VALDA Maar hun fantasie krijgt een domper Théatre Hébertot kwam op bezoek Een Eeuw geleden Pianorecital door Henri Wilhelmus Televisie kweekt „zoete" kinderen Bollenschuur in Santpoort uitgebrand Prins Bernhard reikte onderscheidingen uit rHoe is het ontstaan?") DINSDAG 4 MAART 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nachtfeest was ook financieel een succes Huishoudster stal gouden ring Firma P. Middendorp bestaat honderd jaar Houdt juist nu uw voeding op peil! Kies lékkere Agenda voor Haarlem Huisvrouwen maakten studie van wegverkeer School- en werktuinen HRB kreeg meeste punten in EHBO-wedstrijden Softbal- en honkbalclub RGH vierde feest Dr. Bruins Slot over Europees federalisme Dit woordJAPON V.. Diefstallen in ziekenhuis te Bakkum berecht Nederlandse ambulances voor Italië „Keukenhof" wordt op 20 Maart geopend Zo nodig weer Militair Gezag Traan van Willem Barendsz onderweg naar Nederland Burgerlijke stand van Haarlem Bij reddingswerk en gewondentransport bewijzen helicopters de UNO-troepen in Korea onschatbare diensten. Om sneller een groot aantal van deze hefschroefvlieg- tuigen ter beschikking te hebben worden zij thans in vrachtvliegtuigen van Amerika naar het strijdtoneel gevlogen. Hier is een AH-19 helicopter (waarvan de schroeven gedemonteerd zijn) in de geweldige „muil" van een.AC-124 Globemaster, gereed voor liet transport naar Korea. Het Nachtfeest, dat van 26 op 27 Februari op initiatief van Georgette Hagedoorn ten bate van de noodlijdende kunstenaars in Haarlem en omgeving in het Rembrandt- theater werd gehouden, is ook in financieel opzicht een succes geworden. Aan 28 nood lijdende kunstenaars zal binnenkort een uit kering worden gedaan. De Haarlemse recherche heeft gisteren de 31-jarige C. L. A. C.Le R. aangehou den, als verdacht van een aantal diefstal len die zij heeft gepleegd toen zij vorig jaar als dame in de huishouding te Haarlem werkzaam was. Zij ontvreemdde onder meer een gouden ring met brillanten, een vulpen en enige kledingstukken. Een ge deelte van de buit is in beslag genomen. Dezer dagen was het honderd jaar geleden, dat de heer P. Middendorp een kleermakerij opende in de Warmoesstraat. Ter gelegen heid hiervan hield de heer P. Middendorp (een kleinzoon van de stichter), die al vijf tig jaar in het vak werkzaam is, een recep tie. Van vele zijden ontving hij blijken van belangstelling, o.a. van de Bond van R.K. Kleermakerspatroons „Sint Martinus", de R.K. Middenstandsvereniging, de Sint Vin- centiusvereniging. het college van collectan ten der R.K. Parochie aan de Jansstraat en vele zakenrelaties. Smilde heeft een waterleiding gekregen. De ingebruikneming geschiedde na een rede van dr. P. Muntendam, staatssecretaris van Volksgezondheid. ADVERTENTIE Zo zuinig in 't gebruik DINSDAG 4 MAART Stadsschouwburg: „Vingerhoedskruid" (Co- media), 8 uur. Concertgebouw: Jeugdconcert H.O.V., 8 uur. Minerva (Heemstede): Klas sieke Hindoedansen, Hima Kesarcodi, 8.15 uur. Rembrandi: „Teresa", 14 jaar, 7 en 9.15 uur Palace: „Politic-dossier 301", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Hoffmanns vertellingen". 7 en 9.30 uur. City: „Macao", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Sofia" en „De baron van Arizona", 18 j„ 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Stalen haaien", 18 jaar, 8 uur. WOENSDAG 5 MAART Stadsschouwburg: „Het woord" (Neder lands Volkstoneel). 8 uur. Rembrandt en Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.30 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Onder geringe belangstelling had gister avond in de Haarlemse Schouwburg een opvoering van het in 1945 geschreven toneelstuk „Le Maïtre de Santiago" van Henry de Montherlant door het Théatre Hdbertot uit Parijs plaats. Over stuk en vertoning heb ik enkele jaren geleden, naar aanleiding van het eerste bezoek van dit gezelschap aan ons land, reeds verslag uit gebracht. Moge ik daarom thans met en kele opmerkingen volstaan. De Franse critiek heeft dit werk na de première met uitbundige lofprijzingen overladen. In het weekblad „Carrefour verscheen zelfs een artikel waarin gezegd werd dat de titelheld tot de gelederen van werkelijk levende toneelfiguren zoals Oedipus, Don Juan, Hamlet en anderen behoort! Men zou daarover langdurig van mening kunnen verschillen, mede omdat de schrijver het de toeschouwers niet ge makkelijk heeft gemaakt deze eigenaardige figuur geheel te doorgronden en te aan vaarden. Don Alvaro, meester van de Orde van Santiago in het Spanje uit het begin van de zestiende eeuw, drijft zijn streven naar absolute zuiverheid namelijk zover, dat er in zijn leven nauwelijks plaats voor menselijke gevoelens meer is. Zijn vol strekte onkreukbaarheid belet hem deel te nemen aan de exploitatie van nieuwe wingewesten overzee. Hij geeft daar aller lei ethische motieven voor op, maar ver volgt'dan met de vaststelling dat „koloniën alleen gemaakt worden om verloren te worden". Een dergelijk cynisme laat hij telkens horen. Dit maakt hem bijzonder gecompliceerd bij al zijn voorgewende rechtlijnigheid. Daarin doet hij trouwens denken aan De Montherlant, zoals wij hem kenden uit zijn vroegere romans: een po seur, die weet dat hij acteert, maar het zeer bewust doet om iets te bereiken. Dat „iets" is in dit geval een soort mystiek nihilisme. Hoe men daarover denkt doet nu minder terzake, want belangrijker is dat hij zijn rol in het leven speelt met een koude grandeur, waaronder een gloeiend temperament schuil gaat. De tekening van zijn enigszins verbitterde, maar hartstoch telijk de wereldverzaking predikende le venshouding is doorgaans uitermate boeiend, ook voor wie zijn wrede egocen triciteit (de woorden „hardheid" en „zui verheid" verschillen in het Frans maar één letter) bijster onsympathiek is. Om het even heldere als krachtige pro za, dat behalve in de lyrische finale ner gens „litteratuur" wordt, waaruit dit alles blijkt, kan ik dit drama wel waarderen. De taal is verheven en doorgaans toch zeer natuurlijk, zodat men ondanks alle moge lijke bezwaren toch door de argumenten getroffen kan worden. Het is jammer dat Jacques Hébertot wederom met een gezel schap naar ons land is gekomen, dat zeker niet uit zijn beste krachten werd samenge steld. Behalve Allain-Dhurtal, die ook deel van de oorspronkelijke bezetting uitmaakte, kon eigenlijk alleen de vertolker van de titelrol, Marcel Josz, ons enigszins bekoren. Vóór de pauze werd het tweegesprek „L'Ecole des moroses" van Félicien Mar- ceau vertoond. Toch is het jammer dat dit gezelschap niet de gelegenheid heeft aan gegrepen om ons een specifieker Frans stuk te laten zien. Men had daarmede stellig een ruimere kring van vrienden gekweekt. DAVID KONING. Namens het Verbond voor Veilig Verkeer gaf de heer G. Edser Maandagmiddag voor de Haarlemse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen een populaire uiteenzetting van de verkeersregels, die verduidelijkt werd met een aantal licht beelden en een filmpje onder de titel „Dat komt ervan". Hij toonde zich zeer inge nomen met het verkeersonderwijs dat nu op bijna alle lagere scholen wordt gege ven, maar zeide, dat het pas effectief kan werken indien ook de ouders er steun aan geven. Tal van krasse voorbeelden werden door hem genoemd van ouders, die in dit opzicht hun kinderen maar laten begaan, veelal omdat zij zelf ook nog nauwelijks met de "elementaire gedragslijnen in het wegverkeer op de hoogte zijn. Dc licht beelden kregen extra overtuigingskracht door enige opnamen vair autowrakken en slachtoffers van verkeersongelukken. Men kan het zich als iets heel natuurlijks voorstellen dat een kunstenaar, die in zijn jonge jaren zijn vaderland achter zich liet om bij beroemde meesters in Duitsland te gaan studeren en die ten slotte in Hongarije terecht kwam, waar hij zich voorgoed ves tigde dat zo'n ontwortelde op zeker ogenblik de onweerstaanbare drang in zich voelt om zijn geboorteplaats weer te zien, de „beelden uit zijn kinderjaren" te ver levendigen, oude bekenden te ontmoeten en in de concertzaal, waar hij wellicht zijn eerste kunstenaarsdroom gedroomd heeft, een recital te geven. Zo hebben we de aan leiding begrepen tot het optreden in de tuinzaal van het Haarlemse Concertgebouw van de oud-Haarlemmer Henri Wilhelmus, die wij hier 25 jaar geleden ook al eens gehoord hebben en wel als solist bij de H.O.V. onder Gerharz. Hij werd ons toen aangekondigd als leerling van Backhaus aan het conservatorium te Sonderhausen en tevens als discipel van Busoni. Wij her inneren ons dat Wilhelmus het Concert in d moll van Mozart speelde en ook een eigen concert vertolkte. Hoe onze indrukken daarvan waren doet heden niets ter zake; na een kwart eeuw stonden wij even ob jectief tegenover zijn kunst en zijn kunnen als toen wij hem voor het eerst op het podium zagen verschijnen. Wilhelmus vulde thans zijn programma met werken uit het klassiek-romantische répertoire: Beethovens Sonate in cis-moll, twee Rhapsodieën van Brahms, een vijftal nummers van Chopin en de vierde Hon gaarse Ehapsodie van Liszt. Bovendien speelde hij drie eigen composities. Uit de vertolking van dit alles sprak een pianist die over een vrij vlotte techniek beschikt, welke hij met romantische allure (tempo rubato!) doch met weinig gevoel voor ro mantisch klankschoon aanwendt. De poëzie van de Mondschein-sonate kon niet op bloeien uit het al te nuchtere toucher van de pianist. Maar wel werd de Rhapsodie in b van Brahms (opus 79) overtuigend stevig weergegeven. Even groot was wat Chopin betreft de tegenstelling tus sen de eenvoudige maar verrukkelijke Prélude in Des, die haar sfeer maar niet vinden kon en de brillant gespeelde Wals in Ges. De Polonaise in cis behoorde ver der met de Liszt-Rhapsodie tot de goede dingen van de avond. Belangrijke muzikale scheppingskracht hebben we in de eigen composities van Henri Wilhelmus niet kun nen ontdekken. De belangstelling voor de avond was niet bijster groot, maar het publiek toonde zich dankbaar voor hetgeen geboden werd, zodat er nog een paar toegiften vojgden. JOS. DE KLERK. De expositie van de hyacinten, getrokken door de leerlingen der 6e klas van alle lagere scholen in de gemeente Heemstede, zal plaats hebben op Vrijdag 7 Maart om 2 uur in het Sportparkrestaurant. De prijzen zullen uitgereikt worden door de burgemeester. Bij de E.H.B.O.-wedstrijden die door het district Noordholland van de Nederlandse. Bond tot het Redden van Drenkelingen in IJmuiden werden gehouden heeft de heren- ploeg van de Haarlemse Reddingsbrigade het hoogst aantal punten (951) binnengehaald. Zij won daarmede in deze afdeling de eerste prijs. Bij de dames veroverde de damesploeg van de IJmuider Reddingsbrigade de eerste prijs met 855 punten. De ereprijs, beschik baar gesteld door het bestuur van de N.B.R.D.. voor het op de juiste wijze toe passen van de kunstmatige ademhaling kwam in het bezit van de herenploeg van de IJ.R.B. met 395 punten. De uitslagen zijn: dames: IJmuiden 855 pnt.; Haarlem 718 pnt.; Bloemendaal 645 pnt.; Zandvoort 533 pnt.: Amsterdam 370 pnt. Heren: Haarlem 951 pnt.; IJmuiden 736 pnt.; Bloemendaal 645 pnt.; Amsterdam 598 pnt.; Zandvoort 594 pnt. Aan de leidsters werden de volgende punten toegekend: mevr. G. TimmermansHennevelt. IJmuiden 218 pnt.; mevr. S. C. DijkstraVan Baren. Haarlem 150 pnt.; mevr. HoogeneschBolderink, Zandvoort 137 pnt.; mevr. M. Heitlager Rami, Bloemendaal 135 pnt.; mej. B. Post, Amsterdam 135 pnt. en aan de leiders: N. D. Oudshoorn. Haarlem 181 pnt.; P. C. Helle- mons, Amsterdam 166 pnt.; L. A. Ophuizen, Bloemendaal en J. van Beelen, IJmuiden 157 pnt. en J. Loos, Zandvoort 128 pnt. Door de heer J. L. Kattestaart. districts voorzitter. werden met enige hartelijke woor den de prijzen kan de winnaars uitgereikt en sprak de heer J. P. Weyburg, voorzitter N.B.R.D. er zijn volodening over uit, dat door het districtsbestuur wederom het initia tief was genomen om deze wedstrijden te houden. ADVERTENTIE Neem een doos echte PA S Tl LLES VOORKOMINGVAN GRIEP Dit is Fakir Rayo, die op het ogenblik in Rijssel (Frankrijk) verblijft. Hij heeft zijn tong laten vastspijkeren aan een plank welke 16 kilogram weegt. Op schrikkeldag is hij met dit experiment begonnen en hij wil het twee maanden volhouden. Een deurwaarder heeft tong, plank en spijker verzegeld. Dat er onder de leden van de Softbal- en Honkbalverenigingen van RCH krachten zijn, die een feestavond kunnen verzorgen, is Zondag in gebouw „Sint Bavo" gebleken. De bezoekers zullen er zich over verheugd hebben de ere-voorzitter, de heer P. Kaest- ner op het toneel gezien te hebben in „Lui van standing". De heer Kaestner, een der oprichters der honkbalclub, is geruime tijd ziek geweest en hoewel hij zijn krachten niet meer aan het spél kan geven, is hij thans een gewaardeerd lid van de toneel groep. Een aantrekkelijk programma was samengesteld. Wegens ziekte van Wil Hil- lebrink nam Gé de Raadt diens taak als zanger over en bracht enkele liederen uit een operette ten gehore. Ook speelde hij op de accordéon. Medewerking verleenden „The singing Racing girls" onder leiding van Henk Hagen, „Dip en Dop", twee zingende dwazen en de Soft- en Honkbal toneelgroep RCH met één-acters. Onder de aanwezigen waren de be stuursleden van de voetbalclub en de heren D. Beets en D. Baas, voorzitter en secretaris van de Nederlandse Honkbalbond. Dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot sprak Maandagmorgen voor de leerlingen van de vierde, de vijfde en de zesde klas der beide Christelijke lycea te Haarlem, over het Europese federalisme. Hij zette allereerst uiteen wat onder een federale staat wordt verstaan en wat het Europese federalisme beoogt; Het introduceren van een nieuwe staatsvorm in West-Europa, waardoorWest- Europa een staatkundige eenheid wordt, die in de wereld wat te betekenen heeft. Die slaatkundige eenheidsvorm houdt ove rigens niet in dat West-Europa één land moet worden. Het betekent dat men in Europa komt tot één munt-unie en één militaire en economische macht. De Euro pese federalisten, aldus dr. Bruins Slot, willen geen derde macht vormen tussen Rusland en Amerika, maar streven naar een eenheid teneinde te beschikken over meer kracht ter bescherming van de Euro pese vrijheid. Spreker betoogde dat de Europese staat moet groeien uit histo rische werkelijkheid en dat speciaal de Christenen een taak hebben in de strijd voor het federalisme. (Van onze correspondent in Amerika) In ongeveer twee van de drie huiskamers in de mid denstandswijken van de Amerikaanse steden is het televisietoestel 's avonds de enige lichtbron. Vader, moe der en de kinderen zitten te kijken en te kijken, vaak uren achtereen Veel minder hoog is het aantal televisie-apparaten, dat men aantreft in de hui zen der welgestelden. Een onderzoek in een deel van Amerika heeft onlangs uit gewezen, dat van de gezin nen met een inkomen van 6000 dollar of meer, slechts 16 procent televisie bezit. In de middengroep, met een inkomen van 3000 tot 6000 dollar, had evenwel 66 pro cent van de gezinnen een toestel, en het is bijna niet te geloven dat die dure ap paraten ook nog aangeschaft kunnen worden door gezin nen waar slechts 2000 dol lar per jaar binnenkomt. De helft van die gezinnen heeft zulk een toestel in huis, zij het dan ook op afbetaling! Het leven in heel veel Amerikaanse gezinnen is door de televisie ten zeer ste veranderd. Het onder zoek wees uit dat men het toestel gemiddeld 5V> a 6 uur per dag aan heeft staan, en het verwonderlijke is, dat het volgens de statistiek weinig uitmaakt of men het apparaat al lang in huis heeft of dat het nog een nieuwtje is. Hoeveel tijd per dag zit ten de kinderen naar de programma's te kijken? Door de week zo zegt het rapport gemiddeld 2yk uur en 's Zondags 3'A uur. Een Nederlandse vader of moeder zal zich bezorgd af vragen, wat er dan van het huiswerk terecht moet ko men. Volgens de Ameri kaanse ouders komt dat niet in het gedrang, maar wij nemen die verzekering toch met een korreltje zout. Amerikanen doen graag op timistisch en bovendien is bijna iedere bezitter van een televisie-toestel een enthousiast verdediger van dit soort amusement. Node zal hij de nadelen er van toegeven. Maar gesteld nu al, dat het huiswerk niet in het ge ding komt en dat het kind voordat de televisie in huis kwam 2 uur aan andere ontspanning kon wijden, dan nog mag men zich afvragen: Ten koste van wat kijkt het dan nu naar de televisie? „Stel toch niet zulke sombere vragen", zal meni ge Amerikaanse moeder op merken. „De kinderen zijn tegenwoordig veel zoeter Maandagmiddag omstreeks 1 uur is de rieten, met pannen gedekte bollenschuur van de heer Hooggreef aan de Duin- en Kruidbergerweg in Santpoort tot de grond toe afgebrand. De schade beloopt enige duizenden guldens, daar er bovendien een hoeveelheid gereedschap door de vlammen vernietigd werd. Toen de Santpoortse brandweer werd gealarmeerd, was er al weinig meer te redden; het zeer brandbare bouwsel stond in lichter laaie en ondanks de grote ijver van de manschappen en de twee stralen brandde de schuur binnen het halve uur totaal af. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak in. Het afgelopen weekeinde heeft men in Driehuis voorts een ernstige brand kunnen voorkomen. Onder het afdak van de tim mermanswerkplaats van Lootsma aan de Da Costalaan hadden vijf Driehuizer kna pen een vuurtje gestookt, dat de houten pilaar van de opslagplaats al had bereikt, toen de bedrijfsleider, die vlakbij woont, het geval merkte. Hij kon juist op tijd in grijpen en de schuur behouden, die met een grote en kostbare voorraad hout was gevuld. Vijf jongens van omstreeks 10 jaar oud zijn door de politie later opge pikt. Zondagmiddag woedde voorts in het duin achter de Fahrenheitstraat een brandje, waardoor 50 vierkante meter be planting verloren ging. Omwonenden heb ben het vuur geblust. In de grote marmeren Burgerzaal van het Koninklijk Paleis op de Dam in Am sterdam, heeft Prins Bernhard Maandag middag 190 decoraties uitgereikt, waarvan 2 Militaire Willemsorden, 40 Bronzen Leeuwen, 100 Bronzen Kruisen, 8 Vlieger- kruisen en 40 kruisen ven Verdienste. De plechtigheid werd onder meer bijgewoond door de staatssecretaris van Marine, vice- admiraal H. C. W. Moorman, de staats secretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranen burg en de chef van de generale staf, gene raal B. R. P. F. Hasselman. Een japon of voluit een Japonse rok is een lang, loshangend gewaad dat uit Japan is ingevoerd of naar Japans model vervaardigd. Het is dus eigenlijk zoiets als een kimono en, merkwaardig genoeg, oorspronkelijk een mannen- dracht. De 18de eeuwse student droeg de japon zonder broek, maar met witte kousen en gele of rode muilen. Een allonge-pruik en een rotting voltooiden zijn toilet. Toen Hildebrand in de Ca mera Obscura bij Oom en Tante Stastok aan het ontbijt verscheen in zijn robe de chambre, riep Tante uit: „Heeremijn- tijd! zijn die dingen weer in de mode!" (het was in 1836) en begon een optel ling van al de japonnen met sjerpen, die haar vader en haar man in vroeger eeuwen gedragen hadden. In Sara Bur gerhart wordt het woord japon zowel gebruikt om een heren- als om een dameskledingstuk aan te duiden. Bij Van Effen vraagt een man zijn vrouw liever een japon te dragen dan een „sak", maar zij antwoordt: „Een japon? daar mee ziet men er uit als een Hamburger Trijn." In het begin van de 19de eeuw is het pleit beslecht ten gunste van de dames, maar als ik wel geïnformeerd ben, wordt japon meer en meer verdrongen door jurk. Verkort tot: pon bezigde men het vroeger als benaming van nachtgewaad voor vrouwen en meisjes. dan vroeger, ze maken min der kabaal in huis en ze spe len minder buiten." Ze zijn wel eens wat moeilijk aan tafel of naar bed te krijgen, maar overigens acht de Amerikaanse moeder de te levisie maar een prachtige uitvinding voor de kinde ren. Sommige ouders vin den het wel vervelend dat hun kinderen reeds op zulk een jeugdige leeftijd moord en griezelfilms zien, maar tegen het schouwspel van de ruwe worstelpartijen heeft men weinig bezwaar. Psychologen en opvoed kundigen zijn het in hei al gemeen niet met de optimis tische Amerikaanse ouders eens. Zij weten, dat een „zoet" kind niet het hoog ste ideaal is, dat ouders zich stellen mogen. Een kind, dat naar de televisie zit te staren, is niet actief, het laat zijn eigen fantasie niet werken, het doet zelf niets. Kleuren en tekenen, spelen met poppen of met een constructiedoos, enzo voort zijn veel creatiever bezigheden, veel meer moet daarbij van het kind zelf komen. En al vinden de moeders het ook onrustig in huis: spelletjes die ze zeff bedenken zijn voor de kin derfantasie toch ook nutti ger dan urenlang staren naar plaatjes. De Haarlemse politieagent V. G. Kokhuis, ontving Maandagmiddag in het paleis op de Dam in Amsterdam uit handen van Prins Bernhard het Bronzen Kruis wegens betoonde moed in de oorlogsjaren. In zijn toespraak zei de Prins, dat de onderscheidingen verleend waren voor da den van moed in de afgelopen 12 jaar, zo wel in de Meidagen van 1940 als tijdens de bezetting van Nederland, maar ook voor het werk van die landgenoten, die zich tij dens de politiële acties in het Verre Oos ten hebben onderscheiden. Onder de bijna 800 militairen en burgers, die deze middag werden gedecoreerd, be vonden zich de volgende personen uit Haarlem en omgeving: de heer J. G. van den Bergh te Bloemendaal (Bronzen Leeuw); de heren V. G. Kokhuis, H. Bui tenhuis en J. C. Stuart te Haarlem J. Siller te Heemstede en P. N. J. Lette te Aerdenhout (Bronzen Kruis); de heer N. S. Rap te 'Bloemendaal (Vliegerkruis) en de heer J. P. Boshoff te Haarlem (Kruis van Verdienste). De Alkmaarse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaak tegen een aantal leden van het personeel van het Provinciaal ziekenhuis in Bakkum, aan wie diefstallen ten laste waren gelegd. K. J„ het hoofd van de keuken, en C. M. de slager van het ziekenhuis, tegen welke beiden anderhalf jaar was geëist, werden tot één jaar met aftrek veroor deeld, waarvan vier maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. De kok, W. van de P„ tegen wie twee jaar was geëist, werd tot tien maanden met aftrek veroordeeld. De parkwachter O. H„ tegen wie de eis één jaar luid de, kreeg zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van f 50.of 25 dagen Tot f 100.boete, subs. 40 dagen, wer den veroordeeld de portier P. de B„ tegen wie anderhalf jaar was geëist, de timmer man K. en de wasbaas de V. Dé eis tegen deze laatste twee was-4 maanden. Con form de eis werden tot f 60 of 30 dagen veroordeeld de personeelsleden P. L., schilder, P. V„ J. van E. en het oud-per soneelslid J. le N. De dorpsslager S. L. werd vrijgesproken, daar het hem ten laste gelegde het aannemen van vlees van de slager van het gesticht niet be wezen werd verklaard. Tegen hem was 3 maanden geëist. De kapper van het zie kenhuis J. K„ tegen wie 4 maanden ge- eist was wegens het in ontvangst nemen van geschenken uit de keuken, werd om dezelfde reden vrijgesproken. Een gedeelte van de opbrengst der in Nederland gehouden collecte ten bate van de slachtoffers der overstromingen in Italië zal worden besteed voor de aankoop van zestien mobiele ambulances, waar mee de dringend noodzakelijke geneeskun dige verzorging van de bevolking in de getroffen gebieden zal worden uitgevoerd. Op deze ambulances zal in het Italiaans het opschrift „gift van het Nederlandse volk door bemiddeling van het Nederlandse Rode Kruis" worden aangebracht. De nationale bloemententoonstelling „Keukenhof" te Lisse zal op 20 Maart worden geopend. Door de zachte winter is het mogelijk dat dan reeds vele vroege gewassen zullen bloeien. Enkele vroege hyacinten kleuren reeds, in het warenhuis bloeien al vroege tulpen en de narcissen zullen niet lang meer op zich laten wachten. Als het weer zo zacht blijft als thans het geval is, mag worden verwacht, dat „Keu kenhof" en de bloembollenvelden dit jaar vroeger in bloei zullen zijn dan normaal. Op de dag van de opening van de tentoon stelling „Keukenhof" zal ook het museum „Keukenhof" in het kasteel voor het pu bliek worden opengesteld. Dit museum zal gedurende de gehele bloembollententoon stelling geopend blijven. •De regering heeft aan de desbetreffende commissie uit de Tweede Kamer mede gedeeld, dat een wetsontwerp tot wijziging van de Oorlogswet bij een commissie in behandeling is, die evenwel haar werk zaamheden nog niet heeft geëindigd. De bedoeling van de herziene regeling is, dat een Militair Gezag, met bevoegdheden op burgerlijk terrein, pas wanneer de mili taire situatie dit vereist zal kunnen op treden. Naast een herziening van de Oor logswet is een wetsvoorstel in voorberei ding, dat een aantal wetten zal aanpassen aan de situatie, die zich voordoet, wanneer het rijk in buitengewone omstandigheden komt te verkeren. De Willem Barendsz had op 23 Februari een productie bereikt van 12.987 ton traan tegen 10.659 ton over een nagenoeg gelijk aantal productiedagen van het vorig seizoen. De spermolieproductie was op 23 Februari 2882 ton. De tanker Papendrecht is thans op de thuisreis met bestemming Vlaardingen, waar het schip circa 16 Maart wordt ver wacht. Het schip heeft 10.600 ton traan en spermolie uit de productie van de Wil lem Barendsz aan boord. HAARLEM. 3 Maart 1952 BEVALLEN van een zoon: 29 Febr.. P. Car tonBalk; 1 Mrt, A, P. SchuitPekops de Haas; C. J. van der VeldtBlaas; B. H. Sand- hövelStock: J. M. JoustraDammers: H. IpenburgAlbers; G. van HerwerdenVis ser: A. A. van HoornZwanenburg; M. A. C. Schimmervan Nunen; 2 Mrt, A. J. Raii- makersPeper: C. Kuipersde Klerk: C. van der Mijevan Arum; M. W. van Zoen— Smit: Th, K. DerksHart. BEVALLEN van een dochter: 28 Febr., A. M. den Boervan Lieshout: 1 Mrt, M. J. Coendersvan Melsen; H. G. van den Berg Postema: 2 Mrt. C. BauerHiemensz; G. van der HoutWeijland; A. W. Meuser— Blankert; S. C. Ullersvan Gog; R. M. C. OngenaAerts; J. TimmermanWesselius; T. van der Splintervan Duijn. OVERLEDEN: 1 Mrt, D. Kruijff, 92 j„ Leidseplein; H. Huismanvan Rietschoten, 54 j.. Veenbergplein; T. K. G. J. Mooij, 70 j„ Duvenvoordestraat; 2 Mrt, Ca. Ca. van den Brink. 86 j„ Kenaupark; A. HetemHuij- boom, 80 j„ Zomervaart. Uit de Opregte HaHemsche Courant van 4 Maart 1852 PARIJS. Bij de algemeene verkie zingen voor de leden van eene Wet gevende Kamer heeft de verkiezing van den generaal De Cavaignac groote ver wondering gebaard, nademaal deze on langs verklaard heeft, dat hij nimmer den eed van trouw aan de tegenwoor dige bewinslieden zal afleggen. De op winding over zijne verkiezing onder de Anti-Bonapartisten is groot. In vele kleine steden en gemeenten hebben de prefecten veel invloed uit geoefend oip den uitslag der verkiezin gen, zelfs derwijze dat men kan zeggen dat de volksvertegenwoordigers door deze ambtenaren zijn benoemd in stede van vrijelijk door de stemgeregtigden te zijn gekozen. Naar verluidt hebben zij de hun onwelgevallige kiezers tijde lijk gevangen doen nemen. Zoo zijn te Avignon 155 kiezers opgesloten geweest In Mans was het navolgende biljet door eenen onbekende a'an het gemeentebuis aangeplakt „Er worden Kamer-knegten verlangd Men vervoege zich daartoe te Parijs aan de herberg de Tuileriën, bij het Plein van de Revolutie, tusschen het Kapitool en de Tarpejaansche Rots. Algeheele onderwerping. Niets uit voeren en liet Grootkruis in het ver schiet." Dit stuk, onderteekend „Bodewijk de Neef" is, zoo men zich denken kan, spoedig door de politie afgescheurd en in handen der regterlijke magt gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5