Bacteriën Franse positie in Tunis loopt zeer ernstig gevaar De Rus Malik keert zich tegen het Rode Kruis Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Grote ongerustheid in Parijs Strenge maatregelen van de militaire overheid in Tunesië Offensief in Birma tegen Formosa-Chinezen Aanbod tot onderzoek naar beweerde bacteriën-oorlog in Korea verworpen Het Fries in de rechtszaal Korea Japans militaire uit rusting wordt opgejaagd Franse begroting 1952 Het woord is aan Regering wil f 68,5 millioen besteden Vooronderzoek wordt binnenkort gesloten Fransen naar economische conferentie te Moskou Mijnenveegoefening in de Scheldemonden Ook de Bey zon kunnen worden afgezet Stalin niet aanwezig in de Opperste Sovjet UNO-ontwapeningscommissie Nieuwe abonnés Regering beraadt zich over deze kwestie GRATIS Goud van verongelukte D.C.-6 is weer terecht Werkverru i m ing De zaak-Menten Premiestelsel voor toeristen in België 66e JAARGANG No 221 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buïtenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur; Robert Peereboom DONDERDAG 27 MAART 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 74 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFesscdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE REGERINGEN van Noord-Korea en van communistisch China beschuldigen al sinds enige tijd de regering van de Ver enigde Staten van het werpen van bacte riën-bommen uit vliegtuigen. Het is ge bruikelijk te zeggen, bij de talloze verwij ten die staten elkaar souverein toeslingeren, dat het ene land het andere beschuldigt. Dat is spraakgebruik geworden, maar aan gezien in waarheid landen elkaar niets ver wijten kunnen en deze uitdrukking bij som migen het misverstand wekt, dat gehele volken het zouden doen, is het goed af en toe eens vast te stellen dat het regeringen zijn. Vooral als het zulk een afschuwelijke beschuldiging geldt. Nu heeft de secretaris generaal van de U.N.O., Trygve Lie, China en Noord-Korea de hulp van de wereld- gezondheids-organisatie aangeboden voor de slachtoffers van de epidemieën, van wel ker ontstaan communistische regeringen de schuld aan de Amerikaanse regering geven. Dit aanbod is afgeslagen. Radio-Peking heeft omgeroepen dat het niets anders is dan een poging van de Amerikanen, om in lichtingen te verkrijgen en hun misdadige bacteriologische oorlogvoering te verhul len. Het Internationale Rode Kruis heeft aangeboden, een onderzoek naar de juist heid der beschuldigingen in te stellen. In de Ontwapeningscommissie van de U.N.O. heeft gisteren de Sovjet-Russische afge vaardigde Malik ook dit aanbod afgewezen. Hij heeft gezegd dat het Rode Kruis niet onpartijdig is en geen internationale orga nisatie, maar slechts een nationale Zwit serse instelling. Dit is dan een weigering namens een regering (zij het niet de Noord- Koreaanse of die van China) zelf. Trygve Lie's aanbod is door de Noord-Koreaanse onderhandelaar te Panmoendjom, kolonel Tsjang tsjoen san, niet eens aan zijn re gering doorgestuurd. Hij gaf het stuk terug met de opmerking, dat het niets met de wapenstilstand te maken had. Enfin, die man is tenslotte ook een regerings-ver- tegenwoordiger en blijkbaar een met uitge breide volmachten, want hij kan een voor zijn regering bestemd aanbod zomaar per soonlijk afslaan: een machtige positie voor een kolonel. Nu zou het belangwekkend zijn te weten wat de slachtoffers der epidemieën de zieken dus, om wier belang het immers gaat? zouden zeggen als zij wisten, dat de hulp van de wereld-gezondheids-organi satie is afgeslagen. Zouden zij ook denken dat hulpcolonnes van die organisatie zou den komen om inlichtingen in te winnen en misdaden te verbergen? Neen, zij zou den er hulp in hun lijden van verwachten en ongetwijfeld terecht. Is niet de hoofd zaak, hen te helpen? Ten aanzien van epidemieën in oorlogs tijd valt op te merken, dat die zich veel vuldig in de wereldgeschiedenis hebben voorgedaan, reeds eeuwen voor men aan bacteriologische oorlogvoering had gedacht of zelfs maar van bacteriën afwist en zelfs nog in zeer erge mate gedurende de eer ste wereldoorlog. Dat er epidemieën in Noord-Korea en een deel van China heb ben opgetreden bewijst dus volstrekt niets. Dat Radio-Moekden heeft omgeroepen, dat in een maisveld in Noordoost-China resten van een bacteriën-bom (met klonten ge- infecteerde vliegen, muskieten, spinnen en andere insecten) zijn gevonden, bewijst ook volstrekt niets. Want Radio-Moekden toe tert namens een beschuldigende regering; zelfs Jacob Malik zal haar niet als onpar tijdig kunnen betitelen. Trouwens ook niet als internationaal. Hij is wel erg moeilijk, Jacob Malik, als hij het Rode Kruis niet internationaal acht en evenmin objectief. Al moge die instel ling haar centrum in Zwitserland hebben, zij werkt sinds lang internationaal. En niet onpartijdig? Als de Zwitserse regering, die niet deelgenomen heeft aan het Atlanti sche Pact en de N.A.V.O. en de Europese defensie, die tot de U.N.O. is toegetreden maar geen troepen naar Korea heeft ge zonden, geen onpartijdig standpunt heeft ingenomen, welke dan wel? Om een ander woord te bezigen: waar is men zo neutraal als in Zwitserland? Laat het daarom ronduit gezegd zijn: als iemand beschuldigingen uit, verschrikke lijke beschuldigingen, en hij weigert dan zowel de menslievende hulp van de wereld-gezondheids-organisatie als het onderzoek door een sinds tientallen jaren erkende internationale instelling, gevestigd in een bij uitstek neutraal gebied, als het Rode Kruis, dan begrijpt ieder mens met gezond verstand dat zijn beschuldigingen vals zijn. Gelogen. En dat hij eenvoudig niet aand.uft dat dit blijken zou. R. P. Ongeveer 50 Franse economen, onder wie verschillende voorzitters van Kamers van Koophandel en professoren, doch voor het merendeel kleine en middelgrote on dernemers, hebben volgens een door het blad „Ce Matin" gepubliceerde lijst van de communistische partij, het plan zich naar de economische conferentie in Moskou te begeven. Behalve de namen van enige met het communisme sympathiseren den, zoals de vroegere pi-esident van de bank van Frankrijk Labeyrie, bevat de lijst geen namen van bijzondere betekenis, aldus het blad. Wel komt op de lijst de naam yan de directeur-generaal van de genationali seerde Franse Renault-autofabriek, La- faucheux, voor. Deze naam echter, evenals een aantal andere, is „misbruikt", aldus „Ce Matin". Van 24 tot en met 29 Maart worden in de Scheldemonden gecombineerde geal lieerde mijnenleg- en mijnenveegoefenin gen gehouden onder de naam „Bandeau- 3". De opdrachten der oefening zijn het leggen van mijnen door snel varende mij- ncnleggers en vliegtuigen in de kustge bieden, het vegen van die mijnen, het oefe nen in convooiverband en het beschermen van door bommenwerpers aangevallen convooien. De oefening „Bandeau-3" is de derde in de reeks van gecombineerde mijnen veegoefeningen. De eerste en tweede wer den gehouden onder Britse leiding bij de Engelse kust. Deze derde staat onder lei ding van de commandant zeemacht Neder land, schout-bij-nacht C. W. Slot. De bevelhebber van de Franse strijdkrachten in Tunesië, generaal Garbet, heeft de doodstraf gesteld op handelingen tegen de veiligheid van de staat. In de betrokken proclamatie, die overal in Tunis is aangeplakt, worden voorts alle demonstraties en samenscholingen verboden. Overtreders zullen streng worden gestraft. Vijfhonderd personen, nationalisten en communisten, zijn door de autoriteiten in Tunesië gevangen genomen. Slechts een van de zeven Tunesiërs in de half Franse, half Tunesische regering is niet gearresteerd. Een woordvoerder van het Franse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft Woensdagavond te Parijs verklaard, dat Frankrijk vérstrekkende en gedetailleerde voorstellen voor hervormingen in Tunesië zal indienen, zodra de Bey een nieuwe pre mier heeft benoemd, die bereid is „met de Fransen samen te werken". De Franse socialistische partij heeft Woensdagavond aangedrongen op een on middellijk debat in de Nationale Vergade ring. De socialisten vrezen dat de maatre gelen, die in Tunesië zijn gehouden, nieuwe ongeregeldheden zullen uitlokken en een compromis verhinderen. TUNESIË In Parijs wordt verklaard, dat de rege ring besloten heeft haar huidige politiek ten aanzien van Tunesië voort te zetten en dat de resident-generaal zeer spoedig bij de Bey namen van nieuwe ministers zal indienen, ter vervanging van de gevangen genomen kabinetsleden. Indien de Bey geen medewerking verleent, aldus waarnemers, zal de Franse regering wellicht de Bey af zetten. In sommige Franse kringen klaagt men opnieuw over „Amerikaanse steun aan de Tunesische nationalistische eisen ten op zichte van Frankrijk". Het „internationaal verbond van vrije vakverenigingen" heeft Woensdag te Brus sel een krachtig protest tegen de jongste Franse maatregelen in Tunesië doen horen en de Tunesische vakbonden volledige steun beloofd. Onze correspondent in Parijs meldt: In Parijs heerst grote ongerustheid over de jongste gebeurtenissen in Tunis en vooral over de gevolgen, die hieruit in de naaste toekomst voort zouden kunnen vloeien. De Franse resident-generaal, De Hautecloque, heeft gisteren vier van de vijf leden van de regering van de Bey, die zich in Tunis bevonden, gevangen doen nemen. Twee andere ministers, die pogen het Tunesische geschil aan de UNO ter be middeling voor te leggen en daartoe in een Parijs hotel verbleven, zijn sedert datzelfde ogenblik spoorloos verdwenen, en waar- BIRMA (United Press). Geregelde troepen van het Birmese leger hebben een grote offensieve actie ingezet tegen de Chi nese nationalistische troepen in Keng Toeng. De Birmese premier maakte bekend dat de regering ernstig bestudeerd had om de hulp van de U.N.O. in te roepen, doch hij zei „het is gemakkelijk genoeg om een commissie hier te krijgen om de toestand te onderzoeken en een rapport op te stellen, doch als de samenstelling van zulk een commissie onaanvaardbaar zou zijn voor communistisch China, of indien China van mening zou zijn dat de commissie niet een onderzoek instelt maar als een camouflage optreedt voor nationalistisch Chinese acti viteiten dan zouden de betrekkingen tus sen Birma en communistisch China ge schaad worden". Stalin was Woensdag niet aanwezig op de openingsbijeenkomst van de Opperste Raad der Russische gefedereerde republiek. De Opperste Sovjet nam de volgende agenda van drie punten aan: de begroting voor 1952 van de Russische gefedereerde republiek, bekrachtiging van decreten en verkiezing van het opperste gerechtshof van de republiek De laatste maal dat Stalin in het open baar verscheen, was op 21 Januari, toen hij een herdenkingsbijeenkomst van Lenin in het Bolsjoi-theater bijwoonde. schijnlijk ergens in Frankrijk ondergedo ken. In Tunis is verder de staat van beleg afgekondigd. Alle postverbindingen met Frankrijk zijn verbroken. De Franse rege ring wordt van uür tot uur van de ont wikkeling der gebeurtenissen op de hoogte gehouden. Het feit dat ook de Franse pers berichten tot gisteravond aan censuur wa ren onderworpen, heeft bij het publiek de indruk nog versterkt, dat de toestand nog ernstiger zou zijn dan de regering wil er kennen. Bij gebrek aan voldoende betrouwbare berichten als gevolg van de censuur in Tunis schorten de meeste politieke waar nemers in Parijs hun definitieve oordeel over de genomen maatregelen in Tunis nog op. Wat de houding van de Bey betreft kun nen nu echter reeds twee hypothesen wor den geformuleerd. De eerste is dat de Bey, die onder bescherming van de Franse re publiek de souvereine macht heeft ver kregen en onder meer al zijn ministers zelf aanstelt of ontslaat, het ingrijpen van de Fransen heeft uitgelokt om zich zo van de overmacht van de extremistische Neo- Destour te kunnen bevrijden. De andere hypothese luidt, dat de Bey integendeel één lijn met de Neo-Destour getrokken heeft en vermoedelijk zal blijven trekken. Mocht echter de eerstvolgende dagen blijken dat de Bey zich niet bereid toont zich van de extremisten te distanciëren, dan moet men wel het ergste voor de ver dere ontwikkeling vrezen. De incidentele onlusten van de laatste maanden zouden dan spoedig het karakter van een openlijke opstand tegen Frankrijk aan kunnen nemen. In dat geval zal Frank rijk ook nauwelijks kunnen rekenen op veel begrip van de kant van zijn bondge noten, en speciaal van de Amerikanen, wier anti-koloniale instelling wel alge meen bekend is. Eveneens moet rekening gehouden wor den met de mogelijkheid van bemoeiingen van de UNO. Men weet dat de Russen en hun satellieten tezamen met de Arabische staten een sterke positie innemen, die bij voorbaat zeer tegen Frankrijk zullen zijn gekant. Alles bijeen bestaat er, zowel op kortere als op langere termijn, voor de Franse overzeese positie dus alle redenen voor ernstige bezorgdheid. NEW YORK, (Reuter en United Press) In de ontwapeningscommissie van de UNO heeft de Russische afgevaardigde, Malik, Woensdag het Amerikaanse voor stel om de beschuldiging van bacteriolo gische oorlogvoering in Korea door het in ternationale Rode Kruis te laten onderzoe ken, verworpen. „Het zogenaamde internationale Rode Kruis is geen internationale, doch een Zwitserse nationale organisatie, die de naam internationaal comité van het Rode Kruis heeft aangenomen. Daarom kan deze instelling niet als een werkelijk interna tionale organisatie een onpartijdig onder zoek instellen", aldus Malik. Hij verklaarde, dat het Rode Kruis ge durende de oorlog „over de wreedheden van de Hitleriaanse monsters" heeft gezwe gen en dat het zich in discrediet heeft ge bracht. Afgezien daarvan was in Korea en China reeds door een „internationale com missie van rechtskundigen" een onderzoek naar de bacteriologische oorlogvoering in gesteld. Malik hield staande dat de ontwape ningscommissie de kwestie diende te be handelen, bacteriologische wapens diende te verbieden en schenders van het verbod „ter verantwoording diende te roepen". Hij leverde critiek op het door Amerika voor gestelde werkschema, volgens welk de commissie eerst haar aandacht zou moeten wijden aan een telling van „eenvoudiger" bewapening. Dit zou verbod van atomische wapens en vermindering van alle bewa pening, ook die voor massa-vernietiging, ophouden. De commissie zou haar tijd ver liezen met een telling van geweren en ransels, aldus Malik. Het Russische werk schema voor de ontwapeningscommissie voorziet in een algemene bespreknig van het verbod van atomische wapens en al gehele vermindering van bewapening in plaats van bespreking van afzonderlijke wapens in stadia. A.F.P. meldt uit New York, dat de Franse delegatie onder leiding van Moch een ontwerp gereedmaakt dat een compro mis tussen het Amerikaanse en het Russi sche werkschema inhoudt. Vrijdag, op de voorgaande bijeenkomst van de commissie, heeft Moch een formule geopperd, die de commissie in staat zou stellen het Ameri kaanse schema te volgen en toch rekening te houden met de Russische bezwaren daar tegen. Sedertdien met de delegaties ge voerde besprekingen hebben Moch in staat gesteld zijn voorstel te herzien. De Ame rikaanse delegatie schijnt met het nieuwe voorstel van Moch in te stemmen, aldus A.F.P. Op een persconferentie verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, ten aanzien van de communistische beschuldigingen, dat de V.S. zich in Noord-Korea aan bacteriolo gische oorlogvoering schuldig maken, dat de valsheid van deze beschuldigingen blijkt uit de weigering van de communisten om een onafhankelijk internationaal lichaam een onderzoek te laten instellen. Op vragen van journalisten over de be richten, dat „vooraanstaande rechtskundi gen" bewijsmateriaal zouden hebben ge vonden, verklaarde de minister, dat de groep juristen bestond uit communisten en voormalige nazi's die communist geworden He per kwartaal wensen te 'betalen nt vangen ons blad tot 1 April waren, die uit Oost-Duitsland naar Korea waren gereisd. Volgens Acheson schijnen de communisten vastbesloten te zijn geen enkel onpartijdig onderzoek toe te staan. In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Justitiebegroting verklaart minister Mulderije niet de opvat ting te huldigen, dat het Fries officieel ver boden is en dient te zijn. Voor wat het toe laten van de eed in het Fries in de rechts zaal betreft is overigens de opvatting van de minister van Justitie niet beslissend. Het is de rechter, die heeft uit te maken wat op grond van de toepasselijke wettelijke voor schriften hier kan worden toegestaan. Het gaat te ver uit de omstandigheid, dat het Fries op grond van wetenschappelijke overwegingen niet als een dialect van het Nederlands moet worden beschouwd, te willen afleiden, dat Nederland dus een tweetalig land is. Het ligt voor de hand, zo zegt de minis ter, dat in het rechtsverkeer die taal ge bruikt wordt, waarin de wetten van het land zijn gesteld en die iedere Nederlander in ons land leert spreken en schrijven. Ten aanzien van de eedsaflegging in het Fries, zegt de minister, dat er weliswaar enkele beslissingen van lagere rechtscol leges zijn, volgens welke de toepasselijke wettelijke voorschriften zich tegen afleg gen van een eed in de Friese taal zouden verzetten, maar dat een uitspraak over dit punt door de Hoge Raad nog niet is ge geven. Overigens vormt deze belangrijke aangelegenheid voor de regering nog een onderwerp van beraad. TOKIO (Reuter). Volgens het Ame rikaanse achtste leger hebben de verbon den troepen een Noordelijke proefaanval aan het Westelijke front in Korea afge slagen. Amerikaanse piloten meldden, dat zij een heel dorp ten Zuid-Westen van Yonan, tachtig km. ten Noordwesten van Seoel, vernietigd hebben. Het marinehoofdkwar tier der verbondenen meldt, dat een Noor delijke commandopost met 120 man zich in het dorp bevond. Volgens radio-Peking heeft de bevolking van Pjongjang „een Amerikaanse poging om de watervoorziening van deze plaats met cholerabacillen te besmetten" ver ijdeld. Een Amerikaans toestel wierp met ba cillen besmette vliegen uit op het ijs van de rivier de Tatong de bron voor de watervoorziening van Pjongjang maar dorpelingen hebben de vliegen vernietigd, aldus radio-Peking. De „Prawda" heeft Donderdag foto's ge publiceerd van „bommen en insecten, die door de Amerikanen op Chinees grondge bied zijn uitgegooid". kunt zich opgeven aan één onzei kantoren of aan de bezorger. DE ADMINISTRATIE In het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam wordt een Jan van Riebeeck- tentoonstelling ingericht die een dezer dagen voor het publiek opengesteld zal worden. In de tuin van het instituut is deze originele „ossewa" te zien. TOKIO, (A.F.P.) Van welingelichte particuliere Japanse zijde is Woensdag ver nomen dat de Verenigde Staten Japan 22 dezer hebben verzocht zijn productie voor verdedigingsdoeleinden te verdrievoudigen. Brigade-generaal Watson van het Ameri kaanse hoofdkwartier te Tokio zou de Ja panse minister van Staat Ohashi Zaterdag in een onderhoud hebben verzocht te be werken dat de sterkte van Japanse mili tairen en reserve-politie van 105.000 man wordt uitgebreid tot meer dan 110.000 man. De regering-Josida heeft ingestemd met een uitbreiding tot 110.000 man, doch de Amerikanen achten dit, om strategische re denen, onvoldoende. Men weet nog niet of de Japanse rege ring op het Amerikaanse voorstel zal in gaan. De Amerikanen hebben reeds toege zegd te zullen zorgen voor de grotere hoe veelheid wapens, die nodig zou zijn. Minister van staat Ohashi heeft in de Japanse Senaat verklaard, dat Japan de Verenigde Staten heeft verzocht zestig oorlogsschepen ter beschikking te stellen voor de beveiliging van de Japanse kust. PARIJS (AFP). Het wetsontwerp dat ten doel heeft het evenwicht in de Franse begroting voor 1952 te verzekeren, is door de regering bij de commissie van financiën van de Nationale Vergadex-ing ingediend. De uitgaven belopen 3.704 milliard frs. Daarbij zijn 1.400 milliard militaire credie- ten (voor de nationale verdediging, de oor log in Indochina en de bewapening) en 792 milliard voor oorlogsschade, de wederop bouw en de uitrusting van het land. De opbrengst der bestaande belastingen wordt geraamd op 2.763 milliard francs. Het evenwicht wordt bei-eikt door lenin gen van de schatkist en Amerikaanse hulp. Verder voorziet het wetsontwerp in 52 milliard francs aan belastingverminderin gen, die zullen worden goedgemaakt door verhogingen van secondaire belastingen en door versnelde inning van bepaalde belas tingen. In de tekst zijn verder opgenomen de belastingamnestie en maatregelen tot ver mindering van het tekort op de sociale zekerheid. Ter voltooiing van het duurzame herstel van de openbare financiën zal de regering later verschillende teksten indienen, die betrekking hebben op het gehele belasting stelsel, de sociale zekerheid en de nationale spoorwegen. (Reuter). Duitse politiemannen* heb ben onder de wrakstukken van de DC-6 „Koningin Juliana", de negen staven goud ter waarde van 30.000 gulden, die vermist werden, teruggevonden. Gisteravond is de gehele lading goud per vliegtuig naar Am sterdam gebracht. Volgens een bericht van De Volkskrant zouden de deskundigen, die de toedracht van de vliegramp onderzocht hebben, van mening zijn, dat de oorzaak moet worden gezocht in een technische storing. Men zou hebben ontdekt, dat de noodschakelaar van de electrische apparatuur in het wrak aan stond. Voorts zou zijn vastgesteld, dat een serie kabels reeds gesmolten was voordat het toestel verbrandde. Het stoffelijk overschot van de bij het ongeluk van de „Koningin Juliana" omge komen Zuid-Afrikaanse mevrouw R. L. Friedstein zal Donderdagmorgen te Mui- derberg ter aarde worden besteld op de Joodse begraafplaats. Woensdag kwam bericht uit Frankfort, dat mejuffrouw Truus Gautier bij bewust zijn is. Mevrouw Horn, wier toestand onveran derd gunstig blijft, wordt morgen naar een ander ziekenhuis overgebracht. Post van „Venlo" verbrand Omdat het vliegtuig „Venlo", dat te Bangkok is verongelukt, volgens van de K.L.M. ontvangen berichten, geheel is uit gebrand, moet worden aangenomen, dat de post voor Thailand, Japan, Hongkong, For mosa, Indonesië, Nieuw Guinea, Australië en Nieuw Zeeland verloren is gegaan. Lessing Wie uit de boeken niet meer leert, dan in de boeken staat, heeft de boeken maar half gebruikt. Tijdens de debatten in de Eerste Kamer inzake de financiële beschouwingen over de rijksbegroting voor 1952 heeft de minis ter van Financiën medegedeeld, dat in dit jaar enkele noodzakelijke uitgaven zullen moeten plaats hebben, die bij het opstellen van de begroting voor 1952 nog niet konden worden voorzien, onder meer uitgaven voor werkloosheidsbestrijding van verschillende aard. Het A.N.P. verneemt thans, dat de rege ring het plan heeft een bedrag van 68,5 millioen gulden beschikbaar te stellen ter financiering van maatregelen in het belang van de werkverruiming. De indiening bij de Staten-Generaal van een suppletoire begroting voor 1952 kan vermoedelijk spoedig worden tegemoet ge zien. De minister van Justitie heeft aan de Eerste Kamer medegedeeld dat het ge rechtelijk vooronderzoek in de zaak- Menten tegen een journalist en een ge wezen raadsheer-commissaris, naar het zich laat aanzien, binnenkort gesloten zal kunnen worden. Dan zal worden overwo gen in hoeverre kan worden tegemoet ge komen aan de wens om de Kamers om trent de uitkomsten van dit onderzoek in te lichten. Dat deze zaak tot dusver nog niet kon werden beëindigd is toe te schrij ven enerzijds aan een veelvuldig verblijf buitenslands van de desbetreffende journa list, anderzijds aan de uitgebreidheid van het onderzoek. Reeds meer dan 50 getuigen zijn gehoord. De journalist heeft te zijner verdediging een geschrift van 78 getypte foliobladen ingediend. De oud-raadsheer-commissaris heeft op 16 Augustus 1951 bij de raadkamer van de rechtbank te Amsterdam een verzoek om buitenvervolgingstelling ingediend. Hij is, na verhoor, niet ontvankelijk verklaard in zijn verzoek, aangezien dit een wettelijke grondslag miste. De betrokkene heeft zich bovendien met een verzoek om sluiting van het gerechtelijk vooronderzoek tot deze raadkamer gewend. Dit verzoek is bij be slissing van 11 October 1951 afgewezen. De zaak-Schallenberg Over de zaak-Schallenberg verklaart de minister: Onmiddellijk na het overlijden van de heer Schallenberg is met het onderzoek naar de doodsoorzaak en ter opsporing van de eventuele daders een begin gemaakt. De resultaten van dit onderzoek leverden geen positieve aanwijzing voor de veronderstel ling, dat betrokkene door een ander van het leven zou zijn beroofd. Voor het instel len van een gerechtelijk vooronderzoek bestond onder die omstandigheden geen voldoende aanleiding. Naderhand zijn ech ter over deze zaak talrijke publicaties ver schenen waarvan sommigen de indruk wekten, dat de schrijvers beschikten over gegevens, welke aan de justitie onbekend gebleven waren. Dit gaf kort na het optre den van de minister aanleiding om alsnog tot de instelling van een gerechtelijk voor onderzoek over te gaan, teneinde de waar de van deze eventuele gegevens te toetsen. Dit nader onderzoek heeft evenwel geen nieuw licht op de zaak-Schallenberg ge worpen. Gezien deze gang van zaken is de minister van oordeel, dat allerminst grond aanwezig is voor twijfel aan de voort varendheid van de justitie in deze zaak. Een vertegenwoordiger' van het Belgi sche ministerie van Verkeer heeft medege deeld dat vorig jaar het bezoek van Neder landers aan de toeristengebieden in de Ardennen en in de Maasstreek groter was dan in 1950. Het aantal overnachtingen van Nederlanders bedroeg daar in 1951 on geveer 100.000. De hotelprijzen in België zijn gemiddeld met 1 pet. gestegen. Teneinde vóór en na het drukke seizoen meer bezoekers naar België te trekken is men het vorig jaar overgegaan tot de in voering van een premiestelsel. Daarbij zijn dit jaar ook de Ardennen en de Maasstreek betrokken. Al naar gelang men zeven dagen of meer in België verblijft ontvangt men na dat verblijf naar gelang van de hótelprijs een premie. Iemand die in een bepaalde periode zeven dagen in België verblijft in een hötel dat een prijs van 125 tot 175 francs per dag berekent, ontvangt na die zeven dagen een premie van 200 francs. WINTERWEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met voor al in de Westelijke helft van het land sneeuwbuien, morgen opklaringen en slechts enkele verspreide buien. Ma tige, langs de kust tijdelijk krachtige Noord-Oostelijke wind, maar aanvan kelijk in de Zuid-Oostelijke provincies zwakke veranderlijke wind. In de nacht en ochtend lichte tot matige vorst. Overdag temperatuur om het vries punt. 28 Maart Zon op 6.24 uur, onder 19.07 uur. Maan op 6.53 uur. onder 23.12 uur. Hoog en laag water in I.ïinuiden Vrijdag 28 Maart Hoog water: 5.15 en 18.14 uur. Laag water: 1.35 en 13.59 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1