Koninklijk Paar op weg naar Amerika Grondwetgevende Vergadering voor Europa op korte termijn Tito critiseert Westelijke politiek inzake Triëst Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Verscheidene Eerste Kamerleden tegen uitbreiding Tweede Kamer De „Prinses Beatrix" om 12 uur gestart Bompakket bezorgd op Duits consulaat Europese Federalistische Unie wenst: Resoluties van het congres te Aken Bezwaren tegen de mogelijkheid tot stemoverdracht Radio-amateurs hielpen dokter in Tanger Het woord is aan Gloster „Meteor" verongelukt Nog geen nieuwe regering in Tunis Protest tegen driemogendheden-conferentie Pakistan brengt kwestie- Tunis in Veiligheidsraad Den Haag Leven gered van 6-jarig Spaans jongetje Piloot omgekomen Pinay kan kwestie van vertrouwen stellen Sukarno aarzelt nog <6Se JAARGANG No 225 DINSDAG 1 APRIL 1952 296e JAARGANG No 78 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuiaer Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Nadat Koningin Juliana en Prins Bern- liard vanmorgen om twintig minuten voor elf per auto van het paleis Soestdijk waren vertrokken en een half uur later op Schip hol waren gearriveerd, namen zij om kwart voor twaalf plaats in het viermotorige DC-6 toestel van de K.L.M., de „Prinses Beatrix". Om vijf minuten voor twaalf startte het vliegtuig en verdween, nagestaard door en kele duizenden, in de wolken, op weg naar Amerika. Even voor het vertrek spraken Koningin Juliana en Prins Bernhard in de Icahal op het vliegveld Schiphol enkele woorden voor de microfoons van radio, televisie en film. „Wij zijn nu op weg naar Amerika", zei- de de Koningin. „Wij verheugen er ons bijzonder op. Ik geloof, dat het heel nuttig is, dat op deze wijze contacten worden ge legd tussen verschillende volken. Ons wacht een lange reis door de Verenigde Staten. Wij zullen vele steden bezoeken en als ^ij terugkomen wie reist kan veel verhalen "illen wij veel-hebben te ver tel! rn. Er 5,'r rr.ij er in het bijzonder op om nog even naar Canada te gaan. Al zal mijn bezoek aan dit land onofficieel zijn, ik ben toch blij om er nog even te komen." Prins Bernhard zei: „Ook voor mij is deze reis bijzonder aangenaam. Ik heb in Ame rika veel vrienden en ken een groot ge deelte van het land. Tot die Nederlanders, die er zich ongerust over maken, dat wij de -reis per vliegtuig ondernemen, wil ik zeggen, dat wij het grootste vertrouwen hebben in de K.L.M. Wij beschouwen het op zijn minst gezegd even veilig in de lucht als in een auto op weg van Soestdijk naar Amsterdam, soms zelfs veiliger. Er zijn mensen, die de overtuiging hebben, dat het einde van een mensenleven voorbestemd is op een bepaald moment. Dat hangt niet af van een transportmiddel, waarin iemand reist." Koningin Juliana zei hierna: „Dat is ook mijn mening. Ik zou ook best de kinderen per vliegtuig willen laten reizen". De minister-president, dr. W. Drees, de ministers Wemmers en Lieftinck en de Amerikaanse ambassadeur Selden Chapin en zijn Canadese ambtenoot P. Dupuy en burgemeester A. J. d'Ailly van Amsterdam waren in de Icahal bijeen om het Konink lijk Paar uitgeleide te doen. Terwijl het gevolg van het Koninklijk Paar, onder wie zich ock de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker be vindt, zich naar het vliegtuig begaf, bege- NEW YORK (Reuter) Pakistan zal, gesteund door 15 Arabische en Aziatische leden-staten van de UNO de Veiligheids raad verzoeken een spoedbij eenkomst te beleggen om het Frans-Tunesische geschil te behandelen. Het verzoek zal vóór Woensdagmiddag worden ingediend, aldus deelde, een woordvoerder van de groep betrokken landen Maandag te New York mee. Hec verzoek zal vergezeld gaan van een nota. waarin wordt verklaard, dat de de Franse regering in de afgelopen eeuw de Bey van Tunis van zijn souvereine rechten heeft beroofd en de bevolking heeft verhindei-d haar recht op zelfbestuur uit te oefenen. Voorts wordt gezegd, dat het streven naar vrijheid in Tunesië de laatste tijd groeiende is en dat de onder handelingen tussen de Fransen en de Tu nesische nationalisten niet tot een vreed zame atmosfeer hebben geleid. Ook wordt er op gewezen, dat de gebeurtenissen in Tunesië wellicht een ernstige terugslag kunnen hebben in Aziatische en Afrikaan se landen. De onofficiële voorzitter van de groep, prof. Ahmed Bokhari van Pakistan, ant woordde na afloop van een bijeenkomst van de groep op een desbetreffende vraag, dat de actie zal worden voortgezet, zolang niet de vrede in Tunesië is hersteld en de betrokken landen niet meer de overtuiging hebben, dat de Tunesische regering onder druk is benoemd, zulks onafhankelijk van een eventueel verzoek van de nieuwe Tu nesische premier om de actie te staken. De groep bestaat uit Pakistan. India, Birma, Indonesië, de Philippijnen, Perzië. Afghanistan, Ethiopië, Liberia en zes Arabische landen, te weten Saoedi-Arabië, Egypte, Irak» Syrië» Libaeon e» Jemen- Voor het vertrek werd de bemanning van de „Prinses Beatrixaan Hare Majesteit en de Prins voorgesteld. leidde dr. Plesman het Koninklijk Paar naar de negen bemanningsleden. Hij stelde de gezagvoerder, H. Groene- veld, aan de Koningin en de Prins voor, waarna de heer Groeneveld zijn acht col lega's aan het Koninklijk Paar voorstelde. Nadat de Koningin en de Prins voor de microfoons hadden gesproken, begaven zij zich naar de „Prinses Beatrix". Vóór zij het toestel binnentrad wuifde Hare Majesteit naar.de vele belangstellen den, die achter de afzetting de vorstin uit geleide deden. Daarna trad zij het toestel binnen, gevolg door de Prins. Gelijktijdig werd de koninklijke standaard uit de cock pit gestoken. Een minuut later taxiede de machine de startbaan op en verdween en kele minuten later, hoog in de lucht, uit het gezicht. Een briefpakket met explosieven, be stemd voor de „leider van de Duitse dele gatie" is Maandagmiddag op de postkamer van het Duitse consulaat te Den Haag tijdig ontdekt en in handen van de Nederlandse politie gesteld. Het pakket was gericht aan het hoofd van de Duitse delegatie, die op het ogenblik met vertegenwoordigers van Joodse orga nisaties onderhandelt over schadevergoe dingen voor verdreven en gestorven Duit sers van Joodsen bloede. Het uit Amsterdam afkomstige pakket wekte door vorm en gewicht argwaan. De Nederlandse politie stelt thans onder lei ding van de procureur-generaal in Den Haag een onderzoek in. In Duitse kringen te Den Haag is men over deze aangelegenheid zeer terughou dend. Te Bonn werd inmiddels verklaard, dat er drie paketten zouden zijn geweest. Zulks wordt in Den Haag ontkend. De Nederlandse politie weigerde han gende het onderzoek inlichtingen te ver strekken. Niet alleen vorm en gewicht van liet pakket, maar eveneens een opschrift in het Frans zouden argwaan hebben gewekt. Als adres was de paspoortafdeling van het Duitse consulaat te Den Haag opge geven, waar alle poststukken voor de Duitse onderhandelaars binnenkomen. De procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof mr. D. J. van Gilse, heeft be vestigd, dat op de Duitse ambassade giste ren een brief bezorgd was, bestemd voor de genoemde Duitse delegatie. De brief is door de ambassade doorgezonden naar hotel „De Witte Brug", waar de Duitse delegatie logeert. Bij het opensnijden van de enveloppe vond men een draadje dat aan enkele vellen papier was bevestigd. Men knipte het door en waarschuwde de politie, die ontdekte, dat wanneer de vellen papier uit de enveloppe getrokken zouden wor den, het draadje een ontsteker in werking zou stellen. Tussen de vellen papier lag een bruin pakje met een klein droog batterijtje. Men vermoedt dat wanneer aan het draadje getrokken zou zijn, de batterij stroom afgegeven had, die de stof in het bruine pakje tot ontploffing zou hebben gebracht. De inhoud van het pakje wordt thans onderzocht. AKEN, (AFP) Op het vierde Jaarlijkse congres van de Europese Federalistische Unie te Aken is Maandagmorgen met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin op korte termijn het bijeenkomen van een grondwetgevende vergadering voor Europa wordt gevraagd. Bovendien zal er een Europees centrum voor oriëntatie en organisatie van de strijd tegen het nationalisme en voor de mobilisatie van de Europese openbare mening worden opgericht. De centrale raad van de Unie wordt in de resolutie verzocht in samenwerking met verbonden organisaties te bestuderen, welke grondwettelijke garanties een Europees parlement zal behoeven om op het ge bied van buitenlandse politiek, verdediging, financiën en economie zijn bevoegdheden te kunnen gebruiken. Voorts beveelt het Congres nog aan het samengaan van de Europese Federalistische Unie met verenigingen van oud-strijders en oud-verzetslieden en het steunen van een Europese economische en sociale raad „om een verbinding tussen de unie en de vak verenigingen tot stand te brengen." Het congres, dat drie dagen heeft ge duurd, werd bijgewoond door 250 afgevaar digden uit 12 landen. In andere resoluties verklaarde het con gres: dat het de Russische nota over een vredesverdrag met Duitsland als „een op zettelijke poging om Europese federatie te verhinderen" beschouwt; Dat slechts door Europese federatie het Duitse volk een vrije, democratische en vredige toekomst zou kunnen worden ver zekerd; Dat vrije verkiezingen in Duitsland on der internationaal toezicht aan geen en kele voorwaarde onderhevig dienen te zijn en dat de toekomstige Duitse regering „vrij dient te zijn om tot de Europese federatie toe te treden". Het congres gaf uiting aan zijn solidari teit met volken, „die nu onder het Sovjet- Russische juk of onder dictatuur leven", en het deed een beroep op de democrati sche regeringen van Europa om aan te dringen op vrije verkiezingen onder inter nationaal toezicht voor deze volken. Ook sprak het congres zijn voldoening uit over de pogingen tot overeenkomst tussen Adenauer en Schuman voor oplossing van de Saarkwestie in een geest van Europese samenwerking. Aan het slot van het congres heeft Maan dagavond kanselier Adenauer gesproken. Hij meende, dat Franse partij-politici de goede betrekkingen tussen Frankrijk en Duitsland schaadden. Deze betrekkingen vormden volgens hem de grondslag voor een Europese federatie. „De volken van Frankrijk en Duitsland schijnen dichter bij elkaar te staan dan de politici", aldus de kanselier. Hij zei, dat alle federalisten hun volken dienden te mobiliseren teneinde te verzekeren, dat hun parlementen het verdrag voor een Europees leger bekraohtigen. Eenmaal van kracht zou dit verdrag een grote stap vooruit op de weg naar Europese federatie betekenen. Als bijzondere voorzorgsmaatregel moes ten de 2000 toehoorders van Adenauer voor het betreden van de zaal drie politiecordons passeren en hun toegangskaarten tonen. Uit het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer over de voorgestelde Grondwetswijzi gingen blijkt dat verscheidene leden bezwaar hebben tegen de uitbreiding van het aantal Tweede Kamerleden van 100 tot 150. Zij achten argumenten, voor die uit breiding aangevoerd, niet steekhoudend. De Tweede Kamer voldoet volgens deze leden wat haar werkzaamheden betreft aan hoge eisen en het is niet waarschijnlijk, dat uitbreiding van het ledental aan de qualiteit van haar werk ten goede zal komen. Daarentegen verklaarden vele andere leden, dat zij wèl konden instemmen met de voorgestelde uitbreiding. Het argument dat in toenemende mate op de leden der Staten-Generaal een be roep wordt gedaan om deel te nemen aan internationale conferenties en zitting te nemen zowel in internationale als in boven-nationale organisaties, oordeelden de tegenstanders van de uitbreiding weinig overtuigend. Dergelijke conferenties wor den vaak tijdens het reces gehouden en bovendien is het aantal Tweede Kamer leden, dat aan zulke conferenties deel neemt niet zó groot, dat dit alleen een uit breiding met vijftig leden zou wettigen. Voorts worden die conferenties voorname lijk in Europa gehouden en is het mogelijk, ae afstand tussen de plaats van vergade ring en 's-Gravenhage in enkele uren tijds af te leggen. Daarenboven echter zou, vol gens deze leden, door de aanvaarding van het amendement-Andriessen, dat beoogt stemoverdracht mogelijk te maken, dit be zwaar goeddeels zijn ondervangen. De vele voorstanders van de uitbreiding zijn daarentegen van mening dat vooral de toenemende deelneming van leden der Staten-Generaal aan internationale con ferenties vermeerdering van het ledental wettigt. Voorkomen moet worden dat het buitenlands beleid zich uitsluitend of in hoofdzaak in de ambtelijke sfeer voltrekt, waardoor de volksinvloed op dit hoogst belangrijke onderdeel van staatsbeleid steeds geringer zou worden. Dat de werk zaamheden van de Kamerleden, die zich met het internationale werk bezig houden, voornamelijk tijdens het reces zouden kun nen worden verricht, acht men een ver onderstelling, welke ten eerste reeds door de ervaring wordt gelogenstraft en boven dien te weinig recht doet wedervaren aan het karakter dier werkzaamheden, zo zeg gen zij. Ettelijke leden opperden grote bezwaren tegen de voorgestelde wijziging van de bepaling inzake het quorum. Volgens de thans bestaande Grondwetsbepaling mogen de Kamers afzonderlijk noch in verenigde vergadering beraadslagen of besluiten, als niet meer dan de helft der leden aanwezig is. Voorgesteld wordt nu, dat bij de Twee de Kamer, eventueel bestaande uit 150 leden, de grens komt te liggen bij 50 en bij de Eerste Kamer, wellicht te zijner tijd bestaande uit 75 leden, bij 25. Deze leden zijn van mening dat de nieuwe bepaling het absenteïsme zal bevorderen. Het voor gestelde in zake stemoverdracht accen tueert nog hun bezwaren. Bezwaren tegen stemoverdracht Men had ook bezwaar tegen de wijzi ging, in de aanvankelijke tekst van het wetsontwerp aangebracht door de aan vaarding van het amendement-Andries sen, dat beoogt overdracht van stemmen mogelijk te maken. Zij waren van mening, dat op deze wijze het ambt van volksver tegenwoordiger in beginsel wordt gedena tureerd. Zij vestigen er de aandacht op, dat in Frankrijk waar de mogelijkheid van stemoverdracht bestaat, zij het in ruimere mate dan thans voor Nederland wordt voorgesteld de praktijk in dit op zicht niet bepaald tot navolging noopt. Vele leden verklaarden, dat in hun frac tie aanvankelijk verschil van mening had bestaan omtrent ae wenselijkheid het aan tal Tweede Kamerleden met vijftig uit te breiden. Nu echter tegelijkertijd met dit voorstel wijzigingen moeten worden aan vaard, er toe strekkende, het quorum te verminderen en stemoverdracht mogelijk te maken, waren ock de voorstanders van uitbreiding onder deze leden van mening, dat het wetsontwerp in zijn geheel thans onaanvaardbaar is. Ook deze leden ver wachten van de verlaging van het quorum tot een derde deel der leden een ernstige verzwakking van de betekenis der volks- vertègenwoordiging. De leden, die wel bereid waren uitbrei ding van het aantal leden der Kamers te aanvaarden, konden derhalve hun stem aan het wetsontwerp, waarin het desbe treffende voorstel was opgenomen, niet toezeggen, nu dit voorstel was gekoppeld aan een tweetal andere, die bij hen prin cipieel bezwaar ontmoetten. Daarom zagen zij er .'tevens van af, hun steun te verlenen aan het voorstel tot uitbreiding van het aantal leden der Eerste Kamer. Uitbreiding der Eerste Kamer Verscheidene leden verklaren, geen en kel redelijk argument aanwezig te achten voor uitbreiding van het aantal Eerste Kamerleden. Nooit is, zo zeggen zij, de wenselijkheid, laat staan de noodzakelijk heid, van zulk een uitbreiding in de kring van dit staatscollege vroeger bepleit. Huns inziens behoort zij dan ook achterwege te blijven.- Daarentegen verklaarden vele leden, die ook instemden met de voorgestelde uitbrei ding van het ledental der Tweede Kamer, zich eveneens accoord met de voorgestelde uitbreiding van het aantal leden der Eerste Kamer. Al hetgeen ten voordele van ver meerdering van het ledental der Tweede Kamer is aangevoerd, geldt huns inziens, zij het in mindere mate, ook voor de Eer ste Kamer. De verlaging van de leeftijdsgrens Vele leden waren van mening, dat er geen aanleiding bestaat om de leeftijd voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer en van de Provinciale Staten te verlagen. Wordt iemand rijp geacht om als staats burger een keuze te doen tussen onder scheidene politieke partijen, dan wil dit nog niet zeggen, dat hij ook rijp is om als volks vertegenwoordiger op te treden. Sommige leden waren van mening, dat als men de 23-jarige burgers geschikt en bekwaam acht voor de uitoefening van het actieve kiesrecht, ook de besten onder de jongere generatie voor verkiesbaarheid in aanmerking moeten kunnen komen. Ook anderen konden zich met dit wets ontwerp wel verenigen. Zij achten het een voordeel, dat bekwame jonge krachten, die bereid zijn, zich voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer beschikbaar te stellen en zich tot die functie aangetrokken gevoe len, ook vóór het bereiken van de dertig jarige leeftijd de gelegenheid krijgen om in de Tweede Kamer te worden opgeno men. Nederlandse radio-amateurs hebben er in belangrijke mate toe bijgedragen dat een dokter in Tanger 't geneesmiddel krijgt dat hij nodig heeft om het leven te redden van een zesjarig Spaans jongetje, dat daar in een ziekenhuis is opgenomen. Het geneesmiddel, Diplomicin, was, naar de arts' meende, alleen in Amerika te krij gen. Een radio-amateur in Tanger kreeg verbinding met een collega in Virginia, die hem, na geïnformeerd te hebben, moest meedelen dat het gevraagde niet in Ame rika, maar in Denemarken en Duitsland voorradig was. De radio-amateur R. van der Eist te Utrecht, die deze mededelingen opving, belde, na ook in contact gestaan te hebben met het Amerikaanse amateur station, de heer J. Feitsma in Zwolle op, eveneens een zendamateur, die terstond de Duitse radio-amateurs opriep. Uit hun in formaties bleek dat een firma in Hamburg het geneesmiddel kon leveren en dat ook haar filiaal in Vigo Diplomicin in voorraad had. Dit bleek echter niet het geval te zijn. Door bemiddeling van Deense radio-ama teurs verzocht de dokter in Tanger aan de Hamburgse firma zo snel mogelijk een hoe veelheid Diplomicin naar Tanger te zen den. Dit is gebeurd en men hoopt dat het leven van het knaapje, dank zij de mede werking van vele radio-amateurs, ook Ne derlandse, gered is. Charivarius: Voelt gij een denkbeeld in uw hersenen ontstaan, Schrijft 't dankbaar daadlijk op. Het zou u licht ontgaan. Een denkbeeld heeft iets van een aangebeden vrouw, Pas op, want zij ontsnapt haar minnaar o zo gauw! z' Is weg voordat je 't weet, en Leiden is in last, Dus trouw Marietje vlug, en houdt je denkbeeld vast. (In Klusjes en Kliekjes, naar Schopenhauer). Hedenmorgen omstreeks kwart over tien is bij het gehucht Deurningen, op zeven kilometer afstand van de vliegbasis „Twen- the", een Gloster „Meteor" straaljager ver ongelukt. De piloot is om het leven geko men. De „Meteor" is volkomen vernield. De machine heeft voor zij in een weiland neer kwam een hele reeks bomen geraakt. De plaats van het ongeluk is onmiddellijk afgezet. Voor zover thans bekend is, ontstond er in het toestel geen brand. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Een com missie van onderzoek heeft zich naar de plek van het ongeluk begeven. De „Meteor" was zeer laag uit de richting van de vliegbasis komen aanvliegen. Nadat zij was neergestort stroomde de kerosine uit het toestel, zonder brand te veroor zaken. Naar het A.N.P. verneemt kwam het vliegtuig, dat behoorde tot een formatie van vier, met een der andere toestellen in botsing. Dit andere toestel werd slechts licht be schadigd en kon veilig óp de vliegbasis landen. De brokstukken van de „Meteor" liggen over een grote oppervlakte verspreid. Uit Tunis wordt gemeld, dat de nieuwe premier Baccouche moeilijkheden onder vindt bij de regeringsvorming. Volgens politieke waarnemers zijn de meeste representatieve leiders in Tunis hem vijandig gezind. De censuur heeft alle nieuws over de staking, die voor vandaag is uitgeroepen door het algemene vakverbond, uit de kranten gehouden. De Franse autoriteiten hebben aangekondigd, dat zij alle rege ringsarbeiders die aan de staking mee doen, zullen bestraffen. Tijdens het weekeinde hebben sterke politie-afdelingen huizen en kantoren van nationalisten en communisten doorzocht. Er zijn geen arrestaties verricht, maar Franse ambtenaren beweren documenten te hebben gevonden waaruit blijkt, dat de twee groepen samenwerken. De tweede secretaris van de Neo Destoer, Hedi Noeira, is vandaag te Tunis gearre steerd nadat hij geweigerd had deel uit te maken van de-nieuwe Tunesische regering van Baccoeche. Noeira was de enige natio nalistische leider die nog op vrije voeten was. Hij weigerde de functie omdat, naar zijn zeggen, de regering onder druk werd gevormd. - PARIJS (AFP) De Franse minister raad heeft premier Pinay gevolmachtigd bij de financiële debatten in de Nationale Vergadering de vertrouwenskwestie te stellen. Het debat is vandaag begonnen. In tal van Zuid-Afrikaanse steden zijn felle protestacties ontketend tegen de regering- Malan, sinds deze de ongeldig-verklaring van de kleurlingen-kieswet door het hoog gerechtshof verwierp. Hier is een aantal demonstranten in Johannesburg, met toortsen en spandoeken, die het aftreden van de regering eisten. Nieuwe ministerslijst in overweging (Van onze correspondent te Djakarta) Uit hetgeen bekend is geworden over de door de formateur, mr. Wilopo, bij presi dent Soekarno ingediende lijst van minis ters blijkt, dat het aldus samengestelde kabinet een voldoende steun in het par lement zal vinden, daar het verzekerd lijkt van de steun van 125 parlements leden, dus de meerderheid. Uit niet-officiële publicaties van de ministerslijst valt evenwel op te maken, dat de Masjoemi-ministers behoren tot de Natsir-groep dier partij, waardoor de vraag rijst of alle parlementsleden van de Masjoemi en met name die van de Soe- kiman-groep wel volkomen achter het nieuwe kabinet zullen staan. Dat de president de nieuwe ministers lijst voorlopig nog in overweging heeft ge nomen en daaraan nog geen goedkeuring heeft gehecht, brengt men hiermede in verband. BELGRADO (Reuter). Maarschalk Tito het Joegoslavische staatshoofd, heeft voor de beide Huizen van het parlement een rede gehouden over de kwestie-Triëst, waarin hij het besluit tot het houden van een driemogendhedenconferentie te Londen door Amerika, Engeland en Italië een on rechtvaardigheid noemde. „Het Westen moet zich niet verbazen als het door dit optreden aan sympathie bij ons verliest. Ik wens dit niet, doch wijs er op, dat het Westen steeds op ons kan rekenen als een factor voor de vrede. Wij hebben onze bondgenoten nooit verraden. Wij wen sen geen koehandel meer in ons nadeel. Joegoslavië's voorstel voor een oplossing van het vraagstuk-Triëst is onveranderd en de kort geleden gestelde voorwaarden voor het houden van een plebisciet blijven eveneens geldig", aldus Tito. In Belgrado is een demonstratie gehou den, waaraan ongeveer 200.000 personen deelnamen. Men riep bereid te zijn het leven te offeren voor de verdediging van Joegoslavië's rechten in het vrije gebied. In het afgelopen weekeinde zijn in het ge hele land demonstraties gehouden, doch deze was wel de grootste. Inmiddels heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld, dat de drie-mogendhedenbesprekingen Don derdag in Londen zullen beginnen. De Brit se militaire gouverneur van de Zóne A, Sir John Winterton, wordt Dinsdagavond in Londen verwacht. Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat Engeland Joegoslavië van de plannen op de hoogte heeft gesteld. Aange zien het hier regelingen zou betreffen van tijdelijke aard, zouden de ondertekenaars van het Italiaanse vredesverdrag niet op de hoogte worden gehouden. Mocht een land echter inlichtingen wensen, dan kon het deze ontvangen. Dit geldt ook voor Joego slavië. De woordvoerder zeide dit naar aan leiding van de verklaring van de plaats vervangende Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken, volgens welke zijn regering slechts door de pers van de con ferentie vernomen had. Joegoslavië had niet verzocht deel te mogen nemen. Bij de demonstraties in Belgrado heeft de secretaris van de Joegoslavische .com munistische partij van een geïmproviseerd spreekgestoelte de menigte toegesproken. Hij zei onder meer: „Wij hebben ons door Moskou geen vrees laten aanjagen en wij zullen ons ook niet door Rome bang laten maken. De Westelijke mogendheden doen Joegoslavië groot onrecht aan". "foyyjooc: ******»oooooocococoorx>roocno^^ VANNACHT LICHTE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met later enkele sneeuw- of hagelbuien. Vannacht wei nig wind en bijna overal lichte vorst. Morgen overdag matige wind tussen West en Noord en dezelfde temperatu ren als vandaag. 2 April Zon op 6.13 uur, onder 19.15 uur. Maan op 10.17 uur. onder 3.24 uur. (Eerste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 1 April Hoog water: 7.53 en 20.22 uur. Laag water: 3.21 en 15.43 uur. Woensdag 2 April Hoog water: 8.48 en 21.27 uur. Laag water: 3.59 en 16.31 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1