Taxi? 18000 Kort en bondig De Franse franc weer eens in de crisis Predikbeurten i Wachthuisje voor de bus op het Lorentzplein Effecten- en Geldmarkt B. en W. onderschrijven bezwaren van bewoners niet Communistische Partij hield openbare vergadering Het speeltuinwerk in Haarlem Kleurenfilm over India voor „Geloof en Wetenschap" Nederlandse Reisvereniging Politiekapel speelde voor „Draagt elkanders lasten" Voor onze kwartaal-abonnés Haarlems Dagblad Ouderavond HBS A Werkloosheid bij schilders nam af WEEKABONNEMENTEN HAARLEMS DAGBLAD - Herinnert u zich nog lezer, dat er een tijd geweest is vóór de eerste wereld oorlog dat de Franse franc 50 cent waard was? Dat was een tijd, waarin de finan ciële verhoudingen heel wat minder ge compliceerd waren dan nu. In het raam van de Latijnse Muntunie stond toen de dollar met 2.50 tegenover een franc van 50 cent voor Frankrijk en België tegenover de lire, de lei en de Oostenrijkse kroon van eveneens 50 cent, een Engels pond van 12 en een Russische roebel van 2. en de Noorse kroon van 65 cent. Zo hebben we het vroeger op school ge leerd en zo waren op de Amsterdamse beurs de omrekeningskoersen voor de ver schillende valuta jaren achtereen, zodat men er ook voor de toekomst op meende te kunnen bouwen. De beide wereldoorlogen hebben ook te dien aanzien een algehele ommekeer gebracht en van enige stabiliteit was geen sprake meer. De groeiende staats uitgaven dwongen de regeringen tot het „knoeien met de munt" en toen dit spel eenmaal was begonnen, scheen er geen ein de aan te zijn. Wel zijn er rustpozen en perioden van herstel geweest, maar de nei ging om financiële moeilijkheden met be hulp van devaluaties op te lossen, was niet te onderdrukken en met name in landen waar zwakke regeringen zetelden, werd dit paardenmiddel grif toegepast. De Franse franc, die vroeger 50 cent waard was, is in October 1948 officieel van ongeveer l/2 tot 1 cent verlaagd en thans gaan er, zoals bekend, hardnekkige geruch ten dat een nieuwe, devaluatie niet is te voorkomen. Houdt men er rekening mee dat ook de Nederlandse gulden in die tijd enige malen is gedevalueerd, dan is het duidelijk dat er van de Franse franc weinig of niets overgebleven is. De belegger, die zijn geld in die valuta had vastgelegd, is gaandeweg verarmd, wat niet wil zeggen dat die verarming ook het Franse volk in zijn geheel heeft getroffen. Want inflatie en devaluatie is voor een goed deel kapitaalsverschuiving en zo hebben er ook in Frankrijk velen van die zogeheten muntcorrecties geprofiteerd. Niet in de laatste plaats de utaat zelf, die daardoor zijn in Franse fr incs uitgelrukte schuld voortdurend zag dalen. Per hoofd van de bevolking is de Franse staatsschuld thans dan* ook lager en belangrijk lager dan in de meeste andere landen. Intussen is onder de indruk van de „eeuwige inflatie" het crediet van de staat In binnen- en buitenland verloren gegaan en het zijn dan ook voornamelijk de moei lijkheden ten aanzien van de dekking der stijgende staatsuitgaven waarover de snel elkaar opvolgende regeringen in Frankrijk struikelen. Thans beleeft Frankrijk na de bevrijding zijn zeventiende kabinetscrisis en de positie van de Franse schatkist schijnt met de dag benarder te worden. Het wonderlijke geval do,et zich voor dat wel de uitgaven voor het nieuwe jaar door de Hamer zijn vastgesteld, doch niet de in komsten, omdat men het over de belastin gen niet eens kan worden. Voor deze in komsten geldt nog altijd de begroting van 1951, die milliarden lager ligt dan de uit gaven voor 1952, welke overigens van dag tot dag stijgen. Frankrijk heeft goede jaren achter de rug en kon in 1949 de positie van zijn valuta aanmerkelijk versterken, zodat ze een tijdlang tot de harde valuta kon worden gerekend. De Franse bevolking heeft zich nooit veel van de financiële moeilijkheden van de schatkist aangetrok ken, in zoverre althans niet dat zij met haar werk is voortgegaan, doch haar spaar geld niet bij de staat, maar in goud be legde. Aangenomen wordt, dat, terwijl bij de Bank van Frankrijk de goudvoorraad tot 570 millioen dollar is gedaald en op Amerika een beroep Wordt gedaan om met nieuw geld te hulp te komen, de Franse bevolking over niet minder dan voor 5 mil liard dollar aan goud en buitenlandse be taalmiddelen beschikt. Ook de vaste stem ming voor de Nederlandse gulden van de laatste tijd is voor geen gering deel het ge volg van de drang, zich van Franse francs te ontdoën. In dit verband zou het interes sant zijn te weten, uit welke valuta de ADVERTENTIE TED W E H L „The only original Jolson singer" Zaterd.avond, Zond.midd. en avond 8 en 9 Mrt D I E B E N - Stationsplein. In de afgelopen zomer hebben bewoners van het Lorentzplein een brief gezonden aan de gemeenteraad van Haarlem, waarin zij bezwaren maakten tegen de aanwezig heid van een halteplaats met wachthuisje ten dienste van de door de N.V. Maarse en Kroon te Aalsmeer geëxploiteerde auto buslijn in de richting van Aalsmeer. B. en W. hebben thans prae-advies op het adres uitgebracht. Het college deelt mee, dat het de bedoe ling is geweest na een eventuele asfaltering van het wegdek in 1948 of 1949 een auto bushalte te maken, echter voor de NZHVM. De route van deze maatschappij werd ech ter veranderd en asfaltering werd niet noodzakelijk geacht. De intensiteit van het busverkeer over het Lorentzplein is aan zienlijk verminderd en bestaat uit de lijn van Maarse en Kroon, welke om het uur wordt gereden. Door de aanwezigheid van de halteplaats is de snelheid van de auto bussen ter plaatse uiterst gering B. en W. kunnen de aesthetische bezwaren tegen het wachthuisje niet on derschrijven en zij kunnen geen andere plaats aanwijzen, welke beter te noemen is. Aan elke andere plaats kleven verkeers technische bezwaren. De voorstelling van zaken ten aanzien van het gedrag van de buspassagiers bij de halteplaats kan, vol gens B. en W., niet anders dan overdreven worden geacht. Voorts merken B. en W. op, dat de halte aan een plantsoen ligt, zodat bewoners van de percelen aan de overzijde van de rij baan niet die hinder ondervinden, welke vele anderen in de gemeente ervaren, na melijk dat het wachtende publiek tegen de tuinhekken leunt, daarop gaat zitten, in de portieken schuilt, of van dichtbij naar binnen kijkt. De bezwaren zijn echter on verbrekelijk verbonden aan de verkeers technische ontwikkeling, welke onze tijd algemeen te zien geeft Bovendien zijn. volgens B. en W., deze bezwaren in het onderhavige geval niet van zo ernstige aard, dat andere belangen daardoor in het gedrang zouden mogen worden gebracht. Nederlandse deviezenvoorraad thans be staat, een vraag, waarop de minister van Financiën het antwoord tot dusver schul dig is gebleven. Het is een wonderlijke situatie, maar het is niettemin geruststellend dat de econo mische positie van Frankrijk gezond kan worden genoemd. De industriële productie bereikte in 1951 een hoogtepunt en ook de productie van staal en steenkool is belang rijk gestegen. Maar de voortdurende infla tie van het ruilmiddel heeft de laatste tijd de import dermate doen stijgen dat de handelsbalans, die twee jaar geleden een overschot aanwees, voor 1952 een tekort van 970 millioen dollar heeft opgeleverd. Oorzaak van de ellende is in Frankrijk dat de regering als gevolg van de steeds scher per wordende politieke tegenstellingen geen gezonde financiële politiek kan voe ren. De gouverneur van de Bank van Frankrijk heeft dezer dagen als zijn me ning uitgesproken dat de crisis een gevolg is van een veel te grote consumptie in het binnenland, in de hand gewerkt door een glijdende loonschaal, welke het tempo van de inflatie versnelde. Frankrijk kent nau welijks directe belastingen. Enige millioe- nen landbouwers dragen tot de inkomsten van de schatkist zeer weinig, alt/hans te weinig bij en ook ten aanzien van de an dere delen der bevolking loopt de regering, als gevolg van de voortgaande inflatie, met haar belastingen steeds achter de feiten aan. Frankrijk is in economisch opzicht zeker niet in een slechtere positie dan andere landen. Maar de staat zal orde op zaken moeten stellen. En daarvoor is een krach tige politiek nodig. ADVERTENTIE Ter inleiding van de komende verkiezin gen voor de Tweede Kamer hield de af deling Haarlem van de Communistische Partij Nederland in de tuinzaal van het Concertgebouw een openbare vergadering onder leiding van de heer H. C. Hennevelt. Deze besprak in zijn openingswoord en kele punten op internationaal gebied en voorts herinnerde hij aan de stijging der werkloosheid, ook in Haarlem. Spreker van deze avond was de heer H. Gortzak, lid van de Tweede Kamer, die mededelingen deed over debatten van het parlement, waardoor hij gelegenheid kreeg over verscheidene onderwerpen uit te wei den. Het vraagstuk der werkloosheid had zijn aandacht en de hulp van Amerika werd besproken. Ook gaf de heer Gortzak zijn mening over de woningnood. Hij vond het noodzakelijker woningen te bouwen dan uitgaven te doen voor defensie. De spreker zette bij de problemen het stand punt van de C.P.N. uiteen. Mevrouw Immink deed mededelingen over de internationale vrouwendag, die Zaterdag in vele landen gevierd wordt en Zondag in Amsterdam. In Rusland, in de volksdcmocratische landen en in China, worden op deze feestdag plannen gemaakt voor de toekomst, in andere landen, zoals Nederland is de vrouwendag een feest- en strijddag. De socialistische zangvereniging „Mor genrood" zong een aantal liederen en „The Solo Stars" bracht dansmuziek ten gehore. ADVERTENTIE De huis-aan-huis collecte Dat de speeltuinen hun bestaansrecht bewezen hebben, blijkt uit het feit dat jaarlijks een belangrijk bedrag door de gemeente Haarlem als subsidie gegeven wordt Met de contributie welke de meer dan 3500 leden (gezinnen) wekelijks af dragen, vormt deze subsidie een groot be drag. Echter niet voldoende om het werk dat zich steeds uitbreidt naar behoren uit te voeren. De jaarlijkse huis-aan-huis-collecte is een middel dat door het Verbond van Haarlemse Speeltuinverenigingen aange grepen wordt om de financiële moeilijk heden enigermate te ondervangen. Voor dit jaar stelden B. en W. van Haar lem het Verbond in de gelegenheid in de week van 24 tot 29 Maart zijn collecte te houden. Er zijn momenteel dertien ver enigingen bij het Verbond aangesloten en evenveel tuinen in gebruik terwijl ver schillende verenigingen over een eigen clubhuis de beschikking hebben, om ook in de wintermaanden de jeugd op te vangen. Met de geldelijke steun der burgerij moet het mogelijk zijn in de komende ja ren deze getallen te vergroten. Het is, gelet op het steeds drukker wordende verkeer, absolute noodzaak dat de kinderen in vei lige omgeving gezonde ontspanning vinden. De bekende cineast mr. A. Hustinx heeft gisteravond in de Haarlemse schouwburg voor de leden der Vereniging „Geloof en Wetenschap" een vertoning gegeven van zijn nieuwste kleurenfilm „Tussen Indus en Ganges". Deze film, die wij ter ge legenheid van haar Amsterdamse première in het Koninklijk Instituut voor de Tropen reeds uitvoerig bespraken, belicht op boeiende wijze de reisindrukken, tussen Bombay en Jodhphur opgedaan en geeft achtereenvolgens beelden van het volks leven in de grote havenstad Bombay, van waar de reis Noordwaarts gaat via Indore, Bhopal en Sanchi. Mèrkwaardige volks dansen te Indore besluiten het eerste deel. Daarna gaat de tocht Oostwaarts naar Agra, de oude stad van koning Akbar. De wereldberoemde klassieke bouwwerken, zoals de Parelmoskee, het graf van Itmah- ud-Daulah en het mausoleum Taj-Mahal, kostbaar juweel van Oosterse architectuur, verschijnen in al hun verheven schoon heid op het doek. Daarna wordt Raiputana getoond met zijn roze hoofdstad Jaipur (slangenbezweerders), voorts Udaipur met zijn lustoorden. Ook de berg Abu met zijn marmeren tempel der Jains wordt be klommen. Tenslotte verrijst de woestijn- stad Jodhpur voor ons oog en door een gelukkig toeval wist de cineast hier een oud-Indisch prinsenhuwelijk met al zijn traditionele Oosterse pracht te verfilmen. Film en toelichting van mr. Hustinx werden door de talrijke aanwezigen met zeer grote belangstelling gevolgd. De afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereniging heeft onder leiding van de heer C. Spaargaren haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter herinnerde aan ver scheidene gebeurtenissen in de afgelopen maanden, o.a. aan de huldiging van de heer H. van Donkelaar. die vijfentwintig jaar be stuurslid der afd. is geweest en aan 't succes, dat de toneel- en cabaretclub geboekt heeft. Op Zondag 16 Maart wordt de tweede bijeen komst over het onderwerp ..Oostenrijk- Zwitserland" gehouden en op Woensdag 26 Maart kunnen de leden een filmavond bij wonen. waarop hetonderwepr „Naar de Ri viera" behandeld w!ordt. De secretaris, de heer W. E. Zuurendonk, vermeldde in zijn jaarverslag de stijging van het aantal leden in de afdeling en deed mede delingen over de bijeenkomsten, welke in het afgelopen jaar zijn gehouden en waarvoor steeds grote belangstelling bestond. Het financieel verslag van de heer Van Donkelaar sloot met een voordelig saldo. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren A. van Dijk, C. Ligtvoet en P. van Wijngaar den. werden herkozen. De vergadering werd bijgewoond door dr. G. Wallagh. lid van het hoofdbestuur, die mededelingen deed over de plannen van rei zen naar het buitenland, o.a. naar minder bekende streken in Frankrijk. De Haarlemse afdeling van het T.B.C.- fonds „Draagt elkanders lasten" organi seerde ten bate van haar actie een uit voering in de gemeentelijke Concertzaal, die Vrijdagavond plaats had. Er was een uitvoerig en tamelijk bont programma, dat met Psalm 138, gespeeld door de Haar lemse Politiekapel onder leiding van Ma- rinus Adam, geopend werd. Daarna werd door voorzitter D. de Graaf over het werk van de vereniging gesproken en kreeg het publiek een dringende opwekking te horen om het werk der hulpverlening aan tuber culose- en rheuma-patiënten te steunen en om de jaarlijkse collecte beter clan voor heen te doen slagen. Vervolgens werd door de Haarlemse Politiekapel een fanfare- programma van zeven nummers uitge voerd, afgewisseld met declamatie door Peter Ruyf, met muzikale illustratie op het orgel van Cavaillé Coll door Bert Woelderink. De Haarlemse Politiekapel leverde in menig stuk het overtuigende bewijs, dat zij onder de vakkundige leiding van Marinus Adam tot verrassende dingen in staat is, al laat de techniek over het algemeen nog niet het correct realiseren van al te inge wikkelde muziek toe. Maar zo'n klare en puntig gerhythmeerde inzet als die van de ouverture „Lichte Cavalerie" mocht er wezen. Ook het slot van dit stuk was uit stekend. De altsaxofonist verdiende een pluim voor zijn mooi vertolkte solo. Het „Judex" uit het oratorium „Mors et Vita" van Gounod kreeg een bijzonder treffende verklanking. In deze eenvoudige, maar zeer melodieuze en effectrijke muziek kon het korps zich volkomen wijden aan de zuiverheid van klank en stemming; de di rigent wist het volle rendement te berei ken, mede door de instrumentale groepen naar hun eigen karakter te laten uitkomen. In de Tweede Suite van Engelse volks liederen van Gustave Holst trof ons vooral de goedgeslaagde polyrhvthmiek van het slotdeel; doch ook het qua klank en stem ming vrij gevaarlijke langzame deel en het karakteristieke smederslied kwamen be hoorlijk tot hun recht. In de Espana-wals van Waldteufel op thema's van Chalrier mag nog gestreefd worden naar fijnere klankverhoudingen; rhvthmisch werd reeds een zeer goed resultaat bereikt. Het aar dige Féerie-Ba'llet van Delhay slaagde voortreffelijk; d" inzetten van het scherpe koper klonken bijzonder fris en de tuba deed daar op z'n eentje aardige dingen. De groep van het slagwerk toonde zich steeds paraat en zorgde er gelukkig voor, dat haar optreden wel een illustratief, maar nooit een evenwichtverstorend karakter kreeg. Na de pauze werd het publiek aange naam bezig gehouden door de bekende N.C.R.V.-ensembles „Vrii en Blii" en ..Mandolinata" onder leiding van Wessel Dekker. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE Wilt U werkelijk nog langer „voor de motten" breien, nu U gelWITI Niseerde, motvrije wol kunt kopen? H. J. den Hertog overleden Te Amsterdam is gisteren op bijna 80- jarige leeftijd overleden de heer H. J. den Hertog. Van 1914 tot 1921 was hij wethou der voor onderwijszaken. Voordien was hij hoofdonderwijzer en lid van de hoofdredac tie van „De Telegraaf". bestaat de gelegenheid, het abonne mentsgeld automatisch van hun giro rekening op de onze te laten over schrijven. De voordelen hiervan zijn: le. Aanbieding van kwitantie komt u vervallen, dus geen incassokosten 2e. Giro-biljet behoeft niet meer iedei kwartaal te worden uitgeschreven 3e. Geen kosten voor overschrijving Indien U hiervan gebruik wilt maken verzoeken wij U een machtigingsfor mulier bij onze administratie aan t( vragen 0P8ECHTE HAARLEMSCHE COÜRP" ADVERTENTIE De Oudervereniging van H.B.S.-A te Haarlem had dr. G. Brouwer uit Wasse naar, leraar in de biologie aan het „Maer- lant-Lyceum" te Den Haag, uitgenodigd een causerie te houden over „Erfelijke aanleg, invloed van het milieu en school problemen". Op boeiende en geestige wijze gaf deze eerst een uiteenzetting van de erfelijkheids leer en hij deed dit op een wijze, ook voor de leek op dit gebied, duidelijk en over zichtelijk. Van het allergrootste belang achtte dr. Brouwer, naast de erfelijke aan leg, het milieu voor de opgroeiende kin deren. De ouders verlangen tegenwoordig dat de school de gehele opvoeding voor haar rekening neemt; deze taak ligt even wel op de weg van ouders en gezin. En de onvolkomenheden van het gezin brengen op hun beurt weer de schoolproblemen met zich mede. De avond was bijkans te kort om alle vragen over dit bijzondere onderwerp te doen beantwoorden door dr. Brouwer. De voorzitter van de Oudervereniging, de heer G. H. Onstein, kon dan ook in zijn dankwoord aan dr. G. Brouwer getuigen van een zeer bijzondere avond. Doordat er in de afgelopen weken door schilders veel onderhoudswerken worden verricht, hetgeen gestimuleerd is door het beschikbaar stellen van subsidies, is het aan tal werklozen in Februari in het rayon Haarlem (Haarlem, Heemstede, Bloemen- daal, Bennebroek en Haarlemmerliede en Spaarnwoude) afgenomen. Op 1 Februari waren er 253 werkloze schilders ingeschre ven en op de 29e van die maand 156. Daar door daalde het aantal werklozen in de bouwvakken. Begin Februari waren er 916 werklozen en aan het einde van de maand 833. Een jaar geleden was het aantal 328. Het totaal aantal ingeschreven werklozen bedroeg enkele dagen geleden 2966 (vorig jaar 1873) en op 1 Februari 3073. De grootste werkloosheid heerst in de groep losse arbei ders. Begin Februari waren er 845, eind van die maand 04? en het vorig jaar 523. Zweden's muzikaalste man is Oscar Randqvist uit Stockholm. Wij zien hem hier met een deel van de vierentwintig instrumenten, waarop hij zijn muzikale gaven ten beste geeft. Hij bespeelt onder meer bastuba, zingende zaag, guitaar, man doline, saxofoon, viool, trompet, citer, fluit, klarinet, Pansfluit, ukulele, mond harmonica, occarino, piano, orgel, bala laika, trombone, altviool en trommel. dienen uiterlijk op Woensdag te worder, betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. ZONDAG 9 MAART 1952. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Zaterdag 7.30: Ds. J. Ringnalda. Avondgebed in de Consistoriekamer. Zondag geen dienst. Nieuwe Kerk. 10: Ds. W J. van Elden, H. Avondmaal. 7: Jeugddienst. D.s E. van Brug gen, van Rotterdam. Noorderkcrk. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. 10.30: Ds. J. Bronsgeest Oosterkerk 10: Dr. A, J. Rasker. 5: Ds. B. van Gelder. Kapel Sarepta 9.30: Ds. E. Pot. Kinderkerk. 10.45: Ds. S. H. J. Voors Bakenesserkerk, 9.30: Dhr. R. Smit, van Rot terdam. Kinderkerk. 10.30; Ds. M. G. Blauw van O verveen. Diaconessenhuis 4.30: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis Jansstraat 10.30: Diénst Jeugdkapel. Noord 10.30: Dhr J. E. van Epen. Oost 10: Dhr. L. de Graaf Centrum 10: Ds. B. van Gelder. West 10: Dhr. A. Verhoeff Ver. van Vrijz. 'Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. Heidinga. Eglise Wallonne, Be gijnhof 30. Dimanche 9 Mars a 10 h. 30: Ser vice présidé par le pasteur J. BaUdraz. Mer- credi 12 Mars a 20 h.: Circle biblique. Church of England, Kinderhuissingel 8.30 a. m. Holy Communion, Rev. Mossman Alle- Dag-Kerk. Dinsdag. Broederkerk, Parklaan. 3: Rondetafelbespreking. Woensdag. Waalse Kerk. 7: Tweetalige dienst. Ds. A. J, P. Boeke en Ds. J. F. Baudraz. Ned. Herv. Evangelisatie, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Dhr. Zwijnenburg. Utrecht. Stads Evangeli satie. L. Herenstraat 6. 10 en 7.30: Is, Kuijper Amersfoort. Woensdag 8: A. Th. Besselaar, Amsterdam. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr A. Vries, den Helder. 5: Dezelfde. Evan gelisatiesamenkomst. 8: Rev. V. F. Anderson, uit Amerika, directeur van het Internationaal Kinder-Evangelisatie-Genootschap. Demon stratie met flanellograaf. Solist: Dwight Smith. Vertaling: Mary Trip. Opwekkings samenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. .Tac, Verboom, Vrij Evang. predikant te 's Gravenhage en redacteur van De Le- vensgids Zang door Mej. Jettie Vissër, so praan te Hillegom. Broedergemeente, Park- laan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst Zondag 7: Ds. H. Schutz. R. G. Centrum, Westerhoutperk 1 A, 10.30: Ds. A. R de Jong Vrije Evang. Gemeente, geb. Bethel, Voor helmstraat 3. 10 en 5: Ds. F. J. Nijkamp, uit Utrecht. Evang. Luth. Gemeente. Witte He renstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. 10.30: Ds. C. H. Brandt, in het Jeugdgebouw, Schoter- weg hk. Pijnboomstr. H.-N. Donderdag 8: Wijkavond Wijk 1, in gebouw „Theosofia", Nassauplein 8. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Oosterbaan. Jeugd kerk. Peuze- laarsteeg 10.30: Mej. B Luikinga. Noorder kapel Indischestraat. 5.45: Ds. Daalder. Re- monstr. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. J. J van Hille. Geref. Kerk. H. Avondmaal in alle diensten. Woensdag Biddienst voor 't gewas. Kloppersingelkerk. 10 en. 5: Ds. J. A. van Arkel. Woensdag 8: Ds L. Hoorweg Jr. Wil- helminakerk. 10 en 5: Ds. A. B C. Hofland. Woensdag 8: Ds. A. M. Boeijlnga. Zuid-Oos terkerk. 10 en 5: Ds. A. M. Boeijinga. Woens dag 8: Ds J. A. van Arkel. Geref. Kerk, Be gijnhofkapel. 10 en 5: Ds. A. Bos. H. Av. Ger. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. M Holtrop. Woensdag 10 en 7.30: Ds. M. Holtrop. Biddag. Baptiste Gemeente, geb. C. J. M. V.. Lange Margarethastraat 13 10 en 5: Ds. J. W. Wëenink 11.30: Zondags school. 5: Ds. J. W. Weenink. 8: Jeugdsa- menkomst. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruis straat 14. 10: E. Schuurman. 7.30: Bijzondere samenkomst. G. R Mik. Amsterdam Ned. Ohr. Gemeenschapshond, Jac. van Ruys- daellaan 7. Hst. Maandag 3: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken). Bijbellezing, Parklaan 21. Donderdag 8: K. Rozendal. Gem. des Heeren, Lange Molenstraat 22 10 en 5.30: Samenkomst. Gemeente Gods, Parklaan 21 4: Samenkomst. Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47 (achterzaal) 10.15: Aanbid ding met Avondmaal en Preek. 19: Avond eredienst met predicatie. Maandag en Dins dag 20: Conferenties (met verschillende sprekers) in het gebouw van de Broederge meente op de Parklaan. Donderdag 20: Bij belstudie (Ged O. Gr. 47. voorzaal). Vrij dag 16.30: Kinderbijbelklas. Christen-Ge loofsgemeenschap, geb. Rosenhaghe. Hoof- manstraat. 10: Br. H. Sierhuis, van Rotter dam. 8: Samenkomst Garenkokerskade 27. Woensdag 8: Bidstond Garenkokerskade 27. Iedere Zaterdagavond Jeugdsamenkomst Benkoelenstraat 28. H.-N, Pinkster Evangeli satie, Ged. Oude Gracht 47 10 en 7: Volle Evangelieprediking. Kerk van Jezus Chris tus van de Heiligen der Laatste Dagen. Cor- nelissteeg 9. 10 30: Zondagsschool. 5: Kerk dienst, Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk. Wilhelminastr. 21 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendinggemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging, Nas sauplein 8. 11: Universele Eredienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Jansstr. 83 10 30: Wijdingsmorgen. Mevr. Dé Koelen- smid-v. d. Staaij. Amsterdam. Theologisch- Philosofische beschouwingen met repliek, GecJ. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, den Haag. Verbreiding der oude Waarheid. Ged. Oude Gracht 47. Dinsdag 7.45: Ds. J. J. Ruvs. HAARLEM-NOORD. Ned, Herv. Kerk. Fröbelschool. Colensostraat. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Julianakerk. 10: Dr. H. v. d. Loos. Immanuëlkerk 10: Ds. J. v. Winters wijk van Grijpskerke. Jeugddienst. 7: Dr. M. v. d. Voet. Ned. Prot. Bond. Berkenstraat 10. 10.30: Ds. P. v. d. Veer Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heiligingsdienst. 7: Open luchtsamenkomst. 8: Verlossingssamenkomst Leider Kapitein J. Knippenberg. 12 en 5: Kindersamenkomst. Dinsdag 2.15: Gezins bond samenkomst. Alg. Chr. Jeugd Gemeen schap „Gideon", Achterweg 2 A. Zaterdag 15 Maart 2.30: Kinderclub 49 jaar o.l.v. Dhr. A. Timmer, van Haarlem 4: Jeugdclub 10-15 jaar o. 1. v. Dhr. A. Timmer. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 8.30. 10.30 en 5: Ds. L. Hoorweg Jr. H, Avondmaal. Woensdag 8: Ds. P. de Ruig. Biddienst voor het gewas. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein 10: Ds. H. Bartlema. 7: Ds. Adr. Oskamp. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. F. R. A. Henkels. 7: Dezelfde. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Prof. Dr. C. G. v. Niftrik (bijzondere dienst). Ned. Prot. Bond Postlaan 16. 10.30: Mej. L. A. v. d. Voort, Voorg. v. d. Afdeling. Geref. Kerk. In alle diensten H. Avondmaal. Aula Lyceum. 9 en 5: Prof. Dr. G Ch. Aalders. Koediefslaan. 10 en 5: Dr. A. Dondorp. Camplaan 10 en 5: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk. Herenweg 111 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.15: Ds. J. E. Drost. Religieuze Kring, Eikenlaan 5. Mevr. Ds. A. E. A. Went-v. d. Vring, Re- monstr. predikante uit Bloemendaal. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Candidaat R. v. Egmond. Jeugddienst. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Hoornstra, te Hoofddorp. Woensdag 8.15: Bidstond voor het gewas. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Dr J. H. Stelma. 10.30: Ds. H. van der Mast. 9: Jeugdkapel. 1215 j. Maranalha. 11.45: Zondagsschool. 6 en 7 j. Kleuterschool. Bos- laan. 11.45: Zondagsschool, 712 j. Jeugd huis en Maranatha. Ned. Prot. Bond. Potgie- tenveg 4 10.30: Prof. dr. P. A. H. de Boer, Hv.. Leiden. Geref. Kerk 9 en 10.30: Dr. J. L. Koole. 15 30: Dr. P. J. Richel, van H'stede. Vrije Kath. Kerk, Popel laan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19 30: Geen dienst. OVERVEEN, Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 10: Jeugdkapel, 1216 j. 17: Ds. R. van der Mast. Jeugddienst. Geref. Kerk. 10 en 5- Ds. D. Ringnalda. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Chr. Eerhard. 5: Ds. S. L. Knottnerus. Woensdag 7.30: Bidstond v. h. Gewas. Ds. S. L. Knott nerus. Ned. Prot. Bond. 10: Ds. S M. A. Daalder, van Haarlem. Geref. Kerk. io en 5: Ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. R. E. Sluiter. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds J. C. Saiverda. Geref. Kerk 10 en 3.30: Ds. M. Ros. NIEUW' VENNEP. Ned. Herv Kerk. 9.30: Ds M. M. de Jong 3: Ds. M. C. Don. Abbe- nes. 10: Ds. M. C. Don. 3: Ds. M. M. de Jong Bethel Kapel. 10: Ds. J. W. Vlugt, van Bloe- BINNENLAND In Mei 1950 heefl de regering der Zuid- Molukken een partij copra doen vervoeren van Ambon naar Sorong (Nieuw Guinea), waar niemand als ontvanger optrad, zodat de copra vanwege het gouvernement van Nieuw Guinea werd verkocht. De opbrengst, onge veer f 10.000, werd gestort in de landskas. De republiek Zuid-Molukken heeft dit bedrag teruggevorderd. De raad van justitie heeft deze vordering toegewezen. Amersfoorts oudste inwoner, de heer A. Pronk, is in de ouderdom van ruim 101 jaar overleden. De minister van Oorlog en van Marine heeft in de Julianakazerne, Den Haag de Nationale Raad Welzijn Militairen geïnstal leerd. De installatie-rede van de minister, waarin, deze de noodzaak en het doel van de raad uiteenzette, werd beantwoord door Prins Bernhard, die het voorzitterschap van de raad op zich heeft, genomen. Met de Westerdam arriveren 36 Ameri kaanse 155 milimeter-houwitsers in de Rijn haven te Rotterdam. Twaalf van deze kanon nen volgen binnen veertien dagen met een ander Nederlands schip. Reeds eerder ont ving het Nederlandse leger zes van deze houwitsers. De officier van justitie te Alkmaar heeft geen termen gevonden de twee gear resteerde bestuursleden van de bouwspaarkas „Stad 'en Land" te Alkmaar langer in ver zekerde bewaring te houden, Zij zijn beiden op vrije voeten gesteld. Het onderzoek in deze zaak is thans in handen gesteld van de rechter-commissaris. Iedere Donderdag vliegen er 1000 kui kens per K.L.M. over de Atlantische Oceaan van New York naar Amsterdam en vandaar naar Iran. De kuikentjes, die onmiddellijk nadat zij uit het ei gekropen zijn, naar het vliegveld Idlewild in New York worden ge reden. moeten binnen 72 uur na de geboorte in Iran zijn afgeleverd, omdat zij in deze periode geen voedsel nodig hebben. Een Nederlands smaldeel is gisteren aangekomen in Algiers. Het is de eerste keer sedert de oorlog dat Nederlandse oorlogs schepen Algiers bezoeken. Het smaldeel be staat uit het vliegdekschip „Karei Doorman", de fregatten „Van Zijll" en „De Zeeuwj'. de torpedoboot jager „Banckert" en de onder zeeboten „Zwaardvis" en „Tijgerhaai". Tijdens de in Utrecht te houden voor- jaarsbeurs van 23 Maart—3 April wil men een Nederlandse lentekoringin kiez«n. Het publiek zal bij deze verkiezing als jury fun- gere t. Met ingang van 8 Maart is het kopen, verkopen en afleveren van nikkel en bepaal de nikkellegeringen zonder vergunning van het Centraal Rijksbureau verboden. Dit ver bod geldt niet voor verkoop of aflevering aan een afnemer die per kalende rk wartaal niet meer dan 10 kg. nikkel en nikkellege ringen koopt. De stichting „500 en 1000" te Amster dam. voor wie als raadsman optreedt mr. F. Heemskerk te Amsterdam, heeft opnieuw de Staat der Nederlanden gedagvaard inzake de door de Duitsers destijds ingetrokken bil jetten van f 500 en f 1000. De bedoeling van de stichting is een rechterlijke uitspraak te verkrijgen, „waardoor aan duizenden ge dupeerden voldoening wordt verschaft". De zaak zal worden behandeld door de recht bank te 's Gravenhage. De Kroon heeft een besluit van Gede puteerde Staten van Noordholland vernie tigd. waarbij werd goedgekeurd een besluit van B. en W. van Amsterdam tot vaststel ling van een salarisverordening voor een gedeelte van het personeel van de Keurings dienst van Waren."" In het Koninki.i'k Besluit wordt overwogen, dat de in die salarisver- ordening vastgestelde maximum-salarissen voor bepaalde functionarissen aanmerkelijk afwijken van de daarvoor gestelde normen. Dr. P. L. R. Guiraud is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der lette ren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs tegeven in de Romaanse philologie, meer in het bijzonder de Franse taal- en letterkunde. Op 14 Maart zal de burgemeester van 's Gravenhage majoor J. H. A. K. Gualthérie van Weezei installeren als hoofdcommissaris van politie. Tot burgemeester van Waalwijk is be noemd de heer J. L. P. M. Teysser.. met toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van OÜdenbosch. HAARLEM EN OMGEVING B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor op proef voorlopig voor een jaar te benoemen tot scheikundige bij de Keuringsdienst van waren voor het ge bied Haarlem de heer H. Dillingh te Naarden. Daar het Oranje-comité voor de wijk Bloemendaal besloten heeft om dit. jaar geen feestelijkheden te organiseren worden, vol gens B. en W. van Bloemendaal, de in die wijk wonende schoolkinderen het slacht offer. Daarom stelt het .college voor een be drag van f 500 beschikbaar te stellen voor het houden van kinderspelen. Mej. A. v. Woudenberg te Nieuw-Ven nep is benoemd als secretaresse van dr. J. Verkuvl te Djakarta om werkzaam te zijn bij het werk van de Badan Penerbit Kristen. Zij heeft deze benoeming aangenomen en is bereids naar Indonesië vertrokken. De heer C. Hartsuyker. Kortenaerstraat 31, zal a.s. Donderdag 13 Maart 25 jaar in dienst zijn als chef-monteur bij het electro technisch bedrijf C. C. Krouwels te Haarlem. Door de Stadsbibliotheek en -leeszaal van Haarlem werden in Februari uitgeleend: de Prinsenhofbibliotheek 12.667, het filiaal „Huis te Zaanen" 4931, de Uitleenpost Spaarndam 314, de Muziekbibliotheek 864, de Gemeentelijke Jeugdbibliotheek aan de Schouwtjeslaan 3944. de gemeentelijke Jeugd bibliotheek in het filiaal „Huis te Zaanen" 1815. Tezamen werden uitgeleend: 24.535 boe ken (v. j. 16.043). Het aantal bezoekers aan de leeszalen bedroeg: de Prinsenhofbiblio theek 5795; het filiaal „Huis te Zaanen" 687; de Gemeentelijke Jeugdbibliotheek aan de Schouwtjeslaan 362. Tezamen werden de lees zalen bezocht door 6844 bezoekers en bezoek sters (v. j. 5793). mendaal. 7: Ds. Mr. Alma van Amsterdam. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: Dhr. A. C. Brörens. Geref. Kerk. 10 en 3: Ds. G. E. Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Geen dienst, „De Toorts" 9: Ds. D. ter Steege. „De Kapel" 10.30: Ds. D. ter Steege. 7: Ds.*J van den Berg. IJmuiden. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. West. Kon. Emmaschool, Raafstr Zaterdag 9: Gebedssa menkomst. Zondag 9: Ds. J. A. Peters, van den Haag. 10.30: Dezelfde Jeugddienst. 7: Ds. E. Reeser. ZAND VOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. E. Saraber Jr. 7: Ds. C de Ru. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Prof. Dr. C. J. Bleeker, van Amsterdam. Geref. Kerk. Julianaweg. 10: Ds. A. de Ruiter. H. Doop. 5: Dezelfde. Ned. Chr. Gemeenschaps- bond, gebouw „Ons Huis" Dinsdag 8: Joh. H. v. Oostveen, Evangelist te Voorburg. LISSE. Woensdag Biddag voor het gewas. Ned. Herv. Kerk 9 en 10.30: Ds. H. J. van Achterberg, Leiden. 5: Ds. C. Jongeboer Woensdag 7.30: Ds. C. Jongeboer. Ned. Prot. Bond 10.15: Ds. Rappold. Alkmaar. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. B. Timmer, Den Haag-O Woensdag 7: Dr. Th. Ruys Jr. Geref. Kerk Art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Woens dag 7: Ds J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4- Leesdienst. Woensdag 10 en 4: Ds. K. de Gier Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst Woensdag 9.30 en 3: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. Woensdag 10 en 4: Ds. H. W. EerlancL

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9