Jan Musch nam afscheid als een groot acteur De bouw van 354 woningen in Haarlem-Oost Bevan tegen eenzijdigheid Comité van actie tegen melksanering voorstander van vrijwillige uitruil rHoe is het ontstaand IN DE WERELDPOLITIEK dee MORRIS dmyou $uy! Een Eeuw geleden Agenda voor Haarlem Een vitale Spaanse Brabander Bestemd voor gezinnen van 2 tot 15 personen DINSDAG 11 MAART 1952 3 1 HAARLEM'2?, ,10000" I' 1 DEN HAAG 401 Glandestiene zender opgespoord RH EIIM1N fafit/ Commandant Commando troepen nam afscheid Invoer uit OEES-landen voor 75 pet vrij Nieuwe reddingboot voor Den Helder Dit woord: HAVELOOS Paddertennis in Krelagehuis Het parlementaire vacuum Veranderingen bij de A.V.R.O. BARTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 <m -v— W>, Wmk 'Uiiw^t k tsipsv WM De A.N.W.B. heeft op zijn wegwijzers tussen Den Haag en Haarlem weer de bekende „bloembollenbordjes" aangebracht. Deze kleurige schildjes geven de routes aan, langs welke men straks het mooiste uitzicht op de bloeiende bollenvelden zal hebben. Het Algemeen Comité van actie van Huisvrouwen tegen de gedwongen melk sanering te Haarlem heeft zich met een open brief gericht tot het bestuur van de Coöperatieve vereniging van Melkhande laren in Haarlem en omstreken, waarin het o.a. schrijft, dat het voorlopig tegen sa nering van de melkhandel is. Indien toch tot sanering mocht worden overgegaan, dan is het alleen voorstander van het stelsel van de vrijwillige uitruil. Het comité schrijft, dat het niet tegen elke vorm van sanering is, want bij de medestanders zijn niet alleen de huisvrou wen van arbeidersgezinnen vertegenwoor digd, doch ook de huisvrouwen van zaken mensen, die terdege de grote moeilijkheden van de handel, ieder in hun eigen branche, dagelijks meemaken. Het gaat hier, aldus het comité, uitsluitend tegen de voimr, te weten het monopolistisch karakter, waarbij zowel slijter als consument een nummer hebben. Iedere vrijheid ontbreekt in de keuze van leverancier en straks misschien ook nog de keuze van het product die thans nog wel bestaat. Het bestuur der coöperatieve vereniging heeft in een nota opgemerkt, dat sanering met uitruilbureau alleen maar nadeel voor het publiek brengt. Als motief wordt aan gegeven, dat de melkhandelaar geen ver antwoording schuldig is aan wie ook. Het comité merkt naar aanleiding hiervan op, dat een melkhandelaar, die niet zelf ver antwoordelijk is en door slordigheden zijn klanten verliest, dit aan zich te wijten heeft. De consument heeft bij dit stelsel tenminste nu nog het recht een andere handelaar te kiezen en het is juist de vrij heid van keuze, die het comité wil behou den en waarvoor het de actie voert. Over de vrije sanering loopt het bestuur der coöperatieve vereniging, volgens de brief van het comité, snel overheen. Dat het bestuur er tegen is is te begrijpen, want het heeft zijn zinnen gezet op een sector- indeling, met goedkeuring van de huis vrouwenorganisaties, college van B. en W., overeenkomst met de Unie Verkeer en sanctie van het Bedrijfschap voor Zuivel. „Gij pronkt gaarne," aldus gaat de brief verder, „met de 240 reeds gesaneerde ge meenten, maar het zou wel de moeite waard zijn, als het publiek eens een over zicht had gekregen volgens welke vorm en hoe groot het aantal der gemeenten is, die eenzelfde vorm gekozen hebben." Vervol gens had men dan aan de gemeenten die als grootste aantal voor dezelfde vorm ge kozen hebben, kunnen vragen hoe de wer- De opsporingsdienst van P.T.T. en de rijkspolitie hebben in Dalfsen een clan destiene reclamezender opgespoord die ge ëxploiteerd werd door twee straatmakers. De zendinstallatie, een gramofoon en een aantal platen werden in beslag genomen. De straatmakers zijn in Januari ook al be trapt bij het uitzenden van reclame met een clandestiene radiozender. ADVERTENTIE DINSDAG 11 MAART Concertgebouw: Concert H.O.V., 8 uur. Stadsschouwburg: „Potasch en Perlemoer" (Gezelschap Joh. Kaart), 8 uur. Minerva: „Ivoorjagers", 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „Lassie's grote avontuur", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Hoffmann's Vertellingen", 14 jaar, 2, 7 en 9.30 uur. City: „Diamantensmok- kel op Holland", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het geheim van donker Afrika", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Valentino", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „David en Bathsheba", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Krelageliuis: Voor- jaarsbeurs, 10—17 en 19—23 uur. Wijkgebouw van de Ned. Herv. Gem.: „Rembrandt en de Bijbel", lezing van dr. R. C. W. J. Hoek, 8 uur. WOENSDAG 12 MAART Stadsschouwburg: Dansavond Hima Ke- sarcodi, 8 uur. Gebouw Cultura: „Geboorte regeling", lezing met lichtbeelden door mevr. J. C. van BeekZijp voor de Ned. Ver. v. Sexuele Hervorming. Kcnnemerlyceum: Voorlichtingsavond voor middelbaar onder wijs, Z uur. Minerva: 2.30 en 8.15 uur. Krela geliuis: Voorjaarsbeurs, 10—17 en 19.23 uur. Rembrandt en Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor. 2, 7 en 9.30 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur.' Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. king in de praktijk voldoet. Dit had een mooie taak voor de Vrouwenorganisaties kunnen zijn. Thans hebben de bestuursters van de huisvrouwenorganisaties zich al bij voorbaat, met handen en voeten gebonden, overgeleverd, door zonder hun leden in zo'n belangrijke aangelegenheid te horen in een vertrouwenscommissie zitting te ne men". Het comité bespreekt ook het vraagstuk van het personeel van de melkhandel. Vij- entwintig bezorgers worden ontslagen. Tenslotte deelt het comité van actie mee, dat het de actie tegen de gedwongen sane ring pas zal staken indien het stelsel Voor goed van de baan is. De reserve-majoor J. H. A. K. Gualthé- rie van Weezei, die benoemd is tot hoofd commissaris van politie te 's-Gravenhage, is bij Koninklijk Besluit met ingang van 10 Maart benoemd tot reserve-luitenant kolonel. Luitenant-kolonel Gualthérie van Wee zei heeft gisteren te Roosendaal een af scheidsreceptie gehouden. Loco-burgémee ter G. Lanen kwam namens het gemeente bestuur de heer Gualthérie van Weezei bedanken voor de prettige verstandhou ding die er tussen de militaire en burger lijke overheid steeds heeft bestaan. Het Oranjecomité dankte de scheidende com mandant van het Korps Commandotroe pen voor zijn medewerking bij feestelijke gelegenheden. Officieren en onderofficieren versche nen eveneens ter receptie. Namens het ge hele korps boden zij hun commandant een fraaie zilveren fruitschaal aan, voorzien van inscriptie. Des avonds heeft de heer Gualthérie van Weezei officieren en manschappen een feestavond aangeboden. Op 28 Februari heeft de Nederlandse re gering aan de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking te Parijs medegedeeld, dat zij met ingang van 1 Maart 1952 de liberalisatie van de invoer uit de O.E.E.S.-landen heeft verhoogd van 71% tot 75%. De percentages in de categorieën land bouwproducten, grondstoffen en eindpro ducten zijn thans respectievelijk 60,4, 93,5 en 65,3. Hiermede is de dispensatie welke Neder land in October van het vorig jaar van zijn liberalisatieverplichtingen ontving, ge ëindigd. Gisteren heeft Jan Musch de Frans Hals onder de toneelspelers, zoals Albert van Dalsum hem met reden noemde ook in Haarlem afscheid van het geduren de zestig jaar door hem voorbeeldig ge diende toneel genomen. Hij had voor deze gelegenheid geen beter stuk kunnen kie zen dan.het glinsterende, jolige blijspel „De Spaanse Brabander" van Gerbrand Adriaensz Bredero, die als ik het wel heb eens verklaarde: „Het zijn de beste schil ders die 't leven naast komen". Dit mees terwerk van het Hollandse realisme, vol zintuigelijke sensaties, druipend van kracht en kleur een „druk stilleven" volgens professor Donkersloot wordt immers gekenmerkt door een zwierige schilderach tigheid, weliswaar uiterst los van compo sitie, maar met een pakkende tekening zo wel van de enkele grote lijnen als van de vele illustratieve détails. Het mag dan meer episch dan dramatisch zijn, Querido had ge lijk toen hij over Breero schreef: „In gfeen tweede penseier van saamdrachtig, woelig volksleven is het oud-Amsterdamse bloed zo gloeiend, zo wellustig genietend aan het gisten geraakt". In ieder geval had en greep Jan Musch ruimschoots de kans er zijn plastische vitaliteit in uit te leven, steeds temidden van het gewoel de aan dacht opeisend voor het karakteristieke. Bovendien kon hij als de Antwerpse op snijder en bankroetier Jerolimo Rodrigo naar hartelust pronken en pralen met woord en gebaar op een manier, die geen ander vermag te evenaren. Ja waarlijk, Jan Musch is ondanks zijn hoge leeftijd nog steeds een groot acteur, geheel beantwoordend aan de kenmerkende eigenschappen die de Engelse deskundige W. A. Darlington na jarenlange, voorna melijk historische onderzoekingen heeft vastgelegd. De grote acteur, aldus diens conclusies, moet beschikken over creatieve verbeeldingskracht, scherpe concentratie en persoonlijk magnetisme, waardoor hij kan geraken tot een volledig emotioneel accoord met het publiek. Hetgeen wil zeg gen dat hij een emotie zo intens moet kun nen voelen en zo levendig tot uitdrukking brengen, dat de toeschouwer daarin kan delen. Aan deze eisen voldeed Jan Musch voortreffelijk door bij alle luidruchtigheid Als uw hondje ook zo toegewijd kan mooi- zitten en pootjes geven, moet u hem dat kunstje van de Duitse „film-hond" Tobby eens laten nadoen. Dat zal u een jaar of zes ijverig oefenen en een eindeloos aantal koffiekoppen kosten, maar het resultaat loont dan ook de moeite, want in zijn laatste film verdiende Tobby voor zijn baas een klein kapitaaltje plus een postzak vol aanbiedingen voor contracten van buiten landse cabarets en circussen. merkbaar de melancholie te laten meetril len en door van de titelheld geen louter caricaturale figuur te maken, doch wel degelijk de menselijke keerzijde van het uiterlijk verguldsel te demonstreren en de Vlaamse praalhans in al zijn zielige trots ten toon te stellen. Genoemde Darlington heeft zich ook af gevraagd waardoor de grote acteur dit effect kan bereiken en hij stelt dan voor op: een buigbare (niet noodzakelijk muzi kale) stem en een perfecte, evenwichtige liehaamsbeheersing. Welnu, zijn plastiek was zo levendig en bewegelijk dat geen enkele Nederlandse toneelspeler hem dat zou kunnen verbeteren. En wat zijn stem gebruik betreft, hij jongleerde op volle en zuivere toon met de woorden, waarvan Breêro zei dat het hem onverschillig was of zij „uyt het vuylnisvat of uyt de cier- lijckste en grootste schatkamers van de werelt komen!" Uitstekende Robbeknol Het dunkt mij in hoge mate onrecht vaardig om de grootheid van Jan Musch af te meten, zoals enkele van mijn colle ga's hebben gedaan, door de prestaties van de aan deze voorstelling medewer kende leden van het Amsterdams Toneel gezelschap te verkleinen. Daar is geen re den toe, al ben ik allerminst blind voor de tekortkomingen, die inzonderheid aan de aarzelende mise-en-scène, speciaal van het laatste bedrijf) door Albert van Dalsum moeten worden toegeschreven. Want er was toch zeer veel te genieten in de woe lige, doorgaans buiten de handeling staan de taferelen, dank zij in de eerste plaats Hetty Beck als de koppelaarster, die bo vendien met- de gierigaard van Kees van Iersel een kostelijk span vormde, dank zij verder Caro van Eyck en Jenny van Maerlant als de lichte meisjes en dank zij tenslotte om deze rij van voorbeelden te besluiten Hans Tiemeyer als Otje Dickmuyl, de schilder. En dan was er naast Jan Musch nog een uitblinker in deze opvoering, gelukkig iemand van de jongste garde: Joh an Wal- hain, die de tot „page" bevorderde bede laarsjongen Robbeknol meeslepend ver tolkte door compleet in de rol onder te duiken en er herboren mee te voorschijn te komen. Zijn schranspartij in het twee de bedrijf behoorde tot de hoogtepunten van de avond. Daarbij trok hij de aan dacht door de natuuxdijke toon, waarop hij de hartige versregels tot doeltreffend klinken bracht en waarbij hij niet in het minst bevreesd was het rijm als een na drukkelijk spelelement in te schakelen. Tenslotte moeten ook de aardige, fleurige décors van Jacques Snoek nog als bijdra gen tot het succes worden genoemd. Het was een verheugende gewaarwor ding toen iedereen aan het einde de vraag van Robbeknol of het spel de mensen had behaagd met een volmondig „ja" beant woordde, zoals iedereen even oprecht ..nee!" riep toen de heer Schuil tijdens de huldiging vroeg of iemand de ouderdom van Musch was opgevallen. DAVID KONING Drie Nederlandse .films op festival te Cannes Op het filmfestival te Cannes zal Neder land vertegenwoordigd zijn met drie films namelijk: „Panta Rhei" van Bert Haanstra, ,,'t Schot is te boord" van Herman van der Horst en „Hij, zij en de wereldhaven" van Ytzen Brusse. De Sociale Verzekering De Sociale Verzekering is in Nederland omvangrijk. Zeer velen hebben er belang bij. Daax-om heeft de Vereniging van Ra den van Arbeid enige jaren geleden een boekje uigtegeven, waarin over de tien wetten die daarop betrekking hebben, bij zonderheden worden medegedeeld. Van dit boekje, dat uitverkocht was, is nu een her druk verschenen. Zaterdag heeft de president van de Ko ninklijke Noord-Zuidhollandse Redding maatschappij, jhr. C. F. J. Quarles van Uf- ford, de nieuwe reddingboot „Prins Hen drik" overgedragen aan het kuststation Den Helder. Jhr. Quarles zei dat Den Hel der thans in het bezit is gekomen van de modernste reddingboot van de maatschap pij. De tot nu toe gebruikte „Dorus Rij kers" waarmede in bijna een halve eeuw 598 mensenlevens zijn gered, zal,voor al gemene reserve worden opgelegd. Stereofilm naar Nederland De drie Engelse stereoscopische films, die tijdens het „Festival of Bi'itain" te Londen meer dan een millioen bezoekers trokken, zullen waarschijnlijk einde Maart voor het eerst in Nederland worden vertoond. Het initiatief daartoe werd genomen door de filmmaatschappij Profilti, die hiermede ook in ons land de ontwikkeling van de stereo scopische film hoopt te bevorderen. De toeschouwers bij deze stereofilms krijgen allen een speciale bril van zacht groen gepolariseerd materiaal. Eén glas daarvan laat uitsluitend horizontaal, het andere uitsluitend verticaal licht door. Aangezien twee dezelfde films, die onder verschillende hoeken werden opgenomen, synchroon worden geprojecteerd, ontstaat hierdoor de diepte-illusie. Het woordje loos: ledig (denk aan een loze noot) betekent als achtervoeg sel: zonder. Toonloos is: zonder toon, ademloos is: zonder adem. Haveloos is dus: zonder have, zonder bezit, arm. Maar in deze betekenis gebruiken wij het woord niet. Voor ons is het: in slor dige rafelige kleren. Men kan natuur lijk redeneren: dat is een gevolg van de armoede, maar vei-geet dan, dat er in liet Middelnederlands een wei-lcwoord havenen bestond, dat wij niet meer kennen, maar dat de betekenis had van: met zorg behandelen, schoonmaken, herstellen. Iemand die in onverzorgde, slordige kleren rondliep, heette toen: een ongehavend man. Dit woord raakte evenals het werkwooi-d havenen in on bruik en een ander woord, namelijk ha veloos, dat toen reeds bestond in de zin van: zonder geld of goed, veranderde van betekenis: het verloor zijn oude zin en nam die van ongehavend over. Er is dus betekenisoverdracht opgetreden, waarbij een stervend woord zijn inhoud vermaakte aan een ander, dat de erfe nis aanvaardde en daarvoor zelfs zijn oorspronkelijke inhoud van de hand deed. Reeds enige tijd geleden publiceerden wij uitvoerige bijzonderheden over de plannen der gemeente Haarlem voor cle bouw van een groot aantal woningen in Haarlem-Oost. Voor de financiering van dit werk is het geld bestemd van de Bur gerzinlening. B. en W. hebben voor de i-aadsleden thans plannen ter inzage gelegd voor de bouw van 354 woningen, 12 winkels met bergplaatsen en een kantoor je op een ter- rein gelegen ten zuiden van de Amster damsevaart; te weten 165 woningen door de Woningstichting „Het Oosten" en 189 woningen en 12 winkels door de Woning stichting „Ons Huis". Het plan is verdeeld in 16 woningblokken. In de woningen van „Het Oosten" kunnen worden gehuisvest 18 gezinnen van 2 personen, 45 gezinnen van 4 personen, 27 gezinnen van 5 perso nen, 65 gezinnen van 7 personen, 2 gezin nen van 8 personen, 2 gezinnen van 9 personen en 6 gezinnen van maximaal 15 personen en in die van „Ons Huis" 6 gezin nen van 2 personen, 109 gezinnen van 4 personen, 58 gezinnen van 5 personen en 16 gezinnen van 6 personen. De directeur van het Bouw- en Woning toezicht heeft de plannen ter beoordeling toegezonden aan de directie van de Weder opbouw en de Volkshuisvesting in de pro vincie Noox-dholland. De stichtingskosten worden begroot voor „Het Oosten" op rond 1.719.000.en voor „Ons Huis" op rond 1.888.000. dexvhalve in totaal rond 3.607.000. De huren van het complex van „Het Oosten" zullen vei-moedelijk gemiddeld 9.30 per week bedragen; afhankelijk van het type variëren de huren van 7.75 voor een 2-persoonswoning tot 12.50 voor de 15-persoonswoningen. Voor het complex van „Ons Huis" zullen de huren gemiddeld 8.45 per week bedragen; zij variëren van In het Krelagehuis zal van 18 tot 22 en van 25 tot 29 Maart een padder-tennistouf- nooi worden gehouden. Voor enkelspel hebben tot nu toe vijftig personen inge schreven, voor het dubbelspel honderden- vijftig. Het ophefmakend verschil van mening in de Labourpartij, dat op het ogenblik de Engelse politieke discussies beheerst, is kenmerkend voor de botsing der opinies in het kamp der Westelijke democratieën ten aanzien van de vraag, op welke wijze men zich het meest effectief kan verzetten tegen de strevingen van Moskou. Er is al heel weinig verschil van mening over de vraag óf men zich moet verzetten het tragische echter bij de Westelijke afweermaatregelen is dat een zeer eenzijdig ge oriënteerde, sterk-miiitairistisch ingestelde groep meent de wijsheid in pacht te hebben en zich verbeeldt, dat de wapenen de enige kachï van de „vrije wereld" uitmaken. In Engeland is het Bevan, die niet heeft geaarzeld zijn eigen partijleiding af te vallen om haar het gevaar van die eenzijdige opvatting onder ogen te brengen. De weg die Bevan gekozen heeft is moeilijk en vol hindernissen, niet het minst omdat aanhangers van Moskou trachten hem voor hun duistere praktijken te gebruiken. Doch vooropgesteld dat hij deze val weet te ontlopen en hij is er niet de man naar om zich te laten leiden kan zijn actie de Engelse opinievorming ten aanzien van het grote defensieprobleem ten goede komen, ofschoon de kracht der Britse oppositie er ongetwijfeld grote schade door zal lijden. Men is in de hedendaagse situatie snel geneigd iedere tegenwerping ten aanzien van het militaire defensieprobleem van het Westen te verdenken van een communis tische inspiratie. Dat is begrijpelijk wan neer men in aanmeiking neemt, dat het militaire deel van defcWestelijke verdedi gingsinspanningen wordt gepropageerd als het totaal der mogelijkheden, terwijl het in wezen slechts een deel ervan is. Wanneer het Westen zich tegen de invloed van het totalitaire staatscommunisme zou kunnen beveiligen door een sterke militaire macht op te bouwen, zou het probleem heel een voudig zijn. Dan was er geen enkele reden om zich tegen die militaire inspanning te verzetten, tenzij men een overwinning van Moskou zou wensen. Elke aanmerking op het defensiebeleid zou dan inderdaad als een uiting van destructieve, anti-democra tische geestesgesteldheid kunnen worden beschouwd. Zo eenvoudig is het echter niet zo eenvoudig wordt het helaas maar al te vaak voorgesteld, met als gevolg een reeks van afschuwelijke misverstanden, die verhin deren dat het probleem in zijn volle om vang in verstandige discussie komt. Uitgaande van de overweging dat een doelmatige militaire defensie voor het Wes ten noodzakelijk is een overweging die ook bij Bevan vooropstaat t— komt men al dadelijk bij de vraag tot hoever een herbe wapening doelmatig kan worden genoemd ten aanzien van de taak die haar gesteld wordt: Het beveiligen van de niet-commu- nistische landen tegen het gevaar van over heersing door de communistische. Bevan stelt, dat een bewapening die de economische krachten van een land te bo ven gaat en de staatshuishouding overbe last, niet doelmatig meer is. Hij ageert tegen een herbewapeningspolitiek, die de economische krachten van een land ver zwakt en de vijand de kans geeft zijn on dergrondse activiteit vruchten te doen dra gen in de kringen, die direct slachtoffer van een economische depressie worden. Hij ageert dus tegen de eenzijdige opvatting, dat de vijand alleen met de wapenen is tegen te houden. De economische chaos in Frankrijk en de zorgelijke economische situatie in Engeland hebben wel bewezen, dat de militaire krachtsinspanning dezer landen een belang rijke defensiefactor de economische reeds hebben aangetast. Wanneer men een ogenblik de taktiek van Moskou eens wat minder eenzijdig bekijkt en de Russische bedreiging niet louter als een militair in vasieplan ziet, wordt het duidelijk dat de Sovjet-Unie winst behaalt bij haar pogin gen om de economische kracht van hel Westen te ondermijnen. Bevan wil de aan dacht vestigen op andere dan militaire fronten van de koude oorlog. Hij is een socialist die niet, zoals vele Engelse Labour- voormannen, in tijden van macht en aan- Aneurin Bevan gaat zijn eigen weg. zien de oude beginselen van de Engelse socialistische partij heeft verloochend en onder de dwang der omstandigheden ge willig is overgegaan tot het veronachtza men ervan. Daarom wordt hij ook de „man van de linkervleugel" genoemd. Ongetwij feld heeft hij het vertrouwen van de ar beidersmassa weten te behouden, meer dan degenen die tijdens het Labourbewind een politiek gingen voorstaan, welke erop ge richt was het partijprestige te versterken tegenover de conservatieve oppositie. Ook thans nog probeert de leiding van Labour te bewijzen, dat haar bewapeningspolitiek de juiste was door aan te tonen dat de conservatieve politiek in hetzelfde spoor verder gaat. Daartegen heeft Bevan zich ten sterkste verzet en daarom stemde hij met zijn aanhangers tegen de Labourmotie, waarin die (conservatieve) politiek werd goedgekeurd. Een dergelijke Labourmotie is slechts een demonstratie van een partij - minderwaardigheidscomplex, dat bezielde figuren als Bevan moeilijk kunnen aan vaarden. Het valt daarom te voorzien dat de „rebellie" van Bevan niet eenvoudig als een inbreuk op de partij-discipline kan worden behandeld, doch dat in de boezem van Labour een felle strijd zal ontbranden om de betekenis van de socialistische poli tiek. Men zegt dat Bevan de leiding van Labour veroveren wil. Zeker is, dat hij deze greep naar de macht motiveert met een reeks argumenten, die een gretig ge hoor zullen vinden in de Engelse arbeiders kringen. Gevaar Het grote gevaar dat Bevan boven het hoofd hangt, is zeer zeker de communisti sche infiltratie. Vermomde medestanders willen zich beijveren om onder zijn vaan hun Moscovische opdrachten uit te voeren. Dit alles wekt herinneringen aan de droe vige figuur van ex-minister Wallace in Amerika, die niet bestand bleek tegen de communistische pogingen om uit zijn verzet tegen de militaire eenzijdigheid in de Ame rikaanse politiek munt te slaan ten voor dele van de Russische aspiraties. Het zou echter een jammerlijke vergis sing zijn, het vraagstuk van de twee fron ten (militair en economische) uit de weg te gaan uit vrees, dat iedere critiek op overdrijving van de betekenis der militaire inspanning Moskou in de kaart zou spelen. Want deze overdrijving schaadt evenzeer de Westelijke kracht en legt de economische sector open voor alle destructieve activi teit die Moskou kan ontplooien. Het Wes ten zou aan een machtig leger zijn econo mische ruggegraat kunnen opofferen om dan tenslotte te ontdekken dat de Sovjet-Unie nooit aan een, ook voor zich zelf uiterst nadelige, regelrechte oorlog gedacht heeft. Dat mensen als Bevan in dit critieke sta dium hun stem willen laten meeklinken in het machtige koor der doorgewintei'de militairen, zou men moeten toejuichen, al leen al omdat het de democratieën kan be hoeden voor een gevaarlijke droom met een afschuwelijk ontwaken. J. L. 7.75 voor een 2-persoonswoning tot 9. voor de 6-persoonswoningen. Voor de 12 winkels is uitgegaan van een huur van 16.per week per winkel. De gronden zullen, in ei-fpacht gegeven worden. B. en W. stellen dus voor: aan de Wo ningstichting „Het Oosten" en aan de Wo ningstichting „Ons Huis" voorschotten te verlenen van onderscheidenlijk 1.719.000 en 1.888.000 en het college te machtigen tot het aanvragen en aanvaarden van steun uit 's Rijks kas. Dit voorstel wordt behandeld in de mor gen, Woensdagmiddag, te houden raads vergadering. In motie-Donker bedoelde regeling afgewezen Bij de beraadslagingen in de Tweede Kamer over de voorstellen tot verandering in de Grondwet heeft mr. Donker (P. v. d. A.) een motie van orde ingediend, waarin de wenselijkheid werd uitgesproken, een regeling te ontwerpen, welke het parle mentaire vacuum zou voorkomen, dat zou ontstaan wanneer niet binnen de termij nen, bedoeld in de artikelen 88 en 94 der Grondwet, nieuwe wettig gekozen volks vertegenwoordigers kunnen opti-eden. Ar tikel 88 luidt: De leden der Tweede Kamer worden gekozen voor vier jaren. Zij tre den tegelijk af en zijn dadelijk hei-kiesbaar. Aftikel 94 zegt: De leden der Eerste Kamer worden gekozen voor zes jaren. De helft treedt om de drie jaren af. De uitval lende leden zijn dadelijk herkiesbaar. Deze motie werd op 20 Februari door de Tweede Kamer aangenomen. De minister van Binnenlandse Zaken heeft zich nog dezelfde dag tot de staats commissie tot herziening van de Grondwet gericht met de vraag hem naar aanleiding van de motie nader van advies te dienen over het daarin behandelde vraagstuk en voor het geval de staatscommissie van oor deel mocht zijn, dat er aanleiding is om alsnog een dei-gelijke voorziening te tref fen het advies vergezeld te doen gaan van een wetsontwei-p. In haar vergadering van 5 Maax-t is de Gi-ondwetscommissie tot de conclusie ge komen, dat voor haar geen aanleiding be staat terug te komen op haar aanvankelijk advies van 11 October 1951. Onder deze omstandigheden kan de regering hax-er- zijds geen vrijheid vinden een vooi'ziening, als in de motie wordt bedoeld, te treffen. Na het conflict tussen het bestuur van de AVRO en de px-ogi-amma-directeur, mr. J. den Daas, heeft zich uit het AVRO-be- stuur een commissie gevormd, die voor nemens zou zijn een aantal vaste rubrie ken uit het programma te doen vexwallen, zoals de hersengymnastiek, die men reeds voornemens was te laten verdwijnen. Vrijwel zeker is, dat programma's ver dwijnen, die door verschillende vaste medewerkers als R Feenstra, Rie Heimig en P. J. Mulder worden verzorgd. ADVERTENTIE LEDEREN 3ASSEN VESTEN Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 11 Maart 1852 's-GRAVENHAGE In de Tweede Kamer zijn beraadslagingen geopend over de drukkende belastingen, waarover reeds eenige jaren geklaagd wordt en op welker verandering meermalen is aangedrongen' Thans heeft de minister van Financiën een ontwerp van wet in gediend, beoogende eenige accijnsen af te schaffen en daarvoor eene belasting o<p de renten in de plaats te stellen. Dit ont werp heeft van menige zijde bestrijding ondervonden. De tegenstanders noemden het ona-egtvaardig, omdat het getal der rentetrekkers die van de op te heffen accijnsen bevrijd worden, gering is en deze categorie tot de welvaart des lands medewerkt en handel en nijverheid be vordert Men wilde niet overgaan tot eene dergelijke belasting en bepleitte daarvoor eene belasting op schapen en varkens. Anderen noemden ook dit on- regtvaardig en zouden eene heffing op koffij en thee wenschelijker achten. De oud-minister Van Hall heeft er aan herinnerd, dat een soortgelijk ont werp, schoon van meer algemeenen aard, in 1843 als zijnde niet eerlijk en dus onaannemelijk, door de Kamer is afgekeurd.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5