Noord en Zuid in bloembollen vak Garage HARTOG Voor de tweede keer een avond pantomime Landelijk congres van Europese Federalisten Autoverhuur „Goud en Antiek" door amateurs 7 c/rievQucf Zuster J. van Breen jubileert Dr. Earl W. Wells bezocht Aerdenhout Nachtdienst apotheken Concierge MTS neemt afscheid Reisimpressies van de heer H. W. E. Croockewit Eerste orgelconcert in de Grote Kerk in 1952 Bijeenkomst Stichting Nederland-Zwitserland Britse marinevaartuigen in het Spaarne Indringer sloeg winkelier met fles Twee nieuwe vliegvelden in Nederland Gymnastiek Uitvoering van Kracht en Vriendschap T. Gopini leidt in biljartkampioenschap Burgerlijke stand ZATERDAG 2 9 MAART 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In het bloeipbollenvak spreekt men van De Noord, waarmee men bedoelt de streek ten Noorden van het Noordzeekanaal, en meer In het hyzonder de kleistreken (West Friesland). Men doet zulks in tegenstelling met De Zuid, de oude bollenstreek tussen Haarlem en Lelden. Dat is maar niet slechts een geografische aandidding, doch steeds weer blijken tegenstellingen tussen ^oord en Zuid te bestaan. Dezer dagen kwam het bericht dat de bloembollenkwekers in de omgeving van Limmen en Castricum een groot bloemen corso willen organiseren op 19 April en als neven-attractie zorgen voor tal van bloe men -mozaieken. Het is geen toevalligheid, dat die datum van 19 April samenvalt met die van het grote jaarlijkse Bloemencorso in de streek tussen Haarlem en Leiden. De mensen van boven het Noordzeekanaat komen er rond voor uit, dat ze hiermee willen tonen „dat ze er ook nog zijn" en hun bloembollenge- bied minstens zo belangrijk en zelfs nog groter, is dan dat in de Zuid. j/ Activiteit op de klei Wanneer men in het bloembollenvak spreekt van De Noord bedoelt men daarbij meestal de kwekers „op de klei". Men heeft daar in de Noord bepaalde haarden van activiteit en op de klei vindt men die in de streek van Grootebroek-Bovenkar- spel, waar ook de grote bloembollenveiling West Friesland gevestigd is. Maar een an der centrum van Noordhollandse activiteit treft men aan in de buurt van Limmen, waar o.a. de interessante Hortus Bulborum gevestigd is en waar de Neversie, de ver eniging voor de veredeling van sierteelt gewassen, haar centrum heeft. Dat men hier echter niet alleen moeten denken aan streck-chauvinisme, al speelt dat ongetwijfeld wel eens een rol, blijkt wel uit het vraagstuk, dat op de aanstaande algemene vergadering van „Bloembollencultuur" aan de orde komt. Verschillende afdelingen uit De Noord hebben er bij het hoofdbestuur op aange drongen ruimere subsidies te verlenen aan het wetenschappelijk onderzoek in West Friesland, door het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek grotere aandacht te doen schenken aan de specifieke. West- Friese kwekersproblemen en een commissie te doen instellen, die de mogelijkheid moet bestuderen van ruimere subsidies voor de consulentsc.happcn te Hoorn en Lisse, voor de proeftuin te Bovenkarspel en de Never sie, welke laatste thans worden „afge scheept" met subsidies van respectievelijk f 1000 en f 800, terwijl de begroting voor het wetenschappelijk onderzoek een half millioen gulden beloopt. Wetenschappelijk onderzoek icentraal Het prae-advies van het hoofdbestuur, dat meteen principieel verschil maakt tussen voorlichting (taak der consulent schappen) en onderzoek, behandelt het ongewenste ener decentralisatie van het Wetenschappelijk Onderzoek, dat thans voor heel het bloembollenvak wordt ver richt door het Laboratorium voor Bloem bollenonderzoek te Lisse, onder leiding van prof. Van Slogteren. Het wil dus duidelijk het wetenschap pelijk onderzoek in één hand houden en ongetwijfeld wordt het in deze opvatting gesteund door de leiding van het Labora torium. Op de geestgronden Een andere haard van „Noordelijke" ac tiviteit vindt men op de geestgronden van Limmen, Castricum en Heiloo, waar de bloembollenteelt eveneens een zeer belang rijke factor is. Hier ook bestaat veel be langstelling voor het werk van de Neversie onder leiding van dr. De Mol, maar men kan op de geestgronden niet altijd aan de indruk ontkomen, dat het veredelingswerk van de Neversie in vakkringen niet de be langstelling heeft die het volgens hen'zou verdienen. Het is inderdaad uitgesproken wetenschappelijk werk en juist omdat men in het bollenvak zich meer interesseert voor het resultaat dan de wijze waarop het verkregen is, kost het moeite door de Ne versie de nodige steun te krijgen. Daarbij komt het werk van de Neversie, zij het dan ook slechts in een neven-sector, op het terrein van het wetenschappelijk onder zoek, en dus in strijd met de zoéven aan gegeven centralisatie-gedachte zoals die te Haarlem en te Lisse gehuldigd wordt. Centralisatie of decentralisatie? Het is uitermate gewaagd hier te gaan speculeren, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat deze kwestie van centrali satie of decentralisatie zich niet beperkt tot het wetenschappelijk onderzoek alléén. Al wil men de tegenstelling Noord-Zuid, waarvan vaak een onzakelijk gebruik ge maakt wordt, uit de wereld helpen, het verschil is er toch. Het zal grotendeels van het beleid van het hoofdbestuur van ADVERTENTIE Steeds in Zegtde&>~rtbli?ri3df~~~" Op Dinsdag 1 April hoopt zuster J. van Breen de dag te herdenken, dat zij 25 jaar geleden haar werk begon als opleidster van gediplomeerde kraamverzorgsters in dienst van het fonds tot behartiging der belangen van behoeftige kraamvrouwen. Zij ver richtte hier pionierswerk; er waren nog maar zeer enkele plaatsen in den lande, waar het voorbeeld van deze vereniging werd nagevolgd. De beste wijze van op leiding moest nog gezocht worden, even als de wijze, om tijdens deze opleiding de aan haar zorg toevertrouwde moeders en kinderen de beste verzorging te geven. Het waren in het begin juist de allerarmsten en als men bedenkt, dat in haar ambtsr- periode de grote werkloosheid en de oor log vielen, kan men zich indenken, hoeveel kennis van zaken, maar ook hoeveel liefde, toewijding en plichtsbesef nodig waren om dit werk goed te doen. Duizenden moeders en kinderen heeft zij geholpen. Honderden meisjes, door haar voorbeeld gesterkt, hebben haar werk in het gehele land voortgezet. Sinds enkele jaren is zij leidster-docente ^an het kraamcentrum van het Witte K-uis. Wie haar geluk willen wensen kunnen dat Dinsdagmiddag tussen drie uur en half vijf in de Zaanenstraat 98 doen „Bloembollencultuur" in de komende jaren afhangen, of dit verschil zich zal verdie pen, ja dan neen. Wanneer de Noord zich op dezelfde wijze blijft ontwikkelen is het de vraag of dit streven beperkt blijft tot de sector van onderzoek en voorlichting. Dan zou de mo gelijkheid niet uitgesloten zijn, dat Haar lem, van ouds de bloemenstad, zich hand haaft als administratief centrum, maar beide gebieden zich zelfstandig verder ont wikkelen. Dit zou te betreuren zijn wanneer zulk een streven zo ver zou worden door gevoerd, dat men onafhankelijk van elkaar ging werken, waarvan overlapping en een onnodig kostbaar apparaat het gevolg zouden zijn. Daarom houdt het hoofdbe stuur van Bloembollencultuur ook vast aan de centralisatie-gedachte. Na Donderdag een bezoek te hebben ge bracht aan Aalsmeer, bezocht de bekende Amerikaanse orchideeënkenner dr. Earl W. Wells Vrijdag de orchideeënkwekerij van de heer Ten Haeff in Aerdenhout, waar hij en zijn echtgenote ongeveer een uur ver toefden. Zeer veel belangstelling loonde hij voor de specialiteit van deze kwekerij: een or- chideeënsoort die vermoedelijk enig in de wereld is. Firma C. G. Loomeijer en Zn, Barteljoris- straat 11, telefoon 10175. Park -Apotheek, Kleverparkweg 13, tele foon 11793. Teyler-Apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, telefoon 12038. ADVERTENTIE In de parterrezaal van kunsthandel Lef- felaar aan de Wagenweg te Haarlem heb ben Lizzy May en Rob van Reijn eergis teravond een grotendeels nieuw program ma van negen pantomimes laten zien. De voorstelling werd Vrijdag herhaald. Als algemene indruk van de persoonlijke pres taties mag geconstateerd worden dat de' eerstgenoemde in vergelijking met haat- optreden van verleden jaar een aanzien lijke vooruitgang heeft gemaakt en dat haar partner wederom bewees over veel belovende talenten in dit genre te beschik ken. Verdere training onder deskundige leiding is voor hem zeer gewenst, als hij zich werkelijk van alle mogelijkheden be wust wil worden. Zijn kunst zal een bredere basis moeten vinden, wil hij zijn natuurlijke begaafdheid kunnen ontplooien op een wijze die meer dan wat oppervlakkig amu sement te bieden heeft. Het is te hopen dat hij de gelegenheid zal vinden bij voorbeeld in een school te Londen of Parijs zijn technische capaciteiten hoger op te voeren. Herkent men in Lizzy May in de eerste plaats altijd nog de danseres, vooral in de taferelen die een popperige sierlijkheid vragen. Rob van Reijn is veel meer acteur met een duidelijke gerichtheid op het komische. Beider optreden blijft echter t.e zeer beperkt tot een overigens aantrek kelijk beheerste vorm van imiteren. En nu kan men in verre navolging van Aristoteles wel zeggen dat iedere kunst op nabootsing berust, maar het is zeker niet juist dat hiermede nabootsing van een andere kunst is bedoeld. Teveel berust hun programma nog op uiterlijke namaak van dagelijkse verrichtingen of op vertaling van toneel, waarbij de woorden door gebaren zijn ver vangen. In enkele gevallen kan dit toch wel bevredigend werken, vooral wanneer er een parodistisch element in het spel wordt gebracht, zoals bij de „detective- striptomime" of dank zij een burleske overdrijving. Maar het is zeker mogelijk dat de gebarenspeler zich bedient van een eigen, oorspronkelijke taal met een grote expressiviteit, met iets van die wonderlijke en onvervangbare mengeling van het kluchtige en het melancholieke. Ongetwij feld heeft de pantomime, zij het met uiterst beperkte mogelijkheden, een eigen artis tieke orde. Decroux en Marceau hebben de nieuwe grondslagen hiervan vastgesteld en uitgewerkt. Het is wel aardig om herinne ringen aan Charlie Chaplin in een stomme film op te roepen, maar men mag daarbij niet uit het oog verliezen dat deze grote clown zich door de beperktheid van de middelen der toenmalige techniek tot een dergelijk medium gedwongen zag een noodzaak, die thans niet meer bestaat! Deze algemene beschouwingen mogen echter niet de indruk wekken dat hier geen plezierig programma geboden werd en daarom haast ik mij er aan toe te voegen dat de scène „Hoe mevrouw en hoe meneer pannekoeken bakt" van Rob van Reijn bij zonder amusant was, zodat het publiek zelfs zat te gieren van het lachen, en dat Lizzy May als het meisje dat kiespijn heeft dit succes aardig benaderde. Haar typering van het aan kauwgom verslaafde jon getje was beter dan de teveel te gissen latende ontwikkeling van de eigenlijke anecdote. Het door Wim Povel geschreven en ge regisseerde mimodram „Het verschrom pelde hart" was te melodramatisch in een te kort bestek om aan de verwachtingen te kunnen voldoen. Misschien dat muzikale begeleiding verbetering zou brengen. Nu werd teveel aandacht gevraagd voor een verhaal, dat beter in andere termen ver teld had kunnen worden. De pantomime zweeft toch ergens tussen toneel en ballet, want zoveel is wel zeker dat de beweging het voornaamste onderwerp moet zijn. De gebaren mogen in ieder geval niet dienen ter uitbeelding van een oorspronkelijk in een èmdere taal bedacht gegeven. DAVID KONING ADVERTENTIE Op 1 April zal wegens het bereiken van de leeftijd van 65 jaar, de concierge van de Middelbare Technische School te Haarlem, de heer J. Woudsrra, zijn dienstverband bij het Nijverheidsonderwijs eindigen. De heer Woudstra kwam op 1 Juli 1915 als concierge op de Ambachtsschool te Haarlem, waarna hij op 1 September 1919 bij de opening der M.T.S. als concierge werd aan gesteld, zodat hij hieraan gedurende 33 jaar verbonden is geweest. Het beheer van de cantine, voor vele studerenden van buiten Haarlem het onderkomen tussen de middag, werd door de heer Woudstra en zijn vrouw verzorgd. De vereniging van Afgestudeerden der M. T. S. en het Corps van Leerlingen zullen het echtpaar Woudslra op Zaterdag 5 April van halfvier tot vijf uur in restaurant Brinkmann een receptie aanbieden. Op Zaterdag 19 April zal in restaurant Bolwerk te Haarlem een landelijk congres van de B. E. F-, beweging van Europese federalisten, worden gehouden, waarbij af vaardigingen van alle afdelingen der be weging uit het hele land aanwezig zullen zijn. Ook worden gasten uit het buitenland verwacht, vooraanstaande figuren van de Europese beweging, die op het congres het woord zullen voeren en een indruk zullen geven van de stand van zaken in hun land betreffende de verbreiding van de Europese gedachte. Op dit congres zal het program van actie voor het komende verenigingsjaar worden vastgesteld aan de hand van de politieke ontwikkelingen van de laatste tijd. Tevens zal een voorstel ter tafel komen om de mi nimum-leeftijd van leden voor het lidmaat schap van 18 op 16 te brengen, met het oog op de gebleken noodzakelijkheid ook vooral de jongeren in het 'actieweek te betrekken. Aan de vooravond van het congres zal een openbare vergadering worden gehouden, waarop buitenlandse en Nederlandse voor mannen der beweging het woord zullen voeren. Voor de leden van de vereniging „Buurt- belang Aerdenhout-Bentveld" hield Vrijdag avond in restaurant „Boekenrode" de heer H. W. E. Croockewit een zeer interessante causerie, geïlustreerd met een collectie ge kleurde opnamen. De spreker begon met een reeks opnamen te laten zien van het oude Byzantium» Hij vertelde daarbij veel wetenswaardigs over de stichting van dit Oost-Romeinse rijk door Constnntijn. Na de pauze sprak de heer Croockewit over het huidige Turkije. Met Amerikaanse hulp worden thans grote wegen aangelegd die alle naar de Kaukasus lopen. Aan het slot bracht de voorzitter, mr. A. Bos, hem dank voor zijn zeer interessante lezing en complimenteerde hem in het bizon der met zijn prachtige opnamen, die onder meer een beeid gaven van de soms aarts vaderlijke toestanden die in het moderne Turkije nog bestaan. ADVERTENTIE Turfmarkt 26 en 18 Tel. 16066 zonder chauffeur. Het vanouds bekende adres. Keuze uit verschillende merken, o.a.: Vauxhall - Ford Taunis - Prefect - Anglia - Fiat - D.K.W. enz. In Engeland is de thriller „Goud en an tiek" van Edward Percy een jarenlang succes geweest, maar in Amerika moest dit ook wat de gevoelskant aangaat bij zonder melodramatische stuk, ondanks de medewerking van de befaamde Boris Kar- loff, reeds na een week van het répertoire worden genomen. Hier te lande heeft Co- media er (met John Gobau in de hoofdrol) meer dan honderd keer een volle zaal mee getrokken en sinds korte tijd is het be schikbaar gekomen voor amateurs. Het is geen wonder dat de geheelonthouders toneelvereniging „Nieuw Leven" er on middellijk beslag op heeft gelegd, niet al leen omdat men er zeker van kon zijn de talrijke donateurs daarmee een genoeglijk- spannende avond te bezorgen, maar tevens omdat men er zo'n bijzonder geschikte be zetting voor had. Bezoekers en spelers zul len over de drie voorstellingen in de Haar lemse Schouwburg dan ook wel ruim schoots tevreden zijn. De hoofdpersoon is de uiterlijk respecta bele antiquair Descius Heiss, een emigrant met een somber verleden, het traditionele type van de voor zijn naaste omgeving edelmoedige man, die de ene misdaad op de andere stapelt teneinde deze levenshou ding te kunnen financieren. Hij valt echter in de macht van een chanteur zonder enige consideratie, als deze op slinkse wijze zijn geheime smeltkamer achter een verschuif baar paneel ontdekt. Vlak voor de pauze ziet hij zich door de omstandigheden ge dwongen zich door wurging van deze last post te ontdoen, maar het fatsoenlijke be staan, die nu eindelijk voor hem schijnt te zullen aanbreken, mag hij tengevolge van een fataal misverstand toch niet mee maken. De schrijver een conservatief lid v;yi het Engelse Lagerhuis, die eigenlijk Edward Percy Smith heet moge dan al met al de intrige wat rijkelijk overladen hebben, niettemin voltrekt de ontwikke ling zich merkwaardig traag en gebeurt er nauwelijks iets tegen de verwachting in. Het langdurige laatste bedrijf heeft enkele zeer sterke scènes en deze werden door „Nieuw Leven" voortreffelijk gespeeld, zodat iedereen tenslotte voldaan huiswaarts keerde. De handeling speelde zich af in een door toneelmeester H. C. Voskuilen voorbeeldig verzorgd décor. Daarbij getuigde de regie van Wil Sillevis van veel inzicht in de doorslaggevende elementen. De menigmaal beklemmende sfeer werd telkens rustig uit de heersende situatie opgebouwd, waardoor de sensationele effecten zeer doeltreffend uitvielen. Er was veel aandacht geschon ken aan het stille spel, waaraan men door zinrijk gebruik van voldoende tijd de ge wenste betekenis wist te geven. Jaap Kuy- per demonstreerde bovendien in de moei lijke hoofdrol een meer dan middelmatig talent: hij mocht dan wat te weinig ouder wetse warmte van zijn zonderlinge bohé- miennatuur laten uitstralen, zodat men niet voldoende verrast werd door de duis tere kant van zijn onmaatschappelijke practijken, hij besehikte verder over alle kwaliteiten om een boeiend individu te karakteriseren en deed dat met een be vredigende veelzijdigheid. Huiveringwek kend was zijn menselijkheid niet, doch in voldoende mate sinister wel degelijk. Daar bij wist hij zijn spel vrij te houden van rhetoriek in woord en gebaar. Zijn gefin geerde uitbarsting van hysterie in het laat ste bedrijf was zelfs uitstekend. Ook Inge Troost als zijn lieve, muzikale dochter droeg veel bij tot een indrukwekkende finale. Waardering moet verder worden uitge sproken voor Rie Hazevoet als de aanhan kelijke zuster, ofschoon zij in haar zenuw achtigheid wat dommer had mogen zijn, voor Jos Kerkhoff als de voor haar levens geluk op haar kwaaltjes terende werkster, wie iets meer mallotigheid overigens niet slecht zou hebben gestaan, voor Kick van Aken als de volkomen integere scheepsarts en voor Tonny Hagebout als de vriendin des huizes. Chris Sluiters voldeed als de fantasieloze detective veel en veel beter dan als de nerveuze inbreker. Jaap Trak- sel was wel niet onvoldoende als de lie derlijke falsaris, doch had zijn pooierach tige onbeschaamdheid veel tergender kun nen uitspelen. Er viel trouwens te weinig verschil in zijn houding voor en na zijn winstgevende ontdekking te bespeuren. Het geheel was een verdienstelijke pres tatie. „Nieuw Leven" zal het seizoen met een blijspel besluiten. D. K. De officiële Nederlandse delegatie, die op uitnodiging van het Zuid-Afrikaanse Jan van Riebeeck-comité de laatste week der feesten in Kaapstad zal bijwonen, is Vrijdag met het KLM-toestel „Prinses Marijke" aan gekomen. Technici van het Amerikaanse leger zijn hier, gekleed in asbestpakken, bezig een oud model ballon weg te halen van de plaats der wapenstilstandsbesprekingen te Pan- moendjom. Deze ballon bevat het gevaarlijke, licht ontvlambare waterstofgas. Alle oude ballons worden vervangen door nieuwe, die gevuld zijn met het veilige helium. De vervanging moest met de grootste voorzichtigheid gebeuren om ontploffingen te voorkomen, ADVERTENTIE Donderdagmiddag van drie tot vier uur wordt het eerste concert in 1952 op het orgel in de Grote Kerk gegeven. George Robert zal het volgend programma ten gehore brengen. Fantasie en Fuga C kl. 1, J. S. Bach; a. Christ lag in Todesbanden, b. Fantasia sopra: Christ lag in Todesbanden, J. S. Bach; Auf meinen lieben Gott (koraal, Double, Sara bande, Courante, gigue), D. Buxtehudë; Ricercare over een psalm-melodie, Andries de Braai; a. Herzlich tut mich verlangen, b. O Welt, ich muss dich lassen. Joh. Brahms; Zesde Sonate, F. Mendelssohn Bartholdy; Choral-variaties, Fuga, Finale (andante). Velen waren gisteravond in hotel „De Leeuwerik" bijeengekomen, waar de af deling Haarlem van de Stichting Neder landZwitserland een bijeenkomst hield. De afdelingsvoorzitter, de heer A. D. Huijs- man, zette in zijn openingswoord het doel der stichting uiteen. Het doel is bevorde- ring van de culturele betrekkingen tussen Nederland en Zwitserland in de meest uit gebreide zin van het woord. Deze avond tx-ad als spreker op de heer J. Pasman, algemeen directeur van het Centi-aal Bureau van de Nederlandse Reis- vereniging. In zijn inleiding merkte hij op, dat de stichting op vele wijze haar doel tracht te bereiken. Een er van is het be vorderen van het toerisme en hierover wilde hij in het bijzonder spreken. Het toe risme naar Zwitserland is voor de meeste Nederlanders het belangrijkste dat het land hun biedt en Zwitserland is het land dat het meeste van alle landen met toe risme te maken heeft. Dat onze landge noten graag naar dat land reizen komt volgens de spreker door de grote tegen stellingen tussen de landen. Bij ons is het vlak en in Zwitserland zijn de bergen. De heer Pasman zeide, dat de toeristen door verscheidene zaken getroffen worden. Hij noemde onder andere het Rode Kruis, de techniek (tunnels, zweefbanen enzo voort), de postauto, de boten op de meren, de wandeltochten, de wintersport, het hotelwezen en de lonen en de prijzen. Over al deze punten wijdde de spi-eker uitvoerig uit en had daarbij gelegenheid op vele onderdelen van het toerisme in te gaan. Dat had de heer Pasman later ook, toen een groot aantal lichtbeelden vertoond werd. - Hedenmiddag zullen, als het slechte weer tenminste geen spelbreker is, zes of zeven patrouillevaartuigen van de Britse marine naar Haarlem komen en ligplaats kiezen aan de Spaarndamseweg. De Engelse Jan tjes komen dit weekeinde hier passagieren en hadden gehoopt nu reeds bloeiende bol lenvelden te kunnen bewonderen! Zij zul len zich met sneeuwlandschappen tevreden moeten stellen De filiaalhouder van een kruideniers winkel aan de Rijksstraatweg in Haarlem- Noord en zijn vrouw keken vreemd op, toen zij gisteravond bij thuiskomst zagen dat er een loper in het slot van hun huis deur stak. Nog vreemder keken zij op toen zij, in de gang gekomen, het licht in de keuken zagen uitgaan. Een indringer kon daar alleen via een tuimelraam zijn bin nengekomen, want de keuken was op slot. De winkelier opende de keukendeur, maar zag wegens de duisternis niets. Plotseling kreeg hij met een fles een klap op het hoofd. De winkelier greep een kinder fietsje dat binnen zijn bereik stond en slingerde dat de keuken in. Door de ver warring zag de indringer echter kans om via het tuimelraam te ontkomen. De win kelier zette onmiddellijk een achtervolging in, die echter geen resultaten opleverde. De dader, een naar schatting 25-jarige jongeman, greep namelijk een fiets die ergens tegen een huis stond en wist te ont komen. Noch in het huis, noch in de winkel wordt iets vermist. Nederland heeft zich als lid der Noord- Atlantische Verdragsorganisatie verplicht tot de aanleg van twee vliegvelden op Ne derlands grondgebied. Over de plaats waar zij zullen komen is nog overleg gaande. De vliegvelden passen in de „infi-a-structuur" van de West-Europese verdediging. Het besluit van de aanleg der velden zou zijn genomen op de destijds gehouden N.A. V.O.-conferentie te Lissabon, Deze vereniging gaf in de Gemeentelijke Concertzaal haar jaarlijkse uitvoering onder leiding van de heren D. C. van Alewijk en D, Beekelaar, aan welke uitvoering tevens medewerking verleenden het tambours- en pijpex-coi-ps van de C.J.M.V. Deze uitvoering stond helaas op een lager plan dan vorige. Wat hiervan de oorzaak kan zijn vermogen wij niet te beoordelen. De heer Van Alewijk deelde aan het begin van de uitvoering mede, dat het streven van de leiders is, specaal de jongere leden op zo na- tuux-lijk mogelijke wijze de gymnastiek te doen beoefenen en zich daarin lichamelijk en geestelijk te doen uitleven naar ieders lichamelijke en geestelijke gesteldheid. Bij het optreden van de kleuters kwam dit zeer goed tot uiting. Het doorvoeren van dit streven bij de oudere kinderen heeft echter tot gevolg, dat sommige nummers op gedeel ten van een les gaan lijken, terwijl toch bij uitvoeringen juist de correctheid van houding en gelijkheid van uitvoering het gehalte be palen. Vooral het optreden van de jongens Raafstraat met toesteltqrnen en het alge meen springnummer van de jongens leden onder onvoldoende discipline. Dat het. zonder met de bewegingsdrift van de kinderen in conflict te komen, anders kan, bewezen de kleine meisjes II C met hun oefeningen aan de brug, de grote meisjes Raafstraat met een zelfs zeer goed nummer grondgymnastiek en de meisjes II C met vrije oefeningen, alle nummers die een verdiend apnlaus verkregen. De oefeningen met springrietjes van de kleine meisjes Noord waren zeer gevarieerd; het tempo was echter te snel en kon door sommigen niet bijgehouden worden. De vrije oefening van de jongens bevatte enige voor hen minder geschikte onderdelen, die zij niet voldoende aanvoelden. De oefe ning werd overigens goed uitgevoerd, het geen ook gezegd kan worden van de oefe ning in het voortbewegen van de meisjes I C en van de knotsoefening van de grote meisjes. Als intermezzo was het bewegings koor van de gi'ote meisjes C niet onaardig. De vrije oefening van de dames was niet als rhyihmische oefening aangekondigd doch bevatte echter zeer veel specifiek vrou welijke bewegingen en was als zodanig van zeer behoorlijk gehalte. Een aantal dames had zich ook nog aan de zeer moeilijke even- wichtsbalk gewaagd, waaraan zij niet onver dienstelijk werkten. Het algemeen gebrek aan geroutineerde mannelijke gymnasten is ook bij Kracht en Vriendschap merkbaar. Men moet echter waardering hebben voor de wijze waarop de turners hun vrije oefening vertoonden en verder aan hoogrek en hoogbrug werkten. De dames lieten verder nog een goed num mer laagbrug zien en een heel goed nummer ringenzwaaien, waarbij vooral het beheerste verwerken van de onderdelen en het cor rect afwerken van de oefening opvielen. In „Suisse" in Haarlem-Noord is Vrijdag middag het tournooi om het gewestelijk kampioenschap tweede klasse libre begon nen. De Haarlemmer Copini neemt deel en met succes. Hij won zijn drie partijen en heeft na de eerste dag de leiding. De voorzitter van „Suisse", de heer Heins- bergen, de secretaris van het district Haar lem van de KNBB, de heer J. van Beem en het hoofd van de afdeling Lichamelijke Op voeding en Sport, de heer S. Heijers, hebben, voor het tournooi begon, het woord gevoerd en de heer Heijers deed de eerste stoot en met succes. T. Copini 3 3 450 99 29 4.54 6 P. Rolie 3 2 396 91 27 4.35 4 J. Mienes 3 2 429 99 40 4.33 4 G. Hendriksen 3 2 391 97 19 4.03 4 C. Prins 3 1 427 116 26 3.96 2 J. v, d. Ham 3 1 420 118 29 3.56 2 J. Feller 3 1 377 123 18 3.06 2 L. de Bruin 3 0 318 117 20 2.72 0 ADVERTENTIE MOTECHTHEID blijft, óók na herhaald en chemisch reinigen HAARLEM, 23 Maart 1952 ONDERTROUWD: 23 Mrt, J. Janssen en A. W. Bakker. BEVALLEN van een zoon: 27 Mrt, E. van PolenBols; A. M. Snoeksvan Straaten; G. Landwerd—Huis in 't Veld; C. C. Barleeus— van Bergen; 28 Mrt, M. J. Verkooij—Jonge- jans. BEVALLEN van een dochter: 26 Mrt, K. L. Veenstravan Wieren; 27 Mrt, H. Visbeen Elfrink; W. DikmansCaro; C. T. G. Frede- riksde Paus; 28 Mit, A. C. Mentjox—Bes- seling; M. GeevenRomp; C. T. Oorthuis OVERLEDEN: 26 Mrt, J. P. van den Berg, 70 j„ Van der Vinnestraat; 27 Mrt, M. M. j. Doeven. 10 d., Kamperlaan; J. A. Vaillant, 59 j„ Prins Mauritslaan; J. van Osenbruggen, 13 m., Burgwal.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9