Nederlands Toneel en Ballets Jooss in Bloemendaals Openluchttheater Bloemenmozaiek met de Paasdagen Geen melksanering in Haarlem Eskelund beleefde vele avonturen Boeiende voordracht over existentialisme als moderne crisis van het humanisme „Ons eigen huis" kan over 4 maanden bouwen 4 Voor onze kwartaal-ahonnés Haarlems Dagblad Bedrijfschap voor Zuivel beschikt, afwijzend op verzoek FEUILLETON De fluistercampagne door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels oor de kinderen Deense schrijver sprak in Heemstede Cabaret voor de A.B.C. Complex van vier woonlagen in Haarlem-Oost Crocussen in bloei Uitspraken Haarlemse rechtbank Van Ouds het Raadhuis weer hotel Minister-president ontving Australische schrijver Voetbal Tournooi voor de jeugd van HFG om de Dr. Wamstekerbeker Tournooi „De Acht" Volleybalwedstrijden Kwestie „Podium" komt in Eerste Kamer ter sprake Fedde Schurer krijgt 150 gulden boete Burgerlijke stand van Haarlem DONDERDAG 27 MAART 195 2 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dat Bloemendaals Openluchttheater in het vorige seizoen zo'n artistiek belangwek kend programma heeft kunnen laten uit voeren, is mede te danken aan de gelukkige omstandigheid dat men nog over andere bronnen van inkomsten beschikt, want op de exploitatie van de voorstellingen wérd over het geheel genomen verlies geleden, aldus wethouder A. van Geluk, voorzitter van het stichtingsbestuur, op een gisteren gehouden persconferentie. In het jaar daar voor was een kleine winst geboekt. De overigens betrekkelijk geringe teruggang in de opkomst van het publiek werd geweten aan de iets minder gunstige weersomstan digheden, speciaal tijdens de aan de voor stellingen voorafgaande dagen, tengevolge waarvan er slechts weinig voorbespreking plaats had. Toch is men niet ontevreden. Met voldoening denkt men terug aan de vele hoogtepunten: het optreden van de Young Vic en het bezoek van Koningin Juliana, de zo succesrijke opvoeringen van „Dorp in opstand" door de kennemer Spe lers, de dansavonden door Hima Kesarcodi, de Spaanse groep van José Greco en het Negerballet van Berto Pasuka. In Holland Festival Het bestuur heeft er naar gestreefd voor het komende seizoen een even belangrijk en veelzijdig programma samen te stellen. Zo als wij reeds eerder hebben bericht zal Bloemendaals Openluchttheater wederom worden ingeschakeld bij het Holland Festi val, niettegenstaande de ingrijpende gewij zigde opzet van deze manifestatie. Als on derdeel daarvan geeft de Nederlandse Co- medie vier opvoeringen van „De bruiloft van Figaro" van Caron de Beaumarchais, door Johan de Meester speciaal voor deze gelegenheid bewerkt en opnieuw in scène gezet. Voorts komen er vier voorstellingen (waarvan één matinée) door het Nationaal Danstheater van Joegoslavië met folkloris tische dansen uit alle Balkanlanden, een opzienbarende show van schitterende, hand geweven en rijk geborduurde, uiterst kost bare costuums. Bovendien zal men weder om kunnen genieten van de Hindoekunst van Hima Kesarcodi. Maar ook buiten het Holland Festival staan er aantrekkelijke gebeurtenissen op de agenda. Zeker is dat het Danstheater van Kurt Jooss op twee achtereenvolgende Zondagen een verschillend programma zal uitvoeren. Met de Spaanse dansgroep van Teresa en Luisillo zijn onderhandelingen gaande. Het Ballet der Lage Landen zal zéker weer een kans krijgen en de dans- bestaat de gelegenheid, het abonne mentsgeld automatisch van hun giro rekening op de onze te laten over schrijven. De voordelen hiervan zijn: le. Aanbieding van kwitantie komt te vervallen, dus geen incassokosten 2e. Giro-biljet behoeft niet meer ieder kwartaal te worden uitgeschreven 3e. Geen kosten voor overschrijving Indien U hiervan gebruik wilt maken verzoeken wij U een machtigingsfor mulier bij onze administratie aan te vragen. OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het bestuur van het Bedrijfschap voor Zuivel heeft in een Woensdag te Den Haag gehouden vergadering afwijzend beschikt op het verzoek van de Coöperatieve Ver eniging van melkhandelaren te Haarlem, om sanctie te verlenen aan de melksanering in Haarlem en naaste omgeving. Dit be tekent dat niet tot sanering zal worden overgegaan. Van de zijde van het Bedrijfschap kon men ons geen nadere mededelingen ver strekken. Aan het bestuur der Coöperatieve vereniging zullen de motieven van de af wijzing van het verzoek worden meege deeld. Bij het bestuur van de Coöperatieve vereniging was hedenmorgen nog geen of ficieel bericht binnengekomen. Het is niet de eerste keer dat het bestuur van het Bedrijfschap voor Zuivel afwijzend beschikt op een verzoek om sanctie te ver lenen aan melksanering. Indien de Haar lemse vereniging een nieuw verzoek in dient, waarbij rekening gehouden wordt met de motieven van de afwijzing, zal dat op de normale wijze behandeld worden. Aangezien de motieven bij het bestuur der Coöperatieve Vereniging nog niet bekend zijn, kan nog niet gezegd worden welke weg het in de toekomst zal kiezen. 2) De manager had, zo vertelde hij Branni gan, strikte instructies gegeven dat er niets aan de kamer gedaan mocht worden en dat niemand de vertrekken mocht betre den, vóórdat de politie een en ander zou hebben vrijgegeven. Hij had een bittere er varing opgedaan doch dat verzweeg hij tegenover Brannigan door de moeilijk heden, welke ontstaan waren na de dood van een Amerikaanse millionnair nu weer enkele jaren geleden toen de ap partementen werden opgeruimd en schoon gemaakt. Een van de bedienden had met opzet alle sporen vernietigd, welke er op gewezen zouden kunnen hebben dat de man al of niet vermoord was geworden. Brannigan neusde in de ruime kleren kast, waar een twaalftal costuums keurig op een rijtje hing, en staarde vervolgens uit het raam over het glinsterende water van de Middellandse Zee. Onder het raam liep de muur steil naar beneden. Niemand kon van een aangrenzende suite Lord Tem- plehams kamers betreden, daar er geen groep Scapino geeft twee vertoningen voor de Bond van Plattelandsvrouwen uit Noord holland. Ook is het de bedoeling de traditie der reeds buitengewoon populaire kinder voorstellingen voort te zetten. De vorige zomer heeft men bij een dergelijke gelegen heid zelfs één keer 2300 toeschouwers aan een plaats moeten helpen.' „Kermiscaprice" Het Kennemer Toneelfestival begint dit jaar op 26 Juli en zal acht dagen duren. Zorgvuldig geselecteerde krachten uit voor aanstaande amateurverenigingen van Haarlem en omgeving geven een reeks op voeringen van een door David Koning te schrijven blijspel waarvan de voorlopige titel „Kermiscaprice" luidt) naar gegevens van Thomas Shadwell, uit wiens toneel stuk „Bury Fair" van 1689 de personages en de intrige zijn overgenomen. De regie wordt gevoerd door Cruys Voorbergh, met de instudering van de dansen en een groo' divertissement is Maria Ruiz-Petrelli be last. Aan de bekende componist Max Vre- denburg is opdracht gegeven voor deze ge legenheid speciale muziek te schrijven, die door een klein ensemble onder leiding van Frans Vester zal worden gespeeld. Levinus Tollenaar ontwerpt de décors. Ook „De Plankeniers" uit Naarden zal men dit jaar weer in het Openluchttheater kunen zien. De H.O.V. geeft deze zomer twee con certen. Het vorig jaar zijn onder leiding van Marinus Adam proeven genomen ter verbetering van de orkestklank waarbij kleine microfoontjes tussen de spelers werden geplaatst teneinde een vermenging van het geluid te bereiken. Deze proe ven hebben zo goed voldaan dat er thans een volledige geluidsinstallatie, speciaal voor dit doel geconstrueerd, is aangebracht. Hiervan kan ook ter muzikale illustratie van toneelvoorstellingen en ter begeleiding van dansen gebruik worden gemaakt. Hou ders van jaarkaarten kunnen bovendien profiteren van de tien of twaalf concerten, die op Zondagmiddagen door harmonie orkesten en fanfarecorpsen worden ge geven. Geurende beplanting Van deze jaarkaarten, die ook toegang geven tot het ongeveer acht hectaren grote duinwandelterrein, hebben het vorig jaar 220 personen gebruik gemaakt. In totaal waren er, buiten de voorstellingen, bijna 80.000 bezoekers! De steeds hoger wordende beplanting, die echter aanzienlijke onder houdskosten vergt, biedt een bevredigende bescherming tegen de wind. Enkele groepen van de 40.000 narcissen staan reeds nu in bloei. Om twee redenen zijn er dit keer veel minder bloembollen uitgezet dan in vorige jaren: de hellingen zijn al zo goed als geheel gevuld door de vaste beplanting en bovendien kan men niet ieder seizoen op dezelfde grond tulpen kweken. Het ge mis is echter ondervangen door zeer veel voorjaarsplanten, speciaal muurbloemen in allerlei kleuren en geuren. Met de Paas dagen zal men voorts een groot mozaïek van hyacinten op het speelveld kunnen be wonderen. De afmetingen hiervan zullen tien bij twaalf meter bedragen. Tenslotte kan nog worden meegedeeld, dat het paviljoen reeds in het voorjaar ge opend zal zijn, ook op Zondagen en in de middaguren van de Woensdagen en Zater dagen. Bussen van de N.Z.H.V.M. en van een Amsterdamse touringmaatschappij zullen bij hun rondreizen ook het Open luchttheater aandoen. In het laatste geval om de deelnemers in staat te stellen in deze heerlijke omgeving de lunch te ge bruiken. Tot besluit van een tiendaagse lezingen reeks in ons land heeft de Deense journa list Karl Eskelund gisteravond in een der bovenzalen van restaurant Boekenrode te Heemstede een genoeglijk praatje gehou den over zijn zwerftochten en avonturen in Azië en Latijns-Amerika en over de boeken van zijn hand, die daaruit resul teerden. Eskelund, die vergezeld was van zijn vrouw een bevallige dochter van het Hemelse rijk vertelde in de gemoe delijke droogkomische trant, die ook zijn boeken kenmerkt, hoe hij zijn ega had leren kennen op de universiteit van Pe king, met haar de Chinees-Japanse oorlog had „verslagen" en daarna in Europa nog een „mondjevol wereldkrijg" geproefd had, alvorens in de Verenigde Staten zijn loopbaan als auteur te beginnen. Ook de Yanks met hun „eeuwige gevraag naar concrete feiten" konden hem op den duur niet bekoren, weshalve hij al spoedig naar Guatemala vertrok, in welk bergen hij een „aards paradijs vond, waar men beest achtig lui werd" en waar alleen in de zomervacantie, als horden Noordameri- kaanse onderwijzeressen er koelte en locale „boy friends" komen zoeken, wat afleiding te beleven viel. Na korte tijd verwisselden de Eskelunds deze Guatemalaanse hof van Eden dan ook weer voor een opwindender bestaan in de wildernis van Ecuador. Daar maakten zij onder meer kennis met het wrede bedrijf der koppensnellers, van wier techniek bij het jagen, koken, „uitbenen" en looien der vijandelijke hoof den de spreker een zeer plastische schil dering gaf. Toen hij bovendien, midden in dat betoog, een echt mensenhoofd (door het beschreven procédé ineengeschrompeld tot nauwelijks de grootte van een vuist) uit zijn colbertje te voorschijn bracht en ter bezichtiging omhoog hield, kon men de zaal bijna hóren griezelen Ruim twee uur lang heeft Eskelund met soortgelijke spannende en komische ver halen en met een fraaie kleuren-smalfilm, door hemzelf opgenomen, zijn gehoor ge boeid en geamuseerd. In de pauze signeer den hij en zijn vrouw exemplaren van zijn boeken („Mijn vrouw eet met stokjes", „Mijn vader trekt kiezen" en „Op reis met mensenhoofden"), waarmee zij, tot grote voldoening van de organiserende Heem- steedse boekhandel, druk werk hadden. Een groot aantal leden van de afdeling Haarlem van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale hebben gisteravond in hotel de Leeuwerik spontaan gevolg gegeven aan het advies van de conférencier Ferry „Lach je zorgen weg". Dat was namelijk het motto waaronder Ferry en zijn cabaretge zelschap een vlot programma voor het voetlicht brachten. Ferry heeft er weinig moeite voor behoeven te doen om de la chers op zijn hand te krijgen. In een sappig Amsterdams verhaalde hij van de dingen die blijkbaar alleen conférenciers meema ken, daarin bijgestaan door Tini Lavell, die voor deze medewerking en haar cabaret liedjes grote bijval oogstte. De heer Balsome was thuis in mysteries. Met zijn assistente Roeska Barnova haalde hij heel wat stoute stukjes van vingervlug heid uit. Hen Stuurop jr. tenslotte toonde zich een humorist achter de piano. Het was de vijftigste keer dat Ferry en de zijnen voor een afdeling van de ABC op de planken stonden. Het was ook de laatste keer van dit seizoen en vandaar dat de penningmeester van de ABC de kleinkunstenaars een aandenken aanbood: Een boek. De dames kregen daar nog bloe men bij. Op hun volgende vrije middag praatten de drie vriendjes er over, wat ze zouden gaan doen. „Ik weet iets", zei Bunkie. „Wat dan?", vroeg Rick. „Nou, kijk", zei Bunkie. „Toen ik laatst ziek was, kwam Pilon bij me en toen heb ik hem beloofd, dat ik weer eens bij hem zou komen. Als we dat nu eens deden en naar het bos gingen?" „Ja, dat is een goed plannetje!", zeiden de anderen. „Laten we dat maar doen." En zo stapten ze die middag de stad uit. Het was wel fris, maar droog weer. Het was een gezonde wandeling en mooi ook, want al was het najaar, toch zagen het land en het bos er mooi uit. De laatste bladeren, die nog aan de bomen zaten, waren goudgeel. „Fijn, hè, zo'n eind lopen", vond Rick. „Ik ben nog helemaal niet moe", zei Bunkie. Eindelijk waren ze bij het Kabouterdorp. En Pilon keek op, toen ze op hem toe kwa men. „Hallo!", riep hij, een keek lachend op naar z'n vriendjes. De te Brussel wonende Franse schrijver Marcel Doisy heeft gisteravond in de Haar lemse sociëteit Teisterbant op voortreffe lijke wijze een uiterst boeiende en belang wekkende voordracht gehouden over het onderwerp: „Het existentialisme als mo derne crisis van het humanisme". Zijn voorna'amste conclusie was dat in de toe komst het existentialisme zal blijken niet meer dan een historisch fenomeen te zijn geweest. De vertegenwoordigers van deze richting erkennen namelijk reeds thans de aanvankelijk zo vurig bestreden levens waarden van het humanisme, echter niet uit dogmatische aanvaarding of overleve ring, doch op grond van een nieuwe bezin ning, een vrije keuze. Men kan niet zeggen, aldus de heer Doisy, dat de existentialisten een hecht filosofisch systeem hebben ontwikkeld. Hij herinnerde eraan hoeveel hun theoreticus Jean-Paul Sartre aan de geschriften van Kierkegaard, Husserl, Jaspers en Heidegger heeft ont leend, zodat men deze richting evenmin nieuw zal kunnen noemen. Zeer groot is de Duitse invloed op Sai'tre, die alles behalve een groot schrijver is. Spreker was dan ook van mening, dat de toekomst zeer streng over hem zal oordelen, te strenger omdat er geen groot meesterwerk uit zijn pen is gevloeid. Maar anders zal men Albert Ca mus waarderen, die als filosofisch denker veel minder betekenis heeft, doch als kun stenaar reeds thans als de opvolger van André Gide in de galerij der Franse lette ren mag worden beschouwd. Met „La Peste" schreef hij de klassieke roman van deze tijd. Bovendien is Camus veel meer dan de negatieve en pessimistische Sartre de voortzetter van het Franse humanisme. In zijn grote opstel „De dood van Sisyphus" introduceerde hij het positieve element. Daarin stelde hij als het laatste en daar door enige probleem van de filosofie dat van de zelfmoord: het uiteindelijk oordeel betreffende het leven, dat waard is geleefd te worden of niet. In „L'homme révolté" geeft hij de uitweg naar nieuwe morele waarden nader aan: de redelijke mens be vrijdt zich uit de absurditeit van het be staan door instinctief zijn bestemming te aanvaarden en hartstochtelijk te pogen er een zin aan te geven. Het existentialisme kwam na de eerste wereldoorlog als een nieuw verschijnsel in de Franse letterkunde, als een non-huma nistische reactie: vele intellectuelen konden noch wilden geloven aan een fundamentele natuurlijke orde, aan de heerschaopij van de rede en een permanent ideaal. Zij zagen Indien zich geen moeilijkheden voordoen kan over vier maanden worden begonnen met de bouw van een complex arbeiders woningen aan de Jacq. van Loovstraat in Haarlem-Oost voor de Woningbouwver eniging „Ons eigen huis". Wegens de prijs, die de gemeente vraagt voor de grond, die daar reeds bouwrijp gemaakt wordt, f 30,75 per vierkante meter, zal het com plex uit vier woonlagen bestaan. Dit werd medegedeeld oo een vergade ring van de genoemde woningbouwvereni ging, die gisteravond in „Cultura" werd gehouden De plaats van het project, die B en W hebben voorgesteld als de enige beschikbare, strookt, naar de voorzitter, de heer Th Ruygrok, mededeelde, niet met de plannen van de vereniging, die in Haar lem-Noord wilde bouwen, maar zij heeft anderzijds het voordeel, dat zij niet de verplichting met zich mee zal brengen, een gemeenschappelijke tuin te aanvaar den. De heer J. W. Th. Fibbe, een der leden van de adviescommissie, zette ver volgens uiteen, waarom het kopen van een van deze huizen op de lange duur voor deliger is dan het huren van een Woning wetwoning en daarna gaf de architect van de vereniging, de heer J. van Velsen, een overzicht van het complex. In het totaal kan het 78 woningen omvatten. Deze hoe ven niet alle tegelijk te verrijzen, maar men zal toch moeten beginnen met een minimum van 40 huizen. De bouw vergt ongeveer zeven maanden, zodat de wo ningen het volgend voorjaar klaar kunnen zijn. In het gehele bloembollendistrict staan de crocussenvelden thans in volle bloei. Verwacht wordt dat deze bloei gedurende het aanstaande week-end zal aanhouden en dat tevens dan vele narcissenvelden zullen bloeien. Vooral de gele trompet narcissen staan er momenteel goed voor. Het areaal in de omgeving van Lisse be staat hoofdzakelijk uit hyacinten en tul pen, zodat daar nog niet veel te bewon deren valt, uitgezonderd op Keukenhof. In de grote kas bloeien reeds talloze tulpen variëteiten en op het terrein zelf. onder het zware geboomte, staan thans alle cro cussen in bloei en reeds vele narcissen. Ook de tulipa's en vele soorten „bijgoed- gewassen", zoa'ls blauwe druifjes, scilla's enz. zorgen voor een kleurige noot in het terrein. slechts chaos en absurditeit, waardoor zij weigerden een voorzienigheid te erkennen. Het was een sombere conceptie van het leven als een avontuur, waarvan het doel de mens ontgaat. Door Camus is echter de cirkelgang naar de humanistische waarden gesloten. Sartre ontkende het bestaan van God, doch zeide dit te betreuren omdat deze stelling de onmogelijkheid van abso lute waarden inhoudt. Het leven heeft bij Sartre geen betekenis a priori, men moet die er zelf aan geven. Dit is dus de triomf van het subjectivisme,dat de mens als enige wetgever erkent. Bij Camus worden nu na het afleggen van een helse lijdensweg uit vrije wil dezelfde levenswaarden gekozen, die bij voorbeeld Duhamel uit humanisti sche traditie aanhing! Door zijn erkenning en dichterlijke vormgeving van het dooi de Pest gesymboliseerde kwaad van deze eeuw is Camus tevens een groot kunste naar. Op deze in het Frans gehouden rede volg de een levendige wisseling van gedachten in de Nederlandse taal, waarvan de heer Doisy, die nota bene een studie aan Vondel heeft gewijd, zich op heldere wijze be diende. De Haarlemse rechtbank veroordeelde he denmorgen de 22-jarige metaalbewerker A. H. tot acht maanden gevangenisstraf, waar van vier maanden voorwaardelijk, met af trek van het voorarrest, omdat hij op 30 December van het vorig jaar zijn echt genote had mishandeld en haar had bedreigd met een strijkijzer. De officier van justitie had acht maanden, waarvan vijf maanden voorwaardelijk tegen hem geëist. De 48-jarige personeelschef van een kunst- harsfabriek te Zaandam, C. J. P.. werd we gens verduistering tot acht maanden, waar van, vijf maanden voorwaardelijk veroor deeld. 'Door het indienen van een valse declaratie had hij enige duizenden guldens ten nadele van de fabriek verduisterd. De eis tegen P. was tien maanden, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De 21-jarige ketelmaker C. J. J. M. uit Purmerend werd tot anderhalf jaar jeugd gevangenis veroordeeld (eis twee jaar) om dat hij enige maanden geleden in een fietsen winkel te Purmerend twee jassen en een costuum in brand had gestoken. De officier van justitie had twee jaar jeugdgevangenis geëist. Het hotel Van Ouds het Raadhuis te Bloemendaal, zal van 1 Mei af weer als hotel worden geëxploiteerd en wel door de maatschappij Verzicht. De minister-president, dr. W. Drees, ont ving hedenmorgen de Australische accoun tant en schrijver van 34 boeken Frank Clune, die reeds enige weken in ons land vertoeft teneinde stof op te doen voor een nieuw boek, dat tot titel zal hebben „De vliegende Hollander". Dr. H. Wamsteker. de bekende oud-speler van HFC en oud.-international, heeft de jeugd van HFC een wisselbeker aangeboden met 24 persoonlijke prijzen. De wedstrijden zullen Zaterdagmiddag 29 Maart worden ge houden op de terreinen van HFC aan de Spanjaardslaan. Dit feest, dat gehouden zal worden ter bevordering van de goede team- en club geest van de jeugdige voetballers, zal ge speeld worden tussen aspirantenelftallen. Het jeugdtournooi „De Acht", een voort zetting van het vroegere Corinthianstour- nooi, zal voor de veertiende maal worden gespeeld en wel op Vrijdag 11 April op de terreinen van DFC te Dordrecht. Door loting, is de volgende indeling ont staan: Poule I: Kampong, HVV. Sparta, Quick. Poule II: DFC, HFC, HBS, VOC. De houder van de beker is HFC. Woensdag zijn in de afdeling Haarlem van de Nederlandse Volleybal Bond de volgende wedstrijden gespeeld: Dames, eerste klas A: Die Raeckse—PWN 4—0; Velox—Rapiditas 2—2; VKCBGV 3—1. Dames, eerste klas B: Rapiditas 2—BGV 2 0—4; OVRA—KI. Houtstraat 0—4; VCR 2— PSVH 2 1—3. Heren, eerste klas: Velox—HVS 0—4; OSS PSCB 3—1; VCR—CIOS 0—4. Heren, tweede klas A: BGV—PSVH 0—4; Rapiditas —Brandweer 2 22; HVS 2— CIOS 2 3—1. Heren, tweede klas B: PSVH 2—Rapiditas 2 0—4; HVS 3b—Damiate 0^4; Boru—PWN 0-4. Heren, tweede klas C: HVS 3aBrandweer 3 30; HaarlemHBC 2 04; Stampers OVRA 2 2—2. BINNENLAND De hofmeester van de „Leuvekerlc" is Woensdag, toen het schip zich op 50 mijl ten Westen van Cherbourg bevond, over boord gevallen. Per radio is terstond aan alle schepen in de omgeving verzocht naar de drenkeling uit te zien. Een gezelschap zakenlieden uit Argen tinië, Brazilië en Uruguay is op Schiphol voor een bezoek aan ons land gearriveerd. Zij zullen de gast zijn van de K.L.M.. de jaar beurs, Philips en nog enkele Nederlandse bedrijven. Ook zullen zij door de Koningin en Prins Bernhard worden ontvangen. Met het K.L.M.-toestel uit New York zijn Woensdag enige gedelegeerden voor de Ronde Tafel-conferentie met de West op Schiphol aangekomen. Het zijn de heren L. D. Gerharts, R. J. Isa, E. Jonckheer en J. E. Irausquin. De recherche te Amsterdam heeft gear resteerd een 43-jarige houtbewerker en een 35-jarige kantoorbediende, beiden uit Am sterdam, die ervan worden verdacht schuldig te zijn aan de inbraak bij de firma Du Croo en Brauns te Amsterdam, gepleegd in de nacht van 13 op 14 Maart. Door middel van braak werd uit twee brandkasten een bedrag van f 10.000 gestolen. Verdacht van heling in deze zaak werd bovendien een vrouw ge arresteerd. Het Nederlandse eskader, dat onder meer het vliegdekschip „Karei Doorman" omvat, is Woensdagmorgen uit Lissabon ver trokken. Op weg naar Nederland zal het met eenheden van de Britse thuisvloot uit Gibral tar tweedaagse oefeningen in de Atlantische Oceaan houden. HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard. zal morgen, Vrij dag, geen spreekuur houden. Voor het artsexamen, eerste gedeelte, is aan de gemeentelijke universiteit van Am sterdam geslaagd de heer W. D. van Pelt te Aerdenhout. De krijgsraad in Den Haag heeft de 33- jarige sergeant L. de K. veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk, en ontslag uit de mili taire dienst. Hem was ten laste gelegd dat hij bij een poging om geld weg te nemen uit een kamer in de Ripperda-kazerne te Haar lem enige papieren in brand had gestoken, hetgeen evenwel geen ernstige gevolgen had gehad. Blijkens het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer betreffende de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen vond de uitsluiting van het tijdschrift Podium van de subsidieregeling voor 1951 bij vele leden afkeuring. Na kennisneming van het bescheid der regering op de dien aangaande door de heer S. de Jong ge stelde vragen behouden zij zich voor bij de openbare beraadslaging op deze aange legenheid terug te komen. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft vanmorgen Fedde Schurer veroordeeld tot f 150.- boete, subsidiair 30 dagen hechte nis. De heer Schurer was door de Leeu warder politierechter terzake van beledi ging van de kantonrechter te Heerenveen veroordeeld tot 14 dagen voorwaardelijke gevangenisstraf, van welk vonnis de pro cureur-generaal bevestiging had geëist. HAARLEM, 26 Maart 1952 ONDERTROUWD: 26 Mrt, P. W. J. Meijnckens en W. F. de Wit; C. van der Duin en J. A. Weber; W. de Jong en M. J. H. Borgert; H. Wetzlar en H. J. de Visser; C. ter Wee en D. van den Dool; G. Kuperus en J. M. L. Broekman; E. IJpelaar cn A. de Nijs: H. J. Vink en F. F. van Brussel; P. A. Langerveld en T. van der Most; P. G. van Eijk en E M. le Febre; P. Lieth en A. M. Seijsener; J. K. van Dinester en G. J. Bak ker: J. Kouwenhoven en P. M. C. van Galen; S. Kamsma en C. M. Hogerheijde; J. C. Smink en H. M. Nusmeier; J. J. Kramer en C. R. Hankie; A. Morren en J. Venema; T. Deen en L. J. Petitersson; R. A. Bosma en J. Bcots; E. A. Postma en J. J. Ras; K. A. van Gijten- beek en L. W. Reitsma; A. D. Abrahams en E. Noort; W. C. Steendam en H. van Zeist; R. B. van Doorn en B, J. I. Affringa; J. Kamp en J. M. C. Bakker: D. A. Riedeman en C. van d°n Nieuwenhof. GEHUWD: 26 Mrt, A. H. Heeremans en M. Hoeben; W. F. Warmerdam en A. M. P. Dricssen; A. J. Bon en C. J. Bulters; H. Zoer en W. J. Terol; A. Q. J. Oorthuis en D. Onck; K. J. M. Elsenbroek en J. M. Hand- graaf; P. Azier en J, M. Lamboo; J. den Rid der en A. J. Visser; P. Visser en .G. J. M. Akkerman: L. Beute en W. E. Kok; A. Sarlet en J. M. B. Humme. BEVALLEN van een zoon: 24 Mrt, A. G. M. LeeuwenbergVisser; 25 Mrt, E. A. Mi- latz—Zeeers; W. van Es—Bergsma; C. M. Bilars—Hetem; A. J. van Rossem—Loder. BEVALLEN van een dochter: 23 Mrt, W. M. BlokHardesmeets: 24 Mrt, E. M. Nieu- wenhoven—Diesveld; T. G. van der Helm Montauban; 25 Mrt, S. HooglandPost; 26 Mrt, A. A. Koeijers—van de Velde. OVERLEDEN: 24 Mht, E. E. Dieudonné, 58 j., Raamsingel: 25 Mrt, J. A. Bakker, 14 m,. Hendrik Roozenlaan; M. B. F. Wagenaar Vermeer, 58 j„ Gen. Cronjéstraat; M. van Gulik, 61 j., Nobletstraat. balkons waren, waarlangs men een der ramen zou kunnen bereiken, terwijl een brandtrap niet in de buurt was. De hoofdinspecteur liep hierna de bad kamer in. Maar ook hier vond hij geen te kenen, welke hem verdacht voorkwamen. Toen hij de zitkamer weer betrad, volgden de twee mannen hem. Brannigan had bij zijn binnenkomst al opgemerkt, dat de sleu tel van de deur, welke naar de gang leidde, aan de binnenkant in het slot stak. Deed' Lord Templeham 's nachts de deur op slot? vroeg hij. Dat was inderdaad zijn gewoonte, antwoordde de manager. George de étage-kellner, maakte de deur altijd open met een duplicaat-sleutel om Lord Templeham 's morgens te wek ken en hem een kop thee te brengen. Dat zal ik hem zelf wel vragen. Hé, wie kan dat zijn. Er werd op de deur geklopt, en een man van middelbare lengte trad binnen. Vanmorgen vloog ik van Engeland hierheen, zei de nieuw aangekomene. Mijn naam is Arthur Ranson. Ik ben vice-presi dent van United Armaments. Brannigan had in Engeland reeds het een en ander over deze figuur gehoord. Ranson was een zorgvuldig gekleed man met een vrij bleek, uitdrukkingsloos ge zicht, die men licht zou verslijten voor een hoog geplaatst ambtenaar. Hij had overi gens een eerste klas reputatie als zaken man en diplomaat. Brannigan stelde zich zelf, de arts en de manager voor. E»n afschuwelijke zaak, mopperde Sir Arthur. Ik ben er helemaal van in de war. Zou het zelfmoord zijn, hoofdinspec teur? Dat kan ik u nog niet vertellen. Arme kerel, hij was zo oprecht en nobel. Wij zullen hem zeker missen. De aandelen zullen overigens vandaag op de Beurs wel weer een klap krijgen. Vertoonden zij al een dalende ten- denz? Ja, en dat is vrij vreemd. De gewone één ponds aandelen stonden een maand geleden nog op twee en tachtig shilling. Sedertdien zijn zij geleidelijk teruggeval len tot negen en zestig. Het zal mij dan ook niets verwonderen, als zij vandaag tot beneden de drie pond zullen zakken. Brannigan keek onderzoekend naar Sir Arthur. Hij begon het spreekwoordelijke lichtje te zien. Zo'n geval is toch zeker buitenge woon vreemd? Ik meende altijd, dat United Armaments uitermate solide aandelen had. Dat zijn zij nog steeds. Kijkt u het laatste jaarverslag maar eens in. Onze winst steeg met niet,minder dan anderhalf millioen pond, zes ton storten wij op de speciale reserve.Ach, waarom zou ik u met die getallen vervelen. Een koersdaling zou zeker Lord Templeham er niet toe drijven zichzelf het leven te benemen.... Voor de eerste keer viel er enige emotie op het gelaat van Sir Arthur waar te ne men. Daar ben ik nog niet zo zeker van, melkte Brannigan op. Er moet toch een behoorlijke reden zijn voor die grote koers daling. Sir Arthur liep naar het venster. Enige ogenblikken staarde hij naar buiten. Toen hij zich eindelijk omdraaide, toonde zijn gezicht geen enkele opwinding. Er zijn nogal vreemde geruchten ge weest, gaf hij toe. Eerst werd er gezegd, dat United Armaments genationaliseerd zou worden, maar een verklaring van de eerste minister drukte deze praatjes geluk kig de kop in. Toen werd er verteld, dat de vliegtuigen, die wij aan een Arabische staat hadden verkocht, op de grond ge houden moesten worden, omdat zij een ernstig gebrek zouden hebben. Het gevolg hiervan was, dat een van de andere Arabi sche staten een order van een millioen pond annuleerde. Dat die vliegtuigen niet de lucht ingingen, was overigens doodnor maal, want er moesten enige veranderin gen in worden aangebracht en de Arabi sche order werd ingetrokken als gevolg van politieke verwikkelingen. Toen kregen wij het rampzalige bericht, dat een batterij vijf en twintig ponders, welke wij aan Peru geleverd hadden, tij dens een oefening in de lucht gevlogen was. De oorzaak was waarschijnlijk sabo tage van een Peruaanse groep extremisten. Maar het was toch wel bijzonder tekenend, dat de volgende order van Peru's regering naar de Verenigde Staten ging! En dan was er ook nog een serie bijzonder eigen aardige ongelukken met de 50.000 303-ge- weren, welke India gekocht had. En zo kan ik wel doorgaan, er zijn zéker nog een half dozijn van zulke vreemde gebeur tenissen, en allen vonden gedurende het laatste half jaar plaats. In de twintig jaren, dat ik nu al bij United Armaments werk, heb ik nog nooit zoiets meegemaakt. En die geruchten?, vroeg Brannigan prompt. Sir Arthur toonde zich geprikkeld. Ach, natuurlijk volkomen nonsens. Er werd verteld, dat onze fabrieken over stroomd zouden zijn met anarchisten, die bij wijze van spreken aan de lopende band saboteerden. Verder werd er ook gefluis terd, dat United Armaments onder controle van de „United States Steel Combine" zou komen te staan. We hebben ons tot het uiterste ingespannen om na te gaan, wie deze praatjes de wereld in stuurden, maar we boekten geen enkel resultaat. U had de Yard kunnen waarschuwen, zeide Brannigan. Sir Arthur keek verrast op. Zou dat werkelijk nodig zijn geweest? Ziet u de zaak zó donker in? Inderdaad ernstig genoeg om de ge zondheid van een man te ondermijnen en waarschijnlijk zelfs zijn dood te veroor zaken, antwoordde Brannigan, en hij liep naar de slaapkamer. Lord Templeham was inderdaad be zorgd als gevolg van die geruchten, gaf Sir Arthur toe. Maar bovendien was hij al ziek vóórdat hij naar Monte Carlo ging. De spanningen van de oorlogsjaren waren geweldig groot geweest. Wij hadden allen gehoopt, dat hij hier in het zonnige Frank rijk weer op peil zou komen. Maar toch ging het met hem bergaf waarts, merkte Brannigan op, u geeft dat toe, dokter? Zonder enige twijfel, antwoordde de arts. Hij heeft het met mij over de geruchten gehad. Het was toch zo'n eerlijk mens! Zijn fabriek was zijn kind. Als hij die geruchten hoorde rondfluisteren in de café's en wan neer hij langs de zee wandelde, was hij droevig gestemd. Wat hielden die geruchten feitelijk ra?, vroeg Brannigan. Dat heeft hij mij nooit precies ver teld, antwoordde dokter Merlin met een schouderophalen. Ik dacht, dat het fantasie-verhalen waren van een ziek mens. Nu wilde ik maar, dat ik er meer aandacht aan had besteed. Indien u mij wilt verontschuldigen? Ik moet nog enkele visites afleggen. Hij stak zijn hand uit. Als u het goed vindt, vertrek ik even eens, merkte de manager op. Indien er nog iemand is, die u wenst te zien....? George, de étage-kellner, antwoord de Brannigan. Als u hem buiten op de gang zoudt willen laten wachtten, dan roep ik hem wel. Sir Arthur en de hoofdinspecteur bleven alleen achter. Sir Arthur haalde een gou den sigarettenkoker uit zijn binnenzak te voorschijn en bood Brannigan een sigaret aan. De detective zei dat hij liever oen pijp rookte. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6