Pinay Bijna 8 milliard dollars voor hulp aan Amerika's partners „Wij kunnen ons deze uitgaven veroorloven" Ruime meerderheid voor candidaat - premier Pinay Onderzoek naar de „rebellie" Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Negentig procent daarvan voor militaire bijstand Trumans pleidooi voor de radio TRUMAN VRAAGT HET CONGRES: Vreemdelingenlegioen misdroeg zich deerlijk" Het woord is aan Gaullistische Kamerleden sloegen parool der partijleiding in de wind Leiders van Labour ontsteld Nationale Herdenking op Zaterdag 3 Mei VRIJDAG 7 MAART 19*2 Ook bacillen in Mand- sjoerije neergeworpen aldus radio-Peking Spanje Republikeinse meningen De Franse zaak Jongen door granaat ontploffing omgekomen Caféhouder werd bij overval doodgeschoten Tunesisch rapport: Overstromingen in Afrika Prins Bernhard zal Keukenhof openen Goudlagen in Arabië Diplomatieke bedrijvigheid in Egypte Russische begroting Duizenden daklozen in Saigon 66e JAARGANG No 204 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 57 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. Huijsman NU MAG ANTOINE PINAY, fabrikant uit Saint Etienne, het als Frans minis ter-president proberen. Hij heeft de vereis te meerderheid in het parlement behaald. Nadere beschouwing van die meerderheid heeft weinig zin, want het lot van zijn voorgangers heeft wel bewezen, dat er voor het vervolg niet op te rekenen valt. Zij is verder aan grillige veranderingen onder hevig. Zo grillig, dat zij bij een belangrijke stemming plotseling kan stijgen, zoals Edgar Faure ervoer toen de credieten voor de landsverdediging werden goedgekeurd met honderden stemmen verschil, en bij de volgende meteen in een minderheid ver keren, zoals hem beschoren was toen hij de dekkingsmiddelen voor die credieten vastgesteld wilde zien. Daar was vijftien procent belastingverhoging bij, daar waren ook de directe belastingen bij betrokken en daar pasten vele afgevaardigden voor, die zich als vertegenwoordigers van wel gestelde burgers en van de boeren beschou wen. Antoine Pinay heeft in zijn regerings program die belastingverhoging voorlopig omzeild. Daardoor heeft hij zijn eerste meerderheid kunnen halen. Hij wil begin nen met de enorme bedragen aan ontdoken belastingen te innen. Dit heeft hij gracieus ingekleed, niet als een strenge maatregel maar waarlijk als een gratie: amnestie voor diegenen die op korte termijn hun schuld aanzuiveren. C'est le ton qui fait la mu- sique. Daar kon dan veilig op volgen: in voering van een strenge belastingcontrole met eventuele intrekking van handelsver gunning voor de blijvende ontduikers. Het resultaat van deze maatregelen wil Pinay enige maanden aanzien, eer hij belasting verhoging in overweging neemt. In de kern van de zaak is dit natuurlijk weer een slap compromis. Het ontwijkt een krachtdadig besluit om het roer om te gooien. Zoals hier al eens eerder is uiteen gezet vormt de opbrengst van de Franse directe belastingen nauwelijks een vijfde van de inkomsten van de staat. Men zou ze in ieder geval moeten verhogen om de in directe belastingen, die de rest moeten opbrengen en die met gelijkelijke zwaarte op alle inkomens drukken tot de klein ste toe te kunnen verlagen en daarmee de (gerechtvaardigde) ontevredenheid van een groot deel van het volk op te heffen, dat op zijn beurt de politieke tegenstellin gen weer ver-scherpt. Men zou het bestaan de onrecht ïn de wortel moeten aantasten. Pinay heeft daar evenwel geen kans toe gezien. Of beter gezegd: hij heeft gezien dat hij op deze manier zijn kans niét zou krijgen. Dan maar in twee tempo's: eerst de achterstallige belastingschuld pogen te in nen en daarna „overwegen" of verhoging nodig ie. Het was kennelijk zelfs te gevaar lijk, het tweede dqel als programpunt aan te kondigen; het kon slechts als een toe komstige overweging worden aangeduid. Waarbij men met enige reden mag betwij felen of Pinay over enige maanden nog iets als minister-president te overwegen zal hebben. Een grote moeilijkheid zal het al wezen, zijn maatregelen voor strenge be lastingcontrole doorgevoerd te krijgen. Zo iets ziet er heel aardig uit op papier en in een zozeer fiscaal-geordend land als het onze lijkt het niet moeilijk. Maar als men ban Pinay's belastingcontroleurs denkt, hun ttrijd ondernemend in het Franse boeren land, benijdt men hen niet. Het ergste is dat een gewoonte van belasting-ontduiking op grote schaal, die al zo lang bestaat, maar niet ineens in een volgzame bereidwillig heid veranderd kan worden. En hoe praat men in de provincie over de politici daar in Parijs Als Pinay het fiscale vraagstuk baas kan, els hij over voldoende medewerking kan beschikken om het een eindweegs naar zijn •plossing te voeren hetgeen al veel zou zijn kan hij intussen nog heel licht strui kelen over de tegenstellingen inzake het buitenlands beleid, die op deze plaats al meermalen zijn toegelicht. Neen, het ziet er niet naar uit dat hij meer kans heeft dan zijn voorgangers. Als niet een nieuwe wil tot samenwerking in Parijs ontstaat, als men in het besef dat het volk in dreigend gevaar verkeert dat volk niet boven de partij weet te stellen en hetgeen vroeger heette een „union sacrée" te vormen, heeft niemand kans om te slagen. Geen Wonder dat de Amerikaan James Richards, voorzitter van de commissie voor Buitenlandse Zaken van het Huis van Af gevaardigden, is gaan protesteren naar aan leiding van Truman's jongste voorstellen voor hulpverlening aan Europa. Als men de argumenten buiten beschouwing laat, die hij heeft gebezigd kan men toch gemak kelijk begrijpen, dat menige Amerikaan de indruk heeft dat hij in Frankrijk eenvoudig het belastinggeld moet opbrengen dat de Fransen weigeren te betalen. Milliarden in goud, zei een Franse minister van Econo mische Zaken indertijd, zijn vooral bij de boeren opgepot en als wij ze hadden zou den wij de koers van de franc van 1913 kunnen herstellen. Hoeveel ontdoken be lasting behoort daartoe? Antoine Pinay heeft zich voorgenomen, die te innen. Wel nu, moge hij slagen. R. P. TOKIO, (Reuter). Radio-Peking heeft Vrjjdag de beschuldiging geuit, dat in de periode tussen 29 Februari en 5 Maart 448 Amerikaanse vliegtuigen dagelijks steden in Mandsjoerije hebben gebombardeerd en beschoten en grote hoeveelheden met bac teriën besmette insecten hebben uitgewor pen. In Lienkiang waren twee personen gewond en twee huizen verwoest. Radio-Peking beschuldigde de Ameri kaanse luchtmacht op 24 Januari er van, op 19, 20 en 21 Januari plaatsen in Mandsjoerije te hebben gebombardeerd. OVERLEVENDE VAN VLIEGRAMP BEZWEKEN De enige overlevende van het vliegtuig ongeluk bij Nice, mej. Delpy, is in de nacht van Donderdag op Vrijdag in een ziekenhuis te Nice overleden. Zy is het 39stc slachtoffer van deze ramp. WASHINGTON, (Reuter) President Truman heeft Donderdag het Congres officieel verzocht een bedrag van 7900 millioen dollar te voteren voor militaire en economische hulpverlening aan de bondgenoten van de Verenigde Staten, voor het belastingjaar eindigend 30 Juni 1953. In zijn boodschap aan beide huizen van het Congres zei Tru man: „De problemen van het voortbestaan van Amerika zouden tot onberekenbare hoogte verveelvoudigd worden, wanneer wij aan de Russische bedreiging het hoofd zouden moeten bieden zonder de steun en de hulp van andere landen. Zij zijn onze vrienden en niet onze satellieten. Wij moeten niet doen, alsof wij hen tot satellieten willen verlagen door strenge, vernederende dienstbaarheid te eisen, welke door geen enkel vrij volk zonder verlies van waardigheid aanvaard zou kunnen worden". Truman-sprak met lof over de vooruit gang, welke door de Atlantische landen is gemaakt bij het opbouwen van strijdkrach ten onder generaal Eisenhower. Hij zei: „Deze strijdkrachten zullen binnen ons be reik brengen het tijdstip, waarop zelfs de meest drieste man in het Kremlin geen openlijke aanval zal durven vragen". De 7900 millioen dollar zullen als volgt verdeeld worden: Europa: 5.889 millioen dollar. Nabije Oosten en Afrika: 802 millioen dollar. Azië en de Pacific: 7.019 millioen dollar. Latijns-Amerika: 84 millioen dollar. Bovendien zouden gelden worden uitge trokken voor kosten van vervoer; admini stratie enzovoort. President Truman legde de nadruk op het feit, dat ongeveer 90 procent van het totaal der gelden, waarom hij verzoekt, voor militaire doeleinden is bestemd. „Wij verwachten spoedig een regeling tot stand te brengen met Spanje, dat zal helpen bij de verdediging van het Middellandse- zeegebied. Ons aandeel in deze regeling zal worden uitgevoerd met de gelden, die reeds door het Congres ter beschikking zijn ge steld". Over het programma voor hulp aan Azië en de Pacific zeide Truman: „Een groot gedeelte van Azië staat op dit moment aan communistische aanvallen bloot. De vrije naties zetten zich schrap tegen aggressie in Indochina, Birma, Malakka en de Phi- lippijnen. Het verlies van elk van deze landen zou het verlies van vrijheid bete kenen voor millioenen mensen, het verlies van grondstoffen van vitaal belang, het verlies van punten van critieke strategische waarde voor de vrije wereld. Een groot gedeelte van de dollar-hulp voor Azië zal bestemd worden voor voortgezette hulp bij het klaarmaken van Chinese legers op For mosa voor het weerstaan van communis tische aggressie. Maar evenals in het Nabije Oosten en Afrika vormt de veiligheid in Azië veel meer dan alleen maar een militair pro bleem. Onze militaire bijstand is van es sentieel belang om het opdringen van het communistisch imperialisme tot staan te brengen. Doch op lange termijn ligt de belofte van stabiliteit en vooruitgang niet alleen in wapenen, doch in het voorzien in voldoende economische en technische steun, teneinde de volken van Azië in staat te stellen hun oude diepgewortelde en kwellende economische problemen te over winnen en aandeel te krijgen in de zege ningen van een zich uitbreidende wereld economie". President Truman besloot zijn boodschap met een krachtige waarschuwing aan het Congres om het voorgestelde militaire en economische hulpprogram niet te beknot ten. Senator Tom Connally (republikein), voorzitter van de senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen, verklaai-de Donderdag te Washington „zéker te menen dat het door president Truman aangevraag de bedrag voor de Amerikaanse hulpver lening aan het buitenland zou kunnen wor den verlaagd. De door hem geleide senaats commissie zou volgende week beginnen met het horen van deskundigen over het Amerikaanse hulpverleningsprogramma. „Wij zullen elke post ervan met de grootst mogelijke zorgvuldigheid doornemen", zei hij. Senator Styles Bridge, een der leiders van de republikeinse senaatsfractie zei: ,,Ik verwacht dat het door de president aange vraagde bedrag zal worden verminderd, doch zeker niet in die mate, dat dit een goede uitvoering van het hulpverlenings programma onmogelijk zou maken". De republikein James Richards, voorzitter van de commissie voor Buitenlandse Be trekkingen van het Huis van Afgevaardig den, verklaarde: „Ik ben van mening dat het aangevraagde bedrag te hoog is. Presi dent Truman mag van geluk spreken in dien het Congres er niet meer dan een mil liard dollar van af haalt". Richards vervolgde :„Ik ben er niet tegen dat het Congres bepaalt dat de Amerikaan se hulpverlening aan het buitenland afhan kelijk gesteld wordt van de mate waarin de geholpen landen hun weermacht verster ken. De Amerikaanse belastingbetaler en het Congres moeten uitmaken of zij Frankrijk, met het oog op de crisis die dit land thans doormaakt, willen blijven helpen. Wij heb ben zeer zeker het recht de Franse rege ring te vertellen hoeveel belasting zij haar volk moet laten betalen. Indien Frankrijk nu nog de les, die het in 1940 kreeg, niet verstaat, kan niemand het die leren. Doch aan de andere kant gaat deze stand van zaken de Amerikaanse be lastingbetaler en het Congres zeer veel aan, daar zij hiermee rekening zullen houden bij de beslissing of zij al dan niet voorne mens zijn hun geld nog verder in de Franse zaak te steken." De zeventienjarige Nico Wijnker is Don derdag in Spanbroek bij Alkmaar het slachtoffer geworden van een granaatont ploffing. Hij was 's morgens bezig een sloot uit te baggeren en heeft daarbij ver moedelijk een granaat gevonden, die waar schijnlijk door hem naar de achter de boerderij gelegen schuur is gebracht. Fa milieleden van de jongen werden opge schrikt door een hevige ontploffing. Zij gingen kijken en troffen de jongen aan, wiens levensgeesten reeds waren geweken. Tegen de drie daders 12, 10 en 7 jaar geëist In de avond van 27 Augustus hebben drie gemaskerde mannen een poging ge daan de caféhouder Becude in Rotterdam- Zuid van zijn geld te beroven. Tegen slui tingstijd drongen zij het café binnen en bedreigden B. met een revolver. De café houder greep een vaas en wierp deze door een ruit om voorbijgangers te alarmeren. De indringers schrokken en een hunner loste een schot, waardoor de caféhouder dodelijk getroffen werd. De drie mannen stonden Donderdag voor de Rotterdamse rechtbank terecht. Tegen de 33-jarige lompenhandelaar L. T., die het schot op de caféhouder had gelost, werd 12 jaar gevangenisstraf geëist, tegen de 27-jarige schilder F. de J. 10 jaar en tegen de 31-jarige koopman Z. J. 7 jaar. Op 20 Maart zal de rechtbank uitspraak doen. WASHINGTON (Reuter). President Truman heeft Donderdagavond een radio rede tot het Amerikaanse volk gehouden over het door hem aan het Congres ge vraagde bedrag van 7900 millioen dollar voor hulpverlening aan het buitenland. „De beste wijze, om ons te dekken tegen het gevaar van een derde wereldoorlog is ons met onze vrienden aaneen te scharen. Tezamen kunnen wij niet verslagen wor den", aldus Truman. „De Sovjet-Unie kan haar droom: wereldbeheersing, niet ver wezenlijken, indien zij er niet in slaagt de vrije staten een voor een te overweldigen. De politiek van het Kremlin is oud: Ver deel en heers. De onze is niet minder oud: Vereend zijn wij krachtig". „Er zijn nog steeds Amerikanen", ver volgde Truman, „die zo blind zijn, dat zij dit niet willen inzien. Ik daag iedereen uit mij te vertellen hoe dit land zich zou moe ten verdedigen, indien wij onze bondgeno ten in de steek zouden laten en ons op het Amerikaanse vasteland zouden terugtrek ken. Ik zal het Congres niet voorstellen ook maar één enkele dollar méér uit te geven dan voor onze nationale veiligheid nood zakelijk is, maar ook geen dollar minder. De kosten van het gehele programma der wederzijdse beveiliging bedragen voor het komende belastingjaar minder dan twee en een half procent van onze natio nale productie en de Amerikaanse pro ductie stijgt elk jaar met ongeveer vijf percent. Wij kunnen ons deze uitgaven veroorloven. Indien wij voornemens zijn de plannen der Russische leiders, om de wereld te overheersen, te dwarsbomen, is het pro gramma, dat ik aan het Congres heb voor gelegd, een volstrekte noodzakelijkheid". De president besloot: „Het is hierom dat de beslissing, die het congres zal nemen, van zo bijzonder groot belang is: Voor u, voor mij, en voor iedere Amerikaan. Ik wens dat u dit goed begrijpt, opdat u zult weten welke afgevaardigden het commu nisme slechts met woorden bestrijden en wie de volksvertegenwoordigers zijn die, wanneer hun namen in de Senaat en het Huis van Afgevaardigden worden afgeroe pen, daadwerkelijk door hun wijze van stemmen aantonen bestrijders van het bolsjewisme te zijn. Indien het Congres beantwoordt aan de verwachtingen, die het volk aan zijn vertegenwoordigers stelt, zullen wij in staat zijn onze kinderen het meest kostbare erfdeel na te laten dat er bestaat: „een vreedzame wereld en een beter leven". Tot de Tsjechen President Truman heeft in een officieuze toespraak tot Amerikanen van Tsjecho- slowaakse afkomst voorspeld, dat commu nistisch Tsjechoslowakije „te rechter tijd" weer vrij zou worden, en verklaard, dat hij al het mogelijke in het werk stelt om voor de bevolking van dit land de vrijheid te helpen herstellen. Sprekende over Jan Masaryk, de zoon van de voormalige Tsjechoslo waakse pre sident, zei Truman, dat „deze grote staats man indertijd te Praag vermoord werd." TUNIS (Reuter). Twee Tunesische ministers hebben Donderdag in een ver klaring aan de pers de Franse troepen, die in Januari een zuiveringsactie in het gebied van Kaap Bon hebben uitgevoerd, beschul digd van excessen. Volgens deze ministers zijn vier babies gedood, 15 Tunesiërs ter dood gebracht, verscheidene vrouwen onteerd en huizen en moskeeën geplunderd. Aan drie dorpen waren boetes opgelegd tot 100.000 francs. De twee ministers hebben ter plaatse een onderzoek ingesteld naar aanleiding van klachten, in het bijzonder over het gedrag van een bataljon van het vreemdelingen legioen, dat voor een groot deel uit Duitsers bestaat. Een afschrift van het rapport is aan de vertegenwoordiger van Frankrijk gezonden, zulks in de hoop, dat deze zijn bemiddeling zal verlenen om een herhaling van het ge beurde te voorkomen. De Franse resident-generaal in Tunesia, De Hautecloque, noemde de publicatie van het rapport een „politieke manoeuvre".Vol gens hem moet de inhoud „met de uiterste reserve" ontvangen worden. Bij een grootscheepse razzia in geheel Tunis heeft de politie verscheidene honder den personen aangehouden. Het merendeel werd later weer vrijgelaten, 150 personen bevinden zich echter nog in hechtenis. P e tit-S en n: De ontstentenis van grote gebre ken is de kleine deugd van velen. Bij overstromingen in Portugees Oost- Afrika hebben een bestuursambtenaar en 100 negers, dag en nacht werkend met drie inheemse vaartuigen honderden mensen gered, die geïsoleerd waren in het stroom gebied van de Zambezi, die door zware regens buiten de oevers is gtereden. Van een vliegtuig uit zijn op hoogge legen plaatsen, geheel door water omgeveif, groepen wilde dieren waargenomen, dicht opeengedrongen. Slechts de toppen van de negerhutten staken boven het water uit. "Rrins Bernhard zal op 21 Maart des mid dags om half drie de bloemententoonstel ling „Keukenhof" te Lisse openen. DJEDDAH, (AFP) In het centrum van Arabië zijn rijke goudlagen ontdekt. Geologen van de regeringsdiensten van Saoedi Arabië hebben langs de weg, die Mekka verbindt met de hoofdstad van Saoedi Arabië, lagen goudhoudens kwarts gevonden. (Van onze correspondent te Parijs) Antoine Pinay heeft gisteren van de Franse Kamer een meerderheid van 324 tegen 206 stemmen gekregen. Opmerkelijk is daarbij ten zeerste, dat zich onder die eerste groep 27 Gaullisten bevonden, die dus in opstand tegen de leiding zijn geko men, en dat de socialisten zich allen tegen Pinay hebben uitgesproken. Beide feiten zullen van groot belang kunnen blijken. De rebellie bü de Gaullisten wijst op spanningen, welke tot scheuring zouden kunnen leiden. Twee Gaullistische parle mentsleden zijn dan ook al uit de partij getreden. Dat de socialisten zich thans niet alleen afzijdig hielden maar zelfs openlijk in de oppositie zijn gegaan, bewijst dat zij hun dubbelzinnige houding hebben laten varen zodat Pinay op hun steun niet meer behoeft te rekenen. Een groot gevaar bedreigt de nieuwe premier, omdat de katholieke M.R.P. en de U.D.S.R. (de radicaal gezinde partij van Pleven) tot nu toe zich nimmer ver van de socialisten hebben willen verwijderen. Zouden ze, waarvoor aanleiding bestaat, hun gedragslijn trouw willen blijven, en dus hun daadwerkelijke steun aan Pinay's regering onthouden, dan lijkt het wel uit gesloten dat de formateur, zoals de be doeling is, Dinsdag zijn ploeg aan de kamer zal kunnen presenteren. Hij zou dan na de onverwacht gunstige uitslag van het eerste deel van zijn examen toch nog zakken voor het tweede deel. Men houdt met die mogelijkheid hier in vele kringen ernstig rekening. Vooral bij de Gaullisten is het bepalen van hun standpunt met grote moeilijk heden gepaard gegaan. De Gaulle had zijn Kamerfractie bevel gegeven tegen Pinay te stemmen en daaraan hebben zich dus 27 leden niet gehouden. Ondanks de uitgebreide en verscherpte politiebewaking gaan fanatieke Moslem- terroristen in Tunesië voort met het bedrijven van daden van sabotage. Dit was het resultaat van een van hun jongste acties, het tot ontsporing brengen van een goederen trein op de lijn Tunis-Gafour. Een spoorwegbeambte kwam hierbij om het leven, twee werden gewond. LONDEN (Reuter) Het „schaduw kabinet" van de Britse socialistische partij is Donderdag bijeengekomen om de ern stige tweespalt, die Woensdagavond bij het defensiedebat in het Lagerhuis aan het licht is getreden, te bespreken. Volgens Reuter zijn de partijleiders ontsteld over deze splijting. Vele volgelingen van Attlee zijn van gevoelen, dat van Bevan en de zijnen moet worden geëist, dat zij één lijn trekken met de partij of haar anders ver laten. De leiding staat echter voor een groot probleem, daar degenen, die van de offi ciële politieke koers zijn afgeweken, zo talrijk zijn zij maken bijna een vijfde van de partij dat strenge disciplinaire maatregelen tegen hen onmogelijk ge nomen kunnen worden zonder de partij te splijten. Bovendien zijn vier van de voor aanstaande „dissidenten" lid van het be stuur. Intussen bereiden Bevan en de zijnen een nieuwe aanval voor. Wanneer de be grotingsvoorstellen de volgende week worden voorgelegd, zullen zij uitgaan van het standpunt, dat de nieuwe versoberings maatregelen, welke in de begroting opge sloten liggen, onnodig zouden zijn geweest, indien de regering de opvatting had gehul digd, dat het bewapeningsprogram aange past moet worden aan de economie van het land. Het linkse weekblad „Tribune", waar van de echtgenote van Bevan hoofdredac trice is, verwijt de leiders van Labour „gebrek aan critisch vermogen". Labours „schaduwkabinet" heeft besloten een volledig onderzoek te doen instellen naar het gedrag van de fractie bij het defensiedebat van Woensdag in het Lager huis. De partijleiders zullen verzoeken om een plenaire vergadering van de frac tie op Dinsdag om mede te delen welke maatregelen genomen dienen te worden tegen de 57 leden, die, in afwijking van de meerderheid der fractie, tegen het be wapeningsplan van de regering gestemd hebben. Bevan heeft Donderdagavond, samen met drie andere Labourleden een brief aan de partijsecretaris, Morgan Philips, gezonden, waarin hij om een bijeenkomst van het nationaal uitvoerend comité ver zoekt, dat zo spoedig mogelijk de toestand zou moeten onderzoeken. Bevan en de andere genoemde Labour leden zijn lid van het comité. De nieuwe premier van Egypte, Naguib Hilali Pasja, heeft Donderdag de diploma tieke vertegenwoordigers van de drie grote Westelijke mogendheden ontvangen. Waarnemers geloven, dat Hilali Pasja en de Britse ambassadeur de mogelijkheid be sproken hebben van een hernieuwing van de pogingen om tot een overeenkomst te komen tussen Engeland en Egypte. MOSKOU, 6 Maart (Reuter) Op de heden gepubliceerde begroting voor 1952 1953 is van een totaal der uitgaven van 476.9 milliard roebel (ruim 429.2 milliard gulden) 113,8 milliard (ruim 102.4 milliard gulden) voor de militaire uitgaven uitge trokken. De inkomsten worden op 508,8 milliard roebel geschat (ruim 457,9 mil liard gulden). Volgens de eerste berichten zijn in de Chinese wijk van Saigon 6000 mensen dak loos geworden door brand. Vermoedelijk is de brand ontstaan door het omvallen van een lamp. Het vuur breidde zich snel uit in de van bamboe opgetrokken huizen. Deze leden zijn allen afkomstig uit de vroegere ultra-rechtse partij P.R.L. en men vraagt zich thans af ot deze afvalligen zich nu mogelijk opnieuw bij de regeringsmeer derheid aam zullen sluiten. In dat geval zou de basis voor een rege ring naar de rechtervleugel niet aanmer kelijk kunnen worden uitgebreid. Pinay verklaarde tegenover journalisten, dat de uitslag van de stemming een grote verrassing voor hem betekende. „Ik dacht 296 stemmen te krijgen, het geen eervol zou zijn geweest. Ik verwacht te rust te krijgen en dan morgen te gaan vissen." Hij begaf zich veij/olgens naar president Auriol. Vandaag is hij zijn besprekingen begonnen teneinde tot de vorming van een kabinet te komen. De nagedachtenis van de militairen van de Nederlandse Strijdkrachten, de zeelie den, de verzetstrijders, de geallieerde mili tairen en alle anderen, die in de Tweede Wereldoorlog hun leven hebben gegeven voor Nederlands bevrijding, zal op Zater dag, 3 Mei, weer in een nationale herden king worden geëerd. Van des avonds 18 uur af zal van alle openbare gebouwen, particuliere woningen en vaartuigen de vlag half stok worden gehangen. Om 19.30 uur zal ieder kunnen deelnemen aan een stille tocht, die begint op een punt niet verder dan ongeveer 30 minuten van de plaatsen, waar Nederland se militairen, verzetstrijders of militairen der bondgenoten zijn gesneuveld of begra ven. Van 19.45 uur tot 30 seconden voor 20.00 uur worden de klokken van alle ker ken geluid. Om 20.00 uur precies zal, nadat 30 seconden tevoren door een signaal dit tijdstip is aangekondigd, op de plaatsen der herdenking gedurende twee minuten volkomen stilte in acht worden genomen. Overwogen zou kunnen worden aan de burgerij te verzoeken deze plechtige stilte algemeen te betrachten. Er zullen geen toe spraken worden gehouden en de weg naar de plaats van de plechtigheid zal te voet in volkomen stilzwijgen en zonder vlag of vaandel worden afgelegd. Alleen de recht streekse nabestaanden der gevallenen of de vertegenwoordigers der bevriende mogend heden zullen een bijzondere plaats in het hoofd van de stoet kunnen innemen. Tn aansluiting aan deze plechtigheden zullen in de kerken of andere gebouwen van elke gemeente herdenkingsbijeenkom sten worden belegd. Gezien het karakter van deze nationale herdenkingsavond is het gewenst, dat de burgemeesters het daar heen leiden, dat die avond van 20.00 uur af geen openbare vermakelijkheden wor den geboden en alle verkooplocaliteiten zijn gesloten. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal een schrijven doen uit gaan aan alle scholen waarin er wordt aan gedrongen. de laatste lesuren voor de natio nale herdenking te wijden aan de geschie denis van de strijd voor Nederlands vrij heid. VRIJ VEEL WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met plaat selijk enige neerslag. Matige tot krach tige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuid-Oost. Weinig verandering in tem peratuur. 8 Maart Zon op 7.10 uur, onder 18.32 uur. Maan op 14.57 uur, onder 6.13 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrjjdag 7 Maart Hoog water: 1.11 en 13.42 uur. Laag water: 8.45 en 21.27 uur. Zaterdag 8 Maart Hoog water: 2.13 en 14.28 uur. Laag water: 9.48 en 22.18 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1