Geen wijziging in de autobusroute van Haarlem naar Heemstede Lieftincks zorgen zijn aanzienlijk verminderd Abr. Meijer Om de zes minuten rijdt er een bus Nico van Schagen Zonen Johannes Passion in de Nieuwe Kerk Klokken voor Amerika deze week besteld Collecten brachten f 174.060 op Honderd jaar Deens reddingswerk Amsterdamse Beurs „De lof der jenever Bloemendaal Heemstede VRIJDAG 2S MAART 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Verkopingen LOCOMOTIEF - RUDGE Burgerlijke stand van Haarlem Jong Conservatief Verbond neemt deel aan verkiezingen Hoge boeten gevorderd tegen huidenhandel Effecten- en Geldmarkt Nederlanders in de Raad van Europa Weinig elegant Ontploffing in kachel kostte vrouw het leven Muziekconcours „Sursum" W. Vleghert met pensioen Vijver bij Raadhuis verbeterd Dames-Deux=Pièces wollen tricot Altijd iets aparts T uinliedenvereniging In de Donderdagmiddag- gehouden vergadering van de gemeenteraad van Heemstede heelt de voorzitter, mr. A. G. A. ridder van Rappard, meegedeeld, dat onderhande lingen tussen de directie van de N.Z.H.V.M. en het gemeentebestuur van Heemstede tot resultaat hebben gehad, dat met ingang van Zondag a.s. tot de invoering van de zomerdienstregeling bij wijze van proef een zes minutendienst tussen het Raadhuis plein en Haarlem zal worden ingevoerd. Het plan de route in de omgeving van de Indische buurt te Heemstede te wijzigen komt daardoor te vervallen. Op lijn I zal de autobus van 's morgens zeven uur tot des avonds acht uur om de twaalf minuten rijden. De route begint bij de R.K. kerk in Haarlem-Noord; tot het Raadhuisplein komt geen wijziging, vervol gens via de Camplaan (dus niet de Valken burgerlaan) naar de Javalaan,, Terug gaat de bus via de Heemsteedse Dreef en de Valkenburgerlaan naar het Raadhuisplein. Op lijn II wordt ook een dienst van twaalf minuten onderhouden. Om de zes minuten rijdt er dus een bus van het Raad huisplein naar Haarlem en omgekeerd. Om de zesendertig minuten rijdt er een bus van de Javalaan naar de Glip (komen de uit Haarlem-Noord) en van de Glip naar de Javalaan (vervolgens naar Haar lem-Noord). Indien mocht blijken, dat er op bepaalde tijden meer bussen naar de Glip moeten rijden zal de directie van de N.Z.H.V.M. daartoe overgaan. Op het ogen blik wordt een halfuurdienst onderhouden. De burgemeester merkte op dat de bus thans op bepaalde uren op beide lijnen om de tien minuten rijdt. Met ingang van Zon dag rijdt de bus op twee lijnen om de twaalf minuten van 's morgens zeven tot des avonds acht uur. De heer Zegwaard (K.V.P.) was van mening, dat de wijziging de zoveelste ver slechtering betekent. Op spitsuren rijdt de bus om de vijf minuten. Hij hoopte dat de bus op tijd zal rijden. Agendapunten De raad verenigde zich met de volgende voorstellen: Aanvaarden rijksbijdrage voor Groenendaal en Meer en Berg; Aajigaan geldlening 100.000; Voorschot vergoeding 1952 bijzondere scholen; Voorschot vergoe ding vakonderwijs 1952; Voorschot vergoe ding 1952 en huurvergoeding buitengewoon lager onderwijs; Voorschot vergoeding vak onderwijs 1952 buitengewoon lager onder wijs; Benoeming leden van de commissie tot wering van schoolverzuim; Verkoop grond voor bouw van een villa aan de Zomerlaan; Wijziging verordening op de vrijwillige brandweer; Garantie aanvullen de verzekering ziekenfondsen; Wijziging verordening op de heffing van rechten voor het gebruiken van openbare gemeente grond en -water. Tot vakonderwijzeres aan de Bronstee- school werd benoemd mevrouw C. Boden- hausenVeen te Zandvoort. De voorzitter deelde mee, dat het batig saldo van de tennisparken Groenen daal over het jaar 1951 500 bedraagt. Bouwkas Bij de rondvraag informeerde de heer Verspoor (Arbeid) of er belangstelling bestaat voor het sparen volgens het systeem van de N.V. Bouwkas voor Noord- Nederlandse gemeenten. Wethouder mr. Bakhuizen van den Brink (WD) antwoordde, dat er bij het gemeentebestuur brieven van in woners zijn binnengekomen, die sparen willen voor een woning. Gedeputeerde Staten hebben inmiddels het raadsbesluit goedgekeurd en het gemeentebestuur heeft een commissie samengesteld. Deze com missie heeft besloten op 28 April een open bare vergadering te houden, waarop be langstellende inwoners welkom zijn. Innen kwitanties voor gas en electra De heer Z e g w a a r t vroeg of het in nen van kwitanties om de twee maanden in plaats van iedere maand een gevolg is van het samenstellen van het efficiency- rapport en of de maatregel tot ontslag van een incasseerder heeft geleid. De uitslag van de gisteren gehouden verkoping in het Notarishuis luidt: De Genestetweg 24, Bloemendaal f 8500 N.N. Kleverlaan 81, Bloemendaal, f 7400 heren Bijman en Zwart. Delftstraat 19 zw. en rd. f 1100 J. W. van Santé q.q. Delftstraat 27 zw. en rd. f 805 J. W. Heuperman qq. Delftstraat 37 zw. en rd. en 39 zw. en rd. f 1910 C. Keur. Nieuwe Kerksplein 16 f 1800 J. J. Stuurman qq. Gortestraat 5 f 630 H. I. van Goor qq. Korte Annastraat 16 en 18 f 1285 N.N. Eindenhoutstraat 30 4600 J. W. Heuperman c.s. Muiderslotweg 119 opgehouden f 7100. Emmakade 27 niet geveild. Soutmanstraat 3 f 3125 F. H. van Emmerik qq. Ceramstraat 1 hoek Lom bokstraat f 5000. A. Volkers qq. Prinsen Bolwerk 9 f 12000 J. Hollander. Van Ma- rumstraat 27 zw. en rd. f 3000 f. A. Groen qq. Spoorbuurtstraat 3, Zandvoort f 2700 S. Attema qq. Papentorenvest 30 f 905 P. J. van Goor. Rijksstraatweg 9 f 9150 J. J. Haye Jr. qq. Haitsma Mulierstraat 21 en 25 f 10305, F. Wildeboer qq. Lange Herenvest 58 opgehouden f 4405. ADVERTENTIE Steeds een keuze uit meer dan 200 rijwielen Gierstraat 40—42 - Telcf. 17768 HAARLEM, 27 Maart 1952 ONDERTROUWD: 27 Mrt, T. A. van der Zwet en C. G. Stut; K. Benjamins en F. M. de Boever; K. de Jong en N. Beek. GEHUWD: 27 Mrt, H. Beck en R. Polak; H. Konings en W. J. Leewes; P. C. Sluis en J. C. Kinders. BEVALLEN van een zoon: 26 Mrt, A. Klaver—Dijkstra; 27 Mrt, C. d'Hont—Vork; J. C. de BaarSenders. BEVALLEN van een dochter: 26 Mrt, J. W. Lak—Amels; E. G. M. van Span jen— Fictoor. OVERLEDEN: 25 Mrt, W. Tuinstra, 63 j., Westerhoutpark: 26 Mrt, J. C. Dooge, 72 j., Pegasusstraat; J. van Norden, 92 j., Wester houtpark; N. Botje—Bakker, 75 j., Schalk wijkerstraat; C. E. Martens—Kensen. 65 j., Eenhoomstxaat; G. Steenmets, 78 j., Jelgers- mastraat; P. van der Meer, 61 j., Tulpen- straat. Wethouder Disselkoen (Arbeid) zeide, dat het innen van kwitanties om de twee maanden niet geleid heeft tot het ontslaan van personeel en dat de maat regel niets te maken heeft met het effi- ciency-rapport. Gezondheidszorg Op een vraag van de heer Van der Linden (KVP) deelde wethouder D i s- selkoen mee, dat het raadsbesluit van anderhalf jaar geleden om het Gezond heidshuis uit te breiden binnenkort uitge voerd kan worden. Op 1 Maart kwam de goedkeuring van het rijk binnen en voor 1 Juni moet met het werk begonnen zijn. Daarvoor zullen B. en W. zorgen. Te 's-Gravenhage is opgericht het Jong Conservatief Verbond, dat aan de Tweede Kamerverkiezingen zal deelnemen. Het stelt zich ten doel „de conservatieve staatsgedachte, inhoudende ongerepte eer bied voor geloof, recht en wet, zorg voor jeugd en toekomst, te stellen tegenover staatsontbindende elementen". Het verbond omvat de Nationale Partij, de Groter Nederland-Actie, het Voorlopig Comité van Huis- en Landeigenaren en enkele andere groepen. Er is een comité van actie gevormd, waarvan leden zijn de heren L. W. Blok, dr. W. F. K. Feuilletau de Bruyn, M. Grü- newald, E. L. Martens, Jac. Nowee en Chr. Rupke. Het secretariaat is gevestigd: Van Aerssenstraat 237, Den Haag. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Leeuwarden heeft heden tegen een naamloze vennootschap in huiden en vellen te Meppel oplegging van drie geldboeten gerequireerd en wel van 5000, 10.000 en 15.000 met verbeurdverklaring van in beslag genomen vellen ter waarde van 113.082.29 en van de „zwarte" kas tot een bedrag van 25.549,50, wegens overtreding der Prijsopdrijving- en Hamsterwet. De procureur-generaal requireerde bo vendien tegen de directeur der naamloze vennootschap een gevangenisstraf van vijl maanden, waarvan drie maanden voor waardelijk. De ervaring heeft geleerd, dat Bach's Matthaus Passion meer geliefd is dan zijn Johannes Passion. Dit verschil in waarde ring kan gezien worden als gevolg van de uiteenlopende geaardheid van beide wer ken. De Matthaus Passion doet het Lijdens drama door de talrijke gevoelige, beschou wende aria's op een menselijk niveau on dergaan. Er zijn vele directe aanknopings punten voor het menselijk gevoelsleven te vinden en talrijk zijn de stemmingsmomen ten, die de toehoorder in nauw contact met deze Lijdensnuiziek brengen. Anders is het gesteld met de Johannes Passion. In dit werk overheerst geen gevoelsuitdrukking, maar wordt met 'grotere objectiviteit de diepe zin van het Drama op de voorgrond geplaatst. Dit geldt uiteraard voor de in het werk opgenomen gedeelte uit het Evan gelie van Johannes, maar ook voor de en kele beschouwende aria's, waarin nadruk kelijk sentiment vermeden is. Wie de Johannes Passion in dezelfde geest zou uitvoeren als die welke voor de Matthaus Passion noodzakelijk is, maakt een ernstige psycholQgische fout. Van de gisteravond door de Kennemer Oratorium Vereniging onder leiding van de dirigent Piet Halsema in de Nieuwe Kerk te Haar lem gegeven uitvoering, kan gezegd worden dat zij zich over het algemeen uitnemend bij de aard van het werk aansloot. Dit gold dan 'in het bijzonder voor het koor en voor de meeste der solisten. In technische zin viel er bij de kooruitvoeringen een tekort aan rhythmische nauwgezetheid op te mer ken (het inleidingskoor bijvoorbeeld). De klankverhouding was evenmin ideaal, maar dit moet voornamelijk op rekening gezet worden van de eigenaardige acoustiek. De sopranen konden zich het gunstigst laten gelden met een volle klank. De andere stemmengroepen kregen bij de koralen een goede kans. De meeste indruk heeft het koor kunnen maken met het aangrijpende slotkoor en het prachtige daarop aanslui tende koraal. Irma Brester was de sopraan-soliste. Zij zong de voor haar bestemde aria's met heldere, goed geplaatste klank. Haar mu zikaliteit overtuigde het meest met de aria „Ich folge Dir gleichfalls". De alt Dien Toeset-Vrij toonde een goed begrip te heb ben voor de aria's „Von den Stricken" en „Es ist vollbracht". Haar mooi getimbreer- de stem heeft een grote intonatie-vastheid gekregen, maar het vibrato had minder in tensief kunnen zijn. Aan het onrhythmisch begeleidend symphonie-orkest „Haerlem" had zij voor de eerste aria niet veel steun. De begeleiding van „Es "ist vollbracht" slaagde veel beter, niet het minst door de goed gespeelde violoncel-solo. Een goede, meermalen zelfs voortreffelijke indruk maakte de tenor Joop Kramer als de Evan gelist en als zanger van enkele aria's. Het zal voor hem evenwel nuttig zijn nog eens extra aandacht te besteden aan het borst- register en de hoogte. Het was jammer dat hij bij een paar recitatieven zq. van de wijs was. De bas Bernd Süsskind vertolkte de Christus-partij. Hij liet zich daarbij te veel gaan. Deze zanger heeft een behoorlijke stem, maar hij moet klankuitlaaiïngen ver mijden. Verder bleek Jan Hulsbos als ver tolker van kleine baspartijen en een paar aria's goed voor zijn taak berekend. Een kleine inzinking in „Betrachte, meine Seele" werd spoedig overwonnen. Het orgel, bespeeld door Bets Neder- koorn, werd naarmate de uitvoering vor derde, steeds onzuiverder. Het was voor de organiste geen prettige taak het „ontstem de" en in het speelmechanisme ook al nuk kige instrument te bedwingen. Het sympho nie-orkest „Haerlem" begeleidde ten aan zien van de rhythmiek te weinig precies. De klank was echter vrij zuiver en dit ver goedde veel. P. ZWAANSWIJK. ADVERTENTIE *Apy IEUK MEISJES-SCHOENTJE MET STERKE CRÊPE ZOLEN Haarlem Gen. Cronjéstraat 23 Naar mr. Kortenhorst voorzitter van het werkcomité „Klokken voor Amerika" van morgen mededeelde, is de opbrengst van de collecte voor het Nederlandse geschenk aan Amerika zo goed, dat het verantwoord wordt geacht deze week de bestelling van de klokken te plaatsen bij de drie samen werkende gieterijen. De straatcollecten hebben volgens de thans beschikbare gegevens f 174.060,96 op gebracht, als volgt verdeeld over de pro vincies: Zuidholland: 45.000 gulden; Noordhol land: 29.000 gulden; Overijsel: 21.000 gul den; Gelderland: 18.000 gulden; Drente: 4.500 gulden; Noord Brabant: 14.000 gul den: Groningen: 11.500 gulden; Utrecht: 7.000 gulden: Limburg: 9.500 gulden; Friesland: 7.500 gulden en Zeeland: 7.500 gulden. Aan persoonlijke giften kwam een be drag van 5.514 binnen en ook afzonder lijke bedrijfs- en andere groepen kwamen fïink voor de dag. De jeugdorganisaties brachten 6000 gulden bijeen en de mijn werkers een zelfde bedrag. Het plaatsje Roosteren in Limburg zal een eigen klok geven. Het initiatief daartoe is uitgegaan van een kleine voormalige verzetsgroep, onder leiding van het huidige Tweede Kamerlid Peters, die bij de bevrij ding van Limburg met de Amerikanen heeft meegevochten. Ook Suriname en de Nederlandse Antil len zullen hun medewerking verlenen aan het klokkengeschenk, om ook hunnerzijds hun dankbaarheid te tonen voor de Ameri kaanse hulp in oorlogstijd. Het aandeel van Suriname zal wellicht bestaan uit een gou den afgietsel van het Amerikaanse vrij heidsbeeld, gemonteerd op een voet van bauxiet. Ter gelegenheid van het bezoek van de Koningin en de Prins aan Amerika heeft de tekstdichter en componist Jaap Mole naar een lied in Engelse en Nederlandse tekst gemaakt, dat in de handel zal worden gebracht en waarvan een derde deel der opbrengst de klokkenactie ten goede komt. De Deense reddingsdienst bestond gis teren honderd jaar. De di'enst heeft in deze honderd jaar in totaal ruim twaalfduizend opvarenden van in moeilijkheden verke rende schepen gered, waarbij 54 leden van de dienst het leven lieten. De dienst is op gericht in 1852 op initiatief van C. B. Claudi, die ook het eerste raket-reddings apparaat voor Denemarken aankocht. De dienst telt thans 556 man en 54 redding bootstations. De staat zorgt voor de beta ling. Het moet na alle critiek, welke er de laatste jaren op het beleid van minister Lief'tinck is geweest, voor deze bewinds man wel een grote voldoening zijn dat hij, terwijl zijn ministeriële loopbaan, naar men aanneemt, teneinde loopt, de Neder landse gulden om zo te zeggen bij de dag harder ziet worden. Wij laten nu even de problemen, welke daardoor weer worden opgeroepen, ter zijde, maar constateren dat deze week het agio van de dollar tot beneden 2 pet. is ingeschrompeld, terwijl het verleden jaar soms nog 15 20 pet. bedroeg. De verbetering van de goud- en deviezenpositie moge dan de laatste weken wat zijn vertraagd, ook blijkens de bank- staat van 24 Maart jl. is er toch, wat de goud- en deviezenvoorraad tezamen be treft, weer een vooruitgang en staan we thans op een nieuw record van f 2230 mil- lioen. En al werken er ook andere factoren op de effectenbeurs in, het zou onjuist zijn te zeggen dat er tussen de vaste stemming op de obligatiemarkt en de hier gerele veerde versterking van de guldenpositie geen verband zou bestaan. Het is duidelijk dat de koersstijging voor Staatsfondsen haar weerslag ook op an dere obligaties heeft gehad. Zo zien we de 41/2 pet. obligaties van de Electriciteits- maatschappijen op 103 a 104 pet. geno teerd, waaruit wel een sterke voorliefde voor deze obligaties blijkt. Overigens heeft de nieuwe 4 1/4 pet. Woningbouwlening het nog niet tot pari kunnen brengen, het geen blijkbaar mede een gevolg is van de manipulaties met de zogenaamde voor- keurskaarten. Dat de gang van zaken op de kapitaalmarkt nog niet gezond is, blijkt wel uit het feit dat tal van gemeenten nog niet zelfstandig kunnen lenen, of dit on dershands doen bij institutionele beleggers, waarbij „derden" dan bijbetalen wat aan het gewenste rendement van de leningen ontbreekt. Er valt di'tmaal op een nieuwe factor te wijzen, welke aan de positie van de Ne derlandse gulden in binnen- en buitenland ten goede zal komen, te weten de over eenkomst tussen de Nederlandse regering en de Amerikaanse autoriteiten inzake de gedeeltelijke besteding van de zogenaam de tegenwaarderekening bij de Nederlandse Bank. Deze is afkomstig van de Marshall hulp, welke we gedurende de laatste drie jaar tot een totaal bedrag van rond f 2.6 milliard hebben ontvangen. Die Marshall hulp is uiteraard niet aan de particuliere importeurs, maar aan de Nederlandse re gering ten goede gekomen. De importeurs moesten de ingevoerde goederen betalen en deze betalingen werden bij de Nederlandse Bank op een speciale rekening geboekt. Over deze speciale rekening is heel wat te doen geweest, want hoewel volgens conser vatieve begrippen dit bedrag moest wor den aangewend om de Nederlandse staats schuld te verminderen, was er, ook van de zijde van de Verenigde Staten een sterke aandrang de gelden voor allerlei doelein den te besteden en dus opnieuw in de cir culatie te brengen. Voor een deel is dit ook geschied, namelijk tot een bedrag van rond f 1 milliard, (voor Zuiderzeewerken, op richting Breedband en een garantiefonds voor institutionele beleggers, die zich bij de financiering van de industrie wilden in teresseren). Thans is er op deze tegen waarderekening nog f 1.7 milliard beschik baar, waarvan, dank zij de besprekingen, welke minister Lieflinck onlangs in de Verenigde Staten heeft gehad, f 750 mil- lioen mag worden gebruikt, om de schuld van de Staat aan de Nederlandse Bank te verminderen. Het is een verblijdend verschijnsel dat de Nederlandse Staatsschuld door deze trans actie met f 750 millioen vermindert en Bij besluit van de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer zijn aangewezen als vertegenwoordigers voor de raad gevende vergadering van de Raad van Europa de heren Serrarens (K.V.P.)v. d. Goes van Naters (Arb.), Beaufort (K.V.P.), v. d. Kieft (Arb.), Schmal (C.H.), Korthals (V.V.D.) en Bruins Slot (A.R.). 3-3)4 Nederl. 47 A.K.U Lever Brothers Philips Gloeil. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel N. Lever Brothers Slotkoers gisteren 88Vie 141 179)4 149 144 29234 83 153)4 134)4 94)4 7134 148)4 15034 151J4 47»/i« 49)4 41 79% 47 38s*/1« 173)4 Openings koersen 87% 141 179J4 150 144)4 295 81)4 154 134)4 9434 7134 148)4 15034 151)4 48 49)4 41)4 84 47 38% 174 De Britse troepen hebben de Arabische wijk van Ismailia in de Snez-kanaalzóne ontruimd en de burgers toegestaan naar hun woningen terug te keren. Egyptische politie te paard handhaaft de orde tijdens de terugkeer der bevolking. thans in de buurt van de f 24 milliard komt te liggen, nadat we eind December 1949 een hoogste cijfer van f 27)/, milliard heb ben gekend. Voor een nieuwe stijging van de schuld schijnt vooreerst geen gevaar te bestaan, nu de f 1500 millioen voor de Defensie in de gewone dienst van de begroting zijn opgenomen en tot 1954 een additioneel be drag van f 600 millioen voor militaire doel einden mag worden besteed uit de Ameri kaanse hulp, welke voor de Marshall-hulp in de plaats komt. Inderdaad, de zorgen van minister Lief- tinck zijn heel wat verminderd. Zijn ambt genoot, prof. Van den Brink heeft er ech ter des te meer. Tijdens het „vragenuurtje" in de Tweede Kamer heeft de heer Evert Vermeer (P. v.d.A.) aan de staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen de vraag gesteld of het juist wordt geacht dat de componist B. van den Sigtenhorst Meyer het in opdracht geschreven werk voor mannenkoor „De lof der jenever" heeft op gedragen aan een likeurstokerij te Amster dam, waarmee dus reclame-doeleinden gediend worden. In zijn antwoord deelde mr. J. M. L. Th. Cals mede, dat de componist bevestigd heeft dat het werk aan een particuliere firma te Amsterdam is opgedragen. Een bekroond werk blijft eigendom van de com ponist. De staatssecretaris zeide het echter te betreuren dat de componist niet begre pen.heeft dat het op zijn minst weinig ele gant is het werk aan een handelsfirma op te dragen. Gestookte olie bevatte benzine Begin December 1950 hebben zich in Raalte en in Nijverdal bij het gebruik van petroleum enige ontploffingen voorgedaan, door een waarvan een inwoonster van Raalte het leven verloor. Deze zaak kwam Donderdag voor de Zwolse rechtbank. Als verdachten waren gedagvaard wegens dood door schuld de depótchef van een benzinestation in Almelo, G. H., de chauffeur van een tankauto, H. B. te Coevorden, de winkelier H. J. B. te Raalte. Op de zitting bleek dat op 21 November 1950 in Almelo een tankauto is' volgeladen met brandstof. In Nijverdal werden uit de tank drie vaten gevuld met tezamen 600 liter brandstof. Een van deze vaten werd naar Raalte getransporteerd. Later bleek dat deze brandstof voor onge veer tachtig procent uit petroleum en voor twintig procent uit benzine bestond. Daar door zijn veel ongelukken veroorzaakt, die betrekkelijk goed afliepen, maar het ge noemde ongeval dat mevrouw Van D.Z. in Raalte overkwam werd dodelijk. Zij wilde de kachel aanmaken met petroleum. De petroleumkan stond te dicht bij de kachel en er sloeg een vlam in. Daarop volgde een ontploffing, aan de ge volgen waarvan zij enige weken later overleed. De officier van justitie vroeg voor de Almelose depót-chef G. H. ontslag van rechtsvervolging, omdat hij hem niet ver antwoordelijk achtte. De chauffeur H. B. had echter in Nijverdal moeten merken, dat er iets niet in de haak was, zo meende hij en tegen deze werd 100 boete geëist. De Raalter winkelier B. had volgens de officier door de reuk en andere eigen schappen kunnen weten, dat er ben zine door de olie gemengd was en hoorde 250 boete tegen zich eisen. Waar de fout van de vermenging is gemaakt werd tijdens de zitting niet duidelijk. De verdedigers van de verdachten conclu deerden tot vrijspraak. -De Christelijke muziekvereniging „Sursum" bestaat op 1 Mei dertig jaar. Ter gelegen heid hiervan zal evenals bij de viering van het vorige lustrum op Hemelvaartsdag (22 Mei) en op tweede Pinksterdag (2 Juni) op het terrein van het landgoed „Wildhoef" tus sen de Donkerelaan en Krullenlaan in Bloe mendaal een groot nationaal muziekconcours worden gehouden. Er hebben twintig korpsen ingeschreven. Hiervan zijn uit Haarlem de Harmonie Cresendo en Apollo", die beide de heer Peters tot dirigent hebben. Een muziek korps uit Büdel, in het zuiden van Noord brabant nabij de Belgische grens, spant de kroon wat de afstand betreft. Het grootste korps is dat van de Hoogoven-harmonie met 56 man. De organiserende vereniging neemt met aan het concours deel, maar geeft een jubileumconcert op Woensdag 21 Mei (de avond voor Hemelvaartsdag), eveneens op het landgoed Wildhoef. Beide dagen wordt om twaalf uur begonnen met een marswedstrijd, die gehouden zal worden op de Bloemendaalseweg, op het ge deelte tussen Donkerelaan en Zomerzorger- laan. Ongeveer éen uur later neemt de con certwedstrijd een aanvang. Des avonds volgt de erewedstrijd. Op Hemelvaartsdag nemen acht muziek- en twee tamboerkorpsen deel en op de tweede Pinksterdag twaalf korpsen uit de hogere af delingen. De jury bestaat uit de heren M. Adam Haarlem; W. Steyn, Zaandam en J. A Meng (de dirigent van „Sursum"). De brigadier van de Bloemendaalse politie, de heer W. Vleghert, zal op 1 April de politie dienst verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Door het vertrek van de heer Vleghert zullen in het politiekorps enkele mutaties plaats hebben. De agent J. van Kasteel is bevorderd tot hoofdagent en de heer J. P. Wessel tot brigadier. In korte tijd hebben arbeiders van de dienst van Publieke Werken de vijver in het Nagte- gaalplantsoen achter het Raadhuis te Over- veen verbeterd. Om de oeverkant te steunen werd om de vijver die een omtrek heeft van ongeveer 300 meter een nieuwe be schoeiing gemaakt, waarvoor geperforeerde betonnen planken werden gebruikt. Deze hebben een lengte van 70 cm., waarmede zij in de giond staan. De breedte is 1.25 en met de 5 cm. tussenruimte, tussen twee planken gerekend, waren voor het in orde brengen van de vij- r dus ongeveer 250 planken nodig. Op sommige gedeelten aan de rand van de vijver werd na het gereedkomen van de nieu we oeverkant het grasgazon eveneens onder handen ggenomen en vernieuwd. BINNENLAND Binnenkort zal het telefoonverkeer tus sen Londen en Amsterdam half-automatisch 'worden. De telefonistes in beide steden zul len dan de abonnés in het andere land door het draaien van het nummer op de kies- schijf rechtstreeks kunnen oproepen. Een belangrijke versnelling van het telefoon verkeer. De heer A. M. W. J. Hammachcr is voor een tijdvak van vijf jaren benoemd tot hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft om onderwijs te geven in de kunst geschiedenis. In 1945 werd hij hoofd van de afdeling Beeldende Kunsten en Architectuur van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. In 1947 werd hij belast met de directie van het museum Kröller Müller te Otterlo. Mr. S. baron van Heemstra, eerste am bassade-secretaris bij de permanente verte genwoordiging van Nederland bij de U.N.O. te New York, zal eerste gezantschapssecre taris te Madrid worden. De heer O. F. baron Bcntinck van Schoonheten, particulier secretaris van mi nister Stikker, zal binnenkort naar Caracas vertrekken om daar gezantschapsraad te wor den aan het Nederlands gezantschap. Als particulier secretaris zal hij worden opge volgd door mr. E. L. C. Schiff, eerste gezantschapssecretaris te Madrid. Het Haagse gerechtshof heeft de candi- daat-notaris E. L. M. P. uit Scheveningen veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Hem waren verduistering en valsheid in ge schrifte, waarvan een oude schaapherder en een Haagse weduwe de dupe werden, ten laste gelegd. Na verdediging van zijn dissertatie „De Nederlandse doorvoerpolitiek tot 1850" en van stellingen is aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam tot doctor in de economische wetenschappen ge promoveerd J. B. J. Ratté, hoofdredacteur van het Algemeen Dagblad te Rotterdam. De minister van Oorlog, ir. C. Staf, heeft een bezoek gebracht aan de kazerne te Steenwijk en aan het nieuwe legerkamp te Havelte. De gouverneurs van Suriname en de Nederlandse Antillen, mr. J. Klaasesz en mr. A. A. M. Struvcken. zijn Donderdag in paleis Soestdijk door de Koningin in audiëntie ont vangen. Gouverneur Klaasesz is Vrijdag morgen per vliegtuig naar Suriname terug gekeerd. De reeks van landen, waarvoor toeris tendeviezen beschikbaar worden gesteld, is thans uitgebreid met Joegoslavië. Voor toe- ristenreizen naar dit land kan men nu ook per persoon in totaal een tegenwaarde van maximaal f 400 Der kalenderjaar opnemen. Tegen de 39-jarige J. J. O. uit Rotter dam, die zich voor de Rotterdamse rechtbank had te verantwoorden, omdat hij in Haar lem en Den Haag rijwielen zou hebben gestolen en di'e reeds elf keer was veroor deeld, is drie jaar en vier maanden gevange nisstraf geëist. De derde manifestatie van de stichting „Film en Foto" zal veel minder het karakter hebben van een beurs dan de beide voor gaande. zij zal in alle opzichten een inter nationale tentoonstelling zijn, die van 28 Juni tot en met 6 Juli in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam wordt gehouden. Prins Bernhard heeft het beschermheerschap der stichting aanvaard. HAARLEM EN OMGEVING Het muziekkorps van het Leger des Heils, afd. Schagchelstraat, Haarlem, zal Za terdagmiddag een concert geven in de ge meentemuziektent te Aalsmeer. Des avonds wordt in de Doopsgezinde kerk aldaar een uitvoering gegeven. De heer J. A. van der Welle te Haar lem is aan de gemeente-universiteit te Am sterdam geslaagd voor het doctoraaal examen Engels. ADVERTENTIE Tricot-Specialist GROTE HOUTSTRAAT 16 De Onderlinge Tuinliedenvereniging, Aer- denhout Bentveld heeft onder leiding van de heer W. A. van Zadel een vergadering ge houden. De secretaris, de heer F. Boting gaf een uitvoerig verslag van de huisbroeiwedstrijd waaraan deelnamen tuinbouwstudieclubs uit Aaslmeer, Amsterdam, Haarlem en door de Onderlinge Tuinliedenvereniging. Het resultaat was dat Aalsmeer de eerste prijs won. Haarlem de tweede, Heemstede de der de en Amsterdam de vierde. Van Heemstede werden de inzending van de heren W. A. v. Zadel, A. Nunnink en J. v. d. Meer resp. eerste, tweede en derde. De heer A. de Ruiter uit Beverwijk sprak over de bloemsierkunst in Engeland. Hij was van mening, dat vergeleken met het peil, waarop de Nederlandse bloemsierkunst staat en waarvoor het in de hele wereled bekend is. Engeland nog minstens 25 jaar ten achter is. Ons land staat aan de spits en misschien is het wel daardoor dat het publiek zo lastig en veeleisend is, ook wat betreft de étalages in de bloemenwinkels. De Engelsen zijn de Nederlanders voor op het gebied van tuin aanleg. Bijna ieder huis heeft een grote of kleine tuin en dit in aanmerking nemend is de achterstand van Engeland wat betreft bloemschikken helemaal onbegrijpelijk. De Engelse bloemenwinkeliers hebben een beter bestaan dan die in Nederland, misschien omdat het aantal minder is. Er worden bloemen verkocht in warenhuizen en in groentewinkels. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Petrus Jacobus, z. van G. Does en P. Smit; Rogier, z. van W. Kramer en E. C. Ch. Plokker; Antonius Fredericus Joseph Maria, z. van J. J. M. v. d. Velden en A. I. v. Houten; Martinus Clemens Maria, z. van C. J. Voss en M. M. J. Stall; Eric Frederikus Maria Thaddeus. z. van H. P. A. J. Vermeer en A. Ch. C. Kuhlmann; Josephus, z. van W. Commissaris en M. J. E. Driessen: Hermanus Petrus Hubertus. z. van H. M. Meure en A. E. Vink; Cornelia Johanna, d. van A. A. Goossens en J. J. van der Meer; Johanna Christina, d. van K. Kooren en M. M. de Ko ning; Gemma Maria Josepha. d. van C. J. F. M. Oomen en H. M. A. Schumacher. ONDERTROUWD: W. J. van der Peet en A. M. Weener; N. L. van Looij en J. E. Vink; H. H. Wesseling en G. v. d. Putten; G. w! Bosman en J. M. Redeker; F. W. Reit'h en G. J. M. Buschman; B. Krol en K. Colijn. GETROUWD: J. C. B. Hüner en R. Visser- M. H. Wijvekate en H. J. Berer.tsen; K. J. j! F. Batenburg en M. A. G. Meijer. OVERLEDEN: Wed. K. BatteramGroe- newoud, 80 j.; Wed. E. J. M. Ruhl—Schake, 81 j.; A. H. Rot, 73 j.; E. MoedVegter, 69 j.; P. G. Quant, 27 j.; C. E. PrinsRoosen, 47 j.'

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 13