Waterstaat begrijpt de „agrarische consequenties" van de tunnelbouw Schuttersfeest in het Kenaupark Honderdjarige ontving veel bloemen en fruit Het vredesverdrag met Japan Santpoort Amsterdamse Beurs DINSDAG 25 MAART 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLËMSCHE COURANT 5 Commissie uit bedrijfsleven in voorbereiding KONINGINNEDAG Onveranderd dividend „De Spaarnestad" Burgerlijke stand van Haarlem Woningen in drie woonlagen aan Dr. Schaepmanstraat Vereniging „Tot Steun" De K.P.M. verloor twee kustvaarders in Indonesië Actie tegen gedwongen melksanering Dr. G. T. van Ysselsteyn sprak over damast Tentoonstelling in gebouw Theosophia Huldiging mejuffrouw G. Ootes Lading goud op negen staven na teruggevonden Pinay gaat gestaag door met zijn plannen Vreemde schepen in de Indonesische wateren Truman pleit voor meer immigranten Schorsing directeur AFP opgeheven Doden op Malakka Persbureau van Peking- China scheldt Enny Mols-de Leeuwe niet langer in hoorspelkern „Film? Een gevaar voor de jeugd" Tekort aan artsen in het leger Restitutie van accijns op sigaren Enige tijd geleden hebben wij reeds het een en ander gepubliceerd omtrent het pro bleem van de wateronttrekking aan de bouwgronden wanneer met de tunnelbouw te Velsen begonnen zal worden. De agra riërs in de omgeving zijn namelijk van mening, dat hun grond en oogst schade zal worden toegebracht en door middel van de Stichting van de Landbouw is men in contact getreden met de Rijkswaterstaat, directie Sluizen en Stuwen te Utrecht. Dit overleg heeft tot resultaat, dat de Rijkswa terstaat bereid is al het mogelijke te doen om de schade aan land en gewas te be perken. Reeds voor de oorlog, zo deelde ir. A. Merkx van de Stichting van de Landbouw ons vanmorgen mede, heeft de Rijkswater staat een commissie benoemd van technici, die de eventuele uitdroging van grond bij de tunnelbouw diende te onderzoeken. Se dert enkele maanden is zij met haar werk zaamheden begonnen onder voorzitter schap van prof. W. F. J. M. Krul. Deze commissie pleegt overleg met de Stichting van de Landbouw, de land- en de tuin- bouwconsulenten voor dit gebied. Nu heeft men zich in landbouwkringen de vraag gesteld of het niet dienstig zou zijn ook uit het bedrijfsleven een commis sie te benoemen, die als schakel kan fun- Op de dertigste April wordt van de Haarlemmers verwacht dat zij de zotskap opzetten, want op die dag, Koninginnedag, zal de Kerkraadse prins Carnaval zijn winterpaleis verlaten om in de Spaarne- stad, zij het dan maar enige uren, de scep ter te komen zwaaien. Zoals wij enige tijd geleden al meedeelden komen behalve zijn Raad van Elf ook het Sint Lambertus Boog- sehutteregilde en het fluit- en tamboer corps Willhelmina uit Bleyerheide naar Haarlem. Die boogschutters komen een brok eeuwenoude Limburgse folklore laten zien en wel in het Kenaupark, dat voor die gelegenheid omgetoverd zal worden in een schietweide. Want wat zouden boogschut ters anders doen dan schieten? Aan dat schieten, het kruisboogschieten, gaat heel wat vooraf. Een kleurrijke op tocht namelijk, waaraan veel aandacht wordt besteed. Hun ongedwongen vrolijk heid laten de Limburgers dan even varen om een houding aan te nemen die hun prij-. zen moet opleveren. Tegen dertig April zal in het Haarlemse Kenaupark een drie-en-twintig meter hoge draaibare mast verrijzen, de zogenaamde schietpaal die, als doelwit voor de schut ters, een houten vogel in top krijgt. Het wapen der schutters is een loodzware kruis boog, bestaande uit een „glijlat" voor de betrekkelijk korte pijl en de boog zelf: Een stalen veer die gespannen wordt met een kleine dommekracht. In Haarlem zullen staaltjes van Koning en Erevogelschieten ten beste worden ge geven en dat zal met veel en indrukwek kend ceremonieel gepaard gaan. Er is een schutterskoning die een ko ningin kiest en er is een ef-ekoning die het gilde en de muzikanten van de erewijn voorziet, een belangrijk onderdeel van een Limburgs feest. Waar geschoten wordt, kan het gevaar lijk zijn en vandaar dan ook dat de „ge vaarlijke zóne" van het Kenaupark met rode vlaggen afgezet zal worden. Zodra de carnavalsoptocht, die om half drie van de Raaks vertrekt, in het Kenau park is aangekomen, begint er een „sit- zung" van de „Raad van Elf". Na afloop daarvan gaat het op het stadhuis aan waar alweer de erewijn op de proppen zal ko men. Tijdens de „Sitzung" zorgt de Carna valsvereniging voor een parodie op „Romeo en Julia". De exploitatierekening over 1951 van de N.V. drukkerij De Spaarnestad bedraagt f741.731, waaruit na reservering van f365.805 een saldo winst resteert van f375.925. Voor gesteld wordt een onveranderd dividend van 7 pet. op de preferente en 10 pet. op de ge wone aandelen. De stijging der papierprijs bedroeg bijna f500 per ton bij een gebruik van meer dan 8000 ton in het verslagjaar, zo schrijft de directie. Als gevolg hiervan moest de prijs van enkele tijdschriften verhoogd worden. Deze maatregel en de loon- en belastingpoli- tiek veroorzaken een achteruitgang van het aantal abonnementen, aldus het verslag. Ten einde hieraan het hoofd te bieden is in Juni 1951 een nieuw type damesweekblad uitge geven ,dat aan de verwachtingen heeft beantwoord. Het courantenberijf in Amsterdam kon 1951 zonder verlies sluiten. ADVERTENTIE 'N RIJWIEL VOOR HET VQORJAAR RALEIGH. FONGERS of LOCOMOTIEF 50 modellen in voorraad VAN LENT'S AUTOBEDRIJVEN N.V. Heemstede - Raadhuisstr. 5365, Tel. 38810 HAARLEM, 24 Maart 1952 BEVALLEN van een zoon: 21 Mrt, E. LangeveldDekker; 22 Mrt, E. M. Staal Leene; G. Teeuwenvan der Meij; W. L. C. M. Wilmering—Kiippers: M. A. H. J. Langen- berg—Hompe: T. M. Krammer—van Rooyen; M. Roël—Massa: M. L. Hogendoorn—Ever- aardt; 23 Mrt, C. V. Spruit—Degeling; L. GlazenerWalkate; 24 Mrt, J. M. Tuijl Mantz. BEVALLEN van een dochter: 22 Mrt. A. D. Klipp—van der Put; T. J. van der Peet—Zon neveld; 23 Mrt. S. Tromp—van den Tweel; D. M. Kerkvliet—Molenkamp. 2 d.; D. J. Nieuwendorpvan de Panne; T. G. F. M. de Graaff—Kilian; M. J. H. Rutte—Scheidier; A.. J. OuddekenMoolenaar; 24 Mrt, A. M. LamersSchoon: W. J. W. Masarode Beer, J. M. Froeling—Koetsier. OVERLEDEN: 21 Mrt, P. F. Heeremans, 72 j., Wouwermanstraat; E. Gerz—van Diggelen, 75 j., Saenredamstraat; 22 Mrt, C. Schutte- vaer. 74 j., Maerten v. Heemskerkstraat; A. C. van Someren, 55 j., Zuider Buiten Spaar- ne; F. Tijdgaat, 69 j., Brouwersvaart; J. P. Faure, 66 j., Zijlweg; 23 Mrt, P. J. Eskens, 75 j., Pijlslaan. geren tussen de Rijkswaterstaat en de mo gelijk gedupeerde agrariërs. De Stichting van de Landbouw heeft inderdaad een drietal deskundigen aange zocht, die mettertijd een objectief oordeel zullen kunnen geven, wanneer schade zou worden toegebracht aan de boeren. Het is de bedoeling, dat deze commissie de klachten voorlegt aan de Stichting van de Landbouw 'en de Rijkswaterstaat, waar door gezamenlijk een zo juist mogelijk oor deel gevormd zal kunnen worden. Ir. Merkx legde er overigens de nadruk op dat het wederzijds contact tussen de onderscheiden instanties als het belang rijkste beschouwd moet worden. De Rijkswaterstaat heeft zich enige tijd geleden reeds bereid verklaard de schade indien deze zou optreden te vergoe den aan de land- of tuinbouwers. De com missie uit het bedrijfsleven zal hoogstwaar schijnlijk over enkele weken geïnstalleerd worden. De stewards en stewardess die de speciale Van Riebeeck-vlucht naar Kaapstad mee maken zullen voor deze gelegenheid ge stoken zijn in de kledij uit de tijd van Jan van Riebeeck. Op de foto van links naar rechts: P. J. de Wilde (chef steward Afrika route); mejuffrouw Marié Louise Crefcoeur (chef stewardess Afrika route) en steward L. Konstanije, voor de „Prinses Marijke" waarmee de vlucht gemaakt zal worden. In het najaar van 1950 heeft de gemeen teraad van Haarlem een uitbreidingsplan vastgesteld voor de omgeving van de Dr. Schaepmanstraat. In dat plan was bepaald, dat er aan de Noordzijde van de Dr. Schaepmanstraat onder- en bovenwoningen zouden komen. Thans achten B. en W. het gewenst in plaats van deze woningen de straat te bouwen met woningen in drie woonlagen. Zij hebben een ontwerp-uit- breidingsplan „Afronding Haarlem Zuid- Oost" laten maken, dat op het ogenblik voor een ieder op de gemeente-secretarie ter inzage is gelegd. In het nieuwe plan is voorts de mogelijkheid gemaakt, dat zes eengezinswoningen voor grote gezinnen gebouwd kunnen worden. Deze woningen zullen eventueel gebouwd worden in een nieuwe straat, begrensd door de Cremer- straat en het Van Zeggelenplein. De Haarlemse afdeling van de Vrijzin nig Protestantse Voogdijvereniging „Tot Steun" hield onder leiding van de voor zitter, mr. E. J. W. Top, haar jaarvergade ring. Uit het jaarverslag over 1951 bleek, dat de afdeling veel te doen heeft. Er wer den dit jaar ongeveer 35 kinderen verzorgd in allerlei pleeggezinnen, ook wel in in richtingen waar psychiatrisch onderzoek en controle kunnen plaats hebben. Kinderen wier ouders van de ouderlijke macht ont zet of ontheven zijn wegens verwaarlozing hunner plichten, werden geholpen. Het medisch opvoedkundig bureau onderzocht de nieuw aan te nemen pupillen en ver leent ook later, zonodig, hulp. Op het resultaat van de opvoedende arbeid kon met voldoening worden teruggezien; een meisje dat meerderjarig werd, handhaaft zich in een behoorlijke betrekking en ook jongeren slagen in goede betrekkingen. Natuurlijk waren er ook teleurstellingen. Het vereist inspanning om de financiële zorgen het hoofd te bieden. Het ledental liep sterk terug en propaganda is dringend noodzakelijk. Notaris Wildschut vond, na dertig jaar bestuurslid te zijn geweest, aanleiding in zijn drukke werkkring, om af te treden. Hij werd bij acclamatie tot erelid benoemd. Ook dr. J. de Graaf verliet het bestuur door vertrek naar elders. Hij zal worden opgevolgd door ds. mr. J. A. Oosterbaan. De heer H. Deinum legde het werk als penningmeester neer en zal worden opge volgd door mr. W. F. J. Fischer. Mejuffrouw A. C. Thomée (kinderpsy chiater) en mevrouw C. P. E. Hondius Hoffman waren aan de beurt van aftreden; zij werden bij acclamatie herkozen. (Van onze correspondent in Djakarta) De K.P.M. heeft op één dag twee coasters verloren door ontploffing en brand in de lading benzine en olie. In de haven van Djambi heeft aan boord van de coaster „Lepar" in de lading benzine en olie een zware ontploffing plaats gehad. De „Lepar" brandde geheel uit en zonk over bakboord. Een Indonesische schepeling wordt vermist, een ander werd zwaar gewond. De rest van de bemanning bleef ongedeerd. Een gelijksoortig ongeluk trof de K.P.M. dezelfde dag in Paka Baru. Bij openleg ging van luik één van de coaster „Look", welke eveneeens was geladen met benzine en olie, brak ook daar brand uit. De brand woedde gedurende acht uur, waarna een explosie volgde. Het schip kapseisde. Een Indonesische schepeling kreeg brandwon den, doch verder waren er geen persoon lijke ongelukken. In beide gevallen is de oorzaak van de brand onbekend. Mevrouw Aaltje C. van Andel Smits- Japinga vier vandaag in goede gezondheid haar honderdste verjaardag. Weliswaar moet zij het feest op bed vieren, doch zij is helder van geest. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers heeft vanmorgen een be zoek gebracht aan de jarige die thans in het rusthuis „Boskant" in het Westerhout- park woont. Het gemeentebestuur had een mand met bloemen gezonden. Maandagavond waren de feestelijkheden reeds begonnen. Het Evangelisatiekoor „De Lof stem" gaf een zanguitvoering en ook verleende de heer Engbertsen (cello) medewerking. De uitvoering viel zeer in de smaak. Vroeger heeft mevrouw Van Andel Smits in Spaarndam gewoond. Uit dit gedeelte van Haarlem kwamen de meeste bezoekers. Vanmorgen heeft ds. A. Snethlage, die vele jaren predikant bij de Nederlands Her vormde Gemeente aldaar is geweest, ge lukwensen aangeboden. Vanmiddag wordt de tegenwoordige predikant verwacht. De jarige heeft reeds van vele zijden bloemen en fruit ontvangen. Het comité van actie van huisvrouwen tegen de gedwongen melksanering te Haar lem deelt ons mee, dat er op het ogenblik zeventienduizend handtekeningen van huisvrouwen die tegen sanering zijn, ver zameld zijn. De laatste dagen hebben de dames van het comité in het bijzonder in Haarlem-Noord gewerkt. Vorige week is aan het bestuur van het Bedrijfschap voor Zuivel bericht, dat ruim veertien duizend handtekeningen verzameld waren en vanmorgen heeft het comité een tele gram aan het Bedrijfschap gezonden, waar in vermeld staat, dat het aantal gestegen is tot zeventienduizend. Mejuffrouw dr. G T. van IJsselsteyn, di rectrice van de herstelwerkplaats voor an tiek textiel te Haarlem, heeft gisteravond voor een groot aantal leden en introducés der vereniging „Haerlem" in een der za len van Brinkmann gesprqken over een onderwerp dat haar zeer na aan het hart ligt: „damast". Dat woord damast duidt, ook nu nog, een patroon en een werkwijze aan waarbij twee materialen dusdanig in elkaar verwerkt worden, dat in het eind product geen hoogteverschillen meer waarneembaar zijn. Dat was het geval met het eerste damast, de befaamde geci- seliseerde klingen uit Damascus, die uit staal met goudinleg waren samengesteld en dat is later ook de betiteling geworden voor velerlei textiel-procédés en patronen die van de innige vervlechting van twee of meer materialen uitgaan, in het bizonder in de linnenweverij. Aanvankelijk, met name sedert de-eerste helft der veertien de eeuw, was Vlaanderen het centrum van deze damast-nijverheid, dóch al spoedig werd het ambacht ook in Holland be oefend. Omstreeks de val van Antwerpen trokken tal van Vlaamse linnenwevers naar ons land en ook Haarlem heeft een drietal zeer befaamde broeders va.n dit gilde binnen zijn poorten gehad, te weten Pasquier Larnmertyn, Quirijn Janszoon „Damast" en voor korte tijd ook een der Crommelins, welke laatste uit Noord- Frankrijk naar Haarlem kwam en later in Ierland de basis voor de linnenindustrie stichtte. Quirijn Janszoon, die van 1692-1643 zelfs burgemeester van Haarlem was, liet een testament na, waaruit de grote bete kenis der linnen-weverij en blijkt. Zelf had hij een werkplaats van achttien man en het tafellinnen, dat daar vervaardigd werd, was van een bizondere schoonheid en soliditeit. Zijn damast-patronen varieer den van Bijbelse vo.orstellingen tot afbeel dingen van bloemen, vogels, vissen, van de bekendste klassieke verhalen en van de gehele contemporaine geschiedenis. Op Frans Hals' oudste Schuttersstuk, anno 1616, ziet men een voorbeeld van zulk een schitterend damasten tafellaken en van de economische betekenis dezer in dustrie geeft een Haarlemse kroniek uit die tijd een idee: daaruit blijkt namelijk dat het stadsbestuur in een jaar tijds van 15 linnenwevers voor een bedrag van 10178 „ponden Vlaams", een waarde van vele millioenen guldens vertegenwoordigend, aan tafellinnen aankocht, klaarblijkelijk om daarmee vele vreemde vorsten en an dere kostbare relaties van de stad gunstig te stemmen. Naast de linnenweverij bloeide in de duinen ook het blekersbedrijf. waar men met water, lucht en karnemelk de Haar lemse textiel bleekte, die daarna ook in het buitenland grif aftrek vond. Uitvoerig schetste de spreekster de ont wikkeling en de neergang, na de Franse revolutie, van deze Haarlemse linnennij verheid, haar betoog illustrerend met ver schillende platen en damastmotieven, die zij projecteren liet met een helaas niet ge heel aan de verwachtingen beantwoorden de episcoop. Met als doel een goede besteding van vrije tijd te bevorderen, wordt door de Haarlemse Vrouwengemeenschap „Geluk door geestelijke groei" op Zaterdag 29 Maart in gebouw Theosophia aan het Nas- sauplein een tentoonstelling gehouden van handwerk- en handenarbeidproducten, Vandaag vierde mejuffrouw C. Ootes, strijkster bij Haverschmidt en Klaje, de dag, waarop zij veertig jaar bij dit bedrijf werk zaam is. In tegenwoordigheid van het perso neel is zij vanmorgen gehuldigd. De heer C. Haverschmidt, chef van het bedrijf, voerde het woord namens de directie en de heer J. J. Wikke namens het personeel. Laatstge noemde bood een radiotoestel aan. „SCHIPPER NAAST GOD" THANS IN BERLIJN Het toneelstuk „Schipper naast God" van Jan de Hartog, dat twee jaar geleden in Hamburg zijn Duitse première beleefde in de vertaling van Rolf Italiaander, is thans in de „Tribune" te Berlijn opgevoerd. De voorstelling werd gegeven onder auspiciën van de Vereniging voor Christelijk-Joodse Samenwerking. VEEMARKT LEIDEN LEIDEN, 25 Maart. Aanvoer 362 vette varkens. Notering: zware f204f200; lichte f 198—f 196; zouters f 195—f 190; zeugen f 180 f 185. Handel stroef. Afloop minder. 19 nuchtere kalveren van f 90—f 110. De vliegramp bij Frankfort Aan boord van het Zaterdag bij Frank fort verongelukte K.L.M.-toestel bevond zich 500 kilogram plaatgoud, met een to tale geldswaarde van ongeveer drie mil- lioen gulden, verpakt in twaalf kisten en afkomstig uit Zuid-Afrika. Op negen staven van een kilo na is dit goud terug gevonden, aldus heeft een woordvoerder van de K.L.M. te Frankfort meegedeeld. Het goud, dat afkomstig was uit Johannes burg, was bestemd voor Parijs, Zürich en Amsterdam. Wellicht zullen de vermiste staven nog gevonden worden, omdat het wrak en de plaats van de ramp nog niet nauwkeurig zijn onderzocht. De toestand der gewonden De stewardess, mej. Truus Gautier, een van de overlevenden van de ramp, was Maandagavond nog niet bij kennis. Haar toestand is echter verbeterd en de haar be handelende arts maakt zich niet ongerust.. Zij heeft vermoedelijk geen shock maar een hersenschudding. De toestand van mevr. Horn-Steinbrenner is goed en die van dr. Schaumburg blijft critiek. Van alle zijden zijn bewijzen van deel neming bij de K.L.M. binnengekomen, waaronder een telegram van Koningin Ju liana en Prins Bernhard. In de gemeente raadszitting van Frankfort zijn de 44 slachtoffers van het ongelijk herdacht. Over de noodlanding van de „Venlo" bij Bangkok wordt door A.F.P. gemeld, dat een baby, die in het brandende toestel was achtergebleven, door een Thailandse mécanicien is gered. Beiden zijn ongedeerd. Zoals gemeld is wisten passagiers en be- mannnig nog juist op tijd het toestel te verlaten, voordat de brand, die direct na dat het toestel de grond raakte in een der motoren uitbrak, zich verder uitbreidde. Blijkens een hedenmorgen ontvangen bericht over de toestand van de stewardess mej. Gautier is deze in de afgelopen nacht nu en dan bij kennis geweest. In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van het te San Francisco gesloten vredesver drag met Japan, geeft de regering antwoord op de vraag, welke stappen zij heeft ge daan om de gevolgen van de oorlog voor de Nederlandse gemeenschap in het voor malig Nederlands-Indië op te vangen en te verzachten. Zij wijst er op, dat ingevolge het algemeen aanvaarde beginsel, dat de regering van een land regelingen treft voor de vergoeding der in dat land toegebrach te schade, de regering van Nederlands- Indië de aangewezen instantie was, welke hiervoor zorg diende te dragen. Aangezien de Nederlandse gemeenschap aldaar een groep vormde van de ingezetenen van dat gebiedsdeel, moesten de te treffen maat regelen uiteraard alle ingezetenen, voor zover zij door de oorlog met Japan geeste lijk en materiëel waren getroffen, omvat ten. De regering van het voormalige Ne derlands-Indië ging echter van de gedachte uit, dat een redelijke schaderegeling alleen dan zou kunnen worden getroffen, indien de aan Japan op te leggen reparatiebetalin gen zouden kunnen worden gerealiseerd. In afwachting daarvan werden voorlopige voorzieningen getroffen om althans de ergste nood op te vangen. „Afgezien hiervan is het duidelijk", aldus de memorie, „dat de Nederlandse regering, wilde zij niet het odium van discriminatie op zich laden, niet in staat zou zijn geweest een regeling te treffen voor slechts een groep van de in Indonesië woonachtige Ne derlandse onderdanen en dat eventueel te nemen steunmaatregelen de gehele bevol king van Indonesië ten goede hadden moe ten komen. Dit nu zou, mede gelet op de zware eisen, welke de noodzakelijke finan ciële hulp aan de Nederlands-Indische re gering reeds aan de schatkist stelde, de draagkracht van de Nederlandse gemeen schap verre te boven zijn gegaan." Na afloop van de besprekingen in de kabinetsraad heeft de Franse minister president, Antoine Pinay, Maandag be kendgemaakt, dat overeenstemming be reikt werd over de begrotingsvoorstellen en daarbij de genomen besluiten toegelicht, Pinay deelde mede: „Door ons te baseren op de ontvangsten van Januari en Februari die ons geheel bekend zijn, zijn wij in staat geweest tot een herziening van de begro tingsramingen over te gaan. Alvorens nieuwe belastingen voor te stellen, moet eerst bekend zijn, wat de bestaande belas tingen kunnen opleveren." De maatregele inzake fiscale amnestie zijn ook door de kabinetsraad goedgekeurd. Zij gaan gepaard met buitengewoon stren ge strafmaatregelen. De voorwaarden waarop de amnestie zal worden afgekon digd maken, dat men verplicht zal zijn om verzwegen of gehamsterde bedragen weer in omloop te brengen. De minister-president deelde nog mede, dat de 110 milliard francs aan bezuinigin gen op de gehele begroting, uitgezonderd de militaire credieten, betrekking zullen hebben. Zij betreffen voor een gering deel investeringen en wederopbouw. DJAKARTA (Aneta) Volgens onbe vestigde berichten werden vorige week Vrijdag aan de Zuidkust van West-Java vreemde zeebodems, twee onderzeeërs en een ander schip gesignaleerd. De kustbe volking in de omgeving van de Wijnkoops baai en bij Udjung Genteng aan de uiterste Zuidwestpunt van Preanger rap porteerde het aan de dorpshoofden, die het bestuur daarvan op de hoogte stelden. De twee onderzeeboten zouden volgens de kustbevolking Vrijdagmiddag bij de monding van de rivier Tjihurang zijn op gedoken. Zij voeren geen vlag of een ander kenteken van hun nationaliteit. Op diezelfde dag werd een groengeverfd schip gesignaleerd, dat uit Westelijke rich ting de Wijnkoopsbaai binnenvoer naar de monding van de Tjimandiri. Het type van het schip kon niet geïdentificeerd worden. Volgens berichten, die correspondenten van Aneta ontvingen, werden vier sloepen gestreken, terwijl het schip ongeveer drie kilometer buiten de kust bleef. Zaterdag is de regent van Soekaboemi in Pelabuhap Ratu aangekomen om deze kwestie te onderzoeken. Eenheden van leger cn politie hebben een onderzoek in het kustgebied .ngesteld. De mededelingen van de kustbewoners kwamen van plaat sen, die uiteen liggen, en werden onafhan kelijk van elkaar gedaan. President Truman heeft het Congres ver zocht in de komende drie jaar 300.000 Eu ropese immigranten extra tot de V.S. toe te laten. Dit program voorziet in de toela ting van „personen, die aan de communis tische tirannie zijn ontvlucht" en inwoners uit overbevolkte gebieden in West-Europa. Het plan zal betrekking hebben op 7.000 personen, die uit Oost-Europa zijn gevlucht, voorts omvat het de immigratie van 7.500 Nederlanders, 7.500 Grieken, 39.000 Itali anen uit Italië en Triëst en 39.000 Duitsers en personen van Duitse afkomst. PARIJS (AFP) De Franse minister raad heeft het besluit, waarbij de direc teur-generaal van het Franse persbureau AFP, Maurice Nègre, werd geschorst, her roepen. De raad is van mening, dat de omstandigheden waaronder het bericht van AFP van 16 Februari uit Londen werd uitgegeven, abnormaal zijn geweest en heeft op grond hiervan het besluit tot de schorsing van Nègre herroepen. (Het gewraakte bericht gewaagde van Brits-Amerikaanse waarborgen voor het lidmaatschap van de Europese verdedi gingsgemeenschap SINGAPORE (Reuter). Acht politie mannen, twee blanken, een Chinees en een Maleier zijn Dinsdag gedood bij een aanval uit een hinderlaag bij de grens van Perak en Serangor op Malakka. Acht politie agenten werden gewond. Een der vermoorde blanken is R. C. M. Codner, toegevoegd districts-officier te Tandjong Malim, die door de ontsnapping uit een Duits krijgsgevangenenkamp in de tweede wereldoorlog bekend is als „de held van het houten paard". Hij en zijn collega's groeven een tunnel, waarvan de ingang ge camoufleerd werd door een houten paard, waarmee zij turnden. Het persbureau „Nieuw China" (commu nistisch) heeft het internationale comité van het Rode Kruis Maandag de „boosaar dige en schaamteloze lakei van het Ame rikaanse imperialisme" genoemd. „De reden, waarom het comité zo graag een onderzoek naar de beschuldigingen van bacteriologische oorlogvoering wil instel len, is, dat het de doeltreffendheid van de brute misdaad der Amerikaanse aggressors wil vaststellen en de bedrijvers met een waardeloos rapport wil schoonwassen", aldus het persbureau, dat er aan toevoegt, dat „de Koreaanse en Chinese volken nooit zullen toestaan, dat deze handlanger van het Amerikaanse imperialisme hun landen betreedt om dergelijke schaamteloze plan nen uit te voeren". De actrice Enny Mols-de Leeuwe heeft de radio-hoorspelkern vrij plotseling verla ten om weer op de planken te gaan acte ren. Er was een meningsverschil gerezen over het optreden van de actrice buiten de studio. Vermoedelijk zal mevrouw Mols- de Leeuwe nog wel enige keren als gast voor de radio optreden. Voorlopig blijft zij in het gezelschap van Johan Kaart de ze ven vrouwenrollen spelen in de thriller „De appels van Eva". Op de gezinsavond, welke de Katholieke Arbeiders Beweging, kring Santpoort, Maandagavond in café Zomerlust had be legd, gaf de geestelijk adviseur, kapelaan Jos Plantinga onder meer een uiteenzetting over de gevaarlijke invloed, die de film op de jeugd kan hebben. Hij meende, dat de kracht van de film in He suggestiviteit zit en de opgewekte suggesties buiten ons verstand om werken en vergeleek de film met een hypnotiseur, zeggende dat hierin voor de jeugd, die in het bijzonder voor suggesties vatbaar is, een groot gevaar schuilt. Aan de andere kant noemde kape laan Plantinga de film een „gave Gods", die door zijn grote reikwijdte ontzaglijk veel zou kunnen betekenen als kunstpro duct. Daar de film echter in handen is van wat de spreker noemde een „amusements industrie" en volgens hem op drie punten aangrijpt: sensatie, emotie en oppervlak kigheid om het publiek te trekken, gaat er in het algemeen zeker geen goede invloed van uit. „Kinderen die veel naar de film gaan, raken geestelijk achterop", zo zei de spre ker en hij toonde dit aan de hand van in Amerika gemaakte statistieken aan. Van regelmatig bioscoopbezoekende kinderen werd de intellectuele capaciteit bepaald, waaruit bleek dat 19% boven normaal, 24"/e normaal en 57% achterop was. Hier tegen steekt gunstig af de 35°/o, 33"/o en 32% van de kinderen, die geen bioscoop bezoch ten. Ook zag de kapelaan verband tussen misdadigheid en bioscoopbezoek. Resume rend kwam hij tot de conclusie dat de film een gave is, die door misbruik echter ge vaar oplevert. BINNENLAND Bij beschikking van de minister van Economische Zaken, worden met ingang van 23 April 1952 opgeheven de vakgroepen tapijt- en cocosindutrie en brei-, tricot-, kousen en sokkenindustrie en de daartoe behorende ondervakgroepen. De politie te Franeker heeft de grossier in exportartikelen Th. van H. te Leeuwarden aangehouden, die verdacht wordt van oplich ting ten nadele van zijn compagnon. De be nadeling zou een bedrag van meer dan een ton betreffen. De actrice Kitty Knappert, die thans verbonden is aan het Vrije Toneel van ge broeders Ruys, zal het komende seizoen deel uitmaken van het Rotterdams Toneel onder leiding van Ko Arnoldi. De Nederlandse Bond voor Ouden van Dagen heeft de minister van Sociale Zaken verzocht, de bepaling in het aangekondigde wetsontwerp tot verlenging van de Noodwet- Ouderdomsvoorziening dat de eerste f 100 eigen inkomen niet afgetrokken zullen wor den, zodanig te wijzigen dat de eerste f 200 niet afgetrokken zal worden. Voorts verzoekt het hoofdbestuur de nooduitkering te bren gen op het peil der gemeentelijke sociale zorg, met dien verstande, dat de 4de en 5de gemeenteklasse van uitkering vervallen wor den verklaard en worden geplaatst in de overige klassen. In de haven van Rotterdam ir Maandag weer een grote zending militaire goederen aangekomen; die bestaat uit 72 stukken ge motoriseerd geschut en 41 tractoren voor het vervoer van middel-zwaar geschut. Deze militaire goederen zijn een onderdeel van de Amerikaanse steun. HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, zal Vrijdag geen spreek uur houden. De heer D. de Ridder te Haarlem, schrijver bij 's rijks belastingen, is benoemd tot adjunct-commies-titulair. De heer J. Krug, adjunct-commies ter belastinginspectie 2de afdeling te Haarlem, is per 1 Mei eervol ontslag verleend. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de open bare lagere school te Wijde Wormer is be noemd mej. J. Albers te Haarlem. De wethouder van Onderwijs en Be drijven der gemeente Heemstede, de heer H. J. W. B. Disselkoen. zal voortaan des Woens dags van halftwee tot halfdrie spreekuur houden. De Zaterdag in Haarlem gehouden col lecte ten bate van de stichting Samenwer kende Prot. Chr. Kinderbeschermingsorga nisaties voor de Heldringstichtingen, Hoen- derloo, Marthastichting, Ned. Mettray, Neer bosch en Valkenheide heeft f4331,99 opge bracht. Het wijkcomité Haarlem-Noord houdt Vrijdagavond 28 Maart in de kleuterschool aan de Tesselschadestraat spreekuur van acht tot negen uur. Premie van 15.000 voor hen die in militaire dienst treden De minister van Oorlog heeft bepaald, dat aan artsen, die zich verplichten gedu rende tien jaren als officier van gezondheid in militaire dienst te treden, een bedrag van 15.000.vrij van loonbelasting zal worden uitgekeerd. Deze regeling, welke verband houdt met het tekort aan medici in het leger, is een uitbreiding van de be staande regeling, krachtens welke aan stu denten in de medicijnen, die bij gebleken geschiktheid na afloop van hun studie als officier van gezondheid in militaire dienst treden, eveneens een bedrag van 15.000. wordt uitgekeerd ter tegemoetkoming in hun studiekosten. Zoals reeds is medegedeeld ligt bet in het voornemen de accijns op sigaren tij delijk te verlagen. Het ministerie van Financiën deelt mede dat, indien deze verlaging tot stand komt, de mogelijkheid zal worden overwogen on der bepaalde voorwaarden evenredige res titutie te verlenen van de accijns op bij industrie, groot- en kleinhandel aanwezi ge voorraden. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3Nederl. 47 87 87% A.K.U 140 139% Lever Brothers 176 175 Philips Gloeil. 147 146% Nwe Philips 140% 140% Kon. Petroleum 291 290% A'dam Rubber 82% 82 Holl. Amer. Lijn 151 J-é 151% N. Scheepv. Unie 133% 134% H.V.A 93 93 71 70% Amsterd. Bank 149 149 Rotterd. Bank 150% 150% Twentse Bank 150% exdi 151 Anaconda Copper 48% 48% Bethlehem Steel 50% 50% Republic Steel 41% 41% Shell Union 82 81% 48B/i8 48% U. S. Steel 391/xe 39% N. Lever Brothers 171 170 De Nederlandse Commissie van Onderzoek naar de vliegramp bij Frankfort aan het werk op de plaats van het ongeluk. Het onderzoek ter plaatse wordt door het feit, dat de -wrakstukken over grote afstand verspreid liggenzeer bemoeilijkt.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7