Tweede Kamercommissie voor Industrie bezocht de Hoogovens VELPON K77 ostwald RHEUMIN A&t/ Holland - Nautic ontslaat 65 man De radio geeft Woensdag 39.50 PANDA'S HEREN-LEVEN DINSDAG 4 MAART 1952 Ir. Ingen Housz: Dertig percent van personeel woont te ver van *t werk Nederlandse producten in Mexico Militaire opdrachten bleven uit Koningin Juliana bij op voering van „Het Woord" Slaapt U slecht Vrouw in Zeist verdacht van moord op haar man Artikel 25 der Gemeente wet wordt gewijzigd Amerika Instituut in Amsterdam geopend Poging tot chantage Advertenties één jaar vrij van omzetbelasting WOLLEN WILTON KARPET MOLTON DEKEN 3.69 MAROKKAANSE FOYERS 22.50 WOL MOQUETTE- TAFELKLEDEN 140x 170 Zeven Tweede Kamerleden bestudeerden Britse defensie Vrij overleg inzake loonbeleid verlangd Cfc BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Voetbal Engels b-elftal voor Amsterdam Waterpolo HPG uitgebekerd Wielrennen HRG „Excelsior" Clubontmoeting De Kampioen-Olympia Biljartuitslagen Opening wandelseizoen Avondrit voor auto- en motorrijders De vaste commissie voor de Industrie uit de Tweede Kamer heeft Maandag een bezoek gebracht aan het bedrijvencomplex van de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken, „Breedband", de Maatschappij tot Exploitatie van Cokes ovengassen (Mekog) en de Cementfabriek IJmuiden (Cemij). Bij het gezelschap was ook de voorzitter der Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst. Na een rondgang over de uitgestrekte terreinen en door de fabrieksgebouwen verenigde het gezelschap zich in een der zalen van het hoofdgebouw. Daar hield de heer ir. A. H. Ingen Housz, voorzitter van de directie, een voordracht over de ver schillende aspecten van het omvangrijke bedrijf. Hij vestigde er de aandacht op, dat de techniek steeds verjonging ondergaat, zodat voortdurend vernieuwingen nodig zijn. Daarom wordt er zeer veel researdh- werk gedaan. Het laboratorium en het con structiebureau nemen een belangrijke plaats in het bedrijf in. Er worden ook on derzoekingen gedaan met en voor kleine bedrijven en mede in samenwerking met Frankrijk en Engeland. Woningprobleem Blijkens de mededelingen van de heer Ingen Housz wordt grote aandacht besteed aan de sociale zijde van het bedrijf. Toen in 1924 de Hoogovens in bedrijf kwamen had men een personeel van 600 man. Der tig procent van dit personeel is er nog', werk zaam en zeven percent is gepensionneerd. Thans vinden 7700 man werk in deze be drijven. Wanneer de „Breedband" in be drijf komt zal dit aantal met 750 a 800 verhoogd worden. De woongelegenheid is ook voor de Hoog ovens een vraagstuk, dat zorg baart. Zeven tig percent van het personeel woont binnen een afstand van 5 km van de fabrieken. Het overige deel moet zich dagelijks van grotere afstand erheen begeven. Er bestaat dus een grote behoefte aan woningen. Het bedrijf heeft 365 eigen huizen gebouwd en thans zijn er in Velsen 416 in aanbouw. Voor cursussen in allerlei vorm bestaat veel belangstelling. Duizend leden van het personeel zijn rechtstreeks in opleiding of genieten steun bij cursussen. De heer In gen Housz merkte verder onder meer op dat op vergaderingen met het personeel uitleg wordt gegeven over de rekening en de balans van het bedrijf. Naar aanleiding van deze uiteenzetting ontwikkelde zich een geanimeerde gedach- tenwisseling, waarna de heer H. J. van den Born als voorzitter van de Kamercommis sie voor de Industrie bedankte. Hij zeide daarbij zelf als voorzitter van een werk- ADVERTENTIE De Kamercommissie tijdens de rondgang over het Hoogovensterrein. Voorop (bloots hoofds) de voorzitter der Hoogovens directie ir. A. H. Ingen Housz (rechts) en dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer. nemersorganisatie 25 jaar geleden de op richting van het bedrijf te hebben meege maakt. „In die tijd is er iets groots gebeurd, waarvoor het Nederlandse volk dankbaar mag zijn," zo besloot hij. Indien door het Nederlandse bedrijfsleven voldoende belangstelling wordt getoond, zal in October van dit jaar in Mexico een ten- toonstelinig van Nederlandse producten worden gehouden. Voor de organisatie van deze tentoonstel ling is opgericht het „Comité Nederlandse Tentoonstelling in Mexico". Prins Bernhard heeft het beschermheerschap van dit comité aanvaard. Het doel van de tentoonstelling is de Ne derlandse export naar Mexico te stimuleren. De Mexicaanse regering heeft reeds gratis tentoonstellingsruimten in het centrum van Mexico City ter beschikking gesteld. Holland-Nautic te Haarlem heeft aan ongeveer 65 arbeiders ontslag aangezegd, aangezien, naar de directie mededeelt, mi litaire opdrachten voor de afdeling waar in deze arbeiders werkzaam zijn, de ko mende maanden niet zullen worden ver leend. Het betreft hier alleen die werknemers die deel uitmaken van de afdeling auto revisie of hierbij ten nauwste betrokken zijn. Hoewel de directie alles heeft gedaan om van de militaire autoriteiten alsnog op drachten te ontvangen, is dit niet gelukt. In een Maandagavond gehouden vergade ring van directie en fabriekskern heeft de directie verklaard tot het ontslaan van on geveer 65 werknemers te moeten overgaan. Het betreft personeel dat niet in andere afdelingen van het bedrijf kan worden ge plaatst. Maandagmiddag zijn de noodzake lijke besprekingen met de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau over deze ontslagverlening gehouden. De opvoering van het toneelstuk „Het Woord" ten bate van het Erefonds voor oud-verpleegsters, gisteravond in de schouwburgzaal van het koninklijk paleis Het Loo te Apeldoorn door het Neder lands Volkstoneel gegeven, werd ook door Koningin Juliana bijgewoond. Met grote belangstelling volgde de vorstin de opvoe ring van het door de Deense dichter-predi- kant Kaj Munk geschreven en door Johan Winkler vertaalde stuk. Na afloop werden de actrices en acteurs aan de Koningin voorgesteld en mochten zij uit haar mond, behalve een enthousiaste waardering van het stuk, een compliment horen voor hun spel. Het vrijwillige bedrijfspensioenfonds voor de uitgeverij, boekhandel en leesbiblio theken zal op 1 Juli in werking treden. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40, 8.88. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de huisvrouw. 10.30 Platen. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Psy chologie der puberteitsjaren. 11.30 Platen. 12.00 Voordracht. 12.15 Orgel. 12.30 Weer bericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Amusementsmuziek. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeon. 13.45 Platen. 14.00 Gesproken Portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Piano. 15.30 Voor zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Pianoduo. 17.45 Indonesië en het Rijksarchief. 18.00 Nieuws. 18.20 Sport. 18.30 Het huidige Japan. 19.00 Heeft de Staat een culturele taak? 19.20 Actualiteiten. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Promenade-orkest, koor en solisten. 21.00 Aetherforum. 21.40 Lichte muziek. 22.15 Krilium een wondermiddel. 22.30 Joods half uur. 23.00 Nieuws. 23.15 Muziekcauserie. 23.35 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.10 Rembrandt, hoorspel, 12.00 Tenor en piano. 12.30 Weer bericht. *12.33 Vocaal dubbelkwartet. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Gevarieerde muziek. 13.50-Platen. 14.00 Orkest en solist. 14.45 Voor meisjes 15.00 Kamerorkest en soliste. 14.45 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Orgel. 18.00 Nieuws. 18.15 Salonorkest. 18.45 Platen. 19.00 Christelijk Verenigings leven. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Familie competitie. 20.20 Orkest en soliste. 21.15 Lij densoverdenking. 21.45 Utrechts Stedelijk Orkest, koor en solisten. 22.15 Platen. 22.30 Evangelisch Commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23 20 Hoe zit dat met mijn kind? 23.35 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht, 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13 15 en 13.30 Platen. 14.00—15.30 Schoolradio. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Voordracht. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 en 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Voordracht. 20.00 Omroeporkest 20.45 Platen. 21.00 Auctuali- teiten. 21.15 Ethnische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Viool en piano. 22.55—23.00 Nieuws. Kort na de dood van de 41-jarige kleer maker A. van L. te Zeist, nog vóórdat diens begrafenis plaats had, waren vermoedens gerezen, dat zijn echtgenote hem zou heb ben vergiftigd. De 36-jarige vrouw van de overledene C. M. van E. is de vorige week gearresteerd, evenals haar vriend, de 39- jarige J. J. van de K. uit Utrecht. Zodra de vermoedens de politie waren medegedeeld heeft deze een onderzoek in gesteld, waarbij is komen vast te staan, dat kort voor zijn overlijden aan Van L. een hoeveelheid rattenvergif was toegediend. Nadat huiszoeking was verricht zijn Vrij dagavond de echtgenote van de overledene en haar vriend, met wie zij het huis wilde binnengaan, gearresteerd. Beiden zijn ter beschikking gesteld van de officier van Justitie te Utrecht. Onderwijzers en leraren in de gemeenteraad De heer J. Notermans te Maastricht heeft bij het college van Gedeputeerde Staten van Limburg beroep aangetekend tegen het be sluit van de gemeenteraad, waarbij hij niet als lid van deze raad werd toegelaten op grond van artikel 25 van de Gemeentewet. Volgens dit artikel wordt het lidmaatschap van de raad onverenigbaar geacht met de betrekking van onderwijzer bij het lager of middelbaar onderwijs. Volgens appellant is de letter van de Ge meentewet in strijd met het rechtsgevoel van de Nederlandse staatsburger. Het wordt vol gens hem aan 50.000 onderwijzers bij het L. O. en U.L.O. en leraren van een H.B.S. onmogelijk gemaakt lid te worden van de gemeenteraad. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft medegedeeld dat een wetsontwerp tot herziening van het desbetreffende artikel in de Gemeentewet in voorbereiding is. Aan de Oudezijds Achterburgwal 185 te Amsterdam, in het voormalige hoofdbureau van politie, heeft Maandagmiddag burge meester mr. A. J. d'Ailly van Amsterdam officieel het Amerika Instituut van de ge meentelijke universiteit geopend. Enige jaren geleden werd het initiatief tot de op richting van dit instituut genomen door de oud-hoogleraar prof. dr. N. W. Posthumus. In het middenzaaltje van het instituut, tussen de hoge en goed voorziene boeken kasten, hield burgemeester d'Ailly een kor te toespraak. Hij noemde het de practische taak van het instituut „als springplank te fungeren voor hen, die voor studie of on derzoek naar de Verenigde Staten gaan". Gelegenheid om zich gedurende enkele maanden te oriënteren vóór het werk, waardoor men zich moeizame arbeid in Amerika kan besparen, bestond er tot de oprichting van dit instituut in geheel Euro pa niet, zo zeide hij. De Amerikaanse ambassadeur, de heer S. Chapin, die de opening bijwoonde, achtte het instituut een belangrijke bijdrage tot verrijking van de cultuur. De zedenpolitie te Amsterdam heeft in samenwerking met de recherchegroep die belast is met de hótelcontröle, een jongeman aangehouden die verdacht wordt van po ging tot chantage. Zeven hoteleigenaars hadden een brief ontvangen van een zekere A.G. die zich uitgaf voor rechercheur van politie, spe ciaal belast met de hötelcontróle. In de brieven werd gezegd dat de hotelhouders in strijd met de voorschriften handelden en hun werd in overweging gegeven, ten einde geen last te krijgen, de briefschrij ver wekelijks een bedrag uit te betalen dat varieerde van 50 tot 35 gulden. Minister Lieftinck stelt voor: Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot vrijstelling van omzet belasting voor het opnemen van adverten ties en goedkeuring van het Koninklijk Be sluit van 12 Januari 1952 inzake gedeel telijke schorsing van de heffing van In voerrecht op courantenpapier. Aan de memorie van toelichting van de minister van Financiën is het volgende ontleend: De Nederlandse dagbladpers en uitge vers van andere periodieke geschriften on dervinden ernstige moeilijkheden door de sterke stijging van de papierprijzen, welke de laatste tijd heeft plaats gevonden. Was de prijs van rotatiepapier per 100 kg. in 1939 9.50, op 1 April 1946 bedroeg hij 35,80 en op 1 Januari 1952 ongeveer 84. Verschillende overwegingen hebben er de uitgevers van dagbladen toe geleid tot een aanmerkelijke verhoging van de abonne mentsgelden te besluiten. Zij zijn er echter niet in geslaagd de totale verzwaring van lasten, welke door de stijging van de pa- pierprijs is veroorzaakt, op te vangen. Een verhoging van de advertentieprijzen ach ten de belanghebbenden in het algemeen niet mogelijk. Ook door verder gaande be zuiniging in de bedrijven kan naar de me ning van de belanghebbenden niet op vol doende wijze in het ontstane tekort wor den voorzien. Zouden geen andere maatregelen worden getroffen dan zou aan een voorlichting van ons volk, waaraan voor zover zij goed is, veel is gelegen, ernstig te kort kunnen wor den gedaan. Teneinde dat te vermijden, hebben de uitgevers de regering verzocht langs de weg van de omzetbelasting, in het bijzonder door het verlenen van een vrijstelling van omzetbelasting voor het opnemen van advertenties, hun lasten te verlichten. Hoewel de minister een verlaging van de papierprijs in de toekomst waar schijnlijk acht, is hU zich er van bewust, dat een dergelijke verlaging niet op zeer korte termijn is te verwachten. Daarbij komt, dat ook de regering veel is gelegen aan een goede voorlichting van ons volk. Een noodgedwongen inkrimping van de omvang van de dagbladen, welke omvang thans reeds aanmerkelijk kleiner is dan voor de oorlog, zou zij betreuren. Alles bijeengenomen is de regering dan ook tot de gevolgtrekking gekomen, dat het in dit bijzondere geval gewettigd is over de grote bezwaren, welke tegen het verle nen van een vrijstelling van omzetbelasting voor het opnemen van advertenties be staan, heen te stappen en voor te stellen om als tijdelijke maatregel bedoelde vrij stelling in het leven te roepen. De minis ter verklaart uitdrukkelijk dat deze maat regel als een zeer uitzonderlijke dient te worden beschouwd. Vrijstelling voor één jaar In het wetsontwerp wordt, rekening hou dende met een in de toekomst waarschijn lijk geachte prijsdaling van het couranten papier, de voorgestelde vrijstelling gebon den aan de termijn van een jaar. Zij zal niet alleen gelden voor dagbladen, maar ook voor weekbladen, tijdschriften en an dere ten minste drie keer per jaar perio diek verschijnende uitgaven. Het verlenen van een vrijstelling alleen voor dagbladen zou in dezen niet gerechtvaardigd;.zijn. De voorgestelde vrijstelling zaUde opr brengst van de omzetbelasting naar schatr ting doen dalen met een bedrag van 3 millioen per jaar. ADVERTENTIE 200x280 159.50 110x 160 60 x 120 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 58. Doordat de voortvluchtige Vleermuis rover plotseling een zij-steegje insloeg, kon de snelle rolwagen van de oude heer Knar- renkuch hem niet langer volgen; en ter wijl dit voertuig nu verder de helling af raasde werd de afstand tussen achtervol gers en vervolgde weer iedere tel groter. Panda sprong dan ook behendig van de rolstoel af, terwijl hij uitriep: „Nu ontsnapt hij ons alweer!" ,Jae en daer heb ik alweer een weddenschap gewonnen!", sprak Graaf Gaston op klagende toon. „Hoe vervelend toch, hah?" En ook de edelman waagde de gevaarlijke sprong van de snel le wagen, gevolgd door Jolliepop. „Jullie zijn wilde opgeschoten lummels", meende de grijsaard, die nog altijd meende dat het drietal hem slechts van de helling af had willen helpen. „Ik doe dit nóóit weer!" Panda, Graaf Gaston en Jolliepop snelden met de kracht der wanhoop naar de steeg, waar de Vleermuis-rover en zijn buit in verdwenen waren, en de wagen vervolgde met grote snelheid zijn weg. „Die jonge wildebrassen zien nooit gevaar," prevelde de flinke oude heer, terwijl hij met kracht door een schutting heen reed. „Door al dat onbesuisde gedoe had ik wel ergens tegen aan kunnen rijden!" Wij zullen deze be daagde rentetrekker thans ongestoord zijn ochtendlijke wandelrit laten vervolgen, en zien of Panda en de zijnen er nu eindelijk in zullen slagen om de vreselijke Vleermuis te grijpen. Zaterdag zijn zeven Tweede Kamerleden, de heren J. J. Vorrink, E. A. Vermeer, J. J. Fens, T. D. J. M. Koersen, H. A. Korthals, A. B. Roosjen en H. Kikkert, van een in formeel bezoek aan Engeland terugge keerd. Zij hebben de Britse bewapening en de defensiemaatregelen bestudeerd. De heer H. A. Korthals verklaarde aan journalisten bijzonder getroffen te zijn door de grote inspanning, die het Engelse volk zich getroost om de zware bewapeningslast te dragen. De wil om het opgedragen werk te doen is opvallend. De heer J. J. Vorrink zei dat het bezoek van twee weken zeer nuttig was geweest. De Nederlandse Vakcentrale heeft in een brief aan de raad van ministers haar stand punt duidelijk gemaakt ten aanzien van de loonpolitiek. Het bestuur schrijft daarin onder meer dat de wijziging in de econo mische toestand in toenemende mate de houding van de werkgevers ten opzichte van het overleg in de Stichting van de Ar beid gaat beïnvloeden. Voorts is het bestuur van mening, dat, daar het loonbeleid op het ogenblik voor een zeer belangrijk deel door de overheid wordt bepaald, aan de eigen positie en verantwoordelijkheid van het georganiseerde bedrijfsleven in ern stige mate afbreuk wordt gedaan. De Ne derlandse Vakcentrale wenst herstel van het vrije overleg inzake de lonen en andere arbeidsvoorwaarden, zoals dit voor 1940 in ons land gebruikelijk was. Teneinde te voorkomen, dat door dit vrije overleg lonen worden vastgesteld welke een redelijk be staan niet mogelijk maken, dient de over heid in overleg met het georganiseerde be drijfsleven een sociaal verantwoord mini mum loon vast te stellen. Voorts wordt herziening vap bepalingen in zake het ont slagverbod noodzakelijk geacht. Uiteraard moet de overheid het recht behouden, indien de economische omstan digheden zulks noodzakelijk maken, een maximum-grens voor de lonen vast te stel len. kV V ADVERTENTIE. FALCON REGENJASSEN Het Engelse B-elftal, dat op Woensdag 26 Maart in het Olympisch Stadion te Amster dam tegen een Nederlandse bondsploeg speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Ashcroft (Liverpool). Achter: Gunter (Portsmouth) of Ball (Bol- toni en Withers (Tottenham Hotspur). Midden: Wheeler (Bolton), Greenwood (Brentford) en Boyd (Birmingham City). Voor: Berry (Manchester United) Taylor (Luton Town), Vaughan (Charlton Athle tic), Harmer (Tottenham Hotspur) en Mit chell (Luton Town). Reserves zijn: Paisley (Liverpool) en Hines (Leicester City). VOETBALWEDSTRIJD ENGELAND—BEL- Glë. Het bestuur van de Koninklijke Bel gische Voetbalbond heeft de uitnodiging aanvaard voor een wedstrijd tegen Engeland, te spelen Woensdag 26 November in het stadion te Wembley. Voor de tweede ronde van de bekercom petitie KNZB speelde HPC in Rotterdam tegen RZC. Kort voor het einde was de stand 3—3. De scheidsrechter zond twee Heem stedenaren het water uit, waarna de Rotter dammers van de numerieke meerderheid gebruik maakten en het winnende doelpunt scoorden (43). Programma In het Sportfondsenbad worden deze week de volgende waterpolo competitiewedstrij den gespeeld: Dinsdagavond. Dames tweede klasse: HVGB 2DWT 3. Dames eerste klasse: HVGB 1 HPC 1. Zaterdagavond. Dames tweede klasse: HVGB 3—DWT 2; DWT 4—HVGB 4. Heren tweede klasse: DWR 2HVGB 3. Heren der de klasse: HVGB 6—DWT 2; Haarlem 5— HVGB 5. De HRC „Excelsior hield haar eerste rit voor de wintercompetitie. A-klasse (55 km.): 1. T. Martens; 2. F. Kruijer; 3. C. Silvis; 4. J. Martens; 5. J. de Haan; 6. J. Westbroek (pech); 7. B. Fennis (pech). B-klasse (55 km.): 1. H. B. van Dalen; 2. P. Voordehake; 3. Crispijn; 4. Borthaus. Junioren (1214 km.): 1. Haak; 2. Flap; 3. Burggraaf; 4. H. Huibens; 5. Langeveld. HSV De Kampioen en Olympia hielden Zondag op het circuit te Zandvoort een ont moeting. De Amsterdammers wonnen met 64 tegen 45 punten. Amateurs en beroepsrenners: 1. G. Peters (De Kampioen); 2. W. Jun (Olympia); 3. C. Bijster (De Kampioen); 4. W. Rustman (De Kampioen); 5. P. v. Roon (De Kampioen); 6. J. Ziekeman (Olympia); 7. A. VisserDe Kampioen); 8. L. v. d. Berg (Olympia); 9. A. Schotman (Olympia); 10. A. Voorting (De Kampioen). Nieuwelingen: 1. A. de Graaf (K.)2. v. d. Berg (O.); 3. A. J. Baars (O.); 4. Wieland (O.); 5. Westerman (K.); 6. Numan (K.); 7. Futselaar (K.); 8. Rijneveld (K.); 9. Biel (O.). In de afgelopen weck werd de Haarlemse competitie van de KNBB voortgezet. De uitslagen luiden: Excelsior—SVV 4—4; Suiss—OVS 5—3; Royal—Spaarndam 44; IVO—'t Noorden 6—2; Suisse 3—Vriendenkr, II 2 2—6: OVS 2—IVO 2 4—4; De Vaart 2- Vriendenkr. II 3 8—0; Centrum 2—Insulinde 2 44; Hof v. Holland—Scheiwijck 5—3; Hof v. Holland 3—SVV 2—6; DES 3—Vriendenkr. II 44; DES 4Spaarndam 2 53; Hof van Holland 5Frans Hals 44; Suisse 2De Vaart 26; 't Noorden 2Insulinde 44; DES 5—Suisse 4 6—2; Suisse 5—OVS 3 8—0- Insulinde 3-SW 2 5—3; DES—Hof v. Hol lend 2 6—2; Frans Hals 2—TOP 4—4; DES 6—SW 2 6—2; De Vaart 3—TOP 2 2—6; IVO 3CentrumHeemstede 80; Onder Ons—'t Vosje 80; Excelsior 2—Scheiwijck 3 08; Excelsior 3't Vosje 1 80; De Zon De Zon 2 26; Scheiwijk 2De Zon 3 3—5; De Zon 2—'t Vosje 3 6—2; 't Vosje 2— Meerestein 2 2—6. Naar de maan. Volgens Rudolf Nebel, de constructeur van de V-2 waarmede En geland in de oorlogstijd werd bestookt, zal het in 1962 misschien mogelijk zijn een reis naar de maan te maken. Op „tussenstations" zou nieuwe brandstof opgenomen worden. De reis met een ruimteschip zou met inbegrip van het opnemen van brandstof in 49 uur en 38 minuten volbracht kunnen worden. Nebel sprak niet over de reis terug. Dwang. De Oost-Duitse minister-president Grotewohl heeft op een bijeenkomst van de (communistische) S.É.D. onder meer verklaard: „De hardheid der Rus sische bevelhebbers moet worden ge bruikt om de Oost-Duitse boeren te dwingen de door hen bij de staat in te leveren landbouwproducten werkelijk te doen afleveren". Hij voegde hieraan toe, dat de boeren van Mecklenburg slechts de helft van hetgeen zij moesten inleveren, bij de daarvoor aangewezen autoriteiten hebben afgeleverd. Standpunt. De Oost-Duitse regering heeft de regering te Bonn verzocht haar standpunt weer te geven over het Oost- Duitse verzoek aan de vier bezettende mogendheden om in de nabije toekomst een vredesverdrag met Duitsland te sluiten. De Russische regering heeft de Oost-Duitse autoriteiten medegedeeld in te stemmen met hun verzoek. De Weste lijke Grote Drie, die de Oost-Duitse republiek niet erkennen, hebben niet geantwoord op het Oost-Duitse verzoek. Opstand. De minister van defensie van Ecuador heeft meegedeeld.dat te Guaya quil, een grote stad ten Zuiden van Quito, een opstandige beweging is on derdrukt, die er op gericht was presi dent Galo Plaza Lasso af te zetten. Het leger is trouw gebleven, doch enige of ficieren van de vloot en burgers bevin den zich in arrest, aldus de minister. Nota. Roemenië heeft Turkije in een nota meegedeeld, dat de toetreding van Tur kije tot het „aggressieve Noord-Atlan tische blok" afbreuk zal doen aan de betrekkingen tussen beide landen. In de nota wordt gezegd, dat de NAVO „hoe langer hoe meer bewijst een aggressieve coalitie onder leiding van Amerikaanse imperialisten te zijn, een phalanx tegen de Sovjet-Unie en de volksdemocra tieën". Prijs. De Indonesische ambassadeur te Washington heeft naar aanleiding van vragen, die hem met betrekking tot de Indonesische-Amerikaanse tin-bespre kingen zijn gesteld, verklaard, dat de Amerikanen een zo hoog mogelijke prijs voor Indonesisch tin dienen te betalen. Hij was echter niet bereid mede te delen, welke prijs zijn regering redelijk acht. De Amerikaanse autoriteiten heb ben voor Indonesische tin eenzelfde prijs aangeboden als zij voor tin uit Ma. lakka betalen. De Indonesische onder handelaars achten deze prijs onbevredi gend. Terzijde. De Amerikaanse Senaatscommis sie voor buitenlandse betrekkingen heeft twee republikeinse resoluties, waarin president Truman gevraagd wordt rap port uit te brengen over zijn besprekin gen met premier Churchill en diens voorganger Attlee, ter zijde gelegd! Dit deelde de voorzitter der commissie, Connally, gisteren bij een heftig debat met senator James Kern, die de resolu ties had ingediend, in de Senaat mede. Productie. De leider van de Amerikaanse defensiemobilisatie, Charles Wilson, heeft te Philadelphia meegedeeld, dat de Amerikaanse fabrieken dit jaar de productie van vliegtuigen zullen ver dubbelen. Protest. De Amerikaanse vakbond C.I.O. heeft het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken verzocht uit zijn naam te protesteren bij de Spaanse regering en de UNO tegen de doodvon nissen, die in Spanje zijn uitgesproken tegen negen vakverenigingsleden. Het C.I.O. is van oordeel, dat zij zijn ver oordeeld wegens „bonafide vakvereni gingsactiviteit. Uitje. 500.000 Oost-Duitse scholieren zullen hun zomervacantie in een aantal door de staat georganiseerde „vacantie- kampen" doorbrengen. Zij zullen poli tiek geschoold worden, waarbij hun vaderlandslievend bewustzijn versterkt en hun verering van Stalin verdiept zal worden. ADVERTENTIE De propaganda-wandeltochten welke Za terdag en Zondag door de Nederlandse Wan delsportbond te Haarlem werden gehouden zijn een groot succes geworden. Namen vorig jaar 295 personen aan de eerste wandeltocht deel, nu waren er 461 deelnemers. Opmerke lijk was het grote aantal jeugdige personen van scholen en verenigingen. De Centrale School no. 1 nam met 55 leerlingen deel. Ook liepen leerlingen mee van de Chr. Huy- gensschool. Het wandelsport programma voor Haar lem en omgeving is als volgt samengesteld: 29 Maart: Politie Sportvereniging Bloe- mendaal. 19 en 20 April: Bloembollen-wandeltoch ten „Onder Door". 14 Mei: Weldadigheids-wandeltochten te Haarlem. 17 en 18 Mei: Politie Sportvereniging Velsen. 7 en 8 Juni: D.V.S. Halfweg. 18 tot en met 21 Juni: Avondvierdaagse en Jeugd-avondvierdaagse ie naauem. Van 10 op 11 Mei zal de L.A.T. Amster dam weer de nachttocht over 60 km. organi seren van Santpoort naar Noordwijk. Woensdagavond houdt de Motorclub Haar lem en Omstreken een avondrit over een afstand van ongeveer 60 km. voor motoren en auto's. De rit is ritgezet als een stratenrit. Alleen straatnamen met links of rechts af, of einde rechts of links, worden bekend ge maakt. De rit loopt uitsluitend over harde wegen. De gemiddelde snelheden voor deze rit bedragen voor motoren tot 200 c.c. en auto's 36 km. per uur, voor motoren boven 200 c.ov 40 km. per uur. De start is bij café-restaurant „Dia Raeckse", Raaks te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2