„Er is geen weg terug, aldus minister Mansholt Ontwerp voor nieuwe bedrijfs- vergunningenwet ingediend Europese landbouwconferentie in Parijs begint vandaag De radio geeft Woensdag Zandvoort Concertgebouw-Orkest naar Edinburgh PANDA'S HEREN-LEVEN DINSDAG 25 MAART 1952 2 Vijf nieuwe „ridders van de zee" Voormalige „Ver wal ter" veroordeeld Trambotsing in Amsterdam Nieuw commando voor de „Willem Ruys" Hedendaagse kerkmuziek Conferentie over Europa's Groene Plan Ceta-dem. vleUwWofo flSÜS&BS Drie „sluitingsgronden": overcapaciteit, industrialisatie en internationale accoorden BARTEUJORISSTRAAT 20 TEL. 15439 Mond- en klauwzeer en emigratie De zaak der Leidse Naamloze vennootschappen Chef-monteur Publieke Werken Annie Woud de enige Nederlandse soliste De textielindustrie neemt op de vandaag geopende Voorjaarsbeurs te Utrecht een vooraanstaande plaats in. Zestig Nederlandse en Belgische textielfabrieken komen met hun nieuwste collecties uit in de textielafdeling, welke is ondergebracht in de Beatrixhal en de Irenehal. Het aantal deelnemers is groter dan het vorige jaar. In de stands treft men een grote variatie van bekledingsstoffen, huishoudtextiel, dekens, tricotages en confectie aan. Een der smaakvolle inzendingen. Koningin Juliana heeft vijf nieuwe „rid ders van de zee" benoemd. Het zijn de heren D. Hudig uit Amsterdam en J. F. van Hengel uit Huntington (V. S.), die met de gouden De Ruytermedaille onderscheiden werden en de heren J. van Duiken te Rot terdam, S. de Wit te Den Helder en G. A. Kal te Hilversum, die deze onderscheiding in zilver ontvingen. Op het directoraat- generaal van Scheepvaart reikte de minis ter van Verkeer en Waterstaat, de heer H. H. Wemmers, de medailles uit aan de heren Hudig, Van Duiken en Kal, daar de heer De Wit zich als radiotelegrafist aan boord van de Willem Barendsz bevindt. De heer Van Hengel is vertegenwoordiger van het direc toraat-generaal van Scheepvaart in de Ver enigde Staten. De heer Hudig is commissaris van de Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maat schappij N.V. Zijn gehele leven heeft hij aan de scheepvaart gewijd. De heer Van Hengel was gedurende de oorlog lid van de bewindvoering der Neder landse koopvaardijvloot. Sindsdien is hij vertegenwoordiger van het directoraat- generaal van Scheepvaart te New York en Washington. De heer Van Duiken, oud-gezagvoerder van de Holland-Amerika Lijn, is voorzitter van de Nederlandse Vereniging tot Adoptie van Schepen „Nevas". De heer De Wit is de radio-telegrafist van de Nederlandse walvisvaarder Willem Barendsz. De heer Kal is bij de toenmalige zender van de koopvaardij „De Brandaris", welke in Januari 1941 was opgericht, werkzaam geweest. Hij werd verbindlngsman tussen de Nederlandse Scheepvaart- en Handels commissie te Londen en deze zender, die onder de Regeringsvoorlichtingsdienst res sorteerde. Bij de heroprichting in 1945 van de Wereldomroep werd aan de heer Kal de verzorging van het soheepvaartprogramma opgedragen. De De Ruytermedaille werd tot dusverre aan 155 Nederlanders uitgereikt. De Bijzondere Strafkamer van de recht bank te Amsterdam heeft de 43-jarige J. F. van A. uit Den Haag wegens hulpverlening aan de vijnd tot twee jaar veroordeeld. Voorts werden hem alle openbare rechten voor de tijd van het leven ontzegd. Van A. was in 1943 en 1944 „Verwalter" geweest van de N.V. Nederlandse Kleding en Textielfabriek Lama te Amsterdam. Na Dolle Dinsdag liet hij alle machines, 341 staatsobligaties van 1000, de voorraad textielgoederen en ongeveer 100.000 uit de kas naar Duitsland overbrengen. Daar begon hij een textielzaak. Vier lichtgewonden Maandagavond tegen 11 uur zijn op het kruispunt OvertoomEerste Constantijn Huygensstraat in Amsterdam twee tram stellen van lijn 3 tegen elkaar gebotst, door dat van een ervan de remmen weigerden. De passagiers vielen door de schok van hun plaatsen en er ontstond een grote con sternatie, doordat de ruiten braken. Vier passagiers, die zich op het voorbalcon van de aangereden wagep bevonden, werden licht gewond door glassplinters. Het tramverkeer was geruime tijd ge stagneerd, omdat de aangereden wagen, waarvan het voorbalcon zwaar werd be schadigd, uit de rails was gedrukt. Een kraanwagen van de gemeentetram zette de wggen na veel moeite weer in het goede spoor. Kapitein C. C. Goedewaageq uit Den Haag, tot dusver gezagvoerder van het m.s. „Sibajak" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, is benoemd tot gezagvoerder van de „Willem Ruys", als opvolger van kapi tein G. H. Visser. Kapitein Goedewaagen is gezagvoerder geweest op de „Kedoe", de „Weltevreden", de „Bantam" de „Zuiderkruis en op de „Sibajak". Kapitein G. H. Visser uit Wassenaar, wiens eervolle zeemansloopbaan binnen kort een einde neemt, was gezagvoerder van de „Kota Inten", met welk schip hij in een zevental reizen de eerste Neder landse emigranten na de oorlog naar Ca nada bracht. Sinds Juni 1949 voerde hij het commando op de „Willem Ruys". Kapitein Visser is benoemd tot waarne mend inspecteur van de nautische dienst van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd. In de Koepelkerk aan het Singel te Am sterdam houdt de Lutherse Werkgroep in het komende halfjaar een reeks bijzondere bijeenkomsten teneinde de hedendaagse kerkmuziek in een uitgebreide kring bekend heid te geven. De reeks uitvoeringen begint op 2 April. Medewerkenden aan deze avonden zijn onder meer de organisten Willem Mudde, dr, Anthon van der Horst. Cor Kee, Evarist'os Glassner, Freek Houtkoop, Lambert Erné en de Duitser Siegfried Reda, de zangers Rom Kalma en dr. Hans Olaf Hudemann, de koren ..Pro Rege" uit Amsterdam, het Amsterdams Vocaal Ensemble, het Utrechts Motetgezel schap en de „Spandauer Kantorei" uit Berlijn. De avonden zullen steeds worden besloten, om het lithurgische karakter te accentueren, met een korte vesper, bestaande uit schrift lezing, gebed en gemeentezang. De moderne werken zullen afgewisseld worden door oude en klassiek geworden kerkmuziek. De op brengst van de avonden z.al worden bestemd voor onderhoud van kerk en orgel. Verder houdt de Lutherse Werkgroep van 15 tot 20 April op het kasteel „Hoekélum" bij Bennekom een studieweek voor kerk muziek, waaraan iedereen kan deelnemen. Docenten tijdens dez.e bijeenkomsten zullen zijn prof. Wilhelm Ehmann uit Münster en de jonge Duitse componist van kerkmuziek Siegfried Reda. (Van een medewerker) De conferentie over een landbouwplan voor West-Europa, die vandaag in Parijs begint, betekent een verdere stap naar Europese samenwerking. „Nu wij ons over deze vraagstukken gaan beraden, is er geen stap terug mogelijk." Dit zeide ons de mi nister van Landbouw en Voedselvoorzie ning, de heer S. L. Mansholt. Met het bijeenroepen van deze conferen tie wordt uitvoering gegeven aan de uit nodiging, welke door Frankrijk, via de Raad van Europa, vorig jaar tot de zeven tien O.E.E.S.-landen is gericht. Verwacht mag worden dat alle landen vertegenwoor digd zullen zijn, hetzij met een officiële delegatie, hetzij door „waarnemers". Men moet uiteraard van deze eerste conferentie geen schokkende resultaten verwachten. Het standpunt van Nederland, waar men zich met het bestuderen van deze vraag stukken reeds lang heeft bezig gehouden, en waar men zich omtrent de landbouw- samenwerking van West-Europa concrete denkbeelden heeft gevormd, is, dat deze integratie kans van slagen heeft en dat een organisatie van de West-Europese land bouw bepaalde doeleinden moet nastreven met betrekking tot de prijsvorming, de sta bilisatie van de markt en de beïnvloeding van productie en afzet. Deze organisatie zal meer omvattend zijn dan die van het plan-Schuman. Het is daar om ook strikt noodzakelijk, aldus zeide ons minister Mansholt, dat de deelnemende landen in principe een „hoge autoriteit" aanvaarden. Daarnaast zullen ook die lan- ADVERTENTIE ADVERTENTIE FALCON REGENJASSEN HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws, 7.18 Platena 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de huisvrouw. 10.30 Piano-duo. 10.45 Voor de v ouw. 11.00 Platen. 12.00 Voordracht. 12.15 Dansmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Dansmuziek. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Semi-klassieke muziek. 13.40 Orgel en zang. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Piano. 15.30 Voor zieken. 16.00 Voor de jeugd. 16.50 Regeringsiutzending: Natuuronderzoek in Indonesië. 17.05 Voetbalreportage. (Om 18.00 Nieuws). 19.00 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Promenade-orkest en solist. 20.50 Jeannie, hoorspel. 22.10 Strijkkwartet. 22.45 De weg naar vrijheid, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23.2524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.03 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.25 Het droom kasteel van Harold van Avezathe, hoorspel. 12.00 Alt-viool en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Amusemntsmuziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerke lijk Thuisfront. 13.20 Mandolinemuziek. 13.50 Strijkorkest. 14.15 Metropole-orkest en solist. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Zigeunermuziek 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgel. 18.00 Nieuws. 18.15 Militaire Kapel. 19.00 Christelijk Verenigings leven. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Platen. 19.40 Radiokramt. 20.00 Nieuws. 20.10 Com mentaar Familie Competitie. 20.20 Residen tie-orkest en solist. 21.30 Lijdensoverdenking. 22.00 Zangavond. 22.30 Internationaal Evan gelisch Commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Over denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.20 Hoe zit dat met mijn kind, causerie. 23.35— 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 12.50 Koer sen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamer muziek. 14.00—15.30 Schoolradio. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.10 Platen. 18.15 Causerie. 18.30 Voor sol daten. 19.00 Nieuws, 19.30 Bariton en piano. 19.50 Feuilleton. 20.00 Middernachtstango, operette. 22.00 Nieuws. 22.15 Clavecimbel. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot regeling van de vesti ging en uitbreiding van ondernemingen van nijverheid, waardoor het tot nu toe geldende Bedrijfsvergunningenbesluit 1941 en het Besluit Algemeen Vestigingsverbod Kleinbedrijf 1941 wordt vervangen. Het ontwerp treedt volgens de memorie van toelichting in het voetspoor van de be- drijfsvergunningenwet 1938, die in de be zettingstijd door de genoemde twee beslui ten buiten werking kwam. Volgens het ontwerp wordt aan de over heid de bevoegdheid toegekend om, gelet op de omstandigheden, die zich in een be paalde tak van nijverheid voordoen, tot sluiting van die bedrijfstak over te gaan en mitsdien voor de vestiging van nieuwe on dernemingen en de uitbreiding van be staande een vergunning van overheidswege te eisen. De belangrijkste vragen, die zich bij de voorbereiding van het onderhavige ont werp voordeden, golden uiteraard de rede nen waarom de overheid tot sluiting van een bepaalde tak van bedrijf zou moeten kunnen overgaan en voor welke onder delen van het economisch leven deze slui tingsbevoegdheid zou dienen te gelden. Als eerste reden, welke de sluiting nood zakelijk kan maken, zien de ministers een bestaande of dreigende overcapaciteit in een bedrijfstak, waarbij zij in het bijzonder denken aan het gevaar voor een ernstige kapitaalverspilling. De sluitingsbevoegd heid mag dan echter alleen worden gehan teerd, indien een bestaande of dreigende overcapaciteit een verbod van bedrijfs uitoefening in het algemeen belang doet zijn. Een tweede grond, die het sluiten van een bedrijfstak door de overheid kan recht vaardigen, hangt samen met het streven naar verdere industrialisatie van ons land. In verband daarmee kan het gewenst zijn de oprichting te stimuleren van een of meer ondernemingen in bedrijfstakken, die nog niet of weinig in Nederland zijn vertegenwoordigd, maar die een nuttige aanvulling van onze industriële uitrusting betekenen. Het komt voor, dat er belang stelling voor een dergelijk project bestaat, maar dat men vanuitvoering weerhouden wordt door de vrees, dat het voorbeeld spoedig door anderen zal worden gevolgd, terwijl voor een reeks van ondernemingen in deze bedrijfstak geen lonende bestaans mogelijkheid aanwezig is. In die gevallen zal het overweging verdienen de betrok ken investeerders te steunen door een sluiting van de betrokken^bedrijfstak ge durende enkele jai-en. Hierdoor kan hun initiatief tot ontplooiing komen, zonder reeds in de moeilijke aanvangsperiode op een overmatige concurrentie te stranden. In de derde plaats zal de behoefte aan een bevoegdheid tot sluiting van bedrijfs takken zich doen gevoelen bij de groeiende internationale samenwerking op econo misch gebied. Bij voortschrijding van het internationale overleg kunnen zich geval len voordoen, waarin ons land de verplich ting aanvaardt in de investeringsactiviteit in een bepaalde bedrijfstak in te grijpen. De regering zal hierbij steeds de voor Ne derland strikte noodzaak van een met volle kracht voortgezette industrialisatie in het oog houden. Het lijkt de minister echter juist, dat een door Nederland aanvaarde internationale verplichting binnenlands geëffectueerd wordt door toepassing van deze wet. Deze sluitingsgrond is daarom als derde in het ontwerp opgenomen. Met de bovengenoemde drie „sluitings gronden": overcapaciteit, bevordering van de industrialisatie en internationale ver plichtingen, kan en moet naar de mening van de ministers worden volstaan. Over een voorstel om als vierde reden voor het hanteren van de sluitingsbevoegd heid in het wetsontwerp op te nemen: „de algemene economische toestand des lands" hebben de stemmen in de Sociaal Economi sche Raad gestaakt. De overheidstaak zou daardoor veel om vangrijker en gecompliceerder worden: zij zou door middel van de „physieke controle" moeten bereiken, dat de beperkte hoeveel heid nieuw ter beschikking van de volks huishouding komende kapitaalgoederen zo doelmatig mogelijk verdeeld wordt onder het grote .aantal gegadigden. Om effectief te zijn zou de physieke controle zich over grote delen van het bedrijfsleven moeten uitstrekken en daaraan zijn ernstige be zwaren verbonden. De regering zal daarom tot toepassing van een physieke controle slechts moeten overgaan, indien onverhoopt in ons land wederom een zodanige wanverhouding zou ontstaan tussen het aanbod van goederen en de vraag daarnaar voor verbruiks- en investeringdoeleinden, dat buitengewone maatregelen nodig zouden zijn om de dek king te verzekeren van de op economische en sociale gronden meest urgent te achten behoeften. De regering geeft er daarom de voorkeur aan, de bevoegdheden, die de voorstanders van de vierde sluitingsgrond aan de regering wilden toekennen, neer te leggen in een afzonderlijke wettelijke re geling, bestemd om alleen in geval van de genoemde buitengewone omstandigheden te worden gehanteerd. Wat betreft de werkingssfeer van de nieuwe wet stellen de ministers voor om evenals de wet van 1938 dit deed de mogelijkheid tot sluiting van bedrijfstakken alleen ten aanzien van de nijverheid te openen. De sluiting geschiedt bij algemene maat regel van bestuur. In de thans voorgestelde regeling heeft de sluiting van een bedrijfstak deze inhoud gekregen, dat voor elke bedrijfsuitoefe ning in. beginsel een vergunning vereist is, dus ook voor de bedrijfsuitoefening in de bestaande ondernemingen. Deze laatste kunnen echter behoudens in het geval dat de bedrijfsuitoefening geschiedde of de vestiging geschied was in strijd met be paalde wettelijke voorschriften krach tens de wet recht doen gelden op deze ver gunning voor een productiecapaciteit en omvang der bedrijfsuitoefening, die ten minste gelijk is aan die op het tijdstip van sluiting. Ook Nieuw Zeeland en Australië nemen maatregelen Na Canada verlangen ook Nieuw Zee land en Australië, dat maatregelen zullen worden getroffen, waardoor het over brengen van mond^ en klauwzeer door emigranten voorkomen wordt. De verlangde maatregelen zijn nagenoeg dezelfde als voor de emigratie naar Canada. De Australische regering beschouwt als agrarische emigranten ook degenen, die bij de uitoefening van hun beroep gewerkt hebben met ruwe dierlijke producten, zo als slagers,. bewerkers en vervoerders van huiden en personen uit het zuivelbedrijf. De K.L.M. vervoert thans geen personen uit de agrarische sector naar Australië. Deze zaak zal opnieuw worden bezien door het ministerie van Gezondheid van Austra lië, na ontvangst van het rapport van de veterinaire deskundigen, die een bezoek aan Nederland brengen. De rechtbank in Den Haag heeft een ver zoek de ondernemer I. S. uit Oeigstgeest in vrijheid te stellen, afgewezen. De mede werker van S., J. C. T., is op vrije voeten gesteld. S. en T. werden enige weken geleden ge arresteerd op vermoeden, dat in door S. gevormde naamloze vennootschappen on juiste handelingen zouden zijn verricht, waardoor aandeelhouders tot een bedrag van meer dan drie ton zouden zijn gedu peerd. Voor justitieel optreden tegen een juridisch adviseur van S., mr. A. J. van V. uit Utrecht, is geen reden. Het onderzoek van de justitie heeft be trekking op administratieve aangelegen heden van het concern (Leidse Onderwijs instellingen, Zuidhollandse Beleggingsmij.), waarorptrent een advies van de juridische adviseur niet werd ingewonnen en die dus buiten diens gezichtsveld lagen. Voor de vacature van chef-monteur bij de dienst voor Publieke Werken hebben zich 33 sollicitanten gemeld. De vacature ontstond door het vertrek van voormalige monteur naar Zuid-Afrika. B. en W. hebben het volgende drietal samengesteld, waaruit de raad op 1 April een keuze moet doen: 1. G. Coenegrachts; 2. P. Pijper; 3. J. J. van Dokkum, allen wonende te Haarlem. den, voor wie een hoge autoriteit nog niet aanvaardbaar is, gelijk Engeland, in de consultaties moeten worden betrokken. In West-Europa is een aantal landen dat zich in principe met het door Frankrijk inge nomen standpunt heeft verenigd, doch ook van Amerikaanse zijde legt men getuige zeer recente uitlatingen een grote be langstelling voor deze ontwikkeling aan de dag. In Nederland heeft men verder gewerkt aan de plannen, maar men kan geen voort gang maken zolang men niet weet hoever men in andere landen met de voor-studies is gevorderd. Hier te lande zal een advies raad voor Europese samenwerking in de landbouw worden ingesteld. Hieruit zullen verschillende werkgroepen worden ge vormd, zoals voor de zuivel onder leiding van de voorzitter van het bedrijfschap voor zuivel, en waarin deskundigen voor alle sectoren van de zuivel zitting zullen heb ben. Nederland zo zeide ons minister Mans holt ziet de samenwerking in de Euro pese landbouw als een zeer belangrijke stap om te geraken tot een economische eenheid in Europa, welke voorwaarde is voor de politieke eenheid. Ziet men de ontwikke ling niet zo, dan blijft men met instellingen als de gemeenschap voor kolen en staal, en de Europese defensie-gemeenschap in een bedenkelijk zwevende situatie. Wij moeten, wat thans in Parijs gebeuren gaat, zeer be wust zien als een verdere stap op deze weg. Wat de Benelux betreft, met name met het oog op de toekomst van het landbouw- protocol, zeide minister Mansholt, dat, naar zijn opvatting, de Benelux zich, indien in de komende jaren de West-Europese inte gratie concrete vormen zou aannemen, wat de landbouw betreft, in dit grotere geheel zal oplossen. Het landbouwprotocol zal dan verdwijnen. De verhoudingen zullen voor België, bij een zodanige ontwikkeling, gun stiger worden. Wanneer echter de econo mische unie wordt aanvaard, dan wil dat, gezien in dit perspectief, zeggen dat de hoge autoriteit wordt aanvaard. Dat is de conse quentie van een medewerking aan de Euro pese "integratie. Van een gezamenlijk Ne derlands-Belgisch standpunt ter Parijse conferentie kan nog n.iet worden gesproken. Maar wel heeft België, bij monde van mi nister Heger, tijdens het voorToverleg te Anneville een positief standpunt ingeno men. Het verdere overleg heeft op ambte lijk niveau plaats. „Ik hoop zeer," zo be sloot minister Mansholt, „dat deze confe rentie zal leiden in de richting van een supra-nationaal orgaan. Naar mijn over tuiging is deze conferentie van het grootste gewicht. Er is geen weg terug." Het Concertgebouw-orkest zal in de maand Augustus zes concerten geven in het jaarlijkse Edinburgh Festival in Schot land, waarvan drie onder leiding van Eduard van Beinum en drie onder leiding vain Rafaël Kufoelik. Er staan twee Neder landse werken op het programma, name lijk de Derde Symphonie van Willem Pij per en het Magnificat van dr. Rudolf Mengelberg. Dit laatste zal op een door Kubelik op 29 Augustus te dirigeren con cert worden gezongen door de Haarlemse alt Annie Woud, de enige Nederlandse so liste in het gehele festival. Behalve het Magnificat staan op het programma de ouverture „Iphigénie en Aulide" van Gluck, de Muziek voor strijkorkest, slag werk en celesta van Bartök, benevens de Zevende Symphonie van Beethoven. Kubelik leidt op andere concerten uit voeringen van werken van Smetana, Suk, Janatsjek en Mahler. Ook Van Beinum di rigeert een Mahler-programma, waarop onder meer voorkomt „Das Lied von der Er de" met Kathleen Ferrier als soliste. Van Beinum laat verder composities van Mozart, Strawinsky en Mendelssohn uit voeren. De Amsterdamse rechtbank heeft van morgen beslist, dat de .wijze, waarop de secretaris-penningmeester van de V.A.R.A., de heer J. W. L„ in de radiogids van Novem ber 1950 critiek had geleverd op een bro chure, uitgegeven door de vereniging „Comi té Radioluisteraars", geen zakelijke bestrij ding is geweest. Zij legde hem een goedboete op van f 150, subsidiair een maand gevange nisstraf. 76. „Hoe is het mogelijkstamelde Panda, terwijl hij zich van schrik aan de zak met de juwelen vastklemde. Twee millioen ducaten verlorenmet wedden of we de Vleermuis-rover wel of niet zou den vangen.... ontzettend! En ntt ben ik alles kwijt wat ik bezatjuist op het ogenblikwaarop ik wil wedden dat hij ons niet meer kan ontsnappen....". Het was een verkeerde gewoonte van Panda geworden, om bij alles te zeggen: „ik wil wedden". Met dergelijke gewoonten moet weer zou merken; want Graaf Gaston sprak: „Acceurd, zag! We wedden! Zie je op die maenier heb je nu steeds verlo ren, hah? En het vervelende is, dat je al weer verliestkijk maerEn Panda keek nog maar net op tijd om, om de Vleermuis-rover in gestrekte draf door de lange gang te zien rennen. Wéér had de schurk een voorsprong! ,,Kom mee! Pak hem!", riep Panda wanhopig. „Wind je niet op, zag!", sprak Graaf van Gaep tot Gaep. ,Ik wed, dat hij niet ver komt! Mijn he men zeer voorzichtig zijn, zoals hij ook nu diende Hyadnthus moet ergens in de buurt zijnInderdaad kwam de Vleermuis deze keer niet ver; het was echter niet de bediende Hyadnthus Hoepeldum, die hem tegenhield. Het was een vreemdeling, die toevallig onverwacht binnentrad. „Excu seer," zei deze met zachte stem, terwijl hij de voordeur zó hard tegen het hoofd van de Vleermuis sloeg, dat men het door het gehele huis kon horen kraken. Excu seer ik kom toch niet ongelegen? Ik hoop dat er iemand thuis is!" De slag was echter zo hard aangekomen, dat de Vleer muis niet bij machte was te antwoorden. Ontploffing. In de haven van Wellington (Nieuw Zeeland) heeft zich bij het los sen van een tankschip een ontploffing voorgedaan, waardoor 21 personen om het leven zijn gekomen en vier per sonen ernstig werden gewond, aldus meldt de Australische radio-omroep. Plan. Maandagochtend is in Engeland een conferentie begonnen, waarop de orga nisatie van de West-Europese luchtver dediging zal worden besproken. De con ferentie werd uitgeschreven door de op perbevelhebber der Britse luchtmacht, Sir John Slessor. De besprekingen zul len vijf dagen duren. Zij zijn geheim. Het doel der conferentie is tot een goed sluitend strategisch plan voor de West- Europese luchtverdediging te komen, dat zodanig zal worden opgesteld, dat de lucht boven West-Europa in geval van oorlog door de verbonden Weste lijke luchtmachten zal worden beheerst. Spelletje. De kroningssteen, de Engels- Schotse steen des aanstoots, blijft de genen, die voor dit stuk traditie ver antwoordelijk zijn, nog steeds zorgen baren. Naar aanleiding van anonieme brieven aan Scotland Yard, waarin ge dreigd werd dat men de steen opnieuw uit de abdij van Westminster zou weg halen, zijn de veiligheidsmaatregelen verscherpt en de politiepatrouilles bij de abdij versterkt. Er is een speciale electrische installatie aangelegd waar door in Scotland Yard alarm wordt ge geven mocht men trachten de steen te verwijderen. Enkele malen is de alarm bel echter al overgegaan doordat er iets aan de leiding mankeerde. In minder dan twee minuten tijds kwamen toen zes overvalwagens bij de abdij aan. In een te Glasgow geposte brief aan de Yard is nu beweerd, dat men een methode heeft gevonden om de steen weg te halen zonder dat het alarm in werking komt. Terug. Volgens radio Vaticaan heeft de Tsjechoslowaakse consul-generaal te Jeruzalem, Frans Nacak, met het com munisme gebroken en gevraagd, weer tot de rooms-katholieke kerk te worden toegelaten. Hij was indertijd, gelijk met alle Tsjechoslowaakse functionarissen in regeringsdienst, geëxcommuniceerd. Onklaar. In de Braziliaanse staat Pernam- buco is een autobus met 95 passagiers, van wie er verscheidene op het dak zaten, verongelukt, vermoedelijk door dat de stuurinrichting onklaar raakte. Er zijn 13 doden en 33 gewonden, van wie 12 ernstig. Reis. Koning Gustaaf Adolf en Koningin Louise van Zweden zijn Zondag naar Kopenhagen vertrokken, waar zij drie dagen de gasten zullen zijn van Koning Frederik. Minister van Buitenlandse Zaken Unden maakt de reis mee. pas. Bij Zwerndorf in Oostenrijk ont snapt sedert enkele dagen aardgas uit de grond met een geluid als van een dozijn locomotieven die stoom afblazen. Het gas voert ook ruwe olie en bruin kool mee uit de ingewanden der aarde. Het is niet erg giftig doch wel gemak kelijk ontbrandbaar. Men bespuit de gaskolom voortdurend met water om ontbranding te voorkomen. De stalen boortoren die op de plaats van de gas- eruptie stond, is een eind in de grond weggezonken. Het gevaar bestaat dat stenen, die tegen het staal geslingerd worden, vonken veroorzaken waardoor het gas zou kunnen ontbranden. Geen vrij spel. De bank van Finland heeft het bericht tegengesproken dat de handel in deviezen tijdens de Olympi sche Spelen vrij gelaten zou worden. Water en vuur. In het Franse Alpen dorpje Tignes, dat binnenkort in het nieuwe stuwmeer zal ondergaan, is Maandagavond een hotel door brand verwoest. Politie en brandweer hebben de hotel-eigenaar geholpen zijn inboe del te bergen. De brand breidde zich uit tot het hoofdkwartier van degenen die weigerden het dorp te verlaten. Voormalig ontvanger. Wegens „Omkoperij en wangedrag in functie" is James Finnegan, een vriend van Truman en voormalig belastingontvanger, te St. Louis veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf en een boete van 10.000 dollar. Huis. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft Polen en West-Duits- land uitgenodigd voor een van zijn commissies getuigenis af te leggen over de slachting van duizenden Polen in de bossen van Katyn in Polen gedurende de tweede wereldoorlog. De uitnodigin gen zijn Maandag aan de Poolse ambas sadeur en de West-Duitse zaakgelastig de in Washington gezonden. In de uit nodigingen wordt de regeringen van Polen en WestDuitsland verzocht be wijsmateriaal, documenten of getuigen te sturen om de commissie van het Huis van Afgevaardigden te helpen uit te maken of de Polen door Duitsers of door Russen werden gedood. Oefeningen. De stafchef van generaal Eisenhower, generaal Alfred Grünther, heeft op een persconferentie meege deeld, dat in West-Europa deze zomer en herfst proefmobilisaties en een serie oorlogsoefeningen zullen worden ge houden. De détails van de oefeningen worden uitgewerkt door elk land af zonderlijk, zulks om ontwrichting van de nationale economieën tot een mini mum te beperken. In totaal zullen een 45-tal oefeningen en manoeuvres wor den gehouden onder leiding van het geallieerde hoofdkwartier en onderge schikte inter-geallieerde hoofdkwar tieren. Bom. Een paar minuten voor de Argen tijnse minister van Financiën, Ramon Cereij heeft in de hoofdvergaderzaal toespreken, is Maandagmiddag in het beursgebouw een bom ontploft. Twee personen werden gewond. Minister Cereij oheeft in de hoofd vergaderzaal van de beurs toen zijn toespraak ge houden. Hij deed 'n beroep op de beurs- leden om met de regering mee te wer ken aan het nieuwe economische pro gram, dat de uitvoer wil verhogen en het binnenlands verbruik en verspil ling wil verminderen. Hopla, jetzt komm' ich (weer). Hans Al- bers zal de eerste Duitse acteur zijn die sinds de oorlog ter gelegenheid van de première van een Duitse film naar Ne derland komt. Hij is voornemens de eerste voorstellingen van „Nacht auf den Strassen" van Erich Pommer in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag bij te wonen.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2