„Frankrijk staat voor een drievoudig bankroet" Churchills defensie - beleid door het Lagerhuis aanvaard Britse conservatieve politiek wekt onrust bij de arbeiders Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In het Lagerhuis Truman vraagt het Congres 8 milliard „Dit is het uur van de waarheid, die niemand verrast" Het woord is aan Engelse oppositie was verdeeld Bevan-groep steunde eigen motie niet Een nieuwe politieke partij in Engeland Eisenhower niet op verkiezingsveldtocht Vooral in mijnwerkerscentra wordt tegen bezuinigingen geageerd Frankrijk vraagt Belgische hulp Spionnen onder water Pinay in de Nationale Vergadering: Churchill vertrouwt nog op de atoombom Labour tegen Labour Een derde weg Vaten met bacillen Luxemburg heeft maar dertien werklozen Economische conferentie te Moskou Program van de Indone sische kabinetsformateurs 66e JAARGANG No 203 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitcnspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 6 MAART 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 56 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman EEN BIJZONDERE gebeurtenis heeft zich Woensdag in het Britse Lagerhuis voorgedaan: splitsing in de Labour Party is bij een belangrijke stemming onmiskenbaar tot uiting gekomen. De oppositie had een amendement ingediend op een regerings verklaring betreffende de landsverdediging. In dat amendement werd feitelijk wantrou wen in de regering uitgesproken, want na dat het zijn instemming met de bewape ningsmaatregelen had betuigd (die eerder door de Labour-regering waren ontworpen) uitte het zijn twijfel in de bekwaamheid van Churchill en de zijnen om ze ten uit voer te brengen. De Conservatieven heb- ben, zoals men weet, evenals hun voorgan- gers-in-het-bewind maar een heel kleine meerderheid in het Huis. Niettemin won nen zij met 95 stemmen verschil, waarmee het Labour-amendement dus verworpen werd. Die grote meerderheid verwierven zij doordat de linkervleugel van Labour, de groep-Bevan, niet met Attlee meeging. Een zestigtal aanwezige Labour-afgevaardigden onthield zich van stemming en gaf daarmee uiting aan de mening van Aneurin Bevan, dat het bewapenings-programma moet wor den besnoeid, omdat het de Britse econo mie te zwaar belast en sociale voorzienin gen bedreigt. Men kan in deze splitsing politieke winst voor Churchill zien. Als een regeringslei der ervaart, dat de sterke oppositie tegen zijn bewind zich verdeelt, biedt hem dat de kans (al zijn beide groepen nog steeds zijn tegenstanders) om die tegenstanders tegen elkaar uit te spelen. Geen wonder dus dat de rede van Richard Crossman tegen het Labour-amendement door de conservatie ven met gejuich werd begroet. Vóór de jongste verkiezingen bestond al ernstig meningsverschil in de Labour Party. Het werd toen door een soort wapenstilstand, gesloten om te voorkomen dat Labour ze tels in de stembusstrijd zou verliezen door verdeeldheid te tonen, opgeschort. Maar daarmee was het niet van de baan en nu is het scherper dan weleer naar voren getre den. Crossman verklaarde, dat hij Chur chill's bekwaamheid om een defensie-pro gram uit te voeren pas in de laatste plaats wilde betwisten. Veeleer twijfelde hij aan het vermogen van de premier, om uit te maken of aan bewapening dan wel aan economische en sociale verdediging van de democratie voorrang moet worden gegeven. Die laatste stelde hij voorop. Hij zei rond uit dat het grootste gevaar niet ligt in oorlogsdreiging,, maar in de kans op een bankroet van de vrije wereld. Als ge dit leest hoeft ge maar enkele jaren terug te denken om u te herinneren, hoe aan Rus sische zijde toen verwacht werd dat het daar op uit zou lopen en hoe menige stem zich in het Westen deed horen die waar schuwde dat de Russen, aldus rekenend, van mening waren dat zij de tijd aan zich hadden. Crossman vestigde de aandacht op de grote economische moeilijkheden, waarin Frankrijk thans verkeert. Als men daaraan denkt en aan het jongste nieuws omtrent de snel-stijgende werkloosheid in Engeland een verschijnsel dat zich trouwens in verschillende mate in verscheidene landen voordoet is er zeker reden voor West- Europa om zich ook in economische zin be zorgd te maken over de gevolgen van de geweldige eisen, die de bewapening stelt. En in het Lagerhuis viel gisteren niet alleen waar te nemen dat de oppositie zich split ste, maar ook dat de groep-Bevan de wind in de zeilen krijgt. Enkele dagen tevoren, in een fractievergadering, bleek dat zij 41 aanhangers had; nu deden al 55 zich als „Bevanites" kennen. En kennelijk zijn velen in Engeland van mening dat Aneurin Bevan, die al sinds jaren als een der krach tigste persoonlijkheden in de Labour Party wordt beschouwd, naar het leiderschap dei- partij en in een verder verschiet naar het premierschap streeft. Zijn tegenstanders beschouwen hem als een eerzuchtig man; sommigen menen evenwel dat 'hij te zeer demagoog is om ooit Prime Minister te worden. En een oud woord zegt, dat dema gogen slechte ministers zijn. Maar het zou niet voor het eerst gebeuren als een politi cus, die zijn volksmennende eigenschappen een tijdlang had uitgespeeld, ze later opzij zette om andere te doen overwegen. Niet iedere demagoog is alleen maar demagoog. Ghurchill heeft in dit Lagerhuis-debat niets nieuws gezegd. Zijn standpunt is be kend. Hij verklaart telkens dat zijns inziens de oorlog niet voor de deur staat en dat hij niet onvermijdelijk is. Wie lang genoeg ge leefd heeft om zich de perioden voor twee wereldoorlogen te herinneren kent dit soort verklaringen vanouds. De herhaling ervan bewijst weliswaar geenszins, dat nu op nieuw wereldoorlog zal volgen, maar evenmin het tegendeel. Dat erkende Chur chill trouwens gisteren zelf, door eraan toe te voegen dat hij geen beloften of voor spellingen kan doen of waarborgen geven. Hij sprak maar weer zijn hoop uit dat de snel toenemende en reeds overweldigende macht der Verenigde Staten op het gebied van de atoombom de potentiële aanvaller van een aanval zou weerhouden. Ik weet niet hoeveel mensen nog geloven dat men met bewapening op den duur oorlog kan voorkomen, dus de vrede behouden, maar ik behoor er niet toe. Om de vrede te be houden moet constructief aan de opbouw van de vrede gewerkt worden; men moet daar offers niet alleen in geld voor willen brengen. R. P. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse marine heeft om een rapport ver zocht over vermeende waarnemingen van geheimzinnige duikboten in de Caraïbische wateren, waar manoeuvres worden gehou den van de Atlantische vloot. De regering van de Dominicaanse repu bliek heeft verklaard, dat de duikboten waren waargenomen in de baai van Sama- na aan de Noord-Oostelijke rand van de republiek. Aangenomen werd dat het Rus sische duikboten waren. Aanvankelijk heeft de Amerikaanse marine aan genoemde berichten weinig geloof gehecht, doch vandaag is in een ver klaring gezegd, dat de bevelhebber in het gebied van de Caraïbische zee opdracht gekregen heeft rapport uit te brengen. Onlangs heeft de Amerikaanse marine bekend gemaakt, dat een deel van de vlootoefeningen in de Caraïbische zee mid den Maart gewijd zou zijn aan proefnemin gen met een nieuw soort duikboot ter be strijding van andere duikboten. C arly le: Pak aan, slechts zo kan men het onmogelijke mogelijk maken. Op 1 April zal de scheepshelling te IJmuiden officieel in gebruik worden gesteld. Een overzicht van de stand der werkzaamheden. LONDEN (Reuter). De Britse conser vatieve regering heeft Woensdagavond in het Lagerhuis een overwinning behaald doordat een door de socialistische oppositie ingediend amendement op de regeringsver klaring over de landsverdediging met 314 tegen 219 stemmen werd verworpen. On geveer 60 socialistische Lagerhuisleden heb ben, toen het door hun fractie ingediende amendement in stemming kwam, niet ge stemd. De regeringsverklaring sloeg op het Brit se herbewapeningsprogramma, waarvoor een bedrag van 4700 millioen pond sterling is uitgetrokken. In het socialistische amen dement was verklaard dat de oppositie wel iswaar het verdedigingsbeleid der conser vatieve regering dat was ontworpen door de afgetreden socialistische regering steunt, doch dat zij betwijfelt of de re gering de bekwaamheid bezit de uitgestip pelde politiek ten uitvoer te leggen. Vervolgens nam het Lagerhuis met 313 tegen 55 "stemmen een motie aan, waarin het zijn vertrouwen uitspreekt in het beleid der regering. De regering verkeerde Woensdagavond bij het Lagerhuisdebat geen ogenblik in ernstig gevaar. Nog nimmer is het menings verschil tussen de leider der socialistische oppositie, Attlee en zijn aanhangers ener zijds en de „man van de linkervleugel", Bevan en diens volgelingen, zo duidelijk aan de dag getreden, als in deze zitting. Bevan wenst dat het oorspronkelijke her bewapeningsprogramma zal worden inge krompen, daar het, naar zijn mening, de Britse economie te zwaar belast en de so ciale voorzieningen in gevaar brengt. De 55 tegen de motie van vertrouwen in de regeringspolitiek uitgebrachte stemmen zijn afkomstig van de groep-Bevan. Het meningsverschil tussen de leiding van de Labourpartij en de groep-Bevan was tevoren reeds gebleken uit de rede van Crossman. een aanhanger van laatstge noemde groep. Volgens Reuter blijkt uit de gebeurtenis sen in het Lagerhuis, dat de aanhang van Bevan groeit. De 55 stemmen, die tegen de overigens door de Labourpartij gesteun de motie van vertrouwen zijn uitge bracht, vormen bijna een vijfde deel van de gehele stemsterkte van de Labourpartij. Toen Dinsdag op een bijeenkomst van de Labourfractie over het bewapeningspro gram gestemd werd, behaalden de aanhan gers van Bevan slechts 41 stemmen. Het debat over de defensie in het Engelse Lagerhuis werd door Chui-chill geopend. Churchill verklaarde onder meer, dat hij bezorgd is over de Britse luchtmacht en de „hoogste mate van voorrang" voor de vervaardiging van de laatste en beste types gevechtsvliegtuigen heeft voorgeschreven. De marine legt zich toe op nieuwe onder zoekingen en de bouw van nieuwe schepen om het hoofd te bieden aan de twee voor naamste gevaren onderzeeboten en mij nen die, aldus Churchill, groter zijn dan aan het begin van de tweede wereldoor log. „De Russen hebben op het ogenblik gelukkig slechts een paar onderzeeboten van het nieuwe snelle type en er is op het ogenblik geen potentieel vijandige boven- zeese oorlogsvloot in de vaart". Churchill gaf opnieuw uiting aan zijn overtuiging, dat de oorlog niet op handen of onvermij delijk is en verklaarde te vertrouwen op „de snel toenemende en reeds overweldi gende macht der Verenigde Staten op het gebied van de atoombom" om aggressie te voorkomen, terwijl in West-Europa een defensief front werd gevormd. Hij hoopte dat de Amerikaanse atoomkracht de poten tiële aanvaller van aggressie zou afhouden, doch hij voegde er aan toe: „Ik kan geen beloften of voorspellingen doen of waar borgen geven". Richard Crossman, aanhanger van Be- van's linkervleugel der Labour-partij, oe fende critiek uit op het Labour-amende ment, waarin de defensiepolitiek der rege ring wordt goedgekeurd, doch twijfel wordt uitgesproken over de bekwaamheid van de regering om het bewapeningsprogram uit te voeren. Hij zeide pas in de laatste plaats Churchills bekwaamheid om een defensie program uit te voeren te willen betwisten, doch eerder geneigd te zijn te twijfelen aan het vermogen van de premier om te be slissen-of aan de bewapening, dan wel aan de „economische en sociale verdediging van de democratie" voorrang moet worden gegeven. Zich richtend tot de Labour-af gevaardigden verklaarde spreker, dat het belangrijkste gevaar niet in een dreigende oorlog gelegen is, maar in een „dreigend bankroet van de vrije wereld". Hij wees in dit verband op de grote moeilijkheden, waarin Frankrijk zich bevindt. Volgens spreker betekende het huidige program een bedreiging voor de Britse onafhankelijkheid. De voorwaarde voor de Amerikaanse dollarhulp noemde hij fnui kend voor de Britse economie. Naar zijn nfening moet de Amerikaanse hulpverle ning de vorm hebben van een leen- en pachtovereenkomst voor geheel gereed oor logsmateriaal. „Wij moeten besluiten in Engeland niets te fabriceren, dat onze hulp bronnen niet toestaan". De rede van Crossman werd begroet met gejuich van de zijde der conservatieven wegens zijn critiek op de leiders van zijn eigen partij. PARIJS (Reuter/A.F.P.). Antoine Pinay heeft vandaag de Franse Nationale Vergadering verzocht hem tot premier te benoemen. In zijn rede zeide hij: „Wij be vinden ons thans voor een drievoudig bankroet: dat van de deviezen, de schat kist en de begroting. De opdracht tot vor ming van een nieuwe regering heb ik aan vaard uit plichtsgevoel, hoewel het een ge vaarlijke opdracht is. Frankrijk is echter in gevaar en iedere Fransman moet bereid zijn zijn land te verdedigen. Het uur der waarheid is aangebroken, een harde waar heid doch voor niemand een verrassing". „De eerste zorg", aldus Pinay, „betreft de buitenlandse schulden. Aan de Europese betalingsunie moet Frankrijk 75.000.000 dollar betalen en Frankrijk zal betalen. De ondertekening mag niet geschonden wor den. Vrijdag is een overeenkomst met de Bank van Frankrijk getekend, volgens welke de schatkist 25.000.000.000 francs zou ontvangen. Maandag was reeds een bedrag van 20.000.000.000 gebruikt. Frankrijk", zo vervolgde Pinay, „ziet zich voor een be grotingstekort van 400.000.000.000 francs geplaatst. Een ineenstorting van de franc zal wanhoop in de huizen en wanorde in de straten brengen." Voor de bestrijding der belastingontdui king stelde Pinay voor: Amnestie voor ontduikers als zij hun schuld aanzuiveren en het "invoeren van een strenge belasting controle met het eventuele intrekken van handelsvergunningen van ontduikers. Pi- na^ zeide de resultaten hiervan gedurende enkele maanden te willen aanzien alvorens een algehele belastingverhoging in over weging te nemen. In politiek opzicht stel de Finay de volgende maatregelen voor: hervorming van de grondwet, opheffing van de leeftijdsgrens voor pensioengerech tigden voor staatsemployés en werknemers President Truman zal heden het Ameri kaanse Congres officieel verzoeken een kleine 8 milliard dollar toe te wijzen voor militaire en economische hulp aan bond genoten voor het belastingjaar 19521953, van Juni tot Juni. Een der vier verkeerstunnels, die de beruchte Woenselse overweg in Eindhoven zullen vervangen, is thans gereed, de overige drie naderen hun voltooiing. Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met de aanleg van de spoorrails over het viaduct. in de genationaliseerde industrieën; een politieke amnestie; hervorming van de sta- kingswetten teneinde „willekeurige sta kingen" tegen te gaan. De buitenlandse politiek en de politiek in Indochina van de afgetreden regering zou gehandhaafd blijven. De toespraak van Pinay werd luide toe gejuicht door de gematigd-conservatieven, de radicalen en ongeveer twee derden der volksrepublikeinen (M.R.P.). Ook sommige Gaullisten en socialisten applaudisseerden. De socialisten reageerden afkeurend. De houding der Gaullisten is nog niet dui delijk. De stemming over de investituur wordt in de late namiddag of in de avond ver wacht. Vrijdag zal te Chorley in Lancashire (Engeland) een nieuwe politieke partij worden opgericht door een onafhankelijk- conservatieve candidaat, die in 1950 bij de algemene verkiezingen verslagen werd. De oprichter, Andrew Fountaine, zoon van een vice-admiraal, noemde de partij „Nationaal Front" en is van mening, dat de twee voornaamste bedreigingen voor Engelands souvereiniteit en onafhankelijk heid worden gevormd door „het door Mos kou georganiseerde bolsjewisme en de dic tatuur van het New Yorkse financierings kapitaal". De voornaamste doelstellingen van de partij zijn: Volledige ontruiming door de Amerikaanse troepen van Brits grondge bied en overbrenging der Britse troepen in Korea naar Malakka en Egypte. Zij vraagt voorts het buiten de wet stellen van alle „door Moskou geïnspireerde agent schappen" in Engeland en zijn koloniale bezittingen. TRENTON (New Jersey, V.S.) (Reuter). „Generaal Eisenhower zal niet naar de Verenigde Staten terugkeren om aldaar een verkiezingsveldtocht te voeren als re publikeins candidaat voor het president schap der 'Verenigde Staten", zeide de Amerikaanse senator Malcolm Forbes, die een bezoek aan Europa heeft gebracht, Woensdag bij aankomst uit Parijs op het vliegveld van Trenton. „Ik ben op het geallieerde hoofdkwartier in Fontainebleau geweest om de generaal over te halen naar de Verenigde Staten terug te keren", vervolgde hij, „doch ik heb, na met hem gesproken te hebben, mijn voorgenomen reis door Europa bekort om het Amerikaanse volk te verklaren dat ge neraal Eisenhower zijn land niet op de beste wijze zou dienen, indien hij thans zijn functie in Europa van opperbevelheb ber der Westelijke strijdkrachten zou neer leggen, om te kunnen deelnemen aan de campagne voor de komende presidentsver kiezingen". Paul G. Hoffman, voormalig leider der E.C.A. en thans hoofd van de „Ford Foun dation" een buitengewoon kapitaalkrachtige organisatie voor menslievende doeleinden, heeft Dinsdag te Philadelphia verklaard dat generaal Eisenhower als candidaat der republikeinen tot president kan worden ge kozen, zonder aan een verkiezingsveldtocht in de Verenigde Staten deel te nemen. „De generaal heeft niet verzocht om tot president te worden uitgeroepen", zei Hoff man op een persconferentie. ..Het is aan ons hem te vragen deze functie op zich te nemen. Generaal Eisenhower heeft het vol komen duidelijk gemaakt dat hij gehoor zal geven aan elk beroep van het Amerikaanse volk om zijn plicht, in welke functie dan ook. te vervullen". LONDEN, (Reuter/ANP) Britse vak verenigingsleiders vrezen wijdverspreide industriële agitatie tegen de bezuinigings maatregelen van de conservatieve regering. Reeds zijn de regeringsbesluiten met be trekking tot de vroeger kosteloze sociale voorzieningen in enkele mijnen in Wales aanleiding geweest tot vier stakingen van één dag waardoor 40.000 ton kolen niet gedolven werden. De ontevredenheid onder de mijnwerkers heeft zich in het afgelopen week-einde naar Schotland en Kent uit gebreid en de vakverer.igingsleiders vrezen, dat de ontevredenheid mogelijk door com munisten zal worden uitgebuit en zal wor den overgebracht op andere industrieën, die belangrijk zijn voor de herbewapening. Woordvoerders van de T.U.C. (de 8 mil lioen leden tellende bond van Britse vak verenigingen) en leiders van de Labour partij hebben hun aanhangers gewaar schuwd protesten aan hun politieke woord voerders over te laten en in de huidige critieke periode in het Britse economische leven stakingen te voorkomen. De agitatie van mijnwerkers tegen de re gering gaat de vorm aannemen van een boycott van werkzaamheden op Zaterdag. Het werken op Zaterdag is vrijwillig en wordt door jaarlijkse overeenkomsten met de vakvereniging gehandhaafd. In Mei zal de lopende overeenkomst hernieuwd wor den en gevreesd wordt dat functionarissen in de vakbeweging zullen trachten de ar beiders over te halen de overeenkomst te verwerpen. Als op Zaterdag niet meer in de mijnen gewerkt zou worden, zou dit het land per week ongeveer 250.000 ton kolen kosten. De Schotse mijnwerkers hebben besloten aan te bevelen niet meer op Zaterdag te werken. De leider van de Schotse mijn werkers is een communist. De voorzitter van de vakvereniging van mijnwerkers in Wales, eveneens een communist, heeft zijn mannen gewaarschuwd, dat zij misschien „hun georganiseerde kracht" zullen moeten gebruiken tegen de bezuinigingen op de so ciale voorzieningen. Vakverenigingsleiders vrezen dat de communisten mogelijk tot nieuwe campagnes tegen de regering zul len aanzetten, als meer bezuinigingen op sociale diensten volgende week Dinsdag bij het indienen van de begroting bekend zullen worden. Dinsdag heeft de communistische secre taris van de bond van Britse mijnwerkers. Horner, op een bijeenkomst van commu nisten te Chelmsford (Zuidoost-Engeiand) gesproken. Volgens hem hebben mijn werkers in sommige gebieden verklaard „geen overwerk te willen verrichten, zolang zij de grote kosten van de door Amerika bevolen herbewapening moeten dragen". „Als de conservatieven vasthouden aan de toepassing van de maatregelen, die zij heb- aangekondigd, zullen de arbeiders spoedig niet hun overwerkuren, doch ook hun nor male werktijden als wapen gebruiken", al dus Horner. Hij verklaarde, dat „de arbeiders recht hebben op het gebruik van hun econo mische macht tegen hen, die tegen de ar beiders hun politieke macht gebruiken". HONGKONG (Reuter). Het Chinese communistische persbureau „Nieuw China" verklaarde Woensdag in een bericht: „De bevolking van Noord-Korea voert thans, onder leiding van deskundigen in de be strijding van epidemische ziekten, met succes strijd tegen door Amerikaanse vlieg tuigen uitgeworpen insecten, die als bacil lendragers worden gebruikt". „Nieuw Chi na" meldt ook nog dat „vaten, waarop „U.S.A." stond, zijn gevonden, die bacillen bleken te bevatten". Radio-Peking riep Woensdagavond om dat de Wereldvredesraad" (onder com munistische leiding) een pamflet heeft ge zonden aan de vredescomités in de ver schillende Westerse landen, waarin gepro testeerd wordt tegen de „door de verbon denen in Korea bedreven oorlogvoering door het verspreiden van bacillen". Het groothertogdom Luxemburg is het land dat naar verhouding tot zijn bevol king waarschijnlijk het geringste aantal werk n in Europa telt. Volgens de sta tistic! bedroeg het aantal werklozen in Juni 1951 namelijk slechts 13, waaronder twee vrouwen. LONDEN (Reuter). Volgens een mede deling van radio-Moskou zullen ongeveer 450 afgevaardigden uit Angelsaksische, West-Europese en Scandinavische landen en staten in het Nabije, Midden- en Verre Oosten en Latijns-Amerika deelnemen aan de conferentie over economische vraag stukken, welke de volgende maand te Mos kou gehouden zal woerden. Ongeveer 60 afgevaardigden worden ver wacht uit de Angelsaksische landen. 50 uit Latijns-Amerika, 80 uit West-Europa, 25 uit Scandinavië, 25 uit de Sovjet-Unie, 25 uit China, ongeveer 50 uit de volks-demo- cratische landen, 40 uit de landen van het. Nabije en Midden-Oosten en ongeveer 50 uit India, Japan en Zuid-Oost-Aziatische landen, aldus de radio. Het voornaamste doel van de conferentie zou zijn industriëlen, kooplieden, econo men en leiders van coöperaties en vakver enigingen in staat te stellen de mogelijk heden van een oplossing der belangrijkste economische wereldvraagstukken te onder zoeken. Van onze correspondent in Brussel) Gisteren lekte te Brussel uit, dat sedert een tiental dagen besprekingen aan de gang zijn tussen de Franse en Belgische regeringen. De Franse regering heeft te Brussel stappen gedaan om financiële hulp te verkrijgen. De Belgische regering stond eerst vrij afwijzend tegenover dit Franse verzopk, maar gisteren werd bekend, dat er tenslotte toch een grote kans bestaat op een voor Frankrijk gunstige regeling. De Belgische regering zou in het kader van de Europese Betalings Unie afzien van zekere vorderingen. Op het ogenblik is het zo, dat de helft van het Belgische netto te goed in de E.B.U. veroorzaakt wordt door de credieten aan Frankrijk. De Franse im porteurs hebben zich inderdaad in België met goederen gedekt tegen een eventuele devaluatie van de Franse franc. DJAKARTA (Aneta). Het ontwerp- regeringsprogramma van de kabinetsfor mateurs Prawoto en Sidik, dat naar in po litieke kringen werd verklaard, bij de par tijen een goede ontvangst is ten deel ge vallen, bestaat, naar de politieke corres pondent van Aneta verneemt, uit zes pun ten. namelijk: Organisatie van de staat, waaronder het houden van algemene verkiezingen binnen een jaar. autonomie voor de daerah's (landsgebieden) en vereenvoudiging van de organisatie der centrale regering. Welvaart: Bevordering van verbetering van de levensstandaard der bevolking door verhoging van de nationale productie, voor al van het hoofdvoedsel, de rijst en door een voortzetting van de wijziging der agra rische bepalingen. Veiligheid: Verwezenlijking van de rechtsstaat en verbetering der machtsappa raten. Arbeid: Completering van de arbeidswet geving teneinde het maatschappelijk niveau der arbeiders te verhogen en een onge stoord productieproces te verzekeren. Modernisering van onderwijs en opvoe ding. Buitenlandse zaken: Het geven van in houd aan de politiek van zelfstandigheid tegenover het buitenland door activiteiten overeenkomstig de plicht van het land om in de familie der naties de wereldvrede te bereiken zonder afbreuk te doen aan de eigen nationale belangen. Verwezenlijking van het streven om de verhouding Indone siëNederland op de basis van het unie- stituut, te vervangen door gewone inter nationale verdragen en het elimineren van die resultaten der R.T.C., welke nadelig zijn voor volk en land. Voortzetting van de strijd om Nieuw-Guinea in het Indonesi sche grondgebied opgenomen te krijgen. Alle partijen, die over dit programma tot nu toe werden geconsulteerd, hebben er haar instemming mede betuigd. In politieke kringen deelde men voorts aan Aneta mede, optimistisch te zijn voor wat de zetelverdeling in het nieuwe kabi net betreft. ,.De politieke leiders zijn alge meen doordrongen van de noodzaak tot het spoedig vormen van een regering en daar om zal men zoveel mogelijk trachten, on enigheid over de zetelverdeling te vermij den", werd in deze kringen gezegd. Volgens de mening van waarnemers kan de nieuwe regering binnen een week zijn gevormd. >30CCOOOOOCOCOOCXXOfy*X>OOOOOf VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Voor de Noord-Oostelijke helft van het land: zwaar bewolkt, overwegend droog en koud weer met in de nacht en ochtend temperatuur plaatselijk iets beneden het vriespunt. Meest matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid-Oost en Oost. Voor de Zuid-Westelijke helft van het land: zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Vannacht iets zachter, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 7 Maart Zon op 7.13 uur, onder 18.31 uur. Maan op 13.43 uur, onder 5.53 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 0 Maart Hoog water: 12.25 uur. Laag water: 7.15 en 20.11 uur. Vrijdag 7 Maart Hoog water: 1.11 en 13.42 uur. Laag water: 8.45 en 21.27 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1