Beperkt Proces tegen voormalige regeringsfunctionarissen Verkiezingen in de nieuwe Zuid-Westelijke Duitse staat Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bevan pleit voor zijn standpunt „Zwarte Zaterdag van Cairo" België wil militaire diensttijd verkorten Roemeens minister in ongenade „Oog* orn oog Regeringspartijen houden meerderheid Van Fleet verwacht geen Noordelijk offensief Tsjechisch industrieel naar Wenen gevlucht Spoorwegstaking in Amerika Het woord is aan Amnestie geëist voor alle Duitse krijgsgevangenen Trawler gezonken, 1man vermist Eer nieuw diplomatiek spel Zomer 1953 eerste Duitse „Europese" divisie Noodseinen van Noors schip Per amphibie-auto over grensrivier Burgemeester van Urk naar Argentinië Ramcke weet oplossing Ecu overlevende gevonden Nieuwe sabotagedaden in de Suez-kanaalzöne 66e JAARGANG No 206 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuiaer Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 10 MAART 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 59 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Er is een besluit te wachten waarbij de bewegingsvrijheid van een aantal buitenlandse diplomaten zal worden beperkt. Een duchtig besluit, want het zal een groot deel der wereld betreffen. 'De vertegenwoordigers van alle veertien lan den, die zich onder het Atlantisch Pact hebben verzameld, hebben dit namelijk te Lissabon afgesproken. Het is bedoeld als een soort vergeldingsmaatregel jegens Sovjet-Rusland en verscheidene van zijn satellieten. Die zijn, zoals u weet, met deze malligheid begonnen. Die hebben bepaald, dat in hun hoofdsteden vertoevende, geac crediteerde Westelijke diplomaten zich niet verder buiten die steden mogen begeven dan een zeker aantal kilometers. Voor Moskou beperkt zich de bewegingsvrijheid tot een gebied met een straal van 40 K.M., hetgeen dus eenvoudig wil zeggen dat geen enkele „Atlantische" diplomaat zich verder uit de stad mag verwijderen, in welke rich ting ook. Nu hebben verscheidene satellieten die Russische beperking in hun land nagevolgd, maar een paar niet. Derhalve zal het Wes ten dat paar ook moeten uitzonderen. Ge volg van het besluit dat de Engelsen reeds hebben aangekondigd zal dus zijn dat straks b.v. de Poolse gezant wel vrij in Nederland mag rondreizen, maar de Roe meense niet. Ge zoudt u kunnen afvragen: is de Roemeen dan gevaarlijker dan de Pool? Maar daar heeft het besluit niet mee te maken. Het is alleen maar een vergel dingsmaatregel. De Russen en sommige anderen hebben besloten het Westen te sarren en nu gaat het Westen terugsarren. Of de maatregel zich zal bepalen tot per sonen die op diplomatieke paspoorten rei zen of zich uitbreiden tot verder personeel van ambassades en gezantschappen zal nog moeten blijken. En hoe groot de Westelijke diplomatieke bewegings-ruimte voor Rus sen-met-hun-aanhang zal wezen zal ook nog moeten blijken. Als zij niet verder dan veertig K.M. buiten Den Haag mogen gaan zullen zij niet veel aantrekkelijke uitstap jes meer kunnen maken. In Oostelijke rich ting zullen zij Utrecht lang niet halen, in Noordelijke richting nèt Haarlem niet (wel Heemstede; zij kunnen nog eens een keertje in Groenendaal gaan wandelen) en Amster dam wordt voor hen ook verboden terrein. Behalve Rotterdam zullen de steden van betekenis, die voor hen toegankelijk blij ven, alleen Delft en Leiden zijn. In het duiden is Dordrecht al te ver. Geen Rus- jche, Bul- en Hongaarse uitstapjes naar Dordt meer. Aan de Westzijde hebben zij, wat Nederland betreft, pech. Na enkele kilometers zullen zij het daar al in zwem men en varen moeten gaan zoeken. Hoe men de naleving van het nieuwe voorschrift zal gaan controleren is nog niet duidelijk. Hoe de Russen dat doen is ons trouwens helaas evenmin bekend. Wellicht zal het Westen zijn gekortwiekte diplomaten in het Oosten hebben gevraagd hoe het daar bij hen gaat. Heeft men op 40 K.M. afstand overal een bordje op de wegen gezet met „Westelijke diplomaten, halt" erop? Of volgt men hen telkenmale als zij uitrijden? Worden zij geschaduwd? Als onze geheime dienst-kloppers dat ook moeten gaan doen zal het heel wat gaan kosten, waarop niet gerekend is. Terwijl de Russen enz. door de nieuwe maatregel be sparingen maken op hun benzine- en in het algemeen op hun uitstapjes-rekening, zou onze schaduw-rekening aanmerkelijk gaan stijgen. Misschien zal men, uit zuinig heids-overwegingen, alleen order geven aan de gemeentepolitie op de „bewegings- grens" om alle auto's met C.D. erop aan te houden en te onderzoeken of er geen Rus sen enz. in zitten. Zo ja: rechtsomkeert! Terug! Maar als een Rus bij vergissing in een trein gaat zitten, die niet aan de halte Heemstede-Aerdenhout stopt, waarvoor hij een kaartje heeft gekocht? Moet de conduc teur, ontdekkend dat hij een Rus is en dat hij een diplomatiek antwoord geeft, dan aan de noodrem trekken? Of moeten ze hem pas op het station Haarlem snappen? Het is natuurlijk waar dat zij zijn begon nen. Dat zeiden wij ook toen wij kinderen waren en een gevecht met jongens van een andere school ontstaan was, dat niet de bij val van volwassenen verwierf. In persoon lijke conflicten gold trouwens dezelfde rechtvaardiging: hij is begonnen. Ofschoon wij dus sentimentele herinneringen aan dit argument 'hebben kunnen wij geen be wondering tot uiting brengen nu de Weste lijke landen het aan de Oostelijke willen geven. Des te minder omdat de Weste lijke landen aan iedereen, ook aan vreem delingen, bewegingsvrijheid plegen te gun nen. Dat moge in het Oosten geenszins regel zijn, maar daarin verschillen wij (o.a.) juist van principieel inzicht met het Oosten. Het besluit dat te verwachten is lijkt ons, om het maar heel kort en tevens toepasselijk uit te drukken, in ieder opzicht: beperkt. Of als u dat duidelijker vindt: klein. r. p. RHYMNEY (Wales) (Reuter). Aneu- rin Bevan, leider der „Labour-rebellen", heeft te Rhymney in Wales voor een ver gadering van een vijfhonderd personen, voor het merendeel mijnwerkers, onder meer verklaard bereid te zijn alleen voort te gaan in de strijd tegen de conservatieven. Wel zou hij trachten zijn collega's over te halen een krachtig standpunt tegen de con servatieven in te nemen. Bevan zeide niet van de ingeslagen weg te zullen afwijken. „Ik heb nooit gezegd, dat wij geen wa pens nodig hebben. De wereld bevindt zich thans in een zo gevaarlijke positie, dat het een of andere militaire avontuur ons op ieder ogenblik in een algemeen conflict zou kunnen storten. Men kan echter een be wapeningswedloop krijgen, die op zichzelf reeds een voorname oorzaak van een oor log kan betekenen. Als de wapens zich be ginnen op te hopen, zal het gevaar ontstaan van de verleiding om ze te gebruiken." Bevan zeide niet te willen verklaren, dat het Amerikaanse volk oorlog wenst. Een sterke macht en een grote inspanning om die te handhaven, zou echter de genoemde verleiding kunnen doen ontstaan. Bevan heeft Zaterdag voor ongeveer 150 Labour-afgevaardigden uit zijn kiesdistrict een uiteenzetting gegeven van zijn stand punt bij het onlangs in het Lagerhuis ge houden defensiedebat. Hierna spraken alle aanwezigen op één na hun vertrouwen in Bevan uit. CAIRO (Reuter). Te Cairo is het pro ces begonnen tegen de gewezen functiona rissen van de vroegere (wafdistische) re- gering-Nahas Pasja, die verantwoordelijk worden gesteld voor Cairo's „zwarte Za terdag", 26 Januari 1952, toen er wanorde lijkheden te Cairo plaats vonden, die een aantal buitenlanders het leven kostten en grote schade aanrichtten aan bezittingen van buitenlanders en Egyptenaren. De voormalige minister van Binnenland se Zaken, Faoed Serag el Din Pasja, wordt er van beschuldigd „zijn plicht te hebben verwaarloosd". Hij en andere voormalige regeringsfunctionarissen, onder wie een aantal hoge beambten van de politie te Cairo, worden „uit bestuursoogpunt ver antwoordelijk geacht voor het uitbreken der wanordelijkheden: zij hebben hun plicht verzaakt". De voormalige minister van Binnenland se Zaken wordt er van beschuldigd „op de hoogte te zijn geweest van de bron der wanordelijkheden, geweten te hebben van de ontwikkeling, die zich daarop voordeed, doch niettemin nagelaten te hebben maat regelen te nemen om een einde te maken aan de relletjes". Verklaard wordt dat Foead Serag el Din Pasja, „in plaats van zelf handelend op te treden, zijn verant woordelijkheid heeft overgedragen aan de commandant van de politie te Cairo en aan beambten van zijn ministerie". In de vijftig pagina's beslaande acte van beschuldiging wordt onder meer verklaard: „De openbare veiligheid had in geen geval door een uitbarsting van nationale gevoe lens in gevaar mogen worden gebracht. Het was mogelijk geweest de wanordelijkheden te voorkomen, indien het leger Zaterdag vóór de middag was verzocht in te grijpen". De huidige minister van Binnenlandse Zaken en Landsverdediging, Mortada el Maraghy Bey, heeft Zaterdag als getuige onder meer verklaard: „ik ontken nadruk kelijk de juistheid der berichten, volgens welke het Egyptische leger en zijn bevel hebbers hun plicht zouden hebben ver zaakt. Een naar alle bijzonderheden van het gebeuren van 26 Januari ingesteld on derzoek heeft aangetoond dat Koning Fa- roek, als opperbevelhebber der Egyptische strijdkrachten, het leger onmiddellijk op dracht heeft gegeven de orde te herstellen, toen hij het uitbreken der wanordelijk heden vernam. Binnen een kwartier, padat Koning Faroek deze order had uitgevaar- In kasteel Oud Wassenaar is Zaterdag de door de president van de Verenigde Staten van Amerika verleende onderscheiding van de Legion of Merit", aan de oud commandant van het Nederlands Detache ment Verenigde Naties, luitenant-kolonel W. D. H. Eekhout, uitgereikt. De Ameri kaanse militaire attaché, kolonel Bruce W. Bidwell, speldt luitenant-kolonel Eekhout de hoge onderscheiding op de borst. De Belgische premier Van Houtte heeft op een vergadering van de Christelijke Volkspartij verklaard dat België zich ge noopt zal zien de tegenwoordige diensttijd van 24 maanden te verkorten tot 19 maan den „indien de Europese leden van het Atlantisch pact tegen Augustus niet hun verplichtingen betreffende de diensttijd zijn nagekomen". Reuter tekent hierbij aan, dat de dienst tijd in Nederland 20 maanden, in Italië en Frankrijk 18 maanden, in Luxemburg 12 en in Engeland 24 maanden is. De langste diensttijd hebben dus België en Engeland. Aan het begin van deze maand verklaarde de Belgische minister van Landsverdedi ging, dat België overwoog de diensttijd te bekorten tot het minimum, waartoe leden van de voorgestelde Europese defensie gemeenschap toestemming zouden krijgen, indien de andere landen niet dezelfde diensttijd als België zouden aanvaarden. De minister voegde er echter aan toe, dat de periode van twee jaar de enige diensttijd is, die een Europees leger in staat zou stellen zijn rol te spelen. Dit, zo voegde hij er aan toe. was ook de opvat ting van generaal Eisenhower. Volgens het huidige program dat aanzienlijke veranderingen zou moeten ondergaan als de diensttijd bekort zou worden heeft België op zich genomen tegen het einde van dit jaar drie actieve en twee reservedivisies op de been te brengen, als de levering van zwaar Ame rikaans materiaal tenminste op tijd ge schiedt. Amerika heeft België voorrang bij de levering toegezegd „als beloning voor het voortvarende optreden bij de inspan ning voor een Europese defensin". digd, rukten de troepen de hoofdstad bin nen. Toen de soldaten verschenen kwam er ogenblikkelijk een einde aan de rel letjes". De Roemeense vice-premier Vasila Luca is ontheven van zijn ambt van minister van financiën, adus een bericht van het Roe meense nieuwsagentschap, dat Zondag avond in Londen is ontvangen. Hij wordt opgevolgd door Dimitru Petrescu, tot dus ver voorzitter van de staatscommissie voor bevoorrading. Deze besluiten zijn genomen door het presidium van de Nationale Ver gadering. Luca was lang een van de meest voor aanstaande communisten van Roemenië. In April 1948 werd hij minister van Financiën en een jaar later werd hij benoemd tot vice-premier. Hij speelde een belangrijke rol bij de nationalisatie van de Roemeense economie en de financiële hervormingen in 1947. Zijn naam trad echter niet zo zeer op de voorgrond bij de drastische financiële her vorming aan het begin van dit jaar. Drie dagen geleden heeft radio-Boeka- rest „belangrijke maatregelen" aangekon digd tot naleving van de laatste hervor ming. Luca is van Hongaarse geboorte. Vroeger was hij spoorarbeider. In diplomatieke kringen te Londen wordt verklaard, dat het met ingang van heden voor de Sovjet-Russische, Bulgaarse en Roemeense diplomaten verboden zal zijn zich buiten het gebied van Londen te be geven. Deze maatregel wordt genomen omdat de bewegingsvrijheid van de Britse diplomaten in de Sovjet-Unie, Bulgarije en Roemenië ook beperkt is. De andere 13 landen van het Atlantisch pact, zo wordt verklaard, zullen dergelijke maatregelen nemen, in overeenstemming met de beperkingen, die aan hun diploma tieke vertegenwoordigers in Oost-Europese landen zijn opgelegd. Het besluit daartoe is genomen op de Atlantische bijeenkomst te Lissabon, vorige maand. De bewegingsvrijheid van Hongaarse diplomaten in Engeland is al eerder be perkt. Tegen de diplomatieke vertegen woordigers van Polen en Tsjechoslowakije in Engeland worden geen maatregelen ge nomen, omdat de Britse functionarissen in Warschau en Praag zich ook vrij kunnen bewegen. De West-Duitse Bondskanselier, dr. Adenauer, heeft Zondag op een openbare vergadering te Hannover verklaard, dat West-Duitsland het verdrag voor de Euro pese verdedigingsgemeenschap tegelijk met de contractuele overeenkomsten ter ver vanging van het bezettingstatuut zal rati ficeren. De Bondskanselier verklaarde voorts te hopen, dat in de zomer van 1953 ongeveer 40.000 tot 60.000 Duitse vrijwilligers de eerste divisie van een Duits verdedigings contingent zouden vormen. Daarna zou een vorm vari dienstplicht volgen waarbij de Amerikaanse methode van selectie zou worden toegepast, een methode, die waar schijnlijk in geheel Europa als voorbeeld zou worden genomen, aldus Adenauer. Drie-en-een-half millioen Duitsers zijn gisteren naar de stembus gegaan om een grondwetgevende vergadering te kiezen voor een nieuwe staat in de federale re publiek West-Duitsland. Verleden jaar De cember was reeds bij volksstemming be sloten om de drie „Lander" Württemberg- Baden, Württemberg-Hohenzollern en Zuid-Baden, die tezamen de Zuidweste lijke hoek van Duitsland vormen en be grensd worden door Frankrijk en Zwitser land, tot één staat te verenigen. De drie grootste partijen zijn de christen democraten en de vrije democraten, die voorstanders zijn van onmiddellijke deel neming door Duitsland aan de Europese defensie, en de socialisten, die de defensie- bijdrage thans nog niet wensen. De christelijk-democratische partij van kanselier Adenauer heeft zich ondanks een zeker stemverlies in haar rol van grootste partij bevestigd gezien en voorspellingen, volgens welke zij grote verliezen zou lijden, zijn niet bevestigd. Wel tonen de uitslagen dat de aanhang der sociaal-democraten steeds blijft groeien. De socialisten hebben vrijwel in alle delen van de Bondsstaat winsten geboekt door hun campagne tegen Adenauers ijver voor deelneming aan een Europees leger. Zijhebben ongeveer 100.000 stemmen meer behaald dan bij de verkiezingen in 1949. Hun stemmental klom van 655.000 tot 765.000. De verliezen van de C.D.U. bleven binnen een marge van 10 procent. Ook het optreden van het katholieke centrum heeft de C.D.U. niet veel kwaad gedaan. Het centrum heeft geen zetel kunnen behalen. De C.D.U. moest ongeveer 100.000 stem men prijs geven, waarvan het merendeel naar de partijen der vluchtelingen ging. De liberalen kregen ongeveer 492.000 stem men, iets meer dan in 1949. Hoofdkwartier van het achtste leger in Korea, (Reuter) De opperbevelhebber van het Amerikaanse achtste leger in Korea, generaal James van Fleet, heeft Zondag verklaard, dat hij verrast zou zijn, indien de Noordelijken een nieuw lente offensief zouden beproeven. „De Noordelijken hebben een potentiële kracht, die groter is dan die van de legers en de luchtmacht der verbondenen, maar wij zouden elke aanval kunnen tegenhou den", aldus de generaal. Hij had geen reden om aan te nemen, dat de Noordelijken een groot offensief zou den ontketenen. „De toekomst van de ver bonden legers in Korea ligt nog steeds op de conferentietafel te Panmoendjom". Hij schatte de kracht der Noordelijken in Korea op ongeveer 900.000 man, 500 tanks en meer vliegtuigen en ongeveer tweemaal meer stukken artillerie dan de verbondenen in het veld hebben. Hij voedde er aan toe. dat slechts ongeveer de helft der Noordelijke manschappen zich thans in de frontlinie bevindt. De Noorde lijken hadden slechts zelden hun tanks aan het front gebruikt en zij hebben er veel in reserve. Zij houden ook veel artillerie in reserve. „De artillerie der verbondenen is in het voordeel omdat zij veel beter is". De generaal zeide, dat goeduitgeruste Noordelijke eenheden in de frontlinie thans vrijwel op volle sterkte zijn. Hij prees het moreel der verbonden troe pen gedurende de moeilijke periode der wapenstilstandsbesprekingen. „Wij zijn even sterk als toen wij het communis tische offensief in het begin van het vorig jaar ineen deden storten", aldus generaal Van Fleet. De correspondent in Korea van het Franse communistische blad „Ce Soir" schrijft: „De Amerikanen hebben in Korea zoveel bommen met ziektekiemen laten vallen, dat de mogelijkheid bestaat van ernstige epidemieën in Azië en zelfs in Europa". De in de kringen der regering-Adenauer te Bonn gekoesterde vrees, dat de socia listen een zodanige winst zouden boeken, dat zij in de Bondsraad de vertegen woordiging der deelstaten in de bonds republiek het heft in handen zouden krijgen schijnen niet bevestigd. Men verwacht dat in Stuttgart een coa litie gevormd zal worden tussen de CDU, de sociaal-democraten en de liberalen. De linkse en rechtse radicale partijen in dit gebied, dat zich gaarne de bakermat van de Duitse democratie noemt, hebben geen kans gekregen. De nationaal-socialistische rijkspartij zal in de landdag niet vertegen woordigd zijn, daar de vijf procent, nodig voor een zetel, niet verkregen zijn. Het sterkst blijkt de socialistische rijkspartij gevestigd rondom de universiteitsstad Heidelberg, waar tien procent van het stemmental op hen werd uitgebracht. Het totaal aantal stemmen was ongeveer 66.000. Het aantal communistische stemmen is gedaald van 176.000 tot 120.000. ondanks een groots gevoerde campagne. Het sterkst waren zij vertegenwoordigd in de industrie centra van Mannheim en Stuttgart. De officiële uitslagen luiden: zetels stemmen Christen-democraten 50 982.464 Sociaal-democraten 38 764.858 Vrije democraten 23 491.587 Vluchtelingenpartijen 6 170.551 Communisten 4 119.631 Socialistische rijkspartij 65.766 Overige partijen 51.191 Zondagmorgen werden noodseinen opge vangen, waaruit men opmaakte, dat het Noorse schip „Totta" bij de ingang van de Schelde op een mijn was gelopen en snel zonk. Toen de loodsboot van Vlissingen, een sleepboot en een bergingsvaartuig zich naar de opgegeven positie begaven, bleek, dat het Noorse schip niet de „Totta" maar de „Tercia" was en dat het. niet op een mijn was gevaren, maar een ketting in de schroef had gekregen. Het misverstand omtrent de naam en de situatie van het schip zou te wijten zijn aan een slordigheid van de Noorse marconist. De sleepboot „Zwart Zee" bood hulp aan, maar de „Tercia" bleek geen assistentie meer nodig te hebben. WENEN (Reuter). Naar pas thans is bekend geworden, is de voormalige Tsjc- choslowaakse millionnair Ludevit Ollarek er tien dagen geleden in geslaagd, met zijn vrouw en drie kinderen en een vriend naar de Amerikaanse zóne van Oostenrijk uit te wijken. Ollarek was oorspronkelijk eigenaar van de bekende „Ollarek-machinefabriek" te Bratislava. In 1949 werd het bedrijf echter door de communisten genationaliseerd. De waarde werd toen geschat op 35 millioen kronen, of 750.000 dollar. Het gezelschap stak de March (Morava) over in een oude amphibie-auto van het Duitse leger. Bij de oever gekomen werd het gezelschap ontdekt, toen het voertuig in de sneeuw bleef steken. Voordat de grenspolitie, die inmiddels gewaarschuwd was, hen had kunnen bereiken, konden de inzittenden de auto vrij maken en in de rivier rijden, waar het voertuig gedeelte lijk in de golven verdween. Ondanks het feit, dat de motor enige malen afsloeg, wist men de andere oever te bereiken, even voor het punt waar de March in de Donau stroomt. Met achterlating van de auto en hun bezittingen konden de vluchtelingen vervolgens Wenen bereiken, zonder te zijn gezien door de Oostenrijkse politie, die hen ingeval van ontdekking op grond van or ders van Russische zijde aan de Tsjecho- slowaakse politie had moeten uitleveren. Naar Ollarek verklaarde, was hij op het denkbeeld om te ontvluchten gekomen door het gebeurde met de Tsjechoslowaakse trein, die vorig jaar West-Duitsland wist te bereiken. Alvorens de tocht te wagen had den hij en zijn vriend proeven met de am phibie-auto genomen in een meer in de nabijheid van hun woonplaats. Op vragen van nieuwsgierige toeschouwers hadden zij geantwoord, dat zij de auto wilden gebrui ken voor de eendenjacht. Volgens Ollarek heerst in Tsjechoslowa kije de mening, dat een oorlog niet ver meer is, afgaande op het feit, dat in dit land vrijwel geen verbruiksgoederen meer worden geproduceerd, doch alleen oorlogs materiaal. Naar Ollarek voorts meedeelde, gelooft de bevolking niet in de door de regering tegen Slansky, Clementis en ande ren ingebrachte beschuldigingen van sa menzwering tegen het regiem. NEW YORK (Reuter). De spoorweg maatschappij „New York Central" heeft Zondag wegens een staking van machinis ten, stokers en conducteurs haar dienst op alle hoofdtrajecten moeten onderbreken. Op aanwijzing van de vakbonden worden nog slechts militaire goederen, medicamen ten en verse melk vervoerd. De „New York Central" is een van de grootste spoorwegmaatschappijen in Ame rika. Haar treinen rijden op de meeste tra jecten in het Noordoosten van de Verenig de Staten. Ook bij de ondergrondse van New York dreigt een staking. De vakbonden verzetten zich tegen voorgenomen wijzigingen in het beheer van de ondergrondse. De plaatsvervangende minister van het leger heeft de stakers verzocht het werk te hervatten. Hij verklaarde de staking in strijd met de nationale belangen en de be langen van de defensie. A.F.P. herinnert er aan, dat het net van de „New York Central" in 1950 onder be heer van het leger is gesteld. De burgemeester van Urk heeft van de Argentijnse luchtvaartmaatschappij „Aero- lineas Argentinas" het aanbod gekregen voor haar rekening naar Mar del Plata in Argentinië te vliegen om te bemiddelen in de door het ontslag der Urker vissers ont stane moeilijkheden. De burgemeester heeft dit aanbod aan vaard en vertrekt Woensdag naar Argenti nië. De burgemeester kreeg reeds van ver scheidene zijden aanbiedingen om een lan delijke actie te beginnen voor steun aan de gezinnen der Urkers. De burgemeester is evenwel van mening, dat eerst getracht moet worden langs wettelijke weg recht te krijgen voor de geëmigreerde Urkers. C. S. L w 1 s De gewoonte, actief te zijn wordt versterkt door de herhaling. Zaterdagmiddag werd op de Erebegraafplaats te Overveen de urn met de as van de in Juni 1941 door de Duitsers gefusilleerde luitenant ter zee L. A. R. J. van Hamel bijgezet. De Koninklijke Marine bewees daarbij de militaire eer. Op de foto: Een grote schare belangstellenden defileert langs het graf. BERLIJN (Reuter). Bernhard Ramcke, gewezen generaal bij de valschermtroepen van het voormalige Duitse leger, heeft Zon dag op een te Berlijn gehouden perscon ferentie verklaard dat een algemene am nestie de beste oplossing zou zijn voor het vraagstuk der zich nog in geallieerde han den bevindende Duitse krijgsgevangenen. „Een amnestie is noodzakelijk", aldus Ramcke, „voor er sprake kan zijn van een Duitse verdedigingsbijdrage; er moet een einde komen aan het belasteren van het Duitse volk en de Duitse militair". Ramcke sprak namens het „Essener Ko- mitee", waarin verscheidene vooraanstaan de West-Duitse rechtsgeleerden zitting heb ben. Het wil een beroep doen op alle staten om een streep te halen door alle met de afgelopen oorlog samenhangende gebeurte nissen en daden. In alle West-Duitse ste den worden handtekeningen voor het be roep ingezameld. Het comité wil de West- Duitse regering voorstellen een ontwerp- amnestie-wet aan de West-Duitse volksver tegenwoordiging voor te leggen, die als voorbeeld zou moeten gelden voor andere Staten. Vervolgens zou de geallieerden moeten worden verzocht een algemene amnestie voor de zich in hun handen be vindende Duitse krijgsgevangenen af te kondigen. De voormalige generaal van de Duitse valschermtroepen Bernhard Ramcke was tijdens en na de geallieerde invasie in West Frankrijk commandant van de „zak van Brest", die hij tot het uiterste verdedigde. Ramcke werd in Maart door een Frans ge rechtshof tot vijf jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Na er drie maanden van te heb ben uitgezeten, werd hij op vrije voeten gesteld. Hij is een van de stichters van de West-Duitse „Unie van oudstrijders" die in October is opgericht. De Duitse trawler „Fladengrund" heeft Zondagmorgen geseind, dat hij ten Oosten van de Orkaden een reddingssloep heeft gevonden van de Duitse trawler „Thor", die enige uren tevoren was gekapseisd en gezonken. Een overlevende werd uit de sloep aan boord genomen. In de sloep be vond zich ook het stoffelijk overschot van een andere opvarende. Zestien leden van de bemanning van de „Thor" worden nog vermist. Alle schepen uit de omgeving is verzocht scherp uit te zien naar mogelijke overlevenden. Aanvaring Het 323 ton metende Britse schip „Cam- roux One" seinde Zondag, dat het onge veer 200 mijl ten Zuid-Oosten van Humber in aanvaring is gekomen met het Neder landse schip „Zeeland" en zware schade heeft gekregen. Het schip helde naar vo ren, maar was nog bestuurbaar, doordat de machines werkten. Dê 2.726 ton me tende „Zeeland" verleende assistentie. Volgens een communiqué van het Britse hoofdkwartier in de Suez-kanaalzöne zijn nieuwe sabotagedaden gepleegd. Op twee plaatsen zijn kabels doorgesneden. Toen de daders ontdekt werden ontstond een vuur gevecht waarbij twee Egyptenaren gedood en twee gewond werden. Het Britse militaire hoofdkwartier in de kanaalzone heeft meegedeeld, dat het af gelopen etmaal in de kanaalzone bij drie gelegenheden door Britse militairen op Egyptenaren is geschoten. Vijf Egyptena ren liepen verwondingen op. De Egyptische premier, Hilali Pasja, heeft Zaterdag medegedeeld, dat de minis terraad nog geen besluit heeft genomen inzake een ontbinding van het parlement. Hij noemde „de schorsing van het parle ment voor een maand slechts een voor lopige maatregel in afwachting van een de finitieve oplossing". Het bestuur van de Foead-universiteit te Cairo heeft besloten de universiteit met ingang van Zondag weer te openen. Deze onderwijsinstelling werd op 2 Maart voor de vijfde maal in dit collegejaar gesloten. De Ibrahim-universiteit te Cairo en de Faroek-universiteit te Alexandrië zijn voortdurend opengebleven, daar zich hier geen ongeregeldheden hebben voorgedaan. ZACHTER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Tamelijk koude nacht met weinig wind en plaatselijk mist. Morgen overwe gend droog weer met veranderlijke be wolking en flinke opklaringen. Matige wind uit Zuidelijke richtingen en zach ter dan vandaag. 11 Maart Zon op 7.04 uur, onder 18.38 uur. Maan op 18.38 uur, onder 6.51 uur. (Volle maan) H»og en laag water in IJmuiden Maandag 10 Maart Hoog water: 3.26 en 15.36 uur. Laag water: 11-13 en 23.34 uur. Dinsdag 11 Maart Hoog water: 3.55 en 16.06 uur. Laag water: 11.48 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1