Taxi? 18000 Het Ballet van de Markies komt weer in Amsterdam Voetbalcompetitie verder gevorderd dan een jaar geleden Prachtige Hindoedansen van Hima Kesarcodi Mozart - programma voor de jeugd Achttien Urkers in Argentinië ontslagen Dertigste tentoonstelling .personenautomobielen Luc van Dam gehuldigd Mag ik cffc? Agenda voor Haarlem WOENSDAG 5 MAART 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Burgerlijke stand van Haarlem Extra televisieuitzendingen H.O.V. - CONCERT Haarlemse autodieven in Roermond gegrepen „Te puriteins'' Commandotroepen 11 Maart onder nieuw bevel Tunnel onder rijksweg te Wassenaar? Boksen Biljarttournooien Waterpolo ZwemlustHVGB 3-8 Scha a tsen rijden Huiskes en Maarse startten te Drammen Sport in 't kort Calmthoutse hei wordt militair oefenterrein Het officieel in Parijs gevestigde Grand Ballet du Marquis de Cuevas komt gedu rende een week een serie voorstellingen geven in het theater Carré te Amsterdam, die op Woensdag 12 Maart met een gala avond begint. De voornaamste solisten zijn Rosella Hightower, Serge Golovine, George Skibine, Wladimir Skouratoff, Ana Ricarda en Jacqueline Moreau, benevens de jeug dige Claire Sombert, die wij verleden ge durende het Holland Festival in het kleine gezelschap van Tamara Toumanova met bijzondere waardering voor haar muzikaal en veerkrachtig talent reeds als een toe komstige ster signaleerden. Eén der andere solisten van het gezelschap, de Amerikaan se Harriet Toby, is dezer dagen bij een vliegramp in Nice, waarvan wij gisteren de bijzonderheden meedeelden, helaas om het leven gekomen. De zo gewaardeerde Marjorie Tallchief zal niet kunnen öptre- den, daar zij binnenkort een baby ver wacht. Het programma van de openingsavond vermeldt onder meer een nieuw choreo- Zoals per'affiche en in advertenties in de laatste weken ruimschoots aan het pu bliek werd meegedeeld, behoorde het op treden van de Hindoedanseres Hima Kesar codi tot de hoogtepunten van het Holland Festival van verleden jaar. Ook in deze courant heeft men destijds een van grote, geestdriftige bewondering getuigend ver slag daarvan kunnen lezen. Niettemin heb ben slechts betrekkelijk weinigen gebruik gemaakt van de gelegenheid tot kennisma- knig met deze revue van schoonheden der Oosterse kunst, die in het Minerva-Theater te Heemstede geboden werd. De afwezigen zijn echter zo gelukkig op 12 Maart in de Haarlemse Schouwburg hun schade te kun nen inhalen. Het programma van Hima Kesarcodi stemt grotendeels overeen met dat wat wij reeds in Bloemendaals Openluchttheater van haar zagen. Ik maakte toen de opmer king dat in een gewone schouwburg de vaak minutieuze détails misschien scherper tot hun recht zouden komen en dat is in derdaad gebleken zo te zijn. Men kon daar door de elementaire eigenschappen van deze ingewikkelde, maar desondanks tot op zekere hoogte gemakkelijk te volgen dans kunst bijna op de keper bestuderen. Toch geloof ik er in de openlucht, waar de na tuurlijke achtergrond aan het totaalbeeld een geheimzinnige, schilderachtige luister verleende, nog meer van te hebben genoten. In ieder geval was het licht doorgaans te hard en de gehele entourage iets te nuch ter, waardoor het magische element te wei nig kon doorschemeren. Maar hoe dit alles ook zij, wederom slaagde de uit Bengalen afkomstige Hima Kesarcodi er door de buitengewone macht van haar persoonlijkheid in zonder con cessies aan de Westerse smaak te doen, de hemelsbrede afstand, die ons van de ge toonde exotische cultuurvorm scheidt, vol doende te overbruggen en zo haar toe schouwers op enkele uren van een even boeiende als verfijnde schoonheid te ver gasten. Haar specialiteit zijn dansen in de stijl van de bijna zestig eeuwen oude school van Bharat Natyam, waarbij het acteren van het gelaat een zeer belangrijke functie heeft. Deze dansen (ik schreef het reeds eerder) doen levendiger en vrijer in hun uitings mogelijkheden van innerlijke bewogenheid van de ons enigszins beter bekende Ja vaanse aan. Het is een volkskunst, maar geboren op een zeldzaam hoog beschavings niveau. Men raakt niet uitgekeken op de ongelooflijk genuanceerde expressiviteit uiteenlopend van schalks tot medidatief, van uitdagend tot verzadigd van haar markant gesneden gelaat. Speciaal in de dansen van Bharat Na- tvam trekt bovendien de merkwaardige plastiek de aandacht. Uit de licht gehurkte uitgangshouding van ihet onderlichaam ko men de sterk afwisselende begeleidings- rhythmen voort. Het bovenlichaam, waar toe oök armen en handen behoren, werkt in melodische lijnen de themas uit. Meestal wordt de rhythmische onderbouw met be hulp van rinkelende enkelbellen onder streept. Moge men deze algemene beschouwing lezen als een aanbeveling om het weder- optreden van Hima Kesarcodi niet onge zien te laten. DAVID KONING ADVERTENTIE HAARLEM, 4 Maart 1952 ONDERTROUWD: 4 Mrt, M. J. N. Schaap en J Daemen. GEHUWD: 4 Mrt, D. van der Kraan en A. G. Keijer. BEVALLEN van een zoon: 1 Mrt, A. J. Swalae—Smit; 2 Mrt, H. H. Deen—van 't Slot; G Dom—Booij; A. Dinkla—Jansen; 3 Mrt,' D.' O. Tromp—Turner; H. G. Catau Louwerens; J. C. Schippers—Schipper; A. M. SteenekenVliek; 4 Mrt, H. B. Hoog- stoevenbeldHamer. BEVALLEN van een dochter: 1 Mrt; N. C. C. SchuijtvlotDernison; 3 Mrt, A. M. van Noort—Pleij; W. J. Smit—Akkerman; C. H. van der Sijde—van de Weegh; 4 Mrt, W. D Mes—de Jong. 'OVERLEDEN: 3 Mrt, J. J. Boon, 84 j„ De Ruijterplein. Het vermaarde Grand Ballet du Marquis de Cuevas zql deze maand gedurende een week in hettheater Carré te Amsterdam optrederi. Op deze in Londen gemaakte en uit Ballet Annual" overgenomen foto ziet m,en de nog jeugdige eerste danseur Serge Golovine (die thans de plaats van André Eglevsky inneemt) in een scène uit „De betoverde molen" op muziek van Schumann. grafisch werk van George Skibine, getiteld „De gevangenen van de Kaukasus" op mu ziek van Katsjatourian en gebasseerd op het gelijknamige gedicht van Poesjkin, waarvan de première met groot succes op 4 December van het vorig jaar in Parijs gegeven werd. De Kaukasisische volksdan sen hierin zijn ingestudeerd onder leiding van M. Abachidze. Hier te lande nog onbekend is ook de suite „Tarasiana" op door TsjaikcJfski ge- orchestreerde muziek van Mozart op een thema van Gluck, in choreografische zet ting van John Taras, de balletmeester van deze groep. Verder staan onder meer op het programma: „Les Sylphides" van Michel Fokine, het prachtige „Concerto Barocco" op het Concert voor twee violen van Bach door George Balanchine, „La Somnambule" van dezelfde choreograaf op muziek van Bellini en „Le beau Danube" op walsen en polka's van Johann Strauss door Leonide Massine (met Skibine als de huzaar). Dit optreden mag wel als een proloog beschouwd worden van de activiteit, die de particuliere ondernemers in Amsterdam zullen ontplooien, ook nu het Holland Fes tival tot Den Haag beperkt blijft. In ieder geval verdient directeur Alex Wunnink de dank van dansminnend Nederland voor het organiseren van dit bezoek, dat ongetwij feld mede ten gevolge van zoveel mooie herinneringen een grote belangstelling zal trekken. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft er in toege stemd, dat op 30 April en 5 Mei extra tele visie-uitzendingen zullen worden verzorgd door de Nederlandse Televisie Stichting. De V/A.R.A. zal in de gelegenheid worden gesteld op 1 Mei een programma via de televisie uit te zenden. Niet de heer H. Buitenhuis, maar de heer H. Buytenhuys te Haarlem is Maandag door Prins Bernhard gedecoreerd met het Bronzen Kruis. De heer Buytenhuys is kapi tein ter koopvaardij. ADVERTENTIE 25 7 AAR BAKKERS BEHANG SPECIALE JUBILEUM-AANBIEDING Ziet onze étalage Beter behang voor lager pr\fs, reeds vanaf 51 ct. per rol. BAKKERS BEHANG Gen. Cronjéstraat 135 - Haarlem - Tel. 11657 Op het Jeugdconcert dat Dinsdagavond onder leiding van Marinus Adam door de H.O.V. gegeven werd kwamen Mozarts Symphonie in g kleine terts en het Con cert voor fluit en harp (met Marinus Ruv- sink en Fransina Hinlopen als solisten) in behandeling. Marinus Adam, die zelf op uitstekende wijze het programma bij het jeugdige publiek inleidde, begon met een woord van lof aan de muzieklievende jeugd, naar aanleiding van het jongst ge houden Imterscholair Jeugdtournooi, waar op niet alleen veel belangstelling betoond werd voor de muzikale prestaties, maar waarop de liefde voor de toonkunst zich bijzonder treffend uitte door knappe staal tjes van practische muziekbeoefening. De gespannen aandacht, die deze avond aan de uitleg en de uitvoering van het pro gramma geschonken werd, was er een be wijs te meer voor, dat de actie van dr. J. R. H. de Smidt voor de ontwikkeling van het muziekbesef bij de jongeren mooie re sultaten oplevert. In grote trekken gaf de heer Adam een uiteenzetting van de constructie van Mo zarts symphonie. Hij sprak over het ka rakter van elk der vier delen en leerde aan de hand van de thema's die door het orkest ten gehore werden gebracht de eigenlijke zin van het muzikale spel vol gen. Een.goede gedachte was het om na de behandeling van de thema's ook de „door werking" te laten horen, waarin de compo nist zijn kracht toont om met het aange voerde klankmateriaal een ontwikkeling te geven ,die eigenlijk het dramatisch conflict in het werk betekent. "Wie deze eenvou dige en logisch gestelde analyse goed in zich opgenomen had, zal bij de uitvoering van de Symphonie in haar geheel hebben kunnen ervaren hoe begrijpelijk de mu ziek van -Mozart klinkt als men wegwijs gemaakt is in zijn vormschema's. Terecht wees Adam erop dat men, om van deze klassieke muziek volop te kunnen genieten, dit inzicht in de constructie niet missen kan. Het Concert voor fluit en harp geniet al tijd een bijzondere attractie. De combinatie van deze twee instrumenten waarborgt im mers een ideale klankschoonheid, die wel het prachtigst tot uiting komt in het mid dendeel van het werk, het Andantino, een melodie die tot de allermooiste behoort die ooit geschreven zijn. Mozart heeft de fluit op bijzonder gelukkige wijze aangewend, niet alleen in dit dubbelconcert doch ook in twee soloconcerten en een viertal kwar tetten met fluit als bovenpartij. En noch tans weten wij uit zijn briefwisseling met zijn vader dat hij een hekel aan dit instru ment had: wat te begrijpen is als we na gaan dat de fluit in zijn jonge tijd nog een zeer primitief speeltuig was (zes vinger- gaat.ies en één klepje) dat nog al eens vals klonk. Maar het toeval wilde, dat hij op twintigjarige leeftijd op reis naar Parijs, te Mannheim bij een fluitist (die naar Mo zarts getuigenis niet vals speelde) ettelijke weken logeerde en er de opdracht kreeg om enige stukken voor fluit te componeren voor 'een rijke Hollandse officier. Een tweede toeval wilde dat Mozart, zodra hii te Parijs aangekomen was, aangezocht werd door een rijke ex-ambassadeur, die amateur-fluitist was en wiens dochter harp De politie te Roermond heeft in de nacht van Zondag op Maandag twee Haarlemse jongemannen gearresteerd, die Zondag avond een voor de Haarlemse schouwburg geparkeerd staande personenauto hadden weggenomen. Het zijn de 24-jarige D. J. M. van der M. en de 23-jarige P. R. De auto, die het eigendom is van een inwoner van Overveen wisten de knapen op gang te krijgen door een schroeven draaier als contactsleuteltje te gebruiken. Toen zij in Roermond bij een scherpe bocht moesten remmen, verloren zij de macht over het stuur en reden in volle vaart tegen een muurtje. Zij wisten te ontkomen, maar De achttien Urker vissers, die enige tijd geleden met een aantal Belgische collega's, naar Argentinië zijn geëmigreerd om daar voor een Argentijnse reder ter vangst te gaan, zijn door deze reder ontslagen. Als motief voor het ontslag werd opgegeven, dat de Urkers niet actief genoeg zouden zijn en geweigerd hebben op Zondag te gaan vissen. De heer R. Bos, die de belan gen van de op Urk achtergebleven gezin nen van de vissers behartigt, deelde hier- gegrepen. De beroemdemen mag wel zeggen geniale acteur George Orson Welles, wiens portret men hierboven ziet, geeft twee voordracht avonden in ons land: Zaterdag in het Con certgebouw te Amsterdam en Zondag in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen in Den Haag. Zijn programma bestaat uit fragmenten uit „Othello" en „De koop man van Venetië" van Shakespeare en uit „The third man" van Graham Greene, ver bonden door een onderhoudende conferen ce. Onze kunstredacteur bezocht hem en kele maanden geleden in Londen en wijdde twee artikelen aan zijn optreden en zijn persoonlijkheid, zodat wij menen dat een nadere introductie overbodig is. Men kent Orson Welles, die in 1915 te Kenosha bij Chicago geboren werd, hier te lande trou- wens reeds door zijn films „Citizen Kane" en „The Lady from Shanghai" om slechts twee van de vele te noemen. Zoals men weet is hij tiveemaal gehuwd geweest met de danseres en actrice Rita Hayivorth. speelde, een dubbelconcert voor fluit en harp te schrijven. Aan deze omstandigheid danken wij het merkwaardige stuk, waar van de Haarlemse muziekminnende jeugd deze avond met volle teugen genoot in het bijzonder zou ik zo denken, van het heerlijke Andantino dat door de solisten, fraai begeleid door het orkest, zeer mooi gespeeld werd. Wij kunnen genieten van die kostelijke muziek, die Mozart in zijn armoe ons geschonken heeft, hijzelf is er geen cent rijker mee geworden, want de opdrachtgever bleef in gebreke de compo nist het afgesproken bedrag te betalen. Er waren bloemen voor de solisten en deze Zijn hun van harte gegund. Laat ons tussen het gemeentebestuur en het mini- kelijk was overeengekomen, dat de Urkers des Zondags binnengaats zouden blijven. Wat beti'eft het verwijt dat zij niet ac tief genoeg zouden zijn zei de heer Bos, dat de uitrusting van de hun ter beschik king staande vaartuigen de Urkers niet geschikt was gebleken voor de makreel visserij, die ermee beoefend moest worden. Zij probeerden daarom op heekvis te gaan vissen. De eerste proef daartoe leverde slechts een pover resultaat op. Zij moesten zich nog geheel op deze nieuwe visserij instellen. Nadat hun ontslag was aangezegd, ver namen de Urkers tot hun verbazing, dat er reeds Belgen zouden zijn aangekomen om hun plaatsen in te nemen. Zij hebben inmiddels een advocaat geraadpleegd, de medewerking van de Nederlandse gezant ingeroepen en zich tot de president van Argentinië gewend. De Urkers zijn niet van plan naar Neder land terug te keren omdat hun reeds van verschillende zijden werk is aangeboden. De overkomst van hun gezinnen is door het ontslag echter zeer bemoeilijkt. Wrijving Het persbureau Belga verneemt in re derskringen te Oostende, dat het geschil over het Zondagswerk wellicht de aanlei ding tot het ontslag is geweest, maar dat de oorzaak gezocht moet worden in de slechte verstandhouding tussen de Urkers en de Vlamingen, die reeds op de reis naar Argentinië duidelijk is gebleken. De Vla mingen noemden de Urkers „te puriteins". Volgens hen hadden de Urkers geweigerd om op Zondag karweitjes op te knappen. De gespannen verhouding zou verscheidene Vlamingen er toe gebracht hebben het ont slag van de Urkers te eisen, en de reder zou om moeilijkheden te voorkomen deze eis hebben ingewilligd. De reserve-majoor J. H. A. K. Gualthérie van Weezei, die, zoals eerder is bericht, benoemd is tot hoofdcommissaris van de gemeentepolitie te Den Haag en tot dusver commandant was van het Corps Comman dotroepen te Roosendaal, zal op 11 Maart het commando aan zijn opvolger overdra gen. Als zijn opvolger wordt genoemd ma joor T. Beets, een oud-K.N.I.L.-officier. In de Eerste Kamer heeft prof. Molenaar gisteren herinnerd aan het ongeluk op de rijksweg te Wassenaar, waarbij een meisje om het leven kwam en drie andere kinde ren ernstig gewond werden. Prof. Molenaar vroeg aan minister Lieftinck of het waar is dat door zijn ministerie bezwaar is ge maakt tegen de besteding van f 100.000.— voor wegverbetering ter plaatse waarover echter ook eens een dankbare gedachte wijden aan de onsterfelijke, dat wil zeggen: de in zijn muziek voortlevende Mozart, de arm gestorven componist, op wiens onme telijk rijke nalatenschap ons muziekb°«ef blijft teren. JOS. DE KLERK sterie van Verkeer en Waterstaat reeds overeenstemming was bereikt. Er zijn plannen om bij de enige uitweg van de buurtschap Kerkehout, waar het ongeluk is gebeurd, een voetgangerstunnel onder de rijksweg te bouwen. ADVERTENTIE 29 FEBRUARI t/m 9 MAART Geopend van 10-17 en 19-22 uur ENTREE f 1.50 INCL. BEL. RAI Gebouw Amsterdam In vergelijking met het vorig jaar heeft de voetbalcompetitie in de Koninklijke Neder landse Voetbalbond een vlot verloop. Op de eerste Zondag van Maart van het vorig jaar hadden de clubs in de eerste klasse zesiien of zeventien wedstrijden achter de rug. Op het ogenblik hebben de eerste klassers uit Haarlem twintig wedstrijden gespeeld. Dat de competitie veel vroeger zai aflopen dan vorig seizoen is niet te verwachten, want toen vermeldde het programma tweeëntwin tig wedstrijden en dit seizoen moeten de elftallen er vier meer spelen. Vermoedelijk wordt er nog een inhaalprogramma vast gesteld en op 6 April zal er niet gevoetbald worden, omdat dan in Antwerpen de landen- wedstrijd BelgiëNederland gespeeld wordt. Evenals verleden jaar zal het dus begin Mei worden voor het gehele competitieprogram ma-afgewerkt kan zijn. Het is te verwachten, dat de kampioenscompetitie, welke zes speel dagen in beslag neemt, dan reeds begonnen is, aangezien de vier kampioenen in de tweede helft van April bekend kunnèn zijn. Op de eerste Zondag in Maart van vorig jaar had Stormvogels evenveel wedstrijden gespeeld als thans, namelijk zestien. Toen veripeldde het programma in totaal acht tien ontmoetingen. Dit seizoen moeten er twintig wedstrijden gespeeld worden. Scho ten had een jaar geleden dertien wedstrijden achter de rug (thans zestien) en HFC vijftien (thans zeventien). Hoe was de situatie een jaar geleden? Men herinnert zich. dat Haarlem in het begin van het seizoen 1950/'51 er slecht voor stond. Half December 1950 werd de laatste nederlaag geleden en daarna volgden vele overwinnin gen en gelijke spelen. Het was niet gemak kelijk Blauw Wit in te halen, doch het heeft weinig gescheeld. Op 4 Maart 1951 bezette Haarlem de derde plaats (1' Blauw Wit met vijfentwintig punten uit zeventien wedstrij den; 2. SVV met eenentwintig uit zeventien). Haarlem had zestien wedstrijden achter de rug en twintig punten veroverd. Dan volgde RCH met twintig uit zestien wedstrijden; EDO bezette de zesde plaats met negentien uit zestien en VSV de negende met veertien uit zeventien. Op 1 April 1951 werd de belangrijke wed strijd HaarlemBlauw Wit gespeeld. Als de thuisclub er in geslaagd was te winnen, dan had zij nog gelijk kunnen komen met de Amsterdamse club. De uitslag werd 2—2. Een week later werd Blauw Wit kampioen na een zege op RCH in het Heemsteedse Sport park. Haarlem en Blauw Wit hadden toen eenëntwintig wedstrijden gespeeld. Beide clubs speelden op 22 April haar laatste wed strijd. Op Hemelvaartsdag (3 Mei) besloot RCH het seizoen en op Zondag 6 Mei EDO. Haarlem eindigde op de tweede plaats <22. 13, 4, 5, 30, 5634), EDO op de zesde (22, 9. 6, 7, 24. 2831), RCH op de negende (22 8, 5, 9. 21, 3635) en VSV op de tiende (22, 7. 3, 12, 17, 25—38). De Haarlemse clubs kwamen in de eerste klasse C uit. DWS werd kampioen van de eerste klasse B. Op 22 April speelde de Amsterdamse club de laatste competitiewedstrijd en eindigde gelijk met Wageningen. Na een beslissings wedstrijd won DWS. Heerenveen, PSV en Willem II werden de kampioenen van de andere afdelingen der eerste klasse. Een jaar geleden behaalde HVC het kam pioenschap van de tweede klasse A (district 1); Stormvogels werd tweede (drieëntwintig punten uit achttien wedstrijden) en Schoten achtste (vijftien uit achttien). De clubs wa ren op 22 April uitgespeeld. HFC kwam in de tweede klasse B (district 2) uit en speelde pas op 6 Mei zijn laatste wedstrijd tegen Unitas (zege van 21). De club bezette de negende plaats (Sliedrecht is gedegradeerd) met dertien punten uit acht tien wedstrijden. Nog te spelen wedstrijden Het programma van de clubs uit Haarlem en omgeving uit de eerste en tweede klasse en van enkele andere elftallen luidt: Haarlem: thuis tegen Frisia, AGOVV en EDO; uit tegen DWS (Zondag 16 Maart), Enschedése Boys en Velocitas. EDO: thuis tegen Enschedése Boys. Theole, Elinkwijk en uit tegen 't Gooi, De Vole- wijekers en Haarlem. DWS: thuis tegen Haarlem, Heerenveen, GVAV en uit tegen Enschedése Boys, Elink wijk. Theole en Go Ahead. VSV: thuis tegen Be Quick en Enschedé, uit tegen Leeuwarden. Sneek, Oosterpar- kers, Zwolse Boys en Vitesse. RCH: thuis tegen Vitesse, Leeuwarden en Ajax, uit tegen Be Quick, Enschedé en DOS. ZFC: thuis tegen West Frisia, uit tegen Stormvogels. Stormvogels: thuis tegen HVC, ZFC en OSV en uit tegen West Frisia. HFC: thuis tegen Baarn, West Frisia en uit tegen HVC. Schoten: thuis tegen De Kennemers, Zee- burgia, uit tegen Hercules en UW, Hercules: thuis tegen Schoten, DWV, De Spartaan, uit tegen HRC. De Kennemers: thuis tegen DWV en Scho ten, uit tegen KFC. Tijdens internationale bokswedstrijden te Rotterdam heeft de Nederlandse middenge- wichtkampioen Luc van Dam afscheid ge nomen als wedstrijdbokser. Het bedrag, dat hem zal worden overhandigd om een sport school te kunnen beginnen, kon nog niet worden bekend gemaakt, daar de tijd van voorbereiding te kort was geweest. Namens de Nederlandse Boksbond bood de voorzitter de heer M. S. van der Braak een'electrische klok aan. Namens de scheidsrechters van de NBB voerde de heer C. Knol het woord en de heer J. Schut sprak namens de federatie van boksinstructeurs. Mel Brown, sparrin'gpartner van Sugar Ray Robinson, las een telegram voor van de we reldkampioen. Van de Belgische promotor Brakeniers ontving Van Dam een juweel, een symbolisch geschenk van een boksken- ner, die Luc van Dam „een juweel" in de internationale boksring noemde. De Rotterdamse weltergewicht Teun Brom mer behaalde een overwinning op punten. In een amateur bijpartij in het welter gewicht bokste Toon Schuurmans onbeslist tegen M. Linnemans en de partij vrijgewicht De JongeVan den Berg (beiden Den Haag) eindigde eveneens onbeslist. De Nederlandse middengewicht Job Roos verloor in de hoofdpartij van Mei Mrown na drie ronden door interventie van de scheids rechter. Van heden tot en met Zondag wordt in café-restaurant „Bolwerk" een tournooi ge houden om het kampioenschap eerste klasse, klein biljart libre, van het district Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond. De deelnemers zijn H. Dijkstra, W. Luiten (beiden Hof van Holland), M. van der Put ten (Hét Centrum). G. Karman ('t Noorden), M. Heiligenberg (Suisse), A. Corver (DES), C. Scholten (Hof van Holland), en H, Ketel (Groenendaal). De lengte der partijen zijn 200 caramboles. Van Woensdag 12 tot en met Zondag 16 Maart worden in hotel „Hof van Holland" de jaarlijkse wedstrijden (cadre 38/2) om de „Hof van Hollandbeker" gehouden, waar aan deelnemen P. Dieckman (DES), D. Dollé, J. J. G. van Rongen (beiden Hof van Hol land), R. Lunenburg (Centrum), D. Noord man (Scheiwijk), S. Reich (Rembrandt). H. Th. Stolk (Benoorden het IJ) en J. Willem- sen (SW). FINNEN WONNEN WEDSTRIJD GE WICHTHEFFEN. De wedstrijd gewicht heffen tussen een Finse en een Nederlandse ploeg, in Breda gehouden, is gewonnen door de Finnen met 4—3. In de tweede ronde van de bekercompetitie heren speelde HVGB te Amersfoort tegen Zwemlust. Door doeplunten van Rol, Hoge- land en Halsema verkregen de Haarlemmers in de eerste helft een voorsprong van 60. Na de rust zakten de Haarlemmers wat af. Een overtreding van de doelverdediger van HVGB leverde de gastheren een strafworp in een leeg doel en daardoor een doelpunt op. De voorhoede van Zwemlust doelpuntte nog twee keer (36). Hierna herstelden de Haarlemmers zich; Rol en Driessen ver hoogden de voorsprong tot 83. In de derde ronde komt HVGB tegen Haar lem uit. HVGB—HPC (dames) 0—3 Voor de eerste klasse dames werd in het Sport fondsenbad gespeeld de wedstrijd HVGBHPC. De Heemsteedse dames waren regelmatig in de aanval, doch doelpuntten voor rust slechts een keer en wel door Ineke Carstens. In de tweede helft brachten Vicky van Katwijk en Marleentje Smit de stand op 03. De wedstrijd HVGB 2DWT 3 werd ge speeld voor de tweede klasse dames; het werd een verdiende 51 overwinning voor DWT 3. Voor zesduizend toeschouwers werden te Drammen in Noorwegen wedstrijden in het hardrijden op de schaats gehouden, waaraan Anton Huiskes en Gerard Maarse deel namen. De 500 meter werd een overwinning voor de Noor Finn Hodt in 45.4 sec. De Amerikaan Johnny Werket werd tweede in 46.6, op de derde plaats gevolgd door de Noor Helgesen met 46.7 sec. Hjalmar Andersen werd winnaar op de 3000 meter in de tijd van 5 min. 16 sec. Anton Huiskes werd tweede in 5.18.8. Met een tijd van 5.24.8 plaatste Yugvar Karlsen (Noor wegen) zich derde. Gerard Maarse werd vier de in 5.24.8 en Einn Hodt vijfde in 5.21.1. ZWITSERLAND VERSLOEG CANADA 5—4. Elfduizend toeschouwers waren te Ztirich getuige van een 54 overwinning van het Zwitserse ijshockeyteam op de Olympi sche kampioen, de Canadese ploeg van de Edmonton Mercurys. De tussenscores luid den: 20, 0—2, 3—2. In het overvolle sigarenwinkeltje kwam een dik, gedrongen heertje binnen, dat zich onder het mompelen van enige ver ontschuldigingen en het kloppen op schou ders van onbekenden naar voren wrong tot vlak bij de toonbank. Omdat het Zater dagmiddag was, toonde niemand zich door hem gepasseerd of op de tenen getrapt, integendeel, men sloeg het vooruitstre vende mensje vrolijk gade. Hij zou mis schien óók nog over de toonbank heenge- klommen zijn als hem daartoe niet een man als een stuwdam in de weg had ge staan. Bij deze faalde het klopje op de schouder voorzover bereikbaar voor het mannetje en ook het wilskrachtige „pardon, mag-ik-effe.miste zijn uit werking. De reus draaide zich om, mom pelde een tegen-pardon en zei bars „ik wor gehollepe". We wachtten allemaal nieuwsgierig af wat het mannetje nu wel zou gaan doen. En dat was belangwekkend. Hij trok een sigarendoos uit zijn jaszak en streefde met één hand het grote, hoge lichaam vóór hem voorbij in de richting van een grote openstaande kist vol sigaren op de toonbank. Dit optreden was bevreemdend, maar de ^rklaring ervan volgde spoedig. „Kees, ik ben het mag ik effe Bij het horen van zijn roepnaam keek eindelijk ook de winkelier op. Hij kon niet zien wie hem aansprak, maar scheen de stem dadelijk te herkennen. „O, ben jij het Kokkie", vroeg hij opge wekt in de ruimte, „wanneer zal jij nou eens geen haast hebben jongen! Vooruit, ga je gang dan maar weer. Maar laat er ook nog wat voor ons in zitten, wil je?" Het mannetje tastte gretig toe. Met grote vaardigheid transporteerde hij enige handenvol rookwaar van de volle kist naar zijn lege doos. Daarna verzekerde hij de buit in zijn jaszak door zorgvuldig de klep er over te vouwen en er vervolgens enige malen met de vlakke hand op te slaan. Met dezelfde beminnelijke onverzette lijkheid als zoëven streefde hij naar de uitgang. Toen de winkeldeur achter hem dichtsloeg keek de winkelier even op om zijn kennelijk zeer vertrouwde klant Kok kie vluchtig na te wuiven. Maar de aan blik van diens achterzijde bracht hem in grote verlegenheid. „Wie is die meneer? Is dat die meneer die hier netzoHij stokte en keek onthutst naar het zich voortreppenda mannetje, dat juist om de hoek verdween. Een van de klanten meende hem van dienst te kunnen zijn door te verklaren dat dit inderdaad de meneer was die „hier al die sigaren heeft weggehaald". De ver warring op het gezicht van de tabakshan delaar had reeds plaats gemaakt voor een duidelijke verbetenheid. „Een ogenblikje", herhaalde hij vier keer, terwijl hij zich tussen de wachtende schare door uit zijn zaak begaf. Even later was ook hij om de hoek verdwenen. Wij brachten allemaal dit ogenblikje door in de stemming van bioscoopbezoe kers die de reclames vóór de hoofdfilm zien. De winkelier kwam alleen terug. Hij wilde eerst zijn negotie voortzetten alsof er niets gebeurd was, maar begreep tenslotte door de vele op hem gerichte blikken, dat in dit geval zwijgen zilver was, maar spreken goud. „Wist ik nou dat Kokkie een nieuwe jas aan had?", vroeg hij ons. Wij hadden het ook niet geweten. H. B. Belgisch protest De Nederlandse militaire autoriteiten hebben de domeinen Grote Moer, Putse Moer en Bieduinenhof in Zuid-West-Bra bant officieel gevorderd. De gronden zullen bestemd worden voor militair oefenterrein. De Belgische vereniging voor natuur- en stedenschoon heeft er in een telegram aan de Belgische regering met klem op aange drongen onmiddellijk stappen te onderne men in Den Haag, om te voorkomen dat het Nederlandse deel der Calmthoutse heide herschapen wordt in een militair oefenveld en te Ossendrecht een kazerne wordt ge bouwd. In Den Haag vernam A.N.P. dat dit pro test wel geen uitwerking zal hebben, nu in hoogste instantie goedkeuring is gehecht aan de vordering. De aangelegenheid is van Nederlandse zijde met alle instanties, die de natuurbescherming behandelen, uitvoerig besproken. ADVERTENTIE WOENSDAG 5 MAART Stadsschouwburg: „Het woord" (Neder lands Volkstoneel), 8 uur. Rembrandt: „Te resa", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Politie dossier 301", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Hoffmanns vertellingen", 7 en 9.30 uur. City: „Macao", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Sofia" en „De baron van Arizona", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Stalen haaien", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 6 MAART Brinkmann: Vereniging voor paedagogiek. spreker ar. G. W. Arendsen Hein, 8 uur. Minerva: „La Traviata", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt en Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.30 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5