Engeland verontrust door toenemende werkloosheid Morgen zal li ij door de Kamer worden „gewogen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Labour-motie van wantrouwen Hampton Court Hokkaido werd zwaar geteisterd Eind 1952 een millioen Britten zonder werk, schat oud-minister r -Ww WK Accijns op sigaren wordt verlaagd Egyptische verkiezings campagne aan de gang Pinay wil de franc redden Treinramp in Brazilië: 120 doden Het woord is aan Emigratie van boeren naar Canada stopgezet Onrust in Tunis Spaaks opinie Wél een standpunt Noordelijke beschuldiging vals verklaard Vandaag begint debat over Britse defensie 59 Wegens mond- en klauwzeer Roofoverval in Koedijk Mr. O. H, van Wijk lid der Provinciale Staten Het wordt kouder 66e JAARGANG No 202 WOENSDAG 5 MAART 1952 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor In Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur! Robert Peereboom Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 55 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per w.eek 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WIE ENGELAND BEZOCHT HEEFT kent Hampton Court Palace, dat te genover het stadje Kingston, dat men nog wel tot Groter Londen kan rekenen, aan de Theems ligt. Een reusachtig, langwerpig koninklijk paleis, met binnenpleinen die Base Court en Clock Court en Fountain Court heten en met uitgestrekte tuinen. Het is opgetrokken in de Tudor-stijl en behoort tot de talrijke indrukwekkende gebouwen in die bouwtrant, die nog in het Engelse landschap verrijzen maar waarvan slechts weinige meer bewoond zijn. De tijden der grootgrondbezitters, tronend op hun trotse landgoederen, zijn voorbij. De tijd van Hampton Court Palace als koninklijk paleis is al veel langer voorbij: die nam bijna twee eeuwen geleden, in de dagen van George II, een einde. Maar het bezat toen al een eeuwenlange historie. In 1515 was het gebouwd door kardinaal Wolsey, die het al na tien jaar afstond aan zijn koning, Hen drik VIII. Blijkbaar geschiedde dit niet ge heel uit toewijding aan deze vorst, van wie de historie getuigt dat hij de vermaardheid van zijn gunsteling niet zonder afgunst waarnam. En de volgende grote naam, die aan de schepping van het paleis is verbon den, is die van de vermaarde architect Sir Christopher Wren. Hij leefde in de zeven tiende en de achttiende eeuw. Hij leefde meer dan negentig jaar, evenals later Ber nard Shaw zou overkomen. Maar het lijkt voor dat verre verleden een wonder. Wren was de man die na de grote brand van Londen, in de dagen der Stuarts, St. Paul's Cathedral bouwde en een groot aantal an dere Londense kerken, die door het vuur verwoest waren, door nieuwe verving. Hij was het ook die de opdracht kreeg een groter Hampton Court Palace te bouwen; tenslotte liet hij het oude maar ten dele afbreken en herbouwde dat deel, dat aan de zijde van het park ligt. De eerste phase van zijn werk voltrok zich tijdens de rege ring van de koning-stadhouder Willem III, die van 16891702 koning van Engeland was en gedurende de eerste vijf van die dertien jaren tezamen regeerde met zijn gemalin, koningin Mary II. Zij stierf, tot wanhoop des konings, in 1694 aan die toen zo vaak weerkerende en epidemisch optre dende ziekte, de pokken, waaraan ook zijn vader, stadhouder Willem II, een week voor zijn geboorte bezweken was. Hij, de grote diplomaat die in het Europese diplomatieke spel der zeventiende eeuw de geniale tegen stander van de Franse „Zonnekoning" Lo- dewijk XIV was, bleef als een eenzaam en somber vorst achter. Maar hij hervatte na een tijd, waarin men zelfs gevreesd had dat zijn smart over de dood der koningin hem van het verstand zou beroven, zijn taak ofschoon een persoonlijk conflict met zijn jeugdvriend en naaste medewerker Hans Willem Bentinck, graaf van Portland, hem ook diens trouwe steun kostte. Eerst aan zijn sterfbed zou de verzoening tot stand komen. Dat is nu 250 jaar geleden: op 8 Maart 1702 stierf de koning-stadhouder in Hampton Court Palace, in een der vertrek ken die om de colonnade en Fountain Court liggen. Een paar dagen tevoren was hij, rijdend in het park, door zijn paard afge worpen. Bij een sleutelbeen-breuk was een long beschadigd. Aanvankelijk liet de ver wonding zich niet zo ernstig aanzien, maar 's konings zwakke gezondheid was sinds lang ondermijnd en zijn vitaliteit kennelijk Uitgeput. Op herhaalde moeilijkheden met fcet parlement, die zijn trots sledht verdroeg Vas een tijd van ingespannen arbeid ge volgd bij de vorming van een nieuwe coali tie tegen de macht van de Franse koning. Hij was daarin geslaagd; hij had ook met de scherpe vooruitziende blik, die zijn Europees beleid immer kenmerkte, de hoofdlijnen vastgelegd die jaren later bij de vrede van Utrecht zouden worden aan vaard. Zijn levenstaak was volbracht en hij stierf, daar in dat geweldige paleis, na afscheid genomen te hebben van wellicht de enige man die hem ooit tenvolle begre pen had. De Zeven Provinciën zowel als Engeland en Schotland hadden veel aan hem te danken. Maar noch aan deze, noch aan gene zijde van de Noordzee was hij persoonlijk geliefd geweest. Zijn eenzame jeugd de jeugd van „het Kind van Staat", dat zich omringd voelde door vijan den had hem vroeg bitter en hard ge maakt. In een bestaart dat reeds op 51- jarige leeftijd ten einde kwam had hij, na een vroegrijpe jeugd en dertig jaren van zorgen en strijd, de erkenning verworveii van een groot man. Hij was kinderloos ge bleven en bij de herinnering aan deze vorst blijft die aan zijn gemalin, de lieftallige Mary Stuart die haar leven aan hem wijd de, de enige zonnige en poëtische. R. P. TOKIO (Reuter). De overstroming op het Noordelijk eiland van Japan, Hokkaido, heeft naar men thans schat honderden do den en duizenden gewonden geëist. Red dingsploegen banen zich een weg door de wrakstukken van door de vloedgolven en door brand vernielde huizen. Duizenden Japanners, die zich in de vrieskoude naar de heuvels hadden gerept, keerden terug om hun huizen niet meer te vinden. Zij waren weggespoeld. Als toon beelden van ellende stonden de mensen in de koude. De schok in de Oceaan, waar op een af stand van ongeveer 65 kilometer van Hok kaido de bodem van de oceaan omhoog werd geduwd, heeft de naalden van seis- mografen tot in Duitsland en Zweden doen springen. Het aantal daklozen in Nemoero wordt op 1200 geraamd. Een dorp van 400 huizen, Kiritappoe, is geheel onder de vloedgolf verdwenen. In Oerakawa, een stad 250 kilo meter ten Zuiden van Koesjiro, zijn 1000 woningen vernield. In Sapporo zijn pakhui zen en scholen vernield. Tientallen vissersboten zijn op het land geworpen en bij Noemero is een trein in een tunnel ontspoord. Een mijn met 15 ar beiders is ingestort. In een tussen Kalaasrira en Sis El Hani (Tunis) rijdende goederentrein, die sterk brandbare lading vervoerde, is Dinsdag door een onbekend gebleven dader een „Molotof-cocktair-brandbom geworpen. Zes wagons brandden volledig uit. Er waren geen slachtoffers te betreuren. LONDEN, (AFP) Een verklaring van Alfred Robens, minister van Arbeid tijdens het Labourregicm, dat er in Engeland op het einde van dit jaar een millioen werk lozen zullen zijn wanneer de ontwikkeling van de laatste maanden aanhoudt, heeft in alle economische kringen diepe indruk ge maakt. In officiële kringen verklaart men, dat de schatting van Robens overdreven is. Men bevestigt echter, dat de werkloosheid zich de laatste; tijd in stijgende lijn heeft bewogen. Op 15 Januari bedroeg het aan tal ondersteunde werklozen 378.900, waar mede het hoogste cijfer sedert de oorlog werd bereikt. In vergelijking met 15 De cember was het aantal werklozen met 70.000 toegenomen. In niet-officiële economische kringen is men ervan overtuigd, dat de huidige po litiek der regering een zodanige econo mische toestand zal scheppen, dat het aan tal werklozen zal stijgen tot 3 a 4 van de werkende bevolking, zodat het niet ver meer beneden het door Robens genoemde cijfer zou blijven. De werkende bevolking in Engeland telt thans nl. ruim 23 mil lioen personen. Men merkt in dezelfde kringen op, dat de stijging van de werk loosheid tot dusverre voornamelijk het re sultaat is geweest van de verzadiging van bepaalde markten, vooral de textielmarkt, en van het tekort aan bepaalde metalen. De huidige regering van Engeland zou ech ter bereid zijn veel verder te gaan, het geen men meent te kunnen afleiden uit haar financiële politiek, die bestaat uit beperking van het crediet. Blijkens de jongste gegevens var de grote banken heb ben de voorschotten der banken aan de nijverheid in de période van 5 weken, ge ëindigd 20 Februari, slechts 16 millioen pond sterling bedragen tegen 60 millioen in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Met betrekking tot de werkgelegenheid in Engeland acht men het voorts een zeer verontrustend verschijnsel, dat de index der industriële productie, die het Engelse ministerie op basis van het gemiddelde van 1946 100 heeft berekend, voor de maand Januari slechts 140 bedroeg, hetgeen een stagnatie ten opzichte van Januari van het vorige jaar aangeeft. Men wijst er voorts op. dat toeneming van de werk loosheid niet alleen ;n Engeland voorkomt, doch op het ogenblik een internationaal verschijnsel is. De Engelse begroting Vier weken voor het einde van het lo pende begrotingsjaar heeft het Britse mi nisterie van Financiën bekend gemaakt, dat de ontvangsten op de gewone begroting in de eerste 48 weken van het jaar in totaal 4.242,6 millioen pond sterling hebben be dragen, of 403,6 millioen pond sterling meer dan de gewone uitgaven. Dit overschot is zeer veel groter dan ver wacht was. Het vloeit voort uit het feit, dat de uitgaven voor de bewapening klei ner zijn geweest dan geraamd werd bij het opstellen van de begroting. Anderzijds zijn de begrotingsontvangsten groter ge weest door stijging van prijzen en winsten. Als men rekening houdt met de buiten gewone begroting, (kapitaals-uitgaven) De Haarlemse beeldhouwer Mari Andries- sen is gereedgekomen met het klei-ontwerp voor het oorlogsmonument voor Enschedé, dat uit zes beelden zal bestaan. Dit is een der groepen, voorstellende: Vrouw met bij bombardement getroffen kind. blijft de toestand voor de schatkist zeer bevredigend. Het globale nadelige saldo op de begroting bedraagt voor de eerste 48 weken van het jaar slechts 79,3 millioen pond sterling, terwijl een nadelig saldo voorzien was van ongeveer 450 millioen pond sterling.. Het is echter weinig waar schijnlijk te achten, dat in de komende Britse begroting, die Dinsdag bij het par lement zal worden ingediend, belangrijke belastingverlagingen zullen voorkomen. Opgemerkt dient te worden, dat de ko mende begroting naast voorziening in mi litaire uitgaven vooral zal moeten dienen als middel tot bestrijding van de dreigende inflatie. BRUSSEL (Reuter). De Belgische socialistische leider Paul Henri Spaak heeft Dinsdag op een bijeenkomst van zijn partij te Brussel verklaard, dat een neutraal en ontwapend West-Duitsland de voorwaar den voor een derde wereldoorlog zou schep pen, omdat dan de militaire grens van West-Europa weer langs de Rijn en de Maas zou lopen. Dit betekende, volgens de oud-voorzitter van de raadgevende verga dering vari de Raad van Europa, niet alleen dat het streven naar een verenigd Europa nutteloos zou worden, maar ook dat het machtsevenwicht tussen Oost en West ver stoord zou worden ten gunste van Rusland. Hij waarschuwde er echter ook voor, West- Duitsland niet toe te staan zich in politiek, economische en diplomatiek opzicht in af zondering te ontwikkelen. Naar zijn oordeel kunnen de Europese problemen slechts op grondslag van een verenigd Europa worden opgelost. In ant woord op bezwaren van partijgenoten, dat een federatie zonder de deelneming van Engeland of de Scandinavische landen wei nig zou betekenen, verklaarde Spaak, dat het volgen van eenzelfde politieke koers als Engeland „ons nergens heenvoert". i 's-GRAVENHAGE (A.N.P.). Naar aanleiding van de opmerking, dat de Ne derlandse regering geen standpunt zou hebben ingenomen ten aanzien van de in April te houden economische conferentie in Moskou, maakt men er A.N.P. van be voegde zijde op opmerkzaam, dat de Ne derlandse regering officiële deelneming steeds heeft afgewezen en bij gevolg wel degelijk een standpunt heeft ingenomen. Men voegt hieraan toe, dat door het steu nen van dergelijke initiatieven in de kaart wordt gespeeld van niet-democratische landen, die door vredesacties, internatio nale conferenties met reëel aandoende doelstellingen van economische, sociale of paedagogische aard, de communistische in vloedsfeer in alle geledingen van onze samenleving trachten te vergroten. Dit is de eerste foto van de uitgegraven binnenhof van de Tempel van Bilqis of de Tempel van de Koningin van Sheba, in Yemen. De figuur in het lange zwarte kleed is de Egyptische voorman van de groep arbeiders. Het was hier, dat de Amerikaan se archeoloog Wendell Phillips hoopte de waarheid te ontdekken omtrent de oude hoofdstad Sheba van Marib. Toen Phillips en zijn assistenten waren .doorgedrongen tot wat men noemde de rijkste archeologi sche schatkamer ter wereld, begonnen de moeilijkheden. Bedreiging met geweld en de vijandige houding van ambtenaren en inwoners van de provincie Yemen dwongen de leden der expeditie naar Aden te vluch ten met achterlating van hun vrachtwa gens, voorraden medicijnen, generatoren, de gehele uitrusting voor de opgravingen en onbetaalbare latexrubber „afdrukken" van meer dan 500 inscripties van de Tem pel van Sheba. De verloren gegane tempel is opnieuw verloren. Minister Lieftinck heeft hedenmorgen in de Eerste Kamer medegedeeld dat zeer binnenkort een wetsontwerp zal worden ingediend waarin een aanzienlijke verla ging van de accijnzen vooral op goedko pere sigaren wordt voorgesteld. De belasting op sigaren zal daardoor nog lager worden dan vóór de oorlog het ge val was, aldus de minister, die voorts ver klaarde dat het regeringsbeleid „met voor zichtigheid" gericht is op het verlagen van belastingen op die gebieden, waar werkverruiming als resultaat geboekt zal worden. Een wetsontwarp inzake belastingfacili teiten ten behoeve van charitatieve en culturele instellingen is in een vergevor derd stadium van voorbereiding. Oorlog en pest LONDEN (Reuter). „Fantastisch en schandelijk", aldus luidde het commentaar van een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken op de be schuldigingen volgens welke de verbonden legerleiding zich in Korea zou hebben in gelaten met bacteriologische oorlogvoering. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Acheson', heeft in een te Washington uitgegeven verklaring de Noordelijken uitgenodigd een onderzoek toe te staan naar de gegrondheid van hun be schuldigingen. Hij noemde deze „volkomen vals". Acheson herinnerde er aan, dat de verbondenen bij vorige gelegenheden de Noordelijken hadden uitgenodigd in te stemmen met een onderzoek door een on partijdige internationale instantie, zoals bijvoorbeeld het Internationale Rode Kruis. De Noordelijken hadden echter dit aanbod afgeslagen, „omdat zij er zich volkomen van bewust waren, dat hun beschuldi gingen vals waren", aldus de minister. Volgens het persbureau Nieuw China hebben de Amerikanen in een te Pan- moendjom overhandigde nota toegegeven dat vier Amerikaanse straalvliegtuigen als gevolg van „technische omstandigheden" op 24 Februari over het gebied van Pan- moendjom zijn gevlogen. In deze nota wordt spijt voor het gebeurde betuigd, al dus het persbureau. Volgens een bericht van de vijfde lucht- maehtgroep hebben vliegtuigen der Noor delijken zich Dinsdag verder van de Mandsjoerijse bases verwijderd dan ge woonlijk. Een formatie van vijftig Migs bevond zich op een gegeven ogenblik bijna vijftig kilo meter ten Zuiden van de Mandsjoerjjse grens. Boven Noord-Korea waren hevige gevechten geleverd. De parlementsfractie van de Britse socia listische partij heeft gediscussieerd over de houding, die zij bij het debat over de defen sie, dat vandaag in het Lagerhuis begint, zal aannemen en besloten de herbewape- ningspolitiek, zoals omschreven in het wit boek van de regering, te steunen. Aan de andere kant is echter besloten een motie in te dienen, die twijfel uitspreekt over het vermogen van de regering om het door de Labour-regering vorig jaar opgestelde de- fensie-proj^am uit te voeren. De motie is in feite een uitspraak van wantrouwen in de regering. Churchill zou derhalve moeten aftreden als zij werd aan genomen. Men acht evenwel een nederlaag van de regering onwaarschijnlijk. Het Britse Lagerhuis heeft Dinsdag met 256 tegen 238 stemmen een Labour-motie verworpen, waarin critiek werd geleverd op de politiek der regering ten aanzien van de vorming van een federatie in Centraal- Afrika, bestaande uit Yassaland en Noord en Zuid-Rhodesia. De Britse regering is voorstandster van een dergelijke federatie en heeft tegen April een conferentie bijeen geroepen over deze kwestie. De Labourpartij is voornamelijk bezorgd, dat bij dit vraagstuk te weinig aandacht wordt besteed aan de belangen en wensen van de inheemsen. CAïRO (Reuter). De nieuwe Egypti sche minister-president Naguib Hilaly Pasja heeft deskundigen op politiek en mi litair gebied verzocht hem zo spoedig mo gelijk te rapporteren over de stand van zaken in het Brits-Egyptische geschil. Deze deskundigen zijn aangesteld door de vorige premier, Ali Maher Pasja. De Britse ambassadeur te Cairo, Sir Ralph Stevenson, die, als gemeld enkele dagen het bed heeft moeten houden wegens een lichte ongesteldheid, zal premier Naguib Hilaly Pasja Donderdag een be leefdheidsbezoek brengen. Later zal hij de nieuwe Egyptische minister van Buiten landse Zaken Abdel Khalek Hassoena Pasja eveneens bezoeken. Het betreft hier geen hervatting der Brits-Egyptische onderhandelingen. A.F.P. meldt dat premier Hilaly Pasja Dinsdag tegenover journalisten heeft ver klaard dat er nieuwe verkiezingen in Egypte zullen worden gehouden. Men meent te Caïro dat de Egyptische volksvertegenwoordiging na afloop van de maand, waarin zij niet zal vergaderen, zal worden ontbonden. De algemene verkie zingen zullen volgens een gewijzigd kies stelsel worden gehouden. Hilaly Pasja ver klaarde hieromtrent tegenover de pers dat de wijzigingen „uitsluitend ten doel heb ben de %'erkiezingen in volledige vrijheid te doen verlopen". De meeste Egyptische politieke partijen zijn reeds met hun ver kiezingscampagne begonnen. (Van onze correspondent te Parijs) Gisteravond om 7 uur heeft oud-minister Antoine Pinay aan president Auriol mede gedeeld, dat zijn besprekingen inzake de vorming van een nieuwe regering tot dus ver geen ongunstig verloop hebben gehad. Vandaag heeft hij de opdracht definitief aanvaard, zodat hij morgen de Kamer zijn regeringsprogramma voor zal kunnen leg gen. Wanneer hij daarop een meerderheid verwerft, is hij dus als premier bevestigd en kan hij gaan proberen een kabinet sa men te stellen. Indien daarna het parlement ook nog dat kabinet aanvaardt, zal deze zeventiende crisis der vierde republiek weer tot het verleden behoren. Pinay wil een kleine ploeg medewerkers om zich verzamelen. Bij de keuze van hen zou hij zich meer laten leiden door hun „technische" kwaliteiten dan door hun po litieke afkomst. Met deze ploeg wil Pinay, die van huis uit groothandelaar in leder waren is, dan een realistische politiek gaan voeren, in de eerste plaats gericht op het herstel van het vertrouwen in de franc. Hij zou een amnestie voor belastingdelic ten af willen kondigen, maar in de toe komst met de grootste strengheid tegen be lasting-ontduikers op gaan treden. Als het vertrouwen in de munt eenmaal zal zijn hersteld, hoopt Pinay met succes een nationale lening te kunnen lanceren. De opbrengst zou dan kunnen worden aan gewend om een deel der kosten van de her bewapening te dekken. Met de beruchte belastingverhoging van 15 procent, waar over zijn voorganger Faure struikelde, zou het dan misschien nog niet zo'n vaart be hoeven te lopen. Als andere punten van zijn programma worden al genoemd een nieuwe actie om de prijzen te verlagen, sanering van het sociale verzekeringsinstituut en der genationali seerde bedrijven en zo mogelijk verlenging der werktijden in bepaalde industrieën. Gistermiddag, vóór zijn eerste bezoek aan het Eiysée, heeft Pinay een langdurige be spreking gevoerd met de directeur van de Nationale Bank, die hem zou hebben ver- In een der buitenwijken van Rio de Janeiro is een trein, afkomstig uit Novai- guassu, ingereden op ontspoorde rijtuigen van een trein uit Juiz de Fora. Het is een van de ergste treinrampen die Brazilië tot nu heeft meegemaakt. Het aantal doden bedraagt 120. Er zijn 300 gewonden, van wie velen ernstig. De trein was zo vol, dat de passagiers zelfs tussen de wagens hingen. Vele deuren stonden open. Het merendeel van de pas sagiers bestond uit arbeiders die naar hun werk gingen. klaard, dat de economische positie van het land ernstig is maar niet hopeloos en dat, zo de nieuwe formateur op medewerking van het parlement voor zijn programma zou kunnen rekenen, een devaluatie van de franc niet per se als onvermijdelijk be hoefde te worden beschouwd. De staat moge straatarm zijn geworden, zo lichtte ons gisteravond een hoge ambtenaar deze berichten toe, het land beschikt nog altijd over aanzienlijke bronnen van welvaart en de bedragen aan goud en buitenlandse de viezen, die door de burgers achter worden gehouden, moeten in de honderdtallen van milliarden lopen. Het gaat er dus om een deel van die rijk dommen naar de staatskassen te doen vloeien en om dat doel te bereiken zou Pi nay meer technisch dan politiek te werk willen gaan. Hij denkt ondermeer om de handelaren met forse hand aan te grijpen. Onder anderen zou hij zakenlieden, die de controle ontduiken door artikelen zonder rekening te verkopen, een veel voor komend gebruik hier te lande op zwarte lijsten willen plaatsen en zelfs in overwe ging nemen hen uit de burgerlijke rechten te ontzetten. Frederik van Eeden: Het goede groeit traag in scha- duw van geringschatting. Een van de vele nieuwtjes op de gisteren in Londen geopende „Ideal Home Exhibi tion" de traditionele jaarbeurs voor de Britse huisvrouw is deze revolutionnaire wasmachine. Zij bestaat uit een vorkvor- mige buisconstructie die, aangesloten op een stofzuiger, lucht door het waswater blaast. Het apparaat reinigt volgens de fabrikanten een aanrecht vol wasgoed of vaatwerk in tien minuten en wordt ver kocht voor ongeveer zestig gulden. De Canadese regering heeft bepaald dat de emigratie van landbouwers uit landen waar mond- en klauwzeer heerst, wordt stopgezet. Degenen die reeds onderweg zijn zullen wel worden toegelaten, maar wor den, evenals hun bezittingen, gedesinfec teerd. Dit geldt onder andere voor de pas sagiers van de Zuiderkruis, welk schip Dinsdag uit Rotterdam naar Halifax is ver trokken. Minister Joekes heeft gisteravond in de Tweede Kamer meegedeeld, dat over de maatregelen der Canadese regering tot het stopzetten van de emigratie terstond over leg met de Canadese autoriteiten is ge opend. Van Nederlandse zijde zullen maat regelen worden getroffen om aan gerezen bezwaren tegemoet te komen. De selectie van emigranten wordt voortgezet, maar aan landarbeiders kan voorlopig geen vi sum voor Canada worden verleend. Veehouder neergeslagen en van 3000 beroofd Twee gemaskerde mannen hebben gis teravond omstreeks halftien een roofover val gepleegd op de 66-jarige veehouder P. Akkerman, die in een alleenstaand boerde rijtje aan de kanaaldijk onder de gemeente Koedijk woont. Zij hebben zich toegang verschaft door verbreking van een ruit aan de achterzijde van de boerderij en zijn via de slaapkamer de huiskamer, waar de heer Akkerman zat, binnengedrongen. Hoewel de heer Akkerman slecht van ge hoor is, had hij toch reeds de aanwezig heid van de indringers in het achterhuis bespeurd en uit voorzorg zijn portefeuille met geld, die in de slaapkamer lag, bij zich gestoken. Met een stoffer ging hij de twee indringers te lijf, toen zij de huiskamer binnenkwamen, maar hij moest het tegen de twee mannen afleggen. De indringers, die de boer eerst met een revolver hadden bedreigd, gaven hem met een ijzeren staaf enige slagen op het hoofd, doorzochten zijn kleren en beroofden hem van zijn porte feuille, die een bedrag van 3.000.be vatte. Daar-y» kozen zij ijlings het hazen pad. De heec Akkermsv., die vrij ernstig gewond was, heeft toch nog kans gezien boeren in de omgeving te waarschuwen, die op hun beurt de politie te Bergen van de overval op de hoogte stelden. Met een aantal politiehonden werd onmiddellijk de achtervolging begonnen, echter zonder succes. De groepscommandant van de rijkspolitie te Bergen verzoekt automobilisten, die gisteravond tussen kwart over negen en kwart over tien op de Helderseweg lifters hebben meegenomen in de richting Alk maar of Den Helder zicjh met hem in ver binding te willen stellen, (telefoon K 2208- 2444). Een van de indringers die van de boer een klap met een stoffer kreeg, heeft waar schijnlijk een wond aan zijn gezicht. De voorzitter van het centraal stem bureau heeft tot lid van de Provinciale Staten van Noordholland benoemd mr. O. H. Van Wijk te Heemstede, zulks ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer F. P. Vermeulen te Velsen. Het K.N.M.I. deelt mede: De eerste lentedagen zijn dit jaar wel bijzonder vroeg gekomen. Een Zuidelijke luchtstroming bracht ons het zachte weer. Maandag en Dinsdag steeg het kwik in het Zuiden en Oosten van het land op verschil lende plaatsen tot 17 graden. Dergelijke hoge temperaturen zijn tamelijk zeldzaam in begin Maart. In West-Rusland en Polen vroor het van morgen op verschillende plaatsen 10 en 15 graden. Oostelijke winden voeren déze koude lucht over Duitsland steeds verder naar het Westen, zodat zij vanmorgen vroeg maar 120 kilometer van onze Oostgrens was verwijderd. In Hannover was de tempera tuur toen tot aan het vriespunt gedaald, in Berlijn vroor het 4 graden. Ook in ons land wordt de wind nu ge leidelijk meer Oostelijker, daarom ziet het er naar uit, dat ook wijlde eerstkomende dagen kouder weer zullen krijgen. Vandaag wordt het weer.voor een groot deel beheerst door een randstoring van een ten Westen van Ierland gelegen depressie. Deze trok over Zuid-Oost-Engeland naar het Noorden en bracht daar zowel als in West-Frankrijk, België en ons land regen. Wanneer de continentale lucht Nederland zal hebben bereikt, worden de regenkansen echter weer klein. ^^ooooooooocyvxxocoooeosejürCTyKxaeoofywcriertvvyv^yyvv^ WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: In de nacht en ochtend hier en daar mist. Overigens wisselend bewolkt met aanvankelijk enkele verspreide buien. Matige tot zwakke wind ruimend naar Zuid-West tot West. Vrij koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 6 Maart Zon op 7.15 uur, onder 18.29 uur. Maan op 12.31 uur, onder 5.26 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 6 Maart Hoog water: 12.25 uur. Laag water: 7.15 en 20.11 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1