LUTTI W7BERT De geschiedenis van een wraak ■Clowntje Riek CROC-BAR Stem uit Eindhoven in Bandoeng gehoord C. E. Visser 70 jaar Ingezonden stukken Amsterdamse Beurs fe, - Gouden jubileum van de heer P. Kooij Burgerlijke stand van Haarlem Tienduizendste bezoekster kreeg 66-delig eetservies Een kwart eeuw geleden Verduistering bij Hillegomse fabriek? Het helpt Scheepvaart De melksanering Voor de kinderen FEUILLETON door JOHN HENRY MACKAY DINSDAG 11 MAART 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 iÉüËÉIÈ Jii De algemeen procuratiehouder en chef afdeling buitenland van de Twentse Bank te Haarlem, de heer P. Kooij, vierde gisteren zijn gouden ambtsjubileum. Tijdens de- receptie bood de heer J. Schippers (midden) namens de directie hem een radiotoestel aan. De heer G. de Boer (links) schonk namens het personeel een pick-up installatie. Geheel rechts de jubilaris. Ter gelegenheid van zijn gouden jubileum werd de heer P. Kooij, procuratiehouder en chef der buitenlandse afdeling van het kan toor Haarlem van de Twentse Bank, Maan dagmiddag ten kantore van de bank in de Zijlstraat gehuldigd. Te vier uur werd de jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenote en kinderen, binnen geleid in de met vele bloemstukken ver sierde hal van zijn afdeling, waar zich het gehele personeel van kantoor Haarlem, als mede velen van de tot het Westelijk Rayon behorende kantoren, verzameld had. De heer J. Schippers, als oudste directeur, voerde eerst het «woord, stelde de verdiensten van de jubilaris in het licht, en bood hem namens de directie een radio-toestel aan. Na hem sprak de heer G. de Boer, chef van het personeel, de jubilaris toe, en memoreer de op geestige wijze verschillende voorvallen uit diens veelbewogen werkperiode. Namens het personeel bood hij een pick-up-instal- latie aan. De heren S. Woldringh, procuratiehouder aan de afdeling van de heer Kooij en de heer J. J. Faase voerden vervolgens het woord, en voegden namens het personeel der afde ling een aantal planten aan het geschenk toe. Ook de heer jhr. F. Teding van Berkhout, oud-directeur van het rayon Haarlem, bood een geschenk aan van gëujKe aard. De jubilaris gaf uiting aan zijn dankbaar heid voor het beleven van dit jubileum. Aan deze personeelshuldiging was j.l. Za terdag reeds voorafgegaan een zeer druk „Als 't Patria zeg ik geen nee.... Kind, wat 'n keus!" ADVERTENTIE f* v ia biscuit is, HAARLEM, 10 Maart 1952 BEVALLEN van éen zoon: 7 Mrt, J. van KersenRohdens; 8 Mrt, A. L. Ittmann Panjer; M. C. van der BenLascaris; 9 Mrt, M. H. C. van Baarenvan Doorn; M. van Stipriaan—Horeman; A. G. T. Giesbergen— Perk; A. MantelKoopmans; 10 Mrt, S. C. Kruithofvan der Blom, BEVALLEN van een dochter: 3 Mrt, J. E. M. AvenariusSteins, 9 Mrt J. C. Noppen Schilpzand; M. Kessensvan Loenen. OVERLEDEN: 7 Mrt, A. D. van Dijck, 17 j„ Allanstraai; 8 Mrt, H. Visser, 87 j., Leidse- vaart; J. van Horick, 73 j.. Kamperlaan; C. Verburg, 68 j., Gasthuisvest; N. Stals—Ger- rits, 82 j., Kamperlaan; 9 Mrt, J. K. Moojen, 73 j., Gasthuisvest; G. C. Noteboom, 59 j., Teslastraat. ADVERTENTIE met Hazelnoot en Melkchocolade bezochte receptie ten kantore van de bank, waar velen uit bankkringen, uit de bank- cliëntèle. uit kerkelijke kringen en uit schoolkringen, de jubilaris hebben geluk gewenst. Voorjaarsbeurs In de grote zaal van de Haarlemse Voor jaarsbeurs werd Maandag mevrouw J. Willemse uit de Voorzorgstraat 5 te Haar lem op het podium geroepen. Zij bleek de tienduizendste bezoekster te zijn en kreeg een 66-delig eetservies. Ook vele andere bezoeksters ontvingen surprises, waaron der een reis naar Parijs voor twee perso nen. Men verwacht dat het bezoek dit jaar niet kleiner zal blijken te zijn dan het vo rig jaar. In de avond van de elfde Maart 1927 deed men in het Philips-laboratorium te Eindhoven de eerste poging om op een golflengte van 30 meter in radio-contact te komen met Nederlands-Indië en andere overzeese landen. Het was omstreeks half vier in de mor gen van de twaalfde. Maart toen de radio amateur A. C. de Groot in Bandoeng, technisch ambtenaar bij het P.T.T.-labora- toriujn aldaar, de stem uit Nederland voor het eerst hoorde. De gehele nacht had hij geluisterd en ook zelf radio-telegrafische oproeptekens de aether ingezonden. Want hij had er zijn zinnen op gezet, juist die nacht eens in contact te komén met een radio-amateur in Nederland. Hij ontving amateurzenders uit alle delen der wereld. Die waren toen nog niet gebonden aa.n een bepaald golflengtegebied en dat maakte het zoeken niet gemakkelijk. De heer De Groot had om drie uur in de morgen op al zijn oproepen geen enkel antwoord uit Nederland ontvangen. Hij wilde juist zijn pogingen opgeven toen hij plotseling een onbekende telefonie-zender in de dertig- meterband ontving.De ene gramofoonplaat na de andere werd afgedraaid, echter zon der dat de zender zich bekend maakte. Maar om half vier klonk opeens de stem van een Nederlander: „Hier een experi mentele uitzending van het Philips-labora torium in Endhoven, Holland, op 30.2 me ter". De heer De Groot dacht dat hij droomde, want dit was iets ongehoords: Maar toen bekroop hem de twijfel. Was dit nu wel radiotelefonie uit Holland ge weest of was het een grapjas, die een amateur eens bij de neus had willen ne men De heer De Groot ging een paar uur later naar het postkantoor en verzond het volgende telegram: „Philips Eindhoven. Uw kortegolftelefoon schitterend. De Groot. Bandoeng". Op de posttafel van Philips in Eindho ven wist men eerst geen weg met dit zon derlinge telegram. Voor welke afdeling of voor wie zou het bestemd kunnen zijn Maar het telegram kwam op het natuur kundig laboratorium terecht en daar was men er dolgelukkig mee. Zo'n spoedig én zo'n gunstig bericht had men niet durven verwachten. De vraag of het mogelijk zou zijn met slechts 25 kw. op 30.2 meter golflengte zo ver gehoord te worden was beantwoord. Men was op de goede weg. De experimen ten werden voortgezet en reeds op 1 Juni 1927 sprak Koningin Wilhelmina voor deze zender, de P. C. J. J., een radiorede uit, die in alle overzeese gebiedsdelen uitste kend kon worden verstaan. Dit gebeurde bijna vijfentwintig jaar geleden. Uit de experimentele P. C. J. J.- zender groeide de Wereldomroep, die nu de stem van Nederland over de gehele we reld laat horen. Twee gearresteerden weer in vrijheid gesteld In ons vorig nummer meldden wij dat de justitie en politie Maandag een onder zoek hebben ingesteld bij Van Herwaar- dens Kalkzandsteenfabrieken N.V. te Hil- legom, en dat de directeur, de 62-jarige J. A. van H., verdacht van verduistering was gearresteerd. Ook een der zoons van de heer Van II., de 30-jarige D. v. H., werd gearresteerd. Heden werd ons van de zijde der justitie te Haarlem medegedeeld dat de gearres teerden Maandagavond op vrije voeten zijn gesteld. De officier van justitie achtte geen termen aanwezig het tweetal langer in arrest te houden. De districtsrecherche te Den Haag van de Rijkspolitie had aanvanke lijk het onderzoek geleid. Thans zal de rechter-commissaris bij de Haarleftise rechtbank een gerechtelijk onderzoek in stellen. De rechtskundig adviseur van de direc teur der Kalkzandsteenfabrieken, mr. P. H. J. de Ruyter de Wildt, deelde ons heden morgen namens de directie mee dat „diver se mensen die daar belang bij hebben, een lasterlijke aanklacht hebben ingediend tegen de directeur, die verscheidene belan gengemeenschappen in zich vertegenwoor digt en de ene belangengemeenschop ten koste van de andere zou hebben bevoor deeld". Mr. De Ruyter verklaarde voorts dat de Justitie blijkbaar de indruk had ge kregen dat de aanklacht niet op waarheid berustte. „De Justitie heeft het onderzoek gisteren tot diep in de nacht voortgezet en de direc teur en zijn zoon daarna in vrijheid ge steld." Zowel bij de directeur te Aerdenhout als bij diens zoon te Oegstgeest heeft de Rijks politie huiszoeking gedaan. De fabrieken te Hillegom en Katwijk werden door po litiemannen „bezet". Naar men ons van de zijde der Justitie meedeelde werden deze uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen, omdat men geen enkel risico wilde lopen bij de in beslagneming van de administra tie. Er is verduistering gepleegd, doch over de omvang ervan kon door de Justitie nog geen mededeling worden gedaan. Het on derzoek duurt voort. Morgen, Woensdag 12 Maart, wordt de heer C. E. Visser, president-directeur van Drostes Cacao- en Chocoladefabrieken te Haarlem, 70 jaar. De heer Visser werd in Kampen geboren. Hij bezocht de Koninklijke Militaire Aca demie en werd in 1903 2e luitenant bij de artillerie van het Koninklijk Ned. Indische leger. In 1905 werd hij bevorderd tot le luitenant. Gedurende de jaren 19121916 verbleef hij in Nederland, waarop hij in 1917 weer naar Indië ging en de rang van kapitein verkreeg. In 1922 ging hij weer naar Nederland, waar hij ter beschikking van de minister van Koloniën gesteld werd. Kort daarop, verliet de heer Visser de mi litaire dienst in de rang van majoor. In 1924 was de heer Visser chef van Al gemene Zaken van „Werkspoor" te Am sterdam. Bij Droste kwam de heer Visser in 1937 als directeur, zijn benoeming tot president-directeur volgde in 1947. De heer Visser, die te Heemstede woont, heeft steeds veel belangstelling getoond voor het openbare leven. Hij is onder meer vice-voorzitter van de Kamer van Koop handel, voorzitter van het departement Haarlem van de Ned. Maatschappij van Nijverheid en Handel en voorzitter van J het Rode Kruis te Haarlem. Ongetwijfeld zullen morgen velen de gelegenheid aangrijpen om de heer Visser te tonen dat zij zijn persoon en werkzaam heid hogelijk waarderen. ADVERTENTIE Gee^ Uw keel het beste.Gebruik da gelijks Wybertjes ter voorkoming van hoest en keel pijn en voor frisse adem. Alléén in dozen a 35, 50 en 75 cent Gedeputeerde Staten van Zuidholland hebben destijds hun goedkeuring onthouden aan het besluit van de gemeenteraad van Noordwijk tot aankoop voor f 60.000 van een gebouw ter huisvesting van de politie. Gede puteerden achtten de financiële toestand dei- gemeente Noordwijk van dien aard, dat de gemeente zich voor dat doel een dergelijke uitgave, waarbij nog f 99.400 verbouwings- kosten komen, niet kan veroorloven. De Kroon heeft het beroep van Noordwijk tegen die beslissing ongegrond verklaard. Op het stukje van de heer J. B. in uw blad van 7 dezer tegen de melksanering past een woord van verweer. 1. De kwaliteit van de melk heeft met het onderwerp melksanering niets van doen. 2. Er is uitdrukkelijk verklaard, dat voor sanering alleen in aanmerking komen con sumptie-goederen, die zich daarvoor lenen. Melk leent zich daarvoor wel, de andere door de heer J. B. genoemde artikelen niet. 3. Socialistische dictatuur is een contra dictio. Een socialistisch bewind dat ove rigens in Nederland niet bestaat komt langs democratische weg tot stand en als de heer J. B. voor-democraat wil doorgaan, zal hij zich daarbij hebben neer te leggen. De aanval van de heer J. B. is hiermede ontzenuwd. Dat hij de melksanering wil bestrijden is zijn goed recht, maar laat hij dat doen met ter zake dienende argumen ten. J. G. v. D. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-354 Nederl. 47 8554 855/i« A.K.U 14554 14554 Lever Brothers 18054 181 Philips Gloeil. 14854 148 Nwe Philips 143 14354 Kon. Petroleum 29054 28954 A'darn Rubber 8454 8454 Holl. Amer. Lijn 150 ex div. 150 N. Scheepv. Unie 137J4 13754 H.V.A 95 9354 73J4 73% Amsterd. Bank 15154 15154 Rotterd. Bank 15254 15254 Twentse Bank 159 159 Anaconda Copper 50% 49% Bethlehem Steel 5154 5054 Republic Steel 4274 4254 Shell Union 79 H 8054 4954 4954 U. S. Steel 40% 3954 N. Lever Brothers 17554 17654 Maar.aan alle dingen komt een eind. Ook aan de prettige dingen. De vacantie liep op z'n eind; de dag kwam, dat ze voor het laatst nog eens overal afscheid gingen nemen van de plezierige plekjes op het eiland, waar ze zoveel genoegen hadden ge vonden. Ook van hun vriend, Ouwe Kees, namen ze afscheid. „Zo, zomaatjesdus jullie gaat ons eiland weer eens verlaten", zei hij, aan z'n pijpje trekkend. „Ja", zei Rick. „Onze vacantie is om, we moeten weer naar school!" „Dat begrijp ik", knikte Ouwe Kees. „Nou, snuilers, ik heb het gezellig gevonden, dat jullie hier waren en dat je wat met 'n oude man bent komen keuvelen". „Wij vónden het ook prettig", zei Oepoctie. Bedankt voor alle mooie verhalen, hoor! En ik hoop, dat we het volgende jaar weer naar-het eiland gaandan komen we u vast weer opzoeken!" „Da's goed, da's best", knikte de oude zeeman. Toen kwam het pakken van de koffers; alles werd voor de reis in orde gemaakt. En toen ze op de boot stonden en van het eiland wegvoeren, zwaaiden ze alle- drie. Want ginds, op de steiger, stond Ouwe Kees, hun vriend, en wuifde hen voor het laatst toe Altolasserdijk, 10 te Antwerpen. Aldabi, pass. 9 Finisterre naar Antwerpen. Alhena, 10 te Rio de Janeiro verwaent. Aagtedijk, 10 v. Rio de Janeiro n. Santos. Alchiba, 9 van Bremen te R'dam. Almdijk, 11 Aruba verwacht. Altair, 8 v. R'dam naar Bahia Blanca. Axeklijk, 9 v. Golf van Mexico te R'dam. Aalsum, 9 dwars Kp. Vilano n. Port Said Arendsdijk. 8 van Buenos Aires te New York. Aagtekerk, 10 v Japan te Antwerpen. Amstelkerk, 10 v. A'darn naar Hamburg. Alcyone, 8 v. Adelaide n. Geraldton. Aardijk, 8 v. New Orleans te Orange. Abbedijk,9 van Rotterdam te Londen. Alamak, 9 te Madras. Aldegonda, 8 v. Bangkok n. Singapore. Alkaid, 10 te Bahia verwacht Alnati, 9 van Hamburg te Antwerpen. Alphard, pass. 9 Fernando Noronha n. Santos. Alwaki, 8 van Rio de Janeiro naar New York Amstelstad, 8 nog te Basrah. Aotonia, 9 rede Singapore Arkeldijk, 9 van Norfolk te New York. Agatha, 10 uit dok Hongkong naar Pladju Annenkerk, 10 pass. Westpunt Kreta. Argos. 10 van Levant te Amsterdam. Agamemnon, 11 van Kingston naar Jacmel. AmstekUjk, 11 te Philadelphia naar New York. Amsteldiep, 11 van Newport News te R'dam. Bantam. 10 van Semarang te soeraba.ia. Blitar, 8 van Savonanaar Rotterdam. Breda, pass. 8' Azoren naar Curacao. Bubara, 8 van Algiers n. Port Said. Boschfontein, 10 te Mombassa. Baarn, pass. 9 Azoren naar Antwerpen. Blijdendijk, 8 v. R'dam te Boston. Bandjermasin, 9-10 te Makassar verwacht. Batoela, 9 van Priok naar Pontianak. Bontekoe, 10 van Hongkong te Saigon verw. Bemkalis, 10 v. Port Elizabeth n. Kaapstad. Blitar, pass. 11 Gibraltar. Blommersdijk, pass 11 Scilly's. Caltex Nederland, pass. 10 St. Vincent. Caltex Pernis, 11 v. Sidon te R'dam verwacht. Caltex Utrecht, 9 van Sidon naar Rotterdam. Cottica, pass. 8 Plymouth. Cirrus, 10 te R'dam. Cumulus, 9 v. Atl. Oceaan te R'dam. Celebes, 7 van Pankalpinang te Palembang. Ceram, 9 van Genua n. Port Said. Caltex Delft, 9 200 m. NW. Finisterre. Caltex The Hague, pass. 9 Kp. Passero. Castor, 9 te La Guaira. Clavella, 10 van Rotterdam n. Kopenhagen. Dalerdijk, 7 te Los An-geles. Delft 8 v Talcahuano n. San Antonio. Duivèndrecht, 9 700 m. Z.ZO. St. Helena. Delfshaven, 10 te Freetown. Danae, pass. 10 Ouessant. Delfland, 9 te Santos. Esso Den Haag. 8 van Aruba naar R'dam. Eendracht, 8 op de Elbe naar Hamburg. Ena 9 150 m. W. Finisterre. Enggano, 8 nog te Bahrein. Edam, vertr. 12 van New York naar R'dam. Etrem'a, 10 v Curagao naar Algiers. Farmsum, 9 540 m. NW Flores. Friesland, pass. Guardafui. Gadilla, 9 van Kopenhagen te R'dam. Garoet, 8 van R'dam te Soerabaja. Ganymedes, 9 van Georgetown n. Trinidad. Grootekerk, 10 van Aden naar Suez. Hoogkerk, 9 van Hongkong te Maniria. Hecuba, pass. 8 Azoren n. Antwerpen. Helder, 7 v. Balboa n. Manta. Hector, 9 v. Iskenderun te Haifo. Hydra, 8 van Jacksonville n. Mobile. Hercules, 11 v. Bremen naar Amsterdam. Hestia. 11 te Antwerpen. Keelsum, 10 van Houston te Galveston. Iris, 8'van R'dam naar Oporto [los. 8 v New York naar Cape Haiti. Japara, pass 9 Gibraltar naar Alexandria. Jupiter, 8 v. Iskenderun n. Mutsoma. Jagersfontein, 10 v. Teneriffe n. Southampton Java, 11 Singapore verwacht. Kertosono, 8 van Aden naar Penang. Kota Baroe, 8 van Balboa naar Hollandla. Kota Inten, pass. 8 Malta Kaloekoe. 8 nog te Padang. Karaton. 11 van Menado te Soerabaja verw. Kasimbar, 10 te Makassar. Kieldrecht, pass. 10 Gibraltar naar Genua. Kakap 11 te Colombo Kota Aigoeng, 11 Port Said verwacht. Kedoe, 10 van Colombo naar Aden. Kota Gede, 8 v. R'dam te Houston. Laagkerk, 9 van Port Said n. Bremen. Lieve Vrouwekerk, 9 van Calcutta te R'dam. Loenerkerk, 9 van Colombo naar Bombay. Lombok, 9 van Pac.kust te Calcutta. Loppersum, pass. 9 Ouessant. Luna, pass. 10 Finisterre naar Antwerpen. Lemsterkerk. 9 van Hamburg te R'dam. Leerdam, 9 v. Halifax naar New York. Lissekerk, 9 bij Kreta. Lutterkerk, 9 van Antwerpen te Hamburg Leuvekerk, 9 te Suez. Lekkerkerk, 11 van Karachi te Bombay. Loosdrecht, 10 v. Marseille n. Le Havre. Marisa, p.ass. 9 Azoren. Markelo, pass. 9 Las Palmas. Marpessa, li Singapore verwaent. Mirza, 11 Pladju verwacht, i-,. Murena, 9 te Yokohama. Molenkerk, 10 Lagos verwacht. Maas, pass. 9 Kp. Matapan. Macuba, 11 te Miri verwacht. Madoera, 9 100 m. W. Lakadiven. Malea, 9 dwars Algiers Mentor, 9 te Malta. Minjak. 9 van Ambon naar Makassar. Mitra, 8 van Plaju naar Singapore. Maashaven, 10 v. Recife naar Rio Grande, Maasland, pass. 10 Fernando Noronha n. Mon tevideo. Muirierkerk, 12 te Suez verwacht. Nigerstroom, 9 van Lagos naar Accra. Nieuw Amsterdam, 10 v. New York te Port au Prince verwacht. Nestor, 9 van Amsterdam naar R'dam. Noordam, 10 v. R'dam te New York. Omala, pass. 9 Saban. Ootmarsum, 10 v. New Orleans te Houston verw. Oranjestad. 9 te Curasao. Orestes, 10 v. Port au Prince te Ciudad Trujillo verwacht Oranje, 9 van Hamburg naar Antwerpen O vul a9 te Salt End. Oranjestad, 11 v. Curasao naar Aruba. Polyphemus, 8 van Suez naar Djeddan. Prins Fred. Willem, 9 dwars Gibraltar. Prins Joh W. Friso 9 te Le Havre. Prins Fred. Hendrik, 10 pass. Finisterre. Papendreeht, 9 40 m. W. Las Palmas. Plancius, 9 v, Buleleng naar Makassar. Prins Maurits, 9 v. d Humber te Hamburg. Prins Willem v. Oranje, 10 90 m. N. Burlings. Prins Willem III, pass. 9 Ouessant. n. Rouaan. Prins Willem IV, 8 v. Duinkerken n. Rouaan. Pygmalion, 8 v Georgetown te Paramaribo Prins Alexander, 10 van R'dam op rede St.. John Prins Willem V, 11 v. Barcelona te R'dam Ridderkerk, pass. 10 Vlissingen n. Antw. Radja, 7 van Halifax r.aar New York Rodas, 9 v. Martinique naar Curacao. Rotti, 10 van Suez naar Djeddah. Roepat, 11 van Priok te Amsterdam. Salawail, 9 te Penang. Scherpend recht, 9 v. Yokohama n. Singapore. Singkep. 10 le Los Angeles. Sloterdijk, 10 v. Port Swettenham te Belawan Stad Leiden.- pass. 9 Flores. Straat Malakka, 8 v Buenos Aires n. Rio de Janeiro. Salatiba, 9 v. New York te New Orleans. Saparoea,'8 v. R'dam naar Perz, Golf. Slamat, 9 v Antwerpen te R'dam. Schie, 9 v. Amsterdam te Hamburg. Sibigo, 9 van Palembangte Priok. Sinabang, 8 van Oleh Oleh naar Belawan. Stad Maassluis, pass. 7 Ouessant. Stanvac Benakat. 8 v. Sungeigerong n Saigon. Starivac Talang Akar, 10 te Sungeigerong. Swartenhondt, 9 v. Soerabaja te Djakarta. Salland, pass. 10 Kp Vilano. BINNENLAND De 31-jarige A. van O. uit Helmond, die Zondagavond bij een verkeersongeval in Eindhoven ernstig werd gewond, is Maandag in het Binnenziekenhuis te Eindhoven over leden. Tot en met 22 Maart bestaat gelegen heid tot het verzenden van kleine pakketten uit Nederland aan opvarenden van Hr. Ms. torpedobooljager Piet Hein in de Koreaanse wateren. De pakjes worden verzonden tegen internationaal tarief zonder heffing van luchtrecht en mogen een gewicht van 500 gram niet te boven gaan. Adressering: naam, rang of kwaliteit, aan boord van Hr. Ms. tor- bedobootjager Piet Hein, Amsterdam C. S., Marine. Te Assen is ingebroken in een woon wagen van een kermisexploitant. Een geld kistje met een bedrag van f 10.000 wordt ver- mist, voorts enkele polissen en een spaar bankboekje met een tegoed van f3000 en een doosje met gouden sieraden. Bij Vaals is een groepje smokkelaars door douane-ambtenaren achtervolgd. In de buurt van de Duitse grens wisten zij te ont komen. nadat zij vijf zakken met ongeveer 75 kilo Belgische koffie hadden weggegooid. Het rioolwater van Den Haag zal in de toekomst niet meer in zee geloosd, maar ge zuiverd worden. Een desbetreffend voorstel is Maandag door de Haagse gemeenteraad aangenomen. De raad keurde de aanleg van het eerste gedeelte van de zuiveringsinstal latie goed en stelde het daarvoor benodigde bedrag van f 6.800.000 beschikbaar. Het totale project zal ruim f27 millioen kosten. De politie te Amsterdam heeft een 20- jarig meisje uit Haarlem aangehouden, dat sedert 24 Februari verdwenen was en wier opsporing was verzocht. Het meisje bevond zich in gezelschap van een 52-jarige inwoner van Amstelveen. Het meisje is naar haar ouders teruggebracht. Teneinde het welslagen van de woning bouwleningen te bevorderen is er van de zijde van het Koninklijk Huis voor een aan- zienliik bedrag ingeschreven. De 17-jarige Jan Smeenk, wonende op Schiermonnikoog, die Maandag met enkele vrienden het wad was opgegaaan, is niet teruggekeerd. Gevreesd wordt, dat hij is verdronken. De reddingboten „Johan de Witt" van Schiermonnikoog en de „Insulin- de" van Ooslmahorn en vele eilandbewoners hebben vergeefs naar de jongen gezocht. Bij een zuivelbedrijf in Den Haag werd een kastekort van f2300 ontdekt. De politie hield een 16-jarig winkelmeisje aan, dat de vorige week bij het bedrijf was ontslagen. Zij bekende in de loop van vijf maanden de f 2300 bij gedeelten uit de kas te hebben ont vreemd. Zij had het geld besteed in biosco pen en dancings en aan kleren en snoeperij. Een pettenfabriek te Tilburg heeft van het Britse ministerie van bevoorrading op dracht ontvangen voor de vervaardiging van 1200 Schotse baretten. Ongeveer vijf weken geleden ontsnapte uit diergaarde Blijdorp te Rotterdam een civetkat. Gisteren werd het dier ontdekt op het terrein van een houthandel in de Abra ham van Stolklaan. Het personeel waar schuwde de diergaarde die het dier terug gehaald heeft. HAARLEM EN OMGEVING Het wijkcomité Haarlem-Noord houdt Vrijdag 14 Maart 's avonds van acht tot negen uur spreekuur in de kleuterschool aan de Tesselschadestraat. De wel houder van Onderwijs en Kunst zaken der gemeente Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, zal Donderdag geen spreekuur houden. Benoemd is als onderwijzer der Chr. school te Beverwijk waarvan hoofd de heer Lijessen mej. C. C. Piso te Aalsmeer. Maandagmiddag stak de tweeënzestig- jarige kleermaker K. de W. uit Den Helder bij de hoek van de Prins Hendriklaan het rijwielpad van de Julianalaan te Overveen over, zonder op het verkeer te letten. Hij werd aangereden door een wielrijdster. Een dokter constateerde, dat de wandelaar een heupfractuur had opgelopen en achtte over brenging naar het Sint Elisabeths Gasthuis noodzakelijk. „Goud en antiek" van Edward Percy, welke thriller op het répertoire van Come- dia heeft gestaan, wordt op 25, r.7 en 28 Maart in de Haarlemse Schouwburg opge voerd door de geheelonthouders-toneelver eniging „Nieuw Leven" onder regie van Will Sillevis. De dezer dagen gehouden vergadering van de afdeling Haarlem van de Communis tische Partij Nederland werd niet, zoals ge meld is, geleid door de heer Hennevelt, maar door de heer Th. Segerius. Nederlandse bewerking van C. J. E. Dmaux 20) Eberhardt keerde in zijn kamer terug met deze gedachten: eerste stadium van vervolgingswaanzin. Een achtervolger die telkens wegloopt het nieuwste! Wat viel hier nu te raden! Geen vrees? De angst stond op zijn gezicht te lezen. Ja, ja, dat komt van zijn „plicht". Een slachtoffer van zijn eigen eerzucht Buitengekomen nam Sierlin een taxi. Het ontging hem ditmaal, dat hij werd bespied, zo goed als hij in het oog was gehouden toen hij Eberhardt's huis binnenging. Sierlin was diep in gedachten verzonken. Enkele woorden van Eberhardt waren in hem blijven naklinken. „Eén van twee wordt het eerst moe!" Ik zal het niet zijn, besloot hij. Maar nauwelijks geloofde hij zichzelf nog. Doe alsof je hem niet ziet! Doe alsof hij lucht isl Dat was de goede raad geweest. Er bleef hem inderdaad niets anders over te doen. Natuurlijk, dat had hij van het begin af aan moeten doen. Over en dóór hem heen zien. Hem doodzwijgen in zich zelf. Een dwaas was hij geweest, op straat naar hem uit en om te zien, door het raam te loeren of hij hem op de bank zag zitten. Nooit had hij hem moeten aanspreken en om vuur moeten vragen. Hij had door zijn houding voedsel gegeven aan het vuur van haat dat in die vlegel brandde. Sierlin had zijn besluit genomen. Hij had Braun dood verklaard. Hij bestond niet meer, deze Adolf Braun. Uit! Sierlin vergiste zich. De doodverklaarde liet geen gelegenheid meer voorbijgaan zich te vertonen. Lucht? Het was alsof de jon geman zijn gedachten raden kon: in plaats van „in lucht op te gaan" wist hij nu van geen wijken meer. Hij leek het erop aan te leggen, aangesproken te worden. Nu, juist nü! In de tram zat hij tegenover hem. In de winkel waar Sierlin zijn sigaren kocht, stond hij voor de étalage, als hij naar bui ten kwam. Hij ontmoette hem op plaatsen waar hij hem nog nooit had gezien: bij de kapper, in het postkantoor, bij de brieven bus. En hij deed niet meer of hij Sierlin niet zag, hij keek hem aan! Neen, een aankijken was het ook niet: hij keek door hem heen, alsof hij een dood ding was. Zijn blikken volgden de lijnen van zijn gestalte, zij namen hem op van top tot teen, zonder verbazing, zonder belangstelling, alsof iemand een voorwerp bekeek, zonder zich Slledrecht, 11 v. Montevideo te Curacao verw. Stad Alkmaar, 12 Houston verwacht! Sarpedon, 10 v. Trinidad naar San Juan. Sibajak, 11 te Suez. Soestdijk, 10 v. New York via Alexandrië naar Java. Stad Schiedam, 10 v. Bagnolie naar Casablanca. Talisse, 8 v. Aden naar Alexandrië. Tiba. 8 dwars Finisterre. Tibia. 10 v. Umm Said te Thameshaven. Tjit.jalenka, 9 te Mauritius. Tomini, 8 v. Kopenhagen te R'dam. Tripan, 10 van Port Said naar Aden. Tawali. 9 van Londen te Amsterdam Ternate, pass. 8 Kp. St. Vincent. Tank'na ven I, 10 v. Priok te Sungeigerong verw. Tankhaven III, 9 te Sungeigerong. Themisto, 9 520 m. W. Flores. Tjibodas, 8 v. Makassar naar Zambiamga. Tjiluwah, 8 van Singapore naar Hongkong. Tjiwangi, 9 v. Djakarta n. Soerabaja. Trompenberg, 9 dwars Den Helder. Tabinta, 11 te Belawan. Tarno, 10 v. Bahia Blanca te Rotterdam Teiresias, 10 te Makassar naar Balikpapa'n. Veendam, 9 v. Southampton. Van Outhoorn, 10 te Belawan verwacht. Van Riemsdijk, 8 te A.mbon Westland, 9 dwars Kp. Finisterre Winterswijk, 8 van Bona te Amsterdam. Waibalong. 8 te Lunnbadjo. Waimgapoe, 9 v Palembang te Soerabaja. Winsurn, 9 100 m. ZW. Ouessant. Westerdam, 10 te R'dam van New York. ^,t.erIanci' 10 V- Montevideo naar Buenos Aires Willem Ruys. 11 van Djakarta te R'dam [Jsel, 8 v. Algiers naar Tunis. Zuiderkruis, 9 810 m. O.t.Z. Kp. Race Zaan, pass. 8 Finisterre. Zijpenberg, 8 v. Guantanamo n. Cienfuegos. rekenschap te geven van wat hij zag. Maar hij keek, kéék, keek! Terwijl Sierlin be sloten had, hèm niet meer te zien. De Officier van Justitie speelde de rol die hij zich had voogenomen, maar hij speelde hem slecht. Bij elke nieuwe „ont moeting" voelde hij het bloed naar zijn hoofd stijgen. Nu had hij hem kunnen aan spreken. Vier-, vijfmaal op een dag. Sierlin voelde het: Braun zou hem niet uit de weg gegaan zijn. Maar Braun bestond immers niet meer! Sierlin had hem toch doodver klaard? Onzin, dacht Sierlin'. Nutteloos. Dit was nog ondraaglijker. Hij verloor terrein. Dag na dag. Hij móést hem aanspreken. Hij móést weten, wat deze duivelse kerel in zijn schild voerde. Hij móést zekerheid hebben. In hemelsnaam zekerheid! Aanspreken dus! Dat zou onopvallend moeten gebeuren, zeker na het gesprek met Eberhardt. Elk opzien diende vermeden te worden. Had Braun ook dót geweten? Nooit zag hij hem meer alleen. Bij elke ontmoeting waren er mensen in de omgeving, te veel althans om een tumult te kunnen riskeren. Hij was per slot niet de eerste de beste. Een Officier van Justitie die een scheld partij op straat „uitlokt" (want zo zou het natuurlijk gaan heten) dat zou wat moois worden! Sierlin gaf zijn vergeefse pogingen, hem „niet te zien", op. Hij beantwoordde Braun's blik, beantwoordde deze uitda gend, afwachtend, vorsend, steeds innerlijk kokend van woede. De rust van deze jongeman was onver stoorbaar. Niets scheen hem uit zijn even wicht te brengen. Hij stond, hij zat, hij kwam Sierlin tegemoet, hij haalde hem in, en verried met dit alles met geen beweging, dat hij opzettelijk „alomtegenwoordig" was. Het scheen hem niets aan te gaan. Werkelijk had het er de schijn van, dat deze man geen enkele bedoeling had, dat. elke „ontmoeting" puur toeval was. Sierlin veranderde. De zelfingenomen man, hard en streng, ongenaakbaar en on verbiddelijk, was een onzekere, aarzelende, schichtige figuur geworden, die met de „principes" van zijn leven niet goed raad meer wist. Niet dat hij van zins was een andere ge dragslijn te volgen. Diep in zijn hart was hij een veel te eigenzinnig en te oppervlak kig mens, om zichzelf te bekennen, dat hij gedwaald en gefaald had en met de on buigzaamheid, waarop hij prat was gegaan, misschien zichzelf en het leven en daar mee ook anderen geweld had aange daan. Zich te herzien, dat was een man als Sierlin onmogelijk. Wat hem zo grenzeloos ergerde en in woede deed ontsteken was zijn onmacht. Waar dienden de wetten voor als een geval als dit ongestraft kon voortgaan? Hoogst waarschijnlijk had zich iets dergelijks nog nooit voorgedaan. Hij was onbeschermd. Hoe was het mogelijk, dat niemand raad kon geven, dat zelfs een jeugdvriend hem moest laten vertrekken zonder hem in het geringste te hebben geholpen? Zelfs de pu blieke opinie durfde hij niet te trotseren. Niemand zou hem gelijk geven. Hij zou zich belachelijk maken. Een intelligent man als Eberhardt, een man toch met de nodige levenservaring en levenswijsheid dat moest hij hem nageven had met moeite een glimlach die hem niet ontgaan was, bij het afscheidnemen kunnen onder drukken. Hij voelde zich niet meer zeker. Niets was er, waarop hij zich verlaten kon. Niet eens op zichzelf. De wetten schoten te kort, het geschreven zowel als het onge schreven recht. Hij was prijsgegeven aan deze loslopende bezetene, aan een krankzinnige wraakoefe ning. Hij was zo goed als vogelvrij. Niemand kon dat uithouden. Zo kón het, mócht het niet verder gaan! Lucht, deze man? Lücht? Hij moest een mens zijn van vlees en bloed, één die hij kon aanpakken. Letterlijk: beetpakken! Hij wilde hem in zijn handen hebben, hem heen en weer schudden tot hij zijn geheim zou prijsgeven, tot hij zou zeggen: dat, dat wil ik van jeDan pas zou hij rust hebben. Spreken zou hij! Sierlin wilde die stem weer horen, die hij vergeten was. De stem, die hij jaren geleden gehoord had, in de rechtszaal. Hij wilde hem in de ogen zien. fel, vernietigend, tot hij ze zou neerslaan. Hij móést arfekenen, zóu afrekenen, ter verantwoording roepen. En zich hiervan bevrijden. Van deze nachtmerrie. Vergeleken met deze jonge kerel was hij toch een man! En niet de eerste de beste. Hij was de Officier van Justitie Sier lin! Het was zijn levensroeping, het recht te handhaven, de rechtsorde te beschermen. Hij zou tonen, w i e h ij w a s Bij de eerstkomende gelegenheid zou hij doen, wat zijn plicht was te doen, tegenover zichzelf en de samenleving! En daarmede zou hij drastisch een einde maken aan dit geval. Waar dan ook! Zo niet onder vier ogen, dan in het openbaar! Dagen verstreken. Enkele weken zelfs. Braun vertoonde zich niet Op een Zaterdagavond was hij in de stad gebleven om enkele noodzakelijke bood schappen te doen. Het was schemer. Het mooie winterweer had drommen mensen op de been gebracht: winkels en straten waren overvol. In hel warenhuis, waar Sierlin was binnengelopen, kon men zich alleen schuifelend een weg banen door de men senmassa. Toen hij op de derde verdieping bij de kassa wilde gaan betalen, zag hij voor zich een jongmens juist het wisselgeld opstrijken en dan naar de pakafdeling lopen Snel overhandigde hij zijn cassabon, telde het geld neer. Toen hij zich omdraai de zag hij „hem" met een pakje in de hand tussen de toonbanken door in de richting van de lift en de trappen lopen. Zich een weg banend door de drentelende tftensen volgde Sierlin hem. Af en toe verloor hij hem uit het oog, dan zag hij hem weer op duiken. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6