Wollen Wiltons en IViach. Smyrna's Import Wiltons Machinale Smyrna's Reclame Wiltons Hoogpool - Smyrna's PUTIHiUn Monument van Mari Andriessen voor Amsterdam in Parijs vergroot Laatste winterconcert met vrolijk slot „Ons boü een nasie", expositie in Amsterdam Ingezonden stukken ^6 rO(NT^ liiitlll VRIJDAG 28 MAART 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Bloemenmozjaiek ontwor pen door Jos. van Driel Verkiezingsbijeenkomst van de V.V.D. Derde macht zal er op den duur komen, zegt mr. Oud Nederlanders in Indonesië Europese Federalisten Voorstellen van B. en W. aan de gemeenteraad Mr. J. A. Vaillant overleden Drie eeuwen Zuid-Afrika „De Noordzee" verheugt zich in een grote belangstelling Waarom geen noodrem in een autobus? Jongelui zonden uit op luchtvaart-golflengte Moeilijkheden voor de bloemisterij Scheepvaart KWALITEIT No 1 J. van den Berg De Haarlemse beeldhouwer Mari An driessen is gereed gekomen met zijn ont werp in gips voor het monument, te ver vaardigen in opdracht Van de gemeente Amsterdam, dat geplaatst zal worden op het Jonas Daniël Meyerplein ter herinne ring aan de Februari-staking van 1941 als protest tegen de Duitse maatregelen tegen onze. Joodse landgenoten. De mansfiguur is in deze voorlopige vorm ongeveer 1.25 meter hoog, maar zal in werkelijkheid veel groter worden, vermoedelijk ongeveer 2.60 meter. Deze vergroting van het gipsmodel zal machinaal geschieden en wel op het atelier Bousquet te Parijs, dat in derge lijke werkzaamheden is gespecialiseerd. Dit procédé heeft aanzienlijke voordelen. Ontwerp voor monument „Februaristaking 1941" door Mari Andriessen. Het is namelijk niet goed mogelijk om een beeld direct belangrijk meer dan le vensgroot te maken, omdat de beeldhou wer dan geen gelegenheid heeft het ge heel te overzien. Het is nu zo dat het kleine beeld zich tot het atelier verhoudt als straks het definitieve tot het plein. De machinale vergroting werd reeds door Rodin toegepast. Het ontwerp van diens kolossale monument van Balzac had een hoogte van nog geen meter, dat is minder dan een derde van de grootte die het ten slotte gekregen heeft. Ook het beeld dat professor Esser onlangs van Troelstra maakte, is op deze wijze tot stand ge komen. Het hierbij fotografisch gereproduceerde gipsmodel gaat nu naar Parijs, waar de gewenste vergroting tot stand wordt ge bracht met behulp van twee corresponde rende naalden, waarvan de ene met rond gaande bewegingen alle vormen tot in de kleinste bijzonderheden registreert en de andere deze overbrengt op een grotere schaal in heel zachte gips. Het aldus ont stane beeld, een getrouwe copie van het origineel, wordt overgegoten in harde gips. In deze versie komt het beeld terug in Haarlem, waar de kunstenaar er nog alle hem wenselijk voorkomende veranderingen Met een opgewekte concertavond onder leiding van Toon Verhey werd Donderdag het winterseizoen van de H.O.V. besloten. In een stemming van „lang zullen ze leven in de gloria" werd afscheid genomen van het publiek der V-serie. Die jooisfeer werd gewekt door het laatste nummer van het programma: de Polka en Fuga uit „Sha- vanda" van Jaromir Weinberger, een stuk waarin de vrolijkheid overheerst, zelfs in de kunstigste verwikkelingen van de fuga, en dat met zijn coda alle dammen van de contrapuntische conventies doorbreekt, om alleen maar met brill ante klank de pret- stemming naar een hoogtepunt te voeren. De rest van het programma had als het ware dit blijde slot voorbereid. De Tweede Symphonie van Brahms mag dan al haar momenten van ernst en inkeer hebben, als geheel toch is het een vriende lijk en voor het doen van deze componist blijmoedig stuk. De aanstekelijke charme van het leven te Wenen had blijkbaar de stroeve Brahms doen ontdooien, toen hij het werk voor de Wiener Philharmoniker schreef. Het feit dat de critici, die de Eerste Symphonie van Brahms geestdriftig hadden begroet, als ware het de Tiende van Beet hoven, zich bij het verschijnen van deze tweede teleurgesteld voelden, bewijst dat er iets bijzonders met de componist gebeurd was. Ondertussen heeft de Weense Sym phonie al gauw de gunst van het publiek verworven en zo mede de weg gebaand voor het minder toegankelijke werk van de meester. De opmerkelijkste concessie in de Tweede lijkt ons de effectrijke slotpassage van het laatste deel. Toon Verhey wist van het werk een levendig geheel te maken, klaar en doorzichtig, delicaat en schalks, alles in een wonderlijk mengsel van goed moedige blijheid en een tikje melancholie, zich uiteindelijk oplossend in gedurfde uit bundigheid. Solist was de Hongaarse violist Thomas Magyar, die in Nederland gevestigd en als leraar aan het Rotterdams Conservatorium werkzaam is. Men kreeg van hem schitte rende vertolkingen te horen van „Introduc tion et Rondo capricioso" van Camille Saint-Saëns en van de „Tzigane" van Ravel. Magyar speelt met fraaie toon en volmaak te technische beheersing. Zijn temperament doet de rest om de interpretaties het hun toekomend karakter te geven. In de Tzigane had de solist een bijzonder dankbare op gave om zich als raskunstenaar te kunnen uitleven. Geen wonder dat die virtuose schittering bij zo'n sterke aandrang het ou'bliek tot een geestdriftige reactie bracht. Men was er mee op hoogspanning gekomen, -lie haar ontlading vond in het vrolijke slot nummer. En hiermede is de belangwekkende win- ercampagne van de H.O.V. alweer ten ein de. De hartelijke begroeting van de dirigent en de bloemen op zijn lessenaar vertolkten de dank voor het vele schoons dat hij in dit seizoen met zijn orkest heeft laten ge nieten. JOS. DE KLERK. in kan aanbrengen. Daarna wordt het door Binder in Vijfhuizen in brons gegoten en Is het klaar voor de onthulling, die in Fe bruari 1953 moet plaats hebben. De uiteindelijke grootte van het monu ment moet overigens nog bepaald worden. Dit zal in de loop van de volgende week geschieden. Daartoe wordt een speciaal vervaardigde maquette van board, waar van de hoogte 2.60 meter bedraagt, opge steld op het Jonas Daniël Meyerplein op een verstelbaar voetstuk. Dit lichte mate riaal is gemakkelijk verplaatsbaar, zodat by die gelegenheid tevens de plaats kan worden gekozen. Het is dus heel goed mo gelijk dat het monument bij nader inzien nog groter zal worden dan het thans te gebruiken proefstuk. Mari Andriessen heeft ter symbolisering van de staking een gewone dokwerker ge nomen en geenszins een geïdealiseerde ar beider. Zeer treffend komt de vastbera denheid van het opgekropte verzet er in tot uitdrukking. Reeds hebben burgemees ter d'Ailly en een groot aantal leden van de Amsterdamse gemeenteraad een be zoek gebracht aan het Haarlemse atelier, teneinde het ontwerp in ogenschouw te nemen. Als aanvulling op de gisteren door ons geplaatste aankondiging van het grote bloemenmozaïek op het speelveld van Bloemendaals Openluchttheater, dat met de Paasdagen reeds te bezichtigen zal zijn, kan nog worden meegedeeld dat de aanleg hiervan zal geschieden met medewerking van de ontwerper Jos. van Driel uit Am stelveen, die op dit gebied in de bollen streek een goede reputatie geniet. Tengevolge van een zetfout werd in het verslag van de gehouden persconferentie de indruk gewekt alsof er het vorig jaar slecht 220 jaarkaarten voor het Openlucht theater en het daarop aangrenzende wan delterrein in de duinen zouden zijn uitge reikt. Het juiste aantal is echter 2200. Voor de leden van de afdelingen Haar lem, Heemstede en Bloemendaal van de V.V.D. sprak gisteravond in restaurant Brinkmann mevrouw mr. J. M. Stoffels van Haaften, lid van öe Provinciale Staten van Noordholland over „De politieke partij in verkiezingstijd". Zij merkte op dat velen nog weinig belangstelling voor de verkie zingen aan den dag leggen en zei het. te betreuren dat velen het kiezen beschouwen als een bagatel. De verschuivingen in de Kamer zijn meestal gering, maar dat wil nog niet zeggen dat die geringe verschui vingen geen veranderingen met zich mee brengen. Dat doen ze zeker wel. Mevrouw Stoffels noemde de politieke partij de band die mensen die bepaalde principes aanhangen bindt. Onze partij, aldus spreekster, beschouwt de vrijheid ais het hoogste goed. Na diep te zijn ingegaan op de huidige verhoudingen in de Tweede Kamer, merkte-zij op dat de P. v. d. A. en de K.V.P. na de verkiezingen van 25 Juli ongetwijfeld verder van elkaar zullen af komen te staan. De V.V.D., aldus mevrouw Stoffels zal zeker weer bereid zijn om regeringsverantwoordelijkheid te dragen. Mevrouw Stoffels bepleitte tenslotte de wettelijke gelijkstelling van man en vrouw. De heer J. G. H. Cornelissen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal be sprak vervolgens enige middenstandspro blemen.. Hij begon zijn betoog met op te merken dat niet alleen winkeliers, maar ook kleine fabrikanten, artsen en notaris sen tot de middenstand gerekend kunnen worden. De V.V.D., aldus spreker, is een princi pieel tegenstander van de kinderbijslag: „De middenstand moet zoveel ruggegraat tonen dat zij die kinderbijslag afwijst. Wèl zal de V.V.D. zich in het komende zittings jaar inspannen voor een ouderdomsvoor ziening van de kleine middenstand. De heer Cornelissen kantte zich tegen de wijze waarop de omzetbelasting wordt ge ïnd en moet worden afgedragen en besprak tenslotte enige wetsontwerpen die in be handeling zijn, onder meer de wijzigingen op de vestigingswet kleinbedrijf. De voorzitter van de V.V.D.-fractie in de Tweede Kamer, mr. P. J. Oud, heeft in Strijen gesproken over de politieke toe stand. Hij betreurde het dat evenredige vertegenwoordiging het sportieve element uit de verkiezing heeft weggenomen; het districtenstelsel sprak in dit opzicht veel meer tot het volk, want in zekere zin deed het daarbij uitspraak of er een regering van rechts of een van links zou komen. Tegenwoordig kan een kléine verschuiving - een grote verwachtte mr. Oud niet - zeer belangrijk zijn. Hij bepleitte na de verkie zing een zo breed mogelijke samenwerking door „de vijf constructieve partijen", zo mogelijk met, maar als het niet anders kan desnoods zonder de Partij van de Arbeid. Mocht het zover komen dan geloofde mr. Oud niet dat de arbeidsvrede verstoord zou worden. Hij was ervan overtuigd dat de Derde Macht er op den duur zal komen. Het samengaan in één partij wees hij van de hand. De staatssecretaris voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen heeft aan de Tweede Kamer gegevens verstrekt over het aantal Nederlanders in Indonesië. Volgens zeer globale cijfers bedraagt het aantal Neder landse ambtenaren, werkzaam in Indone sische dienst 2500 in vaste dienst. 750 kort- verbanders en 2000 in tijdelijke dienst; met inbegrip van gezinsleden totaal 19.000. In dienst van particuliere ondernemingen zijn 30.000 Nederlanders; met inbegrip van ge zinsleden 95.000. Het aantal Nederlandse zelfstandigen be draagt inclusief gepensionneerden 7500, met inbegrip van gezinsleden totaal 24.000. Het aantal steunbehoevende Nederlan ders bedraagt met inbegrip van gezinsleden 4000. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten 8f~"kenen dE ADMINISTRATIE. De Haarlemse afdeling van de Beweging van Europese Federalisten hield gister avond in Brinkmann een ledenvergadering. Na het huishoudelijke gedeelte, waarbij de voorzitter, mr. C. C. van Helsdingen sr., onder meer mededelingen deed over het te Haarlem te houden landelijke congres der beweging op Vrijdag 18 en Zaterdag 19 April, hield mr. dr. J. van Bruggen, voorzitter der Verzekeringskamer en ge meenteraadslid van Heemstede, een inlei ding, waarin hij de idee van een verenigd Europa nader belichtte. Spreker ging uit van de overweging, dat de door hem ge citeerde aanspraak „Europeanen van de Nederlandse provincie" geen voorspelling, doch een profetisch woord moet worden geacht, voortkomende uit een roepingsbe sef en een overtuiging van een toekomstige zekerheid. Een verenigd Europa is geen wensdroom, doch een tastbare werkelijkheid, die zich manifesteert in een bestaande, karakteris tieke eenheid van cultuur en in de voor ieder te constateren saamhorigheid in eco nomische, politiek en militaire problemen. Na de geschiedenis van Europa te hebben ontleed en de historische pogingen tot een heid van Napoleon en Hitier te hebben geanalyseerd, betoogde spreker dat thans Moskou duidelijk naar een nieuwe Euro pese eenheidsstaat streeft, waarbij de waarden van West-Europa op het spel ko men staan. Hij noemde de plannen van Schuman, Pleven en Mansholt slechts door gangen naar een grotere coördinatie, die tot een volledige federatie dienen te leiden. De betekenis van een federatieve struc tuur werd door spreker nader uiteengezet, waarbij hij samenvattend betoogde dat wij, met wat ons eigen is, onszelf kunnen blij ven. Een geanimeerde gedachtenwisseling be sloot deze vergadering. De gemeenteraad van Haarlem komt Woensdag 2 April in vergadering bijeen ter behandeling van negentien punten. B. en W. stellen de gemeenteraad voor wegens de in 1953 te Heemstede te hou den internationale bloemententoonstelling „Flora" aan de stichting „Haarlems Bloei" voor de aanstelling van personeel en de te voeren propaganda een extra-subsidie te verlenen van ten hoogste 10.000, Voor het gemeentelijk energiebedrijf stellen B. en W. voor aan te kopen het 50 kV en het 6 kV-materiaal, de meettrans- formatoren, de beveiliging en de kabels, tot een bedrag van 1.192.000, benodigd voor de uitvoering van het plan tot ver sterking van het hoogspanningsdistributie net van het bedrijf. Ten behoeve van het op 6 en 8 Oc tober te houden internationaal orgelcon cours stellen B. en W. de raad voor een subsidie te verlenen van ten hoogste 1000.—. De voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de Van Zeggelenschool luidt: 1. mejuffrouw R. Schuurmans, Heemstede; 2. mejuffrouw W. van Abs, Haarlem; 3. mejuffrouw H. Gottmer, Haarlem. B. en W. stellen voor aan mevrouw B. N. OttevangersVerloove te Voorburg tegen de prijs van ƒ12 per m 2 in koop af te staan de grond, gelegen aan de Willem de Zwijger laan hoek Anna van Burenlaan, groot 900 m 2, zulks met de bestemming om op die grond een dubbel woonhuis te bouwen. Voor het vernieuwen van de vloerbe dekking, de gordijnen en de tafelkleden in de Statenzaal van het Stadhuis en het treffen van enige voorzieningen in de anti chambre stellen B. en W. voor een bedrag van 4500 beschikbaar te stellen. In de ouderdom van 59 jaar is overleden mr. J. A. Vaillant, administrateur ter Pro vinciale Griffie van Noordholland, chef van afdeling 2 b (bedrijven en wegen). De thans overledene is op 22 September 1892 te Rotterdam geboren en heeft aan de Leidse Universiteit in de rechten gestu deerd. Mr. Vaillant trad op 1 April 1919 als adjunct-commies in dienst bij de Provin ciale Griffie. In de loop der jaren doorliep hij alle rangen en werd op 1 Januari 1936 benoemd tot administrateur. Ook was hij bij afwezigheid van de griffier der Staten waarnemend griffier. Mr. Vaillant was verder secretaris van de raad van toezicht op de provinciale bedrijven en secretaris van de raad van commissarissen van de N.V. PEGEM. In verscheidene colleges heeft mr. Vail lant nog zitting gehad. Hij was hoogheem raad van de Lekdijk benedenidams en iJs- seldam, tot voor kort veie jaren ouderling van de Nederlands Hervormde Gemeente van Heemstede, en directeur van Teylers Stichting. Van deze stichting was hij tevens secretaris. De verdiensten van mr. Vaillant zijn er kend door de benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling is bepaald op Za terdagmorgen om half elf op de Algemene Begraafplaats te Heemstede. In de lichthal van het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen té Amsterdam is ter gelegenheid van de Jan van Riebeeck- hcrdenking de tentoonstelling „Zuid-Afrika 300 jaar" ingericht, die Donderdagmiddag door de ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika, de heer P. I. Hoogenhout, werd geopend. De expositie, die tot 28 April duurt, gaat vervolgens naar de ge boorteplaats van de stichter van de Kaap kolonie, Culemborg. De expositie, waarvan de Zuid-Afrikaan se titel luidt: „Ons boü een nasie", bedoelt te zijn „een verslag van ons rentmeester schap in die 300 jaar aan het Nederlandse volk", zo zeide de persattaché van de am bassade, de heer L. W. B. Binge. Zij is ge organiseerd door de ambassade in samen werking met het Instituut voor de tropen en met medewerking van vele instellingen, bedrijven en instanties. Het is een bijdrage van Zuid-Afrika in de Van Riebeeckher- denkinig in Nederland. Het moderne Zuid-Afrika is met een fotoreportage, statistieken van verkeer, handel, nijverheid en bevolking vertegen woordigd; de historie met oude kaarten, prenten, brieven en andere bescheiden van Van Riebeeck. Op de tentoonstelling zijn een aantal van de 100 kaarten van Zuid-Afrika te zien die enige tijd geleden in een porte feuille ontdekt werden bij de topografische dienst te Delft. Zij hebben toebehoord aan gouverneur C. van de Graaff (17851794). Deze heeft indertijd onenigheid gekregen met de bewindvoerders der compagnie en is met de kaarten naar Nederland terug gekeerd. Drie eeuwen geschiedenis in jaartallen, beginnende bij de ontdekking van de kaap door Bartholomeus Diaz en eindigende met 1952, geven de bezoeker een overzicht van de belangrijkste historische gebeurtenissen. Bij de verscheidene oude brieven is ook de instructie van de bestuurdei-en van de V.O.C. in 1651 voor de persoon, die de vesti ging aan de Kaap tot stand moest brengen. Toen deze werd opgesteld was Van Rie beeck nog niet aangewezen om de opdracht uit te voeren. Dat de taak hem niet altijd licht is ge vallen blijkt onder meer uit een brief waarin hij verzoekt „van de Kaap verlost" te worden. Toen hij zijn dood voelde na deren veranderde hij echter van inzicht en beschouwde hij de stichting als zijn levens werk. Op de expositie heeft de P.T.T. een post kantoortje gevestigd waar speciaal brief papier en Van Riebeèckzegels verkrijgbaar zijn. Bovendien wordt er een speciaal post stempel gebruikt. De tentoonstelling „De Noordzee" die in de Haarlemse Vishal wordt gehouden heeft al meer dan tienduizend bezoekers getrok ken. De serie zeewater aquaria is dezer dagen uitgebreid. Men kan in de Vishal nu naast tarbotten, puitalen, garnalen en zeekrabben ook zeedrakenkoppen, harnas- mannetjes, zeestekelbaarsjes en zee-ane monen aantreffen. Op de veiling te Wageningen zijn Don derdag de eerste kasaardbeien, vijf doosjes van een pond. aangevoerd. De aardbeien gingen voor 21 cent per stuk van de hand. Naar aanleiding van een auto-ongeluk, waarbij de bestuurder overleed tengevolge van een hartaanval, vraagt een onzer lezers hoe de passagiers moeten handelen in een bus, waarvan de chauffeur een hartaan val krijgt. In de trein, aldus deze lezer, zijn een zogenaamde dodemanshandel en een noodrem aangebracht evenals in de ge meente-trams van Amsterdam. In de bus sen zijn deze veiligheidsmaatregelen echter niet genomen. Hij is van mening dat zulks vooral in eewmansbussen als een groot ge brek moet worden aangemerkt. Van de zijde van de N.Z.H.V.M. werd ons naar aanleiding hiervan meegedeeld dat het geen veiligheidsvoorschrift van de Rijksverkeersinspectie is dat trams en bus sen van een noodrem of een dodemans handel moeten zijn voorzien. De trams die rijden tussen Amsterdam en Zandvoort zijtn wel hiervan voorzien. In de bussen ontbreken zij inderdaad en er zal zelfs, zo verzekerde men ons, vermoedelijk wel geen auto op de wereld te vinden zijn die wel met noodrem of dodeimanshandel is uitge rust. Er zijn overigens geen gevallen be kend bij de N.Z.H.V.M. waarbij een on geluk werd veroorzaakt doordat de be stuurder van een bus een hartaanval kreeg. De opsporingsdienst van de P.T.T. heeft in samenwerknig met de Haagse politie in vallen gedaan op drie adressen in Den Haag, in de Tedinger Brouckstraat, de Lie dewijnstraat en de Gouverneurslaan, en daar beslag gelegd op de apparatuur van drei clandestiene zenders. Tegen drie jon gelui, de 19-jarige scholier J. K. B„ de 19- jarige instrumentmaker P. J. A. en de 16- jarige scholier E. K., die uitzonden op een golflengte, welke is toegewezen aan de in ternationale luchtvaart, werd proces ver baal opgemaakt. De eerstgenoemde was al eerder geverbaliseerd omdat hij met een clandestiene zender het vliegveld Ypen- burg had gestoord. In de te Utrecht gehouden jaarlijkse al gemene vergadering van de vereniging De Nederlandse Bloemisterij heeft de voorzit ter, dr. A. J. Verhage, verklaard, dat de toestand in de Nederlandse bloemisterij moeilijker is geworden. Ondanks de iets gestegen export zijn de veilingomzetten teruggelopen. De productie van bloemen en planten is in ons land voor een belangrijk gedeelte op export ingesteld. De pogingen om deze export te verhogen worden in de huidige handelspolitieke situatie steeds moeilijker. In het bijzonder wees dr. Verhage er op, dat de „opvoedende bescherming" die als politiek voor het opbouwen van nieuwe industrieën wordt gevolgd, een groot ge vaar gaat vormen voor de export uit de gevestigde industrieën, zoals de bloemis terij. Wat men aan de ene kant wint, zal men aan de andere kant gaan verliezen. Abbekerk, 26 te Antwerpen. Alk3id, 26 Finisterre gepass. Antwerpen. Almdijk, 26 v. Vera Cruz te Coatza Coalcos. Amstelpark, 26 van R'dam n. Hampton Roads. Arkeldijk, 26 te Hamburg. Arundo, 2 April te Rotterdam verwacht. Aardijk 26 120 m. W. Flores. Agamemnon, 26 100 m. O.NO. Flores. Aldegomida, 26 v. Plalju naar Bangkok. AmsteMijk, 26 450 m. NW. Flores. Annienkerk, 26 470 m. ZW. Cocosetl. Argos, 26 van Amsterdam naar Rotterdam. Alcyone, 26 310 m. W.ZW. Sharksbay. Alipherat, 26 200 m. ZW.t.W. Flores. Amstelidiep, 26 740 m. O.t.N. Bermuda. Amstelikerk, 26 pass. Kp. St. Vincent. Arendsdijk, 26 360 m. NO. Sao Lulz. Averdijk, 26 380 m. NO. Flores n. Le Havre. Aalsum, pass. 27 Socotra. Aalsdijk, 28 te Antwerpen. Alphacca, 28 v. Curagao te Trinidad. Argos, 27 v. R'dam naar Lissabon. Amstelveen, pass. 27 Ouessant. Bali, pass. 26 Kp. Guardafui naar Suez. Borneo, 27 van Amsterdam naar Oslo. Bagan, 26 Billiton gepass. Barendrecht, 26 dwars Durban. Bennekom, 27 naar San Antonio. Bloemfontein, 26 400 m. Z. Kp. Palmas. Boskoop, 26 van Amsterdam naar Hamburg. Bacchus, 26 van La Gunilias te San Lorenzo Bonaire, 26 440 m. O.ZO. Barbados. Bengkahs, 27 v. Durban n. Mauritius. Bosch fontein, 27 v. Zanzibar n. Dar es Salaam. Callisto, 26 v. St. Thomas. Caitex Leiden, pass. 26 Gibraltar. Caltex Utrecht, pass. 26 Gibraltar. Ohama, pass. 26 Gibraltar. Gaa9terkerk, 26 v. Dar es Salaam n. Nacala. Ceram, 25 te Karachi naar Bombay. Celebes, 26 rede Probolinggo. Corilla, 26 v. Soerabaja n. Balikpapan. Castor, 26 van Paramaribo te Curagao. Caltex Nederland. 28 Sidon verwacht. Cottica. 28 te Madeira. Duivendijk, 26 60 m. ZW. Flores. Delfshaven. pass. 26 Finisterre. Delft. 26 200 m. ZW. Guayaquil. Don.gedi.ik, 26 760 m. O.ZO. Bermuda. Diemerdijk. 26 v. Los Angeles naar R'dam. Eemdijk, 27 van R'dam naar Lissabon. Eos, pass. 26 Kp. St. Vincent. Erinna, 26 van Shimonosaki te Mirt. Ena, 27 v. Curagao te Kingston verwacht. Esso Amsterdam, 26 540 m. ZW. Flores. Esso Den Haag, 26 360 m. W.t.N. Finisterre. Esso Rotterdam. 26 250 m. ZW.t.W. Las Palmas. El min a29 v. W. Afrika te A'dam verw. Friesland (KRL)27 v. Singapore n. Tj. Pnok. Gouwe, 26 v. R'dam te Santander. Groote Kerk, 26 perr Gibraltar. Helder, 26 v. Callao naar Cristobal. Helicon, 26 v. Pta. Cardon. n. Maracaïbo. Herstlia, 27 v. Barbados naar Trinidad. Heelsum, 26 500 m. W. Flores n. Antw. Helena, 26 450 m. N. Barbados. Hera, 27 van Chibote naar Salaverry. Hermes, 26 100 m. Z. Mona ©11. Hestia, 26 340 m. w.t.Z. Flores. Hoogkerk, 27 v. Port Swettemham n. Penang. Hercules, pass. 26 Gibraltar. Ittersum, 27 ca. 14 u. New Orleans te R'dam verwacht. Indrapoera, 26 140 m. ZO. Socotra. Iris, 27 v. Lipari n. Palermo. I titer sium, 27 v. New Orleans te R'dam. Java, 27 v. Colombo te Aden. Jagersfontein, 26 van Amsterdam te Bremen. Kaiimana, 27 van Belawan te Penang verw. Kalaibahi, 27 te Penang. Ka ra ton, 27 nog te Bahrein. Kliipfontein, 27 v. Kaapstad n. Teneriffe. Loenerkerk, 27 v. Karachi te Aden. Loppersum, pass. 26 Gibraltar. Le Maire, 26 te Probolinggo. Leopoldskerk, 26 nog te Basrah. Lissekerk, 26 nog te Damman. Lawak, 23 v. San Francisco te Los Angeles. Larenberg, 27 v. Lagos naar Luanda. Lekkerkerk, 27 rede Calcutta. Leuvekerk, 27 v. Southampton n. R'dam. Loenerkerk, 28 te Djiboeti. Lombok, 27 v. Calcutta n. Singapore. Leerdam, 27 y. New York naar R'dam. Lieve Vrouwekerk, 27 v. Antwerpen te R'dam. Laurenskeric, 28 te Port Said. Lawak, 28 v. Los Angeles naar Portland. Malea, 26 te Bahrein. Mapia, 26 v. Amsterdam n. Antwerpen. Muiderkerk, 27 te Amsterdam. Malvina, 26 van Triest naar Rastanura. Manoeran, 27 van Makassar te Balikpapan verw. Marisa, 26 150 m. O. Bahamas. Merwede, 26 350 m. NO. Flores. Metula, 26 dwars Sharks Bay. Maaskerk, 28 te Akkra. Mariekerk, 27 v. Suez naar Aden. Marken, pass. 27 Beachyhead. Mataram, 26 v. New York naar Bombay. Mitra, pass. 27 Sabang. Nieuw Amsterdam. 26 v. Curagao te Kingston. Nigerstroom, 26 140 m. Z. Kp. Blanco. Nestor, 27 te Beyrouth n. Famagusta. Ovula, pass. 26 Azoren. Ondina, 26 van Rotterdam naar Huil. Oranjestad, 26 van Barbados n. Azoren. Orion, 26 te Megra naar Piraeus. Oötmarsum, pass. 27 Key West. Oranje, 27 v. Singapore n. Belawan. Overijsel, 28 v. Barcelona naar Cadiz. Parkhaven, pass. 26 Finisterre n. Montevideo. Polyphemus, 26 v. Penang n. Port Swettenham Poeloe Laut, 26 te Aden. Prins Willem v. Oranje, 26 v. Southampton te Rotterdam. Papendrecht, pass. 26 Kp. de Garde. Paula, 26 240 m. Z.ZW. Cambodia Point. Prins Alexander, 26 285 m. ZO. Cape Race. Prins Willem V, 27 v. Antw. te Hamburg. Poseidon, 26 200 m. NO. Turks eil n. La Guaira. Pygmalion, 27 van Mobile te Houston. Phrontis, pass. 27 Kreta n. Port Said. Riouw, pass. 26 Gr. Bahama Isl. Rossum, 26 v. Lissabon naar Saffi. Radja, 26 v. New Orleans te Houston. Rijnkerk, 26 van Hamburg te Londen. Rempang, 26 280 m. W. Vlgo. Rodas, 27 te Grenada. Rijndam, 26 600 m. O.t.N. Kp. Race. Saiawati, 27 v. Amsterdam te Soerabaja. Samarinda, 26 te Port of Spain. Soestdijk, 26 te Port Said. Salatiga, pass. 26 Miami. Stad Alkmaar, 27 v.' Bermuda. Stad Arnhem, 26 te Cabenas. Sambas, 26 v. Bandjermasin n. Samplt. Sarbna, e26 v. Muntok te Pladju. Schie, 26 bij Kp. St. Vincent. Stanvac Djirak, 27 v. Pt. Swettenham te Penang Straat Makassar, 28 v. Manilla te Hongkong verwacht. Straat Malakka, 26 naar Rio Grande. Schiedijk, 26 Kp. Hatteias gepass. n. Houston. Sliedrecht, 26. pass. Gibraltar. Sommelsdijk, 26 120 m. W.NW. Flores. Stad Breda, 26-760 m. O.t.Z. Bermuda. Stad Vlaaringen, 26 260 m. NW. Bermuda. Sloterdijk, 27 te Suez naar New York. Stad Leiden, 27 v. Santa Cruz n. Media Luna. Tabian, 26 v. Singapore n. Penang. Tabinta, 27 te Soerabaja. Trompenberg, pass. 26 Bermuda n. Charleston Tamo, 26 van R'dam naar Buenos Aires. Tarakan, pass. 26 St. Vincent. Ternate, 26 690 m. W.t.Z. Minikol. Themisto, 26 450 m. Z.ZO Cape Race. Tjiluwah, 26 v. Soerabaja n. Balikpapan. Ti-ipang, 26 240 m. O.ZO. Socotra n. Colombo. Triton, 25 v. Pto. Plata n. Philadelphia. Tiberius, 26 200 m. W.t.N. Port au Prince. Tiba, 27 van R'dam te Montevideo. Titus, 27 v. Tunis naar Tel Aviv. Teucer, 25 van Bintang. Utrecht. 25 van San Francisco n. Manilla. Veendam, 31 Southampton verwacht. Violette, 27 te Fleetwood. Waterman, pass. 26 20 u. Scilly's n. Halifax. Westland, 26 van Hamburg te Amsterdam. Willemstad, 26 v. Madeira n. La Guaira. Winterswijk, 27 v. Casablanca te Vlaardingen. Waingapoè, 26 v. Tj. Priok in. Soerabaja. Wieldrecht, 26 bij Port Elizabeth. Willem Barendsz, 26 420 m. NO. St. Helena- Winsum, 26 130 m. N- Finisterre. IJsel, 27 te Iskeniderun. Zijpenberg. 26 540 m. ZW.t.W. Flores. Zaan, vertr. 28 v. R'dam naar Lissabon. A GING U HET OP DE GROTE iWtRICT VAN OS OAKEN SCHREEUWEN OAT U IETS TER CNFRNAME HEEFT. ER IS EEN VEEL BETERE HETHODG Herencostuums f 15, demi f 12.50, werkbroeken f 5.50, werkschoenen f 7.50 alle ma ten, werkjasjes f 4.50, jap. v.af f 2, damesmantels f 7.50 JOS VAN BODEGRAVEN Ridderstraat 3. TE KOOP: MORRIS MINOR met div. accessoires. Donke- relaan 24, Bloemendaal. De pijlers van onze zaak, Of u bij ons koopt een Stofzuiger Radio Radio-gramofoon Hoogtezon Kenwood mixer Brown mixer Droogscheerapparaat Koelkast Wasmachine U weet dat achter u staat de service van op radio- en televisiegebied. Thans ook voor uw gramof oonplaten. De Radio- en Televisie specialist. ZIJLSTRAAT 87, Tel. 11110. DE BETROUWBARE TIJDMETER Een ZENTRA-HORLOGE is TWEE jaar verzekerd tegen VERLIES, DIEF STAL, BREUK, BESCHA DIGING en BEROVING Prijzen vanaf 45.— T SILVER STOEPKE Grote Houtstraat 49 H. v. d. VLERK en Zn.. Zijlstraat 5 KARPETTEN!! OVERWELDIGEND IS ons assortiment in Onze Voorjaarscollectie is thans gereed LAAG ZIJN ONZE PRIJZEN ZUIVER WOL FRAAIE DESSINS Plm. 200 x 300 cm. vanaf 109.— 225 x 315 cm155. Bijpassende Foyers - 60 x 120 cm17.50 70 x 140 cm52.50 BEZOEKT ONZE MAGAZIJNEN, WANT U SLAAGT ALTIJD BIJ: GEGAR. TOPKWALITEIT ZEER EXQUISIEVEN DESSINS Plm. 200 x 300 cm189. 225 x 320 cm259. Bijpassende Foyers ZUIVER WOL 200 x 300 cm159. Z25 x 325 cm259. (Verkoop hiervan zolang de voorraad strekt). ONZE BEROEMDE DE ALLERBESTE KWALITEIT 235 x 325 cmƒ.289. 200 x 300 cmnvram 225. 150 x 215 cm115.— 127 x 200 cm«....I 98. 65 x 120 cm50. 50 x 90 cm17.50 Alle maten in Perzische kleurenpracht SCHAGCHELSTRAAT 19 (bij de Anegang) - HAARLEM

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 10