De problemen waarmee Bloemendaal worstelt Olivetti, industrieel en sociaal pionier in Italië Fa. B. ENGELENBERG verhuizen overzee? Een nota van B en W die een staalkaart van verzuchtingen is Hillegotn Zandvoort Heemstede Zondagswet is overbodig Zuid-Italiaanse arbeiders krijgen een kans Nieuwe uitgaven Amsterdamse Beurs DONDERDAG 13 MAART 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT V oorlichtingsavond Middelbaar Onderwijs Uitvoering van het Meisjeskoor „Asaf" Verscheidene Kamerleden Man mishandelde zijn echtgenote OME VERKOOP SIKKENS LAKKEN Gaat U of gaat U F. DAM IAANS en Zn Maken van veranderingen op buitenplaatsen Scheepvaart De nota die B. en W. van Bloemendaal als toelichting op de ontwerp-begroting voor 1952 aan de raad gezonden hebben (wij gaven daarvan reeds een overzicht) is blijkbaar niet alleen geschreven voor de raadsleden en de ingezetenen van Bloe mendaal. Er zijn daarin veel opmerkingen gemaakt die ongetwijfeld ook, en misschien zelfs wel in het bijzonder, bestemd zijn om gelezen te worden door de toezichthouden de colleges van rijk en provincie. En het opvallende is dat B. en W. daar bij gebruik gemaakt hebben van krachtter men die men zelden vindt in zulke ambte lijke stukken. Het zijn gepeperde uitingen van een overkropt gemoed, rechtvaardigin gen van iemand die zich onbillijk behan deld voelt en die daarbij wel genoodzaakt is met verwijten te komen. Er wordt, om slechts enkele voorbeelden aan te halen, gesproken van „een moorddadige belasting heffing. Daarop volgt de verzuchting: „Een zelfstandig gemeentelijk beleid, zoals dit door de wetgever van 1851 gedacht is, wordt daardoor in hoge mate bemoeilijkt." Het verwijt dat Bloemendaal wat de wo ningbouw betreft „in kluisters is geslagen", is van hetzelfde kabiler. Nu moet er dadelijk aan toegevoegd wor den dat B. en W. hun beweringen met be wijzen staven. Allereerst wat de woningbouw betreft. Daarover wordt gezegd dat plannen van Bloemendaal om terreinen beschikbaar te krijgen om daarop te kunnen bouwen, op grond van verschillende motieven grote tegenstand ondervinden. Bloemendaal is al sinds 1946 bezig om een nieuw uitbrei dingsplan te maken, maar na zes jaar is het zelfs nog niet mogelijk een beperkt plan in onderdelen te ontwerpen. Bij de tegen stand die Bloemendaal ondervindt weegt het zwaarst de begeerte om Bloemendaal te bewaren als recreatie-terrein voor de bevolking van de grote steden. De recrea tie-oorden betalen de ontspanning van de stedelijke bevolking en zien door de poli tiek der reservaten hun natuurlijke groei afgesnoerd. De ellende die daardoor ont staat wordt door de hogere autoriteiten te liGht geschat, aldus B. en W. Onze lezers weten dat Bloemendaal nu met Haarlem aan het onderhandelen is over de mogelijkheid voor de Bloemendaalse ingezetenen met Bloemendaals geld huizen te bouwen op Haarlems gebied. B. en W. van Bloemendaal verwachten van deze po ging geen spoedige uitkomst, want zij voe gen er aan toe „de weg naar succes zal wel lang en moeilijk zijn." Bloemendaals inwoneraantal is nog bo ven de 20.000, maar 'het is al enkele jaren dalend. Maar dat betekent niet dat de wo ningnood daardoor vermindert, want het teruglopen is vooral een gevolg van minder intensieve bewoning der D.B.V.O.-huizen voor gerepatrieerden en het vrijgeven van een deel dezer huizen voor particuliere bewoning. Bij het Huisvestingsbureau staan 352 woningzoekenden ingeschreven, waaronder 135 urgente gevallen zijn. De vestiging van provinciale bedrijven in de gemeente eist veel woongelegenheid voor daarbij werkend personeel. Er staan er nu 91 bij het Huis vestingsbureau ingeschreven als woning zoekenden. B. en W. concluderen dat de aanwezigheid van de provinciale bedrijven een extra belasting voor Bloemendaal be tekent. In de aula van het Kennemer Lyceum werd Woensdagavond voor de ouders der leerlingen van de hoogste klassen der scho len voor lager onderwijs in de gemeente Bloemendaal een bijeenkomst gehouden, die ten doel had deze ouders voor te lich ten omtrent het voortzetten van de school opleiding hunner kinderen op een school voor middelbaar onderwijs. In zijn openingswoord zeide drs. E. van Meir, de rector van het Kennemer Lyceum, dat verleden jaar voor het eerst een voor lichtingsavond is gehouden. Het succes daarvan was de aanleiding ook dit jaar weer een voorlichtingsavond te houden. De keuze van de voortzetting van de school opleiding achtte de heer Van Meir een vrij ernstige zaak voor de ouders. Dr. W. J. Jong, rector van het Jac. P. Thijsse Montessorilyceum, behandelde het onderwerp: „Waarom onderwijs-experi- menten en hoe?" De experimenten zag hij als een noodzakelijk iets, die zich steeds in het onderwijs voltrekken. Daar Maria Montessori haar methode slechts toepaste op de categorie der lagere school, is een Montessorilyceum een experiment, waar bij alleen voort wordt gebouwd op de grondgedachte. De voordelen van een kleine middelbare meisjesschool was het onderwerp, dat hier na werd besproken door de heer J. Möl- lenkamp, directeur van de middelbare meisjesschool ,,'t Kopje". Hij memoreerde een stukje geschiedenis, waaruit bleek, dat men zich de HBS oorspronkelijk alleen als jongensschool had voorgesteld. Het kostte veel strijd meisjes middelbaar onderwijs te laten volgen. Het gevolg van de strijd was, dat Haarlem met de oprichting van de eerste meisjesschool voor middelbaar onderwijs de primeur van het land kreeg. De spreker bepaalde zich vervolgens tot de voordelen van en een inzicht in de werkzaamheden op een MMS. Men kan zich geheel wijden aan de nu eenmaal niet te ontkennen bijzondere eisen der meisjes, die geheel verschillen van onderwijs aan jongens. Sinds 1935 is 't eind-diploma van de MMS officieel door de minister erkend. De school trekt steeds meer de belangstel ling van de ouders. Tenslotte werd het woord gevoerd door drs. Van Meir, die sprak over het voort gezet onderwijs in 't algemeen en dat op het Kennemer Lyceum in het bijzonder. Het voordeel van een lyceum boven een HBS noemde hij het uitstel van het kiezen van de richting, die het kind moet op gaan. In die tijd zijn twee jaar verlopen en weet men meestal wel iets meer van de toe komstplannen van het meisje of de jongen. De lycea in ons land zijn nog niet offi cieel erkend, al komen er nog wel steeds bij. Het experiment van vernieuwingen op de lycea,1die men vroeger dwaas en idioot vond, krijgt nu overal meer ingang, zo be sloot de heer Van Meir zijn betoog. Na de pauze, waarin men eveneens na dere inlichtingen over de Verschillende onderwijsinstellingen kon vernemen, was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan slechts door een enkeling werd gebruik gemaakt. Indertijd hadden wij een onderhoud met de burgemeester, waarin deze er op wees dat er in verhouding in zijn gemeente veel ziekenhuizen, sanatoria, rust- en herstel lingsoorden, kindertehuizen, opvoedings gestichten en internaten gevestigd zijn. Nu wordt dit in de nota door B. en W. met cijfers nader toegelicht. In Bloemendaal zijn niet minder dan 65 van zulke inrich tingen, Heemstede heeft er daarentegen slechts 27. Dit verhoogt niet alleen de woningnood, maar heeft ook nog voor Bloemendaal in financieel opzicht ongunstige gevolgen. In de kindertehuizen, internaten, enz. zijn 188 kinderen, die de Bloemendaalse scholen bezoeken. Bovendien komen 96 kinderen uit de doorgangstehuizen voor gerenatrieer- den en 59 uit de in hotels gevestigde op vangcentra voor gerepatrieerden. Bij elkaar niet minder dan 243 kinderen, waarvoor de gemeente 16.889 per jaar uitgeeft voor onderwijs. Door die extra toevloed van leerlingen ontstaat ook plaatsgebrek op de. scholen, „waardoor het gemeentebestuur tot adem benemende goocheltoeren gedwongen was." Uit al deze bijzonderheden blijkt wel dat Bloemendaal een zeer bijzondere positie inneemt en voor problemen staat, die men in vele andere gemeenten niet vindt. En het onaangename voor het college van B. en W., en natuurlijk ook van de leden van de raad is, dat er van Bloemendaalse kant niets gedaan kan worden om voor die reeks moeilijkheden een oplossing te vinden. Bloemendaal was eens (vóór de oorlog) een der rijkste en daardoor onafhankelijk ste gemeenten van Nederland. Nu moet het, om een sluitende begroting mogelijk te maken, een bijzondere uitkering uit het Gemeentefonds vragen (voor 1952 ƒ126.000) en dan nog blijft er slechts een post voor onvoorziene uitgaven van 22.924, terwijl B. en W. moeten constateren dat verschil lende wensen, die in de gemeente be staan, niet kunnen worden ingewilligd om dat er geen geld voor is. Ongetwijfeld zullen B. en W. zich vleien met de hoop, dat de hogere instanties van deze velerlei verzuchtingen zullen kennisnemen en dat dan wegen gevonden zullen worden om aan gerechtvaardigde verlangens van Bloemendaal tegemoet te Komen. BURGERLIJKE STTAND GEBOORTEN; F. W. van Roodede Lo- rijn, d.; J. I. Willemse—v. Egmond, z.; M. N. WiemeiierFabius. d. ONDERTROUWD: A. E. R. Arnold en M. G. Laan; J. Bredt en Jvr. H. W. A. v. Speng- ler; P. M. Beker en G. A. M. Th. Kolle; P. Carp en M. L. Schicht. GEHUWD: J. H. Scheffer en H. J. Maertens. OVERLEDEN: Wed Chr. F. van Veen, 73 j.; H. H. Smit, 57 j.;' Wed V. v. Doorn— Pessl, 78 j.; W. Rison; J. M.'Odendahl, 72 j. De christelijke gemengde zangvereniging „Asaf" bezit sinds kort als onderafdeling een meisjeskoor, onder leiding van mej. Lize Schoo. Dit koor maakte zijn intree tijdens een kerkconcert gegeven in de Gereformeerde kerk, waaraan medewerk ten de heer Cor Kool (orgel), Henk Sna- terse (bas), de dirigente als sopraan-soliste en mevrouw Van den Brink (piano). De opgave, die aan de kleine zangers gesteld was, bleek niet makkelijk: vóór de pauze werden met orgelbegeleiding verscheidene werken van Bach gezongen, waaronder de prachtige cantate 147, bekend geworden vooral door de uitnemende pianobewerking van Myra Hess „Jesus bleibet meine Freude". De liederen van Catharina van Rennes en Hendrika van Tussenbroek, die vervolgens werden gezongen, vielen in het kader van het programma een weinig uit de toon. Over het algemeen kon ern stige studie en zuivere zang worden ge constateerd. De voorzitter van „Asaf" de heer G. Rikkers, opende het concert, dat door ds. A. K. Krabbe, Gereformeerd pre dikant met een opwekkend en propagan distisch woord en dankgebed gesloten werd. De raad over woningbouw Woensdagavond kwam de gemeenteraad in spoedvergadering bijeen. Als enig punt prijkte op de agenda het voorstel tot het aangaan van twee geld leningen tot een totaal bedrag van f315.000 tegen 4Vi welk voorstel zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen, nadat de heer Van Waveren (P.C.) gewaarschuwd had voor een al te optimistische grond- en bouw- politiek, gezien de situatie in het bloembol lenvak en de vele forensen te Hillegom wonende, die mettertijd ongetwijfeld zullen wegtrekken. De burgemeester antwoordde hierop dat er thans nog 5 a 600 gegadigden voor huizen op de wachtlijst staan, terwijl hij ten aanzien van het forensenvraagstuk Hillegom wilde zien in het verband van de randstad Hol land, waarbij ook het forens-zijn een ander aspect krijgt. De raad besloot machtiging te geven tot de bouw van 18 woningen. Tenslotte werd aan een zijstraat van de Brouwerlaan de naam Leembruggenstraat gegeven. Na twintig minuten stonden de edelacht- baren weer op straat. Herstelde Cor de Groot geeft recital in Heemstede Zoals velen zich zullen herinneren heeft de pianist Cor de Groot kort geleden nabij Schiphol een auto-ongeluk gehad, tenge volge waarvan hij zijn buitenlandse con certen moest afzeggen. Van zijn rechter hand werden enige vingers gekneusd. Thans is echter het herstel zover gevorderd dat hij deze week weer kan en mag optre den. Op Dinsdag 18 Maart geeft hij een recital in het Minerva-Theater te Heem stede, waar hij voor de pauze werken van Beethoven (onder meer de prachtige Storm-sonate), Mendelssohn en Chopin zal uitvoeren. Het tweede gedeelte van zijn programma is geheel gewijd aan Spaanse componisten. Cor de Groot is misschien de enige buitenlander die in Spanje het ver zoek heeft gekregen gehele avonden met Spaanse muziek te vullen. Spoedeisende raadsvergadering De raad der gemeente Zandvoort is in spoedeisende openbare vergadering bijeen geroepen op Dinsdag 18 Maart des middags te 5 uur. De agenda vermeldt slechts het voorstel betreffende verhuur van het recht van exploitatie van het restaurant in de water toren. Het Zuiden heeft weinig kapitaal en dus is het een Noord-Italiaanse onderneming, de Olivetti-fabriek, die het heeft aange durfd zulk moeilijk werk toe te vertrouwen aan Zuid-Italiaanse arbeiders. Tijdens en vooral na de oorlog hebben de Olivetti- fabrieken te Ivrea in Piemonte tal van Zuid-Italiaanse vluchtelingen onder hun arbeiders opgenomen en zij konden vast stellen, dat deze zich tot uitstekende werk- Pluimveevereniging „Eendracht" Onder voorzitterschap van de heer W. Koch kwam Woensdagavond de pluimvee vereniging „De Eendracht" in het R.K. Ver enigingsgebouw in jaarvergadering bijeen. Bij de ingekomen stukken was een brief van het gemeentebestuur, waarin werd me degedeeld dat de vereniging ook dit jaar een bedrag van f75 aan subsidie zal ontvangen. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer A. H. Nunnink, bleek, dat het aantal leden iets terug gelopen is. Het verslag van de penningmeester, de heeft G. Neeskens. vermeldde een batig saldo. Het voornaamste punt van de agenda was het plan om een tentoonstelling te houden. Er wordt alleen toestemming verleend, wan neer verschillende verenigingen uit enige gemeenten samenwerken. Het bestuur zal overleg plegen met zusterverenigingen uit Hillegom en Lisse. Wanneer deze samenwer king tot stand komt zal te Heemstede een gecombineerde tentoonstelling worden ge houden op 29 en 30 November. Er zal boven dien overleg worden gepleegd met de plaat selijke verenigingen van postduiverhouders „Gevleugelde Vrienden" en .V Vredes duif". Dit is in de fantasie van een tekenaar het toekomstige schip naar de maan, zwevend op tweehonderd mijlen boven de oppervlakte van die planeet. De tekening verscheen bij een artikel over de mogelijk heid van toekomstige reizen naar de maan in het Amerikaanse tijdschrift „Colliers''. Op het „maanschip" ■zijn fotografen bezige opnamen te maken van de maan. Het schip zal daarna terugkeren naar zijn basis, welke de geleerden ontworpen hebben op 1.075 mijlen boven de aarde. Dr. Werner von Braun, de bouwer van de V-2 raket, heeft verklaard, dat deze basis in het lucht ruim in tien jaar gebouwd kan worden en In het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake voor schriften ter wegneming van beletselen voor de viering van en ter verzekering van de openbare rust op de Zondag verklaren vele leden dat de taak van de wetgever slechts kan zijn het zoveel mogelijk ophef fen van de beletselen die de Zondagsheili ging in de weg staan. De overheid, aldus verscheidene leden, zal met de verscheidenheid van meningen in ons volk hebben te rekenen bij het be palen van haar gedragslijn. Doet zij dit niet, dan zal een wet licht als onderdruk king worden gevoeld, dan wel haar hand having in het gedrang komen. Een wet moet in meer of mindere mate weerklank vinden in de volksconsciëntie. Met het oog daarop verklaarden deze leden, dat de bemoeienis van de overheid met de Zondagsrust afgezien van dat gene, wat zij uit een oogpunt van sociale politiek behoort te doen vooral en met name betrekking heeft op hetgeen in het openbaar geschiedt. Deze gedachte moet er toe leiden, dat het beleid der overheid er op gericht moet zijn het mogelijk te maken, dat de grote sport wedstrijden en demonstraties van soortge lijk karakter van de Zondag verplaatst kunnen worden naar een dag in de week. De overheid richte er haar beleid op, dat de Zondag zoveel mogelijk worde vrijge maakt van de Zondagsrust storende ge beurtenissen. Dit betekent niet, dat sport beoefening of ontspanning als zodanig op de Zondag zou behoren te worden verbo- den. Men behoort in dezen de vrijheid van de burger te eerbiedigen. Maar wel dient te worden voorkomen, dat niet het omge keerde geschiedt en dat de vrijheid van de christen, het ongestoord bezit van een christelijke Zondag, wordt aangetast door rustverstorend rumoer. Verscheidene andere leden waren tot de voor hen teleurstellende slotsom gekomen, dat het ontwerp niet veel meer behelst dan enige voorschriften tot het tegengaan van gerucht op Zondag. Verscheidene weer andere leden, instem mende met het uitgangspunt, dat de heili ging van de Zondag niet door wettelijke voorzieningen behoort te worden afge dwongen, maar wel door wetsvoorschrif ten behoort te worden beschermd tegen hinderende gedragingen, meenden dat niet uit het oog behoort te worden verloren, dat de huidige toestand tot weinig of geen moeilijkheden aanleiding heeft gegeven en dan ook van urgentie van het wetsontwerp moeilijk kan worden gesproken. Deze toe stand koint hierop neer, dat de verouderde Zondagswet van 1815 in haar geheel eigen lijk nooit is nageleefd, zodat er feitelijk géén Zondagswet meer is, hetgeen bewijst, dat het Nederlandse volk van natui"e~dus danig ordelijk kan worden genoemd, dat het een Zondagswet feitelijk niet behoeft en dan ook deze oixtworpen wet wel zou kunnen missen, zo zeggen deze leden. (Van onze correspondent in Rome) Italië is een land van grote tegenstellingen op elk gebied: Grote rijkdom en onpeilbare armoede, geleerden van wereldnaam exx een aantal analphabcten. Het welvarende Noorden, waar steden als Milaan en Turijn niet onder doen voor Zürich of Brussel, en lxet arme Zuiden, waar werkloosheid en honger bijna regel zijn. Het Zuiden leeft van landbouw en kan zijn steeds talrijker wordende bevolking niet meer voeden. Industria lisatie van het Zuiden is een dringende eis, doch tot nu toe zijn er heel weinig industrieën van betekenis ten Zuiden van Rome gevestigd. Daarin schijnt thans veran dering te komen. Te Pozzuoli bij Napels wordt een grote fabriek gebouwd voor de vervaardiging van telex-schrijfmachines. Nog in dit voorjaar zal die fabriek worden geopend en dit betekent werk voor duizenden Zuid-Italianen, die daartoe op dit ogen blik speciaal worden geschoold. krachten ontwikkelden. De leiding van de fabriek meent nu dat het op haar weg ligt, als bijdrage tot de verbetering der levens voorwaarden in het Zuiden, een fabriek bij Napels te openen, die voornamelijk zal werken voor de buitenlandse markt. Dit gebaar wie niet met Italiaanse toestanden vertrouwd is, kan zich niet voorstellen welk een indruk het maakt, wanneer een Noord-Italiaans zakenman en nog wel een Piemontees, vertrouwen stelt in de capaciteiten van Zuid-Italianen vestigde onze aandacht op het nijvere Pie monte, het rijkste en meest geïndustriali seerde deel van Italië. Ingenieur en apostel De man, die in 1908 de Olivetti-fabriek oprichtte, Camillo Olivetti, was half inge nieur, half apostel. Hij was van mening en de traditie wordt door zijn zoons voort gezet dat een onderneming niet ten doel moet of zelfs mag hebben de ondernemers te verrijken, doch dat het hoofddoel moet zijn welvaart te brengen aan de streek, waar de onderneming gevestigd is. Natuur lijk vindt men overal in de wereld wel fabrieken, waar veel aandacht wordt ge schonken aan sociale voorzorg voor de ar beiders, maar in Ivrea is het toch iets an ders. Men voelt dat de vele dingen, die daar voor de ax-beidersbevolking worden gedaan, met liefde gebeuren. Een bewaar school voor de kinderen van de arbeiders is geen uitzondering, maar in Ivrea zijn de leerkrachten aan die school verbonden, meisjes, die in Zwitserland paedagogie en psychologie van het kind studeerden en de kinderen van de eenvoudigste arbeider en van de hoogste leden der directie zitten er naast elkaar. Dat rijk der kinderen, vol bloemen en bomen, is omringd door een fraaie rotstuin, er wordt getekend, geboet seerd, muziek gemaakt en deze kinderen hebben een jeugd, zoals heel weinig Ita liaanse kinderen gegund is. Een fabrieks- bibliotheek is niets bijzonders, maar een bibliotheek, die door studenten en zelfs door professoren uit Turijn wordt geraad pleegd, omdat men er technische boeken vindt die men elders tevergeefs zoekt, is al iets meer. Wanneer die fabrieksbibliotheek dan tevens een humanische bibliotheek om vat, waarin men alle Italiaanse, Franse, En gelse en Duitse klassieken kan vinden in de oorspronkelijke taal en in vertaling en die geabonneerd is op 200 tijdschriften uit alle delen der wereld, dan is dat toch wel iets bijzonders. Een verzameling moderne schilderijen, die gezien mag worden, siert de bibliotheekzalen. Ziekenhuizen, rustoor den in de bergen en aan zee, ski-, voetbal-, scherm-, bergsportclubs, enzovoort maken deel uit van het complex, evengoed als ambachtscholen, waar de jonge leerlingen een weekloon ontvangen bijna gelijk aan dat van een normale arbeider. In 1938 werd Camillo Olivetti, antifascist en Israëliet, gedwongen af te treden als voorzitter van zijn maatschappij. Hij was toen zeventig jaar oud. In 1943, toen na de val van Mussolini, de Duitsers in het land ADVERTENTIE dat de kosten vier millioen dollar zullen bedragen. Het „maanschip" zou in vijf dagen de afstand van 239.000 mijlen tussen deze basis en de maan kunnen afleggen. Voor de Haarlemse rechtbank moest zich hedenmorgen de 22-jarige metaalbewerker A. H. uit Purmerend wegens mishandeling van zijrx echtgenote verantwoorden. Op 30 December van het vorig jaar was tussen beide echtelieden twist ontstaan over een pak scheermesjes. De man wond zich er over op dat zijn vrouw hem geen geld voor scheermesjes wilde geven, hoewel hij zelfs zijn zakgeld in de huishoudpot had gedaan. De woordenwisseling ontaardde in een vechtpartij. Eerst smeet hij zijn vrouw een pan water in het gezicht, vervolgens ging hij haar met de leuning van een stoel te lijf en tenslotte bedreigde hij haar met een strijkijzer, zeggende: „Ik zal je levend ver branden". De vrouw nam daarop haar toevlucht tot de politie, die de vechtersbaas inrekende. Ter zitting verklaarde zij dat vechtpartijen tussen haar en haar man méér voorkwa- men. De officier van Justitie eiste drie maan den onvoorwaardelijk en vijf maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar tegen de verdachte. De verdediger van H., mr. A. Beets, drong er op aan zijn cliënt een onvoorwaardelijke straf gelijk aan het voorarrest op te leggen. Hij merkte in zijn pleidooi onder meer op dat verdachte een moeilijk leven achter de rug heeft en dat aan zijn opvoeding nooit aandacht is besteed. De rechtbank zal op 29 Maart uitspraak doen. ADVERTENTIE DoÊlstraat 39; - Haarlem - -C Tel. J3.232. Rubbol Jachtlakken Dr. H. J. Laceullevan de Kerk: „De Haarlemse drukkers en boek verkopers van 1540 tot 1600". Mar- tinus Nijhoff, 's Gravenhage. De kennis van de geschiedenis van de Ne derlandse boekhandel kan met dit omvang rijke. uit een even nauwkeurig als geduldig onderzoek geboren boekwerk van mevrouw dr. H. J. Laceullevan de Kerk aanzienlijk worden verrijkt. Het geeft een zeer gedetail leerd overzicht van het leven en vooral van het werk der drukkers en boekverkopers in de genoemde periode, dus na die van de incunabelen (de producten van de boek drukkunst vóór 1500). Duidelijk komt er in tot uiting welk een representatieve histori sche groep zij in de stad Haarlem vorirtden. Want zeker niet alleen in de geschiedenis van de veelzijdige Jan van Zuren weerspie gelt zich een stpk Haarlemse geschiedenis. Juist doordat de schrijfster ook van al zijn voorgangers, tijgenoten en opvolgers uit voerig weergeeft, welke contacten ze had den, welke hun verhouding was tot de ma gistraten en in hoeverre ze te maken hadden met de kerkelijke stromingen en leerstukken, krijgt de lezer een indruk van het maat schappelijk en vooral het geestelijk leven in de 16de eeuw in Haarlem en hun belangrijke rol daarin. Het grootste deel van het boek is gewijd aan het typografisch materiaal, dat in de beschreven periode werd gebezigd, en aan een beschrijving van de drukken, waarvoor de hedendaagse vakgenoten van de 16de eeuwse drukkex-s en boekverkopers in Haar lem zich zeker zullen interesseren vooral waar deze door drukproeven met uitvoerige toelichting worden aangevuld. Profiteer van de service welke wij U geven bij Uw verhuizing en/of verpak king van Uw huisraad. Inlichtingen verstrekken wij U steeds vrijblijvend. Zijlvest 41 - Haarlem Tel. 12456 - 14155 - 11141 binnendrongen, sprak hij zijn arbeiders toe: „Nog zijn wij niet vrij. Bereidt u er op voor u zelf te verdedigen, uw gezinnen, uw hui zen, uw machines. Wapent u zelf zoveel mogelijk, verbergt uw wapenen en weest sterk". Weinige weken later, terwijl de partisanen in de bergen streden, is hij als banneling te Biella gestorven. Een groot deel van zijn ai-beiders wisten uit het door de Duitsers reeds bezette Ivrea de weg te vinden naar Biella voor de begrafenis. Het is een van de Italiaanse industrieën die een tijd van bloei beleven. Gebrek aan dollars maakt, dat men in vele Europese landen producten koopt, die met een andere munt betaald kunnen worden. De Olivetti, die vóór de oorlog ongeveer 40.000 machi nes per jaar leverde, heeft thans een pro ductie van 200.000 machines, waarvan on geveer 70 procent naar het buitenland wordt verkocht, ook naar Amerika. Naar aanleiding van het feit, dat de buitenplaats „De Hartekamp" dezer dagen op een veiling te Amsterdam verkocht wordt, vestigt men er ons van oficiële zijde de aandacht op, dat volgens de bepalingen en het Nationale plan geen veranderingen mogen worden aangebracht of werken mogen worden uitgevoerd, zonder dat te voren kennis is gegeven aan de autoritei ten. Tegen het maken van werken kunnen bezwaren worden gemaakt, ook al zouden die werken in overeenstemming zijn met het bestaande uitbreidingsplan. Deze be palingen gelden niet alleen voor „De Har tekamp", maar voor alle buitenplaatsen aan de voet van de duinen. 3-314 Nederl. 47 A.K.U Lever Brothers Philips Gloeil. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Rottex-d. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel N. Lever Brothers Slotkoers gisteren 84 145 181% 146)4 142 209 82 K 150 137 92)4 72% 152)4 152)4 158)4 50 50% 42% 83 48% 39% 174)4 Openings koersen 144 178/4 146 141J4 291 82?4 150 13 q)4 92)4 72 152)4 152)4 158)4 50)4 50 43% 86 48)4 39)4 173)4 Aalsum, pass. X2 Gibraltar naar Port Said. Akkrumdijk, XI te Melbourne. Aidabi, 11 te Antwerpen. Alkaid, 77 v. Bahia naar Antwerpen. Amsteipark, 10 v. Puerto Plata te New York. Albireo, 11 van Montevideo, naar Buenos Aires Aïblasserdijk, pass. 12 Vlissingen n. Havanna. Almdijk, li v. Aruba naar Havanna. Arkeidijk, 11 var. New York naar R'dam. Averdijk, 10 te Galveston. Amstelveen, 12 v. Amsterdam naar Antw. Abbekerk, 11 v. Bremen naar Hamburg Aldegonda, 11 van Bangkok te Singapore. Aletta, 11 van Pladju n. Port Swetlennam Alphard, 11 210 m. O.NO. Bahia n. Santos! Amsièikerk, 11 v. Amsterdam te Hamburg Arenö'Skerk, 12 v. Hongkong te Manilla. Agatha, 11 120 m. O. Hainan. Alpherat, 11 720 m. W.t.Z. Ouessant. AHair, pass. 11 Finisterre. Aludra, pass. 11 Turks eii. Ampenan, 11 van Priok n Palembang, Aaglekerk, 12 van Japan 'te Rotterdam. Aiamak, 12 van Madras naar Calcutta. Alcyone, 14 le Geralto-n verwacht. Alderamin, 12 van Montevideo. Alphacca, 13 te New York verwacht. Amsteldiep, 13 v. R'dam n. Hampton Roads. Anuenkerk, 13 van Suez. Bloemfontein, 12 van Antwerpen te A'dam. Bali, 11 v. Makassar n. Tj. Priok. Boskoop. 11 640 m. ZW. Flores n. Antwerpen. Buöara, 11 te La Valetta n. Port Said. Baarn, 11 240 m. ZW. Ouessant n. Antw. Bacchus, 11 620 m. NO. Martinique. BriiS'um, 11 360 m. N. Flores. Blitar, 15 Hoek kvan Holland verwacht. Bonaire, 12 van Barbados naar Amsterdam Bennekom, 12 v. Callao te Pisco. Caltex The Hague, pass. 11 Algiers. Clavella, 12 te Oslo. Cleodora, 12 v. Pladju te Singapore. Coryda, pass 11 Poeloe Laut Ceram, u 24Ó m. W.NW. Kreta Corilla, 11 190 m Z. Bali. Caltex Nederland, pass. 12 Ouessant. Cottica, 13 te Plymouth verwacht. Cailisto, 12 van R'dam naar Cuba. Dongedijk, 11 van Antwerpen naar R'dam. Duivendrecht, 11 350 m. Z.ZO. St. Helena. Delft. 12 v. San Antonio n. Valparaiso. Dalerdijk, 11 van Los Angeles naar R'dam. Drente, 12 v. Soerabaja n- Makassar. Danae, 12 van Oran te R'otterdam. Elmina, 11 v. Lobito te Takoradi. Enggano, 11 nog te Bahrein. Erinna, 11 in Straat Luzon. Esso Amsterdam 11 210 m. Z.ZW. Flores. Ena, pass. 12 12 Azoreo. Eos, 12 van Valencia te Rotterdam, faimsum, li 500 m. N. Flores Felipes, 11 140 m Z, Bangkok. Friesland (KRL), 11 570 m. W.t.N. Minicoy. Friesland, 13 van Newcastle te R'dam verw. Grootekerk, 11 10 m. N.NW. Perim. Gouwe, 13 van Huelva naar Sluiskil. Gord.ias, 12 v. Volos naar Gibraltar. Garoet, 12 van Soerabaja naar Makassar. Haarlem, 11 te Amsterdam Hecuba, 11 600 m. W. Finisterre n. Antw. Hoogkerk, 11 v. Manilla n. Odbu. Elelicon, 11 340 m NO. St. Maria. Hera, 12 te Barranquilla verw. Hersüifl, li 360 m W.t.N. Finisterre. Hercules, 12 v. Hamburg n. Bremen te A'dam. tïestia, 12 van Antwerpen te Rotterdam, [los, 12 v. New York te Cape Haitien verw. rtters'um, 11 240 m. W.ZW. Bermuda. Indrapoera, 12 van Priok n. Singapore. Iris, pass. 12 Kp. Vilano. Jagersfontein, 11 280 m. ZW. Kp. St. Vincent, lupiter, 12 v. Iskenderun te Mutsuma. Kola Inten, pass. 11 Gibraltar. Kaioekoe. 11 van Benkoelen naar Priok. Klipfontein, 12 v. East London te Durban Kedoe, pass. 12 Minicoy naar Aden. Kertorono, pass. 12 Minicoy r.aar Penang. Kota Agoeng, 12 v. Suez naar Bahrein. Laertes. 12 v, Belawan te Port Swettenham. [-oppersum, pass. 11 Finisterre. Luna, pass. 11 Ouessant n Antwerpen Beerdam, 11 van Halifax te New York. Leersum, la 345 m. NO. Bermuda n. Le Havre. Le Maire, 11 200 m. N.tAV. Sabang Leuvekerk, 11 160 m. ZO. Oostpunt Kreta Lissekerk, 13 v. Suez naar Aden. Lindekerk, 13 v. Basrah te Khoi ramshar. Maasland, pass. 11 Recife n. Montevideo. Manoeran. 13 Makassar verwacht. Maas, pass. 11 Kp. Bon n. Burriana. Marise, 11 320 m. Z Santa Cruz Mentor, 12 v. Malta te Patras. Maashaven, 11 230 m. O.NO Bahia Maasikerk, 11 280 m. N.t.O. Kp. Blanco. Madoera, H 200 m. O.NO. Anderhalfgraadskan. Maetsuyeker, 11 360 m. N.NW. Fremantle. Malvina, 11 590 m. W.ZW. Madeira. Markelo, 12 155 m. ZW St. Vincent. Meluia, 11 lio m. o.t.O. Java Head Modjokerto, 11 no m. ZO. Broters n. Suez. Macuba, 12 v. Miri naar Aden. Mariekerk, pass. 13 Ouessant. Merwede, 13 te Hamburg verwacht. Myonia, 12 van Balikpapan te Rotterdam. Nestor, 12 v. Rotterdam n. Alexandrie. Nieuw Holland, 11 van Singapore n'aar Port Swetlenham. Noord-wijk, 11 v. Sfax naar Nederland. Omaia, pass. 11 Singapore. Dvuia, 12 v. Salt End te Thameshaven verw. Orestes, 11 v Ciudad Trujillo n. Guanta. Oranje, 12 van Colombo naar Belawan. Poelau Laut, 12 te Marseille Prins Willem III, 12 v. Rouaan te Calais. Prins Maurits, pass. 11 Schiermonnikoog. Prins Willem v. Oranje, 11 90 m. Z.ZW. Ouessant Pygmaiion, 11 v Paramaribo n Curagao. Paula, 11 120 m. W. Aoamba eii. Prins Willem II, li 860 m. W.ZW. Ouessant. Papendrecht, pass. 12 Finisterre. Prins Fred. Hendrik, 13 v. Valencia te R'dam. Prins Fred, Willem, 13 dwars Ouessant. Phrorvtis, 12 van Amsterdam naar Balikpapan. Rotti, 12 v. Suez te Djeddah Rijnland, pass. 11 Fernando Noronlia n. Rio de Janeiro. Rijndam, 15 Southampton verwacht. Ridderkerk, 13 v. Antwerpen te Amsterdam. Roebiah, 12 van Priok naar Tjirebon. Ruys, 12 te Buenos Aires. Saparoea, 11 van Amsterdam n Perz. Golf. SJbajak, 12 v Port Said. Schie, H van Hamburg naar Bremen Sliindoeng, 11 in Tominibocht. Sinabar.g. 11 v. Belawan n. Penang. 3tad Vlaardingen, 11 300 m. NW. Finisterre. Stanvac Talang Akar, 12 te Uban verw Salland, 11 100 m. ZW. Ouessant. Sarpedon, 12 v. Trinidad te San Juan verwacht Soestdijk, 11 370 m N. Bermuda. Sunetta. 11 530 m. W. Finisterre. Schiedijk, 12 te Halifax. Stad Arnhem, pass. 12 Azoren. Sumatra, pass. 12 Sabang. Stad Dordrecht, 12 van Port Empedock naar Sagunta. Stad Maassluis, 12 v. Vlaardingen te Menilla. Tjisadane, 12 te Hongkong. Tankhaven III, 12 v Sungeigerong te Tj. Uban Tegelberg, 11 v. East London n. Durban. Tjibesar, pass. 11 Paramaribo. Tjiwangi, 11 v. Soerabaja n. Makassar. Talisse, 11 80 m. ZW. Yenbo. Ternate, pass. 11 Bizerta naar Aden Tjikampek, pass. 11 Kp. Padaran. Tjitjalengka 11 240 m. NW. Mauritius. Tomori, u 120 m. N. Flores. Titus, 13 van Amsterdam te Rotterdam. Tjlpanas, 13 v. Manilla te Miri. Violette Erica, 11 v. Newport te Bari Veendam, 11 540 m Scilly's. Waterland, 11 van Montevideo te Buenos Aires Weltevreden, 8 van Belawan. Winsum, 12 van Saffi te Vlaardingen. Woensdreeht, 12 v. Curasao te New York verw. Waibalong, 11 v. Soembawa n. Singapore Waingapoe, 12 v. Soerabaja te Makassar. Winsum. pass. 11 Goodwin. Waal, pass. 11 Fayal. Waterman. 11 420 m Z.t.O. Dakar Wieldreeht. 11 460 m. O.t.N Mombassa Willemstad, !3 v. Southampton naar Antw West land, 12 v. Buenos Aires te A'dam. EJsel, pass. 11 Malta naar Alexandrie Zuiderkruis, 11 330 m. ZO. Kp. Race.'

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9