Verouderde wetgeving van 1865 leidde tot misstanden -Clowntje Riek Kort en bondig GESLAAGD IflcnU&S r Controle op verpakte geneesmiddelen r~ Bloemendaal Radio Moors Heemstede ZATERDAG 29 MAART 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Wetsontwerp Geneesmiddelenvoorziening Aan de Kwartaalabonnés FEUILLETON De fluistercampagne Het overleg in het bakkersbedrijf Urkers wellicht weg uit Argentinië Rieten daken van twee villa's afgebrand Kort nieuws Gom postbedrijven op de Vel uwe en in Brabant Ouderavond van de Christelijke ULO Haarlem - Tel. 12456-14155-11141 Voor de kinderen Paaskamp F^TKC in de Kennemerduinen „Bos en Duin" Kerkconcert in Aerdenhout „Vitesse" jubileert HILVERSUM Vertaald uit het Engels mmmm pi §n Nadat deze week al eerder de oude logger Cornells de Bos" op de kleine hellingbaan van de nieuwe sleephellingen van het IJmuidense Staatsvissershavenbedrijf als proef konijn heeft gediend, werd Vrijdag de oudgediende trawler ..Hercules", die zich al had verzoend met een rustige oude dag in de Haringhavenuit zijn dommel gehaald, om de „grote" baan te proberen. Ook dit experiment is gelukt, zodat de officiële opening van de hellingen op 8 April zonder vrees tegemoet gezien kan worden. Het eerste schip is vandaag op de scheepshelling getrokken. Foto: De trawler (rechts) ligt klaar om opgetrokken te worden. Van een deskundige medewerker) Enkele weken geleden werd een wetsont werp op de geneesmiddelenvoorziening aan de Tweede Kamer aangeboden. Deze wet zal in de plaats moeten komen van de wet van 1 Juni 1865, regelende de uitoefening van de artsenijbereidkunst, die thans, dus bijna een eeuw na haar totstandkoming nog van kracht is. In de tweede helft van de vorige en de eerste helft van deze eeuw hebben de me dische- en natuurwetenschappen grote vorderingen gemaakt. De behandelings methoden en de geneesmiddelen zijn der mate veranderd, dat de wet van 1865 voor het huidige tijdsbestek tal van lacunes ver toont. Het ingediende wetsontwerp is een zo genaamde raamwet, waarin alleen de grote lijnen zijn aangegeven. Vele onderwerpen zijn er niet in geregeld, maar slechts aan gestipt. Zij zullen in uitvoeringsvoor schriften verder worden uitgewerkt. Apotheker en medicus. Het principe, dat de beroepen van de geneeskundige en van de apotheker streng van elkaar gescheiden dienen te blijven, is ook in deze wet gehandhaafd. Alleen op het platteland, waar te grote afstanden het voor de bevolking te bezwaarlijk zouden maken haar recepten in een apotheek ge reed te laten maken, kan de arts de taak van de apotheker gedeeltelijk overnemen. De nieuwe wet geeft echter een nauwkeu rige begrenzing van die gedeelten van ons land, waarvoor deze bevoegdheid van de arts zal gelden. Naast de apotheker, die in 1865 bijna .alle geneesmiddelen zelf bereidde, is in de voorbije periode steeds meer de fabrikant van geneesmiddelen naar voren gekomen, die behalve grondstoffen ook verpakte ge neesmiddelen ging produceren. Reeds vele jaren bestaan er wettelijke voorschriften voor de bereidingsplaatsen van voedings middelen en voor de eisen die, aan voe dingsmiddelen gesteld worden maar ten aanzien van geneesmiddelen hebben deze, behalve voor de apotheek, tot nu toe ont broken. In Nederland kan iedereen zich opwer pen als geneesmiddelenfabrikant en er is geen enkele wettelijke controle op de be reidingswijze, noch op de samenstelling van deze groep van producten, zoals zij de bereidingsplaats verlaten. Zonder de bonafide fabrikanten tekort Door het abonnementsgeld voor het tweede kwartaal 1952 thans te gireren bespaart U incassokosten. U kunt het bedrag ad 6.10 (voor abonnés die de krant per post ont vangen 6.60) storten of overschrij ven op postrekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad of op één van onze rekeningen bij de Amster- damsche-.Twentsche- of Rotterdamsche Bank te Haarlem. Als U er prijs op stelt, dat het abonne mentsgeld voortaan automatisch van Uw girorekening wordt afgeschreven, wilt U dan een machtigingsformulier aanvragen bij onze administratie door Andrew Mackenzie te doen, die in hun moderne, hygiënische en goed geoutilleerde fabrieken onder voortdurende laboratoriumcontröle genees middelen bereiden, moet gezegd worden, dat de verouderde wetgeving op dit punt tot misstanden heeft kunnen leiden. Verpakte geneesmiddelen Weliswaar is de apotheker persoonlijk verantwoordelijk voor de juiste samenstel ling van alle ook verpaktegenees middelen, die hij aflevert, maar vele ver pakte geneesmiddelen gaan langs andere kanalen, zonder verantwoordelijke tussen persoon, naar de consument. In ons land zijn nu duizenden soorten verpakte genees middelen in de handel. Vele daarvan zijn combinaties van algemeen bekende grond stoffen, die onder fraaie klinkende namen in de handel worden gebracht. Het gevaar is niet denkbeeldig dat ons land wordt overstroomd met verpakte geneesmiddelen, die elders zelfs niet toe gelaten worden. De nieuwe wet kondigt een „verpakte- geneesmiddelenbesluit" aan, dat deze ma terie zal regelen. De bereiding en de ver koop ervan in het groot door anderen dan apothekers, zullen dan aan een vergunning worden verbonden en ieder verpakt ge neesmiddel zal geregistreerd moeten wor den. De fabrikant of importeur moet ge gevens over de samenstelling, de bereiding en de bereidplaats verstrekken en het the rapeutisch doel opgeven. Laboratorium- controle zal uitwijzen of het verpakte ge neesmiddel inderdaad de opgegeven sa menstelling heeft. Verder zal een college van deskundigen beoordelen of een ver pakt geneesmiddel ter registratie wordt toegelaten. ..Het bereiden of in voorraad hebben van verpakte geneesmiddelen wordt verboden. De wijze van reclame voor geneesmid delen in dagbladen, periodieken, circulai- des en dergelijke, moet worden goedge keurd door een keuringsraad, die nu reeds door particulieren is gevormd, maar in de huidige vorm een wettelijke status zal krijgen. Apotheker en drogist De nieuwe wet stelt vervolgens een af bakening van de terreinen van apotheker en drogist in het vooruitzicht. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid zal kunnen bepalen welke stoffen, met inbe grip van verpakte geneesmiddelen, in het belang van de volksgezondheid uitsluitend door apothekers of daarmee gelijkgestelden aan de patiënten verstrekt mogen worden. Hij zal daarbij geadviseerd v/orden door een commissie waarin ook het bedrijfs leven zitting heeft. Een apothekersbesluit zal voorts eisen stellen aan de inrichting en het beheer van de apotheken en de volledige verantwoor delijkheid van de apotheker vastleggen voor de deugdelijkheid van de geneesmid delen, welke in de apotheek voorradig zijn. Het is inderdaad hoog tijd geworden,'dat de wettelijke voorschriften voor de artse nijbereidkunst", daterend van 1865, aange past worden aan de eisen van de moderne tijd en dat er orde gebracht wordt in de chaos van de verpakte geneesmiddelen. De Centrale Commissie voor de Volks gezondheid heeft zich dan ook met de grootst mogelijke meerderheid met de strekking van dit wetsontwerp kunnen ver enigen. Wegens de moeilijkheden bij het over leg tussen werknemers en werkgevers in het bakkersbedrijf over de verbetering dei- arbeidsvoorwaarden, is het georganiseerd overleg van deze bedrijfstak wederom bij een geweest. De Nederlandse Bakkersbond en de Bond van Christelijke Bakkerspatroons in Ne derland bleken niet bereid thans de reeds bereikte resultaten van het overleg bij het College van Rijksbemiddelaars ter verbin dendverklaring in te dienen. De Nederlandse Vereniging van Coöpe ratieve Werkgevers in het Bakkersbedrijf, de Protestants-Christelijke Vereniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf, de Ne derlandse Vereniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf en de R.K. Bakkers- patroonsbond verklaarden zich bereid tezamen met de bedrijfsunie thans onver wijld de resultaten van het overleg bij het College van Rijksbemiddelaars ter verbin dendverklaring in te dienen. De bedrijfsunie heeft de Nederlandse Bakkersbond en de Bond van Christelijke Bakkerspatroons in Nederland één week respijt gegeven om zich alsnog aan te slui ten bij het besluit der overige werkgevers organisaties. Volgens de correspondent in Argentinië van Het Vrije Volk zijn de besprekingen, die burgemeester Keyzer van Urk in Ar gentinië voert, op een dood ?poor geraakt. De Belgische reder Van Iseghem blijkt na melijk zijn gematigde houding geheel te hebben laten varen. Hij gaat nu zelfs zo ver, dat hij terugbetaling verlangt van het aan de Urker vrouwen voorgeschoten sa laris. Bovendien is de emigratiedienst van de Argentijnen voorshands niet bereid een werkvergunning aan de Urkers te ver strekken, zodat het er naar uitziet, dat de vissers 6 April het land moeten verlaten. Getracht zal nu worden met behulp van consulaire autoriteiten alsnog naar een op lossing te streven, waarbij de Urkers toch een goede toekomst in Argentinië is ver zekerd. In elk geval hebben de vissers de Argentijnse pers en de inwoners van Mar del Plata achter zich. Waarschijnlijk doordat een kraaiennest in de schoorsteen vlam vatte, is Vrijdag middag brand uitgebroken in een villa aan de Utrechtsestraatweg te Heelsum. Het rie ten dak vloog in brand en door de krach tige Oostenwind stond het spoedig in lich ter laaie. De brandweren uit Renkum en Oosterbeek bestreden het vuur met acht stralen en kregen assistentie van de brand weer uit Arnhem. Het vuur woei over naar het rieten dak van een andere villa, dat eveneens afbrandde. Uit beide huizen kon men het meeste huisraad redden. Verzeke ring dekt de schade. Ter gelegenheid van de Van Rlebeeck- feesten zal de Koningin op 28 Mei een bezoek aan Culémbprg brengen. Maandag keren per K.L.M. uit Amerika naar Nederland terug tien officieren en on derofficieren van de Nederlandse luchtmacht, die op Amerikaanse vliegbasis zijn opgeleid tot vlieger. Er zijn twee Haarlemmers bij, namelijk de eerste luitenant-vlieger H. J. Schotvanger en de sergeant-vlieger R. J. Budding. In de nota van minister Mansholt naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van het elfde hoofdstuk der rijksbegroting voor het dienstjaar 1951, wordt medege deeld, dat het in het voornemen ligt een tweetal nieuwe compostbedrijven te stich ten op de Veluwe en in Noord-Brabant, waardoor behalve een verhoging van de hoeveelheid compost, welke dan jaarlijks ter beschikking van de landbouw zal ko men, tevens een belangrijke besparing op de kosten van transport zal kunnen wor den bereikt. Ook de stichting van een aantal kleine compostbedrijven zal worden bevorderd. In de grote zaal van het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal heeft de Christelijke school voor uitgebreid lager onderwijs te Bloemendaal waarvan de heer G. d'Olivat het hoofd is de jaarlijk se ouderavond gehouden. Na het gezamenlijk zingen van Gezang 194, een bijbellezing en gebed besprak de heer d'Olivat de huisvestingsproblemen van de scholen in Bloemendaal. De school aan de Boslaan, waar voorheen de Christelijke scholen voor gewoon- en uitgebreid lager onderwijs waren .ondergebracht, telde elf lokalen. Op 1 September 1947 was het aan tal klassen van-het ulo en glo respectieve lijk 5 en 7, in 1949 zes en acht, op 1 Sep tember 1950 zeven en acht en in 1951 acht en acht, zodat elk jaar meer klassen buiten het eigen schoolgebouw waren gehuisvest. Een oplossing van het huisvestingsvraag- stuk der beide scholen bleek dus dringend noodzakelijk. Door de hernieuwde bloei van de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs, de Hartenlustschool, kon het plan om het gehele schoolgebouw aan de Vijverweg voor de Christelijke ulo te be stemmen, niet worden verwezenlijkt. Uit eindelijk is het zo geworden, dat de Chris telijke school voor glo de bovenverdieping van het gebouw aan de Vijverweg in ge bruik heeft genomen en dat de school aan de Boslaan de acht klassen van de Chris telijke ulo herbergt. Sinds 1 Januari zijn dat negen klassen geworden, doordat twee eerste klassen van 40 en 43 leerlingen nu in drie minder bezette eerste klassen zijn ondergebracht. De heer d'Olivat was van mening, dat ADVERTENTIE GAAT U OVERZEE OF GAAT U VERHUIZEN? WIST U dat wij U een schat van brieven kunnen tonen, waaruit blijkt hoe tevreden onze klanten zijn dat U bij onze verzekeringspaatschappij Blom en Van der Aa inlichtingen kunt inwin nen over onze verhuis- en verpakkings kwaliteiten dat wij altijd le klas materiaal gebruiken en dat onze kisten door ons zelf op de juiste maat worden gemaakt, zodat U nimmer onnodig overvracht behoeft te betalen dat onze service zeer goed is en overal wordt geprezen dat wij onze inlichtingen geheel vrijblijvend verstrekken Nodig ons eens uit en wij zullen boven staande feiten bewijzen. F. DAMIAANS Zn. - ZÖLVEST 41 Toen de jongens een poosje gekeken hadden naar het werk en hier en daar met de Kabouters een praatje gemaakt, legde Pilon zijn bijl neer. „Kom", zei hij. „We moesten maar eens naar mijn huisje gaan, dan zal ik 'n lekker kopje thee zetten." Dat wilden ze wel. Maar eerst zal ik nog even het hout, dat ik gehakt heb, op de stapel achter het huis bergen", zei Pilon. Dat deed tyj. De jongens hielpen hem, de afgehakte stammetjes naar zijn huis te dra gen, en daar legde Pilon ze netjes op de stapel, die hij tegen de achtermuur gemaakt had. „Je hebt al flink wat hout, Pilon!", vond Oepoetie. „Ik moet er ook de hele winter van stoken", zei Pilon. „Voor de warmte en ook om te koken, zie je." Toen alle stammetjes op de stapel lagen, borg Pilon zijn bijl weg en opende de deur van zijn huisje. „Hè", zei Bunkie. „Wat is het hier toch leuk en gezellig!" Het kacheltje onder de schoorsteen brandde lekker en de kamer was heerlijk warm. „Ga maar zitten, jongens", zei Pilon. ADVERTENTIE Bacteriën belagen Uw ademhalingsorganen Staphylo coccia Zorgt, dat U „gewapend" bent tegen schadelijke bacteriën, die griep, keelontsteking en andere ziekten veroorzaken. Alonf/es verdelgen de binnendringende ziekte- \verv/ekkers voordat ze U kunnen aanvallen. Gr of» do os 9 5 cant Aangenaam van smaak NV. ROWNTREE - AMSTERDAM-C de Christelijke school er bij deze huisves ting toch goed van afgekomen was, of schoon een nieuw schoolgebouw nog tot zijn wensen behoorde. De heer W. F. Jansen, directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Beroepskeuze te Haarlem, sprak vervolgens over de be roepskeuze en het economische aspect daarvan. Hij vertelde over enige ervaringen uit zijn veeljarige practijk. Een opmerkelijk feit vond hij het, dat van de 23 procent van het totaal aantal leerlingen, dat de ULO bezoekt, er toch nog 11 procent voor dit onderwijs ongeschikt blijkt te zijn. Als aardig voorval hoe de beroepskeuze van de jonge mens nauw verband houdt met de levensomstandigheden, memoreerde hij een geval uit de tijd van de ergste hongers nood in 1944. Van de tien jongens, die een beroep moesten kiezen, wilden er acht banketbakker worden. Reeds eerder meldden wij, dat omstreeks begin Mei van dit jaar een nieuw gedeelte van het nationaal park „De Kennemerdui nen" het stuk, dat met de naam „De Lakens" wordt aangeduid voor houders van kampkaarten de gelegenheid zal bie den daar gedurende uiterlijk veertien da gen te kamperen. Reeds met de komende Paasdagen ech ter zal er op het genoemde terrein een internationaal Paaskamp worden gehouden door de Nederlandse Toeristen kampeer- club, N. T. K. C. Dit kamp is tevens het openingskamp van die vereniging. Er zul len ongeveer 250 kampeerders aan deelne men, waarvan ongeveer 50 uit 't buitenland, onder andere uit Engeland, maar meer nog uit België en Frankrijk. De officiële opening is vastgesteld op Zaterdag 12 April, des namiddags om vier uur. Op de middag van de Eerste Paas dag zal voor de deelnemers aan het Paas kamp een bollentocht per fiets en per autobus worden gehouden. Verder staan wandel- en fietstochten door „de Kenne merduinen op het programma. De woningbouwvereniging „Bos en Duin" heeft Vrijdagavond in het Jeugdhuis te Bloemendaal onder voorzitterschap van de heer D. Kuiper de jaarlijkse algemene ver gadering gehouden, waarvoor grote be langstelling bestond. Nadat de jaarverslagen van de penning meester, de heer H. C. Klerk, en de secre taris, de heer J. A. van Rijswijk, waren goedgekeurd, werd besloten tot aansluiting bij een federatie van woningbouwvereni gingen in Bloemendaal. In deze federatie, waarbij de zes woningbouwverenigingen zijn aangesloten, wordt „Bos en Duin" ver tegenwoordigd door de heren D. Kuiper en J. de Jong. Vervolgens werden de aftredende be stuursleden, de heren D. Kuiper, J. de Jong en J. A. van Rijswijk, herkozen, evenals de heer A. de Groot Czn. in het college var. commissarissen. Het vorige jaar werd de hoofdschotel van de agenda gevormd door een voorstel van het bestuur tot het bouwen van tien stenen schuren en het grondig herstellen van 32 houten schuren. Het voorstel werd toen aangenomen en nu kan worden ge constateerd, dat de bouw- en het herstel Van de schuren eën belangrijke verbete ring betekenen. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts S. B. Drijber, Bloemen- daalseweg 84, Bloemendaal, telefoon 22185. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster M. G. van der Loo, Dr. D. Bakkerlaan 78. Bloemendaal, tele foon 22528. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort-station wordt van hedenmid dag zes uur tot Zaterdag 5 April e.k. ver zorgd door de Bloemendaalse Apotheek (méj. J. M. E. Reyers), Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, telefoon 22181. De voetbalvereniging „Eindhoven" heeft besloten met een bedrag van 5000 gulden deel te nemen aan dij nationale leningen voor de woningbouw. Er bestaat een mogelijkheid, dat de nieuwe kampeerleges-heffing in Putten op de Veluwe, die nogal beroeringen wekte en zelfs de ANWB tot een tegenactie „Mijdt Putten" inspireerde, binnenkort wordt inge trokken. Op de eerstkomende raadsvergade ring zal deze kwestie wederom op de agenda staan. B. en W. zullen een nieuw voorstel indienen om tot een andere heffing ter tege moetkoming in de kosten voor toezicht op de kampeerplaatsen te komen. De Verenigde Nederlandse Scheepvaart maatschappij N.V. te 's Gravenhage heeft een schip besteld bij Wilton-Feijenoord in Schiedam, Het wordt een motorschip met een draagvermogen van circa 10.000 ton en acco- modatie voor 12 passagiers. Het moet opge leverd worden in de tweede helft van 1955 en zal de naam „Oldekerk" krijgen. Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft een bij deze bond georganiseerde land arbeider uit Oostwolde (Groningen) ge royeerd op grond van het feit, dat hij met een groep andere arbeiders binnenkort een reis zou gaan maken naar de Sovjet-Unie, die ongeveer drie maanden zou duren. De Waal voor Nijmegen is een bijna 400 meter brede stroom geworden. Het water staat van dijk tot dijk en alle uiterwaarden zijn overstroomd. De kade voor de stad staat gedeeltelijk onder water en het verkeer is er gestremd. In een adres aan de minister van Ver keer en Waterstaat heeft de K.N.A.C. naar aanleiding van het grote aantal ongelukken, dat wordt veroorzaakt door het losschieten van de aanhangwagens achter vrachtauto's, er op aangedrongen zilke eisen aan de kop peling te doen stellen, dat de mogelijkheid van dit soort ongelukken tot een minimum wordl teruggebracht. Onder zeer grote belangstelling, ook van buitenlandse deskundigen, is gisteravond het in de localiteiten van Museum Bredius te Den Haag ondergebrachte Nederlandse Costuummuseum geopend, bij welke gele genheid Cruys Voorbergh een demonstratie gaf van klederdrachten uit de achttiende eeuw. ADVERTENTIE Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips - reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Ten bate van het bouwfonds van de Ne derlands Hervormde gemeente te Aerden hout wordt op 2 April in de kapel aan de Leeuwerikenlaan een concert gegeven. Hieraan werken mede de pianist Aad Plas, de fluitiste Corrie Vening Meinesz, de cellist Jan Plas, de organist A. C. van de Poll, de violisten N. J. de Winter, J. E. Rozendaal, S. Vetten, Connie Ebeli en H. W. Schraagen, benevens Aerdenhouts Kerkkoor onder leiding van de heer B. J. Kniese. Het programma vermeldt wei-ken van Bach, Beethoven, Handel, Pergolesi, Platti, Lotti, Mozart en Respighi. Op 7 April zal het 45 jaar g leden zijn dat de voetbalvereniging „Vitesse" op „Meer en Bosch" te Heemstede werd opgericht. Deze vereniging is opgericht onder patiënten, lijdende aan epilepsie. Voorheen was er tegen deze ziekte weinig te doen. Gelukkig is dit zeer sterk ten goede gewijzigd. In 1907 was het dus een hele stap om over te gaan tot het oprichten van een voetbalvereniging. Men heeft het gewaagd en het is gelukt. Er waren vele moeilijkheden van finan ciële aard. Na de oorlog is dit wat gewijzigd. De situatie is thans zo, dat de directie de ter reinen en wat er toe behoort voor haar rekening neemt. Toch zijn donateurs welkom in de voetbalvereniging. In de loop der jaren heeft de club vele wedstrijden gespeeld. Het was niet mogelijk toe te treden tot de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond. Wel speelde Vitesse tegen bedrijfsverenigingen. De spelers bewaren aan deze ontmoetingen aangename herinneringen. Op 19 April zal het jubileum in eigen kring gevierd worden. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op 30 Maart waargenomen door dr. A. J. v. Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913 en dr. J. Laéijendecker, Raadhuisplein 9, tel. 38103. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 138, tel. 39818. Geopende apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206208, tel. 38320. ADVERTENTIE SBB DANK ZIJ Bekende schriftelijke cursus H.B.S. - Onderwijzersakte 4) Zo plotseling als de gedachte bij hem was opgekomen, verdween zij echter weer. Hij was in Monte Carlo en zat niet in een schouwburg; een man van grote faam had men gedwongen zich van het leven te be roven en binnen enkele' uren zou hij zich moeten zetten aan het schrijven van een van de moeilijkste rapporten, welke hij ooit samengesteld had. Het was best mogelijk, dacht Brannigan,'dat de kletspraatjes van enkele der hier in de zon zittende mensen de dood van Lord Tempieham veroorzaakt hadden De hoofdinspecteur liet zich vallen in een gemakkelijke stoel en bestelde 'een vermouth. Juist wilde hij een slokje nemen, of hij zette zijn glas abrupt neer. Achter hem was een vrouw in het Engels aan het praten. Ik twijfel er niet m het minst aan, zei zij op de toon, weLke soms eigen is aan zeer gefortuneerde mensen, die vrouw sprak Engels. Ik denk dat zij dacht, dat ik haar niet zou kunnen verstaan. Zij noemde mij een „uitgedroogde oude heks". En wanneer er mensen zijn, die dat zeggen, be gint het leven alle betekenis voor mij te verliezen. Brannigan huiverde plotseling, ondanks de warme zonnestralen. Begint het leven alle betekenis voor mij te verliezen HOOFDSTUK II. Brannigan draaide voorzichtig zijn stoel om, zodat hij de spreekster kon zien. Het was een lange, magere vrouw, die eens bijzonder mooi moest zijn geweest. Nu wa ren alleen haar ogen nog aantrekkelijk. Zij had zich te sterk opgemaakt: het rouge accentueerde nu slechts haar ingevallen wangen, en haar lippen waren te fel aan gezet. Maar toch zag zij er nog gedistin geerd uit. Haar handen waren lang en goed gevormd. Brannigan schatte haar leeftijd op vijftig. Haar gezicht had geen bijzonder opvallende trekken: zij was het type van de vrouw wier foto's geregeld in de society-kolommen van de dagbladen verschijnen. Hij zou haar overigens nog geenszins een „uitgedroogde oude heks" noemen Sla toch geen acht op die roddel praatjes, tante Adèle, zei de jonge man, die naast haar zat. Er zijn altijd mensen, die zulke dwaze dingen zeggen. Ja, maar niet zoiets, zei de vrouw, terwijl zij rilde. Het is té afschuwelijk. Wanneer vreemden gaan zeggen, hoe ver schrikkelijk lelijk ik er uit zie, is er niets meer om voor te leven. U voelt zich wat teneergeslagen, stel de de jonge man haar gerust. Hij kon niet ouder zijn dan even twintig jaar. Hij had blond krullend haar en zijn ogen, zoals Brannigan opmerkte, waren van een bijzonder licht blauw. Hij droeg een blauwe blazer met twee rijen knopen, een witte flanellen broek en rookte siga retten uit een lang ivoren pijpje. Zou jij je niet net zo voelen?, vroeg de vrouw. Beste tante, u maakt van een mug een olifant!, en hij lachte. Misschien sprak dat mens over heel iemand anders. Dat hoop ik dan maar. De vrouw be gon wat opgewekter te kijken. Ja, mis schien sprak zij wel over iemand anders. Nee, Terry, ik drink niets meer. De zon schijnt mij te fel. Ik ga een uurtje rusten. De jonge man begeleidde zijn tante naar het hotel. Brannigan legde honderd francs naast zijn glas en volgde beiden. In de lounge hield hij George aan. Wie is die vrouw?, vroeg hij. Lady Adèle Foster, sir. Haar jacht, de „Golden Boy", ligt in de haven. Men zegt, dat zij milioenen bezit. O. Brannigan had al heel wat over Lady Adèle, de enige dochter van de Earl of Dorton, gehoord. Haar man, een groot grondbezitter uit Noord-Engeland, die steeds een geweldig geluk op de rennen had, liet haar bij zijn dood een geweldig fortuin na. De schrijvers van de society- kolommen in de bladen schatten, dat zij zeker tien millioen pond bezat. Zij was nooit hertrouwd en zwierf van de ene hoofdstad in Europa naar de andere en nu en dan maakte zij een trip naar Florida of de West-Indische eilanden, meestal ge durende de wintermaanden. Een groot deel van haar kapitaal had zij belegd in de Britse filmindustrie. Vaak verschenen dan ook foto's van haar in de kranten, als zij weer eens de première van een film had bijgewoond. En wie is die jonge man? Terence Cavendish, sir, haar neef. Hij is nogal een losbol, dat zegt men ten minste, en hij kijkt nogal graag naar de meisjes, maar zij schijnt toch van hem te houden. Vele gedachten woelden door Brannigans hoofd, toen hij langzaam wegwandelde. Hij voelde plotseling een zekere afkeer voor de kunstmatige atmospheer in Monte Car lo. Hij had de laatste tijd hard gewerkt en met bankdirecteuren lange rijen cijfers bestudeerd. Veel tijd had hij ook besteed aan het ondervragen van voorname vacan- tiegangers, die de meest onwaarschijnlijke verklaringen gaven hoe zij er in konden slagen met vijftig pond meer mocht men toch niet uit Engeland naar het bui tenland meenemen drie maanden te ver blijven in een van de dure hotels van Nice of Cannes. Dit was zeker geen vacantie voor hém! Die deviezen-naspeuringen wa ren gewoon routinewerk, maar nu „rook" hij onheil, zoals hij dit vaak voelde bij een moeilijke en gevaarlijke zaak. De hoofdinspecteur wandelde zonder zich ook maar enigszins te haasten naar Roque^ brune. Grote blinkende Amerikaanse wa gens vlogen langs hem heen, maar hij merkte ze niet op. Hij dacht aan de dode man in hotel d'Australie en de multi- milLiormaire, die een opmerking had ge hoord, welke kennelijk geplaatst was met de bedoeling haar uit het evenwicht te brengen. Toen hij Roquebrune naderde, bleef Brannigan enkele minuten staan bij een villa met een fel blauw geverfd hek. Op een koperen naambord stond „Villa des An glais". In de tuin zat een Franse familie, die kennnelijk met vacantie was, van haar koffie te genieten. Brannigan liep lang zaam de heuvel af, voorbij de huizen, waar de Italiaanse vissers woonden, naar het rotsachtige strand, dat tot dicht bij een groot buiten liep. Een meisje met blonde haren kwam door de golven naar hem toelopen. Hé, Brannigan!, riep zij, Bob, het is de hoofdinspecteur! Het meisje had zeer lichte ogen, zoals men soms ziet bij blonde mensen. Zij was ongeveer 25 jaar oud. De man, die achter haar aan liep was misschien even in de veertig. Beiden waren bruin verbrand door de krachtige zon. Brannigan, geweldig jou eens te zien, riep de man al van ver. Maar denk er aan, dat wij geen cent méér hebben mee genomen, dan de toegestane vijftig pond. Brannigan lachte! Hij had een zwak plekje in zijn hart voor Bob Arlen en zijn vrouw sedert zij hem in Engeland gehol pen hadden het mysterie van een uitge breid chantage-geval uieen te rafelen. Eén keer iedere maand ging hij een avondje op bezoek bij hen om over ditjes en datjes en over zijn werk te praten. Bob had een scherp verstand dat hij uitstekend had weten te gebruiken gedurende de oorlog, toen hij officier van de Inlichtingendienst was. Hij had nu het architectenkantoor, waarvan hij deelgenoot was, een maand de rug toegedraaid om een goede vacantie te houden. Laten wij gaan zitten, stelde Branni gan voor. Hij keek naar het meisje. Het lijkt mij, dat je er iedere keer, dat ik je zie, aantrekkelijker gaat uitzien. Bob Arlen sloeg liefkozend een arm om z'n vrouw heen. Dat vertel ik haar ook altijd, maar zij wil mij niet gelovenIk hoorde laatst, dat er een schoonheidswedstrijd is in Monte Carlo. Zullen wij haar inschrijven als „Miss England"? Doe niet zo gek! zei Judith lachend. Ik hou niet van die vleierijtjes, dat we ten jullie bést. Uk zou overigens hier éltijd wel willen wonen, dat heerlijke eten, iedere dag een halve fles wijn, en dan maar steeds op het strand in de zon liggen. Het is hier werkelijk opperbest, gaf Bob toe, naar de zee starende. Op het wijde blauwe water viel slechts één bootje met een drietal vissende badgasten te ontwaren. Het strand was eveneens nagenoeg verla ten; alleen een kinderjuffrouw met twee peuters zat een eindje verderop. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6