De geschiedenis van een wraak HARTENDORP Autosprints op het Zandvoortse circuit Amsterdamse Beurs Bloemendaal Heemstede WOENSDAG 19 MAART 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Voormalige nazi- kopstukken voor Duits zuiveringshof Westelijke voorwaarde Duitse maatregelen tegen koffiesmokkelarij Vele lijders aan Bhenmatische Pijn zitten zichzelf in de weg. Drs. Kohnstamm voor de West-Duitse radio McCormick aan het werk Sterftecijfers Waterpolo HVGB boekte zege van 3-2 op Haarlem Voetbal Scheenbeen van Roozen gekneusd VitesseHaarlem Bondselftal-Engeland b Schaken Vlot verloop van de kampioenswedstrijden Basketball Basketbalprogramma FEUILLETON door JOHN HENRY MACKAY Bijzetting A. J. L. van Zomeren Motorfiets reed tegen auto Kwitanties voor gas, water en electriciteit Scheepvaart BERLIJN, (Reuter) In 1951 is in West-Duitsland een wet afgekondigd be treffende het afwikkelen van de zuivering. Hierin is onder meer bepaald dat personen, die vooraanstaande posities hebben bekleed in de opgeheven N.S.D.A.P. of die misda den tegen de mensheid hebben begaan, voor een zuiveringshof kunnen worden ge daagd, ongeacht of zij reeds deswege zijn veroordeeld. Er kunnen ook beschuldi gingen worden ingebracht tegen doden. Op grond van deze wet zullen de zeven voormalige hoge nazileiders, die in de West-Berlijnse gevangenis van Spandau gevangen zitten, voor een zuiveringshof verschijnen. Het zijn: Albert Speer, voor malig nat-ionaal-socialistisch minister voor de Oorlogsindustrie (twintig jaar), Con- stantin von Neurath, gewezen Duits minis ter van Buitenlandse Zaken (vijftien jaar), Walter Funk, voormalig minister van Eco nomische Zaken (levenslang), Baldur von Schirach, gewezen leider van de „Hitler- jugend" (twintig jaar), de gewezen Duit se admiraal Karl Döraitz (tien jaar), de voormalige admiraal Erich Raeder (levens lang) en Rudolf Hess, plaatsvervanger van Hitler, die in 1941 per vliegtuig in Groot- Brittannië aankwam en daar werd geïn terneerd (levenslang). De voorbereidingen voor een proces voor een zuiveringshof tegen deze zeven zijn gereed. De Westelijke geallieerden hebben hun toestemming voor het proces gegeven en de Russen hebben tot nu toe nog geen bezwaar gemaakt. Een West-Duits zuive ringshof kan boeten opleggen, eigendom men verbeurd verklaren en burgerrechten vervallen verklaren. Bij een West-Berlijns zuiveringshof lo pen processen tegen wijlen dr. Joseph Göbbels, de voormalige Duitse minister van propaganda, die in 1945 in de bunker onder de rijkskanselarij met vrouw en kin deren zelfmoord pleegde, wijlen Joachim von Ribbentrop, gewezen minister van Bui tenlandse Zaken, die wegens oorlogsmis daden ter dood veroordeeld en opgehangen is en Roland Freisler, de voornaamstp openbare aanklager in de in 1944 tegen de „samenzweerder van Rastenbura" gevoer de processen (Freisler is in 1944 onder nimmer opgehelderde omstandigheden overleden). De West-Berlijnse zuiveringshoven heb ben tot nu toe ongeveer zestigduizend za ken behandeld. Circa vijfduizend proces sen moet nog worden gevoerd. LONDEN, (Reuter) Naar verluidt zal er in het Westelijke antwoord op de jongste Sovjet-Russische voorstellen voor een vier- mogendhedenconferentie over Duitsland voornamelijk op aangedrongen worden, dat de Sovjet-Unie de UNO-commissie voor verkiezingen in geheel Duitsland toestemming geeft Oost-Duitsland binnen te komen. De Westelijke mogendheden zouden de gedachte van hereniging van Duitsland niet afwijzen, doch slechts een regering voor geheel Duitsland willen aan vaarden, wanneer deze tot stand komt op grond van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. De tekst van het Westelijk antwoord zal later deze week definitief worden vastge steld wanneer Eden, Schuman en Adenauer, die te Parijs voor de vergadering van het ministerscomité van de raad van Europa bijeen zijn, overleg hebben gepleegd over dit onderwerp. De West-Duitse douane-autoriteiten hebben de regering te Bonn verzocht de politie langs de Duits-Nederlandse grens te versterken. Beoogd wordt de grens zo volledig mogelijk af te sluiten, zulks in verband met de zeer sterk toegenomen smokkel van uit Nederland afkomstige koffie over de grens met West-Duitsland. Deze toeneming is een gevolg van het af schaffen van de koffierantsoenen in Neder land. Een woordvoerder van de regering te Bonn heeft verklaard dat het toezicht op de Duits-Nederlandse grens even streng zal worden als dat op de grens tussen Bel gië en Duitsland, waarover enige tijd ge leden in hoofdzaak de koffie West-Duits land werd binnengesmokkeld. Het smok kelen van koffie over de Belgisch-Duitse grens is sinds het begin van dit jaar, toen de West-Duitse douane-autoriteiten de be schikking kregen over eenheden grens politie, sterk verminderd. ADVERTENTIE En hun pijn maakt ze ook tot plaag van hun omgeving. Maar waarom zoudt ge bij de pakken neer zitten? Er is toch Kruschen SaltsDe zes minerale zouten van Kruschen geven Uw bloedzuiverende organen, met name Uw lever, nieren en ingewanden, juist datgene aan verjongende energie, nodig om alle aan sporing op de bloedsomloop te ontwikkelen waardoor voorkomen wordt dat pijnverwek- kende zuren en andere onzuiverheden zich gaan vastzetten en zo oorzaak worden van Uw pijn en ongemak. Kruschen bracht vele tienduizenden lijders aan rheumatische pijnen over de hele wereld uitkomst. Gok voor U verlichting van Uw pijn op korte termijn ADVERTENTIE DE NIEUWE RUTON STOFZUIGER IETS BIJZONDERS 1 Komt U eens kijken of vraagt een demonstratie bij STOF ZUIGERSPECIAALZAAK Gen. Cronjéstraat 43 - Tel. 16990 Haarlem Spaarne 3 - Tel. 17696 Kruidbergcrweg 51 - Santpoort „De commissie der UNO voor Duitsland zal haar onderzoek naar de vrees, of in alle vier zönes vrije, democratische verkiezin gen kunnen worden gehouden, alleen be ginnen, indien zij alle personen en docu menten mag raadplegen, die zij wenst", al dus heeft het Nederlandse lid der commis sie, drs. M, Kohnstamm, voor de West- Duitse radiostations verklaard. „Verder moet ons gewaarborgd worden, dat niemand zal worden gestraft om het feit dat hij tot ons spreekt, of om datgene wat hij ons toevertrouwt". Drs. Kohnstamm sprak mede namens de andere drie commissieleden uit IJsland, Brazilië en Pakistan. De commissie heeft Dinsdag besprekin gen gevoerd met de voorzitter der geallieer de Hoge Commissie, Frangois Poncet en de West-Duitse ministers Lehr, Dehler en Kai ser. Het hoofd van de vlootstrijdkrachten van het Atlantisch pact in de Atlantische Oceaan, admiraal McCormick, heeft Dins dag te Ottawa verklaard, dat de Atlanti sche landen niet genoeg oorlogschepen hebben om het hoofd te kunnen bieden aan de zeer ernstige gevaren, die hen be dreigen. De admiraal, die een rondreis door tien landen heeft voltooid, deelde mee, dat Canada, ingeval van oorlog, een deel van zijn vloot onder zijn opperbevel zal plaat sen. Canada zou de leiding krijgen bij de verdediging van een groot gebied in het Westelijke deel van de Atlantische Oceaan. Naar McCormick verder zeide, zal hij in vredestijd geen oorlogsbodems onder zijn directe bevel krijgen, doch de leiding heb ben bij het opstellen van plannen en het houden van oefeningen om de gevechts- waarde van schepen en personeel te ver hogen. Tegen 10 April moet het hoofd kwartier te Norfolk in Virginia met zijn werkzaamheden beginnen, aldus de admi raal. Uit het maandelijk statistiekbulletin van het secretariaat der UNO blijkt, dat het sterftecijfer tussen 1930 en 1950 in de ge hele wereld met ruim 5 is verminderd. De gemiddelde leeftijd is sedert het be gin van deze eeuw in sommige landen met meer dan 20 jaar gestegen. Het gemiddelde sterftecijfer bedroeg tij dens de jaren 1948'50 13,7 per duizend tegen 18,9 gedurende de periode 1930'32. De kindersterfte, die in 1930 gemiddeld 105 per duizend bereikte was in 1949 80 per duizend. Deskundigen der UNO hebben waarge nomen, dat de gemiddelde leeftijd van de vrouwen gewoonlijk hoger -is dan die van de mannen en dat het aantal doodgeboren jongens dat van de meisjes overtreft. In de landen met hoog sterftecijfer die nen de oorzaken van het overlijden vooral gezocht in de besmettelijke en parasitaire ziekten (tbc en longontsteking), terwijl de voornaamste oorzaken van het overlijden in de landen met laag sterftecijfer, de hart ziekten, de kanker en de ongevallen zijn. Nadat het bestuur van de RAC-West (district Haarlem) vorig jaar met succes autosprints op het circuit van Zandvoort had gehouden, heeft het plannen gemaakt dit jaar twee maal van dergelijke wedstrijden uit te schrijven. Zaterdagmiddag wordt de eerste gehouden en op een Zondag in het najaar zullen deelnemers voor de tweede keer naar Zandvoort komen. In het afge lopen najaar moest een afstand van 500 me ter afgelegd worden, thans 900 meter. Op het programma staan zowel sprints als klasse mentsproeven. De deelnemers(sters), zestig in totaal, moeten twee keer deelnemen aan de sprint en twee keer aan de klassements proef. De verrichtingen van de vier ritten gelden voor de totaaluitslag. De belangstelling van de zijde der deel nemers was blijkbaar groot. Om het pro gramma op tijd af te werken is besloten het aantal te beperken tot zestig. De dames en heren zijn in zes klassen ondergebracht, na melijk een klasse voor sportwagens en vijf voor toerwagens (wagens tot 1100 cc., van 1100 tot 1200. 1200 tot 1500, 1500 tot 3000 en boven 3000 cc.). Er worden in alle klassen prijzen uitgereikt en bovendien worden prij zen beschikbaar gesteld in het totaal klassement. Tot de deelnemers (sters) behoren de dames baronesse Van Till, C. Schade, Van Strien, Kokkes en de heren Van der Lof, Kokkes. Van Zuylen van Nyevelt, Adams. Seegers, Barendregt, dr. Groenhart en Van Beers. Gatsonides zal bij de sorints en de klasse mentsproef voorrijden. Hij rijdt in de wagen waarmee hij binnenkort aan een rallye in Engeland deelneemt. Het bestuur van het district Haarlem van de RAC-West deelde ons mee dat het er naar streeft bij de toeschouwers een beter begrip duidelijk te maken voor datgene dat de Nederlandse rijders in het buitenland moeten presteren. Tevens wil de RAC-West het circuit te Zandvoort een nog grotere bekendheid geven. In de derde ronde van de bekercompetitie is gisteren de wedstrijd HVGBHaarlem in het Sportfondsenbad gespeeld. HVGB heeft voor een verrassing gezorgd door met 32 te winnen. Hoewel Haarlem in de eerste helft regelmatig in de aanval was gelukte het de spelers niet een voorsprong te verkrijgen. Uit een strafworp gaf Ten Berge Haarlem de leiding, waarna Hogeland gelijk maakte. Na de hervatting ging het spel gelijk op; het doel van Haarlem kwam wat meer in gevaar. De doelverdediger stopte een stjafworp, ge nomen door Rol. Kort daarop doelpuntte Rol (21). Haarlem probeerde gelijk te ma ken, echter zonder succes. Aan de andere kant bracht Bol de stand op 31. Tegen het einde van de wedstrijd verkleinde J. Paanakker uit een strafworp de achterstand (3—2). DWR—HPC (dames) 5—0 De wedstrijd DWR—HPC werd gespeeld voor de eerste klasse dames. Greet Zieren bezorgde DWR in de eerste helft een voor sprong van 20. Daarna hadden de Heem- steedse dames niets meer in te brengen. De eindstand werd 50 door doelpunten van Elsje Mol en Greet Zieren (2). ,DE RONDE VAN NEDERLAND. De Bel gische wielrenner Jan Bogaers, winnaar van de Ronde van Nederland in 1951, zal ook dit jaar meerijden. Waarschijnlijk zal ook de tweede van het klassement de Belg Jos van Stayen deelnemen. Ja, dat was Pilon. Die kwam eens even aanlopen, om 'n praatje te maken met oom Tripje. „Kom binnen, kom binnen!", zei oom Tripje. „Ja, ik moest toch in de stad zijn, dus dacht ik: laat ik weer eens bij jullie aanlopen", lachte Pilon. Ze gingen de kamer binnen, waar Pilon ook tante Liezcbertha begroette. „En hoe maken de jongens het?", vroeg Pilon. „Leren ze goed op school Toen hij hoorde, dat Bunkie ziek was, keek hij ervan op. „Dan moet ik eens gauw naar hem kijken", zei hij. „Welwelzo'n gr ieppatiënt je!" Zo stapte Pilon naar Bunkie, die blij was, toen hij zijn ouwe vriend zag. „Nou", zei Pilon, dat is ook wat moois!" „Wie gaat er nou ziek in bed liggen.Daar zou ik maar gauw een eind aan maken, hoor!" Bunkie lachte. „Ja, ik doe het ook niet voor m'n pleizier! Maar over 'n paar dagen mag ik wel weer naar school, zegt de dokter." De middenvoor van Haarlem, Wim Roozen, die Zondag in de voetbalwedstrijd DWS Haarlem moest uitvallen, wordt thuis ver pleegd. Een scheenbeen is ernstig gekneusd en daarom achtte de dokter het noodzakelijk een gipsverband te leggen. Roozen moet enige weken rust houden en zal vermoede lijk niet meer kunnen deelnemen aan de resterende competitiewedstrijden van „Haar lem", Haarlem speelt Zondag een vriendschap pelijke wedstrijd tegen Vitesse in Arnhem. De voetbalwedstrijd tussen het Bondselftal en Engeland B, welke Woensdag 26 Maart in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gespeeld, wordt geleid door scheids rechter L. Horn uit Bentveld Als grensrech ters fungeren de heren J. H. Martens uit Zeist en J. C. van Gelder uit Den Haag. Een wens van vele jaren schijnt in ver vulling te gaan, n.l. dat de wedstrijden om het persoonlijk schaakkampioenschap zon der grote vertraging verlopen. Dat dit in de eerste plaats voor de deelnemers pret tiger is, is duidelijk. Het overzicht van de ranglijsten wint er door aan duidelijkheid, terwijl de maatstaven zuiverder worden, doordat iedereen speelt voor wat hij waard is. De uitslagen luiden: Hoofdklasse A: J. P. VerhoefJ. Wijker afg.; P. A. v. DrielP. E. Brommer liVS; R. MolC. Boutellier 10. Groep B: B. J. AltenaH. Hessels 10; K. J. AltenaA. Herfst afg.; J. BlokkerP. J. Verhoef 10; H. HesselsP. Verdonck li-14; A. Herfst P. Verdonck M»P. J. VerhoefA. Herfst 0—1. Groen C: S. Herfst—G. H. Tei- mens 0—1; C. Hovingh—G. H. Teimens 1—0. Ie klasse: J. A. ErbrinkN. Zwaneveld liP. FrisL. Kensen 10; H. Steffers J. v. Emmerik 01. Groep B: H. Budde J. v. d. Berg 01; J. H. Blom—P. ter Plegt afg.; G. C, Hoogenes—M. Rumpff Groep C: D. de LangeJ. J. H. Bauer afg.; G. WeertP. A. Jordans 10; P. A. Jor- dans—D. de Lange 10. 2e klasse A: D. J. VerkerkJ. Boeré 1—0; J. v. d. Steeg—J. Post 01; P. v. Dey- zenJ v. d. Steeg 01: D. J. Verkerk—J. v. d. Steeg 01. Groep B: L. BeyerW. de Graaff 0—1; N Hoogland—J. Stolvoort 1—0; F. W. BarthelN. Hoogland 0—1. 3e klasse A: ir. B. A. GeerlingsJ. Kroonsberg 10: G. v. d. StoopG. H. v. d. Leen 10. Groep B: J. P. J. Nabben J. Slenters 10. Groep C: R. ToornendF. v. Tongeren 10: J. v. RosmalenP. v. d. Knijff 0—1; P. Kloos—J. Banken 1—0. 4e klasse: A. Herckenrath—J. Willemse 10; H. HunekerJ. C. Andersen 01; J. WillemseH. Holtkamp 01. Het programma voor Donderdag en Vrijdag a.s. in de grote zaal van het Krelagehuis aan de Leidsevaart luidt: Dames: HGA II—HHC III; SC Haarlem II HG A I; PSVH II—Rapiditas III. Heren: HHC IVSchoten I; HGA IAnti lopen I; HGA II—HOC II; SC Haarlem IV— Antilopen III; HHC IIIRAO II; Ooster kwartier IIAntilopen II; RAO IHHC I; HOC IOosterkwartier I; IHJ ISC Haar lem II; Oosterkwartier IIIHOC IV; HGA IV Res; Politie I. Voor deze week is een bijzonder goed pro gramma in de eerste klasse heren samen gesteld. waarbij HGAAntilopen en HOC Oosterkwartier de belangrijkste zijn. Het team van Antilopen heeft nog een paar pun ten voorsprong op OK. waardoor dit team verplicht is verder alles te winnen om de kansen te behouden. H. R. C. „EXCELSIOR". De wielren- vereniging „Excelsior" hield haar tweede rit voor de wintercompetitie. De uitslagen waren als volgt: A-klasse 55 km.; 1. B. Fen- nis tijd 1 uur 24 min.; 2. J. Westbroek; 3. C. Silvis; 4. F. Kruyer; 5. J. de Haan; 6. T. Martens: B-klasse 55 km.: 1. H. Jansen; 2. P. Voordehake; 3. D. Schouten; 4. A. Ma- chielse; 5. H. v. Dalen; Junioren 12/ km.: I. Langeveld; 2. Peterse; 3. Philips; 4. Haak. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3/ Neder 1. 47 86H/10 86% A.K.U 141% 141/ Lever Brothers 177/4 178/ Philips Gloeil. 147 146 Nwe Philips 141/ 141/ Kon. Petroleum 292/ 294 A'dam Rubber 82 82/ Holl. Amer. Lijn 151/ 151 N. Scheepv. Unie 137/ 137/ H V.A 92/ 92 71% 71% Amsterd. Bank 152/ 152/ Rotterd. Bank 154 154 Twentse Bank 159 159 Anaconda Copper 493/i8 49/ Bethlehem Steel 49/ 49/ Republic Steel 427/ia 42 Shell Union 84% 84/ 50% 49/ U. S. Steel 39% 39/ N. Lever Brothers 171/ 172/ Nederlandse bewerking van C. J. E. Dinaux 27) Maar het is voor jou een dure grap, want ik heb geen cent bij me om af te rekenen Hindert niet, dit is mijn feest! Of wil je soms dat ik het je voorschiet? Laat maar zitten, antwoordde Eduard Y*r>v p p 1 HOOFDSTUK IV De Overwinning Sierlin was blijkbaar niet herkend, niets was er tenminste dat daarop wees. De toe stand was onveranderd gebleven. Op één uitzondering na: dat hij, telkens als hij bij zijn binnenkomst in de rechtszaal er. gedurende de zittingen een snelle blik op de publieke tribune wierp, niet zoals anders zijn vijand met een afgewend hoofd A midden van de aanwezigen ontdekte, maar met de blik onafgebroken op hem gericht. Braun glimlachte geamuseerd als een man die met bijzondere welwillende aandacht luistert. Af en toe knikte hij met het hoofd, als teken van ingenomenheid met het gesprokene. Dat was nóg erger dan spot. Dat was een zo geraffineerde onbeschaamdheid, dat Sierlin de aanblik ervan en hij móést kijken, onweerstaanbaar, telkens wéér niet meer verdragen kon. Deze kerel moest weg! Maar hij gaf op geen enkele wijze aanstoot. Hij deed niets dan zitten, luis teren, glimlachen en instemmend knikken. Hij stoorde niet hij kéék, zoals alle aan wezigen. Voor de zesde maal in de maand Februari was het gebeurd dat Sierlin onder de dwang van die ogen zijn rede een ogenblik had moeten onderbreken, omdat hij zijn gedachten niet kon ordenen. Er klapte iets dicht in zijn hersenen er vloeide iets weg uit zijn hoofd en in een duizeling zag hij niets dan die ogen, die hun blik op hem gericht hielden, uiterst vriendelijk, uiterst voorkomend, bijna vererend. Hij mocht niets laten merken. Hij moest zwijgen tegenover een ieder. „Hoe kom je er bij", zou hem gevraagd worden, „denk je heus dat er zó op je gelet wordt?" Niemand zou hem geloven. Men zou hem voor abnormaal, voor waanzinnig houden. Eens had hij openhartig gesproken. En wat v/as 't resultaat geweest? Sierlin was te verstandig om niet te begrijpen, dat hij het voor goed bij zijn vriend Eberhardt had verbruid. In geen van deze verschrikkelijke maan den had hij zich zo verslagen, zo alleen gevoeld. Er was een web om hem heen gesponnen, draad voor draad. Hij had het niet kunnen verhinderen. De wraak had hem ingesponnen en liet zijn prooi niet meer los. Wat zou hiervan het einde zijn? De kleinste vreugde werd hem vergald door de onontkoombare gedachte aan de spin, die loerde. Zou deze eens, bliksem snel, een uitval doen en hem verslinden? Zou hij stikken in het warnet van angst en woede, waarin hij zich steeds meer ver strikte? Sierlin had rust noch duur. Wat voor zin hadden de dagen voor hem, die op de ochtend de avond vreesde en in de avond de nacht? Hij had zich staande ge houden, terwille van zijn kinderen. Maar hij was te onophoudelijk met zichzelf bezig om aandacht aan hen te besteden. En zijn werk, zijn plicht? Wat was er van overgebleven? Zijn requisitoir was juridisch zwak, oratorisch zonder het ge ringste effect. Een enkele maal had hij geprobeerd door stemverheffing het oude gezag te heroveren. Het had als een slecht comediespel geklonken. Sindsdien verheel de Sierlin het zich niet, dat hij steeds min der voor zijn taak berekend was. Ernstig had hij overwogen om overplaat sing te verzoeken. Maar zijn eerzucht had hem ervan weerhouden. Dat zou een vlucht zijn geweest, een vernedering, een verkap te capitulatie. En bovendien.... hij be hoefde er niet aan te twijfelen dat de liefde van zijn vrouw voor haar geboorte plaats en haar verknochtheid aan de krans van vriendinnen een heel wat grotere plaats innam in haar hart dan de gevoelens voor hem Het zou zéér de vraag zijn of zij hem naar een andere stad zou volgen. Trouwens: had hij enige zekerheid, dat die kerel hem niet op de voet zou volgen? Van deze kon men alles verwachten. Hij zou alles trotseren als het erom ging, hem, Sierlin, te kwellen, te achtervolgen, op te jagen. Op te jagen! Ja, hij was een opgejaagd mens geworden! Als hij zich liet pensionneren? Daaraan had hij nog niet eerder gedacht. Maar het zou het einde zijn: de overgave. En hoe zou hij zich dat financieel kunen veroorloven? Met zijn dienstjaren? Terwijl de opvoeding van de kinderen steeds meer geld eiste Onmogelijk! Onwaardig ook voor een man met de bekwaamheden van een Sierlin! Wat bleef hem dus over? Het net? De loerende spin? Sierlin kookte van woede gedurende de zittingen, gedurende de tramrit naar huis, gedurende het wachten op de vluchtheu velEn thuisgekomen voelde hij zich uitgeput, tot het uiterste geprikkeld en ge neigd om bij het geringste wat hem in de weg kwam uit te varen. In een dergelijke stemming op een na middag naar huis gaande ergerde het hem grenzeloos, dat het. kruispunt, dat hij moest oversteken om bij zijn tramhalte te komen, versperd was door een oploopje. Er had een aanrijding plaatsgehad en zoals gewoon lijk was er een heftige woordenwisseling In alle eenvoud heeft hedenmiddag op de Erebegraafplaats te Overveen de bij zetting plaats gehad van de urn met as van wijlen de heer A. J. L. van Zomeren uit Amsterdam. De overledene werd in de zomer van 1941 gearresteerd op beschuldiging van het drukken van pamfletten voor de groep „De Waarheid". Hij werd op 10 October 1941 zijn leeftijd was toen 21 jaar in Laren gefusilleerd. De urn was bij de plechtigheid op de Ere begraafplaats bedekt door de Nederlandse drfbkleur en enige bloemstukken. Aan het graf werd het woord gevoerd door de heer A. J. Roover namens het districtsbestuur Amsterdam van de Stich ting 19401945 en door de heer C. van Viersen als oud-celgenoot. Op de hoek van de Mollaan en de Bloe- mendaalseweg botste Dinsdagmorgen een motorfiets, bestuurd door een 37-jarige Beverwijker, tegen een personenauto, die uit de Mollaan de Bloemendaalseweg op zwenkte. De motorrijder kreeg een lichte hersenschudding en een gewonde rib en is in het Marinehospitaal in Overveen opge nomen. Beide voertuigen werden bescha digd. Tot heden werd door de gemeente Heem stede elke maand aan de verbruikers een kwitantie aangeboden voor gas, electriciteit en water. Er werd wel om de twee maan den definitief afgerekend, maar de eerste maand werd een geschat bedrag geïnd. Nu zullen, door een reorganisatie op het betrokken bedrijf, slechts één keer in de twee maanden de kwitantielopers uitgezon den worden. Verbruikers die prijs stellen op een maandelijkse betaling kunnen op het bedrijf als van ouds een gesohat bedrag komen betalen, of dit per giro sturen. AmsteMlep, 17 360 m. NW. Finisterre. Amstelpark, 17 600 m. O.ZO. Cp. Race. Arkeldyk, 17 800 m. W. Scilly's. Aludra. 17 840 m. ZW. Flores. Aalsdijk, 18 te Le Havre. AalMJjn, 19 te Port Said. Arnedijk, 19 te New Orleans. Am&telland, 19 van Hamburg te Amsterdam. Axeldijk, 19 15 u. v. Bremen te Hoek v. Hol land verwacht. Aremdskerk, 19 van Manilla te Kobe. Bloemfontein, pass. 18 Kp. Finisterre. 3arendrecht, 17 560 m. Z.ZO. Kaapstad. Blcmmersdijk, 17 400 m. O ZO. Kp. Race. Bonte'koe, 18 van Saigon te Soerabaja. Boskoop, 17 400 m. W.ZW. Ouessant. Bantam, 17 100 m. N. BiHiton. Boissevain, 17 bij Zuidpunt Formosa. Bali, 18 v. Belawan naar Suez. Boschfontein, 18 v. Mombassa n. Tanga. Blijdendijk, i3 van New York naar Rotterdam. Callisto, pass. 17 ten O. San Miguel. Caltex Pernis, pass. 17 Algiers. Camphuys, 17 te Gorontalo. Cleodora, pass. 17 Sabang. Corilla, 18 v. Soerabaja te Balikpapan. Celehes, 17 van Kidjang n. Cheribon. Ceram, 17 bij Elba Cape n. Aden. Chama, 17 in Jabal naar Gibraltar. Caltex Delft, 18 v. Sidon n. R'dam. Caltex Nederland, pass. 19 Finisterre. Delfland, 17 v. Santos te Rio de Janeiro. Delfshaven, pass. 17 Cp. Blanco. Delft, 17 v. Coquimbo te Huasco. Duivèndreeht, 17 85 m. N.NO. Natal. Dalerdfik, 18 te Vancouver. Esso- Den Haag, 17 340 m. NO. Flores. Etrema. 17 1180 m. NO. Barbados. Edam, pass. 17 Kp. Race n. Antw. El-mina, 19 Freetown verwacht. F.sso Amsterdam 18 rede Aruba. Eos, 19 te Amsterdam. Farmsum, 17 van Baltimore te Rotterdam. Felipes, 17 dwars Bahamas. Garoet, 17 v. Makassar n. Banjuwangl. Grolekerk, pass. 17 Westp. Kreta. Gouwe, 19 v. Sluiskil n. R'dam alw. 20 verw. Graveland, 18 van Santos, Ilecuba, 17 v. Barranquilla te Amsterdam. Haulerwijk, 21 R'dam verwacht. Helicon, 17 870 m. NO. Guadeloupe. Hersilia, 17 420 m. ZW. St. Maria. Hestia, pass. 17 ten Z. Lands End. Haarlem, 17 van Bremen naar Hamburg. Hera, 17 dwars Kp. San Francisco. Hermes, 17 380 m. W.t.Z. Bermuda. Iris, 17 van Gibraltar n. Genua. Ilos, 17 v. Aux Cayes n. Jeremia. fttersum, 17 600 m. W. Flores. Jagersfontein, 20 v. Antw. te A'dam verw. Joh. v Oldenbarnevelt, 17 210 m. N. Brisbane. ICieldrecht, 19 v. Genua te Port Said. Kedoe, pass. 17 Kp Guardafui naar Aden. Kaimana, 18 te Sibolga. Kakap, 17 300 m. O. Dondrahead n. Singapore. Kota Agoeng, 17 bij Baura n. Bahrein. Kota Gede, pass. 17 Z. punt Florida. Limburg, 17 rede Pankalpinang. Loenerkerk, 18 v. Bombay te Karachi. Loppersum, 18 te Piombino. Lieve Vrouwekerk, 17 v. Rotterdam n. Hamburg Larenberg, 17 v. Takoradi n. Cape Coast. Laertes, 17 op rede Pankalpinang. Leopoldskerk. 17 nog te Basrah. Laasrkerk. 17 bij Gibraltar n. Bremen. Leuvekerk, 18 v. Genua n. Marseille. Loosdreeht, 18 te Le Havre. Luna, 18 van Amsterdam naar Hamburg. Laurenskerk, 19 v. Bahrein naar R'dam. Maasland, 19 te Montevideo verwacht. Maas, pass. 17 Gibraltar naar R'dam. Mariekerk, 17 te Marseille naar Genua. Markelo, 17 van Freetown te Amsterdam. Malea. 17 150 m. Z. Lie Kossheir. Murena, 17 325 m. NO. Guadeloupe. Marken, 17 780 m. O.NO. Bermuda. Mitra, 17 v. Singapore n. Pladju. Maaskerk, 17 270 m. W.NW. Kp. Palmas naar A bid! an. Malvina, 17 bij Kp. Tenez. Manoeran, 17 220 m. O.ZO. Billiton. Modjokerto, pass. 18 Malta. Meliskerk. 19 v. Kaapstad te Port Elizabeth. Muiderkerk, pass. 18 Gibraltar. Noordam, 17 240 m. ZO. Sable ell. Oranje, 13 van Amsterdam te Djakarta. Overijsel, 18 van Suez te Alexandrië. Orestes, 17 v. Port of Spain n. Paramaribo. Ondina, 18 v. Amsterdam n. Thameshaven. Oranjefontein, 18 v. Amsterdam n. Southampton Oranjestad, 18 v. Cristobal n. Aruba. Orion, 18 v. Tessaloniki n. Izmir. BINNENLAND Een in Den Haag gevestigde electrotech- nische industrie heeft een combinatie van steelstofzuiger, handstofzuiger, meubel- en vloerwrijver en -polijster, groentensnijder, cocktailshaker, koffiemolen, slagroom- en eierklopper, haardroger, verstuiver en ven tilator gefabriceerd. Het apparaat heeft de naam „huishoud-glamour-robot" gekregen. Aan dc Vrije Universiteit te Amsterdam is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte voor het onderwijs in de Nederlandse en oud- germaanse taalkunde alsmede in de alge mene taalwetenschap dr. W. J. H. Caron, thans leraar aan de Chr. HBS te Amster dam-Oost en aan het Gereformeerd Gymna sium te Amsterdam. Het ligt in de bedoeling om in ver band met de jubileumfeesten der staats mijnen, de steenbergen van de „Wiltem Sophie" en van de staatsmijn „Wilhelmina te Terwinselen, geheel wit te spuiten. Bij wijze van proef werd reeds een oppervlakte van honderd vierkante meter wit gemaakt, die vooral 's avonds prachtig tegen de don kere omgeving afsteekt. Bij beschikking van de minister van Economische Zaken worden met ingang van 16 April opgeheven: de Bedrijfsgroep Me tallurgische Industrie en de vakgroepen hoogovens, staalfabrieken en -walser ij en; fabrieken van stalen buizen en pijpen; ijzer- en staalgieterijen en metaalgiete rijen; voorts de Bedrijfsgroep Rubberver- werkende Inrustrie, de vakgroep banden en aanverwante artikelen; de vakgroep vulcaniseer- en coverbedrijf; de vakgroep zacht- en hardrubberartikelen; de vak groep rubberschoenen en aanverwante artikelen; de vakgroep kunstleder en ge- rubberde weefsels en de vakgroep rubber- vervangingsgrondstoffen. Ook wordt opge heven de ondervakgroep copiëerinrichtingen. In een vergadering van de contactcom missie van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkge vers Verbond, het Katholiek Verbond van Werkgevers-vakverenigingen en het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland is besloten, dat deze verbonden zich op de in ternationale economische conferentie, welke begin April in Moskou zal worden gehouden, niet zullen doen vertegenwoordigen. Zij advi seren hun leden, een zelfde afwijzend stand punt in te nemen. HAARLEM EN OMGEVING Me.1. G. Ootes. is niet op 20 Maart, zoals abusievelijk is gemeld, 40 jaar in dienst bij Havefschmidt en Kla.je, maar op 25 Maart. In 1954 bestaat de Nederlandse Jeugd herberg Centrale vijfentwintig jaar. De be doeling der leden is het bestuur een jeugd herberg met inboedel aan te bieden. Om een bedrag bijeen te krijgen heeft de werk gemeenschap Haarlem voor jeugdherbergen besloten Zondagmorgen 23 Maart in het Frans Halstheater een bijeenkomst te hou den, waarop Jan P. Strijbos zal spreken over „Andalusië". Ook zal een film vertoond worden. Nadat de nieuwe psalmberijming enige tijd bij de Geref. kerk van Haarlem in ge bruik is geweest in de eredienst, is zij aan het oordeel der gemeente onderworpen. 1777 leden spraken uit. de nieuwe berijming een verbetering te achten maar 1300 waren van tegenover gesteld gevoelen. 1678 leden spraken zich uit voor een doorgaan met deze proefneming, maar 1404 waren voor stopzet ting daarvan. Aangezien dus eenparigheid van gevoelen afwezig is, besloot de kerke- raad het gebruik van de fiieuwe psalmberij ming in de eredienst voorlopig stop te zetten. Ootmarsum, 19 v. Galveston naar New Orleans Poeloe Laut, 17 v. Genua n. Port Said. Prins Joh. W. Friso. 18 v. Antw. te R'dam. Poseidon, 19 v. Port au Prince te New York. Prins Maurits, 18 110 m. W. Ouessant. Prins Willem IV, 17 dwars Lissabon. Paula. 17 110 m. Z. Pladju. Papendrecht, vertr. 19 v. R'dam n. Perz. Golf. Prins Fred. Willem, 20 v. Rouaan te Amster dam verwacht. Riouw, 17 420 m. W.NW. Finisterre. Roepat, 17 te Kopenhagen. Rondo. 17 500 m. O.NO. Bermuda. Rotti, 18 v. Djibouti n. Pondicherry. Rempang, 19 v. Antwerpen te Amsterdam. Ridderkerk, 18 v. A'dam n. Hamburg. Saparoea, pass. 18 Gibraltar. Salawati, 17 van Singapore n. Prlok. Sibajak, pass. 17 Gibraltar. Saparoea, pass. 17 Kp. St. Vincent. Saroena, 17 ten anker bij Palembang. Slamat, 17 van Southampton n. Lissabon. Sliedrecht, 17 410 m. NO. Sombrero eil. Soestdijk, pass. 17 ten Z. St. Maria. Stad Arnhem, 17 800 m. O. Bermuda. Stad Breda. 17 600 m. ZO. Lands End. Stad Schiedam, pass. 17 Kp. St. Vincent Stad Vlaardiingen, 17 299 m. W. Azoren. Stanvac Djirac, 19 te Sungetgero-ng verw. Sarpedon, 17 720 m. ZW. Azoren. Stad Leiden, 17 380 m. O.NO. Turks eü. Stanvac Pendopo, 17 te Soerabaja verwacht. Scherpendrecht, 18 v. Singapore n. Bahrein." Sloterdijk, 18 v. Colombo n. Port Said. Sommelsdijk, pass. 18 Miami. Stad Leiden, pass. 18 Turks edl. Stad Maassluis, pass. 18 Finisterre. Straat Makassar, 18 v. Miri n. Zambianga. Tabinla, 17 van Singapore n. Priok. Teucer, 18 v. Semaraog te Djakarta. Tjitjalengka, 17 v. Zanzibar n. Lorenzo Marques Tabian, 17 van Tj. Priok n. Singapore. Tegelberg, 17 van Beira n. Zanzibar. Trompenberg, pass. 17 Azoren. Tarakan, 18 v. Antwerpen te Amsterdam. Ternate, 17 6.30 u. van Suez naar Aden. Tamo, 17 v. Bremen naar Hamburg. Tankhaven III, 18 te Tj. Uban. Tjiwangi, 17 naar Tj. Priok. Tomori, 17 600 m. No.t.O. Bermudas. Telamon. 17 v. Barahona n. Ciudad Trujlllo. Themisto. 17 155 m. O.t.Z. Kp. Hatteras. Tjisadane, 19 v. Hongkong te Singapore. Van Outshoorn, 17 v. Tj. Priok n. Makassar. Veendam, 19 v. R'dam te New York. Waingapoe, 17 v. Kupang op rede Atapupu. Winterswijk, 17 130 m. NW. Finisterre. Waterman, 18 in Golf v. Biscaye. Wieldreeht, 19 v. Durban te East London. Waal, verm- 19 v. Le Havre naar A'dam. IJsel, 17 v. Alexandrië n. Beiroulh. Zeeland (KRL). 16 22 u v. Djibouti n. Djeddah. Zaan, pass. 17 Burlings. Zuiderkruis, 17 510 m. O.ZO. Kp. Race. Zonnewijk, vertr. 21 van Puerto Padre naar Santiago. gaande tussen de chauffeurs, waaraan het publiek met animo deelnam. Sierlin stond juist op het punt een zij straat in te slaan om het gedrang te mijden, toen op enkele passen afstand iemand bleef staan, schijnbaar uit nieuwsgierigheid voor wat er gaande was. Had hij Sierlin gezien? Plotseling werd het rood voor Sierlins ogen. Hij zag niets meer, hij dacht niets meer. Met een onderdrukte k'-eet, als een wild dier, sprong hij op Braun toe en greep deze bij de keel Een vuistslag deed Sierlin wankelen. Hij vie] niet, hervond zijn evenwicht en maakte zich tot een tweede aanval gereed, maar voelde zich vervolgens van achter krachtig beetgegrepen. Toen werd het donker voor zijn ogen Weer tot zichzelf gekomen zag hij aan zijn rechterzijde een politie-agent lopen. Links van hem ontdekte hij als in een droom een oude heer met een grijs punt baardje en een jongeman Op weg naar de politiepost, die in de onmiddellijke .nabijheid was gelegen werd er niet gesproken. Niet voordat zij het kamertje van de dienstdoende brigadier waren binnenge gaan, kwam Sierlin tot bezinning. Nog voor één van allen een woord had gesproken deed Sierlin een stap vooruit in de richting van het tafeltje, waarachter de brigadier v/as gezeten, en noemde zijn naam en be roep. De brigadier sprong in de houding. De verbazing stond op zijn gezicht te lezen. Het was hem niet ontgaan, in welke toe stand van opgewondenheid „de Officier" verkeerde, en zonder te weten wat er gaande was, 'opende hij de deur van een zijkamertje en zei op een voorkomende toon: Als meneer de Officier misschien zo goed wil zijn hier een ogenblik plaats te nemen, terwijl ik het proces-verbaal op maak Nog verbaasder keek hij, toen Sierlin kort antwoordde: „Neen, dank je. Ik zal buiten wachten. Laat me maar roepen als het zover is. Zonder een antwoord af te wachten ging hij de deur uit. De wachtmeester liet zich door de agent een kort verslag uitbrengen en wendde zich toen bars tot de jongeman: Uw naam! Ik heet Braun, B-r-a-u-n, Adolf. Diedrichsstraat 173, Berlijn-Noord. Ge boren 27 Februari. Leeftijd 25 jaar. Be roep Antwoord u maar op wat u gevraagd wordt, viel de brigadier hem kort aange bonden in de rede. Welk nummer Die drichsstraat? Honderd-drie-en-zeuventig, herhaalde Braun onverstoord. En beroep? Geen. Dus werkloos? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6