Clowntje Riek De geschiedenis van een wraak Tentoonstelling over de Noordzee Ingezonden stukken Amsterdamse Beurs Santpoort Heemstede Bennebroek 4 Gvsbert Japicx speelde „Emigranten" Ontslag hij Ringers te Alkmaar Ontwerp van een nieuwe geneesmiddelenwet Het eerste kievitsei ïnbrqak in Leids belasting kantoor berecht Radio-uitzendingen bij koninklijk bezoek aan V.S. De margarineprijs De 25 slachtoffers der melksanering Voor de kinderen FEUILLETON door JOHN HENRY MACKAY Verslag der Verzekerings kamer over 1950 Klaverjasnieuws Kinderfeesten op 30 April in dorp Bloemendaal Scheepvaart VRIJDAG 14 MAART 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zaterdagmiddag zal de tentoonstelling „De Noordzee" in de Vishal te Haarlem geopend worden. Zij is ingericht door de heer W. P. de Vries, conservator van het voormalig Museum voor natuurlijke histo rie te Alkmaar op verzoek van de Stichting „Haarlems Bloei". De heer De Vries had vroeger de leiding van een museum in Alkmaar. Door de oor log kon hij niet langer meer de beschik king krijgen over het gebouw, waar de voorwerpen waren ondergebracht en na de bevrijding is het hem niet gelukt een ge schikte gelegenheid te vinden voor het houden van een expositie. In 1950 richtte hij een stand in op een tentoonstelling in Alkmaar, vorig jaar trok hij naar Zand- voort en thans is Haarlem aan de beurt. De heer De Vries heeft een studie gemaakt van de zee en speciaal van de Noordzee en hij heeft veel verzameld. Bij de inrichting van de expositie heeft hij de medewerking ondervonden van instanties die studie ma ken van de zee of werkzaamheden verrich ten op de Noordzee. In de Vishal zal vijfduizend liter zee water bezorgd worden, om het publiek het dierenleven in de zee te tonen. Dat was o.a. mogelijk door de steun van zee- aquariumhouders. Er zullen tien bakken opgesteld worden, waarin vele dieren uit de Noordzee zullen vertoeven. Het is mo gelijk, dat in de loop der komende weken (de tentoonstelling duurt tot en met 21 April) nieuwe dieren gevangen worden en naar Haarlem zullen worden overgebracht. De heer De Vries ontving dezer dagen be richt, dat er bij Oudorp een bruinvis is ge vangen. Misschien wordt die naar Haar lem vervoerd. In de bakken zullen te zien zijn zee-anemo nen, blauwe zeekreeften, zeesterren, slak ken enzovoort. Dank zij de medwerking van de heer A. van der Veer uit IJmuiden krijgt de bezoeker een indruk van de trawl- en ha ringvisserij en van de visserij in het alge meen, de Koninklijke Noord-Zuid-Holland se Redding Maatschappij laat scheeps modellen zien (o.a. de Neeltje Jacoba) en dr. A. B. van Deinse te Rotterdam verzorgt een stand, gewijd aan walvisachtige dieren die voor de kusten gesignaleerd zijn. Ook verleént Radio Holland medwerking. Een diorama zal een beeld geven van de bodem van de Noordzee en van het strand, waarbij ook dieren te zien zijn die een wandelaar op een tocht aantreft. Van de ontdekkingen van prof. William Beebe, een diepzee-onderzoeker, zullen foto's geëxpo seerd worden. Van de zijde van het onderwijs wordt veel belangstelling, verwacht. Negenduizend leerlingen zullen in de komende weken een bezoek aan de Vishal brengen. Het toneelstuk „Emigranten" van Abe Brouwer, dat Donderdagavond door de toneelgroep van de Friese vereniging Gys- bert Japicx te Haarlem in de Stadsschouw burg voor het voetlicht werd gebracht, be handelt een actueel onderwerp op een weinig indrukwekkende manier. Er is geen vaste lijn te bespeuren in dit stuk er. men weet drie bedrijven lang niet, waar de auteur nu eigenlijk heen wil. Hij laat de hoofdpersonen vaak wat quasi-diepzinnig- heden debiteren, legt hun bittere woorden in de mond over hetgeen er aan de voor bereidingen voor emigratie vastzit („aspi rant-emigranten moeten door een hel") en doet hen laatdunkende opmerkingen maken over krantenartikelen. Soms lijkt het erop of Brouwer aspirant-emigranten bij voor baat de schrik op het lijf heeft willen ja gen. Maar deze anti-emigratietendenz is echter niet strak volgehouden en vermoe delijk ook niet door de auteur bedoeld. Als dit zo is had hij van dit stuk beter een blij spel kunnen maken, want hoe wonder lijk dit na het voorgaande moge lijken het bevat daarvoor eveneens alle elemen ten. Het „enfant terrible" Aukje, de be moeizieke „muoike" Tied, de opkoper Jan Tuit en de radiotechnicus Sjeffie krijgen blijkbaar alleen om de bittere pillen wat te verzachten alle gelegenheid om hun grappen te debiteren. Zodat er gisteravond in de Schouwburg gelukkig meer gelachen dan gehuild is. De dames en heren van Gysbert Japicx hebben de vele onvolkomenheden van het stuk heel aardig weggespeeld, zodat de eindindruk toch een prettige was. De lof daarvoor komt vooral toe aan mevrouw J. van der VeldeZijlstra en haar dochter Aukje, aan de heer G. Presburg voor zijn uitstekend volgehouden typering van de Amerikaanse vriend en aan de heer J Zwier Sr. als de vrolijke opkoper. Dat mej. Rolf Geerlings en de heer J. Zwier Jr. niet altijd opgewassen waren tegen de moeilijk heden van hun rollen mag men niet hun. maar cte auteur verwijten. S. K. De directie van de firma Ringers te Alk maar heeft aan een veertigtal jongere man nelijke personeelsleden ontslag aangezegd, dat na Pasen ingaat. Dit ontslag houdt volgens de directie ver band met de sterk teruggelopen export- orders. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp inzake de geneesmiddelenvoorziening ingediend, ter vervanging van de wet van 1 Juni 1865. De geneesmiddelenvoorziening is geheel van karakter veranderd. Het verpakte geneesmiddel neemt in de handel een ruime plaats in. Het ontwerp onderscheidt drie catego rieën verpakte geneesmiddelen: geneesmid delen, die zonder bezwaar van de volksge zondheid ook door drogisten verkocht mo gen worden; geneesmiddelen, waarvan het belang der volksgezondheid eist, dat zij uitsluitend door apothekers mogen worden afgeleverd, en geneesmiddelen, die alleen op recept mogen worden verstrekt. Er wordt voorzien in het optreden van een aantal commissies, om de regering bij de uitvoering van de wet te adviseren. Een college en een raad zullen tot taak krijgen te beoordelen, of een verpakt geneesmid del in de handel mag worden gebracht Het ontwerp regelt ook de aanwijzing van de gebieden, waar de apotheekhou- dende geneesheer als bereider van genees middelen werkzaam mag zijn. Tenslotte regelt het ontwerp de leve ring van geneesmiddelen aan ziekenhui zen. Hierbij is rekening gehouden met de wenselijkheid, de aflevering in ziekenhui zen bij voorkeur te doen geschieden door apothekers, die hun werkzaamheden in een aan het ziekenhuis verbonden apo theek uitoefenen. Er is bij het samenstellen van het ont werp rekening gehouden met de belangen van de volksgezondheid, maar daarnaast is er naar gestreefd te voorkomen, dat economische belangen worden geschaad In Ruurlo is gisteren het eerste kievitsei gevonden. Het is door de vinder in paleis Soestdijk aangeboden aan de Koningin. Tegen de daders 3, 2l/2 en iy2 jaar geëist In de nacht van 27 op 28 September van het vorig jaar is ingebroken in het belas tingkantoor te Leiden. De daders openden de brandkast met een snijbrander en maak ten een bedrag van 53.909 buit. Als verdacht van deze inbraak werden enige tijd later gearresteerd de 41-jarige verwarmingsmonteur W. A. van der V. uit Den Haag, de 45-jarige los werkman C. P. S. eveneens uit Den Haag, en de 61-jarige los werkman J. C. K. uit Leiden Zij be kenden de inbraak in het belastingkantoor te hebben gepleegd. Donderdag stonden zij voor de rechtbank te 's Gravenhage te recht. Voor S. en K. was het niet de eerste keer dat zij met de justitie in aanraking kwa men. Zij hadden beiden reeds een reeks van veroordelingen achter de rug. Van der V. was echter slechts één keer tot 14 dagen voorwaardelijke gevangenis straf veroordeeld. Er was een gunstig re- classeringsrapport over hem uitgebracht. De officier van justitie eiste tegen Van der V. anderhalf jaar gevangenisstraf, tegen S. drie jaar en tegen K. tweeëneen half jaar. Mr. K. Eriks verzocht Van der V. een gedeeltelijk voorwaardelijke gevangenis straf op te leggen. De raadsvrouwe van S., mevrouw mr. T. Everard, zei dat S. weinig pleziei van de inbraak heeft gehad: een gedeelte van de buit werd hem ontstolen en de rest viel na zijn arrestatie in handen van de po litie. Mr. J. van Uden. de raadsman van K verzocht zijn cliënt een clemente straf op te leggen. Hij was van mening dat K., wanneer hij weer werk heeft een bruik baar mens zou blijken. De rechtbank zal op 27 Maart uitspraak doen. De transcriptie-dienst van Radio Neder land Wereldomroep heeft 24 radioprogram ma's samengesteld, die tijdens het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Amerika door honderden Amerikaanse radiostations zullen worden uitgezonden. In deze programma's wordt gepoogd, de Amerikaanse en Canadese luisteraars een representatief en leerrijk beeld van Neder land te geven. In een van deze klankbeel den, getiteld: „Vier prinsesjes in tulpen land" zal een Amerikaanse medewerker van de Wereldomroep de prinsesjes inter viewen. Marijke zal daarbij het Franse liedje „Sur le pont d'Avignon" zingen en prinses Beatrix spreekt in het Engels tot de Amerikaanse jeugd. Verder zijn er onder meer folkloristische klankbeelden bij een uitzending over de industrialisatie. Een speciaal programma wordt gewijd aan de stad Amsterdam onder de titel „Song of a city". In antwoord op vragen van de heer Gortzak (CPN) over een eventuele verho ging van de margarineprijs heeft minister Mansholt in de Tweede Kamer medege deeld, dat de regering iedere onredelijke verhoging van de margarineprijs afwijst. Er bestaan geen vaste prijzen voor marga rine. De verlaging van 4 Maart staat, naar de minister mededeelde, niet in verband met de broodprijsverhogingen. Deze daling hield verband met de lagere grondstoffen- prijzen. Er is de laatste tijd veel geschreven over de melksanering. Voor en tegen. Nu ben ik van mening dat het gewenst zou zijn indien de melkhandelaren, voor de sane ring ingaat, eerst zorgen dat de 25 bezor gers (ik behoor ook daartoe) die ontsla gen zullen worden, aan ander werk ge holpen worden. Nu is het de bedoeling aan die ontslagenen een wachtgeld uit te keren, zc nodig voor een half jaar. Het geld daarvoor moeten de melkhandelaren zelf opbrengen. Wie let op de huidige situatie van de arbeidsmarkt in Haarlem, kan ver wachten dat de meesten in dat half jaar geen andter werk zullen vinden. Dan komen zij voor rekening van Sociale Zaken. Wil men tot een sanering komen die de sympathie der bevolking heeft, dan zal men eerst deze hinderpaal uit de weg moeten ruimen. VAN E. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3Nederl. 47 84% 85 A.K.U 145 144 Lever Brothers 176% 178% Philips Gloeil. 145% 146 Nvve Philips 141 141 Kon. Petroleum 291% 292 A'dam Rubber 82% 82% Holl. Amer. Lijn 150 150 N. Scheepv. Unie 137 137 H V.A 93% 92% Deli Mij 72% 72% Amsterd. Bank 152% 152% Rotterd. Bank 152% 152% Twentse Bank 157% 158 Anaconda Copper 50% 50 Bethlehem Steel 50 50% Republic Steel 42"/,8 43 Shell Union 85% 85% Tidewater 48% 49 U. S. Steel 39 40 N Lever Brothers 172 172% Het was nu met het mooie weer gedaan.de herfst was aangebroken. Regen en wind joegen door de straten en de mensen zeiden: de zomer is voorbij, hoor! Ja, de winter was niet ver meer af; dat kon je goed aan het weer merken. Die regen en wind waren de voorboden van de naderende wintertijd. Op een morgen, toen ze aan het ontbijt zaten, voelde Bunkie zich helemaal niet goed. Hij had al slecht geslapen en nu hij aan tafel zat, kon hij zijn boterhammetje niet door z'n keel krijgen. En anders wist hij er heus wel weg mee! Bunkie zat met z'n hoofd in zijn handen. Zijn ogen stonden zo vreemdTante Liezebertha kreeg er erg in. „Wat is er, Bunkie? Voel je je niet prettig?", vroeg ze bezorgd. Bunkie schud.de het hoofd. „Ik. ik heb zo'n hoofdpijn", klaagde hij. Toen werd Bunkie weer gauw naar bed gebracht. Rick moest op school maar zeggen, dat Bunkie ziek was. Nederlandse bewerking van C. J. E. Dinaux 23) Langzamer dan hij gekomen was, met heel wat minder bevleugelde passen, sloeg Eberhardt de terugweg in. Deze man is óf een doorgewinterde toneelspeler, zoals ik er zelden één heb gezien en een kerel met stalen zenuwen, óf, ouwe Sierlin, je fan taseert maar wat, je ziet spoken op klaar lichte dag en verkeert werkelijk in het eerste stadium van vervolgingswaanzin... Ineens, het komische van de situatie in ziend, schoot hij in de lach. Kostelijk ei genlijk: „als ik me veroorloven mag., het gesprek als beëindigd te mogen beschou wen wat een keurige zinswendin gen! Een beetje van buiten geleerd! Maar noe zou deze eenvoudige jongen daaraan komen? Hij had zich nog geen definitief oordeel ,ver Adolf Braun gevormd toen hij de gestalte van zijn vriend Sierlin gewaar werd: een lange, magere gestalte (wat was dié kerel afgevallen in enkele maanden!) die daar tussen de bomen heen en weer liep. Waarom ergerde deze man hem plot seling zo onuitsprekelijk? Hij zag de lange benen tussen de strui ken door. Net een ooievaar in een kool landje. Wat een kerel, die Sierlin. Neen, een sympathieke figuur was het nooit ge weest. Een kruiper aan de ene kant, een tiran aan de andere. En tussen die beiden werd de mens Sierlin doodgedrukt nog vóór hij een man was geworden. Hij deed geen moeite deze wrevelige stemming te verbergen toen hij Sierlin, die hem vol verwachting tegemoet was komen lopen, verslag uitbracht. Hij ontkent helemaal niet, te weten wie je bent, besloot hij. En weet je waar om hij je telkens uit de weg gaat? Omdat hij je uiterlijk niet kan uitstaan (voor geen goud ter wereld had hij deze uitspraak voor zich gehouden). Op hetzelfde ogenblik berouwde hij deze kleine wraak. De lach, waarin Sierlin uitbarstte, was afschuwelijk. Dat was nauwelijks een lach meer het klonk als een duivelse kreet, krampachtig, waanzinnig bijna. Hier, op de openbare weg, stond de Officier van Justi tie mr. Sierlin, ten aanschouwen van een ieder die voorbij kwam te lachen als een hystericus. Hij schreeuwde. Het moest vér in de omtrek te horen zijn. Dat is het toppunt, hahaha! Het tóp haha, toppunt! Toppunt! Snap je, wat voor een toppunt! Hihihihi! Nee maar, zeg: om je gek te lachen! Die kerel loopt me na! Maandenlang, omdathahahaha! hij mijn uiterlijk niet kan uitstaan! Mijn uiter lijk!!! Om je dood te lachen! Hahahaha! Zelfs Eberhardt, die zich nooit ergerde, voelde zich in hoge mate geprikkeld: over deze Adolf Braun die hem te slim was af geweest en hem op geen enkele vraag ge antwoord had zoals hij verwachtte; over deze Sierlin, die hier als een zinloze stond te lachen, te schreeuwen, en niet tot be daren kon komen Dat kon zo niet voortgaan. Eberhardt had er meer dan genoeg van. Waar bemoeide hij zich ook mee! Alsjeblieft, Sierlin, beheers je, zei hij. Op die manier bereik je niets. En boven dien sta je hier op de openbare weg! Kerel, zeg, heb je dat gehoord? Hij kan mijn uiterlijk.... hahahaha....! Sierlin, het spijt me, ik kan je in deze geen raad meer geven. Ik begrijp van de hele zaak niets! Absoluut niets! En trou wens, ik heb haast, ik moet nog dringend enkele brieven afdoen. Je neemt me niet kwalijk? Adieu Hij liet de plotseling verstomde Sierlin staan en haastte zich huiswaarts. Onder het lopen dacht hij: Dat loopt niet goed af met je, m'n beste Sierlin. Een beetje abnormaal ben je al. Als het zo doorgaat, zie ik het duister voor je in. En wat die andere aangaat wie dié voor gek houdt, zou zich lelijk ver gissen. Die wéét wat hij wil. Maar wat hij wil ik weet het niet.... (Van een financiële medewerker) Het verslag van de Verzekeringskamer over 1950 bevat belangwekkende gegevens, voornamelijk over het levensverzekerings bedrijf hier te lande. Het aantal onder toezicht van de bin nenlandse Kamer staande maatschappijen bedroeg eind 1950 64, voorts hield zij toe zicht over 7 buitenlandse levensverzeke ringsmaatschappijen, 8 spaarkasonderne mingen en 43 begrafenisfondsen. Het ver zekerd bedrag bedraagt ruim 15 milliard. De grondslagen voor de reserveberekening zijn totaal bezien zeker aan de veilige kant, zo zegt het verslag, doch de sterftegrond- slag voor de verzekeringen bij leven be hoeven in het algemeen nog wel enige ver sterking. In 1950 werd voor een bedrag van 653 millioen aan nieuwe en vrijkomende gel den belegd. De totale balanswaarde der beleggingen bedroeg eind 1950 3,5 mil liard. Hiervan was 6,4 procent belegd in vaste eigendommen, 12,5 pet. in hypothe ken (tegen 32,3 pet. in 1940), 14,5 pet. in effecten, 28,1 pet. in leningen op schuldbe kentenis, 1,8 pet. in polisbeleningen, 35,4 pet. in andere beleggingen (voor het over grote deel overheidscrediet) en 1,3 pet. in overige beleggingen. Opvallend is de grote verschuiving in de beleggingen sinds 1940. Toen ruim 32 pet. in hypotheken, thans 12,5 pet. Als geldschieter voor de overheid speelt het levensverzekeringsbedrijf een belangrijke rol: het had eind 1950 niet minder dan 10 pet. van de netto-staats schuld op zijn balansen! Toen had 33 pet. van de beleggingen be trekking op het overheidscrediet, thans 58 pet. Het percentage steeg in de oorlogsja ren tot niet minder dan 73 pet.; uit een oogpunt van risicospreiding noemt het ver slag de ingetreden daling een gunstig ver schijnsel. Er is de laatste tijd veel geschreven en gesproken over de noodzakelijkheid van industriefinanciering. Het levensverzeke ringsbedrijf was eind 1950 voor 304 mil lioen van zijn beleggingen betrokken bij de industriefinanciering, zijnde ca. 9 pet. van zijn totale beleggingen. Ter bepaling van de plaats, welke het levensverzekeringsbedrijf temidden van andere spaarinstellingen inneemt, moge worden vermeld, dat het spaartegoed bij de rijkspostspaarbank eind 1950 1365 millioen bedroeg, bij de bijzondere spaar banken ƒ1117 millioen en bij de boeren leenbanken 1848 millioen, waar tegen over de wiskundige reserve bij het levens verzekeringsbedrijf (eigen risico) ƒ3311 millioen bedroeg. „Willem Ruys" in zijn groei Gisteravond heeft „Santpoorts Bloei" haar serie culturele avonden voortgezet met een vertoning van de bekende film over de bouw van de „Willem Ruys", het vlaggeschip van de Rotterdamse Lloyd. Een geïnteresseerd publiek heeft deze puike documentaire een warm onthaal bereid en de organiserende vereniging kan dankbaar zijn voor dit tweede vervolg op de helaas zo ontijdig afgebroken filmcyclus van de vorige jaren. Met nog twee wedstrijdweken in zicht is het goed merkbaar dat de leidende ploegen in de competitie van de Haarlemse Klaver- jasbond voor Bedrijfsverenigingen 'alias in het werk moeten stellen hun goede plaats te behouden. In de hoofdklasse herstelde DKC zich met een prachtige 136112 zege op Stork. Boru verloor onverwacht van Beijnes 136112 en ziet zich nu door Spoorboys die DSH ver sloeg 128—110, van de tweede plaats ver drongen. Johez en GEB speelden gelijk 120—120. DKC 1 12 1570—1346 Spoorboys 1 12 1492—1462 Boru 1 12 1490—1428 Beijnes 1 12 1470—1478 GEB 1 12 1458—1434 DSH 1 12 1420—1514 Stork 1 12 1416—1493 Johez 1 12 1378—1534 In afdeling 1 A deed L. Coster 1 wat werd verwacht en versloeg DKC 2 120110. DSH 2 blijft goed volgen en sloeg een iets tegen vallend HSM met groot verschil 134116. L. Coster 1 12 1548—1360 DSH 2 12 1540—1392 PTT 1 12 1472—1430 HSM 1 12 1462—1458 Figee 1 12 1440—1464 Beijnes 2 12 1422—1520 Nederland 1 12 1400—1528 DKC 2 12 1390—1528 Eerste klasse A SAC 1 12 1484—1460 PTT 2 12 1472—1448 L Coster 2 12 1456—1442 Union 1 12 1444—1466 OW 1 12 1428—1508 BOÏU 2 11 1398—1293 GEB 2 11 1390—1304 CPTT 1 10 1146—1292 Tweede klasse A SAC 2 12 1548—1404 Beijnes 3 12 15^6—1462 Stork 2 12 1478—1488 DSH 3 12 1468—1492 Figee 2 12 1464—1434 DKC 3 12 1452—1508 PTT 3 12 1442—1464 Johez 2 12 1414—1520 Tweede klasse B HSM 2 12 1546—1338 Boru 3 12 1476—1442 OW 2 11 1388—1288 Figee 3 12 1388—1482 SAC 3 11 1386—1304 PTT 4 12 1366—1494 GEB 3 11 1290—1346 Beijnes 4 11 1236—1382 Niet alleen hij, die Adolf Braun voor gek hield, zou in een dwaling verkeren, maar ook degeen die meende dat zijn „werk" wat hij zijn werk nóémde en wat hij onnavolgbaar ten uitvoer bracht eenvoudig en gemakkelijk was. Hóé moeilijk het was zou alleen door een mens beoordeeld kunnen worden, die achter de schermen kon zien. Maar dat was niemand vergund. Vooral dit laatste seizoen, van de terug keer van vacantie tot flu, had een energie, een zelfbeheersing en geduld geëist, waar bij vergeleken alle inspanningen van de daaraan voorafgegane periode der „eerste schermutselingen" zoals hij ze had ge noemd kinderspel waren. Nu, waar elk van deze ontmoetingen niet meer gebonden was aan bepaalde tij den, maar plaatsvond al naar de gelegen heid zich voordeed, kostte één uur van „samenzijn" vele uren wachten, afgezien nog van de onvermijdelijke kosten: een taxi, een consumptie, soms terwille van niet meer dan een gezien-worden, een zich- vertonen en weer verdwijnen. En hoeveel van deze uren bleven zon der enig resultaat: Sierlin verscheen niet of ontsnapte aan de achtervolging, wat zelfs de scherpste waakzaamheid niet kon voor komen. Het gemakkelijkst verliep alles, als hij van zijn vriend Eduard aanwijzingen had ontvangen. Zo gebeurde het, dat Marie naar de schouwburg was gestuurd om plaatsen te bespreken, van welke gelegenheid zij na- Santpoortse schakers bevochten 'elkaar De onderlinge competitie van de schaak club „Santpoort' had het volgende verloop: In groep I werd de partij BrugmanPels afgebroken. Wit staat iets gunstiger. In groep II won v. d. Bronk snel, doordat Haanappel na 8 zetten, met wit spelend, een stuk verloor en prompt op gaf. Dat deed Van Dijk niet in groep III. On danks een achterstand van 2 stukken en vier pionnen speelde hij door. Door een onachtzaamheid moest zijn tegenstander, Spook, zijn dame geven voor een paard. Nochtans behoudt Spook de beste kansen. RoosSchweitzer was een rustige remisie- partij. In groep IV leed Van Duyn zijn eerste nederlaag en wel tegen Leysma. Tot 2ijn geluk speelde Vulling, zijn enige concur rent, remise met Hoogzaad. Tenslotte won Winters van Baljet en Vos van Wennis. Dinsdag 18 Maart a.s. HalfwegSant poort III. Ook voor het derde de laatste kans. Raad van Bloemendaal In de Donderdagmiddag onder leiding van burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex gehouden vergadering van de gemeente raad van Bloemendaal kwam aan de orde een voorstel van B. en W. de honorerings basis voor het ontwerpen van het uit breidingsplan te wijzigen en een blanco- crediet te verstrekken. Enkele leden wa ren van mening, dat zij onvoldoende in gelicht waren en verzochten het voorstel eerst te behandelen in een der raadscom missies, waarbij genoemd werden de com missies voor de woningwet, voor publieke werken en voor financiën. De voorzitter achtte het daarna ge wenst het voorstel in een besloten verga dering te behandelen. Na een bespreking besloot de vergadering het voorstel aan te houden tot de vergadering in April. De raad stelde voorlopig vast het partiële uitbreidingsplan „Sparrenheuvel". Het plan beoogt een Rooms Katholiek centrum te stichten. B. en W. stelden de raad voor een cre- diet van f 500 beschikbaar te stellen voor de kinderfeesten in het dorp Bloemen daal op 30 April. In antwoord op vragen van mevrouw D a 1 m e y e r (Arbeid) deel de de voorzitter mee, dat er reeds enige .iaren in Bloemendaal onafhankelijke commissies bestaan. Het gemeentebestuur heeft destijds pogingen in het werk ge steld om een comité samen te stellen, waar in afgevaardigden van alle commissies zitting hebben. Daarin is het gemeente bestuur geslaagd. Wat het voorstel betreft merkte de voorzitter op, dat het Bloemen- daalse comité vorig jaar een ballonvaart gehouden heeft. Het financiële succes was niet groot, want er was een tekort, dat on geveer overeenkomt met het bedrag, dat aan de gemeente betaald moest worden aan vermakelijkheidsbelasting. Aan het gëmeentebestuur is verzocht de belasting niet te betalen. Daarop hebben B. en W. afwijzend beschikt. De gemeente had kos ten voor afzetting van het terrein (f 120 voor publieke werken en f 200 voor de politie) en daarom menen B. en W. dat geen ontheffing verleend kan worden. Voor andere vermakelijkheden worden geen rechten geheven. „lp de krant heeft het college gelezen, dat er op 30 April geen feesten gehouden worden. Om de kinderen hiervan niet de dupe te laten worden wordt voorgesteld een bedrag beschikbaar te stellen. In antwoord op vragen van de heren Van Holten (V.V.D.) en Van Haas- tert (K.V.P.) voor de kinderfeesten in Vogelenzang een bedrag beschikbaar te stellen, deelde de voorzitter mee, dat deze zaak beter bij de begroting behandeld kan worden. De raad verenigde zich met de nota van B. en W. naar aanleiding van een verzoek van de wijk-kerkeraad der Nederlands Hervormde gemeente te Overveen, om fi nanciële steun aan studenten. Aan de heer P. van Aalst werd eervol ontslag verleend als gemeente-arts voor de wijk Vogelen zang. Katholieke Middenstand Donderdagavond hield de afdeling Heem stede van de Kath. Middenstandsbond in het R.K. Verenigingsgebouw haar jaarver gadering. Uit de jaarverslagen bleek dat het ledenaantal thans 116 bedraagt, terwijl het totaal R.K. middenstanders te Heem stede op 250 wordt geschat. De heer C. F. Duik werd als bestuurslid herkozen, terwijl de heren J. Alders en J. Jansen als nieuwe bestuursleden werden benoemd. Aan het slot van de vergadering sprak kapelaan P. Riep als geestelijk adviseur een kort woord. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Patricia Ann, d. van J. A. Schiff en M. R. Colton; Johannes Josephus, z. van J. J. Breure en H. M. Cieluch. OVERLEDEN: H. van DijkSeijsener, 75 j.;L. S. J. Reijgersberg, 66 j.; P. A Mas- cini, 72 j.; A. H. M. Allard, 43 j.; G. Krou- wels, 68 j.; N. Truggelaar, 79 j.; C, M. Swart, 64 j.; W. Rison, 37 j.Wed. A. P. Smink— van de Pol, 88 j. BURGERLIJKE STAND OVERLEDEN: A. Ottenhoff, v., 79 j.; A, Endstra, v., 62 jaar. Aagtekerk, 12 van Japan te Rotterdam. Alamak, 12 van Madras naar Calcutta. Alcyone, 14 te Geralton verwacht. Alderamin, 12 van Montevideo. Alphacca, 13 te New York verwacht. Amsteldiep, 13 v. R'dam n. Hampton Roads. Annenkerk, 13 van Suez. Aalsdijk, 12 960 m. W.t.Z. Flores. Abbeaijk, 12 van Londen naar Bremen. Agatha, 12 450 m. Z. Hongkong. Aludra, 12 280 m. O.NO. Turks eil. Amstelstad, 13 t:e Khorramshar verwacht. Averdijk, 12 v. Galveston n. New Orleans. Alphard, 12 210 m. Z.ZO. Bahia tl. Santos. Altair, 12 dwars Lissabon. Amstelpark, 12 440 m. N. Bermuda. Alpherat, pass. 13 Lands End. Amstelvaart, pass. 13-Key West. Arnedijk, 13 v. R'dam te New York. Axeldijk, 13 van R'dam n. Hamburg. Algenib, 14 te Rio Grande. Alkaid pass. 13 Fernando Noronha n. Antw. A lm dijk, 14 v. Aruba te Havanna. Alnati, 13 v. Antwerpen te R'dam. Arundo, 13 van Vancouver via Manilla naar Calcutta. Agamemnon,, 14 v. Ciudad Trujillo tv. Pto Plata. Bennekom, 12 v. Callao te Pisco. Bacchus, 12 310 m. NO. Antigua. Barumum, 12 van Gorontalo n. Makassar. Baarn, 12 dwars Plymouth n. Antwerpen. Britsum, 12 350 m NW. Flores. Baarn, 13 te Antwerpen. Blitar, pass. 13 Ouessant. Bonaire, 14 van Trinidad naar Paramaribo. Cal tex Nederland, pass. 12 Ouessant. Callisto, 12 van R'dam naar Cuba. Corilla, 13 v. Esperance te Soerabaja. Chama, 12 Haura gepass. Coryda. 12 110 m. N. Madoera. Ceram, 14 v. Genua te Port Said. Cottica, 13 v. Plymouth. Danae, 12 van Oran te R'otterdam. Drente, 14 te Makassar. Ena, pass. 12 12 Azoreti. Eos, 12 van Valencia te Rotterdam. Enggano, 17 v. Bahrein te Damman verwacht. Esso Den Haag, 12 740 m. Sombrero eiL Etrema, 12 bij Martinique. Friesland (SSM), 13 v. Newcastle te R'dam. Farmsum, 1 2800 m. W.t.Z. Scilly's. Friesland (KRL), 12 190 m. W. Minicoy. Gouwe. 13 van Huelva naar Sluiskil. Gordias, 12 v. Volos naar Gibraltar. Garoet, 12 van Soerabaja naar Makassar. Ganymedes, 11 van Granada n. Fort Liberte. Grootekerk, 14 te Suez. Gooiland, 14 v. Santos te Rrio Grande. Hercules, 12 v. Hamburg n. Bremen te A'dam. Helicon, 12 pass. St. Maria. Haulerwijk, 12 390 m. ZW. Flores. Hersilia, 12 460 m. W. Finisterre. Helena, 13 v. Berbice te Georgetown. Hestia, 13 te Amsterdam. Hoogkerk, 13 v. Cebu n. Singapore. Helder, 13 v. Talara naar Callao. Heelsum, 12 v. Brownsville n. New Orleans Hera, 13 v. Barranquilla n. Cartagena. Ittersum, pass. 12 Bermuda. iagersfontein, 12 120 m. W. Oporto. Indrapoera, 14 te Singapore. Iris, te Oporto naar Lissabon. 1 Japara (KRL) 14 Alexandrië verwacht. Jagersfontein, 15 te Antwerpen verwacht. Kedoe, pass. 12 Minicoy naar Aden. Kertosono, pass. 12 Minicoy r.aar Penang. Kota Agoeng, 12 v. Suez naar Bahrein. Kaioekoe, 13 v. Benkoelen te Priok. Kota Inten, pass. 13 Finisterre. Lissekerk, 13 v. Suez naar Aden. Lindekerk, 13 v. Basrah te Khorramshar. Leersum, 12 550 m. NO. Bermuda. Lutterkerk, 12 v. Hamburg te Londen. Laagkerk, 12 260 m. O.ZO. Malta n. Bremen. Limburg, 12 v. Singapore n. Tj. Tandan. Leopoldskerk, 13 te Basrah. Lemsterkerk, 13 v. R'dam n. Chittagong. Macuba, 12 v. Miri naar Aden. Mariekerk, pass. 13 Ouessant. Merwede, 13 te Hamburg verwacht. Myonia, 12 van Balikpapan te Rotterdam. Maas, 12 80 m. O.ZO. Majorca. Maasland, 12 200 m. O.NO. Bahia Macoma, 12 bij Menado. Malvina, 12 330 m. ZW.t.W. Madeira. Marisa, 12 660 m. ZW. Pta del Gada. Mentor, 13 v. Patras te Piraeus. Minjak, 13 v. Makassar te Balikpapan. Maaskerk, 12 dwars Kp. Blanco. Markelo, 13 2J)Q in, Z.ZW.Finisterre, Marken, 12 230 m. NO. Abaco. Metula; 12 bij Str. Banka. Modjokerto, 13 v. Port Said n. Alexandrië. Marcelia, 13 v. Port Jerome te R'dam. Markelo, pass. 14 Finisterre. Mataram, 12 v. New Orleans te New York. Meliskerk, 13 te Kaapstad. Noordwijk, 11 v. Sfax naar Nederland. NieUw Amsterdam, 13 bij Miami.naar New York Oranje, 12 van Colombo naar Belawan. Ophir, 12 v. Belawan naar Singapore. Ovuia, 12 van Sant End te Thamesbaven. Orestes, 13 te Guanta verwacht. Overijsel, 12 Aden verwacht. Dranjefontein, 14 v. Antwerpen te A'dam verw. Papendrecht, pass. 12 Finisterre. Prins Fred, Willem, 13 dwars Ouessant. Phrontis, 12 van Amsterdam naar Balikpapan. Polydorus, 12 v. Djeddah naar Aden. Duinkerken. Paula, 12 180 m. ZW. Combodia Point. Prins Maurits, 12 v. Antw. naar Rotterdam. Prins Willem II, 12 600 m. W.t. Z. Ouessant. Polyphemus, 14 te Aden. Prins Alexander, 13 v. R'dam te St. John. Prins Fred. Hendrik, 13 v. R'dam n. Antw. Ridderkerk, 13 v. Antwerpen te Amsterdam. Roebiah, 12 van Priok naar Tjirebon. Ruys, 12 te Buenos Aires. Rijnland, 12 Recife gepass. Rijndam, 15 12 u. Southampton verwacht. Schiedijk. 12 te Halifax. Stad Arnhem, pass. 12 Azoren. Sumatra, pass. 12 Sabang. Stad Dordrecht, 12 van Port Empedock naar Sagunta. Stad Maassluis, 12 v. Vlaardingen te Menilla. Saroena, 12 te Muntok naar Pladju. Stad Schiedam, pass. 12 Majorca. Sunetta, 12 510 m. ZW. Scilly's. Soestdijk, 12 270 m. NO. Bermuda. Stad Leiden, 12 680 m. W ZW. Flores. Stad Vlaardingen. 12 330 m. W.NW. Finisterre. Stentor, 12 v. Puerto Plata. Salawati, 14 te Singapore verw. Sarpedon, 13 v San Juan naar Amsterdam. Sloterdijk, 13 van Belawan n. Colombo. Salland, 13 v. Buenos Aires te A'dam. Stad Alkmaar, 13 te Houston. Titus, 13 van Amsterdam te Rotterdam. Tjipanas, 13 v. Manilla te Miri. Tiwangi, 13 v. Soerabaja te Makassar. Themisto, 12 410 m. NO.t.O. Bermuda. Tjitjalengka, 12 bij Noordpunt Madagaskar. Tomori. 12 130 m. W.t.N. Flores. Tabian, 13 v. Soerabaja n. Semarang. Teiresias, 10 v. Makassar n. A'dam. Van Riebeeck, 13 v. Singapore te Priok. Westland, 12 v. Buenos Aires te A'dam. Waal, 12 180 m. NO. Fayal. Wateiman, pass. 12 Dakar n. Las Palmas. Wieldrecht, 13 30 m. W. Comora. Winterswijk, 13 v. A'dam n. Casablanca. Weltevreden, 11 te Colombo. Willemstad, 14 v. Southampton te Antwerpen naar Amsterdam. Zeeiand (SSM), 12 v. Huil te Antwerpen. tuurlijk gebruik maakte haar Eddy te ont moeten, die voor haar in de rij ging staan, om „de twee parketjes" te halen. „Hier heb je ze, je parketjes", had hij gezegd, „heb ik die effe fijn gevangen? Rij 16, nummers 22 en 24, schoonzicht uit de hane- balken". Dat bewéérde hij tenminste ge zegd te hebben. „Héb je daar wat aan, Braun? Dacht ik wel Kan je 'em van ach teren in z'n boordje kriebelen, of je voet op het klappie zetten, net als-ie wil gaan zitten. Of leg jij het anders aan als ie peste wil? Mij trouwens een kouwe zorg, als je maar weet dat ik daar minstens een uur heb staan blauwbekken. Wat zeg ik? Anderhalf bijna. En net in de tijd dat ik anders nog wel eens een wagentje parkeer op eigen gelegenheid. Dat gaat best, jó, ik zet dan een schipperspet op, zoek een plekkie, en als er één z'n wagen komt ha len, zeg ik: morge meneer, daar was-ie dan wéér, u ziet, het rijmen wil d'er altijd niet uit. Nou, en dan denkt-ie dat ik de vaste autowacht ben die z'n klanten kent. Hij ziet er altijd nog fijn uit meneer, die wagen. Volgende kéér geef ik 'em nog es een sméér. Waarmee ik maar gezegd wil hebben, dat ik minstens een gulden of twee verspeel als ik voor jouw plezier in de rij ga staan. Krajj gerekend dan". De aanwijzing was Braun het dubbele waard. Dergelijke tips waren echter zeldzaam Meestal moest Adolf Braun urenlang pos- posten c f slenteren, in kou en regen. Ver steend tot in zijn botten kwam hij dan thuis, dodelijk vermoeid. Wat hem deed volhou den waren de vorderingen die hij maakte. Het was hem niet ontgaan, dat Sierlin zijn gedragslijn had gewijzigd. Hij deed zijn uiterste best, Braun niet te zien. Voldaan stelde Adolf vast, hoeveel inspanning hem dat kostte. Met moeite lukte het Sierlin telkens een andere kant uit te kijken. En elke keer ging er, bijna onmerkbaar, een schok door hem heen. Dat was het tijdstip geweest, eveneens van methode te veranderen. Braun zou zijn ogen strak op hem richten, hem als het ware dwingend, op te kijken. Een nieuw stadium leek hem bereikt, toen Sierlin aanstalten maakte op hem toe te lopen. Het was zeker zijn bedoeling hem aan te spreken! Braun had zijn houding, voor het geval het zover mocht komen, zorgvuldig bepaald. Vaak bleef hij 's avonds thuis, indien hij tenminste in de loop van de dag enig suc ces had geboekt en niet dringend op zijn post moest zijn. Eduard zag hij daardoor zelden. Bij de kachel gezeten, dankbaar voor deze behaaglijke warmte en dit kleine hoekje dat de wereld hem had gelaten, liet hij aan zijn gedachten de vrije loop, over zag de bereikte resultaten, wikte en woog wat hem verder te doen stond, bouwde zijn plannen op, kortom hij werkte. Voor dat werk leefde hij als een kunstenaar voor het zijne, hij zwoegde eraan. En het groei de. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6