Schitterend ballet in Carré KREMERS THEE AFTERNOON TEA Kort en bondig BLAOWMERK „Lindenheuvel", centrum van rust Bedrijfschap voor Zuivel nam nog geen beslissing Toneelcoördinatie Zaanse kunstenaars 8 met Rosella Hightozver en Serge Golovine Burgerlijke stand van Haarlem Voor onze kwarfaal-abonnés Haarlems Dagblad MELKSANERING Uitspraken Haarlemse rechtbank Personeelschef verduisterde enige duizenden guldens Maatregel betreffende Comedia toegelicht Jongetje aangereden en in gracht gevallen Verzending van zeepost BAKKER voor beter behang Jongeman stichtte brand in fietsenwinkel Groot openlucht-zwembad voor Zaanstreek ontworpen Elsevier nam nieuw gebouw in gebruik Sport in 't kort DONDERDAG 13 MAART 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het Grand Ballet du Marquis de Cuevas is gisteren zijn tien dagen durend bezoek aan ons land begonnen met de eerste van acht voorstellingen in het reusachtige theater Carré te Amsterdam voor een veel kleiner publiek dan men gelet op de internationale faam van deze groep en de uitstekende herinneringen aan vorige Holland Festivals mocht verwachten. Hoe moet deze betrekkelijk geringe be langstelling worden verklaard? Het is natuurlijk mogelijk dat vele liefhebbers menen, dat het optreden in een „stenen circustent" zou wijzen op een achteruit gang van kwaliteit. Doch daar is geen sprake van. want men heeft hier te doen (de première liet daaraan ondanks de ge bruikelijke onwennigheden, vooral wat de begeleiding betreft, niet de minste twijfel bestaan) met verreweg het beste van de ons bekende dansgroepen van het Euro pese continent. En bovendien zijn de toe gangsprijzen lager dan gebruikelijk. Wie houdt van het ballet mag deze zeldzame kans om zijn liefde nieuw voedsel te ver schaffen en te versterken niet voorbij laten gaan en wie door onbekendheid deze kunst nog niet bemint, heeft thans een bij zondere gelegenheid zijn artistieke erva ringen diepgaand te verrijken. Er zijn voor deze tournée drie afwisse lende en belangwekkende programma's samengesteld, in elk waarvan een nieuw werk is opgenomen. Zo maakten wij nu kennis met „De gevangene van de Kau- kasus" naar een episch gedicht van Poesjkin op een gedeelte van de muziek uit het ballet „Gayané" van Aram Kats- jatoerian de compositie waartoe ook de bekende Sabeldans behoort door George Skibine, die zelf de titelrol danste. Wer kelijk uitstekend gerealiseerd is hiervan het eerste deel: de veldslag in een bergpas, dat door de het gebruik van paarden sug gererende bewegingen enige overeenkomst met „Rodeo" van Agnes de Mille vertoont. In het tweede deel viert de Kaukasische stam der Tsjerkessen op uitbundige wijze het feest der overwinning. Bij de met medewerking van de Armeen Abachidze ingestudeerde vreugdedansen trokken vooral Dolores Starr en Oleg Sabline de aandacht. Het is een kleurig en door vurige vaart meeslepend, om niet te zeg gen opwindend divertissement. Minder gelukkig is de op een anti-climax uitlopen de dramatischeconstructie. Het slottafe reel bestaat hoofdzakelijk uit een (soms te bestudeerd) emotionele pas-de-deux van de tot slaaf gemaakte Russische officier en het Tsjerkesser meisje, dat hem bevrijdt en na zijn vlucht wanhopig zelfmoord pleegt. Misschien is het mogelijk deze laatste rol aangrijpender te vertolken, maar niettemin bracht Rosella Hightower, die tevoren door haar fenomenale virtuo siteit een storm van applaus had ont ketend, de gewenste ontroering teweeg. Het optreden van de adelaar (Daniel Seillier) droeg op doeltreffende wijze tot de pathetiek van deze scène bij. De avond was geopend met de roman tische rêverie „Les Sylphides" op een suite van composities van Chopin, een choreo grafisch meesterwerk van Michel Fokine, waardoor men zich een goede indruk kon vormen (speciaal bij de eerste Mazurka en de Valse brillante) van het door John Taras tot uitzonderlijke hoogte opgevoerde en tot volmaakte discipline opgevoede corps de ballet. Er werd inderdaad een samensmel ting van de vloeiende echo-bewegingen verkregen. Rosella Hightower ontplooide een door onovertroffen techniek gedragen stijlgevoel. In de grote wals scheen haar partner (de voorbeeldige George Zoritch) inderdaad moeite te moeten doen om te be letten dat zij in de ruimte zou wegzweven. Haar cabriolen, als zij hoog boven de to neelvloer werd getild, deden haar waarlijk onstoffelijk schijnen. Schonk de Prélude van Jocelyn Vollmar iets minder bevredi ging, zeer mooi (vooral door de karakte ristieke schoudergolvingen) was de eerste wals door de van de Parijse Opera afkom stige Jacqueline Moreau. die later veel charme ten toon spreidde in het befaamde duet uit „Don Quichote" van Petipa op muziek van Minkus, met als partner Wla- dimir Skoutaroff. voor welke laatste onze Pieter van der Sloot wat elevatie betreft zeker niet behoeft onder te doen. Het harde blauwe licht, soms met storend HAARLEM. 12 Maart 1952 ONDERTROUWD: 12 Mrt, K. J. M. Elsen- broek en J. M. Handgraaf; A. Sarlet en J. M. B. Humme: H. Zoer en W. J. Terol; J. Baarda en N. Kwaak; P. C. Sluis en J. C. Kinders; S. de Vré en L. E. C. Vis; A. H. Heeremans en M. Hoeben; A. Venema en C. J. Blaauboer; P. B. Hagebout en D. H. Schulte; A. Q. J. Oorthuis en D. Onck; J. den Ridder en A. J. Visser; W. F. Warmerdam en A. M. P. Driessen; J. van Doorn en J. van den Bos; J. M. Broekman en A. P. van Zand- voort; C. Draijer en A. A. van Es; A. van Bergeijk en K. L. Mok; P. Visser en G. J. M. Akkerman; J. van der Eist en M. J. Tjaden. GEHUWD: 12 Mrt. P. J. M. Rooze en M. J. van der Velden; B. L. Meulenbroek en J. C. van Kesteren: A. J. H. Huinen en F. M. A. Vosse: P. I. M. Schoonebeek en E. de Wit; W. J. M. de Kok en C. A. M. Meijnckens; G. Schutte en G. G. T. Ehrhardt; A. M. van Geel en C. J. Hop; J. W. Scheer en J. M. I. Dek ker: G. Stammeijer en C. Ruiter; A. Jung en J. G. Schild; J. J. Sint en M. K. van den Heuvel: H. Hemmes en W. Scherpenisse; G. J. Wildeman en W. Horsman. BEVALLEN van een zoon: 9 Mrt, A. M. van Aggelenvan Kipshagen; 11 Mrt, F. AaldersBultje; C. M. T StokeLuijben; S. Bokma—Wiersma; C. F. Davies—Sangari; 12 Mrt. H. Ravensbergen—Lugtig. BEVALLEN van een dochter: 11 Mrt, A. A. J. BroekhofHuinink. OVERLEDEN: 10 Mrt, J. Heesemans. 76 j., Reigerstraat; llMrt, A. Bax. 82 j., van Zeg- gelenstraat; A. Brouwer, 72 j., Kamerlingh Onnesstraat. George Skibine (links) als de Russische soldaat in het eerste deel van zijn eigen ballet ..De gevangene van de Kaukasus" tijdens het gevecht in een bergpas. paars vermengd, berokkende nogal veel schade aan de sfeer van „Les Sylphides". Welke verdiensten de uitvoering ook had, de mogelijke warmte straalde er toch niet van uit. Maar wellicht breekt die bij de vanavond en Zondagmiddag volgende her halingen van dit programma door. Het slot nummer was een reprise van „De betover de molen" door David Liehine op muziek van Schubert met décors en costuums van Benois, het geheel in de trant van de ne gentiende eeuw. Erg boeiend is deze luch tige fantasie niet bepaald, nog het meest in de enigszins parodistische gedeelten, bij voorbeeld in de Grand pas d'aetion. Maar Serge Golovine vond in de rol van de jonge molenaar, die een denkbeeldige reis maakt om het geluk vlak bij huis te vinden, ruim schoots gelegenheid zijn wonderbaarlijke (spring)capaciteiten uit te vieren. De H.O.V. begeleidde uit natuurlijk weer veel te laat ontvangen en grotendeels on leesbare partituren naar beste vermogen. Door de geringe omvang van de bak kon den enige leden van het orkest de voor stelling als toeschouwers volgen. DAVID KONING bestaat de gelegenheid, het abonne mentsgeld automatisch van hun giro rekening op de onze te laten over schrijven. De voordelen hiervan zijn: le. Aanbieding van kwitantie komt te vervallen, dus geen incassokosten 2e. Giro-biljet behoeft niet meer iedei kwartaal te worden uitgeschreven 3e. Geen kosten voor overschrijving. Indien U hiervan gebruik wilt maken verzoeken wij U een machtigingsfor mulier bij onze administratie aan te vragen. OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Woensdag kwam het bestuur van het Bedrijfschap voor Zuivel in vergadering bijeen, onder andere ter behandeling van het verzoek, om sanctie te verlenen aan het invoeren van een melksanering in Haarlem en naaste omgeving. Het bestuur heeft nog geen definitieve beslissing ge nomen. Een nader onderzoek zal worden ingesteld. Over veertien dagen komt het bestuur opnieuw bijeen. Van de zijde van het Comité van actie van huisvrouwen tegen de gedwongen melksanering te Haarlem vernamen wij, dat het nog steeds bezig is handtekeningen te verzamelen. Een aantal dames kreeg Woensdag 1065 handtekeningen bijeen. De Haarlemse rechtbank veroordeelde hedenmorgen de 22-jarige IJmuidense los arbeider E. v. d. W. wegens diefstal van een slijpmachine ten nadele van zijn werk gever tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek. Er was één jaar tegen hem geëist. De 51-jarige administrateur A. v. H. uit Amsterdam werd veroordeeld tot twaalf maanden, waarvan vier maanden voor waardelijk. Eén zijner cliënten had hij voor enige duizenden guldens opgelicht. Er was één jaar en drie maanden tegen hem geëist. De zaak tegen de 22-jarige Amsterdamse bakker A. A. K. werd tot 10 April ge schorst, omdat de rechtbank kennis wilde nemen van een vonnis tegen hem van de Amsterdamse rechtbank. Wegens diefstal had de Haarlemse officier van Justitie twee jaar jeugdgevangenis geëist. De arbeider J. A. L. uit Haarlemmermeer werd wegens heling veroordeeld tot negen maanden met aftrek. Er was één jaar ge- eist. De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank eiste hedenmorgen tien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk, tegen de 48-jarige perso neelschef van een kunstharsfabriek te Zaandam C. J. P., die ervan werd beschul digd ten nadele van die fabriek enige dui zenden guldens te hebben verduisterd; Hij gaf het hem ten laste gelegde toe. P. kweekte een extra inkomen door valse declaraties in te dienen. Zijn raadsman, mr. H. J. Loman, drong aan op een geheel voorwaardelijke straf. De rechtbank zal op 27 Maart uitspraak doen. Wereld Federalisten Beweging In de ledenvergadering der Wereld Fede ralisten Beweging Nederland, afdeling Haar lem. is een nieuw bestuur gekozen, dat als volgt is samengesteld. B. Deen, voorzitter; T. van der Woude Kraal, secretaresse; dr. ir. P. N. Degens Jr.; mr. A. W. Hellema Jr.: K. F. van der Woude; N. KIoos; mevrouw C. M. A. Schuttevan Oeveren; G. J. B. Bontjp; W. E. Braams. Op een gisteren in Pulehri Studio te Den Haag gehouden persconferentie heeft prof. mr dr. G. van den Bergh als voorzitter van de enkele maanden geleden gevormde stichting „Toneelcoördinatie" een toelich ting gegeven op de beweegredenen tot het niet langer verlenen van subsidie aan het gezelschap „Comedia". In de loop van het vorig jaar was reeds gebleken dat er geen voldoende financiële basis meer aanwezig was voor het voort bestaan van vijf grote gesubsidieerde ge zelschappen. Deze mening wordt gedeeld door allen, die rechtstreeks bij het gesub sidieerde toneel betrokken waren. De ge volgen hiervan bleven, zowel op zakelijk als artistiek terrein, dan ook niet uit en allengs groeide de overtuiging dat bij een nagenoeg gelijkblijvend subsidiebedrag de oplossing van de problemen alleen gevon den kon worden in een grondige wijziging van de algehele structuur. Bovendien stelde in het begin van dit jaar de rijks overheid de dringende eis van het terug brengen van vijf tot vier grote gesubsi dieerde gezelschappen per 1 September 1952. Dit geschiedde in een brief van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die mede berustte, zo als daarin uitdrukkelijk werd geformu leerd, op een advies van het ministerie van Financiën. Na langdurig en zeer intensief overleg is toen besloten dat de huidige leidingen van het Amsterdams Toneelgezelschap, de Haagse Comedie, de Nederlandse Comedie en het Rotterdams Toneel ieder een gezel schap zouden samenstellen, waarin de leden van Comedia, voor zover zij dit wensten en vooa- zover het mogelijk was, zouden worden opgenomen. Duidelijk was immers gebleken, dat dit laatste gezel schap in de loop der jaren zoveel aan kracht had ingeboet dat de mogelijkheid van een voortbestaan als zeer twijfelachtig beschouwd moest worden. Het bestuur van de Toneelcoördinatie heeft zich over deze kwestie uitvoerig laten voorlichten en kwam tot de conclusie dat Comedia in derdaad het kleinste gezelschap met de grootste moeilijkheden was. Professor Van den Bergh herinnerde er aan dat de brief van de staatssecretaris geen andere keuze liet en dat niemand der geraadpleegden een ander gezelschap dan Comedia als onvermijdelijk slachtoffer van de gedwongen reorganisatie, die met leed wezen is voltrokken, wist aan te wijzen. Alle deskundigen waren in deze pijnlijke kwestie eensgezind en geen van hen kon een alternatief voorstellen. Inmiddels zijn de beraamde plannen enigszins doorkruist door het besluit van de leiding van Come dia om het bestaan ondanks de intrekking van de subsidie toch voort te zetten. Vier van de leden van Comedia zullen het vol gend seizoen niettemin het gezelschap ver laten om deel van het A.T.G. uit te maken: Joan Remmelts, Rie Gilhuys, Vera Bon dam en Elisabeth Versluvs. Het A.T.G. krijgt hiervoor een extra-subsidie van 12.500. De andere gezelschappen ontvan gen elk 2.500 meer dan dit jaar. John Gobau gaat naar de Nederlandse Comedie en Magda Janssens naar het Rotterdams Toneel. De stichting „Toneelcoördinatie" treedt regelend op en heeft diepgaande bevoegd heden. Alle belanghebbenden zijn in het bestuur vertegenwoordigd. Het is echter gewenst de vertegenwoordiging van de gemeenten die subsidie verlenen sterker te maken. De thans ontworpen regeling moet beschouwd worden als een „noodgetim- merte". Binnenkort zullen de plannen tot verdergaande artistieke en zakelijke coör dinatie in studie worden genomen. Er moet tenslotte nog aan herinnerd worden dat het Nederlands Volkstoneel op grond van de bijzondere taak van dit gezelschap in een versterkte vorm en op basis van een andere subsidieregeling in ieder geval nog het volgend seizoen blijft bestaan. Op de Bakenessergracht is Woensdag middag een jongetje van elf jaar door een motorfiets aangereden toen hij plotseling achter een bal aan, de weg opliep. De mo torfiets schoof hern in het water van de gracht. Door een poging om het ventje te ontwijken kwamen de motorrijder en zijn duo-passagiere te vallen. Zij boden echter onmiddellijk hulp en konden de jongen door handreiking op het droge halen. Hij bleek een linker-dijbreuk te hebben ge kregen en is naar het Grote Gasthuis ge bracht. Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië: m.s. Willem Ruys (29 Maart); naar Nieuw Gui nea: s.s. Rempang (22 Maart)naar de Ne derlandse Antillen: m.s. Willemstad (18 Maart): naar Suriname: s.s. Cottica (19 Maart); naar Canada: s.s. Rijndam (19 Maart); naar Australië via Engeland (15 Maart): naar Argentinië, Uruquay en Chili: m.s. Tamo (26 Maart) en naar Brazilië: m.s. Aldabi (22 April). Ik was op één van die heerlijk zonnige voorjaarsdagen naar de Openbare Leeszaal in IJmuiden-Oost gegaan om daar de schil derijen vah vier Zaanse kunstenaars te be kijken. Nu trof ik het zó, dat de tentoon stelling eigenlijk niet offlcieeel open was, want dat is alleen van 7 tot 9 uur het ge val, behalve op Zaterdag en Zondag, dan is het van 2 tot 5 uur. Maar al was de ten toonstelling dan officieel gesloten, dit mocht niet verhinderen dat er zich in het zaaltje toch een groot aantal ouden van dagen bevond, echter eerder bijeen uit liefde voor het edele spel van klaverjassen dan voor het kunstgenot. Dit evenwel nam weer niet weg dat men mij best tussen twee rondjes kaarten wilde uitleggen dat dat ene schilderij een visioen en het andere een droom voorstelde. „Dat heeft-ie gedroomd", werd zeer verduide lijkend toegevoegd. En in dat zaaltje was het toen erg pret tig, omdat dat alles zo bij elkaar kwam, die lentezon, die vriendelijke oude men sen zo gezellig bijeen en die schilderijen aan de wanden, die daar iets feestelijks brachten met hun jonge frisse kleuren. Misschien had die schilder in zijn visioen wel een groot verdriet willen uitdrukken en had hij wel als Schubert „im Traum geweinet". Als een memento-mori hing er ook een gouache van een kerkhof aan de wand, hetgeen de grijsaards in het minst niet vermocht te verontrusten. Ik vond die gouaches heel goed, er was er een met iets van een dorp en een stil huis, die zelfs bijzonder mooi was, maar ik kan u niet vertellen wie er de maker van is, want aan een catalogus kon men mij niet helpen. Maar dat kwam om dat ik niet op de officiële tijd was gekomen. Er waren ook vrolijke landschappen bij uit Zuid-Frankrijk van C. Vis en portret ten van G. J. de Geus, welke laatste mis schien niet zo erg sterk waren geschilderd. Verder waren er abstracte schilderijen: kleuren en slingerende lijnen en een latje er om heen. maar het mooiste was weel een gouache van een zwarte heer met een hoge hoed in de hand en een duif op z'n schouder en op het achterplan twee wan delende dames. Toen hadden wij het er nog over of dat een wolk was achter die zwarte kerkhof- kruisen. Ik dacht van wel. „En meneer zal het wel weten", meenden de kaarters. OTTO B. DE KAT Opdracht*voor glazeniers Onlangs gaf de heer Johan Schilt, gla zenier te Overveen voor de voltallige kerk voogdij der Nederlands Hervormde kerk te Hilversum met behulp van een unieke serie lichtbeelden, een overzicht van de bloei, het verval en de vernieuwing der glazenierskunst. Aan het einde van deze leerrijke avond werd het ontwerp getoond voor het twaalf vierkante meter grote roosvenster ten behoeve van de in aan bouw zijnde Maranathakerk. Dit concept van mevrouw Femmy Schilt-Geesimk stelt voor de ontmoeting bij het ledige graf van Maria Magdalena. Aan het glazeniers-echt paar Schilt-Geesink is> thans definitief op dracht verstrekt dit wérk uit te voeren. Op de Middenweg in Amsterdam is Woensdagmiddag een 66-jarige Amsterdamse expediteur, die op het midden van de weg fietste, door een auto aangereden en even later overleden. ADVERTENTIE Gen. Cronjéstraat 135 - Tel. 11657 Vanaf 51 ct. per rol. Deze week gratis afranden. „Deze verdachte heeft zich schuldig ge maakt aan een der ernstigste misdrijven die ons wetboek van strafrecht kent: brand stichting. Hij is iemand die een groot ge brek aan maatschappelijk gevoel heeft. In het psychiatrisch rapport wordt hij een psychopaat genoemd", aldus de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank in zijn requisitoir tegen de 21-jarige ketelmaker C. J. J. M. uit Purmerend, die op tweede Kerstdag van het vorig jaar twee jassen en een costuum in een fietsenwinkel te Purmerend in brand had gestoken. De rijkspolitie slaagde er in om het brandje te blussen. De verdachte kon geen verklaring voor de brandstichting geven. Hij merkte slechts op: „Ik had er zin in". De officier eiste twee jaar jeugdgevan genis tegen hem. Mr. J. Lieuwen, de raadsman van de ver dachte, was met de officier van mening dat een heropvoeding in de jeugdgevangenis wellicht goede resultaten zou opleveren. Hij verklaarde dat de verdachte weinig of niets van deze zaak begrijpt: „Hij staat er met welwillende interesse tegenover". De rechtbank zal op 29 Maart uitspraak doen. Indien de colleges van B. en W. van de gemeenten Wijdewormer, Zaandam, Zaan dijk en Koog aan de Zaan in hun te Koog aan de Zaan te houden gecombineerde vergadering de plannen goed keuren, zullen nog dit 'jaar tienduizenden Zaan- kanters van het grote streekopenluchtbad in Wijdewormer gebruik kunnen maken. De plannen voor dit bad zijn geheel uit gewerkt. Het zal worden gevestigd bij het Wormergat, waar thans een particulier een strandbad exploiteert. Het openluchtbad zal, zoals de samenwerkende gemeentebe sturen zich voorstellen, een capaciteit voor 2500 personen hebben. Het krijgt een res taurant, een kleuterbassin, een ondiep- en een diep bassin, waarin ook zwemwed strijden kunnen worden gehouden. Het vereiste kapitaal is 200.000, hetgeen men door een lening bij elkaar hoopt te bren gen. Woensdagmiddag is het nieuwe gebouw van de Uitgeversmaatschappij Elsevier N.V. in de Spuistraat te Amsterdam offi cieel in gebruik genomen. Bij deze ge legenheid werd het woord gevoerd door de president-commissaris der N.V., ir. W. J. Burgersdijk en de president-directeur J. P. Klautz, die mededeelde, dat „Elsevier" N.V. iedere twee jaar een Nederlandse student in de gelegenheid zal stellen zijn studie in Amerika te voltooien. De burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, woonde de opening bij. ADVERTENTIE verschaft U het allergrootste theegenot 'n heerlijke Engelse Ceylon Melange 'n zeer geurige Ceylon Assam Melange „Het Centrum „Lindenheuvel" te Overveen, verrassend mooi, gelegen te te midden van vijf-en-twmtig hectare bos- en duinterrein, dicht bij de Kennemerduinen. niet ver van de zee, staat open voor allen, die uit de drukte en de spanning van de tijd verlangen naar ruimte stilte en een rustig gesprek". Dat is het doel van het Pastoraal Centium Lindenheuvel, opgericht door de Witteveen-vereniging, waarvan de opening bepaald is op Zaterdag 15 Maart. Het gebouw is dan gereed om gasten te ontvangen en de volgende week worden de eerste verwacht. Aan dr. Stelma werd omstreeks die tijd verzocht voorzitter te worden van de Witte veen-vereniging. Hij verzocht het bestuur dezer vereniging echter een andere richting te zoeken en mee te werken een huis te stichten, waar gasten kunnen verblijven, om tot rust te komen. Het' bestuur voelde hier wel voor en het gevolg was de vor ming van een centrum, dat Zaterdag ge opend wordt. Vroeger werd het buiten bewoond door de familie Burdet. Toen dr. J. H. Stelma, predikant bij de Nederlands Hervormde gemeente te Blcemendaal vernam dat de familie zich in Zwitserland ging vestigen, stelde hij onmiddellijk pogingen in het werk de beschikking te krijgen over het buiten, want hij liep al met plannen rond om te trachten hen te helpen die rust no dig hadden. Dr. Stelma vertelde ons welke gedach ten er aan het aanstaande werk ten grond slag hebben gelegen. In zijn pastorale werk was hij reeds vele malen in aanraking ge komen met mensen, die rust nodig hadden, hetzij door gezins- of huwelijksmoeilijk heden. In Washington zijn de voorbereidingen voor de ontvangst van Koningin Juliana en Prins Bernhard die op 2 April a.s. in de Verenigde Staten zullen aankomen, in volle gang. Het staat nog steeds niet vast waar de koninklijke gasten tijdens hun driedaags verblijf in de Amerikaanse hoofdstad zullen wonen. Met man en macht wordt gewerkt aan de restauratie van het Witte Huis, officiële residentie van president Truman. Indien dit werk vóór de aankomst van de Koningin en de Prins gereed is, zullen zij de eerste nacht als gasten van de president in het Witte Huis vertoeven. Gedurende de rest van hun verblijf in Washington zullen zij dan in Blair House wonen, de tijdelijke woning van de president. Op de foto: het Witte Huis. Dr. Stelma deelde verder mee, dat uit voerig van gedachten gewisseld is over de leiding. Men kwam tot de conclusie, dat de nadruk gelegd moest worden op het pastorale werk en dat een predikant moet samenwerken met een psychiater. Het huis moet ook een pastoraal karakter hebben en geen zenuwinrichting worden. Met de da gelijkse leiding werd belast ds. R. van der Mast, die tevens predikant van de Neder lands Hervormde Gemeente van Bloemen- daal met een bijzondere opdracht is en Zr. M. E. Serton, tot voor kort bestuurend zus ter van de sociale opleiding van diacones sen. Ds. Van der Mast treedt op als pre dikant-directeur en dr. S. J. P. Dercksen, psychiater te Amsterdam, als medisch ad viseur. De samenleving zal gekenmerkt worden door een grote mate van persoonlijke vrij heid. Er is gelegenheid tot sport en spel (op het terrein is een tennisbaan), tot wandelen en natuurstudie. Gezamenlijke besprekingen over maatschappelijke of persoonlijke vra gen, morgengebed of dagsluiting kunnen voor hen die dit zoeken, geestelijk reliëf geven aan het verblijf. „Lindenheuvel" is bestemd voor de zakenman, de huisvrouw, de dokter, de kerkelijk of maatschappelijke werkster, de patiënt, die pas het zieken huis heeft verlaten en voor alle anderen, die behoefte hebben aan rust, bezinning en herstel van innerlijke kracht. Wat de inrichting van het huis betreft zij meegedeeld, dat er acht-en-twintig gasten kunnen verblijven. Er zijn over het algemeen één-persoons kamers. Onder lei ding van architect H. W. van Kempen te Bloemendaal is het inwendige verbouwd, waarvoor een bedrag van f 35.000 nodig was. Bloemendaalse dames hebben meege werkt aan het maken van spreien, gor dijnen enzovoort en particulieren stelden meubilair beschikbaar. Om het werk te be ginnen was een bedrag van f 100.000 nodig. Particulieren en bedrijven stelden in to taal reeds een bedrag van f 80.000 beschik baar. BINNENLAND De Amsterdamse politie deelt mede, dat in de nacht van Zondag 16 op Maandag 17 Maart de spoorwegovergang in de Velser^-s bij Sloterdijk, van 23 uur tot 6 uur voor alle verkeer gesloten zal zijn. Het verkeer van en naar Velsen zal dan via de Spaarndam- merdijk en Haarlem moeten geschieden. Tot gemeentesecretaris van Emmen is benoemd de heer A. N. Nap, thans gemeente secretaris van Wieringermeer. Door onbekende oorzaak brak Woens dagmiddag brand uit in de machinekamer van het in de Rijnhaven te Rotterdam lig gende Turkse schip „Kasdikoglu". Men was met reparaties in de machinekamer bezig, waarbij ook met een lasapparaat werd ge werkt. De brandweer was spoedig ter plaatse en na ongeveer een half uur was deze het vuur meester. De „Volmolen", een gebouw naast de Amersfoortse Koppelpoort, dat in zeer ver vallen staat verkeerde, wordt op het ogen blik gerestaureerd. De helft ervan zal wor den ingericht als woonhuis. Het andere deel wordt een ruime werkplaats voor een am bachtsman. De Volmolen, die gebouwd werd in 1645, was de laatste tijd gebruikt als op slagplaats voor kolen. Van de militaire missie, die op verzoek van de minister van Oorlog, ir. C. Staf, door generaal Eisenhower aan Nederland ter be schikking is gesteld, zijn Woensdag in Ne derland gearriveerd: brigade-generaal Robert W. Ward, hoofd van de missie, met de aan hem toegevoegde hoofdofficier, luitenant kolonel Nathanial Roane (beiden van het Amerikaanse leger). Voorts de Engelse kolo nel Ley en de Franse kolonel Mottez. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek, ontving de KNAC bericht, dat het in de bedoeling ligt de Z.O. rijbaan van het gedeelte van de weg AmsterdamDen Haag, ter lengte van ongeveer 500 meter en gelegen ten N.O. van de brug over de Ringvaart bij Sloten, dit jaar te verbeteren. Dit weg gedeelte vertoont ernstige golvingen. Van 15 tot en met 25 April a.s. zal op de „Hemelbergh" te Schaarsbergen bij Arn hem een bijeenkomst van jongelui uit ver schillende West-Europese landen worden gehouden. Zulke bijeenkomsten zijn er na de oorlog reeds vier, meestal in Frankrijk gehouden. Het is de eerste keer. dat deze ontmoeting in Nederland plaats vindt. Er worden inleidingen gehouden, concerten ge geven, volksdansen gedemonstreerd en films vertoond. In een bijzondere samenkomst van het Christelijk Nationaal Vakverbond is afscheid genomen van zijn secretaris, de heer F. P. Fuykschot, tevens vice-voorzitter van het Internationaal Christelijk Vakverbond en algemeen secretaris va.i de Protestants Christelijke Arbeiders-internationale. De voorzitter van het C.N.V., de heer M. Rup- pert, herinnerde aan het besluit op het Amerikaanse continent een bureau der Prot. Chr. Arbeiders-internationale te stichten en de heer Fuykschot te belasten met de voor lopige leiding. De heer Fuykschot zal zich met zijn gezin voorlopig voor twee jaar in Canada vestigen. Bij beschikking van de minister van Economische Zaken worden met ingang van 12 April opgeheven de Ondervakgroep Groot handel in Parfumerieën en Cosmetica, de Ondervakgroep Sociale Volkscredietinstel- lingen en de Bedrijfsgroep Aardolie industrie. De gouverneur van de Nederlandse Antillen, mr. A. A. M. Struycken, is van morgen uit de West op Schiphol aangekomen. Aan mr. F. M. Pleyte is op zijn verzoek met ingang van 1 Mei eervol ontslag ver leend als vice-president van de rechtbank te Arnhem. HAARLEM EN OMGEVING Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam zijn bevorderd tot arts de heren P. H. J. de Weerdt, Velsen, A. J. Simons, Heemstede en C. B. Leering te Haarlem. Voor het artsexamen eerste gedeelte is geslaagd de heer L. C. L. M. Vasen te Haarlem. Ds. B. Boers, em. predikant te Heem stede, herdenkt 20 dezer de dag dat hij voor 55 jaar het predikambt in de Ned. Herv. kerk aanvaardde. Ds. Boers, die 80 jaar is, werd in 1397 predikant te Kedichem en ver trok vandaar in 1900 naar Roordahuizum, welke gemeente hij heeft gediend tot aan zijn emeritaat in 1937.. Ds. A. J. P. Boeke, em. predikant te Zandvoort. herdenkt 6 April de dag waarop hij voor 50 jaar het predikambt in de Ned. Herv. kerk aanvaardde. De jubilaris diende van 19021913 de gemeente van Noordwij- kerhout en van 1913 tot aan zijn emeritaat in 1942 die van Schoorl. De jubilaris is thans 77 jaar. Op de ouderavond van de Christelijke school „Juliana van Stolberg" aan de Slacht huisstraat zijn de jaarverslagen goedgekeurd. Ds. B. van Gelder sprak over ,.De noodzaak van sexuele voorlichting aan onze kin deren". Nadat B. en W. van Haarlem hadden besloten voor de zuidelijke weghelft van de Ridderstraat een wachtverbod in te stellen hebben zij thans een stopverbod voor dat gedeelte ingevoerd. Het is verboden voer tuigen, rij- en trekdieren of vee te doen of te laten stilstaan. VAN EST, WAGTMANS EN PETERS IN MILAAN—SAN REMO. Van Est, Wagt- mans en Peters zullen deelnemen aan de klassieke wielerwegwedstrijd Milaan—San Remo, die Woensdag 19 Maart wordt ge houden. NIEUWE LEIDER VAN ENGELS VOET BAL B-TEAM. De manager van Arsenal, Tom Whittaker, die als leider zou fungeren voor het Engelse b-team dat 26 Maart te Amsterdam tegen het Nederlands bonds- elftal speelt, heeft op verzoek van de Foot ball Association deze functie overgedragen aan de manager van Bolton Wanderers, Rid ding. Het wordt beter geacht, dat Whittaker wegens de drie dagen later te spelen wed strijd van Arsenal tegen Chelsea voor de halve finale van de Engelse bekercompetitie in Engeland blijft. De Engelse b-elftallen, die op 18 Mei te Saarbrücken en op 22 Mei te Parijs uitkomen, zullen evenwel onder leiding van Whittaker staan. ENGELSE VOF.TBALLEAGUE. De uit slagen van de Woensdag gespeelde league wedstrijden: eerste divisie: Chelsea—New castle United 1—0; Manchester City—Burn ley 0—1; Portsmouth—West Bromwich Al bion 1—1. Tweede divisie: Blackburn Rovers —Sheffield Wednesday 0—0: Lui on Town— Doncaster Rovers 1—4; Sheffield United- Cardiff City 61. UTRECHTS ELFTAL—NEDERLANDS .TEUGDELFTAL 41. Het Nederlands .teugdelftal heeft Woensdagavond in het sta dion te Utrecht een voetbalwedstrijd gespeeld tegen het Utrechts KNVB-elftal. De Utrech tenaren wonnen met 4—1, nadat de rust met 11 was ingegaan. HAARLEMSE BOKSERS BEHAALDEN PRIJZEN. Bij de in Amsterdam gehouden bokswedstrijden om het kampioenschap van Noordholland «mateurs hebben de Haarlem mers F. Grannetia en Alles (beiden boksclub ..Bruggink") derde prijzen behaald. Eerst genoemde won in de klasse C lichtgewicht junioren van de Amsterdammer Molenaar en Alles versloeg in de klasse C vedergewicht junioren de Amsterdammer Van Rooy. I

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 10