Onze snelheid Tunesische crisis lijkt voorlopig bezworen Italiaan aanslag verdacht van de op dr. Adenauer Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nieuwe regering op stapel Italianen zullen betrokken worden in het bestuur der Westelijke zone Britten voorbereid op moeilijkheden Prins Bernhard ontving gezelschap Zuid-Amerikanen op de jaarbeurs De Bey draait bij Het woord is aan Nieuwe overwinning voor Eisenhower Doden bij relletjes in Perzische hoofdstad Duitse politie zoekt Mario Mirelli Beloning voor schrandere jongens Europees productieplan van de O.E.E.S. Oud strijders vragen een onderzoek naar bacillenoorlog Wrevel in Joegoslavië over Triest Complot in Egypte Koud weer houdt aan 66e JAARGANG No 223 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 29 MAART 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 76 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN DEN JARE 1837 schreef de student Hildebrand onder de titel „Varen en Rijden" in zijn Camera Obscura: „Maar komt! komt, heerlijke spoorwegen! Daalt als een tralienet neder op onze provin ciën!Dan eerst als de Nederlandse natie, langs uwe gladde banen, dagelijks door elkander zal geschoten worden als een partij weversspoelen, zal er welvaart en bloei en leven en spoed in ons dierbaar vaderland heersen!" Maar in 1859, dus maar tweeëntwintig jaar later, zong Jacob van Lennep, de auteur van de Roos van Dekama en Fer dinand Huyck en zoveel meer, wiens leven en werken dezer dagen herdacht zijn, al: „Sinds de spoortrein al de pret van 't rei zen glad bedierf Het was dus niet meegevallen, sinds de Nederlandse natie dagelijks als wevers spoelen door elkander geschoten werd. En sindsdien heeft zij nog enkele verkeers- versnellingen beleefd waaraan zij zich in denken en handelen, in menig geval ook in levensduur, heeft moeten aanpassen: in steeds sneller warreling door elkander ge schoten. Als ge bedenkt dat Jacob van Len nep zelfs nooit een fiets gezien, laat staan er op een gezeten heeft en zeker koude rillingen gekregen zou hebben bij de ge dachte aan de auto, om te zwijgen van het vliegtuig en om vooral niet te denken aan het straaljagend onheil, dat daarnet nog over onze hoofden is komen gierener varen wij dit alles dan in blijdschap? Ver heugen wij ons op de gedachte, dat wij als passagiers binnenkort sneller dan het ge luid naar onze vacantieoorden zullen razen? Niet op de Veluwe of aan de vaderlandse kust zullen zij liggen, want dat is veel te dichtbij: geen donderjet waard. Maar er gens in de Stille Oceaan, in de Marshall- groep of de Carolinen of de Marianen, die gezamenlijk veertienhonderd eilanden tel len. Zullen wij haar werkelijk leuk vinden, die pret van het modernste reizen, waarbij alles verdwenen zal zijn eer wij het gezien zullen hebben? Of zal een reactie intreden die ons naar oude boeken doet grijpen en vol heimwee naar een ver verleden, dat wij niet gekend hebben, verlangen? Naar de diligence en zelfs de trekschuit? Op die veertienhonderd eilanden in de Stille Oceaan verplaatst men zich niet zo snel als wij. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft daar in de loop dezer week nog de aan dacht op gevestigd. Uit Oostelijke richting was hem het koude oorlogsvei-wijt gemaakt dat Amerika voor de mensen op de Ma rianen, Carolinen, enz., die het deels onder mandaat, deels onder tijdelijk beheer heeft, niet goed genoeg zou zorgen. En hij ant woordde: nu ja, zij hebben geen auto's maar wel genoeg eten, kleding en een dak boven het hoofd. Geen auto's! Ware ik zelf niet en reeds zo lang autorijder, de gedachte zou mij niet zo singulier bekoren. Maar als wandelaar en fietser word ik er even sterk door aan getrokken. Zelfs zegt de wandelaar-in-mij: misschien fietsen die Carolinen en Maria nen (of hoe noemt men de mensen daar?) niet eens. Spoortreinen hebben zij zeker niet. Tenslotte vormen zij in hun totaal, op hun veertienhonderd eilanden in Microne sië, dat weer een onderdeel is van Oceanië, slechts een bevolking van 125.000 zielen. Daar kunnen geen tientallen aparte spoor wegnetjes, op de eilanden die het grootst zijn, van bestaan. Het klimaat is tropisch. Paarden, koeien en varkens tieren er welig. Men vist er veel en de plantengroei is rijk. Europeanen hebben er bomen, planten en daarmee ook vruchten en groenten gebracht en geteeld, die voordien onbekend waren. Maar niet hun snelvervoer. Er is een tijd geweest, waarin wij juist dat als een zo treffend bewijs van onze versnelde vooruitgang beschouwden. Mis verstand: het is slechts versnelde voort gang gebleken. En wij zeiden dat de wereld er kleiner door werd. Maar wij vergaten dat de mensen groter zouden moeten wor den, als dat baat wilde brengen. En zij werden niet groter. Misschien zien de Ma rianen en Carolinen, die af en toe ook wel eens moeten opschrikken door zo'n voorbij- gierend geval boven hun hoofden, al met zorg het tijdstip naderen waarop wij va- cantie bij hen zullen houden, omdat andere vacantieoorden te dicht in de buurt zijn, en zullen klagen als wij tien minuten moeten lopen. En het varen tussen hun eilanden te traag zullen vinden. En overal vliegvelden zullen willen aanleggen, met een hef- schroefvliegtuigen-dienst voor de korte af standen. Jacob van Lennep leefde van 1802 tot 1868. Hij studeerde te Leiden in de twin tiger jaren van de vorige eeuw. Nicolaas Beets (Hildebrand) studeerde er in de der tiger jaren. Ik weet niet hoe het u gaat, maar soms verlang ik naar die tijd. En als ik dan bedenk dat er ook nu nog oorden in de wereld zijn, waar geen auto's rijden en geen motorfietsen, geen autobussen en geen treinen, geen fietsen en geen brom fietsen. en waar misschien op dit eigenste ogenblik een Mariaanse of Carolinische Hildebrand of Jacob van Lennep een ge zapig stuk over Varen en Rijden zit samen te stellen, zijn Oceanische verwondering uitend over die rare snelheidswezens in andere werelddelendan zou ik erheen willen. R- P- PARIJS (Reuter). De Wereldfederatie ,-an Oudstrijders, die zegt veertien millioen oudstrijders in veertien landen te vertegen woordigen, heeft in een telegram aan de secretaris-generaal van de UNO, Lie, aan gedrongen op het instellen van een UNO- commissie voor onderzoek naar de beschul digingen van Chinese communisten, dat de Amerikanen zich in Korea aan bacteriolo gische oorlogvoering schuldig maken. Voorts heeft de federatie een telegram gezonden aan de Sovjet-Russische ver tegenwoordiger bij de UNO, Malik, waarin zij aandringt op aanvaarding van een on derzoek door de UNO. Trygve Lie heeft verklaard, dat hij een tweede telegram heeft gezonden naar de Chinese communisten en de Noord-Korea- nen over het aanbod van de wereld-gezond heidsorganisatie om te helpen bij het be strijden van de gemelde epidemiën in Korea. (Van onze correspondent in Parijs De Frans-Tunesische crisis heeft het laatste etmaal een gunstige wending genomen. De Bey heeft gistermiddag namelijk de twee boodschappers van president Auriol in het bijzijn van resident-generaal de Hautecloque in audiëntie ontvangen om kort daar na de heer Salah Eddine Baccouche met de formatie van een nieuw kabinet te belasten. De Bey de centrale figuur van de crisis heeft zich hierdoor in elk geval uitgesproken voor samenwerking met de Fransen en de extremistische Neo-Destour partij gedesavoueerd. In Parijs wordt verwacht dat de Bey zijn zoon, die sterk met de extremisten sympathiseert, zal ontheffen uit de functie van kabinetschef, in welke kwaliteit hij de laatste jaren veel tot verscherping van de Frans-Tunesische verhoudingen heeft bij gedragen. De Bey heeft zich gisteren ook nog be reid verklaard, wat hij tot dusverre hals starrig had geweigerd een oproep tot kalm te tot zijn volk te richten. Daarin kondigde hij gisteren aan, dat de uitzonderingsmaat regelen, als de staat van beleg en de cen suur, door de Fransen geleidelijk zouden worden opgeheven. De nieuwe formateur, een grootgrondbe zitter, die tot de hoogste kringen van zijn volk behoort, is al eens eerder eerste mi nister geweest en ook toen het was in 1943 na de geallieerde landing in Noord- Afrika, volgde hij de nu afgezette premier Tsjenik op. Zijn bewind heeft vier jaren geduurd. Wanneer Baccouche er in slaagt een re gering samen te stellen, die volgens het ge bruik voor de helft uit Fransen en voor de andere helft uit Tunesiërs zal bestaan, zal 24 April een gemengde commissie kunnen beginnen de bestuurshervormingen voor te bereiden, waarover gisteren minister Robert Schuman de Kamer enkele nadere bijzonderheden heeft verstrekt. Dat de Fransen de laatste dagen duidelijk door hadden laten schemeren dat zij even tueel de Bey Sidi Lamine, die in 1943 door generaal Giraud op zijn tro<*i werd ge plaatst, best door een van zijn talrijke fa milieleden zouden kunnen vervangen, heeft zeker niet weinig tot zijn verhoogde plooi baarheid bijgedragen. Het schijnt dat de Fransen al in vergevorderde onderhande lingen waren gewikkeld met Sidi Bousaid, op de thans regerende Bey na het oudste lid der regerende dynastie, die wanneer Sidi Lamine nog langer stijfhoofdig was gebleven voor de opvolging in aan merking gekomen was. Men had gisteravond in Parijse rege ringskringen goede hoop, dat de moeilijk heden zich nu verder in gunstige richting zowel voor de Franse regering als voor de welgezinde Tunesiërs zouden blijven ont wikkelen. De Bey van Tunis heeft Vrijdagavond in een communiqué de bevolking verzocht kalm te blijven en niet toe te geven aan de invloed van diegenen, die bovenal persoon lijke of politieke doeleinden nastreven. De Bey verklaai't in het communiqué van de Franse vertegenwoordiger in Tunis de ver zekering te hebben ontvangen dat, naar mate de rust in het land terugkeert, de noodmaatregelen zullen worden inge trokken. De vriendschappelijke betrekkingen tus sen Tunesië en Frankrijk moeten in het belang van allen onmiddellijk worden her steld, aldus het communiqué. Vrijdag is het in Tunis rustig geweest. De nog steeds voortdurende staking van handelaars in de Arabische wijk verloopt zonder ongeregeldheden. In de nacht van Donderdag op Vrijdag zijn in de stad twee bommen ontploft, die echter geen schade aanrichtten. Naar uit New York gemeld wordt, heeft de Arabisch-Aziatische groep van vijftien landen 2 April voorlopig vastgesteld als datum, waarop bij de Veiligheidsraad een klacht zal worden ingediend over het Frans-Tunesische geschil. Een definitieve beslissing zou Maandag door de groep worden genomen. In diplomatieke kringen houdt men het voor mogelijk, dat de groep haar plan nog zal uitstellen teneinde over leg te kunnen plegen met de nationalisti sche leiders in Tunesië. In kringen van de Neo Destoer (de Tu nesische nationalistische partij) keurt men de houding van de Bey af. Hij geniet ech ter nog wel het vertrouwen van de partij omdat hij geacht wordt onder dwang te handelen. Een vertegenwoordiger van de Neo Destoer te Parijs heeft verklaard: „Naar onze mening duurt de impasse voort en wordt de crisis ernstiger." Hervormingen Volgens kringen, die in nauw contact met de resident-generaal staan, heeft de Bey verklaard het er mee eens te zijn, dat bij de benoeming van een nieuwe Tunesi sche regering en de aanvaarding van con stitutionele hervormingen de door de vo rige regering bij de Veiligheidsraad inge diende klacht moet worden ingetrokken. In een verklaring van de resident-gene raal zullen de eerste hervormingen het vol gende omvatten: De Tunesische ministers zullen volledig onafhankelijk zijn in het bestuur van hun departementen; Tunesiërs zullen voorrang krijgen bij het bezetten van functies in overheidsdienst; Er zullen volksraden worden ingesteld zowel landelijk als plaat selijk. De Franse opperbevelhebber in Tunis, generaal Garbay, heeft Vrijdag bepaald dat alle mannelijke inwoners van Tunis tussen de achttien en zestig jaar dienst moeten doen in „veiligheidswachten", die tot taak krijgen spoorwegverbindingen, te lefoon en telegraafkabels en openbare ge bouwen tegen aanslagpogingen te bescher men. Generaal Garbay "bezit, ingevolge de in Tunis afgekondigde staat van beleg, de bevoegdheid een dergelijk besluit uit te vaardigen. De „veiligheidswachten" zullen onder leiding van de stamhoofden („sjeiks") ko men te staan, die door tien vooraanstaande stamleden of doi-psbewoners zullen worden bijgestaan. De stamhoofden en hun mede werkers zullen aansprakelijk worden ge steld voor alle schade, die door sabotage in het door hen te bewaken gebied zou wor den aangericht. Indien zij weigeren dienst te doen kunnen zii financieel aansprake lijk worden gesteld voor alle in het hun toegewezen gebied door aangerichte schade. Dit zijn de beide Duitse jongens, die Donderdagavond een bomaanslag op de West- Duitse Bondskanselier dr. Adenauer verijdelden. Van een hun onbekende man hadden zij in München een aan Adenauer geadresseerd pakket gekregen, met het verzoek dit te posten. De jongens vertrouwden de zaak echter niet en brachten het pakje naar de politie, waar de inhoud een tijdbom tijdens het onderzoek ontplofte, hetgeen een politieman het leven kostte. Verslaggevers interviewen hier de beide jonge helden-van-den-dag. Santayana: Zichzelf begrijpen is de klassieke vorm van troost; zichzelf ont vluchten de romantische. Bij de verkiezing van een afvaardiging naar de nationale conventie van de Ame rikaanse republikeinse partij heeft gene raal Eisenhower Vrijdag in de staat Maine een overwinning behaald. Negen van de gekozen afgevaardigden zijn aanhangers van Eisenhower, vijf zijn aanhangers van Taft. Twee van de zestien afgevaardigden hebben verklaard neutraal te zijn, doch politieke waarnemers voorspellen, dat zij zich voor Eisenhower zullen uitspreken. De afgevaardigden naar de nationale conventie werd gedeeltelijk benoemd en gedeeltelijk gekozen op partij-conventies. De algemene conventie van de staat Maine van de republikeinse partij moet deze delegatie nog goedkeuren, doch men ver wacht, dat deze goedkeuring automatisch zal worden gegeven. TEHERAN (Reuter) Te Teheran (Perzië) is het Vrijdag naar aanleiding van een pro-communistische demonstratie tot ongeregeldheden gekomen. De onder communistische leiding staan de „democratische jongeren van Perzië", hielden een bijeenkomst om te protesteren tegen de bacteriologische oorlogvoering, waarvan de Amerikanen in Korea worden beschuldigd. Toen zij door de stad trok ken, kwamen zij in botsing met leden van de nationalistische beweging. Afdelingen van leger en politie dreven de menigte uit een, waarbij gebruik werd gemaakt van bajonetten en gummistokken en enige schoten in de lucht werden afgevuurd. De politie bezette het verenigingsgebouw van de „democratische jongeren". Vijf personen zijn om het leven geko men, van wie twee politiemannen. Er is een vijftigtal arrestaties verricht. Het ver enigingsgebouw van de „democratische jongeren" is gesloten. Er zouden hier wa pens en documenten in beslag zijn ge nomen. Volgens AFP zijn de ongeregeldheden een gevolg van de gespannen toestand, die te Teheran heerst sinds de besprekingen met de Wereldbank zijn mislukt. Er wordt op gewezen, dat de Pan-Iraanse beweging, waarvan vooral de jongeren lid zijn, de sabotagedaden ..laatste tijd zeer actief is. ISMAILIA, (Reuter) De bevelhebbers van de Britse lucht -en landmacht in de zone van het Suezkanaal hebben de troe pen gewaarschuwd, dat zij zich ieder ogen blik voorbereid moeten houden op „om vangrijke wanordelijkheden en goed ge organiseerde uitgebreide terroristische ac tiviteit m de kanaalzone". Generaal Sir George Erskine, de Britse militaire bevelhebber, en vice-maarschalk van de luchtmacht Atcherley, legden deze verklaring af met de mededeling, dat de gezinnen van militairen „voor het ogenblik" niet in de kanaalzone toegelaten zouden worden. De twee commandanten verklaarden, dat de politieke toestand in Caïro onstabiel is en dat plannen opgesteld zijn om iedere ordeverstoring in de kanaalzone het hoofd te bieden. De Egyptische regering heeft een groot complot ontdekt voor het smokkelen van wapens en munitie ten behoeve van op standige bedoelingen in het land, zo heeft Salah Mortada Bey, directeur-generaal voor de openbare veiligheid verklaard. Hij zeide, dat de krijgswet „tot nader order" van kracht zou blijven met het nog op de veiligheid van de staat. Tevens kondigde hij aan, dat geen po litieke geïnterneerden zullen worden vrij gelaten. Er zou geen uitzondering worden gemaakt voor de onder huisarrest geplaat ste voormalige wafdistische ministers. LONDEN (Reuter). Het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat de volgende week Amerikaanse, Britse en Italiaanse functionarissen besprekingen zullen voeren over de vraag op welke wijze Italië betrokken zal kunnen worden in het bestuur van de zóne A van Triëst. Van Italiaanse zijde worden voorstellen voorbereid, die het volgende inhouden: Het benoemen van een hoge Italiaanse functio naris als assistent van de zönebevelhebber generaal Winterton; het toevoegen van Ita liaanse troepen bij de Britse en Ameri kaanse bezettingsstrijdkrachten en het overdragen van minder belangrijke posten aan Italianen. Volgens het Joegoslavische persbureau „Tanjoeg" heeft de openbare mening „scherp gereageerd" op het besluit, om in de Brits-Amerikaanse zone tegelijk met de plaatselijke verkiezingen in Zuid- en Mid- den-Italië dergelijke verkiezingen te hou den en wel op 25 Mei. Volgens „Tanjoeg" stromen telegrammen aan de vice-premier binnen met het ver zoek de kwestie-Triëst voor de UNO te brengen. In diplomatieke kringen te Londen ver klaart men, dat Amerika en Engeland thans niet overwegen hun troepen uit de zone A terug te trekken. Men is echter van mening dat een terugtrekking in feite door Enge land gewenst wordt. Dit zou dan in feite neerkomen op een verdeling van Triëst tus sen Italië en Joegoslavië, hetgeen, zo zegt men, wel aanvaardbaar is voor Joegoslavië doch in genendele voor Italië. Borba, het orgaan van de communistische partij in Joegoslavië, dat moet worden be schouwd als het regeringsorgaan, schrijft dat de Westelijke mogendheden niet moe ten trachten, de kwestie-Triëst op te lossen zonder Joegoslavië er in te kennen. Het jongste Brits-Amerikaanse besluit om Ita lië deel te geven aan het bestuur van de Brits-Amerikaanse zóne van Triëst, als mede het houden daar van algemene ver kiezingen op dezelfde tijd als in Italië, noemt Borba „een toegeven aan ie Rome voorbereide chantage". Het blad beschul digt Italië van „het kunstmatig vergiftigen van de politieke atmosfeer". In het belang van de vrede wekt Borba de Westelijke mo gendheden op „Rome tot inzicht te bren gen". In geheel West-Duitsland wórdt gezocht naar de dader van de mislukte bomaanslag op de West-Duitse Bondskanselier dr. Adenauer. Gisteren werd een man gearresteerd, die in een dronken bui verklaard had het pakket met de bom te hebben gegeven aan de twee jongens, die het later aan de politie overhandigden. Toen hij nuchter was, kon hij echter een uitstekend alibi opgeven. Intussen zün er aanwijzingen dat een 32-jarige Italiaan, zekere Mario Mirelli, de dader zou kunnen zijn. Zijn signalement is ver spreid en de politie zoekt hem. Hij logeerde in een Münchens hotel en verliet dit iets voor de tijd, dat de jongens het pakket van de onbekende man kregen. Hij is niet in zijn hotel teruggekeerd en liet er een nieuwe koffer achter. Toen hij weg ging droeg hij een pakket in krantenpapier onder de arm. De politie heeft intussen reeds vijftien personen aangehouden en een dertigtal ge tuigen gehoord. Er is een beloning van vijfduizend mark uitgeloofd voor aanwij zingen, die tot opsporing van de dader kun nen leiden. Alle West-Duitse radiostations riepen Vrijdag van tijd tot tijd deze mededeling van de politie om. Tevens waarschuwde de radio dat er „reden zijn voor de mening dat nieuwe aanslagpogingen zullen worden gedaan". Een woordvoerder van het West- Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken weigerde mede te delen waarop deze me ning was gegrondvest. Namens dr. Adenauer is Vrijdag aan Reuter medegedeeld dat de bondskanselier het aan hem geadresseerde pakket in geen geval zelf zou hebben geopend. „Alle voor dr. Adenauer bestemde pakketten worden in het speciale postkantoor in het gebouw van de rijkskanselarij geopend. Dat is geen ongewone werkwijze en evenmin een zeer uitzonderlijke voorzorgsmaatregel", aldus de woordvoerder, die hieraan nog toevoeg de, dat er in de laatste tijd geen voor dr. Adenauer bestemde pakketten zijn afge leverd, waarvan de inhoud niet overeen stemde met de verwachtingen. Bondskanselier Adenauer heeft de wé- duwe van de omgekomen politie^expert Reichert als eerste som 3.000 mark gezon den. De twee gewonde politiemannen kre gen kleinere bedragen. Adenauer stuurde PARIJS (Reuter). De raad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking heeft Vrijdag een uit vijf punten bestaand plan goedgekeurd tot ver groting in de komende vijf jaren van de Europese industriële en agrarische produc tie met 25 procent. De raad verzocht de deskundigen, die het plan hebben opgesteld, rapporten uit te brengen over de vorderin gen, welk^met de uitvoering van het plan worden gemaakt. De raad verzocht de Ver enigde Staten en Canada om minder belem meringen aan de invoer uit Europa in de weg te leggen en in het bijzonder om een scheepvaartpolitiek te volgen, welke het mogelijk zou maken, dat de Europese lan den vrijer met de Amerikaanse koopvaar dijvloot kunnen concurreren. Bespoediging van het tempo van de hui zenbouw tot ongeveer 2 millioen woningen in 1956 is een van de punten van het plan, evenals de opheffing van beperkende be palingen, formaliteiten en andere hinder palen voor de vrije beweging van arbeiders tussen de aangesloten landen. Prins Bernhard heeft Vrijdag in zijn hoedanigheid vcm Koninklijk Commissaris van de Utrechtse Jaarbeurs een gezelschap Zuid-Amerikanen op de jaarbeurs welkom geheten. Op de textielafdeling toont een der standhouders de Prins stoffen uit zijn collectie. Vijfendertig Zuid-Amerikanen, regerings ambtenaren, regeringsinkopers en zaken lieden uit Argentinië, Brazilië, Uruguay en Venezuela, hebben Vrijdag ee:i bezoek aan de Utrechtse jaarbeurs gebracht. Zij werden welkom geheten door Prins Bernhard, die zich vervolgens via de mi crofoon van de Wereldomroep in het Spaans tot de Zuid-Amerikaanse bevol king richtte. De Koninklijke Militaire Ka pel onder leiding van kapitein Rocus van Yperen had zich intussen opgesteld voor de hoofdingang van de jaarbeurs-gebouwen. De leden van de kapel waren gekleed in de nieuwe gala-uniformen met de hoge kol bakken. Onder het spelen van de respec tieve volksliederen werden achtereenvol gens de vlaggen van Argentinië, Brazilië, Uruguay, Venezuela en Nederland gehesen. Het; gezelschap maakte daarna een korte rondgang over een deel van de jaarbeurs, waarbij de belangstelling vooral uitging naar de afdeling van de militaire productie en de textielafdeling. Hier bood de Prins geschenken van standhouders aan de gas ten aan. Na de rondgang over de beurs begaf het gezelschap zich naar het stadhuis, waar het door het gemeentebestuur officieel werd ontvangen. Daarna verenigde men zich aan een maaltijd. verder twee polshorloges naar de twee jon gens die het pakket naar het politiebureau hebben gebracht. Vele organisaties, handelsondernemingen en particulieren hebben aangeboden het gezin van Reichert financieel te steunen. Men verkeerde op de Rijkskanselarij Vrijdag aanvankelijk in het onzekere over de inhoud van twee andere pakketten, die voor dr. Adenauer waren gearriveerd. Uit het onderzoek is gebleken, dat de twee pakketten onschadelijk waren. Het ene bevatte drukwerk, het andere, dat met zeer veel voorzichtigheid werd opengemaakt omdat men tikken hoorde, bleek een an tieke klok te bevatten. Een oude vrouw uit Beieren had dit uurwerk aan de Bondskan selier ten geschenke gezonden, omdat zij gelezen had, dat deze antieke klokken ver zamelt. De politie heeft Vrijdagavond per radio de bevolking verzocht te helpen met de opsporing van een Mario Mirelli. Volgens de politie komt het signalement van de ge zochte overeen met dat van de man, die het pakket aan de twee jongens heeft ge geven om te posten. Mirelli huurde Don derdag een kamer in de omgeving van het centraal station te München. Als geboorte plaats en -datum had hij opgegeven: „Rome, 19 November 1920". Hij verliet zijn kamer Donderdagmiddag om ongeveer vijf uur met een in kranten gepakt pakket. Sindsdien is hij niet meer gezien. Een Britse woordvoerder te Bonn heeft verklaard, dat de Britse Hoge Commissaris veertien dagen geleden „bepaalde inlich tingen" aan dr. Adenauer had doorgegeven over mogelijke aanslagen op diens leven. De woordvoerder wilde geen nadere bij zonderheden geven. Het K.N.M.I. meldt: Om 7 uur vanmor gen sneeuwde het vrijwel overal ten Zuiden van de Rijn-Lek. De combinatie van Oosterstorm met sneeuwval maakte het weer toen buiten gewoon onaangenaam. Na het passeren van het eerste front, dat in de loop van de dag wordt verwacht, neemt de neerslag-activi teit in belangrijke mate af en ook de wind wordt aanzienlijk zwakker. Nederland blijft evenwel in de koude lucht. Deze koude lucht kan pas verdwijnen, wanneer een tweede front, dat heel langzaam be weegt en-vanmorgen nog in Midden-Frank rijk werd aangetroffen, ons land bereikt. Het is hoogst onwaarschijnlijk dat dit mor gen al zal gebeuren. Men moet er daarom op rekenen dat het koude weer ook mor gen zal aanhouden. AFNEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk op vele plaatsen sneeuw of regen. Geleidelijk afnemende Noord- Oostelijke wind. Iets minder koud. 30 Maart Zon op 6.20 uur, onder 19.10 uur. Maan op 7.43 uur, onder 0.32 uur. 31 Maart Zon op 6.18 uur, onder 19.12 uur. Maan op 8.22 uur, onder 1.42 uur. Hoog en laag water in ÏJmuiden Zaterdag 29 Maart Hoog water: 5.54 en 18.14 uur. Laag water: 1.35 en 13.59 uur. Zondag 30 Maart Hoog water: 6.34 en 18.55 uur. Laag water: 2.0.9 en 14.34 uur. Maandag 31 Maart Hoog water: 7.12 en 19.34 uur. Laag water: 2.45 en 15.09 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1