ABDUsloOP 3 De radio geeft Donderdag Een eeuw Christelijk onderwijs in Heemstede Fedde Schurer voor het hof te Leeuwarden PANDA'S HEREN-LEVEN WOENSDAG 19 MAART 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 Lisse en de beeldhouwkunst Mevrouw Van Andel Smits wordt honderd jaar Frans Halsmuseum Wegens smaadschrift 400 boete geëist Dresdner Kreuzchor in de Grote Kerk Instituut voor Arbeidersontwikkeling Deviezenreserve nu bijna een milliard Burgerlijke stand van Haarlem Herdenkingsdienst in de Wilhelminakerk Keukenhof en Flora III gaan samenwerken Culemborg heeft een Jan van Riebeeck-beiaard K.L.M.-zomerdienst FRIESE KLOKKEN JAGT Voetbal Spelers Nederlands elftal club oefenden in Amsterdam Volleyball Tournooi voor scholieren Biljarten Gewestelijk kampioenschap tweede klasse in Haarlem Censuur op Keukenhof Onze correspondent in de Bollenstreek schrijft: Lisse heeft een zekere bekendheid ge kregen door het rumoer om het Bevrij dingsmonument van Stautaher, voorstel lende een zich oprichtende naakte man nenfiguur. Daartegen rees nogal wat ver zet van bepaalde bevolkingsgroepen, maar de agitatie is thans min of meer geluwd. Al staat het beeld daar nog ongeschonden, men heeft het toch nog steeds niet aange durfd, een collecte te doen houden voor het restant der kosten! Blijkbaar indachtig aan dit rumoer, heeft men alle voorzichtigheid betracht ten aanzien van de expositie van beeldhouw werken van Nederlandse kunstenaars, die een der attracties kan worden van de Na tionale Bloemententoonstelling „Keuken hof", welke Vrijdagmiddag a.s. door Prins Bern-hard zal worden geopend. Het Stichtingsbestuur van Keukenhof heeft reeds terstond enige selectie toege past en enkele ultra-moderne werken, welke naar dit bestuur meent niet pasten in de rustieke sfeer van de tentoonstelling, terzijde gesteld. Thans echter is men nog verder gegaan. Blijkbaar om iedere mogelijkheid tot al of niet gerechtvaardigde aanstoot te ver mijden, is thans de beslissing gevallen dat niet of niet voldoende „geklede" beelden niet binnen de poorten van Keukenhof zul len worden geëxposeerd. Het betreft hier kunstwerken van Ne derlandse beeldhouwers. Dinsdag 25 Maart hoopt mevrouw Aaltje £3. van Andel SmitsJapinga, die vele jaren in Spaarndam heeft gewoond en het laatste jaar in het rusthuis Boskant in het Westerhoutpark verpleegd wordt, haar honderdste verjaardag te vieren. Zij is dan de tweede Haarlemse die de honderd jaar vol gemaakt heeft. De aanstaande jarige is 25 Maart 1852 in Ezinge (provincie Groningen) geboren. Toen zij achttien jaar was vestigde zij zich in Spaarndam, waar zij in 1873 in het huwelijk is getreden met Aide Jas. Deze is in 189i overleden. In 1894 is zij getrouwd met C. J. van Andel Smits, die in 1931 is overleden. Uit het eerste huwelijk is een zoon geboren. „Tantje Aaltje", zoals mevrouw Van Andel Smits genoemd werd, was een zeer geziene figuur in Spaarndam, waar zij tot voor kort woonde. Zij was de oudste in woonster van het dorp. Haar huisje stond op de Spaamdammerdijk 90 en daar heeft zij het grootste deel van haar leven door gebracht. De dorpsbewoners kwamen veel bij liaar op bezoek om over de oude toe standen te spreken. Verleden jaar is zij in een rusthuis opgenomen. Op 7 Juni 1950 bracht Koningin Juliana een bezoek aan Spaarndam ter gelegen heid van de onthulling van een beeld voor de Nederlandse jeugd op de Woerdersluis door Prinses Margriet. Prinses Marijke was ook door haar moeder meegenomen. De Koningin heeft toen met de oud ste inwoonster van Spaarndam, die bij de genodigden was, een gesprek gevoerd. Aankopen voor de moderne afdeling Door de gemeente Haarlem werd aange kocht ter plaatsing in de moderne afdeling van het Frans Halsmuseum: het zelfportret in brons van de beeldhouwer Theo van Reijn, alsmede een bronzen masker van wijlen mevrouw C. E. Ladenius-geb. Beu- cker-Andreae, door de beeldhouwster me vrouw E. B. Draaisma-Haije. ADVERTENTIE Veertien maanden geleden uitte een Haarlemse politie-agent zijn grieven tegen de vertraging bij de opneming van zijn aan t.b.c. lijdende zuster, in een sanato rium, door middel van een ingezonden stuk in een te Haarlem verschijnend Rooms Katholiek dagblad. De directeur van dat sanatorium achtte zijn eer en goede naam door die publicatie aangetast en diende een aanklacht tegen de hoofdredacteur van dat blad en de politie-agent in. De Haarlemse rechtbank veroordeelde de politie-agent tot een maand voorwaardelijke gevangenis straf en een boete van 75.subsidiair twee maanden hechtenis en sprak de hoofdredacteur vrij. Dinsdagmorgen kwam de zaak in hoger beroep voor het gerechts hof te Amsterdam. De advocaat-generaal, mr. J. F. Hoeffel- man, achtte de hoofdredacteur verantr woordelijk voor het ingezonden stuk, dat volgens hem beledigend was voor de arts die er in werd genoemd. Vooral omdat een onaangenaamheid die er vroeger tussen de arts en het meisje was voorgevallen in het ingezonden stuk werd aangehaald als de reden waarom het meisje zolang op opne ming in het sanatorium had moeten wach ten. De verdachte was het daarmee niet eens en zei het stuk allerminst beledigend, doch wel pijnlijk te vinden. De advocaat- generaal eiste wegens smaadschrift een boete van 400, subsidiair twee maanden hechtenis. De verdediger van de verdachte, mr. dr. P. J. Witteman, betoogde dat het gewraak te stuk zich niet keerde tegen de arts maar tegen enige instanties. Hij voerde voorts aan dat de redactie het stuk niet zonder meer heeft geplaatst, maar wel degelijk heeft geïnformeerd naar de juistheid er van. Mr. Witteman was van mening dat zijn cliënt in het algemeen belang had ge handeld en niet strafbaar was. Tegen de politie-agent eiste mr. Hoeffel- man een maand voorwaardelijke gevange nisstraf en een boete van 40.subsidiair twintig dagen hechtenis. Zijn verdediger, mr. P. M. Witteman, voerde aan dat het in gezonden stuk van zijn cliënt door de re dactie was gewijzigd. Hij meende dat de eer en goede naam van de arts er niet door waren aangetast en achtte de opzet tot be lediging niet aanwezig. Hij vond dan ook dat zijn cliënt, niet strafbaar is. Het hof zal op 31 Maart uitspraak doen. Bedenk, dat uit een onverzorgde kinder- hoest een zwakke borst kan overblijven. Help en bescherm Uw Kleine met HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.15 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.35 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Radioscoop. 11.45 De oorzaak van veel misverstand, cau serie. 12.00 Lichte muziek. 12.25 In 't spion netje. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.50 Financieel weekoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.55 U kunt het geloven of niet. 14.00 Hongarije en Transylvanië, cau serie. 14.15 Platen. 14.30 Tuinbouwpraatje. 14.45 Platen. 15.00 Voor zieken. 16.05 Hersen gymnastiek. 16.30 Dit is mijn lievelingsmelo die, enquête. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Orgel en accordeon. 17.50 Regeringsuitzending: Jongensleven in Menangkabau. 13.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Orkest. 18.55 Voor kinde ren. 19.00 Gesproken brief uit Londen 19.10 Voor burger en militair, causerie. 19.20 Or kest. 19.40 Ronde Tafel Parlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Philharmonisch orkest en solisten. 21.20 Haar Chinese Familie, hoor spel. 22.35 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportaetualiteiten. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed, 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest en soliste. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Orkest. 13.35 Piano. 14.00 Promenade-orkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.45 Cello. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Philharmonisch sextet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Zangkoor. 18.35 Op de stelling. 18.45 Leger der Heilsmuziek. 19.05 Levens vragen. 19.20 Muziek. 19.40 Radiocourant. 20.00 Nieuws. 20.10 Gevarieerd programma. 22.15 Buitenlands overzicht. 23.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12,30 Weerbericht. 12.34 Voor landbouwers. 12.42 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.50_15.00 Platen. 17.00 Nieuws. '7 10 Pla ten. 17.15 Voor kinderen 18.15 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen 19.40 Causerie. 19.50 Klankbeeld. 20.20 Ver zoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 22.00 Nieuws. 22,15 Viool en piano. 22.55—23.00 Nieuws. ADVERTENTIE De Lucifer: Waar rook is, is vuur. De ROXY: Waar gerookt wordt, is ROXY. Vanavond zingt in de Grote Kerk onder leiding van Rudolf Mauersberger het Dres dner Kreuzchor, een jongenskoor met als leeftijdmaximum 20 jaar, dat evenals het Thomaner Chor van de Thomaskirche in Leipzig, waarvan Bach de cantor is ge weest, een zeer belangrijke rol heeft ge speeld in de muziekgeschiedenis. In de dertiende eeuw reeds is deze instelling bij de Kreuzkirche in Dresden gevormd. In de zeven eeuwen van zijn bestaan heeft dit koor, dat gegroeid is uit de practijk van de Gregoriaanse zang, de gehele evo- lutie van de koorzang en de wisselende aspecten van de kerkmuziek meegemaakt en deze ontwikkeling mede beïnvloed. Het is de rijke traditie van dit koor, die het tot zulk een eerwaardige instelling maakt en de toehoorder bij het beluisteren van zijn prestaties voor een werk van eeuwen plaatst. Uit het jaarverslag over 1951 van de afd. Haarlem van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling blijkt dat de activi teit vermeerderde en ook werd groei ge constateerd. Het werk in clubverband is uitgebreid. De deelneming aan lezingen, filmvoorstellingen, excursies, wandel- en fietstochten, week-ends en het werken in voldoende. Het ledental is vooruitgegaan clubverband was over het algemeen ruim van 821 tot 849. De regelmatige verbetering van de devie- zenpositie van ons land, die vooral in het nieuwe jaar in de weekstaten van de Ne derlandse Bank kon worden gesignaleerd, is ook deze week niet onderbroken en de netto deviezenreserve heeft nu een bedrag van f 998,2 millioen bereikt, tegen vorige week f 950 millioen Deze verbetering is voornamelijk een gevolg van een vergro ting der vorderingen en geldwaardige pa pieren in buitenlands geld, die met f 51 millioen stegen tot f 1062,3 milioen. Goud en deviezen bedragen thans f 2.199 mil lioen. De bankbiljettencirculatie vertoond een verdere inkrimping van ruim f 35 millioen en beloopt thans f 2.849.754.835. HAARLEM, 18 Maart 1952 ONDERTROUWD: 17 Mrt, G. Metz en H. A. Eijskoot; A. van Bokhorst en M. C. van Bruggen. BEVALLEN van een zoon: 17 Mrt. G. E. van RossumHeemskerk: A. Pelser—Hars kamp. BEVALLEN van een dochter: 16 Mrt, J. G. Dekkersvan der Linden; 17 Mrt, B. P. van der VeldtReijn; 18 Mrt, J. de Ruijtervan Krimpen. OVERLEDEN: 15 Mrt, C. H. G. Lippits— Eygensteijn, 51 j., Oranjeplein; C. M. Seeder Bungenaar, 72 j„ Jan Luijckenstraat; 10 Mrt, P. H. J. Borstlap, 76 j., Westerhoutpark; 17 Mrt, C. G. Ineke—Bakker, 75 j., Waldeck i Pyrmontstraat. In de Wilhelminakerk in Heemstede werd Dinsdagavond in een druk bezochte bijeenkomst de oprichting herdacht van de Christelijke Schoolvereniging, welke een eeuw geleden is geschied. Ds. A. Oskamp, die de dienst opende, zeide, dat nog slechts enkele Protestants-Christelijke scholen in Nederland honderd jaar oud zijn. Hij be schreef de dienende taak welke het Chris telijk onderwijs heeft. Vervolgens zong een meisjeskoor van de „Gerrit Bargerschool enige verzen van de gezangen 300 en 136 en een canon. Ds. A. K. Straatsma uit Den Haag, die was uitgenodigd om als spreker op de tre den, had tot titel van zijn toespraak ge kozen „Het kind geroepen". Elk gedoopt kind is door God geroepen evenals Samuel, toen deze, zoals in het Oude Testament ge schreven is, bij de hogepriester Eli in de tempel diende. Maar zoals Samuel de oude Eli nodig had om zijn roeping te verstaan, zo hebben de kinderen de Christelijke school nodig, want zij horen Gods roepen maar verstaan het nog niet", aldus ds. Straatsma. Ten aanzien van de keuze open baar of Christelijk onderwijs zeide spreker, dat hij zich te zeer van een evangelische taak bewust was om de openbare school „aan de verwording prijs te geven" maar dat hij niettemin van ganser harte voor het Christelijk onderwijs koos. Op de Christelijke school moeten de kinderen „het bovenaardse gewaar worden, dat dwars door al het menselijke heen gaat". En wanneer het Christelijk onderwijs in Heemstede nagaat of zij de kinderen dat heeft gegeven, „dan wordt het danken bij dit honderdjarig bestaan een verootmoe digen en een bidden om de genade weer van voren af aan te mogen beginnen", zo besloot ds. Straatsma. Nadat het genoemde meisjeskoor nog een schoollied en een paar oud-Hollandse liedjes had gezongen sloot ds. A. Dondorp de bijeenkomst, die werd bijgewoond door de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder 'van Rappard. Onze correspondent in de Bollenstreek schrijft: De Nationale Bloemententoonstelling „Keukenhof" is, zoals bekend, een parti culiere onderneming. De tentoonstelling is opgezet door een groep bloembollerimen- sen, buiten de organisaties vain het vak om, en geniet daarvan geen enkele, ook geen financiële steun. De in 1953 te houden Flora III gaat uit van de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur, die de regelen voor de ex positie vaststelt en ook aansprakelijk is voor het financieel beheer. Nu is reeds bereikt, dat in het tentoon stellingsjaar 1953 de Flora III en Keuken hof zullen samenwerken, in geen geval el kaar zullen beconcurreren. Naar wij vernemen bestaan echter plan nen, om in de nabije toekomst tot een hech tere samenwerking te geraken, waarbij de Keukenhof niet langer een particuliere stichting, maar een officiële instelling van het Bloembollenvak zou worden, gesteund zowel door de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur als door de Bond van Bloembollenhandelaren. Dit zou dan tot gevolg hebben, dat afge vaardigden van beide organisaties zutting zouden nemen in het bestuur der Stichting, waarin ook de gemeente Lisse zou ver tegenwoordigd zijn, zolang haar financiële interesse bij het tentoonstellings-project duurt. De huidige „werkplobg", de mensen die de tentoonstelling met zoveel succes heb ben gemaakt tot wat ze nu is, zou dan ge handhaafd blijven als uitvoerings-commis- sie. Een dergelijke samenwerking zou niet alleen het prestige van de Keukenhof ten goede komen, die nu werkelijk officiëel het „schouwvenster van het bloembollenvak" zou worden, maar ook in financieel opzicht wenselijk zijn. Immers, nu besloten is dat het tien jarenplan van Keukenhof zal worden uit gebreid tot een opzet voor twintig jaren, brengt dit aanzienlijke financiële conse quenties met zich mee. En men beseft dat te meer, nu men door de jongste maatrege len van Engeland en Frankrijk ten aanzien van de bloembollenexport er weer eens op pijnlijke wijze aan herinnerd is, hoezeer dit vak conjunctuurgevoelig is. Zou men de vakorganisaties achter zich hebben, dan zou dit ook financieel van be tekenis zijn. Naar wij vernemen is men met de voor bereiding dezer samenwerking reeds zo ver gevorderd dat het niet onwaarschijnlijk is, dat in de eerstkomende algemene vergade ring van „Bloembollencultuur" die medio April te Haarlem gehouden wordt, in prin cipe over deze vorm van samenwerking zal worden beslist. De „Waterman", die ruim 800 Neder landse emigranten naar Zuid-Afrika bracht, nam voor de terugreis 360 passagiers aan boord met Europese bestemming. Van deze passagiers gaan er Donderdag 130 in Southampton van boord. De overige 230 debarkeren Vrijdagmorgen te Rotterdam. Bevestiging geëist van het vonnis van de politierechter De procureur-generaal bij het gerechts hof te Leeuwarden, mr. B. J. Besier, eiste Dinsdagmiddag tegen de heer Fedde Schu rer, lid van de redactieraad van de „Hee- renveense Koerier" wegens het schrijven van een artikel dat beledigend werd ge acht voor de Heerenveense kanton rechter, mr. S. R. Wolthers, 14 dagen voor waardelijke gevangenisstraf met een proef tijd van 3 jaar. Een dierenarts uit Lemmer had zich enige maanden geledein voor het Heeren veense kantongerecht te verantwoorden wegens een kleine verkeersovertreding. Hij wilde in de rechtszaal uitsluitend Fries spreken. Mr. Wolthers zei toen deze taal officieel niet te verstaan. Enige dagen later publiceerde Fedde Schurer in zijn blad een hoofdartikel, getiteld: „De laatste man van de zwarte hoop", waarin hij het optreden van mr. Wolthers „kinderachtig, beledi gend en treiterend en een openlijke provo catie voor het Friese volk" noemde. Op 16 November werd Fedde Schurer door de Leeuwarder politierechter ver oordeeld tot 14 dagen voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Er ontstonden toen buiten het paleis van Justitie relletjes, waaraan de politie met gummistok en brandspuit een einde maakte. Bij de behandeling voor het gerechtshof weigerde de getuige-deskundige de heer P. Wybenga, hoofdredacteur van het „Fries Dagblad", de eed anders dan in de Friese taal af te leggen. Na in raadkamer te zijn geweest zag het hof van het horen van deze getuige af. De heer Schurer erkende het gewraakte artikel te hebben geschreven en gepubli ceerd in zijn blad. Hij ontkende echter na drukkelijk de bedoeling te hebben gehad mr. Wolthers te beledigen. President: „Maar u hebt toch opzette lijk zo geschreven, zoals u hebt geschre ven?" Verdachte: „Zeer zeker". President: „Dan hebt u zich aldus uitge laten over een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening van zijn functie". Verdachte: „Pardon, in de onrechtma tige uitoefening". Toen de heer Schurer Fries ging spre ken voegde de president hem toe: „Als het hof u niet steeds juist verstaat, is het risico voor u". De heer Schurer ging daar mee aceoord. In zijn requisitoir wilde de procureur- generaal de Friese zaak buiten beschou wing laten. Hij achtte het artikel beledi gend en vroeg bevestiging van het vonnis van de politierechter. De verdediger mr. Abel J. Herzberg uit Amsterdam, zei dat deze zaak niet kan worden beoordeeld zonder op de Friese kwestie in te gaan. De Heerenveense kan tonrechter is een Fries en zijn houding be tekent volgens mr. Herzberg niets anders dan: „Ik versta je wel, maar ik luister niet naar je". Volgens pleiter was Schurers artikel geen belediging, maar uitsluitend zakelijke critiek. De uitspraak wei'd bepaald op Donder dag 27 Maart. Culemborg heeft thans een Jan van Rie- beeck-earillon, dat 48 klokken omvat. In de zeventiende eeuw had Culemborg een klein klokkenspel van 8 Hemony- klokken. Van deze acht klokken is er in de loop der eeuwen één verloren gegaan. Een andere werd lang geleden verkocht aan Hilvarenbeek. Er zijn jarenlang po gingen aangewend, om de Hilvarenbeke- naren te bewegen deze Hemony-klok aan Culemborg af te staan, maar zelfs „Monu mentenzorg" kon hen niet overhalen. De klokkengieter Eijsbouts uit Asten kreeg daarna van het Culemborgse stads bestuur opdracht, aansluitend op de zes bestaande Hemony-klokken, de 42 andere klokken te gieten. De oude klokken moch ten iets worden bijgestemd en de nieuwe klokken moesten in stemming, uitvoering en toonkarakter met de zeventiende- eeuwse Hemony's overeenkomen. Twee van de 42 nieuwe klokken zijn geschonken door Zuid-Afrika, de andere door het Culemborgse stadsbestuur en de burgerij. Dit komt in de opschriften der klokken tot uiting. Op een der Afrikaanse staat: „Jan van Riebeeck - 1652 - Culem borg uw zoon 1952 - Suid Afrika, ons stig- ter". Op een der andere klokken staat: Drie eeuwen lang het zwaar gelui van Hemony hier klonk Moog' 't klokkenspel dat stadsbestuur en burgerij nu schonk, Tezaam met wat hij wrocht tot in de verste tijden In schone harmonie zijn blijde klanken spreiden. Aan de onwilligheid der Hilvarenbeke- naren herinnert het opschrift: De klok die Hemony eens goot houdt men in Hilv'renbeek gevangen. Omdat het smeken ons verdroot heeft Eijsbouts deez' hier neergehangen. De KLM heeft haar programma voor de zomerdienst 1952 ontvouwd. De voornaam ste uitbreidingen zijn de ingebruikneming van de toeristenklasse, de voorgenomen opneming van Salzburg, Napels, Barcelona, Helsinki en Bogota (Columbia) in het luchtnet, de opening van een vrachtdienst op Johannesburg, de verhoging van de frequentie op verscheidene lijndiensten en de uitbreiding van de mogelijkheid om met een beperkte reisduur tegen vermin derd tarief in Europa te vliegen. De bij de IATA aangesloten luchtvaart maatschappijen in September te Londen is besloten de toeristenklasse voor de luchtvaart in te stellen. De KLM zal van 1 Mei af drie van der gelijke toeristendiensten per week uitvoe ren van Amsterdam naar New York en van 8 Juni af vier. De tarieven zijn voor de toeristen dertig procent lager dan voor de „stand.aard"- reizigers. Dê toeristenvluchten zullen aanvanke lijk nog met „Constellations" worden ge vlogen. Deze bieden plaats aan 59 per sonen. Zij zullen door Douglas DC -6b worden vervangen zodra die zullen zijn gearriveerd. Verwacht wordt dat de DC - 6 b's in de tweede helft van Mei bedrijfs klaar zullen zijn. Op 29 Februari waren 11.972 personen bij de KLM in dienst, waarvan 3.727 in het buitenland. Het vliegend personeel be staat thans uit 399 vliegers, 228 boord werktuigkundigen, 197 telegrafisten, 191 stewards en 187 stewardessen. ADVERTENTIE Kleine Houtstraat 105 Haarlem In het Olympisch Stadion is Dinsdagavond de laatste training gehouden van de spelers van het Nederlands elftal voor de wed strijd welke Woensdag 26 Maart tegen Engeland-B wordt gespeeld. Van de uitver korenen die tegen de Engelsen zullen uit komen, waren Abe Lenstra en Odenthal wel bij de training aanwezig, maar oefenden niet mee. Lenstra had een lichte enkelbles sure en de ander had last van een blessure aan het dijbeen, Zondag j.l. opgelopen. Na de gebruikelijke oefeningen om de lichame lijke conditie op te voeren werd een oefen wedstrijd van een uur gespeeld, waarbij coach Van der Leek via de luidspreker aan wijzingen gaf. Op Woensdag 16 April 1952 houdt de af deling Haarlem van de Nederlandse Vol leybal Bond in de grote zaal van het Kre- lagehuis een scholieren-tournooi, waaraan volleybalzestallen van verschillende scho len van Haarlem zullen deelnemen. Reeds kwamen de inschrijvingen binnen van de Bronsteeschool, het Kennemer Lyceum, de W. Gertenbacihschool, het R.K. Lyceum Sancta Maria, de Klaas de Vriesschool. De insdhrijvingsluiting is op Zaterdag 22 Maart. De districten van de Koninklijke Neder landse Biljartbond houden kampioenswed strijden voor hoofdklasse libre en voor eerste, tweede, derde,'vierde en vijfde klasse. De kampioenen nemen deel aan gewestelijke kampioenschappen en de winnaars van deze wedstrijden aan tournooien, waaraan de titel van Nederlands kampioen is verbonden. Aan het district Haarlem is verzocht het kam pioenschap van het gewest „Het Noord Wes ten", tweede klas klein biljart libre voor te bereiden en aan het bestuur van de biljart vereniging „Suisse" is gevraagd het tournooi te leiden. Van Vrijdag 28, Zaterdag 29 en Zondag 30 Maart zullen de wedstrijden ge houden worden in café-restaurant „Suisse aan de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord. T. Copini van „Suisse", die kort geleden de kampioenstitel behaalde, zal het Haarlemse district vertegenwoordigen. Verder nemen deel L. de Bruin, Zaandam (Zaanstreek), J. Feller, Enkhuizen (West Friesland), J. van der Ham, Sint Maarten (Schagen). G. Hen- driksen. Utrecht, C. Prins, Amsterdam en P. Rolie, Alkmaar. Ons land is verdeeld in zes gewesten. De kampioenen van deze gewesten zullen bin nenkort bijeen komen en de strijd om het Nederlands kampioenschap aanbinden. Wat de wedstrijden in „Suisse" betreft zij meegedeeld, dat de wedstrijden om Vrijdag 28 Maart om twee uur officiëel geopend zullen worden. Er worden daarna zes partijen ge speeld en des avonds staan er eveneens zes op het programma. De lengte der partijen is 150 caramboles. Zondagmiddag 30 Maart om kwart voor vijf zal de kampioen gehul digd worden. De Koninklijke Nederlandse Biljartbond stelt voor de winnaar van de titel een verguld zilveren médaille beschik baar te stellen. De deelnemers wordt Zaterdagmorgen 29 Maart een autotocht aangeboden. 71. Nadat de ontploffing in de kelder van de Vleermuis-rover Panda en zijn vrien den krachtdadig door de vloer had geslin gerd, zodat zij in het huis van Graaf Gas ton van Gaep tot Gaep terecht kwamen, heerste er even een diepe stilte waarin iedereen trachtte zijn verstand weer bij elkaar te krijgen. Hyacinthus Hoepeldum, de volmaakte lijfdienaar, was de eerste die zich geheel herstelde. Met een lichte buiging vroeg hij zijn meester: „Is er ver der nog iets van uw dienst, uw Graaf schap?" „Neen, dank je, zag, beste vent," sprak Graaf Gaston. „Je kunt wel gaen!" en daarbij keek hij vriendelijk uit de stoelzitting, die zijn kalm gelaat omlijstte. „Ja maar wacht eens!", riep Panda nu uit. „Laat me eens even denken. De kelder van de Vleermuis-rover was dus ónder dit huis. En wij hebben de Vleermuis naar boven zien gaan. Dan moet hij hier in huis terecht gekomen zijn! Waar is hij? Hyacin thus. je moet hem gezien hebben!" „Ik heb geen bezoekers waargenomen," sprak dé oplettende Hoepeldum plechtig; „behal ve u natuurlijk!" „Dan heb je niet opge let", meende Panda. „De Vleermuis-rover is hier langs gekomen, en waarschijnlijk bevindt hij zich hier nóg in huis!" „In dat geval", sprak Hyacinthus, „zal ik deze gast zijn kamer moeten gaan wijzen. Ik zal hem zoeken!" En met deze woorden ver liet hij vlijtig het vertrek. Nu echter kwam er beweging in de Graaf. „Dat nooit!", brieste de edelman door de zitting. „Niet doen, zag! Ik wens die schurk perseunlijk te vatten, heur! Dat laet ik niet deur een ondergeschikte doen, zag!" Maar Hyacin thus was al op weg om het huis te door zoeken. Kleine wereld. Twee Amerikaanse straal vliegtuigen F-84 hebben Dinsdag zon der te landen in vier uur en 48 minuten een tocht over zeven landen gemaakt van ruim 3200 kilometer, hetgeen twee maal zoveel is dan de gebruikelijke af stand voor dit type. Aan het eind van de reis hadden de toestellen nog voor 240 kilometer benzine over. Officieus. De bond van West-Duitse in dustriëlen heeft bekendgemaakt, geen officiële delegatie te zullen zenden naar de economische wereldconferentie te Moskou. Nieuwlichters. Volgens het regeringsgezin de blad „Het nieuwe licht van Birma" hebben Chinese nationalistische militai ren bij de Oostgrens van Birma zeven Chinese handelaars levend verbrand, die verdacht werden van spionnage voor de Chinese communistische regering. Dwang. In Noord-West-Engeland zijn on geveer tweeduizend vleesvervoerders in staking gegaan, omdat drie bazen in op slagplaatsen te Manchester zich niet bij hun bond wilden aansluiten. Logisch. Volgens het te Bonn verschijnen de communistische blad „Freies Volk" blijkt uit een door de communistische partij in het geheim gehouden plebis ciet, dat de West-Duitse regering ver boden had, dat ruim negen millioen West-Duitsers tegen Duitse herbewape ning en voor een vredesverdrag zijn. Onderzoek. Een commissie van onderzoek uit het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft besloten president Truman te verzoeken de gegevens be treffende de inkomstenbelasting, welke de Amerikaanse procureur-generaal, Howard MacGrath, en andere functio narissen van het ministerie van Justitie betalen, bekend te maken. Harold Stas- sen heeft onlangs gezegd, dat het Con gres een onderzoek diende in te stellen naar berichten, dat McGrath in de twaalf jaar, die hij in overheidsdienst is, millionnair zou zijn geworden. Korting. Joegoslavië heeft besloten buiten landse toeristen deze zomer 50 pet. kor ting toe te staan op de tarieven der openbare vervoermiddelen te land en te water. In het voor- en naseizoen wordt tevens een korting van 20 pet. op de hötelprijzen gegeven. Opvoeders. Volgens een statistiek van de West-Duitse regering wordt ruim ne gentig procent van alle smokkelarij in de Amerikaanse zone door de bezettings troepen gepleegd. 's Lands schatkist verliest door deze sluikhandel jaarlijks 270 millioen mark, aldus deze statistiek. Afgedaan. Drie leden van de R.A.F., die 24 Februari door de Russische autoriteiten werden aangehouden, toen zij ongemerkt van West-Berlijn in Oost-Duitsland wa ren gekomen, zijn Dinsdag aan de Brit se autoriteiten in West-Berlijn uitge leverd. Papierfederatie. Te Santa Margherita (Ita liaanse Rivièra) is een driedaags con gres van de papier- en kartonfabrikan ten van Oostenrijk, België, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Nederland, Noor wegen, Zweden en Zwitserland besloten met de oprichting van een internationale federatie. Vernietiging. Het blad „Atomic Scientists News", gepubliceerd door de vereniging van Britse atoomgeleerden, schrijft, dat atoombommen niet moeilijk te maken zijn, maar zeer moeilijk te vernietigen. Om een atoombom te vernietigen moet het splijtbare materiaal dat zij bevat, worden vernietigd, hetgeen kan geschie den door dit tot ontploffing te brengen in een onbewoond gebied of door het in zee te gooien. Maar het tot ontploffing brengen van de gehele wereldvoorraad van bommen zou ernstige gevolgen kun nen hebben door radio-actieve besmet ting. „Elk der beide procedures zou een ontstellende verspilling van potentiële energiebronnen betekenen", aldus het blad. Schoolschip. Vijfhonderd Noorse jongens tussen 15 en 18 jaar zullen deze zomer per opleidingsschip een reis naar Ame rika maken. De reis zal dertig a veertig dagen duren, dat hangt van de wind af. Aan 120 jongens is gegarandeerd dat ze bij aankomst in New York op Noorse schepen kunnen aanmonsteren, terwijl zij zich van hun kant moeten verplich ten, na volbrachte opleiding achttien maanden dienst te doen op de Noorse handelsvloot. Broers. In de omgeving van Brescia (Italië) zijn vijf broers in een beerput om het leven gekomen. Toen zij bezig waren de put leeg te pompen, raakte de slang verstopt. Een der broers, die afdaalde om het euvel te herstellen, raakte be dwelmd door de gassen. Bij reddings pogingen gebeurde hetzelfde met de overige vier. Toen zij later naar boven werden gebracht, bleken bij alle slacht offers de levensgeesten te zijn geweken. Gasolie. De christen-democratische en communistische vakbonden in Italië hebben Dinsdag een staking geprocla meerd voor arbeiders in olie- en gas bedrijven om kracht bij te zetten aan looneisen. Ongeveer 8000 van de 30.000 arbeiders in de olie-industrie van Italië hebben in fabrieken in Midden- en Zuid-Italië het werk voor 24 uur neer gelegd. Ruim 9000 arbeiders in particu liere gasbedrijven in heel Italië zijn voor vier uur in staking gegaan. Gemeente lijke gasbedrijven zijmniet bij de staking betrokken. In de ruimte. Vier apen hebben als eerste levende wezens een ruimtevaart per V-2 gemaakt en de tocht overleefd zonder er schade van te ondervinden. De apen werden in een drukkajuit in de raket opgesloten. De raket werd op het proef- terrein te White Sands in Nieuw Mexico afgeschoten en bereikte een hoogte van veertig kilometer, dat is buiten de damp kring van de aarde, aldus heeft Ryan, redacteur van „Colliers", in de Canadese club te Toronto meegedeeld. Ryan noemde niet zijn bron, doch zei, dat hij „van betrouwbare zijde was ingelicht". „U zult nog eens allen een vlucht naar de maan meemaken en uw kinderen tochten naar de andere planeten", zo voegde hij er aan toe. Ontvanger. Het hoofd van het belasting kantoor van New York, Monroe D. Dow ling, heeft zijn ontslag ingediend nadat hij beschuldigd was van onregelmatig heden bij de opgave van zijn eigen in komstenbelasting. Monroe is de zevende belastingontvanger, die tijdens het hui dige onderzoek naar onregelmatigheden bij de dienst van de belasting-inning zijn functie heeft moeten neerleggen. President Truman heeft het ontslag van Dowling aanvaard. Dowling weid ver leden jaar Augustus door Truman be noemd in de plaats van een ontslagen ontvanger

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2