BALTEX VOLVO Predikbeurten Terug naar stelsel van loon naar prestatie? Zongordijnen ZWEEDSE KWALITEIT te VRIJWILLIGE OPENBARE VERKOPING Bollenvak maakt reclame in Amerika Zwitserse beschuldiging tegen Amerika Ruit stuk? P V. d. ÜGFgG's Ijzerhandel ftL f. Tmettufysen 8 Vijf jaar geëist tegen candidaat-notaris Het ontslag van de Haagse hoofdcommissaris Uitvoer daalde sterker dan de invoer Effecten- en Geldmarkt Scheepvaart Kousenladder- ophaalmachines PERSONENWAGENS (VOEVO, YZP o>v' EEN PRACHT VERZAMELING ANTIQUITEITEN EN CURIOSITEITEN, PERZISCHE EN ANDERE TAPIJTEN EN ENIGE FRAAIE MEUBELEN KIJKDAGEN: Maandag 17 Maart van 2—5 en 7—9 uur en Dinsdag 18 Maart van 10—4 uur. ZATERDAG 15 MAART 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Mevrouw Vein Roy en. de echtgenote van onze ambassadeur in de Verenigde Staten, is bezig met de voorbereidingen voor het aanstaand bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan. Washington op 2 April. De Koningin zal in de Nederlandse ambassade aan de hoogste Amerikaanse autoriteiten een diner aanbieden. Mevrouw Van Royen controleert de samenstelling van het bestek voor deze maaltijd. De situatie voor de bloembollenhandel is niet rooskleurig. Nadat Duitsland terug keerde op het pad der liberalisatie, nadat Frankrijk zijn grenzen sloot gaat thans ook Engeland, de beste klant van het bloem bollenvak, opnieuw tot contingentering van de invoer over. Thans richt de aandacht zich in het bij zonder op het land van de ..ongekende mogelijkheden" Amerika. En dat hier nog vele mogelijkheden liggen, blijkt uit het feit dat terwijl men in Engeland per hoofd 30 a 40 bollen afneemt, dit in Amerika nauwelijks tien procent daarvan bedraagt.. De reclamechef van de afdeling Onper soonlijke Reclame van het Centraal Bloem bollencomité, de heer Walter Roozen, is teruggekeerd van een reis door de Vere nigde Staten, waarbij hij de mogelijkheden tot opvoering van het exportcijfer nauw keurig heeft bestudeerd. Hij is tot de conclusie gekomen, dat veel meer dan totnogtoe, de verbruiker zelve, de tuinbezitter, moet worden bewerkt, zo deelde de voorzitter van „O. R." de heer A. Warnaar te Sassenheim ons mede. Men wil dit doen door een grote foto wedstrijd uit te schrijven; met als object foto's van tuinen waarin minstens honderd Hollandse bloembollen zijn opgeplant. Al leen amateurs mogen hieraan meedoen. De hoofdprijs is een reis naar Nederland zo wel voor de winnaar van de fotowedstrijd als van de „dealer" die de bollen heeft ver kocht. want men begrijpt wel dat men ook de détailhandel hiervoor moet inte resseren. Natuurlijk blijft het niet bij deze ene prijs en zodra in Amerika deze plannen bekend" werden, regende het aanbiedingen van ijskasten, televisietoestellen, enz. ter beschikking gesteld door de Amerikaanse industrie. Hoezeer deze geste ook werd op prijs gesteld, toch achtten de bloem bollen-propagandisten de kans té schoon de Nederlandse industrie in het algemeen naar voren te brengen dan dat zij er op ingingen. Hun doel is, producten van de Nederlandse industrie, glas uit Leerdam, porselein uit Delft, enz. als prijzen ter be schikking te stellen, opdat men in Amerika kennis kan maken met wat Nederland, be halve bloembollen, exporteert. Men wil via een reizende tentoonstelling deze prijzen in de Verenigde Staten ex poseren, om daardoor belangstelling te wekken zowel voor de fotowedstrijd als voor het Nederlands fabrikaat. De bollenhandel is vastbesloten, de uit voer naar Amerika met alle middelen te stimuleren en het totale exportcijfer, dat vo*ig jaar ruim 135 millioen bedroeg, ondanks alle restricties te handhaven! Vijf jaar gevangenisstraf eiste de procu reur-generaal bij het Haagse gerechtshof tegen de candidaat-notaris E. L. M. P. uit Den Haag, aan wie ten laste was gelegd daf hij zich in de jaren 1947 tot 1951 schul dig heeft gemaakt aan valsheid in ge schrifte en verduistering. In November stond P. voor de Haagse rechtbank terecht. Hij werd toen veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Van dit vonnis ging hij in hoger beroep. P. behartigde in de jaren 1947 tot 1951 de belangen van de 82-jarige schaapher der K. en van een Haagse weduwe. De schaapherder gaf P. volmacht om zijn fi nanciën te beheren en geblokkeerde gelden vrij te maken. P. zou achtereenvolgens het kapitaaltje van de schaapherder, dat op banken in Dongen en Katwijk geblok keerd stond, op zijn eigen girorekening hebben laten overschrijven. Voorts stelde P. verscheidene contracten op, die volgens de dagvaarding gefingeerd waren. Zo werd er een acte gevonden waarin staat dat de schaapherder P. f 6000 schuldig is. Het slot was, dat P. over het gehele vermogen van de schaapherder (ongeveer f 10.000) beschikte, alsmede over de kudde schapen. De verdachte zei, dat hij met deze mani pulaties geen enkele kwade bedoeling heeft gehad. Het ging hem er slechts om de gel den van K. te verzamelen en te beheren tot het ogenblik, dat K. deze terug zou willen hebben. Volgens de dagvaarding had P. ook het vermogen van een weduwe naar het zijne willen overhevelen. In het testament had hij zich tot enig erfgenaam laten verkla ren. De procureur-generaal zei dat P. zich nu wil voordoen als de miskende philantroop. Hij heeft zelfs in een request aan de Ko ningin zijn onschuld betuigd. De raadsvrouwe, mej. mr. L. Jacobs uit Den Haag, was van mening dat hier geen sprake is van verduistering. Zodra blijkt dat P. de gelden niet wil terug betalen, is er sprake van verduistering. De raadsvrouwe verzocht het gerechtshof haar cliënt on middellijk in vrijheid te stellen, hem van rechtsvervolging te ontslaan en op enkele punten der dagvaarding vrij te spreken. Het verzoek werd niet ingewilligd. In Tilburg is in de afgelopen nacht een opslagplaats van textielproducten en textiel- afval in de Trouwlaan afgebrand. De schade, die door verzekering wordt gedekt, is aan zienlijk. GENèVE (Reuter) Het onafhanke lijke blad „La Suisse" heeft Amerika er van beschuldigd er in Zwitserland een economische spionnagedienst op na te houden, die ten doel heeft alle handel tussen Zwitserland en de landen van Oost- Europa te doen ophouden. Het blad beweert, dat Amerikaanse autoriteiten de Amerikaanse activa van Zwitserse ondernemingen blokkeert, wan neer de Amerikaanse autoriteiten menen, dat deze ondernemingen handel drijven met communistische landen. Volgens „La Suisse" zijn de pogingen van Amerika om ieder handelscontact tus sen Zwitserland en Oost-Europa te ver hinderen ontoelaatbaar, daar Zwitserland onafhankelijk wenst te blijven en zich alle vrijheid van handelen wil voorbehouden. De Zwitserse banken kunnen geen bui tenlandse credieten meer openen zonder gevaar, dat de uiteindelijke bestemming van de credieten blokkering van de activa der banken in Amerika zal veroorzaken, zo schrijft het blad. Op vragen van het Tweede Kamerlid mr. Burger (Arbeid) over het ontslag van de hoofdcommissaris van politie te 's-Gra- venhage heeft de minister van Binnenland se Zaken, mede namens de minister van Justitie onder meer geantwoord, dat de organisatie van en het gezag over een om vangrijk politiekorps in een gemeente als 's-Gravenhage zeer zware eisen stellen aan de hoogste leiding. Ingewonnen ambtsbe richten brachten' de ambtsvoorganger van de minister van Binnenlandse Zaken en de minister van Justitie tot het inzicht, dat de hoofdcommissaris van politie in deze gemeente, die de voor dit ambt geldende leeftijd voor vervroegde pensionnering had bereikt, niet meer voldoende was opge wassen tegen zijn taak. Reeds op 29 October 1951 is aan de bur gemeester van 's-Gravenhage verzocht de hoofdcommissaris mede te delen, dat hij voor eervol ontslag per 1 Februari 1952 wegens het bereikt hebben van de pen sioengerechtigde leeftijd bij de Koningin was voorgedragen. De hoofdcommissaris van politie te Am sterdam heeft geze'gd, dat de wijze, waarop de Haagse hoofdcommissaris de slag incas seerde, het schaamrood moest brengen op de kaken van hem, die het ontslag op deze wijze moest aanzeggen. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam is, wellicht gedreven door kameraadschappelijke svvOcicns, m aezen te ver gegaan, zo zeggen de ministers, die deze uitlating zowel wat de vorm als de inhoud betreft, betreuren. ZONDAG 16 MAART 1952 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk, Grote Kerk. Zaterdag 7.30: Ds. C. P. Hoekema, Avond gebed in de Consistoriekamer. Zondag 10: Ds. J. Bronsgeest. 3.30: Liturgische dienst voor Doofstommen en Slechthorenden in de Consistoriekamer. 6.45: Zangdienst. 7: Bijzondere- Dienst. Ds. J. J. Buskcs Jr. van Amsterdam. Onderwerp: „Worden alle men sen zalig?" Nieuwe Kerk. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Noorderkerk. Zaterdag 45: Bidstond in 'de Gerfkamer. Zondag 10.30: Dr. A. J. Rasker, H. Doop. 5: Dr. A. J. Rasker. Oos- terkerk. 10: Ds. G. J. Waardenburg. Kapel Sarepta. 9,30: Dhr. A. Boschma. Kinderkèrk. 10.45: Ds, H, BarMema, van Heemstede. Ba- kenesserkerk. 9.30: Ds. E. Pot, Kinderkerk. 10.30: Ds. B. van Gelder. Jeugdkerk. Diaco- nessenhuis. 4.30: Ds. J. Bronsgeest. Rusthuis Jansstraat. 10.30: Dienst. Jeugdkapel. Noord. 10.30: Dhr. F. R. Aschoff. Oost. 10: Dhr. A. v. d. Hoeff. Centrum. 10: Dhr. A. Zonnevylle. West. 10: Dhr. J. Jongkind. Ver. van Vrijz. Hervormden. Jacobstraat 6. 10.30: Dr. J. de Graaf. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Di- manche 16 Mars a 10 h. 30: Service présidé par le pasteur J. Baudraz. a 19 h. 30: Réu- nion de groupe de Jeunesse. Mercredi 19 a 20 h.: Circle biblique. Church of England, Kinderhuissingel. 3 p. m. Evensong, Rev. Mossman. Ned. Herv. Evangelisatie, Park laan 34. Woensdag 7.30: Ds. Zandt. Stads- Evangelisatie, L. Herenstraat 6. 10 en 7.30: F. v. d. Horst. Leiden. Woensdag 19. 8: H. van Doorn, Heiloo. Vrijdag 21: 8: Bijbellezen Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. J. Kits. dir. Brandpunt te Doorn; 5: Dhr. L. J. Pasman, Evangelist te Haarlem. 8: Jeugd- samenkomst o. 1. v. Mej. A. Punt van de Bij belclub-beweging te Amsterdam (met fla- nellograaf). Opwekkingssamenkomsten, Zui derstraat 15. Donderdag 8: Ds. J. Visser, uit Amsterdam. Maranatha-prediking, met me dewerking van het zangkoor De Lofstem. Christengemeenschap, Westerhoutpark 1 A. 10: Mensenwijdingsdienst. 11.45: Zondags dienst voor kinderen. 11.45: Doop. Vrije Evangelische Gemeente, gebouw Bethel, Voorhelmstraat 3. 10 en 5: Evangelist L. J. Neerings uit Enkhuizen.. Evang. Luth. Ge meente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. H. J. A. Haan. van Purmerend. Ver. Doopsgez. Ge meente, Peuzelaarssteeg 3. 10.30: Ds, Daal der. Heemst. Volksbond. 10.30: Ds. Ooster- baan: Jeugdkerk Peuzelaarssteeg 10.30: Ds. Hoekema. Noorderkapel 5.45: Mej. B. Lui- kinga. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Mej. Dr. J.»W. Herfst, Doop. Geref. Kerk, Kloppersingelkerk. 10: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. J. A. van Arkel. Wil^felminakerk. 10: Ds L. Hoorweg Jr. 5: Ds. A. B. C. Hofland. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Geref. Gemeente, Ridder straat. 29. 10 en 5: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. J. Bet. v. Krabbendiike. Chr. Ger. Kerk, Raaks. 10: Ds. Holtrop. 5: Ds. v. d. Gronden uit IJm. Baptiste Gem., geb. C.J.M.V.. L. Margarethastr. 13. 10 en 5: Ds. J. W. Weenink 11.30: Zondagsschool. 8: Propaganda Jeugd- samenkomst. Gebouw Salem. Bakenesser- gracht 65. Dinsdag 8: Bidstond. Pinksterge meente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Dhr. P. v d. Woude uit Rotterdam. 7.30: Jeugddienst Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Jac. v. Ruys- daellaan 7, Heemstede. Maandag 3: Samen komst. Vergadering van Gelovigen, Park laan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken). Gemeente des Heren, Lange Molenstr. 22. 10 en 5.30: Samenkomst. Gemeente Gods, Park laan 21. 4: Samenkomst. Christen-Geloofs gemeenschap, Rosenhaghe, Hoofmanstraat: 10: Samenkomst. Garenkokerskade 27. 8: Samenkomst. Woensdag 8: Bidstond Garen kokerskade 27. Iedere Zaterdagavond 8 u. Jeugdsamenkomst, Benkoelenstr. 28, H.-N. Pinkster Evangelisatie. Ged. Oude Gracht 47 10 en 7: Volle Evangelieprediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstr. 74 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apostol, Zendingkerk. Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendinggemeente, jacobijnéstr. 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging, Nas- sauplein 8. 11: Universele Eredienst. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Jansstr. 83. 10.30: Wijdingsmorgen, mevr. Funke, uit Haarlem. ETAOIN Haarlem. Theologisch-Philosofische be schouwingen met repliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, Den Haag. Psycho-Synthese, Rest Brinkmann. Grote Markt. 10.30: ..Geld en Geluk". Alle-Dag-Kerk. Dinsdag 3: Broederkerk. Ronde-tafel-bespreking. Woensdag 7: Waal se Kerk. Tweetalige dienst. Gebed voor vrede. Dr. J. de Graaf en Ds. J. F. Baudraz. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst (familieavond gaat niet door"). Zonder 10.30: Ds. J. Buiten. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Fröbelschool., Colensostraat. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Julianakerk. 10: Dr. M. v. d. Voet. 7: Ds. G. Koch. ïmmanuëlkerk 10: Ds. G. Koch. Ned. Prot, Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. G. K. v. d. Horst. Leger des Heils, Ceramstraat 4 10: Heiligingsdienst. 7: Open luchtsamenkomst. 8: Verlossingssamenkomst Leidster Brigadier C. Barbier. 12 en 5: Kin dersamenkomsten. Dinsdag 2.15: Gezins bondsamenkomst. Geref. Kerk. Noord-Scho- terlcerk. 9 en 10.30: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Dr. G. E. Meuleman, van Vijfhuizen. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat, 10 en 5: Ds. J. C. Maris. Alg. Chr. Jeugd Gemeenschap „Gideon", Achterweg 2 A, Zaterdag 22 Maart. 2.30: Kin derclub 49 jaar o.l.v. dhr. E. Ketellapper, van Haarlem. 4: Jeugdclub 10-15 jaar o.l.v. dhr. E. Ketellapper. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Adr. Oskamp. 19: Ds. H. Bartlema. Kapel Nieuw Vredcn- hof. 10.30: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen. 19: Ds. F. R. A. Henkels. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. B. ter Haar Romeny uit Heemskerk Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Hv.. uit Haarlem. Geref. Kerk. Aula Chr. Lyceum 9: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Ds. P. de Ruig. Koediefslaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Dr, A Dondorp Camplaan. 10: Dr. A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk, Herenweg 111. 9.30 en 4.30: Ds M. Vriez'e. Doopsgezinde Kring, Gebouw Volksbond, Heemst. Dreef. 10.30: Ds. Mr. J. A. Ooster- baan. AERDENHOUT. Ned Herv. Kerk. Her vormde Kapel. 10.15: Dr. J. H. Stelma. Re ligieuze Kring, Eikenlaan 5. Ds. W. Macken zie. Remonstr. pred. te Amsterdam BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A. Pos. uit Haarlem. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. Ch. de Beus. 9: Jeugdkapel 12-15 jaar Maranatha. 11.45: Zondagsschool. 5 en 6 jaar. Kleuterschool, Böslaan. 11.45: Zon dagsschool. 612 j. Jeugdhuis en Marana tha. Ned. Prot. Bond. Potgieterweg 4. 10.30: Dr. H. Faber. Hv.. Wassenaar. Geref. Kerk. 9. 10.30 en 15.30: Dr. J. L. Koole. Vrije Ka tholieke Kerk. Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Geen dienst. Soefi- Beweging, Acacialaan 28. 11: Universele Eredienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. E. Drost. 19.45: Zondagavondstilte voor Prot. Overveen, voorafgegaan door Zangdienst om 19.15 in kerk Ramplaan. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Ringnalda. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. S. L. Knottnerus. 5: Ds. Chr. Eerhard. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. R. E. Sluiter. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Poepjes. 7: Ds. J. C. Salverda. Jeugddienst. Geref. Kerk 10 en 3.30: Ds. M. Pos. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. F. Don, van Middelburg. 3: Ds. M. C. Don. Abbcnes. 9.30: Ds. M. C. Don. 3: Ds. F. Don. van Middelburg. Bethel Kapel. 10: Ds. M, M. de Jong. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: Dhr. A. C. Brörens. Geref. Kerk. 10: Ds. G. E. Meuleman. 3: Ds. Hoving, van Haarlem. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Geen dienst. De Toorts. 9: Ds. J. Heidinga.. De Kapel. 10.30: Ds. Mr. G. A. Alma, uit Am sterdam. 7: Ds. D. ter Steege. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord, H. Doop. 7: Dezelfde. West. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 9 en 10.30: Ds. E. Reeser. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. E. Saraber Jr. 7: Ds. H. J. van Heerden. van Scheveningen. Jeugddienst. Ned. Prot. Bond, Brugstr. 15. 10.30: Ds. L. A. Ruitenberg, van Den Haag. Geref. Kerk. Julianaweg 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, gebouw Ons Huis, Dorpsplein. Dinsdag 8: Samenkomst. Spr. J. W. van Zeijl. LISSE. Nedi Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. Knossin, van Gouda. 19: Jeugddienst. Ds. Donzé'Tman, v an Amsterdam. Geref. Kerk. 10 en 5: Dr. Th. Ruijs. Geref. Kerk art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds K. de Gier. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. Volgens de voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek be droeg de waarde van de invoer in Februari 1952 725 millioen (Januari 800 mil lioen), terwijl voor een waarde van 643 millioen (Januari 746 millioen) werd uitgevoerd. De verhouding van de in- en uitvoer van Februari is ten opzichte van Januari niet gunstiger geworden. Wel beweegt het dek kingspercentage zich nog op een hoog peil (80), maar een vergelijking met de over eenkomstige periode in 1051 laat zien dat het verschil tusen beide percentages, welke juist in de laatste maanden zo opmerkelijk groot was, aan het verminderen is. De ban- delsomzet (invoer plus de uitvoer) daalde in Februari met 178 millioen vergeleken bij de vorige maand; de invoer met 75 millioen en de uitvoer met 103 millioen. Het invoersaldo bedraeg sedert het begin van het jaar 136 millioen. De daling van de uitvoer is onder meer het gevolg van een daling van de uitvoer van minerale brandstoffen 20 millioen), karton en papier 6 millioen), katoen, katoenen weefsels en garens 7 millioen), tin en werken daarvan 11 millioen) en electrische machines en toestellen 8 mil lioen). Het is voor de Amsterdamse beurs waar lijk een verrasing geweest dat op de Wo ningbouwleningen voor een bedrag van rond 70 millioen is ingeschreven en het cijfer van 50 millioen, waarop de regering als minimum had gerekend, dus verre is overtroffen. Meende men aanvankelijk dat de rijksfondsen het grootste deel voor hun rekening hadden genomen, dit blijkt niet juist te zijn. Het zijn vermoedelijk de grote particuliere institutionele beleggers, die hebben ingeschreven, want de indruk be staat dat van persoonlijk particuliere zijde de inschrijvingen zeer gering zijn geweest. Voor het doel, dat met deze leningen wordt beoogd, maakt dit natuurlijk niets uit en men mag de hoop koesteren dat thans op korte termijn tot verdeling van het bedrag aan de verschillende gemeenten zal worden overgegaan, opdat de - woningbouw kan worden versneld. Dit is een groot nationaal belang, het is alleen jammer dat dit belang op zo wonderlijke wijze wordt bevorderd. Want met het rendement van de nieuwe leningen is de regering juist even beneden de markt gebleven en de „handel in voor keursrechten", welke hier en daar schijnt te hebben plaats gehad, was een aanwijzing dat de stukken na de emissie vermoedelijk beneden pari te krijgen zouden zijn, het geen uiteraard de particuliere inschrijvin gen heeft afgeschrikt. Blijkbaar is ook aan de staatsfondsenmarkt vóór de inschrijving bijzondere steun verleend, want daarna is met name de 3-3V2 Nederland 1947, wel ke door inkoop wordt gedelgd, in koers teruggelopen en terwijl we dit schrijven heeft de gehele staatsfondsenmarkt een minder prettig aspect. Dit wijst er op dat van publieke besparingen, waarmee de woningbouw en andere investeringen be horen te worden gefinancierd, nog slechts in geringe, althans te geringe mate sprake is, zodat men om op het ene fonds te kun nen inschrijven, het andere blijkbaar moet verkopen. Dit verschijnsel is te meer opvallend om dat de omstandigheden voor het z.g. niet- risicodragend kapitaal thans gunstiger schijnen te zijn dan voor het risicodragend kapitaal en het beleggend publiek voor dit laatste een grote reserve aan de dag blijft leggen. Het feit dat de schatkist sinds enige tijd met overschotten werkt, de handelsbalans zich gunstig blijft ontwikkelen en dienten gevolge de deviezenvoorraad wekelijks nieuwe records boekt, betekent voor de financiële positie van het rijk en onze va luta uiteraard een krachtige steun en een neerwaartse druk op de rentestand, waar van men zich echter nog steeds moet af vragen of ze niet ten dele kunstmatig is. Minister Lieftinck heeft in de Eerste Ka mer een terugslag in de ontwikkeling van de handelsbalans waarschijnlijk genoemd, al kunnen de grote tekorten van vorige jaren ook worden voorkomen. En het blijft vooralsnog de onzekerheid ten aanzien van Nederlands economische positie in de naaste toekomst, welke op de beurshandel een fnuikende invloed uit oefent. Het fatale is dat de ontwikkeling van de Nederlandse buitenlandse handel, welke voor onze economie beslissend is, nagenoeg geheel afhangt van tweezijdige en meerzijdige verdragen, welke telkens worden gewijzigd en tevens van de maat regelen, welke in andere landen worden genomen om aan de moeilijkheden, waarin men verkeert, het hoofd te bieden. Zelfs in de Verenigde Staten, die met de ene hand de Europese gemeenschap met dollars steu nen, wordt met de andere hand de import van Europa uit bemoeilijkt, zoals nu weer blijkt uit de actie van de Amerikaanse boeren tegen de invoer van boter en kaas. Het schone ideaal van de liberalisatie van de Europese handel begint voorts ook meer en meer te verdonkeren, nu Frankrijk on der de druk der omstandigheden, de vrije handel weer wil inperken en Engeland zijn import met 100 millioen pond wil vermin deren, waardoor met name de Nederlandse kaas en de bloembollen zullen worden ge troffen. De internationale handel wordt zo tel kens voor nieuwe problemen geplaatst, waarbij het de aandacht verdient dat West- Duitsland, dat in Maart 1951 zijn invoer drastisch heeft beperkt, maar de liberalisa tie met ingang van 1952 weer op 55 pet. heeft gebracht, thans een verdere verrui ming tot 70 pet. overweegt op grond van zijn gunstige handels- en betalingsbalans. Men zal wel niet ver mistasten als men laatstgenoemd verschijnsel in verband brengt met de grotere arbeidsproductiviteit van een volk, dat zijn verloren positie in de wereld wil herwinnen en met het feit dat de fiscale en sociale druk in West- Duitsland minder is dan in de meeste an dere landen van Europa, gelijk uit een on langs verschenen studie is gebleken. Hier mee gepaard gaat een aanmerkelijk kleiner gebruik per hoofd van de bevolking, het welk b.v. in 1951 op basis van 1938 148 bedroeg tegen 200 in Engeland, 262 in Frankrijk en 211 in Nederland, waar tegenover staat dat de investeringen in Duitsland aanmerkelijk groter waren dan in Engeland en Frankrijk. Uit deze cijfers is men geneigd te concluderen dat men economisch beter een oorlog kan verliezen dan winnen. Telaat begint men in Engeland thans in te zien dat natuurlijke prikkels voor de acitvering van kapitaal en arbeid niet kun nen worden gemist. Eindelijk zal overwerk minder zwaar worden belast, wat wil zeg gen dat wordt teruggekeerd naar een stel sel van loon naar prestatie, dat in Duits land reeds lang v/ordt toegepast en waar voor mr. Paul Rykens onlangs op de ver gadering van de Leverbros-Unilever een lans heeft gebroken. Naarmate dit inzicht baan breekt, komt er weer hoop voor een economisch herstel van landen als Engeland en Nederland. Een oud-Nederlandse dichter wist het wel toen hij schreef: Voor arbeid heeft God alle ding te koop. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Amstelvaart, pass. 13 Key West. Arnedijk, 13 v. R'dam te New York. Axeldijk, 13 van R'dam n. Hamburg. Algenib, 14 te Rio Grande. Aikaid pass. 13 Fernando Noronha n. Antw. Almdijk. 14 v. Aruba te Havarm. Alnati, 13 v. Antwerpen te R'd' Arundo 13 van Vancouver vi; -nilla naar Calcu' Agamemnon, 14 v. Cludad Trujillo n. Pto Plata. Aalsum, pass. 13 Bougi n. Port Said. Aldegonda, 13 van Singapore naar Bangkok. Arkeldijk, 13 170 m. Z. Sable eil n. Antw. Aalsdijkk, 13 600 m. W. Flores. Altair, 13 200 m. O.NO. Madeira n. Las Palmas Aludra, 13 460 m. Z.t.O. Bermuda. Amstelpark, 13 270 m. Z. Sable eil. Alaniak, 15 v. R'dam te Calcutta. Alhena, 14 van Santos n. Montevideo. Alphard, 15 te Santos verwacht. Alpherat, van R'dam n. New Orleans. An dijk, 15 v. New Orleans te Avondale. Aardijk, 13 te Galveston. Alcyone, 14 te GeralcMon. Baarn, 13 te Antwerpen. Bonaire, 14 van Trinidad naar Paramaribo. Baud, 13 v. Tj. Pandan naar Muntok. Bennekom, 13 v. Pisco tl Moilendo. Buibara, 13 v. La Valenta n. Port Said. Blommersdijk, 13 710 m. W. Scilly's. verwacht. Breda, 13 450 m. NO. Martinique n. Curaqao. Britsum, 13 4BO ill. W.NW. Flores. Ball, 14 van Priok naar Beta wan. Bacchus, 16 v. A'dam te Guragao verwacht. Bli'tar, 15 van Balikpapan te R'dam. Bloemfontein, 14 v. Amsterdam n. Beira. Blijdendijk, 14 te Baltimore. Boskoop, pass. 14 Azoren. Ceram, 14 v. Genua te Port Said. Caltex The Ha-g<ue, pass. 13 Kp. St. Vincent. Ch3ma, pass. 13 Perim. Coryda, 14 te Djakara. Callisto, 13 dwars Ouessant. Castor. 14 van La Guaira te Guanta. Caltex Utrecht, pass. 14 Algiers. Ceronia, 15 Melbourne verwacht. Cottica, 15 van Georgetown te Amsterdam. Drente, 14 te Makassar. Duivendreoht, 13 530 m. Z.ZW. Ascention eil. Dalerdijk, 13 le San Francisco. Esso Amsterdam, 13 860 m. ZW. Flores. Etrema, 13 170 m. NO. Martinikue. Friesland (SSM), 13 v. Newcastle te R'dam. Farmsum, 17 R'dam verwacht. Grootekerk, 14 te Suez. Gooiland. 14 v. Santos te Rrio Grande. Gouwe, pass. 15 5 u. Finisterre. Helena, 13 v. Berbice te Georgetown. Hestia. 13 te Amsterdam. Hoogkerk, 13 v. Cebu n. Singapore. Helder, 13 v. Talara naar Callao. Heelsum, 12 v. Brownsville n. New Orleans Haulerwijk, 13 pass. Flores. Helicon, 13 120 m. Z.t. W. Fayal. Hera, 15 v. Cartagena te Cristobal. tndrapoera, 15 v. Singapore n. Belawan. [ris, 14 v. Oporto naar Lissabon. Japara (KRL) 14 Alexandrië verwacht. Jupiter, 13 v. Mulsuma n. Izmir. Jagersfontein, 14 v. Southampton n. Antw. Kertosono, pass. Point de Galle Penang. Kieldrecht, 14 v. Genua n. Port Said. Kota fnten, pass. 14 Ouessant 16 9 u. Hoek van Holland verwacht. Leopoldskerk, 13 te Basrah. Lemsterkerk, 13 v. R'dam n. Chittagong. Laertes, 14 te Singapore verw. Lanigkoeas, 13 v. Soerabaja n. Panaroekkan. Leersum, 13 500 m. Z. New Foundland. Leuvekerk, 13 in Str. Messina verwacht. Lekkerkerk, 14 van Bombay n. Colombo. Luna. 14 te R'dam n. Amsterdam. Larenberg, 14 v. Monrovia te Takoradi. Marcella, 13 v. Port Jerome te R'dam. Markelo, pass. 14 Finisterre. Mataram, 12 v. New Orleans té New York. Meliskerk, 13 te Kaapstad. Maas, 13 te Burriana. Mentor, 13 v. Piraeus n. Istanboel. Maashaven, 13 60 m. v. Kp. Frio. Macoma, 13 250 m. W.NW. Menado n. Miri. Macuba, 13 160 m. W. Miri. Madoera, pass. 13 ten O. Ceylon. Malvina, 13 bij Madeira. Marisa, 13 740 m. Z.ZW. Flores. Marken, 13 210 m. ZW. Bermuda. Marpessa, 13 110 m. O.t.Z. Cambodia Point. Mjjrza, 13 v. Pladju naar Singapore. Maaskerk, 14 v. Dakar n. Freetown. Maasland, pass. 14 Victoria n. Montevideo. Malea, 14 te Port Saidd. Merwedte, 15 v. Hamburg te Bremen. Mod'jokerio, 14 van Port Said te Alexandrië. Oranje, 15 rede Belawan verwacht. Oranjestad, 13 v. Maracaïbo n. Porto Limon. Nieuw Holland, 14 van Port Swetterrham te Penang. Nigerstroom, 14 nog te Accra. Noord wijk, 13 bij Pan teilaria. Oranjefontein, 14 v. Antwerpen te A'dam verw. Omala, 14 Miri verwacht. Overijsel, pass. 14 5 u. Perim naar R'dam. Prins Alexander, 13 v. R'dam te St. John. Prins Fred. Hendrik, 13 v. R'dam n. Antw. Papendrecht, 13 30 ZW. Ouessant. Prins Willem v. Oranje, 13 v. Valencia te Huil. Pygmalion, pass. 13 Galera Point. Prins Fred. Willem 14'v. Burriana te Duinkerken Prins Willem III, 15 le Rotterdam. Polyphemus, van Aden naar Penang. Prins Willem II, 16 v. Newport News te R'dam verwacht. Rijndam, 15 12 u. Southampton verwacht. Rodas, 13 v. Curasao n. Kingston. Rijnland, 13 dwars Bahia. Riouw, 14 v. Amsterdam n. Braithwaite. RCttsum, 14 v. R'dam naar Lissabon. Roebiah, 15 te Soerabaja. Salawati,-14 te Singapore verw. Sarpedon, 13 v. San juan naar Amsterdam. Sloterdijk, 13 van Belawan n. Colombo. Salland, 13 v. Buenos Aires te A'dam. Stad Alkmaar, 13 te Houston. Stanvac Djirak, 13 te Bangkok. Sumatra, 14 Singapore verwacht. Saparoea, 13 dwars Plymouth. Scherpendrecht. 13 in Str. Luon. Soes'tdijk, 13 570 m. 0«N0. Bermuda. Stentor, 13 bij Bahafas. Sunetta, 13 260 m. ZW. Scilly's. Schie, 14 van Bremen te Amsterdam. Schiedijk, 14 v. Hallfax naar Boston. Sliedrecht, 15 v. Curagao naar Aden. Samarinda, 13 v. Los Angeles n. Trinidad via Panamakaknaal. Sommelsdijk, 13 te Galveston. Sibajak, pass. 15 Kp. Bon. Stad Maassluis, 14 v. Menilla n. IJmuiden. Tabian, 13 v. Soerabaja n. Semarang. Teiresias, 10 v. Makassar n. A'dam. Tankhaven III. 14 v. Tj. Uba nn. Sungeigerong rhemislo, 13 260 m. NO. Bermuda. Tiberius, pass. 12 Kp. San Antonio. Tjibesar, pass. 12 Barbados. Tjibodas, 13 v. Isabella n. Shimizui. Tjipenas, 13 v. Miri n. Tj. Mani. r.iitjalenglca, 14 dar es Salaam verwacht. Telamon, 13 v. Bachequero n. Maracaïbo. Temate, 13 220 m. W.ZW. Kreta n. Aden. Tjipondok, 12 bij BUliton. romori, 13 410 m. W.t.z. Flores. rripang, 13 dwars Elba Cape. Tegelberg, 14 v. Durban n. Beira. Ta wall, 14 v. Amsterdam n. Makassar. Tibis, 14 v. Thameshaven n. Meina al Ahmadt. Tiba, nacht 14-15 v. St. Vincent n. Montevideo, ritus, 14 van R'dam naar Lissabon. Van Outhoorn, 14 v. Belawan te Prlok verw. Van Rriemsdijk. 13 v. Ambon n. Makkassar. Veendam, 13 780 m. O. Kp. Race. Winterswijk, 13 v. A'dam n. Casablanca. Weltevreden. 11 te Colombo. Waterman, 13 naar Las Palmas. Willemstad, 15 v. Antwerpen naar Amsterdam [Jsel, 14 v. Tunis te Alexandrië. Zaan, 10 van Musel te uelva. Zeeland (KRL), 13 390 m. O.ZO. Socotra. Zuiderkruis, 14 v. Halifax naar Rotterdam. Schepen met passagiers en emigrerenden Aldabl, 19 Rotterdam verwacht. Alhena, 14 van Santos n. Montevideo. Bonaire. 18 Paramaribo 21 Georgetown, verw Boskoop, 23 Antwerpen 26 Amsterdam verw. Cottica, verm. 21 v. A'dam n. Georgetown. Fairsea, begin April v. A'dam n. Sydney en Wellington, tndrapoera, 11 April Rotterdam verwacht. Joh. v. Oldenbamevelt, verm. 18 v. Sydney n. Soerabaja 28 verw. en 30 Prlok verwacht. Nieuw Amsterdam. 13 bij Miami. Noordam, vertr. 15 12 u. v. New York n. R'dam Oranje. 18 Priok verwacht. Oranjestad. 17 Cristobal verwacht. Rijndam, 15 12 u. Southampton 16 R'dam verw. aibajak. 21 R'dam verwacht. Veendam, 18 New York verwacht. Waterman, 15 Las Palmas 21 R'dam verw Wesierdam, vertr. 15 14 u. v. R'dam n. N. York. Wi em Ruys, verm. 2 April v. R'dam n. Priok. Willemstad, 15 Amsterdam verwacht. Zuiderkruis, 14 v. Halifax n. R'dam 21 R'dam verwacht. BEL 25331 Schelleken* - Haarlem Rijksstraatweg 408 rd f 140 (Rema). 1600 st. p. min. en div. andere merken. Öok in huurkoop. SCHIVHT's Machinehandcl, Meidoornstr. 15, Den Haag, Tel. 32.01,71. ANNIE LOOTS Schoonheidsspecialiste en Mod. gedipl. Haarkundige Manicure en pedicure, le Emmaslraat 18 - Haarlem - Telefoon 21826 Gebruikt worden de preparaten van Dr v. d. Hoog. huidarts Advies gratis. Een handelszaak kan niet buiten reclame, dat is een erkend feit. De beste reclame is: adverteren. Het beste adverteren doet men in dit blad De beste en voordeligste bescherming tegen zon, hitte en insecten. Elke gewenste afmeting te leveren. Kan zowel binnen als buitenshuis worden gemonteerd. Vraagt vrijblijvend prijsopgave. Julianapark 26 Telefoon 16351 Haarlem-Noord Na 6 uur 21647 Agent Automobiel en Garagebedrijf Kruissnelheid 100 K.M. BLOEMEND A ALSE WEG 200 - OVERVEEN Telefoon 25453, l»ü geen gehoor 11123. Benzineverbruik 1 Liter op 12 K.M. TE HAARLEM DmSDAG 18, MAART des n.m. 7 uur zullen door de beëdigde makelaar publiek wordenVerkocht H°tel d'°r' inga"g Kenaustraat te Haarlem. Hierbij zijn een kerncollectie Perzische tapijten, waarbij grote, middelgrote, serre- en kleine maten, Smyrna en andere tapijten, Siamees Ameublement, fraai gebeeld houwde herenkamer, een prachtige Engelse Rietsalon, antieke Vuur-, Slag- en Steek wapens, Chinese borden, worteln. commode en damesbureau, mimi, enige gothieke en andere fauteuils, schilderijen, enige Indische en andere doeken, en wat verder te zien zal zijn op de De echtheid der te verkopen Perzische Tapijten is ten volle iMF" GARANTIE. gegarandeerd. G. TEKELENBURG, Deurwaarder Haarlem - Tel. 14377

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 10