Batista Nota van de Sovjet-Unie aan de Westelijke mogendheden Bewegingsvrijheid van Oost- Europese diplomaten beperkt Zijn veroordeling een eerherstel voor Duitse verzetsstrijders Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Trein in ravijn gestort; 85 doden Rusland dringt aan op Duitsland-conferentie Ontwerp voor vredesverdrag voorgelegd Vandaag wordt de begroting ingediend Het woord is aan In Nederland mogen zij zonder kennisgeving niet meer buiten Zuid- en Noordholland Kolonel Batista nam voorzorgen Zuid-Afrikaanse negers raakten slaags; 12 doden „Nationale Unie noodzakelijk" België bezorgd over dalend geboortecijfer Vermoedelijke dader van roofoverval aangehouden Doodvonnis tegen Spaanse illegalen gewijzigd SABOTAGE IN INDOCHINA Japan wordt basis van de troepen in Korea Sombere dag voor Engeland Staatsgreep op Cuba Proces tegen de nazi Remer De Gaulle's opinie 66e JAARGANG No 2 07 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 11 MAART 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 60 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ("i eneraal Fulgencio Batista y Zaldivar, f kortweg Batista, heeft gisteren weer eens een staatsgreep in de republiek Cuba volbracht. Het eiland Cuba (hoofdstad Havana) ligt tussen de Golf van Mexico en de Caraïbische zee, een beetje ver van ons weg, maar voor Amerika hebben wij tegen woordig volop belangstelling. Waarom dus niet voor kleinere landen? Cuba is overi gens driemaal zo groot als Nederland en heeft maar de helft van ons aantal inwo ners, zodat zij zesmaal zoveel ruimte heb ben als wij. De tijd waarin stijgingen van dorpelijke en stedelijke bevolkingscijfers met blijdschap en plaatselijk chauvinisme als nieuwe records begroet werden ligt nu wel achter ons, het gedrang der overbevol king is zelfs onrust gaan wekken en wij kunnen op dit motief Cuba (overigens niet alleen Cuba) benijden. Er zijn ook talrijke dagen waarop wij met zijn tropisch klimaat zouden willen ruilen, zij het dan niet met zijn nogal talrijke overstromingen en or kanen. En historisch hebben wij ermee ge meen, dat ook de Cubanen het Spaanse juk hebben afgeworpen. Eigenlijk hebben de Amerikanen het van hun schouders geno men, nadat in 1898 een Amerikaans oor logsschip in de havèn van Havana in de lucht was gevlogen. Dit onheil leidde tot een Spaans-Amerikaanse oorlog, die spoe dig beslecht was. In Mei 1902 vertrok de tijdelijk aangestelde Amerikaanse gouver neur van het eiland, dat zijn zelfbestuur dus dankte aan de Amerikanen, die het niet annexeren wilden. De eerste president der republiek, Estrada Palmas, nam zijn taak over en op 20 Mei a.s. zal de republiek Cuba dus haar gouden jubileum kunnen vieren. Maar eer men aan dit ongetwijfeld opgewekte feestje toe komt moest er blijkbaar eerst nog een staatsgreep wezen. Geenszins de eerste. Evenals andere jonge naties heeft Cuba die eerste halve eeuw ■allerminst in politieke rust doorgebracht. Men heeft er zich niet verveeld, hetgeen een belangrijke lichtzijde is die eigenlijk door te weinig staatsbesturen als zodanig erkend wordt. Maar anderzijds is er wel erg veel corruptie geweest en sommige presidenten in het verleden hebben voor hen-voordelige maar daarbij zeer scheve schaatsen geslagen. Daar zouden ongetwij feld sterk opwindende verhalen over te schrijven zijn, vooral over een president genaamd Machado, wiens bewind tot een soort burgeroorlog leidde tot hij in 1933 door het beleid van Sumner Welles, toen Amerikaans ambassadeur te Havana, tot aftreden gedwongen werd. Zijn opvolger werd binnen een maand ten val gebracht door een opstand van het leger onder aan voering van de sergeant (en ex-kapper) Batista, toen 32 jaar oud, die daarbij zich zelf tot kolonel bevorderde. Hij stelde een nieuwe president aan. die niet door Ame rika werd erkend. Dit bleek niet vol te houden; Batista voerde vlot opnieuw een staatsgreep uit en kwam met een beter gekozen president voor den dag. Amerika keurde hem goed ge ziet maar weer dat onafhankelijkheid in menig geval een betrekkelijk begrip is maar het land kwam niet tot rust omdat het in een eco nomische crisis verkeerde (die toen trou wens in de gehele wereld heerste). Batista gebruikte telkens zijn leger om verzet te smoren, wipte presidenten als zij te im populair werden, tot hij er een gevonden had die gedwee naar zijn pijpen danste en liet zich in 1940 zelf tot president kiezen. Daarop kreeg hij de grondwet gewijzigd, hetgeen hem meer macht bezorgde maar waarbij het parlement toch wel een taak bleef behouden. Hij reorganiseerde het leger, stichtte honderden scholen en poogde nog veel meer tot stand te brengen. Maar in 1944 hadden de Cubanen genoeg van hem en herkozen hem niet. Hij ging heen. Gisteren is hij teruggekeerd. President Carlo Prio Socarras heeft de benen geno men. Batista heeft een nieuw kabinet ge vormd en zich niet tot staatspresident maar wel tot premier uitgeroepen. Daar zal hij zijn redenen voor hebben: hij is een gerou tineerde staatsgrijper. Hij heeft „de con stitutionele waarborgen gedurende ander halve maand opgeschort" en verklaard dat hij rust zal brengen aan de bevolking, die de wanorde moe is. Waaruit dus volgt dat hij een staatsgreep en het opschorten van de grondwet als orde beschouwt. Het hangt er maar van af uit welk oogpunt men de zaken beziet. Het volk zal na een periode van rust vrijelijk een regering kunnen kie zen, zegt Batista. En hij zal dè rechten eerbiedigen van alle Cubanen en vreemde lingen, die hem helpen die rust te bereiken. Als ge dit goed leest lijkt het evenmin be moedigend voor degenen, die hem niet helpen, als voor hen die hem tegenwerken. Dit zal dan ook wel de reden zijn dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken de kustwacht heeft opgedragen, alle schepen en vliegtuigen met bestemming Havana van zulk voornemen af te brengen. Batista is nu éénenvijftig. Zijn onder nemingsgeest en vitaliteit hebben blijkbaar niet geleden. Ter verklaring van zijn op treden heeft hij gezegd, dat hij gehoord had dat president Socarras op 16 April zelf een staatsgreep wou doen, omdat hij vreesde niet herkozen te zullen worden. Toen de Duitsers in Mei 1940 ons land binnenvielen poogden zij dit te verklaren met de mede deling, dat de Engelsen het anders zouden hebben gedaan. Dit soort smoes is geens zins nieuw. Intussen heeft Batista ver zekerd dat hij Socarras „waarborgen" wil geven, maar als wij Socarras waren zou den wij daar niet te vast op vertrouwen. Het leven van jonge republieken is altijd bewogen geweest. Cuba is nog in zijn leer tijd. Wie weet hoe ordelijk het in 2100 zal zijn. R. P. De rijkspolitie te Bergen heeft in Alk maar gearresteerd de grondwerker J. van der V., een der vermoedelijke daders van de roofoverval, vorige week gepleegd op de alleenwonende 66-jarige veehouder Akker man aan de Kanaaldijk te Koedijk. De 40- jarige G. J. H. uit Harenkarspel, die ervan wordt verdacht medeplichtig te zijn ge weest aan deze overval, is nog voort vluchtig. Washington, Londen en Parijs, (Reuter, United Press, A.F.P.). De rege ring van de Sovjet-Unie heeft Engeland, Frankrijk en de Verenigde Sta ten uitgenodigd tot een vredesconferentie over Duitsland, teneinde te komen tot een vredesverdrag en een vereniging van Oost- en West-Duits- land onder één regering. Zij heeft een ontwerp voor zulk een verdrag overgelegd en zich bereid verklaard over andersluidende voorstellen te onderhandelen. Zij heeft in haar desbetreffende nota, die aan de drie re geringen is gezonden, de nadruk gelegd op het feit dat de verdeling van Duitsland en de daaruit voortvloeiende problemen een gevaar vormen voor de vrede en zegt daarbij, dat een oplossing der Duitse kwestie de inter nationale toestand zal verbeteren en het vestigen van een blijvende vrede zal vergemakkelijken. In haar nota wordt aangedrongen op een spoedig antwoord. Te Amersfoort is op 78-jarige leeftijd overleden de generaal-majoor der artillerie b. d. W. H. E. Vrijdag. Het vredesverdrag dient, naar de mening der Russische regering, te worden opge steld met directe deelneming van een ver enigd Duitsland. De drie Westelijke mo gendheden wordt dan ook verzocht mee te werken aan de instelling van een regering voor geheel Duitsland. De tekst van de nota en het Russische ontwerp is bekendgemaakt door radio Moskou. In het ontwerp wordt gezegd, dat aan de besprekingen over het te sluiten vredesverdrag moet worden deelgenomen door Amerika, de Sovjet-Unie, Engeland, Frankrijk, Polen, Tsjechoslowakije, België, Nederland, en andere landen, die in de tweede wereldoorlog tegen Duitsland heb ben gestreden. Bij de opstelling van het verdrag moet worden uitgegaan van de grenzen van Duitsland, zoals die op de conferentie van Potsdam zijn vastgelegd. Voorwaarden In het Russische ontwerp wordt een aan tal politieke, militaire en economische voorwaarden gesteld, waaraan bij het verdrag moet worden voldaan, zoals: De eenheid van Duitsland moet worden hersteld; Alle strijdkrachten van de bezettende mogendheden moeten uiterlijk een jaar na het van kracht worden van het vredesver drag uit Duitsland worden teruggetrokken; In Duitsland moeten de democratische rechten, zoals vrijheid van meningsuiting, vrijheid van drukpers, vrijheid van gods dienst en vrijheid van politieke overtui ging en vergadering, worden verzekerd; Er mogen geen organisaties bestaan, die vijandig staan tegenover de democratie en het streven naar het behoud van de vrede; Alle leden van de voormalige Duitse weermacht en oud-nazi's met uitzondering van hen, die een gevangenisstraf voor de door hen begane misdaden ondergaan, moeten dezelfde politieke en burgerlijke rechten hebben als andere Duitse burgers; Duitsland mag niet deelnemen aan enig bondgenootschap, dat zich richt tegen een mogendheid, die in de tweede wereldoor log tegen Duitsland heeft gestreden; Er zullen geen beperkingen aan de Duitse vredeseconomie worden opgelegd, die in dienst zal staan van het welzijn van het Duitse volk. Ook in andere opzicht zullen geen beperkingen worden opgelegd, zoals betreffende handel met andere lan den, luchtvaart en toegang tot de wereld markt; Duitsland zal zijn strijdkrachten (in de lucht, ter zee en te land), nodig voor zijn verdediging, mogen hebben; De Duitse ex-generaal Edgar Theisen is in Aken tot priester gewijd. Tijdens de tweede wereldoorlog, waarin hij zijn vrouw en zijn drie zoons verloor, was hij bevelhebber van een van Hitiers legercorpsen in Polen. Op de foto: de ex-generaal na zijn 1 priesterwijding. BARCELONA (Reuter). Uit Barce lona wordt vernomen, dat de doodstraf uitgesproken tegen negen Spaanse illegalen die tegen het Franco-regiem ageerden, in dertig jaar gevangenisstraf is gewijzigd. De zaak van de overige vijf is nog te Madrid in behandeling. Het doodvonnis werd oorspronkelijk op '7 Februari tegen deze negen uitgesproken, nadat een tribunaal hen schuldig had be vonden aan moorden, overvallen en rove rijen. (Men verwarre dit proces niet, zo merkt Reuter op, met het komende proces van 27 Spanjaarden, die zich in arrest bevinden in verband met stakingen en pogingen tot stakingen te Barcelona in het begin van dit jaar). Duitsland zal militaire goederen en wa pens mogen fabriceren in het type en in de hoeveelheid, nodig voor zijn defensie strijdkrachten, waarvan de sterkte door de vredesconferentie bepaald zal worden. De landen, die het vredesverdrag met Duitsland hebben getekend zullen het land steunen bij zijn verzoek tot toelating tot de UNO. In het bijvoegsel met de ontwerp-begin- selen wordt gezegd, dat de Duitse „abnor male toestand" eindigen moet in overeen stemming met de aspiraties van alle vre delievende volken. Zonder een spoedig te sluiten vredesverdrag is het onmogelijk een juiste houding tegenover de wettige nationale rechten van het Duitse volk te bepalen. „Het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland is van groot belang voor de ver sterking van de vrede in Europa. Een vre desverdrag met Duitsland zal het tenslotte mogelijk maken de vraagstukken, die als een gevolg van de tweede wereldoorlog zijn gerezen, op te lossen. De Europese eenheid heeft van nazi-aggressie geleden en de buren van Duitsland stellen het allergrootste belang in de oplossing van deze vraagstukken", aldus de tekst van- de nota. In Cambodja (Indochina) is op de lijn Pnom Penh-Battambang een trein tenge volge van sabotage in een ravijn gestort. 85 personen kwamen om het leven en 23 werden gewond. Het ongeluk gebeurde ongeveer 50 kilo meter ten Noord-Westen van Pnom Penh. De bouten van de rails waren losgeschroefd, vlak voor een brug, die evenals de spoor weg ondermijnd was. De uit vijftien wagons bestaande trein stortte in het ravijn. Alle personen, die bij dit ongeluk om het leven kwamen, zijn inwoners van Cam bodja en Vietnam. Een woordvoerder van het hoofdkwartier van de opperbevelhebber der U.N.O., gene raal Ridgway, heeft Maandag verklaard, dat de generaal Japan spoedig zal vragen een overeenkomst te tekenen, waarbij de verbonden troepen in Korea toestemming krijgen Japan als basis te gebruiken, nadat dat land zijn souvereiniteit heeft her kregen. Een woordvoerder van het Japanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken verklaar de, dat een overeenkomst naar verwachting aan de niet-Amerikaanse troepen der U.N.O. soortgelijke faciliteiten en voorrech ten zou geven als de Amerikaanse troepen thans genieten. LONDEN (Reuter). De Engelsen koes teren sombere verwachtingen omtrent de begrotingsvoorstellen, die vandaag door Butler, de minister van Financiën, in liet parlement zullen worden ingediend. Het is bekend, dat Butler het plan heeft de begroting ondanks de enorme uitgaven voor de herbewapening sluitend te maken en men voorziet, dat arm en rijk hieronder in gelijke mate te lijden zullen hebben. De minister van Financiën heeft tot taak het vertrouwen van de wereld in het pond sterling te herwinnen en de Engelse za kenlieden vragen zich af, of hij wellicht een of ander stoutmoedig plan heeft om tot productieverhoging te stimuleren. De socialisten vrezen, dat Butler zal trachten de regeringsuitgaven te besnoeien door de subsidies voor levensmiddelen, die thans 410 millioen pond sterling per jaar kosten, te verlagen. De begroting zal vermoedelijk een over schot te zien geven, doch men acht het niet onmogelijk, dat de minister van Financiën zal moeten bekend maken, dat de goud- en dollarreserves nog steeds slinken. Doch financiële deskundigen zijn geneigd ge ruchten, dat de regering tot wijziging van de wisselkoers zal overgaan, als ongegrond te beschouwen. Lin Yutang: Het karakter is ten dele aangebo ren en de stijl eveneens. De rest is alleen maar .besmetting. 's GRAVENHAGE (A.N.P.). Naar aanleiding van de in Hongarije, Roe menië en de Sovjet-Unie bestaahde voorschriften, op grond waarvan het aan Nederlandse diplomaten en de staf der Nederlandse missies in die landen onmogelijk wordt gemaakt om in grote delen van genoemde staten te reizen zonder daarvoor te voren toestemming te hebben gevraagd bij de betrokken autoriteiten, heeft de Nederlandse re gering in overleg met de ander? Wes telijke mogendheden besloten, gelijk soortige maatregelen te nemen ten op zichte van de diplomaten en het ver dere personeel der missies van ge noemde landen in Nederland, zo deelt het ministerie van Buitenlandse Zaken mede. Als uitvloeisel hiervan werden heden nota's aan de Sovjet-Russische, Hongaarse en Roemeense vertegenwoordigers te 's Gravenhage overhandigd, waarin wordt medegedeeld, dat de hoofden der genoemde missies en hunne staven, alsmede de Tass_ correspondent in Nederland en de leden van de Sovjet-Russische handelsmissie te Amsterdam met ingang van heden 10 Maart slechts vrij zullen zijn te reizen in de pro vincies Zuidholland en Noordholland, ten Zuiden van het Noordzeekanaal, terwijl het ministerie van Buitenlandse Zaken steeds tenminste 48 uur te voren op de hoogte dient te worden gesteld van het voornemen om een reis buiten dit gebied te onder nemen, onder opgave van het doel en de verdere détails van de reis. In bedoelde nota's wordt door de Neder landse regering tevens medegedeeld, dat zij gaarne bereid zal zijn, deze maatregel weer in te trekken, zodra mocht blijken dat de Nederlandse diplomaten in de betrokken landen wederom dezelfde vrijheid van be weging wordt toegestaan als de diplomaten en het verdere personeel der Sovjet-Rus sische, Hongaarse en Roemeense missies hier te lande tot dusverre genoten. Atlantische eensgezindheid Frankrijk heeft Maandag de bewegings vrijheid van bovengenoemde diplomaten in Frankrijk beperkt tot de drie departemen ten in de directe omgeving van Parijs, na melijk Seine, Seine-et-Oise en Seine-et- Marne. De Britse regering heeft de diplomatieke missies van de Sovjet-ljnie, Roemenië en Bulgarije meegedeeld, dat haar diplomaten, handelsvertegenwoordigers en journalisten een vergunning moeten aanvragen, als zij zich meer dan 40 km buiten Londen wil len begeven. In Italië wordt de vrijheid van beweging van Sovjet-Russische diplomaten, hun echt genoten en gezinnen en vrijwel alle andere Russische functionarissen en zakenlieden, die in Rome wonen, met ingang van 1 April beperkt tot de hoofdstad zelf en haar on middellijke omgeving. Voor reizen buiten dit gebied moet 48 uur van te voren „in het Italiaans" mede deling worden gedaan. Het ski-centrum ten Noorden van Rome, Terminillo, en het strand aan de kust op 30 km ten Westen van de hoofdstad vallen niet onder het verboden gebied. Maandag hebben de Verenigde Staten de bewegingsvrijheid van reeds genoemde Oost-Europese diplomaten en functiona rissen met onmiddellijke ingang beperkt. De diplomaten en functionarissen mogen zonder voorafgaande mededeling aan het ministerie van Buitenlandse Zaken zich niet verder dan 40 km van Washington of New York verwijderen. Van de zijde van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken wordt meegedeeld, dat de regering aan de te Brussel verblij vende Sovjet-Russische, Bulgaarse, Hon gaarse en Roemeense diplomaten heeft laten weten, dat zij voortaan van te voren kennis zullen moeten geven van verplaat singen buiten de provincie Brabant. De Griekse regering heeft de bewegings vrijheid van Sovjet-Russische diplomaten, het personeel van de Sovjet-Russische am bassade te Athene en de correspondenten van Tass beperkt tot veertig kilometer om Athene heen. Van de andere zeven leden-landen van het Atlantisch Pact worden soortgelijke maatregelen eerstdaags verwacht. HAVANNA (Reuter). Een vroegere president van Cuba, generaal Fulgen cio Batista, heeft zich Maandag in alle vroegte van de macht op Cuba mees ter gemaakt. Kolonel Bastista, Chileen van afkomst, is 51 jaar oud. Hij heeft zich indertijd van kappersbediende tot president opgewerkt en een leidende rol gespeeld in tal van revoluties. Toen hij bij de revolutie van 1933 de macht overnam, liet hij de meeste officieren van leger en marine arresteren. De regerende president van Cuba, Carlos Prio Socarras, is Maandag uit zijn paleis te Havanna gevlucht nadat het tot schiet partijen was gekomen. Twee politiemannen en twee militairen van de paleiswacht zou den om het leven zijn gekomen. Het paleis van de president is door militairen bezet. „Gedwongen" Batistat heeft tegenover een journalist verklaard, tot zijn optreden gedwongen te zijn, omdat hij uit goede bron vernomen had, dat president Prio met het oog op een dreigende nederlaag bij de verkiezingen op 1 Juni van plan was op 15 April een revo lutie te ontketenen. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft de kustwacht opdracht gegeven, alle schepen en vliegtuigen met bestemming Havanna van hun bestemming af te houden. Ook is aan familieleden en vrienden van bemanningen van jachten verzocht van Havanna weg te blijven. Ver moedelijk betreft het hier 17 jachten, die deelnemen aan de wedstrijd St. Petersburg (Florida)Havanna en volgens de laatste berichten nog niet in Havanna zijn aange komen. De jachten worden begeleid door een kotter van de kustwacht. JOHANNESBURG (Reuter). Duizen den leden van twee Zuid-Afrikaanse neger groepen hebben Zondag en Maandag in het nabij Johannesburg gelegen plaatsje New- clare een felle strijd geleverd, die tot nu toe twaalf doden en honderden gewonden heeft veroorzaakt. Honderden met stenguns bewapende politiemannen poogden Maan dag een einde aan de strijd te maken. De gevechten worden geleverd tussen mannen van de Basoetostam en leden van de kortgeleden gevormde Afrikaanse burger wacht, die hoofdzakelijk uit Zoeloe's is sa mengesteld. Een aantal Basoeto's heeft een bende gevormd, die zich met misdadige practijken bezig houdt. Reeds enige tijd bestond er grote spanning tussen de nieu we, uit inheemsen samengestelde burger wacht en de leden van deze bende. Het ge schil werd hoofdzakelijk met stenen en stokken uitgevochten. Honderden inheemsen verschenen Maan dag niet op hun werk, doch bleven thuis om hun woningen te beschermen. Enkele families vergaarden hun bezittingen en ver lieten Newclare om zich elders in veilig heid te stellen. Velen zochten bescherming door zich buiten het politiebureau te ver zamelen. BRUNSWIJK (Reuter) De openbare aanklager heeft Maandag de eis gesteld dat de gewezen generaal-majoor Otto Re mer van het voormalig Duitse leger schul dig zal worden verklaard aan „het belas teren van Duitse verzetsstrijders". „Deze eis", aldus de aanklager, „moet worden gezien als een eerherstel voor de helden van de twintigste Juli 1944, die de aanslag op Hitier pleegden". Remer is er van beschuldigd laatstge noemden „door het buitenland betaalde landverraders" te hebben -genoemd. Hij heeft indertijd een samenzwering tegen Hitier verraden. De uitspraak wordt van daag verwacht. PARIJS (Reuter). Generaal De Gaulle, de leider van de Franse volksconcentratie (R.P.F.), heeft Maandag op een drukbe zochte persconferentie in sombere kleuren „de niet te stuiten ondergang van Frank rijk" geschilderd. Slechts een werkelijk nationale unie boven de partijen zou vol gens hem snel een tegengestelde ontwik- Generaal De Gaulle. keling teweeg kunnen brengen. Hij stelde de keus tussen twee mogelijkheden: Ten eerste het communisme, dat de slavernij van Frankrijk met zich zou brengen en ten tweede de nationale unie. De Gaulle zeide bereid te zijn zich met alle bekwame mannen, van welke richting ook, in ver binding te stellen, teneinde de grondwets wijziging, die het uitgangspunt van elke wederopbouw van Frankrijk moest zijn, aan te vatten. De generaal verklaarde, dat hij bij monde van de leider van de Gaullis tische fractie, Jacques Soustelle, president Auriol had medegedeeld, dat hij zich voor overleg beschikbaar stelde, indien een wer kelijk nationale of internationale noodtoe stand zich zou voordoen. Generaal De Gaulle gaf te kennen, dat hij noch zijn partij zouden deelnemen aan een regering op de huidige grondslag. Een afgevaardigde van de R.P.F., die tot een dergelijke regering zou toetreden, zou niet langer tot de partij behoren. Volgens de overtuiging van gene raal De Gaulle is het Atlantisch pact niet afdoende. „In de eerste plaats is het geen werkelijk bondgenootschap, doch louter een verzekering van plannen. In de tweede plaats omvat de organisatie slechts een be perkt gebied. De verdedigingsorganisatie zou de gehele wereld moeten omvatten." De Gaulle stelde vervolgens vast, dat de politiek van de grote mogendheden in het verbond, vooral in Afrika, het Midden-Oos ten en in Azië niet slechts verschillend was doch dikwijls te tegenstrijdig. Ook ten op zichte van Duitsland was de politiek van de Atlantische mogendheden niet dezelfde. Tenslotte legde De Gaulle de nadruk op de „strategische noodzaak" van het betrek ken van Spanje bij de Europese verdedi ging. De openbare aanklager, dr. Fritz Bauer, hield een gloedvolle toespraak, waarin hij zeide dat het er hier in hoofdzaak om ging dat een onafhankelijk en op democratische wijze fungerend Duits gerechtshof voor de eerste maal het optreden der Duitse ver zetsbeweging zou rechtvaardigen. Dr. Bauer zeide dat het enige motief der Duitse verzetsstrijders geweest was: Het dienen van hun vaderland. Aan de an dere kant bleef iemand als Remer deze patriotten belasteren. „De plegers van de aanslag van twintig Juli 1944 waren geen verraders. Zij wilden hun land geen af breuk doen, doch het integendeel redden. Bovendien was het nazi-bewind in wezen onwettig", aldus de openbare aanklager, die het aan het hof overliet de strafmaat te bepalen. De aanwezigen in de zaal, waaronder zich vele aanhangers der uiterst-rechtse ,.SRP" bevonden, waarvan Remer onder voorzitter is, bewaarden het stilzwijgen, toen Bauer was uitgesproken Enige voor malige Duitse verzetsstrijders kwamen hem evenwel de hand schudden. De beide verdedigers van Remer, dr. Jo sef Wehage en professor Erwin Noack, de den tijdens de toespraak van de openbare aanklager alsof zij sliepen (beiden zijn, volgens berichten uit officiële Britse bron, leden der NSDAP geweest). Een dergenen, die dr. Bauer de hand kwam schudden, was de West-Duitse mi nister voor Vluchtelingenzaken, dr. Hans Lukaschek. Minister Lukaschek verklaar de Maandag als getuige voor het Hof dat hij na de aanslag op Hitier door de Gesta po werd gearresteerd en gemarteld, hoe wel hij niets van de samenzwering wist. Hij zeide op zijn lichaam nog steeds de littekens der folter ij en te dragen. De verdediging was aanvankelijk voor nemens geweest de gewezen admiraal DÖ- nitz, die na de dood van Hitier korte tijd „hoofd van het Derde Rijk" is geweest en de vroegere maarschalken Kesselring en Von Mannstein, die thans alle drie ge vangen zitten, als getuigen a décharge te doen dagvaarden. Zij heeft hier echter van af gezien. BRUSSEL (A.N.P.). In 1951 werden in België 6000 geboorten minder geregi streerd dan in het voorafgaande jaar en men begint zich thans ernstige zorgen te maken over de demografische toestand. De vermindering van het aantal geboorten van 144.316 in 1950 tot 137.858 in 1951 wordt slechts gedeeltelijk verklaard door het lagere huwelijkscijfer in de voorafgaande jaren. De voornaamste oorzaak zou schui len in het gevoel van onveiligheid, dat zich van de Belgische bevolking heeft meester gemaakt sedert de oorlog in Korea. Ook de werkloosheid, die in verscheidene Belgische industrieën thans als een dreiging wordt gevoeld, blijkt verantwoordelijk te zijn voor deze achteruitgang van het geboortecijfer. Opmerkelijk is eveneens, dat het aantal huwelijken, dat in 1950 nog 72.023 bedroeg, in 1951 terug liep tot 68.795. MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Overwegend droog weer met nu en dan overdrijvende wolkenvelden en van nacht hier en daar nevel of mist. Aan vankelijk zwakke tot matige, later vrij krachtige Zuid-Oostelijke wind. De zelfde of iets hogere temperaturen. 12 Maart Zon op 7.01 uur, onder 18.40 uur. Maan op 19.52 uur, onder 7.01 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 11 Maart Hoog water: 3.55 en 16.06 uur. Laag water: 11.48 uur. Woensdag 12 Maart Hoog water: 4.23 en 16.33 uur. Laag water; 0.07 en 12.23 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1