Russische emigranten in Duitsland worden bedrijvig 4 Onder leiding van admiraal Kirk, voormalig ambassadeur in Moskou Nader nieuws van Holland Festival Alles went. Uitstel van betaling van belastingaanslagen Heemstede Veisen Hillegom Bloemendaal Haarlemmermeer Nieuw Vennep Halfweg Zandvoort Bennebroek ZATERDAG 8 MAART 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het dodelijk ongeval in de Haarlemmermeer Ameland geïsoleerd Burgerlijke stand De woningbouwleningen Huisbroeitentoonstelling Nieuwe tentoonstelling „in de cantmes" Verzoek om gelden voor begaafde studenten Scheepvaart (Van onze correspondent te Bonn) In Russische emigranten-kringen in West-Duitsland heerst een opgewekte be drijvigheid. Druk wordt er gedebatteerd over de vraag, hoe men het Bolsjewistische systeem het best omver kan werpen, en zo mogelijk nog drukker over de vraag, hoe het na-bolsjewstische Rusland staatkun dig en sociaal-economisch ingericht moet worden. Vanwaar plotseling al die enigszins voor barige activiteit? In de eerste jaren na de oorlog hadden de Russische emigranten, waar men hen ook tegenkwam, slechts één wens: anoniem te zijn, een karig stukje brood te hebben en met rust gelaten te worden. Nu echter zijn zij. in verband met de „koude oorlog", hard op weg de troetel kinderen van de Amerikanen te worden. De discussie, die op het ogenblik over de politieke activering van de Russische emi granten gevoerd worden en de debatten, die als gevolg daarvan in de kringen van deze emigranten zelf zijn begonnen, lijken voorshands echter noch vruchtbaar, noch gelukkig. Er komen Russische emigranten, thans Amerikaanse staatsburgers, naar Duitsland om besprekingen te voeren. Hun activiteit belichaamt zich vooral in het zogenaamde Amerikaanse comité voor de strijd om de vrijheid van de volken van Rusland. Dit comité stelt zich, zoals de naam reeds zegt, openlijk de ondermijning van de Sovjet-staat ten doel. Men hoopt een soort federatie van de nu in de Sovjet staat samengevatte Russische volken tot stand te brengen zodra de tijd daarvoor rijp is. Het bevrijdingscomité geniet hoge offi ciële steun en de leiders ervan schijnen niet zonder invloed te zijn op de Ameri kaanse buitenlandse politiek, gelijk dat in dertijd met de voormannen van de Duitse emigranten eveneens het geval was. Voorzitter van het comité is de man, die nog heel kort geleden Amerikaans ambas sadeur in Moskou was: admiraal Alan Kirk. Kirks taak zal het zijn alle anti-bolsje wistische Russen: monarchisten, burger lijke democraten, mensjewisten, maar ook de aanhangers van generaal Wlassow en andere indertijd pro-Duits ingestelde emi granten-groepen, zoals de in West-Duits land nu zeer actieve „solidaristen" in één beweging samen te vatten. Met radio-zenders en ook op meer direc te, illegale, wijze wordt verder onder de Sovjet-soldaten in Midden-Duitsland en in Naar aanleiding van de aanrijding met dodelijke afloop in de Haarlemmermeer, waarvan wij elders in dit blad melding maken, deelt de rijkspolitie nog mede, dat de daarbij gedode man, gepensionneerd P.T.T.-ambtenaar, reeds meermalen op deze drukke autoweg gesignaleerd was. Automobilisten konden hem vaak ter nauwernood ontwijken. Men vermoedt, dat hij een geestelijke afwijking had. De rijkspolitie in de Haarlemmermeer verzoekt automobilisten, die getuige van deze aanrijding zijn geweest, zich te mel den bij de Rijkspolitiepost te Hoofddorp. Bijzondere samenkomsten te Spaarndam De" praeses van de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Spaarndam verzoekt ons het volgende te plaatsen: Op verzoek van de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente Spaarndam zal Mej. v. d. Meer, van de Hezeberg, Loenen (Vel.) enige dagen in de Hervormde Gemeente Spaarn dam vertoeven en op verschillende samen komsten spreken. Mej. v. d. Meer. op won derlijke wijze van een ongeneeslijke kwaal verlost, weet zich geroepen een getuige te zijn van de macht van Jezus Christus. Haar naam hangt nauw samen met het onderwerp, dat weer zeer sterk de aandacht gaat trek ken binnen de kerk: Gebedsgenezing. Op Vrijdag 21 Maart zal zij spreken in de kring van de Kerkeraad, die dan zal uitge breid zijn met tal van gemeentelijke mede arbeiders, die daartoe een uitnodiging ont vangen en enkele andere personen. Op Zaterdagavond (22 Maart) te 20 uur en Zondagavond (23 Maart) te 19 uur'spreekt zij in de Gymzaal van de Kon. Emmaschool, Raaf straat Haarlem-N., resp. over: Wat ver staan we onder geloof en genezing, en Chris tus de levende Heer, de wedergeboren mens, de inwoning van de H. Geest. Deze samen komsten zijn voor ieder toegankelijk. Op Maandag 24 Maart vindt 's avonds 20 uur een Avondmaalsdienst plaats in de Her vormde Kerk te Spaarndam. Op Dinsdag 25 Maart, 's avonds 20 uur in de Gymzaal van de Kon. Emmaschool een gebedsdienst, voor ieder toegankelijk. Op Maandagmorgen 24 Maart zal zij spreekuur houden. De tijd en de plaats daar van worden in de samenkomsten bekend ge maakt. Al worden deze samenkomsten georgani seerd doo^ de Kerkeraad der Herv. Gemeen te Spaarndam, toch is het de bedoeling dat zij zoveel mogelijk een interkerkelijk karak ter zullen dragen. Aan de Avondmaaldienst zullen dan ook behalve de Gemeenteleden van Hervormd Spaarndam allen mogen deel nemen, die daartoe een vraag richten aan de kerkeraad, op de samenkomsten of het spreekuur van Mej. van der Meer zullen worden uitgenodigd of wel direct een uit nodiging -ontvangen van de Kerkeraad. Men kan reeds nu bepaalde verzoeken of wensen richten tot Ds. J. Kroon, Pol 20 te Spaarndam, bij voorkeur schriftelijk. De waterstand op de Wadden is door de sterke Oostenwind tot bijna een meter onder A.P. gedaald. Honderd op Ameland tewerkgestelde D.U.W.-arbeiders moeten dit weekend noodgedwongen op het eiland blijven om dat de postboot Nes-Holwerd niet kan varen. Het is ook onmogelijk per boot de geul van Holwerd te bereiken, zodat het bij laag water dikwijls gebruikte amphi- bievaartuig geen dienst kan doen. Tussen Schiermonnikoog en het vasteland wordt contact onderhouden door de red dingboot „Insulinde" uit Oostmahorn. HAARLEM, 8 Maart. 1952 GEHUWD: 8 Mrt, H. A. Bosch en R. Wais- visz. BEVALLEN van een zoon: 6 Mrt, M. J. JungeBertholee; 7 Mrt, G. van den Hoorn —Zevenbergen; C. C. Olsthoorn—Stokman. BEVALLEN van een dochter: 7 Mrt, J. M. C. Passchiervan Emmerik; J. C. Le Noble van Vliet. OVERLEDEN: 6 Mrt, P. J. Boeree—Smits, 83 j.; 7 Mrt., H. Dijkstra, 68 j., Grote Hout straat; E. L. Paap—Snelling, 27 j., Kam perlaan. de Sovjet-Unie zelf propaganda tegen Sta lin gemaakt, waarbij er voor gezorgd wordt, dat tussen Stalin en het Russische volk een scherpe scheiding wordt gemaakt. Als geheel moet men overigens zeggen, dat het een gevaarlijke onderneming blijft om met behulp van emigranten tegen een totalitaire staat te fulmineren. In een over heerst volk ontstaan, evenals in een bezet volk, gemakkelijk ressentimenten tegen emigranten, die de neiging hebben alles veel eenvoudiger te zien dan het in werke lijkheid is. Niemand, die het na-oorlogse Duitsland kent, zal bijvoorbeeld kunnen beweren, dat de Duitse emigranten, die actief aan de strijd tegen het nationaal- socialisme hebben deelgenomen, erg over tuigend op de bevolking hebben gewerkt! Uit het zojuist verschenen voorlopige programma van het Holland Festival, dat zich dit jaar voornamelijk in Den Haag en Scheveningen zal afspelen, blijkt dat Rafael Kubelik een opvoering van „Jenufa" van Janatsjek door de Nederlandse Opera komt dirigeren. Van Strawinski wordt ter gele genheid van diens zeventigste verjaardag „Le Rossignol" en „Oedipus Rex" uitge voerd. Professor Josef Krips krijgt de muzikale leiding over de vertoning van „Don Giovanni" van Mozart en Vittorio Gui die over „Un ballo in maschera" van Verdi. De Nederlandse Opera geeft boven dien een reprise van „Philomela" van Hen drik Andriessen en Jan Engelman onder directie van Paul Pella. Wat de afdeling toneel betreft: de Haag se Comedie zal „Ondine" van Jean Girau- doux (in de vertaling van J. W. F. Weru- meus Buning) onder regie van Cees Laseur opvoeren en de Nederlandse Comedie we derom „Iphigeneia" van Euripides (in de vertaling van mr. M. Nijhoff) onder regie van Johan de Meester. Verder speelt dit laatste gezelschap wederom „Elckerlyc" in Delft en „De bruiloft van Figaro" van Caron de Beaumarchais in nieuwe enscène- ring in Bloemendaal. Het New York City Ballet van George Balanchine komt zes voorstellingen geven. De voornaamste solisten zijn: Maria Tall- chief, Nora Kaye, Janet Reed, Tanaquil leClercq, Melissa Hayden, André Eglevsky, Jerome Robbins, Nicholas Magallanes en Hugh Laing. Er is een bijzonder belang wekkend programma van overwegend mo derne werken (onder meer: „Age of Anxie ty" van Bernstein) samengesteld. Verheu gend is ook de terugkeer van het fenome nale Spaanse danspaar Rosario y Antonio. Het Nationaal Danstheater van Joegoslavië (dat echt iets voor Bloemendaals Open luchttheater zou zijn) werkt eveneens aan het Holland Festival mede. Het Concertgebouw Orkest laat zich vijf keer horen. Dirigenten zijn Bruno Walter, Rafael Kubelik, Eduard van Beinum, Josef Krips en Otto Klemperer. Onder meer ko men tot uitvoering: symphonieën van Bruckner en Mahler, de Dodendans van Honegger en „Katharsis" van Bertus van Lier. Het programma van het Residentie- Orkest vermeldt onder meer een concert uitvoering van „Blauwbaard" van Béla Bartök, het Vioolconcert van Frank Mar tin, het Concerto in D van Strawinsky, de Hj'mne aan de arbeid van Géza Frid en Divertimento van dirigent Willem van Otterloo. Voor het eerst is ook een concert door de Koninklijke Militaire Kapel onder lei ding van Rocus van Yperen in de agenda van het Holland Festival opgenomen. Ten gehore zullen worden gebracht het Piano concert van Strawinsky en het Concert voor alt-saxofoon van Henk Badings. ook hangen, bewijst deze tandarts van het Marine Luchtvaart Station te Cor pus Christi in Texas, E. O. Seiser geheten. Hij demonstreert, hoe men zich moet op hangen om de nekspieren lenig te maken. De doek, waarin hij hangt, is van zeer sterke wol van zo goede kwaliteit, dat de huid niet wordt beschadigd. Tijdens de debatten in de Eerste Kamer over de begroting van Financiën voor 1952 hebben Kamerleden de aandacht er op gevestigd, dat er personen zijn, die willen inschrijven op de nationale lenin gen voor de woningbouw, maar daarin verhinderd worden door liquiditeitsmoei lijkheden van tijdelijke aard. Voorde liquiditeitsmoeilijkheden, die ontstaan doordat ongeveer tegelijk met de storting van de leningsbedragen belastingaanslagen vervallen, heeft de minister van Financiën nu een regeling getroffen, die neerkomt op het verlenen van een kort uitstel voor de betaling van die aanslagen. Deze regeling geldt uitsluitend voor aan slagen voor de Inkomsten- en Vermogens belasting. Voor de 25-jarige en de 22-jarige obligaties 1952 is de inschrijvingsdatum vastgesteld op 10 Maart 1952 en de stor tingsdatum op 1 April 1952, In verband hiermede wordt alleen uitstel verleend voor die bedragen, die op 9 Maart 1952, de dag voorafgaande aan de inschrijvings datum, nog geheel of gedeeltelijk in het kohier openstaan. Degenen, voor wie de regeling van toe passing kan zijn, kunnen tot 15 Maart 1952 een schriftelijk verzoek om uitstel van betaling bij de ontvanger indienen met opgave van desbetreffende aanslagen in de Inkomsten- en Vermogensbelasting en van het nominale bedrag, waarvoor zij op de leningen ingeschreven hebben. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op 9 Maart waargenomen door dr. J. L. Tom- brock. Burg v. Lennepweg 1, tel. 38032 en dr. J. J. v. Luin, Bronsteeweg 76, tel. 34445. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 138, tel. 39818. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 38197. Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. In het Sportparkrestaurant is Vrijdagmid dag een tentoonstelling gehouden van bol- bloemen, door schoolkinderen tot bloei ge bracht en in zeer vele gevallen uitstekend verzorgd. De leiding berustte bij de Ver eniging voor School- en Werktuinen te Heemstede. De jury bestaande uit de heren J. F. Ch. Dix Sr., Dix Jr. en H. Walet, op zichter bij de plantsoendienst. De heer H. Disselkocn heette welkom de burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rap- perd en onderwijzend personeel. De burge meester merkte in zijn toespraak op, dat jeugd en bloemen bij elkaar horen, Hij sprak de wens uit, dat als gevolg van de jaarlijkse wedstrijd de liefde van de jeugd tot de bloe men in het bijzonder en de natuur in het algemeen nog groter zal worden. Daarna reikte hij de 'prijzen uit. De ereprijs, een médaille door hem beschikbaar gesteld, werd overhandigd aan Tijn Muiser van de Jacoba- school. De wisselprijs werd uitgereikt aan de Voor wegschool. De individuele prijzen werden als volgt behaald: St. Antoniusschool: 1. Marjoleintje Cremers, 2. Martje Grappenhaus; St. Augustinusschool: 1. Truus Boot, 2. Ansje Heijnerman; Bos en Hovenschool: 1. Greetje Hoekendijk. 2. Annemarie Dolleman; Voor wegschool: 1. Rietje v. Tiel, 2. Ans de Win ter; Dreefschool: 1. Stelle van Bannicht, 2. Henk Zeelenberg; Crayenesterschool: 1. E. Stork, 2. A. Bessem; Nic. Beetsschool: 1. Julia Swagerman, 2. Fokke Velde; St. Aloy- siusschool: 1. Wim Stut, 2. Joop Vester; St.. Jozefschool: 1. Jos. v. d. Velden, 2. Jan v. d. Aar; Jacobaschool: 1. Joh. Booms, 2. Leo Diependaal. Zondag bezoekdag Een nieuwe verzameling kunstwerken van leden van de Nederlandse Vereniging tot bevordering der grafische kunst „De, Grafische", is thans bij de Hoogovens ten toongesteld. Zondag van 25 uur is de tentoonstelling in Walsery-Oost voor be langstellenden geopend. De tentoonstelling omvat litho's, hout gravures, etsen, aquatinten, linoleumsne den en droge-naaldtechnieken. De volgen de kunstenaars hebben ingezonden: J. A. Bakker, C. Basart, H. Bekman, W. Beu- ning, J. Bezaan, Jeanne Bieruma Oosting, Gesina Boevé, K. Brinks, L. v. d. Bundt, Jenny Dalenoord, J. A. Deodatus, H. van Dokkum, V. H. Elenbaas, M. C. Eschcr, J. M. Graadt van Roggen, D. Harting, J. Ilemkes, Maisie van Hoogstraten, G. do Jong, H. van Kruiningen, F. Lensvelt, A. Löb, D. van Luijn, J. Mulders, J. C. Na- chenius, J. H. Pennings, J. M. Prange, En- gelien Reitsma-Valenga, R. van Rossum, P. G. Reuter, A. Sok, G. de Wolff. Meisjeskoor Asaf Het eerste concert van het Meisjeskoor Asaf zal plaats hebben Woensdag a.s. in de Gereformeerde Kerk te Hillegom on der leiding van mejuffrouw Lize Schoo, die tezamen met de heer J. Snaterse (tenor) solistische medewerking zal verlenen. De heer Cor Kool zal op het orgel enkele soli doen horen. Bloemencorso en mozaïeken Het Comité Bloemencorso Bloembollen streek heeft een wisselbeker, zomede een geldprijs van 150 beschikbaar gesteld voor de mooiste corso-wagen, vervaardigd door een der verenigingen (uitgezonderd personeelsverenigingen van bloembollen- bedrijven). De heer Jos. van Driel zal Maandag avond as. in „Flora" te Hillegom (dus niet in „Sistermans" zoals aanvankelijk werd gemeld) tijdens een voorlichtingsavond van de V.V.V. spreken over de practijk van het opbouwen van corsowagens en het leg gen van bloem-mozaieken. VISSERIJBERICHT URK Donderdag werd door 14 vaartuigen aan gevoerd: 436 pond snoekbaars, prijs f 0,90 f 0.92; 438 pond rode baars, prijs f 1f 1,03 1182 pond blei en voorn, prijs f 0,06—f0,07, alles per pond. „Staatsgeheim" (Minerva). Wie indertijd verzuimd heeft deze film te gaan zien kan alsnog de emotionele belevenissen van een Amerikaanse dokter in de denk beeldige politiestaat Vosnië aanschouwen in Minerva. Men kent waarschijnlijk het verhaal nog wel: de dokter wordt door een list naar Vosnië gelokt en daar gedwongen de dictator generaal Niva te opereren. De operatie gelukt, maar de dictator sterft, hetgeen echter voor de Vosniërs geheim gehouden moet worden. De dokter, die na tuurlijk dit geheim kent, wordt door de staatspolitie achtervolgd, maar weet ten slotte, geholpen door een meisje, na een reeks zeer spannende belevenissen, te ont snappen. „David en Bathséba" (Rembrandt). Wat wij in de loop der jaren hadden leren kennen en duchten als Hollywood's „kijk op de Bijbel" deed ons het ergste ver wachten van de film „David en Bathséba", die gisteren in het Rembrandt theater haar Haarlemse première beleefde. De verfil ming in technicolor nog wel! van dit oud-Testamentische verhaal vergt name lijk behalve de zeer grote algemene kies heid die men jegens het Boek der Boeken te betrachten heeft, ook nog de uiterste reserve ten aanzien van het incidentele gebeuren, want de gepassionneerde liefde van Koning David voor de schone over spelige en de liquidatie van haar echtgenoot, de trouwe soldaat Uria, hebben alles behalve de kenmerken van een kin dersprookje. Dat de film desondanks (en in ons land!) zelfs voor veertienjarigen is goedgekeurd, is eigenlijk al bewijs genoeg voor de tact en de goede smaak, waarmede regisseur Zanuck zich van zijn hachelijke opdracht gekweten heeft. Vrijwel nergens doet hij dan ook de geringste concessie aan de sensatiezucht, hoewel het fel-be- wogen verhaal daartoe mogelijkheden te over biedt. En zelfs waar hij zich liet ver leiden tot een enkele spectaculaire scène met massa-figuratie (zoals in de steniging ener echtbreekster en in het gevecht van David tegen Goliath), blijft hij nog nauw keurig binnen de grenzen van het, terwille der „locale kleur" onontbeerlijke. Natuur lijk is de „verboden liefde" van David en Bathséba". in den brede uitgesponnen en geromantiseerd en heeft men zich ook overigens wel enkele vrijheden veroor loofd met de tekst van Samuël II, maar noch de handeling, noch de vaak pieus- sobere sfeer van het verhaal lijden daar schade onder. Gregory Peck is een monu mentale Koning David, indrukwekkend in grootse allure en wankelmoedige kleinheid, Susan Hayward overtuigt, ondanks de wat al te rijkelijke zorgen van het „glamor department", bijna overal als de oud-Tes tamentische Bathséba en bovendien be wondert men tal van voortreffelijke bij rollen, van welke vooral de prachtige profeet Nathan en de veldheer Joab u boeien zullen. Als wij één bedenking hebben, dan is het deze, dat sommige requisieten en cos- tuums naar ons gevoel wel wat „uit de toon" vielen, maar dat is slechts een per soonlijke indruk, welks juistheid wij niet gaarne te bewijzen zouden krijgen. H. C. „Valentino" (Fra-ns Hals). De titel van deze technicolor is een naam, waaraan speciaal voor het vrouwelijk filmpubliek in Amerika de tedere herinnering is verbon den aan een jonggestorven filmacteur, die in de dertiger jaren een geweldige opgang heeft gemaakt. Hoe hoog deze ster aan het Holly wood-firmament is gestegen, wordt wel bewezen doordat nu nog jaarlijks een soort pelgrimage naar zijn tombe gemaakt wordt. In de film wordt in ieder geval dui delijk getoond hoezeer Valentino verafgood werd na zijn grote successen als „Blood and Sand" en „The Sheik". De gebeurtenissen in Valentino's leven, die het scenario ver meldt maar die men, naar in de aankon diging wordt geboden, niet op hun feite lijkheden moet geloven zijn alle geweven rondom zijn liefde voor een bepaalde ac trice, die tot zijn verdriet de echtgenote van zijn regisseur wordt. Haar rol wordt op meeslepende wijze gespeeld door de schone Elianor Parker. De film geeft een zeer fat soenlijke indruk van Adonis Valentino, zo als hij, omringd door bewonderaarsters, die hij elk moment kan omhelzen, zijn eerste liefde trouw wenst te blijven en zich op offert om haar niet in opspraak te bren gen. De kundige kleurentechniek blijkt in sommige zeer pittoreske taferelen. H. B. „Lassy's grote avontuur" (Cinema Pa lace). De bekende filmschoonheid Lassy, een hond van ongewone intelligentie en uiterlijke bevalligheid, die hem (of liever haar) een uitverkoren plaats onder de Hol ly woodse schijnwerpers gaven, heeft reeds grote menigten filmliefhebbers ontroerd door zijn „Thuiskomst", welke film nu ge volgd is door een niet minder sentimentele geschiedenis. Zij speelt in een gouddelvers centrum en is overvol aan spannende, op de traanklieren werkende episoden, die zich beurtelings bezig houden met honden trouw en mensenboosheid. Het is een ver bluffend staaltje van dressuur, dat de toe schouwer hier te genieten krijgt, al reali seert men zich wel dat juist de overweging „dressuur" de waarde van deze film heel wat zou doen dalen. Men moet dus onder de suggestie proberen te blijven dat Lassy alles uit eigen beweging doet en dat haar „handelingen" (men kan moeilijk van „potelingen" spreken) worden ingegeven door een roerende liefde voor haar meester en een verbazingwekkende zin voor recht vaardigheid. In het voorprogramma draait een teken film, die alles lijkt te slaan op het gebied van getekende humor en een instructief film je over het spel „Badminton", dat eveneens zeer geestig is opgezet. J. L. „Diamantsmokkel op Holland" (City). In deze boeiende rolprent maakt men kennis met een jonge varensgezel die in verkeerd gezelschap is verzeild geraakt en voor een groepje lugubere Engelse smokkelaars allerlei gevaarlijke karwei tjes opknapt. Zo lang het bij smokkelen van nylons blijft, ziet de matroos er geen been in, al loopt hij een keer tegen de lamp wat hem een vrije avond kost. Zodra hij er echter achter komt dat een moord met een diefstal van diamanten gepaard is ge gaan, begint zijn geweten een woordje mee te spreken. Hij zit echter in het schuitje en moet meevaren. Voor hem be tekent dat, dat hij de diamanten naar Rotterdam moet brengen. Om zo min mo gelijk risico te lopen geeft hij de diaman ten aan een maat, die om zijn eerlijkheid bekend staat en dus bij de douane geen last zal krijgen. Als het puntje bij paaltje komt, wil hij zijn vriend niet aan het ge vaar, dat toch altijd blijft bestaan, bloot stellen en dan begint een nachtelijke tocht door Londense straten om de vriend te zoeken. En hij vindt hem, neemt de dia manten over en gaat zich bij de politie melden. In deze film, die helaas wat moei lijk op gang komt, valt te genieten van een rake typering van een aantal zware jon gens. De romantiek ontbreekt niet en dat betekent een verademing in de spannende geschiedenis. L. v. B. „Het geheim van donker Afrika" (Spaarne). De liefhebbers van een spannende jungle-film kunnen hun hart deze week in het Spaarne-theater ophalen. Daar is namelijk de tam-tam te horen in een geheimzinnige rolprent, die verhaalt van een groot geheim dat in het myste- rieuse ondoordringbare oerwoud ligt opge sloten. Tal van boeiende scènes en fraaie natuuropnamen geven deze film een aan trekkelijk karakter. „Hofmanns Vertellingen" (Lux or). Ook deze week wordt in het Luxor-theater de film „Hofmanns Vertellingen" vertoond. De wijkkerkeraad van de Nederlands Hervormde gemeente te Overveen heeft zich tot de gemeenteraad van Bloemen daal gewend met verzoek gelden beschik baar te sitellen ten behoeve van begaafde, in Bloemendaal woonachtige studenten, die onder moeilijke financiële omstandig heden moeten studeren. Naar aanleiding hiervan hebben B. en W. aan de gemeente raad meegedeeld, dat tot dusverre voor dit doel geen gelden op de begroting zijn uit getrokken, aangezien de behoefte daartoe nimmer is gebleken. De toestand is zo, dat begaafde jongelui die studeren willen en wier financiële om standigheden dit niet toelaten, door rijks studiebeurzen of met behulp van instellin gen wegen hebben gevonden om zich te helpen. Het is zeer de vraag of de gemeente deze wegen moet doorkruisen door zelf gel den beschikbaar te stellen. Aangezien het volgen van universitair onderwijs niet in de eerste plaats een gemeentelijk belang is, menen B. en W. deze vraag ontkennend te moeten beantwoorden. Mocht echter duide lijk blijken, dat aan de gemeentelijke stu diebeurzen behoefte bestaat, dan ware van geval tot geval aan de gemeenteraad te verzoeken de nodig geoordeelde gelden be schikbaar te stellen, aldus merken B. en W. op. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waarge nomen door de arts H. D. G. A. Immink, Bloemendaalseweg 126, Bloemendaal, tele foon 23449. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster M. G. van der Loo, Dr. D. Bakkerlaan 78, Bloemendaal, tele foon 22528. De apothekersdienst voor de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort station wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 15 Maart e.k. verzorgd door de Elswout-apotheek (drs. A. P. W. van der Ham), Bloemendaalseweg 341, Overveen, telefoon 16760 en de Santpoortse apotheek (drs. K. Zijp), Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-station, telefoon K 2560 8249. Kegelclub Hoofddorp De kegelclub „Hoofddorp" geeft heden ter gelegenheid van haar éénjarig bestaan een feestavond in Hótel „De Beurs" te Hoofddorp. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten in de Haarlemmer meer zijn voor Zondag 9 Maart als volgt geregeld: Hoofddorp: dr. Nanninga. Nieuw Vennep dr. v. d. Weg. Halfweg: dr. Hoekstra. Gereformeerde Kerk Tijdens de vergadering van de Classis Haarlemmermeer der Gereformeerde Ker ken, die 13 dezer te Hoofddorp zal worden gehouden, zal de theologische candidaat van de Vrije Universiteit B. van Oeveren uit Halfweg, praep. examen voor predikant afleggen. Jaarvergadering De Vereniging tot Stichting en Instand houding van een School met de Bijbel te Vijfhuizen houdt a.s. Dinsdag haar jaar vergadering. Behalve de gewone punten, vermeldt het programma het vertonen van een film van het werk van het Christelijke Blindeninstituut „Bartimeüs". Concert te Vijfhuizen De onder-afdeling Vijfhuizen van het Nederlandse Rode Kruis zal op 1 April een concertavond organiseren en wel een kerk- concert in de Gereformeerde kerk. Mede werking wordt onder andere verleend door Hoofddorps mannenkoor „Zang en Vriend schap" onder leiding van Gerard de Bar- banson, het Dames Congregatiekoor te Vijfhuizen onder leiding van Jac. de Jong en een koperkwartet. Adamson speelt „Op hoop van zegen" De toneelvereniging „Adamson" te Vijf huizen geeft Zaterdagavond in het gymna- stiekgebouw onder regie van Theo Dam- miaans een opvoering van het toneelstuk „Op hoop van Zegen", een spel van de zee in vier bedrijven door Herman Heyermans. Deze avond, waarop tevens het tienjarig bestaan van „Adamson" wordt herdacht, wordt besloten met gezellig samenzijn. Concert Donderdag 13 Maart zal de Chr. Gem. Zangvereniging „Excelsior" een concert geven in de Gereformeerde Kerk te Nieuw Vennep. RodeKruis 19 Maart zal te Nieuw Vennep aan een aantal donors de „Landsteiner-penning" voor het vijf maal bloed afstaan, worden uitgereikt. De toneelvereniging „De Koren bloem' zal die avond een blijspel opvoeren. Feestavond In de Sporthal te Zwanenburg zullen de C.J.B.T.O en de C.B.P.B. een gezamenlijke feestavond geven op Vrijdag 21 Maart. Óp- gevoerd zal worden het blijspel „Polly Perkins". Christelijke Besturenbond Tijdens een bijeenkomst van het bestuur van de Chr. Besturenbond en het C.N.V.- bestuur, werd het gouden insigne van het C. N. V. uitgereikt aan de heer P. Brüne, Le Zandvoort wegens zijn verdiensten ge durende zijn 25-jarig lidmaatschap van het C. N. V. Tram ontspoord Vrijdag ontspoorde in de laatste bocht vóór het eindpunt in Zandvoort de motor wagen van een uit de richting Haarlem komende tram. De zware Budapester, sprong, waarschijnlijk door het verspringen van een wissel, met het voorstel precies op de er naast liggende tramrails, terwijl het achterstel in de baan bleef staan. Hierdoor werden beide sporen versperd. Doordat het ongeval ongeveer 100 meter vóór het eind punt geschiedde, kon van deze plaats af de dienst weer spoedig worden voortgezet. Personeel uit Haarlem bracht de wagen weer in het rechte spoor. Het rijtuig was niet noemenswaardig beschadigd. ZONDAGSDIENST Op 9 Maart, wordt, de Zondagsdienst voor artsen waargenomen door fir. P- v. Aalst, Rijksstraatweg 41, tel. K 2502 300. Aagtekerk, 6 van Cadiz naar Antwerpen. AUiena, pass. 6 Fernando Nororoha. Albireo. 7 v. Recife te Rio Grande. Alkaid, 6 v. Rio de Janeiro naar Victoria. Ampenan, 6 van Singapore te Priok. Arundo, 5 te New Orleans. Axeldijik. 6 van Le Havre n. Antwerpen. Abbekerk, 6 van Hamburg te Bremen. Alphand, 6 500 m. N.t.O St. Paulsrock. Alp.ierat, 5 220 m. O. Bermuda. Amsleldiep, 6 780 m. W.ZW. Lands End. Akkrumdijk, pass. 7 Kp. Leeuwin. Al'blasserdijk, 7 van Hamburg te R'dam. Alioth 5 v. Rio Grande naar Rotterdam. Andijk, 5 te Mobile. Aalsum, 8 van Bordeaux naar Port said. Alchiba, 7» van Bremen naar R'dam. Aalsdijk, 7 bij Key West. Alamak, pass. 7 Dondrahead n. Madras. Almdijk, 7 820 m. NO Barbados. Alnati, 7 van Hamburg naar Antwerpen. Amsleldijk, 7 550 ZO. Kp Race. Blommersdijk, 6 v. R'dam naar New York. Biiliton, 6 v Manilla naar Honoloeloe. Bagan, 6 v. Soerabaja n, Singapore. Batoela, 6 van Priok naar Cheribon. Baud, 6 v. Makassar naar Buleleng. Bor.alre, 6 1200 m. NO. Barbados Bontekoe. 6 v. Hongkong naar Saigon. Britsum, 6 150 m. ZW. Lands End. Borneo, 6 80 m. O. Mlnicoy n. Aden. Boschfontein, 6 100 m. W.NW. Guardafui, Bennekom, 8 te CaWao. Baarn, 7 560 m. Z.ZW. Flores n. Antwerpen. Caltex Pernis, pass. 7 Gibraltar. Clavella, 6 v. Kopenhagen te Rotterdam. Cronenburgh, pass. 7 Ouessant. Ceram, 6 te Genua naar Port Said. Caltex Nederland, pass 6 Galeta eil. Celebes, 7 te Palembang verwaent. Cottlca, 6 500 m. ZW. Flores. Caltex Pakambaru, 7 v. R'dam te Singapore verwacht. Caite'x Utrecht, pass. 7 Kreta. Cleodora, 8 v Newcastle te Pladju verwacht. Callislo, 8 van Houston te Rotterdam. Chama, 7 bij Runsal Jebel. Castor, 7 180 m. W.ZW. Kingston. Corllla. 7 220 m. NW. Fremantle. Deifshaven, 6 480 m. O.ZO. St. Paulsrock. Dongedijk, 6 v. Bremen le Hamburg. Duivendirecht, 6 100 m ZW. Kp. d, Goede Hoop Danae, pass. 7 Kp. St. Vincent n. R'dam. Drente, 7 v. Semarang n. Soerabaja. Esso Den Haag, 7 v. Rotterdam te Aruba, Enggano. 6 nog te Bahrein. Esso Amsterdam, 6 dwars Plymouth. Eos. pass. 6 Kp. Palos n. R'dam. Elmlna, 7 v. Liobito n. Takoradi. Eemdijk, 7 210 m. Z. Charleston n. Antw. Erlnna, 6 260 m. NO. Singapore. Friesland, 7 v. Huelva te Amsterdam. Friesland (KRL), 6 dwars Port Soedan. Felipes, 7 van Pladju naar Bangkok Friesland (KRL). 8 te Aden. Gadilla, 6 v. Kopenhagen naar Rotterdam. Garoet, 6 van Semarang n. Cheribon. Ganymedes, 7 v. Paramaribo te Georgetown Grootekerk, 7 80 m ZW. Mogdishu. Helena, 6 van Trinidad naar Nickery. Hestia, 6 van Bremen naar Hamburg. Helicon, 6 van Amsterdam n. La Guaira. Haarlem, 6 400 m. NO. Flores. Hecuba, 6 540 m. ZW. Flores. Hercules, 6 van Amsterdam te Hamburg. Holland, 6 v Lorenzo Marques n. Beira. Helena, 8 te' Nickerie. Hector, 7 van Mersin n. Iskenderun. tndrapoera, 6 v. Soerabaja naar Semarang. Iris, 8 van Amsterdam te Rotterdam. Japara, 9 Gibraltar verwacht. Joh. v. Oldenbarnevelt, 6 van Melbourne te Sydney. Jagersfontein, 6 280 m. Z. Freetown. Japara (KRL), 6 640 m. K. Gibraltar. Jupiter, 7 van Alexandrië te Iskenderun. Kas:mbar, 7 te Ambon Kedoe, 6 1100 ZO. Ceylon. Kola Gede, 6 210 m. Key West. Köta Inten, 6 120 m. Z. Oostpunt Kreta. Klipfontein, 8 van Kaapstad te East London. Kota Baroe, 7 rede Colon. Kakap, 7 510 m. W.t.N. Minicoy n. Colombo. Larenberg, 6 v. Freetown naar Monrovia. Laurenskerk, 6 te Basrah. Leerdam, 9 Halifax verwacht. Leersum, 6 van Savanna naar Le Havre. Lissekerk, 6 van Messina. Larigkoeas, 9 v. Makassar te soerabaja verw. Lombok, 7 van Rangoon. Luna, pass 7 Gibraltar n. Antwerpen. Loenerkerk 7 te Colombo. Laagkerk, 7 70 m. W.ZW. Djeddah n. Suez. Leuvekerk, 7 dwars Yenbo Mapia, 6 van Soerabaja te Amsterdam. Mentor, 6 van Gibraltar 'naar Malta. Mariekerk, 7 van Antwerpen te Amsterdam. Marken. 6 van Galveston n Nederland. Maasland, 6 100 m. Z. eil. Mayo. Meliskerk, 6 640 m. N St. Helena. Markelo, 7 250 m. N. Dakar. Modjokerto, 6 Guardafui gepass Mei wede, 7 van Aden naar Djeddah. Ma dor ra, 7 710 m. O.NO. Bird eil n. Rangoon Malvina, 7 980 m. NO Barbados. Nestor. 7 van Levant te Amsterdam Nieuw Holland, 6 in Str. Banka Noordam, 6 400 m. O. Cp. Race. Nieuw Amsterdam, 7 v. New York n. Port au Prince. Orion, 6 van Tessaloniki te Istamboul. O'beron, 7 v. Puerto Plata n. New York. Omala, pass. 6 Poir.t de Galle. Oranjestad. 6 bij Martinique. Overijsel, 7 v. Colombo naar Aden. Oranje, 7 90 m. O.NO. Massawa. Prins Fred. Willem. 6 v Rouaan te Casablanca. Prins Willem v. Oranje, 6 v. Valencia n. uil. Prins Willem III, 7 Kp. St. Vincent gepass Papendrecht, pass. 6 Dakar Prins Willem IV, 6 van R'dam te Duinkerken Phrontis, 7 van Bremen te Amsterdam. Prins Joh. W. Friso, 6 600 m. ZW. Lands End. Pygmalion, 7 v. Port of Spain te Georgetown. Poelau Laut, pass. 7 Ouessant n. Marseille Polyphemus, 7 te Port Said. Rijnland, 6 v. St. Vincent n Rio de Janeiro. Rottl, pass. 6 St. Messina. Ruys, 6 420 m. N.t.O. Tristan da Curiha Roepat, pass. 7 Gibraltar. Rijndam, 7 van New York n. R'dam vla Le Havre. Schie, 6 van Rotterdam te Amsterdam. Slamat, 6 v. R'dam te Antwerpen. Saparoea, 6 v. Londen naar R'dam. Silindoeng, 5 te Tomini. Sliedrecbt, 6 440 m Belem. Sunetta. 6 900 m. ZW. Fayal. Schiedijk, pass. 7 San Miguel. Sloterdijk, 7 van Singapore n. Port Swettenham Stad Vlaai-dingen, 8 v. R'dam n. Hampton Roads Tjibesar, 6 bij Fort Aleze. Telamon, 6 van Aruba naar La Guaira. Tabian, 5 van Semarang te Soerabaja. Teucer, 6 te Soerabaia Themisto, 6 305 m. N.NO. Flores. Tjipondok, 7 v. Nagoya te Hongkong verw. Tomori. 6 350 m. ZW Lands End. Trompenberg, 7 van R'dam te Hamburg Tabinta, 6 400 m. W.t.N. Minicoy. Talisse, 6 110 m. ZO. Socotra. rankhaven III, 6 Kp Padaran n. Sungelgerong T.jitjalenigka, 6 250 m. Z.t.W. Diego Garcia. Tripan, 6 150 m. NW. Alexandrië. Talisse, 8 Aden verwacht. T.iiluwah, 8 van T.1- Priok te Singapore. Tjipanas, 8 van Hongkong te Manilla verw Tarakan, 8 van Galveston te Amsterdam Titus, 8 van Bremen te A'dam n. R'dam Tomini, 8 15 u Hoek v. Holland verw. Utrecht, 3 van Tacoma. Violette Erica, 5 te Gibraltar. Veendam, 7 van R'dam naar New York. Waingapoe, 6 van Palembang n. Soerabaja. Westerdam, 6 680 m. O.t.Z Cp. Race. Westland, pass. 6 Kanarische eil. Wipsum, 6 dwars Lissabon. Waal, 6 1300 m. ZW. Flores n. Le Havre Waterman, 7 600 m V{. Lobito n. Las Palmas. Willem Ruys. pass. Gibraltar. Woensdrecht, 7 van Curacao n. New York Waterland, 6 te Montevideo. Winterswijk, 8 voor IJmuidén verwaent Usel, 7 te Algiers. Zeeland (KRL). 9 v Bglawan te Colombo verw. Zuiderkruis, 7 520 m. W.ZW. Ouessant. Schepen met passagiers en emigrerenden Aldabi, 11 Antwerpen 20 Rotterdam verw. Alhena, 9 Rio de Janeiro verwaent. Alanti, verm. 13 v. R'dam naar Buenos Aires. Bonaire, 10 Barbados verwaent. Boskoop, 22 Antwerpen 25 A'dam verwacht Cottlca, 13 Plymouth 15 A'dam verwaent' Fairseay, vertr. begin April v. A'dam via Syd ney naar Wilkngton. Indrapoera, 12 v. Semarang te Priok verw. 27 Aden. Joh. van Oldentoarnevelt, vertr 10 v. Sydney naar A'dam 20 te Soerabaja en '22 Priok verw. Nieuw Amsterdam, vertr. 18 op cruise naar Z Amerika en W. Indië 1 April New York te rug verwacht. Noordam. 10 New York verwacht. Oranje. 12 Colombo 18 Priok verwacht Oranjestad, 7 te La Guaira 8 Curapao verw. Rijndam, 15 Southampton en Le Havre 16 Rot terdam verwacht. Veendam, S Le Havre en Southampton 18 New York verwacht Waterman, 15 Las Palmas 21 R'dam verw. Westerdam, 10 Rotterdam verwacht. Willem Ruys, 10 Southampton 11 R'dam verw Willemstad, 8 Madeira 16 A'dam verw Zuiderkruis, 12 Halifax verwaent

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6