De stijging van de productie kwam in 1951 tot staan De geschiedenis van een wraak -Clowntje Riek Het peil is echter nog belangrijk hoger dan vóór de oorlog Deviezenreserve met f33 millioen gedaald Amsterdamse Beurs Nieuwe camera werkt met electrise henegatieven Europese handel Turkse order van 2,5 millioen Handelsaccoord tussen West-Duitsland en Engeland Meer auto'smeer ongelukken Hoe kan de productie verhoogd worden? Schaken Tournooi om persoonlijk kampioenschap begonnen De Vi nia sigaret met de nieuwe kwaliteitsnorm Scheepvaart Voor de kanderen FEUILLETON door JOHN HENRY MACKAY WOENSDAG 5 MAART 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In een statistisch bulletin geeft het Centraal Bureau voor de Statistiek een voorlopige raming van de nationale mid delen en de bestedingen daarvan in 1951. De marktwaarde van het nationale pro duct bedroeg in 1951 19.350 millioen gul den tegenover 17.720 millioen gulden in 1950 en vertoonde dus een stijging van 9 percent. Deze toeneming is vrijwel geheel het gevolg van prijsveranderingen. Het werkelijke nationale product heeft in 1951 geen verdere toeneming te zien gegeven. De na de oorlog tot nu toe onafgebroken stijging van de productie blijkt derhalve tot staan te zijn gekomen. Het werkelijke nationale product (om vang van de nationale productie) op ba sis 1948=100 was voor 1938 85; voor 1948 100; voor 1949 109; voor 1950 116 en voor 1951 eveneens 116. Per hoofd der bevol king waren deze cijfers voor 1938 95; voor 1948 100: voor 1949 107; voor 1950 113 en voor 1951 111. De nationale productie is dus nog altijd op een belangrijk hoger peil dan vóór de oorlog. De toeneming van het werkelijke nationale inkomen is echter aanzienlijk minder geweest. Dit is een gevolg van de omstandigheid dat de invoerprijzen ster ker zijn gestegen dan de uitvoerprijzen. Een deel van het nationale product wordt met het buitenland geruild, waarbij de naar verhouding sterkere stijging van de invoerprijzen er toe heeft geleid, dat in vergelijking met 1948 een grotere hoe veelheid goederen moet worden geëxpor teerd om eenzelfde hoeveelheid goederen als in 1948 te kunnen importeren. Het bedrag van de goederenruil bedroeg in 1950 en in 1951 respectievelijk ongeveer 7,7 en 10,9 millioen gulden. Uitgedrukt in de in 1948 geldende prijzen kon voor deze bedragen een hoeveelheid goederen wor den geïmporteex-d ter waarde van respec tievelijk 7,2 en 8,3 millioen gulden, ten koste van een uitvoer ter waarde van respectievelijk 7,9 en 9,2 millioen gulden. Hieruit blijkt dus, dat door deze goede renruil in 1950 en 1951 een volgens de in 1948 geldende prijzen berekend ver lies ontstond van respectievelijk 0,7 en 0,9 millioen gulden of wel respectievelijk 5 pet. en 6 pet. van het nationale product in 1948. Tekort op betalingsbalans verdween In de na-oorlogse jaren was de natio nale productie ontoereikend om enerzijds het totaal van binnenlandse consumptie en investeringen te dekken en anderzijds tevens goederen voor uitvoer beschikbaar te stellen. Het aldus ontstane betalings balanstekort kon worden gedekt door le ningen en schenkingen van het buiten land en door liquidatie van beleggingen in het buitenland. De desbetreffende pos ten beliepen in 1938 f 205 millioen. (in feite dxis geen tekort maar een over schot), maar in 1948 was er een tekort van f 1154 millioen; in 1949 f 263 mil lioen; in 1950 f 890 millioen en in 1951 nihil. Deze cijfers over het betalingsba lanstekort berusten op de geldswaai-de van de in een bepaald jaar opgetreden goederen- en dienstenstromen en niet zoals in de door de Nederlandse Bank ge maakte berekeningen op de in dat jaar plaatsgevonden betalingen en ontvang sten. Voor de eerste keer na de oorlog heeft de betalingsbalans op de lopende reke- nirig thans geen tekort te zien gegeven, welk verschijnsel voornamelijk het gevolg is van de zeer gunstige ontwikkeling van de handelsbalans in het tweede halfjaar van 1951. Vooral de sterke vermindering van de invoer heeft hiertoe bijgedragen. De invoerwaarde in het eerste halfjaar 1951 was 5,2 milliard gulden en in hec Een Amerikaanse camex*afabi*iek heeft een methode gevonden om te kunnen foto graferen in radio-actief besmette gebieden, zonder dat „sluiering" optreedt. De voor deze methode gebruikte platen zijn van metaal,waarop een laagje selenium (dat reeds uitgebreide toepassing vindt in foto-electrische cellen, foto-belichtings meters, e.d.) is aangebracht. Dit laagje wordt door middel van een electrische la ding „licht-gevoelig" gemaakt. Bij belich ting „lekt" deze lading in grotex'e of min dere mate weg. In de camera wordt dan tegen de belichte plaat fijngemalen kool poeder geblazen. Dit blijft kleven op de plaatsen, waar de electrische lading niet verdwenen is. Dit poederbeeld (negatief) wordt dan overgebracht op papier en met een laagje plastic gefixeerd. De platen kunnen steeds opnieuw ge bruikt worden, omdat men ze kan schoon vegen en dan weer van electrische lading voorzien. Zolang zij niet geladen zijn, zijn zij niet lichtgevoelig. De fabriek, die deze methode thans voor de practijk ontwikkelt, heeft hiervan grote verwachtingen, speciaal voor militair gebruik. tweede halfjaar van 1951 4,6 milliard gul den. Nationale bestedingen Een zeer opvallende wijziging in 1951 ten opzichte van het voorafgaande jaar is waar te nemen met betrekking tot de voorraadvorming. Deze was in 1950 zeer belangrijk geweest, mede onder de invloed van de libex-alisatie van de buitenlandse handel en in een later stadium van de internationale politieke situatie. Ook in de eerste helft van 1951 heeft deze voorraadvox-ming voortgeduurd. Daaren- tegen gaf de tweede helft van dat jaar een geheel ander beeld te zien. Met name trad in het vierde kwartaal van 1951 een voorraadintering van ongeveer een half milliard gulden op. Er bestaat uiteraard een zeer nauw vei'band tussen de om vang van de voorraadvorming (-intering) en de ontwikkeling van de betalingsba lans. De overheidsbestedingen ondergingen in 1951 een stijging met ongeveer 300 mil lioen gulden als gevolg van een toeneming van de militaire uitgaven. De bestedingen voor de defensie zijn in 1951 overigens evenwel minder sterk gestegen dan aan vankelijk wex-d verwacht. In 1951 is voor militaire doeleinden niet 1500 millioen gulden maar 1150 millioen besteed. Dit is een van de omstandigheden, welke teza men met de vermindering van de con sumptie en de financieringsmoeilijkheden bij de woningbouw ertoe hebben geleid dat de productie in 1951 geen stijging heeft vertoond en dat er een verminde ring van de wex-kgelegenheid is opgetre den. De weekstaat van de Nederlandse Bank, opgemaakt op 3 Maart, bevat enkele be langrijke wijzigingen, waarvan de opmer kelijkste wel is een daling met circa f 162 millioen van de diverse rekeningen aan de debet-zijde en cx-editzijde. Beide da lingen zijn vrijwel geheel toe te schrijven aan de overdracht aan Indonesië van de saldi der tegenwaarderekeningen van de aan Indonesië verstrekte E.C.A.-hulp, die tot gelijke bedragen in elk van deze twee posten waren begrepen. De verplichtingen uit hoofde van de ont vangen E.CA.-hulp, aanvankelijk door Ne derland ten behoeve van Indonesië aange gaan, worden thans door Indonesië zelf overgenomen. Voor het éérst sinds geruime tijd is de deviezenreserve achteruit gelopen en wel met een bedrag van f 33 millioen tot f 905,8 millioen. Van de posten, die onze deviezenreserve bepalen, heeft het totaal aan Nederlands schatkistpapier, waarin guldenssaldo's voortvloeiende uit betalings- accoorden zijn belegd, hieraan wel het meeste meegewerkt door een stijging van f 113,6 millioen tot f 142,5 millioen. Dit bedrag vertegenwoordigt 'echter geen ver plichting van de bank, maar is wel van belang voor de juiste beoordeling van de deviezenpositie. Goud en deviezen tezamen belopen thans f 2106 millioen. De bank- biljettencirculatie is met f 72,5 millioen aangegroeid tot f 2.938.705.3f*. Dinsdag is te Parijs een bijeenkomst be gonnen van economische deskundigen van de West-Europese landen, die zullen over wegen, welke voorzieningen met betrek king tot de Europese handel getroffen moe ten worden met het oog op de invoerbeper kingen, waartoe Engeland en Frankrijk onlangs zijn overgegaan. Vermoedelijk zul len de deskundigen de raad van ministers der Organisatie voor Eui-opese Economische Samenwerking aanbevelen om een raad voor handelspolitiek in het leven te roe pen, die naar het voorbeeld van de be stuursraad der Europese Betalingsunie zou moeten worden georganiseerd. Een derge lijke raad zou dan tot taak moeten hebben de inter-Europese handel te coördinex-en. Men verwacht, dat de bijeenkomst der deskundigen verscheidene dagen zal duren. Het is de bedoeling, dat er verslag wordt uitgebracht aan de raad der O.E.E.S., die voor einde Maart zal bijeenkomen. Het staat vrijwel vast. dat de eerstkomen de week ook vx-aagstukken als de verhou ding van de O.E.E.S. tot de Raad van Europa en de organisatie voor het Atlan tische verdrag ter sprake zullen komen. Vele gedelegeerden en waarnemers zijn van oordeel, dat het thans tijd is om de functies van deze internationale organisa ties nauwkeuriger te omschrijven, teneinde dubbel wexk te voorkomen. De Turkse regering heeft bij de Neder landse Kraanbouwmaatschappij te Utrecht een order geplaatst van 2,5 millioen voor de bouw van havenki-anen, bestemd voor de haven van Istanboel. De oi'der omvat acht grote havenkranen en twee zeewaar dige drijvende bokken. LONDEN (D.P.A.). Na langdurige en hei'haaldelijk onderbx-oken onderhandelin gen is thans een nieuwe handelsovereen komst tussen Engeland en West-Duitsland voor het jaar 1952 tot stand gekomen. Bij het opstellen van het nieuwe verdrag is rekening gehouden met de achteruit gang van Engelands positie in de Europese betalingsunie. Als gevolg van de Engelse invoerbepex-kingen zal de Duitse uitvoer naar Groot-Brittannië dit jaar ongeveer een zesde kleiner zijn dan in 1950. Het ligt in de bedoeling de handelsbalans tussen Engeland en West-Duitsland, die het afgelopen jaar een Duits uitvoeroverschot ter waarde van 90 millioen dollar aanwees, in evenwicht te brengen door verhoging van de Engelse uitvoer. Men rekent er op. dat de totale waarde van de gecontingen- teerde en geliberaliseerde handel in elke richting 180 millioen dollar zal bedragen. De Duitse uitvoer zal met 25 a 30 millioen dollars moeten dalen en de Engelse uitvoer zal in waarde met 62 millioen dollars moe ten toenemen. In het verdrag is bepaald, dat West- Duitsland 120.000 ton staal, in hoofdzaak walsproducten, zal leveren. Het vorige jaar moesten 70.000 ton geleverd worden, welke leverantie echter nog niet geheel is uitge voerd. De Amerikaanse autofabrikanten hebben Dinsdag een aanvullende toewijzing .van koper ontvangen, welke het hun mogelijk maakt in de komende 3 maanden 900.000 auto's af te leveren of 100.000 meer dan verwacht was. Tijdens het weekeinde had de national production authority de auto fabrikanten reeds een verhoging van 10% van hun staaltoewijzingen toegestaan. In de komende zomer zullen bijna 53 millioen particuliere auto's, vrachtauto's en autobussen van de 67 millioen, die er in de gehele wereld zijn, op de Amerikaanse wegen rijden. De deskundigen van het wegverkeer verwachten, dat de moeilijk heden van het wegverkeer en voor het par keren in de gx-ote steden zullen toenemen en zij verwachten in de loop van dit jaar ongeveer 40.000 ongelukken met dodelijke afloop of 5.000 meer dan verleden jaar. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-31-2 Nederl. 47 85% 85% A.K.U 1481* 148% Lever Brothers 178% 179% Philips Gloeil. 1451* 147 Nwe Philips 141% 143 Kon. Petroleum 287 287% A'dam Rubber 85 86 Holl. Amer. Lijn 168% 169% N. Scheepv. Unie 138% 137% H.V.A 92% 93% Deli Mij 73% 73% Amsterd. Bank 147 147 Rotterd. Bank 146% 146% Twentse Bank 156% 156% Anaconda Copper 50% 51% Bethlehem Steel 50% 51% Republic Steel 421/is 43% Shell Union 72% 73 Tidewater 47% 48 U. S. Steel 39»/, 40 N. Lever Brothers 172 173% De mening van het publiek Tien mogelijkheden om de ax-beidspro- ductiviteit te verhogen zijn door het Nedei*- lands Instituut voor de Publieke Opinie aan het publiek voorgelegd. De drie mogelijkheden, die het grootste aantal stemmen kregen, zijn: Prijzen vex-- lagen, kosten van levensondei-houd verla gen (34%); Belastingen verlagen (33%); Werk op kantoor en fabriek beter organi seren (31 Daarop volgen: Harder wei-ken (26 Lonen verhogen (22%); Premiestelsel, stukloon invoeren (20%). Het geringste aantal stemmen -kreeg: Langer dan 48 uur werken (8%); Meer machines gebi-uiken (11 en 40-urige werkweek invoei-en (12 WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. De Zaterdagmiddag in de Haarlemse Schaaksociëteit begonnen wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van Haarlem trokken flinke belangstelling. Wedstrijdlei der was de heer P. de Bruyn. In de hoofdklasse werden nog slechts drie beslissingen genoteerd en drie partijen wer den afgebroken. Doordat de groepen klein zijn en slechts een speler per groep naar de finale over gaat, wordt met grote zorgvuldig heid gestreden, want de kleinste vergissing kan de kansen op deelname aan de eind strijd teniet doen. De uitslagen van de eerste ronde luiden: Hoofdklasse A: P. E. BrommerJ. P. Ver- hoeff afg., P A. v. DrielR. Mol afg. Groep B: P. J. VerhoeffK. J. Altena 1—0; J. Blok kerH Hessels biGroep C: G. H. Tie- mensR. Faase afg.: A. HaitsmaG. B. v. d. Velde afg.; C. HovinghS. Hex-fst 10. Eerste klasse. Groep A: L. KensenJ. A. Ex-brink 10; N. ZwaneveldJ v Emmerik li—14; P. Fris—H. Steffens 1—0. Groep B: P. ter PlegtH. Budde 'i—J. v. d. BergM. Rumpff 10; J. H. BlomG. C. Hoogenes Groep C: W. VlietstraP. A. Joi'dans 01; D. de LangeG» Weert afg. Tweede klasse. Groep A: C. HooglandD. J. Verkerk 14; J. BoeréJ. Post 10. Groep B: C. KorthuysL. Beyer 01; W. de GraafJ. Stolvoort 01. Derde klasse. Groep A: J. KroonsbergG. v. d. Stoop 'i; G. H. v. d. Leenir. B. A. Geerlings 0—1. Groep B: J. Slenters—H. Hap- pel 0—1G. de Groot—J. P. J. Nobben 01. Groep C: P. v. a. KruyffR. Toornend li F. v. TongerenJ. Banken lili; J. v. Ros malenP. Kloos 01. Vierde klasse: A. KerckenrathJ. C. An dersen 0—1. ADVERTENTIE tOPHY-r Abbedijk, 4 van Mobile te R'dam. Aagtedijk, 4 te Rio de Janeiro. Alwaki, 3 te Santos. Arendskerk, 5 v. Singapore naar Hongkong. Arurdo. pass. 3 Kay West. Aalsdijk, 4 v Galveston te New Orleans verw Aldegonda, 3 210 m. ZW. Cambodia Point Aardijk, 2 v. Tampa te New Orleans. Amstelveen, 3 van Galveston te Amsterdam. Albireo, pass. 3 Abruihos n. Rlo Grande Almdijk. 3 300 m. W. Madeira n Aruba. Amsteivaart, 3 840 m. O.t.Z. Bermuda Antonia, 4 v. Singapore te Saigon verwacht. Armilla, 4 v. Pladju te Saigon verwacht. Axeklljk,, 3 620 m. ZW. Lands End. Alkaid. 5 te Rio de Janero. Alphard, 4 van St. Vincent naar Santos. Ampenan, 4 van Singapore n. Djakarta. Altair, 5 van Antwerpen te Rotterdam. Axel dijk, 5 Le Havre verwacht, Altolasserdij'k, 4 van Bremen naar Rotterdam „Zijn maag in? Met boot en al?", riep Bunkie. „Jazeker!", zei Ouwe Kees. „Zo'n reusachtig beest was datEn ik kan je wel ver zekeren, dat we ons helemaal niet prettig voelden, daar in die walvis. Want nu zaten we opgesloten met de boot, en hoe konden we daar ooit weer uit komen? Nee dat was niet leuk". „Ik zou het ook niet leuk vinden, opgegeten te worden!", vond Rick. „Nee, hè?", ging ouwe Kees voort. „Wij ook niet, hoor. De schipper en de matrozen stonden bij elkaar te praten en te overleggen, wat er nu moest gebeuren. Maar nie mand wist er iets op." „Konden jullie dan niet terugvaren, weer naar buiten?", vroeg Oepoetie. „Welneedat beest had ons ingeslokt en z'n keel zat potdicht. Terug konden we niet meer. Nou, en daar zaten we dusHet zag er bedenkelijk voor ons uit. Op het schip zou niemand weten, waar we gebleven waren; en als we niet op tijd terug kwamen met de sloep, zou men verder varen, zonder ons. En dat beviel ons helemaal niet, net zo min als het verblijf in die walvismaag!" „En hoe kwamen jullie er weer uit?", vroeg Bunkie. „Tuttutgeduld, baasje!" „Wel, een dag of wat later zag ik opeens een ijzeren punt, die door de wand boorde Nederlandse bewerking van C. J. E. Dlnaux 15) En bovendien was Braun veranderd: hij was magerder geworden, scherper van ge laatstrekken, en ging bovendien elegant, hoewel onopvallend, gekleed. Neen, her kend had Sierlin hem niet. Goed, dan was het nü zover, dat zij de kennismaking zouden hernieuwen. De helft van de beschikbare tijd was om, gemeten aan het geld dat Braun ter beschikking stond. Wat er te bereiken viel had hij in de afgelopen maanden bereikt: hij was voor de Officier van Justitie Sierlin nog niet van een „dossier" tot een mens geworden, maar hij leefde toch in zijn verbeelding en mièschien, héél misschien zou hij in deze ambtenaar uitgroeien tot een stuk gewe ien. Zover was het nog niet! Maar Braun had onrust gewekt, vrees, onzekerheid. Dat was al veel geweest. Het was niet genoeg. Deze kleine „schermutselingen" moesten onverwacht overgaan in de eerste aanval. Hij wist, hoe zijn tegenstander naar dat ogenblik verlangde. Hij zou hem niet ont wijken: hij wilde immers zekerheid, hij wilde weten wat deze „achtervol ging" betekende. Hij zóü het weten! Maar op een andere wijze dan hij vermoedde. Het was alweer stil geworden in het pax-k toen hij, twee weken ruim na de de vacan- tie, betrekkelijk vx-oeg in de middag zijn oude plaats op de bank innam. - Twee dagen wachtte hij vergeefs. Blijk baar had Sierlin bezigheden in de stad ge had en was hij pas thuisgekomen, toen Braun de moed al had opgegeven en naar huis was gegaan. Op de derde dag, in de avond pas, hoox-de hij stappen in de verte. Hij was juist een ogenblik opgestaan, maar had, vanuit de nevelige straat onzichtbaar, op een pad van het plantsoen de hoek zo goed mogelijk in het oog gehouden. Tussen de struiken door bereikte hij snel de bank, nam de gebruikelijke houding aan (handen in de zakken, de blik gericht in een onbe stemde verte) en wachtte. Merkwaardig, er verscheen niemand. Was het een wille keurige voorbijganger geweest? Best moge lijk! Of was Sierlin opgegaan in lucht? Beraamde hij een tegenaanval? Braun overwoog verschillende mogelijk heden, terwijl hij rustig een sigaret rookte. Waarschijnlijk had hij zich daareven ver gist. Eén ogenblik wachten nog, en dan naar huis. Juist had hij een tweede sigaret aangestoken toen hij achter zich van de andere zijde dan hij verwachtte stap pen hoorde naderen. Even was het stil. Er Alamak, 3 van Bombay te Colombo. Amstelkerk, 5 A'dam verwacht. Britsum, 3 v, R'dam naar Hampton Roads. Baarn, 3 250 m NO. Sombrero eil. n. Antw. Bawean, 3 v. Priok naar Cheribon. Breda, 3 150 m. ZW. Lands End n. Curacao. Bennekom, 5 te Fimentel. Bengkalis, 5 te Port Elizabeth. Billlton, 3 van Maub^n naar Manilla. Borneo, 4 le Colombo. Bosohfontein, 5 te Aden. Boskoop. 4 v. Port of Spain n. Antwerpen. Barendrecht, 17 te Kaapstad verwacht. Bloemfontein, 5 van Amsterdam n. Antw. Calllsto. 3 320 m. NO. Flores Caltex Nederland, pass. 3 Kreta. Coryda, 3 van Priok naar Soerabaja. Cistula, 3 van Rotterdam n. Key West. Caltex Pernis, pass. 4 Pan/tellaria. Dalerdijk, 3 bij Acapulca n Los Angeles. Delft, 4 van Valparaiso te Lebu. Dongedijk, 4 van Hamburg te Bremen. Diemerdijk, 3 te San Francisco. Delfshaven, 3 480 m. ZO. Fernando Noronha. Duivendrecht. 3 520 m. W.t.N. Prins Wedward eil. Danae, 4 te Oran. Duivenddjk, 4 v. Los Angeles naar R'dam. Etrema, 3 v. Jamaica naar Curagao. Eemdijk, 3 van Galveston naar Rotterdam. Eos, 3 te Burrlana. Esso Den Haag, 3 950 m. NO. Barbados. Engigano, 4 v Muscat te Bahrein. Friesland (KRL), 4 v. Port Said n. Suez. Geroet, 4 v. Pladju te Semarang. Gouwe, 4 v. Lissabon te Huelva verwacht. Gordias, 3 te Tcssaloniki naar Izmir. Gadela, 4 v. Frederica naar Kopenhagen. Gooiland, 4 nog te Santos. Hydra, 4 v. Curagao te Jacksonville. Hermes, 4 v. Paramaribo te Port of Spain. Hercules, 4 van Levant te Amsterdam. Haarlem, 3 440 m. W. Flores. Haulerwijk, 3 600 m. ZW Bermuda. Hoogkerk, 5 te Hongkong. Helena. 4 van Maracaïbo te Trinidad. Hera, 4 v. Punta Cardon naar Maracaïbo. Hestia, 4 van Amsterdam.- Helder, 4 van Barranquilla naar Cristobal. Hos, 4 v. Cape I-Iaitien te New York verw. Iris, 4 v. Gothenburg te Amsterdam. Jagersfontein, 3 400 m. NO. St. Helena. Japara (KRL), 3 550 m. ZW. Flores Kertosono, 3 v. Suez naar Aden Kota Ba roe, 3 te Curagao. Kola Inten. pass, 3 Brothers n. Suez. Klaimantan, 3 te Tarakan v. Soerabaja. Kaloekoe.' 4 v. Bertkuien te Padang. Kota Gede, 3 200 tri: ZW. Bermuda. Kedoe, 4 Padang naar Colombo. Kota Agoeng, pass. 4 Gibraltar. Kieldreeht, verm. 5 v. R'dam via Genua n. Japan Llndekerk, 3 van Koeweit naar Basrah. Lombok, 3 te Rangoon. Leuvekerk. 3 220 m. O.NO. Aden. Leerdam, 3 720 m. W.t.Z. Bishoprock. Larenlberg, 4 v. Dakar n. Freetown. Lieuve Vrouwekerk, 4 v. Le Havre n. Antw Loppersum, 5 van Amsterdam naar R'dam. Luna, 4 van Philippeville naar Algiers Laertes, 3 te Belawan. Loenerkerk, 5 van Madras. Loosdreoht, 5 Genua verwacht Markelo, 3 v. Freetown naar Amsterdam. Madoera. 3 van Zanzibar naar Rangoon. Mapia, pass. 3 Finisterre. Muiderkerk, 3 v. Mombassa n. Aden. Myonia, pass. 3 Malta Marpessa, 3 bij Kp. Comortn. Maas. 3 v. Famagusta n Latakia. Maashaven, 29 230 m. O. St. Vincent. Macuba. 3 100 m. O. Billiton. Malea, 3 bij Lands End. Malvina, pass. 3 Saba. Marisa, 3 70 m Z. Plymouth- Mentor, pass. 3 Kp. Vilano. Macoma, 5 te Caims Manoerang, 4 van Priok naar Semarang. Mitra, 4 van Davao te Pladju. Molenkerk, 5 te Accra.- Merwede, 6 te Le Havre verwacht Noordwijk, 3 te Livorno. Nieuw Holland, 3 van Semarang te Djakarta. Noordam. 3 270 m. W. Scilly's. Nigerslroom, 4 v. Duala te Lagos. Omala, 3 van Bombay naar Miri. Ootmarsum, pass. 3 Great Isac Bahamas. Oberon, 4 v. Kingston n. Port au Prince. Oranje, 5 v. Port Said n. Suez. Orion, 4 v Tessaloniki n Istantooul Oranjefpntein. 5 van Bremen te Hamburg. Prins Maurits, 3 v. Valencia te R'dam. Prins Willem V. 4 te Southampton. Prins Alexander. 3 250 m. Z. Cp. Race. Prins Joh. Willem Friso, 3 520 m. W.t.N. Azoren Prins Willem II, 3 200 m NO Bermuda. Pygmalion. 3 le Port of Spain. Polydorus, 3 bij Elba. Polyphemus, pass, 3 Algiers. Prins Fred. Hendrik. 4 v. Burriana n. Valencia. Prins Fred. Willem 4 v. Casablanca n, Gandia. Papendrecht, 16 Vlaardingen verwacht. Raki, 3 van Sorong naar Holland-ia. Ridderkerk, 4 te Teneriffe Reynïersz, 3 v. Tolitoli té Menado. Ruys, 3 300 m. W.t.N. Kaapstad. Radja, 3 580 m. ZO. Sable eil. Rondo, 3 120 m ZO. Charleston. Rijndam, 3 v. R'dam te New York. Roebiah, 5 te Djakarta. Roepat, 6 Algiers verwacht. Rijnland, 5 St. Vincent verwacht. Sloterdijk, 3 te Singapore. Salland, 3 te Sint Vincent. Schie, pass. 3 Wight. Sianvac Djirak, 3 v. Penang n. Telokanson. Sianvac Pendopo, 3 te Sungeigerong. Sunetta. 2 480 m NO. Martinique. Salawati, 3 420 m. W.NW. Sabsng. Stad Alkmaar, 3 540 m. O. Bermuda, Samartnda. 29 v. Portland n. San Francisco. Stad Haarlem, 6 v Gibraltar te Vlaardingen verwacht. Stad Schiedam. 3 v. R'dam te Bagnoli. Stentor, 5 te Paramaribo verwacht. Schiedijk. pass. 4 Gibraltar. Soestdijk, 3 van Pauisrocks te Philadelphia. Stad Maassluis, 5 van Vlaardingen n. Melilla. Scherpendrecht, 2 v. San Pedro te Yokohama. Siied-recht, 12 v. Montevideo te Curagao verw. Tomori, pass. 3 Ouessant. rabian, 3 v. Cheribon naar Semarang Peiresias. 3 v. Labuan naar Bintang. Tem-atc, 3 bij Ouessant naar Aden.' Teucer, 4 te Semarang. Themisto, 3 380 m. W t.Z. Lizard. Tegelberg, 3 840 m. W.NW. Tristan da Cunha Tibia, 3 bij Algiers. Triton, 2 van Philadelphia naar New York Tjipanas, 5 te Hongkong. Tamo, pass. 5 Madeira naar Antwerpen. Van Riemsdijk. 3 v. Soerabaja n Makassar. Waterman, 4 te Walvisbaai. Westland, pass. 3 ten O. Kaap Verdische ell Willem Ruys, 3 in Suez kanaal. Waiwerang, 3 v. Singapore n. soerabaja. Willemstad. 3 1030 m. NO. Barbados. Winterswijk, pass. 3 St. Vincent, Weltevreden. 4 v. Djakarta n. Singapore. Wieidrecht, 17 v. Rastanura te Durban verw. Waal, 17 Antwerpen verwacht Winsum. 4 v. Saffi naar Rotterdam. Woensdrecht, 3 v. A'dam te Curagao rjsel, pass. 3 Kp. Finisterre. Zeeland, 4 v. Huil naar Antwerpen. Zeeland (SSM),- 5 van Huil te Antwerpen. Zuiderkruis. 4 v. R'dam naar Halifax ritselde iets enSierlin stond naast hem. Onverstoord bleef Braun zitten. En toen ineens, vlak naast zich, hoorde hij de stem, de vlijmende stem, die hem destijds had aangeklaagd: Zoudt u mij aan wat vuur kunnen helpen? Langzaam draaide Braun zich in de rich ting van de spreker. Hij keek in het gehate gezicht, hij zag in de koude, wat bolle ogen, diep en doordringend, 'enkele secon den lang stond op, gooide zijn sigaret in de struiken en verwijderde zich. Hij wist niet waar hij liep. Hij beefde van opwinding. Tot het uiterste had hij zijn zenuwen in bedwang moeten houden om niet in dit gehate gezicht, dat hij ver afschuwde als niets ter wereld, in dit dui velse gezicht te slaan of te spuwen, van verachting. Hij had zich niet prijs gegeven. Hij was Sierlins meerdere geweest. Langzaam kwam hij tot rust. Nu, nü had Sierlin hem herkend! Iets had geflikkerd in deze harde ogen: een boosaardige gloed. Het voorspel was ten einde. De strijd kon beginnen. Zijn vijand had ijzeren zenuwen, dat had hij bewezen. Goed. Maar het ogenblik zou komen waarop ze zouden breken. HOOFDSTUK III. De strijd. Sierlin was niet opgestaan. Hij had die blik herkend. Deze ogen van daareven had den iets in zijn geheugen opengereten. Maar wanneer was het geweest, dat hij die blik even doox-borend had gezien? Welke zaak was het geweest? Twee, drie, vijf jaar geleden? Sierlin stond op en liep het park in. Scherper tekende het beeld zich af. Nooit had zich in de rechtszaal een incident voor gedaan als toen, zo ongemerkt, zo dreigend Natuurlijkdat was het: het moest ge weest zijn op de dag toen hij de eerste heftige woordenwisseling met zijn vx-ouw had gehad. Daarom was het hem bijgeble ven. Zij had hem verweten dat hij geen px-omotie meer maakte. De opvoeding van de kinderen, zoals hij zich deze voorstelde, zou geen geringe eisen stellen. Maar hij kwam niet verder! Anderen streefden hem voorbij. Hij viel zeker met zijn werk niet voldoende op! Ze had haar hart gelucht, de éne grief na de andere had hij hoogstens kunnen pareren met ergernissen van zijn kant. Maar de uitbarsting was op een slecht moment gekomen. Hij wist dat hij in het aan de gang zijnde grote pi'oces geen voet aan de grond had gekregen om zijn pogin gen „doodslag gecombineerd met brand stichting" aan te tonen. De uitspraak, wel ke morgen zou plaatshebben, luidde vrij spraak. Dat had Sierlin gestoken: hij had zich onmenselijk veel moeite gegeven, de schuld van de verdachte, waarvan hij over tuigd was, aannemelijk te maken. De ver dediging was hem te slim af geweest. Opgewonden ging hij van huis. Geprik keld begon hij zijn werk. Twee kleine, uiterst onbelangrijke althans juridisch onbelangrijke zaken waren aan de orde vóór de uitspraak-zitting. De komende vrij spraak klonk' reeds als een hoon in zijn oren. Neen.... zijn vrouw had misschien gelijk, hij viel niet voldoende op. Wie weet was hij te zachtaardig. En dat paste ook niet in een tijd als deze, waarin het recht met voeten werd getreden-. Er volgde nog een verduisteringszaakje weer een van die zogenaamd kleine vergrijpen, die on dertussen de maatschappelijke oi'de beden kelijk ondermijnden. Er zouden terwille van de generale preventie voorbeelden moeten worden gesteld. Deze kerel, een winkelchef, had zich vergrepen aan kas gelden. Geen hoog bedrag. Op het oog een niet ernstig geval. .„Maar ziet men nauw lettender toe, mijne heren rechters, dan is dit een te duidelijk symptoom van de on betrouwbaarheid, de lichtzinnigheid, ik durf het woord te wagen: het corrupte ge weten van déze tijd, en als zodanig een aanfluiting van de rechtsorde, zonder welke de menselijke cultuur hooit ofte nimmer voor verderf behoed kan blijven.... dèn dat van dè zijde van hét Openbaar Mi nisterie.... niet met alle, alle gerecht vaardigde kracht zou moeten worden op getreden, daèr waar het kwaad binnen sluipt! Onschuldig alles goed en wel! Maar het punt, meneer de President het c a r d i n a 1 e punt, blijft merkwaardig ge noeg een open vraag: Hoe kwamen de bescheiden, waarvan het ver dwijnen voor deze verdachte Met het KLM-vliegtuig uit Tokio zijn drie gewonde militairen van het Nederlands Detachement Verenigde Naties uit Korea op Schiphol aangekomen. Het. zijn soldaat H. J. L. Baltissen uit 's Gravenhage, soldaat G. Dumont uit Bochollz en soldaat G. J. A. Nijssen uit Buchten (Limburg). De Duitse politie zoekt een man, die beweert een zogenaamde „Werbe Zentrale für den Niederlandischen Reise-Verkehr" in Den Haag te vertegenwoordigen. Deze man, wiens leeftijd op 50 jaar wordt geschat en die Duits spreekt met een Rijnlands accent, is er in het toeristenplaatsje Monchau bij Aken in geslaagd van verschillende hotel houders geld los te krijgen onder het voor wendsel, dat hij hen Nederlandse gasten zou bezorgen. Op de 240-mcterverdicping van de Oranje-Nassaumijn 3 te Heerlerheide ont gint men thans een kolenlaag, die in dikte slechts varieert van 40 tot 70 cm. De des betreffende pijler is de laagste, die ooit in de Limburgse mijnen werd ontgonnen. Door de ontginning van dergelijke dunne kolenlagan kan de levensduur der Limburgse mijnen aanzienlijk worden verlengd. In een andere Oranje-Nassaumijn in Heerlen, i.: men voor nemens een belangrijke hoeveelheid kolen te ontginnen, die men tot dusver heeft laten rusten in verband met eventueel optredende mijnschade. Dr. ir. J. L. H. Jonker is benoemd tot buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft om onderwijs te geven in de ontwikkeling, constructie en bijzondere toepassing van electronenbuizen. Dr. Jonker is werkzaam op het natuurkundig laborato rium van Philips in Eindhoven. Bij aankomst in Amsterdam van een Nederlands zeeschip, dat een reis heeft ge maakt van West-Indië naar Antwerpen, zijn twee matrozen, een 20-jarige Amsterdammer en een 23-jarige IJmuidenaar. gearresteerd, vei'dacht van diefstal van koffie. Zij hebben bekend tijdens de reis in een van de ruimen twee balen koffie te hebben opengesneden en de inhoud in zeven papieren zakken te hebben gedaan. Deze zakken werden echter door de bootsman ontdekt in een kabelgat. Dezer dagen verscheen op het terrein van gemeentewerken te Borne bij het ge bouw voor opslag van materiaal van het gemeentelijk electx-isch bedrijf een grote trailer. Enige personen van de trailer gingen naar de loods en haalden honderden kilo's koperdraad en andere materialen weg. De diefstal werd de volgende dag door personeel van de gemeente ontdekt. Gedeputeerde Staten van Zuidholland hebben vorig jaar goedgekeurd een raads besluit van Woerden inzake het aangaan van een geldlening van f35.500 met het pensioen fonds van de Rotterdamse Bank. De Kroon heeft het besluit van Gedeputeerde Staten vernietigd omdat de overeengekomen rente vergoeding niet in ovei'eenstemming is met het door de minister van Binnenlandse Za ken aanbevolen renteschema. HAARLEM EN OMGEVING De onlangs in de gemeente Heemstede gehouden straat- en lijstcollecten ten bate van de Prot. Christelijke kinderbescherming (Heldringgestichten e. a.) hebben f 1584,45 opgebracht. De postzegelverzamelaars-verenigingen in Noordholland-Nooi'd zullen gedurende de Paasdagen en de Zaterdag daarvoor in de U.L.O. school te Krommenie een tentoonstel ling van postzegels houden, waaraan deel nemen de afdelingen Krommenie, Alkmaar, Haarlem, Den Helder, Castricum en West- Friesland van „De Posthoorn". In de com missie van beoordeling hebben o.a. zitting de heren Joh. Rol te Haarlem en M. Thierry de Bye Dolleman te Heemstede. Te Heemslede is gisteren voor de com petitie tweede klasse van de Nederlandse Politie Sportbond de voetbalwedstrijd Heem- steedse politiePolitie te water, Amster dam, gespeeld. De gasten wonnen met 21 en werden daardoor afdelingskampioen, De 22-jarige radiotechnicus J. H. B. uit Amsterdam, die op 29 Februari van het dak van een Haarlems hotel eën grote hoeveel heid lood heeft gestolen, blijkt in vrij korte tijd meer dan duizend kilo lood bij een Amsterdamse opkoper te hebben verkocht. Het bestuur van de Ver. van Leraren en Onderwyzers in de Lich. Opvoeding in Nederland, afd .Haarlem, is voor het jaar 1952 als volgt samengesteld: mr. W. Over- liese, voorzitter; mr. Ch. E. de Bock, secre taris; mr. N. den Hartog, penningmeester; mej. S. Cramer, comm. en mej. H. H. J. Weyburg, comm. OFFICIËLE PUBLICATIE BELANGRIJK BERICHT voor dege nen, die over 1951 een vordering hebben op een rijksinstelling. Het ministerie van Financiën vestigt er de aandacht op, dat alle vorderingen op rijks instellingen over 1951 zo spoedig mogelijk moeten worden ingediend. Vorderingen ten iaste van de verschillende departementen van algemeen bestuui en de daaronder res sorterende diensten, instellingen enz. moeten uiterlijk 31 Mei a.s. bij het betrokken depar tement zijn ingediend. Vorderingen op het staatsdrukkerij- en uitgeversbedrijf, op het staatbedrijf der pos terijen, telegrafie en telefonie, op het staatsmutbedrijf, op staatsmijnen moeten uiterlijk 15 Maart a.s. worden ingezonden. In het belang van de schudleisers wordt er nadrukkelijk de aandacht op gevestigd dat latere indiening tot langdurig uitstel der afdoening kan leiden. Van de indiening kan, op verzoek, een schriftelijk bewijs worden verkregen. v a n het grootste belang was, in zijn lessenaar, waarvan hij uit sluitend de sleutel had?" Zijn stem hij had het tot zijn voldoe ning gehoord had snijdend geklonken, fel, bijna honend. En toen had hij geëist. Niet mals, neen. Maar naar overtuiging. Hoogstens wat nadrukkelijker, wat scher per geformuleerd. De advocaat was uiterst zwak gebleken te zijn in zijn verdediging. Geen wonder! Hèt punt, niet waar, het cardinale, bleef onopgehelderd. De verdachte had zijn on schuld betuigd, met enkele wooi-den. Zeer, zeer terecht had de rechtbank hem veertien dagen later veroordeeld overeenkomstig zijn eis.. De gehele zaak, die zich nu als een film in de herlevende herinnering afspeelde, zou hij vergeten hebben, zélfs de hem toe geworpen blik die hij zoëven had herkend, zou hij toen vergeten zijn, als die revisie kwestie niet was gekomen. Dat was hoogst onaangenaam geweest. De man bleek tóch onschuldig te zijn. Een vergissing. Wie vergist zich niet? Is een Officier van Justitie onfeilbaar? Deze zaak had hèm geen goed gedaan hij was zich ervan bewust, tergend bewust, nu dit voorval, dat hij zo spoedig mogelijk had getracht te vergeten, zó pijnlijk nauwkeu rig, zo schrijnend reëel voor zijn geest op doemde. Door deze blik van daareven! Door diemanopdebank! Die nachtmex-rie! Alles wist hij weer. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6