De Bloemendaalse begroting nader bekeken Creaties van Prinses Sumair Radio Moors Hillegom Zandvoort Lisse Haarlemmermeer Heemstede Bennebroek ZATERDAG 15 MAART 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Feiten die de inkomsten en uitgaven ongunstig beïnvloeden Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld Honderdjarige school Veevoeder rantsoenen worden verlaagd Slachtoffer van ongeluk op Houtplein overleden Burgerlijke stand van Haarlem Men hoopt om 2 uur met het karwei klaar te zijn K.A.B.-voorzitter: „Mist in K.V.P. is opgetrokken" REINA MANON DIEBEN Stationsplein Radiozegels-kwestie voor de Rotterdamse rechtbank In een vorig stuk over de Bloemen daalse begroting voor 1952 hebben wij een opsomming gegeven van de vele problemen waarmee het bestuur dier gemeente te worstelen heeft. Een reeks ongunstige om standigheden, die veel zorgen en narigheid vei-oorzaken en ook en ongunstige invl&ed hebben op de financiën. Het college van B. en W. heeft in de toelichting opgemerkt, dat „een zelfstan dig gemeentebeleid daardoor in hoge mate bemoeilijkt wordt." De gegrondheid van deze verzuchting blijkt onweerlegbaar in dien wij de cijfers der begroting nader bekijken. Het is waar dat vrijwel elk ge meentebestuur klaagt over de onbevredi gende werking van de noodregeling voor de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten, maar in Bloemendaal spreken de feiten en cijfers toch wel een duidelijke taal. B. en W. zijn er slechts met veel moeite in geslaagd de begroting sluitend te ma ken. Om dit te bereiken moesten ver schillende wensen onvervuld blijven. De eindcijfers van de begroting zijn 3.711.960, maar wie zou menen dat de gemeente zo'n groot budgetrecht heeft, is er flink naast. Wij moeten allereerst be ginnen de begrotingscijfers te „zuiveren", dat wil zeggen de overboekingen er uit halen. Als de gemeente-ontvanger van het personeel 80.000 Loonbelasting inhoudt, die hij natuurlijk tot de laatste gulden moet afdragen aan de rijksontvanger, heeft Bloemendaal daarvan alleen de satisfactie dat de inkomsten en de uitgaven beide met dat bedrag verhoogd worden. Bij elkaar is het totaal der overboekingen op ruim 1.200.000 te stellen, zodat er van het oorspronkelijke eindcijfer der begro ting van 3.711.960 niet meer overblijft dan 2.500.000. Vrijwel dit gehele bedrag krijgt de ge meente van het rijk. De voornaamste pos ten zijn: uit het Gemeentefonds: 598.580, Woningbouw: 98.330, Werklozensteun 50.000, Onderwijs: 143.460, Motorbelas ting: 59.000 (via de Provincie), Politie: 231.550, steun oorlogsslachtoffers: 2700. Bij elkaar is dit al 1.183.620. Daarbij komen nog de belastingen, die het rijk voor de gemeente int: Grondbelasting 235.000, Personele belasting: 365.400 en een uit kering fan de Ondernemingsbelasting van 296.63*. Dit doel het totaal der gelden, die de gemeente van de rijksontvanger krijgt, stijgen tot 2.081.150. Dat wil dus zeggen dat Bloemendaal voor het verkrijgen van haar inkomsten voor 84 procent op het rijk is aangewezen. Daaruit blijkt wel dat het eigen belas- tingvlak der gemeente uiterst beperkt is. Algemeen dringen de gemeenten er dan ook bij het rijk op aan om de gemeenten in de toekomst weer in staat te stellen eigen belastingen te heffen, want alleen daardoor zal het mogelijk zijn de autono mie der gemeenten te herstellen. In verhouding tot vele andere gemeenten put Bloemendaal slechts weinig winsten uit de bedrijven. Voor 1952 wordt ge raamd: voor gas 7.500 en voor water 15.000. De electriciteitsvoorziening is, ook wat de distributie van de stroom be treft, in handen der provincie. Haarlem haalt uit de bedrijven in 1952 1.905.000 winst, of ƒ11.60 per inwoner; Heemstede 180.042, of 7.26 per inwo ner; Bloemendaal met slechts 1.10 per inwoner komt er karig af. De 150.000 die Bloemendaal als Straat belasting int, zijn voldoende om het tekort op de Reiniging te dekken (dat 128.250 bedraagt), maar er blijft dan heel weinig over voor dekking van de uitgaven voor het onderhoud van wegen en straten Daaraan geeft Bloemendaal tezamen niet minder dan 361.800 uit. Dit is in ver houding veel. Het komt neer op 17.65 per inwoner. Haarlem geeft er per inwoner niet meer dan 8.50 voor uit. Dat is na- ADVERTENTIE Brei niet langer voor de vraat zuchtige motten, nu U volop geMITINiseerde motvrlje wol kunt kopen tuurlijk een gevolg van het uitgestrekte wegennet van Bloemendaal. Als gewone uitkering uit het Gemeente fonds krijgt Bloemendaal 22.03 per in woner. Haarlem daarentegen 26.98. Dit betekent voor Bloemendaal een lagere ont vangst van 101.500. Bloemendaal heeft daarentegen een voordeel, namelijk dat het betrekkelijk lage uitgaven heeft voor armenzorg. Aan maatschappelijke steun en voorzorg zal in 1952 uitgegeven moeten worden 169.500, of 8.27 per inwoner. In Haar lem zijn de kosten per inwoner daaren tegen op 26.30 geraamd. Maar in dit op zicht is Bloemendaal beter te vergelijken met Heemstede. Daar wordt op een uit gaaf van 8.85 per inwoner gerekend. Uit de ontvangsten aan opcenten op de Personele Belasting blijkt dat de finan ciële welstand der inwoners van Bloemen daal gunstiger is dan van Haarlem. Ook nog hoger dan van Heemstede. Hoewel in de drie gemeenten hetzelfde aantal opcen ten geheven wordt is de opbrengst be rekend per inwoner toch sterk uiteen lopend, namelijk Haarlem 4.50, Heem stede 10.60 en Bloemendaal 17.50. De hogere financiële welstand der in woners van Bloemendaal (die de gemeen- tefinanciën gunstig beïnvloedt door hogere belastingontvangsten en lagere uitgaven voor armenzorg) zou tengevolge moeten hebben dat Bloemendaal zonder zorgen een sluitende begroting kon maken en bovendien dingen doen die vele andere ge meenten zich moeten ontzeggen. Maar nu blijkt dat Bloemendaal er niet zo goed bij staat, moet dit uitsluitend geweten worden aan de bijzondere omstandigheden waarin Bloemendaal verkeert en die een ongun stige invloed op de financiën hebben. Het bestuur van de vereniging Buurt belang Aerdenhout-Bentveld heeft Vrij dagavond in de Vondelschool onder voor zitterschap van mr. A. Bos de jaarlijkse algemene vergadering gehouden. Bij de in gekomen stukken was een brief van B. en W. van Bloemendaal, waarin wordt mede gedeeld, dat bij de splitsing Rijnegomlaan- Klapheklaan een betere richtingsaandui ding zal worden gegeven. In de samenstelling van het bestuur is geen verandering gekomen. Het bestaat uit de heren: mr. A. Bos, voorzitter; J. de Graaf, secretaris; W. O. Donker, pen ningmeester; mr. P. J. Prinsen Geerligs, J. H. van Kampen, W. A. Baak en A. W. Kant, leden. Het slingerlicht bij de trambaanover gang aan de Mr. Enschedéweg weigerde nog al eens, hetgeen levensgevaarlijk is. Dank zij de bemoeiingen van B.A.B. zal op die plaats binnenkort een nieuwe flik kerlicht-installatie worden aangebracht. Besproken werd de kwestie van het na tuurschoon. Bij het bouwen van nieuwe huizen worden oude bomen omgehakt. De kwesties van het maken van een voetgan gersverbinding door het terrein van de firma Van Empelen en Van Dijk naar de Zandvoortselaan en van de verandering en verbetering van de viersprong vormden punten van bespreking. Verder is het bestuur actief in de kwes tie van het grondwater aan de Zonne bloemlaan en Teding van Berkhoutlaan. Een drainagebuis blijkt de bezwaren tegen het grondwater niet te kunnen wegne men, zodat andere maatregelen nodig zijn. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts S. B. Drijber, Bloemen- daalseweg 84, Bloemendaal, telefoon 22185. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. van Dijk, Bloe- mendaalseweg 307, Overveen, telefoon 12698, b.g.g. 14424. De apothekersdienst voor Overveen, Bloe mendaal en Santpoort-station wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 22 Maart e.k. verzorgd door de Bloemendaalse Apo theek (mej. J. M. E. Reyers), Bloemendaalse- weg 85, Bloemendaal, telefoon 22181. ADVERTENTIE Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips - reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Filmavond padvindsters Het groeps-comité van het Nederlandse padvindstersgilde te Zandvoort, „De Zee- distelgroep" organiseert a.s. Woensdag een filmavond in „Ons Huis". Doel is méér bekendheid te geven aan het werk der padvindsters, tevens om leidsters en leid stérs-assistenten, waaraan grote behoefte bestaat, te verwerven. De presidente van het Nederlandse padvindstersgilde, mevr. van Nispen-van Wely uit Heemstede zal een propagandistisch woord spreken. Ver der wordt een film vertoond over het leven van Lady Baden Powell. Nieuw schoolhoofd Julianaschool Het bestuur van de Christelijke Juliana school aan de Brederodestraat kwam Vrij dagavond bijeen, teneinde het verzoek te behandelen van de heer J. Wesselius, het hoofd der school, die om gezondheidsrede nen per 1 September ontslag had gevraagd. Het bestuur besloot dit op de meest eervolle wijze te verlenen. De heer Wesselius werkte aan deze school van 1 Juli 1924 af. Eerst als onder wijzer, daarna van 1 Juli 1928 af als hoofd. Daarvoor was hij veroonaen aan het on derwijs te Haarlemmermeer en Drachten. Op 21 Mei hoopt de heer Wesselius zijn 40-jarig jubileum als onderwijzer te vieren. Het bestuur benoemde in dezelfde ver gadering tot zijn opvolger de heer J. Kie- wiet te Zandvoort, die van 1 November 1929 af als onderwijzer aan deze school werkzaam is en daarvoor te Winschoten" het Chr. onderwijs diende. Reddingboot vaart heden uit De Zandvoortse motor strandredding- boot „Dudok de Wit" zal hedenmiddag om half drie de enkele weken geleden wegens het slechte weer uitgestelde proefvaart houden. Prot. Coöperatie „Ons Belang" Woensdag 19 Maart houdt de Prot. Coöperatie „Ons Belang" haar jaarverga dering. De agenda vermeldt uitbrenging der jaarverslagen en verkiezing van be stuursleden en commissarissen. Bloemschik-cursus Door de afdeling Lisse van de Alg. Ver eniging voor Bloembollencultuur wordt een bloemschik-cursus gehouden voor le den der afdeling; de cursus bestaat uit 10 lessen en wordt gegeven door de heer W. F. A. Grimme. De openingsavond is vast gesteld op Woensdag 19 Maart in de „Witte Zwaan". ZONDAGSDIENSTEN DOKTOREN De medische dienst wordt a.s. Zondag waargenomen door dr. A. J. Duijmaer van Twist. Weer een kindercorso Het Centraal Comité Nationale Feest viering heeft besloten dit jaar, gezien het succes van vorige malen, weer een kinder bloemencorso te organiseren, dat gehou den zal worden op 30 April (Koninginne dag). Afdeling Rode Kruis Vrijdag 21 Maart a.s. zal in Huize Wel tevreden de oprichtingsvergadering wor den gehouden .van de afdeling Hillegom van het Nederlandse Rode Kruis. In deze vergadering zullen meteen de plannen worden besproken voor een herhaalde bloedplasma-actie, waarvan men, gezien het succes van de vorige, ook ditmaal weer goede resultaten verwacht. De huidige economie De Credo-Puginoclub, onderafdeling van de K.A.B. te Hillegom, hield een drukbe zochte vergadering waar de heer P. van Zeil sprak over „de huidige economie in ons nationaal bestel". De spreker, die werd ingeleid door voor zitter S. Warmerdam, gaf een overzicht van de moeilijkheden die zijn ontstaan door de zware lasten voor defensie. Ook het streven naar voorraadvorming beïnvloedde ongunstig onze betalingsbalans. De rege ringsmaatregelen noemde spreker onwel kom maar noodzakelijk. Eind 1951 kon een kentering ten goede worden geconstateerd. Sprekende over industrialisatie en werk loosheid verwachtte de heer Van Zeil nog moeilijkheden in verband met de afvloeiing uit Indonesië, doch meende dat een groot scheepse toeneming van werkloosheid niet behoefde te worden verwacht. SIZO OP DE PLANKEN De toneelclub van de voetbalvereniging Sizo heeft haar aanhangers een vrolijke avond bezorgd met de opvoering van de klucht „De Engel in de kist" van Lamboo- Mosinkoff. En dat was wel nodig, nu het degradatiegevaar Sizo's eerste elftal boven het hoofd zweeft. Desondanks, zo deelde voorzitter Seegers in zijn openingswoord mee, zal men in November vrolijk het vier de lustrum vieren. De opvoering verliep vlot en het succes van de avond was voor de heer H. de Wagt, die sterk domineerde in zijn vertol king van de oude, brommerige land-edel- man. Ook de andere spelers droegen op verdienstelijke wijze tot een alleszins ac ceptabele opvoering bij, al kwamen nog niet alleri voldoende „los". Met een ge zellig samenzijn werd de avond besloten. Leembruggenstraat In zijn laatste vergadering besloot de Hillegomse raad een zijstraat van de Brouwerlaan de naam Leembruggenstraat te geven. Deze naam herinnert aan de eigenaar van de voormalige buitenplaats „Veenenburg" te Hillegom, een statig he renhuis met prachtige waterpartijen, par ken en een uitgestrekt duingebiojj, dat toebehoorde aan de familie Leembruggen. Het was de heer Leembruggen die in 1844 een gedeelte van de grond van Vee nenburg verkocht aan de HIJSM voor de aanleg van de spoorweg Haarlem-Leiden, doch daarbij het beding maakte (niet on gebruikelijk in die dagen) dat op deze grond een station moest komen. Hillegom kreeg op deze wijze niet minder dan drie stations: Hillego'mmerbeek, Pastoorslaan en Delfweg. De eigenaar van Veenenburg procedeerde tegen de spoorwegmaat schappij en verloor in hoogste instantie. Thans heeft Hillegom nog slechts één sta tion en dat dient alleen voor goederen vervoer, een toestand die ieder Hillegom- mer een doorn in het oog is. Men hoopt hier nog steeds dat na het gereed komen van het station te Leiden de stoptrein Haarlem-Leiden weer in ere zal worden hersteld Witte Kruis De voorjaarsvergadering van de vereni ging het Witte Kruis zal worden gehou den op 24 Maart in „De Beurs" te Hoofd dorp. Ned. jagersvereniging Op Woensdag 19 Maart zal in „De Land bouw" te Hoofddorp de jaarvergadering' plaats vinden van de Ned. Jagersvereni ging- DOKTERSDIEN ST De doktersdiensten in de Haarlemmer meer zijn voor Zondag 16 Maart als volgt geregeld: Hoofddorp: dr. J. Bult. Nieuw-Vennep: dr. A. v. Haeringen. Halfweg: dr. D. A. Rijnders. Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan der Bijzonder Protestantse School vereniging te Heemstede, welke in 1852 door Nicolaas Beets (Hildebrand) werd opgericht, zal Dinsdagavond 18 Maart in de kerk aan het Wilhelminaplein een spe ciale herdenkingsdienst worden gehouden. Ds. A. K. Straatsma uit Den Haag zal tijdens deze dienst spreken over het on derwerp „Het kind geroepen". Verder worden enige liederen ten gehore gebracht door een meisjeskoor van de Gerrit Barger U. L. O. school onder leiding van de heer W. A. Schouten en begeleid door de orga nist der kerk. Vele autoriteiten zullen deze samenkomst bijwonen. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op 16 Maart waargenomen door dr. P. M. v. d. Gugten, Heemsteedse Dreef 37, telef. 39903 en dr. A. L, C. v. Lier, Pieter Aertz- laan 6, telef. 39875. Wijkverpleging: Zuster G. E. v. d. Hoek, Lanckhorstlaan 117, tel. 38573. Geopende Apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206—208, tel. 38320. Wij schreven het reeds vorige week Zaterdag, de Oosterse prinses Sumair, die met haar collectie exotische gewaden in het Doelenhotel was aangekomen, open baarde tijdens de door haar gehouden show de rijke en kleurige geschiedenis van het oude China en het oude Voor-Indië. Wijde manteltjes en pantalons met nauwe pijpen, De Haarlemse beeldhouwer Theo van Reijn heeft deze in brons gegoten vogeldrinkbak ontworpen. Het beeldje zal op de tentoon stelling „De Keukenhof" te Lisse te zien zijn. ZONDAGSDIENST Op 16 Maart wordt de Zondagsdienst voor artsen waargenomen door dr. G. Manschot, Rijksstraatweg 18, tel. K 2502 430. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft medegedeeld, riat de veevoederrantsoenen voor het komende seizoen met ingang van 1 September 1952 zulen worden verlaagd met gemiddeld 10 percent. Deze vroegtijdige bekendmaking heeft ten doel de veehouderij thans reeds in de gelegenheid te stellen zich eventueel door wijziging het bouwplan bij de rant soenverlaging aan te passen. De minister kan niet garanderen dat de rantsoenen tot September 1953 op 90 percent der huidige krachtvoedernormen gehandhaafd kunnen blijven. „Kismet". die ons herinnerden aan de klederdracht van de vlugge rickshaw-koelies, sierlijke avondtoiletten geheel geweven van goud draad met motieven, waarvan sommige ontworpen zijn door de prinses Sumair, avondmantels van zware Chinese zijde en met Hindu-motieven en Bali-patronen en house-coats, met elegante wijdgeplooide rok, zo prachtig, dat men er beter mee naar het bal dan naar de intimiteit van de eigen kamer kan gaan. De kragen zijn hoog opstaand; de mouwen zijn wijd. Goud en zilverbrocaat uit China, en zijde uit Benares zijn samengevoegd tot een ver rukkelijke harmonie. Op de bijgaande foto's krijgt men een indruk van de vorstelijke pracht van deze Oosterse toiletten. De korte avondmantel is van Indisch goudbrocaat vervaardigd. Dit model heet „Kismet". De tailleur van groene met wit geborduurde velours heeft de geheimzin nige, lokkende macht van een Oosterse maannacht. Azoka heet deze creatie. De bijpassende groen fluwelen hoed is ver sierd met paradijsveren (ontwerp: Marie Christiane). Op bijgaande silhouet foto krijgt u een beeld van de lijn en de inge- weven patronen van de ontwerpen van prinses Sumair. Sunitaheet dit puur zijden avondtoilet. Sunita". „Copper Canyon" (Frans Hals) Dit is weer een van die Westerns, waar voor het vanouds bekende etiket „cowboy film" ontoereikend is geworden, want niet alleen het vele werk dat er in cinemato grafisch opzicht voor is verricht maar ook het verhaal, dat zij inhoudt, geeft blijk van een meer omvattende pretentie. „Copper Canyon" is ondanks de naam méér dan een rolprent waarbij de menigte alleen maar kan meeleven of huiveren bij venij nige schietpartijen en opzienbarende kaak slagen. Deze kleurenfilm bevat tal van aardige en boeiende facetten, die aantonen, dat er de makers om te doen is een beeld te geven van de Amerikaanse historie. Dat er een onkwetsbare held in i wordt benoemd, in dit geval Ray Mil- land die zijn rol uitstekend vervult •- evenals een gewetenloze schurk, die zoals gebruikelijk als allerlaatste van een troep schurken zijn loon in puntig lood krijgt uitbetaald, hoort nu eenmaal bij het bijna wet geworden procédé om de spanning en de gewenste afwisseling van afkeer en adoratie te verzekeren. Maar de charman te trekjes in het verhaal en de mentalitei ten, die er in worden geschilderd, geven een niet te veronachtzamen betekenis aan „Copper Canyon". In het voorprogramma werpt een zou teloos Popeye-filmpje een blaam op de nagedachtenis van deze onverschrokken zeeheld-te-land, maar het wordt gevolgd door een betere cartoon, over een op groeiende geest, die door zijn collega's wordt verbannen aangezien hij weigert, aardse wezens te sarren en die dan een groots onthaal vindt in een vissen-samen- leving. H. B. „Hoe ouder hoe jonger" (Rembrandt). Clifton Webb weet een middel om be jaarden gelukkige dagen te bezorgen. Door zijn optreden slaagt hij er in bewoners van een tehuis van ouden dagen op te wekken vrolijk te zijn en nog wat te maken van het leven. Hij geeft zich uit voor een zeven- enzeventigjarige, hoewel hij de leeftijd van vijftig nog niet bereikt heeft en wekt zijn medebewoners van het tehuis op, die allen ongeveer tachtig jaar zijn, mee te doen aan spelen. De geest in het tehuis verandert terstond tot vreugde der bewoners, maar niet tot die van de leidinggevende predi kant. Tenslotte begrijpt hij wel, dat er iets gedaan moet worden voor de bejaarden, die overigens zo spoedig in de put zijn, als er zich tegenslagen voordoen. Dat blijkt als bekend wordt wie eigenlijk hun tijdelijke medebewoner is. Clifton Webb heeft zonneschijn gebracht in de harten der bejaarden en brengt vrolijkheid bij de toe schouwers van de film. A. O. „De muur der duisternis". (Pal ace). De lotgevallen van een vroegere oor logsvlieger (Robert Taylor), waarvan deze film verhaalt, worden beslissend be- invloed door een ernstige geheugenstoor nis, die als gevolg van een ongeluk bij hem is ontstaan. Hij wordt voor de rech ter gebracht wegens moord op zijn vrouw, maar het is „de muur der duisternis" in zijn herinnering, die hem verhindert zich te verweren ofschoon hij aan de moord geen schuld heeft. Doordat er een psy chiatrisch onderzoek wordt gelast krijgt hij zijn kans in de grote toewijding waar mee een vrouwelijke psychiater zich uit liefde voor hem met zijn geval gaat bemoeien. Met grote moeite forceren zij beiden de muur, die het verleden afsluit en hoewel zij daardoor aan groot gevaar ko men bloot te staan, zetten zij hun onderzoek voort totdat de politie de bekentenis van de werkelijke moordenaar vernemen kan. Deze film bevat alle kwaliteiten van een goede thriller en de spanning ervan zal de toeschouwers geen ogenblik loslaten. L. v. B. „Drie vrouwen en een vrijgezel" (Luxor) is de kostelijke geschiedenis van een drie tal echtparen dat een populaire vrijgezel als huisvriend cultiveert en daarbij tot ont stellende ontdekkingen komt. De huis vriend in kwestie, een charmante jonge levenskunstenaar, die evenveel gevoel voor humor als geld heeft, fungeert namelijk zo'n beetje als de chaperon voor de drie echtvriendinnen, die van hun wettelijke ega's reeds lang de kleine attenties ont beren waarvoor vrouwen zo gevoelig zijn. Een der drie getrouwde mannen heeft het veel te druk met geldverdienen om zich veel om zijn vrouw te bekommeren, de tweede houdt er een vriendinnetje op na en de derde vergalt de stemming in de echtelijke woning door zijn grenzenloze jalouzie .De vrijgezel-huisvriend echter put zich uit in attenties jegens de drie „ver waarloosde" vrouwen, neemt haar om beur ten mee naar concerten en dancings en steelt daarmee natuurlijk haar harten. Op een kwade dag verwisselt deze onbaatzuch tige charmeur echter het tijdelijke met het eeuwige, maar niet alvorens hij de drie mannen in een brief onthuld heeft dat hun echtgenoten „méér dan vriendinnen voor hem geweest zijn". De consternatie die het gevolg is van deze brief, geeft aanleiding tot een menigte van kostelijke scènes tus sen de drie echtparen. Tenslotte echter blijkt, uit het formele testament van de plaagzieke vrijgezel, dat zijn brief met de fatale beschuldigingen slechts een leugen tje om bestwil was, waarmee hij zijn vrien den en hun wederhelften op originele wijze een lesje wilde leren terzake van hun wederzijdse huwelijksplichten. Dat listige lesje slaagt boven verwachting, tot vreugde zowel van de zes. .betrokkenen als van de bioscoopbezoeker die aan deze geestige hu- welijks-satyre zeker evenveel plezier zal beleven als uw recensent H. C. De koning der raketmannen (Spaar- ne). De titel van deze hoofdfilm is eigenlijk een beetje misleidend, want goed geteld davert er in deze rolprent slechts één raket-mens door het luchtruim die echter zoveel adembenemende sensaties meemaakt en veroorzaakt, dat men hem zijn enkelvoudigheid gaarne vergeeft. Het verhaal tekent in felle kleuren de beleve nissen van een wetenschappelijk genoot schap, welks staf van geleerden zich bezig houdt met het ontwerpen van allerlei helse nieuwe vernietigingswapens, uit pure va derlandsliefde natuurlijk. Een der profes soren heeft echter mfnder nobele bedoelin gen met de helse apparaten en stelt zich aan het hoofd van een bende gewetenloze schurken om de moordwerktuigen in han den te krijgen. Ook dit boevenpak werkt met allerhande wetenschappelijke griezel snufjes om zijn doel te bereiken en bijna zijn zij in hun snood bedrijf geslaagd wan neer de raketman ingrijpt. Wat hij daarbij aan gruwelijke avonturen beleeft en ont ketent, moeten de liefhebbers maar zelf gaan zien als hun zenuwen althans van solide makelij zijn, maar te hunner gerust stelling zij hier bij voorbaat vermeld, dat het Recht tenslotte zegeviert en dat de moordwerktuigen der wetenschap voor de beschaving behouden blijvenH. C. „Vreemde eend in de bijt" (M i n e r v a). De reeds eerder in Haarlem vertoonde film „Vreemde eend in de bijt" draait dezer dagen in Minerva. Het verhaal gaat over een Amerikaan die op een boerderij in En geland de scepter zwaait en in moeilijk heden geraakt, doordat zijn jonge vrouw een eend heeft gekocht die een bijzonder ei legt. He4 leger komt er zelfs bij te pas in deze gezellige film vol grappige verwik kelingen. City vertoont nog eens de film „Bittere rijst", met Sylvana Mangano in de hoofdrol. In de nacht van 20 op 21 Februari werd, zoals wij destijds berichtten, op het Hout plein de 43-jarige Hillegomse motorrijder H. W. D. door een bus aangereden en even als zijn duopassagiere, de 42-jarige P. A. W., zijn echtgenote, op het wegdek ge slingerd. Hij werd licht gewond, maar zijn echtgenote moest zeer ernstig gewond in de Mariastichting worden opgenomen. Zij is thans aan de gevolgen van het ongeluk overleden. HAARLEM, 14 Maart 1952 ONDERTROUWD: 14 Mrt, G. J. H. de Leeuw en D. E. Spruijt. BEVALLEN van een zoon: 11 Mrt. R. HoedemanFerwerda; 12 Mrt, J. M. Kapi- teijnvan Abswoude: P. van den Bogaardt Bijster; 13 Mrt, A. M. SchranderWoud; A. J. van WaegeninghMelchers; 14 Mrt, R. M. Buntvan Campen; A. H. Oomkes Aarts. BEVALLEN van een dochter: 12 Mrt, H. J. KokRekelhof: M. J. J. FranssenBeijer; 13 Mrt, M. L. M. WildschutVerhoeven; M. T. MaasBoerée; D. ThijssenBrasser; H. Langeveld—van Duijnen; i4 Mrt. C. J. Boon man—Smits; A. M. E. van der Weide—Hoon- hout. OVERLEDEN: 12 Mrt, M. J. Keiser, 85 j., Westerhoutpark; 13 Mrt, H. J. Jacobs, 59 j., Pieter Maritzstraat „Azoka De doortocht van de Saft Zondagmorgen om 6 uur begint in Spaarndam het werk, dat nodig is om het motorschip „Safi" door het sluisje te trek ken. In ons blad van Donderdag is daar over reeds bericht. Indien het werk volgens het schema verloopt, dat de Haarlemse Scheepsbouwmaatschappij er voor heeft opgesteld, kan het om twee uur des mid dags volbracht zijn. De politie heeft op de wegen borden geplaatst voor het verkeer, dat gedurende het werk niet van de brug in de IJdijk gebruik kan maken. Voor enkele afdelingen van de K.V.P. te Amsterdam heeft de verbondsvoorzitter van de Katholieke Arbeidersbeweging, de heer A. C. de Bruyn een rede uitgespro ken over de sociale politiek van de K.V.P. Hij schonk daarbij aandacht aan „de in de laatste tijd in de boezem van de partij en in de kring der katholieke orga nisaties, die bij het beleid der partij zijn betrokken, gerezen twijfel over dat be leid". De heer De Bruyn zei dat de critiek van prof. Duynstee zich richt tegen samen werking van K.V.P. en P. v. d. A., tegen de progressiviteit der partij, en tegen de „on verantwoorde uitbreiding van de sociale voorzieningen bij de huidige armoede van het land". De „stoomwals der progressiviteit" moest worden tegengehouden door een rechtervleugel in de K.V.P. Prof. Duynstee, aldus de heer De Bruyn, is van oordeel, dat de K.V.P. ge vangen zit in socialisering, collectivering en nivellering. Het ergste is in zijn oog, dat de katholieke Kamerleden zich daar van niet bewust zijn. De actie-Duynstee richtte zich ook tegen %vat men noemt de bevoorrechte positie van de arbeiders. De actie-Duynstee liep uit in een groep- Steenberghe. De partijleiding had gehoor verleend aan de groep-Steenberghe om de eenheid niet te verbreken. Men had er echter naar sprekers inzicht niet voldoen de rekening mede gehouden, dat toegeven aan de conservatieve strevingen van prof. Duynstee reacties aan de arbeidskant kon uitlokken. In de K.A.B. vroeg men zich af, of, ge zien het compromis, gesloten met de groep-Steenberghe, gevaar bestond, dat het sociale beleid van de K.V.P. kans liep te worden omgebogen. Daarom werd van de zijde der K.A.B. gewaarschuwd. Het partijbestuur heeft tenslotte mede gedeeld dat de koers van de partij niet zal worden gewijzigd. De heer De Bruyn noemde alles wat er in dc partii gebeurd was geen verlies, maar winst, omdat de mist nu was op getrokken. ADVERTENTIE Geprolongeerd Hedenavond, Zone" as middag en -avond Officier noemt Eindhovense vonnis onjuist De Rotterdamse rechtbank heeft in ho ger beroep behandeld de zaak tegen de 47-jarige ambtenaar W. C. H. uit Vlaar- dingen, die geen radiozegels had geplakt en daarom door de Schiedamse kanton rechter was veroordeeld tot f 6 boete. De officier van Justitie merkte op, dat een Londens Koninklijk Besluit van 28 November 1944 in 1945 verbindend is ge worden, nadat het door een verandering in October 1945 was gewijzigd. In het be sluit stond dat een periodieke luister-bjj- drage was verschuldigd. De officier stelde zich op het standpunt dat bjj de wijziging de wetsbepaling een redactionele verandering heeft ondergaan, die een ruimere mogelijkheid van toepas sing beoogde. De wijziging schiep een uitbreiding van de in het Koninklijk Besluit van 1944 bestaande verplichting tot betaling van de luisterbijdrage. Een zelfde geval is door de Eindhovense kantonrechter behandeld. Daar is de ver dachte ontslagen van rechtsvervolging. Dit vonnis noemde de officier van Justitie on juist. Hij vroeg bevestiging van het vennis. De raadsman, mr. T. G. Scheer uit Den Haag, stelde zich op hot standpunt, dat het Londense besluit verbindende kracht mist, omdat het destijds wel in de Staats courant maar niet in het Staatsblad was gepubliceerd. Die Staatscourant is nooit in Nederland verschenen en daarom nam mr. Scheer aan, dat het Londense besluit onverbindend is. De betalingsplicht is dus niet ingegaan. Het Londense besluit maakt volgens raadsman geen deel uit van de hier gel dende wetten. Hij concludeerde dat zijn cliënt van rechtsvervolging dient te wor den ontslagen. Op 28 Maart zal de rechtbank uit spraak doen.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9