Orson Welles koppelde scherts aan Shakespeare HiJ KOMT!! Experiment in autobiografie De radio geeft Dinsdag Dit jaar wellicht 50.000 nieuwe huizen Admiraal McCormick in Nederland Duitse invasie in Nederland ter sprake PANDA'S HEREN-LEVEN MAANDAG 10 MAART 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 Heringa Wuthrich Auto omgeslagen; één dode, één gewonde Minister In 't Veld: w RIBFLUWELEN PANTALONS Gevallenen bij de Woeste Hoeve herdacht Laaiende Pijn van Zunrbrand op de maag een kwelling voor velen. Fusie tussen K.O.P. en K.N.P. Zaandams burgemeester als standwerker De 10.000ste op de Voorjaarsbeurs Opperbevelhebber der zeestrijdkrachten van Atlantisch Pact Proces tegen Remer boord Australië beperkt zijn invoer tot de helft Burgerlijke stand van Haarlem Bejaard echtpaar bij brand omgekomen Zondagavond heb ik in het nog niet voor de helft gevulde Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag het thans bijna 37-jarige wonderkind Orson Welles gehoord en teruggezien. Hij betrad, gekleed in een donkerblauw pak met dito vlinder das, het toneel met de nogal mat gezegde en door iedere zich van de Engelse taal be dienende gever van een recital van teksten uit het werk van Shakespeare aangeheven proloog uit Koning Hendrik V: „O, stond een muze mij ten dienst van vuur Het publiek, waarin de jeugd sterk ver tegenwoordigd was, althans in aantal, klapte als een bezetene, ook als er niet de minste aanleiding tot applaus bestond. Het moet dan ook gezegd worden dat het kolos sale fenomeen in het gesluierde licht tus sen de zwarte gordijnen geen middel on beproefd liet om tot een verkeerde beoor deling aanleiding te geven. Zijn programma bestond uit een reeks monologen van de genoemde Elizabethaan se meester, die hij kennelijk hartgrondig vereert, verbonden door een geraffineerd- geestige conférence van anecdotes uit zijn loopbaan in „het slecht aangeschreven staande beroep van toneelspeler". Sommige verhalen uit dit „experiment in autobiogra fie" klonken zo ongeloofwaardig, dat ze wel bijna echt gebeurd moeten zijn. Bij zonder veel hilariteit verwekte hij met zijn verklaring dat de directeur van het theater ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.40 Voor de huisvrouw. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Piano. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Pla ten. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse buren. 16.00 Platen. 16.30 Voor kleuters. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Platen. 17.30 Vioolduo. 18.00 Nieuws. 18.15 Prome nade-orkest. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Piano. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Kamerkoor. 19.50 Auto en fiscus, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 21.35 Gevarieerde muziek. 22.05 Dit is uw land, uw volk, klankbeeld. 22.45 Buitenlands over zicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Jazz. 23.45—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw 9.35 Platen. 9.40 Licht baken, causerie. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Zang en piano, 14.25 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regerings uitzending: De Conferentie Nederland-Suri- name-Nederlandse Antillen. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Sport. 18.30 Blaten. 18.40 Instrumentaal septet en soliste. 19.00 Sopraan en piano. 19.25 Platen. 19.40 Dit is leven. 19.50 Amusementsmuziek. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Blaas- kwintet. 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Phil- harmonisch orkest en solist. 22.15 Klein koor en Kamerkoor. (In de pauze: vraaggesprek). 22.40 Platen. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Gezond gezin, causerie. 23.2524.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15—21.45 Televisie-gezelschapsspel; Weer- overzicht; Film; Modeshow; „Moany's kind mag niet huilen", spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsorkest. 13.45 Platen. 14.00 Schoolradio. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Jeugd en Muziek. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws en persover zicht. 19.30 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Hoor spel. 20.50 Piano. 21.15 Orkest. 21.45 Actuali teit. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. ADVERTENTIE HAARLEM Electrische installaties Luidsprekende telefoon-installaties Na afloop van zijn optreden in het Amster damse Concertgebouw zag de acteur en filmster Orson Welles zich omringd door een grote schare charmante bedelaressen naar zijn handtekening. Hij verklaarde tijdens een persconferentie in Italië een filmversie van „Othello" te hebben voltooid en thans op zoek te zijn naar een geschikte Salome-vertolkster. In November keert hij terug naar zijn eigen Mercury-Theater in New York. bij zijn voorstel om geen pauze te houden een aanval van hysterie had gekregen door de gedachte aan het aantal onverkochte kopjes koffie. Hij verkocht zijn nummer zeldzaam goed en toch is het juist deze met zeker ook door ijdelheid ingegeven zelfspot gekruide clownerie, die veroor zaakt dat velen hem alleen maar, zijn tal rijke mislukkingen en opzienbarende gril len indachtig, als een soort charlatan be schouwen en zijn wezenlijk, men mag wel zeggen geniaal kunstenaarschap niet ver mogen te onderscheiden. En om eerlijk te zijn: als solist gaf hij dikwijls reden om aan zijn talent te twij felen. De verschillende figuren van Sha kespeare waren nauwelijks van elkaar te onderscheiden. De enige die werkelijk tot leven kwam, was de mismaakte Hertog van Gloster uit het derde bedrijf van het derde deel van Koning Hendrik de Vierde, wiens alleenspraak blijkbaar door Amerikaanse acteurs meestal aan de openingsscène van Richard de Derde wordt toegevoegd. Het is de passage waarin de gebochelde preten dent uitroept: „Zo wens ik naar die verre, verre kroon en kijf op alles wat mij van haar terughoudt en neem mij voor wat hindert weg te ruimen.... Want stel: er is geen koninkrijk voor Richard, wat andre vreugd biedt hem de wereld aan?" Inderdaad toonde Welles zich hierin na melijk, zoals het in de tekst staat gefor muleerd, een betere redenaar dan Nestor, een fijnere bedrieger dan Ulysses en op- portunistischer dan de wrede Macchia- velli en dat maakt het zo merkwaardig dat hij met de demagogische toespraaK van Marcus Antonius bij de baar van Julius Caesar uit het naar deze keizer ge noemde stuk, waaruit hij trouwens een flink gedeelte wegliet, eigenlijk niet de minste indruk wekte. Uit Macbeth werden de monologen „Mijn vrees voor Banquo heeft een diepe wortel" uit het derde en „Ik ben schier vergeten hoe het vrezen smaakt" (met de beroemde passage „Uit, uit, kleine kaars") uit het vijfde bedrijf aan elkaar gekoppeld, zonder dat de titel held hierdoor enigermate gestalte ver kreeg. Overigens kon men ruimschoots ge nieten van een fraai geregistreerde voor dracht, zeer expansief, met uiterst melo dieuze overgangen, begeleid door enige holle gebaren. Zonderling en trouwens slechts door woordherhaling aan het ge wenste effect geholpen waren de slotre gels. Eenzelfde opmerking geldt voor de aanhef van het vermaarde „O, welk een schoft en boerse slaaf ben ik" uit Hamlet, bovendien ontsierd door een psychologisch niet te verantwoorden adempauze. Veel beter was de geest van Hamiets vader. Zoals ik reeds schreef naar aanleiding van zijn optreden in Londen: ik geloof niet dat Örson Welles over veel talent be schikt, maar ik geloof ondanks alle be zwaren wel degelijk in hem als acteur. Want hij beschikt over een magisch ver mogen dat, mits aan banden gelegd, veel belangrijker dan talent zou kunnen zijn: de macht van een vulkanische persoon lijkheid, waarmee hij volkomen bezit neemt van het toneel, waarover hij de adem van zijn grote geestdrift laat gaan. Dat geeft iets onvergelijkbaars aan zijn verschijning En daar komt dan nog bij het al even aanstekelijk werkende, kin derlijke geloof in zichzelf. Maar misschien moet men hem als Othello hebben gezien om van dit alles overtuigd te kunnen worden. Bovendien ben ik van mening dat in gezelschap van anderen niet alleen zijn formaat sterker uitkomt, doch dat dan tevens die elementaire, hyper-menselijke spanning optreedt waardoor men alles om zich heen vergeet en die tot de heerlijkste ervaringen in het theater behoort. DAVID KONING Zondagavond is op de Geldropseweg te Eindhoven een personenauto in een bocht gekanteld. De inzittenden de 31-jarige A. van O. en de 20-jarige J. C., beiden uit Helmond, werden ernstig gewond naar een ziekenhuis overgebracht, waar C kort na aankomst is overleden. De ontwikkeling van de woningbouw gedurende de laatste maanden is van dien aard, dat de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting meent, dat er gegron de reden is tot een gematigd optimisme, zo zegt hij in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van zijn departement. Weliswaar bedroeg het aantal in uitvoering zijnde woningen op 1 Januari 1952 slechts 36.713, maar daar staat tegenover, dat zowel het verloop der rijksgoedkeuringen als het verloop der financieringen zeer bevredigend is. Voor woningbouw zijn in October, November, December 1951 en Januari 1952 respectie velijk 4366, 4091, 8921 en 4107 rijksgoed keuringen verleend. In deze maanden werd voor onderscheidenlijk 4248, 6855, 6586 en 9083 woningen overeenstemming over de financiering bereikt.. Aangezien zowel tussen het tot stand komen van de financiering en het verlenen van de rijksgoedkeuring en tussen dit laat ste en het begin van het werk meestal enige tijd verloopt, mag worden aangeno men, dat in de eerstkomende maanden het aantal woningen in uitvoering sterk zal oplopen. Het feit, dat de „overloop" slechts 36.713 bedroeg, betekent geenszins, dat in de loop van 1952 ook niet meer dan dit aantal woningen voltooid zal worden, zegt de minister. Bij de huidige bouwtijd, die voor een woning gemiddeld minder dan twaalf maanden bedraagt, kan er op wor den gerekend, dat een aanzienlijk aantal der in het begin van 1952 begonnen wonin gen ook in dit jaar voltooid zal worden. Dat het aantal woningen, dat in 1952 vol tooid zal worden, belangrijk boven de 40.000 zal liggen, acht de minister op grond van de thans bekende cijfers vrijwel zeker. Ook meent hij op grond van deze cijfers en van de thans bestaande tendenzen, dat er een zeer goede kans bestaat, dat in 1952 de woningproductie dicht bij de 50.000 zal liggen. Bij een gemiddelde van 4000 4500 goed keuringen per maand, dat thans reeds ge durende ongeveer een half jaar is gehand haafd, kan worden aangenomen, dat om streeks April het aantal woningen in uit voering aanzienlijk hoger zal liggen dan thans het geval is, waardoor een jaarpro ductie van 50.000 wonigen mogelijk wordt. Door de betrekkelijk geringe overloop van 1951 naar 1952 is het mogelijk, dat het aan tal voltooide woningen hierbij enigszins achterblijft. Dit zal dan echter gecompen seerd worden door een vergrote overloop van 1952 naar 1953. Ó/f ADVERTENTIE BARTELOORISSTRAAT 20 TEL 15459 In de buurtschap „Woeste Hoeve" aan de rijksweg Apeldoorn-Arnhem werd Za terdagmiddag de jaarlijkse herdenking ge houden van de 117 Nederlanders die daar zeven jaar geleden door de Duitsers wer den gefusilleerd als représaille voor de aanslag op Rauter. De heer M. Buitenhuis sprak namens de oud-illegale werkers te Apeldoorn een openingswoord. De burgemeester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tombe, zei dat deze jaarlijkse herdenking niet gehouden werd om de afkeer van de Duitse terreur le vendig te houden, maar om te getuigen, dat deze 117 mannen, die hun leven gaven voor de vrijheid van het Nederlandse volk, niet zijn vergeten. De burgemeester legde namens het gemeentebestuur een krans van rode tulpen aan de voet van het hou ten kruis. Kransen werden eveneens ge legd door majoor A. J. F. M. Egter van Wissekerke namens het garnizoen Apel doorn, door de heer L. M. Muller namens de Nederlandse Vereniging van Politiekc- Gevangenen uit de Bezettingstyd en door enkele deputaties uit de buurtschap Woeste Hoeve. Daarna hebben ook vele particulieren door het leggen van bloemen de gevallenen geëerd. Ds. P. Visser, Ned. Hervormd predikant te Apeldoorn, sprak een slotwoord. ADVERTENTIE Maar talloze lijders aan brandend maag zuur wapenen zich daar tegen met Digestif Rennie. Een prettige afdoende remedie: één of twee Rennies laten smelten op de tong. dadelijk na tafel. D&n van zuurbranden geen spoor meer. Eigenlijk hoorde iedereen Rennies bij zich te steken, als 't niet voor eigen gebruik is, dan voor een disgenoot, want o zo velen lijden aan deze pijnlijke angstaanjagende kwaal. Er heeft een fusie plaatsgevonden tus sen de Katholieke Onafhankelijke Partij, welke haar aanhang in hoofdzaak in de provincie Noord-Brabant heeft, en de Ka tholieke Nationale Party van de heer Weiter. De Katholieke Onafhankelijke Partij wordt geacht met ingang van 1 Maart in de K.N.P. te zyn opgegaan. De heer A. A. J. M. Rademakers uit Roo sendaal, die voor de K.O.P. zitting heeft in de Provinciale Staten van Noord-Bra bant, zal in de eerstkomende zitting van dit college een verklaring afleggen om trent de fusie van de party, waarvan hy voorzitter is, met de K.N.P. Burgemeester Thomassen is Zaterdag middag op de Zaandamse markt als standwerker opgetreden. Zijn „handel" bestond uit rentespaarbrieven ten be hoeve van de nationale leningen voor de woningbouw 1952. Voldaan over de verkoop was de burgervader niet geheel, wel tevreden. Hij besloot de verkoop tijdens de Donderdag te houden markt te herhalen. Bij de eerste kopers was de Zaandamse wethouder van Openbare Werken, de heer M. Plooijer. Het was Zaterdag en Zondag een gezel lige drukte op de Haarlemse Voorjaars beurs voor de Vrouw. Vele duizenden be zoekers zijn reeds de loketten gepasseerd, de 10.000ste bezoekster of bezoeker wordt heden, Maandag, tegemoet gezien. Als jubileum-attractie zullen heden naast de bekende artisten optreden, de Chico's en op de volgende avonden het Majoco-trio. Admiraal McCormick, de opperbevelheb ber van de zeestrijdkrachten van het At lantisch Pact, is Zaterdagmiddag met een Skymaster van de Amerikaanse marine uit Oslo op Schiphol aangekomen voor een be zoek van enkele dagen aan ons land. De Amerikaanse admiraal werd begroet door vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe, voorzitter van het comité van chefs van staven, door vice-admiraal A. de Booy, be velhebber der Nederlandse zeestrijdkrach ten en door de Amerikaanse en.de Britse marine-attachés in ons land. Tegenover journalisten verklaarde ad miraal McCormick dat hij na zijn benoe ming tot opperbevelhebber van de zee- strijdkrachten van het Atlantisch Pact is begonnen besprekingen te voeren in de hoofdsteden van alle landen, waarvan de zeestrijdkrachten onder zijn bevel zullen komen. Hij was reeds in Frankrijk, Enge land en Denemarken geweest. Na zijn be zoek aan Nederland zal hij België, Portu gal, IJsland en Canada bezoeken. In ons land zou hij maatregelen bespre ken die moeten worden getroffen opdat de uitvoering van zijn opperbevel zo snel en zo efficiënt mogelijk kan beginnen. Een punt van bespreking zal voorts zijn het aanwijzen van Nederlandse verbin- dings- en stafofficieren, die aan zijn hoofd kwartier zullen worden verbonden. Voorts wilde de admiraal zich op de hoogte stellen van de omvang der Neder landse marine. Hij is van plan over zijn reis later een rapport uit te brengen aan de N.A.T.O. en dan zo snel mogelijk met zijn staf van in ternationale medewerkers aan het werk te gaan. „De samengestelde zeestrijdkrach ten", aldus admiraal McCormick, „zullen moeten worden getraind; zij zullen paraat moeten zijn in vredestijd om in tijden van oorlog onmiddellijk te kunnen ingrijpen". Desgevraagd zeide hij, dat het in de be doeling lag de Nederlandse zeestrijdkrach ten allerlei uiteenlopende taken op te dra gen. Zo mogelijk zullen in de vroege herfst van dit jaar reeds manoeuvres worden ge houden. Zondagmiddag zijn admiraal McCormick en de Britse vice-admiraal Sir William Andrews in paleis Soestdijk door de Konin gin en Prins Bernhard ontvangen. Admiraal McCormick heeft hedenmorgen een bezoek gebracht aan minister-president dr. W. Drees. Op het ministerie van Oorlog heeft de Amerikaanse admiraal vervolgens een bespreking gevoerd met de minister van Oorlog en'van Marine, ir. C. Staf, met staatssecretaris H. C. W. Moorman en de drie chefs van staven. Te Zevenbergen is overleden notaris C. Goderie. Hij werd op 26 December 1375 te Wouw geboren. Hij is ruim dertig jaar nota ris te Zevenbergen geweest. BRUNSWIJK (Reuter). Zaterdag is het proces tegen Remer, een der leiders van de nationaal-socialistische rijkspartij, die beschuldigd van belediging te Bruns- wijk terecht staat, voortgezet. Een van de getuigen, Fabian von Schla- brendorf, een 44-jarige advocaat, verklaar de, dat hij voor de oorlog in Engeland met Churchill had gesproken over het verzet in Duitsland tegen Hitier. Hij verklaarde, dat kolonel Hans Oster drie maal de Nederlandse militaire attaché in Berlijn had gewaarschuwd voor drie opeenvolgende streefdata voor een invasie in Nederland. Hij noemde het tragisch, dat de Nederlandse stafchef toentertijd zijn militaire attaché niet geloofde. De invasie zelf noemde hij een „niet uitgelokte aanval, die jarenlang een schande voor de Duitsers zal zijn". De openbare aanklager maakte bezwaar, toen de verdediger, Wehage, vroeg, of e enig verschil bestond tussen de Duitse op mars in Nederland en Churchill's „aanval op Noorwegen" en „beschieting van Franse vloot bij Oran". Hierop werd de zitting geschorst om beslissen of de vra'ag toelaatbaar was. Rechter Joachim Happe besloot de vraag betreffende Noorwegen en Oran niet toe te laten. Von Schlabrendorf behoorde tot de groep die in 1943 een bom plaatste in een vliegtuig, waarmee Hitier een vlucht zou maken. De bom is niet ontploft. De advocaat van Remer verzocht ver volgens twaalf generaals en kolonels, onder wie ex-admiraal Dönitz, de ex-veldmaar schalken Von Manstein en Kesselring. Hitiers tankexpert, generaal Guderian, en de commandant der valschermtroepen generaal Racke, als getuigen a décharge te laten horen. Volgens de advocaat zouden deze getuigen kunnen aantonen, dat het optreden van Remer (die de aanslag Hitier voorkwam en de beramers verried) slechts het vloeien van meer bloed had voorkomen. De rechter zeide het verzoek te zullen overwegen. Vandaag wordt het proces voortgezet. ADVERTENTIE Want een „Trubenijs" boord zit net zo keurig als een sty ve en zo gemak- kelyk als een slappe. Zij zijn per manent halfstijf en hoeven niet gesteven te worden. Hemden met „Trubenijs" boorden zyn overal ver krijgbaar. Het wettig gedep. handelsmerk „Tritben\js'% staat op samengesmolten halfstijve kleding stoffen, welke aldus vervaardigd zijn met toestemming van de eigenaren van het merk. Met het oog op de achteruitgang van de monetaire reserves van het sterlinggebied is Australië ertoe overgegaan zijn invoer uit de gehele wereld met gemiddeld 50 te beperken.De invoerbeperkingen variëren van 20 tot 80 in vergelijking met 1950- '51. Onder de invoerbeperking van 80 vallen wasmachines, koelkasten, keuken gerei, aardewerk, motorrijwielen, bier en andere alcoholhoudende dranken, tabaks artikelen, bepaalde levensmiddelen, textiel, kleding, schoeisel, byouterieën, speelgoed, toiletartikelen en muziekinstrumenten. De Australische premier Menzies heeft medegedeeld, dat de invoerbeperkingen geenszins van blijvende aard zullen zijn. doch dat zij noodzakelijk zijn om te voor komen, dat Australië dit jaar een invoer- overschot zal hebben. HAARLEM, 7 Maart 1952 GEHUWD: 7 Mrt, J. J. W. Brinkerink en D. Hubert. BEVALLEN van een zoon: 1 Mrt, H. G. SpeeHermans; 6 Mrt, E. Nieuwendijk Smit; G. A. H. van VlotenMooij; S. Phi- lippode Man. BEVALLEN van een dochter: 5 Mrt, A. Lourensvan den Dool; 6 Mrt, J. M. Broek —Brouwer; M. C. KoekTerpoorten; C. A. M. UitgeestPouw; 7 Mrt, J. M. Schippers van Dokkum; M. W. KobusVos van Za lingen. OVERLEDEN: 6 Mrt, A. 't HoenStellinga i j.. Jansstraat. 63. Toen Graaf Gaston van Gaep tot Gaep zo plotseling van de vuilnisbelt verdween, was het Jolliepop die het eerst zijn tegen woordigheid van geest herwon en op ern stige toon sprak: „Het wil mij voorkomen, dat Zijn Graafschap door een valluik ge zakt is!" Zoals gewoonlijk sprak de nauw gezette bediende het juiste woord op de juiste plaats. Het was een valluik, dat daar geopend aan hun voeten gaapte! Panda boog zich er verheenen riep bezorgd: Graaf Gaston! Graaf Gaston! Bent u daar? Bent u goed terecht gekomen?" En uit de duisternis antwoordde de stem van de graaf: „O, jae uitstekend, zag! Niets gebroken of gekneusd. Dit is helemaal geen aerdig valluik. Het is hier beneden taeme- lijk vervelend, zag!" „Nou kom er dan uit!, riep Panda kwaad. „Dan moeten we onmiddellijk verder om de Vleermuis-rover en mijn juwelen te zoeken. Schiet op! Kom boven!" „Wat zei je, Vleermuis?", vroeg de graaf. Maer waerom zou ik dan boven komen, zag? Ik zou zeggen kom bene den, als het niet teveel moeite is, hah het is wel vervelend, maar ik geleuf dat hij hier woont, zag!" En daar leek het in derdaad wel op. Graaf Gaston was name lijk terecht gekomen in een kleine, grieze lige ruimte, waarin zich een grote, met ijzer beslagen deur bevond; en boven die deur hing een bord met het opschrift: „DAT OUDE VLEDER-MUYS KELDER- TJEN" binnen zonder kloppen". En het leek er dus op, dat eindelijk de geheime schuilplaats van de gevaarlijke bandiet ge vonden was. Gangsters. Arnold Schuster, de man, die de Amerikaanse politie onlangs op het spoor bracht van de reeds langgezochte juwelendief en bankrover Willie Sut ton,heeft zijn daad met de dood moe ten bekopen. Hij werd met vier kogel- wonden in een verlaten gebouw in Brooklyn gevonden. Congres. Op 3, 4 en 5 April zal te Saar- brücken een internationaal politie- congres worden gehouden, waaraan on der meer delegaties uit Nederland, Bel gië en Zwitserland zullen deelnemen. Deskundig. Zaterdag is de 62-jarige ex- generaal Paul Theisen, die bij het Ar dennen-offensief artillerie-deskundige was bij Von Rundstedt, in de kathe draal van Aken priester gewijd. Theisen was zijn theologische studie in 1947, na zijn ontslag uit een Amerikaans krijgs gevangenkamp, begonnen. Botsing. Bij een botsing tussen een autobus en een vrachtauto op de weg van Buenos Aires naar de badplaats Mardel- plata zijn zes personen om het leven ge komen en 15 gewond. Operatie. Dit weekeinde is te Düsseldorf een internationaal congres van chirur gen gehouden, waaraan vertegenwoor digers uit West-Duitsland, Nederland, Luxemburg. Oostenrijk en Amerika hebben deelgenomen. Eindelijk. Zaterdag is na vijftien jaar een einde gekomen aan de communistische meerderheid in het Australische ver bond van arbeiders in de staalindustrie. Bij de verkiezingen werden aanhangers van de Labour-party gekozen als, voor zitter, vice-voorzitter en plaatsver vangende secretaris. Steen. Vrijdag werd bij Paderborn (Duits land) de machinist van een goederen trein door een steen, die kinderen naar de trein gooiden, zo ongelukkig ge raakt, dat hij bewusteloos ineen zakte. De stoker slaagde er in de trein tot stilstand te brengen en een ongeluk te voorkomen. Zekerheid. Volgens het orgaan van de Ame rikaanse vereniging ter bevordering van de wetenschap, „Science", kan men aan het speeksel van een aanstaande moe der met een zekerheid van ruim 98,6 procent vaststellen, of zij een zoon dan wel een dochter ter wereld zal brengen. Onlusten. Tweehonderd politiemannen, van wie enkele gewapend met stenguns, zijn Zondagavond in allerijl naar New- clare, de naturellenwijk van Johannes burg, gezonden nadat bericht ontvangen was over onlusten aldaar. Zeven per sonen werden gedood, zeventig perso nen moesten zich onder geneeskundige behandeling stellen. Een groep van de stam der Basoèto's was slaags geraakt met de burgerwacht gerecruteerde naturellen die politiediensten ver richten in naturellen wij ken. To_en de politie arriveerde ging men uit e'lkaar. Vlot werk. De Russische begroting is Za terdag eenstemmig door zowel de Sovjet van de unie als de Sovjet van nationa liteiten goedgekeurd. Voorts werden de decreten, die het presidium van de op perste Sovjet in de periode tussen de zittingen der volksvertegenwoordiging heeft uitgevaardigd, eenstemmig be krachtigd. De derde zitting van de opperste Sovjet is hiermee besloten. Volgens radio Moskou werd de slui tingsplechtigheid niet door maarschalk Stalin bijgewoond. Apart. Volgens kringen in Tokio zal waar schijnlijk midden April een vredesver drag tussen Japan en India worden ge tekend. Waarnemers menen, dat een 9 artikelen omvattend ontwerp tegen het einde van Maart gereed zal zijn en begin April bij de twee regeringen ter goedkeuring zal worden ingediend. Overleden. De West-Duitse minister van Woningbouw Eberhard Wildermuth, is Zondag in de leeftijd van 61 jaar, te Tuebingen tengevolge van een hartaan val overleden. Wildermuth is van Sep tember 1949 af, toen hst eerste West- Duitse kabinet gevormd werd, minister van Woningbouw geweest. Het vorig jaar zijn in West-Duitsland op grond van zijn bouwproject 350.000 woningen gebouwd. Gevolg. De leider van de Chinese commu nistische delegatie naar de internatio nale beurs in Karatsji heeft bij de ope ning van het Chinese paviljoen, het grootste van de beurs, verklaard: „De economische blokkade door de imperia listen heeft de industriële ontwikkeling in het nieuwe China slechts bespoedigd. Industriële goederen, machinerieën en andere fabrikaten voor welke wij van buitenlandse invoer afhankelijk waren, zullen thans in ons eigen land gepro duceerd worden". Grens. De West-Duitse minister van Bin nenlandse Zaken, Robert Lehr, heeft in een vraaggesprek voor de radio ver klaard het plan te hebben de West- Duitse grenspolitie spoedig van 10.000 op 20.000 man te brengen. Mocht het Euro pese leger tot stand komen, dan zou de grenspolitie als federale politiemacht onder de regering van Bonn gehand haafd blijven. Reuter tekent hierbij aan, dat de grenspolitie de enige ge wapende macht is waarover de bonds regering beschikt. Onweer. Enkele personen te Bandoeng werden gedood tijdens een onweer dat Zaterdag boven hef Zuidelijk deel van Bandoeng heeft gewoed. Er is ernstige schade aangericht. Een groot aantal huizen is verwoest en bomen zijn ont worteld. Wrak. Zaterdagmiddag hebben vier Zwit serse Alpengidsen het wak van de Dakota der Amerikaanse luchtmacht, die Vrijdagavond op een helling van de Jungfrau in een sneeuwstorm ver ongelukte, bereikt. Van de acht in zittenden heeft men geen spoor kunnen "ontdekken. Men vermoedt, dat de lij ken zich bevinden onder de dikke sneeuwlaag, die de wrakstukken over dekt. Reddingsploegen hebben later de lijken van vier van de acht inzittenden van de Dakota gevonden. Het onderzoek naar de overige slachtoffers wordt voortgezet. In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Harlingen brand gewoed in een woning bij de scheepswerf „Welgelegen". De brand, die in de keuken ontstaan was, tastte de trap naar de bovenverdieping aan, zodat de bewoners, de 70-jarige G. van der Wal en zijn 69-jarige echtgenote de slaapkamer niet meer konden verlaten, Zy kwamen in de vlammen om.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2