecht gewikkeld. De politie wist de bandieten te verjagen zodat de trein niet geplunderd kon worden. De trein was op weg van Gemas, in de staat Negri Sembilan naar Mentakab in de staat Pahang. Op ongeveer 4 mijl van Rompon liep de trein op een mijn. Het is nog niet bekend hoeveel slacht offers .gevallen zijn tengevolge van het vuurgevecht dat het hevigste genoemd wordt sedert de afkondiging van de nood toestand in de kolonie. De Oostenrijkse vice-kanselier, Adoif Scharf, heeft Maandag, na een onderhoud met minister Acheson, tegenover verslag gevers verklaard, dat een definitieve vre desregeling voor Oostenrijk zijns inziens slechts tot stand kan komen na een wer kelijke overeenstemming tussen Rusland en het Westen. Hij achtte de mogelijk heid van een regeling der geschillen tus sen Oost en West ..niet zo lachwekkend, als het wellicht schijnt". Scharf zeide, dat men er nooit aan ge dacht had een afzonderlijke overeenkomst met de drie Wettelijke mogendheden te sluiten. Elk soortgelijk voorstel zou de blijvende verdeling van Oostenrijk inhou den, waarbij de Sovjet-Unie de helft van het land bezet zcu'houden. PARIJS (Reuter). Antoine Pinay, minister van Vervoer in de afgetreden Franse regering, heeft de opdracht tot het vormen van een nieuwe regering aanvaard. Na een onderhoud met president Auriol vex-klaarde Pinay: „Mijn eerste reactie was te weigeren, doch met het oog op de ernst van de toestand en omdat de president bleef aandringen, heb ik toegestemd." Pinay is eigenaar van een kleine looierij te St. Etienne. Hij is voorstander van be zuinigingen in de genationaliseerde in dustrie. Hij heeft een goede naam bij de radicalen, de links-radicalen en de volks republikeinen. Antoine Pinay. Gemeld wordt, dat president Auriol Pinay verzocht heeft een regering te vor men van Gaullisten, gematigd-conserva tieven, volksrepublikeinen en radicalen. De Amerikaanse senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen heeft vandaag met de minister van Buitenlandse Zaken Acheson de Franse crisis besproken. De voorzitter van de commissie, Tom Connal- ly, zei na afloop: „Als Frankrijk niet zijn uiterste best doet voor zijn verdediging, kan het niet rekenen op grote toewijzingen voor economische en militaire hulp uit Amerika. Frankrijk moet zijn plicht doen." saxa) |/p*p| I/PJOI 1 1 1*»* 1 lap'" 1 1 Mp' 1 1-*"" 1 Ij"" 1 1 1 1 1 Oei 1 NP. 0" 1 EERSTE REGERING Of GAULLf SA- TWEEOf OCG MENGESTElD VOLGENS B€VRiJD»NGSCOMITÉS IN LONDEN EN ALGIERS OE GAULLE IV.PELT \l94 P OEC REGERING GOüiN EERSTE MGERiNG ®iOAlA.T BLU REGERING RAMAO'I»- REGERiN\ REGERING SCHUMAN MARIE EERSTE REGERING TWEEDE REG QüEUILLE BIOAÜLT TWEEDE REG OERDI REC BiOAülT GUIUU.Lt EERSTE REGERING PlEvEN L__1 Iwol 11 DEROr REGERING QuElfiLLl TWEEDE REGERING PLlvfN 1—1 Or Iiimin» n. BEG E DING 4*1» **4 2] |pfM ril betrokken persbericht zou de Moefti asyl in Pakistan hebben aangevraagd. Dit wordt in gezaghebbende Pakistanse -kringen tegengesproken. BONN (Reuter). Een officiële woord voerder heeft Maandag te Bonn medege deeld dat 17 Maart te Brussel besprekingen zullen beginnen tussen vertegenwoordigers der West-Duitse regering enerzijds en van Israel en de niet in dit land wonende Joden anderzijds, over het betalen van schade loosstelling door Duitsland aan de Joden. De bespx-ekingen zijn het uitvloeisel van een in September door de West-Duitse Bondskanselier dr. Konx-ad Adenauer ge daan aanbod dat door de West-Duitse volksvertegenwoordiging is onderschx-even om de schade en het leed, dat de Joden in de afgelopen oorlog door de nazi's werd berokkend, te vergoeden en te verzachten. Israel maakt aanspraken op een door Duitsland te betalen schadevergoeding tot een bedrag van 1500 millioen dollar. Hier van zou West-Duitsland een milliard en Oost-Duitsland vijfhonderd millioen dollar moeten opbrengen. De eisen van de niet in Israel wonende Joden zijn niet bekend. Men acht het waarschijnlijk dat West- Duitsland zal aanbieden een groot gedeelte der schadeloosstelling in goederen te vol doen. De West-Duitse vertegenwoordigex-s zullen de afgezanten der Joden vermoede lijk, als bewijs van de goede wil van hun land, bij het begin der besprekingen een plan voorleggen, dat voorziet in het als schadeloosstelling bouwen van woningen door West-Duitsland in Israel. In het in West-Duitsland verschijnende Joodse weekblad is de eis gesteld dat de in dit Jand woonachtige Joden vrij zullen worden gesteld van de verschillende extra belastingen, die zullen moeten worden ge heven om de schadeloosstelling aan de Joden in en buiten Israel te kunnen vol doen. Beambten van het West-Duitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken bestude ren thans deze eis die, alhoewel niet van officiële Joodse zijde gesteund, wel als toonaangevend voor de mening der Joodse gemeenschap in West-Duitsland wordt be schouwd. De West-Duitse regering heeft besloten dat in West-Duitsland wonende vi-eemde- lingen geen vrijstelling van deze extra-be lastingen zullen kunnen krijgen. Dit zai mogelijk aanleiding geven tot moeilijk heden. BRUSSEL, (Reuter) België overweegt de landen van het Atlantische verdrag uit te nodigen tot een conferentie ter bespre king van noodmaatregelen om de dreigen de economische crisis in Europa af te wenden. Het is niet uitgesloten, dat Bel gië het initiatief zal nemen tot het bij eenroepen van een semi-officiële confe rentie van de verantwoordelijke economi sche functionarissen der Atlantische lan den. De woordvoerder deelde mede, dat de Belgische minister van Buitenlandse Za ken, Van Zeeland het plan tijdens de con ferentie te Lissabon hoeft besproken met vertegenwoordigers van de grote landen, en dat het denkbeeld ten zeerste werd toegejuicht. Het zou de taak van de secre taris-generaal van de Atlantische Raad zijn om de stappen voor het bijeenroepen van de conferentie te doen, doch daar deze functie echter nog steeds vacant is, kunnen nog geen voorbereidingen worden getx-offen. De tijd dringt, zo voegde de woordvoerder der Belgische regering hier aan toe, en er moet snel gehandeld wor den, wil men een algemene economische depressie, L die de defensie-inspanningen zou belemmeren, voorkomen. België is de mening toegedaan, dat een hervorming van de Europese Betalings unie in de eerste plaats noodzakelijk is. NICE (United Press). Het aantal doden tengevolge van het neerstorten van een vliegtuig van de Air France bij Nice na een botsing met een vlucht vogels, be droeg 38, hoewel er één ovex'levende was en er volgens de passagierslijst 38 inzitten den waren. In de boomgaard waar het vliegtuig neer viel wérden 38 lijken gevonden. Het was niet zeker of een persoon meer in het vlieg tuig had gezeten dan wel of er iemand zich op het ogenblik van de ramp in de boomgaard bevond. De enige overlevende van de vliegramp was een Fran?aise, die op het laatste nip pertje nog had geprobeerd het toestel te verlaten en daaraan het behoud van haar leven dankte. Haar benen waren verbrij zeld. Gisteren werd ten onrechte gemeld dat zij was overleden. Dinsdag begint in Parijs een conferentie van Amerikaanse ambassadeurs, die bij re geringen van Oost-Europese landen zijn geaccrediteerd. De conferentie zal drie da gen duren en wordt voorgezeten door George Perkins, owder-minister van Bui tenlandse Zaken voor Europese aange legenheden. De Amex-ikaanse ambassa deurs in Polen en Tsjechoslowakije, de Amerikaanse gezant in Hongarije, de Ame rikaanse zaakgelastigde in de Sovjet-Unie en een lid van de Amerikaanse ambassade te Parijs zullen aan de confex'entie deel nemen. Lessing: Alle grote mannen zijn beschei den. TUNIS (Reuter). Tunesische verzets- strijders hebben Maandag dx-ie granaten in een hotel te Sousse geworpen.' Er ontstond een kleine bx-and. In een politiepost te Mandia werden eigengemaakte bommen gegooid. Er wordt geen melding gemaakt van slachtoffers. Te Tunis werden bij een grootscheepse razzia in de Arabische wijk 128 personen aangehouden, die van sabotagedaden wor den verdacht. Een militaire rechtbank ver oordeelde 15 Tunesiërs wegens onwettig wapenbezit tot gevangenisstx-affen varië rend van drie maanden tot vijf jaar. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot technische herziening van enige tabellen voor de omzetbelasting. Volgens het ontwerp worden linoleum en dergelijke vloerbedekking uit het tus- sentarief teruggebracht naar het gewone tarief. Boeken in lederen band of rug wor den uit het weeldetarief naar het gewone tarief teruggebracht. Electrische dekens, verwarmingskussens en bedkruiken komen onder het gewone tarief in plaats van onder de verhoogde heffing. Piano- en vleugellampen, welke door kunstenaars zijn vervaax-digd, worden buiten de heffing van weeldebelasting ge bracht. Voetwarmers, welke uitsluitend zijn bestemd voor kerkverwax-ming of voor industx'ieel gebruik, worden eveneens aan de weeldeheffing onttrokken. Een bijzon dere bepaling dient om gasfornuizen en electrische fornuizen, welke anders dan in een gewone huishouding plegen te worden gebezigd, aan de weeldebelasting te ont trekken. In het weeldetarief zijn naast de cock tailshakers ook opgenomen gebak-, likeur-, bowl-, limonade-, compote-, bonbon- en roomstellen. Voorgesteld wordt nu deze stellen' aan de vei-hoogde heffing te ont trekken. Moeilijkheden van belasting technische aai'd geven daartoe de aanlei ding. Alle boilers zullen voortaan aan de weeldeheffing zijn onttrokken. Koelkasten, welke worden gebezigd in labox-atoria en ziekenhuizen en door kleinhandelaren in zuivelproducten en welker inhoudsgrenzen variëren tussen 1 en 2 kubieke meter, zul len aan de verhoogde heffing zijn oxxttrok- ken. Eeixvoudige knipmessen met twee lem metten zullen in het vervolg niet meer aan een verhoogde heffing zijn onderworpen. Voor knipmessen met drie lemmeten zal de heffing vijftien procent in plaats van dertig px-ocent bedragen. Vex-der wordt voorgesteld de heffing van vijftien procent ten aanzien van gerookte paling ongedaan te maken en dat artikel te onderwerpen aan het gewone tarief. Wegens de betekenis, welke het verza melen van postzegels in het bijzonder voor kinderen bezit acht de minister het ont- trekken van postzegelalbums aan de weel deheffing van dertig procent en het terug brengen tot een heffing van vijftien pro cent ook in de tegenwoordige omstandig heden juist. In overleg met de belanghebbende orga nisaties is een weg gevonden voor het ver delen van pleziervaartuigen in twee groe pen, één die met 15 procent wordt belast en één die aan het tarief van 30 procent onderworpen blijft. Zuivere Eau de Colog ne zal, in tegenstelling tot andere cosme tische artikelen, slechts aan een heffing van vijftien procent worden onderworpen. Voor beelden yan gips en ongeslepen gla zen bloemvazen wordt een heffing van vijf tien procent voorgesteld, De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevechten in Korea in het tijdvak van 22 December 1951 tot 4 Januari 1952 is gesneuveld de aanvankelijk als vermist opgegeven soldaat T. Deeg mulder uit Amsterdam. Hij werd 26 Sep tember 1928 geboren, was ongehuwd en be hoorde voor zijn vertrek naar Korea tot de' Koninklijke Marine. De reddingsbrigade van Wijk aan Zee heeft zich radio-zend- en -ontvang-tele- foonapparaten aangeschaft. Zowel de vijf meter lioge uitkijkpost als de vletpatrouil- les worden met deze „walkie-talkies" uit gerust, waardoor een onmiddellijk contact bij reddingen kan worden verkregen en er geen kostbare tijd verloren gaat. De directeur-geneesheer van een zie kenhuis in Tilburg is door de kantonrechter te Tilburg veroordeeld tot f 60 boete. Hij had geweigerd de doodsoorzaak op een verkla ring van overlijden in te vullen omdat hij dit in strijd achtte met zijn beroepsgeheim. ïoonocx)ooooonofy*x*»rooorrif» MORGEN OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk enige lichte regen, morgen opklaringen. Matige Zuidelijke tot Zuid-Oostelijke wind. Vannacht min der koud, morgen echter iets lagere middagtemperaturen. 5 Maart Zon op 7.17 uur, onder 18.27 uur. Maan op 11.25 uur, onder 4.49 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 4 Maart Hoog water: 9.25 en 22.04 uur. Laag water: 4.35 en 17 09 uur. Woensdag 5 Maart Hoog water: 10.42 en 23.38 uur. Laag water: 5.33 en 18.29 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1