Begroting van Oorlog en Marine aangenomen MatrelSa Wijziging der Grondwet ten aanzien der buitenlandse betrekkingen CENTRALE VERWARMING De radio geeft Zaterdag Agenda voor Haarlem PANDA'S HEREN-LEVEN GROEN Co. Valse dollars in Nederland verspreid VRIJDAG 14 MAART 1952 2 Moeder voetbalt ook mee. „Goal" zei Pa. TWEEDE KAMER Aanpassing aan gewijzigde omstandigheden Er mogen weer land bouwers naar Canada EERSTE KAMER Buitengewone dienstplichtigen moreel verplicht ook iets voor de defensie te doenzegt minister Staf uee Arrestaties in België Het proces-Lokollo c.s. tegen de K.P.M. 'n TIP VAN BOOTZ Een huis in Culemborg Boksen Robinson behoudt zijn titel van wereldkampioen Voetbal Belgisch elftal voor Wenen W aterpoloprogramma Biljarten Hof van Hollandbeker ADVERTENTIE Het 2e Goalalbum is er, wéér samenge steld door Deo Pagano, de bekende radio reporter. Het is al even boeiend en inte ressant als het eerste met een schat van gegevens over alle vooraanstaande Neder landse voetbalclubs. De honderden foto's zijn verkrijgbaar op bons die worden ver pakt bij: Condor huishoudzeep, 1. 2. 3. zelfwerkend wasmiddel, Carlton Old La vender toiletzeep, Reinal schuurpoeder, Glorine bleekwater en Snel alkalivrij was middel, de bekende was. en reinigings middelen, die in elk gezin worden ge bruikt. Aan de uitgave is een grote voet balprijsvraag verbonden, waarvoor o.a. 100 voetballen en 100 paar voetbalschoenen worden uitgeloofd, vóór 1 April a.s. Alle inlichtingen zijn te krijgen bij Uw kruide nier of drogist of bij de N.V. Zeepfabrie ken v/h de Haas van Brero, afd. Goal in Apeldoorn. Moeder voetbalt nu ook met haar jongens mee en helpt ze bij het sparen van de bonnen. (Van cmze parlementaire redacteur) Het voorspel van de behandeling der voorstellen tot Grondwetsherziening in zake de bepalingen omtrent de buitenland se betrekkingen was teleurstellend. Op 20 Februari had de Tweede Kamer met meer dan twee-derde meerderheid een motie aangenomen, waarin de regering werd ver zocht alsnog in de Grondwet een regeling te treffen, waardoor in den vervolge als door bijzondere omstandigheden de Ka merverkiezingen niet tijdig hebben plaats gevonden, het mandaat der zittende Ka merleden tot de verkiezing van hun opvol gers zal voortduren. Uit een brief van mi nister Beel bleek, dat het kabinet, na hier over bij de Grondwetscommissie advies te hebben ingewonnen, aan deze wens geen gevolg wil geven. Dit noemde m r. Don ker (Arbeid) sprekende namens de grootst mogelijke meerderheid van de Parlemen taire Enquête Commissie, die indertijd al op grond van de tijdens en na het Londense bewind opgedane ervaring zulk een aanvul ling van de Grondwet had bepleit, teleur stellend. Het afwijzend standpunt van de staatscommissie was al bekend. Opnieuw advies vragen had dus geen zin. Juist ware geweest haar te verzoeken een nader wets voorstel te ontwerpen. Door de nu gevolgde procedure was het te laat geworden om nog tot een initiatief-voorstel aan de Kamer te komen. Met deze critiek van mr. Donker waren dr. Schouten (A.R.) en m r. Oud (V.V.D.) het volkomen eens. Laatstgenoem de wilde nog weten of het kabinet zich nader over dit punt had beraden. Hierop gaf de minister van Binnenlandse Zaken te kennen, dat er in de boezem van het kabinet wel overleg was gepleegd. De enige troost was, zoals mr. Donker nog opmerkte, dat in elk geval met betrekking tot het punt in kwestie de opvatting van de Kamer in dusdanig duidelijke vorm en met zulk een grote meerderheid was komen vast te staan, dat men, als zich het probleem ooit nog eens in de toekomst mocht voordoen, hieraan een stevig houvast zou hebben. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in con tinubedrijven. 11.40 Strijkkwartet. 12.00 Ha- waiïan-orkest, 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Kleine zonden, hoorspel. 13.30 Accordeon. 14.10 Filmpro gramma. 14.35 Reportage Jeugdcongres. 15.00 Dansmuziek. 15.30 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.45 Platen. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Kamerorkest. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Lichte muziek. 18.40 Regerings uitzending: Zoeklicht op de Westerse Defen sie. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passe partout, caauserie. 19.40 Het Oude Testa ment in deze tijd. causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Weense muziek. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Metropole-orkest en solist. 22.25 Onder de pannen, hoorspel. 22.45 Orgel. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Sport. 8.25 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.3012.33 Weerbericht). 12.55 Sport. 13.00 Nieuws. 13.20 Concert. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursprogramma. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.53 Philharmonisch orkest. 16.30 De schoonheid van het Grego riaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Pla ten. 18.45 Buitenlandse correspondenties. 19.00 Filmprogramma. 19.15 Parlementsoverzicht. 19.25 Platen. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 De gewone man. 20.15 Lichtbaken, causerie. 20.35 Platen. 21.10 Sym- phonette-orkest en vocaal kwartet. 21.53 Sport 22.00 Verzoekprogramma. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.22 Platen. 23.30—0.15 Lof. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Salonorkest. 12.30 Weer bericht. 12.34 Licht orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Verzoekprogramma. 15.00 Pla ten. 15.15 Muziek uit Thibet.. 16.00 en 16.15 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgel. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws en persoverzicht. 19.30 Accordeon. Eén der vernieuwingen die de regering in de Grondwet voorstelt is dat het in oor log verklaren van het Koninkrijk met een andere mogendheid slechts mag geschieden na voorafgaande toestemming van de Sta- ten-Generaal, maar die voorafgaande toe stemming is niet vereist, wanneer het Ko ninkrijk door een andere mogendheid wordt aangevallen of tengevolge van de nakoming van zijn internationale verplich tingen in oorlog geraakt. M r. Burger (Arbeid) vond in het algemeen, ook wat de andere vernieuwingen betreft, dat bitter weinig in de voorstellen te ontdek ken valt van versterking van de democra tie en van verbetering in het contact tussen regering en Staten-Generaal. Ook het op heffen van de staat van oorlog is iets, waarover de volksvertegenwoordiging moet beslissen. Dit laatste wilde o.m. ook de heer Bruins Slot (A.R.) die het toejuichte dat het niet meer bij de tegenwoordige volkenrechtelijke verhoudingen passende recht tot oorlogsverklaring uit de Grond wet wordt verwijderd. Deze en andere sprekers beschouwden het als een verbetering, dat voortaan ver dragen en andere niet in verdragsvorm ge goten internationale afspraken om bindend te zijn de goedkeuring van de Staten- Generaal behoeven. Voor internationale overeenkomsten van vrij gering belang wordt het stelsel van de stilzwijgende goedkeurig ingevoerd. De goedkeuring zal n.l. geacht worden ver leend te zijn, indien niet binnen 30 dagen na het overleggen van de overeenkomst door of namens een der Kamers de wens te kennen wordt gegeven, dat de overeen komst aan de uitspraak der Staten-Gene raal zal worden onderworpen. Zowel de heer BruinsSlot als m r. O u d (V.V.D.) wensten, dat een wet tot goedkeuring van een overeenkomst vereist zal zijn als ten minste één-tiende van de leden van een der beide Kamers zulks verlangt. De Grondwet zal ook, bij aanneming van wat nu ter tafel ligt, toelaten, dat in een verdrag, in het belang van de ontwik keling van de internationale rechtsorde ge sloten, van bepalingen der Grondwet wordt afgeweken. Maar dan dient goedkeuring door de wetgever met twee-derde meer derheid te geschieden. Zeer jammer vond de heer Bruins Slot het, dat de regering niet bereid is geweest overeenkomstig het denkbeeld van de staatscommissie te bepalen, dat tractaten de voorrang boven de wet heb ben en dus de rechter de wet aan een ver drag kan toetsen. M r. Ou d, ofschoon volkomen erken nende, dat het tractaat de voorrang heeft zowel boven de wet als boven de Grond wet, kon hiermee helemaal niet accoord gaan. Zijn stelling kwam in hoofdzaak hierop neer, dat de Nederlandse wetgever moet beoordelen, eer hij zijn goedkeuring geeft, of een ter tafel liggend verdrag zich wel verdraagt met de Grondwet. De heer Serrarens (K.V.P.) bepleitte een voorschrift, waardoor voor verlenging van overeenkomsten de goedkeuring van de Staten-Generaal vereist zal zijn. M r. Schmal (C.H.) gaf te kennen niets te voelen voor toekenning van een toetsings- recht aan de rechter met betrekking tot het vraagstuk wettractaat. De heer Wel ter (K.N.P.) betoogde, dat in feite door deze herzieningsvoorstel- len een zeer grote uitbreiding van de be voegdheden der regering ontstaat ten koste van de invloed van de Staten-Generaal. Hier wil men iets ondernemen, zo merk te deze spreker op, dat in andere Grond wetten nog niet bestaat. Verkeerd achtte hij het Nederland in deze een leidende rol te laten spelen. Een volgens de heer Weiter bedenkelijke vernieuwing is de algemene machtiging die bij een met twee-aerde meerderheid goedgekeurde overeenkomst gegeven kan worden om in het belang van de ontwik keling van de internationale rechtsorde af te wijken van de Grondwet. In het belang van de onderhandelingspositie van de Mi nister van Buitenlandse Zaken zou de Kamer in het algemeen misschien goed doen niet al te veel geestdrift aan den dag te leggen. Alles wat de parlementaire in vloed ten aanzien der buitenlandse betrek kingen kan doen afnemen, achtte hij uit den boze. Vandaag voortzetting van het debat. De Marine opruimingsdienst heeft Donder dagmiddag een Duitse V1, welke in de oorlogsdagen in het Brasemermeer terecht was gekomen en door een visser in zijn net was opgehaald, tot ontploffing gebracht. De explosie van het projectiel deed een enorme waterzuil omhoog schieten. 1 Maatregelen tegen overbrenging van mond- en klauwzeer Na de maatregel van de Canadese rege ring tot stopzetting van de emigratie van landbouwers uit landen waar mond- en klauwzeer heerst, welke maatregel werd genomen wegens het uitbreken van een mond- en klauwzeer-epidemie in Saskat chewan zijn in Den Haag besprekingen gevoerd tussen de Nederlandse regerings commissaris voor de emigratie en het hoofd van de Canadese immigratiedienst hier te lande. Bij deze besprekingen is overeen stemming bereikt over de te treffen maat regelen, welke voor de Canadese regering een bijzondere waarborg zouden kunnen bieden, dat de besmetting niet door middel van de goederen, welke door de emigran ten worden meegenomen, zal worden over gebracht. De desbetreffende voorzorgsmaatregelen hebben betrekking op het desinfecteren van kleding, schoeisel en gereedschappen. Bepaalde werktuigen, gebruikt voor de verzorging van het vee, mogen niet in de bagage worden meegenomen. Het gebruik van hooi of stro als verpakkingsmateriaal is verboden. Aan emigranten zullen instructies voor de door hen te nemen voorzorgsmaatrege len worden toegezonden. Ontduiking van de voorschriften kan bij ontdekking daar van betekenen, dat de gehele emigratie naar Canada wederom gevaar zou lopen stop gezet te worden. De aapmeldingskan- toren krijgen nauwkeurig mededelingen over de voorschriften waaraan de emi grant zich heeft te houden. Minister Staf is Donderdag in de ver gadering der Eerste Kamer begonnen met de beantwoording van de opmerkingen, welke de leden dier Kamer hebben ge maakt bij de behandeling van de begro tingen van Oorlog en van Marine voor 1952. De minister zei onder meer dat de N.A.V.O. nimmer het instrument van aggressie zal zyn, ook niet van een pre ventieve oorlog. Voor een beweging als de „derde weg" is geen plaats. De minister deelde de voorkeur van jhr. Ruys de Beerenbrouck voor de N.A.V.O. boven de Europese Defensie-gemeenschap. Minister Staf keerde zich tegen de op vattingen van de heer Van Santen (C. P. N.).'Hij betoogde, dat de beschuldigin gen van de heer Van Santen over zijn werkzaamheden in de bezetting op on juiste gegevens zijn gebaseerd. „Ik heb in de bezetting geen zelfstandig beleid ge voerd waaraan enige politieke verant woording verbondeji was. Na dg, oorlog is, mijn werk in de bezetting door de Rege ring beoordeeld. Men heeft geen aanlei ding gevonden tot enige veroordeling". Het ligt niet in de bedoeling tegen waarden van vroeger verkregen Marshall hulp te bestemmen voor militaire doelein den, zo zei minister Staf, die voorts van mening was, dat de Nederlandse jongelui te weinig aandacht besteden aan hun li- ADVERTENTIE DEMONSTRATIE 9-6 uur het nieuwe verende matrasdek Beddenafd. De Tijdgeest Bilderdijkstraat 7S-S7 Amsterdam VRIJDAG 14 MAART Stadsschouwburg: „Madame Sans Gêne" (Rotterdams Toneel), 8 uur. Frans Halsmu seum: Haarlems Kunst Gemeenschap, voor dracht Johan Fiolet. „Shakespeare's Ham let", 8.15 uur. Haarlemse Kegelbond: Film voorstelling over Canada, Australië en Nieuw-Zeeïand, 8 uur. Krelagehuis: Voor- jaarsbeurs, 1923 uur. Luxor: „Drie vrou wen en een vrijgezel", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De koning der raketman nen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Copper Canyon", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: ,'n Vreemde eend in de bijt", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Hoe ouder hoe jonger", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „De muur der duisternis", 18 j., 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 15 MAART Stadsschouwburg: „Bobbeltje" (Comedia), 8 uur. Palace, Rembrandt, Luxor: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals, Spaarne, Minerva: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. chamelijke conditie. Aan een wetsont werp voor een tijdelijke vaccinatieplicht voor geheel het leger en de vloot wordt door een commissie gewerkt. Ten aanzien van het vraagstuk der geestelijke verzor ging bleef de minister op zijn in de Me morie van Antwoord tot uitdrukking ge bracht standpunt staan. De minister achtte het thans niet ge wenst de lichtingen van buitengewone dienstplichtigen op te roepen. „Wel is het mijn mening, dat deze categorie jonge mannen moreel verplicht is ook een bij drage te leveren. Zij zouden zich moeten melden bij de een of andere militaire of burgerlijke reserve-dienst". De territoriale verdediging is een na tionale verantwoordelijkheid. Overleg wordt gepleegd met de N.A.V.O.-opper- bevelhebber over de bescherming van be langrijke objecten. De territoriale troepen zijn voldoende geoefend en goed bewa pend, ten dele nog met Engels en Cana dees materiaal.. Minister Staf was het er niet mee eens, dat de luchtmacht met te weinig mate rieel is uitgerust. Bij het onderzoek naar ongelukken is geen sabotage of mate- rieelgebrek geconstateerd. De tekorten bij de uitrustingen der vliegers hebben niet tot ongelukken geleid. Een uiterst strenge discipline kan het middel zijn om ongelukken tegen te gaan. De voorziening met onderdelen heeft bezwaren opgele verd, maar er treedt verbetering in. Daar door bestaat er goede kans dat het be nodigde aantal vlieguren bereikt kan worden. Militaire oefenterreinen zullen, indien de dienst dit toelaat, steeds voor het pu bliek openstaan. Nadat staatssecretaris Moorman en kele mededelingen had gedaan over de marinebasis Den Helder verklaarde staatssecretaris Kranenburg, dat de militaire leiding geen last heeft van min derwaardigheidscomplexen bij het vragen van materiaal aan Amerika. Er is een goede kans dat producten uit Nederland een goede markt vinden bij de bondgeno ten. Een nieuw type jager wordt thans beproefd. Er zijn reeds stappen gedaan om, wanneer dit type voldoet, de pro ductierechten voor ons land te verkrij gen. De samenwerking tussen industrie en militaire leiding neemt toe. De heer Kranenburg verzekerde dat het standpunt van het ministerie van Oorlog met betrekking tot de claim van de heer Menten geen discriminatie inhoudt tegen de indiener. ADVERTENTIE ADVERTENTIE v BARTEUORISSTRAAT 20 TEL. 13439 LEDEREN JASSEN VESTEN ADVERTENTIE BLOEMENDAAL - TELEFOON 22143 67. Terwijl Panda, Jolliepop en Graaf Gaston onwrikbaar vast gehouden werden door de ijzeren klemmen, was het een eenvoudig werkje voor de Vleeruis-rover om hen een voor een met grote hoeveel heden touw vast te binden. Eerst toen hij er zeker van was, dat zij geen vin meer konden verroeren, maakte hij de klemmen los. Intussen liet Panda natuurlijk niet na, de schurk de huid vol te schelden, en ook dreigementen spaarde hij niet. „Je zult er spijt van krijgen!", riep hij. „Je bent een lage bandiet, en op een keer zul je tegen de lamp lopen! Je bent laf! Je bent ge meen! Je bent een dief!" Het enige ant woord dat hij kreeg was een ruwe lach, en de Vleermuis begon inmiddels zijn hul peloze gevangenen naar de zetels te sle pen, die aan het andere einde van het hol klaar stonden op de vaatjes buskruit. In zijn wanhoop deed Panda tenslotte nog een beroep op de betere gevoelens van de bandiet: „Laat ons toch alstublieft gaan!", riep hij uit. Jaeviel Graaf van Gaep tot Gaep bij. „Maer dan op een aerdige, opwindende maenier! Ik verveel me ont zettend, zag!" „Hohohoho!"bulkte de Vleermuis, terwijl hij hen op de vaten bus kruit smeet. „Jullie krijgen beiden je zin! Haha! Ik zal je laten gaan op een op windende wijzeJe gaat namelijk de lucht in!" En terwijl hij sprak stak hij lachend de lonten aan, die naar de drie kruitvaten leidden. Panda's haren rezen overeind bij het aanschouwen van zoveel laagheid, maar de graaf sprak verveeld: „Ach toe nu, zag! Dat is een heel oud grapje! Ieder een kent het uit de beeldromans! Je toont een groot gebrek aen fantaesie, heur!" Wij moeten toegeven, dat de methode van de Vleermuis-rover ouderwets is; maar hij is ook degelijk. ANTWERPEN (A.N.P.). De Belgische politie heeft te Brussel twee Belgen aan gehouden en een Nederlander, die in Ne derland valse bankbiljetten van honderd dollar hebben uitgegeven. Wegens hetzelfde feit zijn te Verviers een Engelse vrouw en een Nederlander gearresteerd. Enige tijd geleden constateerde de re cherche in Den Haag, dat er in Nederland een valse-muntersbende aan het werk moest zijn. In verscheidene plaatsen, onder meer in Volendam, Haarlem, Arnhem, Am sterdam, Delft, Leiden en Rotterdam wer den valse bankbiljetten van honderd dol lar aangeboden. Vijftien in totaal. De bank biljetten waren zo goed nagemaakt, dat zij bijna niet van echte bankbiljetten waren te onderscheiden. Een onderzoek wees uit, dat de verspreiders de wijk naar België hadden genomen. Twee Nederlandse rechercheurs brachten de Belgische politie op de hoogte van de resultaten van het Nederlandse on derzoek en het duurde toen niet lang of de Belgische politie kon na knap speurders- werk overgaan tot de hierboven vermelde arrestaties. De gearresteerden zullen in België terecht staan. Het onderzoek in deze zaak duurt in België nog steeds voort, want de vervaardigers van de valse bankbiljet ten zijn nog niet achterhaald. Er zouden aanwijzingen zijn, dat zij reeds uit België zijn verdwenen. Gerechtshof bevestigt onbevoegd verklaring van de rechtbank Het gerechtshof te Amsterdam heeft Donderdag arrest gewezen in het civiele proces tegen de heren Lokollo c.s., optre dend namens de republiek der Zuid-Moluk- ken als eisers en de Koninklijke Paket- vaartmaatschappij als gedaagde. Het hof heeft het vonnis van de recht bank van 15 Mei 1951 bevestigd. In deze uitspraak had de rechtbank zich onbevoegd verklaard van de vordering van eisers kennis te nemen. In deze vordering werd de Nederlandse rechter verzocht te verkla ren, dat vervoer van troepen en oorlogs tuig van de rupubliek Indonesia door sche pen van de K.P.M. naar de Zuid-Molukken onrechtmatig is, omdat dit vervoer het zelfbeschikkingsrecht van het volk der Zuid-Molukken schendt. ADVERTENTIE Vaak heb ik, waarom 't te verblomen? Boven oude-klare, „TIP" horen roemen, Maar is Klare het product Var. Bootz, zeer verrukt Zal men Klare en „TIP" in één adem noemen 1 Inz. Hr. N. J., Zaandam ontv. 1 fl. Tip en 1 fl. Bootz' Oude Genever Met 1400 eigen geld: Een architect te Culemborg heeft een woning ontwerpen, welke beneden een grote woonkamer, keuken en hal en boven drie slaapkamers en een douchecel bevat. De bouwkosten worden geraamd op 9500. De rijkspremie, welke wordt uitgekeerd zodra de woning gereed is, bedraagt 3.800.Op deze woning kan een hypo theek worden gevestigd van ongeveer 4300.Als iemand dus 1400.eigen geld heeft zal voor zijn rekening een der gelijke woning worden gebouwd. De ge meente vraagt hiervoor de rijkspremie aan en zorgt voor de aanbesteding en ook zal zij het geld voor de bouw voorschieten. Iedereen, die 1.400.in de gemeentekas stort, kan zulk een woning laten bouwen, welke dan zijn eigendom wordt en waarop een hypotheek rust van 4300.Het ge meentebestuur van Culemborg heeft een beroep gedaan op de plaatselijke industrie om op deze wijze voor haar personeel te bouwen. In een partij over vijftien ronden heeft de wereldkampioen middengewicht Ray Robin son op punten gewonnen van Carl Olson uit Honolulu. Robinson had vroeger reeds van deze zelf de tegenstander door k.o. gewonnen. Het Belgisch voetbalelftal, dat 23 Maart te Wenen tegen Oostenrijk in het veld komt, is als volgt samengesteld: Doel: Meert (Anderlecht). Achter: Diricx (Union St. Gilloise) en Schroyens (Beerschot). Midden: Van Kerkhoven (Daring). Carré (F. C. Luik) en Maertens (Antwerp). Voor: Van Steen (Anderlecht), Bensch (Beringen), Henri Coppens (Beerschot), Anoul (F. C. Luik) en Lemberechts (F. C. Mechelen). Mermans kon wegens een Zondag opgelo pen blessure niet worden opgesteld. Men vreest, dat de middenvoor van Anderlecht ook 6 April, wanneer te Antwerpen de wed strijd BelgiëNederland wordt gespeeld, nog niet hersteld zal zijn. ENGELSE VOETBALLEAGUE. Voor de eerste divisie van de Engelse voetballeague werd gespeeld: Arsenal—Charlton Athletic. Arsenal won met 21. Zaterdag 15 Maart zullen in het Sport- fondsenbad worden gespeeld: dames tweede klasse: Haarlem 2DWR 2. Heren derde klasse: HPC 4HVGB 6. Heren tweede klas se: Haarlem 3HVGB 4. Heren eerste klasse: VZV 1—Haarlem 2; HPC 1DWT 1. Voor Dinsdag 18 Maart luidt het program ma: Dames eerste klasse: DWR 1—HPC 1. Derde ronde bekercompetitie KNZB: HVGB 1Haarlem 1 (heren). Vertrek. Prio Socarras, de door generaal Batista afgezette president van Cuba, is met zijn minister van Binnenlandse Zaken Segudo Curti en zijn gezin per vliegtuig uit Cuba naar Mexico ver trokken. Actief. Het eerste vrachtschip met „actief' roer zal Zaterdag op de Nobiskrug-werf in Rendsburg van stapel lopen voor de Hamburgse rederij Pleuger. Het 2.360 ton d.w. metende schip zal de naam „Irmgard Pleuger" ontvangen. Het „ac tieve" roer is een stroomlijnvormige gondel met een trek- of drukschroef, die door een waterdichte motor wordt aangedreven. Voorzorg. De Thailandse minister van Landsverdediging heeft de landstrijd krachten bevel gegeven langs de grens met Indochina „voorzorgsmanoeuvres" te houden. De Thailandse politie is in de gebieden langs de Indochinese grens eveneens versterkt. Bezoek. Mevrouw Roosevelt, die een be zoek aan Indonesië zal brengen, wordt 25 Maart te Djakarta verwacht. Op 26 Maart zal zij door president Sukarno ten paleize worden ontvangen. Des och tends zal mevrouw Roosevelt een rede houden voor het Congres van een In donesische vrouwenbeweging. Vreemdelingen. Bij besluit van de Indo nesische minister van Justitie is vast gesteld, dat dit jaar in principe 8000 vreemdelingen Indonesië mogen bin nenkomen. Dit aantal kan te allen tijde worden veranderd, indien de belangen van het land zulks noodzakelijk maken. Onder de vreemdelingenregeling vallen ook de echtgenoten en volwassen kin deren van ingezetenen van Indonesië, die nooit in het land zijn geweest. In 1949 en 1950 zijn respectievelijk 4000 en 5.854 vreemdelingen toegelaten. Het betreft hier voornamelijk gezinshereni ging van Chinezen en Nederlanders. Vreemd. Een Nederlandse vrouw, die wei gert Engeland te verlaten, is Woensdag tot veertien dagen gevangenisstraf ver oordeeld, omdat zij niet naar Neder land is teruggekeerd hoewel haar ver blijfsvergunning slechts tot 5 Maart geldig was. Deze 61-jarige Martha W. kwam op 5 Januari voor een verblijf van een maand naar Engeland. Later werd haar verblijfsvergunning nog een maand verlengd. Enkele dagen geleden probeerde zij steun te krijgen van een Engelse instantie. Hier werd zij echter naar de Nederlandse ambassade ver wezen, die voorbereidingen trof voor haar terugreis naar Nedei-land. Zij wei gert echter Engeland te verlaten. Op de rechtszitting verklaarde zij geen vaste woonplaats te hebben. De reden, waarom zij in Engeland wil blijven, werd niet duidelijk. Rije maar. De volledige dienst van de „New York Central Railway", die de verbindingen in het Midden-Westen der V.S. onderhoudt, is thans hervat, doordat de laatste 6.000 stakers naar het werk zijn teruggekeerd. Enige sta kers hervatten gisteren reeds het werk. Slaap. Op zeshonderd kilometer van Lima, de hoofdstad van Peru, heeft zich een ernstig autobus-ongeluk voorgedaan, waarbij 38 personen om het léven zijn gekomen. De autobus stortte in een ra vijn, doordat de. bestuurder in slaap was gevallen. Een passagier, die het ongeval zag aankomen, wist bijtijds uit de bus te springen. Pers. De Syrische regering heeft negen tien dag- en weekbladen wegens over treding van de perswet aangezegd dat zij niet meer mogen verschijnen. In de in 1949 afgekondigde perswet is de om vang en oplage d"r Syrische bladen vastgesteld. Voorts is er in bepaald dat zij geen steun mogen ontvangen van buitenlandse regeringen of instellingen, indien deze zich op Syrisch gebied be zig houden met staatsvijandige bedrij vigheid. Medegedeeld werd dat de maatregel een inleiding is tot een alge mene regeling voor de Syrische pers. Uittocht. Volgens het officiële Joegoslavi sche persbureau zijn na Januari 1948, het tijdstip waarin zich de breuk tussen het Kremlin en Tito's regeringvoltrok, 9595 vluchtelingen uit Roemenië, Hon garije, Bulgarije en Albanië naar Joe goslavië uitgeweken. Spel. Een elfjarige Oostenrijkse jongen, die in de omgeving van de puinhopen van het kasteel van Taxenbach, vijftig kilometer ten Zuiden van Salzburg, aan het spelen was, vond een stuk metaal, dat zuiver goud bleek te zijn. Het be treft hier vermoedelijk een deel van schatten van het kasteel, dat in de zes tiende eeuw in een periode van wan ordelijkheden werd verwoest. De kas- teelschatten werden begraven, doch men meent dat zij tijdens de Napoleon tische oorlogen zijn opgegraven en ge stolen. De Oostenrijkse Nationale Bank heeft de ouders van de jongen de helft van de waarde van het gevondene (11.323 schilling) uitbetaald. De eige naar van de grond, waarop de vondst is gedaan, kreeg de andere helft. Schade. De persdienst van de Deutsche Partei, de meest rechtse der drie Duit se regeringspartijen, heeft meegedeeld, dat de verleden jaar in Noord-West- Duitsland (Britse bezettingszone) ge houden geallieerde manoeuvres voor een bedrag van zeven millioen mark schade hebben aangericht. Volgens een der Bondsdagleden van de partij is een groot gedeelte der schade veroorzaakt door „zorgeloos en achteloos optreden en in bepaalde gevallen ook door op zettelijke handelingen". Kinderep. Volgens de statistieken zijn er thans in West-Duitsland 94.000 buiten echtelijke „bezettingskinderen". Drie duizend van hen zijn halfbloeden. In Engeland zou het aantai ouitenechtelij- ke kinderen van Amerikaanse vaders 70.000 zijn. In het tournooi om de Hof van Holland beker in hötel „Hof van Holland" zijn gis teren de volgende partijen gespeeld: Noordman 191 18 42 10,61 Dickmann 250 18 37 13,88 Stolk 171 24 41 7,12 Reich 250 24 39 10,71 Van Rongen 155 18 34 8,61 Willemse250 18 14 13,88 Dollé 238 27 45 8,81 Noordman 250 27 48 9.25

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2