„De liefde van vier kolonels" met Elise Hoomans als schone slaapster De geschiedenis van een wraak Clowntje Riek Bloemendaal Amsterdamse Beurs 4 Burgerlijke stand van Haarlem Tweede Christelijk Lyceum wordt 8 April aanbesteed Herbegrafenis J. H. A. Mathot Wognums Zangkoor laat zich in Haarlem horen door JOHN HENRY MACKAY Bouw van 354 woningen nabij Prins Bernhardlaan Geen subsidie voor afdeling van bloembollencultuur Politie en brandweer in het grijze verleden Scheepvaart Voor de Kinderen DINSDAG IS MAART 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het Amsterdams Toneelgezelschap heeft gisteren in de Haarlemse Schouwburg suc ces geoogst met een verdienstelijke opvoe ring van ,,De liefde van vier kolonels" door Peter Ustinov, de Engelse acteur en auteur die zich tijdens en na de oorlog bekend maakte door een gelukkige keuze en vaak originele uitwerking van zijn onderwerpen. In „The Banbury Nose" liet hij bij voor beeld de personen hun leven nog eens doormaken, maar dan in omgekeerde volg orde, dus beginnend bij de ouderdom, om aldus te laten zien hoe het zover met hen gekomen is. En in het familiestuk „The Hous of Regrets" kreeg het publiek voor het begin van ieder bedrijf een korte sa menvatting, bij wijze van voorbereiding, van de te volgen inhoud. Ook voor zijn nieuwste stuk kwam hij op een prima denk beeld: hier verweeft hij het probleem van de geallieerde bezetting van Duitsland met het sprookje van de schone slaapster. De vondst van deze toetssteen der verschil lende mentaliteiten is inderdaad goud waard, maar niettemin laat het daarop voortgebouwde geheel een tamelijk onbe vredigende indruk achter, ondanks enkele brillante scènes en nogal geestige dialogen. Dat komt, zo heeft een Londense criticus eens geschreven, omdat Ustinov een voor treffelijk tacticus is, maar geen strateeg: hij wint alle veldslagen, neemt iedere hin dernis met veel bravour, doch verliest ten slotte de campagne waar alles om begon nen was. Deze conclusie dunkt mij zo vol komen juist, dat ik geen poging zal wagen daar een eigen formulering voor in de plaats te stellen. Het grootste gedeelte van het stuk speelt zich af in het "mysterieuze kasteel van de hier nog op z'n Engels prinses Aurora ge noemde Doornroosje, waarheen de vier kolonels worden gebracht door „twee ramp zalige onsterfelijken" (een goede en een slechte fee in de gedaante van een mili taire uniformdraagster en van een middel eeuwse charlatan), die er een niet nader toegelicht of verklaard belang bij hebben voortdurend in de handeling in te grijpen. Dé titelhelden krijgen dan achtereenvol gens gelegenheid op een toneeltje te pro beren de liefde van hun droomvrouw te veroveren, waarbij zij zelf het ideaal van hun eigen persoonlijkheid kunnen ont plooien. Dientengevolge wordt de toeschou wer getracteerd op vier amusante paro dieën van het werk van Molière, Shake speare, Tsjechof en de schrijvers van harde Amerikaanse verhalen met een sentimen tele kern. Bijwijze van intermezzo worden dan ook nog de echte vrouwen van de kolo nels ten tonele gevoerd om haar visie op het huwelijksleven ten beste te geven. Door het raadselachtige optreden van de mach ten van goed en kwaad in allerlei toepas selijke vermommingen overheerst het geenszins noodzakelijke poppenkasterige al ,heel spoedig over alle betere bedoelingen. De best geslaagde onderdelen van dit men gelwerk zijn de satirische, speciaal wat de politieke verhoudingen aangaat.Want overi gens zijn de psychologische wijsheden wel handig gelanceerd, maar nauwelijks het overdenken waard. De rol van de boze macht werd door (regisseur) Louis Saalborn met veel ver toon van geheimzinnigheid en bewegelijke allure indrukwekkend gespeeld, al werd het niet helemaal duidelijk waarvan hij nu eigenlijk een indruk moest wekken. Met. zijn vlammend optreden beheerste hij in ieder geval de beide tonelen van begin tot eind. Naast hem was Annie de Lange als de goede fee in modern costuum over het algemeen te zwak, ook al omdat zij waar mogelijk te weinig haar charme uitspeelde. Elise Hoomans vertolkte de vier keer kort stondig in verschillende perioden tot leven gewekte schone slaapster en sloeg vooral als de Franse minnares en in de scène der Russische verveling een uitstekend figuur. De vier kolonels werden uitgebeeld door Johan Schmitz, Ben Groenier, Rob de Vries en Lo van Hensbergen, die door hun overi gens wel wat heel erg stereotiepe manier van doen de verschillende nationaliteiten HAARLEM. 17 Maart 1952 ONDERTROUWD: 17 Mrt, G. Metz en H. A. Eijskoot; A. van Bokhorst en M. C. van Bruggen. BEVALLEN van een zoon: 14 Mrt. A. C. Windtvan der Pauw Kraan; 15 Mrt, J. M. Dekker—Meijer; D. W. Zuidema—Koper; H. .1, BaardaGuijt; 16 Mrt, W. H. Kramer Bieshaar: E. M. Termets—Moeskops; A. P. PetersonBreeuwer; J. M. J. Jansenvan Benten; M. A. van den BroekAkersloot; C. van Perlstein—Vrugt; C. M. Groesbeek— Ottow. BEVALLEN van een dochter: 15 Mrt, A. M. G. Bangma—van Raamsdonk; G. A. Hale wijn—de Vink; E. C. Vink—van Daalen; E. M. van Raaij—Burger; A. M. L Bindels— Schmetz; 16 Mrt, H. JaljaardHalderman; B. van den Heuvelvan Hoorn; J. J. de Bie —Mariens van Dongen; 17 Mrt, F. Groenen- daalPan OVERLEDEN: 13 Mrt, L. C. M. Greeten— van Arcken. 48 j., Hazepaterslaan; 14 Mrt, Jac. Dubbeld, 50 j..Gasthuisvest; F. Cornelius. 52 j., Hazepaterslaan; 15 Mrt, M. M. H Wel- sink—van Kralingen, 59 j., Eindenhout- straat; P. List, 50 j., Gasthuisyest; C. M. Bo- gaertSchoot. 61 j„ v. Wickevoort Crom- melinstraat; 16 Mrt, M. Kensen, 52 j., Hol- steijnstraat. beter typeerden dan door hun zonderlinge spraaknabootsing. Het décor van Wim Vesseur voldoet aan alle eisen. De voorstelling wordt hedenavond, even eens voor abonnementhouders, herhaald. Veel verrijkt zal de toeschouwer niet huis waarts keren, maar terugzien op een paar prettige uren kan hij achteraf toch wel. DAVID KONING Naar wij vernemen zal de bouw van het tweede Christelijk Lyceum aan de Plane- tenlaan in Haarlem-Noord op 8 April worden aanbesteed. Zoals bekend zijn de leerlingen van het tweede Christelijk Lyceum thans onder gebracht in een gebouw aan de Hazepa terslaan. Op de Erebegraafplaats te Overveen heeft Maandagmiddag de herbegrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen de heer J. H. A. Mathot, die op 27 November 1944 in het concentratiekamp Neuengamme op 43-jarige leeftijd is over leden. Als eigenaar van een drukkerijbedrijf wijdde hij zich tijdens de bezetting voor namelijk aan de illegale pers. Op 20 Juli 1942 werd hij gearresteerd, maar enige weken later vrij gelaten. De tweede ar restatie had plaats in Juli 1944 en op de 29ste van die maand werd hij naar Duits land getransporteerd, waar hij later is overleden. Terwijl de vlag op de Erebegraafplaats halfstok gehesen werd, werd de baar naar de dodenakker gedragen. De baar was ge dekt door de Nederlandse driekleur en enige kransen. De beaardingsplechtigheden werden verricht door kapelaan M.C. Kleijn. In de loop van deze week zullen de urnen met as van nog drie illegale strijders op de Erebegraafplaats worden bijgezet: die van wijlen de heren L. Peper, A. J. L. van Zomeren en D. Brouwer. Ten bate van de Voogdijvereniging „Tot Steun" geeft het Wognums Zangkoor onder leiding van D. Saai Wzn. op Donderdag 20 Maart in de gemeentelijke Concertzaal een uitvoering. Dit koor, waarvan de leden nog altijd de traditionele West-Friese kledij dragen, geniet door vele buitenland se reizen een internationale reputatie. Het treedt ook dikwijls voor de radio op en pnderscheidt zich steeds weer door de zui verheid van zangkunst. Voor het program ma zal een keuze worden gedaan uit het op hoog peil staande, artistiek verantwoord répertoire. De vereniging „Tot Steun" belast zich op het ogenblik met de opvoeding van 35 na advies van de Voogdijraad bij vonnis van de rechtbank toegewezen kinderen, waarvan de ouders uit hun bevoegdheden zijn ontzet. Voor dit menslievendwerk is jaarlijks een bedrag van 4000,boven de verleende rijkssubsidie nodig. Dit geld moet uit particuliere bijdragen worden bijeengebracht. Nieuwe pantomimes „Een avond pantomime" is de titel van een uit negen nummers bestaand, geheel nieuw programma, dat op Donderdag 27 en Vrijdag 28 Maart door Lizzy May en Rob van Reijn in de tuinzaal van kunsthandel Leffelaar aan de Wagenweg te Haarlem wordt uitgevoerd. Onder meer zal de première worden gegeven van een door de sprookjesverteller Wim Povel geschreven en geregisseerd mimodrama „Het ver schrompelde hart". Feest van „Ons Belang" Zaterdag werd te Haarlem een feest avond gehouden voor leden cn donateurs van de Invalidenvereniging „Ons Belang". Het programma werd geheel belangeloos gevuld door het amateur-gezelschap „Tip- Top" onder leiding van de heer Sarys, die het geheel vlot deed verlopen. Speciaal kwamen vooral naar voren „De zingende dwazen", drie jongens met een guitaar, die met hun liedjes veel succes oogstten. De diverse schetsjes werden vlot gespeeld. Het genoegelijk samenzijn werd door de aanwezigen ten zeerste gewaardeerd. REPRISE .VAN „GASLICHT" VOOR BREDERODEDUIN Op Donderdag 8 April geeft de toneel groep „De Verenigde Spelers" onder regie van Ton van Otterloo een reprise in de Stadsschouwburg te Haarlem van de uit stekende Victoriaanse thriller „Gaslicht" door Patrick Hamilton, ten bate van de Vereniging tot bestrijding der tuberculose en het parkherstellingsoord Brederode- duin. Met de opvoering van dit spel be haalde deze groep in het vorige seizoen de ereprijs in een te Haarlem gehouden wedstrijd, waaraan de voornaamste ver enigingen van amateurs deelnamen. FE UILLETON Nederlandse bewerking van C. J. E. Dinaux 26) Zwijgzaam zat hij met vrouw en kinde ren aan tafel. Op gestelde, vragen gaf hij verstrooid antwoord, gesprekken gingen aan hem voorbij en diep in gedachten ver zonken verliet hij zijn huis, zonder op of om te zien. Hier in deze omgeving, ginds op de bank, behoefde hij zijn belager niet meer te zoeken. Hij zou hem uitsluitend in de rechtzaal zien, waar hij hem niet kon weren. Hij zou voortaan wie wist hoe ang zijn werk moeten doen onder de dwang van zijn tegenwoordigheid. Terwijl hij vroeger nooit enige aandacht voor de publieke tribune had gehad, ging nu geen zitting meer voorbij of zijn rste blik gold de toehoorders. Was „hij" r niet dan klonk zijn stem vastberaden en lordringend. Maar hij had zijn gestalte riog niet ontdekt één oogopslag was daar .oo voldoende of zijn betoog boette in aan klaarheid en overtuigingskracht. Aarzelend kwamen de woorden hem over de lippen en meer dan eens kwam het voor dat hij haperde. Dan brak het klamme zweet hem uit en zijn handen begonnen te trillen. De zitting was nog niet ten einde of Sierlin trok zich schuw terug in zijn kamer, bang te worden aangesproken door collega's, bang ook voor mogelijke onder zoekende blikken, voor onbescheiden vra gen naar zijn gezondheidstoestand. Eéns was dat gebeurd. „Niet zo fit, Sierlin?", had de President, een van zijn studiegeno ten, hem gevraagd. „Hoe zo? Neen hoor, alles in orde, een beetje moe de laatste dagen enfin, je kent dat: haastwerk en een zaak waar nog al wat aan vastzat". Dat was pijnlijk geweest en moest tegen elke prijs worden vermeden.... Braun vertoonde zich op ongeregelde tijden. Onopvallend en bescheiden zat hij op de voorste bank, meestal vrijwel in het midden, het hoofd omlaag, alsof de rechts zaak hem niet aanging. Weken verstreken zo. Op een dag, toen hij het gebouw verliet, zag hij hem voor zich uit lopen. Het had hem juist bijzonder veel moeite gekost zijn requisitoir behoor lijk uit te spreken. Enkele malen had hij opvallend gehakkeld en daarvan was hij zodanig geschrokken dat hij de draad van zijn betoog volkomen kwijt was geraakt. Zoals te verwachten was had de verdedi ging de lacunes in zijn bewijsvoering triomfantelijk uitgespeeld. Dat was een vernedering geweest, een débacle. Onmid De besturen van de woningstichtingen „Het Oosten" en „Ons Huis" hebben van morgen aanbesteed net bouwen van 354 woningen, 12 \yinkels met werkplaatsen, kantoor en schuren aan en nabij de Prins Bernhardlaan en Dr. Schaepmanstraat in Haarlem-Oost. Ingekomen waren negentien biljetten. Laagste inschrijver was het Aannemersbe drijf Erven R. F. P. Jansen te Nieuw Vennep voor f 3.034.182 en de hoogste J. Jets te Apel doorn voor f 4.088.000. Ook was er gelegenheid in te schrijven voor de bouw van 165 en van 189 woningen. Laagste inschrijver was Bakker's aannemers bedrijf te Haarlem, respectievelijk voor f 1.520.000 en f 1.287.000. In totaal schreef hij echter in voor f3.807.000. De op een na laagste inschrijvers van de bouw van 189 woningen waren de heren Roe- lofs en Haase te Rijssen voor f 1.725.000. In totaal schreven zij in voor f 3.286.000. Christelijk Gereformeerde Kerk Ds. Holtrop, Chr. Ger. predikant te Haar lem, die naar Leeuwarden vertrekt, is voor nemens Zondag 30 Maart van zijn gemeente afscheid te nemen. Dit zal geschieden in de namiddagdienst, die voor die gelegenheid om halfzes zal aanvangen. Hockey Nederlands elftal dames Het Nederlands dames hockey-elftal. dat Zondag 23 Maart te Amstelveen tegen de Belgische damesploeg speelt, is als volgt Doel: Jurrissen (BDHC). Achter. Roelofsz (Gooi) en Hogestijn (Be Fair). Midden; Huurman (Hilversum). Wijnstroom (BDHC) en Burgersdijk (Amsterdam). Voor: Bleekemolen (Be Fair), BlomDie- mer Kool (Laren). Van Nierop (Amsterdam), Goeting (Rood Wit) en Coops (Gooi). De Nederlandse scheidsrechtster is mejuf frouw N. Roosjen. Een der leden van de financiële commissie uit de gemeenteraad van Bloemendaal heeft aan het college van B. en W. gevraagd, waarom het de raad voorgesteld heeft af wijzend te beschikken op het verzoek om subsidie van de afdeling Overveen-Bloemen- daal van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur voor een in 1953 te Heemstede te houden tentoonstelling „Flora III". J t B en W. hebben geantwoord, dat voor gesteld wordt afwijzend op het verzoek te beschikken, omdat het naar hun mening niet op de weg van de gemeente ligt voor bepaal de takken van bedrijf de kosten voor reclame enzovoort voor rekening der gemeente te nemen. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl. 47 86 86% A.K.U 143 Ms 142 Lever Brothers 177 176% Philips Gloeil. 145% 146 Nwe Philips 141 140% Kon. Petroleum 295 293 A'dam Rubber 82% 82 Holl. Amer. Lijn 15214 152% N. Scheepv. Unie 137 137% HV.A 92 92% Deli .Mij 71% 71% Amsterd. Bank 152% 152% Rotterd. Bank 153% 153% Twentse Bank 150% 149% Anaconda Copper 49% 49% Bethlehem Steel 49% 49 Republic Stee] 42% 42% Shell Union 87% 85 Tidewater 49% 49% U. S. Steel 39»/» 39% N. Lever Brothers 170% 171% De Rode Haan moet in het oude Grie kenland bitter weinig victorie hebben ge kraaid. Van het bestaan van een brand weer was daar in ieder geval geen sprake. Dat vertelde dr. C. Spoelder gisteravond aan een groot aantal Haarlemse brand weerlieden en hun echtgenoten, die naar Brinkman aan het Houtplein waren geko men, om te vernemen hoe het er vroeger in Griekenland en Rome met de brandweer en de politie voorstond. Nou is dr. Spoelder een man die van Rome en Athene meer weet dan menig Haarlemmer van Haarlem en sinds hij is gepensionneerd, heeft hij zijn brandweer hobby gekoppeld aan de liefde voor de oudheid. Dat heeft dan onder meer tot ge volg gehad dat de leden van de Tien gis teravond een beetje van die liefde hebben kunnen meegenieten. Van de oude Griekse brandweer dus geen nieuws. Van de politie wel: Uit slaven be stond die, zoals trouwens bijna de helft van de bevolking van het oude Athene. De belangrijkste functie van die dienders bestond uit het bewaren van de orde tij dens volksvergaderingen en rechtszittin gen. Als een of andere spreker bij het pu bliek, blijkbaar niet in de smaak viel, dan was het hun taak die spreker de zaal uit te werken. Het geweld dat daarbij wellicht gebruikt moest worden, ging niet gepaard met het slaan van gummistokken: De dien ders waren gewapend met pijl en boog. Vandaar dan ook dat zij in de wandeling „boogschutters" werden genoemd. Boven de dienders stonden tien ambtenaren. Zij zagen onder meer toe dat de Atheners or dentelijk gekleed gingen. Naast dit tiental trof men elf mannen aan die moord, dood slag en allerlei ernstige misdrijven, zoals kinderroof en de (veelvuldig voorkomen de) klederroof berechtten. Voor de blinden Aan het jaarverslag van de Vereniging tot Verbetering van het Lot der Blinden, afd. Haarlem en Omstreken, ontlenen wij: In 1951 kon de vereniging wederom aan haar doel beantwoorden, door op verschil lend gebied voor de blinden werkzaam te zijn. Enige nieuwe blinden meldden zich aan, waaronder er waren die het Braille schrift wensten te leren. Aan de vrouwelijke blinden werd dooi de vereniging en ook door particulieren breiwerk gegeven, waarvoor loon werd be taald. Lectuur werd aan de blinden verschaft, voor zover zij niet uit Braille-bibliotheken lezen. Verscheidene dames in Haarlem schrij ven boeken in Brailleschrift over. Voor dit doel werden dit jaar 3 Braille-machines aangeschaft. Een belangrijk bedrag werd hiervoor uitgegeven, evenals voor het aan schaffen van Braille-papier en voor het inbinden der boeken. De vereniging stuurde 20 Braille-delen naar verschillende blinden-bibliotheken. Blinden-horloges werden in bruikleen gegeven. De vereniging ondersteunde vele blinden door het verstrekken van brand stof, levensmiddelen, enz. Ook werden re paraties van radio-toestellen, blinden-hor- loges en Braille-machines bekostigd. Enige blinden kregen door bemiddeling der ver eniging vrij-geleide op trein, tram, bus, enz. Het bestuur bestaat uit: Mevr. J. M. Baronesse de Vos van Steenwük-Van Royen, erevoorzitster; mevr. C. G. E. M. Cremers-De Bruyn, ere-lid; notaris J. Wildschut, voorzitter; mei. A. I. Cool, penninemeësteresse en mej. S. J Mans velt, secretaresse, Wester- houtpark 3. De heer L. Proos Hoogendijk, oresident- commissaris van H. Drijhout en Zn's Edel- metaalbedrijven N.V. te Amsterdam, is be noemd tot ridder in het Legioen van Eer ter gelegenheid van het 125-jarige bestaan van de N.V. Drijfhout. Bunkie was alweer 'n beetje minder ziek; wel moest hij nog thuisblijven, maar hij voelde zich al niet meer zo naar. Met het boek, dat hij had gewonnen, was hij erg blij. Daar kon hij nu heerlijk in lezen, en dat maakte, dat hij zich niet verveelde. En er stonden zulke prachtige ver halen met platen in het boek! Ja, hij was er echt mee in z'n schik. En 'n beetje trots ook, omdat hij de prijs had gewonnen. Het had net zo goed naar een ander kind kunnen gaan, maar zijn tekeningen had meester nu eenmaal de beste gevonden, dus hij had het eerlijk verdiend. Als de anderen naar school waren en tante Liezebertha aan het huishouden bezig was, zat Bunkie in de kussens te lezen. Zo ging de tijd voorbij, zonder dat hij er erg in had. Nu en dan kwam tante Liezebertha bij de patiënt kijken, of hij nog wat nodig had: een beker melk, of iets anders. Een snoepje schoot er ook wel op over, nu en dan. Dat lustte Bunkie wel. Op een morgen werd er gebeld. En wie stond daar voor%de deur? Pilon, hun vriend de Kabouter. Aalsum, pass. 15 Malta n. Port Said. Altair, 14 v. Las Palmas 11. Bahia. Albireo, 12 v. Montevideo n. Balrds. Amstelkerk, 15 van Hamburg n. Amsterdam. Arnstelvaart, 15 v. A'dam te Galveston. Annenkerki 17 van Aden. Aagtekerk, 16 van Rotterdam te Hamburg. Aardijk. 15 van Galveston naar Havana. Agatha, 17 v. Hongkong te Pladju. Amsteldiep, 16 300 m. W.ZW. Lands End. Argos, 16 te Hamburg. Arnedljk, pass. 16 Jacksonville. Arundo, 16 440 m. W.ZW. Bermuda. Axeldijk, 16 van Hamburg naar Bremen. Alblasserdijk, 16 220 m. NO.t.O. Fayal. Aletta, 15 v. Port Swettenham n. Pladju. Alkaid, 15 80 m. N. St. Pauls Rock. Arkeldijk, 16 720 m. O. Cape Race. Algenib, 18 te Paranagua. Amsteldijk, 17 van Newport News n. New York. Aalsdijk, 19 te Le Havre verwacht. AmsteMand. 18 v. Hamburg naar Amsterdam. Averdijk, 16 v. New Orleans n. R'dam. Bali. 17 v. Djakarta te Belawan verwacht. Borneo, 15 v. Port Said. Boskoop, pass. 16 Finisterre, n. Antw. Bacchus, 16 te Curagao n. Cristobal. Bennekom, 17 v. A'dam te Valparaiso n. San Antonio. Breda. 16 te Curagao. Baarn, 16 v. Valparaiso te Amsterdam. Bonaire. 16 v. Trinidad te-Paramaribo. Blijdendijk, 16 v. Baltimore te New York. Bubara, 16 250 m. W.NW. Alexandrië. Bandjirmasin, 15 van Birma n. Flores. Barilo, 15 v. Posso n. Gorontalo. Bloemfontein, pass. 18 Kp. Finisterre. Caltex Nederland, 15 van R'dam naar Sidon. Caltex Pern-is, pass. 16 Gibraltar. Caltex The Hague, 17 v. Sidon te R'dam. Caltex Utrecht, pass 26 St. Vincent. Clavella, 17 v. Kopenhagen te R'dam. Cir.gostroom, 15 v. Lagos naar Freetown. Cronenburgh, 17 v. Bilbao te R'dam. Ceram. 15 v. Suez n- Karachi. Caltex Delft, 16 60 m. ZO. Kreta. Corilla, 16 v. Soerabaja n. Balik Papan. Castor, 17 v. Pampatar te Trinidad verw. Celebes, 15 van Palembang n. Kidjang. Clstula, 16 480 m. W.ZW. Flores. Cleodora, 15 van Singapore naar Madras. Caltex Delft, 17 van R'dam te Sidon. Dor.gedijk, 16 te Londen naar Pac.kust. Drente, 17 v. R'dam te Balikpapan. Danae, 15 v. Livorno te Amsterdam. Duivendijk, 15 v. Cristobal. Diemerdijk, 15 te Vancouver n. Seattle. Duivendrecht, 16 260 m. Z.ZO. Fernando Noronha Delfland. 17 v. Santos te Rlo de Janeiro. EJmina, 16 v. Takoradi n. Freetown. Esso Den Haag, pass. 16 Flores. Edam, 15 600 m. ZW. Kp. Race n. Antw. F.rinna, 17 Shimonosaiki verwacht n. Pladju. Friesland (SSM), 16 van R'dam n. Huil. Felipes, 17 van Bangkok te Pladju verwarht. Farmsum, 17 van Baltimore te Rotterdam. Grootekerk, 15 van Port Said naar Genua. Gouwe, 18 v. Huelva te Sluiskil verwacht. Hercules, 16 van Amsterdam te R'dam. Hestia, pass. 16 Dungeness. Hoogkerk, 17 Singapore verwacht. Hersilla, 15 Azoren gepass. Heelsum, 15 v. New Orleans n. Charleston. Hera, 15 van Balboa naar Callao. Haarlem, 15 van Antwerpen naar Bremen. Helder, 16 van Callao raar Mollendo. Hermes, 15 van New York naar Port au Prince. Hecuba, 17 v. Barranquilla te Amsterdam. Jndrapoera, 16 v. Singapore te Belawan. Ilos, 15 v. Ciudad Trujillo naar Jacmel. Irian, pass. 15 Semarang. Ittersum, 15 650 m. O. Bermuda. Iris, 17 van Gibraltar n. Genua. Java. 15 van Penang n. Colombo. Japara (KRL) 16 van Port Said. Jupiter, 14 v. Mutsuma te Izmir n. Patras. .Joh. v. Oldenbarnevelt, 16 229 m. Z Brisbane. Jagersfontein, 20 v. Antw. te A'dam verw. Kota Agoeng, 16 Perim n. Bahrein. Kola Inten, 16 van Makassar te R'dam. Kakap, 15 v. Colombo n. Singapore. Kaloekoe, 17 van Semarang te Soerabaja. Karaton, 17 Djngala verwacht. Karossa, 16 van Bengkulen naar Padang. Kasimbar 17 v. Makassar te Ambin. Karsik, 15 4 80 m. Z. Seychellen. Kota Gede, 16 240 m. W.NW. Key West. Kieldrecht, 19 v. Genua te Port Said. Kedoe, pass. 17 Kp. Guardafui naar Aden. Langkoeas, 14 van Banjoewangi n. Semarang. Loosdrecht, pass. 16 Finisterre n. Le Havre. Lekkerkerk, 16 v. Bombay n. Karachi. Luna, 16 van R'dam te Amsterdam. Lutterkerk, 17 v. Londen te R'dam. Leeidam, 16 v. Philadelphia te New York. Leeisum, 16 360 m. W.NW. Azoren. Lecpoldskerk, 16 nog te Basrah. Lombok, 16 Calcutta. Laertes, 15 van Singapore naar Pankalpinang Limburg, 17 rede Pankalpinang. Loenerkerk, 18 v. Bombay te Karachi. Loppersum, 18 te Pipmbino. Lieve Vrouwekerk, 17 v. Rotterdam n- Hamburg Larenbei'g, 17 v. Takoradi n. Cape Coast. Maashaven, 16 le Rio Grande do Sul. Macoma, 15 van Cairns te Miri. Malvina, pass. 16 Gibraltar. Meerkerk, 16 te Colombo. Merwede, 17 van Houston, te Rotterdam. Moójokerfo, 15 van Alexandrië. Markelo, 17 v. Freetown le IJmuiden verw. Macuba, pass. 16 Belawan naar Aden. Maiea. 16 160 m. ZO. Suez. Manoeran, 15 van Makassar naar Kidjang. Mitra, 16 v. Pladju te Singapore. Muiderkerk, pass 15 Malta. Murena, 14 v Yokohama n Pladju Maasland, 19 te Montevideo verwacht. Maas, pass. 17 Gibraltar naar R'dam. Mariekerk, 17 te Marseille naar Genua. Markelo. 17 van Freetown te Amsterdam. Nieuw Amsterdam, 15 v. Havanna te New York Noordam, 15 v. New York naar R'dam. Nigerstroom, 17 te Takoradi. Nestor, pass 16 Cp Roca Nieuw Holland, 17 v. Penang te Singapore. Notos, 21 v. Haittien le New York verwacht. Noordwijk, 16 Kp. Tenez gepass. Orion, 16 v. Istanboel n. Volos v. Amsterdam naar Levant. Oranjestad, 16 v. Maracaïbo te Pto Limon. Oberon, 15 van New York n. Curagao. Omala, 16 v. Miri naar Singapore. Orestes, 16 v. Pampatar te Port of Spain. Ovuia, 15 v. Thameshaven te Jarrow. Oranje, 18 van Amsterdam te Djakarta. Overijsel, 18 van Suez te Alexandrië. Papendrecht, 15 v. Kaapstad te Rodam. Polydorus, 17 te Port Swettenham. Prins Maurits, 15 v. R'dam naar Halifx. Prins Willem II, 16 v. Newport News te Rêdm Prins Fred. Hendrik, 16 dwars IJmuiden. Prins Fred. Willem, 15 v. Southampton n. Rouaan Prins Willem III, 17 pass. Startpoint. Prins Fred. Hendrik, 17 van Antw. te Bremen Prins Willem IV,- pass. 16' Finisterre. Pygmalion, 16 v. Curagao naar Mobile. Poseidon, 16 420 m. Z.t.O. Hatteras. Parkhaven 15 van R'dam n. Buenos Aires. Plancius, 17 v. Makassar te Priok. Poeloe Laut, 17 v. Genua n. Port Said. Prins Joh. W. Friso, 18 v. Antw. te R'dam. Rotti, 16 van Djeddah naar Djibouti. Rijndam, 16 te R'dam. Rijnland, 16 tte Rio de Janeiro. Roepat, 15 v. A'dam naar Kopenhagen. Ro;sum, pass. 16 Ouessant. Radja, 15 v. New York n. Baltimore. Raki, 15 te Menado. Rempang, pass. 15 Vlissingen. Reyniersz. 16 te Makassar. Rodas, 16 te Kingston. Slamat, 15 v. R'dam naar Priok. Sloterdijk. 17 Colombo verwacht. Stad Breda, 16 van R'dam n. New Orleans. Stad Schiedam, 16 v. Casablanca n. R'dam. Straat-Makassar. 16 v. Singapore n. Manilla. In Purmerend is een Engelse militaire vrachtauto tegen een huis op de Kanaaldijk gereden, waardoor de voorgevel instortte. De chauffeur een Engels militair, die op Spijkerboor is gedetacheerd, verkeerde vol gens de politie onder de invloed van sterke drank. Van 24 tot 30 Maart zullen bij Vlis- singen mijnenveegoefeningen worden ge houden waaraan Britse en Nederlandse schepen zullen deelnemen. In Breda heeft de R.K. Poolse vereni ging, bestaande uit oud-strijders van de eerste Poolse pantserdivisie, een school ge sticht voor ki: deren van Poolse ouders. Er zal onderwijs worden gegeven in de Poolse taal en de 'kinderen zullen er vertrouwd worden gemaakt met de zeden en gewoonten van het Poolse volk. Bij de algemene spaarbanken werd ge durende Februari ingelegd f42.703.282 en terugbetaald f32.684.662, zodat f 10.018.620 werd gespaard. In Januari werd f 10.245.348 gespaard. Bij de bankspaarbanken waren in leg en terugbetaling gedurende Februari respeciievelijk f 1.261.923 en f980.073, zodat hier f281.850 is gespaard (Januari f2.617.405). De sleepboot „Albert Cuyp" uit Rotter dam. heeft 's nachts op de Waal nabij Ubber- genBeek de Duitse kolenboot Stumm VII aangevaren. De Duitse boot. een 950 tonner, geladen met steenkool, werd aan de linker zijde opengereten en zonk. De bemanning wist zich in veiligheid te brengen. Aan de eerste Stille Omgang van dit iaar hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag circa 22.000 Rooms-Katholieke man nen deelgenomen, die met twintig extra trei nen en meer dan honderdvijftig autobussen uit verschillende streken van ons land naar de hoofdstad waren gekomen. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft de 68-jarige voormalige reserve-luitenant-kolo nel F. H. E. uit Den Haag tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Aan E., die als ambtenaar van het ministerie van Oorlog destijds tot taak had. reserve-officieren voor uitzending naar Indonesië uit te zoeken, was ten laste gelegd dat hij uitzending van be paalde personen die door hun werkgever on gaarne gemist werden, had verhinderd en daarvoor geld aangenomen. HAARLEM EN OMGEVING De heer A. Smeenge uit Winschoten is per 1 April 1952 benoemd tot technisch ambtenaar bij de Dienst van Publieke Wer ken te Bloemendaal. afdeling wegen. Ds. J. G. van Minnen te Huizen (N.H.) heeft voor het beroep van de Chr. Geref. kerk van Haarlem-C. bedankt. Ds. K. de Gier te Lisse heeft voor het beroep van de Gereformeerde gemeente van Paterson (V.S bedankt. Woensdag 19 Maart zal de gymnastiek- en sportvereniging Heemstede in het Mi nerva-Theater haar jaarlijkse uitvoering geven onder leiding van de heer G. J. Wiet- haar. Na enige malen door gebrek aan een daarvoor geschikte zaal, een openluchtuit voering gegeven te hebben is er thans een mogelijkheid voor een zaaluitvoering, die natuurlijk de leider voor andere problemen stelt, hetgeen blijkt uit een langer program ma (van 17 nummers). De wethouder van Onderwijs en Kunst zaken der gemeente Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, zal Woensdag geen spreekuur houden. De wethouder van Sociale Zaken der gemeente Bloemendaal, mr. J. C. C. W. Hijszeler, zal heden, Dinsdagavond geen spreekuur houden. Aan de gemeente-universiteit te Amster dam is geslaagd voor het doctoraal examen economie de heer S. H. M. van Lier te Haarlem. De burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, en c'e wethouder van Onderwijs en Personeelszaken, mr. F. P. Th. Rohling. zullen op Donderdag 20 Maart geen spreekuur houden. Sumatra, 16 rede Tj. Priok. Sunetta, 16 te Liverpool v. Pta. Cardon. Salatiga, 15 11.30 u. v. New York te Touston. Sibajak, 21 5 u. Hoek v. Holland verwacht. Sabasng, 16 van Bangkok te Singapore. Sambas, 15 v. Sampit naar Singapore. Saioena, 15 te Pladju. Schied k, 17 v. Boston te New York. Silindoeng, 15 pass. ZO. Punt Celebes. Sliedrecht, pass. 16 Sombrero eil. Stad Dordrecht, 16 v. Pto Empedocle te Sagato. Stad Leiden, 15 400 m. O.ZO. Bermuda. Stad Maassluis, pass. 16 Kp. Vincent. Slanvac Benakat, 1 v. Saigon te Halp'hong. Stanvac Pendopo, 15 van Sungeigerong naar Soerabaja. Swartenhondt, 17 v. Priok te Soerabaja. Saparoea, pass. 18 Gibraltar. Salawati, 17 van Singapore n. Priok. Scherpendrecht, 18 v. Yokohama te Singapore. Sibajak, pass. 17 Gibraltar. Talisse, 15 v. Alexandrië. Tjibesar, pass. 15 Porto Rico. Tjipanas, 17 v. Tj. Marti te Singapore verw. Tamo, 16 van R'dam te Bremen. Tankhaven I. 15 naar Tj. Uban. Tankhaven III, 15 naar Tj. Uban. Tjibadak. 16 van Melbourne te Adelaide. Tjiiuwah, 16 v. Hongkong n. Singapore. Tjiwangi, 15 v. Makassar te Balikpapan. Tosari, 16 dwars Singapore. Triton. 16 te Pto Cabello. Telamon, 16 v. Cayes naar Barahona. Themisto, 16 216 m. O.t.Z. Kp. Hatteras. Tiberius, 17 v. New Orleans te Willemstad verw. Tabinta, 17 van Singapore n. Priok. Teucer, 18 v. Semarang te Djakarta. Tjiljalengka, 17 v. Zanzibar n. Lorenzo Marques Tabian, 17 van Tj. Priok n. Singapore. Tegelberg, 17 van Bei ra n. Zanzibar. Trompenberg, pass. 17 Azoren. Tarakan, 18 v. Antwerpen te Amsterdam. Ternate, 17 6.30 u. van Suez naar Aden. Violette Erica, 15 v. Split n. Fleetwood. Van Riebeek, 15 v. Semarang n. Soerabaja. Veendam, 16 240 m. O.t.Z. Sable eil. Westerdam, 15 v. R'dam naar New York. Willem Barendsz, 17 te Kaapstad. Willemstad, 15 v. Cristobal te Amsterdam. Winterswijk, pass. 15 Ouessant. Waingapoe, 16 v. Kupang naar Atapupu. Wgstland, 17 v. Amsterdam te Hamburg. Wieldrecht, 16 dwars Lorenzo Marques. Woensdrecht, 16 360 m. ZW. Bermuda. Waterman, 21 2 u. Hoek v. Holland verwacht. Zaan, 15 v. Huelva naar Amsterdam. Zeeland (SSM). 16 v. Antwerpen te R'dam. Zuiderkruis, 16 260 m. ZO. Kp. Race. Zijpenberg. 16 bij Oostpunt Cuba. Zeeland (KRL). 16 22 u v. Djibouti n. Djeddah. dellijk na de sluiting van de zitting had Sierlin zich gehaast weg te komen, buiten zichzelf van ergernis, schaamte, woede en wrok. En daardaar liep degeen die hem te gronde richtte, zijn kwelduivel. Nu, nü moest het gebeuren! Sierlin versnelde zijn pas. Het bloed was hem naar het hoofd gestegen, Hij haalde hem in, de handen gebald in de zakken. hij liep naast hem. Uit moet het zijn, uit! Heb je dat be grepen? Versta je me niet?! Dat duurt ai bijna een jaar! Maar nu, nu is het uit. Uit! Hoor je me? Ik spreek tegen jou, vlegel die je bent! Blijf eens staan! Blijf onmid dellijk staan! Ik bevéél het! Hoor je me of niet? Onverstoorbaar liep Braun door. Hij hield de handen in de zakken van zijn jas en keek recht voor zich uit. Geleidelijk aan had hij iets meer het midden van het trottoir gehouden, waar de voetgangers dichter op elkaar liepen. Plotseling sprong Sierlin vóór hem, ver sperde hem de weg en schreeuwde hem toe: En nou; halt, zeg ik je. Halt! Of jé zult iéts anders beleven! Hoor je me nou, lummel, vlegel! Vlegel!!! Braun was blijven staan. Hij zou Sierlin ondersteboven hebben moeten lopen als hij nog een pas had willen doen, zó vlak stond de Officier van Justitie mr rijn voor hem. Met een ijzige blik nan. -raun hem van top tot teen op, deed vlug een zijstap om zijn weg te vervolgen en riep met een zo luide stem, dat woord voor woord door de voorbijgangers moest worden gehoord: Wilt u me alsjetblieft niet langer las tig vallen? Anders zal ik de hulp van de politie inroepen! De mensen bleven staan, in een ogenblik tijds was het tweetal omringd door een drom nieuwsgierigen. Is die meneer aan het ruzie maken? Wat moet hij van die jongen! Geef 'm er één....! Sierlin baande zich een weg door de mensenhaag, zonder op of om te zien. Als verdoofd liep hij voort. Nu niet gezien te worden door een bekendeHij voelde de blikken van de samengelopen voorbij gangers als steken in zijn rug. Niet nage keken worden, niet herkend worden Hij boog de eerste de beste stille zijstraat in en kwam tot bezinning. Zóver was het gekomen! Weg van hier, weg uit deze om geving! Een onbeschrijflijke angst overviel hem. Wie volgde hem? Werd hij gevolgd? Wat het „zijn" stap, die naderkwam? Weg van hier! En Sierlin zette het op een lopen. Als een vluchtende misdadiger. Straat in, straat uit, in wijken waar hij nog nooit een voet had gezet, rende hjj voort, zonder omzien, gedreven door één gedachte: weg van hier! Hij raakte buiten adem, het zweet gutste hem van het voorhoofd. Hijgend bleef hij staan. Weer op verhaal, met een kloppend hart nog, vervolgde hij zijn weg, die hem steeds verder van de binnenstad afvoerde. Dodelijk vermoeid ging hij eindelijk een stil café binnen, bestelde een glas bier en trachtte zijn gedachten te ordenen. Had hij humor gehad, hij zou het groteske van de situatie hebben ingezien: een Offi cier van Justitie die gedreigd wordt met de politie! Nu, zijn waardigheid terugvin dend in de veilige hoek van het café, begon hij zich te verbazen over een zo verre gaande brutaliteit! Zo'n lummel waagde het, hém, mr. Sierlin, te vernederen! Hem belachelijk te maken! Waren er onder de omstanders bekenden van hem geweest? Had één van zijn vrienden hem zien vluch ten? Zou één of andere collega.... Dat zou onherstelbaar zijn! Dat betekende het einde van zijn gezag, van het respect dat hij afdwong Hier kende niemand hem. Het café was zo goed als verlaten. Hij was veilig. Met het hoofd in de handen bleef hij zitten, onmachtig tot enig besluit.... Ook Adolf Braun was nagekeken. Hij bemerkte het echter niet. Wat konden trou wens de mensen hem schelen! Wat deerde hem hun oordeel! Rustig en in de beste stemming ging hij naar huis. In geen maanden had hij zich zo opgewekt gevoeld. Eigenlijk moest dit succes gevierd worden. Want wat hij ge wenst, wat hij gewild had, was gebeurd. Sierlin had zijn zelfbeheersching verloren! Waarschijnlijk was hij herkend en het fluistergesprek zou zijn werk doen. Woedend was hij geweest, bijna nog woe dender dan Braun het had gehoopt en ver wacht. Zou hij geweten hebben wat hij allemaal zei? Zou hij er zich van bewust zijn, hoe onsterfelijk belachelijk hij zich had gemaakt? En dan die vlucht! Een Of ficier van Justitie die zich uit de voeten maakt als een opgejaagde hond! Misschien was het laatste stadium van deze stille, verbeten strijd niet ver meer. Braun was er mee vertrouwd geraakt en allengs was het hem gemakkelijker afge gaan, dit volgen, dit tarten deze straf oefening. En gedurende de laatste maan den was zijn werk nauwelijks nog een in spanning. Hij had een niet geringe promo tie gemaakt, kon het zich behaaglijk maken in een goed verwarmd vertrek, al was het dan ook een gehate rechtszaal. Hij behoef de niet uren meer te wachten, maar kreeg de Officier prompt op tijd opgediend als de soep in een restaurant. Maanden van voorbereiding, maanden van aandacht- trekken, van achtervolgen, waren er voor nodig geweest het zover te brengen, dat hij het zittende af kon. De zaak wikkelde zich verder van zelf af. Nóg een aantal zittingen, nóg een of desnoods enkele „botsingen" op straat, en de overwinning was zeker. Eduard bracht in een café een bijzonder genoeglijke avond door met zijn vriend Adolf Braun. Zeg eens, zinspeelde Eduard toen ze aanstalten maakten naar huis te gaan, waaróm je vanavond zo vro lijk bent weet ik niet. Ik bemoei me nooit met andermans zaken. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6