„Geef de jeugd haar eigen plaats in onze volksgemeenschap" Puistjes De geschiedenis van een wraak HARTENDORP -Clowntje Riek HooïpJronbt Jeugdcongres Partij van de Arbeid D.D.D. Johati Fiolet las Hamletvoor I Nieuw gebouw voor Marinehospitaal? Lily Bouwmeester als Madame-san s-Gêne 4 Gouden bruidspaar Voor de kinderen Bijzetting urn L. Peper Voor onze kwartaal-abonnés Haarlems Dagblad Verrassend mooie zang van Amsterdams Blindenkoor in Kloppersingelkerk Om soldaat temaken FEUILLETON door JOHN HENRY MACKAY ZATERDAG 15 MAART 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In tegenwoordigheid van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. A. M. Joekes, verscheidene Kamerleden van de P. v. d. A., de Haarlemse wethouders D. J. A. Geluk en W. F. Happé en talrijke genodigden opende gisteravond in de Con certzaal de voorzitter van de P. v. d. A., de heer J. Vorrink een tweedaags jeugd congres onder het motto „Jeugd in deze tijd". De heer Vorrink sprak er na zijn wel komstwoord zijn vreugde over uit, dat blijkens een der stellingen van de inleider prof. dr. W. Banning de oorlog wordt ver klaard aan het pessimisme. Na zijn ope ningsrede voerde een groep der A.J.C. dan sen, gezangen en declamaties uit, die een voorbeeld vormden van de vrijetijdsbeste ding, waarvan het belang voor een goede karaktervorming der jongeren in een ge- industrialiseerde maatschappij niet te on derschatten is. In dit opzicht vormde het pretentieloze programmapunt een goede in leiding tot het betoog van prof. dr. Ban ning die een analyse gaf van de proble men, waarmee de arbeidersjeugd gecon fronteerd wordt door de steeds verder schrijdende mechanisatie. Voor de over dracht van de cultuur is een voorbereiden de taak ten opzichte van de jeugd op de schouders der ouderen gelegd, opdat die jeugd bekwaam wordt tot het dragen van leiding en verantwoordelijkheid. De geïndustrialiseerde samenleving, al dus prof. dr. Banning, heeft enorme voor uitgang en winst gebracht, doch tevens grote gevaren. Deze treffen vooral de geestelijke inhoud van het leven, speciaal voor de jongeren. In dit verband hekelde de spreker het geromantiseerd pessimisme, dat tot uiting komt in vele graag-gelezen boeken en de mens in de toekomstige maat schappij als een geesteloos massaproduct schildert, geheel en al ontdaan van een eigen houding en ondergeschikt aan zijn machines. Voor dit pessimisme is geen plaats, integendeel, wanneer het vormings werk wordt aangepakt volgens de eisen die een sociale politiek stelt, is de positie der jeugd gewaarborgd en haar geestelijke structuur verzekerd. Spreker pleitte voor een nauwe samen werking tussen overheid, bedrijfsleven, vakverenigingen, jeugdorganisaties, onder wijsinstellingen en levensbeschouwelijke groepen bij het vervullen van de maat schappelijke vormingstaak, die massaficatie en minderwaardigheidscomplexen moet opheffen, het verantwoordelijkheidsbesef ontwikkelen en in het algemeen de jeugd de geestelijke ruggegraat moet verschaf fen, om de bedreigingen der industriali satie te kunnen trotseren. Als besluit v.an dit eerste deel van het congres bracht een groep medewerkers van de VARA een beknopt cabaretpro gramma ten tonele, onder de titel „Stro halmen". Tijdens de bijeenkomst van hedenoch tend sprak de heer J. Peters over: Vrije jeugd vorming. „Wij moeten niet te veel tot en over de jeugd praten, maar wij moeten doen wat in ons vermogen ligt, om die jeugd haar eigen plaats in onze volksgemeenschap te geven. Dat is de eerste en grootste ver antwoordelijkheid van de oudere gene ratie." Spreker betoogde dat de jeugd veel te weinig levensruimte heeft: men denkt er eenvoudig niet aan om behalve kerken en scholen ook gebouwen te plaatsen voor allerlei jeugdwerk, jeugdleeszalen en vrije tijdswerkplaatsen. Sprekende over de vacantiemogelijkheden merkte de heer Peters op dat de gebieden in ons land die zich voor goede vacantiebesteding lenen, steeds kleiner worden. „Wij staan aan het begin van een periode van internationaal jeugdtourisme. Als wij dit toejuichen, zullen we dat jeugdverkeer vooral moeten bevorderen door reductie op de vervoersprijzen; dan zullen er naast jeugdherbergen ook jeugdhótels moeten komen." De jeugd van boven de veertien jaar vraagt vooral bij haar opneming in het grote arbeidsproces en haar overgang naar het volle leven bijzondere zorg. Niet alleen om de vakbekwaamheid te vergroten en de zo noodzakelijke arbeidsdiscipline te ver sterken, maar vooral om de gehele mens vorming. De „Vrije jeugdvorming" is een opvoe dingsmilieu waar de jeugdige zich zelf kan zijn. Het leven in een jeugdgemeenschap is een stuk zelfopvoeding; het is karakter vormend. ADVERTENTIE Zuiver en ontsmet uw huid 'met de helder vloeibare l D.D.D. De Jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en dehuid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN. De heer Peters zei van mening te zijn dat het jeugdwerk in ons land veel inten siever en meer doeltreffend tot ontplooiing kon worden gebracht als de overheici grotere steun verleende. Het korps be roepsjeugdleiders zal moeten worden uit gebreid, maar dat zal alleen kunnen als er meer subsidie komt. De consolidatie van het jeugdwerk in ons land vraagt dringend om een wettelijke basis van subsidie. Een uitbreiding ervan behoeft goede leiding, goede middelen en ruimte. In de toekomst, aldus spreker, zal zeker de vraag moeten worden overwogen of wij niet toe zijn aan het instellen van een af zonderlijk jeugddepartement. Wij zullen moeten komen tot een handvest voor de jeugd, waarin duidelijk de rechten en plichten van de jeugd worden vastgelegd. Het is helaas noodzakelijk dat wij in de democratische landen zorg moeten hebben voor onze militaire paraatheid, maar daar naast zal groter aandacht moeten worden besteed aan de algemene en staatsburger lijke vorming. Het is nodig dat de militair iets leert verstaan van de gecompliceerde internationale verhoudingen; hij moet een beter begrip krijgen van de democratische instellingen. Er zal daartoe een leerplan moeten worden opgesteld dat naast de mi litaire opleiding moet worden gevolgd. Van belang is ook dat de soldaten van tijd tot tijd in aanraking komen met de leiding gevende figuren in ons volksleven. De heer Peters noemde het een misverstand dat de militaire diensttijd verloren tijd moet zijn. Als men voor een goede morele zorg de nodige maatregelen neemt, behoeft de diensttijd geen verlies te zijn. Tenslotte pleitte spreker voor een ster ker internationaal contact Contact met jongeren van andere landen heeft overi gens pas zin als men iets van eigen land kent en weet. De heer Peters merkte tenslotte op: Wij groeien naar nieuwe verhoudingen tussen mensen en volkeren. Wij moeten zorgen dat de jeugd geen lijdelijk toeschouwer wordt in dit proces. Wij moeten niet teveel praten over de jeugd, maar zorgen dat zij actief wordt ingeschakeld in het wereld gebeuren, door haar alle mogelijkheden tot ontwikkeling en ontplooiing te geven. Middelbare Technische School In het jaarverslag van de Middelbare Technische School te Haarlem (uitgaande van de Vereniging voor Nijverheidsonder wijs) wordt meegdeeld, dat het aantal leer lingen aan het einde van de cursus 1950- 1951 bedroeg 746. Voor de nieuwe cursus meldden zich 443 candidaten. Tot het eerste studiejaar werden 157 leerlingen toegelaten, tot het tweede 78 en tot het vierde 3, in totaal dus 238. Het personeel en de leerlingen werden doorgelicht. Er deden zich geen afwij kingen voor. In de werkplaats metaal is thans het gehele drijfwerk gesloopt; elk der gereedschapswerktuigen heeft thans een afzonderlijke electrische aandrijving. Er zullen nieuwe werkbanken geplaatst worden. ADVERTENTIE DE STOFZUIGER SPECIAALZAAK Gen. Cronjéstraat 43 - Kruidbergerweg 51 Telefoon 16990 17696 Spaarne 3 Haarlem. Vanaf ƒ2.50 per week. Ook voor reparatie en onderdelen van alle merken. Voor de Haarlemse Kunstgemeenschap heeft de innemende acteur Johan Fiolet gisteravond in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum het toneelstuk „Ham let" van William Shakespeare zo goed als geheel voorgelezen. Het was er hem ken nelijk in de eerste plaats om te doen deze tragedie van de prins van Denemarken, die zich gedwongen ziet de door zijn oom op zijn vader gepleegde moord te wreken, aan de toehoorders duidelijk te maken, zonder zich enigszins te bekommeren om de gehele bibliotheek van commentaren, die deze gecompliceerde figuur heeft uit gelokt. Hij liet gewoon de tekst aan het woord, zodat ieder zijn eigen conclusies omtrent de beweegredenen van de hande lende personen kon trekken, gelukkig ook zonder een krampachtige en artistiek toch niet te verantwoorden poging te wagen al deze figuren door geforceerde stembuigin gen en toontjes nadrukkelijk te typeren. Niettemin kon men duidelijk horen in welke rollen zijn talent het gemakkelijkst paste: die van Polonius of die van de eer ste doodgraver. Dit alles behoefde geens zins te verhinderen (en deed het ook niet) dat de grote monologen van de titelheld met pakkende bewogenheid werden voor gedragen en veel indruk maakten. Dat dit laatste het geval was bleek duidelijk toen Fiolet voorstelde met het oog op het ge vorderde uur de séance maar op te heffen, waarmee hij een gemeend protest aan het auditorium ontlokte. Tot mijn spijt was ik slechts in de gelegenheid een kort gedeelte van deze avond bij te wonen. D. K. Op 26 Maart zijn de heer en mevrouw A. Verloop-Vernout, die hun gehele leven in Haarlem hebben gesleten, een halve eeuw getrouwd. Zij zijn algemeen bekende fi guren in 'het stadsbeeld, want gedurende veertig jaar hebben zij met bloemen langs de weg gelopen, de man met een handkar, de vrouw meestal met een mandje. Dank zij het „Drees-pensioen" behoeven zij deze handel thans niet meer uit te oefenen en kunnen zij in hun woning (Bakkerstraat 55) rustig van hun oude dag genieten. Nu is het hun beurt om eens in de bloemetjes te worden gezet. De Haarlemse Voorjaarsbeurs Vrijdagavond is de Haarlemse Voor jaarsbeurs voor de vrouw gesloten. De 30.000ste bezoekster, die op die avond kwam, kreeg een geschenk. Het aantal be zoekers van de beurs van 1951 werd niet bereikt, want toen waren er 36.800. Even voor de sluiting verzamelden de standhouders zich voor het podium, waar de vice-presidente van de afd. Haarlem van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen, me vrouw A. C. Groosmuller-Voet, allen voor hun medewerking dankte. Van Maandag af zullen de Hagenaars automatisch telefoonnummers in Amster dam kunnen kiezen. Voor hen zal het net nummer van Amsterdam niet 02900 maar 020 zijn en hun gesprekken worden niet na 9 minuten verbroken. Zo lag Bunkie in bed, terwijl de anderen naar school waren. Maar jaals je ziek bent, kun je moeilijk naar school! Tante Liezebertha vond, dat ze maar het best een lekker warm glas citroen voor hem klaar kon maken; dat is altijd goed, wanneer je verkouden bent. Maar daar Bunkie er koortsig uitzag, liet ze toch maar liever de dokter komen Dokter verscheen, bekeek Bunkie's tong, voelde zijn pols en knikte. „Griep!", zei hij. Warmpjes in bed blijven, vriendje. Ik zal een lekker drankje voor je laten komen, dan ben je gauw weer beter!" En zo lag Bunkie stilletjes onder de dekens, met 'n warme kruik aan zijn voetjes. Op een tafeltje naast zijn bed stond de fles met het drankje. Tante Liezebertha zorgde goed voor hem. Telkens kwam ze even naar hem kijken en zei iets, als hij niet sliep'. Maar meestal lag Bunkie te slapen of zo'n beetje te doezelen. Want als je goed koorts hebt, kun je maar het best heel stil liggen ADVERTENTIE Enkele maanden geleden deelden wij mede dat het bestuur van „Duinrust" te Overveen geweigerd heeft het gebouwen complex, waarin thans het Marinehospitaal gevestigd is, aan het rijk te verkopen, om dat het daaraan de oude bestemming, ver zorging van ouden van dagen, terug wil geven. Wij voegden er aan toe dat aange nomen werd dat het nog wel enkele jaren zou duren voor „Duinrust" door de hospi- taaldienst ontruimd zou kunnen worden. Thans wordt ons medegedeeld dat het in de bedoeling ligt een nieuw Marine-hospi taal te bouwen. Aanvankelijk was gedacht daarvoor een terrein in Den Helder te zoe ken, waar in de oorlogsjaren het Marine hospitaal verloren ging, maar bij nadere overweging is men tot de conclusie geko men dat het meer aanbeveling verdient in Overveen, althans in de omgeving daarvan, te blijven. Het kwasi-historische stuk „Madame- sans-Gêne' is zeker niet het sterkste, maar althans in ons land wel' het duurzaamst populaire uitvloeisel van de geweldig vruchtbare pen van Victorien Sadou, de veertig jaar jongere navolger van Scribe, vaste leverancier van rollen aan de vorste lijke Sarah Bernhardt, die bij voorbeeld met „Fédora" zijn naam tot een begrip maakte. In dit geval echter was het de al bijna even vermaarde actrice Gabriëlle Réjane die de groots gemonteerde anecdote over Napoleon en de marketentster in zo goed als geheel Europa en in Amerika be kend maakte. In Nederland boekten Louis en Theo Bouwmeester er dank zij hun brillante vertolkingen stampvolle zalen mee. Later namen „de Rotterdammers" het spel op hun répertoire. In een jonger ver leden heeft Magda Janssens de titelrol bij Willem Royaards gespeeld. Ook Annie van Ees heeft er haar krachten op beproefd. Over Sardou (die dit stuk overigens schreef in samenwerking met Emile Mo- reau) is al zo vaak hetzelfde gezegd, dat het weinig zin heeft hier nogmaals in den brede te herhalen dat hij nooit anders dan voortreffelijk in elkaar gezet, maar uiterst oppervlakkig vakwerk leverde. De snel van aspect wisselende situaties zijn zodanig ge arrangeerd dat er dank zij een vex-nuftige preparatie met kleine middelen grote ef fecten worden bereikt. Het is „du théatre" van begin tot end. Terecht merkte een Franse geschiedschrijver eens op: „Hij trekt handig de aandacht en weet die voort durend geboeid te houden, maar bevredigt die tenslotte niet". Inderdaad is hij eerder als vindingrijk metteur-en-scène dan als auteur te beschouwen. Iedere oorspronke lijkheid was hem trouwens vreemd. Zijn figuren mogen dan nog zo welbespraakt en bewegelijk zijn, menselijke karakters wor den het nooit. Het zijn voornamelijk de kleren die bij hem de mensen maken. Maar hij kon op een dramatische wijze een ver haal vertellen als geen ander en dat is een kwaliteit die men heden ten dage verleerd schijnt te zijn! De rol van de in het Franse keizerrijk tot hertogin van Dantzig gepromoveerde volksvrouw is een zeer veeleisende, maar met bijzonder dankbare mogelijkheden. Eigenlijk is en blijft zij, ook in de latere bedrijven op hogere leeftijd, een typische ingénue: charmant, openhartig en offerbereid. „Met elk van mijn vrouwen figuren zou iedere man wel graag getrouwd willen zijn", heeft Sardou eens gezegd en dat geldt ook voor deze Madame-sans-Gêne en dat is de sleutel van het geheim van dit succes. In de voorstelling, die het Rot terdams Toneel er gisteravond in de Haar lemse Schouwburg van gaf, bleek Lily Bouwmeester ondanks enkele aardige ver diensten niet geheel in staat deze figuur de volst mogelijke glans te verlenen. Zij probeerde het teveel met stereotiepe ma niertjes, die men sedert „Pygmalion" wel van haar kent. Haar verve was niet brillant genoeg. Toch wist zij de zaal gemakkelijk te amuseren en bijna iedereen nam dan ook, gehoord de kracht van het applaus, met het gebodene genoegen. Regisseur Frits van Dijk typeerde Napo leon door middel van een afgebeten toon en korte, driftige passen. Het is natuurlijk onmogelijk de dertig andere medewerken den zelfs maar bij name te noemen. Laten wij daarom volstaan met Ko van Dijk wiens branie en luidruchtigheid kenmerkend waren voor de gehele, op vele momenten van onverstaanbaarheid na even plezierige als zorgvuldige vertoning van een blijspel, waaruit wel meer te halen was geweest. DAVID KONING. Plechtigheid op de Erebegraafplaats De dienst identificatie en berging heeft onlangs in Alsdorff bij het concentratie kamp Neuengamme in Duitsland de urn met as van de heer L. Peper te Haarlem gevonden. De heer Peper werkte ruim achtendertig jaar bij de Coöperatie „Vooruitgang" (thans „Haarlem") aan de Meester Cornelisstraat en was gedurende ruim twintig jaar lid van de Haarlemse gemeenteraad. In Juni 1941 werd hij met vele anderen door de Duitsers gevangen genomen en naar Duitsland overgebracht. In verschei dene kampen is hij lichamelijk en geestelijk zodanig mishandeld, dat hij 16 Mei 1942 aan de gevolgen daarvan in het concentratie kamp Neuengamme bij Hamburg is over leden, De urn zal Woensdagmiddag om 3 uur op de Erebegraafplaats aan de Zeeweg te Overveen worden bijgezet. bestaat de gelegenheid, het abonne mentsgeld automatisch van hun giro rekening op de onze te laten over schrijven. De voordelen hiervan zijn: le. Aanbieding van kwitantie komt te vervallen, dus geen incassokosten 2e. Giro-biljet behoeft niet meer ieder kwartaal te worden uitgeschreven. 3e. Geen kosten voor overschrijving. Indien U hiervan gebruik wilt maken verzoeken wij U een machtigingsfor mulier bij onze administratie aan te vragen. OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Onder zeer grote belangstelling had Vrijdagavond in de Kloppersingelkerk een propaganda-uitvoering plaats ten bate van de vereniging „Blindenpenning", een ne venorganisatie van de „Vereniging tot werkverschaffing aan hulpbehoevende blinden" te Amsterdam. Onder leiding van de blinde dirigent Piet Meijer zong het Amsterdamse Blindenkoor enkele num mers. Verder traden dames solistisch of in kleine ensemble op, gaf een der heren koorleden een declamatie ten beste en kreeg het publiek gelegenheid correct pianospel en zeer vaardig orgelspel te ho ren van Piet Meijer, die men tevens als componist van koorwerk mocht waarderen. Het Blindenkoor is niet groot, maar het bezit stemmen van bijzonder goede kwali teit. Zo tegen het slot van de avond kregen wij bijvoorbeeld een driezang te horen van de koorleden Martha Bouwman, Nel Peetoom en Annie Hoogkamer, zo stralend mooi van klank, zo rein en zo zuiver af gewogen, dat ik er versteld van stond neen, laat ik er eerlijk voor uitkomen: dat ik er door ontroerd werd, temeer omdat dit zingen zo anti-sentimenteel, zo edel vah uitdx-ukking bleef. De alt van dit trio hadden we reeds in het begin van het concex't gehoord met een beheerste vertolking van een lied van Brahms. Dan was er nog een sopraan (Ma rie Brinkerink) die zeer verdienstelijk de bekende Kerk-aria van Stradella (of van wie het ding moge wezen) liet horen. Met dergelijke goed gevox-mde damesstemmen is een klein koortje al gauw op peil in zijn bovenstemmen. Ten nadele van de heren kan ik niets zeggen, dan dat ze te weinig in aantal zijn. Maar hoe bescheiden van klank dan ook, de kwaliteit is goed. Al direct viel ons een lenig baritongeluid op, dat zo heerlijk muzikaal de toonhoogte voor het gehele ensemble bepaalde en drij vende hield, zo een van die stemmen die als een kurk op het water dobberen en van geen onderduiken weten. Het koor zong eenvoudige stukjes naar Mozart en Beethoven („die Vesper" in een tamelijk vreemde opvatting van het re- fx-ein!) maar ook een vrij ingewikkeld stuk van de dirigent, waarin we een paar goed vertolkte declamatiestukken hoorden. Piet Meijer schuwt in zijn werk chromatiek en verrassende modulatie niet; hij verlaat be wust de platgetreden wegen van de dier bare succesliederen. Maar hij kan het doen, BINNENLAND De Nederlandse dichter en essayist Victor E. van Vriesland is benoemd tot lid van het hoofdbestuur van de internationale PEN-club, die thans uit 54 nationale centra bestaat. Voorzitter van het hoofdbestuur is de hoogbejaarde Italiaanse wijsgerige schrij ver Benedetto Croce, De Koningin en Prins Bernhard hebben in paleis Soestdijk een aantal deskundigen op het gebied van de opleiding in de in dustrie ontvangen, teneinde met hen van gedachten te wisselen over de vorming en ontwikkeling van de arbeidende mens. Een dam, die was opgeworpen voor het opspuiten van het nieuwe industrieterrein aan het Amsterdam-Rijnkanaal te Tiel, is doorgebroken. Hondei'den vierkante meters land zijn ten' gevolge van deze doorbraak met water en modder bedekt. Alle sloten in de naaste omgeving zullen uitgegraven moe ten worden. Te Dordrecht is plotseling in de leef tijd van 56 jaar overleden de heer J. W. Hol- terman, onder-directeur van de N.V. Maat schappij tot Vliegtuigbouw Aviolanda te Papendrecht.. Er is gelegenheid tot het verzenden van zeepost naar Hr. Ms. „Van Galen" op thuis reis uit de Koreaanse wateren. Poststukken moeten vóór 17 Maart om 10.00 uur te Am sterdam aanwezig zijn. Adressexüng: naam, rang, of kwaliteit, marinenummer, aan boord van Hr. Ms. Van Galen, Amsterdam. In een dierenpark te Eindhoven is een struisvogel doodgegaan. Bij het onderzoek naar de doodsoorzaak bleek, dat de vogel een verzameling ijzer in zijn maag had, onder meer verroeste spijkers, bouten met. moeren, kapstokhaken en stukken ijzerdraad. Uit een brandkast van een machinefa briek in Amsterdam-Noord is ongeveer tien duizend gulden meegenomen. In de oorlogsdagen van Mei 1940 werd het gezantschap van Uruguay in Den Haag gesloten. Thans, 12 jaar later, zal Uruguay weer door een gezant zijn vertegenwoordigd. De heer Virgilio Sampagnaro, de nieuwe ge zant. arriveerde dezer dagen met zijn echt genote en zijn twee dochters in Den Haag. Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard, zal zich binnenkort in Nederland vestigen. Op medisch advies heeft zij moeten afzien van het huis in Hilversum, dat zij aanvankelijk zou gaan bewonen. Zij zal zich vestigen op het kasteeltje „Warmelo" te Diepenheim. De Internationale Arheidsconferentle heeft in 1951 een verdrag aangenomen inzake gelijke beloning voor mannen en vrouwen voor gelijkwaardige arbeid. De minister van Soicale Zaken en Volksgezondheid heeft zich tot de Sociaal Economische Raad ge wend met het verzoek hem te adviseren over de vraag of dit beginsel over de gehele linie in Nederland in de practijk kan worden toegepast. Te Amersfoort worden tweehonderd! officieren, onderofficieren en manschappen van het Regiment Huzaren van Sytzama her schoold. Zij zijn indertijd opgeleid voor het bemannen van pantsex-wagens, die echter in de nieuwe organisatie van ons leger vrijwel niet meer worden aangetx-offen. Daarom ontvangen deze mannen een opleiding in het gebruik van de dertig ton zware Sherman- tanks. Het Haagse gerechtshof heeft een 47- jarige chauffeur uit Den Haag wegens het opzettelijk zonder redelijk doel letsel toe brengen aan een dier, veroordeeld tot een week gevangenisstraf. Volgens getuigen had de chauffeur een konijn de ogen uitgestoken en het dier gevild toen het nog niet dood was. De rechtbank had hem tot een maandi veroordeeld. HAARLEM EN OMGEVING De heer H. J. W. B. Disselkoen, wethou der van Heemstede, zal Woensdag 19 Maart geen spreekuur houden. Aan Oddens' Beton te Haarlem is opge dragen het maken van de betonwerken voor de woningbouwverenigingen „Eigen Haard" en „Rochdale" in Tuinstad Slotermeer te Amsterdam, voor ruim f 200.000. Ds. K. de Gier te Lisse ontving een be roep van de Geref. gemeente van Dirksland. De classis Hoofddorp der Geref. kerken heeft praeparatoir geëxamineerd en beroep baar verklaard de heer B. v. Oeveren te Halfweg, cand. aan de V. U. Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het semi-arts examen mej. G. van Maasdam te Haarlem. ADVERTENTIE izecft-a/e sergeant want hij heeft muzikaal wat te zeggen. Doch hoe hij het er bij zijn mensen in krijgt om alles zo zuiver te laten klieken, mag wel een raadsel heten. Als pianist liet hij een goede vertolking hox-en van de Prélude in Des van Chopin en als orga nist dwong hij bewondering af voor een effectrijk opgebouwde vertolking van de Fantasie en Fuga in c van Bach. De avond werd ingeleid en met gebed geopend door ds. Hofland. Tijdens de pau ze kwam ds. W. Spliethoff met bijzonder veel tact de baan effenen voor de propa gandist, de heer Lagerwerf, die verder het zijne deed om de avond financieel aan zijn doel te doen beantwoorden. En na afloop van het concert was het andermaal ds. Spliethoff, die de actie voor „Blindenpen ning" met een haxiig woord aanbeval en heel waarschijnlijk naar wens deed slagen. JOS. DE KLERK. Nederlandse bewerking van C. J. E. Dmaux 24) Hoe was hij op deze gedachte gekomen? Hoe was het mogelijk dat, wat hem aan vankelijk onzinnig en onuitvoerbaar had geleken, vollediger geslaagd was dan hij ooit had kunnen dromen? Jaren geleden, nog vóór de catastrophe in zijn leven, had een vriend, die zich veel bezig hield met wat hij noemde „occulte wetenschappen", hem verteld van de krach- n van hypnose en suggestie. Hij had daar oen ongelovig om gelachen. Een onbekende ioor concentratie van eigen wil te dwingen ets bepaalds te doen of te laten, leek hem ••on onmogelijkheid. Zijn vriend, geprik- •oid door zijn schampere lachje, had toen proef op de som willen geven. Niet ver vnn hen zat het was in een restaurant een heer verdiept in zijn krant. Brauns vriend, had toen zijn blik strak gericht op het achterhoofd van de onbekende lezer, zonder een woord te zeggen. Minuten ver streken. Er gebeurde niets. Na ruim een kwartier vertoonde de onbekende tekenen van onrust. Hij keek enkele malen op, las verder, keek om zich heen. Enkele minuten later legde hij de krant neer, keek opnieuw om zich heen, stond eindelijk op en haastte zich door de draaideur naar buiten. Uitsluitend een kwestie van wil, geduld en geloof in het succes had zijn vriend gezegd. Voor de grap had Adolf Braun hetzelfde geprobeerd, zonder het geringste resultaat. Pas toen hij op middelen zon zich op Sier- lin te wreken, was hem het voorval in het café te binnen geschoten. Urenlang had hij zijn plannen ontwik keld, zijn strategie bepaald. De enige ont spanning die hij zich veroorloofde was le zen geweest. Bij voorkeur verdiepte hij zich in detectiveboeken, waarvan hij zich stapels uit een leesbibliotheek verschafte. Wat hij daarin zocht, boden ze hem niet. Hij had gehoopt allerlei trucs te ontdekken, die hij bij de uitvoering van zijn plannen kon toepassen. Maar in geen van deze boe ken vond hij iets dat overeenstemde met wat hij voorbereidde. Zijn „methode" was oorspronkelijk. Niemand was op een idee gekomen dat zelfs maar op het zijne léék. Blijkbaar was fantasie niet voldoende. Al leen de nood, de werkelijke nood, maakte vindingrijk. Tot dat inzicht gekomen leid de hij zijn „studie" in andere banen. Hij bepaalde zich tot het lezen van sociale ro mans, om zich op de hoogte te stellen van de levenswijze der kringen, waarin zijn vijand verkeerde. Hij wilde weten hoe men daar leefde, dacht, sprak. Hele zinnen en uitdrukkingen leerde hij van buiten om ze, mocht hij er eens één nodig hebben, bij de hand te hebben. Hij bestudeerde de verschillende gelaats uitdrukkingen ijverig voor de spiegel. Als een toneelspeler oefende hij zich in de uit beelding van verschillende gemoedsgesteld heden: de onverschilligheid, de geveinsde belangstelling, de ongenaakbaarheid, de on verstoorbaarheid, de hoogmoedige welwil lendheid, de afgetrokkenheid. Volharding, geduld, wilskracht steeds hield hij zich voor ogen, dat déze hem enkel zouden doen slagen. Hij stelde ze elke dag op de proef. Hij trainde zich, zoals een hardloper of een wielrenner zich lichamelijk traint. Maan denlang. Hij wist, dat hij niet met weken moest tellen. Ontmoedigd was hij nooit. Adolf Braun had de tijd. Hij was als de jager die zijn veld zolang achtervolgt tot hij het heeft neergelegd. Elke gang van zijn vijand kende hij al lengs, elke gewoonte, elke beweging. Zorg vuldig bespiedde hij de geringste verande ring, die zich in Sierlins houding voltrok. Elke phase van de gevoelens, die zijn „jacht" in zijn slachtoffer wekte, volgde hij met cynische aandacht. Hij had zich ingeleefd in zijn tegenstander, hij „speelde" Sierlin te zijn, hij was soms Sierlin. Met zekerheid wist hij, dat het stadium nog xxiet bereikt was waarin Sierlin zijn zelfbeheersching ging verliezen en in het openbaar schandaal zou verwekken. Zo kwam het dan tot de ontmoeting in het warenhuis. Op die dag had Adolf Braun zijn aartsvijand urenlang ongemerkt op de hielen gezeten. Hij had hem gevolgd van het Paleis van Justitie door de stad, waar hij in enkele winkels boodschappen deed, en vervolgens in het warenhuis. Het was een tocht, die de hoogste eisen stelde aan zijn speurzin. Telkens verloor Braun zijn slachtoffer uit het oog, temidden van de mensenstroom en vooral in het warenhuis met zijn afdelingen, stands, doorgangen en zijnaden, was het bijna ondoenlijk geweest, het spoor niet bijster te raken. Bij de cassa kwam het tot een ontmoeting. Wel had Braun de kansen zo goed mogelijk bere kend, maar toch was het een toeval, dat hij juist zijn cassabon had betaald toen Sierlin naderde. Wat volgde was evenmin te voorzien geweest, al had Adolf Braun er sinds geruime tijd rekening mee gehou den dat het vroeg of laat zou komen tot dit „onderhoud". De situatie was er rijp voor: Sierlin zou willen weten waar hij aan toe was en voldoende murw zijn om tot het uiterste te gaan: zijn achtervolger aan te spreken. Toch was het een verras sing dat het dié middag zover kwam. Brauns ingestudeerde „houding" had de vuurpx-oef doorstaan. Van dat ogenblik af had hij de zekerheid, de strijd gewonnen te hebben. Er zou zich een nieuwe gelegen heid voordoen zijn krachten te meten, daar van was hij overtuigd. Sierlins bezoek aan Eberhardt was Braun bekend. Hij bereidde zich voor op de mo gelijkheid van een tweede tegenstander, hoewel het doel van Sierlins bezoek in het duister lag. Toen het spoor ten tweede male naar het huis bij de Dierentuin leidde en Braun de achtexwolgde bij Eberhardt zag binnengaan, ovex-viel hem zonder aanwijs bare reden een gevoel van vermoeienis. Lichamelijk voelde hij zich kranig genoeg, deze inzinking was van geestelijke aard: hij kreeg genoeg van dit rusteloos in-de- weer-zijn. Het was een hachelijk ogenblik. Begon zijn wilskracht het te begeven? Hij besloot niet te wachten tot Sierlin weer naar bui ten zou komen. Er stond iets belangrijkers op het spel. Hij moest dit onlustgevoel overwinnen., Braun wandelde het park door en, ingedachten verzonken, ging hij op een der banken zitten. Het was hier stil. Ongestoord kon hij denken. De prik kelende vrieskou deed hem weldadig aan. Hier was het goed. Hier was klaarheid, helder zicht, vrede, rust. Waarom was zijn leven zo gekweld? Waarom was een ogen blik van stilte, van verzadiging, van ver vulling, als dit, hem zó zelden vergund? Hij herinnerde zich een zomeravond uit zijn jeugd, één die hem was bijgebleven in alle beproeving, als een belofte van iets dat ééns zou terugkeren. De jaren van ver nedering, van smaad en machteloze op standigheid, waren er over heen gestormd en niets was er van gebleven. Nu, als een vage herinnering aan iets dat te broos was om stand te houden in dit leven, dacht hij terug aan die jaren van argeloosheid. Waar was de onschuld gebleven? Het goed ver trouwen? Het geloof in de goede bedoelin gen van de mensen? In hun rechtschapen heid? Waarom was dat alles in hem ver minkt en gestorven en was er bitterheid in hem en haat? Waarom? De gestalte en het gezicht van Sierlin rezen in zijn ver beelding op en schudden hem wakker uit zijn gepeins. Daérom haatte hij! Sierlin! En de strijdkracht stroomde in hem terug als een tinteling van onstuimig bloed. Braun had hen zien naderen, Sierlin en zijn metgezel, in wie hij Eberhardt ver moedde, de rechter zoals hij in het tele foonboek had ontdekt er ging een schok door hem heen van verrassing. Dit, dit was toeval. Een veelzeggend toeval? Hij had zich volkomen hersteld en nam een beheerst-afwachteride houding aan. Hij was gezien. Toen hij Ebex-hardt zag naderen was hij teleurgesteld: graag zou hij de overwinning hebben behaald op twee tegenstanders. Na het glorierijke af scheid van Eberhardt had hij zich als nooit te voren voldaan gevoeld. Dit dit was het begin van het einde. Daarvan was hij zeker. Op de dag voor Kerstmis kocht de Offi cier van Justitie op de kerstboommarkt van de buitenwijk waar hij woonde zelf een boom. Eigenhandig droeg hij hem naar huis. Braun was van deze inkoop vooraf op de hoogte geweest: Eduax-d had er prompt melding van gemaakt. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6