Cas Baas als wijze kater Bezielde zang in de Grote Kerk door het Dresden er Kreuzchor Bijzetting urn met as van L. Peper Haarlemmermeer Bloemendaal Heemstede Zandvoort Lisse DONDERDAG 20 MAART 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Een echt familie-zwemfeest Overschot van Nederland in de Betalings-Unie Voor onze kwartaal-abonnés Haarlems Dagblad Burgerlijke stand van Haarlem „Puck" gaf openbare en schoolvoorstelling Eduard van Beinum besloot zijn Londense periode Films van Dick Laan Gymnastiekvereniging Heemstede gaf uitvoering Vijf landen vervaardigen film in Europese musea Koningin Emmaschool voor christelijk BLO Veertig jaren brandweer in Heemstede T eraardebestelling V. J. van Petegem Propagandabijeenkomst voor padvindsters Vrijdag de vlaggen uit! Bloemenschikcursus Morgen zal in Leiden een belangrijke boekenveiling gehouden wordenwaarbij vele curiosa onder de hamer komen. Twee der te veilen zeldzaamheden: op de voorgrond de eerste in Nederlands gedrukte Bijbel (vijftiende eeuw), daarachter rechts een oude Nederlandse kroniek zestiende eeuw). Dat dokter M. Eeftinck Schatterikerk zijn hart verpand heeft aan de zwemsport is dezer dagen gebleken. Ter gelegenheid van de vie ring van zijn zeventigste verjaardag heeft hij een familie zwemfeest gehouden, waarbij zijn zoons, dochters, schoondochters, schoon zoons en zijn zestien kleinkinderen in Stoop's Bad hun vaardigheid in het zwemmen moes ten laten zien. De heer M. Brandt, bad meester van Stoop, had voor dit zwemfestijn een aantrekkelijk programma samengesteld. De familie Eeftinck Schattenkerk heeft op genoegelijke wijze, anderhalf uur lang, een onderlinge strijd gestreden in persoonlijke nummers, familie-estafettes. Ook het Ro meinse wagenrennen stond op het pro gramma. Volgens de definitieve cijfers heeft het overschot van Nederland in het betalings verkeer met aan de Europese Betalings unie deelnemende landen in Februari 236.778.000,bedragen. Van dit bedrag heeft Nederland 118.389.000,ontvangen in goud en dol lars. Voor 118.389.000,heeft Nederland crediet verleend aan de Europese Beta- lings-unie. De vordering van Nederland op de Euro pese Betalings-unie bedraagt thans 397.005.000,—. Velen waren Woensdagmiddag op de Ere begraafplaats aan de Zeeweg te Overveen bijeengekomen, waar de urn met as van de heer L. Peper, vroeger lid van de gemeente raad van Haarlem, die 16 Mei 1942 in het concentratiekamp te Neuengamme om het leven is gekomen, na vele ontberingen te hebben doorstaan, werd bijgezet. Onder hen waren de heren M. A. Reinalda, Com missaris der Koningin van de provincie Utrecht; J. van Boekhoven, A. van der Veldt, D. A. J. Spek, leden van de gemeen teraad, de communistische raadsfractie en bestuursleden en leden van het personeel der coöperatie „Haarlem". De baar was met de Nederlandse vlag gedekt. Er waren bloemstukken van het gemeentebestuur van Haarlem, van de Communistische Partij Nederland, van de Communistische raadsfractie, van het Ver enigd Verzet 1940-1945 en van de Neder landse Vrouwenbeweging. Mevrouw weduwe F. Peper-Posma sprak een woord ter nagedachtenis van haar echtgenoot en herinnerde er aan, dat in de oorlogsjaren zoveel Joden, waaronder fami lieleden om het leven zijn gekomen. Zij richtte zich speciaal tot de jeugd die recht heeft op een gelukkig leven en herinnerde aan het werk van de verzetstrijdster Hannie Schaft, die op de Erebegraafplaats begra ven is. Mevrouw Peper zeide, dat men in de tijd van het verzet één was; laten wij één zijn in de strijd om de vrede. Dan eren wij het beste de gevallenen. De heer H. van Weizen is gelijk met de heer Peper gearresteerd en heeft met hem de ontberingen in Amersfoort en in Neuen gamme meegemaakt. Hij gaf daarvan een beeld en vertelde daarbij hoe dapper de heer Peper zich gedragen heeft. Van Augus tus 1941 tot 12 December 1941 waren zij in Amersfoort. Als eerste Nederlanders zijn zij naar Duitsland overgebracht. Kort na hun aankomst in Neuengamme brak vlek- typhus uit, waardoor een derde der drie honderd gevangenen overleden is. Begin Mei 1942 heeft de heer Peper, ondanks zijn Inmiddels zwak geworden lichamelijke toe stand, tot volhouden aangespoord. Veertien dagen later stierf hij. De heer Van Weizen besloot met te zeggen: „Het leven van Peper is niet tevergeefs geweest; wij danken je voor het voorbeeld, dat je gegeven hebt." Mr. M. Proper zette de betekenis van de heer Peper als lid van de Haarlemse ge meenteraad uiteen en schetste de over ledene als een man van karakter, een man met diepe levensovertuiging en een man met diepe levenservaring. De zoon van de heer Peper dankte de sprekers voor hun toespraken en de be zoekers van deze plechtigheid voor hun komst. bestaat de gelegenheid, het abonne mentsgeld automatisch van hun giro rekening op de onze te laten over schrijven. De voordelen hiervan zijn: le. Aanbieding van kwitantie komt te vervallen, dus geen incassokosten 2e. Giro-biljet behoeft niet meer ieder kwartaal te worden uitgeschreven 3e. Geen kosten voor overschrijving. Indien U hiervan gebruik wilt maken verzoeken wij U een machtigingsfor mulier bij onze administratie aan te vragen. OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HAARLEM, 19 Maart 1952 ONDERTROUWD: 19 Mrt, J. J. Ruijter en J. M. van Bruggen; E. J. van Deursen en M. J. J. Koedijk; A. van Mazijk en J. T. H. Veenstra; J. J. Pieéte en M. Leen; H. G. P. Durge en J. van der Vaart, J B. J. M. van Eeden en J. W. van der Vooren; J. W. Ger- ringa en L. A. M. Vink; J. de Rond en H. M. ten Hoonte; L. Beute en W. E. Kok; G. A. Barendse en M. G. Schaap; W. Nijboer en G. H. C. Bakker: H. Zuiderduin en J. E. Huij- bens; A. G. Beun en J. M. van Santen; J. Geel en J. G. J. H. Stange; C. de Jong en M. Molenaar; G, Nieuwveen en G. Dekker. GEHUWD: 19 Mrt, G. W. J. Boxelaar en J. M. C. J. Kooij; M. Veraard en M. J. T. Fiévez; C. Molenkamp en A. E. Kok; C. de Regt en C. van Roosenbeek: L. van der Goes en R. Uiterwaal; N. B. M. Dankelman en A. M. LÏsselmuiden; W. Ineke en M. A. de Vos; H. Konings en A. Koopman; M. J. van der Steen en E. Brouwer; A. P. H. Houtakkers en A. M. Smal; W. Hofstee en P. van dei- Meer; H. de Vries en A. T. H. Kleijntjens. BEVALLEN van een zoon: 18 Mrt, G. C. M. van VlietMontagne; C. M. van Melsen Kort; W. C. Roosvan den Berg; 19 Mrt, M. C. Kessler—Hendriksse; N. Diel—Les- meister. BEVALLEN van een dochter: 18 Mrt, T. J. M. Swartevan der Pas; A. van de Pieter manBergsma; A. A. de SmitDaggelders; 19 Mrt. J. Brandse—Voorthuijsen; H. T. de Lange—Witteman. OVERLEDEN: 17 Mrt, G. P. Brouwer, 87 j„ Kenaupark. Het lijkt mij waarschijnlijk dat de lei ding van „Puck" zo langzamerhand wel inziet dat de naam van deze „toneelgroep van en voor jonge mensen" niet zo bijster gelukkig is Vele ouderen althans zullen er zich door laten weerhouden, uit overigens geheel misplaatste vrees voor kinderach tigheid, de voorstellingen van dit onder nemende gezelschap bij te wonen. En dat kan soms bijzonder jammer zijn Zo was de opvoering, die gisteravond in de Haar lemse Schouwburg van „De wijze kater" van Herman Heijermans gegeven werd, in tal van opzichten de moeite waard. Geluk kig kon de zaal voor een flink gedeelte worden gevuld met leerlingen, die geen plaats voor de des middags gehouden schoolvoorstelling hadden kunnen krijgen. Als zo dikwijls hadden de afwezigen on gelijk. Het was een fleurige, fantasierijke vertoning van een stuk, waarmee onder andere omstandigheden naar wij zo ver moeden ongetwijfeld velen op grond van de bijna legendarische reputatie gaar ne kennis hadden gemaakt. Of zou het gebrek aan belangstelling van volwassenen moeten worden toegeschreven aan de me ning dat alleen Jan Musch de titelrol zou kunnen spelen? Maar dan heeft men zich toch vergist, ondanks de veronderstelling van dr. B. Hunningher in zijn studie over Heijermans, dat het alleen aan de creatie van deze acteur te danken is geweest dat het uit 1917 daterende spel meer dan vijf honderd keer voor het voetlicht kon ko men. Wel is het waar dat de aantrekkelijk heid meer op de spel mogelijkheden dan op de inhoud berust. Men zou Cas Baas, die nu als de kater over de stoelen en uit het venster sprong, om tussen deze bezig heden door allerlei natuurlijke wijsheden uit te miauwen, geen recht doen weder varen door zijn optreden met de herinne ring aan dat van zijn grote voorganger te vergelijken, vooral ook niet omdat hij ken nelijk naar een geheel éigen manier van interpretatie heeft gestreefd, los van een voorbeeld dat hij trouwens misschien in het geheel niet kende. Zijn radheid van tong verhinderde niet dat de dikwijls scher pe critiek op allerlei menselijke gedragin gen en instellingen zo doeltreffend klonk, dat de hilariteit ook bleef opklateren na het hoogtepunt van het stuk, dat helaas in het eerste bedi'ijf ligt. Zijn komisch- sarcastische toon en amusante springerig heid bezorgden hem een verdiend succes. Al zal niemand eraan denken „De wijze kater" tot de meesterwerken van Herman Heijermans te rekenen, toch schenkt dit hekelspel ook heden ten dage, ondanks de vele onvolkomenheden en de steeds verder verslappende uitwerking van een aardig gegeven, de toeschouwer nog veel vermaak. Wim Vesseur, die de spelleiding had, deed er zeker niet onverstandig aan de „boos aardigheid" van dit „sprookje" maar zo'n beetje op de vlakte te laten en zijn heil te zoeken in zijn meeslepende verbeeldings kracht. Zeer in het bijzonder moeten dan ook de door hem in samenwerking met Jan Bons ontworpen décors worden ge prezen, die met uiterst weinig middelen een wereld van illusie openden. Ook de costuum;; schonken voldoening, al kon men zich de wijze kater in zijn hoedanigheid van opperrechter in het laatste bedrijf wat rijker aan statie denken. Met de hoofdpersoon dwarrelde er een reeks van doorgaans leuke typeringen over de planken. Van de vele medewerkenden moet vooral Egbert van Paridon als de slecht uitgeslapen, maar later zeldzaam oubollige koning worden genoemd. Elly Venema zorgde in de eerste scènes als het liefhebbende meisje van de arme Jonathan (een aardige rol van Paul van der Lek) voor de gewenste vertedering. Er waren wel enige zwakke plekken, maar die kon den toch niet noemenswaardig afbreuk doen aan de aardige indruk van het geheel. Voor critiek op het stuk is het, nu de schrijver al meer dan twintig jaar dood is, veel te laat. Iedereen kan trouwens de gebreken gemakkelijk op z'n eigen houtje herkennen. Laten wij liever dankbaar zijn dat de levensvatbaarheid van deze persi flage nog geenszins geweken is. Te oorde len naar de reacties uit de zaal hebben de scholieren er veel plezier uit gepuurd. DAVID KONING. (Van onze correspondent in Londen) Na een verblijf van twee maanden is Eduai-d van Beinum uit Londen naar ons land teruggekeerd. Hij heeft een drukke tijd achter de rug, want het door hem ge leide Londens Philharmonisch Orkest moet hard werken om aan de kost te komen, vooral sinds de overheidssubsidie als ge volg van een politiek conflict is inge trokken. De samenwerking tussen Van Beinum en het orkest liet niets te wensen. Het optreden van de Nederlandse dirigent was een algemeen erkend succes. Een moeilijkheid vormde ongetwijfeld de een zijdigheid van de muzikale smaak van het Engelse publiek, zodat hij slechts een en kele keer van de gebruikelijke paden kon afwijken. Van Beinum weet nog niet of hij het vol gende seizoen naar Londen zai kunnen komen. Er zijn hem verscheidene aanbie dingen gedaan om in de Verenigde Stalen als gastdirigent te fungeren. De cineast Dick Laan, ook bekend als schrijver van kinderboeken, heeft gisteren voor de leden van de Haarlemse sociëteit Teisterbant enige van zijn experimenten met de camera vertoond, waaronder ook het bekende „Voetbal" van 1930, dat in de verzameling van het Nederlands Film museum in het Stedelijk Museum te Am sterdam is ondergebracht. Verder werden onder andere op het witte scherm gepro jecteerd een herinnering aan de bevrijding van ons land, een zeer vermakelijke paro die op de heldendaden van de destijds zo populaire Nick Carter en een treffende documentaire ter propaganda van de tu berculosebestrijding, welke nog uit de hoogtijdagen van de Nederlandse Filmliga dateert. In een toelichtende causerie vertelde de heer Laan allerlei, doorgaans nogal verma kelijke, wetenswaardigheden over de uit oefening van zijn zo vakkundig bedreven liefhebberij. Eigenlijk is het jammer, dat kon men duidelijk constateren, dat het za kenleven hem zozeer in beslag neemt dat hij tegenwoordig zijn apparatuur maar aan de wilgen laat hangen. Onder de bekwame leiding van de heer G. J. Wiethaar en met pianobegeleiding van diens echtgenote heeft de gymnastiek vereniging „Heemstede" Woensdagavond in het Minerva-theater een geslaagde uit voering gegeven. De onmogelijkheid om een generale re petitie te houden en de beperkte ruimte op 't podium van het Minerva-theater hebben echter niet nagelaten hun stempel te druk ken op verschillende oefeningen Sommige oefeningen zouden bij meer ruimte beter tot hun recht zijn gekomen. De springnummers moeten beslist als „zwak" geklasseerd worden, en bij hoog- rek heren en ringenzwaaien dames en meisjes bleken verschillende oefeningen boven de capaciteiten der deelnemen den te liggen, waardoor mislukkingen ont stonden. Bij hoogbrug heren waren de oefeningen beter aan de vaardigheid der turners aan gepast. De vrije oefening van de heren was eenvoudig en werd goed, maar iets te langzaam uitgevoerd. Bijzonder aardig was het sprookje van de kleinste kleuters, waarbij zij verschil lende bewegingen in het door de leider vertelde verhaaltje moesten uitvoeren. De specifiek vrouwelijke nummers wer den in het algemeen zeer behoorlijk ver zorgd. Bij de hoepeloefeningen en de oefening met één knots door de meisjes viel het op, dat velen de overigens niet gemakkelijk aan te voelen muziek heel goed konden ver werken en dit in hun bewegingen ook tot uiting lieten komen. De meest geslaagde oefening van de dames was de trainings oefening. Het applaus dat na ieder nummer klonk bewees, dat ook de zeer vele aanwezigen, onder wie de beschermheer der vereniging, mr. A. G. A. ridder van Rappard, van deze uitvoering ten volle hebben genoten. Een traditie van zeven eeuwen koorzang openbaarde Woensdagavond in de Grote Kerk te Haarlem haar technische volmaakt heid en verheven schoonheid op het concert van het befaamde Dresdener Kreuzchor, onder leiding van prof. Rudolf Mauersber- ger. Meermalen hebben wij het Kreuzchor in onze stad gehoord, zelfs nog onder de vorige dirigent prof. Otto Richter, en verder ook onder de tegenwoordige leider, name lijk in 1930 en in 1944. Wij weten dat het telkens andere knapen en jonge mannen waren die wij hoorden zingen, want het zal zelden voorkomen dat deze langer dan tien jaar in het ensemble dienst doen. Maar de'schakels der traditie bleven ongebroken: men hoorde altijd het Kreuzchor als -een fenomeen van samenzang-cultuur; zelfs de geweldigste politieke omwentelingen, met al de rampen en onzekerheden daaraan verbonden, hebben daar schijnbaar niets aan veranderd. Meer dan ooit te voren hebben wij dit maal het zingen van het Kreuzchor prachtig gevonden. De zangcultuur der knapen en jonge mannen staat op een hoogte die aan het wonderbaarlijke grenst. Alles is soepel en edel van klank. Zelfs de jonge baszan gers laten een geluid horen dat draagt door de correcte vocaalvorming. En .de sopranen kwinkeleren met een volheid van klank en een lenigheid om alle zangeressen jaloers te maken. Maar het merkwaardigste is wel de ongerepte zuiverheid van toon, de ste vigheid van stemming, die zelfs in de las tigste moderne samenklanken van Ernst Pepping's Passiemuziek geen haartje wei felt en aan het slot van dit kapitale werk nog even fris klinken als in het begin. Want men weet ook van uithouden! En dan is er nog het wonderlijk dyna misch vermogen van dit jeugdkoor, het sublieme reageren op de directie van cantor Mauersbergen, die niet alleen werkt op de klaarheid van het stemmen weefsel, maar ook kleur en nuance in het geding brengt. Laat ik er bijvoegen dat de dirigent zijn schakeringen met smaak toepast, waar bij hij zich weet te hoeden voor bombasti sche of sentimentele effecten. Doch het wordt een bezield zingen, waarin geen ogenblik de levendige stuwing ontbreekt. Het Kyrie, Sanctus en Benedictus uit de mis Papae Marcelli van Palestrina, waar mee het concert geopend werd, was een openbaring. Deze reine, diatonische muziek leek ons op dit ogenblik wel het mooiste wat ooit voor stemmen geschreven is. De In Nederland worden deze week opna men gemaakt in het Mauritshuis en in het Rijksmuseum voor een film in technicolor over de ontwikkeling van de landschaps schilderkunst in West-Europa. Deze pro ductie wordt gefinancierd door Groot- Brittannië, Frankrijk, Luxemburg, Bel gië en Nederland op grond van de cultu rele uitwisseling volgens het verdrag van Brussel. De practische uitvoering werd opgedra gen aan de Nederlandse stichting Artifex- film. Het scenario is geschreven door de heer Jean Cassou, hoofdconservator van het museum van moderne kunst te Parijs en de heer I-Ienri Storck na een studiereis door de belangrijkste musea. De belang rijkste stromingen in de landschapsschil derkunst tot aan de Franse impression isten worden naar voren gebracht. De opnamen worden gemaakt in tien grote musea van West-EuroDa. Regisseur is Henri Storck, die zich on der meer door ziin Rubensfilm onder scheidde. De muziek wordt gecomponeerd door Francis Poulenc. THEO UDEN MASMAN ZEGT „THE RAMBLERS" VAARWEL Aan Theo Uden Masman, thans leider van het radio-dansorkest „The Ramblers", is door de Vara de functie van hoofd dei- afdeling lichte muziek aangeboden ter op volging van de heer H. de Heus, die be last is met de leiding van de televisiestaf. De heer Masman, die meer dan 25 jaar aan het hoofd van „The Ramblers" staat, heeft de benoeming aanvaard. meer bewogen muziek in Venetiaanse stijl van Hassler (een achtstemmig Agnus Dei) kon ons die heerlijke Palestrina niet doen vergeten, evenmin als het slotkoor uit de Matthauspassion van Schütz. Wel groeide ons respect voor de ademtechniek en de ex pressieve kracht van het koor. Heerlijk lyrische koorzang hoorde men in een paar motetten van Anton Bruckner („Locus iste" en „Os justi") en een grandiose verklan king van Bach's achtstemmige motet „Komm, Jesu, komm" wekte verbazing om de doorzichtigheid van het rijke stemmen- weefsel in de eerste helft van het werk. Tenslotte werd een fameuze krachttoer geleverd met de vertolking van Pepping's „Passionsbericht des Matthaus",.. die in een zetting voor acht tot twaalf stemmen de ge- durfdste samenklanken te realiseren biedt. Men kan bij het effect ervan met weemoed aan Palestrina en Bach terugdenken, maar toch tevens waarderen dat zo'n werk in deze tijd ontstaan kon en dat er een Kreuz chor is om het tot overtuigend klinkende werkelijkheid te maken. De organist Egbert Vos wisselde op ver antwoorde wijze de koorprestaties af met passende orgelmuziek: de Chaconne en Fuga in d van Pachelbel, het orgelkoraal „O Mensch bewein dein Sünde grosz" van Bach en de Prélude en Fuga in F van Max Reger. JOS. DE KLERK. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Gisteravond vond een bijeenkomst plaats in een der lokalen van de Christelijke B.L.O.- school waarin het gebouw officieel door hel gemeentebestuur aan het schoolbestuur werd overgedragen. De voorzitter van het schoolbesluur deelde mede dat de school geheel in eigendom is overgegaan, alleen is er deze restrictie dat bij het veranderen van bestemming de ge meente weer eigenares wordt. De heer Hoevers gaf een gedocumenteerde uiteenzet ting over het ontstaan der school en wees hierbij in het bijzonder op de grote mede werking van het gemeentebestuur, in het bijzonder van wethouder Oudheusden. De geestelijke uitholling van binnen uit bedreigt de christelijke scholen. Daarom is het zo verheugend dat deze school tot stand is ge komen. Geen compromis-school konden wij aanvaarden, maar alleen een school waaraan de Christelijke gedachte ten grondslag ligt, zo zei spreker. Maar wij zijn er nog niet, want de nazorg voor de vertrekkende leer lingen moet met kracht ter hand genomen worden. Spreker deed een beroep op allen, volledig medewerking in dit opzicht te ver lenen. Wethouder Oudheusden bood de geluk wensen van het gemeentebestuur aan. Dr. Schilp, inspecteur van het Christ. Nat. Schoolonderwijs verduidelijkte met. enige voorbeelden, dat vele moeilijk lerende kin deren door goed onderwijs een plaats in het maatschappelijk leven konden verwerven. Nadat nog een aantal sprekers de geluk wensen van hun organisaties hadden over gebracht verklaarde de heer Hoevers de school voor geopend en werd tot bezichti ging overgegaan. Aanwezig waren de wethouders Oudheus den, Bos en v. Beem, de plaatselijke predi kanten. de Christelijke schoolbesturen uit de Haarlemmermeer en omliggende gemeen ten en vele kerkelijke en wereldlijke autoriteiten. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: W. Roos—Esser, z„ H. SchaapmanPloeg, d.; E. J. F. Kleverlaan Minck, z.; T. Hoenderdosvan Maris, d.; J. M. C. PrinsWijnands. d. ONDERTROUWD: H. Tent. en G. Nouwens; P. M. J. Fraikin en C. M. Schrijnemakers; J. M. Corbeth en S. R. Kaars Sijpesteijn; A. Oderkerk en G. J. Kuijntjes; J. Mes en J. G. H. Kaotein. GEHUWD: J. W. Halderman en G. de Kraaij; P. H. Klink en B. G. Krusemeijer. OVERLEDEN: M. E. S. Zuidhof—Ma'ckay, 74 jaar. De heer Vedder gaf een overzicht van de ontwikkeling De secretaris van de Vrijwillige Brandweer te Heemstede, de heer E. Vedder is na 40 jaren deze functie te hebben vervuld afgetreden. Ter gelegenheid van het afscheid heeft hij een overzicht gegeven van de toe stand waarin hij de Vrijwillige Brandweer op 1 Januari 1909 aantrof. Het brandweer- materiaal was, zoals overal, wel primitief, maar verkeerde toch in uitstekende toe stand. In 1909 telde Heemstede 7000 inwoners, de gemeente was in vier wijken verdeeld, het dorp (tegenwoordig spreken wij van hel Centrum) de Tol aan de Koediefslaan, de Glip en Bos en.Vaart. Ieder mannelijk inge zetene die lichamelijk daartoe geschikt werd geacht, werd aangewezen als brandweerman in de wijk waar hij woonde. Elke wijk had een eigen brandweer, maar met de verplich ting om hulp te verlenen in een andere wijk wanneer dat nodig mocht zijn. In elke wijk was het hoofd een kapitein, die de beschik king had over een eerste- en een tweede lui tenant, een sergeant-majoor, sergeants, kor poraals en een groot aantal spuitgasten. Onder hen was ook een tamboer die een trommel bewerkte wanneer de spuitgasten moesten aantreden of ophouden met blussen. In het dorp was de kapitein de heer W. A. v. Amsfel, die in 1911 opperbrandmeester werd. Toen werden dus de militaire rangen afgeschaft. In de wijk de Tol was de heer G. Zieren kapitein. Op de Glip de heer G. Kramer en in Bos en Vaart de heer P. Kui per Jr. Het materiaal bestond in elke wijk uit een handspuit, die door acht spuitgasten bediend werd. Daarbij was een aanjager, welke eveneens een bezetting had van acht mannen. Het water werd gepompt uit vaar ten, sloten of brandputten. Wanneer er geen water was. kon men ook niet spuiten en moest men dus de rode haan maar lustig laten kraaien. Deze toestand duurde niet lang, want reeds in 1910 werd Heemstede verblijd met een duinwaterleiding en werden overal brand- kranen aangelegd. Tegelijkertijd kwam een ingrijpende reorganisatie van de brandweer tot stand. De Vrijwillige Brandweer werd opgericht, waarvan staf en leden door B. en W. werden benoemd. Ook in het te gebrui ken materiaal kwam een grote verandering, de handspuiten en aanjagers werden aan de kant gezet en elke wijk kreeg een slangen wagen met standpijp, enz. Iedere wijk kreeg de beschikking over elf spuitgasten, twee wekkers om de vrijwilligers des nachts te wekken als er brand mocht zijn en ten slotte drie brandwachten die de politie moes ten assisteren om nieuwsgierigen van het terrein van de brand te houden. De techniek ging steeds verder, in 1924 werd de Vrijwillige Brandweer met een mo torbrandspuit en een auto-ladderwagen verrijkt. Het aantal brandmeesters werd teruggebracht tot vier, die in het bezit van telefoon moesten zijn en het aantal spuit gasten daalde van 64 tot 20. terwijl er een chauffeur werd benoemd. Allen moesten in de omgeving van de brandweergarage wonen en zij kregen een electrische schelinstallatie. Tijdens de bezetting is de motorspuit door de „beschermers" gestolen. Nog niet zo heel lang geleden is Heemstede in het bezit geko men van een zeer moderne motorbrandspuit die het mogelijk maakt, dat de brandweer snel aanwezig kan zijn op de plaat van de brand, waarvoor als regel' hoogstens drie minuten nodig zijn. Thans kan men dadelijk met blussen beginnen, want de spuit heeft een reservoir waarin 50 liter water dat op de vlammen gegooid kan wor den, terwijl de slangen worden uitgelegd. De heer Vedder is de laatste der mannen 'die in 1911 de Vrijwillige Brandweer vormden. Op de algemene begraafplaats werd Woensdagmiddag om drie uur onder grote belangstelling het stoffelijk overschot van de 23-jarige V. J. van Petegem ter aarde besteld. De heer Van Petegem verongelukte op 28 Januari aan boord van het s.s „Baarn" van de K.N.S.M. bij het schilde ren van de mast in de haven van Valpa raiso. Zijn lichaam werd gebalsemd en met de „Baarn" naar Nederland overgebracht. Een schat van bloemen dekte de baar Tot de talrijke aanwezigen behoorden de beide plaatselijke predikanten der Neder lands Hervormde kerk, de kapitein, de eer ste officier, de bootsman en een matroos van de Baarn. De K.N.S.M. was vertegen woordigd door de heer J. J. V. Merten. Aan de groeve werd het woord gevoerd namens de directie der K.N.S.M. door de heer Merten, als oud-voorzitster van de plaatselijke afdeling der Niwin door me vrouw HennisDorreboom, en door de bootsman van de „Baarn". Ds. C. de Ru vertolkte de dank der familie- voor alle goede zorgen en hield een korte predikatie. In gebouw „Ons Huis" hield de „Zee- distelgroep", de Zandvoortse afdeling van het Nederlands padvindstersgilde, Woens dagavond een propaganda-avond. Namens het groepscomité uitte de heer J. H. Her niary in zijn welkomstwoord zijn blijdschap over de opkomst der padvindsters, doch sprak er zijn teleurstelling over uit, dat zo weinig belangstelling van de zijde der ouders werd getoond. Nadat een tiental padvindsters onder Dinsdag hooj?t de Spaarndamse vievrouw A. van Andel Smits-Japinga, die thans in een rusthuis te Haarlem verblijfthonderd jaar te worden. BINNENLAND Aan de grens te Nispen zijn twee Hage naars van 30 en 18 jaar oud door de Belgische douane aangehouden, omdat zij geen papie ren hadden en bij de Nederlandse maré- chausée gebracht. Deze had juist een signa lement van het tweetal ontvangen. Het werd verdacht van een autodiefstal in Rotterdam. Bij verhoor bleek dat zij in België een koper voor de ontvreemde auto wilden zoeken. Naar het voorbeeld van verscheidene grote bedrijven heeft de gemeente Dordrecht in alle gemeentelijke bedrijven en diensten een „ideeën-bus" geplaatst, door middel waarvan gedachten en wenken, die tot ma teriaalbesparing, tot een betere werkinde ling, tot een efficiëntere werkwijze en in het algemeen tot besparing kunnen leiden, ken baar kunnen worden gemaakt. Bij K. B. is aan de heer G. J. M. A. Randhui/.en op zijn verzoek eervol ontslag verleend als consul-generaal der Nederlan den in Algiers. Zijn opvolger is mr. C. L. F. Crommelin, laatstelijk sous-chef van de directie kabinet en protocol ten departe ment e van Buitenlandse Zaken. Bij 'sHertogenbosch is.vanmorgen een vee-auto geslipt, omgeslagen en in brand geraakt. De vier mannen in de cabine en de negen koeien konden ternauwernood uit de vlammen worden gered. Twee mannen liepen zeer ernstige brandwonden op en één koe moest worden afgemaakt. De Vereniging voor Veilig Verkeer heeft een landelijke actie gevoerd onder de schooljeugd om gelden in te zamelen voor de aankoop van twee blindengeleidehonden. Een groot bedrag is door de schoolkinderen bijeengebracht binnen twee maanden tijds. Woensdag zijn de twee jonge Duitse herders, die van het geld zijn gekocht, overgedragen aan de secretaresse van het Blindengeleide hondenfonds. Op grond van de Wegenverkeerswet en het Wegenverkeersreglement hebben de ge meentebesturen er zorg voor te dragen, dat de gemeentegrenzen en de bebouwde kom men met een plaatsnamenbord worden aan geduid. De Raad van de Friese Beweging heeft de gemeentebesturen in Friesland ver zocht die plaatsnamen in de Friese taal aan te brengen, of althans naast het Nederlands ook het Fries te gebruiken. De Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden, de Ned. Ver. van Chr. Handelsreizigers en Agenten, de Ned. Kath. Ver. van Handelsvertegenwoordi gers, handelsagenten en verzekeringsinspec teurs hebben gezamenlijk een adres gericht aan de minister van Financiën, waarin zij vrijstelling vragen van de omzetbelasting. De zelfstandige handelsagenten moeten omzet belasting betalen over hun verdiende bruto- provisie of commissieloon. De adressanten beschouwen dit als een extra directe belas ting op het inkomen, daar de handelsagent niet in de gelegenheid is deze door te be rekenen aan derden. De gemeenteraad van Amsterdam be sloot tot het aangaan van een geldlening bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten, groot f 9.500.0C0, op onderhandse schuldbe kentenis voor de duur van 25 jaar, tegen een rente van 4 pet. De opbrengst zal worden aangewend tot dekking van uitgaven voor woningbouw in Watergraafsmeer. De 53-jarige Hilversummer M. F. H., vroeger commissionnair in effecten, is door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Hem was ten laste gelegd dat hij effecten van zijn cliënten in onderpand had gegeven om eigen schulden aan te zuiveren. Wegens het organiseren van wat in de dagvaarding genoemd werd het sneeuwbal systeem van kettingbrieven is in hoger be roep de 49-jarige Amsterdammer H. K. door de Amsterdamse rechtbank f 150 boete opge legd. Bovendien is hem bevolen dit bedrijf stop te zetten. In de vergadering van de gemeenteraad van Amsterdam heeft de voorzitter, burge meester d' Ailly, de nestor van de raad, dr. J. Sajet, gelukgewenst met het bereiken van de 65-jarige leeftijd. De voorzitter zei dat de Amsterdamse raad reeds sinds 1923 het voorrecht geniet deze medische specialist in zijn midden te hebben. Hij hoopte dat ór. Sajet zijn staat van dienst (de langste in de Amsterdamse raad) nog vele jaren zal con tinueren. HAARLEM EN OMGEVING Mej. A. M. van Roojcn te Heemstede slaagde aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam voor het arts-examen. Op de 150ste St. Jozefjaarmarkt in Sit- tard werd-Woensdag de standwerker Daan Ringers uit Haarlem door Sittard's burge meester, de heer M. W. J. Coenders, gehul digd omdat hij 50 jaar achtereen de St. Jozef- markt had bezocht. Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het artsexamen eerste gedeelte de heer M. Timmer te Haarlem. leiding van hoofdleidster mejuffrouw Jan sen op aantrekkelijke wijze spel en decla matie had gebracht, sprak de presidente van het Ned. Padvindstersgilde, mevrouw J. van Nispen-Van Wely een propaganda- woord. Zij zeide, dat voor 20.000 padvind sters in Nederland nog altijd een groot te kort bestaat aan geschikte leidsters, waar voor het hoofdbestuur alles in het werk stelt, om hierin verandering te brengen. Een goede propaganda, óók van de afdelin gen, kan hieraan eveneens veel goed doen. Spreekster memoreerde, dat gezinsvorming primair is, daarna schoolvorming, doch het kind zoekt daarnaast een derde milieu en wanneer het dit vindt in de padvinderij, de grote Nederlandse jeugdbeweging, mogen de ouders zich gelukkig prijzen. Nadat de spreekster, naast het nationale werk der padvindsters, óók het moeilijke.maar dank bare werk voor de „blauwe vogels" (de ge brekkige en ongelukkige kinderen) had be licht, besloot zij haar met grote aandacht gevolgde rede met erop te wijzen, dat óók internationaal bezien, dit werk van het grootste belang is. Na de pauze draaide de fraaie kleuren film over het laatste bezoek van Lady Ba den Powell aan ons land. De avond werd bijgewoond door de ere voorzitster van het groepscomité mevrouw Van Fenema-Brantsma. In verband met het feit dat Prins Bern- hard Vrijdagmiddag de Nationale Tentoon stelling „Keukenhof 1952" komt openen, worden alle inwoners verzocht die dag de vlaggen uit te steken. Om half drie zal de opening in tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden plaats vinden. Het bloemfestijn 1952 zal een aanvang nemen! - Woensdagavond werd in de Witte Zwaan de Bloemschik-cursus uitgaande van de afdeling Lisse van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur officieel geopend door de heer Jac. de Vroomen. Hij deelde mee dat het bestuur had besloten om op de tweede tentoonstelling van Bloemlust (deze winter) een wedstrijd te organiseren voor de cursisten.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9