Nederlands exportpakket moet zo veelzijdig mogelijk worden Het Rode Kruis heeft thans in Nederland 51 „rampen-depots" Wetsontwerp „Buitengewone Bevoegdheden" aangenomen 3 Wereldnieuws KREMER's DESSERT KOFFIE Fa. B. ENGELENBERG Minister Van den Brink en Albregts antwoorden de Eerste Kamer PUROL IS PUUR GENEESKRACHT De radio geeft Vrijdag Er zijn er 80 nodig Prof. Gerbrandy en mr. Stokvis tegenover elkaar in echtscheidingsdebat PANDA'S HEREN-LEVEN Prins Bernhard dit najaar naar Mexico DONDERDAG 27 MAART 1952 2 ENGELSE TAFELKLOKKEN OFFiCIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN TWEEDE KAMER verschaft U weer het ouderwetse koffiegenot! Vereniging van Radio luisteraars erkend Beperking der voorlopige hechtenis Bij de beantwoording van de opmerkin gen, die Dinsdag door de Eerste Kamer in eerste termijn zijn gemaakt bij de behan deling van de begroting van Economische Zaken, heeft minister Van den Brink ge zegd, dat bij het uitstippelen van het pro gramma voor de komende periode nauw keurig zal moeten worden nagegaan, of de investeringsomvang voldoende is om de structuele werkloosheid te bestrijden. Aan de Sociaal-Economische Raad zal weer advies worden gevraagd over het werk gelegenheidsvraagstuk in verband met het betalingsbalansprobleem. Dit advies kan een belangrijke richtlijn zijn voor de ko mende regeringsperiode. De directe be moeiingen van de overheid bij de industri alisatie beperken zich tot uitbreiding van overheidsbedrijven en tot financiële hulp. De minister wees er op, dat er bij de industriali satie nieuwe wegen moeten worden inge slagen om het exportpakket zo gedifferen tieerd mogelijk te maken. „Wij moeten nieuwe markten veroveren buiten Europa", zo zei hij. De exportverhouding tussen landbouw en industrie is nog 50 50. De minister meent, dat deze verhouding in het voordeel van de industrie moet worden ge wijzigd. De bescherming van jonge in dustrieën dient met groote voorzichtig heid te geschieden. Een jonge industrie in ons land ontvangt een opvoedende bescherming voor een maximale periode van drie jaar. Het aantal gevallen waarin een opvoedende bescherming wordt gege ven mag niet meer dan 2 ®/o van de gehele invoer zijn. Op het ogenblik bedraagt de bescherming niet meer dan 3/4 percent van de invoer. Nederland kan op dit ge bied een vergelijking met ieder ander land doorstaan. Onder de beschermde in dustrieën zijn geen overheidsbedrijven, wel een aantal industrieën, die van de Herstel- bank credieten hebben ontvangen. De overheidsgarantie bedraagt in deze geval len niet meer dan drie millioen gulden. Over de periode 19481950 heeft de her- stelbank voor 188 millioen aan credieten verleend, dat was 11 percent van de totale investeringen in die periode. De export-beperkingen Het beeld van de internationale econo mische situatie is op het ogenblik zeer ge compliceerd. Er zijn elementen die wijzen op een deflatoire tendenz. Daarnaast echter doen zich verschijnselen voor die in een andere richting wijzen. Gezien de achter stand in de militaire productie is een de flatie zéker niet een onmiddellijk gevaar. Amerikaanse economen verwachten van deze bewapeningsachterstand zelfs een in flatoire werking. De exportmoeilijkheden met Frankrijk en Engeland achtte de minister van tijde lijke aard. Een bilaterale bespreking in Londen op 10 Maart heeft geen resultaat opgeleverd omdat de Britten het standpunt van globale contingentering huldigen. Li April wordt er weer een bilaterale bespre king gehouden. De minister toonde zich op timistisch over de mogelijkheid om tot overeenstemming te komen, onder meer omdat de O.E.E.S. in soortgelijke moeilijk heden met Duitsland een oplossing heeft weten te bewerken. Over de gang van zaken bij de N.V. Poly- norm bleek de minister niet bereid inlich tingen te geven. Hij verwees daartoe naar de minister van Financiën. De reeds eerder aangekondigde tariefs verhoging van de meeste electrische cen trales zal per 1 April ingaan, zo deelde de minister tenslotte nog mede. De P.B.O. Minister A1 b r e g t s, die hierna aan het woord kwam, zeide, dat de werkgevers en ook de werknemers niet hebben beant woord aan de verwachtingen ten aanzien van de constructieve werkzaamheid, die bij de uitwerking van de P.B.O. voorop is gesteld. Het compromis om de bedrijf- ADVERTENTIE JAGT - Kleine Houtstraat 105 Haarlem schappen niet verder te laten gaan dan de verbindend verklaring van collectieve ar beidsovereenkomsten, werd door hem niet toegejuicht. De minister hoopte, dat de S.E.R., die zich op het ogenblik over deze aangelegenheid beraadt, met een oplossing zal komen, die de bevoegdheid en de acti viteit van de vrije organisaties in overeen stemming brengt met het gezag van de pu bliekrechtelijke lichamen. Minister Albregts meende, dat het er thans om gaat in enige bedrijfstakken tot verwezenlijking van bedrijfschappen te komen. Men hoeft niet te beginnen met de groot-industrie. Als maar eenmaal geble ken is, dat het langs de. weg van overleg mogelijk is tot bedrijfschappen te komen, zullèn er meer bedrijfschappen volgen. Zolang het nog niet mogelijk is in gun stige omstandigheden tot een bedrijfschap te komen, zou het praematuur zijn in on gunstige omstandigheden de oprichting van een bedrijfschap door een instelling bij de wet te forceren. De opmerkingen over de productieviteit beantwoordend zei de minister, dat ook bij de overheidsbedrijven grote aandacht wordt besteed aan goede organisatie en efficiency. Als voorbeelden noemde hij het ministerie van Oorlog en Marine. Uit de tegenwaardefondsen zal een ADVERTENTIE Doelstraat 3!) - Haarlem - Tel. 13232 WATERPROOF SCHUURPAPIER bedrag van 30 millioen gulden voor pro- ductiviteitsdoeleinden worden bestemd. Het zal onder meer worden besteed om de uitbreiding te financieren van overheids instanties, die zich bezig houden met de bevordering van een betere organisatie van het kleine ambacht en de detailhandel, voor researchwerk en voor het uitkeren van een extra-premie voor migratiebouw. Uniezaken Nadat de begroting van Economische Zaken zonder hoofdelijke stemming was aanvaard werd die van Uniezaken en Over zeese Rijksdelen behandeld, waarbij de heer De Dreu (P.v.d.A.) opmerkte, dat het beleid van minister Peters te veel wordt gekenmerkt door lijdelijkheid. De minister heeft volgens deze spreker ook verzuimd leiding te geven aan het stre ven om te komen tot een betere verstand houding met de Indonesische regering. Uit voerig ging de heer De Dreu in op de moeilijkheden, waarin zich de Nederlandse amtbenaren in Indonesië bevinden. Vervolgens sprak de heer A 1 g r a (A.R.), die onder meer zeide, dat de regering in de kwestie Nieuw-Guinea niet als een rege ring optreedt, die een standpunt heeft, doch als een makelaar, die schippert met verschillende standpunten. ADVERTENTIE voor elke plek van Uw huid die verwond, gebrand, ruw, rood is of ontstoken. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10 00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Schoolradio. 10.50 Platen. 11.25 Voor dracht. 11.50 Tenor en piano. 12.00 Dans muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Orkest. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Tweede acte Die Walküre, opera (platen). 15.45 Boek bespreking. 16.00 Orgel en zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Kamerkoor. 17.20 Muziek- praatje 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.4o Denk óm de bocht. 19.00 Kinderkoor. 19.15 Prijzenpraatje. 19.30 Wat dunkt u van den Christus?, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boek bespreking. 20.15 Kamerkoor. 20.30 Benelux. 20.40 Leven op de aarde, causerie. 21.00 Pla ten. 21.30 Hert hangt aan de muur en het tikt. 21.50 Buitenlands weekoverzicht. 22.0d Populaire muziek. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In huwe lijk en gezin, causerie. 23.3024.00 Lichte muziek. HILVERSUM H. 298 M. 7.0Q Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Schoolradio. 10.05 Platen. 10.30 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.40 Platen 12.00 Angelus. 12.03 Plagen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Concert. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Metropole-orkest. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Schoolradio. 14.20 Zang en piano. 14.50 Piano. 15.10 Promenade-orkest. 15.50 Platen. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kin derkoor. 17.30 Maastrichts Stedelijk Orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Dansmuziek. 18.40 Repor tage. 18.50 Lichte muziek. 19.05 Actualitei ten. 19.15 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting. 19.35 Pianoduo. 19.52 Actuali teiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Strijkorkest en solisten. 21.00 Opbouw in liefde, causerie. 21.15 Platen. 21.40 Om de toekomst van Nederland, klankbeeld. 22.00 Amusementsmuziek. 22.30 Platen. 22.45 Ik geloof in ene, heilige, Katholieke Kerk. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muziek. 23.40—24.00 Amusementsmuziek. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15—21.45 Dertigduizend; Nederland in Amerika; Gevarieerd programma; Dag sluiting. BRUSSEL, 324 M. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 12.50 Koer sen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14,00—15.30 Schoolradio. 17.00 Nieuws. 17.10 De wereld der muziek. 18.10 Platen. 18.15 Causerie. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Actualiteit. 19.50 Feuilleton. 20.00 Film muziek. 20.15 Symphonie-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio-Universi teit. 22.45 Platen, 22.55—23.00 Nieuws. Een delegatie van het Belgische Rode Kruis heeft een bezoek gebracht aan ons land om kennis te nemen van de organisa tie der Nederlandse „rampen-depóts". Deze organisatie neemt een unieke plaats in in de wereld. Toen na de bevrijding de inventaris was opgemaakt van wat het Nederlandse Rode Kruis aan voorraden had overgehouden en vastgesteld was dat de magazijnen vrijwel leeg waren, heeft men zich met grote be zorgdheid afgevraagd wat er zou moeten gebeuren wanneer Nederland door een om vangrijke ramp zou worden getroffen. Dit heeft geleid tot een landelijke actie, die ge richt was op het bijeenbrengen van grote sommen gelds, waarmee de inrichting van een aantal reserve-magazijnen (de „ram pen-depóts) kon worden bekostigd. In die tijd is er ook met de Belgen over gepraat om bij hen eveneens een dergelijke organisatie op touw te zetten. Het duurde echter tot dit jaar, voordat onze Zuider buren serieus hebben kennis genomen van wat er inmiddels' in "ons land tot stand is gebracht-. De Belgische gedelegeerden zijn in Den Haag uitvoerig voorgelicht, hebben kennis genomen van de technische afdeling, die onafgebroken streeft naar verbetering en vereenvoudiging van het Rode Kruis-mate- riaal, en daarna verschillende rampen depóts in ogenschouw genomen. Bij hun vertrek verklaarden zij nadrukkelijk, dat zij met alle macht zullen ijveren om thans ook in België op korte termijn tot de in richting van rampen-depóts over te gaan. De leiding van de organisatie der depóts in ons land berust bij kolonel b.d. M. Voo- ren, die in December 1949 het eerste depót tot stand zag komen en nu reeds op 51 pun ten van Nederland depóts heeft, die bij een grote ramp onmiddellijk zeer nuttige dien sten zullen kunnen bewijzen. De plaats van de depóts is nauwkeurig uitgezocht in over leg met burgerlijke en militaire autoritei ten en wel zodanig dat samentrekking van een aantal depóts naar een enkel punt zon der al te veel moeite en tijdverlies zal kun nen geschieden. Bovendien zijn er voor de naaste toe komst nog 29 andere depóts geprojecteerd, zodat er in totaal 80 zullen komen. Helaas doen zich hierbij echter grote financiële moeilijkheden voor. De inrichting van een rampen-depót is een kostbare geschiedenis, ondanks het feit dat de heer Vooren er tot dusverre in geslaagd is voor alle voorraden een gratis opslagplaats te krijgen. De in houd van ieder depót is hetzelfde: 30 drie delige bedstellen (90 bedden) met volledig toebehoren, zoals matrassen, dekens, la kens, slopen, handdoeken, ruggesteunen en bedzeilen; draagbaren, vijfduizend bekers, een chirurgisch bestek, een kookstel, lam pen, verbandemmers en spalken. De totale prijs van een dergelijke inventaris is on geveer 19.250,Dat betekent dat er aan de inrichting van 51 depóts reeds een kapi taal van bijna een millioen gulden is be steed. En doordat inmiddels de prijzen van vele artikelen nog aanzienlijk zijn gestegen, heeft men berekend dat men in de huidige omstandigheden nog ongeveer 700.000, nodig zal hebben om er de resterend 29 depóts van te kunnen bekostigen. Bij alle bereidheid tot medewerking blijft toch te vrezen, dat het nog wel enige tijd zal duren voordat het „Fonds voor de Ma teriële hulpverlening" deze gelden bijeen heeft,-hoe belangrijk het tot stand komen van de voorraden ook moge zijn. De rampen-depóts zijn niet bestemd voor verzoi-ging van zieken en gewonden, maar uitsluitend om tijdelijke hulp te verschaf fen aan vluchtelingen of evacués, die na een of meer dagen met een andere bestem ming kunnen worden doorgezonden. Van daar dat bijvoorbeeld de inrichting van de zeer eenvoudig geconstrueerde étage-bed den sterk verschilt met die van de bedden in de nood-ziekenhuizen en ook de voor de verpleging benodigde artikelen ontbreken. Het materiaal in de depóts, dat voort durend onder controle staat, is verzekerd tegen brand en tegen inbraak, maar niet tegen waterschade. De dekens zijn in aan tallen van vijftien in jutezakken verpakt en omwikkeld met pakpapier, dat met een speciaal vocht- en motwerend preparaat is allerlei, mogelijk is en dan met minder behandeld. Die verpakking is voor niet minder dan 25 jaren gegarandeerd. En terecht. Want toén verleden jaar door het springen van een waterleidingbuis enkele pakken 48 uur in het water van een kelder hadden liggen dobberen, kon met voldoe ning worden geconstateerd dat de dekens volkomen onbeschadigd waren gebleven. (Van onze parlementaire redacteur) „Wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. En het gaat hier om de rechtsorde en ons volksbestaan", aldus verdedigde minister B e e 1 Woensdag in de Tweede Kamer nog eens het, zowel door de heer Weiter (KNP) als door de Communis ten heftig bestreden artikel 24 van het Wetsontwerp Burgerlijke Uitzonderings toestand. Dat de mogelijkheid van inter nering en van interneringskampen schept. Hiertegen keerden zich nogmaals de heren Hoogcarspel, Gortzak en Haken (CPN), die opnieuw betoogden, dat het in strijd zou zijn met het, van de Raad van Europa afkomstige verdrag over de rech ten en de vrijheden van de mens. Deze stelling werd door de minister wederom met de hand op de tekst van dat verdrag weerlegt. Mr. Burger (P. v. d. A.) meende, dat de heer Weiter (KNP) het een bedenke lijke achteruitgang vindt, dat nu ook rechts-extremisten door deze wet wel ter verantwoording kunnen worden geroepen. Om die reden verenigt de heer Weiter zich, volgens m r. Burger, met de communis tische oppositie tegen de hele regeling. Verder zei de woordvoerder van de P. v. d. A., dat de instelling van internerings kampen ook al mogelijk is volgens artikel 33 van de wet op de Staat van Oorlog en van Beleg, maar dit sluit een beroep op de rechter uit, wat volgens deze wet juist wel mogelijk zal zijn. De voorgestelde maatregelen passen volgens hem in de rechtsstaat; ze zijn door de nodige waar borgen omgeven en dienen ter versterking van de rechtsstaat. Het amendement-Roolvink De minister had geen bezwaar tegen een amendement-Roolvink (KVP), hetgeen bedoelde vast te leggen, dat de inter neringsmogelijkheid slechts zal kunnen bestaan onder omstandigheden, die dus danig worden omschreven, dat juist de inhoud van het verdrag van Rome tot richtsnoer dient. Artikel 15 van het trac- taat bepaalt namelijk dat in geval van oorlog of in geval van ander publiek ge vaar, de verdragsstaten maatregelen kun nen treffen ter afwijking van de in de conventie opgenomen verplichtingen (met name wat betreft allerlei vrijheden, zoals die van de drukpers, van het recht van vereniging en vergadering en dergelijke). De heer W e 11 e r verklaarde, dat hij in 1948 zeker tegen het voorstel tot Grond wetsherziening en invoering van artikel 196 zou hebben gestemd, als hij had kun nen bevroeden, dat er een uitwerking aan gegeven zou worden als in het onderhavige wetsontwerp gebeurt. Vervolgens betoogde mr. Stokvis (CPN), dat het herhaal delijk wijzen op de van 1899 daterende wet op de Staat van Oorlog en Beleg met de argumentatie, dat reeds onder die wet rechtswaarborgen dan het ter tafel liggen de wetsvoorstel bevat, onjuist is. De wet van 1899 kan naar hij zeide slechts werken in aanmerkelijk andere omstandigheden, die zich lang niet zo gauw voordoen. Aan neming zonder hoofdelijke stemming van het amendement-Roolvink en met 60 tegen 5 stemmen van artikel 24, waartegen zich ADVERTENTIE een extra fijne melange van uitgezochte krachtige hooglandkoffies. Vraagt Uw winkelier. De Vereniging van Radioluisteraars deelt mede, dat haar statuten thans bij Konink lijk Besluit van 13 Maart 1952 zijn goed gekeurd. De vereniging stelt zich onder meer ten doel het organiseren van radioluisteraars, die op grond van de door hen betaalde ver plichte luisterbijdragen het recht voor zich opeisen invloed uit te oefenen op en zeg genschap te hebben over de gang van zaken bij de radio-omroep in Nederland. In het proces over de auteursrechten tus sen „Het Radioprogramma" en de omroep verenigingen is de stichting „Het Radio programma" in hoger beroep gegaan. De pleidooien in deze zaak zullen voor het ge rechtshof te Amsterdam worden gehouden op 16 April. De minister van Justitie heeft in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer verklaard, dat het probleem van de overbezetting der Huizen van Bewaring hem met zorg vervult. Reeds kon door het aanbrengen van enige wijzigingen in de verdeling der beschikbare gestichtsruimte voor de onveroordeelde gedetineerden meer plaatsruimte worden verkregen. Voorts zal tot het Openbaar Ministerie een aanschrijving worden gericht met het ver-, zoek een beperking van de toepassing der voorlopige hechtenis, voor zover mogelijk, te bevorderen. De bisschoppen van Haarlem, Breda en Den Bosch zullen na Pasen naar Rome ver trekken om aan de Paus verslag uit te bren gen over hun bisdom. 76. De vreemdeling, die door zijn onver wacht binnenkomen een einde had ge maakt aan de ontvluchtingspogingen van de Vleermuis-rover, schraapte zijn keel, en sprak: „Geef meneer een glaasje water, dat helpt! En ik zeg maar, dat we altijd vriendelijk tegen elkaar moeten blijven. U moet weten, dat ik de deurwaarder Broospruttel ben, en„Het kan me niet schelen wie u bent", sprak Panda. „Het gaat er nu om, wie hij isen heel voorzichtig begon hij de zwarte kap van het hoofd van üe Vleermuis te trekken. „We hebben gewed, om die zak met juwe len tegen niets, dat ik dat perseun niet ken, hah?, prevelde Graaf Gaston Ver veeld, terwijl hij zich afwendde. „Het is naer, heur altijd al die weddenschappen te winnen! Echt vervelend, zag! Ik denk, dat ik die bediende van mij, die Hyacin- thus, maer eens gae waerschuwen, dat hij niet langer hoeft te zoeken....". Maar op dat ogenblik werd zijn aandacht getrok ken door een schelle kreet van Panda, die nu intussen de kap geheel van het gelaat van de grote bandiet had verwijderd. „Hee! Ho! Nee! Kijk!, schreeuwde Panda. „Wat, hah?", vroeg Graaf Gaston. „Wat is er veur naers.maer.maer heden! He den! Dat is Hyacinthus! De Vleermuis rover is mijn bediende Hyacinthus! Onge- leuflijk, zag! En weet je, wat zo aerdig is? Ik ken hem! Neem je juwelen terug, zag! Heerlijk! Vermaekelijk! Ik heb ein delijk eens een weddenschap verleuren, zag! Leuk, heur!" En dat meende de goede graaf van harte. Maar wie had zoiets nu van de deftige Hyacinthus Hoepeldum ver wacht? met de Communisten alleen de heer Weiter (KNP) verzetten, was het eind van het langdurige debat. Na een verklaring van de heer Gortzak (CPN), dat het ge boden was om krachtig tegen dit ontwerp „met zijn semi-fascistische of neo-fascis- tische maatregelen" in te gaan, nam de Kamer het wetsontwerp tenslotte met 61 tegen 5 stemmen aan; ook nu weer stem den alleen de Communisten en de heer Weiter er tegen. Verzoeningsprocedure Hierna hervatte de Kamer het Dinsdag avond begonnen algemeen debat over het wetsontwerp, dat iets beoogt bij te dragen tot het tegengaan van lichtvaardige echt scheidingen door verbetering van de ver zoeningsprocedure. Mr. Bachg (KVP) was het met minis ter Mulderije eens, dat bij dit simpele wetsontwerp de kwestie van de scheidings- gronden niet op het tapijt behoefde te komen. Daarom meende hij, dat zowel een amendement-Gerbrandy (AR), beogend een echtscheiding wegens overspel alleen toe te staan na bewijslevering, als een wij- zigings-voorstel van mr. Stokvis (CPN) om aan de echtscheidingsgronden „onheelbare tweespalt" toe te voegen, niet toelaatbaar waren. M r. Bachg sprak in lyrische bewoordingen over huwelijks liefde en huwelijkstrouw. Herwaardering van die trouw achtte hij in deze tijd drin gend noodzakelijk. Het ontwerp betreft niet het huwelijks recht maar het huwelijks-procesrecht, zo merkt prof. Gerbrandy (AR) op. Deze achtte het wetsvoorstel geenszins vol doende met het oog op bestrijding van het euvel van te lichtvaardige echtscheidingen. Aan de verschijningsplicht voor de gezins raad valt 'volgens spreker weinig waarde toe te kennen. Advocaten en rechters pas sen op de echtscheidingsprocedure regelen toe, die bestemd waren voor de vermogens- rechterlijke procedure. Op huwelijksgebied heeft de rechter publiekrecht behandeld alsof het gewoon privaat verkeersrecht was. Dit moet men naar zijn oordeel on mogelijk maken. Elk ander middel gaat om het moeilijke punt heen. Voor Katho lieken en bijbelgelovige Protestanten, die de meerderheid van ons volk vormen, geldt naar de spreker zeide het huwelijk als onontbindbaar. Maar ook in zeer brede kringen daarbuiten staat vast dat het huwelijk voor het leven wordt gesloten. De AR-woordvoerder, die een heim wee naar gezag en een zich afwenden van de moraal, die men zelf schept, meen de waar te nemen, drong er bij de minister op aan, zijn amendement' niet amendement te laten, maar het in de wet op te nemen. „Daarmee zult u een ontzaggelijke wel daad bewijzen aan het Nederlandse volk; hier is voor een bewindsman met Christe lijke beginselen een taak weggelegd", zei hij. Heel anders was het geluid van m r. Stokvis (CPN), die het onzedelijke schetste van het onontbindbaar doen blij ven van een huwelijk, dat döor de ge dragingen of de aard van een der echtge noten voor de ander een voortdurende kwelling is. In Nederland zijn volgens de heer Stokvis de echtscheidingsgronden al te beperkt. Artikel 263 van het B.W. verbiedt echt scheiding bij onderling goedvinden. In de praktijk gebeurt het echter vrijwel steeds omdat de rechter de „grote leugen" van betichting van overspel, waartegen de be tichte zich niet verweert, wel moest aan vaarden, nu de echtscheidingsgronden onder meer zelfs niet bevatten de „onheel bare tweespalt". Tegenover prof. Ger brandy voerde mr. Stokvis aan, dat bij aanvaarding van het amendement van de AR-afgevaardigde en zonder uitbreiding van de echtscheidingsgronden, de onzede lijkheid juist in de hand gewerkt zou worden. Hij zal tentoonstelling van Nederlandse producten openen Prins Bernhard heeft van de Mexicaanse president Miguel Aleman een uitnodiging ontvangen om dit najaar een grote Ne derlandse tentoonstelling van industriële en agrarische producten in Mexico-City te komen openen. De Prins heeft, mede we gens de grote betekenis, die de Neder landse regering aan deze tentoonstelling hecht, aan president Aleman geantwoord, dat hij de uitnodiging gaarne aanvaardt. De tentoonstelling zal waarschijnlijk in de eerste helft van October worden ge houden. Het initiatief tot deze veertien daagse expositie is genomen door het Ne derlandse bedrijfsleven, dat heeft ervaren, dat de reis van Prins Bernhard naar Mexi co in 1950 de belangstelling voor het Ne derlandse product zowel als de afzetmoge lijkheden daarvan in dit land, aanzienlijk heeft vergroot. De Mexicaanse regering heeft 6000 vier kante meter tentoonstellingsruimte, waar van de helft met stands bezet kan wor den, ter beschikking van het Nederlandse bedrijfsleven gesteld. Het Nederlands-Zuid-Amerikaans Insti tuut in Den Haag heeft zich met de rege lingen belast onder auspiciën van het „Co mité Nederlandse Tentoonstelling in Mexi co". In Mexico bestaat veel belangstelling voor landbouwmachines, zuivelwerktuigen en machines voor oliepersen en vezelver werking. Voorts bestaat animo voor vrij wel het gehele gebied van electrotechni- sche artikelen en verder voor vervoerma- teriaal, haven- en baggermateriaal, visserij- en kustvaartuigen, ambulances, vrachtauto's, vuilnis- en brandweerwa gens, rijwielen en -onderdelen. Belangrijk voor Mexico zijn ook producten van de chemische industrie en grondstoffen voor de parmaceutische industrie. Ook poot- aardappelen en zaaizaden alsmede gecon serveerde levensmiddelen, chocolade, bis cuit, likeuren, bier en andere dranken zou den kansen op de Mexicaanse markt kun nen hebben. Het is 75 jaar geleden dat een afdeling van de Independent Order of Odd Fellows in Nederland werd gevestigd. Reeds in de mid deleeuwen bestond zij in England. Vandaar werd de orde overgebracht naar Amerika, Van Amerika kwam zij in 1870 in gewijzigde vorm naar Europa. In 1877 werd in Neder land een afdeling van de orde gevestigd, welk feit op 29 en 30 Maart feestelijk zal worden herdacht. Erbij. Het oppergerechtshof van New Jer, sey heeft bepaald, dat de republikeinse senator Robert Taft, die zijn naam van de stemlijst voor de voorverkiezingen voor het presidentschap in New Jersey wilde laten schrappen, zich niet meer kan terugtrekken. De voorverlkiezingen in New Jersey worden gehouden op 15 April. Inkomen. Het gemiddelde gezinsinkomen in de Verenigde Staten bedroeg in 1950 3300 dollar, of 200 dollar meer dan in het voorafgaande jaar, aldus meldt het bureau voor de statistiek (1 dollar is 3.80). Aangezien de prijzen in 1950 vrijwel stabiel zijn gebleven, heeft de stijging van het inkomen vermoedelijk een aanzienlijke verhoging in de koop kracht voor de gezinnen betekend, al- dus genoemd bureau. Dit betekent voorts voor het eerst sinds het einde van d'e tweede wereldoorlog een ommekeer in de algemeen dalende lijn der koop kracht. Napels. Het aantal doden tengevolge van de ontploffing, welke zich Dinsdag in een tunnel nabij Napels heeft voorge daan, is gestegen tot 39. 42 personen liepen kwetsuren op. Een commissie van onderzoek is aangekomen om de juiste oorzaak van het ongeluk vast te stellen en na te gaan, wie voor het gebeurde verantwoordelijk moet worden geacht. Eisen. De kapiteins en bemanningen van West-Duitslands 109 haringtxeilers in totaal ongeveer 2000 man zijn in sta king gegaan om hogere lonen en zeggen schap in de leiding te verkrijgen. De bemanningen willen een loonsverhoging van twintig procent, de kapiteins een beperkt aandeel in de leiding over de vissersvloten. Huisgenoot. De president van, Brazilië heeft de minister van Defensie, generaal Estillac Leal, en de commandant van het district Rio de Janeiro, generaal Zeno- bio da Costa, van hun functies onthe ven. Het hoofd van het militaire huis van de president, generaal Espirito San to Cardoso, is tot minister van Defensie benoemd. Teniet. Op de jaarvergadering van de Zweedse Kamer van Koophandel in de Verenigde Staten heeft de Zweedse am bassadeur verklaard, dat de militaire productie in de Europese landen veel van de voordelen van het plan-Marshall teniet heeft gedaan. De exportprijzen zijn gestegen, waardoor verkopen naar het buitenland moeilijker geworden zijn. Duits protest. Het 6.000.000 leden tellende West-Duitse vakverbond heeft protest aangetekend tegen de 14 Maart gevelde doodvonnissen tegen de vijf Spaanse vakverenigingsmanmen door een ge rechtshof te Barcelona. Het protest, al dus een woordvoerder, is niet gericht tegen „het christelijke Spanje" doch tegen het regiem, „dat met gebruik van terreur andersdenkenden aanvalt". De woordvoerder trok een vergelijking met de Duitse nazi's. Waarheid. Een deskundige van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een commissie voor toewij zingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden meegedeeld, dat Rus land per jaar 1,4 milliard dollar uit geeft voor propaganda in' het buiten land. De deskundige werd door dé com missie gehoord in verband met een verzoek van het ministerie om 170 millioen dollars voor de Amerikaanse overzeese „waarheidscampagne" voor het komende jaar. Dit bedrag is twee maal zo groot als het bedrag, dat het departement verleden jaar voor propa ganda kreeg toegewezen. De Ameri kaanse „waarheidscampagne" wordt gevoerd per radio, boeken en films. Regelingen. Na een onderzoek door een speciale commissie van zeven vooraan staande medische deskundigen hebben de West-Berlijnse autoriteiten Woens dag de onmiddellijke sluiting van het instituut van de 80-jarige prof. Ender- lein gelast, die een geneesmiddel tegen kanker, endobiont-chondritin, zegt te hebben ontdekt. Als reden voor de sluiting van het instituut is opgegeven, dat prof. Enderlein zich niet voldoende aan de regelingen voor vervaardiging van entstof houdt. Prof. Enderlein heeft onmiddellijk bij de gezondheids autoriteiten tegen de sluiting, die vol gens zijn zeggen het „vermoorden" van vele van zijn patiënten betekent, ge protesteerd. Neergestort. Woensdagmiddag is bij de luchtbasis Davis-Monthan in Arizona (V.S.) een superfort neergestort en in brand gevlogen. Acht personen zijn om het leven gekomen. Was. In Frankfort is meegedeeld, dat de Neckar op verschillende plaatsen bui ten haar oevers is getreden en enkele wegen en dorpen heeft overstroomd. Op de bovenloop van de rivier is de scheepvaart gestremd. Het dorpje Murr bij Ludwigsburg is gedeeltelijk geëva cueerd. Te Heidelberg en Mannheim ligt de scheepvaart eveneens stil, om dat de schepen niet meer onder de bruggen door kunnen. Het water van de Rijn wast snel en de autoriteiten vrezen, dat de scheepvaart zal moeten worden gestaakt. Denken. In San Marco (Zuid-Italië) zijn door de ontploffing van een oude gra naat vier kinderen om het leven ge komen en dertig volwassenen zwaar gewond. Op het dorpsplein werd ter gelegenheid van een feest een vreug devuur gestookt, waarop een vrouw een oude granaat gooide, denkende, dat deze ongeladen was. Zij zelf werd zwaar verminkt; Commissaris. Hangende tegen hem te nemen disciplinaire maatregelen is de commissaris van politie te Freiburg ge schorst. Een parlementaire commissie van de staat Zuid-Baden heeft bevon den, dat hij door onachtzaamheid schuld heeft aan de bloedige botsingen van verleden maand tussen betogende studenten en politie. Bell. Na mislukken van de besprekingen over loonsverhoging en verandering van de diensten zijn Woensdag 6.500 werknemers van de Bell-telefoonmaat- schappij in New Jersey in staking ge gaan. Candidaat? Een 80-jarige inwoner van Dallas, Texas (V.S.), die met maag klachten bij de dokter kwam, smeekte de geneesheer: „Hou me alstublieft in leven tot de presidentsverkiezingen in November." SchUn. Een Oost-Duitse fabriek brengt met Pasen „vitalade" in de handel, een product, dat er uitziet en smaakt als chocolade, doch geen chocolade bevat. Het product bevat 38 procent vet, 41 procent koolhydraten en 12 procent eiwit.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2