De armenverzorging De „bacteriologische oorlog" in UNO-ontwapeningscommissie Gemeenteraad van Bloemendaal behandelt de begroting 1952 Medewerking van Rusland voor onpartijdig onderzoek gevraagd Duits-Joods gesprek op Oud Wassenaar Amsterdamse Beurs 8 Expositie van Nederlandse schilderkunst in Londen Conferentie voor Europese landbouw-organisatie UNO-commissie krijgt vrijheid van actie in West-Duitsland Kennemer Kunstkring in „Spel met het noodlot" Architect J. London wordt Zondag tachtig Onderhoudsplicht en verhaal van kosten Scheepvaart DONDERDAG 20 MAART 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT NEW YORK, 19 Maart, (Reuter) Benjamin Cohen, de Amerikaanse afge vaardigde in de ontwapeningscommissie der UNO, heeft de Russische afgevaardigde, Jacob Malik, Woensdag gevraagd, of zijn regering haar goede diensten bij de Chi nese en Noord-Koreaanse regeringen zou willen aanwenden om deze er toe te brengen het voorstel van het internationale Rode Kruis voor een onpartijdig onderzoek naar de beschuldigingen, dat de Amerikaanse troepen in Korea een bacteriologische oor log voeren, te aanvaarden. Hij zei, dat de Verenigde Staten dit aan bod reeds aanvaard hadden en sprak de beschuldigingen nogmaals met klem tegen. Ten aanzien van de ontwapening zeide Cohen, dat de Sovjet-Unie een proclamatie wenst, waarbij de bewapening wordt ver minderd en wapens voor massavernietiging verboden, zonder dat er doeltreffende ga ranties waren vastgesteld. De voorstellen der Sovjet-Unie hebben tot doel „de vrije wereld van de defensieve bescherming van het atoomwapen te beroven, zonder ga ranties, dat dat wapen niet door de Russen zal worden gébruikt", aldus de Amerikaan se afgevaardigde. Malik zeide, dat de Sovjet-Unie een vredespolitiek voert en bereid is overeen komsten te tekenen, zelfs met „oorlogs hitsers, aggressors en hedendaagse Hitiers". Over het Amerikaanse werkplan voor de toekomstige activiteit van de commissie zeide Malik, dat dit niet tot positieve resul taten zou leiden. Hij stelde daarop een werkplan voor, dat er onder meer bij de ontwapeningscommissie op aandringt de kwestie van het verbod van bacteriolo gische wapens en de methoden, volgens welke overtreders ter verantwoording moeten worden geroepen, te bestuderen. „Het voeren van een bacteriologische oor- 's-GRAVENHAGE (A.N.P.). Naar verwacht wordt zullen de schadeloosstel lingsbesprekingen tussen West-Duitsland enerzijds en Israel en de niet in dit land wonende Joden anderzijds, vandaag op kasteel Oud-Wassenaar een aanvang nemen. De delegaties zijn gisteren in Den Haag aangekomen. De besprekingen zijn het uitvloeisel van een in September van het vorig jaar door de West-Duitse Bondskanselier dr. Konrad Adenauer gedaan aanbod dat door de West-Duitse volksvertegenwoordi ging is onderschreven om de schade en het leed, die de Joden in de afgelopen oor log door de nazi's werden berokkend, voor zover mogelijk door schadeloosstelling te vergoeden, respectievelijk te verzachten. Israel maakt aanspraken op een door Duitsland te betalen schadevergoeding tot een bedrag van 1500 millioen dollar. Hier van zou van West-Duitsland een milliard en van Oost-Duitsland 500 millioen dollar worden gevraagd. Van West-Duitse zijde zou een voorstel worden gedaan als schadeloosstelling wo ningen door West-Duitsland in Israel te laten bouwen. (Van onze correspondent in Londen) Volgende week wordt in Londen de eerste grote tentoonstelling sinds de oorlog van moderne Nederlandse schilders ge opend. De expositie „Vijftig jaar Neder landse schilderkunst" omvat meer dan tweehonderd werken. Er zullen drie doe ken van Vincent van Gogh worden ge- exposeerd, die nog niet eerder in Londen zijn geweest, namelijk een stilleven, af komstig uit het Stedelijk Museum te Am sterdam en verder „Iris" en „Seinhuis", beide door particulieren afgestaan. De ondertitel van de tentoonstelling luidt: „Van Van Gogh tot Corneille". De laatste behoort tot de groep jongeren, waarvan ook de schilders Appel en Ouburg deel uit maken, wier werken eveneens in Londen worden getoond. Ook de „Amsterdamse joffers" zijn vertegenwoordigd. De tentoon stelling wordt in Redfem Gallery gehou den en zal daar tot eind April blijven. On der-handelingen zijn gaande om haar daar na over te brengen naar Birmingham. Tijdens de tentoonstelling zal het Nieuw Hollands Strijkkwartet, dat zijn eerste be zoek aan Engeland brengt, onder leiding van Nap de Klijn enige concerten geven. PARIJS (A.F.P.) Een woordvoerder van de Franse regering heeft vandaag mee gedeeld, dat België, Nederland, Luxem burg, Engeland, West-Duitsland, Italië, Denemarken, Zwitserland, Oostenrijk en Zweden de uitnodiging der Franse rege ring tot deelneming aan de Europese land- bouwconferentie officieel hebben aan vaard, en dat de overige landen hebben medegedeeld de uitnodiging in beginsel te aanvaarden. De conferentie heeft ten doel in de eerste plaats over de organisatie van de markten voor graan, melkproducten, suiker en wijn te onderhandelen. Wanneer op deze voor bereidende conferentie overeenstemming wordt bereikt, zullen in Juni de eigenlijke onderhandelingen over het stichten van een Europese landbouwgemeenschap be ginnen. Voor 2500 kinderen die bescherming behoeven Voor de Kinderbeschermingscollecte werden 500 collectanten gevraagd en deze hebben zich inmiddels gemeld. Het comité doet nu een beroep op alle Haarlemmers zich Zaterdag a.s. te willen tooien met het oranjespeldje met kinderkopjes, dat overal op straat zal worden aangeboden. Op deze wijze helpt men mee aan de verzorging van 2500 kinderen van alle gezindten, die verpleegd worden in de Heldringstichtin gen te Zetten, Hoenderloo, Ned. Mettray te Eefde. Marthastichting te Alphen aan de Rijn, Weesinrichting Neei-bosch te Nijme gen en Valkenheide te Maarsbergen. Al deze inrichtingen zijn aangesloten bij de Stichting Samenwerkende Prot. Chr. Kin derbeschermingsorganisaties, gho 418100 Vlaar dingen. Vrijdagavond en Zaterdag kunnen col lectanten zich nog melden: Clubhuis Naast /VAnrwinar Damstraat 19. log door de Amerikaanse troepen in Korea toont de noodzakelijkheid hiervan aan", aldus Malik, die er aan toevoegde dat de UNO dergelijke „schandelijke daden" moet veroordelen. Voor het overige volgde Maliks werk plan de lijnen van het voorstel dat de Sovjet-Russische minister van Buitenland se Zaken, Andrej Wysjinskl, in de vorige zitting van de Algemene Vergadering heeft gedaan. BONN (Reuter). De West-Duitse regering heeft de commissie van de UNO voor verkiezingen in geheel Duitsland „vol ledige diplomatieke privileges krachtens het volkenrecht" verleend. Deze waarborg is vervat in een nota, welke door vice- kanselier Blücher aan professor Albertson (IJsland), de voorzitter van de commissie, te Bonn is overhandigd. In de nota wordt gezegd, dat de West-Duitse regering zo spoedig mogelijk de nodige wetgevende maatregelen zal treffen om de commissie haar werkzaamheden in Duitsland mogelijk te maken. Aan de commissie wordt toegestaan in lichtingen in te winnen bij willekeurige personen in West-Duitsland, zowel mon deling als schriftelijk. Niemand zou we gens het verstrekken van dergelijke inlich tingen gestraft kunnen worden of anders zins nadelige gevolgen hiervan mogen on dervinden. Een ondervraagde zou niet ge dwongen kunnen worden zich over zijn ge tuigenis uit te laten. De commissie zal vanmiddag naar Ber lijn vliegen. Daar de Oost-Duitse autori teiten nog niet hebben geantwoord op het verzoek cm faciliteiten te verlenen voor een onderzoek in Oost-Duitsland. staan tot dusver slechts besprekingen met burge meester Ernst Reuter van West-Berlijn en andere Duitse en Westelijke geallieerde functionarisen op het program. De commissie besloot de reis per vlieg tuig te maken teneinde mogelijke moeilijk heden met de Oost-Duitse of Russische autoriteiten aan de grenzen te vermijden. „Waarom wij ditmaal „Spel met het Noodlot" van Emlyn Williams gekozen hebben? Eenvoudig omdat het ons aantrok het te spelen als middenstuk tussen „Een inspecteur voor u" van Priestley en het blijspel „Om de lieve vrede" van de Ne derlandse schrijver Leonard Huizinga, dat wij in Mei hopen op te voeren." Aldus de toelichting van regisseur N. W. Tol in het programma voor de gisteren door de Ken- nemer Kunstkring in het gebouw St. Bavo te Haarlem gegeven voorstelling. De geciteerde reden voor de gedane keuze dunkt mij een zeer goede, al stelt men zich natuurlijk aan het gevaar van vergelijking met de nog betrekkelijk kort in het verleden liggende prestatie van Comedia, welk gezelschap deze thriller tot een groot succes heeft gemaakt. Men had bovendien de handicap dat Frans Boone qua uiterlijk nu niet bepaald de ideale figuur was om de uit wellust en maat schappelijke rancune moordzuchtige pic colo met prettige omgangsvormen uit te beelden. Niettemin sloeg hij zich, althans in het gedeelte van de avond dat ik heb kunnen bijwonen, met begrip en talent door de grote moeilijkheden heen. Het was jammer dat men blijkbaar geen beter uniform voor hem had kunnen vinden dan het slobberige rode dat hij thans droeg. Niet duidelijk is het geworden waarom in plaats van het toepasselijke „I'm in the mood for love" het veel minder stemming- wekkende „Again" gezongen en geneuried werd. Dit alles kon echter geen afbreuk doen aan de lofwaardigheid van zijn op treden, dat toch inderdaad een huivering wekkende allure aannam. Over het alge meen trouwens schonk de vertoning wel voldoening, ondanks de buiten de Schuld van de vereniging weinig aan de eisen be antwoordende aankleding van het toneel. Mede hierdoor werden de betekenisvolle scènes niet steeds volledig uitgespeeld. Zeer gelukkig kon men zich prijzen met de bereidwilligheid van mevrouw Boeree uit IJmuiden om de rol van de oude mevrouw Bramson van een door ziekte verhinderde, maar nog in het programma aangekondig de eerste kracht van dit amateurgezelschap over te nemen. Zij deed dit voorbeeldig, zozeer zelfs dat zij de uitblinkster van de avond genoemd mocht worden. Hans Tol bleek wat te jong voor de flegmatische Hubert Laurie, hoewel het type aardig getroffen was. Ans Dreyer had er wel iets voordeliger mogen uitzien, doch maakte verder een goede beurt, evenals de regis seur als de dectective. Heel leuk waren Rie de Nooijer en Nelliëtte Mooy als de twee gedienstigen. D. K. Vanmorgen kwam de gemeenteraad van Bloemendaal onder leiding van burge meester jhr. mr. C. J. A. den Tex in open bare vergadering bijeen ter behandeling van de gemeentebegroting 1952. De heer Smidt van Gelder (V. V. D.) opende de algemene beschouwingen en besprak de woningbouw en het behoud van recreatiegebied. Hij vond het noodza kelijk, dat de gemeente zitting heeft in kleinere provinciale commissies voor het uitbreidingsplan, omdat de grote commis sie weinig vergadert. De heer Smidt van Gelder noemde het parkeerterrein van „De Kennemerduinen" aan de Zeeweg een stortplaats van puin. Is er iets tegen te doen? Hij verzocht het onderwijzend per soneel van Bloemendaal (eventueel met uitzondering van Vogelenzang) in de eer ste klasse der salariëring te plaatsen. Voorts sprak hij de wens uit, dat het ver keersprobleem bij de Viersprong in Aer denhout spoedig opgelost zal worden en dat binr.en niet te lange tijd begonnen kan worden aan de bouw van een raad huis. Mr. Vliegen (Arbeid) was van me ning, dat er niet van goocheltoeren ge sproken moet worden, zoals B. en W. heb ben gedaan in hun toelichting op de be groting. De financiële situatie der gemeen te is kerngezond. Er zijn nog grote bedra gen te verwachten.. Evenals vorig jaar is er geen reden om pessimistisch gestemd te zijn. B. en W. zijn van mening, dat er in de raadszaal niet gesproken moet worden over rijks zaken. Zelf spreken zij over „moorddadige belastingheffing", hetgeen critiek op de regering inhoudt. Dat achtte spreker niet juist. Mr. Vliegen vroeg aandacht voor de woningnood. Zij moet bestreden worden Deze ballon is ongeveer 33 meter lang en 12 meter hoog en bevat 150.000 kubieke voet helium. Zij zal worden gebruikt bij de uitzendingen van de Stem van Amerika" door het Amerikaanse radioschip ..Courier". De ballon zal nam.elijk de antennes dragen van dit drijvende radio-station. Zondag 23 Maart wordt de heer J. Lon don, architect te Hilversum, 80 jaar. Vele bejaarde Haarlemmers zullen zich herin neren dat de heer London indertijd in Haarlem woonde en werkte. Hij bouwde onder meer het Christelijk Tehuis voor Militairen aan de Jansweg, de raadhuizen van Halfweg en Wijk aan Zee en vele land huizen in Haarlem en omgeving. In zijn Haarlemse tijd bewees hij een voorstander te zijn van een eigen stijl die de oud-Hol landse tot grondslag had. Dit kwam in zijn bouwwerken duidelijk uit. De heer London, die al tientallen jaren in Hilversum woont, mag zich in een uit stekende gezondheid verheugen en is dan ook nog actief als architect werkzaam. In „Het Gooi en Ommeland" lezen wij: „De heer London is niet alleen een be kwaam architect, die nu met zijn tachtig jaren nog achter de tekentafel staat en kortgeleden nog in opdracht een landhuis voltooide, hij is ook een zeer verdienstelijk schilder. en filosoof. Tezamen met Fre- derik van Eeden, die een goecl vriend was, schreef hij gedurende de eerste wereld oorlog zijn „Lichtstad", het ontwerp voor een wereldstaat, als zetel van een wereld regering. Zeer minitieus heeft hij deze plannen uitgewerkt. Met behulp van tal rijke détailtekeningen heeft hij willen laten zien, hoe hij zich deze staat dacht, waar 'hij jaarlijks de jongelingschap van de gehele wereld naar toe wilde halen om zich voor de taak i'n de wereld voor te be reiden. Hoe kostbaar de uitvoering van dit plan ook is, hij is er van overtuigd, dat in deze geest iets geboren zal worden, want het kost altijd nog minder dan een oorlog en wat de oorlog waard is, moet zeker de vrede waard zijn. Urenlang kan men met de heer London over zijn „Lichtstad" pra ten, en inderdaad zijn interessant en lo gisch uitgedacht project, dat hij zelf het belangrijkste werk van zijn leven is blij ven vinden, blijft de aandacht verdienen". In zijn woning, Soestdijkerstraatweg 110 te Hilversum kan men hem 's middags van 3 tot 5 uur gelukwensen. De „Staatscommissie Vervanging Armen wet" heeft voorgesteld het Burgerlijk Wet boek en de Armenwet te wijzigen. De wij zigingen betreffen respectievelijk de onder houdsverplichtingen tussen bloed- en aan verwanten en het verhaal van de kosten van armenverzorging. De voorgestelde wij zigingen zijn nogal ingrijpend en zeker de moeite van het kennisnemen waard. Bloedverwanten in de rechte linie In gevolge artikel 463 van ons Burgerlijk Wetboek is ieder verplicht zijn behoeftige bloedverwanten in de rechte linie te onder houden. Dit geldt zowel voor de opgaande lijn (ouders, grootouders) als voor de neer dalende lijn (kinderen, kleinkinderen). De staatscommissie wil deze onderhoudsplicht beperken tot de ouders en de kinderen. Zij meent, dat in de praktijk in vele gevallen de wederkerige verplichting tot onderhoud tussen grootouders en kleinkinderen als een minder juiste dwang wordt gevoeld, in het bijzonder wanneer tussen grootouder en kleinkind generlei persoonlijke band bestaat. De staatscommissie heeft geen wijzigin gen voorgesteld in artikel 464 van het Bur gerlijk Wetboek. Ingevolge dit artikel zijn schoonouders en behuwd-kinderen weder kerig verplicht eikaar in geval van behoef tigheid te onderhouden. Deze onderhouds plicht bestaat niet: 1. Tussen de schoonouders en hun be- huwd-kind, indien diens huwelijk ontbon den is en daaruit geen nakomelingen in leven zijn. 2. Jegens een hertrouwde schoonmoe der of schoondochter. 3. Jegens een behuwd-kind, tegen het welk een eis tot scheiding van tafel en bed of echtscheiding is toegewezen. 4. Jegens een van het gezag over zijn wettige kinderen ontzet behuwd-kind, wiens huwelijk is ontbonden. N ie uwe onderho u dsverplic hti nge n Onze wet kent geen onderhoudsverplich tingen tussen broers en zusters en evenmin tussen stiefouders en stiefkinderen. De staatscommissie wil thans nieuwe onderhoudsverplichtingen invoeren jegens de minderjarige stiefkinderen, die tot het gezin behoren, alsmede jegens de minderjarige broers en zusters, wièr beide ouders overleden zijn. Ofschoon hier zeker morele en zedelijke plichten kunnen liggen, lijkt het mij toch niet wenselijk de wette lijke onderhoudsverplichtingen in deze tijd van zware belastingdruk uit te breiden. De staatscommissie meent, dat de ver plichting tot onderhoud gematigd moet kunnen worden in de gevallen, waarin de behoeftige zich onwaardig heeft getoond om een onderhoudsbijdrage te vragen. De commissie noemt het volgende voorbeeld: „Een kind kan zich zijn vader slechts herinneren als tyran en dronkaard, die het familiegoed er op de meest onsym pathieke en zedeloze wijze heeft door gebracht. Het kind is deze vader zo spoedig mogelijk ontvlucht en liefdevol door vreemden verzorgd. In 20 jaren heeft het niets van zijn vader gehoord of willen horen. Nadat dit kind zelf een gezin heeft gesticht, wordt het on verwachts aangesproken voor een on derhoudsbijdrage voor zijn vader,-die in het gemeentelijk tehuis voor ouden van dagen in de gemeente X blijkt te zijn opgenomen." Dit is natuurlijk niet billijk. Naar mijn mening behoort de onderhoudsplicht in zulke gevallen niet alleen gematigd, maar ook geheel opgeheven te kun nen worden. Verhaal Indien degene, die bij de wet tot onder houd verplicht is, in gebreke blijft, kan de behoeftige twee wegen bewandelen. Hij kan bij de rechtbank een rechtstreekse bij drage van de onderhoudsplichtige vorde ren. Hij kan ook ondersteuning vragen van' een instelling van weldadigheid of het ge meentebestuur (Burgerlijk Armbestuur, Maatschappelijk Hulpbetoon, enz.). Deze lichamen kunnen op hun beurt de uitge keerde bedragen op de onderhoudsplich- tige(n) verhalen. De Staatscommissie acht het gewenst, dat de gemeente meer aandacht zal besteden aan de uniformiteit der te verhalen bedra gen. Zij stelt daarom voor de colleges van B. en W. bij de wet te verplichten normen vast te stellen, welke als richtlijnen zullen gelden voor het uit te oefenen verhaal. De staatscommissie*\vil, dat de gemeente besturen de door hen vastgestelde richt lijnen ter kennis zullen brengen van de minister van Binnenlandse Zaken. Deze zal hierdoor een inzicht kunnen krijgen in het beleid, dat de gemeenten terzake volgen en zo nodig met een gemeente in overleg kun nen treden over de algemene gedragslijn, aldus de commissie. Chronische zieken, krankzinnigen, doof stommen en dergelijken vereisen een zeer langdurige verpleging. De kosten van deze verpleging leggen een b 1 ij v e n d e druk op de onderhoudsplichtige. De staatscommissie wil hieraan tegemoetkomen door de moge lijkheid te scheppen bij Algemene Maat regel van Bestuur richtlijnen te geven voor het verhaal van kosten van langdurige ver pleging. De commissie stelt zich voor, dat hierin b.v. zal worden voorgeschreven, dat voor elk jaar, dat de verpleging duurt, de normale onderhoudsbijdrage met b.v. 10 wordt verminderd, totdat een zeker mini mum van b.v. 50 zal zijn bereikt. Op welke hulpverlening is verhaal mogelijk? Ingevolge artikel 63 van de Armenwet kunnen alle kosten van armenverzorging verhaald worden. Het is nu maar de vraag, wat onder armenverzorging moet worden verstaan. In het verleden is veel gestreden over de al of niet verhaalbaarheid van de werklo zensteun. De Hoge Raad besliste tenslotte op 8 December 1939, dat verhaal w e 1 mo gelijk was. Tegenwoordig kunnen de uitkeringen krachtens de „Overbruggingsregeling 1949" en de „Sociale Bijstandregeling 1950" niet verhaald worden. Immers de Armenwet bepaalt, dat de uitgaven van armenverzor ging, gemaakt ten laste van een in stelling van weldadigheid of van een ge meente, verhaald kunnen worden door het lichaam, te welks laste de kosten komen. De uitkeringen krachtens de hierboven ge noemde regelingen kunnen echter voor 100 door de gemeentebesturen bij het rijk worden gedeclareerd. Volledigheidshalve worde hier nog aan toegevoegd, dat een werkloze .niet alleen overbruggingssteun of sociale bijstand kan ontvangen, maar ook evenals ieder an der ingevolge de Armenwet geholpen kan worden in de daarvoor in aanmerking komende gevallen (betaling ziekenhuis- regeking, aanschaffing van een ledikant, aankoop van eieren, boter en versterkende middelen voor een zwak kind, enz.). Der gelijke uitgaven blijven ten laste van de gemeente en kunnen dus op de onderhouds- plichtige(n) verhaald worden. De staatscommissie wil nu de Armenwet zodanig wijzigen, dat de gemeente ook het verhaalsrecht zal kunnen uitoefenen, in dien de door haar gemaakte kosten van armenverzorging door het rijk worden ver goed. De commissie geeft niet aan wat voor soort uitkeringen zij hier op het, oog heeft. Ofschoon uit de toelichting blijkt, dat dit niet de bedoeling van de staatscommissie is, zal toch de voorgestelde wijziging het verhaal van uitkeringen krachtens de over bruggingsregeling en de sociale bijstands regeling althans wettelijk mogelijk maken. De wetgever spreke hier duidelijke taal!! Het Nederlandse volk heeft er recht op te weien, waar het aan toe is! Mr. C. A. BARON BENTINCK. en een ieder moet daaraan meewerken. Het is noodzakelijk het plan-Dompvloeds- laan met spoed uit te voeren en op gron den in het Noorden der gemeente een par- tiëel uitbreidingsplan te maken. Voorts besprak hij de bouw van goed kope woningen in Aerdenhout en Voge lenzang. In het kopen van grond in Haar lem zag de spreker grote bezwaren. Ook vroeg hij aandacht voor het stichten van een badhuis in Vogelenzang en het houden van volksvoorstellingen in het Openlucht theater ter bevordering van het culturele leven. De heer Pinxter (KVP) zeide, dat de begroting een gunstig beeld geeft. Te ver wachten is, dat de rekening 1950 een saldo zal opleveren. De spreker betreurde het, dat er van uitvoering van het plan-Domp- vloedslaan niets is gekomen, omdat een agrarische commissie bezwaren had. Voor af was geen overleg gepleegd met de ge meente. Vogelenzang biedt echter goede gronden voor woningbouw. Daarom moet er niet aan gedacht worden in Haarlem te bouwen. De spreker vroeg de bouw van woningen voor grote gezinnen te bevorde ren en drong aan op wijziging in de sub sidieregeling van het bijzonder kleuter onderwijs. Baron Groeninx van Zoelen (CH) merkte op, dat hij de toelichting van B. en W. kan onderschrijven. Er zijn vele moeilijkheden op te lossen; de groot ste is wel de woningnood. De spreker be treurde het, dat er bij de Dompvloedslaan niet gebouwd kan worden. Hij zeide, dat velen, die werkzaam zijn bij de provincie, in Bloemendaal willen wonen. Het is daarom noodzakelijk, dat de provincie meewerkt, dat er over bouwterreinen be schikt kan worden. De heer Groeninx herinnerde aan het proces met Zandvoort en de bezwaren tegen de Noord-Zuidver binding en drong aan op een goede samen werking met de omliggende gemeenten. Dan kan veel bereikt worden. Tenslotte verzocht de spreker B. en W. alvorens een definitief advies over de melksanering uit te brengen het oordeel van de raad te vragen. Antwoord van het college van B. en W. De voorzitter sprak er zijn vreugde over uit, dat een der leden over de par keerplaats aan de Zeeweg gesproken heeft. Aan de gemeente is verboden villa's te bouwen langs de Zeeweg; wel mag een lelijke parkeerplaats aangelegd worden. Dat is meten met twee maten. Het ver beteren van de verkeerssituatie bij de Viersprong hangt af van de plannen tot wijziging van de omgeving van het Station Aerdenhout-Heemstede. In de volgende vergadering komt een plan van Haarlem en Bloemendaal over de Noord-Zuidver binding aan de orde. Het is de vraag of hogere autoriteiten dit zullen goedkeuren. Enkele leden heb ben vragen gesteld over aankoop van sportvelden. De spreker heeft echter van grondeigenaren uit Aerdenhout vernomen, dat het rijk grond wil kopen, om daarop het Marinehospitaal te bouwen. Daarom moet met de beslissing over aankoop van grond voor sportterreinen gewacht wor den. De voorzitter zette uiteen hoe moei lijk het voor B. en W. is wijzigingen te brengen in verkeerssituaties in de ge meente, omdat adviezen moeten worden gevraagd aan hogere colleges. Dat duurt steeds lang. Het woningprobleem vraagt steeds de aandacht van het college. Het is noodzakelijk, dat de gemeente blijft wer ken aan het plan bij de Dompvloedslaan. Samenwerking met Zandvoort zal zeer welkom zijn, zeide de spreker en hij dacht daarbij aan de exploitatie op het strand en het plaatsen van gebouwen op het ter rein van „De Kennemerduinen". De voor zitter was bereid" de zaak der melksane ring in de raad aan de orde te stellen, ech ter niet op het ogenblik, omdat wethouder Hijszeler ziek is. Wethouder Van Geluk (WD) zeide als voorzitter der Stichting Openlucht theater, dat er voorstellingen tegen lage prijzen gegeven worden. Zij worden echter niet volksvoorstellingen genoemd. Verder staan er tien tot twaalf concerten in het komend seizoen op het programma. Houders van jaarkaarten kunnen die gratis bijwonen. Wethouder mr. R oh ling (KVP) onderschreef de opmerking, dat het onder wijzend personeel in de eerste klasse der salariëring thuis hoort. Spreker is er weliswaar voorstander van om bovental lige onderwijzers aan te stellen. Er moet echter zekerheid bestaan dat voor dit in stituut in de komende jaren geld beschik baar is. Die zekerheid is er echter niet. Bovendien is er op de scholen onvoldoende ruimte voor de leerlingen. Daardoor komt het kleuteronderwijs nog meer in het ge drang. Bij de replieken deelde de voorzitter mee bereid te zijn mee te werken, dat het vraagstuk der woonruimte in een volgen de raadsvergadering aan de orde wordt gesteld. Het bouwen van nieuwe woningen in het Noordelijk deel der gemeente zal alleen mogelijk zijn als de provincie grond verkoopt. Dat is echter niet te verwachten. Wethouder Van Geluk zeide, dat de uitvoering van het plan-Kop Zeeweg af hangt van ruiling van grond met het be stuur van „De Kennemerduinen". De on derhandelingen verlopen niet vlot. Haarlems Chr. Mannenkoor hield jaarvergadering In gebouw „Zang en Vriendschap" aan de Jansstraat kwam gisteravond het Haar lems Christelijk Mannenkoor in jaarver gadering bijeen. De verslagen van de secre taris, de heer T. v. d. Meer, van de penning meester, de heer H. van Es, en van de ad ministrateur van de Actie Kunstlievende leden, de heer J. van Haarlem, getuigden van een gezond verenigingsleven. De ge noemde functionarissen werden evenals de heren J. Westenburger en J. Kreyger her kozen. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heren F. Beek als tweede voor zitter en E. W. Nieboer als algemeen adjunct. De voorzitter, de heer D. A. J. Spek, be sprak het concert dat op 17 April zal wor den gegeven en deelde mede dat daaraan zullen medewerken de organist Albert de Klerk en de tenor Han le Fevre. Op Tweede Pinksterdag zal Haarlems Christelijk Mannenkoor voor het eerst deelnemen aan een zangconcours, namelijk te Putten. Het zal uitkomen in de eerste afdeling. De voorzitter constateerde ten besluite van de vergadering dat het koor, onder leiding van zijn dirigent Bernard Verboom, met vertrouwen het nieuwe ver enigingsjaar kan ingaan. Aalsum, 19 te Port Said. Arnedijk, 19 te New Orleans. Arendskerk, 19 van Manilia te Kobe. Aardijk, 19 v. Havanna n. Antwerpen. Aletta, 17 v. Pladju n. Port Swetteniiam. Alkaid, 18 215 m. ZQ. St. Vincent. Aludra, 13 660 m. ZW. Flores. ALwaki, 18 360 m. ZO. Bermuda. Amsteldlep, 18 520 m. NO. Flores. Am stelp a ik, 18 420 m. N.NW. Flores. Amstelveen, 18 v. Antwerpen naar Londen. Arkeldijk, 18 440 m. W. Scllly's. And'ijk, 18 v. New Orleans n. Corpus Christi. AaVsdijk, 19 v. Le Havre n. Antwerpen. Amstelland, 20 te Bombay. Ald'abi, 19 v. Buenos Aires te Rotterdam. Almdijk. 19 v. Havanna n. Vera Cruz. Alnati, 19 bij Plymouth. Axeldijk, 19 van Bremen te Rotterdam. Abbekerk, 20 v. Hamburg 14 u. Hoek v. Holland verwacht. Alpherat, 19 v. R'dam naar W. Afrika. Argos, 19 v. A'dam te Kopenhagen. Blijdendijk, 13 van New York naar Rotterdam. Barendrecht, 18 van Antarctic naar Kaapstad. Bloemfontein, 18 dwars Lissabon. Blommersdijk, 18 240 m. ZO. Kp. Race. Britsum, 18 840 m. O.NO. Cp. Henry. Baarn, 19 v. Amsterdam naar Bremen. Bengkaiis, 19 van Kaapstad n. East London. Breda. 19 v. Curasao n. Cristobal. Bosöhfontein, 19 16 u. te Port Said. Caltex Delft, 18 v. Sidon n. R'dam. Caltex Nederland, pass. 19 Flnisterre. Caltex The Hague, 18 v. R'dam n. Sidon. Clavella, 18 v. R'dam n. Vado. Croneniburgh, 18 v. R'dam naar Bibao. Callisto, 18 210 m. ZW. St. Miguel. Caltex Pernis, pass. 18 Pantellaria. Celebes, 19 v. Kidjang te Cheribon. Cistula, 18 860 m. O.NO. Bermuda. Coryda, 19 v. Djakarta te Pladju. Castor, 18 v. Trinidad n. Georgetwon. Ceram, 18 80 m. w.t.Z. Kundfida n. Aden. Dalerdijk, 18 te Vancouver. Delfshaven, 18 Cp. Blanco gepass. Drente, 18 nog te Batikpapan. Duivendrecht, 18 70 m. NO. Fortaleza. Delft, 19 v. Huasco te Caldera. Delfland. 19 v. Rio de Janeiro n. Ilheus. Duivendijk, pass. 19 Mona Passage. Esso Amsterdam 18 rede Aruba. Eos, 19 te Amsterdam. Etrema, 18 1180 m. ZW. Madeira. Edam, 19 450 m. ZO. Kp. Race n. Antw. Ena, 18 830 m. NO. Martinique. Elmina. 21 van Freetown te Dakar verw. Esso Den Haag, 21 Rotterdam verwacht. Eemdtjk. 19 te Antwerpen. Friesland (SSM), 18 v. Huil n. Antwerpen. Friesland (KRL), 18 te Belawan. Gouwe, 19 v. Sluiskil n. R'dam alw. 20 verw. Graveland, 18 van Santos. Gooiland, 19 v. Rio Grande n. Pto Alegre. Gordias, 20 te Gibraltar. Groote Kerk, 20 te Genua. Hercules, 18 v. R'dam tiaar Malta. Haarlem, 18 te Hamburg. Haulerwijk, 18 290 m. ZW. Lands End. Helena, 18 v. Piombino naar Trinidad. Helicon, 18 580 m. NO. Guadeloupe. Hersilia, 18 ZW. St. Maria. Hestia, 18 270 m. ZW.t.W. Lands End. Helder, 18 v. Mollendo n. Callao. Hydra, 18 v. New Orleans n. Laguaira. He el sum, 19 v. Charleston naar Antw. Ittersum, 18 440 m. W. Flores. Indrapoera, 19 v. Belawan naar Aden. Japara (KRL), 20 Aden verwacht. Jupiter, 19 v. Patras naar Gibraltar. Kalmana, 18 v. Sibolba n. Sinabang. Karsik, 20 te Momibassa. Kertosono, 19 v. Penang n. Belawan. Kota Ged'e, 20 te Newport News. Kedoe, pass. 20 5 u. Perim. Luna, 18 van Amsterdam naar Hamburg. Laurenskerk, 19 v. Bahrein naar R'dam. Laagkerk, pass. 18 Kp. Vincent. Langkoeas, 19 van Tj. Priok n. Belawan. LoosdreCht, 19 v. Le Havre n. Antwerpen. Leuvekerk, 19 v. Marseille naar R'dam. Lutterkerk, 20 te Amsterdam. Meliskerk, 19 v. Kaapstad te Port Elizabeth. Muiderkerk, pass. 18 Gibraltar. Maasland, 19 te Montevideo. Maas, pass. 18 Kp. St. Vincent. Malea, pass. 13 Port Soedan. Marisa, 18 75 m. NO. Sombrero eil. Marken, 18 750 m. ZW. Flores. Mirza, 18 rede Poeloe Samtare. Maaskerk, 19 v. Freetown te Abidjan verw. Malvina, 18 bij Kp. Bougaronl. Manoeran, 18 Billiton gepass. Mariekerk, 20 te Genua. Marissa, 20 v. R'dam te Curacao. M etui a. 19 v. Pulubukom n. Adelaide. Nieuw Amsterdam, 18 v. N. York te St. Thomas Nestor, pass. 18 Algiers. Noordwijk, 13 bij Kp. Vincent. Noordam, 18 340 m. ZO. Kp. Race.' Nigerstroom, 19 v. Takoradi n. Monrovia. Omala, 19 te Singapore. Orestes, 18 190 m. O.ZO. Trinidad. Ovula, 19 v. Yarrow naar Curacao. Oberor., 20 van New York te Curasao. Overijsel, 19 v. Alexandrië. Papendrecht, vertr. 19 v. R'dam n. Perz. Golf. Phrontis, 18 v. Swansea n. Port Said. Prins Maurits, 18 215 m. W. Ouessant. Prins Willem v. Oranje 18 n. Southampton. Prins Willem IV, 18 v. Rouaan rede Casablanca Pygmalion, pass. 18 Westpunt Jamaica. Paula, 18 120 m. W. Cambodia Point. Poeloe Laut, 18 250 m. NW. Str. Messina. Polyphemus, 18 230 m. W.t.N. Minikoy. Prins Fred. Hendrik, 18 v. Bremen n. Hamburg. Polydorus., 17 v. Port Swetienham n. Balikpapan Prins Fred. Willem, 20 v. Rouaan te Amsterdam Rotti, 18 v. Djibouti n. Pondicherry. Rempang, 19 v. Antwerpen te Amsterdam. Ridderkerk, 13 v. A'dam n. Hamburg. Radja. 19 v. Baltimore n. Houston. Roebiah, 18 v. Soerabaja n. Palembang. Rondo, 18 900 m. ZW.t.W. Flores. Rodas, 13 v. Kingston n. Trinidad. Rotula, 19 540 m. O. Sydney. Rlouw, pass. 19 Flores. Rossum, 20 te Lissabon. Ruys, 19 v. Buenos Aires n. Montevideo. Rijnkerk, 19 v. R'dam naar Antwerpen. Scherpendrecht, 18 v. Singapore n. Bahrein. Sloterdijk. 18 v. Colombo n. Port Said. Sommelsdijk, pass. 18 Miami. Stad Leiden, pass. 18 Turks eil. Stad Maassluis, pass. 18 Finisterre. Straat Makassar, 18 v. Miri n. Zambianga. Saroena, 18 op Musi Rivier. Siberoet, 18 te Medan. Sliedrecht, 18 700 m. NO. Sombrero. Soestdijk, 18 580 m. W. Gibraltar. Stad Arnhem, 13 700 m. O.ZO. Bermuda. Stad Breda, 18 265 m. W. Ouessant. Stad Vlaardingen, 18 300 m. W. Flores. Stanvac Talang Akar, 19 te Sungeigerong verw. Stentor, 18 te New York. Salawati, 20 te Tj. Priok. Sarpedon, pass. 19 A zo ren. Stad Alkmaar, 19 v. Houston n. Nederland. Schie, 19 van Amsterdam naar Levant. Sibajak, 21 6 u. te Hoek van Holland verw. Slamat, pass. 19 9 u. Finisterre. Tjisadane, 19 v. Hongkong te Singapore. Tjiluwah, pass. 18 Saigon. Tomori, 18 1010 m. O. Cp. Henry. Tripang, pass. 18 Perim. Tabian, 18 in Straat Banka n. Singapore. Teiresias, 18 v. Makassar n. Soerabaja. Telamon, 18 v. Ciudad Trujillo n. Puerto Plata. Tiberius, 19v. Curagao n. Aruba. Tongkol, 18 nog te Algiers. Tegelberg, 20 te Zanzibar. Tiba, pass. 19 v. Fernando Noronha. Tomini, 19 v. R'dam naar Antwerpen. Veendam. 19 v. R'dam te New York. Wieldrecht, 19 v. Durban te East London. Waal, verm. 19 v. Le Havre naar A'dam. Woensdrecht, 19 v. New York te Curacao. Waingapoe, 18 v. Waingapoe n. Waikeio. Waiwerang, 13 v. Soerabaja n. Singapore. Winterswijk, 18 Finisterre gepass. Westerdam, 18 72C m. W. Scllly's. Willem Barendsz, 19 van Kaapstad n. A'dam. Waterman, 20 te Southampton. Winsum, 19 v. R'dam naar San Juan. Weltevreden, 16 v. San Francisco te Bombay. IJsel, 19 v. Alexander te Beiroeth verw. Zonnewijk, vertr. 21 van Puerto Padre naar Santiago. Zeeland (KRL), 19 v. Dieddah n. Suez. Zuiderkruis, 19 600 m. W.t.Z. Scllly's. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl. 47 84 86% A.K.U 141% 140 Lever Brothers 178 178 Philips Gloeil. 147 147 Nwe Philips 141)4 141% Kon. Petroleum 294% 294 A'dam Rubber 82% 83% Holl. Amer. Lijn 152 152 N. Scheepv. Unie 137 Pi 137 H.V.A 92% 93)4 Deü Mij 71 71% Amsterd. Bank 153J4 153 Rotterd. Bank 154H 154)4 Twentse Bank 159 157 Anaconda Copper 48ls/io 48)4 Bethlehem Steel 49]1$ 49 J4 Pepublic Steel 42 42 Shell Union 84)4 83)4 4954 49% U. S. Steel 39% 39)4 N Lever Brother' 175! 177

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 10