Scholieren in Frans Halsmuseum achter de microfoon 3 De radio geeft Dinsdag r~ „Pieter" vloog op zijn slofjes over oceaan PANDA'S HEREN-LEVEN Agenda voor Haarlem MAANDAG 31 MAART 1952 2 Bemanning van de „Venlo" terug in Nederland Hoog water in de Waal 'n TIP VAN BOOTZ VOOR VLIJTIGE HANDEN Minister Lieftinck over de Europese integratie Koninklijk Paar ontving „Spell of the Netherlands" Groepsreizen van jongeren Bijbelgenootschap geeft Oud-Katholieke bijbel uit Conflict bij diamant slijperij in Amsterdam Postboot van Ameland kon Friese kust niet bereiken Aan de Kwartaalabonnés Congres van het Humanistisch Verbond Boerderij brand bij Maastricht De I.O.O.F. vierde het 75-jarig bestaan Prinses Wilhelmina niet bij vertrek koninklijk paar Kwestie-T unis'voor de Veiligheidsraad Heringa Wuthrich Kranige prestatie voor tweemotorig toestel Twee maal brandalarm Zaterdagmiddag hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard de Zuid-Amerikaanse delegaties, die een bezoek brengen aan de Jaarbeurs te Utrecht, in Paleis Soestdijk ontvangen. Deze delegaties vertegenwoordigen Argentinië, Brazilië, Uruguay en Venezuela. De foto toont de Koningin in gesprek met enige van haar gasten. Zaterdagmiddag heeft K.L.M.-gezagvoer- der J. Creel iets verteld over het ongeluk, waarbij vorige week Zondag bij Bangkok de K.L.M.-Constellation „Venlo" verloren is gegaan. Met zeven leden zijner beman ning arriveerde hij om kwart voor zes met de constellation „Maastricht", het lijntoe- stel van Sydney naar Amsterdam, op Schiphol. „We waren al dichtbij het vliegveld van Bangkok en maakten ons gereed voor de landing", zo zei gezagvoerder Creel, „toen de rechterbinnenmotor in brand geraakte nadat één van de drie propellerbladen was afgebroken. Enkele ogenblikken daarna viel de motor uit de vleugel. We moesten toen een noodlanding maken en daarbij brak een wiel van het landingsgestel, ter wijl de rechtervleugel over de grond sleur de." De landing werd uitgevoerd door de tweede bestuurder, D. W. J. Mac Dermott. Toen het toestel aan de grond stond, ver lieten alle passagiers de „Venlo" op de normale wijze. Een grond-mecanicien van het vliegveld te Bangkok haalde een baby van een passagiere uit de cabine toen het toestel reeds in lichter laaie stond. Het ongeluk met de „Venlo" is het eer ste, dat Creel heeft meegemaakt tijdens de 10.000 vlieguren, die hij op zijn naam heeft. De heer J. J. van Balkom, onder-direc teur van de K.L.M., deelde mede, dat het nog nooit in de geschiedenis van de bur gerluchtvaart gebeurd was, dat een pro pellerblad tijdens de vlucht afbrak. In middels is na het ongeluk met de „Venlo" besloten, dat alle propellerbladen van de constellations buiten de gewone inspectie om een extra controle zullen ondergaan. De heer Van Balkom zei, dat verscheidëne onderdelen van de verongelukte „Venlo" nog bruikbaar zijn, maar dat de machine niet meer te herstellen is. De stand van de Waal voor Nijmegen is Zondag nog 26 centimeter gestegen. Het water bereikte een hoogte van 11.80 meter boven A.P. Men verwacht voor de Waal en Rijn nog meer was. Te Deest bij Nijmegen kon Zaterdag we gens de hoge waterstand en de felle Noord- Oosterstorm de 3000 ton metende nieuwe Franse tanker „Esso le Karoubier" niet te water gelaten worden. ADVERTENTIE t Programma verrneïtMe een bal na, Met mijn vrouw danste ik de Valeta. Ik drink wel het meest „Tip van Bootz" op zo'n feest 't Was het beste van de avond, op „haar" na. Inz. Heer P. H., Den Haag ontv. 1 fles Tip en i Literfles Bootz' Oude Genever. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio, 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio, 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30—12.33 Weerbe richt. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Peter en de wolf, muzieksprookje. 14.30 Pla ten. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig?. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Het landbouwvraagstuk in Suriname. 18.00 Nieuws 18.15 Parkeerprobleem in de hoofd stad. 18.20 Sport. 18.30 R.V.U.. Verleden, he den en toekomst van het Nederlandse land schap. 19.00 Amusementsmuziek. 19.40 Dit is leven, causerie. 19.50 Platen. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Platen. 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Orkest en solist. 22.20 Cello en piano. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Gezond Gezin, causerie. 23.25—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Mezzo-sopraan en piano. 12.00 Gevarieerde muziek. 12.30 Weer bericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.20 Prome nade-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Pla ten. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse buren. 16.00 Platen. 16.30 Voor kleuters. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Platen. 17.30 Pianoduo, 18.00 Nieuws. 18.15 Dansmuziek. 18.55 Voor kleuters. 19.00 Piano. 19,15 Paris vous parle. 19.20 Koorklanken. 19.45 Platen. 20.00 Nieuws, 20.05 Actualiteiten. 20.15 Ge varieerd programma. 21.15 Platen. 21.30 Ik weet, ik weet, wat u niet weet. 21,45 Lichte muziek. 22.15 Discogram. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Jazz. 23.45 24.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15—21.45 Actualiteit; Kampvuren langs de Evenaar; Overzicht inzendingen Interna tionale Fototentoonstelling; „Jocabed", Bij bels spel. BRUSSEL, 324 M. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Piano. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 15.50 Sopraan en piano 16.30 Kamermuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespre king 18.00 Piano, 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Operette. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 20.50 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Pla ten, 22.55—23.00 Nieuws. ADVERTENTIE in het schoonmaakgetij: Hamea-Gelel. Meer bevoegdheden voor de OEES noodzakelijk Minister Lieftinck heeft Zaterdag in de raad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking te Parijs ver klaard dat twee centrale problemen het bestaan van de Europese betalings-unie (E.B.U.) in gevaar brengen, namelijk oe interne financiële stabiliteit der deelne mende landen en de positie van de extreme crediteuren. Wat het eerste probleem betreft dient elk land te beseffen dat het, door onvol doende orde op eigen zaken te stellen, de gehele Europese gemeenschap schaadt. De deelnemende landen moeten dan ook be reid zijn zich aan een regelmatig onder zoek te dezer zake door competente or ganen van de O.E.E.S. te onderwerpen en de aanbevelingen van die organen ter harte nemen. De organisatie van de O.E.E.S. en haar bevoegdheden dienen met het oog hierop te worden versterkt en uitgebreid. Nederland is bereid elk redelijk voorstel dat deze strekking heeft te ondersteunen. Naar aanleiding van het tweede pro bleem merkte minister Lieftinck op, dat in elk internationaal stelsel, gebaseerd op een vrij handels- en betalingsverkeer, ex treme crediteurlanden steeds een bron van gevaar hebben gevormd voor een goede functionnering van dat stelsel omdat zij de monetaire reserves van de debiteurlanden uitputten met alle ernstige gevolgen van dien. Dat kan slechts worden voorkomen, indien de extreme crediteurlanden bereid zijn de consequenties uit hun positie te aanvaarden zowel op het gebied van hun interne monetaire politiek als op dat van hun buitenlandse handels- en credietpo- litiek. Minister Lieftinck paste een en ander toe op het geval van de Belgisch-Luxem burgse economische unie, die zoals bekend is in een extreme crediteurspositie ver keert. Hierbij merkte de minister op dat België reeds op grote schaal credieten aan de Europese Betalipgsunie verstrekt heeft, hetgeen de Belgische schatkist in ernstige moeilijkheden dreigt te brengen. In het midden latend of de Belgische poljtiek al of niet herziening behoeft, sprak de mi nister zich krachtig uit ten gunste van een ernstige poging om België behulpzaam te zijn. Tenslotte bepleitte de minister een ver sterking van het kapitaal van het fonds van de E.B.U. Hij sprak de hoop uit, dat de Verenigde Staten in het belang van de Europese integratie daartoe zouden willen bijdragen. De heren K. R. van Staal, directeur van Boom-Ruygrok te Haarlem, en de auteur Ton Koot hebben in paleis Soestdijk aan de Koningin en Prins Bernhard een exem plaar van het boekwerk „Spell of the Ne therlands" aangeboden en tevens een exemplaar daf.bestemd is voor de presi dent van de Verenigde Staten. De Koningin en de Prins zullen dit bij hun bezoek aan Amerika aan Truman aan bieden. Vereenvoudigde regeling voor de landen van het Brussels Pact Op 1 April treedt een speciale regeling in voor reizen van gezelschappen van jon geren in de vijf landen welke bij het Pact van Brussel zijn aangesloten, namelijk Ne derland, België, Luxemburg, Frankrijk en Engeland. De nieuwe regeling betreft een vereenvoudigd uniform collectief paspoort. De leeftijdsgrens voor leden van een op collectief paspoort reizend gezelschap is verhoogd van 18 tot 21 jaar. Verder be hoeven gezelschappen van jongeren op collectief paspoort, mits alle leden er van jonger dan 18 jaar zijn, geen visum meer voor reizen naar Frankrijk en Engeland. Wanneer er ouderen dan 18 jaar bij zijn (afgezien van de leider van het gezelschap die een gewoon individueel paspoort moet hebben en aan de gewone paspoortregelin gen is onderworpen) is voor Engeland wel een visum vereist, maar dit zal gratis ver strekt worden. Volgens de nieuwe regeling zullen gezel schappen van ten minste vijf en ten hoog ste vijftig jongeren in aanmerking kunnen komen voor een collectief paspoort, wan neer de reis uitgaat van een school, jeugd- 1 vereniging e.d. De vijf landen zullen een uniform document als collectief paspoort invoeren. Het Nederlands Bijbelgenootschap zal de uitgave van een Oud-Katholieke bijbel ter hand nemen. De uitgave zal bestaan uit het Oude Testament in de nieuwe verta ling, aangevuld met de vijf Deuterokaniek boeken, die bij de Protestanten als apo criefe boeken bekend zijn. Voor het nieuw< testament zal gebruik worden gemaakt van de vertaling van een Oud-Katholieke commissie 1908. Deze vertaling is reeds geruime t^jd voor druk gereed. Bij een diamantslijperij in Amsterdam is een conflict ontstaan tussen de slijpers en de bedrijfsleiding. In dit bedrijf heeft men enige tijd geleden een vinding gedaan waardoor het boort, dat bij het slijpen van diamant vrijkomt, wordt opgevangen in een speciaal hiervoor geconstrueerde kap. De Algemene Nederlandse Diamantbe- werkersbond was met de Algemene Juwe- liersvereniging overeengekomen, dat in af wachting van een definitieve regeling over het gebruik van deze kap, de huidige toe stand gehandhaafd zou blijven. Er zouden geen andere slijpers dan de twee, die er reeds mee werkten, het apparaat in ge bruik nemen. Echter werd aan alle slijpers opdracht gegeven met de kap te gaan wer ken. Indien hieraan geen gevolg werd ge geven zou ontslag volgen. De slijpers wei gerden de opdracht uit te voeren. Bij dit conflict zijn 25 slijpers betrok ken. Zeven andere arbeiders hebben uit solidariteit het werk neergelegd. Als gevolg van de sterke Oostenwind was Zaterdagmiddag het water op de Wad denzee zo laag, dat de postboot „Wadden zee" om 2 uur op ongeveer 1300 meter van de pier bij Holwerd aan de Friese kust bleef steken en de ruim 100 passagiers, in hoofdzaak DUW-arbeiders, die voor het weekeinde naar huis gingen, per amphibie- vaartuig aan wal moesten worden ge bracht. Tien keer moest dit rijdende vaartuig heen en terug om de passagiers naar de steiger in Holwerd te brengen, hetgeen ruim vier uur in beslag nam. Door het abonnementsgeld voor het tweede kwartaal 1952 thans te gireren bespaart U incassokosten. U kunt het bedrag ad 6.10 (voor abonnés die de krant per post ont vangen 6.60) storten of overschrij ven op postrekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad of op één van onze rekeningen bij de Amster- damsche-.Twentsche- of Rotterdamsche Bank te Haarlem. Als U er prijs op stelt, dat het abonne mentsgeld voortaan automatisch van Uw girorekening wordt afgeschreven, wilt U dan een machtigingsformulier aanvragen bij onze administratie Zaterdag en Zondag heeft het Humanis tisch Verbond zijn jaarlijkse congres in Gouda gehouden. Na de ontvangst van de congressisten door het gemeentebestuur van Gouda werd de vergadering geopend door de voorzitter van het verbond, dr. J. P. van Praag, die in zijn toespraak vooral de aandacht vestigde op de eis aan de overheid van gelijkberechtiging van het Humanistisch Verbond en de kerkgenoot schappen wat de geestelijke verzorging be treft. „De ministers Wijers en Struycken hebben de weg voor ons geopend, maar thans schijnen sommigen weer een voor ons doodlopende weg te willen inslaan", al dus dr. Van Praag. Hij zei voorts dat het Humanistisch Verbond verantwoordelijk heid draagt ten opzichte van de materiële en geestelijke nood van het buitenkerke lijke deel van het Nederlandse volk. Deze verantwoordelijkheid is gebaseerd op de door het moderne humanisme aanvaarde principiële gelijkwaardigheid van alle men sen, ongeacht ontwikkeling, cultuur, ras of klasse. Uit deze verantwoordelijkheid vloeien de taken voort: het opbouwen van een organisatie, die in staat is in geeste lijk, cultureel, paedagogisch en sociaal op zicht leiding te geven inzonderheid aan het buitenkerkelijke volksdeel en in wis selwerking hiermede verdieping van de hu manistische gedachte en confrontatie van de humanistische idee mét moderne philo- sophische stromingen en in algemene zin religieuze ervaringen. Aan het congres namen ook vertegen woordigers van het Humanistisch Verbond in Vlaanderen deel. Zondagmiddag is brand uitgebroken op de hooizolder van de boerderij van H. Wahlen aan de Brusselseweg te Maastricht. Het vee werd direct naar buiten gebracht. Schuur en hooizolders brandden geheel uit. Het woonhuis liep ernstige schade op maar kon behouden blijven. De brand is vermoedelijk ontstaan tengevolge van het broeien van stro, dat door de regen van de laatste dagen' nat was geworden. De Nederlandse jurisdictie van de Inde pendent Order of Odd Fellows, omvattende bet grondgebied van Nederland en België, heeft op 29 en 30 Maart te Amsterdam haar 75-jarig bestaan gevierd. Deze viering be stond uit een receptie, een feestavond, een plechtige herdenkingsbijeenkomst en een feestmaaltijd. De burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, kwam zijn gelukwensen aan het bestuur op de receptie aanbieden. Namens het provinciaal bestuur van Noordholland wenste jhr. F. W. A. Bee- laerts van Blokland de jubilerende organi satie geluk. De president van de I.O.O.F., de heer H. Clewits, wees in de hei-denkingsbijeenkomst op de grote betekenis van het werk van een broederschap als de I.O.O.F. juist in deze tijd nu de mensheid meer dan ooit moet streven naar samenwerking. Het A.N.P. verneemt, dat Prinses Wilhel mina morgen niet op Schiphol aanwezig zal zijn bij het vertrek van Koningin Juliana en Prins Bernhard naar de Verenigde Sta ten. Prinses Wilhelmina zal op Soestdijk afscheid van het Koninklijk paar nemen. Ook de vier prinsessen zullen reeds op Soestdijk afscheid van haar ouders nemen. Naar A.F.P. meldt heeft de Pakistaanse regering haar gedelegeerde in de Veilig heidsraad, Bokhari, opdracht gegeveh de Tunesische kwestie voor de raad te brengen. Van 1 April af zal Bokhari voorzitter van de raad zijn. In het Haarlemse Frans Halsmuseum stond Zaterdagmiddag een aantal jonge mensen dat deelnam aan het Interscholair Jeugdtoumooi 1952, achter de microfoon. Wat het daar presteerde zal 18 April in een uitzending voor de jeugd van de V.P.R.O. te horen zijn. Op de foto: Jeann'tje de Vries van het Kennemerlyceum tijdens haar voordracht van „Toen ons kindje glimlachte" van Frederik van Eeden. De Renaissancezaal van het Haarlemse Frans Halsmusèurh was Zaterdagmiddag herschapen in een kleine studio, waar jonge kunstzinnige Haarlemmers hun bij drage leverden voor een „programma voor de jeugd", dat op 18 April door de VPRO zal worden uitgezonden. Die Haarlemmers hebben zich al eerder laten horen en wel op 30 Januari in de Stadsschouwburg en op 15 en 22 Februari in het Concertge bouw, tijdens het Interscholair Jeugdtour- nooi 1952. Bij die gelegenheid hebben wij ruimschoots aandacht besteed aan de ar tistieke prestaties van deze jongemensen. Het zal voor de „knipafdeling" van de VPRO een hele taak zijn om van de op namen die Zaterdagmiddag zijn gemaakt een programma van een kwartier samen te stellen, want er werden maar liefst zeven nummers voor de microfoon ge bracht, die natuurlijk niet alle zeven de achttiende te horen zullen zijn. De keuze zal te moeilijker zijn omdat de scholieren elkaar in de kunst weinig toegeven. Een groot aantal Haarlemse scholen was vertegenwoordigd. Van het Coornhert- lyceum waren er Henk Esselaar (viool) en Paul Elsinga (piano), die de Romance An- dalusa van P. de Sarasate vertolkten en Sevus van de Kerkhof, die de Sonate 3 voor piano deel 1 van Mozart ten gehore bracht. Het gymnasium kwam met Martha en Theo Wezelenburg (viool) en Peter van Huizen (piano). Zij speelden het concert voor twee violen van Bach. Stans Mook (piano) van het Jac. P. Thijsse Montes- sorilyceum vertolkte Prelude van Maurice Ravel, Elly Verwer, van dezelfde school, Twee gezichten op de Tuje van B. van den Sigtenhorst Meijer. Het koor van de Da Costaschool zong onder leiding van de heer H. J. Smit „Molenaartjes Wind" en „Allen die willen naar Island" gaan. De zeventienjarige Jeann'tje de Vries van het Kennemer lyceum droeg Toen ons kindje glimlachte van Frederik van Eeden voor. Het heeft uiteraard wel even geduurd voordat dit alles op de plaat was vastge- ADVERTENTIE HAARLEM Electrische installaties Luidsprekende telefoon-installaties legd. Het is voor scholieren nu eenmaal geen dagelijks werk om achter een micro foon te staan en de technische man van de omroep moest dan ook meermalen het vriendelijk verzoek doen om maar weer van. voren af aan te beginnen. Dat deden zij dan ook, wellicht met de hoop dat het een volgende keer vlotter zal gaan. Wethouder D. J. A. Geluk was bij de proefopnamen aanwezig. De fpL.M machine PH-TBP met de „roep naam" Pieter, een machine van het 'oude type DC-3 is na een geslaagde vlucht over de Oceaan op Hato, het vliegveld van Cu rasao, geland. Het West-Indische bedrijf van de KLM, dat zijn zetel op Curagao heeft, had behoefte aan een DC-3 voor de diensten op de omliggende eilanden en Su riname. Eenvoudiger dan het vliegtuig te demonteren en op de boot te zetten, was het, in de cabine een extra tank te plaatsen en het vliegtuig „op eigen kracht" de sprong te laten maken. Gezagvoerder H. Guyt met als tweede piloot S. van der Werf en als telegrafist en boordwerktuig kundige de heren Pool en Van Steenbergen maakten de vlucht in vier etmalen ofwel 43 vlieguren. Hoe zeldzaam dergelijke oceaanvluchten met tweemotorige toestellen zijn bleek wel uit het feit, dat de marconisten van de schepen, waarmede onderweg radiocontact werd opgenomen, bij het vernemen dat zij met een tweemotorig vliegtuig spraken, altijd zeer enthousiast werden en hun uiterste best deden de telegrafist alle denk bare inlichtingen over koers en weersge steldheid te geven. De vlucht werd ge maakt via de Zuidelijke route. Amsterdam -Lissabon-Sal (op de Kaap Verdische eilanden)-Natal (Brazilië)-Paramaribo- Curagao. Dezelfde bemanning maakt de reourvlucht met een DC-4, die het West- Indische bedrijf gaat verlaten. Piloot Van der Werf, die drie .iaar lang bij het West- Indisch bedrijf heeft gevlogen, had slechts een bezwaar tegen de vlucht: „Die tank in de cabine verbood ons een sigaretje op te steken". 81. Nadat de bekwame deurwaarder Pan da van al zijn juwelen had ontdaan, stapte hij er vlijtig mee de deur uit, tevreden be denkende dat hij er weer een mooie och tend op had zitten. Het zal echter hiemand verbazen, dat Panda een weinig verbouwe reerd was terwijl hij hem nakeek maar aangezien onze jonge lezers waar schijnlijk nog geen ervaring hebben van belasting-zaken, zullen wij hun gevoelens sparen en hier niet verder op in gaan. ,Jtu- nu-nu-nu ben ik altes kwijt!", hakkelde Panda. „Nu heb ik ineens niets meer! Nu ben ik niet rijk meer„Neen, maer zag!", sprak Graaf Gaston van Gaep tot Gaep. Dat was een aerdig ogenblikje, nietwaer? Tjonge, tjonge! En nu ben je dus arm! Kolossael, zag! Wat vermaekelijk! Nu krijg je dus zorgen, hah? Het daegelijks breud.... tjae, tjae! Nu zul je je zorgen moeten maeken over een legerstede om in te slaepen.geen dak meer boven het heufd, hah? Opwindend, zag!" „O, ja," zei Panda. „Nu u het zo zegtdat klinkt eigenlijk niet gek! Eigenlijk was het toch maar vervelend om zo erg rijk te zijn! Ja nu wordt het leven weer anders! Dan ga ik er maar meteen op uit!" En hij schudde zijn verveelde vriend krachtig de hand. „Hoe benijd ik je," snikte deze. „Ik ben zo vreselijk rijk, zag! Nooit eens een aerdige afleiding! Nooit eens prettige zor gen! Ach, zag.... wat heb ik het naer!" En gebroken begaf de verveelde edelman zich naar het inwendige van zijn weelde rige woning. „Tja," dacht Panda, terwijl hij hem vol medelijden nakeek. „Daar heb ik nu toch nog nooit over gedacht. Die arme Graaf Gaston! Wat is het erg om zo rijk te zijn dat je geen zorgen hebt! En wat fijn dat ik dat nu niet meer ben!' Zo kun je alles van twee kanten bekijken. Zekerheid. De Amerikaanse stafchef Law- ton Collins heeft, zo blijkt uit een pu blicatie, in een Congrescommissie ver klaard, dat AmeriKa betere wapens maakt dan de Sovjet-Unie.Een eventuele Russische aanval in Europa zou beant woord worden met het gebruik van conventionele wapens van grote vuur kracht en een reeks nieuwe wapens, die zowel tegen troepen als gepantserde voertuigen gebruikt kunnen worden. Bovendien zijn de tanks aanzienlijk verbeterd. De Amerikaanse vuurkracht is sinds de oorlog met 50 procent ver hoogd. Verder is voor de commissie medegedeeld, dat de oorlog in Korea het Amerikaanse leger tot het einde van het vorige jaar zeven milliard dollar heeft gekost en mogelijk negen milliard zal kosten tegen Juni, als de gevechten voortgang vinden. Internationaal. De voorzitter van de katho lieke arbeidersbeweging in Duitsland, dr. Sohmitt uit Keulen, heeft Zaterdag op een congres van deze beweging te Recklinghausen de heroprichting van de katholieke arbeidersinternationale be kend gemaakt. Aan het congres nemen ook afgevaardigden uit Nederland, Bel gië, Oostenrijk en -vertegenwoordigers van het internationaal christelijk vak verbond deel. Dringend? Onderzoekers van het Ameri kaanse leger werken op het ogenblik aan een geleid projectiel, dat in staat zal zijn vliegtuigen tot op een hoogte van 24 km te vernietigen. Dit wapen is bestemd voor de verdediging van de Amerikaanse steden. Generaal-majoor Bullene, hoofd van de scheikundige af deling van het Amerikaanse leger, heeft verklaard te geloven, dat de Sovjet-Unig intensief werkt aan nieuwe gassen, die door het Duitsland van Hitier zijn ont wikkeld. Deze verklaringen, afgelegd voor een subcommissie voor de begro ting van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden, gingen gepaard met het verzoek om meer toewijzingen voor biologische oorlogvoering. Generaal Bullene noemde de ontwikkeling van bacteriologische en scheikundige wa pens zeer dringend. Neergestort. Zondag zijn 13 personen om het leven gekomen en 16 gewond bij een ongeluk met een vliegtuig van de Phi- lippijnse handeismaatschappij.Het stort te bij het opstijgen te Loakan bij Ba- guio (Philippijnen) neer en vloog in brand. Overleden. Sir Andrew Rae Duncan, voor zitter van de Britse ijzer- en staalfede- ratie, is Zondagochtend op 67-jarige leeftijd te Londen overleden. Hij was commissaris van verschillende maat schappijen en van 1942 tot 1945 minister van Bevoorrading. Bon. In Oost-Berlijn zijn de aardappelen, die einde 1950 vrijgegeven werden, weer op de bon. Als reden wordt het smok kelen op grote schaal van aardappelen naar West-Berlijn opgegeven. Politie. Het Japanse nationale politie- reservecorps recruteert thans 32.500 manschappen en 2000 officieren, waar door het corps een sterkte zal krijgen van 110.000 man. Het is georganiseerd in compagnieën en bataljons en bewa pend met anti-tankgeschut, machine geweren en mortieren. Indruk. Zaterdag is maarschalk Stalin aan wezig geweest bij de eindvergadering van de Opperste Sovjet der federatieve Russische republiek. Naar Reuter seint maakte de 72-jarige premier een gezon de en krachtige indruk. Hij werd door de aanwezigen minuten lang toegejuicht. De Sovjet is bijeengekomen om interim decreten goed te keuren en een opper- gerechtshof te kiezen. Tactisch. De chef van Eisenhower's staf, luitenant-generaal Alfred Griinther, heeft te Washington tegenover verslag- gevers onthuld dat de West-Europese luchtmacht wordt geoefend voor het tactische gebruik van de atoombom (dat is tegen troepen). De West-Europese strijdkrachten zouden zodanig worden opgesteld en geoefend, dat zij in geval van oorlog de vijand zouden dwingen slechts bepaalde aanvalswegen te ge bruiken, waardoor hij kwetsbaarder zou worden voor de op tactische wijze aan gewende atoombom, die een minder ver woestende uitwerking zal hebben dan de atoombommen,die voor strategische doe len zouden worden gebruikt. Onderzee-vloot. Het onafhankelijk Duitse blad „Die Welt am Somntag" heeft de volledige verliezen van de Duitse ma rine in de afgelopen oorlog gepubliceerd. Hierbij zijn niet begrepen de schepen, die door de Duitsers zelf aan het eind van de oorlog tot zinken zijn gebracht. De verlieslijst ziet er uit als volgt: viif slagschepen, vijf zware en vier lichte kruisers, 23 torpedobootjagers. 673 duik boten, 287 kustbewakingsschepen. 139 hulpmij nen vegers, 22 mijnen leggers. 97 duikbootjagers, 201 patrouillevaartui gen, 132 motortorpedoboten. 60 torpedo- boten, 67 „blokkadebrekers", 20 voor zieningsschepen, 55 troenentransnort- schepen, twee kanonneerboten. 10 weer- schepen. een groot aantal geleideschepen en enkele opleidingsschepen. De vrijwilligers van het korps Bloemen- daal van de vrijwillige brandweer zijn Za terdag twee maal gealarmeerd voor een schoorsteenbrand. De eerste melding was omstreeks halfvijf voor een huis op de Vinkebaan, dat het laatste huis in de gë- meente is vlak bij de grens met Santpoort. De tweede alarmering kwam ongeveer drie uur later en betrof een door een oliestook inrichting ontstane schoorsteenbrand op de Kennemerweg. MAANDAG 31 MAART Haarlemse Kegelbond: Filmavond voor aspirant:emigranten, 8 uur. Gebouw Cultura: Spiritistische club „Doorgang naar het ho gere 8 uur. City: „Thousands cheer", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De plun deraars", 14 jaar, 7 en 9.15 uur, Frans Hals: „Frühling auf dem Eis", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Waar de rechte weg ein digt", 18 jaar, 8 uur. Rembrandt: „Van een bruiloft komt een bruiloft", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Huwelijkstragedie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouwen in de oertijd" 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 1 April. Rembrandt, Palace: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2