Historische eenheid der Koreanen De glimlach is een kostbaar iets MafreHa IN DE WERELDPOLITIEK Cyprus illustreert twee methoden door internationaal conflict doorkruist Casablanca een desillusie Een Eeuw geleden China was hun steun, niet hun bedreiger Nieuwe uitgaven Agenda voor Haarlem ^Hoe is het ontstaand RHEUMIN DINSDAG 2 5 MAART 19 5 2 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Bij de tekeningen van Fiep Westendorp Het Röntgenkwartet naar Zwitserland A. Rot overleden Dit woord: PIANO V Brand gesticht na echtelijke twist Opgravingen bij het kerkje van Spaarnwoude Niet overal Korea 5s voer niet-Koreanen in de eerste plaats een factor in de internationale ver houdingen; slechts zelden gaan onze ge dachten naar Korea zelf. Het is de tragiek van Korea, dat daardoor bij de buitenland se machten, die bij Korea betrokken zijn geworden, het begrip voor Korea's aan spraken op eenheid vaak op de achtergrond raakt. Toch hebben die aanspraken een hechte grondslag en zulks reeds dadelijk op econo misch terrein. Zware industrie en grond stoffen worden voornamelijk in het Noor den aangetroffen; het Zuiden is overwegend agrarisch en heeft de meerderheid van enkele lichte industrieën. Noord en Zuid samen vormen een elkaar aanvullend ge heel; elk afzonderlijk hebben zij met ern stige tekorten te kampen. Veel sterker nog spreekt de eenheid op cultureel en staatkundig gebied. Reeds in hun zeer oude geschiedenis werden de Ko reanen tot één natie met één taal, één cul tuur en een verleden, waarop zij uitermate trots zijn. De buitenlandse betrekkingen van Korea bepalen zich tot diep in de 19e eeuw tot China en Japan. De relaties met die beide landen zijn zeer verschillend geweest. Tegenover Japan heeft steeds het diepe wantrouwen geheerst, dat thans, nu Japan bezig is weer zichzelf te worden, opnieuw ontwaakt. Tegen China daarentegen hebben zij hun hele geschiedenis door sterk aan geleund in deze zin, dat zij in China meer een beschermer dan een bedreiger van hun onafhankelijkheid wensten te zien. Zij heb ben zich door China in hun onafhankelijk heid nooit aangetast gevoeld. In het laatste stuk der 19e eeuw raakte de Koreaanse monarchie door star doorge voerd conservatisme in verval. Dit leidde tot enige gevaarlijke opstanden (1882 1884) waarbij de regering wederom hulp vroeg aan China. Toen later opnieuw een opstand uitbrak, waren de in Korea gesta tioneerde Chinese troepen voor Japan een aanleiding tot ingrijpen. De daaruit voort vloeiende Chinees-Japanse oorlog maakte een eind aan China's souvereiniteit. Vergeefs trachtte Korea, door het uitval len van China op zichzelf aangewezen, zich staande te houden. Vergeefs vroeg het hulp aan de V. S., vergeefs poogde het Rusland tegen Japan uit te spelen. Na de vrede van Portsmouth in 1905 kreeg Japan met goed vinden van Engeland en de Verenigde Sta ten de vrije hand in Korea, dat in 1910 for meel werd geannexeerd. D.e Amerikaan McCune heeft in zijn in 1950 verschenen boek „Korea today" van het Korea uit die overgangstijd enige juiste karakteristieken gegeven. Het zijn: 1. de krachtige historische en culturele banden, die het Koreaanse volk tezamen hielden en die het steeds zich fanatiek de den verzetten tegen elke vreemde overheer sing; 2. de behoudzucht welke, gepaard aan een zekere kliekjesgeest, de sociale en staat kundige structuur doordrongen had en aan hervormingen in de weg stond; 3. de oude verbondenheid met China, die als een garantie voor onafhankelijkheid inplaats van als een inbreuk op de souve reiniteit werd gevoeld. De Japanners, wier positie in Korea slechts op hun politie en leger heeft kun nen steunen, zijn er niet in geslaagd de Koreanen tot loyale Japanse onderdanen te maken. Het Koreaanse'nationalisme bleef ongetemd. Zowel ter conferentie te Caïro in 1943 als op die te Potsdam in 1945 door Rusland bij zijn oorlogsverklaring aan Japan onder schreven was een vrij en onafhankelijk Korea in het uitzicht gesteld. Bij de capi tulatie van Japan kwamen de Russische en Amerikaanse militaire autoriteiten overeen', dat de zich in Korea benoorden de 38e breedtegraad bevindende Japanse troepen zich aan' de Russen, die ten Zuiden dier parallel zich aan de Amerikanen zouden overgeven. Althans de Amerikanen hebben zeker niet bedoeld of voorzien, dat deze zuiver militaire afspraak enige politieke consequenties zou hebben. Niettemin werd Korea erdoor gespleten in twee stukken, die steeds scherper tegenover elkaar zou den komen te staan. Zoals onlangs door de Assemble te Parijs besloten is, zal de UNO het Koreaanse probleem opnieuw onder de ogen zien, zo dra de wapenstilstandsonderhandelingen te Panmoendjom tot enig definitief resultaat hebben gevoerd. De Amerikanen vonden in 1945 bij hun komst in Zuid-Korea een inderhaast opge zette voorlopige Koreaanse regering, wier representatief karakter aan twijfel onder hevig was en die niet tegen haar moeilijke taak opgewassen leek. De Amerikanen los ten de puzzle op door Zuid-Korea onder Amerikaans militair gezag te stellen. De Russen zijn ten Noorden van de 38e breedtegraad anders te werk gegaan. Zij begonnen met de locale politie te organi seren, bouwden eromheen locale besturen en distilleerden begin 1946 daaruit een centraal bestuur met sterk geconcentreerde bevoegdheden. Eveneens begonnen zij al aanstonds met het naar Sovjet voorbeeld organiseren van een krachtige communis tische partij, die alle lagen van bestuur en sociale lichamen infiltreerde. Achter de schermen hield een wijdvertakte Russische ambassade scherp toezicht. De Zuid-Koreaanse republiek, eerst in 1948 geboren, is daarbij ten achter. Presi dent Syngman Rhee ziet geen heil in een unificatie die, gesteld al dat zulks thans mogelijk ware, door onderhandelingen wordt bereikt. Hij weet eveneens dat een voortbestaan van een onafhankelijk Noord - Korea ook na het sluiten van een vrede een voortdurende bedreiging van het Zui den zou zijn en daarom bepleit hij een doorstoten naar de Yalu en een militair af gedwongen invoeging van net Noorden bij het Zuiden. Het is niet waarschijnlijk, dat de na de wapenstilstand te houden politieke bespre kingen uitzicht op een definitieve regeling inzake Korea zullen openen. Een oplossing, in welker totstandkoming Peking geen ge lijkgerechtigde stem heeft gehad, zal be zwaarlijk blijvend kunnen zijn en het is bij de politieke constellatie van het ogenblik Mr. A. H. C. Gieben, lid van de UNO- commissie voor de eenheid en het her stel van Korea, hield onlangs een lezing in Den Haag over de Koreaanse kwes tie. Een samenvatting daarvan, volgens gegevens die werden gepubliceerd in de internationale Spectator, wordt hierbij door ons weergegeven, speciaal omdat deze lezing de achtergronden van het Koreaanse conflict belicht en het histo risch streven der Koreaners naar een heid verduidelijkt. bijkans ondenkbaar dat de geschillen tus sen de beide kampen, waarin de wereld verdeeld is, alsook de in de kampen zelf bestaande controversen ten aanzien van Korea spoedig overbrugd zullen worden. Het ziet ernaar uit, dat de aan Korea gedane belofte niet gehonoreerd zal wor den en het land voorshands zal blijven zo als het thans is: verdeeld in twee staten, die elk voor zich overtuigd zijn, dat het land één behoort te zijn en dat die eenheid het best verwezenlijkt kan worden door de ander te veroveren. Bas van Gelder, Heksenkringen Holland-Uitgeversmaatschappij, Am sterdam. „Heksenkringen" is voornamelijk het ver haal van een jeugdliefde die niet. wil vergaan. Koos en Liesje vallen elkaar op bijna veertig jarige leeftijd in de armen nadat ze elkaar sinds halverwege hun middelbare schooltijd niet gezien hebben. De schrijver suggereert ons dat hun liefde deze duurzaamheid dankt aan de cirkel van paddestoelen: de heksen kring, waarbinnen zij voor het eerste geuit is; de leraar Kastelein heeft in de biologie les verteld dat wat in zo'n kring verbonden is, niet meer los raakt. Of misschien is het te sterk uitgedrukt dat de schrijver de liefde met de .heksenkring verklaart: hij zinspeelt eerder op een verband dat het menselijk begrip ontgaat, en dat dan vervolgens weer binnen het bereik van het begrip komt, want dezelfde leraar, die van de kringen vertelt brengt Koos en Liesje tenslotte door een practis'che maatregel weer bij elkaar. Maar die leraar is zeer mismaakt en heeft een demonische persoonlijkheid; zodat men wel kan zeggen dat ongeziene en zichtbare mach ten met de onvergetelijkheid van de eerste liefde samenspannen. De enigszins geoefende lezer vermoedt al i'n het begin van het boek, dat verweer de jonge gelieven op den duur niet baten zal. en hij is alleen nieuwsgierig naar de complicaties die er eerst wel zullen moeten komen. Helaas valt dat tegen. Het verhaal holt enthousiast verder, een onvervalste „succes story". Koos, die de zoon is van een boeren arbeider, brengt het tot advocaat, en moet daar zo hard voor werken dat de wederwaar digheden van zijn hart haast vergeten raken. Het is werkelijk niet zonder reden, dat romans als regel door nietsdoeners bevolkt worden; de heksenkringen moeten in dit geval veel verklaren van wat anders begrij pelijk zou moeten worden door emoties en gedachten, waar Koos eenvoudigweg geen tijd voor heeft. Daardoor is het verhaal, overladen bovendien met gulle bijvoegelijke naamwoorden, meer de beschrijving van een illusie dan van een menselijk leven. S. M. ADVERTENTIE DEMONSTRATIE 9-6 uur het nieuwe verende matras dek Beddenafd. De Tijdgeest Bilderdijkstraat 73-87 Amsterdam DINSDAG 25 MAART HBS a, Zijlvest 25 c: Academie voor voort gezet Economisch Onderwijs, voordracht ir. J. Maarschalk, 8 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De karavaan der verdoemden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Frühling auf dem Eis", alle leeft.. 8.15 uur. Minerva: „David en Batshe- ba", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Op het toneel revue Snip en Snap, 8 uur. Palace: „Paradijsvogel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De rivier", alle leeft., 7 en 9.15 uur. De Vis- hal: Tentoonstelilng „De Noordzee", 19 tot 22 uur. WOENSDAG 26 MAART Stadsschouwburg: „De appels van Eva" (Gezelschap Joh. Kaart). 8 uur. Rembrandt: Revue Snip en Snap. 2 en 8 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9,15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Miner va: „Avonturen van Pietje Bell, 2 uur.; „De bruid was een man", a. 1., 8.15 u. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. De Vishal: Tentoonstelling „De Noordzee", van 10 tot 13, 14 tot 17 en 19 tot 22 uur. Als het nog nodig mocht blijken om de tekeningen van Fiep Westendorp bij de lezers van dit blad te introduceren zou het hek wel van de dam zijn. In de kunsthan del Leffelaar op de Gr. Markt te Haarlem kunt u tot 12 April een kleine suite origi nele bladen van deze illustratrice op demand bezien. Het is eigenlijk moeilijk iets over deze tekeningen te zeggen, het lijkt me wat eigenwijs om dat te doen. Het aardige er van ligt in de glimlach die u er om hebt en af en toe dat nuttige vleugje zelfherken ning. Want wie van ons bezit niet ergens dat beetje zelfgenoegzaamheid dat door Fiep Westendorp met haar fijn pennetje zo stout wordt getroffen? Zij klaagt niet aan, maar vraagt u of het nu heus zó ge wichtig is om een groot mens te zijn. De spot ligt ook meestal in de tekening zelf besloten en behoeft geen nadere om schrijving. Als ik nu de verdiensten van deze luchtig-rake prentjes voor u moest gaan uiteenzetten, zou ik óók zo'n mannetje met een eigenwijs brilletje worden en ik wil zo graag dat u uw glimlach kan be waren. Misschien ziet u het er niet direct aan af dat je ook nog heel veel meer moet beheersen om over zo'n snelle lijn te kun nen beschikken, maar daar moet u ook niet aan denken: de glimlach is een kostbaarder ding dan u denkt! De tekeningen en de grafiek van Chris van Huyzen, die in de zelfde kunsthandel gelijktijdig worden tentoongesteld, geven geen duidelijk beeld van het karakter van de kunstenaar. Men denkt dat de tekenaar telkenmale van stijl verandert en begrijpt dan niet waarom dit geschiedt. Er zijn ver rassend knappe, zeer fijne tekeningen naar bomen en landschappen. Soms is er wat invloed van Japanse prenten merkbaar, maar de tekenaar lijkt steeds maar kort te kunnen verwijlen bij een bepaald genre, om zich dan weer op een ander onderwerp toe te leggen. Dit brengt mee dat de kwa liteit zo ongelijk is. Als Van Huyzen religieuze motieven gaat behandelen, raakt hij geheel de kluts kwijt en dat is te begrijpen, want zo'n vlinderachtige natuur kan de bezinning niet opbrengen welke dit verheven onder werp verlangt. Een met waterverf opgekleurde tekening van West-Terschelling en enige landschap pen uit de Ardennen leken mij, juist om dat ze zonder veel pretentie waren voor gedragen, de waardevolste tekeningen van de collectie. Voor en tussen de tekeningen van Fiep Westendorp zijn enige poppenfantasieën in kurk geplaatst, die door Dirk Overbosch werden vervaardigd. Ik meen te weten dat men zulke gesneden gezichten „ka rakterpoppen" noemt. Een bepaalde ex pressie, laten we de hoogmoed als voor beeld nemen, wordt verbeeld door opge- .Wachten" heet deze tekening van Fiep Westendorp, die op de tentoonstelling in kunsthandel Leffelaar te zien is. trokken wenkbrauwen en die minachtende trek om de mond. Zulke poppen kunnen heel aardig zijn, maar men vraagt zich af waar ze toe dienen. Voor de Poesje nellenkelder zijn ze te geciviliseerd, voor het marionettentheater te vulgair. Hiermee wil overigens niet gezegd zijn dat Dirk Overbosch geen smaak of fantasie bezit. OTTO B. DE KAT Het Röntgenkwartet zal in April een tournée door Zwitserland maken en onder meer voor radio Lausanne en radio Bero- münster optreden. Het kwartet ontving voorts uitnodigingen om in Duitsland en Engeland te komen concerteren. Sinds ge ruime tijd maakt de altist Manuel Steuer deel uit van dit ensemble. In de ouderdom van 73 jaar is te Heem stede overleden de heer A. Rot, die een groot aantal jaren koster van de kerk op het Wilhelminaplein der Nederlands Her vormde Gemeente te Heemstede is ge weest. Donderdagmiddag om half twee zal zijn stoffelijk overschot op de Algemene Begraafplaats te Heemstede worden ter aarde besteld. Wij kennen het woord piano in de betekenis: zacht en in die van: bepaald muziekinstrument. Het is natuurlijk hetzelfde woord. De oude naam voor het instrument is in het Italiaans: piano e forte, dus: instrument waarop men zo wel zacht als hard kan spelen. Dit werd samengetrokken tot: pianoforte. Hilde- brand vertelt dat in de kamer van de heer Kegge een „veeloctavige piano forte" stond. Dat is dus ongeveer hon derd jaar geleden. Sindsdien is het twee de deel van het woord afgevallen en zo is onze piano overgebleven. In Bussum kwam 's nachts een bewoner van de Herenstraat op het bureau van po litie mededelen dat hij zijn huis in brand had gestoken. Vrijwel onmiddellijk kwam daarna het bericht binnen, dat in de He renstraat een huis in brand stond. Toen de brandweer arriveerde sloegen de vlammen reeds uit het dak. Het huis brandde ge deeltelijk uit. De man had volgens zijn verklaring on enigheid gehad met zijn vrouw, die daar op de woning had verlaten en naar haar moeder was gegaan. De man had hierop het huisraad met petroleum overgoten en vervolgens in brand gestoken. Daarna was hij naar de woning van zijn schoonmoeder gegaan en had tegen zijn vrouw gezegd: „Als je nog iets wilt redden moet je vlug zijn" Hierna is hij naar het politiebureau gegaan om aangifte te doen van zijn daad. De man is wegens brandstichting in arrest gesteld. ADVERTENTIE Na alle gissingen, die ik aan boord over Casablanca gemaakt had, bezorgde het binnenlopen in de haven mij een teleur stelling. Ik had een gelijkenis met Algiers verwacht, maar Casablanca, een Afri kaanse stad die zich koesterde in een heerlijke zomerwarmte, miste het enige waarop ik mij steeds verheugd had na melijk de Oriëntale sfeer. De haven deed volkomen Frans aan, ik vond zelfs dat zij veel van Duinkerken weg had en ik begon mij pas een beetje thuis te voelen op het ogenblik dat ik in een Arabisch cafétje, op een mat liggend, een pijpje met kif rookte. Als schilder vermijd je de nacht clubs waar een consumptie 700 a 800 francs kost, je leert het typische Arabi sche leven veel beter kennen als je de oude Medina, de Arabierenwijk intrekt en voor 10 francs een glaasje koffie of pe permuntthee gaat drinken in de Arabi sche omgeving, waar altijd wel iemand is om een praatje mee te maken. Het is echter vrij gevaarlijk om er al leen op uit te trekken. Ik ondervond dat zelf op een avond na een verkennings tocht. Een Arabier liep mij vreemd aan te kijken en begon lastig te worden. Er was niet veel inzicht voor nodig om te be grijpen dat hij er behagen in schepte mijn geicl, horloge en alles wat hij verder nog gebruiken kon, rijker te worden. Mijn po sitie werd bepaald benard toen hij steun kreeg van een aantal jongetjes die pro beerden mij in te sluiten. Ik prijs mij nu nog gelukkig dat ik op dit onpleizierige moment twee „Jannen" zag lopen. „Jan nen" is een marine-uitdrukking voor ma trozen. Na mijn eerste kreet kwamen ze aansnellen. Een van hen, een korporaal kok, slingerde de Arabier van mij weg. Deze greep echter een mes. Dit was voor ons het teken om verstandig te zijn en te vluchten, want zo'n Arabier wordt di rect door andere Arabieren geholpen en dat zou voor ons minder prettig geweest zijn. Vooral 's avonds komen dergelijke dingen voor en menig Europeaan heeft dat al moeten ervaren. Het is niet aange naam als men zich iets van de Arabieren voorstelt en men maakt deze overvallen mee, maar ondanks alles zijn zij er niet minder interessant om. Ik geloof zelfs dat het stelen meer uit gewoonte dan uit slechtheid gebeurd. Als de dag aanbreekt lijkt alles in de zonneschijn weer veel vrolijker. Ook de Arabieren moeten het zo voelen, want in de Medina heerst een nieuw leven. Ik heb daar genoten van de vismarkt waar de wonderlijkste maanvissen, krabben en inktvissen te koop aangeboden worden. Ook enkele Arabische vissers drijven daar handel. Zij bezitten volgens hun zeggen een internationale kennis. Eén visser, een lange smalle figuur, gekleed in een prach tige gele boernocs heeft mij hun scheep jes laten zien, die de indruk geven van Franse kottertjes. De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek doet thans, onder leiding van mevrouw W. de Raaf-Brand van Straaten uit Heemstede, met drie arbeiders opgravingen op een stuk land van de heer Jaap Veen bij het Kerkje van Spaarn woude. Maandag, de eerste dag, is (behalve hon derden scherven van vroeg middeleeuws aardewerk) een geheel gave vroege Sieg- burgse kan, daterend van 1350, opge graven. In het gebouw Industria is Maandag het 25-jarig bestaan van de Algemene Eend van Forensen gevierd. De voorzitter, de heer C. D. van Vliet te Bussum sprak een feest rede uit. Een duidelijk symptoom van het markante verschil tussen de methode van machts expansie, die de Verenigde Staten ontwikkeld hebben bij hun pogingen om een zo groot mogelijk deel van de wereld weerbaar te maken tegen het sSaafsiommii- nisme, en die van Engeland om de Engelse invloed over de wereld te verbreiden, vormt de verwikkeling om Cyprus, het strategisch zo belangrijke eiland in de Middellandse Zee ten Zuiden van Turkije. Dit onder Engels beheer staand eiland speelde een grote rol in de twee wereldoorlogen en vormt een sleutelpositie voor het Midden-Oosten, zodat het voor de doeleinden van de Westelijke bond genoten van ontzaglijk belang is. Cyprus heeft zich geschaard in de rij der grotere en kleinere gebieden, die het toneel van een nationalistische stroming tegen de oude koloniale macht vormen. De bevolking van Cyprus ijvert voor aansluiting bij het „moederland" Griekenland. De Griekse regering heeft deze aansluiting voorshands zwijgend op haar programma gezet en de Amerikanen vinden dat een logisch verlangen. Maar de Engelsen zijn niet bereid om dit eiland zonder meer van de lijst der Britse steunpuenten te schrappen. De bevolking van Cyprus, ongeveer 500.000 in totaal, bestaat voor viervijfden uit Grieken en de wens tot aansluiting bij Griekenland is al zo vaak ondubbelzinnig tot uiting gekomen, dat hier over bij nie mand enige onzekerheid bestaat. De Britten redeneren, in verband met hun ervaringen der laatste oorlogen, te recht als volgt: Zolang in het Midden- Oosten geen hechte verdedigingsorganisa tie bestaat, die onder supervisie van de grote Westelijke mogendheden werkt en één geheel vormt met de defensie-organi satie van het Westen, ligt het zwaartepunt van de Westelijke macht op de bases in Noord-Afrika en de Middellandse Zee. Deze bases opgeven zonder enige garantie dat de nieuwe machthebbers de defensieve waarde der bases weten te behouden, zou een gevaarlijke verzwakking van het ge hele Westelijke defensie-stelsel betekenen. Het is ongeveer dezelfde redenering die ten aanzien van Egypte is opgezet, en die ten grondslag lag aan de situatie, waarin te nauwernood een regelrechte strijd aan de boorden van het Suezkanaal kon wor den vermeden. Natuurlijk kon het Suez-kanaal niet worden opgegeven. Natuurlijk kan Cyprus in het defensie-stelsel van het Westen niet worden gemist. Doch terwijl de Britten in deze kwesties plotseling nog heftiger na tionalistisch worden dan de op drift raken de bevolking van het omstreden gebied en met sterke pathetiek de „eer' van het En gelse vaderland" verdedigen op andermans grond, zien de Amerikanen dergelijke kwesties heel anders, veel nuchterder en zakelijker, en meestal ook veel voordeliger. Zij zijn niet geneigd nationalistische stro mingen in welk gebied ook meteen als een bedreiging voor hun machtsinvloed te zien, doch bezinnen zich veel liever op een ma nier om de nationalistische verlangens te honoreren en tegelijk met het op die wijze ontstane autonome bestuur stevige banden aan te knopen, die in de praktijk neer komen op een even grote invloed als wan neer die autonomie niet zou bestaan. Die richting gaat het uit met meer dan een gebied van belang: Marokko, Egypte, Cyprus. en wellicht ook Indonesië, waar echter verzet tegen die „banden" gerezen is. In Perzië is deze methode tot nu toe mislukt, ofschoon de Amerikanen met hun „wereldbank" aanmerkelijk verder geko men zijn dan de Britten met hun vloot- vertoon. Washington verheelt niet dat het sym pathiek staat tegenover de eis tot aanslui ting bij Griekenland, die de Cyprioten zo CAKPRSSS nadrukkelijk laten horen. De inschakeling van Griekenland bij het Atlantisch pact waarborgt immers, dat dit eiland een on derdeel van de defensie-organisatie van dat pact blijft. Wanneer de annexatie door een accoord tussen Griekenland en Enge land een voldongen feit zou worden, zou den de Engelse troepen hun bases moeten verlaten, doch zij zouden op de voet wor den gevolgd door.... Amerikaanse troe pen, omdat Griekenland reeds heeft laten weten dat het dergelijke Amerikaanse steun moeilijk ontberen kan. Een verschil van methode doch een zelfde doel. De Amerikanen komen op die manier echter veel voordeliger aan bases dan landen die volgens de „verouderde" methode trachten zich met geweld te hand haven. Niet overal in de wereld echter kan de Amerikaanse methode goede resultaten hebben met name niet in die gebieden, die door een verkregen autonomie gevaar zou den lopen onmiddellijk daarna die zelf standigheid weer aan de tegenstanders van het Westen te vei'liezen. In die geval len helpt Amerika het „behoud door ge weld": In Indochina, Malakka, Korea, Birma. Het Midden-Oosten, dat door zijn ge prikkeldheid over het Engelse optreden in Egypte niet veel neiging meer scheen te hebben om al te stevige banden met het Westen aan te knopen, is door Amerikaan se diplomatie enigszins handelbaarder ge worden, In Egypte is na de Amerikaanse bemiddeling de atmosfeer opgeklaard, al blijft de eis tot vertrek der Engelse troe pen gehandhaafd. Ook daar gaat de ontwikkeling der din gen dus langzaam in de richting van een verwisseling der invloeden. Wanneer de Engelse troepen uit de kanaalzone zouden vertrekken, zou Washington zijn militaire hulpprogram onmiddellijk uitbreiden tot Egypte en dit land helpen bij de verdedi ging van het strategisch van wereldbelang zijnde Suez-kanaal. Egypte zou dan waar schijnlijk, in het bezit van volledige zeg genschap over de kanaal-zóne, bases in die zóne goedgunstig afstaan aan Amerikaanse troepen, zoals het te sluiten defensie-pact zou toestaan. De wereld te regeren is een kwestie van psychologie, heeft een wijsgerig aangelegd politicus eens beweerd. Dit woord lijkt niet helemaal onjuist, wanneer men het aan de gang van zaken toetst. Het zou echter enigszins moeten worden uitgebreid, tot het luiden zou: De wereld regeren is een kwestie van macht, die met psychologisch inzicht wordt toegepast. J. L. Toen de tekening van Frans Ver poorten ter illustratie van bijgaand reisverhaal in ons bezit kwam, bleek deze enigszins beschadigd te zijn. Een telegram om hem daarvan in kennis te stellen had tot gevolg, dat er onmiddellijk van de zich in de Straat van Gibraltar bevindende Hr. Ms. „Karei Doorman" 'n hefschroef- vliegtuig opsteeg om een nieuwe prent naar het vasteland te brengen, waar het normale postverkeer voor overbrenging naar Haarlem zorgde. Frans Verpoorten maakt, zoals men weet, op uitnodiging van de Konink lijke Marine, een kruistocht door het Middellandse Zeegebied. Het is merkwaardig dat er zo weinig van hun eigen sfeer in te herkennen valt. Maar in ieder geval is de vismarkt wel iets bijzonders en stellig veel aantrekke lijker dan het vreemde toneeltje dat ik op ëën van de grote pleinen zag. Er trad daar een Arabier op die als fietsende acro baat aan de kost probeerde te komen en wel op de volgende wijze: Hij nam voor enkele francs twee jongetjes in dienst die hij op een paar meter afstand van elkaar cp de grond neerlegde. Zelf stapte hij op zijn fiets en reed met grote snelheid langs hc-n heen en tussen hen door. Steeds ging hij gevaarlijker doen en na enige tijd scheerde hij op één wiel vlak langs de hoofdjes van de arme kereltjes. Dit ging zo door tot hij er tenslotte eentje raakte toen hij met zijn fiets over hen heen pro beerde te springen. Het slachtoffertje ren de luid schreeuwend en zo hard hij kon weg. Onze „Jannen" hebben veel leerwerk gekocht, vooral tassen en poefs. Ik zelf heb het klaar gespeeld om van een Ara bisch loodgieter zeer goedkoop een ge bruikt Marokkaans koffiekannetje te ko pen. Toen ik er mee aan boord kwam werd ik geenszins bewonderd om mijn speurzin. De algemene mening was dat niemand met zoiets thuis zou durven ko men. Over de inktvissen, die ik verzamel on conserveer om mee terug te nemen, spreekt men maar niet eens nicer. Na alles wat ik gezien heb blijf ik bij mijn eerste bewering: Casablanca is mij tegengevallen. De haven, die op Duinker ken gelijkt, vind ik schilderachtiger dan de Medina. Casablanca is een verameri- kaanste stad. Van de zee uit dacht ik moskeeën te zien, maar toen ik in de baai kwam bleken het wolkenkrabbers te zijn. Deze Amerikaanse invloed is zelf in de Marokkaanse muziek doorgedrongen. Ik vroeg in een eafétje een gramofoonplaat voor mij te draaien van de zanger Hocine Slaoui. Er werd mij verteld dat deze kort geleden gestorven was. De laatste jaren van zijn leven werkte hij voor de Ameri kanen die Westerse met Arabische mu ziekinstrumenten combineren. Of dit een vooruitgang betekent voor de Marok kaanse muziek betwijfel ik ten zeerste. FRANS VERPOORTEN Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 25 Maart 1852 LONDEN. Het Engelsche gouver nement heeft een besluit genomen vol gens hetwelk het glazen paleis in Hyde Park te Londen, dat voor de groote wereldtentoonstelling heeft gediend, op 1 Mei afgebroken zal moeten zijn. Dit besluit is gegrond op het rapport van eene commissie, welke heeft onderzocht of het gebouw voor andere doeleinden gebruikt zouden kunnen worden Niet de aankoop van het glazen paleis, dat toe behoort aan de heeren Fox en Hender son, en de inrigting tot eenen zoo ge- naamden wintertuin, waartoe het wel het meest geschikt is, zoude een bedrag van ongeveer 200.000 pond sterling ge moeid zijn. De kosten van onderhoud worden per jaar op 20.000 pond sterling begroot Uit hoofde van deze zeer aan zienlijke kosten heeft de commissie een dergelijk voornemen afgekeurd. De eigenaren hebben nu besloten het glazen paleis kosteloos voor het publiek ter bezigtiging open te stellen ten einde op deze wijze de alge me éne belang stelling voor het behoud van het gebouw op te wekken en aldus te bewerken dat aan het besluit van het gouvernement geene uitvoering worde gegevefi,

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5