Wijziging van Wederopbouw- wet aangenomen Financiële beschouwingen over de begroting voor 1952 ABDIJSIROOP HOEST l)W KIND? De radio geeft Donderdag Noord-Afrika eeh „nieuw Ruhrgebied"? Lof voor minister Lieftinck PANDA'S HEREN-LEVEN WOENSDAG 5 MAART 1952 TWEEDE KAMER Minister overweegt herstel van premieregeling voor woningverbetering Inbouw- en Service Station AUTO RADIO Vader overreed zijn driejarig kind EERSTE KAMER Heringa Wuthrich wotewu BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Veel Amerikanen deze zomer naar Europa Een jaar geëist tegen voormalige ambtenaar Methode voor temperatuurvoorspellïngen ADVERTENTIE Een Virginia, zó goed, dat we die bi) millioenen exporteren! Met de aantekening, dat de C.P.N.- en de A.R.-fraeties tegen waren heeft de Tweede Kamer gistermiddag de wijziging van de Wederopbouwwet aanvaard, echter niet, dan nadat minister In 't Veld een amende ment-Van Vliet had overgenomen, waar door het ontwerp in zijn werking aanzien lijk wordt beperkt. Tien dagen geleden begon de Kamer met de behandeling van dit ontwerp, dat beoogt regelen te stellen ter voorkoming van on doeltreffend gebruik van materialen en arbeidskrachten in het bouwbedrijf. Bij de verdediging van het ontwerp heeft minis ter In 't Veld gezegd, dat met name iHt vakkringen de wens naar meer uniforme voorschriften naar voren is gekomen. Het ligt in de bedoeling de wet zeer spoe dig in werking te doen treden. De Alge mene Maatregel van Bestuur ligt al gereed. De wet heeft een tijdelijk karakter en zij loopt min of meer vooruit op de wijziging van de Woningwet, waarin deze nieuwe regelen zullen worden verwerkt. Uit de Kamer zijn naar aanleiding van dit voorstel de pleitbezorgers van de ge meentelijke autonomie weer naar voren gekomen. Bij de replieken vroeg de heer Van der Feltz (C.H.) de minister, hoe hij zich wel zou gevoelen wanneer hij moge lijk later als burgemeester met deze wet zou moeten werken. „Och", antwoordde de minister, „ik zou er best mee kunnen werken. Ik ben niet van mening, dat deze wet de gemeentelijke autonomie aantast". Het amendement van de heer Van Vliet (K.V.P.) had de strekking daartegen waar borgen te scheppen. Op aanraden van de minister heeft de heer Van Vliet de strek king van zijn amendement nader toegelicht, waardoor het uitsluitend technische ka rakter ervan nog duidelijker tot uiting kwam. Toen had minister In 't Veld er geen overwegend bezwaar meer tegen, na dat hij had betoogd, dat de gemeentebe sturen zich wel niet zullen kunnen ver diepen in allerlei technische details en dat men daarvan geen aantasting van de ge meentelijke autonomie zal behoeven te vrezen. Mr. In 't Veld betoogde dat het streven naar rationalisatie, dat in dit ont werp ligt besloten, het streven naar vorm geving en naar schoonheid in de woning bouw niet behoeft te verstoren. Hoewel niet blind voor de slechte voorbeelden, wees de minister er op, dat er met name op het platteland zeer goede voorbeelden van harmonische bouw zijn aan te wijzen. In afwachting van de oplossing van het vraagstuk van onderhoud en verbetering van woningen, waardoor huurverhoging wel onvermijdelijk zal zijn, zei de minister bereid te zijn het herstel van do premie regeling in overweging te nemen. Na repliek werd het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tevo ren echter had de Kamer een voorgestelde wijziging van artikel 23 van de Wederop bouwwet, dat met betrekking tot de ver- ADVERTENTIE H. 3. Maertens N. V. Nassaustraat 5 Haarlem - Tel. 15220 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.35 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Radioscoop. 11.45 Interviews. 12.00 Orgel en accordeon. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.50 Financieel weekoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Orkest. 13.55 U kunt het ge loven of niet. 14.00 Reisindrukken van Ca nada, causerie. 14.15 Platen. 14.30 Boek bespreking. 14.45 Platen. 15.00 Voor zieken. 16.00 Hersengymnastiek. 16.25 Zang en piano. 16.50 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Pla ten. 17.50 Regeringsuitzending voor de jengd: Wij slaan op de tong-tong. 18.00 Nieuws. 19.15 Sportproblemen. 18.30 Dans muziek. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Gespro ken brief uit Londen. 19.10 De school voor mechanische uitrusting, causerie. 39.20 Orgel. 19.40 Ronde Tafel Parlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Philharmonisch Orkest en solist. 21.15 Waar de rumba lokthoorspel. 22.30 Me- tropole-orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gvmnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor zie ken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, cauaserie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Cello en piano. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Kamerorkest en solist. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.35 Cello. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Piano-duo. 17.45 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Vrouwenkoor en soliste. 18.40 Op de stelling. 18.50 Platen. 19.95 Levensvragen. 19.20 Zigeunerkwintet. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Ge varieerd programma. 22.15 Buitenlands over zicht. 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Voor landbouwers. 12 42 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Muziek voor de jeugd. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.50—15.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws, 19.30 Platen. 19.40 Vrije politieke tribune. 19.50 Klankeeld. 20.20 Verzoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.55—23.00 Nieuws. ADVERTENTIE waarlozing tot schade der bewoonbaarheid een verzachting wil aanbrengen met 31 tegen 29 stemmen verworpen. Tegen waren C.H., A.R., K.V.P. en S.G.P. Emigratie Vervolgens is een begin gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp inzake de instelling van organefi ten behoeve van de emigratie. Voordat minister Joekes aan het woord kwam hebben zeven sprekers het woord gevoerd. De heer Schilthuis (Arbeid) wenste dat aspirant-emigranten volkomen vrij in hun beslissingen zullen zijn. Dit recht mag niet door subsidie voorwaarden worden aangetast. De heer De Kort (K.V.P.) vond dat bij het ADVERTENTIE Als verstandige moeder geeft gij Uw kleine na tuurlijk het middel dat door zijn geneeskrach tige werking jeugdige „hoesters" als een schild beschermt: AKKER'S - 's Werelds beste hoestsiroop - samengaan van overheid en organisaties men eikaars rechten moet eerbiedigen. De heer B i e w e n g a (A.R.) informeer de naar de juistheid van een bericht vol gens hetwelk de landbouwers-emigratie naar Canada is stopgezet wegens het hier te lande heersende mond- en klauwzeer. In antwoord hierop zei minister Joekes dat de Canadese regering heeft bepaald, dat voorlopig geen visa voor agrarische krachten worden gegeven. Er is reeds over leg gepleegd hoe het mogelijk zal zijn te komen tot voortzetting der emigratie. De Canadese autoriteiten hebben volledig be grip voor de moeilijkheden voor ons land. Ten aanzien van het emigratiebeleid zei de minister, dat er een aantal organisaties is, die representatief zijn voor een bepaal de groep. Het is echter niet zo, dat zij met de vertegenwoordigers der overheid het re geringsbeleid zouden kunnen bepalen. De Raad voor de Emigratie is een raad van advies en de regering moet het emigratie beleid vaststellen. Na re- en dupliek kwamen de artikelen aan de orde. De heer De Kort (K.V.P.) lichtte een mede door C.H., A.R. en V.V.D. ondertekend amendement toe, beogende de benoeming van de vertegenwoordigers der particuliere of kerkelijke organisaties door deze organisaties zelf te doen geschie den. Tegen elf uur werd de vergadering ver daagd tot heden. Motie-Stapelkamp aangenomen Bij het begin der vergadering heeft de Kamer gestemd over de moties, welke zijn ingediend bij het werklaosheidsdebat, dat op 21 en 22 Februari is gehouden naar aan leiding van de interpellaties van de heren Stapelkamp (A.R.) en Nederhorst (Ar beid). De motie-Stapelkamp, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat het ge wenst is, dat de werken, die de overheid in het kader van de werkgelegenheids- politiek laat uitvoeren of subsidieert, het zij deze van cultuurtechnische, hetzij van civiel-technische aard zijn, zoveel moge lijk als vrij werk worden uitgevoerd en zo min mogelijk in D.U.W.-verband en welke motie de regering uitnodigt de daarvoor nodige maatregelen te treffen, werd zon der hoofdelijke stemming aangenomen. De beide moties van de heer Haken (C.P.N.), waarin gevraagd wordt een aan tal maatregelen te nemen tegen de werk- Op het ogenblik wordt in regeringskrin gen te Bonn de mogelijkheid besproken van overplaatsing van de zware wapen industrie der Europese landen naar Noord- Afrika. Dit plan voor althans gedeeltelijke overplaatsing van industriële installaties naar Noord-Afrika en in het bijzonder naar Marokko, dat niet in Bonn is ontstaan (naar Duitse politieke waarnemers met nadruk verklaren) heeft nog meer achter grond gekregen sinds Schuman bij de uit eenzetting over een Europese steenkolen- en staalgemeenschap te verstaan heeft ge geven, dat de inschakeling van Afrikaanse gebieden gemeenschappelijk ondernomen zou kunnen worden door de landen, die het plan-Schuman voorstaan. Voor het plan tot overplaatsing heeft men drie redenen: De noodzakelijkheid, in ^eval van een conflict het belangrijkste wapenpotentieel te verwijderen uit de bedreigde gebieden; de wens om een daling van het levenspeil te voorkomen, wanneer de productie van levensmiddelen ten achter gesteld zou wor den bij de bewapeningsindustrie en de be hoefte om gebruik te maken van de erva ring der Duitse industrie op het gebied van vervaardiging van zware wapenen met in achtneming van de Franse bezwaren tegen herleving van de bewapeningsindustrie in het Ruhrgebied. In West-Duitse regeringskringen is men van oordeel, dat de noodzakelijke kapitaal investeringen gemakkelijker verkregen zouden kunnen worden voor installaties in Noord-Afrika. Bovendien meent men, dat daardoor gemakkelijker een compromis gevonden zou kunnen worden inzake de kwestie van de Duitse bewapenings-indus- trie in het algemeen en de controlemaatre gelen in het bijzonder. In Aalten is Dinsdagmiddag een jonge tje van drie jaar overreden door een vrachtauto, die door zijn vader werd be stuurd en om het leven gekomen. De chauffeur H. W. H. van een Aaltense textielfabriek had op zijn rit naar Enschedé twee van zijn kinderen, een tweeling van drie jaar, meegenomen. In Aalten terug gekeerd nam hij zijn kleuters voor zijn woning uit de cabine van de vrachtauto en loosheid en een toeslag te verlenen aan de zette ze in de tuin. Hij sloot het hekje, stap- werkloze arbeiders te Houtigehage en Jubbega wegens een door hen genomen initiatief werden met 75 tegen 7 stemmen verworpen. te in de auto en reed weg. Een van de kinderen heeft echter het hek opengemaakt en is naar de auto gehold. Het viel onder het achterwiel van de reeds rijdende auto. HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS De Eerste Kamer is in haar vergadering van Dinsdagmiddag begonnen met de al gemene financiële beschouwingen over de rijksbegroting voor 1952. Mr. De Wilde (A.R.) uitte zijn be duchtheid voor het „duidelijk waarneem baar streven om het particulier initiatief op de achtergrond te schuiven". De overheid mag geen gevaarlijke verlangens wakker roepen in het volk, door niet het „gevaar lijke vlaggetje van de herverdeling te zwaaien". Een belastingopbrengst van vij: milliard is als een vorm van herverdeling te beschouwen. Een dergelijke belasting kan echter door de omstandigheden nood zakelijk zijn en is dan aanvaardbaar. Wor den deze belastingen echter doel dan zijn zij verwerpelijk, zo betoogde de heer De Wilde. Het grootste gevaar, dat op het ogen blik West-Europa bedreigt is, zo meende de heer De Wilde, het Westerse socialisme. Zou dit socialisme er niet zijn, dan zou Stalin onmiddellijk ophouden met de koude oorlog. Hij zei de grootste eerbied te heb ben voor hetgeen minister Lieftinck voor ons land heeft gedaan. De „socialistische tendenz" in diens politiek wees hij echter op principiële gronden af. Mr. Regout (K.V.P.) toonde zich op timistisch ten aanzien van de mogelijkheden tot verdere verbetering van de rijksfinan ciën. Hij bracht minister Lieftinck daar voor hulde. Hij had echter wel de indruk, dat het budgetaire en het fiscale beleid een zijdig gericht zijn op de financiering van de staat ten koste van de economische activi teit. Het zal hoodzakelijk zijn de belasting- politiek te heroriënteren. De heer Regout was van oordeel, dat op korte termijn tot incidentele belastingverlaging zal moeten worden overgegaan. Mr. Poll em a (C.H.U.) betoogde, dat de belastingverhoging van het vorig jaar uit budgetair oogpunt moeilijk te begrijpen was; uit monetair oogpunt evenwel is zij wenselijk en noodzakelijk geweest. De be perking van consumptie heeft echter een stijging in het aantal werklozen met zich gebracht. De belastingpolitiek van minister Lieftinck beschouwde de heer Pollema als de kurk waarop ons gehele bestaan thans drijft. Het zou beter zijn geweest als met de tegenwaardefondsen van de Marshall hulp een deel van de staatsschulden zou zijn afgelost. Mr. Pollema betoogde, dat Amerika verantwoordelijk moet worden gesteld voor deze gang van zaken, nu het de regering heeft gedwongen een deel van de tegenwaarden te gebruiken voor additio nele militaire uitgaven. De heer Van Santen (C.P.N.) ging uitvoerig in op de zijns inziens funeste ge volgen van de Marshallhulp. Hij vroeg voorts de aandacht van de regering voor de economische conferentie, welke in April in Moskou zal worden gehouden. De heer Vixseboxse (C.H.) betoog de, dat de belastingschroef tot het uiterste is aangedraaid. De dividendbeperking werkt verlammend voor het aantrekken van buitenlands kapitaal en voor de gun stige ontwikkeling van onze economie. Hij bepleitte voorts een grotere vrijheid voor de effectenhandel. Prof. Molenaar (WD), de eerste spreker in de avondvergadering, uitte zijn vreugde over de nationale woningbouw leningen. Het is dringend noodzakelijk, zo zei hij, dat iedereen aan deze leningen mee doet. Prof. Molenaar deed de minister de suggestie aan de hand om achterstallige belastingbetalers, die bereid zijn op de wo ningbouwleningen in te schrijven, uitstel van betaling te verlenen zonder heffing van rente. Hij bracht minister Lieftinck hulde voor hetgeen deze heeft gedaan tot verbete ring van de betalingsbalans. Voorzichtig heid blijft echter geboden. Prof. Molenaar besloot zijn betoog met enige aanbevelin gen: een voorzichtige consolidatie-politiek, het aanhouden van een enigszins ruime kas, belastingverlaging op die gebieden, waar dit het meeste effect heeft voor de verrui ming van de werkgelegenheid en de bevor dering van de export en tenslotte bezui niging. De heer Van Tilburg (Arbeid) vroeg inlichtingen over de raming der onderne mingsbelasting. Hij meende, dat men, spre kende over de vlottende gemeenteschuld, niet mag overdrijven. Tal van gemeenten maken goede vorderingen bij de afbetaling van hun schuld. Voor de moeilijkheden waarin sommige met belasting achterstal lige bedrijven verkeren, mag men niet steeds de regering verantwoordelijk stellen. De heer Van Tilburg vroeg de minister nog eens te willen overwegen of de financiering van de hogere bouwkosten uit de nog te ontvangen Amerikaanse hulp verwezenlijkt zou kunnen worden. Minister Lieftinck zal vandaag antwoor den. ADVERTENTIE ZWITSERSE SWEATERS Ongeveer een maand geleden is een organisatie in Amsterdam begonnen met het houden van een wekelijkse veiling van mo toren en rijwielen met hulpmotoren. Deze organisatie zal met ingang van 14 Maart we kelijks ook een veiling van rijwielen hou den, een novum in Nederland. Wanneer de Purmerendse pijprokersclub „De gesellighe dampkring" op 17 April een jaar bestaat zal de 77-jarige opa Klijzing, thans officieel „wereldpijproker nummer twee", een aanval doen op het wereld record, dat op naam staat van de Ameri kaan Paul Spaniola, die 3,3^gram tabak rookte in de tijd van 88 minuten en 29 seconden. Foto: Opa Klijzing traint zich dagelijks voor de grote strijd. Volgens de Amerikaanse reisbureaux wordt verwacht dat dit voorjaar en deze zomer meer Amerikanen Europa zullen be zoeken dan ooit tevoren. In een bulletin van de American Express Company wordt medegedeeld, dat de vraag naar passage in het voorjaar en in de zomer voor het transatlantische verkeer de beschikbare ruimte reeds overtreft en dat het bespre ken van plaatsruimte vooruit niet alleen omvangrijker is dan verleden jaar maar ook dan in 1950. De voornaamste aantrek kelijkheid ligt in de lage vervoerskosten. Hij zou steekpenningen aangenomen en 10.000 verduisterd hebben De advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gravenhage requireerde Dinsdag een gevangenisstraf van e<?n jaar tegen de 68-jarige voormalige reserve lui tenant-kolonel F. H. E. uit Den Haag, die tot 1950 als ambtenaar werkzaam was bij het ministerie van Ooflog. In deze functie zou E. in de jaren 1947 en 1948 giften heb ben aangenomen, die hem gegeven werden met de bedoeling hem in strijd met zijn plicht te doen handelen. Voorts zou hij vol gens de tenlastelegging een maatschappij in Amsterdam hebben opgelicht voor 10.000 gulden. E. bekende in de winter van 1947-1948 2000 gulden te hebben aangenomen van een eerste luitenant, opdat E., die tot taak had een groot aantal reserve-officieren voor uitzending naar Indonesië uit te zoe ken, zou verhinderen dat de broer van de luitenant voor uitzendingnaar Indonesië zou worden opgeroepen. Voorts bekende E. 2500 gulden te heb ben aangenomen van een fabrikant opdat hij zou verhinderen dat een reserve-eerste luitenant, die als chemicus werkzaam was in het bedrijf van de fabrikant, naar Indo nesië moest vertrekken. In 1948 was E. een bedrag van 10.000 ter hand gesteld door een der directeuren van een maatschappij in Amsterdam. Een volgens de directie onmisbare kracht van deze maatschappij had een oproep voor militaire dienst en uitzending naar Indone sië ontvangen. Met toestemming van het ministerie werd overeengekomen dat in- plaats van deze onmisbare kracht een andere reserve-officier naar Indonesië zou vertrekken. Deze officier werd echter later toch niet bereid gevonden om te gaan en toen zou E., die inmiddels in het geval ge moeid was, een ander aanwijzen, die van de maatschappij dan de 10.000 gulden zou krijgen, om het financieel nadeel dat hij door zijn diensttijd in Indonesië zou leiden, te ondervangen. De officier, die naar Indonesië ging, deed dit echter geheel vrijwillig en op eigen verzoek .De 10.000 gulden had E. in eigen zak gestoken. Ter verdediging voerde E. aan, dat de directie der maatschappij zeer gul met geld was geweest en hem de tienduizend gulden als het ware had opgedrongen. De twee directeuren van de maatschappij verklaarden echter dat zij nooit geld zou den hebben gegeven als zij hadden gewe ten, dat E. het te eigen bate zou aanwen den. Het was bedoeld geweest als schade loosstelling voor de officier, die inplaats van hun personeelslid bereid was naar In donesië te gaan. De advocaat-fiscaal achtte E. schuldig aan verduistering van 10.000 gulden. Het aannemen van giften achtte hij eveneens bewezen. „Het moet een ieder die van deze zaak hoort, met schrik vervullen, wanneer de oproeping van reserve-officieren beïnvloed zou worden door het bedrag dat men ter tafel brengt", zei de advocaat-fiscaal. Dat men niet meer zou kunnen vertrouwen in de onaantastbaarheid van een hoogge plaatst ambtenaar noemde hij angstaan jagend. Hij wilde echter aannemen dat de verleidingen, waaraan E., wiens financiële positie verre van rooskleurig was, bijzon der groot waren geweest, en ook rekening houden met de hoge leeftijd van E. en diens goede staat van dienst voor hij zich aan deze feiten had schuldig gemaakt. Hij ver zocht het hof E. te veroordelen tot een jaar gevangenisstraf. Mr. A. Mout, de verdediger van E., achtte de verduistering niet bewezen, ten zij aangetoond zou kunnen worden dat zijn cliënt niet heeft begrepen dat de 10.000 gulden, welke hem door de directie der maatschappij in de hand werd gestopt niet voor hem bestemd was geweest. Mr. Mout verzocht voorts een uiterst mild oordeel over zijn cliënt te willen vellen. Op 18 Maart zal het Hoog Militair Ge rechtshof uitspraak doen. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: J. N. Gorter, expediteur, wonende te Aals meer. Schoolstraat 12. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. G. J. H. de Leeuw, advocaat en procureur te Haarlem. Mevrouw de weduwe H. J. J. Hermans van der Zanden, wonende te Hillegom, Wee- resteynstraat 11. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. J. F. Sachse, advocaat en procureur te Heemstede. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillisse ment van: H. Heidoorn, handelende onder de firma Fabriek voor Metaalbewerking „Metabo", gevestigd te Zaandam, aldaar wonende aan de Heijermansstraat 57. Bij beschikking van de rechtbank werd in plaats van mr. L. V. Hoog als curator in het faillissement van J. Blokker, zonder be roep, gewoond hebbende te Overveen, gem. Bloemendaal, Zijlweg 2, thans te Bussum, benoemd mr. J. W. Rutgers, advocaat en pro cureur te Haarlem. Surséance van betaling Bij beschikking van dë rechtbank te Haarlem is voorlopig surséance van betaling verleend aan: C. H. van Baar, belasting consulent, wonende te Beverwijk, Duinwijck- laan 13, met benoeming van mr. J. H. A. M. van Son, advocaat en procureur te Haarlem tot bewindvoerder. Het verhoor der schuld eisers is bepaald op 7 April 1952, 3 uur. 59. Panda was (zoals we gezien hebben) de eerste, die de Vleermuis-rover door het smalle steegje volgde. Dit steegje liep uit op een vergeten stukje bouwterrein, dat blijkbaar door de omwonenden als vuilnis belt gebruikt werd. Er lag veel waardeloze rommel, oud roest en afgedankte gebruiks voorwerpen; maar van de Vleermuis was geen spoor te bekennen. En het aller vreemdste was nog, dat er geen andere toe gangswegen tot deze vuilnisbelt waren dan alleen maar het steegje! Toen Graaf Gaston en Jolliepop onze held hadden ingehaald, troffen ze hem dan ook in grote verslagen heid. aan. „Ik begrijp het niet!", riep hij uit. „Zo is hij er, en zo is hij er niet! Hij kan niet ontkomen zijn.... en toch is hij nergens te zien„Jae natuurlijk, zag," gaapte Graaf Gaston. „Het was toch ook te mooi geweest om waar te zijn wan neer wij hem hier aentroffen, hah? Wat vervelend, zag! Daer staen wij nu, hah? Er gebeurt ook nooit eens iets waerlijk op windends!' Misschien had de kloeke edel man anders gesproken wanneer hij gewe ten had, dat er intussen door de vermolm de planken van een heininkje heen een vuicrwapen op hem werd gericht. Hahaha Hohoho!"gromde de Vleermuis-rover bin nensmonds. „Ze komen te dichtbij! Ho! Ik zal er een eind aan maken!" Hij scheen het ernstig te menen. Telefoontje. „Over een half uur vliegt het Riffel-syndicaat de lucht in", vertelde in de nacht van Maandag op Dinsdag een onbekende door de telefoon aan een Kopenhaagse politiepost, en meteen ver brak hij de verbinding. Het Riffel-syn dicaat is Denemarkens grootste wapen fabriek. Enkele minuten na het vreem de telefoontje was het Riffel-syndicaat al bezet door een sterke politiemacht, die onmiddellijk de tweehonderd arbei ders van de nachtploeg naar huis zond. Politie en bewakend personeel van de fabriek doorzochten het gebouw van onder tot boven en in de omliggende wijken snuffelden politiemannen en speurhonden naar onraad. Maar gevon den werd er niets. Het Riffel-syndicaat staat er nog steeds. Gangster. James Moran, de vroegere „first deputy fire commissioner" (plaatsver vangend commandant van de brand weer) van New York, is veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalfeneenhalf jaar „wegens afpersing en samenzwe ring". Hij had de leiding van een bende ambtenaren van de brandweer, die geld afgeperst heeft van installateurs' van stookinrichtingen. Dezen betaalden gel den voor vergunningen voor de aanleg van installaties. Alarm. De vulkaan Hibok-Hibok, op het Philippijnse eiland Camiguin, blijft as en lava spuwen. Men vreest voor een nieuwe uitbarsting en de autoriteiten hebben opnieuw de evacuatie-orders van de gevaarlijke zóne van kracht doen worden. „Rampzalig". De Zuid-Afrikaanse minis ter-president Malan heeft in het parle ment de vorige Britse Labour-regering verweten, dat zij „een rampzalige stap" heeft gedaan door de Goudkust bij de grondwet van December 1950 meer po litieke vrijheid te geven. Deze stap zal in andere delen van Afrika reacties wekken, aldus Malan. „Het democrati sche stelsel van West-Europa wordt op de Goudkust toegepast, terwijl negentig procent of meer van de bevolking, die burgerrechten heeft verkregen, analpha- beet is". Bevel. Het West-Duitse federale hof van cassatie heeft Dinsdag uitgemaakt, dat ex-nazi's, die beschuldigd worden van het doden, mishandelen of onrechtmatig gevangenzetten van Joden, geen beroep kunnen doen op „orders van hoger hand". Met deze uitspraak heeft het hof de vonnissen van het gerechtshof van Neurenberg-Fürth verworpen, waarbij drie voormalige leden van de S.A. wer den vrijgesproken van beschuldigingen als bovengenoemd. Het federale hof van cassatie heeft order gegeven de zaak tegen de drie S.A.-leden opnieuw in be handeling te nemen. Vangst. Het walvisvangstseizoen wordt in de nacht van Woensdag op Donderdag te middernacht gesloten, omdat dan vol gens de berekeningen de internationaal vastgestelde maximum hoeveelheid van zestienduizend walviseenheden zal zijn gevangen. Van de Noorse vangsten is negenduizend ton aan Zweden verkocht, zesduizend ton aan Denemarken, twin tigduizend ton aan Noorse fabrieken en veertigduizend ton aan de Noorse staat. Steeds hoger. Blijkens een heden gepubli ceerde statistiek zijn de kosten van le vensonderhoud in Frankrijk in Februari wederom gestegen, en wel met V/2 ten opzichte van de voorafgaande maand. Deskundigen zijn van oordeel, dat in de toekomst als gevolg van de te verwachten verhoging van de belastin gen en de lonen de stijging van de kos ten van levensonderhoud nog sterker zal worden. Soldaatjes. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft met 235 tegen 156 stemmen een wetsontwerp inzake mili taire opleiding van middelbare scholie ren aangenomen. Het Huis verwees het wetsontwerp inzake algemene dienst plicht terug naar de commissie voor de strijdkrachten ter nadere bestudering. Dit ontwerp voorziet in een dienstplicht voor alle Amerikaanse mannen van 18 jaar, gevolgd door zeveneneenhalf jaar dienst bij de reserve. Vissers. Ten Vaticane worden plannen be studeerd voor de inrichting van een „drijvend klooster" dat zijn plaats zou krijgen onder de vissersvloten aan de Franse kust. Volgens de „Osservatore Romano" stamt het idee van een „scheepsklooster" van de deken van de Bretonse havenplaats Quimper. Volgens diens plan zouden de leden van een der gelijke kloostergemeenschap gedurende negen maanden van het jaar als vissers werkzaam zijn om in hun levensonder houd te voorzien. De overige drie maan den zou het „drijvend klooster" voor anker gaan om de monniken gelegenheid te geven tot geestelijke oefening. Veelzijdige gitaar. In Euclid, Ohio (V.S.) riep een guitarist de hulp in van een radio-monteur, omdat zijn electrische guitaar behalve muziek ook radio-tele fonische opdrachten aan taxi-chauffeurs voortbracht. Het bleek, dat het instru ment behalve als versterker ook als radio-ontvanger werkte en per mobilo foon uitgezonden instructies van de plaatselijke"taxi-onderneming opving en weergaf. Geen belangstelling. Een vooraanstaande Canadese natuurkundige heeft verklaard dat Canada „zeer snel" een atoombom zou kunnen vervaardigen, doch zulks nimmer geprobeerd heeft en ook geen belang stelde in de aanwending van atoomenergie voor oorlogsdoeleinden. Hij verklaarde verder van mening te zijn, dat een deel van de electrische energie in Canada binnen 10 jaar door atoomkracht zou worden opgewekt. Partijstad. Het gemeentebestuur van Mün- chen heeft met 18 tegen 17 stemmen besloten, dertig voormalige leden van de nationaal-socialistische partij weer in dienst te nemen, die in 1948 ont slagen werden. Men gaat van het be ginsel uit, dat de weder-aanstelling van dergelijke personen voorrang moet heb ben voor het in dienst nemen van Oost-Duitse vluchtelingen. De weerkundige Chr. A. C. Nell heeft een bruikbare methode gevonden om reeds lang vooruit maandelijkse temperatuur- afwijkingen te herekenen. Hij heeft zijn methode getoetst aan de practijk, waarbij bleek, dat 89 percent van de berekeningen juist waren. Het gelukte hem met zijn methode verklaringen te vinden voor de meeste koude winters van de laatste zes tig jaren, alsook voor de meest uitzon derlijke koude of warme maanden in dat tijdvak.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2